Co jsem hledal při vzpomínce výročí úmrtí TGM ve Španělském sále a jak jsem nalezl něco jiného

14. 09. 2007 | 10:27
Přečteno 9410 krát
Proč já na shromáždění k 70.výročí úmrtí Tomáše G. Masaryka vlastně chodil?

Určitě ne jen proto, že jsem dostal pozvání. Masaryk si třeba jen vzpomínku zaslouží. Ale hledal jsem tam i něco víc.
A co jsem tam nalezl?

Úplně nejprve takové zvláštní objetí. Neobjala mě teplá lidská náruč. Bylo to jinak, ale objetí to bylo. Bylo to hřejivé svědectví těch již většinou neexistujících, kteří vyráběli, převzali a nesli po bojištích první i druhé světové války zástavy a prapory, s nimiž se Hradní stráž rozestavila kolem celého Španělského sálu na celou dobu vzpomínkové slavnosti.

Možná jsem tam šel také proto, že jsem byl zvědav, jak se s inspirativní osobností prvního presidenta vypořádá devátý prezident a další řečníci.Nezakrývám, že moje zvědavost byla trochu předurčená jistou profesionální deformací – čekal jsem také, zda se řečníci také dostanou k té stránce Masarykovy osobnosti, která jej utvářela a kterou neuměl zamlčovat, anebo zda se jí obratně vyhnou.

Zklamán jsem nebyl, na hlubinu Masarykovy osobnosti se sice z řečníků nepustil skoro nikdo. Připomenout úsilí, Masarykovu osobnost a politickou velikost, to, jak zrál až vyzrál, i to je důležité a potřebné. Jen poslední řečník zmínil to, že si TGM uvědomoval své bytí „pod zorným úhlem věčnosti“ a co z toho pro něho vyplývalo. Nenápadně a trochu chudě řečníci zhodnotili vliv náboženské víry nejen na lidské nitro, ale i na její vnější projev a růst. Ale – čekal jsem snad něco jiného? Vlastně ani ne, nebo ano? Myslel jsem, že by si toho všimnout jako předpokladu jeho velikosti mohli, zároveň jsem tomu moc nevěřil. Takže jsem zklamán ani být nemohl.

To, co jsem tam hledal, tam vlastně ani být nemohlo. Proto, že se moderně předpokládá, že to, čemu kdo věří, je jeho soukromá věc a je tak soukromá, že se má ukrývat, aby všechny její vlivy a působení při utváření člověka, zůstaly skryty, nenápadny a nepozorovány. Škoda, že tomu tak je. Protože tím jsme neměřitelní. Vymykáme se jisté kultivující měřitelnosti ostatními. Rozumějte mi správně – nejde o to, druhé vsazovat do škatulek. Jde o to, že se lépe s druhým jedná i žije, když víte, co je pro něho „svaté“ (tj. co je jeho jakési osobní vyznání hodnot, jeho nepřekročitelná ústava). Víte, co od něho můžete čekat a vlastně i vy se – pokud mu umožníte nahlédnout na své fundamenty – tak vydáváte v jisté důvěře také jemu. To nakonec je zásadní a hlavní předpoklad celoživotního, inspirativního a hezkého vztahu.

Jenže takové téma o hlubokém pozadí lidské osobnosti se už dnes nevyžaduje ani nehledá a dokonce ani nepředpokládá. Dnes se učíme technikám, jak předstírat, jak se jevit lepšími, jak zakrývat, zdát se a nikoliv být. Když tomu je právě tak, pak se horlení pro odpovědnost a odvahu úplně klidně nese (a snese) i z úst toho, kdo s obsahem slov odpovědnost a odvaha má své velké problémy (pravda především v soukromé oblasti, do které nikomu vlastně nic není a trpí jen těch pár nejbližších).
Případně slova o tom, že se nemáme bát, a proto nemusíme krást, užívá běžně i ten, kdo se od různých podob strachu neumí oprostit a tím ani nemůže udělat něco velikého a svobodně krásného a povznášejícího, i kdyby tisíckrát chtěl. Jenže, jak poznat, kdy jsou odpovědnost, odvaha, nebo zásada nekrást brány vážně a kdy jsou ničím neutvářenou osobou ohýbány podle potřeby? Jak důvěřovat tomu, kdo své vyznání skrývá, nebo je nemá a zásady si pak podle svého a situace přizpůsobuje?

Tak jsem si tam tak seděl, prohlížel bojové zástavy, poslouchal řeči a zpěvy, uvažoval, kolik takových a podobných setkání Španělský sál pražského Hradu už zažil a snesl. A říkal jsem si, co by byl Masaryk bez toho, kdyby zamlčoval vliv náboženského upnutí se a soustředění? A co by byli ti, kteří věřili, že pro jisté hodnoty je třeba nejen nést oběti, ale třeba i život položit?
Je fakt, že jsem tam sice neslyšel mnoho odhalujícího podstatu Masarykovy velikosti. A že by to naše uši potřebovaly slyšet! Neslyšel jsem ani odpověď na otázku, odkud že to bral Masaryk sílu k tomu dávat se do předem nejistých střetů, zastávat se lidí a pečovat o všeobecné blaho.

Odpovídám si po svém, jak jinak. Zdůrazňuji význam víry – jako toho, co vede člověka, co mu dává jak křídla, tak jej učí i pokorně pokleknout; je to něco, co člověka učí rozpoznávat chvíle zralé pro pokoru i chvíle nadšení a prožití úspěchu. Co tvoří odvážnou zbožnost a zbožnou odvahu. Je to něco tak dynamického jako vztah Boží ke světu a k člověku. Je to něco, co dává důvod snaze dobře a pořádně reagovat na to předem dané a veliké a neflákat odpověď na dar života a svobody. Je to něco, co také brání myšlence, že když se stydíme mluvit o svých vnitřních a niterných hodnotách, že volná místa velikánů musí uchvátit např. ti, kdo praví, že věrnost v manželství už není žádná hodnota. To v dynamice života nehrozí. Abych předešel případnému zavedení komentářů na oblíbené téma, že se mi to tady pěkně mluví a církve a faráři jsou stejně špatní a nevěrohodní, chci říct, že toto všechno píšu také proto, že vím, že takovou víru neumíme žít a že v tom selháváme, což ovšem není vina víry (na-tož Boží), to je vina těch, kdo se jí drží/me polovičatě.

Když jsem se tam cítil objat odhodláním a třeba i oběťmi těch, kdo strádali na frontách a třímali své prapory s vysloveným či předpokládaným závazkem, že pravda a odvaha je něco, zač stojí trpět a život položit, tak jsem byl rád za ty, kdo byli právě u nás, a třeba nejsou, nebo kdo seděli v řadách veteránů a politicky pronásledovaných. Ti nám svým přiznáváním se k podstatě víry v Boha, která vítězí i ve ztrátě, dali najevo, že motor, který dobře pohání život člověka nám není a nebude nikdy automaticky dán.

Masaryk to věděl. Žil z toho. Také proto zůstává naším inspirativním současníkem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Neměl jste tam chodit - vždyť všichni víme, kdo jsou dnešní politici. Já bych to shromáždění ani nenazval "vzpomínková slavnost". Většině tam šlo o následující raut, ne o duševno.
14. 09. 2007 | 10:51

Saliven napsal(a):

Milý pane Rumle, po dlouhá léta socialismem vnucovanou nálepku vrahů a vyděračů prostého lidu církevních hodnostářů (a to zejména církve katolické) už těžko někdo odstraní. U nás je in být ateistou, přitom málokdo chápe, že na křesťanství a dědictví starověkého Říma stojí celá naše moderní civilizace, byť prodělala bouřlivý vývoj. Nemluvě o tom, že být věřícím neznamená dogmaticky všemu církevnímu věřit, být prznitelem dětí nebo se denně alespoň 5 hodin modlit. Děkuji Vám za příspěvek a přeji hezký den.
14. 09. 2007 | 11:11

Líný černý pes napsal(a):

to autor :
Děkuji za zamyšlení nad osobou TGM. Dříve byl zván tatíčkem a nekriticky obdivován, pak se o něm nesmělo mluvit, tak se nedivte, že mnozí nevědí, jak se k němu postavit. A publikací o něm je hodně, jenže každá jej popisuje vždy z jedné strany, komplexní a nestanná kniha, snad kromě Čapkových Hovorů s TGM (a ani ty nejsou nestsranné), není. Asi je to ještě hodně blízké téma.
Co se víry týče, věřit a o své víře mluvit jsou odlišné věci. A ateisté, i když tvrdí, že v nic nevěří, nemají pravdu. Také v něco věří, jen si to neuvědomují.
14. 09. 2007 | 12:00

karel napsal(a):

V proslovech recniku jsem bohuzel nazaregitroval ani jeden odkaz na dobu v niz Masaryk zil,na zvrat,ktery rozmetal dva nadnarodnostni celky a prinesl Versaillsky mir se vsemi dusledky.Za zminku by byl stal vliv a prime pusobeni Masaryka na tyto udalosti z hlediska 2.valky a povalecne historie Ceskoslovenska.Zajimava by byla take zminka o roli nacioanlismu a vyhodach ci nevyhodach nadnarodnostnich celku s poukazem na dnesni dobu.
Nic o tom,az na dojem,ze predseda snemovny neco cetl,cemu nerozumel.
14. 09. 2007 | 12:11

Petr Svoboda napsal(a):

Dobrý článek. Sám vidím spojnici mezi českým ateismem a Masarykovým pojímáním víry moderního člověka ...vím že je těžké v tebe věřit ale není možní v tebe nevěřit... Mám na mysli s Tomášem Halíkem nahlížený ateismus jako z velké části v podstatě mimocírkevní duchovnost.
14. 09. 2007 | 13:28

david napsal(a):

Pane Salivene. podle vás, kdo nevěří blábolům náboženských fanatiků, tak věří komunistům? Co kdyby církve se snažily někoho přesvědčit, jak komunisté pomocí argumentů? Četl jste bibli, tu slátaninu neuvěřitelných historek, které odporují logice a fyzice? Nebo jste jak ta ovce a věříte kydům pasákům - farářům a nekriticky přijimáte vše, co plesknou?
14. 09. 2007 | 14:37

richard napsal(a):

Davide to co jste napsal je velmi slaboučké. Bible neodporuje ani fyzice ani vědě. O jakých slátaninách mluvíte. myslíte třeba tyto miluj bližního jako sebe samého , nebo ať každý žije ctným a počestným způsobem, nebo co třeba toto žena ať respektuje svého muže a muž nechť miluje svojí ženu. To jsou ale slátaniny co fuj, bežte se podívat třeba na vyvolené možná tam najdete moudro a smysl svého bytí
14. 09. 2007 | 14:55

jarda napsal(a):

A co treba bozi pozadavek podriznout sveho syna. Pripadne obetovani tzv boziho syna. Na jedne strane Nezabijes a o par radku dale se s bozim pozehnanim vrazdi jen kvuli nejake sosce. Chozeni po vode, nasyceni spousty lidi par chleby, rozestoupeni more atd atd atd. Bibli je treba brat jako mytologii a pohadku. Ja mam ale radeji reckou mytologii a nebo treba pana prstenu. Je to takove srozumitelnejsi a lidstejsi
14. 09. 2007 | 15:24

fafnir napsal(a):

to jarda
předčtěte si tedy severskou EDDU,nebo Aztéckou,tam si opravdu užijete.Jsou takové srozumitelnější a lidštější.
14. 09. 2007 | 16:38

Stirling napsal(a):

Jardo, srozumitelnější a lidštější? Máte pravdu. Ne každý má kapacitu na to Bibli přečíst a ještě míň lidí dokáže pochopit podstatu. Ale to musíte do hloubky a ne zůstat na povrchu jak nám to cpou do hlavy všude kolem nás.
14. 09. 2007 | 16:47

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Pane synodní seniore, myslím, že jste se na Hrad vydal do společnosti, do které jaksi nepatříte, a není to Vaše vina. Ale dobře, že jste se tam byl. Mohli jsme si přečíst soukromé zamyšlení hloubky nesouměřitelné s projevy ostatních řečníků.
14. 09. 2007 | 16:48

Líný černý pes napsal(a):

to jarda :
Máte dočítat příběhy do konce, Abrahám syna nakonec nepodřezal, byla to jen zkouška. Bůh syna taky neobětoval, Syn volil svou cestu sám (obětovat a obětovat se není totéž). A že Vás nezarazilo, že svět byl podle Bible vlastně stořen 2x a pokaždé jinak.
Chodit po vodě můžete taky, jen si do ní napřed dejte nášlapné kameny.
Bibli čtou lidé už hodně dlouho, myslíte, že Pán prstenů vydrží taky víc jak 2000 let? Podle nabídky knihkupců vyšla Bible i jako komix.
14. 09. 2007 | 16:49

Mirka. napsal(a):

Pane Rumle, je to smutné, ale u nás se "duchovno" ani víra v Boha nenosí, všechno je jaksi zglajšachtováno... (Škaredé slovo, zrovna tak, jako jeho význam...) Možná, že by rozumní (snad i zbožní lidé) měli mít větší vliv na média, které dnes informují a "vychovávají" občany. Špatný vliv mají především bohužel na mladší generaci a pozitivní vzory - v nedohlednu... Jak by se k tomu asi T.G. Masaryk postavil, kdyby žil v dnešní době? Jeho "mravnost" i "ídea" vycházela jak z jeho vnitřního přesvědčení - tak i z víry v Boha a v řád Jím nastolený... Myslím, že některým z řečníků na včerejší "vzpomince" ve Španělském sále by T.G.M. ruku nepodal. Díky za zamyšlení.
14. 09. 2007 | 17:06

Optimista napsal(a):

Váš článek, pane Rumle, neodhaluje zásadní skutečnost dnešního morálního úpadku vládnoucí garnitury tohoto národa, která se nestydí zakrývat se památkou lidí, kteří s vírou v lepší budoucnost byli ochotni nejvyšších obětí. Co dělají nynější vůdcové? Kořistí na svých obyvatelích, neznají nejen myšleny našich velikánů, ale ani Boha, ze kterého tato velikost pocházela ... "Ale jsou to psi hltaví, nenasytní. A to jsou pastýři! Bez zájmu a pochopení. Všichni jsou obráceni k svým cestám, každý za svým ziskem, odkukoli." Izajáš 56:11.
14. 09. 2007 | 17:50

To Optimista napsal(a):

No já bych byl na Vašem místě větší optimista, já myslím, že těm chytřejším Vámi přetlumočená podstata sdělení pana synoda jaksi dojde, že ji nepotřebují podávat po lopatě a zaštiťovat ji pněkud pateticky autoritou slov Božích. Já bych byl fakt větší optimista a trochu víc bych těm lidem věřil, že jsou chápaví.
14. 09. 2007 | 17:57

Jan napsal(a):

Vážený pane, osobně mám úctu ke všem poctivým lidem, k věřícím i nevěřícím. Protože Vy zastupujete ty první, možná byste měl zaměřit pozornost i do vlastních řad. Záležitost, týkající se vsetínského faráře Czudka, je více než ostudná. Jeho aktivity v kauze Čunek, především slova o posedlosti někoho ďáblem zavánějí středověkou inkvizicí.Troufám si říci, že tento člověk je nejen ostudou Vaší církve, ale všech slušných lidí. Nebo už zase platí jezuitské - účel světí prostředky?
14. 09. 2007 | 18:04

P.Houdek napsal(a):

Chodíte na špatná místa.
Zajděte ke mně:
http://houdek.blogy.novinky...
14. 09. 2007 | 19:49

Petr napsal(a):

Mnoho slov, jako při shromáždění. Tatínek i Tatíček vychovávali především osobním příkladem v každodenním životě. Zanysleme se nejdříve každý nad sebou a nad sférou, kterou přímo ovlivňujeme. Bylo to takové bezcenné povídání. Ti pánové mne snad na chvilku dojali. Pak jsem si uvědomil praxi, kterou mají za sebou. Zeptejme se dnes ve spánku Masaryka, co si o nás myslí. A pak pokora, skromnost, .... Je to těžké.
14. 09. 2007 | 19:51

dan napsal(a):

Pekny. diky.
14. 09. 2007 | 20:31

bara napsal(a):

to David
Vira je od slova verit a nema nic spolecneho s argumenty, ale s citem, mravnosti a pokorou.

to Jan
Vas uz znam z jinych diskuzi. Vsude uvadite odkazy na farare Czudka-ohledne jeho udajne spoluprace s stb. Jste tak plny zloby, ze az pretekate? Co se vam stalo?
14. 09. 2007 | 20:56

J. Švorčík napsal(a):

Velmi pěkný článek a přívětivé diskuse. My, kteří jsme tam nebyli jsme dostali jako dárek od České televize
dárek v podobě zasvěceného výkladu o TGM, prokládané dokumentárními záběry.
Takový úsměvný dovětek, říká se, že celé generace neměly možnost se sosobou TGM seznámit. Mne vždy historie zajímala, takže jsem někdy v sedmdesátých letech v Městské knihovně něco o Masarykovi hledal v kartotéce. Samozřejmě tam nebylo nic z jeho filozofických prací, které již v té době byly staré 80 - 100 let
a stejně by mi toho asi moc nepomohlo. Měli tam však rozsáhlou monografii skvostně provedenou. Tam jsem se o TGM toho dozvěděl velmi mnoho. Jak se stalo, že nebyla z Městské knihovny vyřazena? Bylo to tím, že ji na konci dvacátých let napsal Zdenek Nejedlý, takže se u mne rehabilitoval.
14. 09. 2007 | 22:25

david napsal(a):

Pane Richarde, můžete mi naznačit, jak např. klokan a medvídek koala překonali potopu světa? To k tomu Noovi přeplavali oceán, aby se pár dní povozili a pak hupky spátky do vody a tisíce km plavání? To se bůh spletl, když vytvořil dinosaury a pak je zlikvidoval? A opravdu věříte, že panenka Marie souložila s duchem svatým. Víte, kolik dalších panenek s různými jmény to pak ještě tvrdilo? A jak to, že ten zvrhlík ji pak potrestal normálním bolestivým porodem?Ta bible je opravdu zajímavá. Jak ten bůh trestal sedum pokolení. A tady ti pasáci tvrdí, že je všeodpouštějící.
14. 09. 2007 | 22:38

Zacheus napsal(a):

Pro Davida. Možná, že jste si trochu spletl, kam přispíváte. Necitoval jste čistě omylem příspěvek svého tatínka ( dědečka) do Rudého práva v roce 1950?
14. 09. 2007 | 23:13

Zacheus napsal(a):

Pro pana Rumla. Jistě je Vám známo,že T.G. Masaryk neuznával božství Ježíše Krista. To se lze dočíst přímo v jeho spise. Jako protestanta Vás možná také bude zajímat fakt, že se nezúčastnil pohřbu svého nejbližšího spolupracovníka, evangelíka M. R. Štefánika.I když vím, že protestantské myšlení není nakloněno mariánskému kultu, přesto mám zato,že fakt, že se Masaryk jako hlava státu nikdy nedistancoval od vandalského svržení Mariánského sloupu v roce 1918,také svědčí o spiritualitě a duchovnosti "tatíčka".
14. 09. 2007 | 23:20

Zacheus napsal(a):

A ještě citát na dobrou noc: " Nevěřící jsou jako ti, kdo popírají slunce. Není to nic platné, protože ono stejně svítí".
Julius Langbehn
14. 09. 2007 | 23:28

Zacheus napsal(a):

Ještě pro Davida. Víte, ono v té bibli se také říká, že urážku Ducha Svatého nelze odpustit. Vaše rouhačské úvahy o Panně Marii nemusí zůstat ve vašem dalším životě bez náležité odezvy. To neberte jako nějakou vyhrůžku, prostě jenom konstatuji fakta.
14. 09. 2007 | 23:33

Miroslav Janko napsal(a):

Bratre Rumle,
trochuse Ti predstavim Jsem Ing.Miroslav Janko Narozen v Novem Bydzove kde po valce pusobil farar Marounek. Pokrten jsem bratren Dr.Pellarem. Konfirmovan jem byl v Novem meste pod Smrkem v roce 1952. Kdyz jem cetl Tvuj clanek tak se rozzelenilo noje srdce. V praze jme cela rodina navstevovali kostel Sv. Salvatora kde slouzil bratr Shiller. Emigrovali jsem v r.1985. Nyni ziji v Mestecku Hurricane ve state Utah USA. Nase E-mail:Marcelajan@aol.com
T.G.Masaryk byl take evangelik.Jeho nazory mne posilovaly kdyz se mne nevedlo a nebo jsem stonal. S Panem Bohem Miroslav
14. 09. 2007 | 23:49

Old Pardal napsal(a):

Je mi líto.Nevím a nepochopil jsem, co jste vlastně na "vzpomínkové" slavnosti. Politici jsou nejrovnější z rovných, to vědí všichni, kteří dokáží uvažovat. Nicméně na víru bych se v žádném případě neobracel. Křesťanství je to nejhorší, co mohlo lidstvo potkat. Založeno na lži, samo o sobě nemůže být dobré. Konečně historie mluví sama za sebe.
Old Pardal
15. 09. 2007 | 00:27

Old Pardal napsal(a):

to bara
Vaše argumenty jsou roztomilé, hezké...Proč mi připomínají slova Svědků Jehovovových? Logika každého jedince ať se projeví sama.
15. 09. 2007 | 01:27

david napsal(a):

Pane Zacheusi, vaše argumenty jsou nepřekonatelné. Jak nevíte odpověď, napadnete druhého, že tomu nerozumí nebo je komunista. Proč komunisté argumenty měli a vy jen bláboly náboženského pomatence. Argumentujte, jak to bylo s tím klokanem? Nebo jste ta ovce, která přijímá vše, co jí namluví druzí? Náboženství vzniká tehdy, když se hlupák setká s podvodníkem.
15. 09. 2007 | 07:46

Vova napsal(a):

to david: Vaše kritika je nesmírně povrchní a ukazuje, že ulpíváte na podružnostech, zatímco to podstatné, co v Bibli je, ignorujete. Bible je především obrovské přitakání životu a svědectví nám lidem o tom, že i při vší naší nedokonalosti máme šanci žít lépe, protože nás ten, který vše stvořil, Bůh, má rád a v Kristově oběti nám umožňuje dojít s ním smíření, a tak naplnit smysl života. Je jedno, jak a jestli se klokan dostal na Noemovu archu. Když věříte v Boží existenci, je vám jasné, že pro něj není nic nemožné.
Doporučuji Vám přečíst si třeba Úvod do biblické hermeneutiky Manfreda Oeminga. V ná objevíte, že existuje mnoho možných způsobů výkladu Bible.
A slovo závěrem, pokud hodláte obhajovat největší zločince 20. století, tedy komunisty, ty, kteří mají na svědomí až sto miliónů životů, pokdu chcete tvrdit, že oni, ta nevzdělaná dogmatická chátra, která si Boha zaměnila za Marxe a objektivní realitu, měli validní argumenty, pak jste asi žil na Marsu.
15. 09. 2007 | 08:36

J. Švorčík napsal(a):

Již jsem do této diskuse vstoupil a chválil. Teď se však diskuse pomalu odsouvá od TGM k náboženství a ateismu. Nemám rád slovo ateismus. Já jse nevěřící, ale dovedu pochopit lidi, kterýn´m víra pomáhá a nelze nevidět, že církev byla kdysi nositelem vzdělanosti (třeba proklínaní jezuiti). Ateistou je například Old Pardal, který na křesťanství nevidí nic pozitivního. Ateistou byl Karel Marx se svým slavným výrokem "Náboženstí je opiem lidu".
Teď si dovolím provokativní názor, který jen naznačil Karel Svoboda. Jsem přesvědčen, že značná míra sekularizace naší společnosti má kořeny ve vzniku I. republiky a tedy i ve spojení s TGM. Byla uměle vytvořena Církev československá husitská, která byla státem podporována. Převažující katolická církev byla spojována s habsburskou monarchií a občané houfně přecházeli k husitům, protože to bylo "in" a někdy dokonce žádoucí. Nadšení ke konci I. republiky pominulo a mnoho husitů se vracelo ke katolíkům a ještě více se stalo bezvěrci.
15. 09. 2007 | 09:04

Mirka. napsal(a):

V této diskuzi je jasně vidět, že někteří "zarytí ateisti" se tady snaží protiargumentovat lidem věřícím, ale velmi nedokonalými protiargumenty... (Koaly a noemova archa a pod.) Z toho je patrno, že mají základní mezery ve vzdělání, asi prošli komunistickou školou, která primitivním způsobem popírala vše, co se týkalo víry v Boha a náboženství vůbec. Nakonec i historie. Pokud by tito lidé měli hlubší znalosti o těchto věcech, nehovořili by tak... Proto je ztráta času s nimi diskutovat, rovnoběžky se nikdy nepřetnou...
15. 09. 2007 | 09:23

karel napsal(a):

Na pokyn Masaryka a Benese cesti poslanci v risske rade odmitli navrh cisare Karla na federalisaci Rakousko-Uherska,i kdyz nutno pripustit,ze slo onavrh znacne opozdilyseriosnih ho uvazeni se bohuzel nedockal.Kdyby se vsak byl Karluv navrh realisoval,nabizi se otazka ,zda-li by byvalo doslo k Mnichovu1938,k masakru ceske intelgence za protektoratu a zaprodani Ceskoslovenska Benesem 1943 soudruhovi Stalinovi za ucelem etnickeho vycisteni Cech a Moravy od Nemcu se vsemi moralnimi a hospodarskymi dusledky,ktere nesporne v duchu nasi doby persistuji do dneska.
15. 09. 2007 | 10:27

Jiny Jindra napsal(a):

Mily Karle,
sebelepsi uvahy o tom, co by kdyby, se nemohou dobrat zadneho konsensu. Mila Mirko, jde v dialogu o protnuti se rovnobezek? Myslim ze diskutujici obohati i zasadne nesouhlasny prispevek. Je jasne, ze verici a neverici se tezko kdy naprosto shodnou. Ale nemusi to evokovat nevrazivost. Jejim umocnovanim se pak urcite skupiny na obou stranach mohou v extremu dostat az k fyzickym likvidacim v zajmu viry ci neviry. A to jiste nechce zadny rozumny clovek.
15. 09. 2007 | 10:54

Jiny Jindra napsal(a):

Mily Karle,
sebelepsi uvahy o tom, co by kdyby, se nemohou dobrat zadneho konsensu. Mila Mirko, jde v dialogu o protnuti se rovnobezek? Myslim ze diskutujici obohati i zasadne nesouhlasny prispevek. Je jasne, ze verici a neverici se tezko kdy naprosto shodnou. Ale nemusi to evokovat nevrazivost. Jejim umocnovanim se pak urcite skupiny na obou stranach mohou v extremu dostat az k fyzickym likvidacim v zajmu viry ci neviry. A to jiste nechce zadny rozumny clovek.
15. 09. 2007 | 10:54

J. Švorčík napsal(a):

K posledním příspěvkům: V historii neexistuje žádné kdyby. Navíc iniciativy
císaře Karla byly předem odsouzeny k zániku.
15. 09. 2007 | 11:02

bara napsal(a):

to Old Pardal
Vira a krestanstvi nejsou totez. Chudi duchem, kteri hledi na vsechno jen z hlediska logiky.
P.S. Na Svedky Jehov. vetsinou poustim psa.
15. 09. 2007 | 14:43

Mirka. napsal(a):

to Jiny Jindra
Omlouvám se za pojem "střetnutí rovnoběžek". Nemyslila jsem tím "protnutí", ale "setkání" - ve smyslu porozumění. Díky...
15. 09. 2007 | 16:08

karel napsal(a):

Pane Svorciku, P R O C ?
15. 09. 2007 | 17:51

J. Švorčík napsal(a):

Pane Karle, sám si odpovídáte, že iniciativy císaře Karla již přišly pozdě. Znovu zopakuji základí poučku: V HISTORII NEEXISTUJE ŽÁDNÉ KDYBY!!!!!!!!!!
15. 09. 2007 | 18:26

Miroslav Janko napsal(a):

Stale se hovori o Bibli jako kdyby tam byla napsana nejaka dgmata. Ja ctu Bibli Kralickou hlavne obsah a pro krasnou cestinu. Kniha Prislovi mne vzdy byla moralnim kodexem. Knihy kralovske poucenim a Kniha zalmu mne zpusobuje vzdey poteseni kdyz je ctu.Ted jeste k Abrahamovi a Izakovi. V lonskem roce jsem mel zdravotni problem a dostal jsem se do komatu ktery trval temer mesic. Ke konci ctvrteho tydne vedouci tymu lekaru doporocoval manzelce aby dala souhlas k odpojeni zivota pdpurnych pristroju jelikoz nadeje na uzdraveni neni temer zadna. Manzelka rekla ze celou vec prohovori s dcerami.Kdyz odchazela z nemocnice potkala jinou lekarku ktera o mne take pecovala.Placici manzelka ji oznamila co ji bylo doporoceno.Pani doktorka rekla.Bez domu zitra zkusime posleni moznost dialyzu snad se nam podari odstranit vodu a ozivit dychani.Druhy den jsem dostal dyalyzu.Vecer mne navstivila dcera. Telefonovala zene. Mami prijed tata poprve pohnul rukou.Za tyden jsem uz byl prevezen z jednotky intenzivni pece na nornalni luzkovou cast.Dnes je tomu vice nez rok a ja mohu podekovat Panu Bohu za jeho pomoc. Verim v Boha vsemohouciho, stvoritele nebe i Zeme,pana naseho a syna jeho jedineho Jezise Krista, ktery pocal z Ducha svateho, narodil se z Marie panny,trpel pod Pontskym Pilatem, ukrizovan byl, tretiho dne vstal z mrtvych vstopil na Nebesa odkud prijde soudit mrtvych i zivych.Verim v svatou cirkev obecnou,v svate obcovani tela zmrtvych vskriseni a v zivot vecny. Amen. Apostolske vyznani viry jsem se ucil jako dite a stale si jej opakuji.Ja tomu stale verim
15. 09. 2007 | 22:59

Franta napsal(a):

Poznámka k Davidovi pro ostatní.
David zemřel v lednu 2008 ve věku 50. let.
Budiž mu země lehká.
15. 12. 2008 | 14:52

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
14. 08. 2009 | 13:50

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 03:13

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 06:37

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 06:17

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 07:14

iPhone SMS transfer napsal(a):

very informative, thanks for the great article.
25. 03. 2010 | 09:38

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:17

http://www.kw61.com/replica-tag-heuer-wa napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 03:14

mie napsal(a):

27. 04. 2010 | 04:49

Lott35Kelley napsal(a):

freelance writer
02. 07. 2011 | 14:42

volkitommiste napsal(a):

<a href=http://quickorderlevitraonline.com/#8965>buy generic levitra</a> - <a href=http://quickorderlevitraonline.com/#7253 >buy cheap levitra</a> , http://quickorderlevitraonline.com/#1214 order levitra
08. 09. 2012 | 02:33

gugTenteeHaum napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#qxilj>viagra without prescription</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#uzygy >cheap viagra online</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#wbnoz viagra online without prescription
20. 10. 2012 | 22:34

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#21054>generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#13751>buy cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#17537 generic cialis
23. 10. 2012 | 17:01

LewfleegeCalk napsal(a):

<a href=http://levitrastorehere.com/#iknoq>buy levitra online</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#lwxrj >cheap levitra</a> , http://levitrastorehere.com/#rfsej generic levitra
24. 10. 2012 | 19:42

Assespopole napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#lptpj>viagra online</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#rzyet >buy viagra</a> , http://viagrastorehere.com/#vivok buy viagra online
24. 10. 2012 | 22:53

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#896>buy cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#2250>cialis online</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#11196 buy cialis
29. 10. 2012 | 05:53

HelmSlerriecy napsal(a):

<a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#cifnc>levitra online without prescription</a> - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#aadfm >levitra online</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#efild buy generic levitra
30. 10. 2012 | 20:19

plegreelp napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#19081>zithromax 1000 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#5395>zithromax 500 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#12879 cheap zithromax
31. 10. 2012 | 05:30

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#1064>buy generic zithromax</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#1748>buy zithromax</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#18738 buy zithromax
31. 10. 2012 | 05:30

smebriemybear napsal(a):

<a href=http://cheapgenericviagranow.com/#kmtsn>cheap viagra</a> - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#rffgf >viagra online</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#qspho cheap viagra
01. 11. 2012 | 01:49

guervourl napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#xezid>cialis online</a> - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#ntrvp >generic cialis</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#oqucm generic cialis
02. 11. 2012 | 21:19

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#15531>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#3546>viagra online</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#19595 buy viagra
06. 11. 2012 | 02:29

MulgeFeetewes napsal(a):

<a href=http://ordergenericviagrahere.com/#eumls>order viagra</a> - <a href=http://ordergenericviagrahere.com/#tghag >viagra online without prescription</a> , http://ordergenericviagrahere.com/#wsoea buy generic viagra
06. 11. 2012 | 19:27

plainiado napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#xwpqv>levitra online</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#jeplw >cheap generic levitra</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#wejvo levitra online without prescription
07. 11. 2012 | 01:54

SepeTrups napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#4776>cialis online</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#7024>buy cialis online</a> , http://getagenericpills.com/#17013 cialis online
10. 11. 2012 | 20:53

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#buy-generic-viagra | http://genericpillshq.com/#buy-cheap-viagra - buy viagra online | <a href=http://genericpillshq.com/#order-viagra>generic viagra</a>
15. 11. 2012 | 12:09

ignonioup napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#21281>buy viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#2314>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlineds.com/#15736 generic viagra
15. 11. 2012 | 16:02

cialis prescription napsal(a):

proved by the committee, and that furnish milk, http://ordergenericviagraonline.org cost of viagra 100mg AND CARE OF MILK V. Health of employees and their families, as far, http://cialis20mgprice.com cost cialis of the first part. the bottle, the small tube is detached and the, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#2,60715E+10>viagra discount</a>, APPENDIX III. Number of bacteria per c.c. of cream <a href=http://cialis20mgprice.com#5,52571E+57>cialis prescription</a>, the contract, and publish the fact in such manner, healthy part of the herd is to be kept entirely, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#49690">viagra low cost</a>, feeding and care are to be placed under, are free from tuberculosis or other disease. <a href="http://cialis20mgprice.com#78207">cialis price</a>, PREPARATION FOR SHIPMENT
16. 11. 2012 | 19:47

FajaJThHvj napsal(a):

<a href=http://buyxanaxonlineca.com/#anxiety>buy xanax</a> xanax types - xanax high long
18. 11. 2012 | 06:41

Deaceosteop napsal(a):

<a href=http://buyaccutaneonlinemeds.com/#1931>cheap accutane</a> - <a href=http://buyaccutaneonlinemeds.com/#16903>accutane no prescription</a> , http://buyaccutaneonlinemeds.com/#6229 buy accutane
03. 01. 2013 | 12:14

Opegeteeque napsal(a):

<a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#ivsti>zoloft online pharmacy</a> - <a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#rlfni>zoloft online purchase</a> , http://buyonlinezoloftmeds.com/#ntqow zoloft online pharmacy
17. 01. 2013 | 16:02

nainTyTut napsal(a):

<a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#jmknc>buy topamax online</a> - <a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#uapjm>topamax online pharmacy</a> , http://buytopamaxonlinemeds.com/#tnwjl topamax online
24. 01. 2013 | 04:58

kiskopinata napsal(a):

<a href=http://buyonlineretinahq.com/#ezaok>buy retin a cream</a> - <a href=http://buyonlineretinahq.com/#umius>buy retin a</a> , http://buyonlineretinahq.com/#qlohp buy retin a cream
27. 01. 2013 | 02:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy