Hlasy z pravěku

04. 02. 2009 | 17:24
Přečteno 4610 krát
Evropská unie by potřebovala co nejrychleji dokončit proces rafitikace Lisabonské smlouvy, dokončit reformu institucí a pustit se do obří agendy, která se na ní valí. Svět kolem nás prochází proměnou, jaké se nedějí často. Končí éra západní dominance, formuje se nová topografie moci. Dochází k přesunům a proměnám, jejichž konce nejsme s to dnes ani dohlédnout. Evropská unie je kolos, který produkuje 25% světového HDP, to je obrovská váha, ale vůbec není jisté, jak krizi zvládneme. Potřebujeme společnou evropskou strategii a politiku, bez kterých sotva obstojíme. Březnový summit Evropské rady má připravit pozici EU vůči globální hospodářské recesi, připravit evropskou pozici pro setkání G20. Francie v minulém půlroce připravila půdu, pokud to Česko nyní zkazí, poškodí prestiž nejen své země, ale i celé Evropské unie.

Z 27 zemí Evropské unie se 25 v podstatě vypořádalo s ratifikací Lisabonské smlouvy, Irská vláda po referendu, které řeklo NE Lisabonské smlouvě, se ale vyslovila jednoznačně, že Irsko musí zůstat plně součástí procesu evropské integrace. Výsledky průzkumu veřejného mínění jsou nyní v Irsku velmi příznivé. Zůstává poslední Česko. Nesrozumitelné, mlžící a kverulující. Navíc shodou okolností Česká republika ve velmi těžkém půlroce stojí v čele Evropské unie.

Vědomí těchto souvislostí mi naprosto chybělo u poslanců ODS v průběhu parlamentní debaty o Lisabonské smlouvě. Ti, kteří vystupovali, trousili věty jako z pravěku. Poslankyně Dundáčková volala, že musíme mít právo veta v energetice jakoby nesledovala vystupování svého premiéra před pár dny v Moskvě. Představitelé české vlády v průběhu plynové krize doslova objevovali význam společného postupu Evropské unie vůči Rusku a Ukrajině. Co by asi Češi v takové krizi dokázali sami? Další poslanec Prosek na nás mával textem Lisabonské smlouvy a srovnával ji s útlým textem Ústavy Spojených států. Jednoduchou jasně koncipovanou ústavu federálního státu by sice chtěl, ale zapomněl, že Lisabonská smlouva není ústavou jednotného státního útvaru.

Jakoby v ODS nebyl nikdo, kdo by text smlouvy poslancům vysvětlil. Na vlastní oči jsme viděli, jak to nedělá premiér Topolánek ani ministr Schwarzenberg. Pokud vládní poslanci říkali nesmysly, téměř na to nereagovali, jakoby se jich to vůbec netýkalo. Premiér, který smlouvu podepsal a měl by ji před Sněmovnou obhajovat, krčil rameny a říkal: Jste svobodní, nejsme v socialismu, abych vám něco nutil. Takto že vypadá politický vůdce do těžkých časů? Topolánek jakoby nechápal, jakou nese odpovědnost před dalšími 26 státy, před kterými se k prosazování této smlouvy zavázal. Jakoby nechápal, že pokud tuto smlouvu v Česku neobhájí, měl by abdikovat.

Zatímco 65% Čechů zdravým selským rozumem pochopilo, že Evropská unie řídící se Lisabonskou smlouvou nám může poskytnou zázemí pro řešení problémů, jež se na nás valí a jež do značné míry plynou z provázanosti české ekonomiky s okolím, tak poslanci ODS vedli špatnou, nepovedenou debatu, v níž předváděli, že se dodnes nesmířili s EU a že ji nevidí jako příležitost či nástroj, ale jako břemeno.

Místo podstatných témat nám ODS vnucuje diskusi o změně jednacích řádů Sněmovny a Senátu či dokonce o stykovém zákoně obou komor. Vlastně ani sama nemá jasno, kterou z těchto norem upravit, aby účinně zamezila stavu, jímž straší, tedy že český parlament bude jen bezmocně přihlížet, co se v Bruselu peče. Námitky ODS jsou absurdní ze dvou důvodů. Jednak již dnes existuje ustanovení Lisabonské smlouvy, podle kterého přechod k rozhodování kvalifikovanou většinou může národní parlament do půl roku vetovat. Navíc nevíme, jestli celý ratifikační proces bude doveden ke konci v Irsku a jestli tedy Lisabonská smlouva vejde definitivně v platnost. Měnit takto s předstihem jednací řády parlamentu je unáhlené, ba chaotické.

Nesmyslné návrhy ODS ve skutečnosti působí hlavně jako obstrukce. Kývneme-li na ně, určitě pak vymyslí další.

Lisabonská debata už přitom měla být dávno za námi a měli jsme se již bavit o jiných, důležitějších věcech. Představitelé ODS snad vůbec nechápou komplikovanou situaci, v níž se nachází Česká republika a celá Evropa, ani možnosti, jaké nám EU dává. Ekonomická krize přerůstá v globální recesi. Stojíme na čele EU a máme šanci ovlivňovat události. Evropskou unii bychom měli umět použít jako nástroj pro stabilizaci českého hospodářství. Máme v tomto půlroce unikátní příležitost říkat a prosazovat vlastní názory na ta nejdůležitější témata. Dokonce můžeme koordinovat státy EU, kontrolovat, kam v unii jdou finanční prostředky, a hlídat, aby národní dotace zemí EU nesnižovaly naši konkurenceschopnost.

Nacházíme se v době, kdy evropská kooperace je dvojnásob důležitá pro menší státy. Každého zvlášť nás krize dostane. Společně s ní můžeme bojovat. ODS to zatím nedochází. Vede si svou a rozpoutává pravěké války s Lisabonskou smlouvou, pod níž se přitom skví podpis jejího předsedy. Nejde jen o to, že si jako stát tímto podřezáváme větev naší důvěryhodnosti. Ještě horší je, že podobnou nezodpovědností trpí naše nejvlastnější zájmy.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ladin napsal(a):

Pane Zaorálek,
osočujete tady ODS z kdečeho, ale to mně u Vás vůbec nepřekvapuje, protože to máte zřetelně v popisu práce, tak jako všichni Vaši spolustraníci a zřetelně Vám vadí nárust oblíbenosti premiéra Topolánka. Opravdu by mě překvapilo kdybych zde našel něco jiného než, že nyní je všechno úplně špatně. Ale třeba lidé prohlédnou Váš špatný volební trik s poplatky u lékaře. Ale trochu jsem odbočil. V celém Vašem příspěvku mě zaujal jediný údaj. Dovolím si Vás citovat "Zatímco 65% Čechů zdravým selským rozumem pochopilo, že Evropská unie řídící se Lisabonskou smlouvou nám může poskytnou zázemí pro řešení problémů". Selské počty mě přivádějí k číslu, že text Lisabonské smlouvy si přečetlo a správně pochopilo 6,5 milonů mých spoluobčanů. Já bohužel patřím ke zbytku, těch nevědoucích kteří jdou za svými volenými. Opravdu jen pro ostatní, kteří se mě následně pokusí osočit z modroptákovství chci říct, že jsem naprostý nestraník.
04. 02. 2009 | 17:49

Lerak napsal(a):

Souhlasím s Vámi pane Zaorálek. Jistě si uvědomujete co lze čekat od takových "veličin" jako je Topolánek, Benda a spousta odeesáků, jejichž hlavním politickým cílem je pokud možno plná peněženka a vlastní prospěch. Pevně doufám, že vše toto se odrazí ve výsledku voleb v roce 2010.
04. 02. 2009 | 17:55

Petr Havelka napsal(a):

Postupně, podle důležitosti. Napřed mise, potom radar a až na závěr byrokracie
04. 02. 2009 | 17:56

Michal Macek napsal(a):

dobry den :))

uz sem byl nervozni ze tu neni zadny blog pod kterym bych si podiskutoval - a vida jste tu vy!
takze to napisu po bodech pekne postupne:

1-strasite - *neni jiste jak krizi zvladneme* , *...bez kterych sotva obstojime* - ekonomicka recese je ekonomicka recese a neni a ni prvni ani posledni - dokonce si pamatuju na takovej graf ze skoly - byla to takova sinusoida,proste se to strida - rust/recese/rust/recese - to nevite?nerikam ze to bude lehke ale navrat na stromy nebo dokonce neco jako se ted deje v Zimbabwe nam nehrozi

2-opet strasite - co vas vede k nazoru ze CR muze pokazit summit Evropske rady nebo G20?mate nejake konkretni duvody pro vase obavy?

3- v druhem odstavci pisete ze zbyva je CR co neratifikovala a ve 4 odstavci od konce ze: *Navíc nevíme, jestli celý ratifikační proces bude doveden ke konci v Irsku a jestli tedy Lisabonská smlouva vejde definitivně v platnost.*

4-plynova krize - co bychom meli dokazovat?snad vite jak se s nimi jedna - neco slibi a udelaji neco jineho - Rusko proste potrebovalo neco demonstrovat tak to demonstrovalo - co s tim chcete delat?pustili to kdy chteli oni aEU se klidne mohla stavet na hlavu

5 - topolanek ma bohuzel pravdu - mame svobodu a demokracii - a pokud pro vas proto nepredstavuje VUDCE tak to je dobre - bud muzeme mit VUDCE nebo SVOBODU.Jestli davate prednost vudci navrhuji prestehovat se do Beluruska ci Lybije

6- a trochu straseni na zaver: Každého zvlášť nás krize dostane - heh to uz ani nebudu komentovat
04. 02. 2009 | 17:59

Tupelo napsal(a):

Souhlasim s tim ze cim Evropa bude vystupovat jednotneji, tim vetsi ma sanci uspet (zvlast kdyz i z dalsich casti sveta vidime podobne integracni snahy - ŠOS, Jizni Amerika, nasterl Afriky). A pokud v integraci ziska casovy naskok, mohly by byt jeji sance uspet jeste vetsi (uz to nebude vyspely svet x rozvojove zeme). Vetsi integrace Evropy je o tom ze se kazdy stat vzda urcitych pravomoci ve prospech celku, je to podobne jako se vztahem vesnice -> mesto -> okres -> kraj -> CR. Z male vesnice to muze byt do Prahy stejne daleko (nebo stejne blizko) jak do Bruselu.

Myslim ze by Evropa mela prinest mechanismy, ktere by dovolily statum, jez vidi ve vetsi integraci klady, i kdyz to jedna, dve nebo tri zeme blokuji. Pravo veta mozna bylo udrzitelne v dobach EU15, ale dvacet sedm zemi (s politiky jako Klaus ;)) je moc. Je to podobne jako trida s 27 zaky. 25 se rozhodne jet na vylet a 2 jsou proti;

- po prepoctu na pocet statu jde o to ze 7-8% brani zbylim 92-93% v realizaci cesty (jinymi slovy 7-8 lidi dokaze prekazit rozhodnuti 92-93)

- po prepoctu na pocet obyvatel hlavy je to jeste horsi. Pokud vezmem vstupni data takova ze Evropa ma 500 milionu obyvatel, Irsko 4 miliony a CR 10 milionu, tak vyjde ze v realizaci cesty brani 2%-3% zaku. Kdyby trida mela 100 deti, tak 2-3 blokuji prani zbylich 97-98.

Nejde o to nacpat nekterou zemi do pozice ve ktere byt nechce, jde jen o to aby tato zeme neblokovala usili zbylich zemi. Mozna kdyz CR vystoupi z EU, nebo pokud se nebude ucastnit integraci ve vicerychlostni Evropa, pak mozna ziska status jak Norsko, Lichtejnstejnsko nebo Svycarsko. I kdyz o tom velmi pochybuji. Ale aspon nam zbydou Klausovy okurky, Langerovy syrecky a Zahradilovy plastve na med.
04. 02. 2009 | 17:59

Hustej Týpek napsal(a):

Zaoralek je hnusnej EUROfedralista! On chce vytvorit Svaz evropskych socialistických republik!! Udelat z parlamentu české republiky jen obyčejný razitko ktere od hrozbami sankci bude schvalovat evropske směrnice!! my chceme aby nás parlemnt ktery si SAMI zvolime aby měl moc říct evropskym smernicim taky NE! My nechceme evropsky superstat my chceme Svrchovany demokraticky právní stát! A ten budem jen když si budme moci o vsem rozhodnout sami!
04. 02. 2009 | 18:08

pako napsal(a):

Pan Zaorálek je mistr tragiky, ale já se zatím nebojím. Neschválením neprůhledného lisabonu se podle mě nic nestane a rozhodování v Unii má tím otevřenou cestu ke kvalitnějším a liberálnějším projektům spolurozhodování. A výše uvedený příměr ke školnímu výletu blokovanému několika spolužáky není zrovna adekvátní. Jedno hloupé rozhodnutí může nadlouho změnit život 15 milionům českých občanů. Byl bych opatrnější v tak zásadních "státních smlouvách", ze kterých vykukuje deficit demokracie /slovy pana prezidenta/. Nebezpečí, která na nás valí krize jsou možná vážná, ale já, pane Zaorálku, mám větší strach z nebezpečí bruselské byrokracie.
04. 02. 2009 | 18:22

jarpor napsal(a):

Pane poslanče,

trochu si zaspekuluji.

Kdyby ten samý text Lis. smlouvy podepsalza ČR pan Paroubek, členové Vášeho poslaneckého klubu by byli zavázáni k jednotnému, samozřejmě smlouvu podporujícímu hlasování.

Ministerský předseda toto neučinil.
Za tento postoj, který Vy patrně nejste schopen pochopit, však sbírá spíše plusové body...

Chápu, že, podle Vás, za "vše" co vláda neprosadí, by měla abdikovat. Premiér zvlášť.
Jste však s tou rétorikou již poněkud trapní.
Vy nejvíce, vezmu-li v úvahu Vaše včerejší i dnešní vystupování v parlamentu...

Michal Macek

Pěkný rozbor, ale hážete hrách na stěnu...
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí...

Hezký večer
04. 02. 2009 | 18:39

Javít napsal(a):

Pane Zaorálku,
patřím k těm dalším 35 % Čechů se selským rozumem !
Pochopil jsem, že je nezbytné ten obrovský úřednický moloch zvaný EU hodně, ale opravdu hodně omezit. Ty miliardy eur, které EU promrhá jsou opravdu, ale opravdu, velmi neúměrné výsledkům její činnosti.
04. 02. 2009 | 18:44

j.p.š. napsal(a):

zaorálku - Z 27 zemí Evropské unie se 25 v podstatě vypořádalo s ratifikací Lisabonské smlouvy -Co je u vás " v podstatě ?
V podstatě ještě Německo a Polsko se také ještě nevypořádalo, ale to se vám psát nehodí. jste šašek.
04. 02. 2009 | 18:46

Alibernet napsal(a):

Jak jste mohl na vlastní oči vidět, že jim Topol nic nevysvětluje? No nic, nakonec jako sociální demokrat patrně můžete dokázat, že jste to nenapsal.
04. 02. 2009 | 18:51

Milan Hruška napsal(a):

Pro Jarpora:

kdyby takto Topolánek postupoval i u jiných bodů (např. a zejména volba prezidenta), tak bych tuto vnitrostranickou demokracii bral. Při volbě prezidenta se ovšem ODS chovala jako sekta: protikandidát byl taky pravicového názoru, proto by mohli těžko obviňovat poslance ODS, který by ho volil, ze zpronevěření se programu.
Osobně jsem od Topolánka očekával, že zaujme postoj aspoň sám za sebe: že tedy řekne že je pro anebo proti a vysvětlí proč. On ale v současné době mlží - a u mne body určitě nezískává.

Nejvíce se ale štve toto: Lisabonská smlouva není text, který by stanovoval stejná pravidla pro všechny státy - některé státy si tam prosadily výjimky (např. Polsko dodatek, že co se týká majetkového práva, polská jurisdikce bude mít vždy přednost před celoevropskou - tak to tvrdí aspoň europoslankyně Bobošíková). V současné době se diskutují výjimky pro Irsko (např. otázka potratů).
A co děláme my: místo aby si politici sedli (a to už dávno) a zvážili, zda bychom tam neměli prosadit taky nějaké výjimky pro sebe v palčivých bodech (např. otázka Benešových dekretů), tak nedělají nic. A co z tho vzejde. Irsko pravděpodobně smlouvu schválí, pokud dostane požadované výjimky. Pak budeme jediní v celé EU kdo ji neschválili - vystoupíme z EU, nebo si budeme mysletz, že kvůli jednomu státu se celá smluva zruší, anebo až pak dojde na projednávání těch výjimek, a to pravděpodobně vládou složenou zejména z ČSSD (nejsem jejich volič, ale předpokládám, že jako se nestál zázrak při loňských volbách do senátu, nestane se ani při volbách do poslanecké sněmovny.
A za druhé): nezapomínejte, že tímto jednáním ztrácí ČR body v EU. Vždyť se současným českým prezidentem se při bilaterálních jednáních už nikdo nesejde - nemá proč, prezident s nikým nediskutuje, pouze káže své pravdy a dělá to, z čeho obviňuje všechny kolem sebe: hlásá svou víru a při tom mu chybí dostatečné podložení fakty, to se netýká pouze otázek ekologických ale hlavně ekonomických: jenom díky této víře česká republika nereagovala na vzniklou krizi a až teď podniká jakési kroky (s dvou měsíčním zpožděním za Polskem např.)...

Takže o co jde: Topolánek nehraje v současné době až tak o voliče, ale o podporu ODS jako takovou. Protože spoustu členů ODS (včetně poslanců) je stále ještě spojeno pupeční šňůrou s prezidentem, tak Topolánek hraje otázky evropské integrace do autu. ODS v současné době reprezentuje stále více jakési národovectví a pletichaření než pravicovost. Na tom má největší podíl zejména český prezident z důvodů, které jsem naznačil výše. Dokud tento člověk z české politiky nevypadne, nebo alespoň jeho vliv nebude snížen na hodnotu blízkou nule, budeme se potácet v bludném kruhu, zatímco okolní státy nás předběhnou (viz třeba Slovensko). Český prezident se dostává do čím dál hlubší izolace a s ním tam bude klesat i ČR - a není to proto, že by se jednalo o nějakého dalšího Jana Husa, ale protože se jedná do sebe zahleděného člověka, který dlouhodobě ignoruje či bagatelizuje argumenty, které jdou proti jeho víře.
04. 02. 2009 | 19:15

prduch napsal(a):

"Jakoby v ODS nebyl nikdo, kdo by text smlouvy poslancům vysvětlil!"

No neni! Chybi tam halt znalci Marx-lenisticko-stalinske teorie Vaseho formatu.
04. 02. 2009 | 19:21

pako napsal(a):

Je až směšné, jak se socialisti snaží zrychlit ratifikaci na úkor diskuse, i když souhlasím i s panem Zaorálkem, že některé argumenty koaličních poslanců jsou simplexnější. Když však zpětně vidím západní Evropu posledních padesáti let, ten ostrov úspěchu a prosperity, a srovnám fungování tehdejší EHS s nefunkčností a rozpory dnešní Unie, musím si, pane Zaorálku, položit otázku. Čím to asi je? Tím, že původní evropskou myšlenku svobody, demokracie a volné soutěže dnes ze všech stran pohlcuje socialistický mor! ! ! ! !
04. 02. 2009 | 19:23

Hustej Týpek napsal(a):

Zaoralek neni nikdo jiný než Vlastizrádce!! chce udelat z ČR nesvepravný region, ktery se plně podridi bruselu! Sakra v ústavě je psany že LID JE VYSKERYM ZDROJEM STATNI MOCI!! to znamena ze my lidi jsme ti co maji navrch!! Nikoliv ty a ten tvuj paroubek!! Vy jste jen vřed který nas chce znicit, sebrat občanům jejich hlavni pravo a to je vládnou teto zemi!!! vy nam obcanum sebere vladu a dáte ji Bruselu!! Jste vlastizradci za to jednou budete potrestani nemyslete ze ta vase říše bude věčna!
04. 02. 2009 | 19:28

jarpor napsal(a):

Milan Hruška

Nehodlám se přít o to, že Vaše "vidění" se může lišit od mého. To pokládám za normální a proto jen stručně :

Zde jde řeč o LS, nikoliv o volbě prezidenta, mimochodem - jako sekty se tehdy chovaly "oba bloky".

Soudím, že se mýlíte, když píšete : ....Pak budeme jediní v celé EU kdo ji neschválili - vystoupíme z EU,...
Nikoliv, prostě tak jak si na začátku EU řekla - neschválením byť jedním členem nevstoupí v platnost. EU bude žít dál, jako Vy či já...

Spekulace kdo se sejde či nesejde s prezidentem ... spekulujte. Já to nemám zapotřebí.
Podobně, jako těžko najdete relevantní argumenty pro Vaše :...že tímto jednáním ztrácí ČR body v EU.
Na rozdíl od Vás se domnívám, že mnoho lidí v oněch zemích, kde parlamenty ratifikovaly LS, lidi o tom do této doby ani moc nepřemýšleli ... Zda je to dobře ? Nevím, ale mám pocit, nikoliv doložený, že jim začíná také něco docházet ...

A k poslednímu odstavci - každý politik o něco hraje, vždy a za všech okolností. Jinak by to nedělal.
Píšete ... dokud nevypadne....
Zajímavé, že jeho úřad, jím prezentovaný, požívá největší důvěry občanů z ústavních institucí - že by všichni tito lidé byli hloupí ? Popřemýšlejte ...

Hezký večer
04. 02. 2009 | 19:35

ap napsal(a):

Když se zaměřím jen na gramatiku, hned na začátku čtu "která se na ní valí. " - to je docela ostuda.
04. 02. 2009 | 19:49

Dave napsal(a):

Plně souhlasím s panem Zaorálkem, že ODS blokací Lisabonské smlouvy velmi škodí ČR. Je nezbytné Smlouvu co nejdříve schválit. Prosím, zasaďte se o to. ODS již volit nebudu! Tímto to u mne prohrála na plné čáře. A to nejsem žádný socialista.
04. 02. 2009 | 19:57

jarpor napsal(a):

Milan Hruška

Jen malý dovětek k Vašemu :
...Osobně jsem od Topolánka očekával, že zaujme postoj aspoň sám za sebe: že tedy řekne že je pro anebo proti a vysvětlí proč. On ale v současné době mlží ....

Opět se mýlíte. Podívejte se na záznam včerejší diskusek LS v parlamentu a zjistíte, že se premiér vyjádřil jasně - řekl v reakci a autora blogu "já budu hlasovat pro".

To je podle Vás mlžení ?
Fakta příteli, fakta, nikoliv doměnky za fakta vydávané...

Hezký večer
04. 02. 2009 | 20:00

strejda napsal(a):

opožděné PF antiradaristům :
http://img.ihned.cz/attachm...
04. 02. 2009 | 20:05

jofa napsal(a):

Bla , bla , bla
04. 02. 2009 | 20:05

dada napsal(a):

Na začátku článku hrubá nepřesnost či Orwell, od které se odvíjí chybný způsob myšlení: EU neprodukuje 25 % světového HDP - EU nevyprodukuje ani cent HDP; jsou to lidé a firmy, kteří se v prostředí EU snaží žít a i přes váhu eurobyrokracie usilují o konkurenceschopnost. To je zásadní rozdíl.
04. 02. 2009 | 20:20

komančov 008 napsal(a):

Tˇapala Ostrafsky není nco dodat.skoro chachar
04. 02. 2009 | 20:35

StandaT napsal(a):

O smlouvě by měli poslanci hlasovat až poté, co se se smlouvou PROKAZATELNĚ seznámí. Existuje už konsolidovaný text? Mám pocit, že nikoliv. Mají poslanci k dispozici oficiální text LS? Pokud ne, jak to, že hlasují???

Už naši dědové říkali: podepsat můžeš, přečíst musíš! Co se od té doby změnilo tak závažného, že to už neplatí?

Dobrá smlouva je sepsaná tak, aby jí bylo rozumět. Platí to i pro LS? Jsou tam jednoznačné formulace, nebo budeme čekat, jaký význam některé pasáže získají AŽ nějakým výkladem v budoucnosti?
04. 02. 2009 | 20:37

buro napsal(a):

Kdyby Lisabonská smlouva byla ústavou EU,jak opakovaně tvrdí ODS-nazývala by se ústavou.ODS chce asi použít analogie s r.1918 kdy soc.dem. Šmeral byl obviňován ze zrádcovství,protože chtěl zachovat Rakousko-Uhersko.Jak se ukázalo v r.1926,spotřební koš masarykovského dělníka r.1926 činil 1/10 spotřebního koše téhož dělníka v r.1906.Ale navíc mne děsí priority obou rivalů:už to vidím jak zase ODS za sebou táhne lobbyisty-korupčníky,ČSSD - EU+ČR byrokracii.Obě spolu táhnou -tlačenkové polostátní-polosoukromé podnikatele.Tlačí mne k výběru ze dvou zel,hádat,které zlo bude menší.Potržněný kapitál-zúředněný kapitál-potržněný kapitál-zúřadovaný kapitál..kdy se řetězec rostoucí bídy a nejistoty všech ostatních zastaví a čím? V EU mají obě strany pouze mandát od parlamentu, od většiny národa už dávno ne.
04. 02. 2009 | 20:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi (cosi o tom, že je někdo matkou blbosti a otcem hlouposti).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 02. 2009 | 21:14

Michal Macek napsal(a):

pane Stejskale me se hrozne libi jak delate svou praci :_))) nebudu to blize komentovat at ji takhle muzete delat dal :)))))))))
04. 02. 2009 | 21:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, asi bude pršet a dlouho, politruci na aktuálně lítají nějak zatraceně nízko. Damned. Jinak veselé krizování a dlouhý život pro vaše pračky, jo a nezapomeňte kupovat jenom české banány, o bama mia....
04. 02. 2009 | 21:58

Honza Český napsal(a):

Pro StandaT
Konsolidovaný text LS je zde
http://www.consilium.europa...
Všimněte si, prosím, data zveřejnění
04. 02. 2009 | 22:07

Radek napsal(a):

Od zvoleného zástupce by voliči měli očekávat relevantní argumenty. Příspěvek p. Zaorálka je spíše demagogií. Při schvalování Lisabonské smlouvy musí převládat právní argumenty. Jde o smlouvu, která na desítky let zcela zásadním způsobem mění svrchovanost České republiky a demokratické uspořádání. Národní parlamenty jsou odsouzeny do role povinného schvalovatele legislativy pocházející z EU. Je známo, že např. Německo 80% legislativy přijímá z Bruselu.

Pěkné argumenty proti Lisabonské smlouvě uvedl specialista na evropské právo T. Břicháček http://brichacek.blog.idnes...
Pane poslanče, zaujměte stanovisko k těmto argumentům. Tím nejlépe můžete přesvědčit své voliče, že věcem rozumíte.

Jen poznámka na okraj – Lisabonská smlouva čeká na podpis v Německu, v Polsku. Málo se však ví, že dosud nehlasoval ani parlament finské autonomní provincie Äland (na které se smlouva o založení ES (SES) vztahuje - viz. čl. 299 SES).
04. 02. 2009 | 22:28

Kamil napsal(a):

Jak to říkal ve Švejkovi Marvan.
Informátor Josef Vyskočil.
Pane Zaorálku - máte funkci. Gratuluju a hezký večer.
04. 02. 2009 | 22:29

Radek napsal(a):

Je užitečné se seznámit s reakcí evropských elit na záměr schválit novou smlouvu, jež by měla vycházet ze zamítnuté euroústavy. Cituji:

Irský premiér Bertie Ahern prohlásil: „Záleželo nám víc na ochraně podstaty ústavy, a čím víc se debata točila kolem vlajky a symbolismu a Beethovena a všeho toho, tím jsme byli spokojenější... Nikdy se nepřestanu divit, co může některé lidi uspokojit… Bylo fascinující tam sedět a slyšet, jak se vše může změnit odstraněním symbolů. Vyhodili jsme Beethovena, vyhodili jsme vlajku a vyhodili jsme článek 8. Nemyslím, že na tom záleží. Ale když je to pro ně tak důležité, je to z ústavy venku…“

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila: „Zásadní části Ústavy se podařilo udržet.“ Taktéž španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero byl toho názoru, že: „Většina Evropské ústavy je obsažena v nové smlouvě.“ Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se nechal slyšet, že „podstata evropské Ústavy zůstala.“

Čechům dobře známý federalistický europoslanec Jo Leinen řekl: „Obhájili jsme podstatu Ústavy…“ Jeho kolega ze stejného těsta Johannes Voggenhuber prohlásil: „Naše politická unie má konečně Ústavu… výsledkem tohoto summitu je ústavní politický celek…“

„Otec“ euroústavy Valéry Giscard d'Estaing řekl nedlouho po bruselském summitu v rozhovoru pro EUobserver.com: „Nová evropská smlouva je totéž, co odmítnutá ústava – jen formát se změnil, aby bylo možné vyhnout se referendům... Všechny institucionální návrhy ústavní smlouvy … lze najít v kompletní podobě v Lisabonské smlouvě; jsou jen v jiném pořadí a vloženy do starých smluv."

Krásná ukázka arogance a pohrdání občany.
04. 02. 2009 | 22:34

Al Jouda napsal(a):

Pan Zaorálek napsal sympatický článek. Vždycky jsem si ho pletl s panem Zahradilem, ale teď už se to nemůže stát !
04. 02. 2009 | 23:26

StandaT napsal(a):

Honza Český: díky
05. 02. 2009 | 00:20

Pavla napsal(a):

Už teď je vidět, co všechno nám EU nařizuje, zakazuje. Včera jsem četla na netu, že se jim nelíbí, že máme málo jeslí. A že matkám znemožňujeme se pracovně rozvíjet. Nevím, jestli nám to už dali příkazem, ale co nám má kdo do takovéto věci mluvit. Není tomu dávno, co se hodně jeslí zrušilo, protože matka má být s dítětem co nejdéle doma, každý psycholog to potvrdí, a tito buzeranti nás za to peskují. Kromě toho nikdo žádnou matku nenutí, aby zůstávala doma. Ovšem nevím, při dnešní nezaměstnanosti, kolik jich bude chtít dítě do jeslí umístit. Mnohdy je pak domov důchodců trestem za jesle.
Trochu jsem odbočila, ale je to jen jedna z mnoha věcí, která nám bude vadit.
05. 02. 2009 | 00:59

Carlos V. napsal(a):

Pan Zaoralek m v kritice Topolanka a ODS pravdu.

Od CSSD se da ocekavat jejich postoj - jako spravni internacionalni levicaci chtei byt soucasti velkeho prosotru, kde je velka centralni moc, velke prerozdelovani a dostatek prostoru pro "rizeni spolecnosti".

To ODS zklamal - jako prvni pred lety Vaclav Klaus, kdyz neodhadl federalisticke smerovani EU a podal prihlasku do EU misto do ESVO.

Nejvice ovsem zklamal Topolanek, ktery se pod mirnym tlakem evropskych politiku poevropstil a Lisabon podepsal.

Spravnym krokem je neratifikace Lisabonu, a v pripade docasne zradt ODS pracovat na vystooupeni z EU.
05. 02. 2009 | 02:31

Důchodce68r napsal(a):

Pane Zaorálku.
Nejsem volič ani ČSSD, ani ODS, snažím se o nezávislý pohled občana. Zajímá mně co se bude dít v mém okolí, v ČR, v Evropě, i mimo Evropu, a to nejen zítra, letos, za 5 let, ale i později. Bodejť by ne, mám nějaké ty děti, vnuky, a sám nemám v plánu „odejít“ v nejbližší době.
Taky se snažím vyřazovat ze svých úvah věci dočasné a podřadné.
Rozptyl názorů na Váš článek se mi zdá neuvěřitelný. Nemohu si pomoct, ale ze svého pohledu vidím problémy přesně tak, jak je popisujete. Znám i další „nestraníky“ stejného názoru, ale nemají dost času blogy sledovat, natož k nim něco připisovat, nejsou ještě v důchodu.
Takže, děkuji Vám za dobrý článek. A všem dobrou noc, vlastně ráno.
05. 02. 2009 | 06:38

Daňový poplatník napsal(a):

Celý problém je v tom, že znalí lidé jsou konfrontováni na jedné straně vzletnou a vznešenou vizí sjednocené Evropy, a na druhé straně byrokratickou stvůrou, která produkuje hory nesmyslných materiálů, a nepotřebuje mít už žádnou vazbu na občany Evropy, potřebuje jen jejich daně a úplatky od lobistů na vlastní chod úřadu a osobní blaho.
A za svoji osobu si na základě vlastních zkušeností myslím, že bude hůř, protože proces byrokratizace (a spíš proces oligokratizace na úkor demokracie)je zřejmý. A to nechci ani domyslit, jak bude vypadat zahraniční politika ústupků teroristickým režimům, a podporou těch, kteří se k terorismu nebudou hlásit veřejně. Přepadení Srbska a uznání Kosova Evropské unii taky nikdo neodpáře.
Přes můj nesouhlas,a za moje peníze vážený pane Zaorálku.
05. 02. 2009 | 09:02

Ládik napsal(a):

Přiznám se, že jsem četl jen nadpis. Vaši autobiografii číst nebudu.
05. 02. 2009 | 09:30

Rudolf napsal(a):

O co vlastně jde? Jde o částečnou změnu kompetencí jednotlivých států, ve prospěch rozhodování celku. Takový vývoj je v každém spojení (ať již má jakoukoliv formu) logický. Problém je v míře a způsobu předání těchto kompetencí, čili rozhodování veskze profesionální a s důkladnou znalostí věci. Takže ohánění se názorem občana v tom, či onom (tedy když se to hodí) je ne jenom neetické, ale i hloupé. Pokud chcete posunout debatu na rovinu politickou, existuje jenom jedna cesta a to je referendum. V případě referenda by politici mohli konečně prokázat své schpnosti a vysvětlit občanům vše potřebné. Jenomže k referendu zatím nesměřujeme, takže si to musí politici odpracovat a převzít za výsledek plnou odpovědnost. Jenom poznámka na závěr. Sledoval jsem Vámi zmíněnou debatu ve Sněmovně a šílená úroveň dikutujících nebyla nijak ovlivněna příslušností k politické straně. Takže bych opravdu vřele doporučoval necpat projednávání této evropské smlouvy do stranických šarvátek, protože jde opravdu o mnohem víc, než o čechrání peří zvolených zástupců lidu.
05. 02. 2009 | 09:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé texty, které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 02. 2009 | 10:16

myrta napsal(a):

Souhlasím s vámi,pane Zaorálek.Naše zaprděná zemička v centru Evropy díky neschopné vládě a excentrickému prezidentu dělá všechno pro to,aby ji státy EU úplně zdusili.Protože se nechceme integrovat,rozprodáváme průmysl cizincům,kteří tu budou jen tak dlouho,dokud budou mít zisky díky levné prac.síle.Jejich zisky stejně utrácejí jinde.Absolutní krátkozrakost vlády.Už aby skončila.
05. 02. 2009 | 10:33

StandaT napsal(a):

Pane Zaorálku v demokracii platí i právo říci NE. Rozčilujete se, že jedni brání říkat NE v případě radaru. Oprávněně. Tak si v případě LS nedávejte gól do své vlastní brány. Vyčítáte-li druhým nedostatek, či dokonce absenci demokratického postoje, nedělejte totéž.

Poslední dobou mi celá ta vaše ČSSD připadá, že najela na heslo: Co nechceš, aby druzí dělali tobě, dělej ty jim opakovaně.
05. 02. 2009 | 11:08

Pavla napsal(a):

Dnes zase máme další příkaz z EU. Neprovádět kastrace u deviantů. Tak to aby si ty naše hodné nekastrované chlapce pak nasadili do svého sídla. Jen tak dále. Za chvíli nám budou nařizovat, kdy se vdávat, ženit, kolik mít dětí. To aby bylo dost místa pro přistěhovalce.
05. 02. 2009 | 12:07

občan napsal(a):

Pane poslanče, pravě nyní se ukazuje "jednotnost" evropské unie v plné nahotě. Každý chrání především sebe a unie je mu jaksi volná. Pokud to má takhle fungovat, tak to tedy raději ne. A VY se zamyslete nad tím, co tak horečně podporujete. Jednoznačnou nadvládu silné 4 - Německo, Francie, Británie a možná Itálie. Myslím si, že pokud někdo pochyboval, zda to tak je, tak lepší informace, vycházející z krize, nemohl ani dostat.
Brusel je kasta sama pro sebe a vymýšlí jednu nehoráznost za druhou a my jen tiše sedíme, zíráme a máme se podrobit. Opravdu skvělý spolek, kde rozhodují nevolení úředníci.
05. 02. 2009 | 12:31

myrta napsal(a):

o těch co se tady bijí v prsa stylem "já jsem Čech a kdo je víc"-my jsme ti nejmoudřejší,geniální,stačíme si sami,nepotřebujeme nějaké rady od těch blbců z EU si myslím,že zřejmě nikdy nebyli kromě paušální dovolené někde za humny.Malost a falešná hrdost z nich čiší.Neříkám,že "za humny"je všechno ideální,ale pro nás pořád ještě inspirativní a poučné a ne to šmahem zavrhnout.Integrovat do Evropy se ve vlastním zájmu prostě musíme,jinak se budeme stále více přibližovat Mexiku-korupce a chudoba.
05. 02. 2009 | 12:47

Pavla napsal(a):

Myrta: nemusíme se bít v prsa, ale snad můžeme mít nějakou svoji hrdost. Ne tak, jako tomu bylo dřív, že za západní marku by se každý pos... a skláněl až k zemi. Myslím, že máme hodně schopných lidí, kteří umí víc jak na Západě. A určitě se nemáme za co stydět. A myslíte, že v EU korupce není? A jen hlupák si může myslet, že vstupem do EU se situace všude změní. Co jiného než korupce může být to jejich rozdělování peněz? Viz nedávný blog zde. Kdyby aspoň jejich věčná nařízení byla k něčemu dobrá. Zatím to vypadá, že je to mnohdy jen přestírání práce.
A co tak závratného jste na té zahraniční dovolené viděl? Zrovna tak je tam nezaměstnanost, diskriminace při výběru zaměstnání,to, co je u nás odsuzováno, tak je u nich běžné. Obchody mají plné stejně jako my. Tak nevím, ale já bych tam žít nechtěla.
05. 02. 2009 | 12:59

Pavla napsal(a):

Oprava: vstupem do EU a přijetím LS. (V EU samozřejmě už jsme)
05. 02. 2009 | 13:00

stejskal napsal(a):

Stačilo, pane Oranžová moucho (Vaši poslední urážku jsem smazal).

Libor Stejskal, editor blogů
05. 02. 2009 | 13:32

Blue Jay napsal(a):

Hele Zaoralku,
Porad si mysli tvuj Vudce ze radar je koule v ktere sedi 2 lide? A kdyz vyhrajes volby da ti Paroubek soukromou helikopteru? Zaplatis si aspon za palivo? A nebo to vyberes po 30 korunach od vsech dannovych polatniku? Bylo by to preci socialisticke.
05. 02. 2009 | 13:36

Blue Jay napsal(a):

Hej stejskal,
Male pismenko bylo mysleno. stejskale, za kolik si vas CSSD koupila? Vzdyt tu strana ktera jak doufate se stane pristi vladou ma otevreny prostor. Paroubek muze nazvat nekoho hlupakem( mimochodem soucasneho ministra vlady), komunista Jiri Havel tu s blizicimi se volbami do parlamentu EU bleje skoro kazdy den. stejskale? Ty si prejes Paroubka?! Veris ze tisk bude pod nim svobodnejsi?
05. 02. 2009 | 13:46

stejskal napsal(a):

Dostávám cca. tisíc korun za každý Váš smazaný text, pane mandrake.

Ale jinak tu samozřejmě platí pravidla pro všechny stejná.

Jestli Vám nevyhovují, doporučuji vyhledat jiné fórum. Nadávat se může na drtivé většině těch tuzemských.

Libor Stejskal
05. 02. 2009 | 13:51

oranzovej vlk napsal(a):

Hlasy z praveku,

V krajích pribylo placených politiku

Vlastimil Doležal bral mesícne 8 000 korun. Ted ho na jeho míste nahradil Oldrich Bubenícek a bere 58 400 korun. Oba jsou zastupitelé Ústeckého kraje, první za ODS, druhý za komunisty. Oba získali tutéž funkci - šéfa krajského výboru pro výchovu, vzdelávání a zamestnanost.

Není to zdaleka ojedinelý prípad. Po ríjnových krajských volbách, které drtive vyhrála CSSD, se pocet placených politiku rychle rozmnožil v rade kraju. Pribyli vicehejtmani, uvolnení radní - a predevším predsedové výboru zastupitelstva.
05. 02. 2009 | 14:41

stejskal napsal(a):

Dalších tisíc korun doma, pane fando Ratha. Díky.

Libor Stejskal
05. 02. 2009 | 15:14

babča napsal(a):

Pane Zaorálku, "Dundáčková volala, Prosek mával textem, poslanci ODS trousili věty jak z pravěku a říkali nesmysly" a já k tomu dodávám: Zaorálek se v jednom kuse opakoval a vyskakoval jako šašek.
Pokud někdo nesdílí Vaše názory pane Zaorálku, neznamená, že je blb. Odvažuji se tvrdit, že ani Vy plně nerozumíte tomu, co lisabonská smlouva obsahuje, natož abyste pochopil její důsledky.
Vy jste asi hodně nesnášenlivý člověk, viďte.
05. 02. 2009 | 15:19

oranzovej vlk napsal(a):

No vidis Stejskale,
Ty si vydelavas mazanim a cenzurou na povel z Lidoveho Domu a ja nezavisle podnikam. Kazdy mame jine predstavy jak se o sebe postarat. Ale priznam ze ty to mas o hodne snazsi nez ja. Mas zarucene vydelky.
05. 02. 2009 | 17:27

oranzovej vlk napsal(a):

babco,
Zaoralek je jen uzvatlanej rukama mavajici sasek kteremu jde hlavne o to aby opet mel k dispozici helikopteru. Pendolinem to z Prahy do Ostravy trva moc dlouho. CSSD uz pripravuje novelu zakona kde navrhuji zaridit ministerstvo pro uspory. Bude mit 100 mistopredsedu a 1287 zastupitelu. Jeden z prvnich uspornych opatreni bude za statni penize dat Zaoralkovi soukromou helikopteru, pilota a ochranku. Ja si myslim ze by se dalo usetrit. Dat Zaoralkovi nahubek. Ale pocitam ze by s tim ekonom Sobotka nesoushlasil.
05. 02. 2009 | 17:43

Opitz napsal(a):

"Evropská unie by potřebovala co nejrychleji dokončit proces rafitikace Lisabonské smlouvy, dokončit reformu institucí a pustit se do obří agendy, která se na ní valí. "

A co potřebuje Česká republika? To už vás, Zaorálku, přestalo dávno zajímat, co?
05. 02. 2009 | 18:13

Horrido napsal(a):

65% lidí je pro přijetí LS a zároveň 70% neví co je jejím obsahem.
Jaké štestí pro vládce, že lidé nepřemýšlejí.
05. 02. 2009 | 18:19

babča napsal(a):

Úplný souhlas oranžovej vlku a úplný souhlas i s Opitzem.
05. 02. 2009 | 18:21

Opitz napsal(a):

babčo, on si totiž tento pán poslanec neustále plete, čí zájmy má, podle svého poslaneckého slibu, hájit... Jak nám ale nevědomky dokázal v tomto postu, hájí zájmy úplně jiných skupin a států...

Také chce, co nejrychleji prosadit přijetí smlouvy, které tři čtvrtiny občanů vůbec nerozumí anebo vůbec neví, co se v ní píše... je to prostě zástupce českého lidu a státu... Socialista jak má být, aneb proletáři všech zemí, spojte se... Ale to už tady jednou bylo...
05. 02. 2009 | 18:29

Opitz napsal(a):

Nehledě na to, že v tohle svém příspěvku opět skoro hystericky ryčí, jak moc ho obtěžuje naše, Ústavou zakotvená, parlamentní demokracie.

Prostě hrůza a děs...

Radši tu má tu smlouvu o 231 stranách, v které se nevyzná ani on sám, má postupně článek po článku, zvěřejňovat a vysvětlovat proč je to dobré pro a pozor - Českou republiku, nikoliv pro nějakou Evropskou Unii...
Jenomže potom by se ale mohlo stát to, že čím více lidí by Lisabonskou smlouvu přečetlo, tím více, by bylo lidi proti jejímu přijetí... A to zrovna ČSSD a Zaorálek nechce.

a fór na konec...

Václava Klause vzteky sežere EU. A jak tak Klaus putuje zažívacím traktem, najednou před sebou spatři  Zaorálka. Tak se ptá: "Lubomíre, tebe taky sežrala?" A Zaorálek na to: "Ne ja jdu opačným směrem." 
05. 02. 2009 | 18:48

Javít napsal(a):

Když nebude LS přijata, co se stane ? VELKÉ NIC !!
EU bude fungovat tak jako dosud !
Jen by bylo potřeba ten úřednický, obrovský ansábl dost zeštíhlet, aby nevymýšleli některé hovadiny, které chtějí zavádět. Např. zákaz kastrování úchyláků a pod.
Vždyť jménem ochrany lidských práv se dělají čím dál tím větší hovadiny.
Podvodníci a vrazi mají čím dále více práv. Ta slušná část lidského pokolení je chráněna čím dál tím méně !!!
06. 02. 2009 | 16:06

Lenka napsal(a):

Vážený pane Zaorálku, na Vás je velmi dobře vidět, na které politické straně stojíte. silný komunistický akcent. a to jsme se komunistů již jednou zbavili. Já plně souhlasím s názory ODS. nechápu, co je Vám do toho, že se strana ODS "nedokáže" dohodnout na jednotném názoru. od toho je tam tolik lidí. co člověk, to názor. to jenom u vás v komunistické CSSD jste celá strana za jedno. chran nas Buh, abyste se nekdy dostali k moci. a co se tyka lisabonske smlouvy samotne - ja ji bohuzel jeste nemam celou proctenou, takze nemuzu soudit jestli je pro CR vhodna nebo ne, ale verim, ze ti co ji cetli a maji povinnost se vyjadrit k prijeti ci neprijeti, vedi co je pro nas stat dobre a co ne. proc podepsat ci nepodepsat.
dalsi vec - jsme v cele EU. jak muzete tvrdit, ze nase vlada nic proti svetove krizi nedela? Vy nemate duveru v ty nejlepsi ekonomicke predstavitele nasi republiky? proc takove starosti proste nenechate na NERV, a Vy se muzete jit se svymi nazory treba klouzat?
ja pevne verim, ze pan Topolanek zvolil do teamu Nerv ekonomickou elitu ceskeho naroda, prost ty nejlepsi. mam z toho velkou radost, a verim ze se dokazeme postavit globalni krizi nejen za ceskou republiku, ale i za celou EU. ovsem, to by komunisticka CSSD nesmela podkopavat veskerou autoritu jak vladnouci ODS, tak NERV
21. 03. 2009 | 20:37

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 04:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy