Léky proti Covidu - kdopak to tu rozhoduje?

28. 02. 2021 | 17:55
Přečteno 2882 krát
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je instituce, která registruje a schvaluje léčiva pro terapeutické i experimentální užití a dohlíží i na provedení klinických studií. Také je to instituce, které nevadí, je-li s její pomocí klamán spotřebitel. Poslyšte příběh, který se stal:

Magistrát nejmenovaného města uveřejnil ve svém měsíčním zpravodaji reklamu významného rozsahu: „Schindeleho minerály vám vyléčí bolesti kloubů, vstřebají otoky, upraví vysoký krevní tlak, zamezí lámavosti nehtů a zbaví vás nespavosti…“ To vše se vám spraví, když budete požívat mletý kámen s obsahem řady stopových prvků“

Nejen, že nelze očekávat, že by stopové prvky samy o sobě mohly vyléčit artritidu a jiné nemoci. Každá z nich má nějakou (jinou) příčinu a souvislost s nějakým stopovým prvkem se neuvádí. Kromě toho není vůbec jisté, zda se tyto stopové prvky v zažívacím traktu z Minerálu vůbec uvolní. Co se však uvolní zcela jistě, jsou peníze z peněženek důvěřivých lidí.

Bylo – nebylo. Tak by mohl začínat text příbalového letáku inzerovaného preparátu. Jakákoli seriózní data o něm zde chybějí, „univerzitní studie“ je nevěrohodná (zjevná chyba ve vyhodnocení výsledků), a tak jediná zpráva, o kterou můžeme opřít svoji víru v jeho účinnost, je vzpomínka zakladatele výrobní firmy, že mu jednou bylo špatně, pak si dal Minerály, potom měl nějakou dobu větry a pak už mu bylo dobře. Nic víc, nic míň. Věřte – nevěřte.

Pojďme ale od začátku, od onoho dne, kdy dolnorakouský bagrista narazil na dosud neznámý nerost, jehož zvláštní působení prodloužilo železné pásy bagru natolik, že musely být zkráceny… Autoři bez varování přidávají i originální fyzikální vysvětlení. Podrobně se o tom dočteme v textu Příběh minerálů. Protože ne všichni jsme odborníci v oboru fyzikální chemie, uvádím výběr citací tohoto článku i s komentářem:

„zatím asi 26 stanovených minerálů se vyznačuje retrográdní krystalickou mřížkou“
.......... pojem retrográdní krystalická (správně: krystalová) mřížka nezná ani Wikipedie ani Wikislovník a dokonce ani Google o něm ještě neslyšel…

„díky obsahu cca 5% železa a stopové přítomnosti kobaltu, který se železem vytváří dokonalý magnet…“
.......... kobalt nevytváří se železem žádný magnet, natož dokonalý. Železo vykazuje magnetické vlastnosti jako prvek, výjimečně v některých nerostech (magnetit). V běžných nerostech je v silikátové polymerní formě ve formě iontů - tyto nerosty magnetické vlastnosti nemají.

„(železné předměty) se při tření o tento materiál magnetizují…“
.......... nemagnetizují

„atomy se na třecích plochách uspořádávají do jednoho směru, čímž dochází k přeorientovávání atomů v krystalické mřížce kovu…“
.......... atomy zůstávají ve svých pozicích, magnetické síly to nemění a krystalovou mřížku nenarušují.

„tím se i nejtvrdší ocel vrstvu po vrstvě mění a měkne…“
.......... magnetické síly nejsou vázány na povrch předmětů nebo nějaké vrstvy. Ocel se vlivem magnetu nemění ani neměkne.

Všechny tyto rádobyodborné termíny jsou použity proto, aby u méně informovaných lidí vyvolaly dojem serióznosti a vzdělanosti podvodníka. Přitom už základní termín minerál (= nerost) je používaný chybně: k označení prvků v nějakém nerostu obsažených.

Pro ty čtenáře, kteří mají za to, že autor článku nenosil roušku a onemocněl vysokými teplotami, je dole uveden odkaz - originální text je samozřejmě mnohem působivější. Pravda – upřel jsem výrobci jeden experiment, není sice na zvířeti, ale je alespoň na rostlině. Padesátiletá jedle, rezavá a určená k pokácení, se po posypání minerálním prachem (a po vydatném lijáku) znovu zazelenala. - „Když je to dobré pro moje stromy, bude to dobré i pro mě. A když je to dobré pro mě, bude to dobré i pro ostatní.“ uvažoval majitel a začal mlít kameny na prášek.

Jak prosté! Kdopak nám dělá celou západní medicínu tak komplikovanou?

Účinek mletých šutráků by nemusel být dostatečný k tomu, aby „svou roli hrálo působení magnetického pole, které na submolekulární úrovni znovuobnovuje původní stavbu ovlivňované tkáně“, a proto je tu ještě jeden výrobní trik, který je uveden ve čtyřech jazycích jako upozornění v návodu na použití: „Rozemleto podle lunárního kalendáře“.

Potud to byla všechno polévka, teď ale přijde hlavní chod: ať už je prášek pro vnitřní užití brán jako léčivo (mohl by mít ambice zařadit se mezi střevní adsorbencia) nebo je považován za tzv. doplněk stravy, v obou případech by ho čekala dlouhá, náročná a drahá cesta registrace u kompetentní státní (v tomto případě rakouské) instituce. Geniální myšlenky a činy se zpravidla jeví jako jednoduché, když se na ně díváme zpětně. Ale přijít na na ně – to je umění: mletý kámen je v Rakousku registrován jako „Lékařské zařízení“ („Medical Device“) a současně je mu udělen certifikát kvality. Jak se to mohlo stát? Moc možností není.

Každopádně tento Certifikát neobsahuje žádný popis certifikovaného „zařízení“, ani není uvedeno, k čemu se používá. Z rakouského Certifikátu není proto patrné, zda se jedná o drcený kámen nebo třeba přístroj pro mimotělní oběh. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), pod který spadají i registrace zdravotnických prostředků, má potom relativně snadnou úlohu – stav věcí potvrdí, aniž by je jakkoli podrobněji zkoumal.

Věřím, že jsou tyto údaje uvedeny v nějaké příloze, není však jisté, jestli tuto přílohu někdo ve střední Evropě četl (registrace v AUT, CZE, SVK, SLO, CRO). Stejně tak se totiž dokládá nejnovější návod k použití (jedná se přece o zařízení), a ten zjevně nikdo nečetl, protože by si musel všimnout, že jeho obsah není v souladu s tím, co si spotřebitel přečte na krabičce.

Na oficiálním návodu je tento preparát uveden jako „prostředek ke zmírnění potíží zažívacího traktu při průjmech a syndromu dráždivého střeva, kde podporuje čištění střev, váže endotoxiny a mykotoxiny“. S uvedením složení si výrobce velkou starost nedělal: 100g prášku prý obsahuje 100g Schindele´s Mineralien, další složky: žádné.

Na balení, stejně jako v reklamách na tento podvodný produkt, je uváděn přesný opak: je to „zdravotnický prostředek, který slouží jako účinný a mnohostranně použitelný zdroj minerálů: Schindeleho minerály jsou jemně mletá kamenná moučka bohatá na minerální látky a stopové prvky, zejména kyselinu křemičitou a železo. Podporují přirozené fungování vašeho těla …“

Tedy současně mají fungovat jako střevní adsorbens (nevstřebatelné) a současně jako zdroj minerálních látek (vstřebatelné). Že se jedná o tzv. doplněk stravy, je výslovně v návodu uvedeno. Také složení je podrobně popsáno: Kyselina křemičitá, Křemík SiO2, Si2O3 4023 mg, Hořčík 7,56 mg, Železo 29,98 mg, Vápník 10 mg, Draslík 8,04 mg, Fosfor 0,87 mg, Mangan 0,86 mg, Sodík 0,97 mg, Zinek 0,10 mg, Měď 0,04 mg, Bárium 96 μg, Chróm 37 μg, Nikl 66 μg, Kobalt 57,4 μg, Vanad 9,8 μg, Titan 780 μg, Bor 39 μg, Molybden 6,5 µg (v denní dávce 6 g).

I přes rozdrcení na prášek dle pokynů lunárního kalendáře zůstávají prvky pevně ve svých pozicích trojrozměrné krystalové mřížky, což je dobře zejména v případě Baria, jehož ve vodě a v kyselině rozpustné soli jsou pro lidský organismus silně toxické. Představa, že co je z přírody, to je BIO, tady selhává.

Selhává však taky SÚKL, jehož posláním je v zájmu ochrany zdraví občanů zajistit, aby se v praxi … používala pouze farmaceuticky jakostní, účinná a bezpečná léčiva, jakostní a bezpečné suroviny pro výrobu a přípravu léčiv...

Důvodů pro toto selhání může být více: nepozornost, nedbalost, osobní zájmy, nekompetence….

Proces registrace se rozběhne jednou i s isoprinosinem i s ivermectinem a snad i dalšími léky proti Covidu. Jakou máme naději, že bude veden seriózně?

----------
https://www.kamennezdravi.cz/pribeh-mineralu/
https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/RZPRO/ZdravotnickyProstredek/Detail/172767
https://www.kamennezdravi.cz/user/documents/upload/CertifikatMP2.pdf
https://www.drmax.cz/schindeleho-mineraly-v-prasku-plechovka-400g
http://www.sukl.cz/sukl/uredni-deska
www.cesky-prales.webnode.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy