EGAP – Pojišťovna štěstí nebo „normální státní firma“ s platy přes milión ročně?

09. 05. 2014 | 08:30
Přečteno 5096 krát
Minulý týden zůstala mimo pozornost médií informace o zjištěních Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ohledně miliardových dotací, které Ministerstvo financí (MF) vyplatilo v letech 2011 a 2012 státem plně ovládané Exportní garanční a pojišťovací společnosti, a.s. (EGAP). Kontrolní závěr NKÚ zjednodušeně zní: „MF dotaci vyplatilo (bez dostatečných podkladů), přestože EGAP v době ministrování pana Kalouska disponoval dostatečnými kapitálovými rezervami“.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-62096190-nku-finance-posilaly-pojistovne-egap-miliardove-dotace-i-kdyz-je-nepotrebovala

Mluvčí EGAP ke kontrole NKÚ mj. uvedla, že „stát vytváří v rámci možností státního rozpočtu posilováním fondů EGAP předpoklady pro její další fungování a rozvoj“.

Podívejme se tedy, jak se EGAP „rozvíjí“. Průměrné roční osobní náklady (bez započtení odvodů na pojištění) dosáhly v roce 2012 u této „Pojišťovny snů“ částky cca 1 200 000 korun. 35 členů představenstva, dozorčí rady a vedení si „vydělalo“ přes 74 miliónů korun hrubého, o 15 miliónů korun více než v roce 2011! Členem představenstva je mj. i exnáměstek exministra Kalouska.

Má být stát štědřejší než soukromá firma?

Vezměme si průměrné roční osobní náklady dnes asi nejznámější soukromé firmy Agrofert, které se započtením odvodů na pojištění mírně přesáhly 400 000 korun na jednoho zaměstnance. Kolik by stát uspořil, kdyby platil svým zaměstnancům přibližně stejně jako tato firma?

Můj odhad je 13 miliard korun. Tento odhad vychází ze vzorku 85-ti státních institucí nebo státem ovládaných firem, v nichž byly v roce 2012 průměrné platy nebo mzdy vyšší než byla celková průměrná mzda v ČR. Při srovnání s Prahou by úspora činila cca 8 miliard korun.

Např.: průměrná měsíční hrubá mzda v České pojišťovně byla necelých 42 000 korun. Ta ovšem měla na rozdíl od EGAP miliardové zisky. Proč by tedy měly být průměrné osobní náklady na jednoho zaměstnance v EGAP skoro 100 000 korun měsíčně? Mají snad někoho sponzorovat?

A jsou možnosti státního rozpočtu takové, aby ve státem ovládaných firmách dosahovaly průměrné mzdy dvou, tří nebo dokonce čtyř násobku průměrného platu v ČR?

Lze pochopit, pokud překročí částku 1 000 000 korun ročně průměrná hrubá mzda ve státním podniku Řízení letového provozu. Jsou zde převážně vysoce specializovaní odborníci, pod značným psychickým vypětím. Jde o životy mnoha lidí. Tím by ale výjimky pro státní firmy měly končit.

Existují sice ještě profese, kde se podle údajů ČSÚ pohybují průměrné roční mzdy nad 1 milión korun (např. primáři s průměrnou měsíční hrubou mzdou cca 84 000 korun). Ale viděl někdo, aby nějaká nemocnice měla celkové průměrné osobní náklady na 1 zaměstnance přes milión korun ročně?

Hranice platové přiměřenosti

Diskutabilní může být, zda je vhodné, aby průměrný plat nejvyšších státních úředníků ústředních státních orgánů byl vyšší než průměrné mzdy primářů (dle ČSÚ přes 90 000 korun). Myslím, že úroveň cca 1 100 000 korun ročně by měla být spíš maximální, a to např. jen pro náměstky ministerstev.

Mzdy v intervalu 1,2-1,8 milionu korun ročně by se pak daly odůvodnit u většiny ředitelů státních podniků. V případech, kdy roční příjem vedoucího zaměstnance nebo člena představenstva přesahuje 1,8 milionu korun, mají se uplatňovat zásady pro odměňování schválené vládou dne 22.2.2010.

Co tyto zásady říkají? Mimo jiné to, že odměňování má být srovnatelné s jinými pozicemi v obdobných obchodních společnostech (kde stát drží více než 33% akcií), státních podnicích nebo jiných státních organizacích zřízených zákonem nebo ministerstvem. (viz bod 4 usnesení č. 159)

A jaká byla v roce 2012 realita? Roční příjmy členů představenstva a dozorčí rady EGAP byly cca o 50% vyšší než ve srovnatelné České exportní bance, a.s.. V součtu téměř 45 miliónů korun!

A srovnání průměrných mezd? V EGAP byla průměrná mzda cca 100 000 korun měsíčně! Jaký je rozdíl mezi touto „Pojišťovnou štěstí“ a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, a.s., která je rovněž státem ovládaná a kde je průměr 56 000 korun měsíčně? Ztráta místo zisku, méně zaměstnanců…

Neměl by stát jako stoprocentní akcionář EGAP podat na členy představenstva žalobu pro možné porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře? Z výroční zprávy EGAP vyplývá, že si členové statutárních a dozorčích orgánů rozdělili v roce 2012 průměrně přes 3 200 000 korun na osobu!

Možná by odpovědné osoby mohly případně prokázanou škodu i z významné části zaplatit. Tedy pokud už podstatnou část „odměn“ nepoužily na sponzoring nebo jiné „nezbytné“ náklady na dosažení, zajištění či udržení královsky resp. guvernérsky vysokých (státem dotovaných) příjmů.

http://ciselnik.artega.cz/prumerne_platy_podle_profese.php

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

politici se neustále přou o výši minimální mzdy, ale ve státních firmách by mela být stanovena spíš výše mzdy maximální. A za ty zlaté padáky a odměny pro dřoucí jak koně by už měl někdo sedět v base a škodu splácet. Peníze přeci nerostou na stromě, zvlášť ve státě, kde věcně jen slyšíme, že na něco není.
09. 05. 2014 | 08:54

Ives napsal(a):

Žaloba pro porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře? Tomu tedy říkám optimismus v našich luzích a hájích nevídaný!
09. 05. 2014 | 08:57

Ládik!!! napsal(a):

Přitom si oni soudruzi jistě myslí, že nahrabali málo. Podle zákona určitě měli nárok na víc.
09. 05. 2014 | 09:42

Yosif K napsal(a):

Další diskutabilní věc je podpora českého exportu do Ruska, kde ČBE prodrbala cca 8 miliard Kč a dalších 14 miliard je ohroženo.

Odběratelé Sklostroje (oligarchové) koupili pohledávky CBE za sebou se slevou a pokračují v nákupech nyní již za hotové. Proč ne? Neberte 6 miliard....

Ruský státní podnik Uralvagonzavod nezaplatil Altě 2 miliardy Kč, přesto vesele pokračuje v činnosti. Proč ne? Podpora Rusů na Krymu a na výchdoní Ukrajině je pro Rusko jistě důležitější než splácet dluhy Uralvagonzavodu. Zaplatili čeští danoví poplatníci.
09. 05. 2014 | 09:51

a je to napsal(a):

hlavně nezapomeňte nosit důkazy o svém tvrzení 3měsíce v kapse jako posledně,aby se policii případně lépe vyšetřovalo,až se uráčíte jí uvěřit..Za odměnu opět postoupíte výš.
09. 05. 2014 | 09:52

david napsal(a):

To : Yosif K. 9:51

Yosife , říkali mi chlapci v Kuřimi, že takoví jako vy, kteří vědí o Rusku úplné ...... jim v tom Rusku moc prospívají.
09. 05. 2014 | 10:20

Yosif K napsal(a):

david napsal(a):
To : Yosif K. 9:51

Yosife , říkali mi chlapci v Kuřimi, že takoví jako vy, kteří vědí o Rusku úplné ...... jim v tom Rusku moc prospívají.
09. 05. 2014 | 10:20

Jistě - dodávky ruským oligarchům a státním podnikům řízeným kámoši Putina jsou skvělá věc. Sem tam nekdo shrábne nějaký vřelý a hmotný pozdrav z Ruska, pohledávky jsou zajištěny zástavou nemovitostí fanriky, kterou lze za láhev vodky v Rusku snadno zrušit a všechno zacáluje Česká Exportní Banka - to jest česky danoví poplatníci.

Takhle se dělá business s Východem vy nepřejícní pravičáci!
SSSR platil za stroje ropu předraženou o 100% proti arabským cenám, taky občas hlínou na fajfky z Krivego Rogu. Ted platí rovnou Česká Exportní Banka.

Uralvagonzavod je státní podnik. Proč nedal na stůl dokumentární akreditiv od Sberbanky? To je také ruský státní podnik..... a má solidní rating..... proč jsou pohledávky za Uralvagonzavodem zajištěny zástavou nemovitostí která se nedá v "soudružském ruském prostředí" vymáhat?

No nic hlavně že je práce, on to někdo zaplatí - jako za socíku. Hlavně pak řvěte že čeští dělníci nemají německý platy.....

.
09. 05. 2014 | 10:40

Yosif K napsal(a):

Mimochodem - komu patří brněnský koncern Alta který ty miliardové kšefty realizuje? Proč je to akciovka s anonymními akciemi na držitele?

Nepatří tato česká firma také nějakým prověřeným ruským soudruhům? V boardu pár ruských občanů je.

Ministr průmyslu Mládek se jim také může hodit při shánení kšeftů - ten minule nedostal bezpečnostní prověrku ohledně své manželky "z prostředí ruskojazyčných mafií". Takhle se shánějí kšefty na východě, holenkové.....
09. 05. 2014 | 10:47

Yosif K napsal(a):

Cituji:

Mládkovy současné problémy odstartoval podle Respektu jeho neurovnaný osobní život a jeho náklonnost k druhému pohlaví. Přestože se Mládek v roce 2001, kdy žádal o prověrku na stupeň Tajné, prezentoval jako spořádaný manžel, tajná služba prý díky odposlechům zjistila opak. Z dostupných informací vyplývá, že se před agenty otevřel Mládkův druhý život.

A nešlo prý o samotnou nevěru ani počet utajovaných milenek, ale zejména jeho vztah ke dvěma ženám ruského původu, kde ze strany BIS vzniklo podezření, že jedna z nich může nést bezpečnostní hrozbu. Kvůli Marii Chlusové se Mládek nakonec rozvedl a vzal si ji za ženu. V její širší rodině se však měly vyskytovat vazby na ruské bezpečnostní složky. Ačkoli veškeré spekulace popřel, prověrku v roce 2001 Mládek nedostal.

Mládek není příliš sdílný
A neúspěšný byl i při své druhé žádosti z roku 2005. Řízení trvalo déle než rok a NBÚ jej nakonec zrušil, protože Mládek nedoložil, k čemu ji potřebuje. Politik dnes nevidí jako problém fakt, že úřad informoval o svých osobních vztahových poměrech nepravdivě. "O svém soukromém životě se třetími osobami nekomunikuji. A to se týká úřadu i médií. Můj osobní život žádné riziko nepředstavuje - to zejména ne dnes," říká nominant na ministra průmyslu.

Nevěra a milenky ale nejsou jediným kostlivcem v Mládkově skříni. Schopnost neodkrýt důležité věci prý prostupuje i do jeho veřejného života - podnikání. Z ekonoma orientovaného na debaty a přednášky se rázem stal realitní makléř, který zprostředkoval obchod za desítky milionů. Podle Respektu je otázkou, v čem dalším je politik ještě ochotný veřejnost klamat.
09. 05. 2014 | 10:53

Viola napsal(a):

To je nehoráznost, zavřít Kalouska a zbavit jej poslaneckého mandátu, co tam takový člověk dělá, když se tak choval?
09. 05. 2014 | 11:51

Viola napsal(a):

YosífKu

proč sem pletete pana Mládka, když je řeč o nehospodárném chování bývalého ministra financí?
09. 05. 2014 | 11:55

učiň mne radš kamenem, bez mysli a citu napsal(a):

Pane senátore, že vedoucí pracovníci EGAP berou držhubné je tedy jasné.

Doufám, že se zasadíte o takovou změnu pravomocí a pověření NKÚ, aby byl povinnen podávat trestní oznámení kdykoli, kdy narazí na nejasné, nezdůvodnitelné a v nedohledatelnu končící toky peněz nejen v působnosti státu, ale také v působnosti obcí.
A aby státní zástupci byli povinni veřejně dokládat, jak s takovými oznámeními naložili, tj. jaké úkony provedli nebo uložili a co zjistili nebo proč nic nezjistili.

Jsme stále banánovou republikou, bez banánů.
09. 05. 2014 | 13:53

david napsal(a):

To : Yosif K.

Yosife, s dokumentárními akreditivy jste pracoval v době, kdy jste prodával králíky na kožešinu,že.
Z vašich zdejších projevů je vidět, Yosife, že s vaší ekonomickou erudicí byste byl i v tom Rusku drahý.
09. 05. 2014 | 14:47

Baba Jaga napsal(a):

Zatím jsem se jen koukla do OR a výroční zprávy EGAP za rok 2012. Oddělení je tam dost, počet zaměstnanců a jejich odměny jsem nezahlédla.
"Vyšší dívčí" ale na tento spolek nestačí, v představenstvu a v dozorčí radě žádná ženuška nerozumuje.
Doufám, že pan Michálek nekončí se svými poznatky jen zde na svém blogu. I když v senátu asi změnit cokoliv kdekoliv těžce - pořád si myslím, že je to zcela zbytečná instituce.
09. 05. 2014 | 14:55

Jakub napsal(a):

Dobrý postřeh pane senátore. Byl jste volen i mojí rukou a zatím se za to nemusím stydět.
09. 05. 2014 | 15:28

Občan napsal(a):

Pane Michálku,
Senát má (jako celek) zákonodárnou iniciativu.
Podnikl Senát nějaké kroky (projednání v klubech, výborech, plenu) k navržení legislativy omezující příjmy managementu státních institucí a státem vlastněných subjektů?

A co vaše platy?

Daněná část:
Základ (senátor bez funkce) 56 000.- Kč

Nedaněné "náhrady":
Asistent - 36 000.- Kč
Kancl - 160000.- Kč - 33 000.- Kč
Administrativa - 17 000.- Kč
Kanc. potřeby - 2 000.- Kč
Telefon a internet - 7 000.- Kč
Jízdné - 23 000.- Kč - 34 000.- Kč
Stravné - 9 000.- Kč
Ubytování v Praze - 17 000.- Kč

A k tomu:
- plně vybavená a hrazená kancelář v Praze v sídle komory;
– bezplatná tuzemská veřejná doprava;
– proplacení letenek na jednání parlamentu a při služebních cestách;
– 2,5x vyšší diety při zahraničních služebních cestách než ostatní zaměstnanci;
– úhradu hotelů při cestách jak doma, tak v zahraničí;
– funkcionáři mají nárok na služební auto i pro soukromé účely (předseda a místopředsedové vedle toho mají auto s řidičem).

Versus:
Minimální mzda - 8 500.- Kč/měs. BRUTTO
ČR má v rámci EU čtvrtou NEJNIŽŚÍ minimální mzdu vůbec. Nižší ji má již jen Rumunsko, Bulharsko a Litva.

Průměrná mzda - cca 25 000.- Kč/měs. BRUTTO
70% zaměstnanců má mzdu nižší než průměrnou. 50% zaměstnanců má mzdu nižší než 18 000.- Kč/měs. BRUTTO.

Slušnému člověku je z politiků na blití.
09. 05. 2014 | 16:08

evix napsal(a):

Občane, ale pan Michálek nestál přece u zřízení senátu...Lidi ho zvolili už k vůli tomu, co tu ta sqvadra předvádí...Pokud lidi budou volit do senátu Okamuru, Michálka a ne politiky, politici senát zruší...
ALE TO MUSÍ LIDI MYSLET!
A ne to házet u voleb do uren jako za komančů....
09. 05. 2014 | 16:58

Baba Jaga napsal(a):

To: evix 16:58
Vy víte o nějakých chrabrých a rozumných rozhodnutích, které pánové Okamura a Michálek či třeba paní Wagnerová v senátu už prosadili? Či proč vůbec je senát užitečný? Dle mého by po rozpuštění sněmovny mohly být nové volby docela rychle a zemi by tu chvilku řídila vláda, schvalování zákonů by jistě počkalo.
No, možná na to myšlení máte patent právě jen Vy - já se ale vždy ráda nechám poučit.
Pěkný víkend Vám i všem ostatním.
09. 05. 2014 | 17:33

neo napsal(a):

Občan:

další lež, kolikátá už?

cituji" 50% zaměstnanců má mzdu nižší než 18 000.- Kč/měs. BRUTTO."

medián mezd byl za poslední čtvrtletí 2013 (22 288 Kč) , z toho jednoznačně plyne, že 50% zaměstnanců má mzdy vyšší a 50% nižší než 22288Kč nikoli 18000Kč.

průměr pak není 25000 jak tvrdíte, nýbrž 26 637 Kč
Jsou všechna čísla v příspěvku takto zkreslená?
09. 05. 2014 | 17:49

Mlč, synáčku! Mlč, mlč, hochu: napsal(a):

neo
Rumunsko, Bulharsko a Litva, to stačí.

Při obkroužení města pěškem mi díky okysličení mozku napadlo, proč nějakej policajt vlastně nekontaktuje osobně výherce jackpotů ve sportce a neověří si, že ty peníze opravdu mají, zplášť tu půlmiliardu z konce loňského rku. Ta se určitě jen tak nevsákla.

Pochybné tajnůstkářství kolem "výherců" a velmi úzký okruh lidí, kteří se na losování a vyplácení podílí prostě musí zavdávat důvod k podezření.
No, jak komu.
Celá devadesátá leta nikoho nic netrklo.
09. 05. 2014 | 20:52

neo napsal(a):

multinick výše:

co to meleš? Jaký Bulharsko, jaká Litva? Jakej jackpot? Jak to souvisí s vylhanými čísly o průměrné mzdě panem Občanem se skutečnými čísly?
10. 05. 2014 | 07:50

Občan napsal(a):

Neouši,
KTERÝ průměrný plat?
Finanční noviny uvádějí, že průměrný plat zaměstnance v r. 2013 dosahoval 25 107.- Kč brutto.
http://www.financninoviny.cz/zpravy/platy-zamestnancu-statu-loni-vzrostly-o-199-kc-na-25-107-korun/1076839
Kurzy.cz uvádějí průměrnou mzdu za rok 2013 25 128.- Kč brutto.
ČSÚ uvádí jako průměrnou mzdu za rok 2013 opět 25 128.- Kč brutto.
http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/cpmz031114.docx

Vy jste si někde přečetl, že ve 4. Q. 2013 byla průměrná mzda cca 26 400.- Kč a vztáhl jste to na celý rok.
Což je u "analytika" docela šokující chyba.
10. 05. 2014 | 10:05

neo napsal(a):

Občan:

laskavě mne neoslovujte komolením nicku, děkuji

omyl. Nic jsem nevztahoval na celý rok ani na žádný jiný. Logicky jsem vzal poslední průměr a medián, tj k poslednímu čtvrtletí roku 2013.
Ani vy jste nevztahoval nic k celému roku. Jen se snažíte mlžit.

K medianu se pro změnu raději nevyjadřujete vůbec, protože víte, že 18000 je blbost.
medián mezd byl za poslední čtvrtletí 2013 22 288 Kč a průměr 26 637 Kč.

Dokažte, že nemám pravdu :) Já vim, nejde to, protože fakta nelze zpochybnit ani kdybyste si to přál.

Mohu připustit, že jste nechtěl u průměru brát poslední aktuální číslo, protože je vyšší a nehrálo by vám do karet a tak jste si zprůměroval celý rok, aniž byste to v příspěvku uvedl. Dobrá, beru. Ale medián můžete průměrovat za celý rok jak chcete a na 18000 se nedostanete ani náhodou. A je jasné, že skutečný medián přes 22000 vám do karet hrát nebude.
10. 05. 2014 | 10:15

Krupa Václav napsal(a):

Pane Michálek, kdysi jste zveřejnil pokus o korupci ze strany Vašeho představeného a byl jste označen Klausem za jakéhosi darebáka. Nedávno jste se sám musel ospravedlňovat, že jste peníze za studium na novém pracovišti dostal právem. A teď si zase přes nějakou pojišťovnu troufáte šťourat do lidí kolem Kalouska. Nejspíš i tady budete označen za závistivce a debata se svede jinam. Držím Vám palce již dlouho i když je to prd platný.
10. 05. 2014 | 10:30

K.M. napsal(a):

Zase ten Michálek...,
kdyby teho nebylo..., ticho po pěšině... by bylo...,
cože...(?), z fukce senátora ho vyhodit nemóžem...(?!), vystavit pas..., ať emigruje...!

Takové v naší... zemi, kde jsme se již naučili... nerozlišovat mezi čistými... a špinavými penězi..., takové tady nepotřebujeme...!

Takoví nám enom našu dobrů... pověsť kazíja...
10. 05. 2014 | 13:19

Adéla napsal(a):

Když se senátora Libora Michálka v televizi Nova ptali, zda si nechal dodatečně od ministerstva proplatit své vysokoškolské studium, přiznal to, ale z podrážděné reakce vyplynulo, že šlo o pakatel. „Podle něj to není nijak podstatná částka a takové dodatečné proplacení považuje za normální. Tak nevím, co by na to řekla většina české populace, pro níž je 380 tisíc roční, respektive dvouletý příjem. To by mě dost zajímalo, jak by se tvářili na to, že ty dva roky práce za tyhlety peníze jsou banalita, o které není třeba mluvit,“
10. 05. 2014 | 18:38

Jedla napsal(a):

Když si člověk uvědomí, že policistka zabitá u Kostelce nad Labem zfetovaným řidičem brala dvaadvacet tisíc hrubého (to je z tisku - bylo z toho vyčísleno, kolik rodina dostane za její smrtelný pracovní úraz), zdá se, že v té Praze je něco shnilého.
Tedy - buď v Praze, a nebo ve "finančnicko-pojišťovnickém" sektoru.
A nebo obojí?
Nějak se mi zdá, že zavržená "sektorová daň" nebyl tak špatný nápad ...
Možná by to chtělo nejen tu "sektorovou", ale ještě "pražskou daň" za využívání nadstandardní veřejné infrastruktury ...
10. 05. 2014 | 19:41

Libor Michálek napsal(a):

To Adéla

nenechal jsem si dodatečně proplácet vysokoškolské studium od ministerstva. Studium bylo 1) manažerské (pro veřejný sektor- MPA) 2) platila jej ČNB 3) platby byly průběžné (nikoliv dodatečné) na základě kvalifikační dohody s ČNB.

Je nutné rozlišovat mezi platem a úplatkem, mezi zaměstnaneckým benefitem a neoprávněnou výhodou. Rozlišení nemůže být pouze na základě absolutních částek.

U ředitele, který pomohl navrátit stamilióny korun poškozeným investorům, může být tříletý benefit 380 tis. Kč relativně nízký (vyrovnává při lhůtě 3 let kvalifikační dohody pouze průměrné roční příjmy mezi ČNB 620 tis. Kč ročně a SFŽP 490 tis. Kč ročně, nikoliv příjmy manažerské), u ředitelky nějakého odboru na Úřadu vlády může stejná částka za 3 měsíce znamenat de facto úplatek.

V roce 2010 bylo v ČR 134 manažerů ve státních firmách, jejichž roční příjem přesahoval 1 800 000 Kč. Ne ve všech případech si to pánové zasloužili. Tvrdím ale, že já jsem nebyl přeplaceným manažerem.
12. 05. 2014 | 15:17

Profesor napsal(a):

K těm co tu pořád chtějí zrušit senát a nadávají na nízké platy...

Přijde mi dost alibistické se navážet do lidí jako Michálek, Okamura a Wagnerová - že nic neprosadili. No moc by mě zajímalo, co byste tam prosadili vy. Radši si ze svých daní budu platit 3 spravedlivé senátory, než tam mít samé Čunky...Třeba jich jednou bude víc jak 3 a třeba pak něco změní, ale na to je třeba taky chodit k volbám..a když jsou ve 2. kole např. senátních voleb účasti kolem 20%, tak se fakt nemůžeme divit.

Ano senát zrušit můžeme...vím o jedné zemi, která má jednokomorový parlament - Island. Jenže já bych dost nerad dopadnul tak jako oni...Takže on ten senát asi k něčemu bude.

Nízké platy: Naprosto chápu, že lidé na vesnicích musí žít z minimálních platů - kolem tak 10 tis. měsíčně. A je pravda, že to není moc. Taky je ale pravda, že většina těchto lidí bydlí v rodinném baráku a pokud vím, tak za něj nemusí platit nájem, ale jen daň z nemovitosti...To je trošku rozdíl - jako když já např. platím za blbou garsonku ve městě asi 8 tis...tak to bych s 10 tis. měsíčně opravdu nevyšel...Takže je to asi takto. Ve městech jsou platy větší stejně tak jako na manažerských postech jsou platy větší. A u řiditelských postů je naprosto normální mít plat kolem 100 tis. měsíčně - nevím, proč se tomu pořád divíte...

Blbý ovšem je, jak napsal pan Michálek, když ten plat 100 tis. mají v EGAP vlastně všichni - to potom vážně smrdí a mělo by se s tim něco udělat...
13. 05. 2014 | 14:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy