Diapozitivy z listopadu 1989, Brno

15. 11. 2013 | 08:17
Přečteno 27823 krát
V 80. letech jsme byli na gymnáziu, znali jsme se v Brně s mukly 50. let, a oni nám vyprávěli své příběhy.


Zemek seděl 12 let, Razík 12 let, Štark tuším taky 12 let, Drobný 13 let, strašné pálky. Kněží Zemek a Razík dostali původně 18 roků a pak šli na amnestii. Po propuštění pak všichni s jakousi nutkavostí psali paměti, mluvili s námi dlouho o těch letech a bylo zřejmé, že něco důležitého ze své zkušenosti se snaží přenést mé generaci. Snažil jsem se pochopit, ale nerozuměl příliš.

V roce 1987 mi pater Klimovič vyprávěl proroctví patera Pia, že se kardinál Tomášek dožije konce komunismu. Tomáškovi bylo v tu dobu 88 let. Vzpomínám na svou odpověď: Tak schválně.

Sedmnáctého listopadu 1989 byl pátek a přišly první zprávy, že v Praze se něco stalo.

V sobotu osmnáctého jsem se v černobílé televizi díval na Šaška a královnu. Divil jsem se, že to pustili.

V pondělí začala stávka. Scházelo se nás na náměstíčku v parku před děkanátem asi tři stovky, odhadem čtvrtina studentů přírodovědecké fakulty, každé ráno.

Byli jsme nejstarší studenti, a už v pondělí si řekli, že jsme nejspíš dostudovali. Bez patosu, cítili jsme jen, že je to šance, která přijde možná jednou za život, a že bychom se museli stydět, kdybychom to aspoň nezkusili. Moji rodiče mě zrazovali ještě dlouho poté. Moji rodiče zažili rok šedesát osm. Taky bylo tehdy nadšení, vzpomínali, ale dopadlo to zle.

Mým stávkovým úkolem bylo jet každý den na kole na jakousi adresu a zazvonit. Muž ve dveřích měl jako jeden z prvních jehličkovou tiskárnu, běžící dvacet čtyři hodin denně. Předal mi balík výzev a prohlášení a panáka slivovice. Zima přišla v roce 89 brzo, koncem listopadu již ležel sníh a na kole se nejezdilo moc dobře. Adresu a jméno jsme nikomu z dalších nesdělovali, ani v rámci studentů. Sníh, kolo, balík prohlášení a panák slivovice

Každý den na náměstí Svobody pravidelné demonstrace, cesta kolem připravených hasičských aut. Šel jsem jednou ještě před tím do kostela. Pan farář nechal zavřít hlavní vchod, aby se proudící živly nemohly dostat dovnitř a kázal o životě a díle svaté Cecílie. Ten obraz ve mně zůstal, zavřený kostel, venku neklidné davy a kázání z jiného světa o svaté Cecílii.

První státní podnik, který se k nám přidal, bylo brněnské krematorium.

Manželé nám na fakultu přinesli dvacet tisíc, to byly tenkrát veliké peníze, jen tak. Stará paní přinesla hrnec polévky s prosbou, abychom si ji ohřáli.

Na fakultě jsme potkávali kamarádku M. jak pravidelně chodí do laboratoře. Hoří mi termíny, vysvětlovala zoufale. M. byla, tak jako my, v pátém ročníku biologie. Celou stávku den co den dodělávala diplomku. M. bylo poctivé děvče, řádně vychované k píli, pracovitosti a pečlivosti. Nikdy se k nám nepřidala.

Přes den se kreslily a vylepovaly plakáty. Externí pro lidi a interní pro nás. O tom, že televize lže, jak Rudé právo tiskne, stálo na tom pro lidi. Milujte se a množte se – ale až po revoluci, bylo na tom pro nás.

Jednou jsme cosi jeli vyřizovat na práva. Dva chlapci se dívali na video. Na náš dotaz kde jsou ostatní vysvětlovali, že ostatní lyžují. Naopak na filosofii byl všude chaos a shon, jelo se na mnohem vyšší otáčky, než u nás.

V prosinci se stávkující v Praze osmělili. Žádalo se již nejen aby příští prezident byl nekomunista, ale aby to byl nekomunista a dramatik.

V lednu jsem potkal na fakultě profesorku V. Profesoři manželé V. byli, příznačně, parazitologové, vysoce postavení straníci, říkalo se, že jsou častými hosty na sovětském velvyslanectví. Báli se jich i komunisté. Profesorka V. měla na klopě trikolóru. Ten den jsem svoji trikolóru přestal nosit.

Vlado žije v Brně, Martin taky, čas od času se vídáme. Nedávno jsem cosi četl o genových manipulacích, vedoucí laboratoře měl stejné jméno jako Radek, snad je to on. Jiří zmizel do Ameriky. Po holkách se slehla zem, Martina občas píše z Chicaga.

Sem a tam chodím na střední školy vzpomínat na listopad osmdesát devět. Svoboda není nula nebo jednička, tak že buď je nebo není, snažím se říct. Stejně jako malířství nebo poezie je to proces, který potřebuje cvik. Dvacet pět párů očí se snaží pochopit, časem se tablety zavírají a ruce přestávají tančit na klávesnicích telefonů. Jak stárnu, začínám chápat smutek v očích kněží Zemka, Štarka a Razíka, když se snažili vysvětlit nevysvětlitelné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Když už vzpomínáme...

Před 25 lety poprvé vzlétl Eněrgija-Buran.
15. 11. 2013 | 08:34

jozka napsal(a):

No prave... rustinarka, ktera 20.11.1989 vyhrozovala kvuli ucasti na demonstracich me v prosinci servala jako starou strukturu neb jsem se vyjadril nelichotive o Walesovi.

A dodneska to neni jinak.

Zajimalo by mne (ja vim, na kdyby se nehraje) jak by to probihalo, kdyby lidi vedeli, jako bude vypadat za 24 let.
15. 11. 2013 | 08:40

Michal Macek napsal(a):

nedavno davali na internetu genialni film t.vorla Kour....tak asi tak to bylo....

btw : kdyby tenhle film pustili v tv pred volbama tak nemuzou dostat komanci tolik kolik dostali ani nahodou....
15. 11. 2013 | 08:53

Bestia triumphans napsal(a):

dobře napsáno.
15. 11. 2013 | 08:57

Míla napsal(a):

Jo,jo,doby se mění,lidé se mění,pravdy se mění...jen blbost zůstává neměnná a stálá.
15. 11. 2013 | 09:00

KvL napsal(a):

to: TomášL
Ano, jediný vícekrát použitelný prostředek pro cesty do vesmíru, který uměl přistát autonomě bez posádky a bez řízení ze Země (problém při vstupu do atmosféry, že se není možné několik minut spojit).
Bohužel jediný provozuschopný kus byl zničen pádem hangáru asi před jedenácti lety, škoda.
15. 11. 2013 | 09:02

zemedelec napsal(a):

Pane Vácha.
Zrovna od Vás bych čekal něco jiného.
Sice pozdě,ale poznal jste,že jste té sametové dělali jen umělecký dojem.
Vděku se asi nedočkáte,navíc budete bitý ohledně cirkevních restitucí.
15. 11. 2013 | 09:02

antisoudruh napsal(a):

Psal jsem to dnes již pod Šternem.
Ta revoluce neměla být sametová.
Komunisti, estébáci a další se chopili příležitosti a dnes jsou z nich a jejich potomků ještě větší paraziti, jak tehdy.
Češi se musí teprve učit sami sobě vládnout. Zvolit si schopného a slušného zastupitele je pro "obyčejného" Čecha pořád nezvládnutelný úkon.
Ti co cinkali klíči se velmi brzy unavili a vzdali se svých práv. Z neopodstatněné víry, že "to za ně udělá někdo jiný" se o věci veřejné přestali starat a uvolnili pole sprostým demagogům.
V naši zemi se etablovalo mínění, že politik je lump a vše co je s politikou spojené je špinavé.
Spolu s dezinformacemi, polopravdami a přemíře zbytečných informací je "obyčejný" český volič tak zblblý, že si stále volí postkomunistickou sebranku.
"Obyčejný" český člověk nevstupuje do politických stran, aby mohl formovat obsazení na kandidátce předem. "Obyčejný" český člověk si u dubiózní banky půjčí peníze a jede na dovolenou. Potom se diví a volí toho co mu víc slíbí.
15. 11. 2013 | 09:07

Míla napsal(a):

Michal Macek
po aktivitě Hellera by to mohlo mít zcela opačný účinek.Těm mladým to už nic neříká a ti starší a staří mají zcela jiné problémy.
15. 11. 2013 | 09:10

Lila napsal(a):

jozka

Na kdyby se fakt nehraje, ale napadlo Vás, jak by to tu asi dnes vypadalo, kdyby se 17. listopad ´89 nekonal a my zůstali poslední enklávou socialismu v srdci sjednocené Evropy? Bez Velkého bratra, bez RVHP a Varšavské smlouvy a přátel nejvěrnějších...

V trafikách bychom zřejmě po rámu kupovali Rudé právo, v televizi bychom sledovali všechny dva programy a s vyplazeným jazykem sháněli bony na nákup počítače v Tuzexu nebo výjezdní doložku a devizový příslib na dovolenou u moře :-)
15. 11. 2013 | 09:10

TomášL napsal(a):

KvL

Je to obrovská škoda. Dnes jsem se zasnil, jak by se Buran vyjímal v expozici Vojenského muzea v Moskvě...
15. 11. 2013 | 09:12

Míla napsal(a):

Antisoudruhu
Politici jsou jak holubi,když jsou dole,zobou ti z ruky,když jsou nahoře,se..u na tebe.
15. 11. 2013 | 09:15

čert }:o) napsal(a):

Všechno se dá vysvětlit pane Vácho.
Bohužel ne všem =o(
Dobrý blog díky
15. 11. 2013 | 09:19

jozka napsal(a):

Lila:

Asi je pro vas problem cokoliv, co presahuje vyber cerna/bila, ze?

Nejste nahodou stroj?
15. 11. 2013 | 09:19

SuP napsal(a):

Tomáš L, KVL -
"....Před 25 lety poprvé vzlétl Eněrgija-Buran...."

Poprvé a naposled....
ZaplaťBůh! Dovedete si pánové nostalgici představit, co svinstva by tam Rusové dokázali natahat, kdyby jim to fungovalo?
15. 11. 2013 | 09:23

zdenekpelda napsal(a):

Pane Vácho, je mi velkou ctí být nejen tady na stejném seznamu, ale také na Vašem DVD o kosmu...Kosmos máme každy především v sobě, já se ho pokouším dostat i do fotek...
15. 11. 2013 | 09:23

Michal Macek napsal(a):

Mila

ja si myslim ze pohled na ten bordel, spinu , marasmus a lidkou zkurvenost musi mit je odstrasujici ucinek...
15. 11. 2013 | 09:27

Pavel13 napsal(a):

Díky za oživlé vzpomínky. Já jsem byl na VŠ a v těch dnech nás studentů bylo ve městě a okolí plno. Jedni dopoledne agitovali po okolí a uklízeli parky, aby získali veřejnost, jedni odpoledne demonstrovali, jedni večer společně probírali další strategii, jedni v noci množili materiály a vylepovali je po městě. Většina odjeli nebo měla strach, často oprávněný, protože na rozdíl od nás ze spořádaných rodin, zažili co mocipáni dovedou. Nikdy jsem je proto neodsuzoval. Vadili mi užvanění vychloubační generálové, kteří přišli až po bitvě.
Jak by to dopadlo, kdyby listopad 89 nenastal jsem viděl předtím v létě v Polsku, které hospodářsky zcela padlo na hubu. U nás, bohužel, bylo ještě co rozkrást.
15. 11. 2013 | 09:29

jozka napsal(a):

Zajiste, SuPe, treba jako to, co vozili na ISS, protoze se tam nikdo jiny nebyl schopen dostat. Vy jako provereny kadr (tomu dustojniku stabu civilni ochrany HMP se smeju jeste ted). Ano i o vas padre Vacha pise :-)

Legracni by byla treba scena, kde by antisoudruh vesel SuPa v roce 90 na lampu.
15. 11. 2013 | 09:30

stejskal napsal(a):

Říkal jsem si, že k 17. listopadu už blogeři asi nic nenapíší. A když, bude to znít banálně, protože už to někde bylo napsáno předtím.

Mýlil jsem se. Díky, pane Vácho.

Libor Stejskal
15. 11. 2013 | 09:36

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

také mám příběh

včera jsem potkala známou, co mi celá nešťastná vyprávěla, jak její vnouček musel přestoupit na dálkové studium a najít si práci, neb rodiče nemají peníze ho na denním studiu podporovat. Našel si práci kopáče, nic jiného nesehnal a celý měsíc kopal výkopy. Firmě nezaplatil dodavatel, tak ani ona nezaplatila zaměstnancům.
v 89. si také zacinkali, ale dnes nevědí, proč.
15. 11. 2013 | 09:39

Martin napsal(a):

Svatá prostoto.
Patrně Vám pane Vácha nikdo neřekl jak to vlastně v tom Listopadu 1989 bylo a dál naivně věříte tomu že jsme si svobodu vydemonstrovali a vystávkovali :-) Neřeknu Vám to celé protože by to s Váma seklo, nicméně vězte že Vaše činnost za "revoluce v 89." byla činnost herecká a byl jste bez Vašeho vědomí zneužit na ohlupování civilního obyvatelstva.

Ve volném čase můžete popřemýšlet o tom jak je to možné, že režim který neváhal zavírat do vězení lidi za pouhý odlišný názor najednou bez boje kapituloval před nějakými studenty na náměstí.
15. 11. 2013 | 09:41

šašek z Jihlavy napsal(a):

Ta vzorná studentka a ti právníci lyžníci měli holt za ušima. Něco jako první sled, po nich nastal slet supů a dalších dravců. Ale to jsme nemohli tušit, jací čímani, kteří disponovali správnými informacemi, číhají za bukem.
Jen mi vrtá hlavou, proč ten Klaus utíkal před právníky, tenkrát ještě snowboardy nebyly a na sjezdovkách a běžeckých tratích vládla pohoda.
Často si vzpomenu na herce Potměšila, o čem asi při výročích Velké listopadové přemýšlí. Jestlipak si na něho nějaký příští prezident před udílením vyznamenání vzpomene?
15. 11. 2013 | 09:41

simona napsal(a):

Dobrý den, myslím, že kdybychom všichni, nebo většina, věděli, že tu žádná demokracie nebude, naopak nám tu vybují feudálně-otrokářský systém, určitě bychom do ulic nevyšli.Je zvláštní, že teď je daleko hůř, ulice plné bezdomovců, a nejsou všichni alkoholici a kriminální živly, rodiny s dětmi na ubytovnách.
Popíši vám jak se stát bezdomovcem během půl roku...v květnu mi oznámila policie nález mého mrtvého syna, v červnu mi byla doručena výpověď z bytu, postavená na nepravdivých údajích a v září mi bylo oznámeno, že v zaměstnání na moje místo přechází ukrajinka.Nepiji, nekouřím, žiji téměř asketickým způsobem života.Na ÚP my byla přiznána podpora ve výši 4.200...toto by se před sametem nikdy nemohlo stát.Každý normálně uvažující člověk ví, že otevření hranic a chození do kosela(které nebylo zakázáno ani tenkrát), což se nazývá tou demokracií,je nám k ničemu, když nemáme co dát do pusy a kde bydlet...
15. 11. 2013 | 09:42

scallop napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký

Mate pravdu, po roce 1989 nenastal raj. Jste skutecne Bystrozraký.
15. 11. 2013 | 09:43

Martin napsal(a):

simona: Nezbývá Vám než se sbalit a odcestovat do KLDR, tam dosud komunistický režim nepadl, jistě se tam pro Vás nějaké volné místo v gulagu najde.
15. 11. 2013 | 09:46

Včera rudý, modrý dnes, zloděj z ODS napsal(a):

Listopad 89 byla čistě STBácká akce. Pravidelně jsem se zúčastňoval protirežimních demonstrací před listopadem, informace o nich jsem čerpal na radiích Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. O demonstraci 17. listopadu jsem se ovšem z těchto radií nedozvěděl. Zvláštní.
15. 11. 2013 | 09:47

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop

o ráji se nezmiňuji, jen o osudu jednoho studenta, pro ty stávkující studenty v 89. něco nepředstavitelného.
15. 11. 2013 | 09:48

smutek napsal(a):

autor zřejmě také patřil/í mezi ty, které Vladimír Iljič označil známým: "užiteční.......
15. 11. 2013 | 09:49

rejpal napsal(a):

Na období 17.11. a krátce potom máme asi všichni zajímavé vzpomínky. Já například prošvihl pochod kvůli nedochvilnosti kamarádky, na kterou jsem čekal v jedné kavárně. Díky čekání jsem zahládle před okny jakousi venkovanku, která se ptala na nějakou ulici, a muž v zeleném jí řekl: "paní, já vás tam zavedu, ať si nemyslíte, že jsou v Praze zlí policajti". To vše pár hodin před tím, než ukázali jinou stránku.
Také byl ve firmě ředitel, který ještě krátce před generální stávkou svolal všechny zaměstnanace a promlouval jim do duše, že absenci sice nedostanou, ale ať nikam nechodí, on je komunista a pokládá za svou povinnost je varovat. Téhož dne zasedal MV KSČ a další den tentýž ředtel svolal lidi podruhé, aby jim sdělil, že jde demonstrovat s nimi.
15. 11. 2013 | 09:50

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

Martin

takže dohnat KLDR bylo cílem cinkání?

v gulagu by měla Simona alespoň střechu nad hlavou a trochu jídla , možná i příjemnější klima.
Zde nebude ve své situaci mít vůbec nic.
15. 11. 2013 | 09:50

scallop napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký

Takovych mladych lidi bylo pred rokem 1989 mnohem vic, studium na VS si mohl dovolit jen zlomek populace.
15. 11. 2013 | 09:52

antisoudruh napsal(a):

simono,
svádět vše na ostatní je přesně ten zaručený způsob jak se stát bezdomovcem.
P.S.
Přípojku máte až pod most? Dobré...
15. 11. 2013 | 09:53

Bolševická propaganda napsal(a):

Jak se dostane bezdomovec na internet? Má tablet, laptop nebo smart telefon?
15. 11. 2013 | 09:55

scallop napsal(a):

Mam kamarada, ktere vzali rodice ve veku 6 mesicu na jednu listopadovou demostraci. Dodnes mi predhazuje, ze on - na rozdil ode mne - boril komunismus.
15. 11. 2013 | 09:56

rejpal napsal(a):

Ještě něco. Není vůbec fér vyčítat tehdejším aktérům (myslím v první řadě studenty, ale i ty, co chodili na demonstrace), to, co nezavinili a nemohli předvídat. Byl to svým způsobem krásný čas, člověk měl pocit, že se něco někam pohne a aspoň přechodně tu nebyla ta pověstná blbá nálada. Možná, že ta euforie byla až moc silná, potlačila zdravou skepsi, a někteří to holt dokázali využít. Můžeme bědovat doaleluja, co se mělo udělat jinak, ale lepší by bylo zamyslet se, co jsme poté my měli udělat jinak - a poučit se z toho. Občanská společnost se od dob OF moc neujala. Což přineslo své ovoce.
15. 11. 2013 | 09:56

čert }:o) napsal(a):

Vzpomínám jak jedna spolupracovnice o revoluci řvala
že by se všichni studenti měli postavit ke zdi a postřílet.
Myslela to vážně a hulákala to veřejně. Kdyby došlo na její
slova mnoho diskutérů by zde asi nebylo
15. 11. 2013 | 09:57

Bolševická propaganda napsal(a):

V severokorejských gulazích přístup na net tuším nemají. Dokonce ani ti, kdo zatím shodou okolností žijí mimo gulagy. Najíst by sice jednou denně dotyčná asi dostala, ale zase by si nemohla na internetu druhým stěžovat na jiné. Tak zvažte, co je pro vás důležitější.
15. 11. 2013 | 09:58

antisoudruh napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):
"Martin

takže dohnat KLDR bylo cílem cinkání?

v gulagu by měla Simona alespoň střechu nad hlavou a trochu jídla , možná i příjemnější klima.
Zde nebude ve své situaci mít vůbec nic."

Tedy, až na tu internetovou přípojku a počítač, aby si mohla simonka postěžovat. Jinak vůbec nic.
15. 11. 2013 | 09:59

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop

...studium na VS si mohl dovolit jen zlomek populace.
i dnes by si studium na VŠ měl dovolit jen zlomek populace, ale roli by měla hrát inteligence a studijní předpoklady, nikoli obsah rodičovské peněženky.
15. 11. 2013 | 10:01

stejskal napsal(a):

Dokonce by se dalo i přemýšlet o tom, se dá udělat jinak nyní, pane rejpale (přesně tím byla tehdy ta doba zajímavá, celkem dost lidí to nějakou dobu dělalo. A pak už zase ne). A nejen přemýšlet :-)

Hezký den všem.

Libor Stejskal
15. 11. 2013 | 10:02

čert }:o) napsal(a):

smutku
vy naštěstí patříte mezi ty neznámé a neužitečné ......
15. 11. 2013 | 10:03

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

antisoudruh

třeba chytrý telefon je jediné, co simoně zůstalo, neb dnes bez mobilu si nikdo práci není schopen sehnat a sedí někde , kde je wifi zdrama, aby se ohřála, třeba v naději, u Armády spásy, v kavárně, čekárně ČD apd.
15. 11. 2013 | 10:03

jozka napsal(a):

scallop:

ad Takovych mladych lidi bylo pred rokem 1989 mnohem vic, studium na VS si mohl dovolit jen zlomek populace.

Ale di ty brepto... mozna by nebylo od veci zjistit si jako to chodilo.
15. 11. 2013 | 10:05

čert }:o) napsal(a):

simona
váš tragický příběh mě zaujal a divím se jak
několika větami lze napsat tak hluboký životní úděl
Myslíte že je vše vinou sametová revoluce a že za
komunistů nebyly tragédie?
p.s. dodatečně upřímnou soustrast
15. 11. 2013 | 10:08

rejpal napsal(a):

stejskal
Vždycky se dá něco dělat. Jen je to s každým odkladem těžší. A rezignace je nakažlivá.
15. 11. 2013 | 10:08

Martin napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký: Cílem cinkání byla svoboda a demokracie. Svoboda ovšem svým způsobem zavazuje, protože implikuje že se lidé budou o sebe starat především sami. Jak je vidět někteří lidé by před svobodou upřednostnili totalitní polovězení, kde sice spoustu věcí nemohli, občas někoho zmlátili a zabásli, ale měli ty piva a bůčky a normalizační seriály bez většího úsilí.
15. 11. 2013 | 10:09

antisoudruh napsal(a):

rejpal,
těžké to je pořád stejně, ale těch lákadel dělat něco jiného přibylo.
15. 11. 2013 | 10:11

scallop napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký, jozka

Na VS tehdy studovali hlavne deti z rodicu, kteri sami meli vysokoskolske vzdelani, tj. byli to ti bohatsi z tehdejsi populace.

Dlouhý Široký a Bystrozraký

Penezenky hrali roli tehdy i dnes (tehdy o trochu vetsi vetsi). Kdyz jste zminoval priklad onoho studenta, o inteligenci jste nemluvil.
15. 11. 2013 | 10:12

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

Martin

před 89 byla nesvoboda ideologická, dnes je zas nesvoboda ekonomická

Jean Valjean ztratil svobodu, když mu kručelo v břiše a ukradl chleba pro své děti.

co si představujete pod pojmen svoboda vy?

krajní individualismus?
15. 11. 2013 | 10:12

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop napsal(a):
Dlouhý Široký a Bystrozraký, jozka

Na VS tehdy studovali hlavne deti z rodicu, kteri sami meli vysokoskolske vzdelani, tj. byli to ti bohatsi z tehdejsi populace.

a na to jste přišel jak? ( na obě části sdělení, VŠ rodiče i ti bohatější)
v našem podniku služeb měl největší plat kominík, ač celé vedení mělo VŠ, a studoval, kdo měl na to hlavu
15. 11. 2013 | 10:15

jozka napsal(a):

scallop:

smim vedet, proc by to tenkrat bylo omezene penezi? Poucte mne. Evidentne vite o dobe pred vasim narozenim vse.
15. 11. 2013 | 10:17

antisoudruh napsal(a):

Je příznačné, že zdejší diskutéři co popírají, že dnes zde nemáme demokracii vesměs nemají tušení, co to ta demokracie je (viz Dlouhý Široký a Bystrozraký).
Stejně se dá pokračovat v dalších pojmech.
15. 11. 2013 | 10:18

stejskal napsal(a):

No, právě, pane rejpale. Nejhorší je, když si člověk vytvoří nějaké iluze a je frustrovaný z toho, když mu je jiní nenaplní :-) Skoro bych řekl, že je v zájmu nejen jednoho každého z nás, ale i společnosti jako celku, se před různými nákazami chránit. Jenže to vyžaduje nějaké úsilí.

Libor Stejskal
15. 11. 2013 | 10:20

Vlasta napsal(a):

Vaši spolužáci,kteří lyžovali a poctivá slečna M. pravděpodobně přišli o nejkrásnější momenty svého života.
15. 11. 2013 | 10:20

Martin napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký: Základní podstata svobody je možnost činit rozhodnutí svou vlastní vůlí a následně je realizovat. V totalitním režimu je to přesně obráceně, všechno rozhoduje všemocná Strana a možnost něco realizovat na základě vlastní vůle je minimalizována. To pro některé lidi paradoxně může být výhoda, protože když dřepí ve skladu v Kolbence protože je tam poslali kádrováci tak si mohou zanadávat na komunisty, zatímco když sedí na pokladně v supermarketu protože si nedokážou zajistit jiný příjem obživy, tak sám na sebe se nadává špatně.

Nesvobodu ekonomickou nějak nevidím, spíše pořád vidím přetékající košíky v hypermarketech plné zbytných věcí a vyvalené tlusté pupky na all-inclusive v Hurghadě. Když mají lidé hluboko do kapsy tak to vypadá jinak.
15. 11. 2013 | 10:22

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop

studium před rokem 89

kolej 20Kč, ještě se vyfasoval toaleťák a jar na úklid
jídlo v menze 2,60Kč

dnes ubytování v podnájmu nejde pod 3 000 (platy 1 154x nahoru nešly)

dnes jídlo 65 (nárůst 25x)

stejně tak vám vyjde i přepočet tramvajenky nebo další dopravy.

ale vám bylo 6 měsíců, takže nemůžete nic pamatovat ani srovnávat.
15. 11. 2013 | 10:22

Baba Jaga napsal(a):

To: Lila 9:10
Myslíte, že by ještě pořád platila i povinnost každého do jistého věku pracovat, aby nebyl příživník?
Vy jste nemohla k moři do Bulharska, Rumunska, SSSR či NDR? Někteří byli bez devizáku i na Kubě a s cestovkami ledaskde.
Já si z listopadu nejvíce pamatuji, jak jsem nevěřícně hleděla v televizi na plnou Letnou a paní Bohdalovou s Panem Kemrem, jak dělají revoluci. Když jsem je poznala i já, museli v té ČT bývat.
Škoda, že nám naše televize opět nedávají vzpomínkovou Jakubiskovu komedii z roku 1992 Je lepší být bohatý a zdravý, starší film Kouř jsem neviděla. Šaška a královnu z roku 1987 v našem "premiérovém" téměř prázdném vesnickém kině, takže asi v roce 1988 - pan Vácha asi na filmy nechodil.
No, u nás na moravské vesničce se toho tolik neudálo. Tady nejvíce vzpomínám na to, jak se z všelikých "ztroskotanců" vytvořilo Občanské fórum a snad jako trest za to, že je zaměstnal co techniky, vyštvali šéfa do předčasného důchodu. Jiného hrdinského činu se asi nedopustili, ba ani do vedení podniku se neprosadili.
15. 11. 2013 | 10:23

Lila napsal(a):

Včera rudý...

O konání demonstrace 17. listopadu ´89 jste se ze Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky nemohl dozvědět proto, že ji pořádal Socialistický svaz mládeže (SSM), samozřejmě, že se souhlasem nadřízených orgánů.
15. 11. 2013 | 10:26

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

Martin napsal(a):
Dlouhý Široký a Bystrozraký: Základní podstata svobody je možnost činit rozhodnutí svou vlastní vůlí a následně je realizovat.

tak to vykládejte simoně

a ty košíky a hurgadu vykládejte těm 215 tisícům lidí na hmotné nouzi

http://www.novinky.cz/domaci/319126-na-socialnich-davkach-je-v-cesku-215-tisic-lidi.html
15. 11. 2013 | 10:27

scallop napsal(a):

jozka, Dlouhý Široký a Bystrozraký

Kazdy sociologicky pruzkum ukazoval, ze na VS vetsinou jdou deti rodicu, kteri sami maji VS. (Podobne to platilo napr. pro snatky - vetsinou se brali lide se stejnym stupnem vzdelani.) Plati to samozrejme i nyni, i kdyz asi ne tak vyrazne (nevim).

Obavam, ze statistiky prijmu vam ukazi jasnou korelaci mezi stupnem vzdelani a platem (a zivotni urovni) - tehdy i dnes.

Omezeni penezi je prece zjevne: chudsi rodice (obvykle bez VS vzdelani) sve deti na VS ani neposilali. Ale jsou i jine. Tehdy byla napr. obvykla dlouhodoba priprava na prijimaci zkousky (casto se soukromym doucovanim), zejm. na zadane fakulty (prava, ekonomika, filozofie,medicina). To dnes odpada, filtr se z prijimacek presunul do prvnich roku studia, kde to vice zalezi na studentech samotnych.

Neco si z te doby pamatuji a hlavne mam rad tvrda data, nikoliv vzpominky na kominiky. (Priste radsi zvolte reznika, ten mel jetse vic nez ten kominik.)
15. 11. 2013 | 10:29

scallop napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký, 10:22

Ale dnes studuje kolem poloviny populace, tehdy kolem 6%. Uplna zahada hlavolamu !

Sociologie rika, ze tehdy studovali bohatsi. Mozna bychom meli sociologii zakazat jako burzoazni pavedu.

PS Me bylo vice nez 6 mesicu. Pochopeni psaneho textu je stale velkym oriskem i po mnoha letech diskuzi, ze ?
15. 11. 2013 | 10:34

antisoudruh napsal(a):

K docela nesmyslné debatě o studiích tehdy a dnes.
Mám čtyři děti a neumím si představit, že nebudu mít na jejich studie. Přece jenom půjdou nejdřív v osmnácti, takže mám 18 let na zařízení nutného. Být tupý a spoléhat se na stát, to není moje parketa.
A dítě, které chce jít studovat by k tomu mělo mít předpoklady. Prvním předpokladem je jistá inteligence. Při této inteligenci by mělo studia chtivé dítě mít natolik rozumu, aby poznalo že rodiče jsou budižkničemu a postarat se sám - stipendium, podpůrné programy různých firem,...
Takhle viděno je získání titulu (především v zahraničí) jednodušší jak za totáče.
Ten kdo na studia nemá - neumí si zařídit, aby mohl studovat, by studovat neměl.
15. 11. 2013 | 10:39

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop

mzdová nivelizace byla v ČSSR nejvyší ve východním bloku,

plácáte nesmysly

na dráze měla uklízečka víc než učitelka a k tomu ještě náborový příplatek režijku a drážní uhlí
dělník si vydělal víc, než VŠ knihovnice

máte rád tvrdá data, ale jen si pletet pojmy s dojmy

tehdy studovali bohatší?

a na to přišli na ÚV?
15. 11. 2013 | 10:42

scallop napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký

Jako priklad polemiky s mym prispevkem se to presne hodi k tematu "Tehdy v. dnes" :-)
15. 11. 2013 | 10:45

Lila napsal(a):

Baba Jaga

Mně nešlo ani tak o devizák do Jugoslávie, vadilo mně ponižování, které člověk musel kvůli němu podstoupit. Chci o sobě a svém životě rozhodovat sama, tedy i o tom, kam se ve světě podívám a nechci, aby o mě rozhodoval jakýsi soudruh s rudou knížkou...

Můj děda (r. 1874) mohl v mládí procestovat půl světa... Kdo dal komunistům právo držet lidi za ostnatým, elektřinou nabitým drátem? Vám to zřejmě vyhovovalo, mně ne.

Co vím, tak paní Bohdalová si za bolševika užila kvůli zavřenému tatínkovi své a hluboce věřící pan Kemr taky. Pravidelně jezdíval k nám do jižních Čech opravovat a natírat kapličky. Kápličky, jak říkával...
15. 11. 2013 | 10:45

dotaz napsal(a):

Lilo

myslíte, že dnes je úřednická zvůle menší?

člověk když něco chce, tak musí začít na úřadech.
15. 11. 2013 | 10:48

jozka napsal(a):

scallope, vite co je vas problem? Vy posuzujete drivejsi doby dnesni optikou a nemate ani stopu pochybnosti.

Takze pro vas polopate (spis po lopate). Duvodem nebyla financni narocnost studia. Treba uz proto jak bylo zmineno, VS nebylo zarukou nejakych horentnich vydelku. Procento studujici VS bylo dano vyssi latkou pro prijimani na skolu, struktura studentu tim samym co dnes (s nadsazkou "tata ing, syn musi byt taky ing").

Hodne hnusne poznamenam, ze dnes ma titul kazdy kdo ma do zadku diru a podle toho to taky vypada.
15. 11. 2013 | 10:50

scallop napsal(a):

antisoudruh

Dnes jsou peneze omezenim samozrejme tez. Nejlepsi studenti na podpurne programy jiste dosahnou, rekneme pro "prumerneho" studenta (to neni mysleno hanlive) je jeho puvod podstatny. (Typicke ohrozene skupiny jsou rodiny s jednim rodicem, rodiny s vice detmi, ktere mohou poslat na VS jen jedno dite apod.)

Ale upinat se k minulosti (kdy byla trava zelenejsi :-)) je nesmysl a neodpovida to realite.
15. 11. 2013 | 10:50

scallop napsal(a):

jozka

Castecne souhlasim - ono to neni v zasadnim rozporu s tim, co pisu ja.
15. 11. 2013 | 10:52

antisoudruh napsal(a):

scallop 10:50,
Jasně, souhlasím s vaší argumentací.
Co se těch ohrožených rodin týče - ve fungující demokraciích existují pro takové případy různé soukromé, komunální a státní podpůrné programy. U nás ještě tak daleko nejsme. Snad později.
15. 11. 2013 | 10:58

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallop

Ale upinat se k minulosti (kdy byla trava zelenejsi :-)) je nesmysl a neodpovida to realite.
stejné by mělo platit i pro autora, který začíná hned těmi "hroznými" 50. léty
a tím hrozným útlakem farářů.

vzhledem k tomu, že jich sedělo pár z celého počtu a větší část jich dále měla fary a vykonávala bohoslužby celou totalitu, měl by si to vaše

Ale upinat se k minulosti (kdy byla trava zelenejsi :-)) je nesmysl a neodpovida to realite.

uvědomit i on
ale poslouchala jsem ho v Hyde parku

tam sám řekl, že je nuitné vysvětlit lidem ne kdo je Bůh, ale proč je Bůh a to se církvi zatím nedaří

Proč je Búůh a proč v jeho jménu bude našim dětem 30 let tunelována budoucnost?
Někteří preláti by měli skončit v base po právu i dnes, bohužel je jiná doba a zločinci zůstávají na svobodě bez potrestání
15. 11. 2013 | 10:58

jozka napsal(a):

scallop:

V rozporu je to dost zasadnim :-)

Vy tvrdite, ze studium si mohl dovolit zlomek (ten bohatsi) populace a ja tvrdim, ze to uzke hrdlo bylo jinde.
15. 11. 2013 | 11:09

neo napsal(a):

no jo, ale dnes máte tu nezaměstnanost a bezdomovce s Iphonem a přístupem na net jako simona výše a párek za 24,90 neni párek...
lidem chybí dráty na hranicích, výjezdní doložky, devizové přísliby, pendreky na hřbet, hlavně že maj všichni stejné nic a hen ty socijální jistoty.
15. 11. 2013 | 11:09

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

jozka

to scallop nepochopí, ten se drží "tvrdých" dat sociologických průzkumů
15. 11. 2013 | 11:10

juvel napsal(a):

Když si položíme otázku, kde se stala chyba, že výsledkem listopadu 1989 je chmurná, pesimistická, upadající současnost, budeme si možná muset přiznat, že nejsilnější hybnou silou byla asi touha po svobodě zbohatnout a mít se dobře. Hodnoty jako spravedlnost, poctivost, obětavost, láska k bližnímu, k pravdě a pod. byly asi motivací jen malé menšiny. To co tady dnes je, je zřejmě spravedlivý výsledek polistopadového vývoje.
15. 11. 2013 | 11:10

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

juvel

adorace muklů, kteří si vymýšleli příběhy, neb i dnes jsou plné věznice "nevinných" lidí, kteří sedí "nespravedlivě" a jsou schopni navymýšlet plno " příběhů" o své "nevinně"
dnes vám každý kriminálník může napovídat historek, jak za totality bojoval proti režimu, vraždami, krádežemi apd. Příběhy lidí, kteří mají dostat ocenění paměti národa jsou mnohdy velmi kontroverzní a dnešní optikou by se daly označit za teroristické činy, ale hloupí studenti naslouchali takovým kriminálníkům a oslavovali jejich terorismus.
15. 11. 2013 | 11:17

Baba Jaga napsal(a):

To: Lila
Opravdu Vám z duše přeju, abyste si o svém životě vždy, všude a za všech okolností rozhodovala sama. Je-li to vůbec možné.
(Nahlédla jsem letmo do filmografie paní Bohdalové i pana Kemra. Ve své profesi byli asi spokojení, ne?)
Co si nejvíce z listopadových událostí pamatujete Vy, paní Lilo?
15. 11. 2013 | 11:19

olga napsal(a):

I dal jí drak sílu svou, a trůn svůj, i moc velikou. A viděl jsem, ano jedna z hlav jejich jako zbitá byla až na smrt, ale rána její smrtelná uzdravena jest. Tedy divivši se všecka země, šla za tou šelmou. A klaněli se tomu draku, kterýž dal moc šelmě; klaněli se i šelmě, řkouce: Kdo jest podobný té šelmě? Kdo bude moci bojovati s ní?
(13/2-4)Jan - Zjevení
Po pádu komunismu jsem uvěřila v Boha. Bible se pro mne stala Knihou Nejmoudřejší. Před tím jsem byla komunistkou.
Zachránili jste mne.
15. 11. 2013 | 11:20

muromec napsal(a):

scallop napsal(a):
Dlouhý Široký a Bystrozraký

Takovych mladych lidi bylo pred rokem 1989 mnohem vic, studium na VS si mohl dovolit jen zlomek populace.
15. 11. 2013 | 09:52

Tak tohle už přesahuje všechny meze blbosti! To jste myslel opravdju vážně nebo vám jenom náhodou nedoběhlo jedno z mozkových koleček?
Studium si před rokem 1989 mohl dovolit jenom zlomek populace? Vy jste duševně zdravý, člověče? Studium si mohl finančně dovolit opravdu absolutně každý. Jiná věc, že někteří se nedostali na studia kvůli nedostatečné způsobilosti, nebo limitům na některé fakultě. Ale finančně ho zvládal doslova každý, třeba i děti metaře a uklízečky, když na studium měly po stránce rozumové.
Krátce po roce 1970 tady byla i skupinka studentů kteří měli problémy kvůli tomu, že třeba tátu nebo mámu vyhodili ze strany. Třeba moje sestra. Ta šla na rok do praxe, a pak byla bez všech problémů na studia přijata. Znám více takových případů. Ovšem znám i případy korunovaných pitomců, kteří na vysokou školu nemohli ani pomyslet, ale dnes rozhlašujou, že za socialismu "nemohli studovat z politických důvodů"
Takže nelžete, člověče. I lež by přece jenom měla mít určité hranice.
15. 11. 2013 | 11:23

scallop napsal(a):

jozka

Vyssi latka pro prijimani na skolu ? Napr. na pravech nebo nebo filozofii ? Tam bylo i dalsi - a velice podstatne - hrdlo: puvod, kadrovy profil.

Vysledek byl jasny: studenti na VS byli vetsinou deti rodicu s VS vzdelanim (a tedy tech vetsinove bohatsich).
15. 11. 2013 | 11:25

Lila napsal(a):

dotaz

V případě devizáku nešlo o úřednickou zvůli. Pro pochopení popíšu mechanismus mé žádosti o tzv. devizový příslib. Připadala jsem si jako ta slepička, co sháněla vodu pro kohoutka, co ležel na dvoře a nožky měl nahoře...
Jelikož jsem pracovala ve školství, musela jsem nejdřív písemně požádat ředitele školy o souhlas, zda mohu požádat o souhlas odbor školství. Teprve se souhlasem vedoucího odboru školství jsem si mohla podat žádost o přidělení devizového příslibu. A tím to zhaslo... Ticho po pěšině.
Teprve později mi kolega, který sehnal devizák rok co rok, prozradil, že jsem vynechala jeden - zřejmě nejdůležitější úkon - podat obálku do té správné ruky.

Nevím, jestli je dnes úřednická zvůle horší než dřív, asi záleží na tom kterém úředníkovi. Co vím s jistotou, tak např. stavební zákon je čím dál složitější a náročnější. Ke stavbě garáže je zapotřebí povolení a razítek skoro stejně, jako na atomovou elektrárnu. To ale není vina úředníků, ale zákonodárců.
15. 11. 2013 | 11:27

antisoudruh napsal(a):

muromec,
teď ale zase plácáte vy.
Znám člověka, který vyrůstal se svou mámou, vdovou, která neměla nic. Na studia ho poslat nemohla z finančních důvodů (nikoliv z politických). Prostě neměla ani na ty koleje. Chlapec nakonec vystudoval v emigraci v Mnichově TU (tamní technická univerzita je špičková), takže se o lempla nejednalo.
Nejspíš jste byl, muromec, v minulém režimu ten, který tehdejší spodinu nevnímal.
15. 11. 2013 | 11:32

jozka napsal(a):

scallop:

Vam fakt neni pomoci... vy mate svuj zaver a pro jeho potreby si vyignorujete to, co se vam nehodi.
15. 11. 2013 | 11:36

Dlouhý Široký a Bystrozraký napsal(a):

scallope

vy jste nikdy neslyšel o dělnickém původu?

Na školy vždy musel být určitý počet studentů s dělnickým původem v poměru ke studentům z rodin pracující inteligence a obcházelo se to tím, jak uvádí muromec u své sestry. Dělnický původ se dal získa t rokem pracxe někde ve fabrice.

vaše

studenti na VS byli vetsinou deti rodicu s VS vzdelanim (a tedy tech vetsinove bohatsich).
je naprostý nesmysl
15. 11. 2013 | 11:37

scallop napsal(a):

muromec

Dostavila se posila aby vystridala unavene bojovniky. Treba dokazete i to, ze trava byla zelenejsi, kdyz vas bude vic.

Dovolim si pripomenout, ze debata zcala pribehem 15. 11. 2013 | 09:39 (kde nebylo nic o predpokladech ke studiu), uzavreny hlubokomyslnu uvahou "v 89. si také zacinkali, ale dnes nevědí, proč"

Ja jsem an to napsal, ze tehdejsi studenti odpovidali bohatsi casti populace (tedy si mohli - z ruznych dovodu - dovolit jen bohatsi). Z dosavadni debaty nemam duvod menit nazor (sociologicke vyzkumy mluvi jasne).
"Třeba moje sestra. Ta šla na rok do praxe, a pak byla bez všech problémů na studia přijata."

A ja znam dokonce dve dcery uklizecek, ktere na VS nesly, hec !

"Ale finančně ho zvládal doslova každý, třeba i děti metaře a uklízečky, když na studium měly po stránce rozumové."

Patrne deti uklizicek a metaru byli tehdy hloupejsi nez deti vysokoskolaku, jinak to neni mozne.
15. 11. 2013 | 11:37

muromec napsal(a):

scallop napsal(a):
Dlouhý Široký a Bystrozraký, 10:22

Ale dnes studuje kolem poloviny populace, tehdy kolem 6%. Uplna zahada hlavolamu !

Sociologie rika, ze tehdy studovali bohatsi. Mozna bychom meli sociologii zakazat jako burzoazni pavedu.

PS Me bylo vice nez 6 mesicu. Pochopeni psaneho textu je stale velkym oriskem i po mnoha letech diskuzi, ze ?
15. 11. 2013 | 10:34

Takže dnes studuje polovina populace, říkáte? A co studujou? Sociologii, politologii, novinařinu, mediální komunikaci, "sociální práci", a jiné pavědy, pasměry a paodbory, které nikoho z nich neuživí. To je podle vás cílem studia, mít "vejšku", jakoukoliv, za jakoukoliv cenu, třeba titul z pokoutní soukromé univerzity, a pak se uvidí? To jsme si moc a moc pomohli.
A říct jak za socialismu "studovali bohatší", to už opravdu je znak totálního zatmění mysli. Nebo tehdy bylo opravdu tolik boháčů? Pak ale vyvstává otázka, proč se dělal plyšák, když tady byli tak bohatí lidé, a tolik.
15. 11. 2013 | 11:38

scallop napsal(a):

Jak tak koukam na debatu, tak jsem to panu Vachovi pekne zasvinil. Timto uznavam, ze trava byla zelenejsi a panu Vachovi se omlouvam.

Dlouhý Široký a Bystrozraký, jozka, muronec

Nechci se opakovat, proto se loucim.
15. 11. 2013 | 11:40

Martin napsal(a):

Dlouhý Široký a Bystrozraký: Šimoně to vykládat netřeba ta si přeje návrat totalitního režimu.

Hmotná nouze je dost často využívána účelově lidmi kteří nechtějí pracovat, najít v ČR člověka na ulici který chce pracovat a práci nesehnal je obrovský oříšek.

muromec: Na některých VŠ se kádrovalo ještě i v roce 1989, rozhodně není pravda že každý mohl studovat co chtěl, například na práva nebo medicínu se jen tak někdo nedostal. Je ovšem pravdou že na technických oborech zhruba od roku 1970 kádrováci nebyli protože o tyto obory nebyl moc zájem, takže svobodně se daly studovat pouze některé obory a to ještě i tam byly povinné předměty z marxismu-leninismu.
Náklady na vysokoškoláka ke konci komunismu byly 700 Kčs měsíčně, možnost brigád omezená, takže většina VŠ studentů visela na krku rodičům a rozhodně si každá uklízečka nemohla dovolit vydržovat vysokoškoláka.
15. 11. 2013 | 11:41

rejpal napsal(a):

scallop
Myslím, že jste to poněkud zjednodušil. Ideologické zábrany tu byly - týkaly se hlavně některých (všech?) škol humanitního směru. Na techniku nebyl problém se dostat, na přírodovědu taky ne (myslím kádrové důvody, jiná věc byly počty přijímaných). Pokud jde o relaci mezi VŠ dětí a rodičů - jistě nějaká existuje, ale nemá s režimem nic společného. Pokud jde o příjmovou stránku věci, bylo to daleko jednodušší než dnes. Byla sociální i prospěchová stipendia. Náklady na studium pro rodinu (včetně kolejí) byly daleko nižší. Mé tvrzení dokládá fakt, že jsem nepoznal člověka, který by si sháněl práci, aby si mohl studium financovat. Dnes je to běžné (nepočítám brigády kvůli kapesnému -:)).
Kdyby platito to, co říkáte, obecně, pak jsem vlastně nemohl vůbec vystudovat. Rodiče neměli VŠ, celá rodina bezpartijní, dělal jsem přírodobvědu, kam brali ročně na můj směr 70 lidí a ani jsem neměl nějaké extra známky. A to jsem šel studovat v době, kdy ještě neodezněla vlna normalizace (1973). Nebyl jsem mezi kolegy vůbec výjimkou. Bylo nás tam podobných snad půlka.
A můžu říct, že kromě komunistických předmětů každý rok nás ideologií nikdo extra neotravoval (nebylo to tak horké, přednášejícím víceméně stačilo, že nás viděli na semináři a u zkoušek jsme nezaujali Fučíkův postoj). Dokonce nám prošlo i to, že jsme se rozhodli nepodpořit odsouzení Charty s poukazem, že škola nás vede k samostatnému myšlení a my si ji chceme nejdřív přečíst. To se jim samouřejmě nechtělo a tak to vyšumělo. Prostě na příslušném místě neseděl nějaký blb, mohlo být hůř).
Minulý režim byl zkrátka plný paradoxů. Děly se věci, které jsou jednoduchou logikou nepochopitelné a zjednodušeně se popsat nedají. A zkušenosti každého z nás se mohou dost lišit, protože moc záleželo na tom, jakým člověkem byl příslušný funkcionář, který měl gebír o něčem rozhodovat.
15. 11. 2013 | 11:42

jozka napsal(a):

scallop:

Az pochopite, ze v te debate vubec neslo o to, zda byla trava zelenejsi, ale o uvadeni vasich romanovych nesmyslu na pravou miru... vam se mozna tak ulevi... mozna.
15. 11. 2013 | 11:43

gaia napsal(a):

scallop

napsal

Patrne deti uklizicek a metaru byli tehdy hloupejsi nez deti vysokoskolaku, jinak to neni mozne.
proč by nemohly být děti uklízeček nebo metařů chytřejší, než inženýrů?

Např. Ing Topolánek má prý syna pěkně hloupého, na gymnáziu měl pěkné problémy a nakonec získal maturitu někde na soukromé škole.
Problémy se studiem má prý i dcera Ing. Zemana Kateřina a jeden ze synů Ing Železného je dokonce menmtálně postižený a má na to invaliďák.
15. 11. 2013 | 11:43

Jana Pechová napsal(a):

Děkuji, pane Vácho. Ráda vzpomínám na tehdejší atmosféru a s úsměvem i na obdobné soudruhy jako vy - na ty, kvůli kterým člověk tu trikolóru sundával a začínal chápat, že morální obroda bude obtížná. A dlouhá.
Ale když vidím naše děti, jsoucí dnes v průměru ve věku, v němž jsme tehdy byli my, říkám si - díky Bohu! A když je poslouchám, jak přemýšlí a konají, děkuji opakovaně.
15. 11. 2013 | 11:43

muromec napsal(a):

to scallop
Vy nejste schopen sledovat jakoukoliv logickou myšlenkovou nit. Argumentace zleva, zprava, otočkou, od boku, přes hlavu, s nápřahem, bez nápřahu, jak se zrovna hodí. Něco za koření, něco za chřen, něco zamlžíme, něco zapřem. Vy máte takové intelektuální nedostatky, že číst diskuze s váma je utrpením. Taky jeden z dnešních studentů?
15. 11. 2013 | 11:47

gaia napsal(a):

muromec

Něco za koření, něco za chřen, něco zamlžíme, něco zapřem.
to jste naspal pěkně, přesně to platí pro Vatikán a jeho preláty

stejně tak pro naši politickou garnituru a bývalou čtyřkolku obzvlášť
15. 11. 2013 | 11:52

scallop napsal(a):

rejpal

Ja jsem taky zamerne nezminoval ani techniku ani prirodovedu. To byla (a je) mensina studentu. A nidke jsem nepsal o konkretich studentech, vzdy o vetsine (tj. necem statisticky uchopitelnem).

Podobne jsou rozdily mezi normalizaci a treba koncem 80. let, kdy se pomery uvolnovaly atd.

Korelace mezi VS deti i rodicu existovala vzdy, to jsem take psal. Ja jsem totiz nenapsal nic svetoborneho a je s podivem, ze to nekomu zvedlo mandle.
15. 11. 2013 | 11:52

marxík napsal(a):

I já rád zavzpomínám na památné dny listopadové.
Mé pocity jsou asi hodně podobné vzpomínkám Arnolda Schwartzenegra na první uchopení činky do kostnatých rukou. Byli jsme tenkrát ještě nevyvinutí.
Jenom pár vyspělých jedinců, namátkou Stejskal, vědělo už tehdá, že to pravděpodobně dotáhnem až do současného stavu.
Na rozdíl od velké většiny z vás se marxík ze své zmýlené poučil. Pochopil, že současné problémy, které budou dále eskalovat, nemají příčinu v neuvědomělém jedinci (který odmítá začít sám od sebe), ale v samotném systému, který je postaven na uctívání zisku.
15. 11. 2013 | 11:55

gaia napsal(a):

tedy mne udivilo, že ve Vatikánu věděli o plyšáku už v roce 1987.
církev katolická s námi hraje asi pěkně nepěknou hru
15. 11. 2013 | 11:59

Brundibár napsal(a):

Faktická k finanční náročnosti dnešního vysokoškolského studia:

Existuje poměrně dost univerzit, které mají stipendia pro české občany a nabízeji velmi slušné vzdělání, a to včetně stipendia. Mám v mailu nabídku na pětileté bakalářské studium v široké škále oborů (od IT po právo) a po celou dobu je kryto stipendiem ve výši asi 800 USD měsíčně (bohatě stačí na živobytí, náklady na studium i cestování po celé zemi). Podobných programů se opakovaně nabízí hned několik.
Podmínky jsou celkem jednoduché - plynná angličtina, české občanství, nebát nových věcí a chuť tvrdě pracovat. Chce se někdo přihlásit?
15. 11. 2013 | 12:00

muromec napsal(a):

martin
Já vím, že se každý nedostal na školu kterou chtěl. Třeba na medicínu. Ale zrovna "kádrováním" bych to nenazval, a po politické linii už vůbec ne, (i když je pravda, že takový tajemník městského výboru strany měl větší možnost prosadit svá dítka.) To byla prostě tlačenice ve které se používaly všechny možné chvaty a taktiky pro dosažení cíle. Ale to se děje třeba i dnes v Německu. Dostat se tam na medicínu je něco jako osmý div světa. Takže se socialismem to nemá a ani tehdy nemělo nic společné. Ta loďka byla prostě malá pro všechny a je i dnes. A tehdy i dnes více než nějaké politické úvahy nebo politické důvody (v letech před 1989 ta doba už dávno pominula) zavážily osobní vztahy, známosti, rodinkaření, šikovný úplateček. Ale to vy dobře víte.
15. 11. 2013 | 12:01

jozka napsal(a):

scallop:

Vysvetleni co a proc to nekomu zvedlo mandle mate nahore nekolkrat od ruznych lidi. Pokud to nejste schopnem pochopit, nechte to tak. Komu holt neni shury dano v apatyce nekoupi.
15. 11. 2013 | 12:01

stejskal napsal(a):

"Jak stárnu, začínám chápat smutek v očích kněží Zemka, Štarka a Razíka, když se snažili vysvětlit nevysvětlitelné..."

Hezký den všem.

Libor Stejskal
15. 11. 2013 | 12:06

KvL napsal(a):

to: TomášL
Dochoval se stroj pro lety v atmosféře, a několik nedokončených, přičemž u jednoho z nich by mělo být možné dokončení, ale asi by to bylo na totální výměnu avioniky.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Program_En%C4%9Brgija-Buran

to: SuP
Nevím co by se vám nezdálo na tom, kdyby to používaly, tady byl problém s tím, že došel čas a peníze na dokončení, dneska by se takový prostředek celkem hodil. Celkem se divím, že se nejedná o jeho dokončení a využití.
15. 11. 2013 | 12:13

smutný napsal(a):

Kdybych byl býval věděl jaké to bude mít následky, že nás podnikavci rozkradou a prodají za "hubičku" cizákům a ovčani jim ještě budou tleskat jak to dělají dobře, tak jsem na náměstí klíčema nezvonil.
15. 11. 2013 | 12:14

muromec napsal(a):

antisoudruh napsal(a):
muromec,
teď ale zase plácáte vy.
Znám člověka, který vyrůstal se svou mámou, vdovou, která neměla nic. Na studia ho poslat nemohla z finančních důvodů (nikoliv z politických). Prostě neměla ani na ty koleje. Chlapec nakonec vystudoval v emigraci v Mnichově TU (tamní technická univerzita je špičková), takže se o lempla nejednalo.
Nejspíš jste byl, muromec, v minulém režimu ten, který tehdejší spodinu nevnímal.
15. 11. 2013 | 11:32
Připouštím, že mohly být ojediněle i takové případy, že někdo neutáhl ani ty socialistické koleje, byť se mi to nezdá. Já na kolejích nebydlel, ale myslím, že se za ně platilo - plácnu si, snad se moc nemýlím - nějakých 150 korun. Ale nehoroval jste tady zrovna vy na jiném místě za to, ať si studenti nejak pomůžou, když chtějí vystudovat? Ten člověk mohl taky beze všeho v socialismu studovat dálkově, byly pro to i pracovní úlevy v podnicích.
Ale že jsem v tehdejším režimu "spodinu" nějak nevnímal, v tom nemáte pravdu. Od patnácti let jsem každé prázdniny brigádoval na stavbách nebo v JZD, a pracoval s nejrůznějšími lidmi, včetně Cikánů, ke kterým jsem v té době měl o hodně lepší poměr než mám dnes. Pak jsem taky hrával ve vesnických kapelách, zase taky s Cikánama, a to se člověk na produkcích setká s takovou paletou lidských typů, o jaké se vám ani nesnilo. A zjistí, že všichni ti lidé, které vy nazýváte spodinou, jsou něčím cenní, a nikdo by se neměl ani nad ně moc vyvyšovat. To jsem si odnesl z té doby a tím se řídím do dneška.
15. 11. 2013 | 12:20

gaia napsal(a):

stejskal

mne by zajímalo, za co ti kněží seděli DOOPRAVDY?
15. 11. 2013 | 12:20

gaia napsal(a):

Kájinek také tvrdí, že je nevinnhý, nikdo neví, jak to vlastně s ním bylo, mladým může tvrdit cokoli. Stejně jako Štěpán s Rathem, Wolfem, Novákem, Kotem, Pancovou, všichni tvrdí, že jsou nevinní.

proč by to netvrdili i ti zmiňovaní kněží?
15. 11. 2013 | 12:26

rejpal napsal(a):

scallop
Nemám k dispozici přesná čísla, ale troufal bych si odhadnout, že ne-humanitních směrů a studentů byla spíš většina. A to ještě ne všechny ty humanitní byly ideologicky ošetřeny (třeba teologie).
Ona je dnes vůbec potíž ty minulé doby nějak popsat. A to nejhorší ze všeho je, když se použije jednoduchá rovnice: minulý režim byl špatný (zločinný, prohnilý, výraz lze volit různý), tudíž vše bylo špatné a horší než teď. Když se to ale oseká o pokrok v technologiích a víceméně daný růst životní úrovně v celé Evropě(pamatuji jak jsme nábožně zírali na laser a dnes jsou laserová ukazovátka -:)), pak se ukazuje, že dost věcí bylo srovnatelných, některé dokonce lepší (dokonce i ve zdravotnictví!). Lidé tehdy i dnes čelili spoustě problémů, ale byly třeby vyšší existenční jistoty (pro naprostou většinu lidí - a spousta lidí by za ně dnešní svobodu vyměnila. Je to přirozené). Je snadné být svobodným, když si to člověk může dovolit, horší, když žije ze dne na den (i tehdy a ještě více dnes). Ona i řada tehdejších vnitřně svoodných lidí (disidenti) nežila v chudobě (jiní zase ano). Ono je to i s tou svobodou trochu složitější. Zkuste srovnat, co si mohl dovolit vedoucí dětského vodáckého tábora tehdy, a co dnes. Dělal jsem to a dnes bych to nedělal. To jen příkladmo.
Obecně - a to není osobní - nejhorší, co se může dělat, je přemalovávat dějiny na černobílo. Zvlášť ty nedávné - řada z nás tu dobu zažila, nejsme ještě úplně sklerotičtí a člověk se v každé době vnitřně brání jakékoli propagandě a lakírování. Tehdy i dnes. I proto, že ti mladší, kteří tu dobu nezažili, mají v hlavě pořádný guláš a často formulují veřejně věci, které zní pěkně směšně (ale kde ty relevantní informace mají vzít, ve škole je zdá se nedostanou). A ještě horší je, když se té natěračské práce leckdy účastní lidé, kteří si v minulém režimu smočili víc než průměrně. Jsou i mezi novináři, i mezi politiky, i mezi umělci (mezi dnešními pravicovými antikomunisty je ex-komunistů poměrně dost). Prostě mě nedokáže dojmout, když Zdeněk Svěrák kárá kohosi za komunistickou minulost, a nějak zapomíná. A nechápu pravicový zápal u lidí, kteří kvůli kariéře absolvovali VÚML. Na ten rozhodně každý nemusel.
15. 11. 2013 | 12:26

Josef napsal(a):

Díky, Marku Vácho, pěkný.
Já jsem z některých komentářů rozpačitej,
cítím frustraci, nenávist.
Je to běžné, nebo se něco divného děje?
15. 11. 2013 | 12:34

Brundibár napsal(a):

muromec:

S kolejemi (alespoň na ČVUT) nebyl problém s cenou, ale s místem. Dnes se na kolej dostane i člověk z Příbrami nebo z Říčan, v roce 1986 měl dost velký problém tu kolej získat kolega z Ústí nad Orlicí (resp., dostal ji až poté, co někoho vylili v půlce semestru, protože se od zápisu neukázal).
15. 11. 2013 | 12:35

gaia napsal(a):

a proč autor zdůrazňuje černobílou televizi v 89?

My měli ruskou Berjozku barevnou už v 79 a v 86 jsme si koupili normálně v obchodě barevnou přenosnou Tesla Oravan.

v TV dávali před 89 rozhodně lepší věci než dnes, já už mimo přírodpovědných dokumentů nemám v TV na co koukat.
15. 11. 2013 | 12:35

gaia napsal(a):

Brundibár

dnes nedostane místo na koleji VUT v Brně člověk z Chocně?

tak v čem je problém?
15. 11. 2013 | 12:37

stejskal napsal(a):

Tipl bych si, že za podvracení republiky či třeba nedovolené podnikání (za tím se obvykle skrývalo snaha opravit chátrající kostel), paní gaio. Též někteří kněží dostali paragraf za maření úředního rozhodnutí, když šířili slova Písma bez toho, aby jim to bolševik povolil. Někteří za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví (to když schovávali liturgické předměty před rabováním ze strany totalitní moci). Většina pak seděla jen za to, že byli kněží a zároveň se nechtěli upsat StB. Samozřejmě jisté, spíše zanedbatelné procento duchovních se do kriminálů či lágrů dostalo i za skutečnou trestnou činnost (třeba pedofilii), žádné lidské společenství není imunní proti tomu, aby jeho součástí nebyli i lidé páchající skutečnou trestnou činnost. Ale drtivou většinu nechal bolševik trpět v kriminálech jen proto, že je považoval za třídní nepřátele.

Hezký den.

Libor Stejskal
15. 11. 2013 | 12:43

Michal Macek napsal(a):

gaia

no to nemyslite vazne ze byl lepsi program v tv pred 89? hodiny se kecalo, recnilo, pak byl 3 hodky nejakej balet pak hral 2 hod symfonickej orchestr pak byla prestavka s kotaty silene televizni noviny a pak rumunsky film pak hymna a hajdy do hajan...

PS: no vlastne pamatuju jak sme s brachou sledovali z pokojicku klicovou dirkou sandokana kterej byl vecer a meli sme ho zakazanej ze to neni pro male deti....pak sme sledovali "zapadni" serialy jako Skippy, Deti z Kourove hory atd - nesmim zapomenout na Goro bily pes....a sovetsky Elektronek...joj to byly casy tezka nostalgie...
15. 11. 2013 | 12:44

neo napsal(a):

gaia:

kolik stála ta Tesla Oravan ? 100 000 na dnešní prachy?

jasně, dávali detektivky a pořady o JZĎácích.
dnes máte satelit, kabel, internet, dvd/blueray...můžete koukat prakticky na cokoli chcete a kdy chcete.
15. 11. 2013 | 12:46

neo napsal(a):

Michal Macek:

voe Goro adijé, my určitě se najdeme !!! To si pamatuju ještě já. I když pak přišly Disneyovky a dalo se koukat ráno na telku.

Když jsem pak na VHSce dotahl od kamoše Ramba v jednohlasnym dabingu, byl to poklad. Video měl tehdy jeden soused v baráku, to bylo něco.
15. 11. 2013 | 12:50

Viola napsal(a):

Tak já jsem uměla předvídat docela dobře, na tu dobu si vzpomínám, že mi tekly slzy a nevěděla jsem přesně proč, ale určitě štěstím to nebylo. Byl to pocit, že příjde chaos a zmatek a drahé potraviny. Nakupovala jsem do zásoby, aby to nebylo jako v Polsku, kde zely obchody prázdnotou v té době. Nevím už čím to bylo, že se u nás neobjevil nedostatek jako v Polsku, naopak se ceny potrvin snižovaly, aby pak po nějaké době raketově stouply, obchody se však zbožím plnily a zřizovaly se obchůdky další a další jako houby po dešti.
Pak se to rozjelo se supermarkety a dnes jsme tak, kde jsme 27 Kč za 1 euro.
15. 11. 2013 | 12:55

scallop napsal(a):

rejpal

A koho karal Zdeněk Svěrák na komunistickou minulost ? Ja ma pocit, ze zrovna v tomto je on opatrny (coz je z jeho strany pochopitelne).
15. 11. 2013 | 12:55

neo napsal(a):

Viola:

potraviny jsou dnes mnohem levnější.
15. 11. 2013 | 12:57

Viola napsal(a):

neo

ne všichni mohou koukat na tisíc pořadů přes satelit, někteří koukají do popelnic, to dříve nebývalo.
15. 11. 2013 | 12:57

neo napsal(a):

Viola:

dříve toho nebývalo mnohem víc. třeba ta jatra.
15. 11. 2013 | 12:58

Viola napsal(a):

neo

já si pamatuji 1 kg chleba za 4 Kč, dnes 40 kč plus mínus 10 kč, jak kde. Inflace jede, hodnota peněz se rapidně snižuje.
15. 11. 2013 | 12:59

gaia napsal(a):

stejskal

takže nedodržovali zákony dané země a za to byli potrestáni.

Řekněte, ve které zemi to dělají jinak?
MM

4 z tanku a pes, 17 zastavení jara, seriály z té doby ještě dnes opakují a lidé jim dávají přednost před současnými slátaninami, TV Silvestry před revolucí se s dnešními též nedají srovnat, stejně jako televarieté
bela a sebastián to jsme hltali,třeba Angeliku dávali i za totality a to vše na 1 programu, např. včera jsem si chtěla vybrat ze 6 a nevybrala.

neo

že si pořád chcete procvičovat násobilku 10 o vás už dávno vím, ale představte si, že já si tu telku koupila na novomanželskou půjčku, ze které mi za rok za děcko umázli 4 tisíce.
takže jsem tu telku měla vlastně zadara!
15. 11. 2013 | 12:59

Viola napsal(a):

neo

dříve toho opravdu nebývalo tolik v obchodech, ale je třeba hledat rovnováhu. Není možné mít obrovskou nabídku a pak házet do popelnic, kde se v tom kutají ti nemajetní. Jejda, když si vzpomenu na vystupování Reginy ve Vyvolených, v něčem jsem s ní souhlasila, škoda, že vypadla.
15. 11. 2013 | 13:01

neo napsal(a):

Viola:

dnes nestojí kilo chleba 40 kč ani náhodou. Klasickej bochník 1200 šumavského typu, 25-30kč

http://www.zakomunistu.cz/
tady si porovnejte a to je jen rok 89 kdy už byly platy vyšší a ne třeba 70 léta.
15. 11. 2013 | 13:04

Richard napsal(a):

"Stejně jako malířství nebo poezie je to proces, který potřebuje cvik. Dvacet pět párů očí se snaží pochopit, časem se tablety zavírají a ruce přestávají tančit na klávesnicích telefonů. Jak stárnu, začínám chápat smutek v očích kněží Zemka, Štarka a Razíka, když se snažili vysvětlit nevysvětlitelné."
autor

no, podstata malířství ani poezie však ve cviku není. Člověk může být řemeslně vycvičený jak ovčácký pes, k umění se však takto nepřiblíží, ani ke svobodě. Ovčácký pes je sice dobře cvičený, ale svobodnější a inteligentnější je kdejaký voříšek z ulice. Ve svobodě člověka vycvičit nelze, to je něco jako protimluv, svoboda je potřeba, která vyvěrá odkudsi z hloubky, stejně jako umění.
Takže jste přišel studentům vysvětlit, jak by měla vypadat svoboda, a oni chudáci si vesele a svobodně hráli se svými hračkami a Vy jste z toho teď smutný, že tu Vaší svobodu nepochopili. Hmmm.
Svobodu lze asi těžko vysvětlit, ta se většinou přímo prožívá, někdy jde však velmi hezky vidět, to když si třeba malé děti radostně, spontánně a zaujatě hrají se svými hračkami, to je pohled na tu autentickou, pravou svobodu. Pak přijde někdo jakože ušlechtilý, kultivovaný, vznešený, v mnoha ohledech vzdělaný a poučený, taktéž duchovní literaturou pročtělý a a chce dítku vysvětlovat, jak má ta jeho lidská svoboda jakože skutečně vypadat a co by mělo a nemělo činit, aby se k ní pilně dopracovalo. No a když se to zcela samozřejmě nedaří (max. to dítko v jeho spontaneitě a svobodě vyruší), tak je tak krásně, duchovně a pateticky smutný a jakože, "ach ach", tu naši/moji cennou svobodu, kterou my máme, tu nepochopí každý, potom si to někde potvrzuje s dalšími podobně "moudře svobodnými a smutnými", jakože ach ach, ta naše konzumní mládež, ach ach, to je tak hrozné, ach ach, Blesk, bulvár, ach ach. No nevím, na mě to dojem nedělá, je to také prázdné a přeslazené, navíc se to vleče. Svobodu v tom nacházím jen těžko. Hloubavost či přemýšlivost ano, k tomu mně hodně protivného patosu, ale svobodu ani ne, to je potřeba, emoce, prožitek, který tryská z hloubky duše třeba jako gejzír z hlubin země.
Ale jinak samozřejmě, za zásluhy proti komunistické (auto)cenzurující totalitě, klobůk důle.
15. 11. 2013 | 13:05

Vícha napsal(a):

Nějak jsme uhnuli od tématu.
Pravda je že v listopadu 89 už bylo dávno rozhodnuto , v okolních zemích již převrat proběhl, rozhodovalo se uplně někde jinde. Ti co si nechali 17.11. otřískat hřbety jen sehráli roli užitečných idiotů.
,
Chyba byla hned od počátku. o životě v kapitalismu nevěděl nikdo nic. Znali jsme jen luxus z Tuzexu, katalogy Neckermanna a zahraničních cestovek, Mercedesy obchodníků kteří k nám jezdili na veletrhy. A ideologové nám vypočítali že podpora v nezaměstnanosti v Německu je po přepočtu kurzu vyšší než plat u nás.
Podařilo se národ zblbnout tak, že panovala představa- stačí vyhnat komunisty a budeme v ráji, ani nemusíme pracovat. Radostně jsme jásali jak se tu rabují bývalé světoznámé podniky, zemědělská družstva, a ještě jsme nadšeně křičeli že jsme středoevropský ekonomický tygr.
Ať žije pravda a láska, uživí nás umění těch co nemohli za komančů tvořit a museli psát do šuplíků.
Bohužel jsme v tomto běsu zničili to dobré, poctivou práci jsme prohlásili za odporný komunistický zločin, vysmáli se brigádám a stavbám mládeže. S radostí se přidali kriminálníci a nemakači které "režim utiskoval" tím že museli pracovat a dodržovat zákony.
Rozmohla se představa- kdo pracoval za komunistů jako vedoucí, odborník, lékař a primář, herec nebo zpěvák v socialistické kultuře, natož policista, voják, soudce, dozorce- je odporná totalitní zrůda. Každý kdo přišel z kriminálu nebo ho pronásledovala policie, ani jsme se neptali za co ho pronásledovali a měl otevřené dveře do nejvyšších funkcí,
.
Tím začal rozvrat morálky. Brzy se ukázalo že ani média nesplní slibovanou funkci objektivních hlídacích psů demokracie- místo toho jen otočili korouhvičku- vrah už nebyl z WallStreetu ale z Moskvy, vše na západě úžasné, vše na východě odporné, ostaními Slovany pohrdáme.
Disidenti a antikomunisti selhali, neuměli uřídit stát a postupně se z "pravdy a lásky" stala jen vysmívaná trapná fráze. Moc převzali jiní.
.
Posléze nastaly první přešlapy a poté i zločiny nové garnitury. Nejpozději v době Sinha Bacs Pepa z Hongkongu bylo už všem jasné, že tu převzaly moc mafie napojené na politiky. Bohužel v té době tu už převládl primitivní hurá antikomunismus a my vše vždy překřičeli lacinými hesly- chcete do stalinského gulagu nebo budete jako ovce volit modré. Vše za mohutné podpory médií, "elit" a "umělců".
Tento stav alespoň na oficiálním fóru zůstává dosud. Prohloubila se propast mezi oficiálně hlásanými idejemi a názory obyvatel, volby to ukázaly víc než jasně.
.
Dnes jsme ve stavu ekonomického, sociálního a morálního rozvratu, a vlastně nikdo neví jak z toho ven.
Smutný výsledek posledních 24 let
15. 11. 2013 | 13:05

Viola napsal(a):

pane Stejskale, pozdravuji vás

není asi zas daleko doba, kdy se z kléru stávají třídní nepřátelé, viz restituce.
15. 11. 2013 | 13:06

gaia napsal(a):

neo

jen jestli dřív nebyl chleba z mouky a dnes z pilin. Srovnáváte nesrovnatelné.
nejvíc souhlasných hlasů bych naklikala zemědělec 9:02 asi tak nějak
15. 11. 2013 | 13:07

neo napsal(a):

Gaia:

ty kjávo, 40 litrů za špatnou telku, to je co? Dneska ty nejlevnější ledky pořídíte od 5 000 kč, těch dnešních, což je pakatel. Můžete zasednout a dát si s Violkou ňákou tu její oblíbenou reality show...
15. 11. 2013 | 13:08

neo napsal(a):

gaia:
jasně, chleba je z pilin a váš mozek má podobné složení.
15. 11. 2013 | 13:10

Michal Macek napsal(a):

neo:

hele to je nostalgie jak tram - tak treba kdyz sem sel do kina na Indiana Jonese a Dobyvatele ztracene archy - takto svuj zazitek popsal jeden z fanousku na csfd a ja musim rict ze sem to mel a mam velmi podobne:

Je zvláštní, že si ze školy nepamatuji žádný vzorce, žádný slohový práce ani historická data, ale naprosto přesně si pamatuji jak sem HO poznal. Stál jsem s babičkou ve frontě do kina na lístky. Ve frontě, která budila zdání, že nemá ani konec, ani začátek. Za komunistů byla totiž "fronta" vlastně takový módní trend doby a tak se lidé přesouvali z fronty na banány, do fronty na americký filmy. Když jsme se s babičkou blížili k pokladně najednou začali vycházet davy lidí z kina. Na ty výrazy v jejich tvářích nikdy nezapomenu, vypadalo to, jako kdyby se všichni vrátili z jiného světa. Můj pohled do tváří lidí, co právě opuštěli kino, přerušil až hlas pokladní v důchodovém věku "nejbližší volný termín je až za týden". Babička tedy koupila lístky a já jsem se těšil, že uvidím americký biják, nic víc, nic míň. Nadešel den D a já si při sestupu do kinosálu všimnul, jak je u šatny připravených mnoho židlí, nechápal jsem , ale neřešil jsem. Pohled do kinosálu mě pak ohromil, první řada se díky přistaveným židlím stala řadou pátou a přes lidi sedící na zemi jsme se s babičkou na naše místa prodírali asi pět minut. Ruch v sále, který byl mnohonásobně vyšší než bylo tenkrát běžné ustal na sekundu přesně, co v kině zhasli světla a pak TO přišlo !!!!!!! Za zvuků geniální hudby Johna Williamse se vynořil ze stínu slunečního svitu INDY, má dětská pusinka se otevřela dokořán, očíčka jen zamrkala a dech se zastavil, v ten okamžik dobrodružství dostalo jméno - INDIANA JONES. Jak jsem tak sledoval cestování ze země do země, zachraňování krásné dívky, objevování všeho nového či tajemného a to vše s humorem a ironickým nadhledem hlavního hrdiny, který v kritické chvíli na otázku "Indy, máš nějaký plán?" odpoví s úsměvem těžkýho frajera "Ne, vše řeším za pochodu:", začínalo mě být jasné, že mým idolem nikdy nebude chlap se svaly až do nebe, ani vítěz formule 1, ani intelektuál co všechno ví a všechno zná. Mým idolem se totiž právě stal chlapík s bičem v ruce, kloboukem na hlavě, dobrodružstvím v krvi a vtipnou hláškou na rtech, mým idolem se stal INDIANA JONES. Film skončil a při východu z kina jsem si všiml jak jeden klučina ve frontě na lístky kouká do mé tváře, zřejmě tam vyčetl, že se právě vracím z jiného světa.
15. 11. 2013 | 13:11

Viola napsal(a):

Richard k autorovi

"Stejně jako malířství nebo poezie je to proces, který potřebuje cvik"

jen technická, žádný cvik, ale talent.
15. 11. 2013 | 13:11

Michal Macek napsal(a):

gaia

netvrdte ze si nevyberete z dnesnich programu - me staci obvykle proma cool , zoom , ct2 a tam si vzdy neco vyberu...
15. 11. 2013 | 13:12

jozka napsal(a):

Aaaa.. prisel druhej znalec pomeru. A jako vzdy slusny az za hrob :-)
15. 11. 2013 | 13:13

Michal Macek napsal(a):

Viola

katolici sou nasi nepratele uz od husa upaleni :))
15. 11. 2013 | 13:15

gaia napsal(a):

neo

já tu telku měla 25 let a pořád šla, to bych tedy pak chtěla vidět tu vaši ledku za 25 let i toho bankéře, co by dal někomu 40 litrů z půjčky dolů jen kvůli tomu, že porodil děcko, co se dožilo 1 roku.

přečtěte si Víchu přede mnou
píše

S radostí se přidali kriminálníci a nemakači které "režim utiskoval" tím že museli pracovat a dodržovat zákony.

a s tímto autor hned začal

i zbytek je pravda, tak zklidněte hormon
a že ve Vatikánu věděli o převratu už 2 roky před ním jen dokazuje, jak jim autor dělal užitečného idiota

a svatá Cecílie, to by chtěli, přivádět jiné na jejich víru.
15. 11. 2013 | 13:15

Michal Macek napsal(a):

neo

v jednom ma gaia pravdu - v te kvalite jidla, netvrdim ze za komancu bylo vsechno jidlo kvalitnejsi nez dnes - to ani nahodou,ale na druhou stranu byly prisne a zavazne normy a i ten nejlevnejsi burt obsahoval maso - to se dnes bohuzel rict neda. normy byly zruseny aby se sem mohl dovazet "odpad" z ciziny a myslim ze je to velka skoda...halt ne vse za komancu bylo uplne spatne...
15. 11. 2013 | 13:17

Viola napsal(a):

Richarde

"Svobodu lze asi těžko vysvětlit" viz vaše a naše diskuze o muslimských šátcích.
:-)))
15. 11. 2013 | 13:17

Brundibár napsal(a):

rejpal:

Jistě, svět není, nebyl a nebude černobílý. Vaše argumentace mi ale přijde podobná, jako obhajoba Třetí říše s tím, že se za Hitlera vybudovala solidní síť dálnic (zavedla se dovolená, rekreace, dosaďte si co chcete...).
Totalitní režimy prostě považuji obecně za špatné a je úplně jedno, jestli se opírají o socialismus nacionální nebo třídní. Lze pochopitelně některé věci v totalitním režimu vnímat jako lepší, ale otázka zní, jestli ty věci jsou trvalé, nebo dočasné. Ono, ještě před 30 lety byla v KLDR vyšší životní úroveň než v jižní Koreji.
15. 11. 2013 | 13:18

Viola napsal(a):

neo

i padesát Kč dnes stojí 1 kg chleba, málo chodíte do obchodů. Obchodníci totiž pečou půlkilové bochníčky a na ně dávají cenovky 25kč. Možná vás to mate. Vsupermarketech mají až dvacet i více druhů chlebů a opravdu ten nejdražší je 1kg za 50 kč a půjde to ještě výš asi.
15. 11. 2013 | 13:26

Vícha napsal(a):

Neo, nechcete už nechat těch hloupých výpočtů kolik stála televize?
nejprve musím zaplatit nájemné, inkaso, potom základní jídlo. Na to vše za komunistů stačila 1/3 až 1/2 platu, pracovali všichni, takže bez problémů. Dnes důchod nebo běžný plat 10000 čistého, nájem 6-7000, inkaso 3-4000, takže nezbyde nic.
Potom se divíte že téma voleb může být i 30 Kč poplatek do čekárny u lékaře nebo do lékárny, . Hodně lidí už nemá ani na to.
.
To že díky technickému rozvoji jsou plné obchody levných televizí, počítačů , aut je milé, ale máme tu bezdomovce, gheta, milion exekucí ročně, nezaměstnané.
.
Zpráva za včerejška- celá 1/3 obyvatel nemá rezervy ani ve výši měsíčního příjmu. Když se pokazí pračka, lednička, topení, jsou v koncích a jdou žebrat o půjčky, další potenciální zákazníci exekutorů. Takže příští rok jich v exekuci asi bude víc než ten milion.
Tak jim vyprávějte o kolik zlevnily auta a lokomotivy, to je potěší
15. 11. 2013 | 13:28

Mustafa Mond napsal(a):

Jen mi nejde do hlavy, jak autor může být věřící a tak nechutně dělat politiku. Listopad byl jedna velká lež. Hlavně s těmi mrtvými studenty. Všichni je viděli a najednou se z nich stali Zifčáci... pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Tak už na sebe buďme hodní a nenalhávejme si, že se máme dobře. Naše děti to jednou zhodnotí. Nechvalme se sami.
15. 11. 2013 | 13:32

Richard napsal(a):

Viola
měl jsem na mysli rozdíl mezi řemeslností/technikou a nábojem, energií skrze nějž dílo působí, to je duše díla...ta souvisí právě se svobodou...to necenzurované, tvořivé proudění energie z nitra duše, které dává dílu náboj a nechává ho skrze plátno, barvy i řemeslo svobodně promlouvat...

existuje x vynikajících řemeslně velmi zdatných malířů, ale umělci to nejsou...
existují vynikající plagiátoři s velmi rozvinutým řemeslným talentem, ale umělci t nejsou, "jen" vynikající řemeslníci....
svoboda je spojena s tvořivostí, ne s řemeslem nebo cvikem...
samozřejmě, že dílo je také o řemeslu, cviku, práci atd....ale ta podstata je dle mého jinde...stejně tak se svobodou, svoboda je tvůrčí, radostná, spontánní, ne vycvičená...

no vidíte, teď popírám sám sebe, taky se snažím vysvětlit něco, co nelze, ale smutný z toho nejsem, důležité je, že to cítím...
stejně tak s těmi muslimskými šátky...
15. 11. 2013 | 13:34

Viola napsal(a):

Ještě jedna technická,
kde jsou ty diapozitivy, anebo je to jen básnický obrat?
Nemělo by být použito slůvko dia-negativy?
15. 11. 2013 | 13:35

neo napsal(a):

Michal Macek :

to se už dneska nezažije, je to totiž samozřejmost. Ale nějak jsem se navnadil, zaskočim si o víkendu do kina :)
15. 11. 2013 | 13:37

neo napsal(a):

gaia:

klidně počítejte dál: kolik takových LEDek můžete mít za cenu té Tesly? skoro 10! i kdyby tedy jedna vydržela 3 roky,pořád jste v plusu.
15. 11. 2013 | 13:39

gaia napsal(a):

stejně tak se dneska už nezažijí úžasné pocity, které měla já, když jsem v 75. svičila na Starhově na spartakiádě spolu s 13 824 svých vrstevnic.

Ale kdybych to dnes vyprávěla ve škole, taky by si asi většina radši hrála s mobilem, ač to odporuje školnímu řádu.
15. 11. 2013 | 13:40

Viola napsal(a):

Mustafa Mond

Věřící klidně může dělat politiku. Pan autor je dokonce kněz. Ale jeho dělání politiky spočívá jen v tom, že veřejně káže a přednáší, ale ne o politice, ale o etice. Pro mě je zas legrační, že ač je dnes kněz, zdálo se mu kázání o sv. Celílii mimo. Kázání v kostelech prostě má být o svatých a o morálce.
15. 11. 2013 | 13:41

neo napsal(a):

Viola:

ne nemate mě to. Mám výběr a ten se mi líbí.
15. 11. 2013 | 13:41

gaia napsal(a):

neo

přepočítejte ještě cenu vody tu já potřebuji daleko víc, než telku, kterou, až se mi ta nynější rozbije, už kupovat další nebudu, neb není na co koukat.
15. 11. 2013 | 13:42

neo napsal(a):

Michal Macek :

netvrdim, že bylo vše špatné, tvrdim, že dnes jsou potraviny levnější než byly, protože Viola tvrdí opak.

Nic víc.

A i dnes jsou buřty z masa, jen jsou k tomu pro ty co chtějí ještě také ty ze soji.

Opravdu si stačí jen vybrat, nikdo nikoho nenutí kupovat to nejlevnější a přečíst složení umí každý.
15. 11. 2013 | 13:43

Viola napsal(a):

neo

a vy si myslíte, že je vpořádku co tři roky vyhodit televizi? Co odpad, co místa, kde se hromadí odpad, naše budoucnost bude v přehrabování se v odpadu, naši chudí občané jsou proroky budoucnosti.
15. 11. 2013 | 13:44

gaia napsal(a):

Viola

myslíte, že takové historky, jako o sv. Cecílii mají ještě co říci k životu ve 21. století?

nebo Bolek Polívka by mohl ještě dnes někho nadchnout?
15. 11. 2013 | 13:45

Michal Macek napsal(a):

neo

on nekdo CHCE sojove burty??? ja vas chapu jak to myslite ale pochopte ze taky enni koser prodavat burt bez masa a spolehat na to ze to lidi koupi kvuli nizke cene aniz by si precetli to slozeni (ruku na srdce - starsi lidi to nedelaji a ani na to nevidi jak je to malym pismem)
15. 11. 2013 | 13:46

KvL napsal(a):

to: Vícha
Na to proč lidi nemají rezervy atd. na to by šla udělat celkem slušná studie, jestli to třeba není i proto, že si vzali půjčky na věci, které v té době nepotřebovali, ale chtěli, pak to je jejich problém.

Jestli si půjčí navíc na nějakou blbost, jako je dovolená, pak to opravdu nechápu, proč by se tím měl někdo další zaobírat, bohužel je to jejich chyba.

Stejně je ještě zajímavá jedna situace, lidi, kteří si stěžují, že nevychází s penězi, zhusta používají vlastní auta, místo toho, aby si koupili násobně levnější čtvrtletní lístky na MHD, případně IDS. Chápu že existují oblasti i u nás, kde se člověk bez auta neobejde, ale nechápu tuto situaci ve městech a spádových oblastech. Zajímavé je někdy si jen tak projít parkoviště kolem supermarketů a podívat se na modely aut, částečně z nich lze usoudit to do které společenské oblasti jejich majitel patří, také jestli auto k práci používá, nebo ne. Není to exaktní metoda, ale je relativně vypovídající.

A pokud používají auto z pohodlnosti, aby nemuseli čekat třeba čtvrt hodiny, na autobus, nebo aby nemuseli být v práci třeba čtvrt hodinu před začátkem směny, pak k tomu nemám co dodat. Apropos, myslím, že by šly realizovat zahuštěné linky mezi 5:00 a 8:00, ocž je tak asi doba, kdy lidi chodí do práce.

Vcelku zajímavé je si stoupnout třeba v Brně na tramvajové nádraží u hlavního nádraží a sledovat, jaké typy lidí MHD ponejvíce využívají.
15. 11. 2013 | 13:47

neo napsal(a):

Vícha:

chci, ale bohužel, stále jsou tu ti, kteří to nechápou.

bavíme se o ceně ne o tom co vám zbyde po zaplacení toho a tamtoho. Když někdo tvrdí, že potraviny jsou dražší, talk prostě a jednoduše nemá pravdu, protože jsou levnější. Stejně jako auta, elektronika, oblečení, obuv, spotřebiče....
Na straně druhé je pak voda, elektřina, nájemné , plyn... to je zase dnes mnohem dražší. To ale nijak nerozporuji.
15. 11. 2013 | 13:48

SuP napsal(a):

gaia -
"....takže nedodržovali zákony dané země a za to byli potrestáni...."

Pořád Tě mají tam, kam Tě chtěli dostat. Pak se div, že jsi nespokojená. Dokonce to vypadá, že tvá záliba ve špenátu je jen taková malá klička.
15. 11. 2013 | 13:51

gaia napsal(a):

neo

že je levné jídlo běžte vykládat simoně, která bere podporu 4 200 a brzy ji to skončí a na jejím místě dřepí ukrajinka.
15. 11. 2013 | 13:53

gaia napsal(a):

SuPe

myslíš, že i dnes lze dodržovat jen zákony, které se ti líbí?
15. 11. 2013 | 13:54

neo napsal(a):

Viola:

vydrží mnohem déle.
15. 11. 2013 | 13:54

Suchec napsal(a):

Musím opět a znova konstatovat, že NEO je obyčejný MLAMOJ s rozhledem ploštěnky.

Je poučné si to po něm číst.

On je taková Marie Antoinetta s koulema. :-)

A to jí velmi křivdím. :-)
15. 11. 2013 | 13:54

neo napsal(a):

gaia:

o simoně si myslim své... hlavně že z té popelnice má přípojku na net.
15. 11. 2013 | 13:55

Viola napsal(a):

gaio

"a proč autor zdůrazňuje černobílou televizi v 89?" Pan autor pocházel z chudých poměrů, jeho pan otec byl také kněz a v té době měl malý plat. Ovšem to, že měl černobílou televizi svědčí o tom, že tenkrát byly televize trvanlivé, jak sama píšete.
15. 11. 2013 | 13:56

neo napsal(a):

Suchec:
mýlíte se pane Suchče.
15. 11. 2013 | 13:56

KvL napsal(a):

to: Viola
Bohužel je to daň za miniaturizaci, v COLORkách to bylo tak že základní deska měla nějaké základní díly a pak v ní byly napichané karty, později se integráče dávaly do patic na deskách, jenže taková sestava je asi dvojnásobně vysoká, než přímo napájený integráč, no a SMD, které se používají dnes se do patic ani nedají dat. Takové spojení karet v televizi přes nějaké rozebiratelné spoje by bylo ne dražšší, ale násobně vyšší, než samotná deska se spoji.
Samozřejmě bych radši aby se dala oprava provést výměnou jedné destičky za 1500Kč,místo celé televize za 15000Kč.

Na druhou stranu když si koupíte dobrou značku a model, tak vám vydrží i déle. Ve sklepě máme třeba Samsung starý nějakých sedm osm let, který tam je poslední rok deponovaný pouze z rozměrových důvodů, neb jest to klasická CRT. Podobně plasmaová televize bez problému už taky nějaký páty rok v provozu bez problému, nevím, možná je to tím, že ji vypínáme přímo, bez stand by, což by mohlo mít vliv na životnost některých částí
15. 11. 2013 | 13:58

neo napsal(a):

Michal Macek:

on nekdo CHCE sojove burty??? /// jistě, kdyby ne, nekupoval by je a pak by pominul důvod je i vyrábět.

když by prodávali jen ty buřty z masa, tak by mnoho lidí řvalo, že je to drahé. Musí mít alternativu, pokud je poptávka.
15. 11. 2013 | 13:58

jozka napsal(a):

Suchec:

Pssst! Nahodou je to dobrej kabaret :-)
15. 11. 2013 | 13:59

gaia napsal(a):

Violo

jeho otec byl kněz, tak vidíte Violo, ani za minulého režimu nebyli všichni kněží v base a perzekuovaní.
15. 11. 2013 | 14:00

neo napsal(a):

KvL:

mam Sony LCD 6 rok a bez problémů.Domácí kino taky tak.
Dal jsem jen příklad s tim, že I KDYBY NÁHODOU vydržela Tv jen 3 roky...... a Violka se toho chytla, protože má utkvělou představu, že může lidem diktovat kolik můžou mít aut a mobilů a televizí atd... to byla ale jiná diskuse.
15. 11. 2013 | 14:01

Viola napsal(a):

neo
" Mám výběr a ten se mi líbí"

tak mi se zpočátku líbilo mít malou prodejničku v domě, kde bylo levněji, než v samoobsluze dál a byl tam základní výběr kvalitních potravin, o kterých jsem nemusela přemýšlet odkud jsou, z čeho jsou a nemusela jsem si pročítat romány na jejich obalech.
15. 11. 2013 | 14:03

gaia napsal(a):

neo

kolik lidi čeho můžou mít nediktuje Viola, ale diktatura kapitálu, která některým lidem diktuje, že si nemohou dopřát ani to, co nezbytně potřebují(třeba zaplatit dětem obědy ve školní jídelně nebo léky, denně nám nějakou takovou rodinku představují na Nově, která nemá na základní věci,ne TV)

to je diktatura kapitálu
15. 11. 2013 | 14:04

neo napsal(a):

Viola:
proč si takovou neotevřete?
15. 11. 2013 | 14:06

F.Srbek napsal(a):

Jak říká klasik: "Soudím, že poměry se rozhodně zlepšily!"
15. 11. 2013 | 14:06

neo napsal(a):

gaia:

podívejte se na to z druhé strany. Sama si diktujete kolik čeho budete mít. Vy prodáváte svou práci za nějakou cenu.
15. 11. 2013 | 14:09

gaia napsal(a):

neo

mně nejde o nějakou telku ale o vaše ubohé násobení 10,

ale už jsme z té diskuse udělali kabaret, tak já půjdu.

Autor napsal něco o svých pocitech z 89 a pocity jsou nepřenositelné.

Moje pocity ze spartakiády také nikoho nezajímají , ale já vím předem, že kdybych je vykládala děckám, že radši čuměli do mobilů a nedivila bych se tomu.
15. 11. 2013 | 14:16

Včera rudý, modrý dnes, zloděj z ODS napsal(a):

Listopad 1989 byl pečlivě připraven, ozval se agent Zifčák

http://www.novinky.cz/domaci/319343-listopad-1989-byl-peclive-pripraven-ozval-se-agent-zifcak.html
15. 11. 2013 | 14:23

neo napsal(a):

gaia:

to není ubohé násobení, to je prostý přepočet na plat.
Běžte, máte recht. Pusťe si Michala Davida, dejte si krabičák a zavzpomínejte na spartakiádu...

Já si v neděli otevřu kvalitní víno, zajdu na dobrý oběd a oslavím nejváženější státní svátek.
15. 11. 2013 | 14:25

Marek napsal(a):

Moc hezky napsany, pane Vacho
15. 11. 2013 | 14:28

KvL napsal(a):

to: Gaia
Víte to jest na nově taková relityshow, důvod proč se na ten kanál nedívám. Dělání estrády z lidí je opravdu nechutné, na druhou stranu proč jim teda nova nepomůže, když jim tak jde o lidi? Proč vždy otravuje pomalu se sbírkou na každého vozíčkáře v republice?
Něco vám prozradím nim nejde o ty lidi, nim jde o jejich profit, přičemž se ani neštítí toho lidem při rozhovorech říkat co mají na kameru říct, osobně se znám s člověkem, po kterém to chtěli. Apropos nova je těžce ve ztrátě.

Máte nějaký lepší systém? Asi těžko, neexistuje totiž důvod prošč by měl někod nedobrovolně přispívat na někoho jiného, případně aby všichni dostávali kapesné od státu a ten si bral veškeré produkty jejich činnosti.

Řeší se jen otázka který systém je spravdelivější, protože ani jeden není spravedlivý a nikdy být nemůže, protože schopnosti lidem nejsou přidělovány spravedlivě, nejsme Čapkovi roboti a pokud vím, ani oni nebyli všichni stejní.

Pokus o vytvoření sociální spravedlnosti přerozdělením není nic jiného než vygenerování nespravedlnosti na někom jiném, kdo musí někomu transferovat peníze a nemůže je použít na to na co by chtěl.

Správně by mělo být dosahováno jen spravedlnosti, respektive rovnosti před zákonem (a bohem), jinak vždy bude vytvořena nějaká nespravedlnost někde jinde.

Fascinující jsou lidé, kteří tvrdí, že by mohatí měli platit mnohem víc a když pak náhodou zbohatnou, třeba v loterii, tak naráz otočí o 180°, správně by se, pokud by to bylo opravdu jejich přesvědčení a nikoliv jen pozice pro získání peněz bezpracně, nebo závist, asi měli těch peněz z části dobrovolně vzdát a dát j těm co neměli takové štěstí.

Apropos jediná spravedlivá daň je daň z hlavy, jakákoliv procentní sazba je vždy progresivní.

Další lež o bezplatném zdravotnictví a školství. To by platilo jen pokud by ČR měla takové příjmy, že by rozpočty byly trvale přebytkové a občané neplatili daně, pak by byly opravdu služby bezplatné, takto je vždy někdo zaplatí, dokonce i ten kdo je přijímá, je má zaplacené skrze zdravotní daň, případně i přes jiné (závisí na tom, jestli byly ze státního rozpočtu převáděny další peníze do zdravotnictví). A ani za minulého režimu nebylo ve skutečnosti již jen z principu nic bezplatné. To že za nějakou věc nezaplatíte přímo, to neznamená, ve vztahu ke státu, či zaměstnavateli, že je to zdarma, to je pro vás jen pokud vám to dá franta od vedle, ikdyž jestli si pomáháte navzájem s ruznými věcmi... no nechme to na jindy. Každopádně pokud člověk za minulého režimu pracoval, platil velkou část věcí svojí prací, místo toho aby je platil penězi, které by za svoji práci dostal. Stejně jako když vám zaměstnavatel nechá třeba erárání telefon, nebo počítač, to jste si u něj také odpracovali.
15. 11. 2013 | 14:31

Viola napsal(a):

neo

a vy byste si takovou otevřel dnes? Všechny malé obchůdečky, co byly v domě, nebo okolo v jiných domech zmizly, anebo byly nahrazeny zas jinými zoufalci, kteří to v marné naději, že budou úspěšnější, než supermarkety, zkouší znovu a znovu.
15. 11. 2013 | 14:35

neo napsal(a):

Viola:

říkáte, že se vám líbí, tak do toho.
Já ne , já bych si takovou neotevřel, nemam žádný důvod to dělat.
15. 11. 2013 | 14:41

buldatra napsal(a):

Listopad je měsíc na houby, brzo je tma, kosa, mlhy, kdekdo je nachlazenej, poprchává a všude popadaný listí.
I chudák student Šmíd se prej tenkrát málem nachladil, jak ležel na zemi a dělal mrtvýho .

Nebylo by lepší oslavovat to v červenci?

http://www.novinky.cz/domaci/319343-listopad-1989-byl-peclive-pripraven-ozval-

se-agent-zifcak.html
15. 11. 2013 | 14:45

K.V napsal(a):

Myslím že autor v diskusi dostal co zaslouží. Vytahovat dnes cinkání klíči je dost trapný nápad, a diskuse ani nemohla zkončit lépe. Leda jako u Hokeše, hádáním kdo dostal za komunistů blbější poznámku ve škole
15. 11. 2013 | 15:00

ALT napsal(a):

Autor,
hezký :-)
dovolte mi ovšem abych zde poděkoval jak p.c.c.Stejskalovi
za trpělivost, tak také všem bez jejichž aktivní účasti by nebylo
možno tuto vzpomínku uchovat.
Tedy především :
Všem vedoucím členům Městského výboru KSČ v Praze v čele se s.Štěpánem,všem funkcionářům SSM v čele se s.Mohoritou, dále všem příslušníkům SNB podílejícím se
na zajištění bezpečnosti v centru Prahy a zvláště na Národní třídě, všem velícím a dozorujícím důstojníkům, jakož i s. Zifčákovi, dále samozřejmě všem členům ÚV KSČ v čele s s. Jakešem, předsedům jiných stran sdružených v NF a všem zúčastněným zahraničním hostům.
15. 11. 2013 | 15:28

K.V napsal(a):

Mohl by už Uhl napsat jak to bylo s tím Zifčákem. Nebo si to nechávají až na 25. výročí??
15. 11. 2013 | 15:40

čert }:o) napsal(a):

gaia napsal(a):
stejskal
mne by zajímalo, za co ti kněží seděli DOOPRAVDY?
15. 11. 2013 | 12:20
------
za nic, to si soudruzi jen tak umanuli a už to šlo.
Nejznámější NIC je třeba Číhošťský zázrak
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%ADho%C5%A1%C5%A5sk%C3%BD_z%C3%A1zrak
Kdybyste byla fakt dobrá učitelka tak si seženete informace
třeba i z blbý wikiny. Jenže jste zaslepena natolik že věřím
že hlásáte nenávist k církvi i ve škole. Tajně a plíživě.
Ale tady máte základ jen pro kolorit vaší komunistické víry
i když nepředpokládám že vás to osloví.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pron%C3%A1sledov%C3%A1n%C3%AD_katolick%C3%A9_c%C3%ADrkve_v_%C4%8Ceskoslovensku
15. 11. 2013 | 16:05

scientist napsal(a):

gaia
pořád ještě učíte? Víte, trochu by mne to děsilo...

ještě k těm Vašim zákonům - jestli tomu rozumím, tak podle vaší logiky například židi za Hitlera byli do koncentráků odvezeni legálně, podle platných předpisů. Takže by měli držet zobák.
15. 11. 2013 | 16:10

Vávra napsal(a):

Dobu 50-60 let jsem prožil. Komunisté dělali to co církev celá staletí.Zabavovali majetky těm co označili za živly(čarodějnice), popravovali je(upalovali na na hranicích)atd.U církve neexistuje žádná demokracie, jakmile máš jiný názor tak tě zatracují, je jediný vládce - papež.Cílem církve je oblbovat lidi a hromadit do Říma jejich majetek.Měl jsem jako dítě ještě povinné náboženství. Vymývali nám mozek. U mne KOMUNISMUS = CÍRKEV.
15. 11. 2013 | 16:42

Eva Stančíková napsal(a):

Také já vám p.Vácho děkuji za důležitou připomínku.Atˇ si diskutující říkají,co chtějí...
Třeba takový "Dlouhý,Široký a Bystrozraký,11,17
"...adorace muklů,kteří si vymýšlejí..."
Zřejmě pán soudí podle sebe.
*********************************
Děkuji i všem "starým známým" na stejnou vlnu naladěným:"čertovi",paní Pechové,panu Stejskalovi.Vím,že každá podpora potěší.
******************************************
Kupodivu děkuji dnes i "gaie",i když jinak,než ona zřejmě čeká:
Chci poděkovat všem,co mi ubližovali,protože mě naučili,že hlupákům se stačí jen smát.
Děkuji také všem,co mě zklamali a nechali padnout na zem,protože jinak bych se nikdy nepostavila na vlastní nohy.(to:Olga)
Děkuji všem,co mi říkali;podívej se na sebe,protože jinak bych nezjistila,že jsem jedinečná.
Děkuji všem co mě řeší,protože díky tomu vím,že nejsem lidem ukradená.
A také děkuji všem těm,kteří mě pomlouvají,protože díky tomu vím,že jsem lepší,než vy...!
A hlavně děkuji všem svým nepřátelům,protože mi zadarmo a rádi řeknou to,co mi přátelé z pochopitelných důvodů neřeknou.
15. 11. 2013 | 16:43

Anastázie /dříve i Králová/ napsal(a):

Ad autor

Víte,nevím,zda nemáte dost inteligence,abyste zjistil všechny souvislosti-anebo spíše dost inteligence máte a sloužíte ďábelské části katolické církve?

Byla jsem trochu starší v r.89-na pracovišti jsem obešla kolegy s peticí na podporu studentů/přirozeně jsme se s manželem střídali na demonstracích/-to bylo ve čtvrtek.
Na pondělí byla vyhlášena generální stávka-k mému překvapení /a překvapení těch "dříve angažovaných"/ ji vedl vedoucí pracoviště.
On byl též posléze zvolen zástupcem Občanského fora /pak vyhozen z ředitelování atd/.

S odstupem času vidím 17.listopad jako PŔEVZETÍ MOCI TOU INTELI-
GENTNĚJŠÍ ČÁSTÍ stb / s požehnáním Gorbačova,který spoléhal na Mlynáře /.

Ale moci se skutečně zmocnili ti nejhorší z nejhorších-dlouho připravení vytáhnout z ČR peníze-vždyť nedávno bylo i v jednom pořadu TV o politice zadlužování USA-že jim v 9O.letech spadla do rukou jako odbytiště jejich výrobků Východní Evropa.

Ach,jak dlouho jsem věřila ODS /většinou to byli všehoschopní šmelináři,kteří včas dostali pokyn-během víkendu před Generální stávkou/-kam se přiklonit.

Ano,socialismus byl nesvobodný,prokádrovaný,řemeslník a horník měl větší plat než běžný VŠ.

Ale vůbec se mi nelíbí dnešní systém-nejsi dostatečně dravý,schopný a zdravý?
Šup s tebou na smetiště nebo do otrocké práce!

Ty hlavní problémy se přenášejí z Evropy jinam-do islámského světa.
Pokud by došlo k radikální změně klimatu,Země prý uživí 2 miliardy lidí místo současných 8!!!

Jme jenom jedno políčko na šachovnici světových velmocí.
15. 11. 2013 | 16:43

K.V napsal(a):

Neměl by ten Zifčák dostat nějaký řád? Vždyť to byl on kdo to tady rozpoutal
15. 11. 2013 | 17:06

T* coated napsal(a):

Jsem čekal nějaké pěkné diapozitivy.

Ale mrzlo, baterka v F trojce mi odešla za půl hodiny.
Jsem vytáhl z kapsy záložního FEDa s pětatřicítkou a exponoval odhadem.
To na diáky moc nejni.

Ti kdo měli od reutera, ap, americké ambasády nebo druhé správy ef čtyrky s battery packem na tom byli líp. Nemluvě o SB-24, která jim dovolovala dělat pěkně barevné obrázky po setmění.
Člověk hned věděl, odkud přicházejí.

Předtím mě takoví v zelených uniformách honili Panskou a po Příkopech a snažili se mě ulovit motorem, 5 oken za sekundu.
Taky fotografičtí nadšenci. Občas sem si je cvaknul Minoxem, schovaným v dlani.

Pan farář si ke kázání vybral svatou Cecílii zcela případně.
Pro ilustraci nadcházejících zmatků.
Její martyrium spočívalo v neschopnosti úřadů dodat ostrý meč, aby jí mohla být useknuta hlava.
Takže, patronka muzikantů, po třetím tětí stále ještě zpívala a nechala se takto odnést do kostela.
Hezký úvod k pohádce o rozkradení Říše římské boháči.

Panu Váchovi jako katolíkovi nikdy nepřipadlo, že ti patres mohli být v roce 48 opravdovými nepřáteli režimu, který je zavřel a že se míchali do věcí, do kterých jim jako svatým mužům prd bylo.
Jen je jejich mládí nutilo dělat nějaké věci, kterým se ve stáří marně snažili porozumět.

Vždycky když mi jedni nebo druzí vyprávívávali o nutnosti střílení po muži s koženou brašnou (nebo domnělém estébákovi), zachovával jsem si od těch barvitých historek odstup.
Už v osmašedesátém jsem se dopracoval přesvědčení, že po nikom střílet nechci a toho se držím.
I když se doba už zase zdá připravovat k vyžadování velkých činů.

Pokud k tomu pan Vácha cítí nutkání dodávat argumenty, radši bych se jeho etickým principům vyhnul.
15. 11. 2013 | 17:15

rektálně propojené vzestupné řetězce napsal(a):

včerarudý
Jste měl zapotřebí Zifčáka, abyste na to přišel?
Diskuze o demokratizaci společnosti se vedly v sále sovětského kulturního zařízení Bejozka.
Ne proto, že by je tam čert Rus narafičil, ale protože zdejší paňáci demonstrovali před Gorbačevem aktivitu, zatímco se horečně připravovali na privatizaci.

Sup zdá se utratil nějaké hříšné prachy za shlédnutí hollywoodské srágory Gravity: Rusové jsou to, kdo svévolně zaneřaďuje Vesmír a ohrožuje na životě americké matky vod dětí Bullockové.
Vlastníka keňských plantáží Clooneyho docela úplně zahubili.

Jenže Hollywood od dob Kmotra patří organizaci, co se jmenuje Cosa Nostra (proto jsou filmy čím dál blbější a hůř udělané) a jeho abonenti se mění v psychopaty. Nic ve zlém.
Cosa Nostra, anžto italská nacionalistická organizace, si hierarchickým uspořádíním vzala velký vzor z Církve svaté. Podobně jako komunisté.
Výsledky jsou vždycky stejně úpadkové.
15. 11. 2013 | 17:54

pavel v napsal(a):

Musím se smát, když tady někteří diskutéři trpící nostalgií po "reálném socialismu" naříkají, že máme ve státě bezdomovce. Minulou zimu Armáda spásy v Praze zřídila pro bezdomovce nocležny. Přesto někteří umrzli. Ve televizním zpravodajství byl šot, kde se televize ptala bezdomovce nocujícího venku na mrazu, proč nejde do teplé nocležny. "Já to tam nemám rád", byla jeho odpověď. Co dodat?

Mnoho lidí se dostává do finančních problémů vlastní vinou. Hluboko do kapsy má většina lidí, kterým se rozpadlo manželství a musí platit alimenty. A že je takových případů opravdu hodně. Pak jsou to svobodné matky, gambleři, alkoholici a jiní narkomani atd. Podle odhadu se v Česku ročně utratí 100 miliard za hazard, 70 miliard uza alkohol a 50 miliard za cigarety.

Nejlepším způsobem jak předejíét chudobě by byla osvěta: necizoložit, starat se o děti, aby z nich vyrostli slušní lidé a ne narkomani, nechlastat a nekouřit.
15. 11. 2013 | 17:56

Brundibár napsal(a):

gaia, 15. 11. 2013 | 12:37:

Dnes to (ubytování pro studenta bez přidělené koleje) problém není - porovnejte ceny podnájmů a kolejného (4 studenti si mohou pronajmout dvoupokoják a vyjde je to nakonec levněji než ta kolej). Takovou možnost studenti v roce 1986 neměli ani náhodou.

A navíc (jak jsem psal výše), mohou se přihlásit na studium v zahraničí a budou to mít i se stipendiem...
15. 11. 2013 | 17:59

K.V napsal(a):

Brundibáre, ty primitivní antikomunistické lži jsou stále odpornější.
Jak jste došel k názoru že si studenti nemohli za komunistů sehnat bydlení v privátu??
A mimochodem, tehdy byla kolej za symbolických 20 Kč, srovnejte s dneškem.
.
Chápete alespoň že 2/3 obyvatel jsou pamětníci, a ti mladší se mohou zeptat rodičů a prarodičů, budou asi věřit více než vašim lžím. A jenom tím děláte z antikomunistů hlupáky a lháře, potom se nedivte že lidi volí opět komunisty. Vy jim nahráváte
15. 11. 2013 | 18:35

výhradně strukturovaně napsal(a):

pavel v
"Mnoho lidí se dostává do finančních problémů vlastní vinou."

Protože si myslím, ře jste buď Kalousek nebo Marek Vácha, nebudu se vyčerpávat dáváním odkazu na dnešní článek P. Holuba o údivu Světové banky nad tím, co je u nás v oboru půjček a vymáhání dluhů možné.
Myslím, že jste placený obhájce privatizačních zlodějů proměněných ve finanční zombie a stejně by vás to nezajímalo.
15. 11. 2013 | 19:15

Skogen napsal(a):

Neo, počítejte... Nájemné 8.000, energie, voda 3.000, doprava 1.500, strava 5.000, máte průměrný příjem (což většina nemá), za co si koupíte tu blbou LEDku?

Za socialismu jste měl základní potřeby vyřešené, pochopte, že v LEDce se bydlet nedá a taky se jí nenažerete.

Totiž, když si tehdy všichni chtěli vycinkat barevnou televizi, ani je nenapadlo, že nebudou mít na jídlo.
15. 11. 2013 | 20:00

neo napsal(a):

Skogen:

ne každý platí nájem a dopravu, ne každý projí 5000 a ne každý má průměrný příjem. Ale skoro každý má tu ledku, lcd nebo plasmu.
15. 11. 2013 | 20:20

Skogen napsal(a):

Ach tak, Neo. Vy ty počty potřebujete ušít na míru. Tak já tam, Neo, nezapočítal žádné výdaje na ošacení, protože to také každý nepotřebuje, ani na telekomunikace, protože kdo by dnes potřeboval mobil a internet, natož výdaje na nějakou kulturu a koníčky, protože dnes se pouze odpovědně maká, hlavně, že má televizi.

Víte, proč ji má? Protože se zadlužuje, vy geniální analytiku. To tehdy bývalo spíš výjimečné a rozhodně v žádném případě ne likvidační.
15. 11. 2013 | 20:48

to je vono! napsal(a):

BABYLON - Karel Kryl
Text písně:

1. Když hrdost s prasaty se válí na kompostě,
v korytě perly jsou a nouze v podhradí,
jdu s tebou, plešatý, po babylonském mostě,
pod bledou kulisou na temném pozadí.

2. Tvá ruka chvěje se, snad strachem nebo touhou,
v podpaží zvlhla jsi, jen chvíli od klína,
na špatné adrese, kde kdekdo chce být slouhou,
kde všichni souhlasí a každý proklíná.

Refrén:
Ach, lásko, co se s námi stalo, vždyť blbství zívající
nám véčka prstů vzalo i světlá světla svící,
a správci staronoví dál v kalné vodě loví,
zvuk mincí mezi slovy, co říci, co říci, co říci?

3. Amora bez luku už překřičely žestě,
v hospůdce se sloupy si se mnou víno dej,
vedu tě za ruku po babylónském městě,
ty nejsi ke koupi, já nejsem na prodej,
vedu tě za ruku po babylónském městě,
ty nejsi ke koupi, já nejsem na prodej!
https://www.youtube.com/watch?v=6ZMQ-TgOImw (už jen cover)
15. 11. 2013 | 21:00

čert }:o) napsal(a):

Eva Stančíková
taky Vám děkuji a přidávám se k Vašim díkům
všem těm ostatním neboť jste pochopila podstatu
bytí a smysl života
Vaše duše je na cestě výš a mám z toho radost
Nesmírně jste mě potěšila
Hezký večer
16. 11. 2013 | 00:31

dennis napsal(a):

Jsem hrdy na to, ze uz je to 24 let, co se vsichni tesime svobode, jaka tady snad nikdy nebyla. Jen mou radost tak trosku kali pomysleni, ze uz jsme opet v padesatych letech a krutost politickych procesu se vratila. Tedy pan Necas to tvrdi. Tak to je mi pana Necase hrozne lito. A te svobody je uz tolik, ze nekteri si ji zaplati, kolik jen budou chtit. To za totality nebyvalo. Tenkrat se svoboda nedala koupit.

Pri pomysleni, ze nam studenti vybojovali touzebne ocekavanou svobodu, je mi lito, ze dnes uz studenti nemaji po prezidentskych volbach o co bojovat.
16. 11. 2013 | 01:07

palicevypatlana napsal(a):

stejskal napsal
Ale drtivou většinu nechal bolševik trpět v kriminálech jen proto, že je považoval za třídní nepřátele.
Stejskala nezavreli,
on byl tridni pritel
16. 11. 2013 | 01:17

resl napsal(a):

dost zdejších komoušů vzpomíná na jejich krásné časy, ale jen jejich s jejich zákony a s jejich abnormální hloupostí. přejme jim to, už se jim nikdy nevrátí.
16. 11. 2013 | 04:21

K.V napsal(a):

Slušní a pracovití si moc nepomohli, spíš hodně ztratili.
Pomohli si kriminálníci, nemakači a paraziti
16. 11. 2013 | 07:05

Brundibár napsal(a):

K.X 5. 11. 2013 | 18:35

Takže si zopakujme fakta. Kdo tu kolej dostal přidělenou, platil dotovanou cenu, kdo bydlel blíž ku Praze, neměl na kolej nárok (stačí srovnat kapacitu kolejí s počty studentů) a musel dojíždět. O spolužákovi z Ústí nad Orlicí jsem tu psal - kolej dostal až v prosinci, do té doby dílem dojížděl, dílem mu učitelé dávali individuání práci a dílem přespával u pražských spolužáků. Podnájem mohl sehnat jen na černo, ale tu tisícovku měsíčně prostě neměl (tehdy zhruba třetina průměrné měsíční mzdy).

Tu dobu si pamatuji velmi dobře a nemám potřebu ji jakkoliv lakovat. Z mého pohledu ji nejlépe vyjadřují poslední věty z filmu Sonneallee (byť se týká NDR, ale sedí i na ČSSR): "Byla jedna země a já tam žil. Ptáte se, jaké to bylo? Byly to nejlepší roky mého života. Protože jsem byl mladý a zamilovaný."
16. 11. 2013 | 08:58

Martin1 napsal(a):

17. listopad 1989?
"Všechno je jinak"
16. 11. 2013 | 09:55

Plachý napsal(a):

Každý, kdo napíše jakýkoli názor, že v socialismu bylo i hodně dobrého, je roztrhán jako přisluhovač komunistů a je mu doporučeno odstěhovat se do S.Koreje. Nevím, zda se jiné státy východního bloku takhle pořád babrají ve svých socialistických historiích, ale tady už to nemá daleko k hysterii na základě vyprávění „vytipovaných“ obhájit sra.ky, ve kterých se nalézáme. Každou i sebevětší zlodějnu dokážeme obhájit, ale meleme pořád o tom komunismu, který nikdy a nikde nebyl, jak se tam zavírají faráři, jedí se děti apod. Původně jsem se k tomu ani nechtěl vyjadřovat, ale kde to jsme, když vychvalujeme ztráty sociálních jistot, zničené zdravotnictví, školství, rozprodané a rozkradené hospodářství, rozkradené důchody „normálních“ pracujících. Pak si na rovinu sdělujeme a bereme jako normální, že každý politik od starosty nahoru je zloděj. Největší zloděje neodsuzujeme, ale amnestujeme. Všechno ve jménu jakéhosi antikomunismu se může = je správné. To jako má být ta vytoužená svoboda?
16. 11. 2013 | 09:57

mirďa napsal(a):

Listopad byl domluven už 28 Října.Hlavní postavou sametu nebyl Havel.Ale Kocáb a Horáček.Pamatuju si, co při předáváni moci řekl Adamec.Jednou i vás bude národ soudit.A je to tady.K těm diskutujícím, co tady plácají o katastrofě v případě pokračování socialismu.Ano v tom jak se dělala politika to bylo neudržitelné.Bohužel, perestrojka východní blok rozvrátila.Ale ekonomicky byl předán stát na solidní úrovni.Mezi těmi studenty byl třeba i pan Benda a Pospíšil.Dnes se možná diví,jak to tady vypadá.Ale sklidili jsme to, co listopad zasel.Každý si musí udělat jasno sám.Tohle jsme opravdu chtěli?
16. 11. 2013 | 09:58

e.m. napsal(a):

*Jak stárnu, začínám chápat smutek v očích kněží Zemka, Štarka a Razíka, když se snažili vysvětlit nevysvětlitelné*

Vážený pane Vácho,
bohu?žel?, to, o čem hovoříte, je běžný dějinný mechanismus. Kdyby každá nová generace měla žít v trvalém stínu utrpení generací minulých, asi by nikdy nenalezla odvahu rozmnožit se.
V poslední době jsem shlédla několik historických dokumentů a polodokumentů. Utrpení, které způsobovali římané *barbarům*, které *civilizovali*, patrně nebylo o nic menší než to Vámi popisované, utrpení člověka mučeného inkvizicí kvůli *čarodějictví* či *bludu* také ne, atd. atd. Vaší pozornosti doporučuji zmínky v materiálech z inspekčních cest Josefa II po českých zemích -- utrpení rolníků, kterému v té době katolická církev v podstatě nečinně přihlížela, soustředěna na budování pyramid své doby, bylo rovněž alarmující. Vaší pozornosti doporučuji: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Jen-pro-silne-zaludky-Umiral-v-centru-Prahy-bez-pomoci-Zbylo-jen-toto-video-293461
Nevím, zda je materiál pravý... myslím, že každý normální člověk, kdyby se nachomýtl k něčemu podobnému, snažil by se nikoli točit video, ale vyburcovat.....koho vlastně???

Prosím, přestaňte žít v minulosti.
Vaše organizace dostává do rukou nemalé prostředky s tím, že se pasovala na ?monopolního? dodavatele soucitu a pomocníka v nesnázích.
Budu jí k tomu prostřednictvím odvodů pro stát napomáhat i já, ačkoli spolu v ideové oblasi nesouzníme.
Jestliže tedy svou dobročinnost takto deleguji na Vás a Vaše soukmenovce, ráda bych, abyste přestali adorovat vlastní minulost a povyšovat vlastní minulou negativní životní zkušenosti nad utrpení jiných lidí -- které se možná děje tady a teď. Ujišťuji Vás, že i ti, kdo s Vámi nesdílejí Vaši víru, mohou být lidmi stejně hodnotnými, jako jste Vy a Vaši souvěrci, a jejich utrpení může být stejně silné, někdy možná o to horší, že žijí bez vědomí mocného spojence.

:) nicméně -- :) mám dojem, že se Vám právě snažím vysvětlit nevysvětlitelné....
16. 11. 2013 | 10:00

Martin1 napsal(a):

resl napsal(a):
dost zdejších komoušů vzpomíná na jejich krásné časy, ale jen jejich s jejich zákony a s jejich abnormální hloupostí. přejme jim to, už se jim nikdy nevrátí.
16. 11. 2013 | 04:21
-----------------------------------------
My ostatní, kteří jsme milovali svobodu, tak jsme museli poslouchat jejich kecy, tvářit se, že to žereme, bylo nám trapně, v kapsách jsme zatínali pěsti, měli jsme radost z každé blbosti, která se jen trošku podobala tomu západnímu.Dnes mnohé už máme, ale vstoupili jsme do kapitalismu v mizerné době.
Dnes bych je rád viděl ve stejné bezradné pozici, jak řídí stát v demokratické době, kdy jim může každý do obličeje zařvat při přednášení jejich teoriích "K E C C Á Š!".
Jak by vůbec vypadal jejich komunismus bez komunismu?
16. 11. 2013 | 10:11

TEMPLÁŘ napsal(a):

Jedna z velkých PRAVD je citát , že dějiny píší VÍTĚZOVÉ a na tom nic nezmění žádný politik.No a protože těch vítězů bylo v průběhu dějin NEPŘEBERNÉ množství , tak opravdová historie se kdesi ztratila a to co nám zůstalo je pouhé přání různých vítězů !!
16. 11. 2013 | 10:21

Martin1 napsal(a):

eragonia
Ano, máte pravdu. Jeden hnůj vystřídal další, ale můžeme to klidně říct a můžeme se rvát za nápravu. Škoda - jsem už starý dědek - rval bych - rval. Ale darebáků je opravdu dost. Někdo si svobodu zaměnil za beztrestnost a politici povýšili zlodějnu na umění!
16. 11. 2013 | 10:22

Adolf napsal(a):

Žádná režimní svoboda není a nikdy nebyla.
Jediná svoboda je vnitřní svoboda.
Ta nelze docílit žádným státním zřízením.
Nejvíc svobody vnitřní měl člověk za takzvané totality.
Nemusel se starat o to, jestli má co jíst, jestli ho někdo vyhodí z práce a podobné základní podmínky k životu.
Měl spoustu volného času k duchovnímu rozvoji.
Kdo chtěl.
Dnes ho nemá.
Taky jsem v roce 89 byl, jako všichni mladí, naivní a myslel jsem si, že tvořím dějiny.
Dnes vím, že to byla obrovská chyba. Ale tato zkušenost je nepředatelná, stejně jako žádným mladým nelze předat jakoukoli pravdu. Z principu mladosti budou v opozici.
Ale já vím, proto NIKDY neuvěřím kecům o "svobodě", "demokracii" a podobných nesmyslům.
Tyto termíny jsou Yeti, každý jich má plnou hubu, ale nikdo je neviděl nikdy v praxi. Nic takového nikdy neexistovalo.
16. 11. 2013 | 10:25

resl napsal(a):

mirďa : Ale ekonomicky byl předán stát na solidní úrovni.
eragonia : muzete dal zvonit klickama i stim vasim ozralym komunistobijcem karlem a posranym pravdolaskarem Havlem sraci !!!!
-----------------

tady je máte, všechno zapomněli, nechtějí hledět zpátky, žene je komoušská nenávist za to, že nebyli potrestáni. primitivové, vrazi, komoušský bachaři, vojáci /Picek je důkaz abnormální pitomosti a zbabělosti/ které člověk jen stěží nazývá lidmi. Máte bolševici odzvoněno a doufám, že za propagaci komunismu, budete brzy chodit do kriminálu, jako je to s fašismem.
16. 11. 2013 | 10:28

Brundibár napsal(a):

Skogen:
Trochu upravím ta vaše čísla, podle mého rozpočtu:

Nájem 5000 Kč (nájemní byt 3+1 ve statutárním městě, včetně vody a tepla a dalších služeb), inkaso necelé 2000 Kč, MHD 5000 Kč (ale roční kupón, řekněme tedy 1000 Kč včetně občasných cest mimo město). Jsem na 8000 Kč, přidám vašich 5000 Kč na jídlo (osobně utratím méně, ale budiž), jsem na 13 000 Kč a o 4500 Kč níž než ve vaší kalkulaci. Podle ČSÚ je medián mzdy v ČR asi 20 000 Kč, takže zbývá 7000 Kč na ostatní věci. Je to málo? Nemyslím si.
A kdo má méně než medián, bude nejspíš bydlet v menším bytě než 3+1, nebude bydlet sám (a náklady na bydlení sdílí s partnerem), atd.
16. 11. 2013 | 10:31

resl napsal(a):

Adolf : Ale já vím, proto NIKDY neuvěřím kecům o "svobodě", "demokracii" a podobných nesmyslům.
Matrin1 : Ano, máte pravdu. Jeden hnůj vystřídal další,
-------------------
pro občany západní Evropy má demokracie valký význam, pro zviřtko ze zoo to je horší
hnůj, jako hnůj ? ale vrátit byste to nikdy nechtěl, jak píšete na jiném blogu.
16. 11. 2013 | 10:33

Martin1 napsal(a):

Adolf
Možná by vám k tomu stačilo, kdyby jste si udělal výlet do "pionýrského tábora" jménem Mauthausen a hned by jste měl kontury mezi svobodou a nesvobodou jasnější.
Někdo je citlivější a někdo potřebuje ten "výlet". A někoho je nutné postavit na 4 hodiny v hadrech na aplelplac ve 20 stupních pod nulou.
Vnitřní svoboda je přeci úplně jiná kategorie - to je o něčem jiném. Nevěřím, že kriminál je povinnou vstupenkou do duševního pozvednutí.
16. 11. 2013 | 10:35

Standa napsal(a):

Pro první příspěvek: BURAN byl Sovětský raketoplán, který nikdy neletěl. Nevím kde pisatel bere tyto zcestné informace.
Standa
16. 11. 2013 | 10:36

Joe Ratata napsal(a):

Jojo, to byl krásný čas.
A pak nám tu krásnou naději ukradli, vykradli, pošpinili, podupali, znetvořili...
A my si to nechali líbit!!!
A stále necháváme!!!
16. 11. 2013 | 10:45

Martin1 napsal(a):

resl
Ne, to bych už nechtěl - zpátky starý systém a myslím, že jsem už dost starý a nemocný, že bych za demokracii dokázal položit i ten zbytek života.

Ale nebudu sobě, ani nikomu jinému lhát, že je kolem mne tolik "všiváren", že mohu porovnávat s minulostí a "vyzobávat" jednotlivosti a říkat, to bylo lepší, tohle taky. A proč by to nešlo i v tomto systému? Co tomu brání? Jenom to, že někdo říká, že to nejde? A co když to jde a jenom ti darebáci to nechtějí, protože to někomu jinému takto vyhovuje - nese mu to osobní prospěch a je mu fuk, že to těm druhým škodí?
16. 11. 2013 | 10:45

Martin1 napsal(a):

Buran
Pro burany, kteří se nezajímají o kosmonautiku.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Buran
16. 11. 2013 | 10:49

Brundibár napsal(a):

mirďa:

Upřímně, hospodářsky bylo socialistické Československo dost na dně, i když to podle státního rozpočtu na první pohled tak nevypadalo.
Desítky let se zanedbávala údržba (Praha - a nejen ta - byla plná "podchodných" lešení, která chránila chodce před padající omítkou - podívejte se na fotografie z té doby, opravena byla jen Královská cesta v Praze, a to jen zvenku), stroje v továrnách často pamatovaly TGM a někdy i FJ I., bylo málo i takových věcí jako jsou umělé ledviny (pořadníky na Favority proti tomu byly nakonec fajn, tady šlo o život) a české zdravotnictví nemělo ani dost infuzních setů (a to ani taková pracoviště, jako byla FTN Bulovka, přitom se nejedná o nic složitého).
Nakonec si i ÚV KSČ uvědomil, že "jsme to s tou kolektivizací trochu přehnali" a začaly se objevovat "ekonomické pronájmy" a podobné prvky soukromého podnikání.
16. 11. 2013 | 10:52

Naštvaný napsal(a):

"začínám chápat smutek v očích kněží" :To jsou divní kněží. Ti přeci musí vědět, že pojem ráj na zemi si vymysleli komunisti. Ten tu nikdy nebude, takže není proč smutnět - ale co je důležité, že oni již mohou, kdekoho vést, aby jednou získal ten pravý ráj. A to by mělo jejich duše, i oči, rozradostnit.
16. 11. 2013 | 11:01

Martin1 napsal(a):

Brundibár
Mám rád techniku, ale ono je to těžké porovnávat vše do minulosti. V NSR taky nikdo v roce 1989 neměl mobilní telefon dnešního typu. A zas tak ohromný rozdíl nebyl ani v automobilech. To, aby vás to někam odvezlo - to splnily oba stejně. Někdo vám tady z vesnice řekne, že ty dřívější byly lepší, že se na nich dalo všechno opravit doma na koleně za pár korun. Dnes musíte jet i na výměnu žárovky do servisu. Tak co je lepší? Jak by to vypadalo, kdyby ten systém fungoval déle bez západního embarga na počítače? Zhroutil by se zcela? Jak by se choval, kdyby se směl takto astronomicky zadlužit? Berete ohledy na počet všech možných výrobků, které jsme vyráběli. Na soběstačnost v mnoha oborech? Na výdaje na zbrojení, které jsme vydávali? Na armádu - na vojáky, které jsme živili? Atd? Atd? Jsme dostatečně spravedliví při všech hodnoceních?
16. 11. 2013 | 11:04

Skogen napsal(a):

Brundibáre,

upravovat můžete nahoru i dolů podle nepřeberně životních situací. Jsou i tací, kteří bydlí u rodičů, zdědí bydlení, takže platí jen ekvivalent fondu oprav, atd...

Bude ovšem asi fér, když vezmeme v potaz realitu bez všech zvýhodnění a šťastných klik, prostě tu normální všední realitu, na kterou dosáhne úplně každý.

Proč úplně každý?

Nemyslíte si, že v normálním vyspělém státě by si za průměrný (!) plat (!!!), tedy de facto statisticky vzato za slušný příjem, měl kdokoliv moci dovolit slušně bydlet, jíst, odívat se, jednoduše fungovat? Stále nehovořím o slušném životu, pouze o slušném fungování.

A jak jsem vám to vypočítal - a každou z těch vašich položek bych hravě dokázal zpochybnit právě proto, že nezáleží na jednom neuvěřitelně šikovném a skrz naskrz schopném (trošku se vám posmívám, odpusťte, ale tou konkretizací jste si o to sám řekl) brundibárovi, ale to vše by mělo být k dispozici každému takovému.

Ba co víc, každý, kdo pracuje, by si měl moci dovolit slušné fungování, jenže to už je říše fantazie.

No a na závěr, když mi nebude stát za to polemizovat s vámi o reálnosti a nereálnosti jednotlivých značně neúplných položek, zakroutím krkem vám i Neovi jednoduchou věcí - ony ty mé jednoduché počty platí jen a pouze, jestliže máte celý ten čistý průměrný příjem sám pro sebe. Jinak pochopitelně většinu z nich násobíte a zavádíte další.

Takže skromný a šikovný brundibáre, průměrný čistý příjem produktivního občana české republiky opravdu paradoxně ani na tu LEDku nevypadá, o nějakém slušném životě ani nemluvě :)
16. 11. 2013 | 11:24

palicevypatlana napsal(a):

je spoluzakladatel OF resl ktery s Vaskem Ruzyne veskrnou a komousi z obrody rval nejsme jako oni a se spuchlym Pithartem slysel travu rust. Resle mas co jsi chtel spolu s tvymi polepsenymi soudruhy.
16. 11. 2013 | 11:26

Skogen napsal(a):

No a k těm státním financím, Brundibáre...

Komunisté tady po sobě zanechali jeden zlatý grál. Ten grál se jmenoval nulový státní dluh. Samozřejmě, vy hned teď začnete operovat podfinancovaností investic do infrastruktury a vůbec všeho, jenže... Všechno to, co si vypozlátkoval kapitalista, si vypozlátkoval na dluh, brundibáre. Teď má toho dluhu plné kalhoty, ačkoliv stahuje prostředky z postkomunistických zemí, do kterých zainvestoval.

Produktivita práce vůči 100 % EU je v ČR na 80 %, cena práce je na 40 %, cenová hladina shodná, v mnoha ohledech i vyšší - chápete, že je zde kladné saldo, které odsud mizí? A stejně to tomu neuvěřitelně šikovnému kapitalistovi nestačí, protože dohonil svůj vlastní ocas. Komunista zainvestoval pouze to, na co reálně měl. Kapitalista si na to půjčil. A uplatil tak nejen ty svoje kapitalistické občany, ale i ty socialistické, kteří si mysleli, že je možné ekonomické perpetuum mobile. Není možné. A západ velice brzy za svou „vyhranou ekonomickou válku“ zaplatí tvrdou daň. A my nejvíce, protože platíme už teď a nikdy jsme si reálné životní úrovně, na kterou podle kapitalistických měřítek máme právo, nemohli dovolit. My platíme dluhy západu a nestačí to.
16. 11. 2013 | 11:34

Skogen napsal(a):

Brudnibáre,

jo, teď jsem si uvědomil, že musím reagovat ještě na ten váš medián. Brundibáre, vám chodí na účet váš hrubý příjem? Mně tedy ne, mně tam chodí čistý příjem. A vsadím se, že taky všem ostatním kromě brundibára tam chodí čistý příjem.

Takže zatímco brundibár má ze svého mediánu sedm tisíc navíc, normálnímu člověku to praskne na daně.
16. 11. 2013 | 11:41

pokrok nelze zastavit napsal(a):

Brundibár
Taky klystýrové sety jste zapomněl.
Těch ale nebude nikdy dost, pro vás.
Odkazuji vás četbou na R. Honzáka, o břišním mozku.
Tu argumentaci z Čítanky mladého novináře pro 5. ročníky základních škol furt neopakujte.
Zbytečně to plýtvá prostorem na diskových polích.
I když už existuje program, který to zjejich polí na můj displej nepustí, stačí zadat Brundibár.
16. 11. 2013 | 12:00

resl napsal(a):

Technika šla tak dopředu, že by v komunistických státech muselo být embargo na všechny filmy, záběry z tv a úplně by se musely zrušit snad i zájezdy pro turisty. Při představě, že jdete pod lešením polorozpadlou Prahou a u st. tramvaje telefonuje západní turista z nějaké kapesní krabičky a ještě na ní vidí živý přenos, by se srotil dav, který by musela rozehnat snb /policie/. A už by to jelo Prahou a bolševik by řval, že to je západní propaganda, jenže vy byste za chvíli potkali další ? No asi ne, nedovolili by tady příjem ze satelitů, ale jak zabránit občanům v zadrátovaném státě, aby nic neviděli, neslyšeli a chodili do kina pouze na sovětské filmy ? Nepředstavitelné, že bolševici, tak dobrou chuť k vašemu bůčku se zeleným razítkem a hromadě brambor se zablácenou hlínou.
16. 11. 2013 | 12:18

Skogen napsal(a):

resle,

ještě jednou :) Komouši předávali de facto nezadluženou zemi. Kapouši dnes neví, jak umořit dluhy.

Komouši měli zanedbané prostředí, ale žádné dluhy, kapouši mají sofistikované prostředí, ale v dluzích vězí až po uši, přesněji, až po hranici kolapsu systému.

Vy tu naprosto jednoduchou rovnici nevidíte? Komouši totiž financovali pouze to, co si mohli dovolit. Kapitalisti toho využili tím, že upláceli životní úrovní, na kterou ale reálně vzati neměli a také proto mají USA 16777319000000000000 dolarů státního dluhu a kdyby s obtížemi nedošlo k dalšímu navýšení hranice pro zadlužení, letos by USA zbankrotovaly.

Zkuste to do svých myšlenkových procesů začlenit, rozšíří vám to obzory.
16. 11. 2013 | 12:31

Martin1 napsal(a):

resl
"Při představě, že jdete pod lešením polorozpadlou Prahou a u st. tramvaje telefonuje západní turista z nějaké kapesní krabičky a ještě na ní vidí živý přenos, by se srotil dav, který by musela rozehnat snb /policie/."
-------------
Tak by to nešlo, je vidět, že jste doma v oboru "štvavá propaganda":)) a technika je pro vás "španělská vesnice".
Aby to zde mohl ten turista provozovat, tak by zde na to musely být ty vysílače a přijímače. Snad by to šlo u satelitního telefonu, ale ten se neosvědčil (je drahý)a využívá se jen v krajních případech, na mořích a v horách a v armádě. Tam, kde není možné stavět ty vysílače a přijímače.
Nám stačilo k zaplnění a ucpání obchodu výstava západních rádií, magnetofonů, atd. Byli jsme i já úplně samá slina . Moje první cesta na západ po revoluci byla právě do těchto obchodů. Nesměl jsem nikam ven - sestra zůstala v USA.
16. 11. 2013 | 12:33

K.V napsal(a):

Brundibáre 10.31 to jsou ale bláboly. Nějak jste zapomněl že ten váš medián 20000 je hrubého, takže čistého o hodně méně.
Také jste nezapočítal důchodce s průměrným důchodem 10000. Za komunistů 1/2 důchodu v pohodě stačila na jídlo a bydlení, dnes ve větším městě nestačí celý důchod. Nějak jste zapomněl že tu máme 600 000 oficiálně nezaměstnaných, další 300- 400 000 neregistrovaných, že tu máme bezdomovce, žebráky a gheta, milion exekucí ročně.
Včerejší zprávy -1/3 domácností nemá rezervy ani ve výši měsíčního příjmu, tedy když klekne lednička, pračka, kotel na topení, tak se během měsíce přidají k dalším dlužníkům a potenciálním zákazníkům exekutora, protože když neušetřili za celý život ani jeden plat, tak ten dluh neutáhnou.
.
Nějak jste zapomněl na dluhy státu, krajů, obcí, když rozpočítáte na lidi pracující a tvořící hodnoty / ti jediní ho mohou prací zaplatit/, tedy mimo sektor kde dostávají plat z daní jiných, tak by každý takový musel zaplatit cca 0,5 až 0,6 milionu- to by o žebrotě bylo 90% národa.
.
Vůbec je s podivem jak lidi dokáže psát jako rádoby inteligentní a přitom si neumí představit ani základní dané údaje.
.
Nějaká forma národního zblbnutí. Padáme do žebroty a někteří se z toho ještě radují
16. 11. 2013 | 12:42

Joe Ratata napsal(a):

Je vidět, že Brundibár není zaměstnanec (to by určitě umněl rozlišit hrubou a čistou mzdu), ale nejspíš se živí jako podvodnikatel a ti jak známo, daně neplatí, pouze optimalizují, pokud rovnou nepodvodnikají ilegálně.

Docela by mně i zajímalo, v jakémže to statutárním městě je nájem 3+1 za 5000,- a to včetně tepla, vody(někde se platí i vodoměr) a služeb (elektřina spol. prostor, satelitní a kabelová TV, koncesionářský poplatek za Ro a TV, internet, odvoz odpadů, poplatek za správu domu, příp. úklid a psa).
A to se ve svém výpočtu ani nezmínil o elektřině pro domácnost, poplatcích u lékaře, zubaře, za recept, doplatky za léky, za pobyt v nemocnici, za povinné ručení, za životní a úrazové pojištění (což by každý rozumný člověk měl mít, aby v našem přátelském zřízení neskočil jako bezdomovec on, nebo jeho rodina) a další poplatky, které po vás chtějí, kamkoli strčíte hlavu.
16. 11. 2013 | 12:43

Joe Ratata napsal(a):

resl
Sovětské filmy se nejméně 20 let netočí a k rozpadu CCCP naši komanči a disidenti přispěli zcela minimálně. Nebo myslíte, že to předání moci výměnnou za beztrestnost u nás, položilo Sovětský Svaz?
16. 11. 2013 | 12:52

resl napsal(a):

skogen : Vy tu naprosto jednoduchou rovnici nevidíte? Komouši totiž financovali pouze to, co si mohli dovolit. Kapitalisti toho využili tím, že upláceli životní úrovní, na kterou ale reálně vzati neměli
-----------------
to jsou pitomosti, hodné sovětské propagandy pro šestileté žáky zvláštní školy. kdybyste se zbláznil soudruhu a skákal třeba po hlavě, nelze obhájit komunismus a srovnávat se západem už vůbec ne. v ničem. zkoušejte vaše výplody na mateřskou školku, nebo lidech uzavřených v psychiarických léčebnách. Do přímé diskuze bych vám nedoporučoval chodit.

v kerejch komunistických státech napsal(a):
resl
Aji vás už si přidám na seznam blokovanejch diskutérů.
------------
aji si mě přidejte, ale jsem rád, že nemáte žádný argument vůči mně. hlavně, že jste zdráv fyzicky, dobrou chuť.
16. 11. 2013 | 12:52

resl napsal(a):

Ratato, nejde o filmy tak nevyzobávejte drobnosti, jde o to, abyste uznal, že komunistický systém zaslouženě prohrál a už nikdy nebudete chtít, aby se ten marast a hrůza vrátily. nebo snad si to přejete se vším všudy ?
16. 11. 2013 | 12:55

Skogen napsal(a):

resl,

před vašimi argumenty mi nezbývá než kapitulovat :)

Zahanben odcházím do sovětské školky.
16. 11. 2013 | 12:58

Skogen napsal(a):

Joe Ratata,

pokud já vím, Gorbačov prostě svoje periferie nechal svému osudu. Přičemž my jsme to brali jako své vítězství a ve skutečnosti jsme prohráli studenou válku, načež se k nám vrhli naši osvoboditelé a k naší velké radosti nás kolonializovali :)

Dnes naše dcerušky svobodně vyvezou stamiliardy ve prospěch svých zahraničních matinek, ale resl to stejně všechno vyhrál.
16. 11. 2013 | 13:01

Brundibár napsal(a):

Martin1:

Nesrovnávám věci v 80. letech s dneškem. Když jsme u aut - Š 120 (Volga GAZ 24, doplňte cokoliv kromě Čajky) a Mercedes W124 vás sice odvezly, ale stejně ani omylem. Drobnosti se v 80. letech daly opravit v garáži, na tu Volhu sice stačilo i kladivo, Š120 vyžadovala i kombinačky, ale ten Mercedes nebyl o tolik složitější a přitom vydržel podstatně déle.

K embargu na počítače - ty platilo jen 32bitové stroje, takže IBM kompatibilní s 386 a výš. Upřímně, takových strojů se v 80. letech tolik nedělalo a používaly se jen výjimečně. (A když DTP studio nové tiskárny Rudého Práva potřebovalo Macintoshe (32bitový MC68030), tak si je přivezlo přes Rakousko, kde bylo dost firem ochotných takový obchod pokrýt.

O soběstačnosti bych až tak nemluvil, co znám tak to bylo násobně dražší, než dovoz z venku (například, ZX Spectrum bylo výkonnější a v bazaru levnější, než cena PMD-85, nakonec ve Skalici koupili licenci a vyráběli Didaktik Gama). Jinak astronomické zadlužení zkusili v Polsku a Maďarsku (jen to dali na spotřebu, aby se lidi nebouřli, nikoliv na investice), takže příklady bychom také měli. Ano, ČSSR bylo na konci 1989 v nejlepším stavu ze všech socialistických zemí (mimo NDR, kde vnitroněmecký obchod dělal divy a sjednocení konečně také). Dovedu si dnes představit x scénářů, jak dát socialistické hospodářství Československa po roce dohromady a ano, mohli jsme to udělat mnohem lépe. Jenže v roce 1990 jsme neměli dnešní zkušenosti a neměl je nikdo
16. 11. 2013 | 13:08

Joe Ratata napsal(a):

resl
Ne, asi bych nechtěl, aby se vrátil takový režim, co tu byl před 89.
Štve mně ale ,že titíž prospěcháři (nebo jejich synci) co dělali kariéru za socialismu a na jejichž neschopnost jsme dopláceli technologickým zaostáváním, dnes škodí na významných postech stejně, možná i víc a na jejichž neschopnost a všehoschopnost doplácíme životními jistotami a kvalitou života, ekonomickým propadem a - technologickým zaostáváním, neboť montovny nejsou vývojová pracoviště.
16. 11. 2013 | 13:13

Skogen napsal(a):

Stodvacítky jezdí dodnes a jejich produkce skončila převratem, to znamená, že jsou v provozu čtvrt století a to nikterak výjimečně.

Samozřejmě že dnes je doba někde úplně jinde, podobně jako u srovnání tehdejšího Spectra a dnešního Applu, s výjimkou toho, že stodvacítka na rozdíl od Spectra ještě dnes plnohodnotně poslouží.
16. 11. 2013 | 13:16

af napsal(a):

Kolega říká každému:
Zvonil jsi? Tak si nestěžuj.
Nepříjemné je, že výroba šla často do kytek, nebo je jen pro někoho a zůstaly hlavně ty kulisy.
To je dobré tak pro stavěče kulis jako byl Havel a pro herce, režiséry jako Fenič. Ale nic víc.
Církevní takzvané restituce, to už je jen takový návrat na začátek novověku.
16. 11. 2013 | 13:33

Brundibár napsal(a):

Skogen:

Omlouvám se, daň jsem tam nedal, na druhou stranu jsem počítal náklady na bydlení pro čtyřčlenou rodinu (třípokojový byt + veškeré spotřeby) a dost jsem taky přál na dopravě. Konečně, počítal jsem rovnou s mediánem, průměrný hrubý plat je o 4000 Kč vyšší (a shodou okolností tyto 4000 Kč "padnou" na daně a pojištění).
Jestli si myslíte, že to je nějaká šťastná náhoda a chcete zpochybňovat, kolik platím za bydlení, je to váš boj. Co tak mluvím s kolegy, tak platí v podstatě stejně (bavíme se o nájmech, nikoliv hypotékách). Konečně, sousedé v další dvoustovce bytů mají pochopitelně identické podmínky.
Já netvrdím, že člověk s "českým mediánem" si může nějak vyskakovat, ale upřímně, to si nemůže nikde na světě. Rozdíl je v tom, že dnes má český občan daleko víc možností, než měl před 25 lety a je už jen na něm, jak se rozhodne. Že to není jednoduché a člověk musí udělat i hodně těžká rozhodnutí, to vím víc než dobře.
16. 11. 2013 | 13:38

Martin1 napsal(a):

Brundibár
píše:
"Rozdíl je v tom, že dnes má český občan daleko víc možností, než měl před 25 lety a je už jen na něm, jak se rozhodne. Že to není jednoduché a člověk musí udělat i hodně těžká rozhodnutí, to vím víc než dobře."
-------------
Vždyť to stále říkám, že nelze srovnávat nesrovnatelné.
To je stejné, jako tvrdit ( a pravdivě), že v roce 1989 bylo určitě lépe a bylo všeho víc, než v roce 1963.
16. 11. 2013 | 13:49

Brundibár napsal(a):

Joe Ratata:
Město si tipněte ;) Statutárních měst není zas tak mnoho a roční známka MHD stojí kolem 5000 Kč, takže bude spíš větší. Teplice nebo Ústí to ale nejsou... Jinak v nájmu a inkasu platím vše na provoz bytu, včetně spotřeb a jejich vyúčtování.
16. 11. 2013 | 13:57

Skogen napsal(a):

Brundibáre,

jestliže chcete počítat náklady na čtyřčlennou rodinu, tak ale musíte dost přidat na položkách strava, ošacení a doprava.

Co se týče nájmů, existuje nějaká mapa místně obvyklého nájemného, podívat se na výši nájmů ve statutárních městech se můžete třeba zde:

http://www.vlastnici.cz/podivejte-se-za-kolik-je-pronajem-bytu-ve-vasem-meste/

Odkaz dává za pravdu spíše mně než vám. Vaše nájemné je za 3+1 velice výhodné, pokud to není nějaká ratejna.

Pro domácnost se dvěma nezaopatřenými dětmi je průměrná čistá mzda 21,5 tisíce korun pro prvního výdělečně činného, pokud má i ten druhý průměrný příjem, což je veliké štěstí a rozhodně ne pravidlo, má k tomu 19 tisíc čistého, suma sumárum 40 tisíc a něco.

Takže 8000 + energie a vodné stočné 4000 Kč (voda 400*4 = 1600, elektřina 900, plyn 1500), strava 10000 (2*3500+2*1500), doprava (vy nemáte automobil? Průměrný občan ho má) 2000, ošacení, telekomunikace, náklady na školu pro dvě děti 4000...

V tomto případě zůstává čtyřčlenné rodině 12000,- Kč. Ovšem za předpokladu, že oba dva mají průměrný republikový příjem! Že jsou plně zařízení a nemusí inovovat, že nikdo z nich neonemocní, že nemají žádné pohledávky, že nemají žádné výdaje na kulturu, cestování, dovolenou, že nechodí k lékaři včetně zubaře, zkrátka, že jim naprosto vše naprosto modelově vychází. Jeden přijde o práci a je konec, Brundibáre. I s průměrným příjmem toho jednoho.

A pokud zohledníme medián, jak jste správně podotknul, od těch modelových ideálních 12.000 korun teoreticky volných prostředků rovnou odečtěte 2*4000 a zůstanou vám teoreticky 4000. Po odečtení pouhých nutných nákladů! Což stále neznamená, že s tímhle lze v dnešním světě plnohodnotně vychovávat dvě děti.

Je mi líto, brundibáre, ale na pětadvacet let v kapitalismu, s produktivitou 80 % úrovně EU, na vyspělou zemi v srdci Evropy, je to naprosto k smíchu.
16. 11. 2013 | 14:06

Brundibár napsal(a):

Skogen:

Ratejna to opravdu není (psal jsem, že 3+1), podobně jako já platí kolegové i jinde (firma je plošně po ČR ve větších městech, takže mám co srovnávat). Psal jsem, co platím, jestli s tím máte problém, budiž - váš boj.

Mapa nájemního bydlení má jedno omezení - totiž, týká se jen nájemních bytů a těch je např. podle SON nějakých 20%. Nelze ji tedy vztáhnout plošně na populaci v případě, že zbývajících 80% bytů má nižší náklady.
16. 11. 2013 | 15:12

Joe Ratata napsal(a):

Brundibár
Statutární město (kromě 4 největších) kolem sto tisíc obyvatel, Moravák nejste, Jihočech také ne (to byste nadával na drahotu, protože Jihočeši jsou Skoti, které vyhnali ze Skotska pro přílišnou šetrnost), takže zbývají Pardubice, Hradec a Liberec. Myslím ale, že nebydlíte v nájemním bytě s tržním nájemným, protože nemáte ani ánung co to stojí. Možná ještě Plzeň, ale tam je dražší i regulovaný nájem.
Tipuji Vás na Pardubičáka, proto tak trváte na statutárním městě, protože Pardubice jsou takové statutární nedochůdče, co se snaží vyrovnat Hradeckým votrokům.
16. 11. 2013 | 15:19

Richard napsal(a):

četl jsem článek ještě jednou, bo mě napadlo, jestli Vám nekřivdím, když jsem psal, že je prázdný...
Prázdný asi není, to jsem minul, ale působí na mě těžce, jako bych při jeho čtení v sobě pocítil nějaký kámen, který mě zatěžuje a táhne dolů, tenhle pocit jsem zažíval právě v přítomnosti křesťanů...taková těžkost, frustrující závažnost atmosféry, když jsem z takové situace vypadl ven, pocítil jsem úlevu, jakoby se ve mně opět probudil život, radost, lehkost...
Netvrdím, že je taková vážnost a tíha nesvobodná, ale je ta Vaše svoboda, Vaše představa svobody...
Vidím svobodu i v jednání těch studentů, kteří ťukají do svých moderních hraček, byť třeba nečiní nic prakticky užitečného, ale smyslem hry není produkt či užitečný výkon, "hraní si" je zakotveno samo v sobě, ve svém prožitku....je to cesta k sobě, ke svým hlubším, autentickým pocitům...
16. 11. 2013 | 15:24

Skogen napsal(a):

Ne, s vaším bydlením nemám problém, mám problém s tím, že své výhodnější podmínky vázané k firemní příslušnosti pokládáte za standard.

Ale my se přece bavíme o nájmu, tedy i o nájemním bydlení, potažmo o nájemních bytech. Anebo chcete začít rozehrávat hypotéky? Co se týče nižších nákladů, to je přece silně variabilní. Musíte brát v potaz rekonstrukce, přestavby, zkrátka příležitostné, ale značně vysoké náklady. Proto se prosím držme právě těch nájmů, u kterých lze nákladovost nejsnáze objektivizovat a zároveň by vůči ostatnímu bydlení měly být v nějaké rovnováze.
16. 11. 2013 | 15:27

Baba Jaga napsal(a):

No jo, nějak se nám vzpomínek na dny těsně po 17.11.1989 nedostává. Ani paní Lila nic - asi tehdy byla na školičce někde na lontě, kde se nic neudálo (stejně jako v naší vísce). Možná se s přibývajícími lety budou množit i paměti a zasloužilí hrdinové, že.
Úspěchu "mariánkového" blogu pana Váchy dosaženo nebude - a to se tu píše o všem možném i nemožném.
Tak jsem se alespoň ještě podívala na výsledky předčasných voleb ve farnosti a obci Lechovice. Měl by tam pan Vácha asi zajíždět častěji...
16. 11. 2013 | 15:30

Skogen napsal(a):

Kdo by taky vzpomínal na sehrané divadýlko s kulisami a dramatiky, ve kterém běžný člověk dělal naivního hejla.

Skutečná státotvorná éra nás teprve čeká. Tedy, v tom lepším případě.
16. 11. 2013 | 15:42

jozka napsal(a):

Hm, tak pet litru najem a dva litry inkaso za 3+1 ve statutarnim meste, to je skoro jak neovy nakupy pro rodinu na tyden :-)

Abych to uvedl do reality, ted jsem rok platil inkaso v mnohem mensim meste 4500-5500, najem 6000 za 2+1. Jine nabidky byly plus minus stejne.
16. 11. 2013 | 16:28

resl napsal(a):

Joe Ratata,
to jsem rád, že netoužíte po minulém režimu a ty všechny těžkosti, které líčíte, za ty nemůže režim, ale my, naše malé zkušenosti a naše dlouholeté vězení v bolševické kleci. Tady máte naději, tam jste tenkrát neměl žádnou, jen dusno, strach a prázdné regály.
16. 11. 2013 | 17:40

neo napsal(a):

jozka:

tebe to lhaní ještě nepřešlo?
16. 11. 2013 | 17:47

Qin napsal(a):

Zajimavé jenom je, že vám to,co objevujete po 24 letech,říkal a psal Petr Cibulka/který se soudil s V. Havlem/ a vy jste mu nevěřili a ani dnes ho nevolíte!98
16. 11. 2013 | 18:07

TEMPLÁŘ napsal(a):

POLITIK ? a takoví jsou skoro VŠICHNI !!
Motto: „Podobným darmošlapům se běžně říká „zmrd“.
Chudák Marek Benda - zaměstnanec českého národa !!
Politický matador a superpravicový deklamátor Marek Benda z ODS přiznal, že i přes vedlejší více než 250 tisícové příjmy, se musí mimo sněmovnu pořádně ohánět. Přečtěte si, co o tom říká sám Benda.:"Když se podíváte na ty příjmy, tak mám čtyři děti, manželku v domácnosti a z těch zbývajících příjmů bych rodinu v tuto chvíli neuživil,“ - tvrdí Benda, kterému evidentně poslanecký plat a náhrady nestačí.

Tak se na to podívejme zblízka:
Základní poslanecký plat: 56.000,- Kč.
Benda bere měsíčně jako předseda výboru 79.000,- Kč .... k tomu:
8.300,- měsíčně na reprezentaci a stravné
20.700,- měsíčně na cestovné
12.930,- měsíčně na administrativní a odborné práce
28.800,- měsíčně na pronájem poslanecké kancelář a jejího vybavení
35.875,- měsíčně na služby asistentů
7.000,- měsíčně na telefonní poplatky a připojení k internetu
Celkem na náhradách 113.605,- Kč měsíčně.

Takže základní plat MĚSÍČNĚ 79 tis. + 113 tis. náhrady + 30 tis.
"bokovky" = NOSÍ DOMŮ MĚSÍČNĚ PŘES 220.000,- Kč a - chudák v domácnosti s rozpočtem nevyžije ....
Kromě toho jsou mu např. hrazeny výdaje na ubytování a stravování při zahraničních i tuzemských cestách. Předsedům výborů navíc náleží služební auto bez řidiče.
NEPOLITOVALI BYSTE TAKOVÉHO CHUDÁKA ?
Nebylo by spravedlivější, aby funkce poslanců a senátorů byly čestné, a příjmy refundované státem, jako ze řádného zaměstnání? Ať se jim klidně proplácejí cesťáky, refundují asistenti, ale 8 300 na kravaty a žrádlo měsíčně? To se nemůže nažrat v poslanecké kantýně ze super slušného platu poslance, když tam mají ceny, jaké kdysi byly ve všech bufetech a závodních jídelnách?

Ovšem s řádným zaměstnáním Marka Bendy by byl problém – on totiž doposud nikde jinde nepracoval, jen v PS!

Otec synáčka po maturitě přivlekl do parlamentu a celému národu je záhadou, kdo ho vůbec volí nebo kroužkuje a jak je možné, že podvodník s diplomkou může vůbec ve sněmovně přebývat. Ale asi může – protože v poslanecké sněmovně je neskutečně vysoké procento trestaných a obviněných z podvodů a zlodějen. Zkuste si někdo spočítat na vašem pracovišti, kde je pohromadě 200 zaměstnanců, kolik z nich je trestaných. U nás jsem za dva roky našel pouze dva – jeden dostal pokutu za rychlou jízdu autem a jedna kolegyně dala facku exekutorovi. A teď si zkuste spočítat všechny kauzy v PS a vládě.

Jsme prťavá země, pracující, rodiny s dětmi a důchodci mají utaženou finanční uzdu kolem krku na doraz. A my uživíme senát i PS s takovými darmošlapy a vyžírky, jakým je Marek Benda.Naši potomci si jednou budou klást otázku: Co jste proti tomu udělali????

A my jim odpovíme už dnes:

Nic – protože proti tomu se dá udělat pouze jedno, a to s českým národem nejde.
16. 11. 2013 | 18:24

Joe Ratata napsal(a):

TEMPLÁŘ
Náhodou, já jsem moc rád, že se takový bezúhoný sympaťák a vysoce vzdělaný plzeňský právník jako je Marek Benda, na poslední chvíli proháčkoval na poslance a může reputaci ODS škodit dál. Strana, která si takové týpky nasadí do parlamentu, nemá právo na existenci.
16. 11. 2013 | 18:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Qine,

já panu Cibulkovi věřím. Odjakživa, ale zejména poté, co začal pracovat se siderickým kyvadlem http://www.cibulka.net/petr/view.php?cisloclanku=2007120601 či poslal oficiální ústavní stížnost na poslední prezidentské volby, protože "všichni kandidáti zaregistrovaní Ministerstvem vnitra jsou ruští fízlové" http://www.lidovky.cz/vsichni-kandidati-na-prezidenta-jsou-rusti-fizlove-pise-cibulka-v-ustavni-stiznosti-gau-/zpravy-domov.aspx?c=A121230_152101_ln_domov_vs. Toto je pak to vůbec nejlepší, co jsem (nejen) od něj slyšel https://www.youtube.com/watch?v=6f4897y9qRM

Ten člověk to má v hlavě opravdu srovnané ;-)

Libor Stejskal
16. 11. 2013 | 19:17

Brundibár napsal(a):

Skogen:

Mé bydlení nemá s mým zaměstnavatelem (a ani s žádnou jinou firmou) vůbec nic společného. Ano, je to dnes nejlevnější forma bydlení a je populární nejen v ČR, ale i v Německu (obou částech).

Jozka:
Váš problém. Čísla jsou opsaná z rozpisu na letošní rok.

Joe Ratata:
Děkuji za informaci, jak pracujete s informacemi.
16. 11. 2013 | 19:31

Ateista napsal(a):

Stejskal:

Předpokládám, že váš příspěvek k p. Cibulkovi alias kyvadélko je míněn opravdu jen a jen ironicky. V opačném případě bych pochyboval o reziduu vašeho rozumu.

Marek Vácha:

Asi by bylo vhodné napsat něco o tom, co se děje v posledních 20 letech, kolik lidí bylo doslova zničeno tím slavným kapitalismem a tou naší svobodou a porovnat to s tím, co bylo před rokem 1989.

Vracet se k tomu, co bylo v listopadu 1989 a jen tak tu klábosit, jak jste jel na kole a kolik bylo sněhu je zbytečné a bez přínosu.
16. 11. 2013 | 20:21

Joe Ratata napsal(a):

Brundibár 19:31
Musím Vás informovat, že Vaše informace mně vůbec neinformovala. Jste z Pardubic a bydlíte v bytě, jenž jste koupil?
16. 11. 2013 | 20:36

michal napsal(a):

mluvit o Cecilii bylo s odstupem asi to jedinné trvalé. bolševických blamáží na téma revoluce zažil p.farář řadu, proč by měl propadat zmatku? navíc tam byla asi i Eucharistie, řeč jen připravený text?

změny se dějí jinde a jinak, já byl starší, tak jsem to zabalil ve středu, v pondělí jsem viděl ještě šanci, úterý jsem váhal, středa byla socialismus s lidskou tváří, Dienstbierové husákové.. jedna společnost, zdálky z odstupu rozdíl zanedbatelný

dnes máme Zemana, sice v sedě, ale to je ideální pozice k manipulaci, podobně jako senilní slyší jen co chce a co se mu nelíbí, neslyší

demokracie beze směru, vyjma snad napodobovat oligarchy, herečky, celebrity, koukat do hloupé televize, nelegitimní stát, ...jo užijte si, co se do vás vejde, možná předváděčku pro důchodce v režii šmejdů rozšířit na další, pojišťovny, banky, dodavatele energií...

bez zákona a jeho vymahatelnosti, bez pravidel . jste v ......
16. 11. 2013 | 20:43

Michal napsal(a):

..člověk bojuje pro svou čest, popř. jako příklad synům, neb jinak by s nich byli zemanové rathové haškové grossové paroubci..bojovat pro vítězství je bezbožné, non nobis, Domine, sed nomine Tuo
16. 11. 2013 | 20:46

drotarik napsal(a):

ako drotar,citam tu pepikov,nikto ani nepipne o rozdeleni republiky,co bol najvacsi omyl.
ze sa cobolici trhli,to nepravda,bo bacovia to nie nejaky chumaj,co mu ziarovka rypak rozbila,ci pepici,nejaky okuliarnik s narcisovym kukom z prognostaku.vtedy ,ako pepici,aj cobolici urobili chybu,ze nedemonstrovali,aby bolo referendum,ale hnidy zbojnicke z obidvoch stran moravy to potrebovali a vtedy uz docista skoncilo,nieco,co sa dalo nazvat novy krok vpred k lepsim zitrkmum.
nastali kroky gramotne vzdelanych k rozvoju obidvoch spolocnosti na ktore,kto ma teraz minimalne 40 rokov,kazdy kuka jak tela na obidvoch stranach moravy co sa to porobilo,jedinu vyhodu,ktoru som vyuzil,lebo som bol sracka za komuny a bal sa,ze budu do mna strielat utiekol som z tej rozvijajucej sa demokracie slobodne a na tu svoju demokraciu teraz makam jak cernej uz 20 rokov z tych 20, 2,5 legalne a malem som puknul,kde som najhrubsi,nemam domu,neuzivam si ten bullshit tam,co sa vola volnost,bo volny budeme len na cintorine.
v roku 1993 skoncilo to o com sa cinkalo vcetne mna,pricom,mi este tu drotarsku palici rozbili ty debilkovia zo SNS,co teraz najblizie pracuju v cesku,lebo po tom rozdeleni ten cobolstan a pepikovo najbohatsie kraje vo vesmire v duchu mam satisfakciu,lebo uz pred 20 rokmi som citil tym cobolskym nosom,ze radsej na muracky do sveta a byt hovno v riti,jak vazeny obcan niecoho,co nenavidim na smrt.
16. 11. 2013 | 21:14

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Svoboda kapitalistické "demokracie" končí pro jednotlivce na totalitní diktatuře peněz...
A makroekonomicky na diktatuře kapitálu jak již dokázal Karel Marx. Probíhá cyklická krize z nadvýroby jak také dokázal on a jediným řešením kapitalizace mrtvé práce, ležící ve zbraních, je válka...
16. 11. 2013 | 21:16

TEMPLÁŘ napsal(a):

MINULOST ? !
velké části lidí v této zemi se za minula žilo daleko lépe než nyní,bezdomovci byli známi jen z amerických filmů,zločinnost byla taková,že se domy v Praze nezamykaly a po městě se dalo chodit také v noci i temnými uličkami,únosy a bankovní loupeže neexistovaly a je toho více, třeba tzv."gheta"neexistovala,cikáni pracovali nebo byli v base.Sice byl problém s cestami do zahraničí,ale v současnosti zase hodně lidí necestuje protože na to nemá a tak "železnou oponu" a dráty ,nahradila OPONA FINANČNÍ.Dříve byly občas fronty na ty slavné mandarinky a banány nebo hajzlpapír,ale nyní opět zase existuje spousta lidí,kteří na to nemají.V řeznictví se za totáče kupovalo maso na kila a nyní na plátky a plnnou nádrž jsem měl za 600 kčs,bochník chleba stál 5,20kč a ceny na celém území byly stejné,také každý měl práci a kdo nepracoval byl posuzován jako příživník.Takže KECY o koncentráku,nesvobodě,vylhaném terorismu StB a podobné bláboly si mohou plivači nechat na koledu až budou na západě žebrat protože je odsud vymeteme ,podle výsledků voleb to už trvat dlouho nebude a také podle těch výsledků je vidět jak lidé na vládu komunistů vzpomínají s nenávistí !!!!Naopak hodně lidí bude skutečnost ,že se nechali oblbnout HAVLEM a tou jeho bandou - pokládat za svou velkou HANBU !Taková OSTUDNÁ akce jako je potravinová sbírka neměla za tzv.totáče obdoby. Přesto,že byla tzv.totalita,nebyli zde lidé žijící za hranicí chudoby !
16. 11. 2013 | 22:23

Lubor napsal(a):

Zkušenost je nesdělitelná. Někdy to je a někdy zase není dobře ... Mimochodem, tu zkušenost s trikolórou na klopě dobytka mám úplně stejnou a bylo mi z toho stejně tak zle jako vám. V tu chvíli jsem totiž pochopil, že je zase všechno špatně.
16. 11. 2013 | 22:54

Brundibár napsal(a):

Joe Ratata:
Ne. Ne.
16. 11. 2013 | 22:54

Qin napsal(a):

Stejskal:Pane Stejskale,o tom kyvadélku se nehádám,jen uvádím ,že to co dnes mnozí objevují o cinkání klíči,tak o tom psal Cibulka v roce 1990 v novinách Rudé krávo.To nemůže nikdo popřít!
17. 11. 2013 | 00:10

vasja napsal(a):

Viola napsal(a):
Tak já jsem uměla předvídat docela dobře, na tu dobu si vzpomínám, že mi tekly slzy a nevěděla jsem přesně proč, ale určitě štěstím to nebylo....
----------
Paní Violo, zkuste myslet na něco krásnýho..... pana Sedláčka třebas :-)
Toho by asi bez sametu nebylo.
17. 11. 2013 | 06:26

K.V napsal(a):

Až budete v samoobsluze dávat potraviny do koše, pro naše žebráky aby se také najedli, tak si také řekněte že před cinkáním klíči něco takového neexistovalo.
Gheta, bezdomovci, žebráci, nezaměstnaní, kriminalita, boj s cigány na pokraji občanské války, ekonomický, sociální a morální rozvrat.
To jste si vycinkali klíči.
A jsem zvědav kdo bude tak sprostý a půjde tomu položit kytku k památníku.
A mrzí mně že Zeman se jen sekl marod, měl říci na plná ústa že nikam nepůjde
17. 11. 2013 | 08:34

Starý napsal(a):

Dnes jsme už dál.
Svoboda se dá omezovat i jinými, rafinovanějšími, způsoby než vysokými nepodníněnými tresty vězení.
Například všudypřítomnou politickou korektností, regulacemi a daněním čehokoliv,
co všemocné politbyro (zde si každý může dosadit co chce, je to vícehlavá hydra) označí za špatné.
Obsazení politbyra občan při současně nastaveném, a za betonovaném, volebním systému nemůže prakticky nijak ovlivnit, a už vůbec kontrolovat nebo dokonce hnát aparátčíky k zodpovědnosti. O EU politbyru pak toto vše platí na 1000%. Tam je odtržení od občanú naprosto dokonalé.
Meanstreemová média ve většině témat s politbyrem kolaborují a brání každé zásadní změně, pokud tato není k horšímu. Jsou součástí systému.
Určitě je dobře, že plyšák proběhl, ale nepřeceňoval bych ho.
17. 11. 2013 | 09:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Qine,

chci jen říci, že pan Cibulka je... (no, jak to říci, abych neurazil?) poněkud mimo. Je a vždy byl. Na základě tohoto faktu přistupuji ke všemu, co kdy zveřejnil.

Libor Stejskal

P.S. Paranoidní psychotik, nic výstižnějšího mne v této souvislosti nenapadá.
17. 11. 2013 | 10:57

K.V napsal(a):

Pane Stejskale- kéž by se DNES podařilo prosadit alespoň některá základní hesla při cinkán í klíči:
.
NAMÁTKOU- VŠE CO BYLO PO CINKÁNÍ KLÍČI ROZKRADENO, BUDE TAKÉ VRÁCENO, a zloději spravedlivě potrestáni.
.
Také bychom potřebovali vládu odborníků, nikoliv straníků. A podotýkám že komunisti měli u vlády lidi možná ideově vhodné, ale rozhodně odborníky.
.
Naše média by se konečně mohla stát místem kde pracují objektivní zpravodajové, hlídací psi demokracie.
.
Naši umělci by mohli konečně ze šuplíků vytáhnout to, co JE SLUŠNÉ a poctivé UMĚNÍ a přitom jim to komunisti údajně nepovolili.
.
Pod pojmem nejsme jako oni jsme si nepředstavovali že přestane být žádoucí slušnost, poctivost a pracovitost, a naopak budeme podporovat kriminálníky a parazity
17. 11. 2013 | 14:26

stejskal napsal(a):

Určitě, pane K.V.

Pokud se pro to něco chystáte udělat, plně Vás podporuji.

Hezký zbytek dne.

Libor Stejskal
17. 11. 2013 | 18:38

jozka napsal(a):

V tom pripade, Brundibare, nezbyva nez konstatovat, ze jste ze sakra levneho kraje. Nrbo nas pekne houpete.

A neo, jen fakta, jen fakta :-)
17. 11. 2013 | 21:49

rejpal napsal(a):

Vzhledem k tomu, že diskuse ještě není mrtvá, zareaguji na dvě věci z pátečního poledne:
Scallop
Svěrák káral ve volební kampani Miloše Zemana.
Brundibár
"Jistě, svět není, nebyl a nebude černobílý. Vaše argumentace mi ale přijde podobná, jako obhajoba Třetí říše s tím, že se za Hitlera vybudovala solidní síť dálnic (zavedla se dovolená, rekreace, dosaďte si co chcete...)."
Tohle je zajímavý a velmi častý argument.
Jenže já nevedu polemiku o tom, zda podstata vzniku toho systému (a jeho udržování při životě s pomocí tanků) byla zločinná nebo ne. V tom snad má každý rozumný a nefanatický člověk jasno. Jen se mi nelíbí, když se kvůli argumentačnímu potvrzení téhle teze různé věci zamlčují nebo zkreslují. Jaký smysl má popírat (nebo zamlčovat), že Goering, válečný zločinec, byl iniciátorem zákona o myslivosti, který předešel dobu o řadu let (a různé země jej víceméně přebíraly), a nakonec i ty dálnice.
Dá se diskutovat o motivech, proč v ČSSR fungovala profylaxe ve zdravotnictví nesrovnatelně lépe než dnes a o řadě dalších věcí. Lidem však mohlo být šumák, PROČ tomu tak bylo, ale určitě se nezlobili, že jsou méně ohroženi nakažlivými nemocemi než dnes. Jsme nuceni žít v každém režimu, ani nejtupější byrokracie a ideové bariéry nepotlačí kreativitu a radost z dobré práce (každý opravdu nekradl a neflákal se). Ke všemu není pravda, že většina lidí ten režim z podstaty odsuzovala. Stačí vzpomenout na řadu nápisů těsně po 21. srpnu 68. Kdyby komunisté tupě nevrtali do každé blbosti, nebyli paranoidní vůči všemu, co podle nich narušovalo nějaká ideová dogmata, spousta věcí by byla jinak (viz kauzy kolem rockových skupin, které proslavily underground a vlastně iniciovaly Chartu).
A takhle by se dalo pokračovat hodně dlouho. Jsem přesvědčen, že propagandistické úpravy dějin nevedou nikam, a navíc znemožňují poznání historie (a poučení z ní). A taky znemožňují pochopit, proč tolik lidí trpí nostalgií po něčem, co tu bylo čtyřicet let a už čtvrt století tu není ( i když těch důvodů je daleko víc).
18. 11. 2013 | 08:46

aga napsal(a):

ls

10:57

A jak byste diagnostikoval namátkou Ježíše, Janu z Arku, Martina Lutera, Jana Husa, Hitlera, Stalina atd.? Jeden psychotik vedle druhého. Je třeba akceptovat fakt, že jen psychotici hýbou dějinami. Dnes i řídí svět - včera o tom byl hezký dokument na dvojce.
Jen psychotik má sílu a motivaci jít proti tomu proudu fekálií, co nám vymývají mozek. My ostatní se v töm topíme až utopíme.
18. 11. 2013 | 09:08

aga napsal(a):

PS
Opravuji poslední větu - jen psychotik má sílu a motivací jit proti proudu, ale zároveň jen psychotik má sílu a motivaci se na tom vymývání mozků zásadně podílet a těžit z něj. Záleží na té motivaci.
18. 11. 2013 | 09:11

Brundibár napsal(a):

rejpal:

Nejsme ve sporu, jen jsem se snažil vysvětlit svůj postoj.
18. 11. 2013 | 09:57

rejpal napsal(a):

Brundibár
Nevidím to jako spor, a vůbec už ne osobní. Ta tématika je prostě zajímavá.
18. 11. 2013 | 10:30

stejskal napsal(a):

Vám vymývá mozek proud fekálií, pane ago? To musí být hodně nepříjemné.

Hezký den.

Libor Stejskal
18. 11. 2013 | 11:00

Listopad napsal(a):

Nebyla to revoluce (ač pro mnoho lidí byla, těm není co vyčítat, byli využiti, aby sehráli svou úlohu). Jednalo se o organizovaný rozpad SSSR a států ve sféře vlivu. Model Západ vs. Východ se přežil a plán postoupil do další úrovně.
18. 11. 2013 | 12:39

stejskal napsal(a):

Mimochodem minimálně Stalin a Hitler nebyli psychotici, ale psychopaté. To je rozdíl (například Petr Cibulka - alespoň pokud vím - nemá psychopatické sklony). l.s.
18. 11. 2013 | 13:35

Qin napsal(a):

Stejskal:Je vidět,že ho opravdu nemáte rád.Ale např.psychopat Hitler věřil na prozřetelnost.Tak třeba Cibulka je prorok.
18. 11. 2013 | 17:30

Qin napsal(a):

Stejskal:Chcete říct,že své seznamy stvořil Cibulka v hlubokém komatu?
18. 11. 2013 | 17:36

Listopad napsal(a):

Cibulka stál za poslech/přečtení ještě tak před 10 lety. Nyní je už trochu "jinde". Což bohužel diskredituje jeho předchozí působení.
18. 11. 2013 | 19:14

stejskal napsal(a):

Ale vůbec ne, pane Qine. Nemám k němu žádný vztah, natožpak abych ho měl rád či nerad.

Pan Cibulka je paranoidní, vždycky byl (stačí se přeptat lidí, kteří ho dlouho znají). Tzv. seznamy získal za dost podivných okolností. Není moc jasné, kdo mu je dal a za jakým účelem (tedy co v nich případně schválně je a co schválně není). Sám pan Cibulka s nimi pracuje velmi "kreativně". Například z nich odstranil jméno své matky. Není jediný důvod brát pana Cibulka a jeho seznamy po všem, co předvádí (viz výše) vážně. Tedy jeden ano: člověk chce za každou cenu věřit, že ty seznamy jsou relevantní. Ale žádný důkaz pro to není. A už vůbec není zárukou relevance osoba pana Cibulky.

Libor Stejskal
18. 11. 2013 | 21:26

stejskal napsal(a):

A jen aby mi bylo správně rozuměno:

vůbec nezpochybňuji, že totalitní režim využíval celé řady práskačů, donašečů, udavačů a že se mu podařilo hrubým nátlakem zlomit spousty lidí. O těch, co skutečně škodili, by se to mělo vědět. Má to spousty dalších souvislostí a konsekvencí a souvisí to s potřebou reflexe minulosti resp. vyrovnáním se s ní.

Nemůže se to ale dít na základě materiálů, které veřejnosti předkládá zjevně ne zcela duševně vyrovnaný jedinec - soukromá osoba. Protože přesně tento typ lidí je velmi jednoduše zneužitelný prakticky kýmkoliv, kdo s ho zneužít zamane (a bude se líbit i jeho siderickému kyvadlu).

Libor Stejskal
18. 11. 2013 | 22:36

Listopad napsal(a):

Libor Stejskal: Navíc Cibulka ve své knize připustil, že mu ty seznamy byly podstrčeny záměrně, že nejsou kompletní atd.
19. 11. 2013 | 09:43

Standa napsal(a):

Nechápu, jak se mohl autor stýkat s mukly a fáráři a přitom v pohodě studovat. Ojedinělý případ a moc tomu nevěřím.
19. 11. 2013 | 09:53

stejskal napsal(a):

Proč by nemohl? Též jsem se stýkal s řadou lidí z disentu a přitom studoval (a když si mne StB předvolala a naznačila, že bych nemusel dostudovat, tak jsem to až do státnic, tedy asi rok, mírně omezil). Tehdejší totalitní systém nepotřeboval v 70. a 80. letech fízlovat už úplně každého. Stačilo, že se mu podařilo vytvořit atmosféru strachu, takže se drtivá většina lidí bála třeba s disidenty stýkat, aby jim to nějak neuškodilo (uškodit to mohlo, ale nemuselo, prostě proto, že moc nebyla tak absolutně mocná a schopná v detailech, ale dokonalá v lámání lidských charakterů). V 80. letech těch "ojedinělých" případů přibývalo. Lidé, zejména ti mladší, už se nechtěli bát (navíc neměli drastické zkušenosti svých prarodičů ani frustraci a rezignaci, která zlomila jejich rodiče po roce 1968).

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. To, jsem nevěděl, pane Listopade, knížku jsem nečetl.
19. 11. 2013 | 13:10

JardaV napsal(a):

Je zbytečné dnes vzpomínat a kňourat.Naže země,ve které byl socialismus na nejvyšší
úrovni ze všech zemí,se přes noc vrátila o jednu historickou epochu zpět.Jásající
občané byli podvedeni a nasměrováni,materiály disidentů vytříděny a skartovány,
kdo byl schopnější (někdy i všeho) se dnes prostě má mnohem lépe než by se mohl
mít za socialismu.Porovnat systémy lze snadno podle toho,co mohl nejobyčejnější člověk.Třeba i méně vzdělaný.Dříve,kdo chtěl pracovat,automaticky i bydlel,tedy
existoval s lidskou důstojností.Dnes,kdo chce pracovat,žebrá o práci,musí se
podřizovat někdy i zvůli toho,kdo má moc ho z práce vyhodit.Cca 45 000 bezdomovců.
A válečná epizoda - občané snášejí potraviny bezmocným - ne v roce 1944,ale
16.11.2013 !!!!Po 24 letech "svobody"!!!.Ne ne,měřítkem kvality života není bohatství bohatých,ale míra chudoby chudých.V dnešní době máme jedinou šanci -
snažit se alespoň nějak podpořit ty,kteří chtějí vyvést stát z polistopadové
tragedie.A zahnat do bažin ty,kteří chtějí parazitovat na dvou generacích dětí,
které ještě o jejich existenci nemají ani potuchy.Tak nějak nevím - nebylo by dnes lépe,kdyby socialismus nepřežil jediný kněžour????Nějak to ti komouši odflákli....
19. 11. 2013 | 14:58

mb napsal(a):

to je hezký blog ... hezké svědectví ...

( pak vám/nám ovšem revoluci Klaus tak trochu/hodně ukradl )

njn ... stane se ...

hezký den ...
19. 11. 2013 | 17:48

strýc virus HxNx napsal(a):

pater Vácha, nejen kněz ale i biolog --- v mnohém s ním nesouhlasím, ale tento blog je dobře napsán, i když je to spíše fejeton, tak jak já to chápu, možná poněkud postaru. v tomto případě i s uměleckým šmrncem. zajímavý postřeh o dění na právech a filozofii tehdy...
19. 11. 2013 | 17:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy