Hongkong: 25 letech pod čínskou správou aneb když se absurdita stává normalitou
Hongkong je dnes velmi odlišným městem v porovnáním s rokem 1997, kdy byl 1. července s velkou slávou navrácen Číně. V posledních 25 letech lidé tento den slavili či neslavili po svém. Býval to den volna a protestních pochodů, završený slavnostním ohňostrojem v Přístavu Královny Viktorie. Dnes už protesty nejsou možné a od roku 2019 je zrušen i oblíbený ohňostroj. Zůstal nám jen ten jeden den volna.
Hongkongský volební speciál: Přichází nový dirigent
V Hongkongu se dějí neobyčejné věci. Některé přicházejí rychle a nečekaně, jiné je naopak možné předvídat i bez křišťálové koule. Jako například to, že 8. května bude John Lee Ka-chiu zvolen novým správcem Hongkongu
O válce s virem a životě v dystopickém Hongkongu
Jsme ve válce, sdělila nám v únoru správkyně Hongkongu, Carrie Lamová. Neměla na mysli Ukrajinu, ale pomyslnou válku s omikronem.
Pan Farský, prestižní stipendium a arogance moci
Kauza pana Farského by neměla zapadnout. Má nově zvolený poslanec, kterému lidé dali ve volbách důvěru, aby je zastupoval v poslanecké sněmovně, právo okamžitě po zvolení odjet na zahraniční stáž? Pan Farský v různých rozhovorech tvrdil, že na to právo má a že voliče nepodvedl.
Dvě výročí a cestování v čase aneb jak funguje očkování a nulová tolerance ke covidu v Hongkongu
Nejprve k těm dvěma výročím. Přesně před dvěma roky 21.1.2020 přijel do Hongkongu rychlovakem z Číny 39 letý muž s podivným zápalem plic. Přijel z Wu-chanu s přestupem v Šen-čenu. Do místní historie se zapsal jako pacient covidu (tenkrát jsme té nemoci ještě pracovně říkali wuchanský zápal plic) číslo 1.
Jak Čína cenzuruje své vlastní úspěchy
Oskar, Čína, žena, režisér. To jsou čtyři slova, která byla v pondělí ráno hongkongského času po-prvé v historii pronesena v jedné větě a otevřela novou kapitolu světové kinematografie. Nenápadná pekingská rodačka Chloe Zhao (v české transkripci Čao), je první ženou z Asie, která si odnesla Oskara za nejlepší režii a nejvyšší ocenění získal i její film Nomadland.
O autorovi
Po vystudování sinologie na FF UK v Praze a čínštiny na Pekingské Univerzitě se pustila do studia sociologie v Hongkongu, kde získala doktorát za výzkum čínské migrace do střední Evropy. V Hongkongu též vystudovala žurnalistiku a mezinárodní právo, a posléze učila na hongkongských univerzitách. Působila jako spolupracovnice české redakce BBC World a nepravidelně přispívá do českých médií. Ve volném čase zkoumá přírodní krásy a historii Hongkongu.