Po statisícových demonstracích v roce 2019 se Andrej Babiš a Miloš Zeman snažili rozdělit společnost, z médií jsme se dozvídali, že na náměstích stojí „lumpen kavárna“, líní intelektuálové nikoli pracovitá část společnosti, mladí proti starým, Praha proti zbytku republiky, města proti venkovu.
Uplynul rok a Andrej Babiš ve svém Čau lidi opět vyrazil do boje. Opět se rozhodl štěpit společnost. Tentokrát na aktivní část obyvatel a důchodce.
Každý, kdo se odvážil kritizovat příspěvek 5.000.- Kč pro důchodce je, podle Babiše, necitlivý asociál, který nenávidí důchodce a nemá úctu ke stáří. Premiér země tak štěpí společnost na kritiky příspěvku a seniory.
Ale tento postoj je naprosto lživý.
Neexistuje část společnosti, která by nenáviděla seniory. Tuhle propast vytváří pouze Andrej Babiš svou násilnou komunikací.
Kritici pětitisícového příspěvku poukazují na zjevnou účelovost, na velkou dluhovou zátěž, kterou představuje pro budoucí generace. Navíc senioři byli koronavirem postiženi více na rovině sociální deprivace, izolace, nikoli na rovině ekonomické. Nefinanční dopady vláda systematicky neřešila a neřeší.
Štěpící rétorika je pro společnost velmi nebezpečná, je plná násilí, slovního násilí. Relativně snadno lze neodpovědnou komunikací vytvořit ve společnosti propast. Mnohem těžší a dlouhotrvající cesta je takovou ránu zhojit.
Proč je tato rozdělující strategie tak oblíbená u politiků, kteří chtějí uzurpovat moc? Protože velmi dobře funguje. Mnohem lépe se manipuluje se skupinou, když ji nejdříve rozdělíte na dvě nebo více menších skupin a ty postavíte proti sobě.
Kam ale dál z takto vyhrocené situace, slova přestanou stačit. Odsud je jen krůček k fyzickému násilí.
Stačí se podívat na současnou situaci v USA. Donald Trump po celou dobu mandátu využívá strategii štěpení společnosti a stavění odlišných skupin proti sobě. Dnes ve velkých amerických městech dochází k násilí na denním pořádku.
Možná vzdálenější realita, ale stejná situace je ve Venezuele. Před více než 20 lety přišel k moci Hugo Chávez, mnozí do něj vkládali velké naděje a viděli v něm alternativu ke zkorumpovanému klientelistickému systému, který v zemi fungoval v 2. polovině 20. století. Jeho politický diskurz od začátku obsahoval rozdělování společnosti. Chávez již nežije, ale vytvořil tak hluboké rány, že dnes stojí země na pokraji občanské války a lidé nemají co jíst.
Děsivě aktuální a nadčasová je z této perspektivy Čapkova Modlitba za pravdu z roku 1938:
„Bože,… zbav dnešní svět toho nejhoršího: lži. Lži, která podpírá a připravuje násilí a učí lidi nenávidět se navzájem. … Nikdo, žádný národ žádný stát si nebudiž jist, pokud mohou být lidské vztahy kdykoli korumpovány nástroji lži …“ (Karel Čapek, LN 25.9.1938)
Několik lží z jediného příspěvku premiéra na FB, které „mají učit lidi nenávidět se navzájem“.
„Tady vznikla odporná, hnusná kampaň proti důchodcům“. (A. Babiš, Čau lidi – to je Gigi)
To je lež. Ti, co kritizují pětitisícový úplatek, kritizují vládu a pouze vládu. Za její neodpovědné zadlužování naší země a účelové utrácení veřejných prostředků. Nesouvisí to nijak s úctou společnosti vůči stáří.
5.000.- kč pro důchodce - „Příspěvek na lepší život našich seniorů.“ (A. Babiš, Čau lidi – to je Gigi)
To je lež. Jednorázový příspěvek měsíc před volbami pro skupinu, kde má ANO silnou voličskou základnu, je snaha koupit si volební hlasy a zmanipulovat uvažování starších spoluobčanů. Senioři finančně nebyli koronou příliš zasaženi. O jejich zdravotní zranitelnost se vláda začala starat až, když bylo několik zařízení pro seniory fatálně postiženo. Zařízení pro seniory byla poslední na řadě při zásobování ochrannými pomůckami. O jejich sociální zranitelnost a uzavření do izolace se vláda nestará doteď.
„Tady jsem přišel já, naše vláda, navrhli jsme valorizaci (důchodů) 900.- kč… ODS a Kalousek nesnáší důchodce“. (A. Babiš, Čau lidi – to je Gigi)
To je lež. Více než 700.- korun z této částky je zákonná valorizace důchodů, kterou do zákona vetkly vlády předchozí, o kterých Babiš tvrdí, že nesnáší důchodce. Valorizace je vyšší z titulu ekonomického růstu.
Dopustili jsme, aby na nejvyšších pozicích státní moci byli politici, kteří cíleně využívají lež k rozdělení společnosti.
Čapkovi v roce 1938 už nezbývalo, než se za pravdu modlit k bohu. Kéž se do takové situace už nikdy nedostaneme.