Milošův vrátný Matěj a Parkinsonovy zákony

23. 01. 2013 | 15:26
Přečteno 4095 krát
Nejprve dva citáty. Ten první je z dnešních Hospodářských novin:
HN: Názory proti vám se v ČSSD neomezují jen na Jiřího Dienstbiera. Je tu Lubomír Zaorálek...
Miloš Zeman: …a taky Vladimír Špidla, který zvoral už jednu prezidentskou volbu a nyní svým doporučením volit Schwarzenberga chce zvorat i druhou. Četli jste zákony profesora Parkinsona?
HN: Ano. Asi tak před dvaceti lety.
Miloš Zeman: Já také. Je tam postava vrátného Matěje. A věta: „Vyslechni rady vrátného Matěje a jednej naopak.“ Vladimír Špidla je takový vrátný Matěj české politiky.

Druhý citát pochází z roku 2005, když Miloš Zeman z Vysočiny komentoval politiku ČSSD a jejího předsedy Jiřího Paroubka:
Miloš Zeman: Mezi své poradce si Paroubek zatím přivedl jen jednu výraznou osobnost, a tou je Valtr Komárek. Všichni ostatní, čest výjimkám, jsou ti, kteří tak úspěšně radili Špidlovi a Grossovi. V Parkinsonových zákonech se vyskytuje postava vrátného Matěje. To je člověk, kterého se máte zeptat o radu jenom proto, abyste se jí neřídil. Jinými slovy, když vám něco vrátný Matěj doporučí, tak to určitě nedělejte a jednejte opačně. Mezi poradci premiéra, kteří částečně zůstávají, byla a je celá řada takových Matějů.

Chtít od současné generace, aby znala Parkinsonovy zákony, často citované u nás zvláště v šedesátých letech, je asi příliš, ačkoliv by stály za přečtení i dnes. Z tradice „parkinsonovského“ nahlížení na věc vyrostly oblíbené britské televizní seriály „Jistě pane ministře a Jistě pane premiére. Je zajímavé, že popularita Parkinsonových zákonů se omezuje hlavně na Evropu. Když jsem byl v USA, marně jsem hledal někoho, kdo by věděl, o co kráčí. Rovněž jejich citování je tady dost řídké.

Z citátů v úvodu vyplývá, že Miloš Zeman je čtenářem knížky, která u nás vyšla poprvé v roce 1967, a že vrátný Matěj je jeho oblíbený bonmot. Jednou jsou pro něj vrátným Matějem Paroubkovi poradci, jindy zas Vladimír Špidla. Je tu však jeden problém: citace je dosti nepřesná. Vrátný Matěj, který je užitečnou součástí podniku, protože se VŽDY mýlí, a tato jeho spolehlivost se dá využít při rozhodování v negativním slova smyslu, totiž neexistuje.

Kapitola knihy Zákony profesora Parkinsona s názvem "Jak je užitečné nemít filipa" skutečně uvádí na scénu jistého Matěje, ale ten není žádným vrátným. Naopak, je to muž, "který byl nedávno jmenován náměstkem a jehož stupidita se stala jeho povýšením nápadnější než jeho předchozí nenápadnost." Takže žádný vrátný, ale náměstek, což je logické, protože vrátní většinou nebývají s problémy, které je třeba řešit, do detailů seznamováni, a proto k nim nemohou poskytovat ani negativní rady. A tak je to u Miloše Zemana se vším, kousek pravdy, kousek výmyslu.

Rád bych v této souvislosti připomněl, že kromě Parkinsonových zákonů existují také zákony profesora Petera, podle nichž je každý povyšován až do úrovně své neschopnosti, takže nakonec všechna odpovědná místa jsou obsazena neschopnými lidmi. Poprvé o těchto zákonech u nás doma před mnoha lety, v roce 1970, informoval Mladý svět a autorem toho příspěvku byl jistý Milan Šmíd. Informace o Peterových zákonech jsem tenkrát získal z německého týdeníku Die Zeit, jehož článek jsem přeložil a doprovodil komentářem.

null
null


Jsem přesvědčen o tom, že Miloš Zeman míří k vrcholu své kariéry, protože – jak jsem před časem napsal na Louči: „potopit prezidenta Miloše Zemana už mohou jenom jeho voliči, tj. ti, kteří mu sice dávají v průzkumech přednost, ale budou líní zvednout zadek a jít k volbám.“ Podle Peterových zákonů by měl tak dosáhnout úrovně své neschopnosti, což mu přeju, i když ho volit nebudu.

Proč budu volit jeho protikandidáta, který rovněž míří k úrovni své neschopnosti? Nechci nosit dříví do lesa a rozmnožovat argumenty jiných. Oba kandidáti jsou pro mne ne příliš perspektivní politici přechodné etapy. Vycházím však ze zkušenosti a z přesvědčení, že záleží nejen na politikovi, ale také na lidech, kterými se obklopí. (Psal jsem o tom – téměř prorocky – před deseti lety při inauguraci Václava Klause.) Co se týče úrovně lidí, kteří by přišli s vítězným kandidátem na Hrad, pak se domnívám, že Karel Schwarzenberg by měl při jejich výběru lepší ruku, což moji volbu přiklání na jeho stranu.

Na druhé straně bych možná uvítal, kdyby se Miloš Zeman stal prezidentem. A to z jediného důvodu: padly by veškeré spiklenecké teorie o mediokracii, jakož i názory na omnipotenci neboli všemocnost médií. Protože - co si budeme namlouvat – tištěná média hlavního proudu podle mého názoru skutečně nadržují Karlu Schwarzenbergovi.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Majka z Gurunu napsal(a):

Šest největších lží šířených o Karlovi S. jeho příznivci:

Lež prvá
Zeman republiku rozděluje, zatímco Schwarzenberg ji bude spojovat.
Nesmysl. Ve skutečnosti je republika rozdělena zcela zásadně na Schwarzenbergovy nekritické příznivce a nesmlouvavé kritiky. Není důvod, proč by tomu po volbách mělo být jinak. Prezident, který považuje svého předchůdce Beneše za zločince a bratry Mašíny by vyznamenal, těžko může spojovat národ.

Lež druhá
Je čistý, není spojován s žádnými nekalostmi.
Nesmysl. Když pomineme kontroverzní případ jeho restitucí, ve kterých si pomohl korumpováním úředníka, pak zde máme zcela konkrétní spolupráci s lidmi, které je možno považovat za typické šibaly a které mají za sebou kauz až hanba mluvit. Schwarzenberg tyto lidi dodnes hájí a veřejně prohlašuje, že s nimi i nadále hodlá spolupracovat. Typickým příkladem je Miroslav Kalousek. I Schwarzenberg má ale svého konkrétního kostlivce ve skříni – obchodně spolupracoval s firmami známého kmotra Mrázka. Viz článek: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/schwarzenberg-byl-obchodnim-partnerem-mrazka/

Lež třetí
Je pravým vlastencem, který je oddán své zemi.
Nesmysl. Když pomineme, že svými výroky týkajícími se sudetských Němců zhoršuje mezinárodně-právní pozici ČR, jsou tu i jiné příklady. Jeho zásadní podpora umístění amerického radaru zhoršila bezpečnostní situaci ČR, neboť – jak dokázali odborníci – tento radar by nás neuchránil ani před iránskými, ani před ruskými raketami, zato by z nás v případě konfliktu udělal cíl prvního úderu. Radar měl zlepšit bezpečnostní situaci USA na náš úkor. Další případ se týkal diskuze o omezení daňových rájů, která proběhla na půdě EU. Tlak mířil především na Švýcarsko, jehož je Schwarzenberg občanem. Ten se v době našeho předsednictví EU vyjádřil v tom smyslu, že právo Švýcarska sloužit jako diskrétní daňový ráj má přednost před tím, že ostatní země přijdou o nějaký ten "měšec peněz".

Lež čtvrtá
Je neochvějným zastáncem lidských práv.
Nesmysl. Schwarzenbergovo pojetí lidských práv je značně selektivní. V roce 2007 hlasoval v OSN proti přezkoumání účinků ochuzeného uranu na zdraví občanů bývalé Jugoslávie, která byla bombardována v době kosovské krize. Zároveň se výrazně angažoval ve věci uznání státu Kosovo, které je vším možným, jen ne zemí garantující lidská práva. Stejné právo na samostatnost, jaké přiznal kosovským Albáncům, ovšem zásadně odmítal přiznat Abcházům a severním Osetincům a navrhoval použití síly proti Rusku, které vojensky zasáhlo, když ozbrojené síly gruzínského obdivovatele Stalina Saakašviliho zaútočily na tyto separatistické provincie.

Lež pátá
Stojí na straně slabých a hendikepovaných
Nesmysl. Právě za Schwarzenbergova vládního působení a za vydatné snahy jeho vlastních stranických kolegů (Kalouska, Drábka, Hegera), došlo k zásadnímu zhoršení životní úrovně právě těchto skupin obyvatelstva, kterým jde tato vláda po krku ještě mnohem více, než ta předchozí Topolánkova (jejímž byl taky členem).

Lež šestá
Je to charakter a člověk pevných zásad.
Nesmysl. Charakter, který jeden den pochválí prezidentskou amnestii a za pár dní, když uvidí bouřlivou reakci společnosti i své vlastní strany, ji začne ostře kritizovat? Člověk pevných zásad, který prohlašuje, že nebude sedět vedle Čunka a pak vedle něj klidně sedí až do pádu vlády? Člověk, který jedno volební období absolvuje v dresu Strany Zelených, která je všude na světě tradičně považována za liberální levici a hned druhé v dresu konzervativní pravice? To není ukázka pevných zásad, ale naopak absolutní bezzásadovosti.
23. 01. 2013 | 15:42

Luba napsal(a):

Nač slova?

Berenika to za nás řekla písní:
https://www.youtube.com/watch?v=6m5cW0UhLqs

Hrůůůzná představa!

A proto volám: Bimbo na Hrad!
23. 01. 2013 | 15:44

mb napsal(a):

milane šmíde, píšu vám za 5 z porozumění textu ...

píšete: Jednou je pro něj vrátným Matějem Valtr Komárek, jindy zas Vladimír Špidla.

cituji: Miloš Zeman: Mezi své poradce si Paroubek zatím přivedl jen jednu výraznou osobnost, a tou je Valtr Komárek. Všichni ostatní, čest výjimkám, jsou ti, kteří tak úspěšně radili Špidlovi a Grossovi. V Parkinsonových zákonech se vyskytuje postava vrátného Matěje. To je člověk, kterého se máte zeptat o radu jenom proto, abyste se jí neřídil. Jinými slovy, když vám něco vrátný Matěj doporučí, tak to určitě nedělejte a jednejte opačně. Mezi poradci premiéra, kteří částečně zůstávají, byla a je celá řada takových Matějů.

výsledná známka za vaše porozumění čtenému textu: 5

podpis mb
23. 01. 2013 | 15:49

SuP napsal(a):

Majka z Gurunu -
Lehni a lež!
23. 01. 2013 | 15:54

krokus napsal(a):

mb

předběhl jste mě. Ano, pan Šmíd má za porozumění čtenému textu za 5. Ostatní je jeho svobodná volba.
23. 01. 2013 | 15:56

Almo G™ napsal(a):

Jsem zvědav, jaká kocovina přijde, až si všichni ti amatérští agitátoři uvědomí, jak moc se s kandidátem zapletli.

Jsem zvědav, jestli přijmou i zodpovědnost za svou agitační aktivitu a podíl na zločinech, které jednou (snad už brzy) vyjdou o skupině, kterou podporují, najevo.

Nezbývá než se té masáži a rozdělování bránit všemi silami, i když to vypadá jako marnost. Stejně trpělivě, jak ONI agitují, vyvracet postupně každou jednotlivou lež, poukazovat na každou manipulaci.

I když stejně vyhraje silnější s neomezeným rozpočtem.
23. 01. 2013 | 16:00

HonzaM napsal(a):

Vážený pane autore,
Doporučuji Vám přečíst si kapitolu o nepřímé úměře efektivity vlády a počtu ministrů. V českém překladu, který máte, není uveden negativní příklad přehnaného počtu ministrů. V originálu je to tehdejší ˇČSR s cca 18 ministry. Kolik jich máme dnes, aby se všichni vlci nažrali?
23. 01. 2013 | 16:05

jozka napsal(a):

Luba:

Dobry :-D
23. 01. 2013 | 16:09

jozka napsal(a):

AG:

Kocovina neprijde. Budou hazet bahno kolem sebe a obvinovat vsechny ostatni. A pak si najdou novou modlu. Resp. nechaji si najit. Bylo to tu uz mockrat a mockrat jeste bude.
23. 01. 2013 | 16:11

Gagarin napsal(a):

Majka

nespadla si z oblakov? :-)
23. 01. 2013 | 16:12

český maloměšťák napsal(a):

Pod větším tlakem ale i kontrolou mediokracie bude jako prezident Zeman.

mb
Nesuďte tak přísně. Co člověk - to poněkud odlišné zpracování informace.

Něco jiného je ale použít a zamyslet se nad verbálně interpretovaným motivem a něco jiného se pohybovat v logické kategorii projevu textového. Kdy je tedy čas pátrat v knížkách, dokumetech, faktech, odlišných interpertacích, je čas porovnávat, hledat i odlišná vysvětlení a porozumění....
V tom je zakotvena jistá manipulace - z podstaty.

Pan Šmíd /a a sním spousta jiných/ se dopouští velkého omylu už tím , kdy v éře "debat" (jde spíše o záležitosti formy kvízů a deklamací) povrchních, zkratkovitých, šablonovitých, manipulovaných...přikládá takovou vážnost mluvenému projevu vyjádřenému bonmotem. Nicméně verifikuje můj úplně nahoře uvedený výrok.

Mě by spíše zajímalo, jak by pan Šmíd uměl rozebrat některé výroky pana Schwarzenberga....jak by si poradil s jejich rozborem tak, aby u toho neusnul.
Anebo by mě zajímala debata, kterou by oba kandidáti vedli v duchu debat takových(zda by tedy u nich neusli všichni, nejen předseda ZOP 09) :

"....První ze sedmi slavných debat mezi Abrahamem Lincolnem a Stephenem A. Douglasem se odehrála 21. srpna 1858 v Ottawě ve státě Illinois. Podle dohody měl nejprve po dobu jedné hodiny mluvit Douglas; potom měl mít Lincoln jeden a půl hodiny na odpověď a Douglas půl hodiny na další polemiku. Debata byla podstatně kratší, než na jaké byli oba muži zvyklí. V minulosti se střetli už několikrát a všechny jejich předcházející diskuse byly delší a únavnější. Šestnáctého října 1854 přednesl Douglas v Peorii ve státě Illinois tříhodinovou řeč, na niž měl Lincoln podle dohody reagovat. Když přišla na Lincolna řada, připomněl publiku, že už je pět hodin odpoledne, že bude se vší pravděpodobností potřebovat stejné množství času jako Douglas a že podle plánu bude ještě následovat Douglasova odpověď. Navrhl tedy, aby se posluchači šli domů navečeřet a vrátili se sytí a odpočatí k dalším čtyřem hodinám proslovů.1 Publikum vřele souhlasilo a všechno se odehrálo podle Lincolnova plánu.
Kdo tvořil Lincolnovo a Douglasovo publikum? Kdo byli tito lidé, kteří se dokázali spokojeně uvelebit a poslouchat sedmihodinové řečnění? Je třeba podotknout, že Lincoln ani Douglas nebyli prezidentskými kandidáty; v době svého setkání v Peorii dokonce nebyli ani kandidáty do Senátu. Obecenstvo se však o jejich oficiální postavení nijak zvlášť nezajímalo. Byli to lidé, kteří takové události pokládali za základ svého politického vzdělávání, brali je jako neoddělitelnou součást společenského života a byli přivyklí rozvláčným mluveným projevům. Zvláště pro regionální nebo celostátní trhy či výstavy byla typická účast mnoha řečníků, z nichž většina měla na svůj proslov vyhrazeny tři hodiny. A jelikož nebylo v oblibě, aby řečník odešel bez odpovědi, stejné množství času bylo přiděleno i jejich oponentům...."

pokr.
23. 01. 2013 | 16:16

Sladký napsal(a):

Sup reakce na Majku z Gudrunu a její seznam faktů- cituji "Lehni a lež". Typická ukázka mentální úrovně fanatického pravičáka.Je mi jasné, že na nic víc se nezmůžeš, mrchožroute.
23. 01. 2013 | 16:18

český maloměšťák napsal(a):

"...Tehdejší lidé se navíc ve snaze uspokojit svou touhu po mluveném slově nespoléhali jen na výroční trhy a podobné akce. Široce se provozovala – zvláště pak v západních státech — tradice „řečníků na pařezech“. Přednášející shromáždil publikum kolem pahýlu pokáceného stromu nebo na jiném otevřeném prostranství a dvě nebo tři hodiny k němu promlouval. Přestože obecenstvo bylo většinou uznalé a pozorné, nechovalo se nijak tiše ani chladně. Během Lincolnovy a Douglasovy debaty například lidé hlasitým voláním řečníky povzbuzovali („Ukaž jim to, Abe!“), ale také dávali najevo zřejmé pohrdání („No teď se předveď, jestli to svedeš!“). Často se ozýval potlesk, který byl obvykle vyhrazen vtipným či elegantním výrokům nebo působivým argumentům. Při první Ottawské debatě odpověděl Douglas na dlouhotrvající potlesk pozoruhodným, prozíravým tvrzením: „Přátelé,“ řekl, „spíše než potlesk by pro mě během diskuse o těchto otázkách bylo přijatelnější ticho. Mým přáním je oslovovat váš úsudek, vědomí a schopnost porozumění, nikoli vaše vášně či nadšenectví.“3 O kvalitě vědomí Douglasova publika nebo jeho úsudku se můžeme dnes jen dohadovat. O schopnosti porozumění lze však usuzovat mnohé.
Za prvé, rozpětí pozornosti tehdejšího publika bylo podle dnešních měřítek zcela mimořádné. Našli bychom dnes mezi Američany obecenstvo, které by vydrželo sedmihodinovou přednášku? Pětihodinovou? Tříhodinovou? Zvlášť v případě, že by neobsahovala žádné obrázky? Za druhé, tehdejší publikum muselo být schopno porozumět dlouhým a složitým souvětím jen na základě poslechu. Douglas do své hodinové promluvy při ottawské debatě zařadil tři dlouhé abolicionistické rezoluce formulované právnickým jazykem. Lincoln ve své odpovědi četl ještě delší úryvky z publikovaného projevu, který pronesl při jiné příležitosti. I při Lincolnově známém úsporném slohu byla struktura jeho vět v debatách jemná a zrádná, a stejně tomu bylo i u Douglase. Při druhé debatě ve Freeportu ve státě Illinois Lincoln povstal a odpověděl Douglasovi těmito slovy:
Je vám jistě jasné, že během půl hodiny se nemohu pozastavit u všech věcí, které muž tak zdatný jako soudce Douglas prosloví za půldruhé hodiny; proto doufám, že budete-li chtít, abych se dotkl něčeho, o čem se zmínil a co jsem přesto opomenul, budete mít na paměti, že očekávat ode mne komentář k celé věci by bylo nemožné.4
Jen stěží si lze představit, že takovou větnou konstrukci by byl schopen za podobných okolností vytvořit současný nájemník Bílého domu. A i kdyby to snad svedl, bylo by to nejspíš na úkor porozumění a soustředění jeho publika. Lidé televizní kultury potřebují po stránce sluchové i vizuální Jasný jazyk“ a v některých případech si ho jsou ochotni vyžádat i prostřednictvím zákona. Lincolnův slavný projev z Gettysburgu by byl v roce 1985 pravděpodobně pro většinu lidí nesrozumitelný.
Lincolnovo a Douglasovo publikum se v probíraných záležitostech evidentně do značné míry vyznalo, a to včetně historických událostí a složitých politických problémů. V Ottawě položil Douglas Lincolnovi sedm otázek, které by z řečnického hlediska neměly smysl, kdyby publikum nebylo obeznámeno s rozhodnutím Nejvyššího soudu v případu Dreda Scotta, sporem mezi Douglasem a prezidentem Buchananem, rozkolem mezi demokraty, abolicionistickou kampaní a Lincolnovým projevem o „rozděleném domě“. Když Lincoln na Douglasovy otázky odpovídal, zdůraznil jemný rozdíl mezi tím, co měl či neměl podle názorů ostatních podporovat, a tím, v co sám skutečně věřil; jistě by se o to nepokoušel, kdyby nepředpokládal, že publikum jeho myšlenku pochopí. A konečně, i když oba řečníci využívali i některé z prostších zbraní jazyka polemiky (například osočování či přehnaného zobecňování), soustavně se opírali především o náročnější řečnické prostředky – sarkasmus, ironii, paradox, promyšlené metafory, jemné nuance a odhalování protimluvů, z nichž žádný by nesplnil svůj účel, kdyby s ním publikum nebylo důvěrně obeznámeno...."
23. 01. 2013 | 16:19

mb napsal(a):

čm nejde o to soudit nebo nesoudit přísně ... ale ze čteného vyplývá právě jediná ( a to opačná ) možnost, než jak to intrpretoval p. šmíd, zdravím kroka ...

i vás ...
23. 01. 2013 | 16:21

český maloměšťák napsal(a):

"...Abychom porozuměli publiku, k němuž se Douglas a Lincoln obraceli se svými památnými projevy, musíme si připomenout, že tito lidé byli vnoučaty osvícenství (v jeho americké verzi). Byli to potomci Franklina, Jeffersona, Madisona a Toma Paina, dědicové „říše rozumu“, jak nazval Ameriku osmnáctého století Henry Steele Commager. Našli bychom mezi nimi přirozeně i hraničáře, kteří sotva uměli číst a psát, a přistěhovalce, pro něž angličtina stále představovala velkou neznámou. Je také pravda, že kolem roku 1858 se objevila fotografie a telegraf – předvoj nové epistemologie, která později „říši rozumu“ přivedla k jejímu konci. To se však projevilo až ve dvacátém století. V době Lincolnových a Douglasových debat se Amerika nacházela právě uprostřed svého nejzářivějšího literárního rozmachu. V roce 1858 bylo Edwinu Markhamovi šest let, Marku Twainovi dvacet tři, Emily Dickinsonové dvacet osm, Whitmanovi a Jamesi Russellu Lowellovi třicet devět, Thoreauovi jednačtyřicet, Melvillovi čtyřicet pět, Whittierovi a Longfellowovi jednapadesát, Hawthornovi a Emersonovi padesát čtyři a padesát pět a Poe byl devět let mrtev.
Lincolnovy a Douglasovy debaty jsem zvolil za výchozí bod této kapitoly nejen proto, že jsou výrazným příkladem politické rozpravy poloviny devatenáctého století, ale i pro jejich schopnost ilustrovat nadvládu tisku nad povahou této komunikace. Řečníci i jejich publikum byli zvyklí na druh ústního projevu, který lze označit za literární. Přes všechen ruch a společenský rej doprovázející tyto události nemohli totiž řečníci kromě jazyka téměř nic jiného nabídnout a posluchači nemohli o mnoho více očekávat. Jazyk, který se tu nabízel, pak byl zcela jasně vytvořen po vzoru psaného slova. Každému, kdo Lincolnovy a Douglasovy projevy četl, je tato skutečnost zcela zřejmá. Debaty začaly tímto Douglasovým úvodem, tak charakteristickým pro vše, co bylo řečeno poté:
Dámy a pánové: předstupuji před vás, abych tu diskutoval o hlavních politických tématech, které dnes jitří veřejné mínění. Na základě dohody s panem Lincolnem jsme sem přišli společně diskutovat jako představitelé dvou velkých politických stran tohoto státu a celé unie o principech našich stran a toto ohromné srocení lidí ukazuje, že otázky, které nás rozdělují, se hluboce dotýkají i veřejného mínění.6
Douglasův jazyk je jednoznačně jazykem tištěného projevu. Okolnosti si vyžádaly, aby byl podán mluvenou formou, ale tím nemůže být jeho povaha nijak zastřena. Fakt, že publikum jej dokázalo zpracovat pouze sluchem, bude připadat pozoruhodný jen lidem kultury, která už do značné míry ztratila kontakt s mluveným slovem. Lincoln a Douglas si předem písemně připravovali nejen své projevy, ale dokonce i následné polemiky. I spontánní interakce mezi řečníky se vyznačovaly strukturou, délkou a řečnickým uspořádáním vět vycházejících z písemné formy. Ve vystoupeních se samozřejmě objevovaly i prvky čistě ústního projevu. Ani jeden z řečníků koneckonců nezůstával lhostejný k náladám obecenstva. Rezonance tisku byla přesto všudypřítomná. Debata byla složena z argumentů a protiargumentů, tvrzení a protitvrzení, kritiky relevantních textů a pozorné analýzy vět protivníka. Stručně lze Lincolnovy a Douglasovy debaty popsat jako výkladový text beze změny převzatý z tištěné stránky. V tom je také smysl Douglasova přístupu k posluchačům. Prohlásil, že se obrací k jejich schopnosti porozumění, a nikoli k jejich vášním, jako kdyby publikum bylo mlčícím, zadumaným čtenářem a Douglasův proslov textem, který je třeba pochopit. To nás ovšem přivádí k otázkám: Jaké má metafora písma či tisku důsledky pro veřejnou komunikaci? Jakou má její obsah povahu? Jaké požadavky klade na publikum? Jaký typ myšlení upřednostňuje?
..."

etc etc../neil postman : ubavit se k smrti/
23. 01. 2013 | 16:21

český maloměšťák napsal(a):

Zde plácne "řečník" něco pitomého, bez ladu a skladu do jen tak vzduchu..a primitivní galerka v hledišti a v redakcích novin či televizí se z toho může posrat.
23. 01. 2013 | 16:22

český maloměšťák napsal(a):

re : ...jen tak do vzduchu...
23. 01. 2013 | 16:23

DF napsal(a):

To Majka z Gurunu
Jsi neskonale rychlejší než já a to mno štve jinak jsi jednička.
Pan neoliberální profesor se nám neoliberálně vymodeloval pro VOLÍM KARLA.
Není nad neoliberální profesory kteří volí KARLA že ano pane Milane!
23. 01. 2013 | 16:28

argun napsal(a):

Pane Šmíde

v tom Vámi odkazovaném článku v Louči jste před 10 lety naspsal kromě jiného též tato "téměř prorocká" slova, tehdy ovšem na adresu právě zvoleného prezidenta Václava Klause:

"Nikdo jiný a politicky schopnější nebyl k dispozici,"

Což opravdu přesně vystihuje i současnou situaci. Volba mezi politicky schopným Zemanem a politicky zcela impotentním knížetem je podle mého soudu jasná.
23. 01. 2013 | 16:38

Jáchym napsal(a):

Milan Šmíd :"Co se týče úrovně lidí, kteří by přišli s vítězným kandidátem na Hrad, pak se domnívám, že Karel Schwarzenberg by měl při jejich výběru lepší ruku, což moji volbu přiklání na jeho stranu."
***********************************************************************
To by chtělo
tesat ! TESAT,... T E S A T !
Přinejmenším mrkví do tvarohu, pokud nemát majzlík a mramor.

Při výběru kandidátů se přece knížepán již bezvýhradně osvědčil - když vlastnoručně vyrobil "stranu" TOP 09 a instaloval do ní Kalouska.

A stal se prostřednictvím kalouska nejvlivnějším autorem současného českého politického hypermarasmu.

Vládu má zmáknutou,
parlament má na vařené nudli,
na justiční mafii se pracuje
ZBÝVÁ JEN HRAD !

Díky pane Šmíde, že jste mi votevřel voči !
Karel Schwarzenberg by si jistě přivedl velikány evrpského formátu.
Že by Posselta, aby ušetřili za otop centra sudetoněmecko - českého přátelství ?
23. 01. 2013 | 16:45

ujo napsal(a):

autor píše:
"Proč budu volit jeho protikandidáta, který rovněž míří k úrovni své neschopnosti? "
Omyl, KS úrovně své neschopnosti na zamini dávno dosáhl.
23. 01. 2013 | 16:49

projekt 7000 napsal(a):

JÉÉÉ PANE ŠMÍD, VY STE CHYTREJ !!
Čumim. Tak von si pan Zeman nepamatuje přesné znění knížky, kterou četl před padesíti lety.
To je teda tragédie.
Ale pointu si pamatuje, ne?
A to ste furt asák, taková bedna?

Představte si, že ta obskurní kniha má tu drzost stále znovu vycházet.
V posledním českém překladu se ta postava už nejmenuje Matěj (protože se už popletům matěj neříká, byla to nějaká dobová móda), ale Gypskopf.
A etabluje se na nejcennější personální aktivum podniku. Když má přejít dvůr, ředitel nechává na čtvrt hodiny zastavit veškerý provoz, aby Gypskopfa nepřejel vysokozdvižný vozík.
Mýlí se totiž neomylně, to je nedocenitelná vlastnost.

Pro mě jste takovým Gypskopfem vy.

Murphyho a Peterovy zákony (a spousty dalších klonů) bují na různých místech netu, Parkinsonovy zákony, protože jsou dílem skutečně konzervativního myšlení, tak propagovány nejsou.
Zástupy lidí, vědomých si své nedostatenosti, v hierarchiích všeho myslitelného, od nadnárodních koncernů přes vědecké ústavy po vysoké školy totiž jejich střízlivou racionalitu nemají rádi.
Není v ní pro ně teplé místečko.

Když budete takhle (abych citoval svého oblíbeného K.J. Obrátila) piglovat Karlovi oršák, jistě na vás zas nějaka komora na smetáky zbyde.
23. 01. 2013 | 16:58

šašek z Jihlavy napsal(a):

Luba
Co jste to nabídl za hrůzu? Copak vy jste nikdy neslyšel dobrou satiru? Než takovouhle chudinku, jejíž výkon je spíš kontraproduktivní pro Zemanovy ambice, tak to raději tu naivní Hanku Zaňákovou, ta alespoň umí zpívat a spolupracuje s prvotřídními muzikanty.
Ještě, že se do kampaně nezapojili špičkoví textaři (Suchý, Nohavica), to by byl teprve nářez.

kapča nabízí přesmyčku, prej USEURSE George. Já se z toho zase málem po..ru.
23. 01. 2013 | 17:10

LF napsal(a):

Český maloměšťáku,
krásná ukázka (jen jste ji mohl zestručnit :-)) a krásná doba, dovolím si jednu otázku. Myslíte si, že posluchačstvo bylo obrazem průměrného američana, nebo že šlo o určitou část populace, která představovala elitu?

Dnes, kdy si kdejaký hejhula myslí, že je oprávněn (nikoli právem, ale schopnostmi) hovořit do politiky, musí se sdělení politiků přizpůsobit recipientům.

Nevím, jak naši "exoti", ale Barack Obama coby advokát pronášel dlouhé projevy v právnické angličtině velmi často. To, že se se mi, stejně jako vám (?) nelíbí přizpůsobování se politiků průměru či podprůměru, je jeden z důvodů, proč volím knížete ze Schwarzenbergu. Je přece jen větší zárukou.
23. 01. 2013 | 17:13

český maloměšťák napsal(a):

LF
No - "krásná doba"...to bych si nedovolil tvrdit. Taky to občas stálo za hovno.
Jak pro koho ale, že. Ostatně tak tomu bylo, je a bude i nadále.

Posluchačstvo hlavně asi chtělo skutečně posoudit jací dotyční jsou - ne jaké by je chtělo mít či jak se dotyční ZDAJÍ.

Schwarzenberg má tu velkou výhodu, že už se to ZDÁNÍ SE vypracovalo téměř k dokonalosti. A taky že jeho " myšlenky" jsou pro lidi práce a celou ekonomiku velkým požehnáním...při jejich sdělování totiž všichni spokojeně usnou spámkem spravedlivých a jsou pak další den v práci výkonnější.

Záruka je dobrá věc.
Poté co ji zvýšili na dva roky. Když se to porouchá - můžete to jít reklamovat.
23. 01. 2013 | 17:24

LF napsal(a):

ČeMa:
Co dokázal Zeman? Není to i v jeho případě zdání? Praktického za ním leží Olovo, sedí Bamberg a už nesedí Srba. A Zbytek nestojí za řeč.
23. 01. 2013 | 17:36

hovorka11 napsal(a):

"Miloš Zeman: …a taky Vladimír Špidla, který zvoral už jednu prezidentskou volbu a nyní svým doporučením volit Schwarzenberga chce zvorat i druhou. Četli jste zákony profesora Parkinsona?"
--------------------------------
Vladimír Špidla byl neschopný a křivý politik. Zradil to, čím se dostal k moci premiéra - přešel k neoliberálním obratu z volební agitace sociálních jistot až do
po absolutní obratu: "sociální stát musí dočasně ustoupit" a za "penzijní fondy s příspěvky státu stát nemá ručit".
Lidi ho nechtěli, vláda padla a za neschopnost mu ČSSD zajistila trafiku v Bruselu.
Je to ostuda a velmi mě potěšilo, že Zeman mu podrazy neodpouští jako já, který jsem se kvůli němu soudil cca 3 roky.
Zeman často uráží a předvádí se, ale s odstupem doby mu musím přiznat, že takřka vždy má pravdu na rozdíl od Karla, který je dezorientován v pořadí vlád a toho, co dělaly.
Zeman je nesrovnatelně lepší kandidát i přesto, že jsem demonstroval proti opoziční smlouvě. Proti korupčním a rozkradačským koním s kterými Karel bude jíst polívku, "dokud mu do ní neplivnou" je skoro světec.
23. 01. 2013 | 17:53

český maloměšťák napsal(a):

LF
To vy jste začal s tím Schwarzenbergem. Můj komentář byl jen replikou.
A pojednou vytáhnete Zemana.
Nejste nějaký divný ?

Kdo bude následovat pak - Klaus mladší ? Potom kdo ? Beneš ?

Taková " diskuze" mě nebaví. Jděte si raději hačnout někam do hlediště toho tyátru a příště nekvákejte o krásných časech .... když z vás tedy lezeu -jak z chlupaté deky... právě že ten monolog nevalmé hodnoty.

Hezký den.
--------
Ale já vás chápu. Coby skalní příznivce kroků ministra Drábka nemůžete jinak...než vidět bílou kočku i v té černé. Já té partajnické slepotě rozumím a neodsuzuji ji u nikoho. Jen se nad ní zamýšlím.
A nad tím, proč si každý hejhula myslí, že získává snad nějaký vyšší socioekonomický kredit, když použije v případě občana Schwarzenberga ten šlechtický titul kníže.
Kouzelné je to zejména u bývalého komunisty Supa...který je také voličem Schwarzenbergovým.:))
23. 01. 2013 | 18:11

český maloměšťák napsal(a):

"... za "penzijní fondy s příspěvky státu stát nemá ručit".

To je ale správné. Proč by měl stát ručit za soukromé penzijní fondy ?
To by měly jednoduché. Aby je stát /daňový poplatník/ tahal z bryndy.
Stát /jeho instituce/má plnit roli regulátora. Záleží tedy na kvalitě státu /institucí/.
23. 01. 2013 | 18:15

ajeto napsal(a):

k autorovi blogu: tak už s tím KS neotravujte, pořád jeho obrázek na mě juká z internetu, až se mi z toho dělají osypky, obávám se, abych nezačal i dávit
23. 01. 2013 | 18:37

Konrád A napsal(a):

LF mohl byste nám prosťáčkům vysvětlit v čem spočívala kauza Bamberg- o kolik miliard jsme tam přišli, kdo byl poškozen.
Nám to totiž pořád uniká.
Stejně tak Oposmlouva- jak měl tedy Zeman vládnout, s kým udělat koalici?? Napište rozložení tehdejšího parlamentu a jaké šly udělat koalice, když pominete ty jejichž předsedové stran to odmítli
23. 01. 2013 | 18:40

Čtenář napsal(a):

jsou to body pro Miloše
23. 01. 2013 | 19:17

bobš napsal(a):

Já Vám řeknu, že už se bojím pomalu pustit počítač (hlavně centrum) všude je jenom Kárl, to musí být peněz od Bakaly a spol co tato volba stojí. Přemýšlím, že asi přejdu na seznam, i když na centru jsem od jeho začátku, protože tam takové ptákoviny zatím nejsou.
23. 01. 2013 | 21:54

prateta Čechová napsal(a):

Pan Šmíd si něco přečetl v roce 1967 a žije z toho do dneška. Všechno si roubuje na ta stará moudra, aby mu to vystačilo až do smrti. Ona existuje také jedna teorie o kapacitě mozku. Přirovnává se ke kýblu nebo kyblíčku. Každý má svůj kyblíček, větší nebo menší, a ten se dříve nebo později naplní. Panu Šmídovi spíše dříve. Potom se do něj vejde něco nového jen když něco starého vyteče. Jenže pan Šmíd si na kyblíček dal pokličku.
24. 01. 2013 | 00:24

paprika napsal(a):

Klaus kleptoman, Zeman chorobný lhář-bůh nám buď milostiv! Snad se stane zázrak a Karel to dá!
24. 01. 2013 | 10:18

Bestia triumphans napsal(a):

Jáchym napsal(a):
..."Při výběru kandidátů se přece knížepán již bezvýhradně osvědčil - když vlastnoručně vyrobil "stranu" TOP 09 a instaloval do ní Kalouska. A stal se prostřednictvím kalouska nejvlivnějším autorem současného českého politického hypermarasmu."
?
Hypermarasmus?
A jak byste nazval období opoziční smlouvy?
:-)
24. 01. 2013 | 14:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy