Prezident Zeman a novináři

10. 03. 2013 | 12:11
Přečteno 16324 krát
Ve svém nástupním projevu označil pan prezident Zeman tři hlavní zla, proti kterým by chtěl bojovat. Jsou to tuneláři, neonacisté a většina sdělovacích prostředků, tedy většina novinářů. Podle pana prezidenta jsou to ti novináři, kteří „vymývají“ lidem mozky. Většinou jsou nevzdělaní, ale mají o sobě příliš vysoké mínění. Jsou přesvědčeni, že mohou psát i o věcech, o kterých vlastně vůbec nic nevědí (samozřejmě podle Miloše Zemana).

Proč tak široký odsudek typu: „většina sdělovacích prostředků …“ a podobně? To není tak složité pochopit. Velké množství novinářů stále odmítá podpořit například koncepci tzv. opoziční smlouvy a Miloš Zeman naopak odmítá připustit, že by to byla velká politická chyba, která otevřela cestu rozsáhlé politické a hospodářské korupci. Kde je tedy chyba? Podle něj přirozeně na straně novinářů, kteří o této smlouvě píší právě takovýmto způsobem a vymývají veřejnosti mozek svými nesmysly a nepravdivými informacemi. Vždyť přece obdobné smlouvy, jako byla ta mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem jsou zcela běžné i v jiných demokratických státech a nikdo něco takového jejich představitelům nevytýká, tvrdí pan prezident. Tak co?

V době, kdy byl současný pan prezident ještě předsedou vlády ho někteří i rozvážní lidé obviňovali z toho, že má sklon dříve mluvit, než myslet. Řekl bych, že právě do této kategorie patří ony přílišné generalizace. Asi před dvěma lety odpověděl Miloš Zeman telefonicky redaktorovi Aktuálně.cz Liboru Stejskalovi na jednu z jeho otázek následujícím způsobem: „Když o někom řeknete, že je blbec, musíte uvést konkrétní důkaz, proč je blbec. Pokud takový důkaz neuvedete, je to nevybíravá urážka.“
Sám se touto radou ale rozhodně neřídí. Žádné pracné dokazování. Jak trapné je to počínání bylo vidět již při prezidentské kampani. O tom, kdo má dostatečný rozhled a vzdělání rozhoduje totiž výlučně Miloš Zeman a to jen a jen na základě souhlasu nebo nesouhlasu s jeho vlastními názory a s lehkostí jemu vlastní.

Že existuje mnoho špatných novinářů, jistě i takových, kteří mají o sobě přehnaně vysoké mínění, je pravda, ale tito lidé jsou i mezi politiky a právě mezi nimi. Podobní lidé jsou ale v každém povolání. Například velké množství je jich i mezi obyčejnými řemeslníky. Ti ale nemají v rukou sdělovací prostředky. Nicméně, mohou poctivé občany svou nekvalitní prací připravit o pěkných pár korun. Řekl bych, že Miloš Zeman také patří mezi lidi, kteří o sobě mají přehnaně vysoké mínění. Když jen pomyslím na to, s jakou lehkostí odkazuje ty druhé do říše „pitomců“, řekl bych, že by mu více pokory i jako prezidentovi slušelo, nebo spíše právě jako prezidentovi.

A jestliže chce právě zvolený pan prezident novinářům vyčítat, že falešně informují například o opoziční smlouvě, která je podle něj standardním řešením i v jiných demokratických zemích, pak ale zapomíná dodat, že ve všech těchto zemích je státní aparát ostře oddělen od politické sféry. V takovém případě nehrozí jakékoli zneužití státního aparátu politickými stranami. To však nebyl a ani dosud není náš případ.


Není snad takové zdánlivé „opomenutí“ také jakýmsi „vymýváním mozků“ veřejnosti, která je ochotna panu prezidentovi naslouchat? Uvědomuje si to, nebo je si spíše jist, že on jako vynikající řečník může veřejnost přesvědčit o čemkoli? Ujišťuji ho, že nemůže. Dobrým příkladem jsou ony jím zatracované sdělovací prostředky. Většina z nich se postavila proti jeho zvolení do nejvyšší ústavní funkce. A přesto byl zvolen. České veřejnosti není možné „vymývat mozky“ tak jednoduše, jak se na první pohled zdá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pamětník napsal(a):

mb:
Nechtěl??! Spíš nemohl, Vy prostě nejste schopen stvořit ucelenou myšlenku, natož pak konfrontovat nějaký trochu logičtější argument. Že prý, kdybych chtěl... :)))))
Hic Rhodos, hic salta!
13. 03. 2013 | 20:37

mb napsal(a):

já mám myšlenek hodně ... hele teďkonc mám chvilku tak se možná na toho fendrycha juknu ... zde je můj rhodos zde skáču :-))

k prvnímu přípodotku anny zda se zeman médií bojí či ne, se lze asi oprávněně domnívat, že nebál li by Zeman medií, pak by na ně neútočil, ale to je jenom spekulace ... musela by si fendrychovi napsat, aby jí řekl, z čeho vychází ...

v dalším svém příspěvku anna pominula celou chronologii Zemanova utkávání/potýkání s novináři, kterou uvádí fendrych ... ( patrně to anna udělala záměrně, ale já jí z manipulace nepodezřívám ani neobvinuji, jak ona činí s fendrychem )

že zeman je 10 let mimo politiku je irelevantní argument, který navíc není ani pravdivý ...

řeknu vám matyášu jeden fakt ... když dělala reportérka = novinářka rozhovor se Zemanem na vysočině ... ptala se ho zda jej to nebude ponoukat se vrátit z vysočiny zpátky do politiky ... celkem nevybíravě se na ni obořil a řekl ... přijeĎte za x let ... najdete tady mou rakev a té rakve se zeptejte zda se chce/chci vrátit do politiky ...

takže: ZEMAN OPĚT LHAL .... ANEBO MÁME ZPÁTKY MRTVÉHO ZOMBÍKA NA POSTU PREZIDENTA ...

článek fendrycha za manipulativní nepovažuju ...

ve druhém kole jsem volit byl ... a z nouze jsem to hodil ´knížeti´ proti zemanovi ...

ale byl jsem svými spoluobčany přehlasován ( jak už je takovou hezkou tradicí ...)

mějte se hezky pamětníku .... brounoc ...
13. 03. 2013 | 23:33

pamětník napsal(a):

"Ve vás, pane Zemane, je těžké se vyznat. Před časem jste říkal něco v tom smyslu, že z Vysočiny odejdete jedině v rakvi, a teď máte namířeno na Pražský hrad. Proč taková změna?

Kdybyste občas četli noviny, nebo se alespoň dívali na televizi, tak budete vědět, že jsem naléhání, abych se vrátil do politiky, odolával sedm let. A musíte uznat, že to je dost dlouhá doba. Po sedmi letech se mi stav české politiky včetně stavu české sociální demokracie znechutil natolik, že jsem se rozhodl založit vlastní stranu, Stranu práv občanů. Tatáž strana mě nyní chce kandidovat na prezidenta. Já tuto kandidaturu přijmu jen tehdy, pokud se ukáže, že si to občané přejí."
http://ekonom.ihned.cz/c1-59105870-co-budouci-prezident-slibil-v-rozhovoru-pro-ekonom
14. 03. 2013 | 10:38

mb napsal(a):

kecy, prdy, výmluvy, beďary ...

/ zeman prostě jednoduše lhal ... je mu to podobné ,... /
14. 03. 2013 | 13:35

pamětník napsal(a):

mb napsal(a):

kecy, prdy, výmluvy, beďary ...

Ano, Vaše.
14. 03. 2013 | 15:00

pamětník napsal(a):

Takhle řečnila poslankyně Semmelová nad hrobem K. Gottwalda.
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=773971

Takovým lidem pravičácké lži ženou vodu na mlýn.
14. 03. 2013 | 15:17

mb napsal(a):

ne vůbec ... ta reportérka se jej několikrát opakovaně ptala, zda si to nerozmyslí = prostě nerozmyslí ... ( třeba za rok, za pět, za deset let ... ona se neptala zda se vrátí za deset let ... a on prostě lhal ... víteco celej Zeman ... lhář ... jako Klaus ... to jsou dva lháři, kteří se hledali ... až se našli ...

zdravím ....
14. 03. 2013 | 16:18

mb napsal(a):

dik za odkaz na Semmelovou ... mluvila hezky ... akorat zapomnela zmini ze gottwald je/byl masovy vrah a nezminila ani dalsi represe ... jinak projev dobrej jj ...
14. 03. 2013 | 16:53

Anna napsal(a):

mb
"já mám myšlenek hodně ... hele teďkonc mám chvilku tak se možná na toho fendrycha juknu ... zde je můj rhodos zde skáču :-))"
---

Překvapilo mě, že jste se tedy nevyjadřoval k textu Fendrycha, ale k mému :-)
-------------------------------------------------------------

"k prvnímu přípodotku anny zda se zeman médií bojí či ne, se lze asi oprávněně domnívat, že nebál li by Zeman medií, pak by na ně neútočil, ale to je jenom spekulace ... musela by si fendrychovi napsat, aby jí řekl, z čeho vychází ..."
---

Takže podle Vás se člověk, který na druhého slovně útočí, toho druhého bojí?
Jiné vysvětlení takového slovního útoku Vás nenapadá?
Myslíte, že útoky některých zdejších nicků na druhé je projevem toho, že se jich bojí?
Myslíte, že aspoň nějakými fakty nepodložené spekulace,obzvlášť v médiích, můžou být velmi dobré pro manipulaci?
Podle Vás já bych "musela by si fendrychovi napsat, aby jí řekl, z čeho vychází ..." ???
----------------------------------------------------------------

"v dalším svém příspěvku anna pominula celou chronologii Zemanova utkávání/potýkání s novináři, kterou uvádí fendrych ... ( patrně to anna udělala záměrně, ale já jí z manipulace nepodezřívám ani neobvinuji, jak ona činí s fendrychem )"
---

Já jsem to pominula, protože je to dávno obecně známé a neviděla jsem jediný důvod, proč bych se měla k takové rekapitulaci vyjadřovat.
--------------------------------------------------------------

"že zeman je 10 let mimo politiku je irelevantní argument, který navíc není ani pravdivý ..."
---

Zeman odešel z politiky v r. 2002.
Já jsem napsala: "Navíc Zeman byl posledních 10 let mimo vrcholovou politiku."
Upozorňuji na slovo VRCHOLOVOU. Nevím, proč je to pro Vás irelevantní argument, když jsem napsala:

Mně tedy není zřejmé, proč Zeman nenávidí novináře, ani mi není zřejmé, proč by se jich měl bát. V minulosti novináři psali o různých kauzách, přesto Zeman nebyl nikdy z ničeho obviněn, jestli si dobře pamatuji. I kdyby byla nějaká další odhalení, proč by se jich měl bát? Navíc Zeman byl posledních 10 let mimo vrcholovou politiku.
A Klaus nebyl ve vládě, byl prezident.
Copak se nějakých odhalení bojí na inauguraci se smějící Kalousek a Schwarzenberg, kteří byli i ve vládě za Topolánka, a jejichž spolustraníci čelí aférám, např. Parkanová, Drábek. Copak se tady v posledních deseti letech kmotři nevyskytovali, nebyla korupce...???
-------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

Co se týká návratu Zemana do vrcholové politiky (z čehož nejsem vůbec nadšená) a jeho dřívějších slov, že tak nikdy neučiní - to já za lež nepovažuji, považuji to za změnu plánů.
15. 03. 2013 | 06:33

mb napsal(a):

Já jsem to pominula, protože je to dávno obecně známé a neviděla jsem jediný důvod, proč bych se měla k takové rekapitulaci vyjadřovat.

tedy ji považujete za pravdivou a manipulativní ... fendrych na základě této pravdy spekuluje, že se Zeman ( svobodných ) médií bojí ... ( a proto na ně již preventivně útočí ) ... od fendrycha je to spekulace, ale nikoli manipulace ...

zdravim vas anno srdečně ...

prosím míň citátů ... a víc vlastního přemýšlení ...

hezký den ...
15. 03. 2013 | 09:05

Anna napsal(a):

mb
"tedy ji považujete za pravdivou a manipulativní ... fendrych na základě této pravdy spekuluje, že se Zeman ( svobodných ) médií bojí ... ( a proto na ně již preventivně útočí ) ... od fendrycha je to spekulace, ale nikoli manipulace ..."
---

Podle mě spekulace pana Fendrycha na základě jím uvedené rekapitulace, že se Zeman médií bojí, je jedna z mnoha možných spekulací, ke kterým je možno na základě jím uvedené rekapitulace dojít, navíc pravděpodobnějším.
Považuji za manipulativní komentář zveřejněný v médiích, kde přímo v názvu je uvedena autorova spekulace, bez uvedení, že se o spekulaci jedná:
Komentář: Proč se Miloš Zeman tolik bojí novinářů
13:25 | 12.3.2013
Martin Fendrych
15. 03. 2013 | 09:21

mb napsal(a):

aha ... já to za manipulaci nepovažuji ... jen za spekulaci, ale asi dokážu rozumět Vám, že to za manipulaci ( možná ) považovat můžete ... zdravim ...

/ na obranu fendrycha snad jen uvedu ... že správný novinářský titulek musí být ( aspon do určité míry ) provokativní ( tak, aby přitáhl pozornost diváka/čtenáře ... /

s pozdravem ...
15. 03. 2013 | 17:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy