Finlandizace a neutralita? Nejen přeludy

16. 05. 2014 | 13:34
Přečteno 2911 krát
Antonín Rašek ve svém článku Finlandizace? Neutralita? Jen přeludy (Právo 12. 5.) polemizuje s mým názorem o možnosti takového scénáře pro Ukrajinu, který jsem v Právu publikoval 9. května. Položil přitom řadu zásadních otázek a argumentů, které finlandizaci zpochybňují.

Jde především o podřízenost Ukrajiny v její budoucí zahraniční politice, pokud by k finlandizaci došlo, a o to, zda je vůbec myslitelné, aby nějaká země mohla být neutrální, pokud leží na hlavním evropském geostrategickém tahu Paříž–Berlín–Varšava–Kyjev–Moskva.

Jsou to racionální výhrady. Musím ale zdůraznit, že jsem finlandizaci zmínil jako možnou alternativu řešení ukrajinské krize, která se začíná vyvíjet velmi nebezpečným směrem.Jsem toho názoru, že Henry Kissinger i Zbigniew Brzezinski, kteří i díky svým evropským kořenům velmi dobře rozumějí složitosti evropské historie a geopolitiky, nastolili možnost finlandizace Ukrajiny nikoli náhodou, ale právě jako východisko z klinče, do kterého se na Ukrajině dostali klíčoví vnější aktéři konfliktu, tedy Rusko, EU a Spojené státy.

U nás přitom úplně zapadlo, že rakouské ministerstvo zahraničí rozvinulo Kissingerovy úvahy o finlandizaci země i ve svém šestibodovém plánu, jak by mohla Ukrajina získat neutrální status podobný rakouskému z roku 1955. Obsahuje např. garanci ukrajinské neutrality Ruskem, EU a Spojenými státy, závazek nevstoupit do žádného vojenského bloku a závazek ochrany lidských práv a menšin.

Zajímavé je, že při interpretaci šestibodového plánu z úst rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze na konferenci k 10. výročí rozšíření EU také zazněla kritika dosavadního pojetí Východního partnerství, které podle něj vytvářelo nežádoucí antagonismus vůči Rusku a samo o sobě generovalo vnitřní napětí i v dalších zemích – Gruzii a Moldávii.

Rakouské diplomacii patří uznání za odvahu přicházet s návrhy, které neharaší zbraněmi a sankcemi, a za zpětnou vazbu rozporuplné východní politiky EU. Bohužel to ale asi skutečně konflikt na Ukrajině neovlivní.

Ta je dnes otevřeně či skrytě geopolitickým bojištěm ležícím na hlavním evropském geostrategickém tahu, kde mezi sebou soupeří tři mocnosti, stejně jako tomu bylo několikrát v posledních dvou stoletích. O názoru a návrzích Vídně by se nicméně v EU mělo minimálně přemýšlet, protože, jak se zdá, především Unie je zatím tím hráčem, který nejvíce politicky, ekonomicky a bezpečnostně kvůli Ukrajině prohrává.

(Právo,16.5.)Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

tam spis dochazi k balkanizaci bohuzel
16. 05. 2014 | 13:50

Kamarád Kissingera a Brzezinského napsal(a):

Dobrej plán. Akorát se vám na něj Ukrajinci vykašlou. Po těch letech sovětskýho teroru se jim asi finlandizovat chtít nebude, stejně jako lidem z Pobaltí, Bělorusům, Moldavanům, Gruzínům, Arménům a dalším, kteří mají s velkoruským imperialismem svoje bohatý zkušenosti. Člověk se jim ani moc nemůže divit. Finlandizujte si sám.
16. 05. 2014 | 13:57

karel mařinec napsal(a):

Zase další, co vymýšlejí nesmysly.
16. 05. 2014 | 14:11

Parteigenosse Bidena a Turčynova napsal(a):

to : Kamaráa Kissingera a Brzezinskeho

Spravne, kaslem na to. Pretahnem domaci Rusy poradne pendreky a raketami a oni uz se prizpusobi.
Zadna neutralita, je treba jim ta referenda vytlouct z hlavy.
Hlavni je Jednota.
Jeden evropsky narod, jeden ideal, jedna Evropska komise.
16. 05. 2014 | 14:17

Petr z Tábora napsal(a):

Mohu jen podpořit názory autora. A připomenout, že léta byla Ukrajina sice zkorumpovaným státem s vždy neschopným vedením směřující k bankrotu, ale alespoň byla neutrální a lidé žili v míru. Jediným hmatatelným výsledkem Majdanu je nenávist mezi Rusy a Ukrajinci, ruský Krym a vraždění lidí včetně civilistů. A neochota velmocí se dohodnout o řešení.
16. 05. 2014 | 14:29

yellow dog blues napsal(a):

už zas mi zmizel text
děte mi s takovejma španělskéjma rekečupama do pr...

Kreml prostě po 20. únoru nemá partnera k jednání. Bavit se s lidma jako je Kerry nebo Steinmeier, který si z vás jen dělaj srandu nemá význam.
Kdyby se k rakouské iniciativě připojil Visegrád, dalo by to možná něco dohromady.
Ale s beckovským Polskem to nelze.

Takže co Putinovi zbývá?
Buď počkat jak dopadne podřezávání krků (a profesionální žoldáci to umí, i když si vzpomínám na jednoho partnera Thatcherovic synka, kterého i s komandem vybrali černoušci z eroplánu a zašili na 20), nebo vzít hůl do ruky.
Bohužel je to to jediné, čemu Západ ještě trochu rozumí, jinak je úplně na hlavu padlý.
16. 05. 2014 | 14:32

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

yellow dog blues
No, Putina spíše čekají nějaké Gliwice...anebo Pearl Harbor. Oděsa nevyšla, takže příště to bude muset být něco mnohem většího.Něco, co mu umaže ruce od krve řádně, anebo něco co ho dotlačí k Pearl Harboru.
Každopádně to jde na vrub zejména Reichskanzlerin, ta je dnes EU.
Kdysi se v rozum Reichskanzlerů doufalo, pak věřilo a dneska ...co dneska ? Dneska se doufá v to, že aspoň trochu rozumí tomu, co se děje se vztahem USA - EU, nic jného nezbývá než jít k volbám a tam se divit znova a znova tomu, co jsme to za dobytek.

Všecko je to o trhu, lidí je mnoho, jakou asi má cenu na trhu to, čeho je mnoho ? Pro spekulanty ?
Mizivou.
16. 05. 2014 | 15:41

babočka napsal(a):

Znovu se ukazuje, jak je prozíravá a správná politika ODS , která varuje před nesmysly vycházející z EU. EU zase někam nastrkalo peníze a teď má strach, že už je neuvidí. Také sankce proti Rusku jsou nesmysl a kontraproduktivní. Čím větší sankce, tím větší podpora Putina domácím obyvatelstvem a větší nenávist Rusů k západu , kdy nakonec dopadne Ukrajina jako Čečensko.
16. 05. 2014 | 15:46

Pepa Řepa napsal(a):

Copak o to sanitární kordon by byl vítán. Myšlenka dobrá, armády by nestály proti sobě, Jak ovšem udělat z UA, kde nechal CCCP neuvěřitelné množství zbraní, které vesele proudí přes Oděssu a Moldavii do světa, demilitarizované pásmo by byl těžký oříšek.

Vláda z Kyjevě to ale neuvěřitelně hrotí, jak mohou být legitimní volby, když armáda zasahuje proti vlastnímu obyvatelstvu.
Už je to asi za hranou.
Až čas ukáže, jestli se vymkla z kontroly jako džihádisté na BV nebo je to úmysl a koho.
16. 05. 2014 | 17:00

Yosif K napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
Vláda z Kyjevě to ale neuvěřitelně hrotí, jak mohou být legitimní volby, když armáda zasahuje proti vlastnímu obyvatelstvu.
16. 05. 2014 | 17:00
Pane Pepa, obvykle máte ćynický a realistický vhled do všeho možného, zde však jaksi podléháte nereálným patriotičeskim iluzijam o nekonečném valstenectví ruskojazyčného lidu Ukrajiny.
1) v postsovětském prostoru jsou všechny volby leghitimními a všude zasahuje armáda proti "vlastnímu lidu" specielně pokud vlastní lid je nějaká nepříliš populární minorita (v Rusku Čečeni, Tataři, Kazaši, v Kazachstánu Rusi, v Uzbekistánu Tadžici, v Tadžikistanu Uzbeci atd atd atd atd atd atd) nebo opozice proti místnímu satrapovi (v Azerbajdžanu klan Alijevů nejde pod 88%, mají to zmáknutý skoro líp než Putin).
Proč by se Ukrové měli chovat jinak než kdokoliv jiný včetně Rusů?

Skuhrot na nedostatek demokracie u Ukrů mi to připomíná vysoké nároky bolševiků na dodržování ochrany politických svobod pro placené agenty Stasi v SRN.

2) Ukrové nezasahují proti vlastnímu lidu ale proti agentům SPECNAZ. Civilové nedokáží sestřelovat vrtulníky, úspěšně napadat kolony ozbrojených transporteru ze zalohy nebo obsadit kasárna jejíž posádka se brání střelbou.

Jakési protivládní demošky jsem v CSSR viděl, něco se mlelo, nějaká mela s policisty byla, ale mělo to hodně daleko do toho aby čeští civilové obsadili kasárna ze kterých šla ostrá střelba nebo aby ze zálohy přepadli kolonu BVP nebo aby sestřelili stingerama TŘI VRTULNÍKY.

To co vidíte v TV - různý pokuřující a popíjející váguse a boveráky s klacky, kyji a kalašnikovy z WW2 - to jest takzvaná ENVELOPE - živý štít nastražený okolo tvrdého jádra SPECNAZ které celý cirkus a chaos řídí za soustavného nepřžetržitého řízení z Moskvy.

Envelope je použitelná jako živé štíty, nebo nanejvýš jako staticguard ve směrech odkud nic nehrozí. Tam kde se specnazistům nepodařilo sehnat dostatečné množství boveráků kol sebe, tam je vidět ruka Moskvy jako na dlani.

Veškerý "utlačovaný demonstrující lid" je slabý zlomek procenta obyvatel. Možná jen 200-300 boveráků i v takových "ruských pevnostech" jako je Kramatorsk a Luhansk.

Ovšem normální armáda je proti specnazistům prakticky bezmocná, zrovna tak jako civilové jsou bezmocní proti normální armádě. Proto Ukrajinská armáda prakticky nikde aktivně nezasahuje - spíše obkličuje a pak se brání.

Tzv zásahy ukrajinské armády proti obyvatelstvu se limitně blíží k nule. Ano tři mrtví tam čtyři mrtví tady - ale co je to proti 120 tisícům civilních obětí ruského zásahu proti čečenům?

Povyživená dezorganizovaná ukrajinská armáda NEMÁ NA ZÁSAHY SPECIALISTY typu Specnaz nebo SWAT nebo SEAL. Prostě je nemá.

Za SSSR bylo veškeré tyto síly z etnických Rusů. Podobně jako v Jugoslávii bylo 95% velitelského sboru etničtí Srbové. Ukrajina má jen hrstku přestárlých veteránů z Afganistánu, kteří se již málem upili k smrti - a Rusko má cca 25 tisíc dobře placených tichých vrahů zocelených během vyvraždění 120 tisíc čečenů.Pokud by Rusové napochodovali do Ukrajiny tak jak napochodovali do CSSR v roce 1968 - tak jsou za 3 dny v Mukačevu.

Problem Putina je v tom, že by na to potřeboval více vojáků než na Krym, tak cca 300-500 tisíc - a že je nemá k dispozici. Musel by je stáhnout z Kavkazu a z hranic s Kazachy a tam by mu velmi brzy začala hořet koudel pod pr...d.....elí.
16. 05. 2014 | 18:28

Yosif K napsal(a):

U nás přitom úplně zapadlo, že rakouské ministerstvo zahraničí rozvinulo Kissingerovy úvahy o finlandizaci země i ve svém šestibodovém plánu, jak by mohla Ukrajina získat neutrální status podobný rakouskému z roku 1955. Obsahuje např. garanci ukrajinské neutrality Ruskem, EU a Spojenými státy, závazek nevstoupit do žádného vojenského bloku a závazek ochrany lidských práv a menšin.

KONEC CITATU.

Rakousko mělo na mysli nikoliv finský ale rakouský typ neutrality. Rakousko bylo papírově neutrální ale de facto velmi dobře kooperovalo s NATO.

Finsko bylo více "neutrální" jelikož nesousedilo se státy NATO kromě nekolika kilometrů hranice s Norskem. Veškerá "finlandizační politika" od roku 1945 spočívala v tom že Finové nenáviděli SSSR jako podlého a zákeřného agresora, se kterým uhráli remízu a součásti té remizy bylo že svou protisovětskou nenávist nedávali příliš nahlas najevo. Ve skuetčnosti i Finsko samozřejmě koordinovalo svoui činnost s NATO a SSSR rozuměl dobře, že Finsko stejně jako Rakousko bylo krytou deštníkem NATO.

Ukrajinská krize Finsko a Švédsko vyburocovala k úvahám, že by bylo pro Finsko i Švédsko lepší, kdyby místo polotajné spolupráce s NATO se do NATA otevřeně přihlásili.

Je s podivem že by se Ukrajinci měli spojit s "finlandizací" když Finové sami se chtějí hlásit do NATO. Kde již navíc neformálně dosti intenzivně spolupracují.

Je to tak, kromě hrstky sebemrskačských bolševických blouznilů a quislingů, u většiny sousedů Ruska je Putin stejně populární jako Stalin (nebo dokonce Hitler) - a to do jisté míry zaslouženě.........
16. 05. 2014 | 18:44

zemedelec napsal(a):

Pane Balabán.
Mám obavu,že se rýsuje podobný scénář,jak na Balkáně.
Rozcupovat Ukrajinu na menší státečky,hlavně aby se dostalo něco pod správu USA.Proto uvažuji,že se ozbrojené roztržky budou stupňovat.
16. 05. 2014 | 19:35

K.M. napsal(a):

Vážený pane Balabáne,

se všemi Vašimi anylýzami v této věci jsem s Vámi dosud souhlasil..., a to až tak zásadním způsobem, že jsem přestal Vaše úvahy v tomto směru... jakýmkoliv způsobem komentovat...

Ve vztahu k dění na Ukrajině jsem se nechal poté vyprovokovat již jen populistickým blogem ex-šéfa vlády Jiřího Paroubka: >>Chcete platit ukrajinské oligarchy? Já ne<<, neboť za určitých okolností... se z mého zorného úhlu může konflikt skutečně rozšířit tak,

že by z toho mohla být až 3. světová...

což by nemělo být nikomu jedno..., a tak to risknu, zesměšnit se při Vaší kompetentnosti
a existenci již dalšího..., tentokrát rakouského návrhu řešení..., poukázat ještě na jednu, zatím nikde - kromě u mé oponentury Paroubkovi - uvedenou možnost řešení, mírovou cestou... již ztěží řešitelného konfliktu...,

a to aktivací všech slovansky hovořících národů/států... kolem Ukrajiny, neboť v případě, že tento konflikt skutečně přejde - nedej bože - do stádia otevřeného válečného konfliktu..., budou tímto zasaženy nejvíce - v té či oné formě - slovanskou řečí mluvící... subjekty...

Slované, nejen ti částečně... usměrňovaní z Bruselu..., by mohli být z mého pohledu nejspíše od Ukrajinců přijati... při sdělování nepříjemných pravd o situaci, ve které se Ukrajina nyní nachází...(přínosem by zde mohlo být Srbsko..., s jejich čerstvými zkušenostmi), a z jejich rukou by mohli nejspíše přijmout nějaké ne - válečné řešení...!

Každopádně by měli být z takových jednání vyloučeni profesionální... politici, neboť odbornost politiků postkomunistických států... je zcela závislá od naplnění jejich natažených rukou..., chybí jim schopnost zvládat takové situace... jiným způsobem..., místo takových by se měly využít osobní vztahy sportovců, úmělců..., politici východních zemí jsou u běžných lidí, ve všech postkomunistických zemích provaření...

Chaos vyvolaný na Ukrajině má..., sociální podhoubí, každému musí být jasné, že urovnání konfliktu nepůjde bez peněz..., bez cílených investic... Na tomto místě by se mohla opět dostat do hry i EU..., ale zde se nám to začíná silně sukovat..., jakým způsobem investovat, aby se ty peníze nedostaly do rukou oligarchů..., a ještě větší problém nastává při zajištění bezpečnosti... takových vyslanců...,

hlavně ve vztahu k Rusům..., o jejichž plánech... s Ukrajinou se nic neví... ?

U těchto otazníků mé snění o akceschopných Slovanech končí...

Vymluvit se dá přece na tolik věcí...

3. světová?

Anebo se s tím dá něco dělat...?
16. 05. 2014 | 21:51

Sláma napsal(a):

Propagační oddělení TOP09 publikující pod nickem Yosif K. zase chrlí jednu hloupost za druhou. Například tuto: "Podobně jako v Jugoslávii bylo 95% velitelského sboru etničtí Srbové. "
To je samozřejmě naprostý nesmysl. Jádrem jugoslávské armády byly Titovi partizáni, tedy chorvatští komunisté. Naopak, konzervativní Srbové, jako např. Draža Mihailovič byli komunisty masakrováni.

Bylo to obdobně jako v Sovětském Svazu, kde byli etničtí Rusové ve vedoucích funkcích relativně podreprezentováni (a v Rusku tomu je dodnes, například tamní ministr obrany je Tuvaš, velitel Černomořské flotily je Bělorus atd.).
16. 05. 2014 | 22:15

Sláma napsal(a):

Propagační oddělení TOP09 zvané Yosif K. rádo dělá ze čtenářů naprosté hlupáky. Napsalo: Civilové nedokáží sestřelovat vrtulníky, úspěšně napadat kolony ozbrojených transporteru ze zalohy nebo obsadit kasárna jejíž posádka se brání střelbou."

Jenže milé propagační oddělení zamlčelo, že na Ukrajině všichni muži prošli vojenským výcvikem. Takže tam vlastně mezi muži žádní civilové nejsou.
Ono to navíc není vůbec těžké, sestřelit takový vrtulník. Pokud se pamatuji, v Iráku sestřelil jeden americký vrtulník irácký vesničan puškou po dědečkovi. Stačilo, že měla dostatečnou ráži.
16. 05. 2014 | 22:18

Divobyj napsal(a):

zaplať Pánbůh za jakékoliv mírové řešení.
Majdanisté již mají na svědomí 250 životů.
Válku bych schvaloval pouze v případě,kdyby byly použity jen chladné zbraně a zúčastnění politici by šli v čele svých vojů.
Případné intervenční armády by měly mít stejné podmínky.Už vidím Merkelovou a všechny ty páprdy v plné polní!
16. 05. 2014 | 22:21

Rudi Koutek napsal(a):

Sláma napsal(a):
"Propagační oddělení TOP09 publikující pod nickem Yosif K. zase chrlí jednu hloupost za druhou. Například tuto: "Podobně jako v Jugoslávii bylo 95% velitelského sboru etničtí Srbové. "
To je samozřejmě naprostý nesmysl. Jádrem jugoslávské armády byly Titovi partizáni, tedy chorvatští komunisté. Naopak, konzervativní Srbové, jako např. Draža Mihailovič byli komunisty masakrováni"
Pane Slama, pan Yosif nepise o roku 1945, ale o zacatku 90. let. To ti Titovi partyzani byli uz v te dobe vetsinou mrtvi, anebo v duchodu.

Kdo je Tuvas(Tuvasi)? Nespletl jste se?
17. 05. 2014 | 02:51

olga napsal(a):

Smutné. Lituji Ukrajince, ale lituji i nás. Stojíme v přístupové cestě. V přístupové cestě na Moskvu... Neutralitu nám nedovolí.
17. 05. 2014 | 05:48

slavwin napsal(a):

Zdá se mi to rozumné dosud nezaháli bilioni, kavečka a podobní. Nerozumim tomu ovládat z strany EU, USA. Ovlivňování považuji za něco jiného, zásah do otevřeného s cílem ho utlumit aby se nerozšířil. U Sadáma se nenašly chemické zbraně byl možná chybný závěr nebo šikovnost Sadáma, ale vytrvalé ohnisko napětí to rozhodně bylo. Těch snah nedráždit Rusa, jsem také dost zaregistroval. Rusové přešli do útoku, vše začalo ruskými vlajkami, které vystřídaly nějaké separastické. Demonstrant a ozbrojenec je něco jiného. Že je to jen hra, ale ta hra by neměla být snahou dostat Rusáky do střední evropy.
17. 05. 2014 | 07:45

olga napsal(a):

slavwin
Tak zase jsem ve Vás poznala zcela opačný pohled. Asi stojíme každý na jiné straně. Já vidím jasně nějak, a Vy vidíte jasně zcela jinak...
Asi se svět opravdu nedomluví.
Ještě že tu je Bůh.
17. 05. 2014 | 08:07

slavwin napsal(a):

Víte Olgo neutralita je jen manévr něco prosadit. V roce 1968 se hodně mluvilo o neutralitě ve skutečnosti to byla snaha se dostat z ruských spárů, dnes to může být naopak. Poláci na to šli jinak oblbujete lidi, že jste demokrati tak jimi buďte. Ruského imperialistu nelze považovat za blbce, zasáhl by i v Polsku ale docházely mu síly. Důležitá pro jestřáby z obou stran je rovnováha. Nejde o to Rusáka zničit, ale stanovit mu hranice. Někomu ta rovnováha může dělat potíže a dojde k sebezničení. Přelidněný svět bez vzruchu je nesmysl
17. 05. 2014 | 08:26

SuP napsal(a):

Sláma -
Všichni Ukrajinci prošli vojenským výcvikem, takže leckdo z nich si přinesl domů RPG a každý Kalašnikov. To by mohlo celou situaci vysvětlovat. Pitomečkovi.
17. 05. 2014 | 09:01

Bestia triumphans napsal(a):

Sláma napsal(a):
"Propagační oddělení TOP09 zvané Yosif K. rádo dělá ze čtenářů naprosté hlupáky. Napsalo: Civilové nedokáží sestřelovat vrtulníky, úspěšně napadat kolony ozbrojených transporteru ze zalohy nebo obsadit kasárna jejíž posádka se brání střelbou."

Jenže milé propagační oddělení zamlčelo, že na Ukrajině všichni muži prošli vojenským výcvikem. Takže tam vlastně mezi muži žádní civilové nejsou."

???
Není to zase tak dávno, co v Československu všichni muži prošli vojenským výcvikem.
Podle Slámovy zdrcující logiky, tedy tehdy mezi muži nebyli žádní civilisté.

Vítejte ve světě podle Slámy.
:-)
17. 05. 2014 | 10:15

Pepa Řepa napsal(a):

Yossífku
je tady malý problém.
po rozpadu CCCP nechali mužici Ukrajině neuvěřitelné množství zbraní, zvláště ručních či přenosných, z kterých nízko letící helikoptéry snadno sestřelíte.
Zbraně putují přes deset let do Afriky i Evropy přes Oděssu a dále Moldavii.
Není lepší zbrojnice než UA.Přirozeně se vyrábějí nové.
Na občanskou válku to stačí, drony nepotřebujete.Zbraně má kdekdo, zelené mundury taky.
Dnes se tak-bohužel-válčí. bez označení.

Takže, milý syndikáte, problém není v tom, jaký byl Stalin či Lenin,- nebo z druhé strany, jaké to bylo v Grenadě nebo Panamě-ale v tom, že jen absolutní duševní euroguma si může myslet, že zažitý systém země jiné kultury zmizí, když zbrusu nové Evropany ...úkáčka a další idiotsky adoptujeme, pojmeme do Euroříše i když polovina z nich nechce.

Ten systém není dán mužikem, ale většinou jej ovládla místní mafie.Vyhovuje jim.
Žijí po svém, život a hodnoti chochlů a mužiků se liší jen tím, že mužik má peněz víc.
Další problém je nejen to, jak chcete tyto nové země uživit-když Helmut ani za 25 let nenatrávil Dederona- ale i ochránit vnější hranici EU, když nejste schopen ohlídat ani Středomořskou.
O možnosti střetů, kdy budou proti sobě stát armády EU a Ruska nemluvě.
A jsme zpátky u nenažraného Otesánka.

Těch problémů je asi sto, ale Váš syndikát jede jako slabomyslný flašinet, co bylo za WWII, jaké má Putin trenýrky.

Měli byste vyměnit váleček u flašinetu,
Je to kontraproduktivní, po Vašich vstupech většina roluje a u těch, kterým ještě zbyl kus vlastního mozku, naroste počet tichých sympatizantů alfa-mužika a to už jenom z jednoho prostého důvodu, ne proto, že by jím byli oslněni, ale proto, že vaše demagogie je ze stejného hrnce jaký měl bolševik.
-----------------------------------------------------------------------------
Balabán jako bezpečnostní expert si tyto otázky klade není flašinetem pro vypatlance té, či druhé strany.
Vidí dál, než Vy svůj nosánek.
-----------------------------------------------------------------------------
Mimochodem, ještě jsem nenarazil na nikoho z bezpečnostních expertů, který by toto tažení na východ pochválil.
Ať dopadne, jak dopadne, bude výsledkem ne posílení, ale oslabení.
Možná posílíte Vy nebo šroubik, zesílí ruka točící flašinetem.
Aspoň něco.
17. 05. 2014 | 11:04

Petr z Tábora napsal(a):

Pane Balabáne zřejmě jste totožný s osobou kandidáta ČSSD do EP. Do EP byste se hodil, jste rozumný člověk a zdravý rozum je nedostatkový artikl. Je mi líto, že Vás Vaše strana dala na nevolitelné místo. Ani já Vás nezakroužkuji, protože volím jinou stranu.
17. 05. 2014 | 12:24

slavwin napsal(a):

Ve světě vítězí iluze. Euroatlantický svět je lepší protože nechává více prostoru soukromým iluzím. Tak se mohlo stát že tehdy na pohled hipisácká kravina přenést obrovská počítačová pracoviště do kterých byl přístup asi jako dnes do operačního sálu přenést na stůl jednotlivců. J.F. Kenedy když koukal na stavbu berlínské zdi pronesl je to strašné, zároveň mne to uklidňuje zakopávají se nebudou útočit. Kolik nicků podporovaných něčím co má název britské listy nás tu o něčem přesvědčuje. Jak vyhodnotí situaci útočící a svých obyvatel obdivována ruská věrchuška těžko říci, zmírní zakope se nebo otevřeně zaútočí. Pokud svou víru spojíme že nezaútočí určitě se to vyplní.
17. 05. 2014 | 12:48

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

slavwin : "...Že je to jen hra, ale ta hra by neměla být snahou dostat Rusáky do střední evropy. ..."

Ukrajina : Rusové cca 8, 3 mil. lidí
Moldavsko : Rusové cca 350 tis. lidí

To vy a resl /a pod. / chcete mít mnoho milionů Rusů za své spoluobčany. Resl jim nadává do opilých mužiků, vy v nich vidíte bolševické nebezpečí....ale chcete je za své spoluobčany.
Nezdá se vám to divné ? Nepozorujete na sobě občas něco divného ?

P.S. U toho lékaře už jste byl ? Popř. na detoxikaci ?
17. 05. 2014 | 12:52

slavwin napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):
Já jen nechci uvažovat jak se dostat z jejich sféry vlivu. Jsem ve střední Evropě a to je dobré, je mi celkem jasné, že ta se přenést nedá ale přenést ten euroasijatský způsob myšlení ano. Pitomec který mne posílá kde sám patří mne možná trochu vzruší, ale tím může naštvat jen sebe.
17. 05. 2014 | 13:07

Bavor napsal(a):

Yosif K napsal(a) 16. 05. 2014 | 18:28 :
Tzv zásahy ukrajinské armády proti obyvatelstvu se limitně blíží k nule.Problem Putina je v tom, že by na to potřeboval více vojáků než na Krym, tak cca 300-500 tisíc - a že je nemá k dispozici.KONEC CITÁTU.
Putin na ukrajině nepotřebuje ŽÁDNÉ vojáky. To si Ukrajinci vyřídí sami. A ještě k těm ztrátám:
16. května na pravidelné tiskové konferenci ,velitel domobrany Slovianska zveřejnil počet zraněných a padlých ukrajinské armády. Podle Vjačeslava Ponomareva celková ztráta protivníka od 2 do 12 května činily 650 padlých a raněných.
Velitel domobrany poznamenal, že celkový počet usmrcených a zraněných 285 lidí je z Pravého sektoru který se připojil k Národní gardě, 120 lidí jsou ukrajinští žoldáci - speciální prapory Kolomoyského "Dněpr" a "Azov" , 90 lidí jsou pracovníci SBU - zcela zničena sumská "Alfa", velké ztráty utrpěly Kyjevská, Poltavská, Ternopilská, Ivano-Frankivskská, Lvovská, Rivnenská, Žitomyrská a Vinnycká "Alfa". Polský PMC « ASBS Othago » ztratil 6 osob, americké SVS "Greynstoun" - 14 osob, americká PMC « Academi » - 50 lidí, zraněno 40 vojáků 95té aeromobilní brigády Žitomir, 25 zaměstnanců CIA a FBI - z toho 13 lidí bylo zabito a 12 zraněno.
Vjačeslav Ponomarev také řekl, že nepřátelské ztráty také činily dvacet pracovníků ministerstva vnitra, osm bojových vrtulníků, jeden vůz Hummer, tři houfnice D - 30 , šest obrněných vozidel BTR a čtyři BMP.
Přitom, podle slov Vjačeslava Ponomareva, ztráty domobrany Slovianska byly řádově menší : 8 padlých a tři ranění.
"Máme dobré odborníky ve svém oboru, upozorňoval jsem na to" - řekl Vjačeslav Ponomarev.
17. 05. 2014 | 13:24

Pepa Řepa napsal(a):

Tzv zásahy ukrajinské armády proti obyvatelstvu se limitně blíží k nule
:-)

Ta věta nemá chybu, stejně jako seznam ztrát našich nových kamarádů a jejich vybavení.
Snad revoluční kvas přežije pštros od Janukovyče.I kamarád Andělky Kličko, úkáRambo.
Dopolední směna syndikátu vypadla..
17. 05. 2014 | 15:56

Rudi Koutek napsal(a):

Bavor
Na to, ze je ta domobrana slozena z tatiku a strejcu s flintama, tak je to vynikajici vysledek.
Co me, ale zarazi je fakt, jak ti civiliste presne vi kolik zabili nepratel a maji dokonce podrobny prehled o puvodu mrtvych. Mossad se muze jit zahrabat.
17. 05. 2014 | 16:55

resl napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):P.S. U toho lékaře už jste byl ? Popř. na detoxikaci
---------------
dle vašich rozumů je zřejmé, že patříte na psychiatrii, jen to chce odborníka, doma se neptejte. vidím vaši upocenou tvář, probleskující pleš, zarytý výraz nad klávesnicí a rychlé, střídavé podupávání v sešlapaných bačkorách. nu vot, bigbíta budět ?
17. 05. 2014 | 18:28

evix napsal(a):

Pepa Řepa, kamarád Andělky Kličko si vyjel na Eurovizi = Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, před finálovým večerem vyzval Evropany, aby dali hlas jeho krajance Mariji Jaremčukové. Jedenadvacetiletá Ukrajinka s anglicky zpívanou písní Tick-Tock finálový večer zahájila a skončila na šestém místě.

Možná, že oblíbenec Anděly raději už na Ukrajině nepobývá...
17. 05. 2014 | 20:19

slavwin napsal(a):

Díky resle. Příčinou nedorozumnění je často optika vidění. Dívám se na svět jako středoevropan nebo člen států varšavské smlouvy v krizi. Co je mi jako středoevropanovi po tom jaký je Putin, jaká je Ukrajina to ať si vyřídí s Chruščovem nebo Stalinem. Nemám nic proti chránění Rusáků mimo Rusko, vadí mi jen způsob na vystupňovanou demonstraci končíci změnou vlády a odvoláním prezidenta se odpovídá vojenskými akcemi ve státě, který není ani člen nějakého seskupení států kolem Ruska. Nemám nic proti obchodu s Ruskem, ale kvůli tomu nechci před Rusáky kapitulovat. Nemohu řešit každý detail ve vztazích neboť nedisponuji výsledky sledování tajných služeb a nějací zastydlí totalitníci a blicí listy na tom nemohou nic změnit. Názor je názor proč to zbytečné podráždění
18. 05. 2014 | 00:01

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

resl napsal :"...vidím upocenou tvář, probleskující pleš, zarytý výraz nad klávesnicí a rychlé, střídavé podupávání v sešlapaných bačkorách..."

Resle, v drogovém opojení je jistě možné vidět v zrcadle ledasco...a tak můžete samozřemě zahlédnout i kus reality - takové, jakou je.
Ovšem překvapuje mě, že se chodíte natřásat pořed zrcadlo s klávesnicí . To je další vaše úchylka ?
Kam všude si ještě sebou taháte klávesnici ? I na skotské střiky ?
-------------
Takže bolševiky jsou dle narkomanů a psychoušů resla (apod. trosek ) CEO Siemens, ThyssenKrupp atd.:

http://www.reuters.com/article/2014/03/29/ukraine-crisis-germany-idUSL5N0MQ0DJ20140329

Šroube, pokud je váš disponibilní kapitál redukován na poloprázdnou flašku rumu a pytlíček s drogou...tak se nedivím, že vám nezáleží na nějakých mezinárodních obchodech a spolupráci, takoví loseři samozřejmě že nemohou v případném chaosu nic ztratit, mohou si pouze přilepšit / v chaosu se nejlépe krade/, zejména pokud se při mobilizaci opětovně a záměrně nechávají zapomenout na nádraží.

Šroub nemá v zákopu co ztratit než své okovy.
18. 05. 2014 | 12:17

slavwin napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):
Přestaňte už s tím značkováním a ostatní budou diskutovat. Poprvé když jsme se střetli jsem Vám napsal že to je diskuzní fórum a že se shodnout nemusíme, pak to začalo až jsem potřeboval tu detoxikaci. Co mne nejvíce u Vás nazvedlo, že euroatlantický svět přivedl ke dvěma válkam. Moje odpověď že ta druhá to jsou příčiny uzavření té první Německo a Rusko. Tudíž jedna z příčin nemůže být řešením. To že jsme 70 let bez velké valky je rovnováha sil, která občas přejde v menší ozbrojený konflikt. Ta rovnováha vyustila k pádu euroasijatské sféry vlivu. To obnovovování považuji za dost nebezpečné protože euroasijaty nepovažuji za blbce. Tady už nejde o bolševiky, ale totalitníky. Ti mají rádi zloděje všech směrů a vašim cílem je obracet veřejné mínění na jejich stranu. Euroasijatské tvrzení že si zabrali jen Krym jako protiváhu bombadování Jugoslávie a dál muž do ničeho nezasahují má asi stejnou cenu jako když Chrušcov třískal v OSN botou o řečnický pult, že na Kubě nejsou žádné ruské rakety a ti chlapci v uniformách jsou jen poradci.
18. 05. 2014 | 12:57

resl napsal(a):

Filuto, 7miliónů,
už v tom zase lítám, tak jsem si vzpomněl na vás dva, co byste mi poradili co že mám
dělat ? Ať je to prosím rada, hodna aspoň rozumu mužika.
18. 05. 2014 | 19:37

slavwin napsal(a):

Pane Resl zájem opadl k tomu tématu. Myslím, že je to plichta. Já nejsem příznivcem nějakých osobních sporů. V mysli si rozebírám čím jsem toho biliona, tak namíchl. Úhel pohledu jsem už rozebral. Pak to že tu nepřispíváme abychom naštvali nějakého biliona, filutu, nepolitika, ale abychom varovali. Je pravda že už v Peheho blogu mne za nějakého pitomce označil a chtěl abych mu dal pokoj. Porušil jsem to ne že bych stál o to jej nějak rozčílit, ale zákeřnější typ proruského manipulátora jsem tu neobjevil, ale vždy napíši o co mi jde. Třeba Pepa Řepa, některé závěry bych podepsal u něčeho jsem v rozpacích. Dnes jsem mainstream, význam toho slova jen předpokládám, dobře pamatuji dobu kdy byl někde jinde a na moje názory se dal přišít nějaký paragraf o ochraně republiky a nechci tu dobu zpátky.
18. 05. 2014 | 20:32

Sláma napsal(a):

Bestia a Sup zase prokázali, jak jsou natvrdlí. Např. Bestia napsala: Není to zase tak dávno, co v Československu všichni muži prošli vojenským výcvikem.
Podle Slámovy zdrcující logiky, tedy tehdy mezi muži nebyli žádní civilisté. Vítejte ve světě podle Slámy.

Bestie a SuPe, asi máte doma modrou knížku. Já ne, já mám doma vojenskou knížku, Když vlast zavelí, stane se ze mě za několik hodin opět voják.
A o to šlo v mém příspěvku, který zřejmě byl nad vaše intelektuální schopnosti. Prostě nikdo nemůže tvrdít, že Ukrajinští muži nemají takový výcvik, aby nemohli sestřelovat vrtulníky, či ostřelovat z panzerfaustu nějaký zastaralý kolový transportér.
Jiná je samozřejmě otázka zbraní. Je dost pravděpodobné, že mají nějaké zbraně z Ruska, ale nutné to není, protože k povstalcům hromadně přecházely celé vojenské a policejní jednotky i s výstrojí. Důvod je často, že jim to nařídí jejich ruská manželka či že se jim nechce střílet do vlastních.
Proto také nahrazuje kyjevská junta pravidelnou armádu oddíly Pravého sektoru, ze kterých vytváří tzv. Národní gardu. A to je cesta do pekel - nepravidelné oddíly jsou mnohem náchylnější k páchání zvěrstev na civilistech.
18. 05. 2014 | 22:53

Prozápadní napsal(a):

Geopolitika o které Balabán tak pořád rád mluví je zastaralý koncept, který umožňoval mocnost děla si co se jim zlíbí a rozhodovat i o jiných. Na což nemá právo. Ta finlandizace naprosto neřeší zásadní problém ceké krize, co z Krymem a dalšími separatistickými oblasmi. Navíc se mi zdají návrhy pana Balabána moc výhorné pro Rusáky a naprosto nevhoné pro Ukrajince. O návrzích Rakouska by Západ tedy USA a EU + Rakousko neměl vůbec přemýšlet a rovnou je odmítnout protože je jasné, že tyto návrhy jsou špatné.
19. 05. 2014 | 09:12

Prozápadní napsal(a):

Jak vypadá taková "neutralita" se Ukrajinci přesvědčili za vlády Janukoviče, kdy Ukrajina podepsala naprosto nevýhodou smlouvu o prodloužení černomořské flotily na dalších 30 let ač s tím většina Ukrajinců nesouhlasila.Ta černomořská flotila se nakonec podílela na puči proti ukrajinské vládě a podpoře separatistického Krymu.

Proč Balabán mluví o tom že v rámci té "finlandizace" že nemá Západ na Ukrajině umisťovat svoje jednotky, když Rusové je tam mají stejně jako v dalších postsovětských republikách Gruzie,Azerbajdžán a Moldávie, kde podněcují proruské separatisty?
Proč také nemluví v rámci dohody o stažení všech Ruských vojsk nejen z Ukrajiny ale i ze všech postsovětských republik? Protože se mu to nehodí do jeho proruské orientace.

To že Rusko vidí stále NATO jako soupeře je bohužel smůla Rusů a výplod Ruského paranoidního myšlení. Kritiku Rakouského ministra zahraničí nechápu protože se touto kritikou přidává na stranu protidemokratických separatistů. Výhodní partnerství NATO nijak neohrožuje Rusko jedině Ruské imperiální zájmy.
19. 05. 2014 | 09:26

slavwin napsal(a):

Prozápadní napsal(a):
Tak ostrý bych nebyl i když já osobně jsem prozápadní. Možná se tu ozvou ti provýchodní a napíší kolik zla lidem uštědřil západ konkrétně Američani. Já osobně jsem přesvědčen, že v Americe se zvažuje a vyhodnocuje, proto byl odmítnut návrh Patona Rusáky zatlačit zpět za jejich hranice. Polsko bylo jim hozeno jen na základě dohod z očí do očí a další za to že nasadí živou sílu proti Japoncům, ten důvod po Hirošimě pominul, dohoda byla až do doby než se jí sami vzdali dodržována. Železná opona spadla že Rusák chtěl více, ponecháni demokracie si představoval volbami zastrašených a zblblých lidí. Hranice zájmů ve světě se posunuly více na východ a síly byly srovnány a to zřejmě bude pokračovat pokud nedojde k otevřenému konfliktu. Nějaké celý svět proti terorismu to určitě nebude.
19. 05. 2014 | 11:49

Jindra napsal(a):

Pro Prozápadní:
A proč také nenapíšete, aby USA stáhly své jednotky alespoň ze států Evropské unie?
Proč USA zůstaly v té části Evropy, ze které Rusko po roce 1990 zcela odešlo?
Teď na Ukrajině se teprve jasně ukázalo, co tím tehdy sledovali američtí poradci, radící snad učebnicově podle carské sionistické příručky.
Ale proč si ještě museli na Ukrajině vybrat za svou loutku přihlouplého Jaceňuka? Že by další poučka podle stejné příručky? - Tohle přece musel Putin prokouknout dávno před tím, než se na Majdanu začalo střílet. A my u nás kvůli těmto poradcům budeme v zimě mrznout, protože jsme příliš mnoho věcí ekologicky předělali na plyn. - To je tak, když ani u nás nikdo nezná historické příručky (na rozdíl asi od Putina).
19. 05. 2014 | 13:27

resl napsal(a):

"A proč také nenapíšete, aby USA stáhly své jednotky alespoň ze států Evropské unie?"
------------
protože se Evropa mužika bojí, tak je ráda, že tu Američani zůstávají, ti se vždy zeptají, zda mohou mít základnu, pak zaměstnají místní. Rusů se každý štítí, nikdo je do "baráku" nechce, neboť kradou, zabíjejí a jediný zájem mají na vnitřních nepokojích, které umějí vyvolávat a vyprovokovat. opilého špindíru si domu taky nevemete.
19. 05. 2014 | 15:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy