Archiv článků: duben 2011

30. 04.

Zelení v Německu uvažují o svém kancléři

Karel Hvížďala Přečteno 4805 krát

Po velkém vítězství Strany zelených v konzervativní baště Spolkové republiky Německo, v Baden-Württembersku, kde získala více než 24 procent, a tím ukončila skoro šedesátiletou vládu křesťanských demokratů CDU, vstupuje tato strana do dalšího boje o moc na nejvyšší úrovni. Zelení spolu se sociálními demokraty mají v této zemi pohodlnou většinu a jejich tamější šéf Winfried Kretschmann bude prvním zeleným zemským ministerským předsedou. Jenže již jeho první slova jistě vzbudila nevoli u členské základny. Pan Kretschmann totiž prohlásil: "Pro mě je prvořadá země a teprve pak politická strana!"

Více »

27. 04.

Po dvaceti letech je ODS v troskách: ke kořenům se není s kým vracet

Karel Hvížďala Přečteno 9602 krát

Ve čtvrtek 21. dubna 2011 oslavila Občanská demokratická strana v Praze na Žofíně dvacet let svého trvání a slavnosti se zúčastnil i zakladatel a bývalý předseda a ještě později čestný předseda a nynější prezident Václav Klaus.

Více »

25. 04.

RNDr. Nečas versus Ing. Nečas

Karel Hvížďala Přečteno 10306 krát

"Změna hluboká, do základů našeho státu jdoucí, ponořila nás všechny dnes do nejhlubšího přemýšlení o budoucnosti našeho národa... Oč teď v první řadě jde, jest, abychom přemohli svou bolest svojí rozvahou, abychom nepředloženými citovými výbuchy svého žalu nezhoršili politickou situaci svého národa... Zachovejte klid, pracujte a vydržte nyní, co osud přinesl. Musíme se správně a rychle orientovat v životním prostoru, který zbývá našemu národu. Jsme teď malou zemí... Bez spolupráce s Německem, svým největším sousedem, bychom neuhájili své existence. Žijeme uprostřed německého národa, obklopeni kolem dokola německým lidem... Proto náš vlastní zájem vede nás ke spolupráci s německým lidem."

Více »

23. 04.

SRN: Co to jsou sociální volby?

Karel Hvížďala Přečteno 2992 krát

V sousedním Německu se letošní rok označuje jako supervolbení, protože tam probíhají sedmery zemské volby a dvoje komunální. A navíc ještě by mělo 48 milionů pojištěnců se zúčastnit tzv. sociálních voleb.

Více »

20. 04.

Nečas i Klaus ohrožují demokracii

Karel Hvížďala Přečteno 4722 krát

Politici se bojí změny, i tak by se dal s trochou nadsázky charakterizovat stav řešení současné krize. A snad proto zatím zuby nehty brání současnou koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných i přesto, že existuje dokument Strategie 2009 - 2014, který nezpochybňuje ani strana, které se týká, tedy VV.

Více »

19. 04.

Přijďte zavzpomínat na Arnošta Lustiga

Karel Hvížďala Přečteno 3236 krát

Více »

17. 04.

Diagnóza spojení Koženého, Bárty a Klause

Karel Hvížďala Přečteno 11137 krát

Oslava dvacátého výročí privatizace mladoboleslavské automobilky Škoda nám připomněla, jak se tenkrát Václav Klaus jako ministr financí před červnem 1992, kdy proběhly volby a těsně po něm, kdy se stal předsedou vlády, choval. Tehdy totiž se tvrdě stavěl proti privatizaci přímým prodejem a hlavně proti tomu, aby automobilku dostali Němci. Byl zarputile proti, aby Škodovku dostal Volkswagen. Dnes tuto firmu chválí a veřejně tvrdí, že hlavní zásluhy měl tehdejší šéf koncernu Carl Hahn, který ho o privatizaci přesvědčil, ač režie prodeje byla v rukou české vlády: premiéra Pitharta a ministra Vrby. Jde o evidentní účelovou zapomnětlivost, řečeno velmi diplomaticky. Ministr Klaus si tehdy přál všechno privatizovat pomocí kupónů a vzýval podnikatele Viktora Koženého. Hřímal: Více takových Kožených.

Více »

15. 04.

Levice v Německu se rozpadá….

Karel Hvížďala Přečteno 2974 krát

…nebo Padesát krajských organizací Levice protestuje, či Vrátí se Oskar Lafontaine? Tak znějí titulky v médiích po té, co tato strana v minulých týdnech v zemských volbách ztratila voliče.

Více »

12. 04.

Vít Bárta: zbanalizovaný Machiavelli

Karel Hvížďala Přečteno 11887 krát

Machiavelli ve Vladaři popisuje různé způsoby uchopení moci a v osmé kapitole se zabývá i způsoby nečestnými, kdy se člověk dostane do čela státu zločinem a nekalýmis praktikami. Uvádí dva příklady: Agothoklése Sicilského, který se zmocnil Syrakus a Olliverotta de Forma. Oba skončili nakonec špatně a autor to zdůvodňuje tím, že tito nečestní vládci nepochopili, že ten, kdo se chce delší dobu udržet u moci, musí od chvíle, kdy ji má, opustit nečestné praktiky a musí pečovat o blaho občanů. Machiavelli píše: za špatné považuji to, když nečestností přibývá, opakují se, místo aby jich ubývalo. Proto jsou takoví vládci odsouzeni ke zkáze. Ze stejných důvodů skončil přece i Hitler.

Více »

10. 04.

Aféra Bárta: Nic nového! Komu ale prospívá?

Karel Hvížďala Přečteno 11155 krát

Dokumenty, které v minulých dnech o dnes již bývalém majiteli detektivní agentury ABL a bývalém ministru dopravy Vítu Bártovi zveřejnila Mladá fronta Dnes, jsou - uvěříme-li, že nejsou zmanipulované - velice závažné, ale nepřinášejí přesto nic nového. A hlavně jsme se nedozvěděli, jak tento deník k dokumentům a nahrávkám přišel, ač právě odpověď na takovou otázku by nám mohla o současné situaci na našem politickém jevišti prozradit mnohem víc, než zveřejněná fakta. Ta totiž jen potvrzují to, co politici dávno tvrdili (Mirek Topolánek již v roce 2007 hovořil o tom, že ABL ho sleduje) a sám Vít Bárta svým vzezřením, chováním, dikcí i veřejnými výstupy vydával dost signálů o tom, aby každý zkušenější psycholog ho dokázal diagnostikovat jako nejspíš bezskrupulózního muže s hypertrofovanou touhou po moci. Získaná Strategie 2009 - 2014 to jen potvrdila.

Více »

07. 04.

Dotlačí Zelení Merkelovou k uzavření jaderných elektráren?

Karel Hvížďala Přečteno 3376 krát

V posledním roce se strana zelených stala třetí silnou politickou stranou na německé politické mapě a dosahuje podobných výsledů jako sociální demokraté, což má evidentně vliv i na profilování zbylých stran zvláště v pravé části politického spektra. V posledních dnech to zřetelně ukazuje vztah těchto stran k ukončení provozu atomových elektráren.

Více »

05. 04.

Vondra je polomrtvý muž

Karel Hvížďala Přečteno 10401 krát

Ministr obrany Alexandr Vondra z ODS po té, kdy jako politik je odpovědný za minimálně dvojnásobně předraženou zakázku firmy ProMoPro, která zajišťovala některé konferenční služby pro ministerstvo zahraničí v době našeho předsednictví Evropské unie a kdy jeho vojenská policie přepadla Českou televizi, je evidentně jako politik polomrtvý muž, a to ať jednání na mimořádné schůzi parlamentu, která se má zabývat právě jeho případem, dopadne jakkoliv.

Více »

03. 04.

Kalouskova „debilní“ odpověď

Karel Hvížďala Přečteno 6446 krát

Ministr financí Miroslav Kalousek je bezesporu nejvýraznějším a největším politickým stratégem ze současné vládní sestavy a rozehrál kauzou Vondra zásadní hru: ze strany TOP 09, která měla pomoci ODS dostat se po volbách k moci, se z této strany stal její hlavní soupeř. Na pravici se rozmohl kanibalismus. Zatím to vypadá tak, že pan ministr Kalousek na všech frontách vítězí a právě v tom může být ukryto jeho největší nebezpečí. Sláva oslňuje, jenže každý bojovník potřebuje mít spojence a Kalouskovým největším spojencem doposud byla média, protože byl zábavně ostrý, což v době, kdy se mediální produkty považují už jen za zboží, zvyšovalo jejich prodejnost. Média ale zároveň jsou velmi často hodně háklivá na to, když se jim lže či veřejně nadává a pak mění náklonnost stejně rychle jako mladé dívky, když mají své dny.

Více »

01. 04.

O opožděné emancipaci vysokých škol

Karel Hvížďala Přečteno 5913 krát

Konečně se vysoké školy emancipovaly a postavily proti tomu, že ministr Dobeš by chtěl od 1. dubna 2011, když neuspěl se jmenováním Ladislava Bátory na místo náměstka, kam ho doporučil Václav Klaus, tohoto muže zaměstnat alespoň jako poradce pro ekonomiku.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy