Nákaza Ameriky aneb reportáž z Newtownu
V autě jsem poslouchal rádio, kde k nám promlouval prezident Barack Obama. Potlačoval slzy. Američané si lámali hlavu, jak je tohle možné.
47 % Američanů vlastní alespoň jednu zbraň. Celkový počet zbraní v amerických domácnostech činí 300.000.000, tedy skoro jedna zbraň za každého občana. V nejúspěšnějším dnu se jich v Americe v listopadu za den prodalo 300.000. Plných 40 % zbraní se prodá přes internet nebo na veletrzích. V takovýchto případech se vůbec nekontrolují údaje kupce.
Matka mentálně postiženého vraha měla doma pět zbraní - včetně automatických. Ráda střílela a brávala s sebou své mladé děti na střelnici, aby se naučili střílet. Žili v Newtownu, naprosto idylické a bezpečné místo v nejbohatším státě v Americe.
Během posledních dvaceti let v Americe postupně klesají údaje veškerých statistik týkající se kriminality i vážných nehod včetně automobilových. Ten jediný údaj, který stoupá, náleží masovým vraždám. Nádor se tedy zmenšuje, ale skrývá v sobě rostoucí toxickou část.
Američanům „zaručuje“ právo vlastnit zbraně ústava. Druhý dodatek je z roku 1791, tedy z dob, kdy se Amerika obávala návratu války s Anglií a potřebovala domácí ozbrojenou milici. Těch 47 % Američanů se odvolává na ústavu. Tvrdí, že se potřebují bránit nebo že mají právo lovu. Jenomže počet životů zachráněných včasným zastřelením ozbrojeného útočníka či lupiče je prakticky nulový. Z měst divoká zvěř dávno zmizela.
Po 11. září se Amerika vydala na cestu velké změny. Bylo to zespodu nahoru a shora dolů. Otázka, kterou dnes vyslovují místní komentátoři, zní: přetekl pohár masových vražd v Americe, aby došlo k zásadní změně kontroly zbraní?
Během posledních let sílí tlak veřejnosti na omezení zbraní. Politici tento hlas ignorují. Mají strach, že přijdou o finanční podporu od jedné z nejmocnějších amerických organizací, Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA). Ta dle vlastních slov „podporuje přesvědčené, láká nerozhodné a přemlouvá nepřesvědčené“, aby byly zbraně všude. Zatím odmítá vydat veřejné prohlášení k tragédii v Newtonu.
Většina komentátorů se shoduje, že pokud dojde ke změně, bude to muset být rychle a zdola. Pokud vznikne dlouhá politická debata a nic se nerozhodne, vše zůstane nevyřešeno a společnost rozdělená. Asi jako s komunistickou otázkou u nás.
Americké zpravodajství rozebírá tragédii nepřetržitě, vše monitorují do posledního detailu. Zbytek světa – egyptské protesty, válka v Sýrii, potlačení demonstrací v Rusku, prostě neexistuje. Celý národ sedí u obrazovek. Tuší, že to ještě neskončilo. Čeká je pohled na dvacet malých rakví a šest velkých z města v Connecticutu, ve kterém životy a Vánoce vyhasly.
V neděli večer, zatímco padal venku ledový déšť, promluvil z Newtownu prezident Obama k přeplněné místnosti rodičů a k národu. Ptal se: „Děláme pro naše děti dost?“ Sám si na otázku odpověděl: „Neděláme. Selhali jsme. Musíme se změnit.“
Z Connecticutu, USA
MUDr. Martin Jan Stránský
Článek byl ve zkrácené verzi otištěn dne 18.12.2012 v MF DNES