Radar jako historické trauma nepoučitelných

08. 04. 2008 | 11:15
Přečteno 45252 krát
Na první pohled by se mohlo zdát, že dvě ničivé světové války, které sice posunuly technický a technologický vývoj, zároveň však přinesly nezměrné utrpení milionům lidí, degradaci zvěcnělé lidskosti, prudký nárůst akceptace násilí jako varianty sociálního života. I. a II. světová válka, zcela zvrátila tradiční hodnotové systémy – dobro a zlo jakoby občas měnily polaritu a nevztahovaly se k pevně ukotvenému fundamentu hodnot. Postmodernismu zvedl hozenou rukavici a autoritu tradičních Bohů či Boha relativizoval vůči sekulární akceptaci v podstatě jakéhokoli gesta, vrženého mimo rámce tradiční víry a tradiční struktury hodnot.

Do tohoto civilizačního rozštěpu (polycentrismus pravdy) zapadá rovněž množství témat, s nimiž jsme ve společenskému životě konfrontováni.

Pro příklad si vybírám snad nejočividnější téma – Radarová základna americké obrany proti řízeným střelám umístěná na našem území.

Strany, které si tvoří monopol na levicovost, byť možná zcela nechápou, co tento pojem v politologii znamená, se ke smlouvě o přítomnosti amerického radaru staví emočně vypjatě a kategoricky. Zatímco u KSČM to lze chápat setrvačností myšlenkových stereotypů, které tzv. Vokovická Sorbona a jí podobné ústavy silou, podpořenou mnohdy existenčním tlakem, vštěpovaly svým frekventantům, u ČSSD jde o přístup nevysvětlitelný.

Dějiny samostatného Československa, a po rozdělení federace i České republiky, dostatečně prokázaly, že obrana nezávislosti „srdce Evropy“ má dlouhodobě ničivé účinky, spočívající v protektorizaci či gubernalizaci mocnějšími sousedy. Výsledkem byl nejprve Protektorát Böhmen und Mähren, jehož statut posvětily mocenské elity našich tradičních západních spojenců, o jejichž lásce jsme si dělali iluze (Francie, Anglie) a o deset let později nové suspendování Československé nezávislosti proměnou státu v podřadnou gubernii „tam toho dubiska“, které se ve skutečnosti projevilo jako krutý vládce, vsazující své poddané do paradigmatu asijské iracionality, krutosti, byzantinského obrazoborectví a cynicky vynucovaných okázalých projevů vděčnosti a lásky.

Normálně uvažující občan za něhož se považuji, by si po součtu těchto zkušeností mohl uvědomit, že bez silové a hospodářské intervence bychom dnes byli vasaly Německa, či vasaly Ruska – Děkuji, já ani jedno, ani druhé nechci!

Naše integrace do evropského prostoru přináší také občas hořké pilulky v podobě různých direktiv, které se týkají kde čeho a mnohdy svírají občana (toho, který nebyl v minulém režimu disidentem) daleko tužší obručí, než jakou byl svírán za režimu předlistopadového. Justice je rozvrácená a částečně demoralizovaná. Pokusy o dosažení spravedlnosti soudní cestou jsou mnohdy vzdálené více, než desítku let. Zločinci po dvou létech od brutálního znásilnění dítěte, opouštějí brány věznice za dobré chování a posudek psychologa. Trvá sotva dva měsíce a zločinec brutálně znásilní další dítě a pro kvalitu prožívání sociálních vazeb a emocí svou oběť doživotně poznamená. Je někdo volán k odpovědnosti? Soudní znalec? Soudce, který rozhodl? Ale kdež!

Někteří z nás jsou přesvědčeni, že praxe porotních soudů (integrující do rozhodování o vině či nevině laický živel) má mnoho předností před naším systémem točení právních kliček, ve kterých se spravedlnost většinou oběsí. Obdobně volba DI (okresního státního zástupce), který si nemůže dovolit ani lajdáctví, ani pohrdání míněním občanů – obé vede v americkém systému k nutnosti hledat si místo mimo roli zaměstnance veřejnosti.

A tak, kdybych byl náhodou dnes předsedou české vlády, nebo předsedou české opozice, postavil bych si ambiciózní cíl: přemluvit jakýmkoli způsobem politický establishment USA, abychom se mohli stát další hvězdičkou na americké (poté už i naší „staré slávě“). Nepotopitelná letadlová loď ve středu Evropy. Pak bych si s paní ministryní Parkánovou zazpíval vážně od srdce:

Dobrý den, prapore hvězd a pruhů
tak už ses rozvinul nad náma
dobrý den, prapore našich druhů
co jsme je vítali s džípama.
Vyřiď tam prosím do vesmíru
vyřiď tam mezi hvězdama
že chceme s každým žít dál v míru
radši však šijeme U Sama…


Ale žerty stranou. Bude-li na našem území jakákoli složka amerického bezpečnostního systému s americkými vojáky, máme o suverenitu a bezpečnost postaráno. Zranitelní budeme v takovém případě jen tehdy, odváží-li se nějaká země globálního konfliktu. Ale v takovém případě nebudeme ušetřeni ani s americkými radary, ani bez nich. A Americká technologická dominance, předstihující součet zbytku světa, dává nám velkou šanci, že ani v takovém případě nebudeme mezi poraženými a okupovanými. Americká vojenská přítomnost na našem území nás bezpečně ochrání před silami z různých azimutů, které historicky prokazovaly pokušení získat nad zeměmi koruny české protektorátní dominanci – ať to byli Němci, nebo Rusové. A ať nás ti, či oni chtěli vystěhovat kamkoli. A že americký radar nebude namířen jen proti Iránu, ale bude monitorovat i dění na ruském území, to bychom neměli zpochybňovat – spíše bychom to měli dát Američanům jako podmínku.

Jsem liberál a ponechávám mínění každého na jeho osobním vkusu. Já osobně už od rané puberty dávám přednost Elvisu Presley nebo Ray Charlesovi před německými Valkýrami i ruskou častuškou. A William Faulkner je mi o mnoho bližší, než kterýkoli z velkých německých spisovatelů, či Maxim Gorký.
A tak, kdyby bylo nějaké referendum, tlačil bych se u urny s lístkem „Americkému radaru ANO“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hudryper napsal(a):

Existuje film,natoceny v SSSR,ktery zna
kazdy roduverny Cech. Je to MRAZIK !
Vim s naprostou jistotou,ze nikdy nebyl
promitan v SSSR,nebo dnesnim Rusku,
nebot byl natocen pro americkou distribucni spolecnost a jako jeji obchodni produkt koupen socialistickym Ceskoslovenskem. Kdyby
nebylo Mrazika,nebyl by cesky Sivestr,
mohla by znit parafraze na "bez 7.11.
nebylo by 28.10." (to je pro pametniky).
V Mrazikovi je poslani,ktere rika deda-
hribecek:pane rezisere, poslouchejte !:
rika Ivanovi : kdybys nebyl hlupakem,
nestal by ses medvedem !"
Musim Vas ale pochvalit,ze sve presvedceni davate najevo otevrene a naprosto bezelstne. Kolik hlasu mate,
coby zmedailovany umelec,pro pristi
volby ? Jeden ? To je dobre !
08. 04. 2008 | 11:32

Al Jouda napsal(a):

To bych od bývalého komunisty nečekal ! Souhlasím s každým slovem tohoto blogu. Přijatí americké ústavy by vyřešilo všechny naše současné problémy.
08. 04. 2008 | 11:41

Johny napsal(a):

Pane Svobodo díky za super názor. To to zase od místních salónních bojovníků za svobodu schytáte. Ale na bývalého komunistu názor opravdu radikální. Už chápu proč jste byl nahrazen Grebeníčkem.
08. 04. 2008 | 11:42

Holoubek napsal(a):

Gratuluji, p. Svobodo, hlavně za ten předposlední odstavec. To je přesně podstata amerického radaru v brdech. Jak jsem včera již uvedl v komenářích, hlavní smysl radaru spočívá v jeho samotné existenci v české kotlině. Opravdu se nedivím Rusku a ani Německu, že zrovna nepějí ódy na radar, ti mooc dobře ví co je ve hře. Divím se však českým "expertům" zde na netu i jinde a hlavně těm ze soc. dem.
08. 04. 2008 | 11:46

vanoce3000 napsal(a):

Historické trauma cítím spíše v přijímání radaru než v jeho odmítání...
08. 04. 2008 | 11:51

vanoce3000 napsal(a):

A o tom kdo je nepoučitelný bych také polemizoval...
08. 04. 2008 | 11:53

stále rebel napsal(a):

Mezi nejhorší lidské charaktery patří zbabělci a těch je bohužel mezi námi dost a dost.
08. 04. 2008 | 11:55

Javít napsal(a):

Jak se někdo může divit, že opozice je proti radaru ?
Opozice bude vždy, ze zásady a za všech okolností, proti jakémukoliv rozumnému návrhu vlády.
08. 04. 2008 | 11:59

Mona napsal(a):

Musím se přiznat,že jsem Váš článek začala číst s velkou nedůvěrou s ohledem na Vaše porevoluční působení v politice,S každým dalším řádkem jsem si však uvědomovala,že naprosto a se vším musím souhlasit.Velmi milé překvapení,hned doporučím ke čtení všem přátelům a známým,díky za správně nakladená slova,pane Svobodo!
08. 04. 2008 | 12:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane hudrypere,

dovoluji si jen upozornit (vzhledem k Vaší poslední větě), že jsem pana profesora s nabídkou blogu oslovil já sám. On o něj žádný zájem nikdy neprojevil. Trochu se "vzpouzel", je velmi zaneprázdněn při dokončování svého zatím posledního filmu. Neměl jsem pocit, že by se v blogu chystal zahájit jakokouliv předvolební kampaň. Ani o prvním tématu jsme předem nehovořili.

Sám za sebe (ne jako editor blogů) bych se velmi ohradil proti tomu "hlupákovi". Ten text mi přijde argumentačně velmi silný.

Mimochodem, to s tím Mrazíkem mi přijde velmi zajímavé. Jste si opravdu jist?

Libor Stejskal
08. 04. 2008 | 12:07

Pavel napsal(a):

Jsem naprosto překvapen, byť velmi přijemně. Nikdy jsem o Vás neměl valné mínění, ale po přečtení tohoto názoru bych asi měl svůj názor korigovat. Podepsal bych zřejmě každé slovo, které jste napsal a nic co by alespoň podobně vyjadřovalo mé vlastní myšlenky jsem už dlouho nečetl. Ani ve snu by mě nanapadlo, že bych někdy mohl souhlasit s někým, kdo je, byť minulým, předsedou KSČM. V daném případě však souhlasit musím a máte můj obdiv!
08. 04. 2008 | 12:10

Iva napsal(a):

Zajímavý názor, s nímž se ztotožňuji. Už chápu, proč pan Svoboda vzdal předsednictví své exstrany.Chtěl ji změnit, ale pochopil, že to prostě nejde.
08. 04. 2008 | 12:11

Milan napsal(a):

Tvůj názor na opozici je dobrý, má jen jednu malou chybu. Platí jen tehdy, když je u moci ODS.
08. 04. 2008 | 12:12

hudryper napsal(a):

Mona.
Je uzasne predstavit si naturalisticky
kladelko p. Svobody,jak co polepseny
hrisnik klade slova do urodne modre
modrozeme ! Co nevidet bude jinym
organem klast jina slova.Treba hesla
k otevreni Sezama s prachama na dalsi
vyborny film,ktery zase neuvidim.
Jak se pravi v pismu : Lepe jeden polepseny hrisnik,nez 10 pravovernych
08. 04. 2008 | 12:14

hudryper napsal(a):

Pane Stejskale,
vim to na beton.
08. 04. 2008 | 12:17

Hynek napsal(a):

Jiří Svoboda byl osobností představující předobraz KSČM, má-li se udržet na politické scéně. Myslel však příliš dopředu, masy komunistů mu nemohly rozumět.
Teď jsme dál. Emblémem KSČM už není nutně srp s kladivem, jakkoli symbolizuje členskou základnu, symbolem začíná být z masa a krve Jiří Dolejš, s filozofickou podporou pana Randsdorfa. Přál bych si, aby to pochopil pan Grebeníček a lidé kolem něj. Myslí-li to s komunistickou ideou upřímně, měli by se napříště držet zpátky.
08. 04. 2008 | 12:17

juvel napsal(a):

Pane Svoboda, takovou bezmeznou důvěru, kterou Vy máte nyní k USA, měli přece naši předáci před druhou světovou válkou k Velké Britanii a Francii. Nazval jste to iluzí, není to od Vás také iluze?
Co se týká americké justice, můžete vysvětlit, proč stále čteme o desítkách, dokonce i stovkách nevinných lidí, kteří byli v USA, jak se nyní zjišťuje, nespravedlivě odsouzeni k smrti nebo dlouholetým trestům?
08. 04. 2008 | 12:21

pefben napsal(a):

Souhlas. Tak nějak to je. Ameriku a její kulturu sice nemsím, ale z pohledu bezpečnosti máte stoprocentní pravdu.
08. 04. 2008 | 12:24

Martin napsal(a):

Svobodo, Svobodo...kdo ti kolik zaplatil za tenhle blabol? Vite co? Ja opravdu neverim na to, ze inteligentni clovek nezna pravdu o nasem svete. A uz vubec ne ten, kdo se zajima o svetovou politiku. To, co jste napsal je jedna velka LEZ a jediny vyznam tohoto clanku je lidska manipulace. Tady se vubec nehraje na levicaky, pravicaky....o tom to uz dnes neni. Je to o lidech, o tech, kteri propadnou pokuseni neco ziskat i za cenu toho, ze lzou sami sobe. Je mi vas lito a verim, ze se za tenhle "clanek" budete jednou stydet. Preji Vam, at vas "osviti".
08. 04. 2008 | 12:24

Tomáš J.Kliment napsal(a):

Jiří Svoboda patří mezi lidi,které upřímně obdivuji,ačkoli komunismus je dle mého názoru překonaná a zlostná ideologie,ve jménu které se děly zvěrstva srovnatelmé jen s fašismem.Když po roce 89 stanul ve vedení strany a pokusil se o reformy,které by z totalitní a zločinecké organizace vytvořily demokracii se alespoň blížící organizacei,byl smeten nabubřelými bolševiky stalinského typu.Tito vytvořili nezčetné množství důvodů,proč by KSČM měla být rozpuštěna,protože stačí si přečíst jejich poslední tisková prohlášení a je jasné,že se vrací ke starým myšlenkám a k pokusům jakkoli podkopat demokracii.Jiří Svoboda už dnes snad chápe,že není možné KSČM reformovat a změnit.Je ji možné pouze zrušit a vystavět levicovou demokratickou stranu,která nebude mít s KSČM společného vůbec nic.
08. 04. 2008 | 12:26

stejskal napsal(a):

Pane hudrypere,

nemáte nějaký webový odkaz či tak? Byl bych zavázán, Tohle je hodně zajímavé.

Libor Stejskal
08. 04. 2008 | 12:27

jindra napsal(a):

Americké vojenské základny nejsou ničím jiným, než jejich evropským trojským koněm. Přinášejí pouze rozkol, rozvrat a terorismus. Slouží pouze zájmům USA a nikoliv Evropy, natož Česka a Polska. Je to skok z bláta do louže. Moje mínění o komunismu jako ideologie srovnatelné s fašismem se Vaším vyjádřením nemění.
08. 04. 2008 | 12:29

Bava napsal(a):

Vážený pane Svobodo !
Dík za Vaši upřímnost a názor, který se mnohým Vaším kolegům nebude líbit. Tady jeden pisatel psal, že se vůbec diví, že se mezi současnými soudruhy najde člověk jako jste Vy. Já naopak znám mnoho bývalých členů KSČ, kterým to ještě do dnešního dne pálí do LEVA, a přesto jsou to bezvadní, charakterově dobří lidé, ovšem kádrově neprošli a nejsou politicky činní.
08. 04. 2008 | 12:29

dr. černy napsal(a):

Dobrý den,
Vaše jmeno mám spojené s šefováním komunistů, čili morálně a mravně deviantních jedinců, takže obvykle bych Váš komentář nečetl. Stalo se.
Byl jsem velmi pozitivně překvapen a poněkud zmaten, protože Vám, alespoň za tento článek musím vyslovit respekt a uznání. Děkuji.
08. 04. 2008 | 12:31

Tomáš J.Kliment napsal(a):

Juvelovi a Martinovi:Pokud se vám zdá,že Jiří Svoboda pravdu nemá.lžete sami sobě.On čas vždycky všechno ukáže nejlíp,vy nevíte nic ani o naší justici-natož o justici v USA a Martinovi jen chci říct,že blábolí on sám.Stejně jako blábolí zapřísáhlí odpůrci radarů-kteří by ho tady nejraději měli,ale v rámci populistických keců udělají všechno pro 70% vysněných odpůrců.Přitom největší lží je to,že 70% občanů je proti umístění radarů.99% občanů se neptal nikdo a to,že křičí pár magorů,to neznamená,že hovoří za "lid".
08. 04. 2008 | 12:31

Vico napsal(a):

Pan Svoboda vždy měl a má můj respekt jako umělec. Je vynikající režisér a na tomto zjištění nic nezměnilo jeho politické angažmá v KSČM, což byl jeho obrovský omyl.
08. 04. 2008 | 12:31

Jiří Bakkal napsal(a):

Pane Svobodo, to bylo přímo Prozření Ferdyše Pištory! Jen zírám, že bolševik má takový názor! NEUVĚŘITELNÉ!! Panu Stejskalovi za jeho nápad oslovit pana Svobodu dík! Také já jsem pro radar a přítomnost amerických vojáků na našem území! Kdyby tomu tak bylo již od roku 1945! A Americká ústava? No to bychom na Hradě neměli toho, kdo tam zaclání teď!
08. 04. 2008 | 12:32

drak napsal(a):

klobouk dolu. podivat se na nasi zahranicni politiku pohledem "jak nejlepe branit republiku v budoucich moznych konfliktech" misto "co tomu rika moje oblibena strana" svedci o tom, ze mate nadhled. prekvapil jste me.
08. 04. 2008 | 12:33

Tomáš J.Kliment napsal(a):

A ještě pár slov Jindrovi:Vy o mezinárodní situaci zřejmě čtete v různých zpravodajích jedné jediné organizace,případně si berete vzor z všeobecného evropského antiamerikanismu,který svou stupiditou připomíná inkvizici.Pokud se začtete do dějepisu,zjistíte,že USA byly často obviňovány z izolacionismu apod.Věřte,že bych se uzavření USA před světem nedivil,když čtu podobné bláboly,jako jsou ty vaše.Zkuste ale vydolovat v paměti,kdo že to přispěchal Evropě a konkrétně i nám na pomoc,když bylo zle???Byla to Evropa???Nikoli.
08. 04. 2008 | 12:35

Jouda napsal(a):

A kde bydlíte pane soudruhu? Jistě daleko od Brd, že a tam Vám to proto nevadí. Dostal jste již jednou po čuně, tak aby Vám nedal znovu nějaký islámský fanatik neúmyslně, až provede někde v třeba v Praze bombový atentát a s tím se bude muset počítat.
08. 04. 2008 | 12:36

Olda napsal(a):

Vážený pane /dříve soudruhu/,
pevně doufám , že si s paní Parkanovou duet o radaru nezazpíváte. Znám vaše filmy , ale v politice jste ,promiňte, jelimánek. Kam stoupne noha amerického/ruského /vojáka tam chce zůstat navěky. Seznamte se se zločiny US vojáků v japonsku , Italii a nyní v Iráku.A poté s n a d procitnete.
08. 04. 2008 | 12:36

kiruna napsal(a):

Pane Svoboda, máte právo na váš názor, je vyjádřen sice trochu mnohomluvně, ale budiž.
Máte právo upřednosňovat jakoukoliv hudbu nebo literaturu, což nevypovídá vůbec nic o kvalitách té či oné, jen o vašem osobním vkusu.
Je mi jedno i vaše politické přesvědčení, nevnímam svět černobíle ideologicky.

Ale v případě radaru by bylo dobré nechat stranou jakékoliv emoce a uvažovat jen přísně racionálně. Podotýkám, že nejsem jednoznačně ani pro radar ani proti němu. Proč? Protože racionální, reálný důvod jeho existence v prostoru střední Evropy a nikde jinde zatím nikdo neřekl. Zato jednou je radar proti Iránu, podruhé Sev.Koreji, potřetí proti Rusku, počtvrté proti zatím neznámému nebezpečí.

Pokud sledujete jednání USA-Rusko, musí vám být celkem jasné, že tyhle dvě velmoci už jen dolaďují detaily, že tudíž pokud tu radar bude, tak se souhlasem Ruska, s ruskou kontrolou. Což mně osobně nevadí, ale zřejmě by mělo vadit vám, vycházím-li z textu vašeho blogu.

P.S.už Palacký věděl, že prostor střední Evropy má 2 možnosti - buď být pod vlivem Německa nebo Ruska. Třetí možnost byla existence v rámci R.-Uh.monarchie, jejímž byl zastáncem. Po zániku monarchie se jeho předvídavost plně prokázala.Vy nabízíte možnost ještě jinou - stát se dislokovaným státem USA v Evropě.:)
08. 04. 2008 | 12:41

seky napsal(a):

Přečtěte si pět důvodů, proč si zamilovat americký radar!

Důvod č. 5 - Vznik nových druhů
Díky avizovanému výkonu radaru, který má mít v impulzním režimu asi tisíckrát větší výkon než přerostlé žižkovské párátko na zuby, vznikne na našem území spousta nových přírodních kuriozit, častokrát s více hlavami nebo končetinami, než je třeba pro cestování tramvají na pracoviště. Vznikne unikátní databáze náhradních dílů, díky které se staneme vyhledávaným centrem lékařské Evropy.

Důvod č. 4 - Klid na práci
Podle Mirka Topolánka bude radarová základna „oázou klidu“ a přinejmenším u ní budou zpívat ptáčci árie z Rusalky a v dálce bude šumět vodopád. Mirek také Američanům přislíbil, že Talmanovic dítě bude pobíhat pouze v této oáze, takže radar bude přínosem pro výchovu mladých pravicových politiků. Mohli bychom do oázy poslat také přerostlé budižkničemu Marka Bendu?

Důvod č. 3 - Prohloubení internacionalismu
Nikdo nemůže zazlívat zhruba dvoustovce „american boys“, že se budou chtít čas od času pobavit nad něčím jiným, než jsou fotoseriály z prostředí hladových bobříků. Aby US Boys nepůsobili příliš cize v českém prostředí, budou se muset naučit několik českých slov, která jim zůstanou v paměti na celý život, a pokud se živí a v celku vrátí zpět do Kansasu, budou česká slova dávat k pobavení v místním Walmart Shopping Centru při rozhovoru s uklízeči. Stejně tak si i česká děvčata rozšíří svou slovní zásobu v angličtině, což pak budou moci uplatnit při získávání práce asistentek ředitelů nadnárodních firem.

Důvod č. 2 - Pod deštníkem jsme všichni v bezpečí
Alexandr Vondra to řekl moc poeticky: „Je to takový deštník, který nad námi Amerika roztáhne.“ I přes nepředstírané slzy dojetí se Saša ještě letmo zmínil, že už pracuje na tom, aby si někdo v Americe uvědomil, že český národ je hrdý národ a jako takový by rád do USA cestoval za nelegálními pracovními příležitostmi bez ponižující vízové povinnosti - obzvlášť pokud se český národ dovtípí, že ten krásný česko-americký deštník bude chránit pouze obyvatele Spojených států. Od té doby dává Alexandr v tisku na vědomí, že v zákulisí se tvrdě pracuje a víza Amerika téměř zítra zruší. Američané ale finální souhlas podmiňují nelidským ultimátem - že si vezmeme české osazenstvo New York Rangers a Ivanu Trumpovou zase zpátky.

Důvod č. 1 - Exprezident Havel souhlasí
Nejslavnější žijící český humanista se nechal v mnoha novinových článcích slyšet, že nepovažuje za nutné, aby o tak zásadní stavbě dalšího pilíře euroatlantické spolupráce rozhodoval hlas primitivního lidu, povětšinou s neukončeným středoškolským vzděláním, a ještě k tomu ve zmanipulovaném referendu, kdy může být otázka zavádějící. Náš bývalý prezident se ve všech radarových projevech spíše snaží naznačit, že pro dobro naší země je ochoten se znovu obětovat a u Američanů nám spolu s ráčkujícím knížetem vyjednat co nejlepší podmínky. Vždyť nebýt západní civilizace, tak tu stále jezdíme na hadech a malujeme matrjošky. Na rychlé převlečení kabátu do hábitu z prostěradel nemáme příznivé povětrnostní podmínky, přestože obzvlášť aplikace mnohoženství je v naší zemi přinejmenším v testovacím režimu.

Bonusový důvod
Pamatujte si, že někde tam za obzorem v poušti běhá Mohamed se šroubovákem kolem mezikontinentální balistické hlavice a do jejího ovládacího programu Windows TerrorVista ukládá souřadnice naší krásné země, aby se tak pomstil majáku západní civilizace v Evropě. Jedině americký radar uhodne, kam to Mohamed vlastně namířil, a včas nám dá vědět, kde už nebude vhodné trávit dovolenou či navštívit příbuzné.
08. 04. 2008 | 12:44

Čochtan napsal(a):

"Bude-li na našem území jakákoli složka amerického bezpečnostního systému s americkými vojáky, máme o suverenitu a bezpečnost postaráno. Zranitelní budeme v takovém případě jen tehdy, odváží-li se nějaká země globálního konfliktu. Ale v takovém případě nebudeme ušetřeni ani s americkými radary, ani bez nich"

K tomu není co dodat. Když se podívám jaká pakáž je proti radaru (Ne základnám) tak mohu jen říct: "Sem s ním, a hodně rychle!"
08. 04. 2008 | 12:46

Čochtan napsal(a):

" Kam stoupne noha amerického/ruského /vojáka tam chce zůstat navěky. "
Kecáš Oldo, hloupě kecáš !
Zde v Německu bylo mnoho US základen, většinou jsou už zrušeny a Němci toho velice litují. Bylo to velice příjemné soužití s GI´s.
08. 04. 2008 | 12:48

Ferda napsal(a):

pan Svoboda nám na konci vzkázal,že je pro referendum. v pořádku, jeho naivní názory jsou jeho věc...
NE RADARU!! ANO REFERENDU!!!!
08. 04. 2008 | 12:49

Čochtan napsal(a):

Teda abych ti nekřivdil, s ruským vojákem máš recht.
08. 04. 2008 | 12:49

pzdm napsal(a):

Naopak od většiny se domnívám, že p. Svoboda blábolí. 1) USA jsou schizofrení stát s nejasnou a extrémně nebezpečnou zahraniční politikou, protože Taliban jsou bojovníci za svobodu a zároveň teroristi ohrožující svět, Saddám Husajn je oslavovaná hráz proti šiítskému fundamentalismu a zároveň bandita ničící šiíty, UCK je teroristická organizace a zároveň legitimní "demokratická" vláda (mimochodem se pokusili zavraždit Ibrahima Rugovu). 2) po 11.9. USA rozpoutaly dvě masové války a jen v Iráku se hovoří /pokud nepocházejí data zrovna z Pentagonu) o 700.000 mrtvých a také násilný etnický konflikt. A to vše se záminkou cca 3.500 mrtvých ve dvojčatech. NAto ústy generlního tajemníka Wernera v roce 90 přislíbilo Rusku, že se nebude rozšiřovat za hranice SRN, Rusko se stáhlo ze svých základen, kdežto USA mají nové základny V Rumunsku, Bulharsku, Kosovu a Metochii... Pokud by situaci trochu studoval zjistil by, že radar patří do systému taktického prvního úderu, respektive obrany systémů, které tento první útočný akt provedly. A tudíž se jedná o akt agrese. Nemám zájem na nestabilitě Evropy a vývozu lability made in USA. I naše vláda přiznala, že je namířen proti Rusku. A ačkoliv z toho nemám klidné spaní, tak státy Šanghajské smlouvy budou díky svému ekonomickému růstu už brzy sto vyrovnat síly do té míry, že potenciální rány jimi zasazené budou tak silné, že protivníka odradí (cena by tedy byla příliš vysoká). My na tom ale budeme ekonomicky jen tratit (viz příklad Ukrajiny).
08. 04. 2008 | 12:50

grőssling napsal(a):

No je to tak, už se tu opakuji s připomenutím dopisu Františka Palackého Frankfurtskému sněmu v roce 1848, kde FP vysvětluje náš osud v neustálém vybalancovávání vlivu Německa a Ruska. Je tomu již 160 let, naše vnější podmínky se od té doby mnohokrát změnily, ale podstata zůstala nezměněna i pro nás jako člena EU. Takže radar ano, jenom asi sám o sobě nebude stačit.
08. 04. 2008 | 12:51

Čochtan napsal(a):

Ano Ferdo jsem pro radar už jen abych nasral tu veškerou pakáž ! Od Paroubka po svaz palestinských studentů v ČR.
08. 04. 2008 | 12:51

stále rebel napsal(a):

Pro Stejskal.
Překvapila mne vaše věta o tom, že se vám text zdá argumentačně velmi silný. Já v textu žádné racionální argumenty vycházející z hodnocení situace a možných variant řešení nevidím. Pokud je zde něco silného, tak manipulace. Článek obsahuje:
Stručný exkurz do historie, kdy si autor vybere to co se mu hodí a jemu vhodným způsobem to interpretuje, pak následuje diskreditace těch co mají na věc jiný názor, pak se hledají chyby na integraci do EU, následují věty jako „Justice je rozvrácená a částečně demoralizovaná“, slova jako „znásilnění dětí“ a jiné neřádstvo, na které čtenář slyší a pak se jako lék nabídne USA a radar. Kdo by nebral.
Berte to jen jako můj názor bez možnosti diskuse k němu, protože jste mne s tím vašim radarem už okradli o dost času a nechci se utápět v neplodných debatách.
08. 04. 2008 | 12:54

Kamil napsal(a):

Pane Svobodo
co jste proboha u těch komoušů dělal (doufám že rozvraceče).
Ale vážně blog na jedničku. Jen si můžeme povzdechnout, že tu ti Američané nezůstali už po válce. Mám už většinu života za sebou.
Hezký den.
08. 04. 2008 | 12:54

Rex napsal(a):

Skvěle napsané, gratuluji.
08. 04. 2008 | 12:54

Vašek napsal(a):

Je to neuvěřitelné. Čím se liší základna Ruska od základny USA? Za studené války měli strach z přímého napadnutí naší země i USA. Tak teď by se zase bála Rusko? A naše role podle Vás, pořád něčí služebníček. Vaše úvaha od nadvládě nad námi má jednu velkou chybu. Jsme součástí NATO a EU - už jsme pod vojenskou ochranou. A především dnes již vyspělá země válčí s vyspělou zemí snad jen pomocí ekonomiky a ekonomika USA se potácí a kdo ví, jestli brzy neklopítne a nepadne na kolena.
08. 04. 2008 | 12:54

Malý král napsal(a):

Super článek. Vychutnal jsem si každé slovo a mrzí mne,že v politice přestal vládnou rozum ale pouze vychytralost. Mohu těm co mají obavy o zdraví z blízkosti radaru sdělit, že jsem s mikrovlnami a v blízkosti radarových zářičů pracoval přes 30 let. Je mi 75 a se zdravím zatím nemám problém. Zdraví spočíva v životosprávě, životě plném tolerance a pohybu. Kdo toto nepochopí ten se musí na radar vymlouvat. Jinak by své problémy neměl na co svádět.
08. 04. 2008 | 12:57

martin k. napsal(a):

bravo, byli jsme uz nemeckou provincii, ruskou gubernii a tak se ted pro zmenu staneme americkym protektoratem...

cochtan: nevim kde berete tu drzost nazyvat odpurce radaru (vcetne napriklad me) pakazi! ze by to bylo vysledkem rceni: "podle sebe soudim tebe"?
08. 04. 2008 | 12:57

Jiří napsal(a):

Gratuluji pane Svobodo !!! Jen doufám, že si váš komentář přečtou i takoví populisti jako p. Paroubek a jeho melody ....
Jenom nechápu proč tak krátká historická paměť našeho národa:
- nejbližší mocnost na západě - Německo,
- nejbližší mocnost na východě - Rusko,
O historických zkušenostech s oběma není třeba mluvit !!
Bohužel v současnosti je jediná demokratická supervelmoc na světě - USA. Dle toho bychom měli orientovat svoji bezp. politiku !!
08. 04. 2008 | 12:58

Realtoltek napsal(a):

No podle meho nazoru to vypada ze Dalik byl uspesny a ODSS ma dalsiho prebehlika. Soudruhu Topolankovi se zacinaji do strany vracet zakladatele.
08. 04. 2008 | 12:59

martin k. napsal(a):

jeste k te logice: na bristkych listech se objevila otazka, proc by mela byt americka zakladna v cechach zarukou svodody a demokracie na vecne casy a nikdy jinak. na kube ma prece usa zakladnu uz od roku 1899...
08. 04. 2008 | 12:59

václav napsal(a):

Vážení, ani ve snu netušíte jaké svinstvo nám americká vojenská základna s radarem přinese. Snad si nemyslíte, že jej budují pro ochranu Evropy? Na té jim, stejně jako Rusům nikdy, a důrazně podtrhuji,vůbec nikdy nezáleželo.Oni potřebují Evropu rozdrobenou a rozhádanou. A to se jim daří už několik desetiletí.
08. 04. 2008 | 13:00

personální konzultant napsal(a):

Jedině praxe je kritériem pravdy teorie. Teorie a praxe. Čas, někdy i delší období, tedy praxe v nějaké posloupnosti ukáže jak je to doopravdy. S čím? Se vším...
08. 04. 2008 | 13:02

Manfred Strnad napsal(a):

Skvělé formulované. Je skutečné neštěstí žít společně v jedné zemi s lidmi, které "pud" či cokoliv jiného stále táhne na východ. Avšak hudební a literární vkus do tématu nepatří.
08. 04. 2008 | 13:03

seky napsal(a):

Bohužel v současnosti je jediná demokratická supervelmoc na světě - USA. Dle toho bychom měli orientovat svoji bezp. politiku !!

to beru pouze jako nepovedeny vtip! Kde na tohle nasi spoluobcane chodi?Demokracie v USA?Byl jste tam nekdy?Demokracie jejich stylu se s evropskymi narody temer neslucuje a "vyvoz" demokracie USA do sveta se da prirovnat k teroristicke akci jakekoliv militantni skupiny.
08. 04. 2008 | 13:03

Jos napsal(a):

Pane Svobodo máte naprostou pravdu,neni co dodat!
08. 04. 2008 | 13:04

Realtoltek napsal(a):

http://uk.youtube.com/watch...

tady muzete kouknout jak podporuji Tibet v USA.

1/3 rekrutu do USA armady jsou kriminalnici,90 procent vojaku nevzdelani burani a socky.

Radarovy stit povede jen k dalsimu zbrojeni a ne k miru.

Co bude po radarovem stitu ??? Asi se nechame ve jmenu USA vsichni ocipovat a namontovat si do mozku dalsi cip ktery u nas bude vyvolavat pocit stesti v totalitnim svete. Dekujem nechcem.
08. 04. 2008 | 13:05

FERDA napsal(a):

pane Svobodo tohle jsou argumenty?

"...bez silové a hospodářské intervence bychom dnes byli vasaly Německa, či vasaly Ruska – Děkuji, já ani jedno, ani druhé nechci!"

vždyť si naprosto odporujete, takže teď budeme vasaly US a podílet se na jejich dobyvačné politice? To jste zapomněl dodat nebo se vám to tam nehodilo?

Vás měl sebou vozit Klvaňa na ukázku s argumenty jste na tom stejně...

ANO REFERENDU!!!!!
08. 04. 2008 | 13:07

václav napsal(a):

Skutečně v USA to je jenom hra na demokracii. Aby se hloupí američané nažrali a koza zůstala celá. Tam o politice totiž rozhoduje zbrojařská mafie.
08. 04. 2008 | 13:08

jipindripich napsal(a):

Říká se, že prý poturčenec horší Turka. Asi právem.
Zajímavé na celé věci je pouze jedinný fakt, a to ten, že je-li jeden zřejmě inteligentní jedinec schopen vytvořit důvodovou konstrukci k adoraci obecně nechtěného, proč na to ksakru nepřišel za celý rok celý ansámbl s jasným úkolem.
Nechval dne před večerem. To je asi ten pravý důvod pominutí takovéto důvodové konstrukce. Zjevně leží pravda jinde a je na ní "někde" vidět. Proto je lepší nikoho moc nedráždit.
Argumentační jistota článku je ohromující a vždycky si najde jako každý dobrý příběh věrné posluchače. Ale je to jenom příběh. A ten se dá vykládat vždy jinak, pokaždé však se zanícením a čelem k davu, který chci oslovit.
Hledal jsem v článku fakta na kterých je postaven a našel jsem jenom dohady.
08. 04. 2008 | 13:08

Martin Galuška napsal(a):

Čtení článku a komentářů jsem si mohl klidně odpustit.Jak řekl pan premier Mirek Topolánek,jsme banda zbabělců a já dodávám stále musíme mít někoho u zadku aby jsme se "nebáli".Ale jo klidně si sem amíky vemte.Až vám znásilní dítě,zamknou vinárnu s hosty a zapálí jí.Až zdrogovanej pilot stíhačkou zabije na lanovce spousty lidí......O tom se nepíše,že?Klidně si sem amíky vemte.Martin Galuška-Island
08. 04. 2008 | 13:13

Pete napsal(a):

Dovedu si představit oslavné ódy na představitele krajní pravice ze strany marxistických vyznavatelů v případě jeho příklonu k této víře. To samé se v obráceném gardu děje na tomto blogu. Nic víc, nic míň.Jsou to všechno jenom bláboly.
08. 04. 2008 | 13:13

Boleslav D. napsal(a):

Ano, spravne, nasim cilem by melo byt stat se jednim ze statu americke unie! Nase deti by pak mohly chodit bojovat do Vietnamu a Iraku!
Uslechtily cil!
08. 04. 2008 | 13:15

kopřík napsal(a):

"...Bude-li na našem území jakákoli složka amerického bezpečnostního systému s americkými vojáky, máme o suverenitu a bezpečnost postaráno. Zranitelní budeme v takovém případě jen tehdy, odváží-li se nějaká země globálního konfliktu. Ale v takovém případě nebudeme ušetřeni ani s americkými radary, ani bez nich. A Americká technologická dominance, předstihující součet zbytku světa, dává nám velkou šanci, že ani v takovém případě nebudeme mezi poraženými a okupovanými..."

Velmi pragmatický názor, pane režisére. Když budeme za každých okolností s tím nejsilnějším, opravdu nemůžeme prohrát. Opravdu jste přesvědčen o tom, že USA jsou na nějaké vyšší morální úrovni než ta zrádná, mnichovanská západní Evropa? Myslíte ty USA, které lhaly o Saddámových zbraních? Které před bombardováním Bělehradu lhaly o 100 000 podřezaných Albánců v Kosovu? Které bez skrupulí ve světě podporovaly a podporují kdejaký místní nedemokratický či totalitní režim, když se jim to zrovna hodí?
Ano, všechny ostatní mocnosti dělají samozřejmě totéž (v rámci svých současných možností). A třeba i horší věci. Ale nedělejme z USA strážce morálky a nezištné ochránce demokracie. Prostě nejsou o nic lepší ani horší než ostatní. Ale zbraně mají nejlepší, to máte pravdu.

Jinak respektuji Váš názor, považuji Vás za velmi zajímavou osobnost a pokud budete mít čas a chuť psát další blogy, budu se těšit.
08. 04. 2008 | 13:19

macha napsal(a):

Bravo, pane režisére . Zřejmě jste zavzpomínal na to, jak souhlas se vstupem vojsk po roce 68 uměl nastartovat kariéru a zajistit klidný život pod praporem správné strany bezpáteřníkům a náhlým obdivovatelům SSSR ! A jak přítomnost vojsk pomohla demokracii. Myslíte to zřejmě dobře. Státi se hvězdičkou USA, postupem času např. zakázat češtinu (velký bratr jí přeci nerozumí !) , ty kterým by se to náhodou nelíbilo buď deportovat, nebo jim zařídit útulné tábory -jsou to beztak jistě samí teroristi.Měli bychom se jistě alespoň tak, jak si žijí Indiáni v USA.Pravá demokracie a blahobyt asi potřebuje stabilizovat a podpořit vojenskou přítomností velmoci ! Mají vůbec nárok na existenci státy, které užívají neutralitu ?
Se sovětským svazem , teda, čo to trepem , s USA na věčné časy ! Co to na vás ústav pana Žáčka neprozradí za takovou vlezdop_delní agitku ? Jaký film momentálně točíte ? USA náš velký vzor a učitel ?
08. 04. 2008 | 13:20

jiří napsal(a):

Prohlášení pana režiséra Svobody přichází v době, kdy si uvědomil, že se o Evropě Amerika s Ruskem zcela jistě dohodnou. Proto někteří nepějme jako Jaroslav Vrchlický Ódu o hovnu.
08. 04. 2008 | 13:23

Tomas Melos napsal(a):

to Vaclav: Vaclave, Vas nazor ze Evropa je rozhadana diky USA, je malinko smesny. Nebojte vzhledem k poctu statu v evrope a stejnemu poctu ruznych myslenkovych proudu a nazoru zvladne byt evropa rozhadana i bez USA. Nebudte paranoidni.
08. 04. 2008 | 13:23

Tomas Melos napsal(a):

to Martin Galuska: Martine, Vas ti americti vojaci musi strasit i ve snech :-)
08. 04. 2008 | 13:26

václav napsal(a):

Tomasi Melosi píšete rychleji než čtete nebo snad i myslíte. Zkuste si můj příspěveček přečíst znovu a důkladně se na ním zamyslete.
08. 04. 2008 | 13:27

Xaver napsal(a):

No pane Svobodo, mě Váš ubohý článek spíše připadá jako důsledek Vašeho bacení, kdy se Vám to z leva jaksi zvrtlo napravo k modrým zlodějům, kteří kašlou na názor svých občanů, neboť "se podělají vždy, pokud o něco jde" - Topolánek. Nebo jste člověk, který se potřebuje vždy přimknout k nějakému tomu mocnému, dříve to bylo u Vás jako bolševikovi k SSSR a dneska prostřednictvím základny k USA. Shodou okolností Vám asi nezáleží, že oba režimy páchaly nebo páchají ve své době největší zločiny. Jako třeba představitel USA je momentálně zodpovědný za mimořádnou tragédie v Iráku (podle seriózních zdrojů až 1 milión mrtvých, přes 4 milióny uprchlíků, ...), provozuje koncetráky - Guantanámo, Abu Graib...a outsourcuje mučení a to vše pod lživými záminakmi. A tomu režimu věříte, že Vás bude chránit ? Jste vůbec ještě psychicky zdravý ? A nebo jste takový prospěchář, že chcete vyjít za každého režimu ? Měnění postojů jako ponožky tomu nasvědčuje.
08. 04. 2008 | 13:29

Smutný napsal(a):

Souhlasím skoro se vším.
08. 04. 2008 | 13:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane jiří,

a nemohlo by to být spíše tím, že na stránkách Aktuálně.cz má pan profesor blog teprve od dněšního dne a toto je jeho první příspěvek?

Libor Stejskal
08. 04. 2008 | 13:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den všem,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal
08. 04. 2008 | 13:38

Ládik napsal(a):

Nevěřícně zírám. Komunista chce radar. Poučen z krizového vývoje, byl bych ostražitý.
08. 04. 2008 | 13:38

AB napsal(a):

Pane Svobodo, plně sdílím Váš stručný a objektivní názor na US radar v České republice. Všechny odpůrce tohoto prospěšného zařízení odkazuji na skutečné a faktické protiargumenty v následné diskusi. Je to pouhá kombinace osobních invektiv vůči Vaší osobě a "argumentů" typu "stejně jste mučili otroky".
08. 04. 2008 | 13:39

jiří napsal(a):

Proč právě od dnešního dne a proč právě o radaru a proč právě v době, kdy už zřejmě ví, že se Rusko a USA společně dohodnou na skryté evropské koloniální politice?
08. 04. 2008 | 13:40

r.m. napsal(a):

Jedna věc je radar, druhá kdo konkrétně u nás řídí jeho instalaci. Připadají mi k přátelům až po sovětsku přátelští.
Že raketa k oslepení těchto očí jiných očí zabije tak 300 civilistů "éto ničevó". To je jedna věc.
Druhá je v tom, že tihle jejich kámoši v preventivním předklonu zřejmě hodlají napodobovat jejich zdravotní a penzijní systém. To už přeci taky známe, instalaci cizích sociálních zvyklostí. Na jednu stranu se pod jejich vlivem zaměstnavatelé i stát chovají po Byzantsku "makej za co nejmíň a drž hubu" a na druhou , hlavně nákladovou, stranu říkají "jsi svobodný občan, postarej se o sebe sám". Takový Asijsko-Atlantický kočkopes to je.
Občanstvo na to chvíli bezradně čučí, pak mu dojde, že musí přežít vládu kohokoliv a zařídí se tak.
Navíc,tzv. levici a pravici mají zmonopolizovanou skupiny lidí, jejichž myšlenková výbava tomu neodpovídá. Ani osobní.
Učinit z nás nepotopitelnou letadlovou loď USA je fajn nápad, ale mi sami nevíme v co se USA během 30 let vyvinou. Žijeme tady určitě asi 1500 let. Pro příštích 1500 let bych to příliš neměnil. Stejně z téhle kotliny nemáme kam jít. Zastánci radaru jakoby nebyli schopni si představit budoucí rizika. Dvacáté století dostalo raketovou techniku do technologického optima, stejně jako II. světová válka vrtulovou techniku. Bude to století nových zbraní. Existují funkční paprskové zbraně, které zničí letící minometný granát. Stačí k tomu otáčivá platforma a energetický zdroj. Daleko ekologičtější způsob, než smrad raketových spalin, ne? :o)
Sakra, tak jsem vlastně jako odpůrce právě došel k důvodu proč ho tu instalovat... Pane Svobodo, máte na mne špatný vliv))))
08. 04. 2008 | 13:41

Kantaria napsal(a):

Jsem naprosto znechucen a hluboce se stydím za člověka, který byl předsedou KSČM. Je zde vidět pouhý kariérismus. Do strany jsem vstoupil řadu let po převratu a nemám důvod se zato stydět. Právě naopak. Je totiž třeba myslet a nikoliv poslouchat hysterické výlevy komunistobijců, kteří to mají nacvičené z éry předpřevratové, byť tehdy v opačném gardu. Tento blog je ukázkou české malosti a ubohosti, na které se, bohužel, i já tímto komentářem podílím.
08. 04. 2008 | 13:42

Tomas Melos napsal(a):

to Vaclav: Pisi rychleji nez myslim? Vaclave, co je v me odpovedi Vam tak nejasneho nebo hloupeho? ...a kdyz vidim Vasi vetu (a dalsi skvosty)"Aby se hloupí američané nažrali a koza zůstala celá" tak bych Vam doporucil pouzivat mene idiomu a vice argumentu.
08. 04. 2008 | 13:42

hudryper napsal(a):

Pane Stejskale,
vratil jsem se od obeda a stale nemam
Vasi odpoved. Mrknete,prosim,do schranky, musim to rychle resit. Vse
ostatni odpoledne.
08. 04. 2008 | 13:42

jJura napsal(a):

Pane Svobodo, také obdivuji Elvise, Raye, Beach Boys a mnoho jiných amerických hudebních interpretů. Mám však pocit, že labutí písní americké hudební kultury byli Simon s Garfunkelem. Od té doby reprezentovali americkou hudební pop kulturu jen slepený Michael Jackson a sexem a penězi posedlá Madona. A v podobném duchu jde i americká politika. Pane Svobodo, pokud byste své názory prezentoval v roce 1970, zvedl bych k souhlasu obě ruce! Poněvadž však od roku 1970 uplynulo téměř čtyřicet let, ve kterých se jak americká kultura, tak i politika ocitly úplně jinde, nedávám Vám za pravdu. A poněvadž jako filmový režisér určitě sledujete i americkou filmovou kulturu, a jako bývalého politika Vás nelze nazvat politickým diletantem, ptám se: "KOLIK VÁM ZAPLATILI?"
08. 04. 2008 | 13:43

Jan Ebermann napsal(a):

Podle mého přesvědčení 99% lidí v této republice nemůže racionálně podepřít v úvaze o radaru ani jednu možnost. Tedy zda radar-ano či radar-ne. Jako malá nevýznamná země jsme plně závislí na světových velmocech. Jejich zájmy jsou natolik komplikované a proměnlivé v reálném čase, že proto není možné udělat jakékoliv rozhodnutí, které bude objektivně správné. To zcela pomímíjím absenci nutného penza technických znalostí a vojenských informací každého občana. Naše rozhodnutí bude vždy jen intuitivní. Oblíbená moudrost Čechů "Nejtěžší je vědět na koho se vy... a naopak, před kým se po..." může být v tomto přípafě pozměněna. Jednoduše. "Nemožné je vědět...".
08. 04. 2008 | 13:44

Marty napsal(a):

Zdejsi levicova bojuvka dnes bojuje obzvlaste zanicene :)
08. 04. 2008 | 13:44

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Svobodo
překvapil jste mě. Mile. Omlouvám se, jakou představu jsem o vás měl.Škoda, že jste KSČM nezreformoval v duchu tohoto článku.Nechcete to zkusit ještě jednou?
08. 04. 2008 | 13:44

seky napsal(a):

Prostě nejsou o nic lepší ani horší než ostatní. Ale zbraně mají nejlepší, to máte pravdu.

Zbrane maji nejlepsi? Proc si kazdy tady mysli ze USA ma nejlepsi zbrane? Zbranove system ve svete, potazmo v Rusku jsou mnohdy mnohem dokonalejsi nez americke. Pouze jejich namorni sila je drzi na spici te pomyslne krivky.
Jako dukaz muzou byt tankova vojska. Porovnam dva typy: Americky Abrams M1A2 a nemecky "zastaraly" Leopard 2. Kdyz srovname oba stroje co se tyka ochrany, vychazi z toho Leopard o řád lepe nez Abrams, jak co se tyka pancerovani, sklonu pancire, pouzitymi materialy i programovym vybavenim a doplnky (kompozitni pancire, odstrelovaci casti pancire, protiraketovy system apod.) Palebna sila je na totozne urovni. Proc? Jednoduse proto, protoze americky tank pouziva stejny kanon i system vyrobeny nemeckou firmou Rheinmetall GmbH. Co se tyka jizdnich vlastnosti, tam nemecky tank trochu ztraci diky mirne vetsi hmotnosti (kolem 62 tun, Abrams pod 60 tun), ale o moc to neni. Kdyz tyhle dva, ktere radim mezi nejlepsi na svete, srovnate s ruskymi T-90 nebo novejsimi T-95, nemaji technologicky temer sanci.
Kdyz chcete srovnavat vyzbroj, nejdrive si neco o tom prectete.
08. 04. 2008 | 13:46

Tomas Melos napsal(a):

Kantario, vy byste mela poslouchat hystericke vylevy soudruhu (stale se tak nazyvate?) z KSCM, to opravdu stoji za to.. A nemusite chodit daleko, podle slovniku je vetsinou velmi lehce rozpoznate i v diskuzich.
08. 04. 2008 | 13:46

Pepa Řepa napsal(a):

To iJura
mně taky uplatili. Posílají mi každý měsíc bednu CD, abych nezatuhnul u Beach Boys jako vy.
08. 04. 2008 | 13:49

stejskal napsal(a):

Protože jsem mu blog nabídl před zhruba čtrnácti dny, kdy jsem spíše náhodou nalezl jeho stránky na webu, pane jiří.

A zpravidla to trvá zhruba takto dlouhou dobu, než se s autory dohodnu na podrobnostech a blog založím.

Libor Stejskal
08. 04. 2008 | 13:51

Radek napsal(a):

Pane Svoboda, dekuji za Vas clanek. Plne souhlasim s Vasimi zavery. Zaroven obdivuji Vas myslenkovy posun od doby, kdy jste byl predseda KSCM. Nenechte se znechutit hysterickymi vykriky Vseznalku s IQ tykve, ktery Vas clanek jiste vyvola.
08. 04. 2008 | 13:52

Kantaria napsal(a):

Pane Melosi, jsem pohlaví mužského, což však z nicku asi nelze poznat a uvádím to tedy jen pro upřesnění. A mohu Vás ubezpečit že hysterické výlevy poslouchám nerad ať již z té či oné strany. Přesto tento výběr laskavě ponechte na mě. Nicméně asi díky své natvrdlosti jsem nepochopil co jste vlastně svým příspěvkem na moji adresu chtěl sdělit.
08. 04. 2008 | 13:52

Pepa Řepa napsal(a):

To seky
děkuji za osvětu. Až budu potřebovat T-95, ozvu se.
08. 04. 2008 | 13:53

kopřík napsal(a):

pro Seky :
skutečně nejsem odborníkem na zbraně. Upřímně řečeno, nevím o nich prakticky nic. Takže věřím Vašim číslům. Ale vycházím z velikosti vojenského rozpočtu USA v porovnání se zbytkem světa. To by se mělo na technologické úrovni někde projevit.
A navíc, nevím, jestli je rozumné na začátku 21. století vzít si jako srovnávací typ výzbroje zrovna tank.
08. 04. 2008 | 13:58

Radek napsal(a):

To Kantaria-proc se neprestehujes do Severni Koreje nebo na Kubu??? Pokud by se ti nekdy podarilo vratit, mohli by jsme si pak popovidat na tema komunisticky raj na zemi.
08. 04. 2008 | 13:59

J.V. napsal(a):

Obdiv v soudní systém USA? Pan Svoboda byl kdysi fyzicky napaden. Nevím, zda byl útočník chycen. Jeho čin však byl jednoznačně odsouzen. Nyní po světě kolují ukázky "zásahu" policie v USA. Kontrolovaný řidič, který zapoměl dát blinkr okamžitě zastavuje a s rukama nad hlavou vylézá z auto. Nabízí okamžitě policistům kontrolu svých dokladů. Okamžitě vykonává jejich příkazy. V autě nic nemá. Je slušný a bezbraný. Před kamerovým systémem ve voze je zkopán a zmlácen. Verdikt soudu? Vše OK. Selhání jedince? Asi těžko, když policista o kameře ve svém voze ví a přesto koná tak, jak konal.
08. 04. 2008 | 14:00

Fanoš napsal(a):

Děkuji pane profesore Jiří Svobodo. Byl jsem nerozhodnut, či radar ano nebo ne. Jste velmi chytrý a rozumný člověk podle článku a také předvídaví. Přesvědčil jste mě, že americký radar ano. Jiný ne! Děkuji. soc.dem.
08. 04. 2008 | 14:01

seky napsal(a):

To Pepa Řepa
nemate za co. Tim prikladem jsem chtel pouze demonstrovat, jak a v jake mire je americka armadni technika "nejlepsi". Proste to tak neni a nevim kdo tenhle nazor vubec vypustil.
08. 04. 2008 | 14:01

Tomas Melos napsal(a):

Pane Kantaria, nerozcilujte se, to pak vede k onem hysterickym vylevum o kterych jsem mluvil. A co jsem chtel sdelit? Ze nechapu jak rozumne uvazujici clovek, zvlast ktery nema rad hystericke vylevy, muze vstoupit do strany, ktera se prezentuje hysterickymi vylevy. Ale dost o hysterii. Nemusite se stydet za cloveka, ktery se pokusel ve vasi strane neco zmenit, neuspesne. A ukazkou ceske malosti, mi nepripada tento blog, ale v nasi male zemi s nasimi velkymi zkusenostmi s velkou stranou (KSCM obrazne) jeji stale velka podpora.
08. 04. 2008 | 14:03

Realtoltek napsal(a):

A jeden dotaz pro pana Svobodu.

Jak si vysvetlujet to ze na spolecnem vesmirnem projektu dokaze Rusku spolupracovat s USA a na spolecnem stitu ne ???
Asi to nebude o bezpecnosti ale o zbranich a penezich nemyslite ?
08. 04. 2008 | 14:04

Pepa Řepa napsal(a):

Kantario
traduje se mezi lidem, že Jiřině Švorcové byl do Vinohradského divadla zaslán pohled s textem:

Vážená soudružko
gratulujeme Vám k potírání Charty 77 a k naplňování závěrů sjezdu KSČ.

Dělníci z ČKD
P.S. Je to pravda, že máte místo přirození srp a kladivo?

Tento pohled byl prý několik týdnů zastrčen ve vrátnici, aby si jej mohl každý přečíst.

Nemohl byste mi, jako člen KSČM potvrdit, zda je to pravda?

Nemohl byste se podívat ještě jednou, zda jste skutečně pohlaví mužského?
08. 04. 2008 | 14:04

Kantaria napsal(a):

Pro Radek:

Asi to bude tím, že jsem se narodil v této krásné zemi a hodlám v ní strávit svůj život. Podobně bych se já Vás mohl zeptat proč se nepřestěhujete do některého ze slumů v USA či naopak na Manhattan. Nemyslíte že ta otázka je poněkud zcestná? Co se týče KLDR, tak bych tam nechtěl žít ani po smrti a Kuba je, i přes embargo a tropickým rájem. Kubánci jsou především velice hrdý národ, což je možná v našich podmínkách těžko pochopitelné. Jejich svoboda je pro ně cennější než pseudosvoboda cpát se přepáleným čímsi v hypermarketu. Pochopitelně životním standardem zdaleka nedosahují naší úrovně. Zkuste to však srovnat s ostatními státy Latinské Ameriky a dojdete možná k zajímavým závěrům.
08. 04. 2008 | 14:05

seky napsal(a):

To kopřík
vzal jsem zrovna v uvahu tu nejjednodussi variantu obrany aby bylo mozne ji v nekolika malo vetach porovnat. Samozrejme ze dnes je valka v jinem rozmeru, ovsem technicky vzato, kapital USA se neodrazi v jejich technicke dokonalosti jako spise v mnozstvi a schopnosti produkce a obnovy. Verte nebo ne, ale dalsim jednoduchym srovnanim muze byt i USA vs. Cina. Co se tyka zive sily, muze Cina povolat do zbrane vetsi mnozstvi vojaku, nez ma USA obyvatel. Co se tyka techniky, Cina jako nastupujici ekonomicky gigant muze bez vetsich rpoblemu americke technice konkurovat ackoliv na jejich technicke urovni neni, ale prinejmensim by nedopadli jako Irak a konflikt takoveho rozsahu by byl velmi nicivy pro cely svet. A jen proto se obavam velke roztahovacnosti USA, kterymkoliv smerem.
08. 04. 2008 | 14:07

Kantaria napsal(a):

pro Pepa Řepa:

já tam mám pochopitelně bustu J. V. Stalina požírajícího kotě. Jaké jiné přirození by asi mohl mít člen KSČM, že?
08. 04. 2008 | 14:07

dok napsal(a):

copak,copak Jaudo,jeste se nic nestalo a uz si sejrite do kalhot. Jak jeden pravil,nejhorsi lidsky charakter je zbabelec.
08. 04. 2008 | 14:09

STOP RADARU napsal(a):

08. 04. 2008 | 14:10

Kantaria napsal(a):

Pane Melosi, já se nerozčiluji, nemám to v povaze. Co se týče podpory KSČM, ponechal bych to na voličích. I já jsem nakloněn změnám. Ale u některých lidí mne zarážejí názorové veletoče, které lze těžko přičítat zázračnému prozření. A to je právě důvod výše zmíněného studu. Mimochodem nejsem si vědom že by politika KSČM byla založena na hysterii. Je naopak založena na politice konstruktivní opozice. Bohužel většina představitelů pravice žije neustále v zajetí stalinských pouček. Jsem rád, že strany jíž jsem členem se toto už netýká.
08. 04. 2008 | 14:11

Pepa Řepa napsal(a):

To Kantaria
a není to škoda, nechat ležet takový kapitál ladem.

Mám jednu známou, má malou galerii. Třeba byste tam mohl stát - ale fuj co jsem to napsal- třeba byste tam mohl někdy ležet za úplatu.
08. 04. 2008 | 14:11

Radek napsal(a):

To Kantarina:
A kolik ze je Vam let, ze tomu vsemu tak hezky rozumite? Asi s Vami naprosto nema cenu polemizovat. Nejste schopen pochopit rozdil mezi demokracii a totalitou. Totalitu hajite, ale zit chcete v demokracii, protoze je krasna. Tak nejak tomu nerozumim... A nase zeme je TED krasna proto, ze ma to stesti zit konecne v demokracii, coz mimo jine ve vetsine pripadu znamena take rozvoj a prosperitu. Asi by jsi mel mene cist Halo noviny a jine komunisticke brozurky.
08. 04. 2008 | 14:12

Javít napsal(a):

seky:
posuzování síly armády dle kvality tanků je úsměvné.
Myslím, že daleko důležitější je letectvo, raketová technika, špionáž, satelitní navigace, taktika, velení.
Ale je to jen můj názor.
08. 04. 2008 | 14:13

Olda napsal(a):

Ještě k bývalému soudruhu Svobodovi, změna Vašeho postoje souvisela zřejmě s tím , že Vás pan Havel podplatil tituly docent a profesor atd. Dále , že Vás pražská klika pustila k filmování/ a tím k penězům/. Doufám , že na taková veledíla jako byla "VLNA" v ČT snad se už nenajdou finance a dají je potřebnějším -třeba rodinám s dětmi nebo důchodcům. K vašemu
politickému přemetu lze jen dodat ,že- potuurčenec horší Turka.
08. 04. 2008 | 14:16

Kantaria napsal(a):

Radek:

Já ten rozdíl na rozdíl od Vás chápu. A vskutku není v názvu. Mimochodem socialismus je vyšší formou této podoby demokracie, ale to asi nemá cenu Vám vysvětlovat. Naše země byla krásná vždy a doufejme že jí to zůstane.
08. 04. 2008 | 14:16

seky napsal(a):

To Radek
Ehm, v te demokracii, alespon zdanlive, mam pocit zijeme uz asi 19 let ne? Ovsem demokracie v jakem slova smyslu to je? Doporucuji si precist uvodnik na http://www.nechciradar.cz kde je princip demokracie nastinen.
08. 04. 2008 | 14:18

Javít napsal(a):

soudruhu Kantario:
"Bohužel většina představitelů pravice žije neustále v zajetí stalinských pouček".
To myslíte vážně, nebo si děláte legraci, by přímo srandu ?
Kterápak strana opět volá po znárodňování, společném vlastnictví apod.?
Co KSM, ti se Vám také líbí či líbili ?
08. 04. 2008 | 14:19

kopřík napsal(a):

Seky :
obavy z velké roztahovačnosti USA po světě máme společné, možná jsem to nenapsal v prvním příspěvku dost srozumitelně. Jeho smysl měl být ten, že se nemáme přimykat příliš těsně k jakékoli supervelmoci bez skrupulí a jen proto, že se nám může subjektivně jevit momentálně nejsilnější.
08. 04. 2008 | 14:19

Pepa Řepa napsal(a):

Olda napsal(a):

potuurčenec horší Turka.

Taky si to myslím. Lepší Turek než nějaká, věčně zpocená kreatura.
08. 04. 2008 | 14:20

seky napsal(a):

To Javít:
jak jsem jiz odvetil dlouho pred vasim prispevkem, slo o techniku a navic vzal jsem ten nejjednodussi priklad techniky na vysvetleni a demonstraci te udajne vevodici pozice na trhu s armadni technikou. Stejne tak muzu rict ze neexistuje lepsi terenni vozidlo pro armadu nez je Tatra. Jde zkratka pouze o jeden kus z celku na kterem to muzu demonstrovat, jinak bych tu mohl sepsat celou publikaci o vyzbroji armad.
08. 04. 2008 | 14:22

Kantaria napsal(a):

Javít:

bohužel si legraci nedělám, nesledujte vždy tak bedlivě formu a zaměřtě se na obsah. Společné vlastnictví atd. - viz Ústava ČR, tam to máte napsáno. Co se týče KSM, ti mohou být MVČR pouze vděční, tolik publicity by se jim nikdy nedostalo a navíc se vlastně tímto, byť zatím nepravomocným aktem, stali v jistém smyslu disentem.
08. 04. 2008 | 14:23

seky napsal(a):

To kopřík
s tím souhlasím. Váš příspěvek jsem pochopil, jen jsem reagoval na tu techniku. Kazdopadne ona formulace vasi vety "Opravdu jste přesvědčen o tom, že USA jsou na nějaké vyšší morální úrovni než ta zrádná, mnichovanská západní Evropa?" je pro mne velice zajimava a tez bych se s vasim dovolenim pod ni podepsal.
08. 04. 2008 | 14:25

Radek napsal(a):

Kantarina
"socialismus je vyšší formou této podoby demokracie,.." Vetsi hovadinu jsem necetl. A to jsem prosim musel delat zkousky z Marxismu-Leninismu a tam se to podobnymi perlami jenom hemzilo. Na takovou nehoraznost si ale ani tito panove netroufli. Snad jedine Josef Gebels... Je to vrchol demagogie. Odhaduji, ze jste celenem UV komunisticke mladeze. Snad jedine tam je to pochopitelne.
08. 04. 2008 | 14:29

Mirka napsal(a):

Pane Svobodo přečtěte si nějaké názory k radaru v Britských listech, nevyřizujte si mindrák a účty s bývalými kamarády v KSČ, zároveň nepřicmrndávejte vlezprdelezectvím do mocenských ideologických a finančních p...
08. 04. 2008 | 14:32

Kantaria napsal(a):

to Radek:

Tak to Vás na té škole místo marxismu měli nejprve naučit pravopis. Mimochodem Váš odhad je naprosto mylný, nejsem.
08. 04. 2008 | 14:33

suchánek napsal(a):

hydruper a pan stejskal:

miluju lidi, co ví něco NA BETON, stačí k tomu 3 minuty strýčka googla a beton je napadrť..

11.05"МОРОЗКО"
Фильм для детей по мотивам русских народных сказок. Режиссер — Александр Роу. В ролях: Александр Хвыля, Наталья Седых, Георгий Милляр. СССР, 1964 г.

http://tut-54.ru/index.php?...
http://www.rutv.ru/tvpreg.h...
08. 04. 2008 | 14:38

Javít napsal(a):

Kantaria:
Můžete mi říct, kolik je Vám let a co jste doposud zažil ?
S Vašimi názory může souhlasit snad jen těch 10 % naivních občanů této země.
Říkáte "nesledujte vždy tak bedlivě formu a zaměřtě se na obsah".
Obsah může být krásný. Ale forma, kterou se ten obsah naplňuje, bývá většinou nepřijatelný.
08. 04. 2008 | 14:39

Pumprlidentlich napsal(a):

tohle antiami, čtenáři blistů, komunistický svaz mládeže a podobný intelektuální výkvět, jen tak nerozdejchá. Ale nebojte, Paroubek jistě vydá nějaké tiskové prohlášení.

Mohl by se tu nějaký starší antiradarový odborník pochlubit tím, co dělal v roce 1983?
08. 04. 2008 | 14:42

Tomas Melos napsal(a):

to Kantarina:
Chtel jsem Vam polozit otazku jak jste to myslel s "Bohužel většina představitelů pravice žije neustále v zajetí stalinských pouček.", ale nekdo me predbehl. Nazorove veletoce nejsou opravdu vetsinou nic hezkeho, u p. Svobody to pokud vim byl pokus reformovat tuto stale zatim nereformovatelnou stranu. Btw opravdu si stale rikate "soudruhu"? Jste clenem mladych komunistu, jak se uz nekdo ptal? Doslo po odchodu Grebenicka (jehoz hystericke projevy a plamenne reci jsou snad zname i Vam) k nejake zmene, kterou jsem nezaregistroval? Volbu KSCM opravdu nechavam na volicich, ale stojim si za tim, ze presne ta pomerne velka podpora JE UKAZKOU CESKE MALOSTI A UBOHOSTI (opravdu ne nazor v blogu, ktery je mensinovy a ktery by byl za casu minulych, jakozto mensinovy perzekuovan).
08. 04. 2008 | 14:42

Kantaria napsal(a):

Javít:

V posledních dvou větách s Vámi naprosto souhlasím. Ale myslel jsem to trochu jinak, že za krásnou formou se může skrývat poměrně zrůdný obsah. Mé názory mi laskavě ponechte, já Vám s radostí ponechám ty Vaše. Co se týče mého životopisu, ten Vás naprosto nemusí zajímat. Nebo jste dělal za minulého režimu kádrováka?
08. 04. 2008 | 14:45

Tomas Melos napsal(a):

to Javit & Kantarina:
u komunistu je zatim obsah a forma jedno. A kdyby se obsah zabalil do krasne formy - coz se pravdepodobne casem stane, obsah zustane stejny a ne moc pekny, eufemisticky receno. Mate snad pozitivnou zkusenost, priklad komunistickeho rezimu?
08. 04. 2008 | 14:49

Kantaria napsal(a):

Tomas Melos:

trochu mnoho otázek, ale pokusím se stručně odpovědět, když Vás to zajímá. Jsou lidé, se kterými si skutečně říkám "soudruhu", a to bez pejorativního nádechu. Členem mladých komunistů nejsem, nebyl jsem ani v SSM. Osoba předsedy ÚV není rozhodující, rozhodující je členská základna a sympatizanti, nejsme v ČSSD. O panu Svobodovi si myslím svoje. Srovnáváte-li dobu minulou a současnost, uvědomte si prosím, že uplynulo skoro 20 let, což je polovina doby, kdy tady vládla KSČ. Některé věci jsou tedy nesrovnatelné.
08. 04. 2008 | 14:50

Kantaria napsal(a):

Bohužel už musím jít, neboť nejen diskusí živ je člověk. Přeji všem příjemný zbytek dne.
08. 04. 2008 | 14:57

Tomas Melos napsal(a):

to Kantaria: Tak proc proboha po 20 letech nedoslo k nejake zasadni reformne ve vasi strane? Proc po 20 letech konecne nedoslo k odsouzeni rezimu minuleho? Proc na me stale pusobite, jako strana z minulosti, ktera kdyby skoncila u moci, tak se okamzite ze strachu (a studu) odstehuju do zahranici? Jak si vubec predstavujete komunismus v realu? - a zde prosim nejake svezi nove myslenky, ty stare znam, a vim jak vypadali v praxi.
08. 04. 2008 | 15:01

Pepa Řepa napsal(a):

Vám také hezký zbytek dne, pane Kantario.

Nedá se vám upřít smysl pro humor i kultivovanost.
08. 04. 2008 | 15:01

Miro napsal(a):

To Kantarina
Vážený, velice by mne zajímalo kde jste žil před rokem 1989, pokud jste v té době žil. Mně je 70 let a prožil jsem převážnou část života před rokem 1989 a je mně to strašně líto. To co jsem musel prožít já a moje rodina jen za to že jsem měl jiný názor bych Vám nepřál. 6e jsem byl za svůj názor persekuován, mně není jedno, ale že k vůli mému názoru bylo mé dítě persekuováno jak při možnosti jít na gymnáziou, nebo na vysokou školu, kdy mu soudruzi zamezili i možnost jít na učební obor zedník s maturitou , tak na takovou dobu nemůžu nikdy zapomenout a toho, kdo se snaží vrátit tento systém, mohu jen litovat.
08. 04. 2008 | 15:07

JanC napsal(a):

Pane Svobodo, vy ovládáte umění dokonale se znemožnit a stát na těch nejabsurdnějších pozicích. Jako např. být v roce 1990 předsedou KSČM, ovšem ne z pragmatických, ale z idealistických důvodů.
08. 04. 2008 | 15:11

Martin napsal(a):

Drive chtel byt soucasti velkeho Sovetskeho Svazu, ktery nas pred vsim ochrani a budeme na strane vitezu, dnes chce byt soucasti Ameriky, nekteri lide otroctvi maji v krvi. Az prijdou Cinani tak se prebarvi na zluto a bude tvrdit, ze odmalicka miloval vychodni filosofii.
08. 04. 2008 | 15:12

honza napsal(a):

Americke zaklady jsou v ruznych zemich po svete ale ze zarucuji nejakou bezpecnost napada jenom mistni komentatory...

p.s. na Kube maji taky americkou zakladnu ale ze by Kube zarucovala nejakou bezpecnost :)
08. 04. 2008 | 15:19

JanC napsal(a):

Napadlo mě, že naprosto zapadáte k té nechvalně známé trojce KZH, z nichž jednoho postihla paralýza, z druhého se stal ubožák a z třetího krvelačný válečný štváč.
08. 04. 2008 | 15:21

STOP RADARU napsal(a):

08. 04. 2008 | 15:25

JosefK napsal(a):

Prostě mám jenom radost. Konečně zajímavá, překvapující otevřené debata. Moc dobře se to čte. Díky Vám všem.
08. 04. 2008 | 15:26

valburga napsal(a):

Vážený pane Svobodo, ještě včera bych si myslela, že se s Vámi neshodnu vůbec na ničem a dnes vidím, že jsem byla předpojatá. Za to se Vám omlouvám. Naprosto se shoduji s Vašimi názory na postavení radaru v ČR i s odůvodněním těchto názorů. Díky v.
08. 04. 2008 | 15:28

Vlasta napsal(a):

To Miro
Bohužel ti, co dobu budování komunismu zažili, zapomínají. A ti, kteří to nezažili se dnes chovají jakoby se ta doba poroby už nemohla nikdy vrátit.Mladí typu Stropnického blábolí utopie, na lidovce není nikdy spolehnutí a ČSSD pod vlivem Paroubka, Ratha,Zaorálka,Haška udělá cokoliv, aby dostala moc do svých rukou. A kam se jezdí radit už dnes a kdo to platí vidí i slepý.

To Jiří Svoboda režisér
Děkuji Vám za Váš názor.
08. 04. 2008 | 15:28

Starý člověk napsal(a):

Pane Svobodo,
jelikož jsem stár jako Vy a i když platí, že stáří ne z každého udělá mudrce, dovolte pár slov.
Protože jsem byl dítě nadměrně zvědavé a chtěl jsem všechno brzy umět a poznat celý svět, sbastlil jsem si v 9 letech krystalku, která svými informacemi po každý večer formovala následně můj celoživotní geopolitický názor. Nebyl proto pro mne ( a pro každého jiného) žádný problém po krátké době si ve své dětské hlavě srovnat informace ze světa s tím, co se hlásalo tady a tak rozpoznat, která strana lže, bez ohledu na vliv školy a okolí vůbec.
Čili já už jsem měl na rozdíl od Vás dávno ve 13 letech politicky a dějinně jasno a protože jsem měl podle vyjádření Vašich spolustraníků vždy jen polovinu vzdělání, dávali jste mi to podstatnou část mých nejlepších let různými zákazy a šikanou neustále najevo, ale přesto jste mne v mém názoru na "správnost" Vaší ideologie nezlomili..
Pokud je Váš článek z Vaší hlavy a z Vašeho vlastního současného geopolitického myšlení napsán od srdce, mohu Vás jen pochválit, že jste se alespoň ke konci (pardón) svého života vyléčil a dopídil se konečně správného názoru.
Všem zde zúčastněným hlasatelům antiamerikanismu chci jen sdělit a doporučit: "prohlédněte co nejrychleji" jako p. Svoboda dříve než na konci života, než bude definitivně pozdě.
Změna životního stylu a kultury, která zde v Evropě v blízkém budoucnu hrozí, nebude už "jen" na 5 či 40 let, ale nevratně na celá staletí!!
08. 04. 2008 | 15:33

Starý člověk napsal(a):

To honza !!
Jestli všichni pisatelé antiamerických názorů mají takové znalosti jako např. "příspěvek" od honza, který zřejmě vůbec neví, kdy a proč a k čemu vznikla americká základna na Kubě, tak už tu Vaši hloupost nedávejte alespoň veřejně najevo a možná, že to není ani na debaty u piva v hospodě..
08. 04. 2008 | 15:48

icu napsal(a):

Ad Mrazík (pro hudrypera a pana Stejskala)
Nezdá se mi, že by Mrazík nebyl v SSSR promítán - znám několik Uzbeků, Moldavana a Ázerku ve věku 25 až 42 let a všichni si z dětství Mrazíka pamatují a velmi dobře ho znají. Podle stránek ruské Wikipedie (http://ru.wikipedia.org/wik...(%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D0%BC)) se do USA dostal až v 90. letech.
Dovoluji si tedy tvrdit, že Mrazík byl v SSSR normálně promítaným filmem od data svého natočení.
08. 04. 2008 | 15:52

iJura napsal(a):

To Pepa Řepa:
Nevím jak vy, ale já bych si z poslední doby z americké hudební kultury moc nevybral. Takže raději ti Beach Boys! Objektivně ale přiznávám, že v tom hraje roli také můj věk. Ale americký životní styl mi nepasoval ani za mlada. A pokud chcete vědět, co si o Američanech myslel Werich, doporučuji si přečíst jeho autobiografii. A pokud se týká americké vojenské přítomnosti u nás, je to stejné jako s tou ruskou. A pokud nejste v pubertálním věku a něco pamatujete, vzpomeňte si, jak se hledělo na lidi typu Bilaka či Koldera a uvědomte si, že mnoho lidí bude stejně pohlížet i na Vás. Přeju dobrý den!
08. 04. 2008 | 16:02

Josefku napsal(a):

Pane Svobodo,
Vy jste mi promluvil skutečně ze srdce. I s tou vidličkou na píseň nepíseň.
U urny jsem hned za Vámi, s identickým obsahem v ruce.
08. 04. 2008 | 16:07

veverka napsal(a):

No vidíte pane Svobodo,můj bratr zase volil ODS a je zásadně PROTI radaru.Co je Vám to platné,že se chcete tlačit u urny se svým ano,když žádné referendum nebude.A víte proč?Protože je jasné,že takových jako jste Vy by byla výrazná menšina a patřiční lidé by neměli za co dostat své slíbené provize.
08. 04. 2008 | 16:08

Alois napsal(a):

Naprostý souhlas pane Svoboda.Vždyt stačí vědět a porovnat s těmi co měli co do činění s Ruskem a těmi co s USA.Ti co byli pod politickým,kulturním nebo ekonomickým vlivem Ruska nebo SSSR se od něho většinou odvrátili,protože tohle sepjetí podle ruského mustru brzdilo rozvoj po všech stránkách a zkušenosti byli vesměs všude stejně negativní.Naopak USA se kopíruje a neustále tam proudí přistěhovalci nejen s partnerských zemí,ale i zemí co vedou antiami retoriku a dokonce i politiku.To je to nejlepší referendum.
08. 04. 2008 | 16:09

icu napsal(a):

Pro Kantaria:

Mám možnost si povídat s lidmi z různých zemí Latinské Ameriky - Kostariky, Kolumbie, Ekvádoru, Peru, Chile, Argentiny a Brazílie. Nikdo z nich by nechtěl žít na Kubě ani omylem. Hlavně proto, že si váží své osobní svobody rozhodovat se o svém životě sám. Tento luxus by (podle svých slov) na Kubě nemohli dovolit.
08. 04. 2008 | 16:22

kacir napsal(a):

pane Svobodo: také jste mě svým názorem na umístění US základny překvapil a protože Vás a vaši tvorbu znám, tak zatím věřím, že to je pouze jedna z vašich nových sond na průzkum chování společnosti a že jste ve skutečnosti Kantaria.
08. 04. 2008 | 16:26

Honzaz napsal(a):

Seky, obdivuji tvůj obdiv k sovětské technice (vojenské) a tvoje hluboké znalosti o ní. Nemáš taky náhodou nějaké nejnovější, třeba i tajené informace o tom, že by se špičkovým ruským inženýrům-specialistům(inženěr-specialist) už konečně podařilo zhotovit použitelné jízdní kolo, nebo, nedej bože holicí strojek co holí?
08. 04. 2008 | 16:36

Věžák napsal(a):

Naposled jsem slzel smíchy a zvracel zároveň když zpívala Parkanová s Vyčítalem. Vás museli komunisté vyhrát v tombole na plesu ODS.
08. 04. 2008 | 16:41

icu napsal(a):

Pro honzu:

"Americke zaklady jsou v ruznych zemich po svete ale ze zarucuji nejakou bezpecnost napada jenom mistni komentatory..."

A tyto základny znáte? http://www.usfk.mil

je zajímavé, že diplomatické mise a rezidence velvyslanců tvoří úchvatný prstenec kolem jedné americké vojenské základny v Seoulu; všechny dobrovolně, z bezpečnostních důvodů - a to i takové íránské velvyslanectví, jehož vztahy s USA nejsou právě nejvřelejší. Ne, to místní komentátoři fakt nemají na svědomí.
08. 04. 2008 | 16:50

Luba napsal(a):

Pane Svobodo,
hezky jste to napsal. Vaše argumenty chápu. V padesátých letech by Vaše argumenty byly rozumné. V 21. století nikoliv. Volíte to menší zlo ze dvou. Lehce přehledný svět, rozdělený do dvou táborů, je však definitivní minulostí. Vnitřně jsme ohroženi více, než z vnějšku. Pitomostí našich stranických a státních představitelů, totalitní mentalitou a neschopností kriticky myslet. To se krásně projevilo právě na "akci radar".
Demagogické zpracovávání veřejnosti, veřejné lhaní, dávkování pravdy po kouscích, spolehnutí se na vojensky silného "bratra", který z nás konečně ten komunismus vyžene ... Skutečně velmi smutné. Bez demokratů nebude ani demokracie. A jestli si někdo myslí, že přítomnost US-armády posílí naši bezpečnost, ať se ráčí porozhlédnout po Řecku, Itálii a dalších místech, kde se proti americkým vojenským základnám pořádají statisícové demonstrace. Jen jeden ilustrační příklad: polétavými hrátkami v nízkých výškách a koridorech, ve kterých neměli co pohledávat, se jistým americkým vojenským pilotům nechtíc podařilo odříznou lano velkokapacitní kabinové lanovky a ta se zřítila z velké výšky dolů - výsledkem byly desítky mrtvých. Američané se svým počínáním na cizích územích od Rusů v ničem neliší. Možná větší arogancí - u nás vlastně budou na dobytém území. Tím spíše můžeme s jejich okupanstkým přístupem k nám počítat.
08. 04. 2008 | 16:50

KD napsal(a):

Re: Mrazik

Nevím, proč hudryper tahá do diskuse o radaru Mrazíka, ale skoro jistě nemá pravdu, když tvrdí, že Mrazík "... nikdy nebyl promitan v SSSR,nebo dnesnim Rusku." Ono se to těžko vyvrací, stejně jako řada jiných problematických tvrzení, ale přinejmenším v diskusi na IMDb (http://www.imdb.com/title/t...) je několik příspěvků od Rusů, kteří tvrdí, že Mrazíka opakovaně viděli jako děti.
08. 04. 2008 | 16:51

badatel napsal(a):

to autor,
Váš názor je legitimní, dovolte ostatním občanům, aby rovněž vyjádřili svůj názor v referendu.
Cožpak nechápete a z diskuse nevidíte, že mnozí, včetně Vás dělají z radaru souboj levice a pravice? Cožpak nevidíte, že Rusko je imperialistické a komunistů v parlamentě je tam procentuálně méně než u nás?
Cožpak nechápete, že ti co ctějí referendum jde jen o tu svobodu, aby se občané svobodně vyslovili k tak závažné otázce, jestli zde budou cizí vojska?
Cožpak nechápete,že proti radaru především bojují pacifisté zleva i zprava?
Chápete zřejmě: chceš li mír, připravuj válku, a to na straně silnějšího.
Je mně z Vás smutno.
08. 04. 2008 | 16:52

satan napsal(a):

Myslím, že každý švec by se měl držet svého kopyta. Pane Svobodo, držte se režírování a nepleťte se do politiky, které nerozumíte. A těch moudrých rad od "kulturní fronty" jsme si užili už dost. Příště čekám příspěvek jak je důležitá reforma zdravotnictví.
08. 04. 2008 | 16:53

Pumprlidentlich napsal(a):

Nemohl by se konečně nějaký antiradarový hrdina s vlastním názorem vyjádřit k tomu, co dělal v roce 1983?
08. 04. 2008 | 17:07

Strejda napsal(a):

Pane Svobodo:měl jsem tu možnost spolupracovat s Vámi na některých projektech,které jste režíroval a ocenit Vaše profesionální schopnosti a tvůrčí přístup k práci i ve stresujících situacích v dobách totality.Byl jsem i u toho,když jste vysvětloval proč jste se stal předsedou KSČM a proč jste odstoupil. V životě jsem nepodal ruku bolševikovi,kdybych měl ještě někdy příležitost Vám bych ji podal,protože Vy nejste bolševik.
08. 04. 2008 | 17:08

fudoshin napsal(a):

nesouhlasím s umístěním radaru u nás.nesouhlasím s politikou vměšování a preventivních úderů i jiných lidsky nepřijatelných dogmat americké zahraniční politiky.já i většina normálních lidí.rozhodnutí o radaru není rozhodováním o bezpečnostních otázkách.je to naprosto samozřejmé rozhodnutí voličů-suverénů o tom, zda tu bude americký či jiný radar (či jiné zařízení či vojenská složka).úkolem odborníků je vycházet ze společenského zadání.pokud bude radar schválen a instalován bude součásti obranné strategie (i když to je prakticky neproveditelná utopie) nebo schválen nebude a je věcí a povinností "bezpečnostních odborníků" vypracovat takovou strategickou koncepci,která prostě nebude s vybudováním a použitím amerického radaru počítat.a basta,to je vše! jiné státy americký radar taky nemají a určitě vyvíjejí maximální úsilí o svojí obranu.o tom,že jsou americké zbraně nejlepší se dá s úspěchem pochybovat.je to blábol,založený z velké části na předlistopadové propagandě.a součást marketingu výrobců těchto zbraní.už jenom podle chování a výroků amerických představitelů to tak není a mají velký respekt před ruskými zbraňovými systémy.americké zbraně a vůbec výdaje na zbrojení jsou drahé a předražené to je důvod velkých zbrojních výdajů usa.protože to je začarovaný kruh.vlády podporují tyto firmy a ony zas určité politické kruhy.a v zájmu zachování "amerického snu" (letadlo) se spolupodílejí na jeho financování,což jim zase americké vlády vrací a ony jim při dalších volbách.jeden velký podvod.češi dali možná světu slovo "tunelování", ale ten samotný proces má v usa dlouhou historii, je na ní v zásadě založeno to propojení politiky,byznysu a médií...a vůbec celý systém,kdy celý stát ovládá úzká skupina lidí.kdyby byla v americe opravdová svoboda byly by usa slabým státem. že jsou relativně silné je i důsledek koncentrace moci...
08. 04. 2008 | 17:16

matt napsal(a):

Pane Svobodo, velmi dobré vyjádření osobního postoje.Plně s Vámi souhlasím a přidávám svůj hlas.Potřebovali bychom více lidí,nejen v politice,kteří uvažují hlavou a mají otevřená srdce.
08. 04. 2008 | 17:34

m&m napsal(a):

autor: "A tak, kdyby bylo nějaké referendum, tlačil bych se u urny s lístkem „Americkému radaru ANO“

O.K., to je fér, budu se zasazovat o to, abyste tu možnost měl. Doufám, že se i Vy budete zasazovat o to, abych tu možnost tlačit se u urny v referendu, měl také.

Nechcete příští příspěvek věnovat právě tomu, že se u té urny nejspíš nesejdeme a popřemýšlet, proč nám v tom někdo brání?
08. 04. 2008 | 17:36

J.V. Stalin napsal(a):

V koncentraci moci na mně nikdo nemá. Posílám do Brdské vrchoviny své nejzkušenější inspektory - Žukova a Koněva a pár specialistů od SMERŽ. Nějak se domluvíme.
08. 04. 2008 | 17:36

Pumprlidentlich napsal(a):

V roce 1983 asi žádní hrdinové nebyli.

Antiradarový hrdinové mají mezi sebou opravdové morální kapacity. Kromě členů STB, čtenářů blistů a podobné statečné perly je třeba vyzdvihnout starostu Trokavce. Citát "já mám průmyslovku" je zárukou vlastních kvalitních myšlenek.

Víte, že radar je vlastně líheň pro amerického brouka, mandelinku bramborovou? Socialističtí vědci to mají vědecky dokázané. Taková jedna mandelinka má impulzní výkon 6841896,0485847FGH a to je opravdu hodně. Ale to nám imperialistiští agenti neřeknou.

Nejnovější prostředek amerického barbarství.. imperialisté počítali, ale zase se přepočítali. My máme Filipa a Paroubka https://www.youtube.com/watc...
08. 04. 2008 | 17:37

veverka napsal(a):

Evropští zelení jen nevěřícně kroutí hlavou

kdo že se to v Česku vydává za zelené.Evropští zelení ve svém usnesení ostře odmítli výstavbu nových vojenských základen USA ve Střední Evropě a to i kdyby byly pod hlavičkou NATO.Pan Bursík vede Stranu zelených svým zvláštním směrem,ale rozhodně ne do Evropy.

"Vědomi si globálních výzev pro bezpečnost a odzbrojení v časech globalizace, Zelení budou podporovat všechny iniciativy zaměřené proti šíření zbraní hromadného ničení a jejich nosičů, k odstranění jaderných zbraní (např. prostřednictvím Konvence o jaderných zbraních) a k omezení a kontrole konvenčních zbraní. Uvnitř Evropy chceme posílit CFSP (Common Foreign and Security Policy, Společná zahraniční a bezpečnostní politika – poznámka překladatele). To znamená, že nemůžeme akceptovat plány na takzvaný protiraketový obranný štít USA ve dvou členských státech naší Evropské unie.

Bilaterální přístupy a rozhodnutí v této důležité otázce nepřipadají v úvahu a měly by přinejmenším za následek vznik zón asymetrické bezpečnosti uvnitř Evropy, což by nepochybně vyvolalo nové závody ve zbrojení – zejména ve vesmíru – a mělo nežádoucí dopad na Evropskou bezpečnostní strategii a Evropskou strategii pro zbraně hromadného ničení. Proto také odmítáme návrhy, aby byl takový štít zřízen ve spolupráci s NATO a/nebo Ruskem, nebo aby ho zřídilo NATO a/nebo Rusko."
http://www.greens-efa.org/i...
08. 04. 2008 | 17:38

Javít napsal(a):

Kantaria:
Cha cha cha, já a kádrováka. Proč asi myslíte, že oproti Vám, ten minulý režim přímo nenávidím.
Vy ho, zdá se hájíte (nebo jsem Vám naprosto neporozuměl).
Takže se asi pletete pojmy.
08. 04. 2008 | 17:39

ruda napsal(a):

fudoshin:
máte zajímavý recept na to, jak poznat kdo je normální. Já bych neprošel.
08. 04. 2008 | 17:40

lurker napsal(a):

Hudrypetr je klasicky pripad cloveka siriciho bludy, o kterych si mysli, ze "jsou na beton" jenom kvuli tomu, ze je o nich on sam presvedcen. Mrazik byla klasicka ruska filmova pohadka urcena pro ruskeho divaka (natocena na Sovcolor, coz je videt na barvach). To, ze po roce 1981 byla vysilaci prava na tento film zasantrocena a prodana na Zapad, takze je nase televize musely shanet po celem svete, to je zase jina kapitola.
Zeptejte se v Telexportu nebo na Nove, odkud ta prava kupuji...
08. 04. 2008 | 17:43

tata napsal(a):

Velice zajímavy nazor,nechapu lidi co Vam nadavaj , je to nazor ktery nikomu nevnucujete, i když ja moc americe nefandím ne stoho že sem levicovy ale že považuji američany s rusama k největším porušovatelum lidskych svobod jak je muže někdo považovat za demokraty když v nedavne době mněli v některych statech rasismus, ale vaš nazor byl pohled o kterem by se dalo uvažovat škoda že v tomhle pohledu a duchu nepolemizuje vlada to by potom možna lidi měnili nazor oproti tomu pan sobotka napsal članek plny polopravd a utoku místo snahy se dohodnout to je takovy rozdíl že by si ho mněli lidé porovnat
08. 04. 2008 | 17:43

lurker napsal(a):

Sorry, po roce 1991...
08. 04. 2008 | 17:43

malma napsal(a):

08. 04. 2008 | 17:49

lectus napsal(a):

Poslední odstavec podobných textů se často, třeba podvědomě, snaží nějak zapamatovatelně shrnovat předchozí argumentaci - v tomhle případě se to panu režisérovi povedlo fakt účinně a fair. Podprahově podpásové srovnávání Faulknera s Gorkým (ano, tím Stalinovým lokajem) - proč ne s Nabokovem nebo Buninem? - a skutečně jedinečné hodnocení Elvise v porovnání s valkýrami, zřejmě míněn Wagner, je zas objevné, to fakt (nebo lépe fucked) ještě nikoho nikdy nenapadlo. Bravo, jen nechápu, proč podobné emoce vedou pana režiséra k psaní o politice?
Takový Karel Gott napsal dokonce knihu, třeba by si rád zablogoval...
08. 04. 2008 | 17:50

Olda napsal(a):

Vážený -dříve soudruhu- jsem šťasten , že Vás už nemusím oslovit soudruhu. Takových vlezdo... jsem zažil ve svém dlouhém životě mnoho.Na štěstí je mnoho mladých lidí , kteří volí KSČM.
Vědí , že tento druh "kapitalismu" co je u nás není pro obyčejné lidi.A nová KSČM není také pro lidi , kteří převlékli kabát jako jste Vy.
Snad dobře spíte , ale nejste už ani dobrý režizér ale jen poskok mocných.
08. 04. 2008 | 17:53

Alois napsal(a):

Pana Svobodu plně chápu i jako komunistu.Oni totiž Rusové tenhle světový názor, "obohacením" o své typické národnostní prvky,dokonale zkompromitovali.
08. 04. 2008 | 17:54

Pumprlidentlich napsal(a):

veverka, to je z blistů? Evropští zelení intelektuálové perlí. Na blistech je určitě více informací pro ty, kteří myslí. Sem s nimi. Pěkná báseň je třeba zde https://www.youtube.com/watc...

tento blog se opravdu povedl
08. 04. 2008 | 17:55

veverka napsal(a):

re Pumperlich:No já chápu že je to pro tebe těžké přijmout,ale já sem tam dal odkaz odkud to je,blisty to nebyly.Zkus se třeba naučit alespoň číst,když už neumíš myslet.
08. 04. 2008 | 18:01

zdesta napsal(a):

Takový ideologický veletoč je značně podezdřelý.Nemám rád lidi,kteří čurájí do studánky ze které dřív pili.To není žádné ideologické prohlédnutí,ale pouhá konformace.Výhodné společenské postavení a dostatek oběživa dělají divy.
08. 04. 2008 | 18:02

ruda napsal(a):

tata:
srovnat USA s Ruskem v oblasti porušování svobod je na mě fakt silná káva.
Jediné co mi vadí na radaru je Parkanová s Vyčítalem. Tuhle cenu fakt nebylo třeba platit.
08. 04. 2008 | 18:08

veverka napsal(a):

re Pumperlich:
Green Security Strategy for Europe - A Greens/EFA position paper 10. 10. 2007 (EN)
http://www.greens-efa.org/c...

Green Security Strategy for Europe - A Greens/EFA position paper 10. 10. 2007 (CZ)
http://www.greens-efa.org/c...

Green Security Strategy for Europe - A Greens/EFA position paper 15. 1. 2008 (EN)
http://www.angelika-beer.de...
08. 04. 2008 | 18:09

Zacheus napsal(a):

Osobně si nemyslím, že by americký radar měl být nějakou zárukou naší suverenity.Jednak už skoro žádnou nemáme a jednak tento radar je pouze dalším provokačním krokem proti Rusku, které se, alespoň v současné době, nechce stát tím správným státem s hospodářstvím řízeném Mezinárodním měnovým fondem a duchovním životem formovaným zásadami politické korektnosti.
08. 04. 2008 | 18:41

badatel napsal(a):

to Kantaria,
v mnohém máte pravdu. Nicméně pokuste si čestně odpovědět proč KSČM nevytváří otevřený systém, proč se nedistancuje např. od diktatury proletariátu a jiných přikázání klasiků a neformuluje nové zákony pro pracovité tvůrčí lidi, a to na klasiky navazující.
Těmi tvůrřími lidmi, na rozdíl od klasiků, však mohou být i tvůrčí vlastníci kapitálu (např. a la Křižík, B. Gates a i řada bankéřů, kteří svými investicemi tvoří a neparazitují pouze na úrocích), kteří umem získanou nadhodnotu vytvořenou ostatními si pouze nepřivlastňují, ale posunují lidstvo kupředu.
Musíte zkrátka vymyslet nový -ismus, který by byl funkčnější než demokracie.
Je klíčovou otázkou jestli představitelé KSČM na to mají, nebo jejich úroveň končí u kandidátky na prezidenta.
Máte šanci, protože krysaři, o kterých byl nedávný blog p.Stejskala už pískají.
Pískají melodii radaru, aby nebylo slyšet volání po svobodě, svobodném vyjádření lidu ČR v referendu.
08. 04. 2008 | 18:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Prskejte jak chcete.......

RADAR BUDE !!!!!

A už ho ani KSČSD nezruší.Ivan.
08. 04. 2008 | 18:57

veverka napsal(a):

Re Ivan Hochmann:
Vážně?A jak to chcete zařídit,když na to vládě chybí ve sněmovně hlasy ?
08. 04. 2008 | 19:03

hudryper napsal(a):

Suchanek,KD,Lurker.
Tesi mne vas zajem o tvorbu sovetskeho filmu.Ano, natocili to lide, ktere jste nasel.V te dobe vznikala jeste dalsi podobna dilka na motivy stejnych ruskych pohadek.Vim minimalne o jednom dalsim filmu,ktery se snadno
zameni s nasim Mrazikem,s dabingem
primo uzasnym proti dnesnim hruzam.
Jak jsem od ruskych, umenim se zabyvajicich autorit koupil, tak prodavam.To samozrejme nevadi Lurherovi ,aby na mne nalepil nalepku
typickeho cloveka siriciho bludy. Toz
kdy to ti Rusove prodali Amikum ? Sam
se pletete a je to vubec dulezite?
Anebo vam vadi spise moje stanovisko k radaru? Kapnete bozskou !
08. 04. 2008 | 19:06

badatel napsal(a):

to Ivan Hochman,
působil jste na mne jako seriósní komentátor-demokrat.
Proč prosím Vás nedopřejete v referendu lidem, ať se k radaru vyjádří.
Není řečeno, že referendum dopadne negativně pro radar.
Ale právě referendum bude projevem té svobody, které si oba vážíme.
08. 04. 2008 | 19:12

Pumprlidentlich napsal(a):

veverka, ty odkazy na lobbisty ruského Garpromu myslíte vážne? To je z blistů? Překvapujete.

vy jste si přečetl blisty a je z Vás uvědomělý občan? https://www.youtube.com/watc...

Nemáte nějaký pěkný odkaz na moudro starosty Trokavce? Taková kapacita (já mám průmyslovku) bude mít určitě zajímavé informace o tom, co dělal v roce 1983.
08. 04. 2008 | 19:13

Pumprlidentlich napsal(a):

Dětem vadí zubaři. Je třeba udělat dětské referendum o zubařích. Zubaři týrají děti a nikoho to nezajímá. Může za to ODS a imperialisti. Děti mají právo rozhodovat o tom, jestli chtějí k zubaři. Přitom zubaři jsou zbyteční, když děti mají rudozelenou pastu moudra a na blistech si přečtou, jak jsou zubaři špatní. Třeba v Číně jsou taková referenda naprosto běžná
08. 04. 2008 | 19:20

lechtáček napsal(a):

Čochtane, kdo že je tady
v našem státu největší pakáž ???? Jsi hodně vedle když jmenuješ její oběti, ale zřejmě k nim taky patříš.
08. 04. 2008 | 19:22

Pamětník napsal(a):

Hele blogisto Svobodo,
když máš takový strach z němců a rusů, tak se raděj odstěhuj do USA. Tam budeš mít klid a nerušené spaní.
Tím radarem totiž dáváme záminku ke zbrojeníí a wo tom to je!!
To ovšem nechápeš.
Je potřeba zbrojit a zbrojit a prodávat zbraně!!
Takže říkám radaru jasné NEE !!
08. 04. 2008 | 19:28

dr. Venda napsal(a):

Plácal

Pán je nejspíš plácal, který se rád poslouchá a myslí si, že čím víc cizích slov někam nacpe tím vypadá chytřejší.

Tenhle článek ani snad není o radaru, ale spíš o obyčejné lidské pitomosti.
08. 04. 2008 | 19:32

Míla napsal(a):

Hezky napsané. Dá se s tím i souhlasit. Ale stejně jste mi připravil pěkný šok. Já jsem si vás totiž s někým na první pohled splet! Pak jsem si s ulehčením uvědomil, že to nejste vy. Ten chlap měl totiž černé vlasy.
08. 04. 2008 | 19:34

nuba napsal(a):

Pane Svobodo,

že je každý člověk individualita je vyjádřeno již tím, že druhý shodný otisk palce na světě nenajdete.
Aby svět mohl nějak fungovat, je však potřebné se na jistých principech domluvit. Jako základ pro naši kulturu vnímám křesťanský kodex-desatero, jakkoliv nejsem věřící. To ostatní, může podléhat střetu názorů, které se mohou vlivem okolností vyvíjet.
Co tímto dlouhým úvodem chci říci, netroufám si Vás hodnotit, natolik Vás neznám osobně, přesto mě zaráží, že jste mohl být ještě před 15-ti lety (a z hlediska názorového přerodu člověka to není zase tak dlouhá doba), předsedou KSČ.
Jakkoliv to po Vás žádat nemohu, velmi bych uvítala Váš nový blog, kde by mohl být Váš názorový vývoj otevřeně vysvětlen, i když přiznávám, že mi do toho nic není. Nejsem typ člověka, který je předpojatý již k rudým vlčím mákům na polích.
A nyní konkrétně k Vašemu stanovisku na radar - a teď si rýpnu - po přečtení a chvilkovém zažití dojmu jsem dospěla k názoru, že Vy jste se po ukončení politické kariéry ponořil do své profese natolik, že Vám těch 15 let vývoje okolního světa naprosto uniklo.
Ještě jednou jsem přimhouřenýma očima přelétla Váš text a opravdu jsem nezahlédla, že jste zaregistroval náš vstup do NATO a EU. Vaše schopnost identifikovat nepřítele skončila skutečně po pádu železné opony. Nebezpečí ztráty suverenity našeho státu nejlépe eliminujeme posilováním našich vazeb v rámci těchto struktur a nikoli zahleděností do minulosti a vyvoláváním období studené války.
Mohu Vás ujistit, že ze strany Německa mimo jiné našeho spojence v EU i NATO nám rozhodně nic nehrozí. Mám v Německu známé a dle jejich vyjádření se Němci doposud stydí za svoji fašistickou minulost a proto mají mnohdy problémy s vysláním jejich vojáků do zahraničních misí, aby nebyli takto, totiž prostřednictvím své minulosti, posuzováni.
Co se týká Ruska, má samozřejmě své problémy, ale souhlasím s názory, které říkají, že do 20-ti let bude také členem EU. Posilování těchto vazeb je nejlepší pojistka naší suverenity ne nějaké dvoustranné pofiderní smlouvy.
Moje preference v oblasti hudby a literatury jsem nikdy nevnímala na principu národním, taková myšlenka mě skutečně nikdy nenapadla, ale je to Vaše věc.
Shodnu se s Vámi snad jen na jednom, a sice, že bychom se měli důsledně věnovat vlastním problémům, natočte na toto téma nový film, námětů je, myslím přehršel.
Radar za nás problémy tohoto světa nevyřeší, ale tomu snad
skutečně ani sám nevěříte.
08. 04. 2008 | 19:35

valburga napsal(a):

Ivane, kéž byste byl prorokem. Ale nevím, nějak se mi to v posledních dnech nerýsuje.
08. 04. 2008 | 19:53

veverka napsal(a):

Pumperdlich:
Tak nevím,kliknul jste alespoň na jeden z těch odkazů? Umíte číst? Vidíte co je to za stránky? JSOU TO OFICIÁLNÍ STRÁNKY EVROPSKÝCH ZELENÝCH. Tak proč do toho neustále motáte nějaké blisty? Co to melete o nějakém "ruském Garpromu"?

PS: To jste Vy ten pumpař v tom budovatelském videu? Už zase máte touhu s nějakým velkým bratrem budovat světlé zítřky na věčné časy?
08. 04. 2008 | 20:19

tata napsal(a):

pane ruda ja je nesrovnavam ja jen konstatuji že tyto 2 velmoci ty prava porušujou nejvíc samozřejmně když se vratíme ke gulakum tak není o čem hovořit, tak to nebylo myšleno ale jak tyto 2 velmoci si upravujou projev svobody a to snad je jasne nebo se mýlím,Ivan Hochmann myslel sem po prečtení nekterych příspěvku že ste celkem přístupny nake logice ale toto mi nepřipada to je argument prskejte si radar bude i kdyby kčemu by to bylo když pak řikam, třeba po volbach to druha strana zruší nebylo by lepší se snažit si to vysvětlovat vždit ani koaliční partneři nevědí co bylo podepsano připada vam to normalní
08. 04. 2008 | 20:19

Pumprlidentlich napsal(a):

veverka, proč jste rovnou neuvedl odkaz na KSČM? Ti mají taky oficiální stránky. NSDAP měla taky svoje oficiální stránky.

Zelení jsou placení zloději a fanatici, v Evropě nahrazují komunisty. Lobují především za ruský Gazprom, takže imperialistický radar musí odmítnout. To se ale z blistů nemůžete dozvědět.

Není na blistech nějaké moudro o tom, jak se projevovali hrdinové
proti radaru v roce 1983. Že by se na blistech nikdo nepochlubil?

zapomněl jste odkaz na greenpeace. To jsou skuteční odborníci


tata, nejkrásněji je v Číně, Barmě, Severní koreji. V kapitalistických USA žijí všichni lidé v krabicích pod mostem. Je vidět, že myslíte vlastní hlavou. Musíte být štastný člověk
08. 04. 2008 | 20:41

Jan napsal(a):

Co vy jste Svobodo za člověka? Neberu nikomu jeho názory, ale nesnáším faleš a přetvářku. Kdy jste vlastně říkal pravdu? Na schůzích komunistů před pár lety, nebo teď? Dejme tomu že teď, ale jak jste mohl roky vystupovat jako levičák, když máte pravicové názory? Mohu si vážit každého člověka, napravo i nalevo, ale lháře a podvodníka ne. A to jste vy. Co jste vlastně sledoval? Byl jste nasazená krysa, která měla komunisty rozvrátit nebo jste kariérista, který chce být za každou cenu na slunci? Nemluvím z pozice dotčeného levičáka, stejně tak by mi vadil člověk levicových názorů, který se dere k funkcím v ODS. Máte asi opravdu hroší kůži a kachní žaludek. Takže vaše grafomanské výlevy jsou dobré jedině jako dávidlo po přejedení. Nedokázal bych sledovat váš film i kdyby jste točil jako Bergman, což naštěstí nedokážete, takže bez vašich upocených "veleděl" se obejdu. Možná je to ale všechno úplně jinak: nemáte vůbec žádný osobní názor a hlásáte jen to, co vám přinese prospěch ....
08. 04. 2008 | 20:52

Petr z Tábora napsal(a):

Beru příspěvek autora jako určitou uměleckou nadsázku a souhlasím s ním.
Dosud nikdy žádné referendum o vstupu do Varšavské smlouvy či NATO nebylo, rovněž nebyla referenda k vojenským základnám USA ve 14 evropských státech a to jsou podstatně důležitější záležitosti než 250 Američanů u radaru, který pouze podpoří obranné rakety.
Odpůrci radaru jsou v zajetí ideí mnichovanství, jen nikoho nedráždit... Pokud by došlo k ohrožení našeho státu, tak si zřejmě myslí že nám pomohou ostatní státy - např Francie, která není schopna se vypořádat s militantními muslimy ani doma, či holandští vojáci, kteří tak statečně bránili Srebrenici atd.
Jedině USA nám v dějinách vždy pomohli, což neznamená, že bych měl o této velmoci nějaké iluze.
08. 04. 2008 | 20:53

NEDE napsal(a):

Pane Svobodo,plně s Vámi souhlasím v duchu toho,co napsal "Starý člověk" a stovka dalších, kteří chápou...Bojím se, že pány Hudrypery a Martiny apod., kteří neznají ani pohádky,natož tak historii a základy geopolitiky, to asi nepřesvědčí.Nic si z toho nedělejte! Životem poučeným, ale bohudík i mnoha mladým vychází opravdu jediné: už aby tu radar byl - pro všechny důvody, jež jste uvedl.Věřím pevně, že i v ČSSD je dost takových, kteří jsou s námi zajedno a radar podpoří (jestli to myslí s touto zemí dobře, čehož mají plná ústa).
08. 04. 2008 | 21:01

xmen napsal(a):

konec zbabělosti,konec přitakávání na východ i na západ,RADARU ANO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
08. 04. 2008 | 21:12

tata napsal(a):

Pumprlidentlich prosím proč překrucujete co napíšu,nebo se omlouvam blbě formuluji pokusim se jinak samozřejmně sou zločine režimi ktere porušují i ty nej zakladnější prava to není tak myšleno to bylo myšleno že tyto velmoci prostě tak že si vypravěj mnohokrat lidska prava po svem nas napomínaj třeba kvuli romske otazce a sami nemaj vyřešenou černošskou otazku, to bylo myšleno v tomto kontexstu radi zasahujou tam kde se jim vymkl jejich vliv a vydavaj to za hajení svobody, to přece není otom že si myslím že tam žijí v krabicích ale taky si ten zapad neidealizuji pracoval sem 14 let po zapadni evropě tak znam i jejich stine stranky samozřejmně že všude je životní uroven větší ale nekde sou dost velke rozdili takže mi nepodsouvejte jak sem jednoduchej nevím jak ste se vy zdržoval ale ja pracoval v 10 statech zapadní evr. tak mam osobní zkušenosti takže nejsem takovy jeliman jak si myslíte
08. 04. 2008 | 21:21

pavel napsal(a):

kubánci měli guantanamo a od castra a jeho komunistické diktatury je to neochránilo
....jinak raději bych byl vazalem německa než vazalem usa
08. 04. 2008 | 21:22

stále rebel napsal(a):

Pro xmen.
Můžu se zeptat, na co ten radar potřebujete?
08. 04. 2008 | 21:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý jednovětý výkřik, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 04. 2008 | 21:36

Lonťák ze štatlu napsal(a):

Pane Svobodo, smekám zmijovku a klaním se...
08. 04. 2008 | 21:51

Karel napsal(a):

V čem se liší vazalství k SSSR od vazalství k USA? Podle mne v dobrovolnosti. a proto nemůžete mít radar, když ho lidi nechtějí. Vyhrajte pod značkou radar volby a stavte.
Jestli si pan Jouda myslí, že existuje něco, co vyřeší všechny jeho problemy, ukazuje , že přemýšlí analogicky jako komunisti. Pan autor článku je rovněž důkazem. Extremismus , ať už levý nebo pravý není pro mě.
08. 04. 2008 | 22:15

frantisek milacek napsal(a):

Moc pekny clanek.Díky za jeho uveřejnění.
08. 04. 2008 | 22:25

Vacek Jaromír napsal(a):

Pane Svobodo, děkuji. Bylo by dobré, kdyby jste se opět objevil v politice. Rozhodně byste ji výrazně kultivoval. Vaše slova znějí téměř jako balzám - a to jsem Vám dříve nedůvěřoval a možná Vámi až pohrdal. Asi tušíte proč. Ještě jednou děkuji!!!
08. 04. 2008 | 22:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Žádné referendum nebude,nejste ve Švýcarsku.
RADAR BUDE ,protože nejste ve Švýcarsku.
Klidně si vyskakujte Rudé panoptikum,nejste ve švýcarsku.
Ivan.
08. 04. 2008 | 22:38

malma napsal(a):

obávám se, že radar, lidská hloupost,demagogie a zbabělost ,ač v menšině, zvítězí...
...od pana Svobody je tento článek jedno velké zklamání...
08. 04. 2008 | 22:45

Castrol napsal(a):

Pane Svobodo, pokud si tak bytostně vážíte svobody ( hezká souhra...) a české suverenity, nechápu, jak je možné, že se tak nadšeně hrnete do tenat dalšího z režimů, který by měl naši těžce zkoušenou zemičku ovládnout?
08. 04. 2008 | 22:49

Noe49 napsal(a):

Pane Svobodo a všichni jeho obdivovatelé, je mi Vás opravdu líto, že se Vaše myšlení zadrhlo v roce 1989. Přece každé průměrně vzdělané individuum nemůže pochopit, proč je třeba se na počátku 21. století bránit před Německem a Ruskem americkými raketami. Nevěřím, že tento nesmysl je z pera pana Svobody. Něco mi říká, že jde o Dalíkův tah.
08. 04. 2008 | 22:50

malma napsal(a):

Neo43
mě něco říká,že je to tah pana Stejskala...ale jestli mu vedl prsty na klávesnici,si nedokážu tvrdit :)
08. 04. 2008 | 23:01

ruda napsal(a):

Co jsou odpůrci radaru ochotni za svou bezpečnost položit na misku vah? Nelíbí se radar? No a? Kdo jsme, abychom jen brali a počítali "co nám to vynese"?
Hochmanne, co znamená ten výkřik "nejste ve Švýcarsku?" Zní mi to jako "za naší vlády můžete držet hubu a krok". Pod blogem vašeho guru Sobotky by se to vyjímalo líp. Když je tu ta demokracie páně Sobotkova tak doma..
08. 04. 2008 | 23:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Já osobně už od rané puberty dávám přednost Elvisu Presley nebo Ray Charlesovi před německými Valkýrami i ruskou častuškou."
A oni Vám napotvoru, pane Svobodo, v Soči se domluvili.
A tak v Brdech budete mít možnost zaslechnout Love me tender i Kaťušu.
A jestli to posílí naši bezpečnost je jeno věcí názoru.
08. 04. 2008 | 23:06

jarpor napsal(a):

Dobrý večer

nehodlal jsem do diskuse vstupovat, protože se mi zdá, že argumenty pro i proti byly již řečeny a jde jen a jen o osobní postoje.
Vyprovokovala mne však tato zpráva : Rusko považuje stálou přítomnost svých expertů za hlavní podmínku jeho souhlasu s radarem.
Budu se zájmem číst příspěvky diskutérů odmítajících radar, protože se jim určitě uleví. Radar tu třeba nebude ne proto, že nechceme MY, radar tu nebude, protože to nechce RUSKO. Myslím že i pan poslanec Zaorálek může zatleskat. A pak že si svobodně rozhodneme - že ?
Hezké přemýšlení, kam chceme, kdo chce mít tento prostor ...
08. 04. 2008 | 23:08

Vasja napsal(a):

Je dobře, že Vás sem vzali. Dobré počteníčko.
08. 04. 2008 | 23:11

jarda napsal(a):

Pane Stejskale, pokud to není státní tajemství - můžete prozradit, jak vysoký honorář dostávají blogeři? Mně se zdá, že někteří to píšou jenom za prachy, a ne z přesvědčení...
08. 04. 2008 | 23:17

Charlie napsal(a):

pane Svobodo,

Váš blog mi mluví z duše a je jeden z nejlepších, který jsem si za poslední měsíce na blozích přečetl.
08. 04. 2008 | 23:21

TTT napsal(a):

Vážený pane J.Svobodo,
nejprve bych Vám chtěl poděkovat za Váš film Skalpel, prosím. Opakovaně jej sleduji s velkým zaujetím. Pokud jde o ten Váš názor na radar, respektuji jej, avšak byl bych více ostražitý. Docela zajímavý úhel pohledu nabídl expremiér M.Zeman zde: http://www.lidovky.cz/nechc...
Rozhodně se nedomnívám, že by se něco stalo, pokud by ten radar u nás nestál. Nejedná se výhledově o "otázku života a smrti". Zatím.

P.S. Co se stalo, že podporujete veřejně coby komunista výstavbu amerického radaru?
Doufám, že neměl pravdu ten "zlý jazyk", který tvrdil, kterak potřebujete peníze od "modrých ptáků".
08. 04. 2008 | 23:45

Johny napsal(a):

Doporučuji těm co ještě zbyl nějaký mozek v hlavě:

http://www.ct24.cz/textove-...
08. 04. 2008 | 23:53

af napsal(a):

Trochu jednoduché až dětské myšlení.
08. 04. 2008 | 23:55

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Jako jde Američanům o to proplížit se na území, které kdysi kontroloval Sovětský svaz, zrovna tak jde Rusku o to tomu zabránit."
Výstižné.
09. 04. 2008 | 00:03

m&m napsal(a):

jarpor: "A pak že si svobodně rozhodneme - že ?"

Zdá se, že už jste dospěl k myšlence svobodného rozhodnutí. Takže ode dněška spolu pro refrendum? Nečekal jsem to, ale vítám Vás mezi občany-demokraty.
09. 04. 2008 | 00:12

Pumprlidentlich napsal(a):

m&m, není už čas zrušit nemocnice? Jsou zbytečné. Levicoví intelektuálové jsou dokonalí a neomylní, těm se nic stát nemůže. A kdyby něco, na blistech je možné najít všechno moudro světa (v reklamě uvádějí, že je to zdroj informací pro ty, kteří myslí) a případný lékařský zákrok provede nějaký aktivista. Samozřejmě až po demokratickém referendu, kde o použitém zákroku rozhodne lid a jeho moudro.

Také by bylo dobré zrušit školy. Nacisti, komunisti, ekologisti a další produkty socialismu už všechno ví a mají to podložené zaručenými vědeckými výpočty.

Stále se snažím zjistit informace o referendu v roce 1983 a tím, co bylo v Brdech. Proč se k tomu dnešní hrdinové "demokrati" nevyjadřují?
09. 04. 2008 | 00:35

TTT napsal(a):

to Johny
To je celkem zajímavý rozhovor s tím politologem Robejškem.

Máte stejný pocit jako exprezident Václav Havel, který nedávno v České televizi řekl, že Američanům umístění radaru vlastně dlužíme?

Robejšek: Myslím, že ne. S odplatou za dobré činy bohužel nemůžeme v politice operovat jako s kategorií, která funguje. Radar dlužíme hlavně sami sobě. Americká přítomnost na našem území je to podstatné na celém protiraketovém štítu. Ani ne tak, jestli tady stojí radar a jaký, ale že máme americkou přítomnost na našem území, je pro nás v naší slabé pozici nejlepší pojistka. A to ne hlavně proti bezpečnostně-politickému ohrožení, to pak hrozí všem, ale hlavně proti ohrožení politického charakteru. A to sice ohrožení, které pochází od zcela pravděpodobné dohody mezi Německem a Ruskem a geografické, a tím pádem i geopolitické polohy naší země. Bezpečnostně-politický aspekt jistě hraje určitou roli, ale pro mě jako analytika je mnohem důležitější skutečnost, že když jsou dva připraveni rozdělit si to, co leží mezi nimi, je velmi výhodné, přijde-li tam nějaký třetí hráč, který jim to zkomplikuje. To je maximum, kterého může Česká republika dosáhnout, a byl bych velmi rád, kdyby se to podařilo.
http://www.ct24.cz/textove-...

Tak výše pan Robejšek podtrhuje pohled J.Svobody. Docela jsem ale udiven, kterak pan Robejšek naznačuje možné ohrožení ze strany Německa, ve kterém zrovna on dlouhodobě žije a pracuje.
09. 04. 2008 | 00:48

Věžák napsal(a):

No, asi mě tu moc lidí nepochopí, ale snad ti, kterým bylo v 1989 víc než 30 let.

Pamatujete si ještě, jak se chodilo do divadel na herce, co vpašovávali do textů narážky na stupiditu tehdejších reálsocialistických leaderů, vkládali do svých vystoupení kritiku režimních nedostatků, jak se četlo "mezi řádky" v tisku, literatuře ? Taková to byla subkultura satiry a humoruplného odporu. Ale všichni, kteří tehdy neměli místo mozku hard-disk si své kumštýře a zdroje informací našli a tyto osobnosti uznávali a vyhledávali. Cenzura byla totiž stupidní tehdy, jako je dnes.

Pan Svoboda mezi kreativní osobnosti "psaní mezi řádky" evidentně patří a dnes si vysloužil titul mistra.

I vzhledem ke svému angažmá v KSČM to s uživením nemá lehké a s kloboukem zřejmě obtížně shání práci, kde jinde než u modrých vlčáků. Je mu, tuším, přes padesát a to má člověk na trhu práce po srandě. A potom se nějaké dalíkovské makovici zrodí nápad (vládní propagandagalulatři ztrácí dech a nápady) zlomit bývalého šéfkomunistu k podpoře radaru. Skvělý nápad prvoplánově myslících manažerů. Bomba! Svobodo, dáme ti šanci na to, aby ses uživil .... I Svoboda, v tísni, vzpomene na "psaní mezi řádky" a splodí majstrštyk. Těm "hard-diskům" dá, co chtějí, před svojí generací "čtenářů" zůstane morálně čistý. Postavil text na mezigeneračním neporozumění a pro inteligentní část svojí generace - o ostatní mu evidentně nejde. Proč také?

Vyjdeme-li z faktu, že to :
a) není žádný zbabělec, neb se ujal vedení KSČM v době, kdy na to moc lidí odvahu nemělo
b) není žádný nevzdělaný a světem neprotřelý blbec
c) je kreativní člověk s nadáním pro svoji uměleckou profesi
d) je to politik, byť bývalý, nicméně zná politiku a realitu mezinárodních vztahů
e) že má kvalitní humanistní vzdělání a z toho vyplývající znalost historie, tady žádný nevzdělanec
f) že jako komunista, nebo levicový intelektuál s tím pánem bohem a tradičními křesťanskými hodnotami tak velký kámoš nebude
g) ví z Vietnamu, Koreje, Afganistánu, Iráku, že technologická superiorita Američanům ještě žádnou válku v posledních 50 letech nevyhrála
i) ví, že co má u nás hodnotu, to Němci už vlastní, co budou chtít to si od těch našich supertunelů za babku koupí. Dtto Rusové se svými petrorubly. Proč by, proboha, dobývali něco, co jim už patří i s modrou polodebilní a všehoschopnou vládou ?
.... pak od 3. odstavce si pan Svoboda z hard-disků dělá nehoráznou prdel až do poslední věty, kterou, podle svého, upřesním za něj. U té bedny by se tlačil, aby ji mohl rozdupat.

Tak takto jsem "četl mezi řádky" a smál se lidské blbosti až mě bolelo břicho. A zvracel jsem při pomyšlení, co je to za režim, pseudodemokracii, co takhle "láme" lidi, co je to za gaunery, co takové věci plánují, vydíráním prosazují a medializují, za kolik a pro koho.

Klidně si myslete, že je to závist nebo demence. A z dálky slyším cinkání klíčů v roce 1989 a volání "nejsme jako oni"......
09. 04. 2008 | 00:55

Michal napsal(a):

Moc pekny blog pane Svoboda. Souhlasim temer do puntiku se vsim co jste zde napsal a musim rict, ze mi doslova mluvite z duse akorat ja bych to nedokazal napsat tak pekne jako jste to napsal vy.
09. 04. 2008 | 01:28

Jakub Žižka napsal(a):

Popravdě už mně nebaví fakt že češi jako samostatný a hrdý národ neustale někomu lozí do zadnice jen pro to aby před světem vypadali solidně. To že sme se spoléhali na pomoc druhých, to už tu bylo několikrat a pokažde se to ukázalo jako naprosto mylné řešení problemu. Nikdy nikomu nezaleželo na takove malinke zemičce a bez vahaní nás vždy " prodali " a pro to už nevěřím nikomu krom naší zemně..
Pokud k něčemu dojde, Všichni nás stejně nechaj na holičkách jako dycky a ještě k tomu naše zemně bude největším terčem utoku pro nepřítele díky radaru co tu budem mít... Lidi uvažujte.. nepotřebujou nás...
Když nepřítel radar zničí, staneme se pro " Amíky" neužitečnými a opusti nas a nechaji naši zemičku napospas nepříteli, který si na nás smlsne a spočítá nám všechnu naši vlezlost do poslední kapky.
A Amíci budou zase tvrdit že česka republika je zemí co se vzdá každému nepříteli bez boje..a přitom za to můžou ti co nám mněli pomoci a vykašlali se na nás když jsme je potřebovali
Proč by sme mněli být vděčni těm kdo nás prodali nepříteli aby nás po 12 letech utrpení zase osvobodili? !!!
09. 04. 2008 | 01:41

Arnošt napsal(a):

Je to neuvěřitelné, jak za honbou zlatýho telete se může bývalá osobnost přeměnit. Je to ubohé a zasluhuje pohrdání. Hanba!
09. 04. 2008 | 01:50

West napsal(a):

Tak jakýpak že to máme námět že píšeme takto nádherně servilní články? Prosím hlavně ne další Sametové vrahy-to byla strašná pitomost! Jarpor: Je to zase o nás bez nás, ovšem tentokrat je v to s námi i celá Evropa!
09. 04. 2008 | 02:00

Wurstchen napsal(a):

Dost mě překvapují názory lidí, kteří očekávají, že nás USA hodlají zneužít a opustit. Taky si nemyslím, že by USA jednaly o radaru z nějakého altruismu, ale na druhou stranu ani jedna ze světových válek se nedotkla jejich území a přesto nás přišli jejich vojáci zachránit.

Společnost v USA má plno chyb a děje se tam plno nepravostí, ale píše se o nich, vyšetřují se a padají tresty. To je ten rozdíl oproti Rusku, kde se nepravosti dějí se svolením vlády, nikdo nic nevyšetří a "příliš zvědaví" novináři nedožijí rána.
09. 04. 2008 | 06:13

Jagoda napsal(a):

Na panu Svobodovi je vidět, že slušný a normální člověk nemůže v současné KSČM existovat.

S jeho názory souzním. Jasně, že jsem pro radar.

A kdyby mělo být referendum, otázka by mohla znít: Přejete si, aby v případě světového konfliktu stála ČR po boku USA? (Snad si každý vzpomene, kdo rozhodl poslední dva velké světové konflikty.)
09. 04. 2008 | 06:16

Teo napsal(a):

Od pana bývalého soudruha Svobody je to udivující názor. Současně tím pádem chápu, že byl svou soudružskou základnou odvrhnut.
Radar ano či ne rozděluje český národ na dvě viditelné části a to samo osobě je zásluha. Vidět a poznat kdo je kdo, to je určitě dobré. Všímejme si proto KDO JE KDO dokud máme tuhle příležitost, protože až se radar přese všechny peripetie postaví, tak tahle šance zase na čas zmizí.
Nemyslím, že by bylo bůhvíjak záslužné, že pan Svoboda zkusil reformovat komunisty, je však záslužné že má odvahu se vyjádřit i proti pseudolevičákům. Odhaluje tak co je pod maskou okaté levice. A znovu říkám, že je třeba vědět kdo je kdo!!
09. 04. 2008 | 06:17

Teo napsal(a):

Pokud by to z mého příspěvku někdo nepochopil, pak zdůrazňuji, že plně souhlasím s názorem pana Svobody. :-)
09. 04. 2008 | 06:35

nuba napsal(a):

To Teo

Reminiscence minulosti - fuj, málem jsem se lekla, kolikátého dnes vlastně máme
Rudé právo 25.2.1975 - Kdo je kdo
Ještě, že máme tu demokracii že si nikdo netroufne mě pověsit za odpor k radaru na hrušku
Kdyby však lidé totalitně smýšlející znali mou adresu, jistě by se nějaký našel, kdo by mi v noci alespoň fasádu baráku stříknul sprejem
Naprostým údivem mě však naplňuje to nadšení pro bývalého představitele Rudého panoptika (převzato od I.Hochmanna), kterým jinak vadí i člověk žnoucí srpem trávu na zahradě, v této souvislosti je otázka Teo - kdo je kdo - zcela trefná, v jistých ohledech jde otázka duševní hygieny stranou, že ano
09. 04. 2008 | 07:25

jarpor napsal(a):

m&m

S referendem, obecně, já osobně nechci být zatěžován, ( konečně, nemusím se jej zúčastnit ) protože svou práci také nemohu přenést na někoho jiného, když se mi jeví problém " nad mé síly". Zvolili jsme si Vás - tak pracujte, vážení zastupitelé - to je můj postoj, ale nikomu nezazlívám, když po referendech baží...

Svým příspevkem jsem chtěl říci toto : nežijeme ve vzduchoprázdnu, a ať se nám to líbí nebo ne, snahy rozhodovat o nás bez nás zde jsou. Takže i naše "svobodné referendum" je relativní.
Zkusím teoretizovat : Představme si, že v konkrétním případě, bude odpověď ANO, a pro podmínku RUSKA, vláda za těchto okolností k radaru řekne NE. Jak platný nám bude takový výsledek referenda ? Opravdu si myslíme, že bez ohledu na zájmy mocností si můžeme rozhodovat co chceme ?
Proto si myslím, že, bohužel, je jen na nás, ke kterému "zlu" se přikloníme. Ke zlu západnímu, či východnímu. Střední cesta neexistuje.

Hezký den
09. 04. 2008 | 07:50

Jan K. napsal(a):

Koukám, že pro antiradaristy je typické označit každého, kdo se odkloní od Paroubkovy přízemně populistické linie, za podplaceného. No, vypovídá to spíše o vás samých. Zřejmě "Podle sebe soudím Tebe".
09. 04. 2008 | 08:00

stejskal napsal(a):

Dobrý pane, jardo,

státní tajemství to samozřejmě je, ale já Vám jej prozradím. Blogeři nejsou za své texty honorováni. Píší na tyto stránky proto, že je to baví či jim to přijde nějakým způsobem přínosné.

Mohu se Vás též na něco zeptat, pane jardo? Proč máte pocit, že člověk, který má jiný názor než Vy, musí být hned někým placen?

Přeji hezké dopoledne a příjemnou diskusi.

Libor Stejskal
09. 04. 2008 | 08:16

veverka napsal(a):

Zelení zřejmě rozhodnou osud radaru. Jak?
http://www.blisty.cz/2008/4...
09. 04. 2008 | 08:28

Kája napsal(a):

Já tomu moc nerozumím. Naši politici nám říkají, že tu radar a základnu USA potřebujeme, protože nás její přítomnost bude chránit před teroristyckými státy. Protože se dostaneme do hledáčku teroristů proto, že budeme snadný a pohodlný cíl pro demonstrování jejich odporu k posluhovačům USA (jako Madrid a Londýn) tím, že tu budeme mít USA základnu. Takže tu základnu tady potřebujeme, abysme se jejím prostřednictvím mohli před tímto nebezpečím chránit. Safra, je to nějak zamotané. Nebo jak to je? Každopádně z pražského metra zmizely odpadkové koše, přibyly kamery a detektory chymických sloučenin a výbušnin.. no cítím se s radarem bezpečněji.
09. 04. 2008 | 08:33

Pepa Řepa napsal(a):

Kájo nejste sám.Myslíte, že paní Parkanová nebo kdokoliv z nás (snad kromě biglirky), radarům rozumí?
09. 04. 2008 | 08:45

M.Houser napsal(a):

Pane Svobodo, nemohu vás posuzovat jako člověka, ale mohu posuzovat váš názor. Řeknu upřímně, nesouhlasím s ním. Domnívám se, že každý národ by měl mít svoji hrdost, identitu atd. Podbízení USA neschvaluji. Můžeme s nimi souhlasit, podporovat je, ale nemusíme pro ně dělat co si přejí či přáli. Nemluvě o pro mě negativních směrech zájmu a cílech světové politiky američanů.
Radar zásadně neschvaluji. Né proto že by byl nebezpečný, neboť nebezpečí na nás stejně číhá na každém rohu, ale hlavně proto že jej považuji za další krok světového zbrojení. Jednoduše řečeno USA dnes radar, asiati zítra rakety (zatím žádné vhodných parametrů nemají), USA pozítří zase něco jiného a tak pořád dokola. A pak jednoho dne to někdo kvůli ropě, křivému pohledu nebo bohu spustí !!!!
09. 04. 2008 | 08:47

Noe49 napsal(a):

Panu Svobodovi a jeho obdivovatelům!

Pro ještě větší klid bych navrhoval vybudování hraničního plotu s ostnatým drátem a napětím alespoň 100 000 voltů na západní hranici s Německem a po dohodě se Slovenskem a Polskem (oni na tom také nejsou dobře s tím Ruskem a Ukrajinou)bych to samé doporučil provést na jejich východních hranicích. Abychom to měli zpevněné, doporučoval bych druhou lajnu vybudovat na naší státní hranici se Slovenskem.

Dále doporučuji renovovat objekty polní obrany, které by byly konečně využity ke svému účelu.

Nabízí se redislokovat Armádu České republiky směrem k západní a východní hranici, okamžitě zastavit reformu AČR (která je vlastně jen snižováním počtů z důvodu nedostatku financí)a naopak vytvořit několik mechanizovaných brigád, které umístit do bývalých zrušených posádek (aby se trochu ušetřilo). Samozřejmě se nabízí s okamžitou platností zavést dobrovolnou, ne-li povinnou základní vojenskou službu, přednostně bych najímal současné podporovatele radaru v Brdech (hlavně z řad ODS).

Měli bychom ihned vystoupit z NATO a EU a konečně ukázat světu, že nepotřebujeme žádné spojence-zrádce, sami se dovedeme ubránit, máme jedinečnou příležitost to dokázat v praxi!

Bylo by třeba také rozpracovat tu teorii - jak se bránit a ubránit nepříteli, který má až desetinásobnou převahu.

Jo a jako velitele vojska bych doporučil - pana Svobodu Jiřího.

Jako velitele brigád doporučuji:
- 1.brigáda s dislokací v SUŠICI - JARPOR, zástupce pro politické věci (ZVP) - HOLOUBEK

- 2.brigáda s dislokací v CHEBU - TEO, ZVP - KOPŘÍK

- 3.brigáda s dislokací v LITOMĚŘICÍCH - MICHAL, ZVP - PETR Z TABORA

- 4.brigáda s dislokací v Beskydech (velitelství na Radhošti) - FRANTISEK.MILACEK, ZVP - VASJA

- 5.brigáda - s velitelstvím v Hodoníně - JOHNY, ZVP - FANOŠ

Jako tiskového mluvčího bych jednoznačně navrhoval IVANA HOCHMANNA.

Jsem si vědom, že je to jen 1. krok 1.etapy přípravy k válce, ale musíme to dělat promyšleně.
09. 04. 2008 | 08:50

Frank napsal(a):

Pane Svobodo, kdyby váš názor zastával kdokoliv jiný, tak jej plně respektuji. Ale mám se velice na pozoru, když tento názor zastává bývalý předseda bolševiků. To už se opravdu svět v kravskou pr.del obrací? Teď už jen čekám, kdy s podobnými plkami přijde Grebeníček.
09. 04. 2008 | 08:56

xeratops napsal(a):

Konečně rozumná řeč. Zlatá slova pane Svobodo.
09. 04. 2008 | 08:57

nuba napsal(a):

to Noe 49

tak jsem smíchem slzela noposled - no fakt si ani nepamatuji, doplním pouze funkci kulturního referenta - paní Vlastu Parkanovou, jinak perfect
09. 04. 2008 | 08:58

Jan K. napsal(a):

Noe, to 49 je vaše IQ? To se mi zdá příliš vysoké číslo.
09. 04. 2008 | 09:46

Noe49 napsal(a):

To Jan K.

Ano, Vy nemáte žádné? Nebo to K. znamená "kulový"?
09. 04. 2008 | 09:56

Charlie napsal(a):

pane Noe49,

já si myslím, že nešlo o to vyhlásit válku Německu a Rusku, ale o to, že Američani se osvědčili tím, že své občany a přátele nezradí. A k nim bychom měli bez hloupé antiamerické kampaně patřit, nevíme co se může za 10-50let stát.
Nejlepší by bylo, aby zmizel ten odvěký antagonizmus mezi Ruskem a Amerikou, rovněž alibismus a závist "staré Evropy".
I přátelé Američani mají co vylepšovat, ale na rozdíl od mnohých, na tom i makají.
09. 04. 2008 | 10:33

m&m napsal(a):

Noe49: Skvělé :-)
09. 04. 2008 | 10:39

m&m napsal(a):

Charlie: "Američani se osvědčili tím, že své občany a přátele nezradí"
I Vám se podařilo mě rozesmát...:-)
09. 04. 2008 | 10:41

Karel napsal(a):

Pan Svoboda má zajímavý názor, otázkou je zda je realisticko pravdivý. O USA máme idealistické představy stejné jako o slovanském dubisku za Rakouska-Uherska.
O USA by nám mohli nejlépe vyprávět lidé z Latinské Ameriky, kteří je znají nejlépe.
09. 04. 2008 | 10:43

Al Jouda napsal(a):

Diskutér věžák se pokusil metodou popíračů holoklaustu nebo fantasmagoriků, kteří přisuzují útok na WTC americké CIA, zpochybnit upřímnost pan režiséra Svobody.Tonoucí se stébla chytá !
09. 04. 2008 | 10:47

slayer napsal(a):

Pane Svobodo, tleskam. Bez ironie. Proc jste byl vlastne tenkrat u tech komunistu? Vy nejste ani levicak, ze ne?
09. 04. 2008 | 10:50

m&m napsal(a):

jarpor: "Zvolili jsme si Vás - tak pracujte, vážení zastupitelé".

To je zajímavé. Vy jste měl možnost někoho volit nebo nevolit podle jeho postoji k US základně? Možná jsem měl smůlu, ale v žádném programu jsim nic takového nezahlédl, takže na rozdíl od Vás bohužel tu větu pronést nemohu a trvám na tom, že do toho mám co mluvit. Minimálně jsem stejný odborník na "hadah" jako ministryně obrany paní Parkanová.

Proto po referendu (Vašimi slovy) opravdu "bažím". A znovu připomínám, že jste psal o svobodném rozhodnutí. Pokud Vám politika vlády zrovna vyhovuje, nesnažte se pod průhlednými záminkami umlčet naprostou většinu těch, kterým v tomto bodu nevyhovuje. Výmluva: "zvolil jsem Vás, tak pracujte", zde nemůže obstát. Protože žádný volič ODS nemohl tušit, jaká kampaň se v den ustanovení její vlády spustí. Že si ji platí ze svých peněz, je už spíše úsměvné.
09. 04. 2008 | 10:51

Noe49 napsal(a):

To Nuba

Jen si nejsem jist, zda Jan K. a Charlie (budou další?) mají smysl pro humor. Vždyť na asociace pana Svobody a jeho sympatizanty ani nelze jinak reagovat, než-li to převést do humorné sféry.
09. 04. 2008 | 10:57

stále rebel napsal(a):

Pro Charlie.
Američané mají nějaké přátele?
Za tradičního spojence USA je pokládána Anglie. Doporučoval bych různým proamerickým demagogům občas se podívat do učebnice dějepisu. Jen pár dat.
Září 1938 Mnichov.
Září 1939 napadení Polska a tím vstup Anglie do války.
Prosinec 1941 napadení USA Japonskem a následné vyhlášení války USA i Hitlerem.
Přestože největší spojenec USA Anglie již dva roky bojoval o život, tak USA byly na konci roku 1941 na válku nepřipravené a pokud by nebyly násilně do války zataženy, tak by rozhodně v nejbližší době dobrovolně do války nevstoupily.Pro USA byla až do jeho napadení válka jen dobrým byznysem. Teprve nedávno dokončila Anglie splácení dluhu vůči USA z období války.
Druhá fronta byla otevřena v červnu 1944, kdy již hrozilo, že se vítězství v Evropě obejde bez americké účasti.
09. 04. 2008 | 11:05

Jan K. napsal(a):

Noe, buďte bez starosti. Z vás a podobných jsem měl vždy pouze srandu. I když by na místě byla spíše útrpnost. Omlouvám se. Hezký den.
09. 04. 2008 | 11:07

kopřík napsal(a):

To Noe 49 :
díky, že jste mě zařadil do tak úctyhodné společnosti, ale nevím, čím jsem si to zasloužil. Vy jste ode mě četl nějakou zmínku, že jsem pro radar?
09. 04. 2008 | 11:12

Agent napsal(a):

Dedecek Hribecek Ivanovi: "Kdybys nebyl hlupakem, nestal by ses medvedem." Coz je dost silna palba "do vlastnich rad", nebo silna sebereflexe naroda, kdyz si uvedomime, kdo a kde byl film natocen (a co maji nektere narody ve znaku). Nekdy mi pripada, ze ten Lev je dost velka legenda, ale v te dobe, kdy ho Jan "dovezl", tak to asi platilo - narod lvu - mozna by to platilo take o legionarich a na II a III odboj ... ale to je takove paberkovani, boj jednotlivcu, urcite ne naroda.
09. 04. 2008 | 11:15

jipindripich napsal(a):

To Noe 49:

Chybí Vám velitelství jednotlivých okruhů vojsk(frontů), které Vaše brigády zahrnují. I když předpokládám, že jste jej pouze zapomněl zmínit vzhledem k složitosti personálního rozdělení funkcí.
Měl jste na mysli umístit toto velitelství do Brdských lesů na nejbezpečnější místo v republice? Doufám.
Mimochodem je mi líto, že jste zapomněl s funkcí na p. Klvaňu.
Nebo jste ho delegoval jako vojenského přidělěnce do Moskvy? Doufám.:-))
09. 04. 2008 | 11:37

Čochtan napsal(a):

stále rebel:
"Druhá fronta byla otevřena v červnu 1944, kdy již hrozilo, že se vítězství v Evropě obejde bez americké účasti."

Tohle může napsat jen opravdový hlupák, který nebyl schopen si nalistovat ty nejzákladnější data než začne psát.

10. července 1943 vylodění na Sicílii, 3. září 1943 v Calabrii, 9. září 1943 Tarento, 22.ledna 1944 Anzio,
Italie není Evropa ? To nebyla fronta ? Válka v severní Africe nebyla fronta ? Nevázala značné německé síly ?
09. 04. 2008 | 11:38

Čochtan napsal(a):

stále rebel :
Američani mají mnoho přátel v Evropě. I v Německu kde žiji. Sice méně mezi některými zločinými politiky (zelení, SPD, die Linke,) ale o to víc mezi normálními lidmi.
09. 04. 2008 | 11:42

stále rebel napsal(a):

Pro Čochtan.
Opravdu velmi ale velmi významné akce 2. světové války.
Vyděl jsem dva dokumenty, jeden BBC a jeden americký, které popisovaly tyto události.

Wikipedie o Monte Cassinu.
Monte Cassino je benediktinský klášter v Itálii založený cca v roce 529 sv. Benediktem z Nursie. Stojí na stejnojmenné, 520 metrů vysoké hoře asi 130 km jižně od Říma, necelé 2 km západně od města Cassino a je nejstarším klášterem západního mnišství. Po staletí sloužil jako vzor pro budování dalších klášterů.
Pro strategický význam vyvýšeniny, na které stojí, bylo Monte Cassino několikráte zničeno. Poprvé jej vydrancovali a pobořili Langobardi v roce 584, poslední podobná katastrofa, při níž byl klášter prakticky totálně zničen, přišla za druhé světové války, během bitvy u Monte Cassina.
Němci, (zejména generál Senger) chtěli původně klášter bojů ušetřit a nevyužili při budování svých obranných pozic klášter ani jeho nejbližší okolí, nicméně Spojenci si nebyli jisti, zda to myslí upřímně, a 15. února navedli na klášter několik vln strategických bombardérů, které jej srovnali se zemí. Němci poté ruiny obsadili a využili jako výhodnou obrannou pozici.
Zničení kláštera bylo hlasitě kritizováno řadou politiků a představitelů katolické církve, mimo jiné i kardinálem státním sekretářem Maglionim. Americké úřady dlouho setrvávaly na pozici, že měly nezvratné důkazy o přítomnosti německých vojsk v klášteře, teprve v roce 1969 připustily, že v klášteře se v době bombardování ještě žádné německé jednotky nenacházely.
Řada vojenských historiků podotýká, že bombardování kláštera byl veliký nesmysl, neboť jako stojící byl pro obranu jen obtížně využitelný (stojící budovy představují pro obránce spíše riziko než ochranu) – teprve když se změnil v ruiny, tak se stal vynikající obrannou pozicí, kterou Němci obsadili a na níž se pak drželi celé týdny.
09. 04. 2008 | 12:00

Javít napsal(a):

stále rebel:
odhalil jste svou absolutní neznalost dějin 2. sv. války. Máte se tedy čím chlubit, že ?
Máte také co studovat a nezesměšňovat se.
09. 04. 2008 | 12:11

Marek napsal(a):

Pane Svobodo, jak jste mohl být předsedou KSČM? Kdybych nevěl, kdo je autorem toho článku, určitě bych si nemyslel, že jeho autorem je někdejší komunistický předák z porevolučních dob. Kde by asi byla KSČM, kdybyste tehdy zůstal v jejím čele? Asi by se už ani tak nejmenovala. Na druhou stranu mě trochu děsí Váš obdiv k ODS (modrým komunistům), kterým se často perentujete na vlnách Českého rozhlasu 6. Tady bych už ten odklon od komunistů neviděl tak radikální, protože ta závorka v předešlém mém textu je naprosto na místě. Jejich skrytým heslem zůstává KDO NEJDE S NÁMI, JDE PROTI NÁM - to dokazují v každodenní realitě, co jsou znovu u moci.
09. 04. 2008 | 12:16

mih napsal(a):

Od komunisty mne takovýhle článek mile překvapil.
09. 04. 2008 | 12:18

Eva.Todorovicova napsal(a):

Pane Svobodo,lepe jste to ani nemohl vyjadrit.Doufam,ze je nas vic ktery to citi jako VY.Dekuji.
09. 04. 2008 | 12:20

stále rebel napsal(a):

Pro Javít.
Pokud jsem někde udělal chybu, tak napište kde a nechte příhlouplého pomlouvání.
09. 04. 2008 | 12:31

nuba napsal(a):

To Charlie
Princip kolektivní viny není možné aplikovat při identifikaci zrádců minulých, dnešních ani budoucích. Je to mnohem více otázka momentálně zvolených politických garnitur, které potom ovlivňují, mnohdy jakýmikoliv způsoby, veřejné mínění.

Je příliš zjednodušené tvrzení zastánců radaru, že se jedná o protiamerické nálady. Soudím tak podle sebe. Proti Americe nic nemám, pokud bych se nerozhodla všechny úspory rozdat svým 4 dětem, tak bych se tam docela ráda jednou podívala, žijí tam stejně nedokonalí lidé jako my. Zcela však odmítám názor, že USA = Bush, neplatí to zrovna tak jako ČR=Klaus.

Zahraničně politická a vojenská strategie podléhá změnám podle toho, kdo momentálně vládne, tak jako jinde. Korekce se projeví již brzy, hned po amerických volbách.Ta doposud uplatňovaná politika, kterou prezentuje Bush, je dle mého názoru naprosto kontraproduktivní. Ty statisíce povražděných v Iráku zanechají v hlavách iráckého obyvatelstva hluboké stopy, možná na několik generací. To, že neuznávám Bushe však neznamená, že upírám USA jeho zásluhy v minulosti. Stejně tak ovšem Rusko není dnes SSSR Leonida Brežněva a Německo Adolfa Hitlera. Např. Angela Merkelová je vynikající politička, které si váží občané Německa, a to napříč politickými stranami, takového politika kdybychom měli, to by nám bylo hej. Američanům z minulosti vytýkám pouze teroristický útok prostřednictvím mandelinky bramborové.

Puberta mi na střední škole znemožňovala chovat se rozumným způsobem, naštěstí rozumný byl třídní profesor, který to chápal a "odměnil mě" pouze stupněm 2 z chování a ne vyhazovem ze školy. Tím jsem neměla komplikovaný přístup k dalšímu vzdělání a své tehdejší chování jsem následně dokázala rehabilitovat.
Proto si myslím, že pokoušet se implantovat násilím demokratické principy v zemích, které je ještě nedokážou akceptovat může skončit jen špatně .

Bipolární vidění světa je z hlediska efektivního řešení nových hrozeb naprosto zastaralé.
09. 04. 2008 | 12:42

kopřík napsal(a):

pro Noe49 :
již podruhé Vás prosím o sdělení, z jakého důvodu jste se o mě zmínil ve svém jinak pěkném příspěvku z 08:50:11....Přečetl jsem si ještě jednou svoje výplody a jediné, co mě napadlo, že by Vám mohlo vadit, je moje věta :
"...Opravdu jste přesvědčen o tom, že USA jsou na nějaké vyšší morální úrovni než ta zrádná, mnichovanská západní Evropa?..."
Asi je to moje chyba, měl jsem si uvědomit, že v psaném textu nemusí být vždy zřejmé citové zabarvení použitých slovních obratů, ale myslel jsem, že je z kontextu jasné, že jsem pouze parafrázoval názor pana režiséra. Takže doplňuji příslušná diakritická znaménka a opravuji :
Opravdu jste přesvědčen o tom, že USA jsou na nějaké vyšší morální úrovni než ta "zrádná, mnichovanská" západní Evropa? Už si rozumíme?¨
Já bych na Vašem dementi ani tolik netrval, ale píšu to s ohledem na jiné, Vámi jmenované osoby, které by určitě nechtěli být spojováni s takovým členem Rudého panoptika a levicovým ksindlem, jako jsem já.
09. 04. 2008 | 12:49

bývalý člen KSČM. napsal(a):

Pane Svobodo, lituji, že se Vám nepodařilo politickou stranu KSČM zreformovat a zmodernisovat. Nyní je tato politická strana předurčea k zániku za všeobecného posměchu.
Teorie Marxismu sama o sobě není špatná, ale velmi špatná byla její realiace ve všech tzv. komunistických stranách a zemích východní Evropy, ale prakticky na celém světě.
Přeji Vám osobně hodně zdraví a přeji krásný den.
09. 04. 2008 | 12:55

jarpor napsal(a):

Noe49

Jako legraci a vtip by to bylo dobré, jen nevím, kde jste přišel v mých příspěvcích na myšlenku, že mým postojem je vystoupit z EU a z NATO abychom světu …
Dáváte mi do úst něco co jsem nikde nepsal. Naopak – vždy jsem tvrdil a tvrdím – když jsme v „nějakém spolku“ tak z něj nemůžeme jen těžit, ale i vkládat. Být tedy seriózní, ne „vychcaní“. To není v rozporu, že si myslím, že ne každou blbost, kterou v EU vymyslí, musíme slepě následovat ani s tím, že pokud nás člen NATO o něco požádá, že bychom mu měli, jako člen NATO, pokud žádost nejde proti nám, vyhovět.
Hezký den

m&m

Souhlasím s Vámi, že žádná strana neměla v programu radar a základnu USA ( jak píšete) abychom podle toho mohli volit. Nicméně si myslím, že obecná orientace stran, jejich preference vůči zahraničí a dosavadní kroky vůči zahraničí byly v době voleb známy, a tedy nemohu zcela souhlasit s Vaším stanoviskem.
Takže z obecného postoje ODS – ČR by měla být „zakotvena v západních strukturách“ (překládám si : v EU, v NATO) s důrazem na posilování transatlantické vazby ( překládám si : na USA) a zároveň se snažit o co nejlepší vztahy s okolními státy a i s Ruskem ( překládám si : jako s významnou mocností usilující o jistý vliv nejen v evropském prostoru) dle mého vyplývá, jak se asi bude chovat i ve věcech, které v době voleb známy nejsou. Stejně tak mohu s nějakou pravděpodobností předjímat, jak se budou chovat strany jiné.
Z výše uvedeného neshledávám z nynějších kroků vlády týkající se radaru nic, co by činila v rozporu s „programem – lépe s obecně známými postoji“ minimálně nejsilnější vládní strany. Myslím, že se výše popsaném nemýlím.
Tedy ano, v programu explicitně nic nebylo o radaru. Odkazy ostatních stran, především ČSSD na programy, chápu, ale je to spíše problém této strany, nikoliv ODS a jejich sympatizantů.
Chápu Vás, že do toho „chcete mluvit“. No tak prosím, mluvte a přesvědčujte. Nedivte se jiným, kteří chuť „ do toho mluvit“ nemají a neobviňujte je z nedemokratičnosti. Nebo zastupitelská demokracie je nedemokratická ?
A tomu mému – pracujte poslanci. Vy myslíte, že to sem nepatří, že to nemůže obstát. Já tak kategorický soud učinit nemohu. To není moje výmluva, to je můj postoj, tím nikoho ani Vás neumlčuji a můj postoj nenutím. Nemyslíte, že mne obviňujete z něčeho, čeho se nedopouštím ?
A jen poznámku k Vaší chuti „do toho mluvit“. Já se jen mírně pousměji, protože si myslím, že zapomínáte na fakt, do čeho při existenci velmocí můžeme „mluvit“ jako stát. To neříkám z pocitu malosti, ale z existující reality dnešního světa. Vy můžete mít pocit svobody z referenda ale je otázkou, zda ten okolní svět na výsledek tohoto referenda vůbec nějak zareaguje. Myslím že ne a dění půjde dál. Bez referenda či s referendem se budeme muset přizpůsobit my světu, ne on nám. Bylo, je a bude. Často je to volby mezi dvěma zly, o kterých jsem psal. Přikloníme se k jednomu či ke druhému ? Vždy bude někdo nespokojen a někdo spokojen. Tak jako s děním kolem radaru.
Hezký den.
09. 04. 2008 | 13:02

nuba napsal(a):

To Noe 149

Zcela jistě z vrozené skromnosti jste vynechal na klávesnici číslo 1 jako hodnotící parametr IQ. Děkuji ještě jednou za satirickou vložku dnešního krásného jarního dopoledne.
Alespoň tady na Moravě, nejste náhodou z Ameriky, tam prý mají na universitách také 5. kolonu podrývající blahodárné působení prezidenta Bushe.
Zdravím
PS: pokud nebude chtít vzít funkci kulturního referenta paní Parkanová, mám zájem, zpívat umím výborně a nějakou tu častušku se ještě doučím
Předem děkuji
09. 04. 2008 | 13:04

stále rebel napsal(a):

Pro bývalý člen KSČM.
Nejsem odborníkem na teorii Marxismu a mnoho o ní nevím, ale vím, kdy Karel Marx žil a tvořil a jsem ochoten připustit, že v té době ta teorie nemusela být špatná. Od té doby se však jak společenské tak ekonomické poměry značně změnily a zkoušet uplatňovat Marxovy teorie ve druhé polovině 20. století byla minimálně hloupost.
09. 04. 2008 | 13:12

lectus napsal(a):

pro stále rebel:
Vaše poznámka o "nezištnosti" angažmá USA ve světových válkách je asi to nejrozumnější, co tu bylo napsáno. Děkuji.
09. 04. 2008 | 13:34

Noe49 napsal(a):

To Kopřík

Velice se omlouvám, způsobili to personalisti. Na Vaši funkci ZVP do CHEBU navrhuji EVA.TODOROVICOVA
Ukecaná moc není, ale snad to zvládne. Je taková rozhodná a takové lidi potřebujeme. Hned dostane plukovníka.
Ještě jednou se Kopříkovi omlouvám - personalisty jsem potrestal a vyhodil. Dal jsem tam Klvaňu.
09. 04. 2008 | 13:36

Noe49 napsal(a):

To Jarpor

Souhlasím s Vámi, v tom, že..."když jsme v „nějakém spolku“ tak z něj nemůžeme jen těžit, ale i vkládat".

Takže zítra ať ta naše vláda sepíše tu smlouvu SOFA po odsouhlasení všech členských zemí NATO s generálním tajemníkem NATO a já budu spokojen. To by byl normální postup. Souhlasíte? A radar by byl. Ovšem tento postup je nereálný...víte proč? Všichni členové spolku NATO by tento akt neodsouhlasili. Snad jsem se vyjádřil jasně, ne? Více informací z hlediska rozhodovacích procedur můžete hledat na http://www.nato.int a na mnoha jiných servrech.

zdravím a přeji hezký den
09. 04. 2008 | 13:47

jarpor napsal(a):

Noe49

Rozumím-li Vám dobře z pozice ČR :
sepsání SOFA ČR - USA : lze
podpis SOFA ČR - USA : nelze dříve než po osdouhlasení všech zemí NATO a gen. taj. NATO, jinak
podpisem členové NATO ( ČR a USA ) nejednají v souladu s rozhodovacími procedurami NATO.
Tak jste to myslel ?
09. 04. 2008 | 13:59

Charlie napsal(a):

nuba

sluší se odpovědět,
já jsem se snažil (jako vždy) ve velmi zkrácené podobě popsat můj názor. Vám si Váš postoj nedovoluji vymlouvat - je to zytečné.

Ale neodpustím si svůj názor na jednu věc: G.W:Bush se vydal po 11.9.01 do světa pod jednoduchou logikou - nepůjdeme-li my za nimi, přijdou oni za námi. Kdyby se chlapák Clinton věnoval místo stážistce stoupajícím útokům teroristů možná ani nemuselo dojít 11.9.01
Měl snad G.Bush po září 01 shodit na Araby atomovku, jak svého času prohlašoval sám antibushovský guru B.Obama?
Nebo bylo od "primitiva" Bushe chytřejší postavit před dveře despotickým ajatoláhům fungující stát, který se nebude ke své křehčí polovině obyvatel(ek) chovat jako ve středověku?
Sadám si o to koledoval vyhozením kontrolorů OSN a siláckými řečmi.
Vaše snaha svést na Američany statisíce Iráckých mrtvých je už jen Vaší snahou o nenávistnou antiamerickou pointu. Většina zabitých jde na vrub sebevražedných atentátníků, naverbovaných právě těmi ajatoláhy. A Vy to víte.
Je to až s podivem, že i po létech jsou levičákům bližší primitivní středověké despocie ničící statisíce životů, než nanáviděná Amerika, která se jim v tom tu úspěšně, tu neúspěšně snaží zabránit.
A to se někteří chlubíte vzdělaností (asi na VUMLU) ne?

P.S. Chci-li zastávat sociálně spravedlivý stát pro každého slušného občana - nemusím být nutně antiameričanem.
Bohužel levice stále prokazuje, že hlavní ideologickou hnací silou je závist k úspěšnějším - proto ten antiami. Škoda.
09. 04. 2008 | 14:01

IQ napsal(a):

K Vašemu článku :
jsme nepoučitelní, držíme stále ústa a krok :

kdybyste tento článek zveřejnil před dvaceti lety s pojmenováním velmoci od našich hranic na východ, vyšel by absolutně stejně jako nyní s pojmenováním velmoci od našich hranic na západ.

Charakter autora uvedeného článku vyplaval " jako olej na vodu" při lámání chleba.
09. 04. 2008 | 14:08

Karel napsal(a):

Zajímavé by bylo vědět, z čeho pan Svoboda čerpá takové nadšení a obdiv pro USA. To že mám rád hudbu Čajkovského ještě neznamená, že budu obdivovat ruskou politiku.
Bohužel současná americká politika je velmi militantní. Co přinesla například lidem v Iráku?
Jaký smysl má obkličování Ruska základnami NATO? Když například z hokeje víme, že nejlépe se útočí ze zajištěné obrany. Pevně věřím, že Američanům nejde o to vyvraždit Rusy jako se o to pokusil Hitler, ale jde jim pouze o to dostat se k nerostnému bohatství Ruska a ke svému prospěchu.
A radar? To je povýsost technická věc a k diskusím je povoláno málo lidí a málo lidí ví o skutečném účelu. Ale Rusové si jej dovedou bezesporu představit.
09. 04. 2008 | 14:17

stále rebel napsal(a):

Pro lectus.
Něco o důvodech vstupu USA do 1. světové války

Citace ze zdroje: http://www.dejepis.com/inde...

Rok 1917 znamenal obrat ve válce. Německo se soustředilo na vedení ponorkové války, útočilo na vojenské lodě dohodových mocností i neutrálních zemí (USA). Amerika uplatňuje politiku izolacionismu, snaží se ovládnout severoamerický kontinent. Když však Němci potopili parník Louisitania a na následky potopení zemřelo téměř 1200 civilistů (z toho přes 100 amerických občanů), veřejné mínění v USA se obrátilo proti politice izolacionismu. Na jaře 1917 prezident Wilson prosadil vstup USA do války proti Německu. V Americe bylo mobilizováno hospodářství, budována pozemní armáda, která byla poté přesunuta do Evropy. USA finančně podporovaly dohodu, a tak chtěly, aby vyhrála (aby mohla splácet dluhy).

Ještě bych dodal.
Válka začala v roce 1914.
USA poslaly do Evropy vojáky jen s osobními zbraněmi, vybavit a vycvičit je museli Evropané.
09. 04. 2008 | 14:23

Noe49 napsal(a):

to jarpor

1.SOFA lze mezi ČR a NATO po osouhlasení všemi členy NATO (radar by byl v péči NATO,ne USA,obluhoval by ho mezinárodní štáb...)
2.SOFA ne mezi ČR a USA - proč bychom se měli takto chovat, bylo by to férové vůči dalším členům NATO ?

Z toho plyne - raději být s NATO (kde je i USA) než-li jen s USA. Už tomu rozumíte?
09. 04. 2008 | 14:33

nuba napsal(a):

To Charlie

Jako dcera kulaků jsem ke studiu VUMLU nebyla doporučena, ale to je vedlejší.
Více mě však jako vášnivou čtenářku ohromila Vaše interpretace toho, co jsem napsala.
Vždy se bráním používat podpásové argumenty vůči oponentům, ale prosím, nevzal jste si omylem na oči brýle na dálku ? Ještě jednou a naposled neplatí rovnice
BUSH = USA potažmo Američané.
Vaše interpretace je totiž skvělou ukázkou toho, jak mohou mezi lidmi vznikat zbytečné animozity.
09. 04. 2008 | 14:36

kopřík napsal(a):

Noe49
Díky :-)
09. 04. 2008 | 14:38

Noe49 napsal(a):

Panu Svobodovi a jeho obdivovatelům!

Pro ještě větší klid bych navrhoval vybudování hraničního plotu s ostnatým drátem a napětím alespoň 100 000 voltů na západní hranici s Německem a po dohodě se Slovenskem a Polskem (oni na tom také nejsou dobře s tím Ruskem a Ukrajinou)bych to samé doporučil provést na jejich východních hranicích. Abychom to měli zpevněné, doporučoval bych druhou lajnu vybudovat na naší státní hranici se Slovenskem.

Dále doporučuji zbojeschopnit objekty polní obrany, které by byly konečně využity ke svému účelu.

Nabízí se redislokovat Armádu České republiky směrem k západní a východní hranici, okamžitě zastavit reformu AČR (která je vlastně jen snižováním počtů z důvodu nedostatku financí) a naopak vytvořit několik mechanizovaných brigád, které umístit do bývalých zrušených posádek (aby se trochu ušetřilo). Samozřejmě se nabízí s okamžitou platností zavést dobrovolnou, ne-li povinnou základní vojenskou službu, přednostně bych najímal současné podporovatele radaru v Brdech (hlavně z řad ODS).

Vzhledem k tomu, že naše členství v NATO a EU je na kočku, měli bychom ihned vystoupit z obou oragniazací vystoupt a konečně ukázat světu, že nepotřebujeme žádné spojence-zrádce, sami se dovedeme ubránit, máme jedinečnou příležitost to dokázat v praxi!

Bylo by třeba také rozpracovat tu teorii - jak se bránit a ubránit nepříteli, který má až desetinásobnou převahu.

Jo a jako velitele vojska bych doporučil - pana Svobodu Jiřího. Na náčelníka politické správy se výborně hodí (pro své vysoké IQ) JAN K.

Jako velitele brigád doporučuji:
- 1.brigáda s dislokací v SUŠICI - JARPOR, zástupce pro politické věci (ZVP) - HOLOUBEK

- 2.brigáda s dislokací v CHEBU - TEO, ZVP - EVA.TODOROVICOVA

- 3.brigáda s dislokací v LITOMĚŘICÍCH - MICHAL, ZVP - PETR Z TABORA

- 4.brigáda s dislokací v Beskydech (velitelství na Radhošti) - FRANTISEK.MILACEK, ZVP - VASJA

- 5.brigáda - s velitelstvím v Hodoníně - JOHNY, ZVP - FANOŠ

Jako tiskového mluvčího bych jednoznačně navrhoval IVANA HOCHMANNA.

Jsem si vědom, že je to jen 1. krok 1.etapy přípravy k válce, ale musíme to dělat promyšleně.

Jo a v tom fofru mi můj personalista dal omylem na funkci ZVP do CHEBU člena rudého panoptika a levicového ksindla - KOPŘÍKA. Jak vidíte nahoře je už vyměněnej - dal jsem tam EVU.TODOROVICOVOU - moc toho nenakecá, ale je taková rázná, hlavně nepřemýšlí a dělá. Takové lidi potřebujeme na tyto nomenklaturní funkce. Toho personalistu jsem potrestal, vyhodil a dal jsem tam KLVAŇU. Teď je to, myslím, dobře poskládané.
09. 04. 2008 | 15:00

fous napsal(a):

To hudryper:
Jestli víte všechno tak nabeton jako to, že Mrazík nebyl nikdy promítán v SSSR, tak holt žijete v samých bludech.
Zkuste se zeptat KTERÉHOKOLI Rusa nebo Rusky starší(ho) 30 let, "Je ti teplo, děvenko?" a okamžitě bude vědět, o co jde. ("Těplo li těbě, děvica? Teplo li těbě, krasnaja?") Jen mladší generace, která už vyrostla na kačeru Donaldovi, kocourovi Jerrym atd., už Mrazíka většinou nezná.

Mimochodem, manželka je Ruska a je jí 30. :-)
09. 04. 2008 | 15:01

jarpor napsal(a):

Noe49

Rozumím,
takže žádná porušování rozhodovacích procedur v NATO, jak jste naznačoval v 13:47:41.
Vám Vadí dvoustranná smlouva mezi suverenními státy a zároveň členy NATO, chtěl byste mnohostrannou. Bukurešťský sumit a jeho závěry, kdy vlastně nikdo proti USA - ČR nic neřekl ( když asi budete argumentovat že nikdo neřekl ani pro ) prostě Vám nestačí.
Dobrá, je to Váš názor, který jako Váš beru. Svůj si ponechám. Lepší vztah USA - ČR, zvláště za "vyhrůžek" Ruska, než vágní pozice a "hledání budoucí strategie" evropskými státy NATO.
Aspoň že jsme se shodli, že nejde jen brát a nic nedávat.
Jako v mnoha věcech, oba se budeme dívat na další vývoj, která ani já, a asi ani Vy neovlivníme.
Hezký den.
09. 04. 2008 | 15:07

Vladimir napsal(a):

Zdá se mně, že tím brutálním útokem na pana Svobodu někdy začátkem 90. let, došlo u něj k závažné poruše inteligence. Možná rádoby-vrah přeťal nějaké důležité nervové spoje, či došlo k šokové poruše mozku.
Český stát nejen v posledních 90 letech, ale i dříve včetně středověku, byl slabší (někdy až k bezvýznamnosti), pokud se jednoznačně přiklonil k nějakému silnému lídrovi - sousedovi (Říše římská, Habsburk, Francie+Anglie, Rusko, ..) a naopak byl silný, pokud dovedl diplomaticky udržovat vztahy a partnerství s vícero sousedy.
To ostatně odpovídá principu "středu Evropy", tedy že střed Evropy může (a měl by!) být jak svorníkem, tak rozhodujícím článkem Evropské politiky.
Achilovou patou českého národa bývalo, že si neumí dost dobře sám sobě vládnout. Tedy, že nemá nebo nedokáže si postavit do čela politiky (vůdce) s vizí (či je tam neudrží dlouhodobě), ale jen a jen kramáře, kteří všechno chtějí nějak prodat za prachy, za materiální výhody.
Havel byl naprostý "zmetek", pokud se týká politiky, Klaus je lepší, ale v konfrontaci např. s Putinem je vidět jeho nedostatečnost, Zeman by byl obdobou i když možná ...
Topolánek vzbuzoval naděje, ale po jeho "dojednání" Lisabonské smlouvy, po jeho jednání o radaru s USA i Ruskem, po jeho chování ohledně Kosova, po jeho baťohu etc. se jeví vysloveně jako škůdce českého národa a státu.
09. 04. 2008 | 15:20

Mrk napsal(a):

Někdy začátkem roku 1990 na obvodní konferenci KSČ na Praze 5 jsem s velkým zájmem vyslechl diskuzní příspěvek pana Jiřího Svobody. Udělal na mě velký dojem. A nejen na mě, čehož výsledkem bylo zvolení Jiřího Svobody do nejvyšší stranické funkce.
Tento článek, opět od jistého Jiřího Svobody (zřejmě se jedná jen o shodu jmen), u mě vyvolává pocity, které dobře znají ti co neznají míru při konzumaci alkoholu.
Pokud se ovšem nejedná o náhodnou shodu jména, musel ten pán totálně zblbnout, nebo ho někdo pořádně podmázl, či zahnal do kouta.
Také se říká: "Poturčenec horší Turka"
09. 04. 2008 | 15:23

Švihadlo napsal(a):

J. Svoboda nám ukázal, že i (bývalý) předseda KSČ(M) může myslet jinak než stalinisticky, t. j. bez ohledu na ruské imperiální zájmy a sentimenty. Je hoden obdivu, a to ať s ním souhlasím zcela či zčásti nebo naopak nesouhlasím vůbec. Pane Svobodo, smekám před Vámi! Kéž by takových komunistů bylo víc (o socanech nemluvě)!
09. 04. 2008 | 15:25

Mrk napsal(a):

RE Jarpor

Ano, musíme dávat, ne jen brát.

Co dostáváme? Z Německa odpad, z USA radar.

Co dáváme? Naše území, zdraví, životy.

Jééé, my se máme.
09. 04. 2008 | 15:29

Mrk napsal(a):

RE Švihadlo

Kéž by takových komunistů bylo víc

Tak by opravdu platilo: "komunista = fašista"
09. 04. 2008 | 15:32

veverka napsal(a):

09. 04. 2008 | 15:44

suchánek napsal(a):

hydruper:

něco vám prozradím, nějakou dobu jsem strávil ve státech. a jestli mi tam z těch tisíce pro mě pozitivních věcí imponovala jedna nejvíc, tak to byl přístup američanů ke mně a mým přátelům týkající se důvěry.

amík přistupuje k dialogu otevřeně a je nastaven tak, že tomu co říkáte prostě věří. nepřemýšlí nad tím, že byste ho mohl podvádět, vymýšlet si nebo ho zkoušet. prostě vám věří. tento stav panuje do doby, než zjistí, že jste ho podvedl, lhal mu nebo si vymýšlel. v tu chvíli vás nekompromisně vyřadí a neznamenáte pro něj nic. a je setsakra složité ne-li nemožné tu důvěru vrátit zpět. v tomhle jsem tak trochu mini amík.

pokud napíšete poměrně zajímavý a snadno registrovatelný fakt o pohádce mrazík, někdo se vás speciálně zeptá, jestli je to pravda a vy napíšete:

"Pane Stejskale,vim to na beton"

tak jen z lehkým záchvěvem nedůvěřivého češství ve mně tuto informaci ověřím. a co nezjistím po třech minutách? že jste neuvěřitelná KECKA. v mé první reakci na vás není jen seznam tvůrců, ale také hodina odvysílání a pokud kliknete na ty linky dole, otevře se vám den čas a hodina, kde se to na dvou ruských televizích vysílalo.

ať to shrnu: "vím to na beton" je u mě v příkrém rozporu s "Jak jsem od ruskych, umenim se zabyvajicich autorit koupil, tak prodavam".

nebudu hodnotit vaše ruské přátele (nejsou to ti, co prodávají čepice na václaváku?) ale u mě jste z argumentačního hlediska navždy skončil a v otázce radaru mi už nemáte co sdělit ani mě jak obohatit.

ono totiž ty informace, které o něm píšete, budou určitě na beton...
09. 04. 2008 | 15:57

nekomouš napsal(a):

Neškodilo by trochu více češtiny a méně cizích slov. Bez naučného slovníku bys tento blábol nezesmolil....
09. 04. 2008 | 15:58

Zdeněk napsal(a):

Vám, který používal ideologický boj jako záminku k osobnímu prospěchu, zřejmě trvalo déle, než jste překročil svůj stín. Vaši spolustraníci, kteří odhodili po listopadu legitimace KSČ jsou již dávno členy ODS a "tlačí" se u plného stolu. Stejnou "ideologii" jste používali před rokem 1989 všichni. Což kdyby stejný radar proti Íránským raketám zde chtělo postavit Rusko? Také by byl vámi podporován s takovou horlivostí? Styďte se.
09. 04. 2008 | 16:08

Švihadlo napsal(a):

Milý Mrku,
to záleží na okolnostech. Především na tom, co považujete za komunismus - zda jeho Marxovu ideu rozpracovávanou v demokratickém prostředí evropského západu (svého času se tomu říkalo eurokomunismus)a nebo Uljanovova, Džugašviliho a Mao Ce-tungova překrucování oné Marxovy ideje (t. j. stalinismus). Ani v jednom případě ale to rovnítko neplatí. V tom prvém šlo o demokratický způsob uvažování, který je vlastní třeba J. Svobodovi, a ten skutečně nemůže mít nic s fašismem společného a ve druhém případě šlo o systém, který fašismus v mnohém překonával a nejeden italský či španělský fašista by se mohl právem cítit urážen.
09. 04. 2008 | 16:15

petr napsal(a):

Svobodo! byl jsi naivní tenkrát jsi naivní i dnes.http://video.google.com/vid...
09. 04. 2008 | 16:21

Posluchacrozhlasu napsal(a):

Pana režiséra Svobodu jsem vždy považoval za slušného a inteligentní člověka. Dovolil bych si uvést, že o radaru v Brdech a interceptorech v Polsku mluvili několikrát i na BBC World Service. V pořadu "Analysis" již asi před čtvrt rokem se redaktorka ptala dvou anglických a jednoho amerického odborníka, zda jsou radar a ty interceptory pro Rusko nebezpečné. Odpověď byla jednoznačná: v té podobě, jak je to navrhováno nikoliv. Rusko má tak obrovskou raketovou a jadernou kapacitu, že tato zařízení pro ně nepředstavují žádný vojenský problém. A proč je tedy ruská vláda tak vehementně proti?, ptala se udiveně redaktorka. Odpověď byla opět jednoznačná: jde o sféry vlivu. Rusové neradi vidí, že se v zemích jejich bývalého impéria usazují Američané, to se netýká pouze ČR a Polska, jde i o bývalé pobaltské sovětské republiky, dnes členy NATO, vyzbrojované západními zbraněmi, dále o základny v Rumunsku a v Bulharsku.
09. 04. 2008 | 16:23

f.iulianus napsal(a):

Mírně řečeno poněkud šokující názory, které bych očekával spíše od nějakého uřvaného polovzdělaného primitiva se zásobou jednoduchých rázných řešení, než od Jiřího Svobody. Nemá zde cenu, ani na to není prostor, širokosáhle argumentovat historickými fakty. Svoboda svými názory, bohužel, jednoznačně dokazuje, že má „znalosti“ historie Evropy i USA, pro něž tak horuje, a především své vlasti na úrovni „časopisových informací“ nebo oněch různých rádoby fundovaných agitek vytvářejících virtuální minulost, které nyní vytrvale zaplavují náš knižní trh. Považuji za skutečně tragické pro současné Česko i jeho další vývoj, že lidé s úrovní Jiřího Svobody mohou působit jako vysokoškolští pedagogové a drze oblbovat své studenty – teoreticky budoucí elitu národa.
Při té bídě jen doufám, že Svoboda spadá alespoň do kategorie „užitečného idiota“ a ne prospěchářského křiváka, který si je dobře vědom nejen nesmyslnosti svých tvrzení ale i jejich nebezpečnosti pro svobodnou budoucnost občanů ČR.
09. 04. 2008 | 16:26

f.iulianus napsal(a):

Mírně řečeno poněkud šokující názory, které bych očekával spíše od nějakého uřvaného polovzdělaného primitiva se zásobou jednoduchých rázných řešení, než od Jiřího Svobody. Nemá zde cenu, ani na to není prostor, širokosáhle argumentovat historickými fakty. Svoboda svými názory, bohužel, jednoznačně dokazuje, že má „znalosti“ historie Evropy i USA, pro něž tak horuje, a především své vlasti na úrovni „časopisových informací“ nebo oněch různých rádoby fundovaných agitek vytvářejících virtuální minulost, které nyní vytrvale zaplavují náš knižní trh. Považuji za skutečně tragické pro současné Česko i jeho další vývoj, že lidé s úrovní Jiřího Svobody mohou působit jako vysokoškolští pedagogové a drze oblbovat své studenty – teoreticky budoucí elitu národa.
Při té bídě jen doufám, že Svoboda spadá alespoň do kategorie „užitečného idiota“ a ne prospěchářského křiváka, který si je dobře vědom nejen nesmyslnosti svých tvrzení ale i jejich nebezpečnosti pro svobodnou budoucnost občanů ČR.
09. 04. 2008 | 16:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy