Dvojí život banánových dětí

04. 02. 2008 | 14:22
Přečteno 43976 krát
„Vidíš ji? Tu s tím břichem. Začala si s nějakým Čechem, a když se dozvěděl, že je těhotná, tak ji nechal.“ chrlí na mě má tetička. Sedím s ní v jednom ze stánků na SAPĚ, což je místo v Praze, kde se naše komunita schází a kudy vede propletená síť drbů a nejnovějších informací.

Proto se mí vrstevníci někdy neradi procházejí po tržnicích. My, kteří jsme vyrostli v České republice, vedeme jakýsi dvojí život. Už nedokážeme být tak uvolnění, když se nacházíme v prostředí vlastní komunity. Říká se nám banánové děti – slupka žlutá a jádro bílé. To ale přináší řadu problémů.

Samotný začátek všech zmatků je už u jména. Máte-li nějakého vietnamského kamaráda, vietnamskou kamarádku, zřejmě ji budete znát jako Tondu, Marušku, Honzu, Lindu atd. Ale pravé jméno většinou zůstává tajemstvím třeba až do oficiálního maturitního zahájení, kdy se povinně čtou pravá jména všech účastníků. Naše vietnamská jména jsou totiž na výslovnost natolik těžká, že si raději necháváme říkat „po česku“.

Napadlo vás někdy, ve kterém jazyce vlastně myslíme? Že jsem schopna použít v jedné jednoduché větě česká, vietnamská, ale i anglická slova, na to si mé okolí už dávno zvyklo. Přicházíme z Vietnamu, ve škole musíme používat jen češtinu, do toho se ještě učíme další cizí jazyky. Samozřejmě se dbá také na to, abychom nezapomínali na mateřský jazyk, takže se doma díváme na vietnamský televizní kanál a čteme vietnamské noviny.

Ale jaký jazyk je pro nás nejbližší a současně nejjednodušší? Většinou je to čeština. Prakticky ji užíváme nejčastěji, takže se časem stává nejlépe ovládaným jazykem banánového dítěte. Ztrácíme pak tu úzkou vazbu s vietnamštinou, někdy ani nemáme chuť se ji učit. Některé děti to berou i jako trest, protože nechápou, jak je pro ně vietnamština důležitá.

Díky tomu, že žijeme v dvojsvětě, ve dvou kulturách, které jsou velmi rozdílné, se nikdy nenudíme. Čas od času se přihodí nezapomenutelná faux pas. Ještě teď vidím pohledy svých prarodičů, když jsem si omylem při večeři vzala místo hůlek vidličku. Nebo ta reakce spolužáků, když jsem si na vodácký kurz místo vidliček a lžic sbalila hůlky. Takže jsem nakonec celý tým učila jíst guláš z ešusu hůlkami.

Život v dvojsvětě ale přináší i problémy v rodině. Devadesát devět procent vietnamských rodičů by si přálo, aby si jejich ratolest vybrala za svého životního partnera Vietnamce. Když si jejich dcera přivede domů českého přítele, většina rodičů to časem asi přijme, ale začátek pro ně není jednoduchý.

Proč se naši rodiče tak chovají? Chtějí, aby nás česká společnost přijala mezi sebe, aby nás brala jako sobě rovné, aby nedělala rozdíly. Možná bychom měli začít u sebe s tou tolerancí.

Je ale pravdou, že většina mladých Vietnamců naprosto akceptuje tuto tichou dohodu s rodiči a vážný vztah mají jenom s členy své komunity. „Češky mají jiné myšlení než my, závazek mezi mužem a ženou neberou tak vážně a jsou tu i rozdílné životní hodnoty a postoje k životu než ty, které máme my v našich asijských kořenech a genech,“ říkají mi kamarádi, proč je lepší si vzít někoho „ze svých řad“. „Za ženu bych si vzal jedině Vietnamku,“ tvrdí jeden z kamarádů a ostatní přikyvují.

Máme vietnamské rodiče, mnozí z nás se dokonce narodili ve Vietnamu. Vyrostli jsme však na druhém konci světa. Jsme tedy ještě těmi pravými Vietnamci? Nebo jsme charakterističtí už jenom svou barvou kůže a uvnitř jsme vlastně už Češi? Když se mě někdo zeptá, kde se cítím být doma, nedokážu odpovědět jednoslovně. Ani nevím, komu bych fandila, kdyby se stal sportovní zázrak a ve finále světového mistrovství ve fotbale hrál Vietnam proti České republice.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zuzana napsal(a):

Děkuji za tento článek. Potřebovala bych takových číst víc, abych pochopila, v čem vlastně žijete.
04. 02. 2008 | 14:42

Petr napsal(a):

Nejlepší blog co tu je! Určitě piš dál, tvoje postřehy jsou nesmírně zajímavý, hodně may mắn
04. 02. 2008 | 15:12

Baras napsal(a):

Dobrý den slečno Lin, vaše jméno bych se určitě naučila vyslovovat, problém je v tom, že ani nepoznám vietnamské vlastní jmeno od příjmení (což je moje chyba ale vypovídá to mnoho i o tom, co vlastně "průměrný" člověk ví o vaší kultuře). Váš článek byl velmi zajímavý a také vás prosím, abyste psala dál. Informací zevnitř vietnamské komunity v Čechách je podle mého názoru v médiích zoufale málo. Těším se a přeji hodně úspěchů ve studiu
04. 02. 2008 | 15:32

crowley napsal(a):

Zajímavé a ani mě to nepřekvapuje, protože v Americe je to podobné.

Příští blog by se mohl týkat vzdělání, protože si myslím, že siruace s Vietnamskou komunitou bude podobná jako s tou Židovskou v americe, tedy že bude průměrně vzdělanější než starousedlíci.
04. 02. 2008 | 15:42

klaaarka napsal(a):

Lin, také děkuji za moc hezký článek. Ráda se tu budu dozvídat zajímavé informace o Vašem "dvojím životě" a zkušenostech s ním. Držím palce, aby ty zkušenosti byly jen hezké :-)
04. 02. 2008 | 15:44

Kočka Šklíba napsal(a):

Ano souhlasím s všemi příspěvky, moc hezké a zajímavé, pište dál, prosím.
04. 02. 2008 | 15:50

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Ta uzavřenost vůdči Čechům je viditelná. Proč se vlastně Vietnamská komunita uzavírá? Vždyť mnozí prvousedlíci musí být v Čechách už přes 30 let. Před pár lety jsem ve Francii krátce spolupracoval s vietnamskou kolegyní a ona se chovala k ostatním Francouzům se stejnou rezervovaností jakou popisujete vy. Proč?
04. 02. 2008 | 16:03

Lena napsal(a):

Milá slečno Lin, pište, prosím dál, Vaše postřehy zevnitř i zvenku jsou velmi zajímavé. Hodně úspěchů ve studiu.
04. 02. 2008 | 16:05

bigjirka napsal(a):

Dobrý blog, díky.
04. 02. 2008 | 16:15

Luboš napsal(a):

Velice zajímavé, těším se na pokračování, život vaší komunity mě zajímá.
Přeji hodně štěstí
04. 02. 2008 | 16:17

kancelářská_myš napsal(a):

Milá Lin, píšete skvěle česky, nemyslím jen gramatiku a sloh, ale zajímavý obsah.

Tak málo toho o našich vietnamských spoluobčanech víme, snad jen to, že jsou velmi pracovití, že je vietnamština velmi těžký jazyk a že jste velmi statečný národ.

Máte zajímavý studijní obor! Už se těším na Váš další příspěvek.
04. 02. 2008 | 16:23

Andrew napsal(a):

Velmi zajimavy clanek. Budu rad, kdyz budete psat dal. Mnoho lidi o vasi komunite vi velmi malo a proto voli prirozenou cestu strachu z neznameho. Proto si i myslim, ze je velmi prinosne, ze pisete. Preji hodne stesti ve skole i v osobnim zivote a drzim pesti.
04. 02. 2008 | 16:32

Clo-Clo napsal(a):

Blahopřeji, moc zajímavé, pište dál!!! Přeji hodně úspěchů ve škole!!!
04. 02. 2008 | 16:38

ivanT napsal(a):

Dekuji Lin, hezky napsane a preji vam vse nejlepsi. Pro porovnani napisu o sve zkusenosti.

Ja ziji od roku 1968 s manzelkou (kterou jsem si opatril jiz v Cechach v roce 1962 :-) v Kanade. Prvni z nasich tri deti je z Prahy, dalsi dve z Kanady.

Vzdy jsme se snazili - jako rodice Lin - aby nase deti vedely co nejvic o Cechach. Vsechny mluvi, ctou a pisi (s chybami) cesky, a spolu mluvi jen cesky, i kdyz nejstarsimu je uz pres 40 let. A k Cecham maji 'privilegovany' vztah - to jest, jsou jim znamejsi a blizsi nez treba Italie a se zajmem tam jezdi a chodi po hradech, pribuznych, a hospodach.

Na druhe strane jsme ale vzdy byli te zasady, ze jsme prijali Kanadu a Kanada prijala nas, a ze se tedy od ni nebudeme nijak isolovat. Nikdy nas nenapadlo, ze by nase deti mely mit ceske partnery (a take nemaji), nebo ze bychom se meli uzavrit do ceske komunity. A dlouholetym zivotem v Kanade jsme bezpochyby prejali ruzne mistni zvyky a nazory a svet vidime hodne podobne jako ostatni Kanadane. I kdyz neprestavame peclive sledovat co se deje v Cechach - jak treba ilustruje tento prispevek.

Ale komunity a etnicke nebo nabozenske skupiny jsou ruzne, a zejmena ty vetsi drzi vice dohromady. Je to prirozene zejmena u novych emigrantu, kteri potrebuji pomoc v nove zemi. V Kanade tedy (aspon kolem nas) zejmena cinske, indicke, a asi muslimske skupiny tvori viditelne 'komunity' a Kanada je v tom podporuje svou multi-etnickou a multi-kuturalni politikou. Pokud to mohu posoudit zda se, ze to funguje dobre, protoze nakonec skoro kazdy Kanadan je emigrant nebo potomek emigrantu. Ja sam bych rad videl kdyby nektere z tech komunit byly vice kanadske nez 'old country', ale funguje to.

Nepozoruji tedy, ze by tady bylo problemem byt emigrantem. Ja jsem nikdy za tech temer 40 let necitil, ze by mne nekdo videl jinak nez jako spoluobcana, ale mozna, ze nejsem dostatecne citlivy. A nepozoruji, ze by se nekdo nemohl smirit s tim, ze se jejich deti sparuji s nekym 'jinym'. Pro Kanadana z Anglie tak treba neni nic tak zvlastniho mit manzelku treba z Japonska. Lide si toho samozrejme vsimnou, ale to je vse. Nemohu vsak tvrdit, ze to tak je v Kanade vsude a ze to tak citi kazdy; to je jen jak to vidim ja kolem sebe.
04. 02. 2008 | 16:46

Jana napsal(a):

Slečno Lin, díky za Váš příspěvek! Už teď se těším na další. Určitě pište o pocitech vietnamské komunity tady u nás. Moje dcera chodí do třídy s celkem třemi Vietnamci, ale i když jsou kamarádi a ve třídě jsou oblíbení (a taky velice pilní a v učení často předčí české děti), tak se přece jen Čechů spíš straní. Jen málokdy (pokud vůbec) si zvou české kamarády domů, jen málokdy se víc rozmluví o své rodině a když po nich třeba ostatní spolužáci chtěli, aby je naučili něco vietnamsky nebo aby zazpívali vietnamskou písničku, tak to vždycky odmítli. Přitom takové věci hodně sbližují. Myslím, že je škoda vědět o Vás tak málo, když žijeme vedle sebe.
04. 02. 2008 | 16:46

Milhaus napsal(a):

Pěkný článek, říkám si, jak bych se asi cítil, když bych jako Čech vyrůstal ve Vietnamu...
04. 02. 2008 | 17:11

malma napsal(a):

Vietnamská komunita bude v budoucnu jednou elita českýho národa...
04. 02. 2008 | 17:13

Sab. napsal(a):

Otázka ohledně života ve Vietnamu:

Toto jsem si před lety přečetla v Reflexu v rozhovoru s hercem YVESEM RÉNIEREM ("komisař Moulin" ): "Jako člověka mě dnes děsí především to, jak špatně dokážeme zacházet se zvířaty. Řekl bych, že je to typické zejména pro určité národy. Ale nepokládejte to, prosím, za xenofobii, děje se to i ve Francii. Jednou jsem viděl reportáž o jednom hrůzném asijském jídelním zvyku, o pojídání psů. Nechávají při tom psy napichovat zaživa na rožeň. V té reportáži ukazovali psa nabodnutého na jakémsi dlouhém noži. Kolem bylo velké pozdvižení, lidé se tomu smáli. Neohromil mě ani tak pohled na to trpící zvíře, i když to samo o sobě už bylo strašné, ale šokoval mě pohled na ty smějící se lidi. Byli mezi nimi i úplně malí kluci, které rozesmál pohled na utrpení. Až budou dospělí, budou dělat totéž".

Jak je to možné?
04. 02. 2008 | 17:42

David napsal(a):

Vietnamská komunita už k nám patří a přes všechny nectnosti nezdaněných příjmů a pašování levného zboží je v ČR mnoho skromných vietnamců. Pěkné je, že při tradiční české xenofobii zrovna tyto orientální spoluobčany poměrně dobře přijímáme. Jestli je to tím, že nám mnoha zajišťují levné oblečení, to nevím. Ale jsem si jist, že v budoucnu tu smíšená bílo-žlutá manželství budou. Moje vlastní mužská zkušenost říká, že čistokrevné evropské ženy jsou v rodinném vztahu hodně podobné mužům a současné heteropáry jsou tím pádem tak trochu homosexuální po stránce duševní. A ženy z východu jsou tak krásně přirozeně ženské, jednou to oceníte, kamarádi.
04. 02. 2008 | 17:45

Michal napsal(a):

Moc pěkný článek. Přidám jen perličku. Mám přítele Vietnamce, kterého jsem kdysi učil na Karlově univezitě. Teď působí tady, je majitelem úspěšné softwarové firmy. Má ženu Vietnamku a spolu mají dva kluky. Jeden z těch kluků prý se cítí být Vietnamcem, druhý o sobě prohlašuje, že je Čech.

Ještě jednu otázku. Vím, že vietnamská jména mívají nějaký - většinou dost poetický význam. Možná byste nám mohla řict, co znamená Duong.
04. 02. 2008 | 17:46

Sab. napsal(a):

Typla bych si, že ta nejmenovaná země bude Čína, ovšem zacházení se zvířaty je ve Vietnamu podobné, ne?
04. 02. 2008 | 17:48

Roman Kovařík napsal(a):

Ahoj Lin. Mám námět na další článek: Cestuješ občas do Vietnamu? Jak to tam teď vypadá? Doporučila bys Vietnam jako místo pro dovolenou? Doufám, že se Ti v Česku líbí a jsi tu spokojená. Roman
04. 02. 2008 | 18:11

PS napsal(a):

Opravdu dobry clanek. Je zajimave se dozvidat jak to vlastne vidi ta druha strana...jen tak dal
04. 02. 2008 | 18:16

Sab. napsal(a):

Jinak Vietnam je velmi zajímavá země
http://www.flickr.com/searc...

hezké fotky
04. 02. 2008 | 18:18

qwert napsal(a):

prijemne napsany a zajimavy clanek. opravdu vytecne osvezeni v dnesni zaplave politickych blabolu... diky moc za nej a tesim se na dalsi :)
04. 02. 2008 | 18:18

Sa napsal(a):

Poor duck dying slowly after being bled. Typical market scene(sic!) (Vietnam)

Toto a podobné scény je ovšem OTŘES!:

http://www.flickr.com/photo...
(narazila jsem na to náhodně,raději končím)
04. 02. 2008 | 18:23

Zorro napsal(a):

Zajímavé a velice dobré, že to "našinec" vidí očima druhého. Z pohledu sžívání u nás Vietnamci nemají problémy díky své pracovitosti a skromnosti.
04. 02. 2008 | 18:29

Sab. napsal(a):

Teď jsem si přečetla: Nguyen Thi Thuy Duong:" Doma chovám dobrmana kříženého s labradorem. Psa jsem nikdy nejedla".

Abyste rozuměla, nejsem vysazena proti Vietnamcům, jen nesnáším krutost (i tu naši českou)
04. 02. 2008 | 18:39

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Dobry den vsem,
predevsim mockrat dekuju za vsechny komentare.
Moje jmeno v prekladu znamena slunecnice, jelikoz je to odjakziva mamincina nejoblibenejsi kvetina.
K tematu tyrani a naslednemu pojidani psu bych chtela jenom rict, ze to osobne neschvaluju, ale ani neodsuzuju. Je to tradice, ktera se u nas dodrzuje a bohuzel i chutna, takze to respektuju. Chapu, ze pro cloveka, ktery chova psa z lasky, je to nepredstavitelne. Nezapomente ale, ze i stari Inkove jedli morcata, jez ted taky patri mezi oblibene dom. mazlicky. Jenom se o nich nepise a nemluvi:-)
04. 02. 2008 | 18:41

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

P.S.Milhaus: Ted me zrovna nenapada zadny ovoce, ktery je zevnitr zluty a zvenku bily:-/
04. 02. 2008 | 18:46

Sab. napsal(a):

Inkové morčata a lidojedi jedli lidi, že....

Když ale neodsuzujete ani týrání jako takové,tak je to s vámi dost špatné. Tradice mohou být špatné, dobré nebo eticky neutrální. V Africe se poukazem na tradici brání obřízka žen....
04. 02. 2008 | 18:49

im napsal(a):

S potěšením jsem si přečetla Váš první blog.

Vaše generace má těžký úkol - jste mostem mezi Asií svých otců a maminek a Evropou svých budoucích dětí, není divu, že se ve vás přetlačuje hluboká úcta k rodině a tradicím s touhou žít jinak, po svém, najít si svoji cestu - moc dobře jste to popsala ve svém příspěvku.Trefně jste svou generaci označila za banánové děti.

Ozbrojte se ale trpělivostí a zachovejte si nadhled - internet je veřejné médium a kromě přátelských pochval se setkáte i s urážlivými a nepřijemnými příspěvky, tím si prošel každý blogger, a někteří nevydrželi a odešli.

Přeji Vám výdrž a pište dál!
04. 02. 2008 | 18:52

Sab. napsal(a):

Im jestli narážíte na mě, já diskutuji bez urážek. Nemusíme si všichni mazat med kolem pusy a klepat se po ramenou. Některé věci vidím nekompromisně. I Lin může napsat, co se jí na Češích nelíbí a já se samozřejmě vůbec zlobit nebudu. Naopak mě to zajímá.
04. 02. 2008 | 19:00

Bas. napsal(a):

Pro Sab:

Mně se na Češích nelíbí, že jedí krávy - posvátná indická zvířata. A prasata - jedna z nejchytřejších a nepřátelštějších zvířat.
04. 02. 2008 | 19:13

Václav Š. David napsal(a):

Mluvíte mi z duše, žiju mezi Vietnamci na Kolejích VŠB čtvrtý rok, a to, o čem píšete, znám z té druhé strany. Učím se Vietnamsky a sám jsem mnoha vietnamským studentům pomohl zvládnout náš krásný a těžký jazyk. S Yen jsem si rozuměl velice dobře, pozvala mě o loňských prázdninách, abych ji navštívil na SAPA, ale den před plánovanou návštěvou "cukla" a od té doby jsme se neviděli.
04. 02. 2008 | 19:18

Sab. napsal(a):

Pro Bas
Kategorie posvátných zvířat neuznávám. MMCh v Indii se ke kravám chovají dosti krutě.

Mně se to taky na Češích nelíbí a já krávy ani prasata nejím. Vy doufám tedy také, když se vám to nelíbí. Nicméně s prasaty si člověk nikdy nevytvořil tak úzký svazek jako se psy. Konečně ani Lin nechová doma prase ale psa.
04. 02. 2008 | 19:22

kritik napsal(a):

tak nevím o čem to ta paní nebo slečna mluví....myslím že je trochu mimo realitu....např. česky mluví tak 5 procent vietnamců...a to ještě špatně....anebo mluvit česky nechtějí....
na druhou stranu jsou hodně manuálně pracovití
04. 02. 2008 | 19:52

Sab. napsal(a):

Když už jsme u těch inteligenních a přátelských prasat:

http://www.flickr.com/photo...

U nás v "JZD" je to podobné, jen se to nedělá na veřejnosti, ne?
04. 02. 2008 | 19:56

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Sab:

Opravdu vás na tom článku zaujalo hlavně tohle? A cítíte nutkání nálepkovat s kým je to špatné a s kým ne?

-FK-
04. 02. 2008 | 20:01

Sab. napsal(a):

To je trochu mimo téma tohoto článku, chtěla jsem se dozvědět něco víc, protože tato oblast mě zajímá, jmenovitě krutost ke zvířatům (viz citát z Reflexu), postoj Lin, jak to vidí ona...a nemámmožnost každý den se o tom bavit s Vietnamcem,tak jsem toho využila...ráda se poučím

As tím nálepkováním: Lin říká že ze krutost atd. osobne neschvaluje ale ani neodsuzuje. Neodsuzovat krutost je špatné. To je můj názor. Nesouhlasím ani s konzumací psů.
04. 02. 2008 | 20:14

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Sab.

Pokud ve Vietnamu Vietnamci jedí jiná zvířata než my, tak ať je klidně jedí... Evropanům do toho nic není. Pes je jen zvíře, konečně jako každé jiné.

Co se týče té krutosti, tak názor autorky blogu chápu jako jako postoj uprostřed mezi vlastní tradicí a evropskou tradicí. Ta evropská je ke zvířatům značně sentimentální a antropomorfizuje je. Považuji její odpověď za velice taktní a vyzrálou s podtónem: "O tom mluvit nechci."

Navíc je otázkou, jak masivně se to děje, jestli nejde o zpovykanost z jednoho článku nebo náhodného videa.
04. 02. 2008 | 20:32

Sab napsal(a):

Já bych toto téma pomalu uzavřela. Prý byla u nás otevřena první vietnamská buddhistická svatyně. Jen se podivuji, jak málo si Vietnamci berou k srdci slova Buddhy o soucitu ke všem bytostem. Dál budu pídit, třeba se zase někdy dozvím víc.

Nechť si přejí, aby všechny bytosti byly šťastny
a mohly žít ve štěstí a bezpečí.
Ať jsou to bytosti jakékoli,
obrovské, velké, prostřední, drobné či nepatrné,
viditelné i neviditelné,
ty, které žijí blízko či daleko,
zrozené či dosud nezrozené --
ať jsou všechny bytosti šťastny.

Co by Buddha řekl na pojídání psů (karmicky blízko lidem) a týrání zvířat.

PS Já buddhistka nejsem.
04. 02. 2008 | 20:35

Sab. napsal(a):

Fialový krokodýle, mám jiný pohled na svět, ale už budu muset jít. Nevidím na tom nic vyzrálého bát se kritizovat špatnosti svého kmene, vesnice, společnosti... Vyzrálost vidím naopak v nezávislosti myšlení, nebát se odhodit špatné tradice (podle mého třeba tu konzumaci psů, týrání zvířat, nebo obřízky žen, byčích zápasů....abych kritizovala i naši Evropu)
04. 02. 2008 | 20:45

fudoshin napsal(a):

i když jsem velký patriot,zároveň jsem hodně kosmopolitní.mám rád obecně lidi.je mi jedno odkud,nezáleží na národnosti a barvě pleti.u lidí mě zajímá lidství.konkrétně vietnamce mám hrozně rád z více důvodů.jednak jsou hodně "zespolečenštění" jako projev kolonizace "po francouzku",která jim myslím i hodně dala.i díky latince mají blíže k neasijským jazykům a kulturám.jsou jedny z nejučenlivějším a nejpřizpůsobivějších komunit.jsou schopni se naučit velmi dobře česky a obecně jsou velmi přátelští a družní.a mám opravdu velkou radost,když vidím dvě krásné vietnamské holčičky v praze v metru a oni se mezi sebou baví česky.vždycky jsem hrdý na tuhle zemi,že v ní chce žít i někdo cizí,kdo přijde a nemusí zde zůstat,ale žije zde a přijme jí za svůj domov.rozhodně já je beru za své a přeju jim zde hodně štěstí...
04. 02. 2008 | 20:56

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Hm, taky končím. Povrchní aktivistická kritika se mi oškliví.
04. 02. 2008 | 20:58

Fialovy Krokodyl napsal(a):

fudoshin:

Rozumím vám. Cítím to stejně.
04. 02. 2008 | 20:59

Sab. napsal(a):

pro Filový: Každému se oškliví něco jiného. MMCh na nepovrchní rozbor problematiky tu není prostor a Lin i našinci budou rádi když vypadnu.

Můžete si tu už v klidu vykládat, jak jsme všichni úžasní. Nic ve zlém :-)

čuz

PS. Moc tu na mě nenadávejte, nebo se vrátím a to snad nechcete :-)
04. 02. 2008 | 21:05

prirodovedec napsal(a):

autorka: Dekuji, nenechejte se nicim odradit, ohlasy mate zatim dle mne velice motivujici a pokracujte v tomto stylu.

sab: Mozna je lepsi se ted obratit na nasi a tamni ambasadu. Nebo to prenest do diskuse ke Kohoutovi, ten pise i o prasecich hlavach a styl diskuse je jiny.

Jsou zcela vzacne situace, kdy je ochoten nekdo zde z cizincu diskutovat citliva temata a do znacne miry se otevrit. Je zajimave, ze temer vsichni diskutujici zde to dosud dokazali vycitit a ukazali, ze zadni velci rasiste nejsme, pouze hledame poznani a bojime se neznameho. Takze je to zde klidne i mez temi, kteri se jinde "perou".

Mozna vsichni zachytili u autorky neco, co jim napr. chybi u jineho cizozemce Mezeie. Takze muzete-li, pockejte, az se zde vytvori uzsi pouto a duvera a pak teprve muzeme zkusit diskutovat psy, prasata, kravy, hady, DDT, napalm, Tonkin, trznice a co Vas napadne. Zatim zvazte, zda ve sve zaujatosti problemem prilis nespechate a bezte pohladit sve zvireci milacky. Nemyslim to zle, ale nerad bych prisel v tydnu "volby" o tento zazracny dojem "sdilne oazy".
04. 02. 2008 | 21:19

Janička napsal(a):

Tento článek je velice zajímavý a doufám, že jich napíšeš ještě víc, už teď se těším na další. Myslím, že vietnamská kultura je velice zajímavá a jsem ráda, že jedna moje kamarádka je vietnamka. Přátelství s ní mě v mnohém obohatilo.
04. 02. 2008 | 21:29

Sab. napsal(a):

Přírodvědče, nedělejte z autorky plachou, přecitlivělou srnu, kterou chce nějaká zlá vlčice uštvat. Každý, kdo jde s kůží na internet musí být na podobné reakce (a horší) připravený.

Jo, kdyby tady diskutoval Rom,to by byly jinčí reakce. Myslím, že si Vietnamce leckdo rád idealizuje. Ano, jsou pilní, přičinliví a učenliví. Vietnamky jsou hezké. Ne, nejsem zlá xenofobka.

Raději už nereagujte, ať nemusím reagovat:-)
04. 02. 2008 | 21:44

prirodovedec napsal(a):

Sab: O neco vyse jste slibovala (sliboval?) odchod, uvidel jsem to bohuzel az po umisteni sve reakce na Vas.

Omlouvam se Vam i ostatnim, ze jsem se stal zaminkou pro Vas navrat.

Z autorky nic nedelam, ale asi diskutujete u jinych autoru nez ja. Aktualne dle mne na rozdil od jinych blogu ma jiste "diskusni kouzlo". Mozna se trosku rozhlednete, nez se zacnete dale uplatnovat. Tento blog je novy a zacal zajimave. Ja bych byl rad, kdyby se rozvinul.

Prectete si prosim reakce zde a zamyslete se, jak vypadate ve srovnani s ostatnimi diskutujicimi. Chcete tak vypadat?

Mam kompromisni navrh: Zareagujte (at mate posledni slovo), a pak odtud vypadneme oba. A navrhuji sraz u Kohouta, kde s Vami rad proberu pejsky az do pulnoci. Co Vy na to? Je tam spousta kamaradu, ktera se rada zapoji :).
04. 02. 2008 | 22:04

IVI napsal(a):

Nádherný článek a taky slušné reakce.Přesto se vždycky najde blbec,který začne něco zpochybňovat.Milá autorko,nenechte se odradit a pište pro ty ,kteří se chtějí o Vietnamcích v Čechách něco dozvědět.
04. 02. 2008 | 22:14

Sab. napsal(a):

přírodovědec: To je moje věc jak vypadám, nemyslíte? Ale já ustoupím. Když na mě nebude nikdo reagovat, psát dál už nebudu. A že bych měla dalších témat!

V podstatě jsem vůbec neměla v úmyslu zde diskutovat. Šla jsem na aktualně na zprávy, klikla náhodou sem...

Lin přeji hezké blogování, milé diskutující a už ji tu otravovat nebudu. Lin, neboj, nejsem typická Češka, takže klídeček, to víš na netu jsou různí lidé...
04. 02. 2008 | 22:17

Verdy napsal(a):

Zdárek Lindiku!
Teda, to jsem od tebe nečekala, fakt pěkná práce... těším se až se zase uvidíme a doufám,že ještě něco napíšeš... Díky exspolužačka Verča
04. 02. 2008 | 22:18

Sab. napsal(a):

M: neumíš diskutovat slušně? Co kdybych já tady já začala nadávat do blbců?
Zpochybňování zakázáno?
04. 02. 2008 | 22:21

občanka napsal(a):

Každá emigrace je těžká, to není specifikum ČR. Ovšem vietnamská emigrace je dobrovolná, takže stěžovat si, je trochu nefér vůči Čechům. Oni za to, že zde tito Vientamci žijí, většinou nemohou. Přesto je přijímají myslím docela dobře a to proto, že na rozdíl od jiných národů jsou, zdá se pracovití. Nelze však pominout, že jinak se pracuje - podniká, pokud neplatím cla, při kontrole se předstírám, že neumím jazyk a uteču od stánku, aby po mě nechtěli živnostnský list, protože ho nemám atd. Také uzavřenost komunity škodí jen jí samé. To, že nevíme, jak Vietnamci žijí je právě důsledkem té uzavřenosti. Ze vzájemné neznalosti pak už je jen krůček k nenávisti a násilí v případě, že domácí mají pocit, že je ti přistěhovalci převálcují. Ale to asi poněkud předbíhám a upřímě si přeji, aby k tomu nikdy nedošlo. Jen připomínám cesty, které k tomu vedou a Vietnamci, kteří mluví česky by měli budovat mosty s naší populací už kvůli sobě.
04. 02. 2008 | 22:28

khonsun napsal(a):

Klobouk dolu pred JV Asii. A pred vietama, s pohledem na jejich historii, dvakrat.
04. 02. 2008 | 22:41

TRINH Thuy Duong napsal(a):

Chi TD oi, chi viet bai nay hay day! Cu the ma viet them nhieu bai ve chung minh de moi nguoi xung quanh hieu minh hon... Chac hom nao roi em cung se lap 1cai blog de viet ve cong dong VN de nguoi Tay hieu minh.. :)
04. 02. 2008 | 23:03

TRINH Thuy Duong napsal(a):

Omlouvám se, ale nemohla jsem si nedovolit komentář ve svém rodném jazyce. Ano, má kamarádka Thuy Duong (moje jmenovkyně:) ) má pravdu. Většina vietnamských dětí, kteří tu od malička vyrůstají, nebo se tu dokonce narodili, žijí v jakémsi dvojsvětě. Ve škole už téměř není vidět rozdíl mezi Čechem a Vietnamcem (zapomeňme teď na fyzickou stránku), protože tu vyrůstáme od malička. Známe české pohádky, české písně, básničky... Téměř jsme splynuli s prostředím. Ale když přijdeme domu, musíme se opět "přepnout" zpět.

Já osobně jsem se s tímto "problémem" potýkala asi do svých 17let, než jsem si začala uvědomovat ty skutečné rozdíly, důvody, příčiny... Pak se ve mě začalo probouzet vlastenectví a díky nejbližším přátelům jsem se konečně našla. Jsem Vietnamka a navždy jí zůstanu. Ať budu žít kdekoli na světě. V Čechách už žiju 12. rokem a jsem českou kulturou ovlivněná. Jsem za to velmi ráda, v mnohém mě obohatila. Ale přesto si myslím, že každý člověk žijící v cizině by měl stále opečovávat svou národní kulturu, jazyk, tradice a zvyky…
04. 02. 2008 | 23:05

TRINH Thuy Duong napsal(a):

A co se týče partnerství a manželství, upřímně řečeno si nedokážu představit, že bych žila s Čechem. V žádném případě to nemá rasistický podtext. Ale jak už bylo zmíněno – Češi mají rozdílné životní hodnoty a postoje k životu než ty, které máme my v našich asijských kořenech a genech. V tom je asi ta největší překážka. Neznamená to ale, že nemůžeme s Čechy vytvořit opravdové a upřímné přátelství…
04. 02. 2008 | 23:07

TRINH Thuy Duong napsal(a):

Ještě malá poznámka: když jsem dočetla tento článek, opravdu se mi hrozně chtělo napsat komentář ve vietnamštině. Šlo to samo od sebe. Je to docela zajímavé, když se přistihnete, že myslíte v několika jazycích najednou... :)
04. 02. 2008 | 23:11

Fialovy Krokodyl napsal(a):

přírodovědec:

Jo je to vzácná shoda. Proč začínat hned kontroverzními tématy, která lidi dělí. Když slyším Vietnam, tak si vzpomenu na zemi s tradicí 2 tisíce let, která byla rozdělena, trpěla občanskou válkou komunismem a ubránila se v minulosti mnohem silnějším agresorům (na coz my se nikdy nezmohli).
04. 02. 2008 | 23:31

TR napsal(a):

ad posledni odstavec: to je chyba. ja pouzivam cricket test Lorda Tebbitta..
05. 02. 2008 | 04:29

klarasamkova napsal(a):

Milá slunečnice, zdravím tě coby banána a jsem svým způsobem ráda, že různé komunity v tom jedou stejně. V romské komunitě se těm Romům, kteří se uvnitř cítí česky ( a obvykle lezou Čechům do pozadí) říká kokos: nahoře černý uvnitř bílý. Problémy jsou úplně stejné a ta dvojakost je pociťována úplně stejně, jak ji popisujete Vy. Jenom, bohužel, co se týká romské komunity, to vůbec nikoho nezajímá. Jak ve svém komentáři správně uvedla SAB., kdyby tady diskutoval Rom, to by byly, pane, komentáře.... je mi to trochu líto, což men ale neodradí od toho, abych se nepřidala ke shora uvedené chvále ostatních na Vaši adresu...KVS
05. 02. 2008 | 06:39

Buran z města napsal(a):

A co vy milá slečno taky si ráda dáte grilovaného psíka, nebo se k tomu nehlásíte.Vaše slova, že o tom nechcete mluvit, to je jen vyhýbání se skutečnosti. To by Buddha koukal na váš soucit s cítícími bytostmi. Jinak vietnamská komunita má v naší zemi vcelku slušný podíl na kriminalitě, jenom trošku jiné než je romská.
05. 02. 2008 | 07:23

J.M.M napsal(a):

Pro toho kdo napsal, že se v Čechách jí posvátné Indické krávy. Není to pravda v Čechách se chová a jí jiný druh krávy. :-)
05. 02. 2008 | 07:46

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Buran z města:

Největší podíl na kriminalitě v Čechách májí "etničtí" Češi
05. 02. 2008 | 09:14

Evelyn napsal(a):

Tomu říkám kvalitní článek. Děkuji vám a budu se těšit na další.
05. 02. 2008 | 09:16

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Aby nebyl mílka etnickými Čechy myslím většinovou populaci. Jen nevím, jak bych to řekl. Výraz "bílý Čech" se mi nelíbí.
05. 02. 2008 | 09:16

uli napsal(a):

...jsem dojatá. Držte se, děvenko, a hodně štěstí. Nejsme všichni takové svině, jak občas vypadáme. Ale to už jste asi taky zjistila. :)
05. 02. 2008 | 09:17

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Fialovy Krokodyl

a "mílkou" myslím "mýlku"...:-)
05. 02. 2008 | 09:17

lucka napsal(a):

Spousta lidí se tu podivuje že vietnamská komunita je uzavřená, že ani děti se se svými spolužíky moc nebaví atd.. Ano je to tak. A je to tak proto, že Vietnamci Čechy pohrdají. JE to dáno výchovou a taky určitým každodenním vztahem: prodávající x klient. Zaměstnavatel x zaměstnanec. Korupčník x korumpovaný. Samozřejmě vietnamci jsou vždy na tom prvním uvedeném místě. Jejich vztah k této zemi mám potvrzen od moha lidí , kteří s nimi byli a jsou každodenně ve styku. Jejich cílem v žádném případě není začleňovat sebe a své děti do naší společnosti. Cílem je co nejrychlej vydělat co nejvíc peněz a zmizet zpátky do Vietnamu. Naše zákony ať imigrační nebo daňové jim k tomu sqvěle nahrávají.
05. 02. 2008 | 09:20

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Uli:

Já si teda jako svině nepřipadám, ba ani tak nevypadám.

A tvrzení "nejsme všichni jako občas vypadáme" mi přijde jako logický protimluv.
05. 02. 2008 | 09:20

Hanka napsal(a):

Nevím proč, ale článek mi nahnal slzy do očí. Nejste první, kdo u nás žije trochu schizofrenním životem. Před 40ti lety tohle prožívaly děti Řeků, kteří se k nám přistěhovaly. Nebyli sice až tak odlišní - jsou také Evropané, ale jazyk mají dost odlišný. Možná bude trvat ještě dlouho, než si zvyknete Vy a bohužel ještě déle, než si zvyknou naši lidé. Já sama znám Vietnamce lépe, než běžný český člověk a vím, že jsou to pracovití a usilovní lidé, kteří si problémy řeší uvnitř své komunity. Nic tady nedostanou zadarmo, většinou platí mnohem více, než Češi (nemyslím jen peníze). Stačí poslouchat chvíli mou kolegyni - nejlepší slova, která používá pro Vietnamce, jsou "hnusní a odporní" (tohle používá i pro Romy, Rusy a Ukrajince). Přitom je vnímána okolím jako hodný a slušný člověk, prostě "pravověrná Češka". Držím palce Vám i ostatním (nejen těm, co mi říkají teto).
05. 02. 2008 | 09:43

_-strezyx_SVK_OTAKU-_ napsal(a):

zaujimavý blog.Poznám aj krkolkomnejšie mená,slová. Tešim sa na dalšie články.
05. 02. 2008 | 09:43

Richard Kováč napsal(a):

Já bych se rád s vietnamci přátelil, ale mám pocit, že vietnamci jsou moc uzavření. Vůbec my nevadí tržnice a . Vždyť vietnamci tvrdě pracují.
05. 02. 2008 | 10:09

ptakopysk napsal(a):

Já zase slzím nad vietnamskou mafií.
http://www.mvcr.cz/2003/cas...

oblasti obecné kriminality páchají vietnamské zločinecké gangy v České republice zejména trestné činy vydírání, omezování osobní svobody, úmyslné ublížení na zdraví, loupeže a vraždy s cílem získání dostatečných finančních prostředků k uspokojení jejich rostoucích životních potřeb, včetně potřeb osob drogově závislých. Tyto trestné činy jsou páchány zejména pouličními vietnamskými zločineckými gangy a často i na zakázku třetího subjektu pod záminkou vymáhání neexistujících dluhů. K usmrcení vietnamských osob při této činnosti dochází zpravidla pouze v souvislosti s excesy v rámci nezákonných jednání směřujících k trestným činům loupeže či vydírání. Z doposud objasněných případů trestných činů vraždy, včetně jejich pokusů, lze mít za to, že pouze asi pět vražd bylo v této komunitě spácháno pachatelem tzv. na zakázku. V této souvislosti se však členové (vojáci) vietnamských zločineckých gangů dopouštějí i dalších trestných činů, zejména případů nedovoleného ozbrojování, maření výkonu úředního rozhodnutí, poškozování cizí věci a krádeží...

trestná činnost vietnamských zločineckých gangů i v České republice neustále narůstá a vietnamští zločinci hledají nejen další nová teritoria, ale i další a další zločinecké formy
05. 02. 2008 | 10:14

ptakopysk napsal(a):

Vietnamské podsvětí
http://www.infoservis.net/a...
05. 02. 2008 | 10:21

Finch napsal(a):

super blog, jeden z najlepsich za posledne roky co som cital, len tak dalej. rad si precitam nieco viac od teba
05. 02. 2008 | 10:29

jerdan napsal(a):

Piš-piš-piš, je to skvele!
05. 02. 2008 | 10:36

quetzalogg napsal(a):

Také bych rád pozdravil slečnu Lin. Je mi sympatická a věřím, že ve vedení blogu setrvá, a určitě najde řadu témat, která nás všechny zajímají a rádi bychom si o nich povídali. Rozhodně ale nesouhlasím s tím, že "proč hned začínat kontroverzními tématy, která lidi dělí". Právě proto by se s nimi mělo začínat, a ochranářský přístup je směšný, myslím že žádný blogger nemá zapotřebí, aby ho všichni diskutující jen hladili po hlavičce. Koneckonců Lin si na tohle téma tak trochu sama naběhla tou poznámkou ve svém profilu.
To, že diskutující SaB, která píše věcně a kultivovaně, byla různými Krokodýly a Přírodovědci vyháněna do diskuse pod blogem trapného Kohouta, mě docela dost rozčílilo. Co si o sobě pánové (či dámy?) myslíte?
Ne že bych se SaB ve všem souhlasil, v různých zemích světa se jedí různá zvířata, a psi byli (v chudších vrstvách) donedávna konzumováni i u nás. Podstatou věci ale je, že by žádný tvor před porážkou neměl být vystavován zbytečnému utrpení. A v tomto, co si budeme povídat, má máslo na hlavě i leckterý český zemědělec.
Přesto je pro nás Čechy asi necitlivější otázkou trápení psů. Jsme koneckonců národem pejskařů, jako málokterý jiný. Ani já nepovažuju psa "jen za zvíře", leda že by jen zvířetem byl i člověk. Vlastně mám většinu psů čím dál raději, než většinu lidí.
A ještě jedna věc mě v této diskusi pobavila - to jak sem přispěchala paní Klára S. Veselá a dala k lepšímu svoji urputně prosazovanou "kokosovou" teorii o lezení do zadku těm ošklivým xenofobním Čechům. Zajímalo by mně, kolik čtenářů jejího příspěvku, dost možná i Vietnamců a Rómů, v ten moment obrátilo oči v sloup.
05. 02. 2008 | 10:47

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Milý/a quetzalog/gu:

Nikdo nikoho nevyhání Sab se výlučně zajímala o ty pesky a v podstatě nechtěla nic jiného než konfrontaci. Autorka blogu jí odpověděla - kultivovaným odmítnutím diskuse na toto téma.
To co začalo zde na blogu na blogu je ale mnohem slibnější než téma ochrany zvířat a jídelníčku.
Vy nechcete hájit Sab, ale zvířátkomilství a tedy svůj vlastní názor, jak rozvádíte blíže.
Pes JE jen zvíře a to zvíře jako každé jiné. Ochrana zvířat před nadměrným utrpením je zakotvena v zákoně.
Mezi člověkem a zvířetem JE rozdíl.
05. 02. 2008 | 11:52

pes napsal(a):

Nejen clanek slecny Lin, ale predevsim nektere komentare jsou velmi zajimave a je na nich mnoho pravdy. Presto pokud emigruji do nejake zeme s cilem zit tam trvale, musim zacit respektovat zakony a tradice dané země, coz se obavam vietnamsti spoluobcane nedelaji a ani delat nechteji. Ackoliv mam rada jejich vecerky se zeleninou, citim velmi casto, ze oni nasi spolecnosti pohrdaji a povazuji nas za "bandu" linych povalecu. Mela jsem vietnamskou kamaradku a slysela jsem dost o tom, jak na nas vietnamci nahlizeji, a proto se domnivam, ze mam pravo na tento nazor.
Z vlastni zkusenosti bohuzel mohu potvrdit i to, ze vietnamci v nasich koncinach konzumuji psi maso a skladuji ho v otresnych podminkach.
05. 02. 2008 | 11:53

pes napsal(a):

Vážený pane Krokodýle,

přečtěte si zákon č. 246/1992 SB. na ochranu zvířat, možná si tím doplníte mezery ve vzdělání.
05. 02. 2008 | 11:58

ok napsal(a):

Osobně si myslím, že relativně dobrý vztahmezi Čechy a Vietnamci je zapříčinět zejména tím, že Vietnamci žijí odděleně ve své komunitě a to i se svými eventuelními nectnostmi, které takto veřejnosti unikají. Většinou i zločinné chování, pokud nějaké, odehrává se většinou v komunitě samé. Krom toho asijská píle líným Čechům imponuje. Myslím, že současný stav je ideální a pokud se někdo z generace zde narozených Větnamců rozhodne, že by se rád více asimiloval, je pouze na něm, jak dalece se dokáže zbavit vlivu své komunity.
05. 02. 2008 | 12:31

Pavel Supman napsal(a):

Dobrý den, hezký článek a držím palce. A asi bychom si měli z jiných kultur brát spíše to dobré. Co třeba soudržnost rodiny? Pracovitost? Vztah k tradicím? Pro ty, kteří zvrhli diskuzi jiným směrem: "Myslím, že nikdo nemá právo se vyvyšovat nad jinou kulturou a jejímy způsoby (samozřejmě platí naprosto nutnost přizpůsobení se kultuře a pravidlům společnosti v níž žije). My si v naší poněkud zabedněné spokojenosti západní civilizace myslíme jak jsme humání a ohleduplní a hamburger se vyrábí v obchodě. Všem těmto "vznešeným" bych doporučil, ať si zkusí klepnout na Vánoce kapra, jak z něj prchá život a vy cítíte, že vaši obživu zaplatil živý tvor. Vpravdě, primitiv si něco takového neuvědomuje. Ani zvířata ne. Je to základní instinkt bez kterého nepřežijí. Bohužel v naší společnosti se akt zabíjení živých tvorů určených k potravě přenesl na vybrané jedince, a tak máme bohulibý pocit nevinnosti. Tak až si dáte svůj mražený karbanátek, zkuste se zamyslet co nebo koho jíte? Možná zjistíte proč se lidé dříve před jídlem modlili a děkovali...
P.S.: Viděl jsem američana zvracejícího z králíka na smetaně. Moc mu chutnal než zjistil co jí :-)
05. 02. 2008 | 13:19

quetzalogg napsal(a):

pane Fialový Krokodýle,
je fajn, jak máte srovnané, co SaB chtěla nebo nechtěla. Je fajn, že na odmítnutí diskuse na nějaké téma vidíte něco kultivovaného. Kdybych nebyl ochoten se bavit o čemkoli, snad bych si nezakládal blog. Na vlastním národě a jeho tradicích se mi také ledacos nelíbí. Vyberte si libovolné téma o Češích a můžeme o tom plkat, až se z nás bude kouřit. Přesně to je totiž dle mého názoru podstata vynálezu jménem blog.

Z toho, jakým způsobem zdůrazňujete, že pes JE jen zvíře a a mezi psem a člověkem JE rozdíl, je zřejmo, jak i vy velmi respektujete vyargumentovanou diskusi a že by s vámi bylo radost pokecat u skleničky. Já samozřejmě vím, že je mezi lidmi a psy rozdíl, jen bych to zrovna halasně a hrdě a velkým písmem nevytruboval.

Až takový zvířátkomil taky nejsem, jen bych rád, aby potrava, již dostávám na stůl, byla usmrcena maximálně efektivním a rychlým způsobem, tak, jak to dělá naprostá většina dravých zvířat. V tom je totiž ten hlavní rozdíl. V Číně na trhu jsem viděl paní, která z jednoho kbelíku brala malé hady, naprosto se nezdržovala s jejich usmrcením a stahovala je z kůže, pak házela do druhého kbelíku, s výrazem v tváři jako když my loupeme brambory. Obávám se, že v sousedním Vietnamu to bude velmi podobné.
V Evropě jsme se dopracovali alespoň k tomu, že hovadské chování ke zvířatům není zavedeno jako obecně přijímaná norma, a je-li při něm někdo přistižen, vystavuje se přinejmenším obecnému znechucení a opovržení, když ne trestnímu postihu (zákon bych do toho ani radši netahal, i kdyby byl dokonalý, tak s realitou lidského chování nemá mnoho společného).

No a trocha optimismu - nevěřím, že ta izolace ve Vietnamské komunitě potrvá věčně. Už dnes i ve svém malém městečku znám několik smíšených partnerství Čech - Vietnamka, Češka - Vietnamec. Za 10, 20 let se nad tím už nikdo nepozastaví. A možná i ty daně se ti vietnamští podnikatelé naučí platit.
05. 02. 2008 | 13:21

Fialovy Krokodyl napsal(a):

pes:

Vlastním osvědčení dle příslušného zákona.

Dokonce zákon zmiňuji, jak se můžete podívat (05.02.2008 11:52:04).

Mohu vás ubezpečit, že se tam nikde nepíše o tom, že pes není zvíře...:-)

Předhazovat Vietnamcům žijícím v čechách (zjevně masivně medializovanou) krutost ke zvířatům k které údajně dochází ve Vietnamu považuji minimálně za nevhodné - za projev jistého buranství.

Zvláště, když máme možnost se od tradičně rezervovaných lidí něco dozvědet (možná i o nás) tak není vhodné vytahovat taková témata.
05. 02. 2008 | 14:30

Josef napsal(a):

K tomu nejdelsimu prispevku od Ivana T. z Kanady: Tak tady v Cechach se mohou Vietnamci prece jen citit lepe nez tam u vas v Kanade. Vzdyt tam ani soused nezna souseda a nikdo cloveku ani neodpovi na pozdrav !! Neni proto divu, ze etnicke komunity se tam stahuji do ctvrti (gheta), kde se za vzajemne podpory a pospolitosti citi jako jedna velka rodina. Vy emigranti by jste meli byti trochu objektivnejsi,kdyz srovnavate vas domov s ceskou vlasti !!
05. 02. 2008 | 17:11

eli napsal(a):

Zahlédl jsem zde několik příspěvků, které útočily na tradiční kulturu jiného národa. nechápu co na tom vidí divného, že někdo jí psy. jiní jedí opice a propo jak se na nás asi dívají indové co děláme s dobytkem... viděli jste už někdy jatka? a ta mrtvá kachna? jako dítě jsem míchal krev při zabijačce a asistoval svému otci při stahování ovcí z kůže a ted jsem normální člověk který by mouše neulížil. prostě smrt nemůže vypadat hezky...
05. 02. 2008 | 18:53

Fialovy Krokodyl napsal(a):

eli:

Souhlasím.

-FK-
05. 02. 2008 | 19:08

Sab. napsal(a):

Myslela jsem si, že zvířecí debata se po mém odchodu ukončí.

Vyjádřím se tedy ještě k Eli. To je tvůj názor, máš na něj právo. Můj názor je s dovolením jiný. Je legitimní kritizovat vlastní i cizí kulturu, zvyky, tradice. Podle mého je špatné chovat na jídlo a jíst inteligentí šelmy jako jsou psi. Ani opice, primáty... Je nemorální obhajovat zbytečné týrání zvířat.
05. 02. 2008 | 20:33

Sab napsal(a):

Dále Eli a spol, cituji vám z jedné knihy :

Jedinečná odchylka v přirozeném řádu panujícím mezi predátory a jejich kořistí.

Ne všechny kultury si uvědomují pravou hodnotu psů. Některé si přestaly vážit toho, co v nich mají, a pro jiné je pes zase bídným otrokem, v některých případech dokonce pouhým zdrojem potravy...

Toho, co máme společného, je víc než věcí, v nichž se od sebe lišíme. A podobnost našeho myšlení i cítění je taková, že pes a člověk si mohou dokonale rozumět a při vykonávání složitých úkolů konat jako jedna bytost. Pes a jeho lidský společník si dokážou jediným pohledem sdělit jemné a složité emoce a významy, což nade vši pochybnost dokazuje, že nás toho víc spojuje než dělí.

To dokazují i mnohé vědecké výzkumy:

Daniel C. Dennett ve své knize Druhy myslí - K pochopení vědomí, (Academia, 2004) píše: Kognitivní schopnosti psa ve skutečnosti přesahují šimpanze či delfína. Pes je nám nejbližší i svou schopností trpět.
Označení "trpět jako pes" může mít hodně do sebe, alespoň v tom smyslu, že psi mohou trpět stejně intenzivně jako lidé. I jiní tvorové sice mohou jistě cítit bolest nebo strach, u psa je však tato schopnost (stejně jako snad i další kognitivní schopnosti) extrémní. Proč?

Pes byl totiž na rozdíl od prasete, kočky, delfína i šimpanze (i původního vlka) intenzivně selektován na to, aby se nám podobal. Pes na lidské reakce reaguje podobně, jakoby činil jiný člověk. Stejně, jako jsme vyšlechtili rychlejší koně, huňatější ovce či tučnější prasata, jsme se pustili do zvláštního projektu jakéhosi polidštěného vlka. Psi, kteří se člověku podobali relativně nejméně, byli po mnoho generací přednostně vyháněni či pojídáni.

Pes se účinkem lidské společnosti mění podobně jako lidské dítě. Psi mají jména, zacházíme s nimi podobně jako s lidmi, a proto se nám po řadě generací začali víc a víc podobat (uvědomme si, že i kdyby byl pes zdomácněn pouze nějakých 12 000 let, což je dolní odhad, mohlo to znamenat nějaké 4 tisíce generací velmi intenzivní selekce).

Dennett se domnívá, že vlk měl sice mozek odlišný od člověka, ale selekcí zde mohlo dojít k jakési konvergenci podobně jako u žraločí a delfíní ploutve. Ne ovšem anatomicky, spíše "funkčně". Podstatou našeho myšlení či trápení (Dennett se na bolest a utrpení zaměřuje přednostně, protože mu jde nejen o teoretické, ale i o etické otázky) je virtuální stroj, jakási nadstavba nad fyzickým mozkem - a ten se nějak podařilo spustit i u psů. Pes je proto na rozdíl od ostatních zvířat zřejmě schopen trpět podobně intenzivně jako člověk (protože toto utrpení souvisí s intenzitou vědomí; Dennett se v této souvislosti odvolává i na stavy disociace u člověka).

(mám trochu jiný náhled než Dennett, ale to tu nebudu rozebírat)
05. 02. 2008 | 20:44

Růžena napsal(a):

Moc pěkné Lin. Pište dál prosím. Uvědomila jsem si, že o vietnamnské komunitě v ČR vlastně nic nevím. Ale všímám si čím dál víc teenagerů, kteří nejsou etničtí Češi a baví mě jejich skvělá čeština, nevím proč, ale když zaslechnu takový hovor na zastávce mám z toho radost. Napište prosím víc o mentalitě, myšlení, snech a přáních Vietnamců v ČR. Díky.
05. 02. 2008 | 20:52

Sab. napsal(a):

A k posledku, abyste konkrétněji věděli, co na asijské kultuře kritizuji, čemu nerozumím:

cestovatel Vladimír Lemberk: Qingping – největší tržnice jižní Číny, Živé nebo mrtvé?: Našince mimo nabízeného zvířecího sortimentu udiví zcela jistě také úprava prodávaných živáčků. Systém typu „prodej vánočních kaprů“, tedy: výběr – zvážení – zabití – zaplacení a nashledanou, tu naprosto nefunguje. Zvířata nejsou pro Číňany živými bytostmi, ale jenom a pouze jídlo. Absence citu ze strany nakupujících i prodejců je zřejmá a pro nás asi nejvíce šokující. S aplikací jakéhosi „humánního“ způsobu zabití zvířat nebo snad „Zákona na ochranu zvířat proti týrání“ bychom tu zcela určitě neuspěli.

V jistém smyslu obdivuhodná je schopnost prodejců v oddělení mořských živočichů nabízet za každou cenu živé ryby. Dokáží zdánlivě nemožné – rybu za živa zbaví ploutví, rozříznou břicho a opatrně odstraní nežádoucí vnitřnosti. Poté odpreparují žebra a kosti. Takto naporcované a k prodeji upravené rybě přitom pořád ještě tluče srdce a funguje krevní oběh. Kupující si ji tedy odnáší domů fakticky ještě živou. Je to vlastně již zcela připravený kus rybího masa, který se ovšem nekazí, protože není mrtvý. Zákazníky je taková „úprava“ ryb vyhledávána, neboť v kuchyni je s nimi jen minimum práce.

U popisu některých dalších „zvyklostí z Qingpingu“ by měla být hvězdička a nápis: „Dětem číst zakázáno“. Kupříkladu - víte, jak nejrychleji zbavit prodávanou krysu života, srsti a přitom ji ještě nakupujícímu tepelně „předpřipravit“? Nevěřil jsem svým očím, ale stačí málo. Vytáhnete krysu, kterou si zájemce o chutnou večeři vybere z klece a uchopíte ji levou rukou v rukavici za ocas. Do pravé ruky vezmete hořící autogen a škubající se krysu v šlehajícím plameni tak dlouho opalujete, až nejeví známky života.(stejně se to dělá se sysly a pod. v Mongolsku) V tu chvíli je hlodavec také zpravidla již zcela bez chlupů a jeho maso téměř upečené. Možná, že nakupující takto připravenou krysu doma již přímo konzumuje, ale pravděpodobnější asi bude, že slouží jako surovina k výrobě polévky a vývaru.

Anebo: víte, jak snadno a rychle zabít kachnu a přitom ji ještě zákazníkovi oškubat? Stačí křičícího a bránícího se opeřence uchopit za nohy a opatrně jej hlavou dolů ponořit do litinového kotle plného rozehřátého asfaltu. Zcela jistě se brzy přestane hýbat. Horký asfalt kachnu nejen spolehlivě usmrtí, ale také ji obalí tenkou vrstvou, která po vytažení a okapání na vzduchu rychle utuhne. Černý krunýř, který obaluje kachnu včetně jejího peří, pak stačí snadno sloupat i s veškerým opeřením. Zůstane dočista upravené holé tělo. Odpadá tak náročné a nepříjemné škubání, které mnohé české hospodyňky právem nesnáší.

celé zde http://lemberk.vcm.cz/cesto...
05. 02. 2008 | 20:56

Sab napsal(a):

Znovu ještě: Pokud někdo chce, abych se sem už nevracela, tak ať se mnou nepolemizuje, protože bych mu musela odpovídat...

Zdravím Lin a všechny

čuz :-)
05. 02. 2008 | 21:25

vlk napsal(a):

Milá slečno Nguen Thi Thuy Duong .Napsala jste tu jeden z nejlepších blogů, který jsem tu četl.
Jsme rád, že pan Stejskal měl skvělý nápad Vám blog dát k disposici.
A to z několika důvodů.
Důvod první- AVše komunita je nepřehlédnutelná. Stala se součástí české reality a už to tak zůstane. Musíme s enaučit spolu žít
Za druhé- AVše komunita je pro nás ,bílé ČEchy nadějí a řekněme i záchranou. Nadějí z toho titulu, že dává jasný příkald ostatním menšinám, že pilnou prací, kázní, studiem, respektováním zákonů a zvyků vtšinové společnosti se do ní lze emancipovat .V relatuvně krátkém čase. Což doufám ocení zejména paní Dr. Klára Samková- Veselá. A je zároveň i záchranou pro tento národ. Aby nás totiž různí pseudohumanisté a sebemrskači věčně nešikanovali českým rasismem. Jistě jste se také setkala s jeho projevy. Ale jistě mi dáte za pravdu, že jdeo okrajový jev a v drtivé většině zde vystupujete jako rovný s rovným.
A váš blog zároveň ukazuje, že jste si ze svých tradic a kultury mohli zachovat, co jste považovali za důležité.

Váš blog ovšem ukazuje i na určitý problém. Totiž snahu podstatné části Vaší komunity se poněkud izolovata separovat. Jakkoliv chápu vietnamské muže, že chtějí za ženu Vietnamku, protože české ženy jsou skutečn dost jiné /tradice, kultura/ než Vietnamky a chápu i rodiče Vietnamek, že radši za ženicha krajana, než Čecha - na mstě vietnamského muže i Vašich rodičů bych přemýšlel stejně, přesto hrozí nebezpečí pasti. Pasti, že zůstanete mezi sebou . A to by dlouhodobě bylo špatně. Pro nás i pro Vás. Žena je učitelka. takže vím, že když jsou různé olympiády ve znalostech, soutěží dnes už prý více Vietnamců než českých dětí. Což znamená, že příští generace lékařů, právníků, techniků a kdo ví čeho bude mít silné zastoupení Vaší komunity. Pokud ano, nelmůžete se izolovat! Jinak svoji rpáci prostě nebudete vykonávat dobře. POdívejte se do Spojených států. Tam to funguje. tedy začlenění do spoelčnosti. Proč ne v Čechách. Izolace znamená vědomé oddělení. Oddělení znamená ochuzení.
Přeji Vámhezký večer a těším s ena další blog.
Ještě drobnost. Neděla bych to, že bych si počešťoval jméno. Studoval jsem před dávnými léty s dvěma Vašimi krajany. Jmenovali se Nguen Vyn Hai a Nguen Van Ti. Říkali jsme jim tak. Bez problémů . Ne Tondo nebo Honzo. A bylo to dobře.
05. 02. 2008 | 21:49

Medák napsal(a):

Dobrej článek.Jaké jsou vaše vztahy s čínskou komunitou?Dochází třeba ke sňatkům mezi Vietnamci a Číňany? Přecejen jste si kulturně bližší,než s Evropany.A taky mne překvapilo,že tu je možno přijímat vietnamskou televizi.Na kterém satelitu?
05. 02. 2008 | 22:06

TRINH Thuy Duong napsal(a):

To Medák: Sňatky mezi Vietnamci a Číňany nejsou zas až tak neobvyklé. Ale velice často se stává, že vietnamské dívky jsou do Číny uneseny, protože je tam velká převaha mužské populace. Souvisí to s "politikou jednoho dítěte" - čínské rodiny smí mít jen jednoho potomka a je jasné, že se budou snažit mít pokračovatele rodu (radši se ani neptejte, co dělají, když zjistí, že budou mít děvčátko). A jelikož je Vietnam "hned vedle" a najde se tam spoustu krásných dívek (nejde jen o můj subjektivní názor), proč by si pro nějakou jen prostě nepřijeli?

Co se týče vietnamského kanálu, jmenuje se VTV4 a měl bys ho najít na satelitu Hotbird.
05. 02. 2008 | 22:25

TRINH Thuy Duong napsal(a):

To VLK: Nemyslím si, že bychom se naše komunita chtěla vyloženě izolovat. Ano, jsou tací, kteří nemají zájem se naučit česky a mezi českou společnost nechodí. To ale neplatí u naší generace. Mám tím na mysli mladé Vietnamce, kteří tu, stejně jako já a Thuy Duong (Lin), vyrůstají od malička. Zcela jsme se začlenili mezi české děti. A nebýt těch fyzických rozdílů, asi bychom s prostředím i splynuli. Ale pokud jde o partnerství, je to těžší než jen u "běžného" přátelství. Jde o to, že máme v sobě hluboce zakořeněné zvyky, tradice, uvažujeme jiným způsobem, máme rozdílný žebříček hodnot... Celkově je naše mentalita dost odlišná. U teenagerů, kteří jsou od malička zvyklí na české prostředí, to zas až takový problém není. Mnozí už třeba i nějaký vztah s Čechem měli. Ale u těch, kterým se vietnamská mentalita hluboce "vsákla" do krve, to už taková samozřejmost není (i přesto, že tu vyrůstají od malička). Přátelství ano, partnerství už ne. Alespoň to tak osobně cítím já. A opravdu nejde o rasové předsudky, ale o "překážky", jež jsem zmínila.
05. 02. 2008 | 22:45

Václav Š. David napsal(a):

@ Medák: Něco jsem o tom slyšel, je to jako kdyby Němci unášeli z pohraničí Češky. Asi tak blízké či spíše vzdálené si tyto dva národy jsou.

@ vlk: Třeba v USA žijí také Číňané a Vietnamci do určité míry odděleně od Angloameričanů, ale nikdo proti tomu nic nemá. Národ má právo vytvářet si vlastní struktury, musí se však podrobit zákonům země, kde žijí. To, že je separace Vietnamců v ČR velice viditelná je dáno tím, že jde v naprosté většině o první generaci a existuje zde jazyková bariéra.
05. 02. 2008 | 23:02

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Mily pane vlku!
Ti se jmenuje strejda, ktery tady taky vystudoval. Mozna mame spolecneho znameho:-)
Jinak k tem jmenum-prece jenom musite uznat, ze vyslovit Hai a Ti je velmi jednodussi nez Duong...ne, ze by se o to lidi nepokouseli, napriklad moji spoluzaci z gymnazia to zkouseli celou dobu spolecneho studia, ale vzdycky me prejmenovali na cestu, les, postel nebo cukr...
05. 02. 2008 | 23:04

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

...chtela jsem napsat mnohem jednodussi...Lin
05. 02. 2008 | 23:05

Milan napsal(a):

Mně by vůbec nevadilo, kdyby mi synové přivedli domů šikmooké snachy. Ať už Vietové nebo Chanové - nejpozději ve třetí generaci budou stejně úplně počeštění.
A jsou inteligentní a pracovití, skromní, slušní a s velkým smyslem pro rodinu. A jejich původní kultura je úžasná.

Jsem rád, že si mnozí Vietové a Chanové vybrali Čechy za svou novou vlast.
05. 02. 2008 | 23:26

prirodovedec napsal(a):

sab: Dodrzujte prosim nasi/Vasi dobrovolnou dohodu :) o vymizeni. Cenil jsem, ze drzite slovo, pak par nechapavych mirne exhibicionistickych jedincu navazalo, a pak opet jsem cenil, ze jste se vyprovokovat nenechala. Ted jste se vyprovokovat nechala - pritom jsme se v takovem pripade meli sejit u Kohouta :), protoze tam uz se v principu polazit nic neda a da se tam diskutovat o cemkoliv. To jste nevyuzila.

Cili zkuste prosim nechat zde prostor opet pro rozvinuti diskuse. A protoze jsem Vas navrh nechat Vas byt dodrzel, navrhuji Vam, abychom opet vymizeli, tantokrat s vasi minimalni reakci. Umite-li drzet slovo.
05. 02. 2008 | 23:46

lubos napsal(a):

rad bych se zeptal jake jsou ty typicky vietnamske hodnoty, ktere vyznavate a ktere brani vietnamcum/vientamkam v navazovani partnerskych vztahu s ceskami/cechy. zkuste byt, prosim, co nejkonkretnejsi.
diky
06. 02. 2008 | 00:01

michael jordan napsal(a):

Velmi zajímavý článek, gratuluju, jen tak dál slunečnice. Vietnamská a čínská komunita u nás mi připadá velmi uzavřená, takže dozvědět se co si třeba Vietnamka jako ty myslí, je skutečná vzácnost. Já mám Vietnamce a Číňany (uvádím jen jako 2 relativně početné asijské komunity u nás) dost v oblibě, ale kromě jedné anglicky mluvící Číňanky jsem si s nimi nikdy moc nepokecal. Už nejsem student ZŠ, abych se potkával s těmi Česky mluvícími. Takže ještě jednou well done a nepřestávej psát!
06. 02. 2008 | 02:49

Sab. napsal(a):

Přírodovědče, nemám důvod chodit k nějakým kohoutům.

Jinak, jak jsem řekla, pokud někdo chce, abych se sem už nevracela, tak ať se mnou nepolemizuje, protože bych mu musela odpovídat...

Zdravím Lin, jejího dobrmana kříženého s labradorem a všechny

mějte se :-)
06. 02. 2008 | 06:54

Karel napsal(a):

To: kritik
Pozor hochu, velmi dobře česky mluví většina mladých Vietnamců, kteří mají české školy. A jsou v průměru vzdělanější než my. Jednou nám budou šéfovat, na to se připrav.
Já mám k vietnamským obchodníkům jednu připomínku, už jsou tady dost dlouho, tak by mohli obchody mít vybaveny po evropsku, to tržištní vybavení v kamenných obchodech je už trochu mimo mísu.
06. 02. 2008 | 08:14

quetzalogg napsal(a):

Taky jsem už neměl moc chuti se sem vracet, neb v této diskusi, zdá se, vládne párek samozvaných moderátorů, kteří přísným okem střeží, jaké téma je a jaké není dostatečně politicky korektní a jaké nechává "prostor pro rozvinutí diskuse".

Bohužel jsem při zběžném pročtení narazil na zmínku o nechápavých, mírně exhibicionistických jedincích (Mám si ji vztáhnout na sebe?), kteří provokují jiné nežádoucí jedince k návratu do diskuse - když by tito přitom měli být kdesi u Kohouta (byl jsem se tam podívat, je to kolbiště modrých a oranžových magorů, kteří se trumfují, kdo ho má většího - brrr).

Možná by páni Přírodovědec a Modrý Krokodýl měli z titulu své "funkce" stanovit seznam témat, která budou nezávadná pro tu žádoucí laskavou česko - vietnamskou idylku, navrhuji např.:
- co v překladu znamená jméno moderátorky
- jaká je její oblíbená barva
- jaké jsou její nejmilejší rukodělné práce
- jaký pěstuje sport, atd.

naopak zcela nežádoucí by mohla být témata:
- nižší živočišné druhy a jejich konzumace
- vztah širší rodiny k Finančnímu a Celnímu úřadu
- zda se ve své komunitě setkala s jednáním jevícím znaky organizované nezákonnosti, atd.

Bude jistě fascinující sledovat, jak bohatě a košatě a dlouho se takto usměrněná diskuse bude rozvíjet.

Aby bylo jasno, opravdu věřím, že slečna Lin je milé a fajn děvče, a že nám jako Čechům může přítomnost kultury jejího národa prospět a obohatit nás. Pokud se ale mezi ostatními bloggery na Aktuálně nemá stát něčím jako roztomilým exotickým maskotem, chce to odvahu věnovat se i takovým tématům, která nejsou zrovna příjemná a nerado se o nich mluví - ať už Vietnamcům nebo Čechům.

Odmítám nařčení, že zanášení takových témat do diskuse je buranství - naopak jejich obcházení po špičkách je poněkud zbabělé a zbytečné, nechceme-li dosáhnout jen toho aby tu byl smrádek a teploučko.
06. 02. 2008 | 08:31

quetzalogg napsal(a):

pardon, měl jsem na mysli,
- co v překladu znamená jméno bloggerky
06. 02. 2008 | 08:34

Fialovy krokodyl napsal(a):

Existují ovšem i typy, které kamkoliv přijdou hodlají diskutovát o tom jak je vhodné milovat zvířátka... tedy dříve, nebo později změní každý rozhovor v hádku o tom svém obsedantním témátku.
06. 02. 2008 | 09:14

quetzalogg napsal(a):

Je to téma jako každé jiné, a zcela legitimní. V hádku jste to vyhrotil až vy, a moc věcných argumentů jste do toho nevnesl. Vlastně jenom to, že je to ošetřeno zákonem, a tím je to jaksi vyřešeno, že?
06. 02. 2008 | 09:29

Sab napsal(a):

Krokodýle,ty mě chceš vyprovokovat k další debatě? Pokud jde o mě nezajímám se a nebavím se jen o "zvířátkách". A vůbec jsi nepochopil oč mi jde. Milovat Romy, Vietnamce, zvířata... nemusí nikdo z nás. Chovat se slušně a civilizovaně bychom ale měli i k těm, které nemilujeme. Mým zájmem (něco z toho i trochu profesně) je kulturní psychologie, antropologie, náboženství, islámisti, lidská práva.... diskutuji a nejen o "zvířátkách" Ale krutost k mimolidským bytostem mi opravdu leží na srdci.

Třeba vztah vietnamské komunity k buddhismu nebo křesťanství by mě také zajímal.
06. 02. 2008 | 09:44

Sab. napsal(a):

Ještě že tady střídavě vykám a tykám. Z jiných diskusí na webu jsem zvyklá spíš všem tykat, tak se mi to plete.
06. 02. 2008 | 10:00

quetzalogg napsal(a):

Shodou okolností žiju ve městě, v němž byla nedávno otevřena (údajně) první buddhistická pagoda v Čechách. Vlastně jde o obyčejný dům, stojící 100 metrů od hranic s Německem. Průčelí pagody je ozdobeno znakem či erbem, v jehož středu je vyvedena červená levotočivá svastika.
Je docela legrační sledovat kolemjdoucí nákupní turisty ze SRN, ale i místní občany, kteří nejsou s historií a významem tohoto symbolu obeznámeni, jak na ten "háknkrajc" vyjeveně hledí. Kupodivu měl zatím každý dost rozumu na to, aby kolem té věci dělal nějaký humbuk.
Docela by mě zajímalo, jak to mají zákonem vyřešeno v Německu, pokud tam taky nějaká pagoda stojí. Pokud vím, tak tam panuje tvrdá cenzura i autocenzura a nic, co by připomínalo hákový kříž nemůže být zobrazeno ani na obálce knihy, byť by šlo o literaturu faktu o období nacismu.
Každopádně mohu z očitého svědectví potrdit, že vztah Vietnamců k buddhismu je v mém rodišti kladný a aktivní.
06. 02. 2008 | 10:41

batat napsal(a):

Prepacte moju ignoranciu. Mohli by ste to prosim trosku rozviest?
"Češi mají rozdílné životní hodnoty a postoje k životu než ty, které máme my v našich asijských kořenech a genech"
Myslim, ze by to vydalo aj na cely blog :)
06. 02. 2008 | 10:56

Sab. napsal(a):

Kopíruji z Reflexu:
O ZVYCÍCH A LIDECH

Vietnam je sice socialistická země, ale o výdobytcích socialismu, kterými se u nás režim tak dlouho vychloubal, tam lidé mohou jen snít. Vzdělání je zdánlivě bezplatné, ale ve školách se vybírají příspěvky na učitele a na školní pomůcky. Zdravotnictví je pro všechny, ale za všechno se také platí. Na ruku. Důchod mají jen státní úředníci, a ještě velice nízký. Úřady jsou zkorumpované a bez úplatku vám nic nezařídí. Jediné pozitivum tohoto policejního státu proti našemu bývalému systému je fakt, že Vietnamci mohou neomezeně cestovat. Pokud na to mají. Kvůli sociální nejistotě však žijí až na výjimky velice skromně - co nejvíc peněz se snaží ušetřit, aby měli rezervu....Vietnamci nepochybně žijí v autoritářském režimu, ale neživoří a existují pořád ještě relativně důstojně.

Rodina je pro Vietnamce vším. Když je nemocný nebo má problémy, jediné zázemí mu nabídne rodina. Vztahy v rodinách jsou velice pevné a děti poslouchají rodiče na slovo...

Přístup k náboženství je socialisticky vlažný. Po Číňanech zbyly buddhistické pagody, po Francouzích křesťanské kostely. Obojí je většinou prázdné. Jediné, co se uctívá, je kult předků. K nim se lidé modlí doma u malých oltáříků a přinášejí jim dary.
xxxx
Ktomu bych jen dodala svou zkušenost, že moje dcera kamarádila se spolužačkou Vitnamkou, která byla dost drzá ke svým rodičům. Takže to asi neplatí abolutně, zvláště tady v Česku.

Vzhledem k tomu,že tento příspěvek nebyl o zvířátkách, snadnikomu nevadil můj vstup. Lin pak může napat jak to vidí ona.
06. 02. 2008 | 11:00

aaaaaaaa napsal(a):

nikdo tu vietnamce nechce a nepotrebuje, tak padejte zpatky domu. Kolik čechů se odstehovalo k vam do vietnamu ? Nikdo.
06. 02. 2008 | 11:03

Sab. napsal(a):

napsat,opr.

A to by mě dost také zajímalo:"Češi mají rozdílné životní hodnoty a postoje k životu než ty, které máme my v našich asijských kořenech a genech"

(Kdyby něco podobného napsal Čech nebyl by ruku na srdce trošičku za rasistu?)
06. 02. 2008 | 11:04

aaaaaa napsal(a):

většina vietnamců se živí nelegálně, prodejem a výrobou padělků, drog a prostitucí. Vietnamská komunita našemu státu nikdy nic nepřinese, proto by měli být vystěhováni. Musíme jim dát najevo ze je tu nechceme. Nic od nich nekupujte.
06. 02. 2008 | 11:07

Sab. napsal(a):

aaaaaaaaa.Že ty nakupujěš u Vietnamců? Moc bych se divila, kdyby ne. Já ano. Naposledy jsem si koupila rukavice za 20kč, protože je stále ztrácím, je to pro mě výhodné.
06. 02. 2008 | 11:07

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Nechci nikoho provokovat; neskonale mne tyhle řeči o zvířátkách nudí. Je to aktivismus. A aktivismus zde navíc grafomanský, hlavně mluví, neposlouchá. (Už jste toho napsala víc než autorka blogu.)

VŮBEC, pak už nechci provokovat k psaní obsáhlých recenzí na knihy o adaptacionismu. Vy to ovšem uděláte tak jako tak. A navrch přidáte Buddhismus (evropský)...:-/

Já bych jen rád četl více od autorky blogu na její vlastní témata, když dovolíte.
06. 02. 2008 | 11:09

Sab. napsal(a):

Krokodýle, nečtěte mě a nebute se nudit. Podala jsem argumenty proč nejíst psy. Dále jsem citovala přímo Buddhova slova o laskavosti, Metta sutta.

Myslím,že nešlo ani tak o nudu,ale vadí vám z principu to kontroverzní téma.
06. 02. 2008 | 11:18

quetzalogg napsal(a):

Fakt už se musím jen smát. Nemáte třeba nějakou alergii na srst, nebo nepokousalo vás zamlada něco?

Autorce blogu samozřejmě nikdo nebrání, aby se tu rozepsala třeba jako Lev Tolstoj. Náhodou se mi už taky stýská, že tu není žádný další příspěvek od ní nebo od některého z jejích rodáků, na JAKÉKOLI téma.

A teď si jdu ve slovníku vyhledat slovo adaptacionismus, připadám si jako hloupý negramotný zvířátkomil :-)
06. 02. 2008 | 11:19

Sab. napsal(a):

Ještě se omlouvám za chyby, holt psaní ve spěchu.
06. 02. 2008 | 11:37

prirodovedec napsal(a):

sab, Krokodyl, quetzalogg:

Muj pohled shrnul kolega Krokodyl:

"ja bych jen rád četl více od autorky blogu na její vlastní témata, když dovolíte."

Jinak obvykle se do role moderatora nesituuji. Co mne k tomu vedlo? Staci si projit celou diskusi a premyslet.

Cili muj navrh byl ptejme se na obsah clanku, poslouchejme a vyckejme, nez se pustime sami do novych konfliktnich temat - muze jich byt plno, at tuto chvalenou vyjimku - dle mne zaslouzene - neodezeneme.
06. 02. 2008 | 12:09

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Muj pes Vas taky zdravi Sab. a dekuje, ze tak bojujete za prava jejiho druhu!
Tak rozsahla diskuze o pojidani psu mi dala podnet k dalsimu tematu, asi by to nebylo na skodu usjasnit si konkretni fakta...
06. 02. 2008 | 12:16

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pozor pane quetzalogg! Ja nejsem zdejsi moderatorka, jenom pisu:-))))
06. 02. 2008 | 12:19

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jinak ja jsem ochotna se bavit o vsem, co se tyka nasi komunity. Jenom se mi zda, ze diskuze o psech jaksi jeste nezapada k prvnimu clanku. Az napisu clanek o tomto ozehavem tematu pojidani psu, milerada se pripojim do diskuze.
06. 02. 2008 | 12:26

Michal Tran napsal(a):

Zajímavý článek a pozitivní ohlasy co jsou na něj mě také potěšily. Sám pocházím z Vietnamsko-české rodiny, proto spoustu věcí chápu ikdyž moje situace je o trochu méně banánová. Přeji Vám vše nejlepší a snad brzy napíšete další články.

Každý takovýto článek vede k lepšímu pochopení obou kultur a tím k lepšímu vzájemnému soužití.
06. 02. 2008 | 12:33

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Omlouvam se quetzaloggovi, uz jsem ssi precetla opravu. Moje krestni jmeno(Duong) znamena slunecnice. Ale vietnamska slova jsou vetsinou slozena z 2 az vice slov. Cely nazev slunecnice je Hoa Huong Duong. Vybrala mi to maminka, jelikoz je to jeji nejoblibenejsi kvetina. Mmch moje taky.
Oblibena barva-oranzova, zluta, cervena
rukodelne prace me bohuzel moc nebavi, zato sportuju moc rada-treba tennis. Diky za navrhovana temata. A tema - vztah širší rodiny k Finančnímu a Celnímu úřadu, to by me samotnou celkem zajimalo, ale zadne blizsi kontakty s policii CR:-)
06. 02. 2008 | 12:39

quetzalogg napsal(a):

Jojo, vždyť já jsem se taky hned opravil, s tou moderátorkou.

A jsem rád, že jste pořád mezi námi. A s těmi pejsky - víte jak to je, někdo něco nadhodí, přijde na to reakce, pak reakce na reakci... kdyby jste se tu neukázala, dost možná že bychom už píchali jehlice do svých voodoo loutek. Takže bychom asi opravdu někoho jako moderátora (nestranného) potřebovali.

Jinak se omlouvám za pana aaaaa. Tenhle styl snad opravdu nemáme zapotřebí.
06. 02. 2008 | 12:42

Sab. napsal(a):

Lin, podrbejte svého psa ode mne za ušima. Nechme téma psů bokem a pište o jiných tématech. Zajímá mě obecně ta rozdílná mentalita, rozdílné životní hodnoty a postoje k životu ...

Mějte se.
06. 02. 2008 | 12:45

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Nebojte Sab., diky zajmu o muj blog ted pisu a pisu, takze na vsechna navrhovana, zminovana temata dojde!
06. 02. 2008 | 13:00

vlk napsal(a):

TRINH Thuy Duong
to, co píšete, je ok. Je to logické, přirozené a nevyčítám vám to. Jen upozorňuji na možný budoucí problém.
Jste nesmírně pilní. Vzdělání je pro vás i vaše rodiče zásadní prioritou.
Výsledkem logicky musí být stav, že se budete etablovat do místních elit. Lékařských, právnických. A to s sebou nese i závazky.Vůči okolí a společnosti. A nemá to co dělat s tím, jestli si některá Vietnamka vezme Čecha nebo Vitnamec Češku /osobně simyslím, že to druhé je více méně sotva možné,-)))/, Jde prostě o to, bayste se stali v další generaci, součástí a to plnohodnotnou zdejší široké komunity. Tedy , české. Což neznamená asymilaci rozpuštěním. Určitě ne. Ale těžko toho lze dosáhnout separací a tím, že většinová populac ebude partnerem jen v práci. Tohle na vás čeká. A to jsem chtěl říci.

Nguen Thi Thui Duong

Milá Slunečnice, pokud strejda promoval na technice v roce 1975 , pak bychom mohli mít společného známého. Další inedtifikační znak - věčně se smál. A všechno vždycky uměl.

Ano Hai nebo Ti je snadné. A Duong může mít , třeba podle přizvuku, tolik výrazů , co uvádíte? Pokud ano, pak je to jasné.....

V každém případě - těším se nqa další blog.

Pro obě dámy:
Proč došlo k tomu excesu ve Vojtanově? Z vašeho hlediska. Tohle vám přece hrozně škodí....
06. 02. 2008 | 20:58

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Mily vlku,
rada bych Vam odpovedela na otazku ohledne Vojtanova. Nechapu vsak, co zas slovem exces myslite. Jestli to, ze pri neustalym dohledem celniku nechteji moji krajane obchodovat, tak to bohuzel nedokazu objektivne posoudit. NIcmene neni to bohuzel jenom Vojtanov, jsou to i dalsi mesta. Jde o to, ze existuje mnoho zpusobu, jak celit problemum. Nekteri se tomu postavi a bojuji, jini se schovaji a doufaji, ze problem prestane byt problemem. Samozrejme je ten druhy zpusob jednodussi a taky rychlejsi. Jenze si mnozi neuvedomuji, ze zacit pracovat a zit v cizi zemi je beh na dlouhou trasu. Vsichni vime, ze nam to skodi, ale zlepsit situaci se neda ze dne na den. Ani to nemuze udelat par lidi ze zhruba 70 tisic, co tady zijem.
06. 02. 2008 | 22:07

quetzalogg napsal(a):

Lan, možná jste neslyšela o tom, že ve Vojtanově minulý týden jeden trhovec celníka během kontroly pobodal. Asi v této souvislosti není nejšťastnější hovořit o tom, že "někteří se postaví a bojují".

On ten neustálý dohled má bohužel svůj důvod, protože na tržnicích se prodává opravdu veliké množství nezdaněného zboží, popřípadě zboží porušujícího autorská práva a ochranné známky - a to přímo v masovém měřítku. Věřte mi, že vím o čem hovořím.

Ovšem v tom incidentu s pobodáním bych nechtěl máchat ústa vietnamské komunitě jako celku. Vlastně jsou případy, kdy se Vietnamec dopustí násilí vůči tuzemci, naprosto ojedinělé. To bychom mohli tvrdit, že ten ožralý pitomec z městské policie, který rovněž minulý týden ubodal amerického vojáka, poškodil všechny městské policisty.

Jinak nesouhlasím s vlkem ani v tom, že je sotva možné, aby si Vietnamec vzal českou dívku. Znám osobně jeden takový pár, o dalších jsem slyšel.
06. 02. 2008 | 23:21

quetzalogg napsal(a):

Omlouvám se za zkomolení jména (i když je to vlastně jen přezdívka). Samozřejmě jsem chtěl napsat Lin.
Lan je manželka majitele samoobsluhy, kam chodím nakupovat. To jen pro pořádek ;-)
07. 02. 2008 | 00:23

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Dobre rano quetzaloggu,
Lan mmch znamena orchidej, ty mam taky rada:-) O tom pobodani jsem zatim neslysela. To samozrejme nepovazuju za "postavit se a bojovat". Ale souhlasim s Vami, ze dohled ma svuj rozumny duvod, nejaky poradek byt musi. Jsem osobne rada, ze si mnozi z Vietnamcu nyni maji obchudky se zeleninou a ovocem.

S tim zenenim se s Ceskami mate pravdu. Dokonce bych rekla, ze je to mnohem castejsi. Treba muj strejda ma ceskou manzelku a dve krasne dcery.
No, to je taky dobry tema na poradny clanek:-)
Mejte se krasne a stastny novy lunarni rok VSEM!!!!
07. 02. 2008 | 10:50

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jeste jsem zapomnela odpoved vlkovi: Tak to bohuzel asi nemame spolecneho znameho. Muj strejda sice taky promoval na technice, ale uz v sedesatych letech...a velky smisek, to jo, to on je taky.
Ted me napadlo, ze je treba rict, ze usmev u nas neznamena vzdy to, co v Cechach. V podstate se usmivame neustale a v kazde situaci, je to i projev omluvy, coz muze byt dosti matouci.
07. 02. 2008 | 10:58

Květa napsal(a):

Mám psa, vědomě bych psí maso nejedla. Miluji koně.
Koňské maso se dřív prodávalo a guláš byl skvělý.
Tak nevím, co s tím.
07. 02. 2008 | 12:23

skeptický napsal(a):

Milá Nguyen,

Jen klidně a bez výčitek zůstaňte tím,čím jste,a buďte na to hrdá.
V alternativním případě nemáte celkem co získat.

Krom toho pokud jeden nevypadá středoevropsky v klasickém vžitém pojetí,a nemluví-li jazykem perfektně,vyznívá místním trochu komicky,označuje-li se za Čecha.
Nezvyk.
Totéž do jisté míry i se jmény.

Kdysi jsem četl,že míšením ras sice dochází k vzhledovému vylepšení, ale ke zviditelnění negativních charakterových vlastností obou rodičů. Může to být pravda,anebo nemusí.

Jsou národy,které si tradice a čistotu krve střeží,a mají asi pravdu.
V tomhle ohledu spousta místních krasavic nějakou národnostní hrdostí vůbec netrpí,kdyby měl v nose tužku,tak budou okouzleny.
I když někdy si láska poručit nedá.

Píšete mile,dýchá z toho čistota.Vydržte.
S.
07. 02. 2008 | 12:36

quetzalogg napsal(a):

Nojo vlastně, Lunární Nový rok... Já jsem se včera večer divil, když se místní "boss", řečený Karel pokoušel podpálit si ohňostrojem chalupu :-))

"skeptický": proboha, kde jste četl ten blábol o zviditelnění negativních charakterových vlastností? Nebylo na tom spisku napsáno "Norimberské zákony"?
07. 02. 2008 | 13:11

skeptický napsal(a):

quetzaloqqu,

Tam to nebylo.Tuším nějaké noviny,o genetice.Je to bez záruky,jedna paní povídala.Ale co kdyby...
07. 02. 2008 | 13:17

vlk napsal(a):

Nguyen Thi Thuy Duong

Milá Slunečnice, to že nemáme společného známého mne nepotěšilo. Rád bych totiž věděl, co ti dva Tvoji krajané dělají... A jestli jsou vůbec na živu.

Koukám, že pokud strejda promoval už v šedesítých letech, tak je fakt hodně "stará pákaů. Jestli mu přes to všechno vydržel úsměv, byť jej používáte jinak, je hodno obdivu.

Teď k tomu Vojtanovu. Už bylo objasněno, co se tam odehrálo. A osobně mne těší, že o tom nic nevíš. Znamená to, že vaše komunita není žádný monolit a že mladí mají svoje mladé zájmy. To je hodně dobrý poznatek. Nadějný pro vzájemné soužití.
07. 02. 2008 | 18:42

janička napsal(a):

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdy plánuješ další příspěvek do tvého blogu. Moc se na něj těším.
07. 02. 2008 | 19:09

jaryn napsal(a):

Slečno Lin,
díky za váš pohled zevnitř. Myslím, že číst o vašem prožívání "multikulturalismu" je neskonale přínosnější než zjednodušené pohledy typu "multikulturalismus je jen soužití lidí různých kultur, nic víc", jak nás tady nedávno balamutil jeden bloger. Prosím, občas zase něco na toto téma napište.
Vaši komunitu sleduji s čím dál větším zájmem, jste velice pracovití, skromní lidé, a získáváte si tady dobré jméno a úctu. Nejde to sice příliš rychle, ale je to jak to je. A jde to správným směrem. Za vaši komunitu, která je tu relativně nová, se člověk nemusí stydět. Na rozdíl od jistého "domácího" etnika, které i po stovkách let na našem území stále jen většinově parazituje na sociálním systému, vaše komunita se vydala jiným směrem. Za to vám jako rodilý Čech musím poděkovat... Skutečně se domnívám, že budete brzy patřit k vzdělané elitě téhle naší zemičky.
Přeji vám hodně úspěchů ve studiu a co nejvíc osobního štěstí. jaryn
08. 02. 2008 | 16:02

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Jaryn, dekuju za Vas komentar a predevsim zajem. Kdyz jsem se souhlasila se zalozenim blogu, ani v nejmensim jsem necekala, ze bude mit takovy ohlas. Moc me to tesi. Myslim, ze generace mych rodicu by taky mela hodne co rici, ale bohuzel je tu jazykova bariera. Takze kdo jiny by mel udelat "most" mezi Vasi a Nasi skupinou nez my studenti? Doufam, ze se Vam bude libit i dalsi clanek. Hezky vikend vsem!Lin
08. 02. 2008 | 23:34

vlk napsal(a):

Slunečnice- tak nechte hovořit Vaše rodiče Vietnamsky a šoupněte sem překlad. Já bych to nazval - Co říkala maminka. A bylo by.
09. 02. 2008 | 10:21

Do Thu Trang, klidně Léňa napsal(a):

Zdravíčko, přátelé (s laskavým dovolením vás takto oslovím) .
Má první reakce bude směřovat na autorku příspěvku : Vážená kolegyně, máte výborný psímený, pardon písemný projev. Taktéž bych chtěla poděkovat za nastinění otázky "banánových dětí" (tento termín je pro mě nový,však shledávám jej vskutku výstižným a líbivým)
Dále..ráda bych podotkla,že ve svých 18 jsem na tom stejně. V Čechách žiji již od čtyř let (do 11 jsem žila v české rodině,to víte,integrace) a mám tendenci spíše tíhnout k české kultuře, mužům (přestože se to milovaným rodičům nezamlouvá) a způsobu života. Doma mluvíme česky i vietnamsky, jíme česká i asijská jídla a dalo by se říct,že mě rodiče vychovávají (ano,stále vychovávají) liberálně - po evropsku. Přesto máme (mám) velmi blízké vztahy s našincem,z nichž většina prodává,nehovoří česky - s nadsázkou - jsou pefirefní.Dle mého názoru,oni toto považují za přechodné období - příjdou,vydělají a vrátí se se milované vlasti.Veškerou sílu investují do práce,na nějaké to družení není čas. Ale přece se to nemůže bakelizovat na celou naší komunitu (jak zde již kdesi v horní části příspěvků padlo).
S přehnaným zájmem ctím vietnamské tradice,leč bojím se,že v budoucnosti některých(é) nebudu s to zachovat, respektuji a vyzdvihuji morální hodnoty (s dovolením bych řekla,že jsou mnohdy vyšší než ty české, kupříkladu-silná vazba na rodinu a vzdělání). Přesto,jak jsem již uvedla, tíhnu k české společnosti.Paradoxně za to může zřejmě jazyková bariéra.
Jsem zvědavá, jak se vše v blízké době vyvine.
Má druhá reakce se bude týkat vážených komentátorů: Nestihla jsem si přečíst všechny příspěvky,ale tímto bych chtěla (snad nejen za sebe) poděkovat těm, kteří nám svým otevřeným přístupem zjednodušují integraci. Mimochodem, apeluji na to,aby se neargumentoval náš přístup ke zvířatům pouze skrz příklad pejsků a koček.Vězte, že jsou tyto věci dosti individuální a nelze většinu považovat za celek.Tak či tak, žádný stát si v této otázce nemůže vyskakovat, neboť týrání zvířat probíhá bohužel na celém světě,sic v obměnách. Také uznávám,že se vyspělé země k tomuto problému staví mnohem zodpovědněji...ale tohle je již jiné téma.
Mimochodem, je vskutku báječné číst si jak negativní tak pozitivní reakce, které mají alespoň nějakou úroveň a jsou bez vulgarit.

Děkuji za váš čas,který jste strávili nad tímto příspěvkem a přeji krásný zbytek víkendu:)

Thu Trang
09. 02. 2008 | 23:35

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Vážená kolegyně Thu Trang,
muzeme si tykat, kdyz uz jsme ti bananovci, ze jo! Tvuj pisemny projev je vskutku vyborny. Navic jsi napsala veci, ktere se mi uz nevesly do blogu.
Nyni si dovolim par vet vietnamsky:-)Que Trang o dau? Minh de va 7 nam o Ha Noi nhung que bo la o Thanh Hoa. Ben Tiep Trang o vung nao? Hom nao ra Sapa noi truyen;-)
10. 02. 2008 | 14:13

Do Thu Trang, klidně Léňa napsal(a):

to NTTD:
Pardon, nechtěla jsem ti hned vykat,aby to nevypadalo divně,mělo to být směřované ke všem čtenářům,tak proto to množné číslo..:)

Ohledně té vietnamštiny: Textu jsem porozuměla,dokážu odpověď,ale pouze jen česky:) Takže..mám se na tuhle dobu neskutečně dobře a původně jsem z Nam Dinh...pokud se někdy dostanu do Sapy,jistě dám vědět:).. Prozatím přeju povedený týden
A napiš už nový příspěvěk:)
10. 02. 2008 | 20:46

vlk napsal(a):

Do Thu Trang

je naprosto zřejmé, že i Vy jste mladá dáma, která svojí rodině musí dělat radost. Podobně jako Slunečnice Duong.

Nedivím s e Vašim krajanům, kteří CŘ považují pouze za přestupní stanici v životě a po akumulaci kapitálu se vrátí zpět do Vietnamu, něco trvalého vybudovat tam. Je to sice škoda pro nás , Čechy, ale je to normální. Stejně normální je , že lpíte na svých tradicích. Podržte si je. budou vám oporou, až Vám někdy tady u nás nebude lehko. tím nemyslím, že by Vám život ztrpčoval nějaký agresivní holohlavec, ale myslím situace, které přináší běžný život. A každý pak potřebuje svoji berličku. Pro Vás to mohou být Vaše zvyky a tradice.
A v každém případě se držte těch dvou hodnot, které považujete tradičně za nejvyšší - rodiny a vzdělání.

Víte, já osobně doufám, že byste tímhle mohli nakazit své české vrstevníky. Tyhle hodnoty televize Nova nepreferuje. Ty se musí odkoukat od okolí. Třeba vietnamského.

Nechť Vás štěstí neopustí.
10. 02. 2008 | 21:09

Petr pro SAB napsal(a):

Milá slečno, paní. O tom utrpení psa, je mi to líto. Druhá vec ale je, že mi dáte pozdeji za pravdu, když vám řeknu, že podle kultury se někde bastí prasata jinde kravy a jinde zase není problém sníst psa. To, jak si např., v CR dame krávu zkuste říci v Indii. Pro přístš bych Vám poradil trochu více číst a nebudete vypadat jako telátko. ( Jak jsem již řekl, pečení zvířete za ziva je opravdu hnus, ale já ted mluvil o ruzných národech a ruznych jidelniccich. V čem je u nás normální zabít a sníst kravu, prase, kralika, to je jinde "hnus" takyže jak jsem rekl, klidek a pohov, kulturu jiných nezmenite. Navic, comyslite, že vetsina vietnamcu ve stanku prodává? Z čeho je ten " gyros" ahaha mám .. jinak článek je fakt super jen tak dal...
11. 02. 2008 | 15:39

Petr Dvorak napsal(a):

Mate genialni cit pro jazyk... Opravdu pouzivate spickove a velice ctive obraty - pokud byste se me zeptala, v jakem ze jazyce si myslimn ze myslite, cestina by pro me byla jasnou volbou... ;o)
11. 02. 2008 | 16:12

sedmá pečeť napsal(a):

O vietnamské komunitě toho opravdu moc nevíme, ale myslím, že je to zejména jejich volba. Nicméně vietnamští studenti patří k těm velmi pilným, velký vliv zde zřejmě má tradice úcty k rodičům a k rodině, což jsou vlastnosti hodné velkého respektu. A k pojídání pejsků: nemyslím si, že je-li něco tradiční, je to také automaticky dobré. Jen je těžké se od tradic odpoutat. Podle názoru mého učitele buddhismu bychom neměli jíst zejména vývojově nám blízké tvory, tj. savce. Ale za své skutky si nakonec bude každý odpovídat sám. Pes je přítel člověka, domestikované zvíře a má jinou funkci než zvířata hospodářská a i k těm bychom se měli chovat s úctou, jestliže nás živí - mlékem, vejci i masem. Mučit živé tvory je zcela jistě hodné odsouzení. Snad by nám mohlo stačit je rychle a co nejhumáněji usmrtit.
11. 02. 2008 | 16:25

Phuong Thuy - Lenka napsal(a):

Článek se mi moc líbil, líbí se mi, jak píšeš, taky jsem přemýšlela o založení blogu a VN komunitě ale je mi zatím jen 16, takže by články byly ještě asi hodně pubertální, ale taky patřím mezi banánové děti a vím jak je to těžký přepínat z jednoho života na druhý :D k tomu pojídání psů, já to teda nepreferuju a cítím k tomu zhnusení, ale když si vemu co lidi se zvířaty někdy dělají.. Psi jsou mučeni, pak je lidé ale sní. Co ale takový norek, který je zaživa ztažen z kůže a pak následně odhozen.

Fandím ti, piš dál, je to cesta ke sblížení :D
11. 02. 2008 | 17:40

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Dobry vecer pratele,
chtela bych ujasnit, odkud se vzal nazev "bananove deti"(mmch moc se mi paci, ze me tak oslovujete:-). Mozna jste mnozi z Vas uz slyseli o Klubu Ha Noi, ktery sdruzuje pratele Vietnamu a Vietnamcu. Pojem "bananove deti" pochazi od dlouholetych clenu tohoto klubu, kteri ho vymysleli pri nataceni filmu o nasi komunite. Dle meho nazoru, nemohli vymyslet nic vystiznejsiho, a proto ho pouzivam ve svych clancich. Takze diky moc Sarko, Martine a Honzo. Zdravim do mraziveho Hanoje a tesim se na novy film!!!Lin
11. 02. 2008 | 18:00

Tomáš Stříhavka napsal(a):

Četl jsem jen Váš úvodník, takže
je možné, že v nějakém směru napíši něco chybně.
Psala jste něco o tom, že Češi mají problém s výslovností vietnamských jmen. Myslím, že nemají problém s výslovností,
mají problém si je zapamatovat,
po pár vteřinách už je nedokáží zopakovat. Co tak vím, tak se všechna vietnamská jména zdají Čechům podobná.
Tomáš Stříhavka
11. 02. 2008 | 18:53

bigjirka napsal(a):

co se týče těch psů, tak to není tak dávno, co byl u nás pes vyřazen ze seznamu jatečních zvířat, takže nechte na hlavě (15 let?)
11. 02. 2008 | 21:57

ANNA napsal(a):

chapu vas do znac.miry...ziji druhym rokem v Anglii..zde nas ale nikdy neprijmou..je zde dle meho nazoru velky rasismus, ale pro me osobne je to lepsi varianta jak zustat v cesku, kde me necekalo nic dobreho..mozna neceka ani tu, ale stale jsem na tom o neco lepe..jinak vietnamci jsou pracovity narod..dobre jste se asimilovali do ceske zeme, jsou ale lide, co by vas radi vyhnali, jako nas odtud z Anglie, tech, co vas vyuziji, okradou ap..co vam daji na jevo,ze oni jsou vic a podle toho s vami jednaji i na uradech...nevim mate li taky takove zkusennosti..prace..dostanete je za minimalku..ostatni za vic..atd..i etnika, co tu jsou dele a drzi spolu, vytlaci ty, co jsou zranitelnejsi..napr.Polaci..prijde jeden do tovarny..a za rok dva je fabrika plna jen jich..vyhodi cechy, vyhodi Alzirany napr..haha..samozrejme jestli studujete a pohybujete se v jinych kruzich, nedotkne se vas to tolik..zdravim
12. 02. 2008 | 02:11

mama Anna napsal(a):

Clanek se mi moc libil, pokracujte v psani... Budu se tesit.
Anne vzkazuji (taky druhym rokem ziji v Aglii), aby se chytla sve posledni vety a zacala studovat... To je odpoved, jak se mit dobre ve vsech zemich (nebo neco umet, co je zadane), ale ovladani mistniho jazyka je nezbytne... (ale to vsichni vime)
Hezky den.
12. 02. 2008 | 12:49

Martin napsal(a):

Pro annnu: Ziji take druhym rokem v Anglii, byl jsem perfektne prijat, mam spoustu anglickych pratel, ale snazim se zapadnout, hovorim plynne anglicky, Cechem urcite zustanu, nicmene je potreba se prizpusobit. Preju hodne uspechu a pevne nervy nasim vietnamskym spoluobcanum, drzim palce. Opravdu moc hezky clanek.
12. 02. 2008 | 12:52

Miguel napsal(a):

taky jsem zil v cechach mnoho let a vim o cem pise slecna Lin, zit ve dvou svetach soucasne je velmi tezke.
12. 02. 2008 | 14:22

serafX napsal(a):

Zajímavé je, že i sangha (společenství buddhistů) je v České republice rozděleno na českou a vietnamskou část. Nejde o nějakou rivalitu, ale existují vedle sebe aniž by nějak cílevědoměji spolupracovali. Uvidíme, jestli u nás vietnamští spoluvěřící otevřou chrám, jako ve Varnsdorfu a začneme ho navštěvovat, jestli se spolupráce rozvine.
12. 02. 2008 | 18:11

co dodat. napsal(a):

slečno Duong!
jste tak naivní ,asi jste příliš mladá.
12. 02. 2008 | 20:45

Tarake napsal(a):

Doufám, že se jednou budou češi učit pokoře od vietnamských spoluobčanů. Neuškodilo by jim to.
13. 02. 2008 | 08:14

Ѯ napsal(a):

Dobrý a čtivý článek. Jsem rodilý Evrovan – Moravan, psí maso jsem několikrát jedl, nevidím na tom nic špatného. Bylo by mi hanbou komukoliv vnucovat co smí a co nesmí jíst. Je pro mě nepochopitelné jaké potěšení může lidem přinášet vnucovat někomu vlastní životní styl.
13. 02. 2008 | 11:10

Katka napsal(a):

Dekuji Vam za krasny clanek. Uz na prvni pohled jsem Vam vzdy zavidela Vase babicky. Pusobi jako opravdove moudre opory rodiny. Od tech bychom ze mohly opravdu ucit.

P.S.(i kdyz ne k tematu): Mrzi me, ze mnohe vietnamske obchody se zeleninou (jine uz skoro nejsou) mnohdy nemaji valnou hygienickou uroven. Ale jejich majitele zase zachazeji se zbozim laskaveji nez Cesi :-)
13. 02. 2008 | 11:12

dawid napsal(a):

Ahoj Lin, ja byt vietnamec tak ziju v Saigonu, uz nejakou dobu pracuji a ziju a je to jedno z nejhezcich mist kde jsem byl, ale budu se zas muset brzo vratit do CZ;-))) Je to moc krasne mesto a lidi jsou tu neuveritelne pratelsky , vecne usmevavy a nevnimam tu zadne zasadni kulturni rozdily. A co se tyce miseni ras, tak tady je bezne potkavat vietnamce s beloskou a belochy s vietnamkou, samozrejme nepocitam to, kdyz tu hojne potkavam skaredy a tlusty vetsinou amiky nebo australany s krasnou mladou vietnamkou...
Jestli chces pisni mi na mail a je ti poslu par fotek jak to tu vypadalo ted o TETu.
Dawid
13. 02. 2008 | 14:32

Tomin napsal(a):

Milá Lin,máte moc dobrý blog a píšete opravdu zajímavě.Dokonce i komentáře jsou na úrovni a bez vulgarit.A jako všude, s někým se může souhlasit a s někým ne.Dost probíraný problém je chování ke "krmným" zvířatům a stravovací návyky. Bohužel třeba takový pes je stále brán jen jako nejlepší přítel člověka a tak jeho konzumace má u nás spoustu odpůrců. Mnoho z nich by si ale určitě na psím mase pochutnalo, pokud by ovšem nevěděli o jeho původu. Prostě hloupé předsudky!! Co by nám řekli chovatelé a milovníci hadů, pokud bychom jim nabídli jejich miláčka k jídlu?? Osobně mi pes nebo had přijde lákavější než třeba hlemýždi a taky jsem vše výše uvedené ochutnal. A ve Vietnamu leccos zažil a viděl. Lidé příjemní, pracovití (na naše zvyklosti až moc)rodinná soudržnost, možná trošku uzavřenost vůči cizím, ale v případě potřeby velice ochotní s radou nebo pomocí. Jenom se člověk musí zeptat.
Tak jenom pokračujte v psaní a přitom se můžete podívat na pár fotek z vaší rodné země.
http://www.vietnam2007.wz.cz
13. 02. 2008 | 17:05

kocour napsal(a):

to Lin:
Slunečnice Lin, díky za článek. Doufám že přijdou další a že se dozvím víc o vaší komunitě a kultuře. Osobně mne také zajímá, jak to u vaší komunity vypadá s duchovními hodnotami. Když jsem se bavil kdysi s vaším krajanem, od kterého jsem kupoval čaj, byl dost překvapený že je zde relativně známá kniha buddhistického mnicha Thich Hhat Hanh "Živý Buddha, živý Kristus", která je i pro mne hodně inspirující. Jinak se osobně s žádným vaším krajanem neznám (tento se odstěhoval), a je mi to líto. Taky doufám že vás hloupost některých přispěvatelů neodradí od dalšího psaní.

to Serafx:
Také jsem zvědavý, jestli někdy dojde ke sblížení vietnamské a české sanghy. Vietnamský buddhismus je tradicí zenový, a zde je např. zenová sangha korejské tradice (jejímž jsem studentem). Jsou zde tedy chrámy obou skupin, ovšem v běžných bytech, tedy dost nenápadné :o). Já ale v žádném vietnamském nikdy nebyl.
13. 02. 2008 | 17:21

bigjirka napsal(a):

Tomine, nevím, jestli jste psa ochutnal, kdysi jsem jako výplŇ mezi dvěma VŠ pracoval na skládce uhlí ve Škodovce. Míra Samec měl nejradši kolie, neochutnat se nedalo, to by bylo posměchu... Maso to dobrý nebylo, jako přítel člověka je pes lepší.. :-)
13. 02. 2008 | 17:25

serafX napsal(a):

Pro kocour: Jsi tedy žákem mistra Seung Sahna? Já ve vietnamském chrámu také nikdy nebyl, popravdě řečeno, ani o žádném ve svém okolí nevím. Ahoj
13. 02. 2008 | 17:54

Sab. napsal(a):

Nemám čas diskutovat, ale třeba příště se do toho opřu.

Pro Petra: čtu hodně, zde např. k tématu:

http://animalrights.webz.cz...
13. 02. 2008 | 18:37

Sab. napsal(a):

Milí Vietnamci, jak sami vidíte, najde se mezi Čechy dost anetických křupanů, kteří sní na co přijdou, i psy.

zdravím všechny slušné lidi
13. 02. 2008 | 19:07

kocour napsal(a):

Je to tak, ale Seung Sahn DSSN už zemřel. Co se týká mnicha Thich Hhat Hanh, je to myslím dobré připomenutí toho, že každý národ má své "velké lidi", aby jsme nezůstali u stereotypu Vietnamců jako stánkařů. Což neznamená, že být prodavačem je něco podřadného. Seung Sahn DSSN se jeden čas v USA živil jako opravář praček :o)
13. 02. 2008 | 19:54

skeptický napsal(a):

Nejlepším čtyřnohým přítelem člověka je postel.
13. 02. 2008 | 20:47

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ahojte vsichni,
no popravde receno, ty psy uz bych vazne nechala byt. akorat si, Sab., nemyslim, ze ti, kteri jedi psy jsou automaticky spatni. Jinak me od psani nic neodrazuje (spise naopak), mozna trochu ta debata o psech. Myslim, ze jsem se uz k tomuhle vyjadrila dost jasne. Doufam tedy, ze si pockate na prislusny clanek, kde bude toto tema k diskuzi prislusne.
Mejte se krasne.
13. 02. 2008 | 21:02

Sab napsal(a):

Jen jsem se velmi krátce vyjádřila k reakcím na mé příspěvky. Kdyby reakce nebyly, už bych psy nechala být.
ad postel: spí se ve Vietnamu v klasických čtyřnohých postelích jako u nás?
13. 02. 2008 | 21:19

Sab. napsal(a):

Milá Lin, ještě dodatek, já na rozdíl od jiných (viz výš), jsem tu už dlouho o psech nepsala.
13. 02. 2008 | 21:24

bigjirka napsal(a):

A já nepsal nic víc, než: nechte na hlavě... :-)
13. 02. 2008 | 23:04

--g--- napsal(a):

Ve Vietnamu se spí na 4.nohých postelích ...ale nemají matrace,jelikož většina času ve Vietnamu veliké horko...a na matraci by jste se hrozně zpotili.

Avšak na vesnicích(vietnamsky Que) ... mnozí žiju na velice hrozné životní úrovni a musí spát například na zemi.

Horko tam není ovšem v takovém období jako těď.(leden - únor) v tomto roce.Nastávají nejchladnější období za posledních 50let.A obyvatelů Vietnamů na to není připraveno.Velice stěží seženete topení...domy tam nejsou kryta,aby absorbovalo chlad.
14. 02. 2008 | 10:20

Sab. napsal(a):

Lin, dovol mi jěště jednu poznámečku k diskutujícím.

Ѯ napsal: Bylo by mi hanbou komukoliv vnucovat co smí a co nesmí jíst. Je pro mě nepochopitelné jaké potěšení může lidem přinášet vnucovat někomu vlastní životní styl.

sab: Představ si, že zlí misionáři zakazovali lidožroutům jejich nejoblíbenější jídlo.

zdravím :-)
14. 02. 2008 | 10:24

Sab napsal(a):

--g---,dík za odpověď. Kamarádka mé dcery-Vietnamka, říkala, že jí to vedro ve Vietnamu dost vadí, když tam přijede. Vlhké vedro musí být úmorné.
14. 02. 2008 | 10:28

kačislava napsal(a):

Dobrý den, ráda bych se ještě vrátila k tomu zde tolik kritizovanému pojídání psů ve Vietnamu. Myslím, že by diskutující i slečna Lin měli vědět, že ještě v devatenáctém století bylo pojídání psů v českých zemích poměrně běžné a až do první světové války zde existovala specializovaná řeznictví na psí maso. Nejvíce jich bylo v oblasti kolem Krkonoš, například ve Staré a Nové Pace. Takže i když my už dnes psy nejíme a jejich pojídání odsuzujeme, mnoho našich prababiček a pradědů takové zábrany nemělo :-)
14. 02. 2008 | 14:16

Sab. napsal(a):

ad kačislava s dovolením
Norbert Elias ve slavném díle „O civilizačním procesu" píše o podmínkách nutných k procesu civilizace. Významného pojmu práh „znechuceni" používá mimo jiné v souvislosti s tím, jak se při podávání jídla zachází s masem a s vymezováním (ne)jedlých druhů: V historii stolování zanikala zvyklost prezentovat a porcovat před zraky stolovníků celé zvíře nebo jeho velkou část, která zřejmě hověla loveckým atavismům. Postupně se zjemňující cítění však přestalo tuto demonstraci oceňovat, a naopak chtělo skutečný původ masitých jídel vytěsňovat a maskovat. K jídlu byli labutě, skřivánci, slavíčí jazýčky a jiné okrasné a zpěvné ptactvo. Práh znechucení se zvyšoval. Rodil se pocit nechutnosti a trapnosti. A rodilo se také hnutí duše, kterému říkáme svědomí a soucit.
14. 02. 2008 | 15:56

Sab napsal(a):

opr. a doplnění: časem se práh znechucení zvyšoval (přestali se jíst ptáčci zpěváčci...)
14. 02. 2008 | 16:01

bigjirka napsal(a):

Opakuji, že pes byl u nás ze seznamu jatečních zvířat vyňat poměrně nedávno, myslím, že až po 89. Takže nechte na hlavě, prostě a jednoduše.
14. 02. 2008 | 18:01

Sab. napsal(a):

Až do roku 89, no jo to je komunistům podobný.
14. 02. 2008 | 19:57

le68 napsal(a):

http://vnexpress.net/Vietna...
máte nekdo čas tak se podívejte na tuhle stránku. neno VNexpress:Doi tay o ta :ong tay ban thit cho . bohužel ve vietnamštině.
15. 02. 2008 | 17:14

VJ napsal(a):

Je vidět, že i ve Vietnamské komunitě ctí muži nepsané rasové zákony a své kořeny a vybírajísí partnerky podle tak důležitého pudu, jako je ten rasový. Škoda, že ženám šlo vždy jen o zajištění a prachy, a ne věci, které přesahují rozměr jednoho jejich indiviuálního života a nectí své kořeny a předky.

Integrarce je špatná, a přispívá nejdřív k dekadentní multikultuře, a ačkoliv může být symbolem duha, vždy bude znamenat unifikaci a šeď. Proto si chraňme svou krev, čest a kořeny.
16. 02. 2008 | 15:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Děkuji slečně Lin za přinosný blog, těžko něco nového doat k reakcím. Ale přesto:
ptakopysk: zneužít odborné řešerše kriminalisty k očernění jednoho etnika je nefér;
VJ: Možná se Vám daří chránit svou krev, čest a kořeny, rozhodně však ne svůj rozum.
17. 02. 2008 | 12:08

Milan napsal(a):

konecne nahlednuti do "vietnamske kuchyne". moc zajimave. diky za tu moznost.
17. 02. 2008 | 13:10

Yanza napsal(a):

Dobrý den,výborný článek,už s těším na další!
17. 02. 2008 | 15:36

Pavel napsal(a):

Děkuji, skvělé...jen tak dál.Alespoň se dovíme něco mimo ofciální a fitrované kecy!!
17. 02. 2008 | 19:12

vojta napsal(a):

Velmi zajímavý článek, který jsem si se zájmem přečetl, přestože jsem na něj narazil vyloženě náhodou. Jen bych chtěl říci a není to jen můj názor, že vietnamská komunita, přestože je u nás relativně krátce se o sebe snaží sama postarat a nebrečí na rozdíl jiných, že je utiskovaná, přestože se k ní určitě všichni s láskou nechovají. Jinak přeji mnoho úspěchů v životě a při studiu
18. 02. 2008 | 15:40

Reo napsal(a):

Milá Lin - Slunečnice i já, jako jeden z mnohých vám velice děkuji za milý příspěvek k pochopení vaší banánové identity a přeji vám, aby byla vevnitř nejen bílá, ale i sladká :)).

Krom toho vám gratuluji k jedinému aaaaa a jedinému VJ. (lečnu/paní sab tak nějak neodsuzuju, mám pro odlišné kultury pochopení, ale podle mého názoru Sab. nenasadila konfrontační tón, je jen trochu polemická)

Jak psal Michal Tran: Každý takovýto článek vede k lepšímu pochopení obou kultur a tím k lepšímu vzájemnému soužití. A to je skvělé.

Nevěřím v multikulturalismus, tak jak jej vidí někteří Tamášovi Humanisté, tj. že všechny kulturní tradice musí mít stejnou hodnotu. Věřím, že na multikulturalismu je hezké, že se můžeme vzájemně obohatit, tedy např., že mi Češi znovu pochopíme, že vztah k rodině je vysoká hodnota a oceníme tak vaši tradici výš a přiučíme se a vy třebas najdete něco jiného, co lze ocenit na nás :). Každopádně to je hezké a milé, jen když je to svobodné a zvídavé a vzniká na základě poznávání.

Tak nechť se lépe poznáme :)

P.S. Mám další námět na blog. Jaký mají Vietnamci vztah ke svým národním sousedům (Teď to myslím ve smyslu Kambodža, Laos, Čína ... Filipíny přes moře nebo Thajsko nedaleko) :))

Mějte se krásně

S pozdravem
Petr
18. 02. 2008 | 20:28

Quan napsal(a):

VJ:

Nevím o čem to mluvíte.Já jsem takové zákony nikdy nectil a taky neexistujou.Svazky mezi Vietnamcem a Češkou existují, ale nemají dlouhé trvání, protože manželství je přece něco jiného než láska.Existují přílíš velké rozdíly mezi námi např jídlo, zvyky atd.Východní ženy mají ve zvyku se přizpůsobit, když se vdají a proto jejich manželství trvá déle.
19. 02. 2008 | 22:26

Mirek napsal(a):

Děkuji autorce za pěkný článek.Budu rád když budou další.Jinak mám též přátele(známé v Vět.komunitě)mohu říci že jsou stejní jako mi ostatní,samozřejmě jsou různé zvykové odlišnosti a to je ve všech národnostech nebo
etnikách.Přeji autorce ať se nenechá znechutit některými komentáři.
K ostatním diskutujícím někteří se chovají jak neandrtálci,ale to je zase ta naše povaha.Je jedno pořekadlo nedělej druhému to co nechceš aby on dělal Tobě.
29. 02. 2008 | 03:09

Váňa :) napsal(a):

Ahoja, Lin, parada moc zajimavé a jen dál a houšť...
29. 02. 2008 | 15:23

Jan napsal(a):

Napíšu jenom můj názor. Myslím si, že Vietnamci tady našli prostředí, které jim vyhovuje. Nedokonalé zákony už prohlédli a využívají jich k nepoctivému kšeftování. S Čechy nechtějí mít nic společného a vlastně je spíš nesnášejí. Jen by mne zajímalo, proč si vybírají naši zemi? Stojí fronty u české ambasády, proč si nejdou požádat o vstup do nějaké jiné země?
29. 02. 2008 | 19:54

Martin Nam napsal(a):

Milý Jane, nevím jakou máš zkušenost s Vietnamci, ale vypadá to, že pouze z televize. Já jsem mezi Vietnamci přes 10 let, mluvím velmi dobře vietnamsky a mám VN přítelkyni (a dítě). Až na několik výjimek se ke mně všichni chovali a chovají vždy dobře.

Fronty nejsou jen na české ambasádě, ale i na ostatních. Další velké komunity vietnamsů jsou i v USA, Anglii, Francii, Německu, Polsku atd. To, že se o vietnamcích u nás hodně mluví neznamená, že jsou jenom tady.
06. 03. 2008 | 23:49

m6k napsal(a):

Ahoj Nguyen! (pokud je to snad příjmení, tak to neva... ve "školní češtině" se taky běžně říká: "Čau Nováková!").

Ten předlouhý had různorodých (a často vášnivých) komentářů na tvém blogu mě natolik fascinoval, že neodolám a přidám taky svůj -

Máš pravdu! To že by se někdy v blízké budoucnosti český fotbalový tým mohl dostat do finále mistrovství světa ve fotbale, to je opravdu velice nepravděpodobný zázrak... Buď klidná...
10. 03. 2008 | 13:52

doll napsal(a):

blogy necitam a ani nekomentujem, ale tento ma zaujal. Asi to bude styl pisania a informacie z "nasho" sveta inymi ocami.

Pre vsetkych:
Na slovensku je obec "Valaska" kde sa tradicne na fasiangy robia klobasky -aj- zo psa. Ked potom vinsovnici pridu do domu tak co-to vypiju a aj zjedia ... ak medzi ostatnymi klobaskami boli aj psie - ostatni na nich stekaju.

mozete si to nazvat ako chcete = humorna tradicia, barbarstvo, pohoda, tyranie zvierat, zaujimavost, zvrhlost, ...,
12. 03. 2008 | 16:07

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

m6k! Já jsem teda spíš byla skeptická k vn týmu. Český fotbal se mi líbí a nemyslím, že by to úplně beznadějný. Akorát je fakt, že patřím mezi ty "typické divačky", takže...nevím, jestli mlžu soudit:-D
12. 03. 2008 | 19:25

MeGab napsal(a):

Dobrý den,
píšete "Chtějí, aby nás česká společnost přijala mezi sebe, aby nás brala jako sobě rovné, aby nedělala rozdíly. Možná bychom měli začít u sebe s tou tolerancí."

V tom je právě ten průšvih. Vy se chcete začlenit do naší společnosti a ne My do Vaší. Proto nejdřív Vy musíte odhodit svou netoleranci k Nám, abychom Vás My mohli přijmout.

Chápu však, že je velmi obtížné něco takového podstoupit, protože to znamená v podstatě naprosto zapomenout kulturu mateřské země.
13. 03. 2008 | 07:43

Vuong Y Kien napsal(a):

Přečetl jsem si všechny vaše články a došel jsem k jednomu závěru.Zřejmě se za svůj původ nebo spíše za sebe hrozně stydíte.Ja jsem taky z Vietnamu.Přijel jsem do čech před 14 lety a nyní studuji Mezinárodní Vztahy na Vše.Nevedu dvojí život a ani se necítím jako banán nebo nejaké jiné tropické ovoce .I přesto, že mám české občanství se vždy hrdě hlásím ke svému původu.Vy zřejmě moc vietnamců ve vašem věku neznáte a celkově vaše představy o Vietnamu jsou dosti povrchní.Každý má svůj vlastní názor a nechci vás nějak kritizovat,ale měla byste na konci každého článku naznačit, že jde čistě o váš subjektivní názor.
19. 03. 2008 | 18:13

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Mily Vuong Y Kien,
tak zaprve:nechapu, jak jste prisel na to, ze se stydim za svuj puvod. To bych asi nezacala psat blog. Za druhe:POkud nevedete dvoji zivot po 14 letech v CR, tak asi zijete v nejakym vakuu a v tom pripade nechapu, jak vam mohli dat ceske obcanstvi. Jinak do blogu se, dle meho nazoru, pisou hlavne subjektivni nazory, jinak bych mohla rovnou vydavat nejaky obecny sociologicky studie. Jestli Vas urazi pojem banan, tak to pardon. U vas to osobne vidim na nejaky hezky kaktus!
20. 03. 2008 | 17:05

Vuong Y Kien napsal(a):

Jak jsem rekl.Vas nazor vam neberu,ale uvedom te si, ze popisujete nase zvyky nebo filozofii takovym zpusobem, ze urazite vase rodice i vsechny vietnamce.Proc pisete, ze psi nejite ? Proc se musite takovym zpusobem osprvavedlnovat ? A pred kym ?Mam pocit, kdyz ctu vase clanky, ze to pise nejaka ceska , co zije ve Vietnamu.Znam ceskou spolecnost stejne jako vietnamskou.Vim, co museli nasi predkove prozit, abych dneska mohl prohlasit odkud jsem.Neziji dvojim zivotem, jelikoz po kazde kdyz se podivam do zrcadla tam vidim kdo jsem.
21. 03. 2008 | 01:28

blablik napsal(a):

mila lin, dekuji za zajimavy clanek!podnetne a kultivovane cteni! (krome te zaverecne podivne reakce pana kien, ktery nezije dvojace, ale ma ceske obcanstvi:)), ale jde o takovy nelogicky vykrik, ze skoda casu jej dale hodnotit:).. piste dal,mila lin, tesim se na clanky i diskuze:)
22. 03. 2008 | 11:21

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Diky blabliku, budu se snazit:-)
22. 03. 2008 | 16:39

Quan napsal(a):

Docela souhlasím s Vuong Y Kien.Slečno Duong jestli žijete dvojím životem, tak je to opravdu jen Váš způsob.A nazvat se banánem?Žlutý zevnitř a bílí uvnitř?Co je to za nesmysl?Žlutý zevnitř jste a to se nedá změnit a jestli máte opravdu tak hezký vztah k rodinně, jak píšete, tak nemůžete být ani bílí unitř.V nejlepším případě je to mix půl na půl nebo v horším případě převládá bílá část a zapomínáte na své kořeny a kulturu.A k pojídání psy.Psy nejím, byl jsem od malička vychován jako buddhista, ale je to kulturní zvyk a nikdo nemá právo to odsuzovat.Na druhou stranu žijeme v ČR, takže musíme dodržovat zdejší zvyky a hlavně zákony!Pojídání psy v ČR je tehdy špatné.

P.S:Máte asi velký smysl pro humor, ale hned zaútočit na někoho, kdo má jiné názory než vy je znakem nedospělosti a neschopnosti vážné diskuse.Můžete mě považovat za dalšího kaktuse.:)
23. 03. 2008 | 18:36

Ydalir napsal(a):

Ahoj ste uzavretá komunita (Čína, Viet), najma tu na Slovensku, tvoj článok mi trocha ozrejmil, prečo mám problém v zoznamovaní so ženami s Ázie a prečo si hladáte skôr partnera zo svojej komunity. Túto informáciu som presne potreboval. Ni xao.
23. 03. 2008 | 19:32

Vuong Y Kien napsal(a):

Vazeny pane blablik,
Sice se cenim vaseho nazoru,ale docela mne zamrzel. Ale v jednom se muzem urcite shodnout, ze tomu proste nechapete. Nereaguji konkretne na tento clanek, ale na vsechny, ktere slecna Duong napsala.Nevadi mi o cem pise, ale jak to pise.Pred nekolika lety jsem si precetl clanek v britskem deniku ohledne ceskeho zvyku s pomlaskou pri velikonocich oslavach, kde je posisovano, jak cesti muzi mlati zeny,aby z nich dostali nejaka ta vajcka.Tento zpusob byl Brity povazovan za barbarsky, ktery pochazi snad ze stredoveku.Kdyby v te dobe existovaly takove diskuzni fora,urcite bych reagoval stejne.Jde mi jen o to, aby si slecna Duong vice zajimala o "jeji" kulturu vice zajimala a vice pochopila a aby nepsala takove veci, kterym sama nerozumi.Zadne slusne vychovane vietnamske dite,by nepsalo takove veci o svych rodicich a zadni normalne smyslejici rodice
, by nebranili stesti svych deti kvuli nejakemu rasovemu presvedceni. Same pise ve svych clancich, ze moc Vietnamcu nezna,natoz vietnamskou spolecnost nebo mysleni.Urcite jsou jeji clanky pro Evropana zajimave, ale nejsou zas tak verohodne, jelikoz vi, ze to tak funguje,ale uz ji nenapadne zkoumat proc a jak.
23. 03. 2008 | 22:40

Vuong Y Kien napsal(a):

Pro pana Quan,
Predem, bych vam chtel podekovat za vas komentar.Chtel bych jen neco rict ohledne tematu pojidani psu.Zacal jsem komentovat toto tema jen proto, ze slecna pise o sobe, ze psi ma rada jen jako mazlicky.Jen se mi to zdalo, jako by tim chtela naznacit, ze vsichni vietnamci jsou zrudni pojidaci psu a ona je tim " enlightened banana child", ktere psi neji.Je pravda, ze takove zvyky bychom meli nechat "doma" a pro skutecnou integraci vietnamske mensiny do CR, by to byl tezko prekonatelny problem.Jen se mi zda, ze prezentovat svoji osobu takhle je nestastne.Prirovnal bych to, jako pri poznavani Inda rikat, ze nejite hovezi a ze pro vas jsou kravy take posvatne, nebo pri obchodovani s Araby hlasite skandovat "Alah Akhbar"...
23. 03. 2008 | 23:38

Vuong Y Kien napsal(a):

Mila slecno Thuy Duong,

Vase jmeno ma zajimavy vyznam.Thuy Duong(垂暘)
znamena slunce,ktere dude brzy vychazet.Clovek, ktery vam to jmeno dal musel byt velice vzdelany a musel ve vas vkladat vysoke cile.Mate talent upoutat pozornost lidi svym psanim.Zrejme jste spatne pochopila muj zamer.Nesnazim se vas urazet, ale pristupiji kvam jako taoista, ktery se vas nesnazi o necem presvedcovat,ale ukazat vam, ze je tu jina cesta.Nemusite ji nasledovat,ale je dulezite, jak vas tyto slova ovlinily v dalsim mysleni.
24. 03. 2008 | 00:07

Quan napsal(a):

Vuong Y Kien:

Asi byste mě neměl oslovovat jako pana, protože jsem jěště mladý (22 let) a kdybychom mluvili vietnamsky, tak bych Vám měl nejspiš říkat "anh" nebo dokonce "chu".

Jinak slečno Duong psala jste, že se nestydíte za to, že jste Vietnamka, ale když si přečtete pozorně Váš článek tak možná najdete ten podton, ze kterého mám pocit, že se snažíte zalíbit Čechům a že i když jste zevnitř Vietnamka, tak se chováte a máte podobné myšlení jako oni-odkud ten výraz banán.Myslím, že někde skrytě v duši byste byla radši Češkou než Vietnamkou.Nemám pravdu?

Vy nejíte psy, ale co příbuzní?Dědeček, babička, bratranci?:)Dokážete veřejně prohlašovat, že např. Váš dědeček má rád psí maso před svým českým přítelem?
24. 03. 2008 | 14:28

Vuong Y Kien napsal(a):

Proc si myslis, ze bych byl tobe na urovni "chu" ? Je mi 23 let a "anh" by take nebylo prilis nutne.
24. 03. 2008 | 16:22

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Vsichni moji pribuzni jedli a jedi psy:-) No a verejne klidne prohlasim, ze muj dedecek psi maso teda velice rad. Tady na blogu to moc lidi neuslysi.Nechcete mi, Quan, usporadat na Vaclavaku beneficni koncert, abych to mohla rict vic verejne?
24. 03. 2008 | 18:53

Quan napsal(a):

Duong musím ríct, že jste mě docela zklamala.Myslel jsem, že jste chytrá slečna a očekával jsem lepší odpověď.
24. 03. 2008 | 19:44

Vuong Y Kien napsal(a):

Dejme tomu, ze psi proste nejite a odsuzujete to.Je to fakt, ktery uz nebudem zpochybnovat,ale nikde jzem tu nezaznamenal,ze byste byla vegeteriankou, coz znamena, ze jite i ostatni druhy zvirat. Pak by se tu naskytla cituace jako u "nekterych" cechu, ktery jsem znal,kteri nadavaji,ze nejsme lidi,protoze jime psi. A co ostatni druhy zvirat ? Kdybyste byla vegankou a odsuzovala pojidani jakychkoliv zvirat,tak vam dam za pravdu,ale podle toho,jak si myslite,ze Tet je budhisticky svatek,tak si myslim, ze budhismus je pro vas to samy, co "la aldea espanola" a to co pisete u prezentace sve osoby je jen prazdnym gestem.
24. 03. 2008 | 22:11

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

No panove, velice nerada koncim nasi smysluplnou diskuzi na tema: Jak ta nevzdelana a hloupoucka Lin, ktera se chce Cechum vecpat do ******, dovoluje vubec psat o necem tak posvatnem jako je Tet. Bohuzel mam na praci i jine veci, takze se timto loucim a jiz nebudu reagovat na jakekoli komentare k me osobe.
P.S.Vuong Y Kien, kdybyste cetl i jine diskuze, tak byste se docet, ze psy nejim, ani neodsuzuju jejich pojidani:-)Ja zvyklosti vlastniho naroda respektujju. Vegetariankou rozhodne nejsem, jim hovezi maso a kamaradim se s Indkou. Vadi to nekomu? Nam ne...
25. 03. 2008 | 10:35

Quan napsal(a):

Duong:

Sledoval jsem Váš blog už dlouho a nechtěl jsem napsat nic kritizujícího, protože kritizovat umí každý.Vytvořit něco smysluplného je těžké a nechtěl jsem Vás od toho odrazit, ale Vaše odpověď pro Vuong Y Kien překročila hranici.To co napsal, je pouze mírná kritika a chtěl Vám spíž pomoct než poškodit.

Jinak jestli chcete znát pravdu, tak máte opravdu velké mezery protože to co jste napsala třeba o Tet v článku Jak jsme oslavili náš Nový rok je .......(doplnte sama) a každý člověk, který zná buddhismus a vietnamskou kulturu trochu hloupěji mi dává za pravdu.

Cituju:
Tet jsou buddhistické svátky jara, takže nesmí chybět jarní závitky, asi nejznámější vietnamské jídlo.

Jediná věta a hned 2 chyby.
1/Tet není buddhistický svátek jara!Buddhismus nemá společné kořeny s Tet.
2/Tradiční jídlo pro Tet nejsou jarní závitky a také nejsou nejznámější vietnamské jídlo (možná tak pro Čechy)

Zkuste schválně na tohle reagovat.Nejsou to komentáře k Vaší osobě, ale chyby, které jste dopustila při psaní.

Přeju hezký den

P.S:Vuong Y Kien (dovol mi, abych ti mohl tykat), myslel jsem, že jsi starší protože tvé příspěvky tady a na hanoiklub májí hloubku a dokazuje, že znáš věci, které znají a používaji spíš starší lidi.:).Mám úplně stejný názor jako ty ohledně pojídání psů.
25. 03. 2008 | 16:25

Vuong Y Kien napsal(a):

4 Quan,
Myslim si, ze nase snaha pomoci slecne Duong skoncilo fiaskem.Jedine, co jsme obdrzeli byla nechut k vazne diskuzi a shaha o diskreditaci. Nejhorsi na tom je, ze mam pocit, ze slecna Duong reaguje stejne jako nekteri vietnamsti zakonodarci.Proste nejde kritizovat nekoho,kdo v dane chvili ma "relativne" vyssi moc.Zrejme tento blog neni "đất lành" pro nase nazory.

P.S: Nếu bạn co hứng tranh luận về bất cứ chuyện gì,thì co thể liên lạc với mình qua nick yahoo ekinvuong.hoặc gửi vào mail cũng dc.
25. 03. 2008 | 22:17

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Quang:
Vasi kritiku beru a pokusim se to v clanku opravit. Pravdou je, ze o Tet se osobne dozvidam spise z internetu, od rodicu atd.a mam v tom zmatek. Ne vsechno, co jsem si nasla a precetla bylo fakticky spravne. To se casem snad zlepsi, clovek se ma furt co ucit a chybami nejvic. Diky za ujasneni.

Vuong:
Ja kritiku umim prijmout, ale zalezi na tom,jakym zpusobem je podana.

Hezky den vsem!
26. 03. 2008 | 16:00

Vuong Y Kien napsal(a):

Moudre...,zachovala jste jsi "tvar",ale pokud se nepletu,tak prvni a posledni utok byl z vasi strany.Ale co,stejne to uz neni dulezite.Jestli priste budete chtit o necem psat a vas jedinny zdroj bude internet,tak vam doporuciji oficialni stranky ohledne vietnamske kultury,ale bohuzel nejverohodnejsi informace nebudou na ceskych strankach nebo na wikipedii,ale budou na oficialnich vladnich strankach a budou v trochu slozitejsi vietnamstine.Prvni co vam muzu doporucit je institut vietnamistiky na http://www.viethoc.org nachati se tam vse vietnamske od kultury az po unikatni vietnamske pismo pred tzv.quoc ngu, neboli latinkou, kterou dnes piseme.
26. 03. 2008 | 21:45

kocour napsal(a):

to Vuong Y Kien, Quan
vážení pánové, vaše reakce na Lin jsou velmi zajímavé, ale podle mého názoru dost nepřípadná. Její blog je o ní. Je o tom, v jaké situaci je a jak se ve své situaci cítí. To je něco jiného než vaše situace a vaše pocity. Oceňuji že opravujete faktický omyl co se týká svátku Tet, ale jinak předpokládám, že nemáte právo jí podstrkovat že by se měla za něco stydět, a už vůbec ne za to, že nevidí věci jako vy. V její pozici samozřejmě nemá takový přehled o VN kultuře, ale o tom to je - to je právě její situace a už vůbec ne její vina. Zato má odvahu komunikovat volně a otevřeně. Že se o svých rodičích vyjadřuje s nadsázkou a důvěrně vůbec neznamená, že je nemá ráda. Jen to není ta tradiční uctivost, kterou považujete za správnou. Lin je tím jen blíž evropské tradici, a já velmi dobře cítím, že své rodiče miluje. Nejsem si jistý jestli se vás nedotýká už to, že se jako mladá žena vůbec takto s vámi baví bez patřičné uctivosti :o) ale to už je ten paradox multikulturality :o) protože v její vlasti by to snad patřičné bylo, ale ona žije tady. První útok v diskusi samozřejmě vyšel od pana Vuonga, a na místní poměry velmi drsný. Vy jste to asi vnímal jako mírné a patřičné pokárání, ale vtip je právě v tom, že Lin už zřejmě žije někde jinde (a tím nemyslím místo).Pokud Lin cítí, že žije dvojí život, berte to prostě jako fakt.
Nechci vás napadat, jen zdvořile naznačuji, že toto je situace, kdy diskutujete s člověkem který je vám rovný, je kulturně někde jinde (i když má stejnou národnost) a jeho řeč a hodnoty jsou jiné. To je potřeba brát do úvahy, jinak vznikne velmi lehce nedorozumění - jako tady. Vím o čem mluvím, jako buddhista v převážně sekulární ČR mám taky často problém vysvětlit věci, pro které zdejší kultura - paradoxně také moje kultura - nemá odpovídající pojmy. A to je mi skoro dvakrát tolik co vám. Jinak vaší VN kultury si velmi vážím, a rozhodně považuji za dobré, aby ji zdejší "banáni" znali tak dobře, jako vy.

To Lin: prosím nenechte se tímto nedorozuměním odradit od psaní článků, nikdo není bez chyby a tady podle mne ani nebyla chyba příliš na vaší straně:o)
29. 03. 2008 | 18:09

Vuong Y Kien napsal(a):

Dekuji panu kocourovi za vas nazor,ale nemyslim si, ze muj nazor v tomto pripade je nepripadny.Clanky od slecny Duong jsem precetl vsechny a musim rict,ze jsou zajimave a dobre napsane. Jaky je obsah, to uz jsem rekl v predeslych prispevcich. Musite, ale uznat,ze jeji blogy navstevuje tisice lidi denne a jen jsem chtel,aby pri popisovani a prenzentovani nasi kultury a tradice, vedela trochu vic nez podle clanku, ktere pise. Znam dost vietnamcu, kteri jeji clanky cetli a meli stejny nazor. Jen mi vadi, jak se slecna prezentuje jako velika znalkyne,ale pri tom si to docetla nekde na internetu, jak sama priznala.Mozna moje reakce byla trochu neadekvatni,ale po precteni vsech claknu se mi zjevil obraz,a moje reakce je popisem toho obrazu.Mimo vietnam zije pres 3 miliony vietnamcu.A dalsich staticice se k narodnosti hlasi,protoze jejich predkove byli z Vietnamu. Ja si jen myslim,ze kdyby nejaky cech, zijici dlouhodobe v cizine a psal chybne a ve skrytem vyznamu urazlive o Cesku v blogu, kde denne navstevuje tisice lidi, tak byste reagoval stejne.Jen je to o uhlu pohledu...
30. 03. 2008 | 14:28

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Vuong Y Kien: Ja mam pocit, ze vy studujete psychologii(mozna i psychiatrii), protoze si jinak nedokazu vysvetlit, jak si muzete byt tak jist, ze se stydim za svuj puvod, moje texty jsou urazlive apod. Nesnazim se vypadat jako expert na vn komunitu a nestydim se, ze si informace hledam na netu. Jen delam to, co vetsina blogeru - komentuju tu veci ze SVEHO uhlu pohledu. Takze budte tak hodny a nekritizujte pohled, ktery neni VAS. Pokud se snazite Cechum vysvetlit odborne vn kulturu a zvyky, prosim, napiste knihu nebo tak neco.

kocour: Dekuju za komentar. Uz kvuli takovym lidem jako jste Vy se nenecham odradit:-)
30. 03. 2008 | 15:57

kocour napsal(a):

to Vuong Y Kien: Díky za odpověď. Myslím že vy rozhodně máte co říct VN kultuře, a budu vám děčný když to uděláte. Váš pohled bude jistě v některém směru obsažnější než pohled jiných, třeba slečny Lin. Ona však píše ze svého pohledu, a její pohled je také důležitý protože prezentuje její situaci. Rozhodně ho nevnímám jako urážlivý (a už vůbec ne skrytě)vůči Vietnamcům. Naopak, jste mi i díky ní bližší. Kdyby nějaký Čech psal chybné věci o ČR, snažil bych se k jeho pohledu připojit svůj a uvést věci na pravou míru. Neobvinil bych ho ale hned ze zlého úmyslu (nakonec, proč by to Lin dělala?). Uvědomte si prosím, že pokud někdo vidí věci jinak, není to většinou tím že by úmyslně zkresloval, ale prostě jiným úhlem pohledu. Takže do toho, pane...na netu je místa dost.
31. 03. 2008 | 18:41

Vuong Y Kien napsal(a):

Dobry napad.Moc rad bych mohl napsat neco o sve zemi.Kulturu a histirii vietnamu jsem zacal studovat ve chvili, kdy jsem zacal mit pocit, ze ztracim sve koreny.Abych to i pochopil jsem zacal studovat vsechny filozofie, ktere ovlivnuji vnskou spolecnost.Kdyby se naskytla nejaka prilezitost, urcite bych se zapojil.
02. 04. 2008 | 00:22

Vuong Y Kien napsal(a):

Slecno Duong,
Prosim vysvetlete mi skutecny vyznam teto vety,kterou jste napsala. Vase rodice to mozna neurazi,ale me rozhodne ano.cituji "Vietnamci ze starší generace. Vietnamka patří k Vietnamci a naopak, jakékoli vybočování z řad vlastní rasy se neschvaluje." Jestli vase rodice takovou vetu skutecne rekli,tak je to jejich chyba a omluvim se vam.Kdybyste vedela neco o vlivu konfucianismu ve vnske kulture, urcite byste takovou hloupost nenapsala.Doporucuji ,abyste si precetla neco o vncich zijici ve Francii a v Americe, mozna trochu pochopite.Druha nebo treti generace resila podobny problem,ale az k takovemu drastickemu zaveru nedosli jako vy.Budete jiste souhlasit, ze ve vietnamstine se nepouziva slovo"beloch" pro oznaceni, ale "Tây" jako clovek ze zapadu, a vnci se oznacuji za "nguoi Châu Á" jako asiate.Dokonce slovo oznacujici rasu ve vnstine nema s barvou pleti nic spolecneho ,je to " Chủng Tộc" Chung znamena druh a toc znamena kmen.
02. 04. 2008 | 00:40

Thu Thuy napsal(a):

Ahoj Lin,
napsala jsi yajímavý článek. S některými tvými náyorz souhlasím, ale v růyných směrech jsi mě dost překvapila. Koukni se na tenhle odkaz, snad pochopíš, co tím mzslím.

http://luuly.blogy.novinky....
27. 04. 2008 | 16:42

david napsal(a):

ahoj holky Luu Ly Nguyen Bach & Nguyen Thi Thuy Duong
drzim vam i vasi komunite palce. to, ze se trosku hadate je velmi sympaticke. je potreba si vyjasnit postoje. je krasne, jak ovladate cestinu.

asijskou krutost ke zviratum chapu jako barbarskou zvrhlost, ale to je tim, ze jsem vyrustal tady a holt neco takoveho nemuzu prijmout aniz bych se otrasal hnusem a chuti napichnout tryznitele na rozen. ale je fakt, ze podobne krute se chovaji i evropani, i kdyz ne tak ostentativne.

rozhodne ale podporuju a jsem rad za to, ze se vasi krajane usazuji v nasi zemi, ktera je tak straslive monokulturni...

v sousedstvi mam dva male obchody, jeden cesky a jeden vietnamsky. kdyz neco rychle potrebuju, jdu vzdycky k tem vietnamcum. vetsinou je tam mily kluk, skoro vubec neumi cesky, ale stejne si hezky pokecame... navic tam maji cisto a daleko vetsi vyber zbozi.
v ceskem obchode sedi takova blba nafoukana a porad spatne naladena krava, regaly jsou spinave a je tam smrad... jiste, to jeste nic neznamena, to ja jen tak...

a na zaver, mila lin: co si myslis ty a vietnamska komunita o kauze TIBET?

preju vse dobre.
david
28. 04. 2008 | 19:14

Petr špirhanzl napsal(a):

Moc zajímavý článek. Co ta universita? Jak se tam studuje? Je patrný rozdíl v přístupu ke studentům oproti veřejným VŠ ?
29. 04. 2008 | 09:21

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ahojky všem,
to co píše Luu Ly je, myslím, dobrý, jak fakticky, tak stylisticky. Samozřejmě, že se názory Vietnamců liší, to by taky bylo divný, kdyby se mnou všichni ve všem souhlasili. Ovšem slečna kolegyně si asi nepřečetla pořádně můj článek v lidovkách a špatně mě pochopila. Svůj názor na mě nezměnila ani po mém písemném vysvětlení, jelikož se známe z KLHanoi.
Trošku mě vlastně překvapuje, že se jí nelíbí pojem "banánové děti". Členové klubu Ha Noi totiž už asi rok točí nový film právě s tímto názvem a když jsme o tom společně mluvili, tak Luu Ly nic nenamítala a ani nekomentovala moje blogování. Ale stejně...nerada bych tady řešila náše problémy. Já problémy řeším raději osobně než prostřednictvím blogů:-)
Ale jinak se nehádáme! Aspoň ne já s ní, jelikož s lidma, co si myslí, že úplně všichni, co chodí na soukromý školy jsou blbci, co si kupujou titul, tak s těma si fakt nemám co říct.
29. 04. 2008 | 19:52

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Milý Petře,
universita je fajn. Já jsem si ji vybrala hlavně díky tomu, že se tu vyučuje jak česky tak anglicky. Profesorský sbor je tu mladý, milý,ochotný a přednášky jsou podle mě zajímavý, živý, neuspávající a odborně velice kvalitní. Učí tady i zahraniční lektoři, takže super zpestření. Přístup ke studentům je hezký-na anglickým oboru je to malá rodinka a s učiteli se chodí debatovat do hospody, na českým je víc studentů, takže je to méně osobní, ale rozhodně nejsme pro ně jen čísla:) Ale co je nejlepší, tak to je zaručeně ERASMUS!!!
I když musím přiznat, že celkem chápu všeobecný předsudky, že lidi, co jsou na soukromých školách prostě nemaj na státní, takže si tam vlastně kupují titul. Bohužel se o nás poslední dobou mluví hlavně v souvislosti s Nikol Štíbrovou, která nás celkem úspěšně zesměšnila v jedné státní televizi:-/
Jinak si myslím, že kvalita je tu dobrá, rozhodně se mám pořád co učit...flákat se a opisovat se dá všude, takže všechno hlavně záleží na přístupu studenta.
29. 04. 2008 | 20:05

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Co se týče Tibetu, tak bych zde raději vyjádřila pouze svůj osobní názor. Názory komunity se neodvažuji zveřejňovat, jelikož jsou určitě rozmanité, takže bych zas byla " pro změnu" lynčována za jejich prezentaci:-)
Já, upřímně řečeno, moc informací o této problematice nemám. Nejsem si jista, zda to, co slyšíme a čteme v médiích je založeno na skutečnosti, takže to asi nebude zrovna objektivní.
KAždopádně kdyby Tibet měl jak ekonomicky tak strukturově na to být nezávislým státem, tak jsem pro. Asi to bude mým původem:),dlouhá desetiletí pod francouzskou nadvládou a následná americká válka ve mě( i když jsem v té době nebyla na světě) zanechala jisté pocity a přesvědčení, že pokud někdo je někde, kde ho nechtějí,tak by měl odejít a to dřív, než za to zaplatí miliony nevinných lidí.
29. 04. 2008 | 20:18

Thu Thuy napsal(a):

Milá Lin,
nechtěla jsem na článek Luu Ly poukázat, protože je lepší. Jen jsem chtěla říct, že existuje mnoho jiných názorů a nevěděla jsem, že se znáte..
Já tvůj názor samozřejmě respektuji. Jako vietnamka i někdy přesně rozumím tomu, co jsi chtěla říct. Nicméně, pojednáváš o tom hrozně objektivně a člověk, který nezná nikoho jiného než ty, nebo který se o to moc nezajímá, to může pochopit velmi obecně.
Neříkám, že je to tak špatně. Jen mě to napadlo.
Jinak se mi tvůj článek líbí, co se týče stylistického hlediska. Máš talent :o)
30. 04. 2008 | 16:16

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Thu Thuy,
jsem ráda, že moje názory respektuješ. Já jsem dřívější články psala obecně, protože jsem o tom mluvila s vn kamarády a trochu pozorovala svoje okolí, tak jsem si myslela, že to tak většinou je. Ale asi jsem přišla do styku pouze s lidmi, kteří maj podobné zkušenosti. Naštěstí existují i lidé, kteří takové problémy neměli:) Takže psaním blogů člověk nejen šíří informace, ale taky je získává, za což jsem ráda.
A ještě jednou děkuji, žes mě upozornila na blog Luu Ly. Nebýt Tebe, tak doteď nevím, co si o mně LL opravdu myslí...
01. 05. 2008 | 16:00

Thu Thuy napsal(a):

Thuy Duong,
ráda bych se někdy setkávala se svými vietnamskými vsrtevníky. Bohužel však bydlím příliš daleko od Sapy (jsem z Prahy 13) a nemám noho možností. Nemohla bys mi poradit, prosím?
Děkuji
02. 05. 2008 | 12:45

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Thu Thuy,
já teda nevím kolik Ti je, takže ani nevím, zda se můžu považovat za Tvou vrtevnici. Ale kdybys náááhodou chtěla, tak bych se s Tebou osobně moc ráda seznámila:)
Jinak já se s vn kamarády většinou sejdu někde ve městě spíš než, že bych chodila po klubech, kam chodějí Vietnamci:-)Hodně kamarádů jsem poznala díky Klubu Ha Noi a blogováním. Takže určitě doporučuju sledovat akce KlubuHN, protože tam se většinou sejde dost lidí našeho věku, navíc tam poznáš i Čechy, Slováky, Rusy atd...prostě všechny, kdo má rád Vietnam a vše co se VN týká.
Přeju úspěšný hledání!
02. 05. 2008 | 19:08

xChaos napsal(a):

Proboha ať jdou ti útlocitní kravožrouti a prasožrouti co jim tolik vadí pojídání psů někam ! Hlavně prasata jsou tak blízká člověku (např. biologicky) a inteligentní, že teda fakt doufá, že všichni tihle hnidopiši především nejí vepřové.

Nguyen Thi Thuy Duong (nevím co z toho mám použít jako oslovení): prosímtě rozhodně piš dál a víc, protože jste pro mě všichni jedna velká záhada a chci se dozvědět víc (v Laosu a Thajsku jsem byl na dovolené, ve Vietnamu ne. Buddhismus mě docela zajímá...).

Myslím, že vy (druhá generace) to máte dvojnásob těžké, protože přicházíte do doby neustále se zrychlujícího vývoje, se kterým se v téhle zemi nedokážeme občas ani my, co jsme teoreticky "místní". I tady bývalo docela zvykem ctít názory a tradici rodičů - mění se to teprve postupně, a popravdě, trochu výrazněji teprve v posledních desetiletích. (Problémem rodičů někdy je, že se v rychlosti těch změn a v tom co znamenají dostatečně neorientují...)
12. 05. 2008 | 21:00

Thu Thuy napsal(a):

Ahoj Thuy Duong,
bohužel vrstevnice nejsme (záleží na tom, co považuješ za vrstevnici ;-)) je mi šestnáct a před dvěma roky se ve mne probudila vášeň pro "východní kulturu" nebo jak to řekl pan Král, tak se snažím dohonit ty ztracené roky, co jsem žila jako češka, používala jsem své české jméno Veronika Truongová. XD
19. 05. 2008 | 18:18

To Uyen napsal(a):

Ahoj Duong,
jestli ti to nebude vadit, tak ti budu tykat. Já tvoje vrstevnice jsem. Jsi mi hodně povědomá, takže z toho vyvozuji, že jsem tě už musela někde vidět... předpokládám na Sapa. Bohužel s tebou musím souhlasit, co se týče toho ,,drbání" :/ Myslím si, že si tím ,,tetičky" krátí čas, když nemají zrovna zákazníky. Už jsem o sobě slyšela tolik věcí, že bych snad mohla psát i romány. Jen nevím, odkaď ty všechny směšné info berou, když já o nich sama nevím ani netuším :))
23. 05. 2008 | 05:42

To Uyen napsal(a):

A nevím, proč bych si měla (podle článku Luu Ly)vážit toho, že nejsou lidi lhostejní a drbou jak jen můžou :O
23. 05. 2008 | 05:55

Leina napsal(a):

Takže když miluju Vietnamcejsem vyřízená???
11. 06. 2008 | 14:35

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

2 Leina: Neblbni, vyřízená rozhodně nejseš;) Stejně jde jen o jedno- o LÁSKU! A to generace našich rodičů dřív nebo později pochopí. Třeba moji rodiče naprosto změnili názor (částečně asi taky díky mým blogům a článku:))) a teď by jim nevadil ani americký zeť...Doba je prostě jiná a i starší generace se jí snaží přizpůsobit.
Tak hodně štěstí všem v multikulti vztahu!!!
13. 06. 2008 | 12:16

synovy napsal(a):

@Slunesnice : Co Myslíš o tému demokracii a svoboda slova, totální režim a komunismu ve Vietnamu
03. 08. 2008 | 13:27

Luu Ly napsal(a):

Ahojky Lin, promiň, že se ptám tak drze. Ani nevím, kde byl napsán tvůj komentář o tom filmu, co se točí. já jen, že co si pamatuji, tak to mělo být o druhé generaci Vietnamců, ne o banánových dětech ne? Nebo jsem o něco přišla? Já se zrovna banánově necítím. Po tomto létu se spíše cítím jako opečený brambor, zvenku černá, zevnitř žlutá. Nu nic, až bude příležitost, tak se porvem na počest článku Lenky? Jmenuje se tak, že? To je vše, adios1
26. 08. 2008 | 23:25

Luu Ly napsal(a):

Málem jsem zapomněla. Já jsem snad někdy řekla, že si kupuješ diplom? Nebo jsem tě za něco takového odsuzovala? Pokud ano, tak to jsem pěknej pokrytec. Jsem chodila taky rok na soukromou školu a vím, jak to tam chodí. Vskutku jsem to tm měla raději než na státní. Učitelé s tbeou zacházeli jako s člověkem sobě rovným a ne jako s nějakým spratkem. A velmi ochotně pomáhali studentům, takže to byly zlaté časy. A myslím si, že soukromé školy jsou fajn, tak se nemáš za co stydět. Třeba taková NYrská je skvělá a kdybych měla peníze, tak bych šla taky studovat tam. Takže dost bylo nedorozumění. Peace? :)
26. 08. 2008 | 23:33

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ahoj Luu Ly, s tim nazvem bych to uz neresila. "Bananove dite"jsem poprve slysela na poslednim Valnym shromazdenim v Praze. Pouzijte to ti, co se jim byti citite a ti, kterym se to nelibi to berte s nadhledem a nevsimejte si toho. Jinak PEACE rada prijmam, akorat prilezitost k porvani na pocest clanku Lenky bude az tak za rok, takze vsechny z klubu Ha Noi pozdravuj:)
01. 09. 2008 | 08:59

Q&Q napsal(a):

Xin chao cac ban and zdravím ostatní hihi no nevím jestli patřím k vrstevníkům (podle mě jsem už babka mezi váma) omlouvám se předem za pravopisné chyby, ne protože jsem Vietnamka, ale co vid jsem stejně pořád měla pětky z diktátu...
Tááákk děkuji slenčně Lin za článek. Žlutá jsem ano at používám jakýkoliv krém jsem pořád černá nebo žlutá ta ta.
Nejdřív bych se chtěla vyjádřit k té staré kaši ano ano někdo je holt zaostalej..myslím, tím ten Vojtanov.
Prosím Vás to co říkají v Tv a v novinách je přehnané a nepřesné, vím to jistě, pač toho vietnamce osobně znám. Vinu nenese jenom on,ale i ten celník. Toho celníka taky znám ano je to malý zakomplexovaný čech, který si jedině mohl to vše dovolit na ještě menšího vietnamce. (víc nemohu prozradit advokát by mě přizdil). Tak Vás jenom chci alespon trochu informovat o tomhle, aby si někdo nemyslel, že ten vietnamec je utržený z řetězů..

No jsem se musela zasmát, když známý potkal starou českou babičku na ulici a ta na něho vyjela, že jsme všichni (Vietnamci) vrahové.

Jestli bych se mohla zeptat slečny Duong: Až budete mít rodinu, kde budute s tou rodinou bydlet? V čechách nebo ve vietnamu?
Já to taky znám xlet v čechách a skoro nic o Vietnamu nevím ( jak říká moje máma MẤT GỐC). Ani nevím..ale přesto cítím v kostech, že později (až budou prašule) se vrátím do Asie. Mám to prostě v krvi, něco mě volá zpátky domů.

Quê hương là chùm khế ngọt.
01. 09. 2008 | 12:12

pavel napsal(a):

ahoj Lin, tvé články jsou báječné počteníčko. díky Pavel
22. 03. 2010 | 16:52

Tuan Anh napsal(a):

like!
13. 07. 2010 | 11:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy