26. 09.

Je pro mě ctí být uveden jako podporovatel petice za vyznamenání členů odbojové skupiny bratří Mašínů

Martin Svárovský Přečteno 1155 krát

V souvislosti s peticí iniciovanou senátorem Hilšerem, historikem Blažkem a režisérem Vadasem toho bylo o bratrech Mašínech řečeno mnoho a jistě ještě bude. Podle mého názoru nemůže člověk jejich jednání v plnosti pochopit bez znalosti příběhu jejich otce Josefa Mašína. Člen odbojové skupiny „Tří králů“ je ve své poslední vůli (Po dlouho trvajících útrapách v nacistickém žaláři, které by 99% běžné populace nevydrželo.) ZAVÁZAL k tomu, aby bojovali za svobodu své země: "Pamatujte si, že hájit svobodu své vlasti a národa jest povinností každého uvědomělého Čecha. I Vy jednou takto musíte postupovat", psal dětem Josef Mašín starší.
Je povinností dětí takto formulovanou poslední vůli otce vyplnit. Josef, Ctirad, Zdena nezaváhali a svou povinnost splnili.

Více »

10. 08.

Vyrovnání se s minulostí je Česku neukončený proces

Martin Svárovský Přečteno 1233 krát

Národ, který důkladně nezpracuje svou vlastní historii, je odsouzen k tomu, znovu jí prožít.

Více »

02. 07.

Číňan má s ruskou agresí na Ukrajině problém

Martin Svárovský Přečteno 2913 krát

Důvodů, proč má Čína s Ruskou invazí na Ukrajinu problém, je celá řada. O některých z nich jsem mluvil ve dvou videích na mém YT kanálu:
https://youtu.be/df7N_kiKmyc

https://youtu.be/ycHhAU7tzhw

Jedním z vážných důvodů je také to, že ruský vpád na Ukrajinu zmobilizoval Západ.

Více »

03. 01.

Ten, který jel na Ukrajinu za své

Martin Svárovský Přečteno 2365 krát

Nedávno se ptal Seznam.cz vybraných prezidentských kandidátů na to, zda by navštívili Ukrajinu. Samozřejmě, všichni odpověděli ano. Kyjev a další místa na Ukrajině byl vskutku během války navštíven řadou politiků, české nevyjímaje. Některé návštěvy byly více konkrétní, některé méně. Všechny zajišťovaly pochopitelně týmy protokolistů a ochranných služeb.

Více »

03. 12.

NATO-UKRAJINA, jak dál

Martin Svárovský Přečteno 3158 krát

Aktuálně vidím ve vztahu NATO – Ukrajina tři zásadní dimenze:
1. Kvalitativní navýšení západní pomoci tak, aby Ukrajina mohla co nejrychleji ukončit konflikt a zkrátit dobu, po kterou je ruská armáda schopna terorizovat její civilní obyvatelstvo.
2. Definice toho, jak má vypadat (smluvní) vztah Severoatlantické Aliance a Ukrajiny – příprava závěrů příštího summitu NATO ve Vilniusu.
3. Poválečná podoba Severoatlantické aliance v krátkodobém i střednědobém horizontu.

Více »

24. 11.

Útok na city maloměšťáka

Martin Svárovský Přečteno 2026 krát

Není pravda, jak se někdy píše, že Petr Pavel sloužil "západní demokracii jako málo kdo"
Něco jsem o tom napsal a něco o tom jeho reálném výkonu té funkce vím / normální, vcelku málo viditelný průměr/. Mimochodem, nezaráží vás ještě jiná věc, o které se téměř nemluví?? A to fakt, že náčelník generálního štábu je z věcného hlediska ROZHODNĚ VÍCE, než ouřada nominovaný do Vojenského výboru NATO /opakuju, nominují tam všechny země a jeho členové si pak vyberou ze svého středu..pokud ve finální volbě proti Pavlovi kandidoval Ital a Itálie měla momentálně obsazeny jiné posty v NATO, padla volba prostě na Pavla/..Proč se tedy PP nehonosí funkcí náčelníka generálního štábu? Proč nám nevyjmenovává výsledky jeho práce v této funkci? Nepochybuju, že nějaké budou a rád bych si je-bez ironie-vyslechl. Mám velký respekt k dobrému výkonu armádních profesionálů.
Být to třeba v Polsku, které dobře znám, 100% by se kandidát na prezidenta chlubil zejména tím, že byl "Naczelnikem Wojska Polskiego"! Až ve druhé řadě by zdůraznil úřednické post v NATO.
PROČ je tomu u PP jinak ? Protože Češi jsou ve velké míře maloměšťáci ..a tak na ně báchorka o mistru světa v NATO funguje lépe .Asi....Možná tuhle strategii spíše vymyslel jeho tým, než pan generál sám, nevím.

https://blog.aktualne.cz/blogy/martin-svarovsky.php?itemid=43762

23. 11.

JIstě to poznala na vlastní kůži řada z vás..

Martin Svárovský Přečteno 1481 krát

Kdo se opováží napsat něco o předlistopadové minulosti Petra Pavla a nebo o zveličování jeho role v polistopadové éře, je okamžitě napadán jako "přívrženec Babiše" "přívrženec KSČM", "přívrženec SPD" a nebo "člověk svojí naivitou sloužící Kremlu".
Dozvídáte se tak na sebe věci, které jste o sobě ani netušili.
Schválně, kolika z vás se to stalo?
Další oblíbenou disciplínou Pavlovy soldatesky (mnohdy příslušníků armády, ale nejenom) je zpochybňování vaší profesní cti. A nejen profesní cti, ale i samotné podstaty vaší profesní práce. Historik Petr Blažek by jistě mohl vyprávět a já taky.
Na můj text: https://blog.aktualne.cz/blogy/martin-svarovsky.php?itemid=43762

mi vojenský kaplan Petr Jan Vinš napsal: ""Teď tedy musím říci, že se svým zavilým bojem proti Petru Pavlovi a manipulativním podáváním informací o NATO naprosto blamujete. Vaše věc, ale věřte, že vás to v budoucnu doběhne. A dobře vám tak." ". CO mě má DOBĚHNOUT??
Normálně člověk mávne rukou, jako stovky z vás márnou rukou nad obviněním z toho, že sloužíte Babišovi, KSČM, SPD a Kremlu". Tohle se ale dotýká mé profesní cti v oblasti, kterou se řadu let zabývám a ve které vystupuji na českých i mezinárodních fórech". Pan Vinš a další lidé připravení napadat každého, kdo se jen odváží něco kritického o Petru Pavlovi napsat nebo říct, si nesmí myslet, že si může dovolit všechno. Nemůže.

PS: Po zveřejnění tohoto textu mě pan Vinš upozornil, že je generálním sekretářem Ekumenické rady církví, která pověřuje vojenské kaplany. Sám jako kaplan nepracoval. Za zkratku a nepřesnost jsem se mu omluvil. To totiž považuji za normální, omluvit se:-)

31. 10.

Nikdy nic nikdo nemá...

Martin Svárovský Přečteno 1458 krát

Kognitivní schopnost lidského mozku je postavena na porovnávání s tím, co už se událo. Odhadnout kvalitativně novou událost dost dobře nelze. Schopnost predikce má prostě své limity.
A proto mají lidé tendenci si dopředu stanovovat hypotézy a těch se držet. Příklady:

Více »

27. 10.

Iránské drony neovlivní válku nijak zásadně, ale..

Martin Svárovský Přečteno 1337 krát

Iránské drony Šahíd 136 jsou nebezpečná a relativně levná zařízení. Působí Ukrajincům problémy, ale ne takového rozměru, aby to ovlivnilo průběh války. Ukrajinská úspěšnost v jejich sestřelování je kolem 70% a dále poroste. Šahíd navíc není stavěn pro útoky na města, ale pro zásahy statických vojenských cílů. Ty se ale Rusům moc trefovat nedaří.
Limity mají i samotné vztahy Iránu s Ruskem. Nejsou postaveny na žádné velké důvěře. Tu a tam obě země spojí síly. Perská kultura je ale o dost jiná než ta asiatsko-ruská. Irán prostě už léta na různých kolbištích testuje, kam až může zajít. A proto využil i boj na Ukrajině jako příležitost. Iránské testování je ale nebezpečné z hlediska iránských regionálních ambicí a též z důvodu nebezpečí jaderné proliferace. Proto bude dobře, když se prostor pro Teherán na Ukrajině zase rychle zavře.

Více »

26. 10.

Čína, Rusko a pozice Evropy ve světě

Martin Svárovský Přečteno 5145 krát

Ruská válka na Ukrajině bude mít dopady na globální bezpečnostní uspořádání, stejně jako bude mít vliv na podobu budoucího válčení. Soupeření mocností zůstane i po jejím ukončení rozhodujícím faktorem světové politiky. Bez ohledu na to, že Severoatlantická aliance je obranným uskupením zaměřeným primárně na obranu vlastního teritoria, bude muset najít svou roli v globálním soupeření mocností. Nenajde-li, sníží to výrazně relevanci Aliance pro Spojené státy, a to bez ohledu na to, kdo sedí v Bílém domě. Evropa by měla usilovat o takzvanou „strategickou autonomii“ v oblasti technologií a kriticky důležitých surovin, avšak v oblasti bezpečnostně-vojenské musí být evropským imperativem dosažení maximální možné míry komplementarity s USA. V této souvislosti je relevantní podívat se podrobněji na blízkost ruské a čínské vojenské doktríny a strategie. Ovlivní totiž postavení Evropy ve světě.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy