Kdo má kostým, jde za rakví… aneb developer na demonstraci

08. 12. 2012 | 17:02
Přečteno 4821 krát
Proslulá věta z filmového muzikálu Trhák (Svěrák, Smoljak, Podskalský 1980): „Kdo má kostým, jde za rakví…“, způsobila, že ve zmíněném filmu se herec, jehož postava má právě pohřeb, ocitne nedopatřením v čele smutečního průvodu a v centru záběru. Podobný kardinální nonsens zažili účastníci demonstrace proti demolici domu na Václavském náměstí, která se konala 5. prosince 2012 před budovou Ministerstva kultury ČR.


V den, kdy Prahu brázdily stovky Mikulášů, čertů a andělů, se čtveřice osob trochu nelogicky oblékla do zoomorfně infantilních oblečků a na místě, kde se začali scházet Pražané nespokojení s myšlenkou bourání na Václavském náměstí, vytvořila mlčenlivý půlkruh, jehož ideové vyznění bylo obsaženo na cedulích, které plyšáci drželi v prackách: „Smrt Praze!“ (2x), „Zastavme pokrok!“ (2x) a „Zpátečníci!“ (1x).Když jsem zaregistrovala tuto neorganicky vyhlížející skupinku demonstrantů, šla jsem se na ni podívat zblízka.
„A co vy jste za zviřátka?“, pokoušela jsem se laškovně započít rozhovor. Mlčení.
„Opičky? Méďové?“ Mlčení.
„Copak to máte na tý ceduli? Zpátečníci? To jako, že chodíte pozpátku?“ Mlčení.

Byli divní, ale pokládali jsme je prostě za najaté antidemonstranty – brigádníky. Teprve na konci akce poznala jedna z bystrých účastnic v jednom z plyšáků samotného „demolition mana“ Jamese L. Woolfa, majitele domu na Václavském náměstí, za jehož zachování jsme demonstrovali a za jehož zboření antidemonstroval on.Proč měl v ruce ceduli s expresivním nápisem „Smrt Praze!“, to zůstává ale rozum stát. Většinou přece nosí lidé transparenty s hesly, která vyjadřují jejich vlastní názor. Takže to teď vypadá, že cílem pana developera Woolfa je „zabít Prahu“.

No…, kouzlo nechtěného dělá divy, když se podívám na jím prosazovaný květinový dům, taky si myslím, že je to pro Prahu zabijačka.

Foto Martin Mádl

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Analytik napsal(a):

Výborný postřeh, paní Kateřino!
Nepřipadá Vám, že i většina členů Nečasovy vlády jsou nějací najatí brigádníci, kteří ani neví, k čemu byli najati?
Nebo je to jen můj dojem?
08. 12. 2012 | 17:20

JAHA napsal(a):

Ad: autorka

Mozno, keby ste sa zamyslela nad tym, ake to boli zvieratka, preco tie zvieratka drzali transparenty prave s nazvami Smrt Praze, Zastavme pokrok a Spatecnici a pokusila si spomenut na urcite literarne bezne pouzivane vyrazove prostriedky ako INOTAJ (alegoria), satira, ironia... Ale asi kombinacia alegorie a satiry je na Vas uz vela. Inac by ste nemahli napisat taku...
08. 12. 2012 | 17:31

katerinabeckova napsal(a):

Ad JAHA: Máte pravdu, když se má bourat bezúčelně kvalitní architektura, pak je "kombinacia elegorie a satiry" pro mne privela.
08. 12. 2012 | 17:41

claudius napsal(a):

Nečasova vláda jako sbor brigádníků?Asi ne tak docela,někdy je to hraná scénka na unavené české publikum.Naopak-návrh na sloučení některých ministerstev je populistický a Gazdík má vyjímečně pravdu,že rušit se mají agendy,nikoli ministři,šofér a tiskový mluvčí.Agendy jsou dány vnějšími rámci,ty kumulovaná ministerstva nebudou zvládat a oláá op!Bude outsousing kamarádům ze soukromého sektoru,kteří to zvládnou za min.úředníky.To není ovšem brigádnický systém,to je likvidace státu a privatizace státní správy.
08. 12. 2012 | 17:53

vidi napsal(a):

modrý pokrok nás přivedldo propasti
08. 12. 2012 | 18:13

Jan Sommer napsal(a):

Ad JAHA. Ja-ha-ha.
08. 12. 2012 | 18:32

uf one napsal(a):

Jakkoliv s pánem a jeho bouráním nesouhlasím, tak respekt že do toho takhle šel! :)
08. 12. 2012 | 18:38

Petr Havelka napsal(a):

Paní Bečková,

já si činnosti Vašeho spolku považuju, ale zrovna onen barák na Václaváku není hezký, tedy z mého pohledu.

Ten od developera Woolfa se mi líbí.

http://img6.ct24.cz/cache/900x507/article/29/2900/289917.jpg

Samozřejmě je to jen můj hódně laický názor, důležité je dát na rady odborníků. Někteří z nich doporučují nebourat. Já si myslím, že na Václaváku už nejde nic pokazit a proč by se tam nemohlo postavit něco současného?
08. 12. 2012 | 19:01

Desiderius napsal(a):

Jaký pán,takový krám.Onen"skvostný" architektonický návrh je zřejmě v jakémsi souladu s duševním postojem britského vlastníka předmětného domu.Ten návrh je zběšilý a ten developer zřejmě rovněž.
08. 12. 2012 | 19:13

Kala napsal(a):

Britskému vlastníkovi je zřejmě Praha ukradená, nepřeje jí ani život, ani smrt, má zájem pouze na realizaci svého kšeftu.
08. 12. 2012 | 19:24

Yosif K napsal(a):

Petr Havelka napsal(a):
Paní Bečková,
já si činnosti Vašeho spolku považuju, ale zrovna onen barák na Václaváku není hezký, tedy z mého pohledu.
Samozřejmě je to jen můj hódně laický názor, důležité je dát na rady odborníků. Někteří z nich doporučují nebourat. Já si myslím, že na Václaváku už nejde nic pokazit a proč by se tam nemohlo postavit něco současného?
08. 12. 2012 | 19:01
Stary barak neni nijak extra krasny ani nijak seredny - je normalni - ale je to zdeny barak nenapadne elegantni, ukazka jak se stavelo kdysi. Kdyby Woolf predlozil HODNE KVALITNI navrh, mozna by nevyvolal tolik odporu. Mozna ano mozna ne. Neni duvod aby moderni barak byl cely ze skla. Vaclavak neni Pankrac. Na Champs Elysee je taky 99% baraku zdenych.

Novy navrh je esteticky plexisklova krabicka na cukratka. Nic moc, ale navic ekologicky nesmysl. Modernost baraku se nepozna uz davno v tom, ze je cely ze skla ktere propousti teplo dovnitr i ven a z aluminiovych sprusli. Kdyby
08. 12. 2012 | 19:31

Krob napsal(a):

Pražské starosti na naši hlavu.
Nepatří tohle někam JINAM, nezajímá to ani 90ˇpražáků, natož ty odjinut
08. 12. 2012 | 21:35

lil-bit napsal(a):

Ad Krob: Paní Bečková si snad na vlastní blog může psát, o čem a jak chce. Pokud si myslíte, že zachování českého kulturního dědictví, ať už se nachází v Praze či nikoliv, není vaše starost (nevím, kolik osob to Vaše "naše" zahrnuje), odpojte se od internetu, kupte si tištěný bulvár a vyluštěte si v něm pár křížovek - třeba se Vám potom aspoň trochu zlepší pravopis.
08. 12. 2012 | 23:03

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...mně se to jeví, že to byly krysy.
Ty uši jsou ale přesně od hyeny. Fakt.

Tužka,...uložte si ty obrázky,....možná, že se v budoucnosti hodí.
09. 12. 2012 | 00:04

mňouk napsal(a):

Cedule Smrt Praze je skutečně hnusná, možná jde o nějaký omyl v překladech nařízených hesel, občas se to stávalo v průvodech pořádaných rudými vrahy.Někdo blbě přeložil něco, co došlo dálnopisem z Moskvy.
Hlavní problém však jsou zvířátka. Jsou dvě možnosti:
Jedná se o zbylé reklamní obleky z nějakého zkrachovalého supermarketu. Nebo už v půjčovnách kostýmů nic neměli, proto, že byly Mikulášské firemní besídky a šampón, který to organizoval byl pomalý v objednávce.
Nebo je možná varianta třetí, že se jedná o medvídky, kteří doprovázejí Dědu Mráze a těch je zatím dostatek, protože komouši budou mít jolku později.
Krysy to nejsou ty mají Prahu rády a nenapsaly by SMRT PRAZE a to proto, že v jejích kanálech žijí a mají ji rády.
09. 12. 2012 | 10:34

Pra pra napsal(a):

Za pár dní Pražáci vyklidí Václavák a nachají ho na pospas anglickým, německým a ruským rowdies, kteří si z něj udělají místo své zábavy. Třeba při tom nějaký cenný barák zakuká. Při troše štěstí to bude zrovna ten na rohu s Opletalkou. A bude pokoj. Čecháčci a hlavně Pražáci si pak budou moci ten svinčík uklidit.
09. 12. 2012 | 21:41

JAHA napsal(a):

Ad: lil-bit
Pokud si myslíte, že zachování českého kulturního dědictví, ať už se nachází v Praze či nikoliv, není vaše starost

A "kulturne" zburany mariansky stlp za tichej podpory vtedajsej ceskej "kulturnej" verchusky a dodnes neobnoveny je, ci nie je, bol, ci nebol vase "kulturni" dedicstvi - kurvahosigutntag?

Tak tak, len bojujte za svetle zajstrajsky. Kaplickeho modernu ste zavrhli, stare je (podla toho, ako sa vam to hodi) ceske dedistvi, alebo hnusny germansky vytvor, ktory treba zburat bez ohladu na kulturne dedicstvo. Aspon ze pracujuce masy si budu moct v buducnosti pri pochodoch vaclavakom spominat na pamiatky, ktore obdivoval uz sudruh Gettwald.
10. 12. 2012 | 08:11

JAHA napsal(a):

Ad: tuzna

Mne sa ten kostym tiez zdal ako kostym hlodavcov. No a tym sa doteraz v starych barakoch dobre dari. Preto protestuju proti zmene (zburaniu)☺.

Ale mozno, ze som autorovi napadu (vlastnikovi budovi) pridal "umelecke" body, o ktorych mozno ani nevedel.

P. S. Este v osemdesiatych rokoch, tesne po okupacii, som kupil jeden tvrdo nesocialisticky obraz. Cudoval som sa, ako taky "imperialisticky dekadentny odpad" mohli predavat v Diele. Autor ma po kupe navstivil, ja som bol unho, pozeral i ine obrazy. Pytal sa ma, preco som obraz kupil, co si myslim, ze predstavuje. Ked som mu to vysvetlil, zostal zhaceny a priznal, ze tak to pri kresleni nemyslel, ale moje vysvetlenie je ovela lepsie, hlbsie, takze sa uz na to bude pozerat takto.☺
10. 12. 2012 | 08:20

razdva napsal(a):

JAHA
Kdepak náš JAHA, ten rozumí všemu a nikdo mu nesahá po kotníky. Silný je obzvláště v interpretaci a ohodnocení moderny, ve správném chápání alegorie, ironie, sarkasmu, metafory a gregerie, v rozpoznávání živočišných druhů, ve výkladu čecháčkovských dějin a ve zdravém pohrdání čecháčkovskými konzervami. To dá přece ROZUM, že když si čecháčci zbořili v r. 1918 mariánský sloup, tak už si musí vždycky všechno nechat bez odmlouvání zbořit. Tak rozhodl/a JAHA a konec řečí.
10. 12. 2012 | 12:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy