Jedí Vietnamci psy?

09. 04. 2008 | 16:29
Přečteno 39031 krát
Článek věnuji čerstvé medailistce Kačence – Miss všech yorkšírských teriérů

„Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice Výstaviště Letňany.“ Kdo by v sobotu dobrovolně vstával v sedm ráno? Jenom já a milovníci čtyřnohých mazlíčků, kteří je jedou promenádovat na mezinárodní výstavu psů, konající se na Výstavišti v pražských Letňanech.

Pravda, dlouho plánovaný sraz s bývalou profesorkou češtiny z gymplu jsem si naivně představovala trochu jinak. Ale TOHLE bylo rozhodně stokrát lepší než tradiční posezení v kavárně.

Poté, co jsem viděla pudla připomínající kouli vaty, profesorčina yorkšíra, jehož kosmetický kufřík měl velikost mé skříně na oblečení, jsem pochopila pravý význam slovního spojení „umřít smíchy“.

Hned u vchodu do výstaviště jsem si všimla, že tihle lidé nejsou normální majitelé psů. Nikde jsem neviděla, že by bylo zvíře tak rozmazlováno a hýčkáno. Ocitla jsem se na místě, kde byli psi vážení asi jako studená voda uprostřed Sahary. Všude roztomilé šišlání, něžné hlazení a sladké úsměvy.

Při pohledu na paní, která chovala svého milovaného pudlíka v náručí, jsem si nemohla nevšimnout, že její klobouk ladí s mašlí, kterou měl její pes. Napadlo mě, co by mi asi udělala tato dáma, kdybych k ní přišla a zeptala se, za kolik by mi prodala svého pejsánka, že bych jako konečně ochutnala psí steak. Asi bych dopadla hůř než Johanka z Arku.

Obecně se o Vietnamcích ví, že nemívají ke psům až tak blízký vztah jako Češi. Navíc v poslední době se v médiích snaží všemožně zviditelnit náš dlouholetý zvyk - pojídání psů. Takže česká společnost vidí Vietnamce jako nenažraný pojídače čtyřnohých mazlíčků.

Myslím, že na tom není nic špatného…jíst maso. Kolik je mezi Čechy vegetariánů? Dokázali byste vyškrtnout ze svého jídelníčku maso? Fakt se netěšíte na tradiční zabijačku? Maso prostě a jednoduše chutná, chutnalo už miliony let a chutnat bude.

Důležitý tady je citový vztah mezi konzumentem a jídlem. Jíme ryby, protože se s nimi denně nemazlíme, jíme vepřové, protože s námi prasata nesedí na jedné pohovce, jíme kuřata, protože se slepicemi nechodíme denně na procházky.

Tahle zvířata chováme kvůli masu, což je fakt, který nikdo nemůže popřít. A přesně takový vztah mají mí krajané ke psům. Pro průměrného Čecha je to těžko pochopitelné, protože tady jsou psi nejlepším přítelem člověka.

Takže to, že Vietnamci jí psí maso, bych zas tak neřešila a zkusila akceptovat jako prvek cizí kultury. Třeba by vám taky chutnalo, kdybyste ho okusili. Znám osobně mnoho Čechů, kteří psím masem nikdy nepohrdnou, ba naopak.

Na druhou stranu zavírání psů do neprostorných skleníků nebo jejich kruté zabíjení je samozřejmě odsouzeníhodné. Ale proč nás proboha házíte do jednoho pytle?

Znám spoustu Vietnamců žijících v Česku, kteří svého psa milují snad ještě víc než vlastní děti. Krmí je tím nejchutnějším masem a pravidelně s nimi chodí do psího salonu krásy. Lidi jsou prostě různí.

Nesouhlasím s tím, aby Vietnamci jedli psy v Čechách. Nerada slyším o tom, když se někomu tady ztratí pes, protože ho snědl jeho vietnamský soused. Prosím, tenhle zvyk si nechme raději ve Vietnamu. Tak se na psy nekoukají lidi jako na mazlíčky.

Z výstavy jsem odcházela s mírně zkaženou náladou. Po třech hodinách neustálého chichotání jsem dostala děsný hlad. Jenže v celém tom obrovském areálu výstaviště byly jen stánky se psím žrádlem! Panebože, prosím, ať se v příštím životě narodím jako pes. V Čechách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sab. napsal(a):

Máte chuť na štěňátko?

http://www.pbase.com/boogie...
22. 04. 2008 | 07:23

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale, opravdu byste chěl mít něco podobného u nás? Nestačí nám bohatě naše vlastní prasečí koncentráky?

http://www.pbase.com/boogie...

znovu pro objektivitu: foto není z Vietnamu
22. 04. 2008 | 07:27

Sab. napsal(a):

Ještě bych dodala, nechci nějak vyvyšovat Zápaďany nad Asiaty. Protože vím, že naše "civilizovanost" je jen tenká slupka, která velmi lehce oprýská a pod ní je stejná krutost. Nakonec názory mnohých českých dikutujících, kteří vůbec nechápou proč je dobré nejíst psy, to dokazují.
22. 04. 2008 | 08:12

Myš napsal(a):

Je ti mrzutostihodné, když na takové, dá se říci "obyčejné" téma, někteři lidé reagují tak bouřlivě. Nechápu reakci paní Procházkové. Opravdu si myslím, že by měla zabříz zobák a už se tu nikdy neukázat po tom, co napsala. Aspoň bych to tak na její místě udělala já. Napsat na někom, že je tvrdý kariérista, aniž by ho někdy viděl slyšel a osobně se potkal je přímo hloupé. Divím se, že Vás nefackuje ostuda!!! A vzkaz pro všechny Čechy! Máte smůlu! Nikam netáhnem! Sami jste si nás sem pozvali sami už tu zůstanem!!!
22. 04. 2008 | 09:31

Sab. napsal(a):

Nevím, jestli jsem něco nepřehlédla, ale pí. Procházková 09.04.2008 19:30:50 a dál se vyjadřovala slušně. Nevím, kdoby tu měl "zavřít zobák"
22. 04. 2008 | 09:48

Elis napsal(a):

Nelíbí se mi týrání žádných zvířat. Ale pokud někdo zabije jakékoliv zvíře za účelem snězení, nic nenamítám a psiska nevyjímám. Ovšem nechápu brutalitu usmrcování, zvláště podivné v zemích kde je většina obyvatel ovlivněných budhismem. Přijde mi to v naprostém rozporu.
23. 04. 2008 | 22:59

Vuong Y Kien napsal(a):

Slecno Duong,
Uvedomil jsem si, ze je opravdu zbytecne, abych vas nejak direktne kritizoval, jelikoz to nema zadny smysl.Jak rika vietnamske prislovi "Như nước đổ đầu vịt", coz jiste vite,ze to znamena neco jako "lejt vodu kachne na hlavu".Pro vas a pro vase "soukmenovce" jsem si pripravil mensi darek v podobe vietnamske basne. Jak tvrdite, ze nemate problem precist clanky ve vietnamstine, tak to treba i ocenite.Kdybyste tomu vubec nerozumela, coz je velice pravdepodobne, tak predem upozornuji, ze zadne slovo neni vulgarni ani sproste.Je opravdu jen na vasi fantazii, jak to budete chapat.Je to napsano ve forme "lục bát", ve kterem je napsana nejslavnejsi vietnamske dilo jmenem "Truyện Kiều", ktere vam vrele doperucuji.

Dành cho những ai cảm thấy mình bạch nội hoàng ngoại.

Hương tiêu nhi đồng Truyện

Sinh ra trên đất Ông Cha
Lớn lên tại cõi hàn đông bạch người
Cư trung trên đất khách xa
Ngày đêm va chạm, có ngày bất dung
Hà vì Thiên tiệp Vị tây ?
Huyên Di Truyền cố của đời Cha Ông

Bất Tri lại tưởng rất Tri
Đương nhiên Giáo Huấn cho người ngoại nghe
Giậy chi giậy cái Bất Chân
Giáo toàn ý nghiã lộn đầu lộn đuôi
Thư gia đọc cũng chẳng suôi
Hữu gan kiêu hãnh tôn mình Tri Nhân

Phải chăng Ái Quốc Trung Quân ?
Đúng thì nên nói vàng Thân vàng Lòng
Biết chi Tứ Đức Tam Tòng ?
Cuả người con gái máu Rồng Việt Nam
Dù rằng chẳng biết duy tam
Nỡ quên Tổ Quốc cam lòng bất nhung ?

Vương Y Kiên
23. 04. 2008 | 22:59

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Pane Kien, vite, co je velmi pravdepodobne? Ze mi tady nudite diskutujici:-))) A nemel byste se jmenovat misto Kien Kieu?
24. 04. 2008 | 08:48

Sab. napsal(a):

Ještě si chci vyjasnit toto, (píši ten článeček), může se k tomu nějaký Vietnamec či znalec východní duše vyjádřit?

Může mi někdo říct, proč Číňané a Vietnmci ZÁMĚRNĚ týrají zvířata? Proč se třeba ve Vietnamu v hadích restauracích provádí vivisekce? Proč se had párá zaživa? Proč se hadovi nejdříve neusekne hlava?

od návštěvníka Vietnamu:

... "Musím ale souhlasit s krutým zabíjením, kterému jsme ted byli nechtěně svědky v horách jednoho národního parku, kde jsme uvízli na rozbité cestě opravované před sezonou dělníky. Popisovat to nebudu, ale i ty naše prasata a krávy, troufám si tvrdit, to mají rychlejc za sebou. Koukat jsem se nemohla, ale ty uši to slyšely. A to prý - podle našeho řidiče - je to spíš rituální jídlo a v dražší cenové. Moc se mi to nezdá, když mají psíka uvázaného u každého domu. Tak já teda nevím."

Já to také nevím. Víte to někdo? Jsou to vážně míněné otázky. Zajímá mě to. Něco může souviset s údajně léčebnými účinky masa týraných zvířat(stres.hormony)
24. 04. 2008 | 09:50

Vuong Y Kien napsal(a):

Teda...cekal jsem bourlivejsi nebo alespon inteligentnejsi reakci. Zrejme se vas ta basen nebo jeji obsah ani nedotkla. Asi opravdu plati, cemu clovek nerozumi, tomu nejak neublizi.Jmenovat se Kieu ? Diky moc za pochvalu.Taky bych se tak chtel jmenovat,ale je to prilis literarni vyznam, ktery by ani nejvetsimu mistrovi nebyl hoden. Jeste bych chtel,abyste mi vyjasnila presne jaky vyznam jste mela na mysli.Je to Kiêu jako 梟 nebo Kiêu 儌 nebo Kiêu 驍 nebo Kiêu 驕 nebo Kiêu 嶠 nebo Kiêu 徼 澆.Upozornuji, ze u vsech se pouziva pouze jeden bezny ton Kiêu. Kazdy znak, ktery jsem tu uvedl ma celkem podobny vyznam, ale ani jeden nema vyznam jako to, co jste mela na mysli.Kdybyste chtela nekoho oznacit jako namysleneho nebo nafoukaneho musela byste pouzit spojeni dvou slov "Kiêu Ngạo", coz doslovne znamena "vysmivat se nekomu, protoze dotycny je mnohem mocnejsi" z cehoz vznikne vyznam nafoukany.
24. 04. 2008 | 20:56

Diem napsal(a):

Mě by zajímalo, jaká by byla reakce paní Sab, kdyby náhodou potkala slečnu Lin s jejím dobrmanem, potom všem co ví o asiatech :)))
24. 04. 2008 | 22:28

martin napsal(a):

Dobrý večer.
Nebudu odpovídat za Sab, ale řeknu svoji reakci. Hodně bych přemýšlel, jestli je tento dobrman rodinný přítel, nebo večeře. Je velice zvláštní perverse u asiatů, že rozlišují psy na ,,rodinné,, a na ,,jateční,,. Takže je naprosto normální, že rodiný pes sleduje stahování z kůže psa jatečního, který je stejné rasy a kolikrát je to i příbuzný. Takže já osobně bych takto uvažoval.
24. 04. 2008 | 23:18

Sab. napsal(a):

Pane Dieme, copy k otázce:

"V Pekingu je velké tržiště s politováníhodnými psy, čekajícími v klecích, až budou prodáni na maso. A doslova o několik metrů dál barví pudlům srst všemi barvami duhy"

Ve velkých městech jako Peking, Šanghaj či Kanton rozrůstající se třída nových zbohatlíků dokonce považuje domácí mazlíčky - především psy - za módní záležitost. Oblékají je do značkových modelů, platí jim lázeňské pobyty a barví jim kožíšky nepřirozenými barvami.(je to jen další forma trápení zvířat, existuje i psí plastická chirurgie (sic!))

http://www.blesk.cz/Clanek1...

P.S. Pane, Dieme a co ti hadi?
26. 04. 2008 | 13:48

martin napsal(a):

Pro Sab.
Jedna věc je jistá. Otázka od Diema je čistou provokací, což je pro asiaty typické. Místo toho aby sklopili zrak a nebo s k otázce postavili čelem, kopou kolem sebe odvádí pozornost jinam, nebo napadají viz. diskuse na Hanoji. Což nám nedávno dokázali číňané. Místo toho, aby se zamysleli nad tím, že svět skutečně zavalili šuntem, cítí se uraženi a podávají žaloby. Nebo oblíbený argument, který zde zazněl my jíme psy, no a co, vy máte heparinového vraha. Oni na jednu stranu tvrdě vnucují svoje tradice druhým, pokud u nich chcete žít, ale na druhou stranu nemají sebemenší zájem přizpůsobit se tradicím země ve které žijí, což je hlavním důvodem jejich komunitního způsobu života. Samozřejmě jsou vyjímky.
26. 04. 2008 | 17:59

Diem napsal(a):

pro Sab:
Omluvte mě, ale jsem fanouškem komických situacií, kdybych měl peníze, určitě bych to zfilmoval, něco jako český Mr.Bean.Vy a slečna Lin v hlavní akci. Určitě by byl kolem toho humbuk, požádala byste lidi,aby zadrželi slečnu Lin, a přitom byste obvolala Policii, Hygienu, kolegy z animalright a média. Tak bych si to představoval. Chudák pí. Lin. a na Vaše otázky bych nechtěl reagovat, protože by to neměl konec.Jste z animal right,tak by měli vždy zvířátka pravdu
pro Martin: Nechápu Vaši reakci
26. 04. 2008 | 19:10

Sab. napsal(a):

Pane Dieme, nevím jak vy, ale já si myslím, že slečna Lin by svého psa nesnědla.

Něco jsem narychlo spíchla ktématu na své stránce. Ještě to doplním.
27. 04. 2008 | 21:03

Quan napsal(a):

Milá Duong,
Tvoji banáni podle tvých představ je opravdu málo, takových co se stydí za svuj puvod je asi 1%. Vzbud se!!!
viz. http://luuly.blogy.novinky....
27. 04. 2008 | 21:04

bigjirka napsal(a):

Proč by se měl někdo stydět za svůj původ? Pokud nikomu neškodí, pracuje a žije řádným životem, nemá se nikdo za co stydět, běloch, černoch, cikán, asiat, Čech, Žid, Vietnamec.

Bohužel je to tak, že ti, co by se měli stydět, se nestydí, stydí se jen přecitlivělí lidé, kteří za nic nemohou. Život je bohužel takový
28. 04. 2008 | 13:59

NetAndy napsal(a):

Mě nevadí, když někdo jí psy, jen nesmí sníst toho mého:D Krom toho by bylo fajn se vážněji zamyslet nad tím vegetariánstvím, ono to není tak špatné, i když mylsím, že by stačilo přejít ze savců na hmyz.
29. 04. 2008 | 14:00

dědek napsal(a):

Kašlu na psy.Těším se na zvyky v Číně veřejné popravy,muslimů veřejné ukamenování.To bude sousto na komentáře.
30. 04. 2008 | 09:46

Thu Thuy napsal(a):

Ta báseň je hodně provokativní a urážlivá. Asi bych se na vás hodně naštvala, být určená mě.

Je ale moc dobře napsaná. Člověk by ani neřekl, že jste tak mladý. Tolik ambic, zkušeností, talent. A ten nezkrotitelný cynismus a arogance. Jak jste to dokázal?
30. 04. 2008 | 16:50

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Thu Thuy, Tvoje komentáře jsou fakt trefný!:)Představ si, že až TY jsi mě přesvědčila k tomu, abych si tu báseň přečetla.
No já nejsem urážlivý člověk, takže to beru od pana Kiena(jak se vlastně doopravdy jmenujete, vážený pane básníku a vševědče?) jako malý jarní dar:)
Za sebe a za všechny své "soukmenovce" mu z celého srdce děkuji. Opravdu jste mi otevřel oči, asi si teď půjdu zpytovat svědomí a popřemýšlet nad tím, zda jsem opravdu hodna Vašeho zájmu mě ponaučit o životě a světě;)
01. 05. 2008 | 01:28

Sab napsal(a):

Lidi nehádejte se, raději si přečtěte
Vietnamcům i Čechům: proč nejíst psy?

http://animalrights.webz.cz...
01. 05. 2008 | 11:44

Thu Thuy napsal(a):

Thuy Duong, a víš, že jsi to byla zrovna Ty, která mi vnukla myšlenku, že studium diplomacie může být velice zajímavé? Zařadila jsem to na můj seznam eventuálních škol v budoucnu ;-)

Co se týče toho článku o psech: jiný kraj, jiný mrav. Bohužel se s tím už nedá nic dělat.

Také ještě můžeme říct, co pes, to jedinec - když se pes narodí v lidské rodině, budeme ho milovat, mazlit se s ním, krmit ho a pak ho zabijeme a sníme, nad tím bych se skutečně pozastavila.

Pokud se však pes narodí předurčen k tomu, aby byl sněden, co pak v tom konzumentům brání?
01. 05. 2008 | 13:12

Vuong Y Kien napsal(a):

Slečno Thu Thuy,
Konfucius kdysi řekl „Quân tử động khẩu, bất động thủ”, což znamená „ moudrý člověk bojuje argumenty, nikoli končetinami“. Ja vím, že slečna Duong píše o svých vlastních pocitech a názorech, které jí samozřejmě brát nebudu a ani nemůžu. Proč jí vytýkám věci, co píše ve svých článcích ? Je to klíčová otázka. Nelíbí se mi třeba, že občas přidá do svých článků slovo „konfuciánství“ do nesouvisejících a nesmyslných případů a příkladů. Konfuciánství není náboženství je to především životní cesta nejenom jedince, ale i celé společnosti. Za cestou v poznání svého původu a především sám sebe jsem učení mistra Konfucie studoval od svých 14 let. Větu od mistra na začátku jsem napsal proto, abych poukázal na to, že když člověk něco napíše, měl by to také umět sám obhájit, zvlášť když články, co slečna píše „are goin´ public“. Další důvody proč jsem svoje kritiky psal jsem už odůvodnil jako například ohledně svátku Tết, o údajném rasovém přesvědčení některých vietnamských rodičů atd. Zatím se ke mně vysvětlení nebo alespoň obstojné argumentace, jaksi ještě nedošlo. U některých jiných článků bych se také rád pozastavil, ale raději si to nechám pro sebe, ať to slečna možná v budoucnu sama pochopí.
01. 05. 2008 | 16:05

Vuong Y Kien napsal(a):

Přejdu k hlavnímu tématu mého příspěvku. Báseň, kterou jsem napsal má skutečně ofenzivní charakter, ale když člověk pochopí význam celé básně, tak by bylo opravdu divné, kdyby se urazil nebo vnímal jako „cynismus“. Tu báseň jsem napsal za jediným účelem. Kdysi jeden francouzský filozof vysvětloval svým studentům, jak mají pochopit čínskou filosofii „ Ce qui importe ce n’est pas ce qu’il nous dit, mais ce qu’il nous suggère“: Nejdůležitější není to , co ten text nám přesně říká, ale jakou myšlenku do nás vsugeruje. Pokusím se o výklad celé básně, jak významově tak myšlenkově. Jestli vám to někdo vysvětlil jinak, tak mu řekněte ať se víc věnuje vietnamštině, klidně mu půjčím materiály.

Dành cho những ai cảm thấy mình bạch nội hoàng ngoại.
-Pro všechny, kteří se cítí být bílí uvnitř a žlutí zvenku.

Hương tiêu nhi đồng Truyện
Příběh věnované banánovým dětem.

Sinh ra trên đất Ông Cha
-Narodili jsme se v zemi svých předků.
Lớn lên tại cõi hàn đông bạch người
-Musíme však vyrůstat v zemi, kde jsou lidé na rozdíl od nás bílý a kde slovo zima je ve skutečném slova smyslu.
Cư trung trên đất khách xa
-Musíme bydlet mezi cizí lidi v cizí vlasti.
Ngày đêm va chạm, có ngày bất dung
-Pořád se naše kultury, zvyklosti, které nás od sebe liší do sebe narážejí. Jednoho dne nás úplně přestanou snášet.
Hà vì Thiên tiệp Vị tây ?
-Proč bychom měli preferovat nebo usilovat o identitu, která není naše
Huyên Di Truyền cố của đời Cha Ông.
a zapomínat na to, co nám naší předkové zanechali, pro co žili a pro co umírali.

Bất Tri lại tưởng rất Tri
-Někdo si myslí, že toho ví hodně,ale při tom neví
( Překlad do vietnamštiny : Lao Zi, Tao Te Jing, Kapitola 71, 2. věta)
Đương nhiên Giáo Huấn cho người ngoại nghe
-Dokonce se snaží přednášet lidem cizí kultury.
Giậy chi giậy cái Bất Chân
-Vyučuje věci, které mají daleko od skutečnosti.
Slovo „Giậy“ je ekvivalentem slova „Gíáo“, ale v moderní vietnamštině se p̣íše jako „dậy“, aby se oddělilo od čínských převzatých slov a vietnamsky naturalizovaná slova.
Giáo toàn ý nghiã lộn đầu lộn đuôi
-Učivo je někdy celkem významově vzhůru nohama
Thư gia đọc cũng chẳng suôi
-Má problém pochopit mateřské texty, dokonce ani nečte plynule.
Hữu gan kiêu hãnh tôn mình Tri Nhân
-Má dokonce tu kuráž, aby jiné poučoval/a a považoval/a se za znalce/kyni.

Phải chăng Ái Quốc Trung Quân ?
-Milujete svou vlast nebo ne ? ( Trung Quân Ái Quốc – konfucíánský způsob pro označení vlastence.Doslovně „láska k vlasti, věrnost králi“)
Đúng thì nên nói vàng Thân vàng Lòng
-Kdyby odpověd byla ano, nemělo by tse spíše říkat žlutí zvenku i zevnitř ?
Biết chi Tứ Đức Tam Tòng ?
-Jestli pak znáte konfuciánský způsob čtyř ctností a trojí následování ?
Cuả người con gái máu Rồng Việt Nam
-Které vietnamské ženy s dračí krví po tisíce let následovaly.
Dù rằng chẳng biết duy tam
-I přes to, že to znát nebudete.
Nỡ quên Tổ Quốc cam lòng bất nhung ?
-Přece byste nezapomněli na svoji vlast a přestali na ní vzpomínat ,že ?
Doufam, ze se mi slečna Duong nebude vysmivat, jelikož zase píšu delší příspěvek než článek.
01. 05. 2008 | 16:05

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

:)))))))))Bravo!!!
01. 05. 2008 | 16:11

Jana napsal(a):

Pane Kiene, děkuji že jste text básně přeložil do češtiny, přestože mi obsah příjde trochu urážlivý, je to, jak sám říkáte váš subjektivní názor, na který máte právo.
01. 05. 2008 | 16:30

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Ne, teĎ vážně:)
Milý pane básníku,
mě Vaše básně nevadí(jestli je někdo čte, tak proč ne). Já jenom pátrám v paměti, zda se náááhodou neznáme. Že mě ve svých básních a komentářích popisujete jako kdybyste mě znal věky. Každopádně já bych Vaše kritiky vzala, kdyby nebyly psaný tak opovržlivým tónem. Asi budete nadprůměrně inteligentní, ale stejně nemáte právo se takhle chovat k někomu, s kým se ani neznáte.
Znáte, doufám, jedno vietnamské moudro: Khiêm tốn bao nhiêu cũng thiếu,kiêu một tý là thừa.
V češtině to znamená zhruba toto: Skromnost i není nikdy dost, ale jenom náznak namyšlenosti je na škodu.
01. 05. 2008 | 16:32

Janička napsal(a):

Mě se milý pane Kiene zdá, že máte nosík lehce nahoru, nekape vám do něj, když prší? Co Vám dává právo soudit člověka, kterého neznáte?
01. 05. 2008 | 16:37

martin napsal(a):

Pro Thu Thuy.
Odpovím Vám na tu poslední část. Nikdo neodsuzuje asiaty za pojídání psů, ale za způsob usmrcování či spíše neusmrcování, stejně tak vás odsuzujeme, za chování ke zvířatům obecně. Stahování zaživa, medvědí farmy a podobně. To je celý problém, platí jiný kraj jiný mrav, tak to dodržujte. Tady se psi ve většině případů nejí, tak to respektujte. Chcete-li setrvávat ve svých zvycích a tradicích, tak to dělejte doma. Mimochodem za pěstování a distribuci drog je ve vaší zemi možný trest smrti co kdybychom jej v zájmu zachování vašich tradic pro vás obnovili? Je jasné, že nemůžeme všechny asiaty házet do jednoho pytle, je mezi vámi i určitá elita, vysokoškoláci, vzdělaní a slušní lidé, ale v globálu začínáte být dosti problematickou skupinou obyvatelstva.
01. 05. 2008 | 17:20

ib napsal(a):

Vuong Y Kien : Úplně Vás vidím, jak sedíte v kavárně, kouříte doutník, Vaše duše je rozervaná a depresivní z toho, jak jsou ostatní lidé hloupí a píšete básně, abyste svá moudra nacpal do těch hloupučkých hlav všude kolem. A toužíte po zemi, do které se nikdy nevrátíte, protože raději budete sedět v kavárně a dumat nad tím, proč je svět tak hloupý, zatímco Vy jste tak moudrý. Přeji Vám, ať se z toho nezblázníte. A ať se ostatní nezblázní z Vás. tam biet
01. 05. 2008 | 17:56

Vuong Y Kien napsal(a):

Stejne podavane jidlo kazdymu chutna jinak. Uz jsem pred tim neprimo naznacil, ze bourliva reakca prijde az potom, co tomu lide zacnou rozumet.
Pane ib,
Bohuzel vas budu muset zklamat. Ja doutniky moc nemusim, ani ty kubanske. Radeji popijim lehce fermetovany caj "oo long" a pri tom hraju cinske sachy s prateli. Nejvetsi deprese mam z toho, abych prezil zkouskovy.Jediny nad cim nejvic dumu hlavu je jak vypocitat cistou soucasnou hodnotu k investicim a jak neudelat chybu v druhove vysledovce na ucetnictvi.Dekuji vam, ja se z toho urcite nezblaznim a ostatni uz vubec ne, jelikoz na svete je hodne rozumnych lidi.At se vam to nekomu libi nebo ne, me je to jedno, ja nikomu svoje myslenky necpu. Jestli to nekdo nedokaze spolknout, tak at "bojuje" svymi argumenty.Nechi ze sebe udelat nejakyho mistra,ale jen se snazim svoje argumenty podkladat verohodnymi zdroji a myslenkami.Ta zem nebo ten svet bez nenavisti, po kterem touzim skutecne neexistuje, nikdy neexistoval a nikdy nebude Do Vietnamu se vracim hodne casto, skoro kazdy rok. Nekdy i dvakrat do roka.Takze da se rict, ze ziji v obou zemich.Jsem celkem spokojeny s cituaci ve Vietnamu. Jsou tam urcite socialne-kulturni problemy, ale je to urcita dan za rychlou prosperitu a ekonomicky rust.
02. 05. 2008 | 11:12

Nina napsal(a):

Milý pane Kiene, vaše deprese naprosto chápu, ale dělá více problemů cash flow. Chtěla jsme Vám poděkovat za vaše příspěvky v diskuzích, myslím,že je dobře, když někdo upozorní na nedostatky nebo nesprávná tvrzení autorky.
Přesto si myslím, že příspěvky slečny Lin jsou jistým přínosem pro pochopení vaší kultury a mentality. Za to jí patří můj dík.
02. 05. 2008 | 12:19

Thu Thuy napsal(a):

Pane Vuong Y Kien,
Co se týše článků Thuy Duong, myslím, že stačí, aby je obhajovala svými pocity a zkušenostmi. Pravda, někdy mi nezbývá, než s vašemi kritikami souhlasit, já se ale jí zastávám jako člověka, který něco prostě napsal. Duong sama přiznává, že si nebyla se všemi fakty jistá a že si to hledala na internetu. Napsala i dodatečný vysvětlující článek. Tak k čemu ještě ten překlad Vaší básně?(mimochodem, s potěšením konstatuji, že jsem ji pochopila správně)
Slovo "cynismus" jsem použila k Vašemu celkovému projevu, nikoliv k té básni.
Ovšem i v básni se mohou najít jeho prvky.
Pokud člověk pochopí smysl té básně, může se urazit. Třeba proto, že ví, že báseň nemluví pravdu. Ale jinak máte pravdu.
02. 05. 2008 | 13:24

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Kien, závidím Vám, že máte možnost jezdit do Vietnamu tak často. Já tam bohužel byla naposled před 4 lety:-(

Jinak depku ze zkouškovýho mám momentálně taky...ale furt si říkám, že studenti ve Vietnamu toho mají stokrát víc a musí žít v ještě větším stresu.

Jinak kdybyste někdo měl nějaký recept, jak si nevytrhat všechny vlasy v průběhu zkouškového, tak sem s ním;-)
02. 05. 2008 | 19:18

Vuong Y Kien napsal(a):

Milá Nino,
Moje přítelkyně pořád říkala "sice s tebou souhlasím,ale podle mě je to zbytečné a hrozná ztráta času". Hodně jsem nad tím přemýšlel a občas jsem měl skutečně pocit, že moje snaha je skuteně jen ztrátou času. Moc mě mrzí, že moje příspěvky někteřým lidem připadá jako nejaká "exhibice". Nikdy jsem neřekl, že odsuzuji vše, co slečna Duong píše.Ja jsem už pár krát ocenil a pochválil její talent, ale možná si všímala jen těch kritik, protože těch bylo podstadně víc.Dokola píšu, že slečna má právo na vlastní názor a ten jí vůbec neberu. Jejiné, co mi nejvíc vadí, jako "milovníkovi a znalci východní kultury"(jak mě označil můj učitel čínštiny) jen to, že prostě nedokážu některé nedostatky slečny Duong ohleně vietnamské kultury "spolknout" a musím od ní žádat vysvětlení nebo alespoň ji nějakým způsobem navést k tomu, aby se o to více zajímala.Některá kritika byla možná trochu drsnější kvůli tomu, že používám metodu "jen bolestivým úderem probudíš tvrdě spícího člověka". Je to jen dálší metafora z čínské filozofie, neberte si to slečno Duong nějak osobně.Jsem opravdu člověk, který ostatní hodně kritizuje, uvědomuji si to a snažím se to napravit, ale s jedným dechem dodávám, že to vždy myslím upřímně a kritiku vůči své osobě dokážu také snést a poučit se.
02. 05. 2008 | 23:56

Vuong Y Kien napsal(a):

Slečno Duong,
Když těch zkoušek nemáte tak moc jako já( 10), tak se do přežít celkem dá.Podadím vám můj způsob. Kupte někde originální čaje (doporučuji čínské zelené, bílé, které jsou sice trochu dražší, ale opravdu úžsastně dobré), které si dáte před učením nebo běhm přestávky. Nevěřil jsem, ale ty čaje mají skutečné účinky na mysl, že jedu třeba celou noc a lépe vstřebávám informace. Pak další účinky mají i na žaludek, dost pomáhá, jelikož mývám střevní potíže během zkoušek. A pitím čaje potíže opravdu zmizely.
03. 05. 2008 | 00:19

Nguyen Thi Thuy Duong napsal(a):

Tak Vy jich máte taky 10? No to je super, že nejsem sama O:-) Čaje zkusím, zatím jsem našla jiný způsob odreagování- běh, tady ty klášterní zahrady jsou úžasný!
No jinak Vás docela chápu, že nemůžete spolknout moje faktický chyby. Pravdou je, že jsem od osmi let do maturity vyrůstala jen mezi Čechy( + občasné návštěvy vietnamských známých). V malém městě jsem neměla žádného vietnamského kamaráda, takže jsem se spíš upnula na českou společnost a kulturu. To, že neumím pořádně vietnamsky atd., jsem nijak neřešila. Až po 1. dovolené ve Vietnamu jsem pocítila pocity vlastenectví a ztracených kořenů, takže jsem začala se zajímat o Vietnam a vše okolo.
Prostě si myslím, že domlouvání rodičů je důležité, ale v pubertě člověk má většinou pocit, že ví všechno nejlíp:-)Ale Až když prožije nějaký čas v rodný zemi, tak sám pochopí, že by MĚL znát její historii, zvyky a kulturu. Takže až když jsem si sama uvědomila, že bych se za sebe musela stydět, kdybych jednoho dne už neuměla mateřštinu a nevěděla nic o Vietnamu, jsem se začala sama hledat informace a samavzdělávat. Je pravda, že trochu opožděně, ale lepší než nikdy. Takže asi tak no...
03. 05. 2008 | 16:13

Vuong Y Kien napsal(a):

Každý jednou takovou cestou projde. Někdo dřív a někdo později.Cesty jsou někdy odlišné, ale všichni koneckonců dojdeme k stejnému závěru, že nelze ignorovat ani zapomenout na to, co jsme a z čeho jsme vzešli. Čím dřív si to člověk uvědoví, tím méně se bude za své činy nebo myšlenky z minulosti stydět.
Měli bychom se za sebe stydět, jako Vietnamci ? Nikoliv...Možná Vietnam je chudá země, ale je to hrdá země. Něktří Japonci říkají, že jsme měli válku s Amerikou prohrát a byli bychom dnes bohatým "Tigrem" jako je Japonsko, Korea nebo Taiwan. Moje odpověd je jednoduchá. Budeme chudí jen na pár desítek let, ale hrdost a sláva z vítězství nad nějmocnějšími armádami světa bude přetrvávat ještě tisíce let.
04. 05. 2008 | 22:57

Sab. napsal(a):

Se trochu vmísím do debaty. Být hrdý na boj za vítězství komunismu? V posledním Respektu jsem četla, že stejně jako v Číně, se ve Vietnamu vzmáhá silný nacionalismus.
05. 05. 2008 | 08:07

Elis napsal(a):

Já si také myslím vítězstvím nad Američany vietnamský národ víc ztratil než získal. Američany totiž nahradili Rusové, takže "od vlka utekli, k medvědovi se dostali".
05. 05. 2008 | 08:44

Vuong Y Kien napsal(a):

Znát podrobně historii Vietnamu, nebo alespoň od doby před francouzskou kolonizací, tak byste tohle opravdu neřekli. Nebyla to válka o politickou nadvladu, ale pro obyčejné Vietnamce to byla valka o sjednocení a dekolonizační. Američané měli možnost se postavit za Vietnamce během bojů proti kolonizatorům stějně, jako mohli za během bojů proti fašistickým Japoncům. Místo toho finančně i vojensky podporovali Francouze, kteří nehodlali svoji kolonii pustit.Zvěrstva, co Francouzi páchali jsem napsal v příspěvcích na konci článku " Jak jsme oslavili nový rok" . Ve Vietnamu během bojů s Američany umřelo přes 10 procent obyvatel.To si myslíte snad, že zabili ruské kalašnikovy nebo B52 a napalm ? Když navštívíte Hanoi a severní Vietnam, tak tam moc pamatek z dob předvalečném nenajdete. To zničlili snad ruské Tanky nebo nálety B52, které systematicky likvidovali "strategicka mista" jako jsou nemocnice, školy. Moje matka musela prožít celé dětství v bunkrech ukryté na venkově. Do školy musela přes džungle, aby se vyhnula bombám které padaly denně na hlavní cestu ve vesnici.Znala osobně jednu rodinnu, která se nestačila schovat se do krytu a kde umřelo 9 lidí z toho 7 dětí.Nejsem komunista, ale na jakou stranu se postavíte, když ta "svobodná strana kapitalismu a demokracie" stojí proti vám a chce vás mít jako kolonii ? Evropané odešli v "míru" z Afriky a podívejte se, co tam zanechali.Nebo se snad myslíte, že si za to můžou Afričané sami ?
05. 05. 2008 | 22:53

Mařenka napsal(a):

Slečno, klidně si tady žijte, pracujte, ale chovejte se podle evropských norem. My ani na to nemáme zákony, že se tady vraždí psi a žerou se, ale díky vám z Asie toasi budeme muset znovu udělat. Pokud přijedu do nějaké země, přizpůsobím se. Pokud vím, Čechům to problém nikde na světě nedělá, nevyžadují zvláštní školství a nedejbože uznat menšinu.Jinak nevím, čím by mě multi-kulti obohatilo. Je to nesmysl a snílkové ať s tím jdou do háje.
06. 05. 2008 | 08:30

Elis napsal(a):

Vietnamu v té době dějiny rozdaly velmi špatné karty a dalo se volit pouze větší nebo menší zlo. Mě osobně by přišlo menším zlem být pod vlivem Amíků než ruskou gubernií, ale to je samozřejmě viděno dnešní optikou.
06. 05. 2008 | 08:44

Thu Thuy napsal(a):

Nu, jsem ráda že napětí povolilo. Jsem ráda, že jsem narazila na tvůj blog, Thuy Duong. Dozvěděla jsem se, že mnoho lidí má podobné problémy jako já, ne-li úplně stejné, pan Vuong Y Kien mě naučil dívat se na vietnamštinu s otevřenějšíma očima a probudil ve mě staré nutkání naučit se chữ nho. A lidé jako slečna Mařenka mi připoměli kde jsem a jak se mám podle toho chovat.
Ještě jednou moc děkuji!
19. 05. 2008 | 18:11

Vuong Y Kien napsal(a):

Slecno Thu Thuy,
Je mi cti, ze jsem dokazal ve vas probudit takove nadseni.Jen vam predem radim, ze v pripade nepochopeni ze strany vasich vrstevniku doporucuji vytrvat, jelikoz ja jsem takove "tezke chvile" uz zazil. Pozdeji budete za svoji snahu sklizet hodne ovoce, treba dokonce poteseni z vykulenych oci lidi, kdyz uvidi mladou slecnu "viet kieu", ktera dokaze precist bezchyby text z kamenne tabule v "Van Mieu Quoc Tu Giam".Predem upozornuji, ze uceni"chu nho", coz je jen "necinske" oznaceni pro cinske znaky pouzivane ve stare vietnamstine, neni aplikovatelne v dnesni cinstine, jelikoz se cinstina jako jine jazyky postupem casu vyviji.Forma cinstiny, ktera je adoptovana vietnamstinou je nekdy i tisic let stara. Cinske znaky, ktere se ve vnstine pouziva se uz pouziva jen na Taiwanu a v HongKongu.Dalsim problemem, ktery cloveka nekdy odradi je, ze spousta vyznamnych del jsou napsany ve forme " chu Nom", jestli vite co to je. Je to vsak dalsi dlouha etapa.Dohromady to muze trvat minimalne nekolik desitek let.Stejne, konfucius rekl, ze mimo pestovani vztahu k lidem kolem nas, bychom meli volny cas investovat do sebevzdelavani.V pripade, ze budete pri snaze se ucit "chu nho" muzete se na mne vzdycky obratit.Rad vam poskytnu vesktere informace. Nyni pracuji na studii o historii vietnamskych prijmeni a jmen, ktere jsem slibil jednomu diskutujicimu, ale asi az nejak po zkouskovem.Mej te se
22. 05. 2008 | 22:03

Oskar napsal(a):

Bára Štěpánová kdysi vařila na TV Prima psí polévku a říkala že jí strašně moc chutná.
23. 05. 2008 | 21:52

Mata napsal(a):

Uf, bylo narocne precist celou diskuzi :o). Slecno Lindo, piste prosim dal, libi se mi, ze dokazete svym clankem vyvolat diskuzi, do ktere se zapojuji ruzni lide s odlisnymi nazory. Krute zabijeni zvirat at pro maso ci kozesinu mi je take odporene. Na druhou stranu - jsme my Cesi lepsi? Ani nekdy nevim. Pracovne jsem se nekolikrat dostala do obrich prasecaku a drubezaren - zcela uprimne musim rict, ze jsem pak cely mesic jedla vegetariansky (a zcela uprimne se i priznam, ze dele jsem to nevydrzela, protoze mam maso rada). Ty podminky jsou sileny. Ale kolikpak Cechu by bylo ochotno vzdat se sveho vepro-knedlo-zela a svych rizecku a nejlepe koupenych za uzasnou cenovou akci v Hypernove? A ze ty plemena napr. prasat jsou slechtena jen na maso, aby mela co nejmene tuku (momentalne nezadouci) a kosti (odpad, neni tak cenove vyhodny) a ve skutecnosti se tak stavaji mrzaky? Zajima to ceske konzumety veproveho? A kdyz tak tedy milujeme pejsky a vsechny ty jejich rozkosna plemena, proc je tedy ve vsi te nasi lasce kolikrat slechtime na nejaky znak, ktery je ve skutecnosti znevyhodnuje a dela z nich dozivotni mrzaky? Jenom proto, ze se na libi kratke nozicky, kratke cumacky a ladny uhel postaveni zadnich noh k trupu, ... ? Tohle je v poradku? Nechci, aby to vyznelo, ze schvaluji pojidani psu, ale na druhou stranu si nemyslim, ze bychom byli svati a nepachali jina zverstva. Vse zalezi na uhlu pohledu. A mam pocit, ze v nasi kuture dochazi take pomalu k posunu myselni, co se tyka konzumace masa. Je tak snadne koupit v krabicce veprove maso (salam, ...) v supermarketu a nevidet za tim to zive zvire a nepremyslet nad tim. Coz podle me vede ke zbytcne nadmerne konzumaci masa a hlavne jeho plytvani. Kolik pak asi zvirat zemrelo zbytecne, protoze jejich maso se "nedojedlo" ci jinak nezuzitkovalo a vyhodilo? Ja proste jenom nemam pocit, ze nase spolecnost je az tak "humanni", spis by chtela, aby tak navenek vypadala.
24. 05. 2008 | 00:27

Martin napsal(a):

Pro Mat.
Máte v mnoha ohledech pravdu. ale v jedné věci ne a sice ani ta nejhorší česká jatka nejsou z poloviny tak hrozná jako asijská. V životě mně nenapadlo jakým neskutečně krutým způsobem se dá ubližovat zvířatům doporučuji navštívit stránky: http://animalrights.webz.cz/ Pokud shlédnete některá videa pochopíte, že je krutost a krutost.
26. 05. 2008 | 00:36

Thu Thuy napsal(a):

Pane Vuong Y Kien,
děkuji vám za rady a nabídku pomoci. Až budu potřebovat, ráda se na vás obrátím. Zatím to však kvůli náročnému období ve škole budu muset odložit. Pax.
30. 05. 2008 | 22:45

Bazi napsal(a):

Zajímavý článek a ještě zajímavější diskuze:)

<< Vuong Y Kien
...Nejsem komunista, ale na jakou stranu se postavíte, když ta "svobodná strana kapitalismu a demokracie" stojí proti vám a chce vás mít jako kolonii ? Evropané odešli v "míru" z Afriky a podívejte se, co tam zanechali. Nebo se snad myslíte, že si za to můžou Afričané sami? >>

bohužel (ač mi to přijde šokující) si velká část čechů myslí, že můžou...moje sestra má přítele z Maroka, strávila tam cca rok na vlastní pěst (umí velmi slušně arabsky)...při debatě na téma "historie vlastní země" ji zaskočilo, že Maročané považují Hitlera za osvoboditele a celkem kladnou historickou postavu, jak kdyby je vůbec nezajímalo, co prováděl v Evropě...jenže Hitlerova vojska osvobodila národy severní Afriky od francouzských a anglických kolonistů a jejich (kolonistů) zvěrstva si s Hitlerovými nezadají...což se ovšem v čechách v hodinách dějepisu neučí

takže i tehdy, když si je člověk jist, že "ví", může zjistit, že vše je složitější

mám podobnou zkušenost z diskuzí s přáteli jiných národností (už Slováci se ve škole učí /nejen o společné historii/ něco jiného než češi...co teprv děti ze vzdálenějších zemí)
01. 06. 2008 | 17:11

Vuong Y Kien napsal(a):

Pane Bazi,
Vim, kam tim mirite.Zalezi na uhlu pohledu. Dam vam priklad z vietnamske historie.Jedna z nejznamnejsich a nejvlivnejsich dynastii Vietnamu byla dynastie Ly. Na konci kral Ly byl svym bliznym radcem zrazen a prinucen oddat svoji dceru synovi jmenovaneho radce, coz byla snaha svrhnout krale Ly.Po prevratu na trun nastoupil kral Tran, ktery zacal pronasledovat potomci Lyu a prinutil vsechny obyvatele, kteri meli prijmeni Ly,aby se zmenili na Nguyen. Pro historiky je dynastie Tran povazovana za dynastie "zlodeju trunu" a take dynastie odporujici pravudla koncufinanismu, kdyz mezi cleny klanu dochazelo k incestnim snatkum.Na druhou stranu to byli vyborni reformatori a byli prvni na svete, co dokazali porazit mongolskou armadu v otevrene valce.Kazda cast historie ma svou stinnou stranku, ale vietnamske prislovi rika. "z viteze se stava kral a z porazeneho nenavideneho nepritele naroda".
02. 06. 2008 | 14:46

ivo Musil napsal(a):

Myslím, že meritem je vztah člověka ke psu,a je zcela jedno, zda člověk je Vietnamec nebo Čech.Domnívám se, že slečna Lin a společně s ní někteří další diskutující se mýlí ve svém pohledu a názorech na toto téma. Není možné odvoláváním se na kulturní tradice a národní zvyky vysvětlovat, případně omlouvat chování lidí ke psům. Nikdy jsem psa neměl, až nyní mám 2 roky jednoho a musím říct, že jsem si řadu věcí uvědomil. Není to jen obyčejné zvíře, ostatně poslední vědecké výzkumy prokázaly, že některé druhy psů jsou schopny plnit složitější úkoly než šimpanzi, ale je to fakt přítel člověka. Čeká na každý váš pohyb a pokyn, vyloženě Vás miluje. Ne nadarmo se říká, že pes má s člověkem nepsanou smlouvu o ochraně a přátelství. Člověka provází od nepaměti, daleko dřív než krávy nebo jakákoliv jiná zvířata, v současnosti se odhaduje soužití na 25000 let. Za tu dobu jistě došlo k vzájemnému přizpůsobení obou, pes má i nemoce jako člověk v daleko větší míře než ostatní zvířata. Takže si myslím, že po tomto odvěkém soužití a přátelství těch dvou může mučit a jíst psy jenom úplný hovado. Prostě ten, pro kterého žádné smlouvy a závazky nic neznamenají. Proto takové lidi nemám rád a výrobky národů, kteří toto dělají ve větší míře v žádném případě nekupuji, byť jsou levnější (např. korejské). Takže asi tak Li, není to o kulturních tradicích, protože před 25000 lety jste žádné tradice neměly, ale pes s člověkem si již v té době pomáhali. Tak už je nejezte!!!!
11. 07. 2008 | 10:27

Vuong Y Kien napsal(a):

Já si zase myslím, že vztah člověka k zvířatům a psům konkrétně je trochu překroucený. Podle mě je zcela jedno zda je to pes nebo vepř. Ne proto, že by byly nějak bezcené, ale měly by mít stejné právo a mělo by se na ně pohlížet stejným úhlem.Když někdo odsuzuje pojídání psů, tak by měl stejně i odsuzovat pojídání jakýchkoliv druhu zvířat. Pokud se nemýlím, tak pes v ČR byl vyškrtnut ze seznamu jatečních zvírat teprve před 10-15 lety.Krom toho známý "Češi" v Praze mi říkali, že do dnes ve vesnicích na moravě je pojídání psů normální.Dokonce i slovenští kolegové ze školy přiznávají, že je běžné na Slovensku přidávat do klobás psí maso. Tohle je sice citlivé téma, ale hned někoho moralizovat je trochu "typické".

Mimochodem vietnamská historie trvá už zhruba 4000 let, dozíte se o tom ve všech světových literaturách,... kromě českých.
14. 07. 2008 | 13:08

ivo Musil napsal(a):

Tak to si myslíte špatně. Snažil jsem se Vám to osvětlit v předchozím příspěvku, ale vidím, že marně. Navíc zatímco já jsem bez emocí a s argumenty psal důvody proč netýrat a nejíst psy, tak Vy z důvodu absence faktů píšete své názory, které ničím nepodkládáte. Nebo jsem snad útočil na délku Vietnamské historie? Mimochodem Vy se domníváte, že znalost české historie u Vietnamců ve Vietnamu je lepší? Nebo jsem snad psal, že Češi jsou fajn a zásadně nejí psy a Vietnamci jsou pitomci? Typické je jak se zmiňujete mlít pusou něco pořád dokola i když svá tvrzení nemám čím podložit, ale to je běžná praxe některých lidí na celém světě, konkrétně i Vás, bez ohledu na to zda jste Vietnamka, míšenka nebo Češka. Tímto končím, S bohem.
15. 07. 2008 | 13:47

pepík napsal(a):

Ve Vietnamu ať si dělají co chtějí. I když se mi to nelíbí.
Tady ať na to zapomenou. Tady jsou v Čechách. Tady se to nedělá.
22. 07. 2008 | 16:29

Doly napsal(a):

Můj názor.
Kdybyjste se ocitli ve státě kde prase bude domácí mazlíček, tak určitě zapomenete na ty dobrůtky ze zabíjačky - to bych chtěl vidět na vlastní oči. Po nějakém čase by jste si nějakého vepřového mazlíčka domů pořídili, ale ne na mazlení, ale na snězení. V místní televizi by hned ukazovali Čechy jako vrahy domácích mazlíčků. Bohužel jsem nikdy, alespon oficiálně, psa nejedl, ale rád bych ochutnal. Popravdě řečeno, kdybych přišel do restaurace a číšník mně řekl, že dnešní spocialita je "Kuře ala HAF HAF" a dude opravdu Haf, haf, tak jej rád ochutnám. V Austálii domorodci jedí červi, jinde hady a není jim z toho vůbec špatně. Dokonce je to prej dobré. Všichni jezdíme poznávat cizí země a zviky, Tak proč i neochutnat. Svého psa rozhodně jíst nebudu. Syn má doma jako mazlíčka zakrslého králíka jménem Ferda a od té doby co jej dostal - už asi 8 let- nejí králičí maso. u nás doma se choval králík jenom na jídlo a byl zákaz jim dávat jména. Byla to jenom potrava.
23. 07. 2008 | 10:12

amil napsal(a):

Ano,je to patrně váš zvyk. Tak ho prosím provozujte doma, ve svém kulturním prostředí. Nepřenášejte ho do našeho kulturního prostředí, zde není akceptovatelný. Pokud zde chcete žít, respektujte hodnoty české společnosti. Pokud je vám to zatěžko,doporučuji návrat do rodné země.
23. 07. 2008 | 23:24

Jindra napsal(a):

Zdroje nutno využívat. Neměl bych to nejmenší proti opětovně zavedenému zvyku pojídání psů. V padesátých letech se tady psi jedli- hlavně cikáni, ale i ostatní. Kdo to popírá, lže. Nevidím na tom nic zavržení hodného.
Celé generace a ještě nyní naše babičky, "žraly" Karla Gotta. Proč já bych neměl konzumovat psy?
31. 07. 2008 | 09:40

Samain napsal(a):

Souhlasím s příspěvky Sab,Martin a Ivo Musil.

Na celé diskusi jsem nenašla jakékoli vysvětlení od diskutujících Asiatů.proč je nutné psy a jiná zvířata před smrtí záměrně mučit a ještě to mít za dobrou zábavu.

Pokud jde o argument "Pozvali jste si nás" - podotýkám - já vás nezvala,stejně jako rusáky.

A k článku autorky o výstavě - asi jste nepochopila o čem psí výstava je.Jde o pžehlídku krásy a já nevidím nic divného na tom,že majitel se snaží svého psa perfektně upravit a svůj zevnějšek s ním buďto sladit,nebo naopak uvéšt do atraktivního kontrastu.
A smát se tomu je poměrně pitomé - podobně jako smát se na soutěži o miss tomu že soutěžící jsou dobře oblečené,namalované a načesané.
Co se týče vaší úvahy o psím steaku - no kdybyste se zeptala mně, řekla bych vám že vám psa neprodám a pronesla bych úvahu v podobném duchu - totiž,jak by asi mému psovi chutnal steak z vás.
A to že jste "přehlédla" celou uličku se stánky s jídlem pro lidi - mimochodem,podávají se tam i čínské nudle (mimojiné),
svědčí jen o tom,že jste se na výstavu nedostala legálním placeným vstupem,protože žádný návštěvník ani vystavovatel který přijde hlavním vstupem nemůže minout restauraci v hlavní hale, ani uličku s občerstvením hned za ním.
05. 08. 2008 | 17:03

Thanh Nguyen napsal(a):

No jo, můj známy ve vietnamu má restauraci se psama. Chodí tam denně 300-500 lidi za den a kolik myslíte, že za den tam bude kilo masa.???????? Pes
05. 08. 2008 | 22:46

Coala napsal(a):

Po příspěvku od "Světla - Kráva, prase ani drůbež Vám neohlídají dům, nepřivolají pomoc, pokud se Vám udělá špatně, nepoloží za Vás život v případě napadení Vaší osoby." jsem již neodolan sem taky nepísnout.

Zcestný je totiž váš názor. Pes nikterak nevyniká v porovnání se spoustou dalších zvířat. (Upozorňuji, že mám doma rovněž svého psího kamaráda) Ve srovnání s evropskou oblíbenou pochoutkou čuníkem naopak docela zaostává. Zkuste si nejprve něco prostudovat o ostatních zvířatech než budete pejsky neprávem "povyšovat" nad ostatní. Takové prasátko svým intelektem drtivou většinu domestikovaných psů strčí do kapsy ...pokud jej máte od mala a věnujete mu toliko pozornosti jako svému pejskovi naučí se bezproblému reagovat na veškeré psí povely bude vám klidně i aportovat, ohlídá vám dům, má vynikající čich (ne nadarmo se používá k vyhledávaní lanýžů) a dokonce pokud vás za to jaxe k němu chováte bude mít rádo tak vás i ochrání lépe než spousta psů (ne každý pejsek ma vrozené nebo vyšlechtěné sklony k obranářství). Dokonce je i velmi čistotné pokud mu k tomu vytvoříte podmínky.
A jestli si myslíte, že se k tzv. "hospodářským" zvířatům ve velkochovech chováme lépe tak mate krapet klapky na očích.
Co se týče pojídaní psů v naší kultuře tak nemusíme jít tak daleko do historie kdy se psí a koňské maso běžně jedlo. A co takové dřívější polární expedice více jak půlka psů se brala jenom na to aby bylo čerstvé maso do zásoby jak pro zbytek psů tak pro polárníky.

Jinak je mi samozřejmě jakékoliv kruté zachlazení z živým tvorem proti srsti.

Já osobně jsem rád, že tu vetnamci jsou - je to hrdý a pracovitý národ což se bohužel o většině naší populace říci nedá. Ještě si jich budeme považovat až u nás přibude přistěhovalců z nám kulturně blizších zemí :)

PS: zdravím Lin ..pěkné počtení
09. 08. 2008 | 14:33

Coala napsal(a):

Přidávám ještě odkaz http://www.stream.cz/video/...

Jsem zvědav jak se bude Světla dívat na plátek vepřového na svém talíři až se mrkne na tohle prasátko
10. 08. 2008 | 10:48

Ondra napsal(a):

Ano,máte pravdu, bohužel mě,ale jedna věc nepotěšila z Vašeho blogu a to tato věta
"Znám osobně mnoho Čechů, kteří psím masem nikdy nepohrdnou, ba naopak."

Uvědomujete si, že se dá předpokládat z toho,že se jedná o Čechy vykonávajcí to v Čechách a tvrdil bych si říct,že tady prostě zabít psa byť kvůli jídlu je mimo zákon a vy klidně napíšete na internet,že osobně takové lidi znáte. Na tohle bych asi byl opatrnější.
18. 08. 2008 | 21:01

Ondra napsal(a):

Vuong Y Kien

"Krom toho známý "Češi" v Praze mi říkali, že do dnes ve vesnicích na moravě je pojídání psů normální.Dokonce i slovenští kolegové ze školy přiznávají, že je běžné na Slovensku přidávat do klobás psí maso. Tohle je sice citlivé téma, ale hned někoho moralizovat je trochu "typické"."

Nesoudíme Vás, jak se chováte ve Vietnamu, ale přesně,co jste napsal dělá špatný obrázek o Vietnamcích tady, resp. já nikoho takového neznám, a když vy tohle napíšete,tak si pak každý domyslí svoje, že zrovna tyhle lidi vždycky znají lidi Vietnamské národnosti - zajímavá náhoda,ne?
18. 08. 2008 | 21:05

Pes Fík napsal(a):

Já bych si psa nebo kočku klidně dal a nemám morální problém. Ať si každý žere co chce.
29. 08. 2008 | 13:32

Ondra napsal(a):

To je hezký,ale stejně jako my všichni jsi Fíku pokrytec, resp. např. já kritizuji lidi,co jedí psy, ale jím krávu, což by se nelíbilo Indům, no a ty, ty zase budeš pokrytec proto, protože jsou kultury, kde kanibalismus je normální a lidské maso je taky jen maso a stejně jako já to asi taky budeš kritizovat, pokrytče. :) Takže to tvoje ať si každý žere,co chce je jen pokrytectví.
30. 08. 2008 | 03:23

Jaroslav napsal(a):

V některých částech Ruska se usadili Češi v 19 století a za první světové války. Od té doby se v Rusku traduje, že Češi pojídají psy a jsou pro to opovrženi :-)
18. 09. 2008 | 14:01

Zdravy rozum napsal(a):

Lin! tvuj clanek je super!. Nechci zapojit do diskuce, ale chci jenom dodat nektere podstatne informace na tento tema pro diskutujici.
Zaprve, ve vietnamu existuji 2 zpusoby chovu psu!!!bud jako domaci milujici mazlici a v tom pripade vietnamci o psy pecujou stejne peclive jako cesi tady( Jedna o lepsi a drazsi druhy ) anebo jako domaci "zvirata" pro masa.Ne vsichni vietnamci jedi psi maso ale nikdo( skoro) to nekritizuje.
Zadruhe, absolutni vetsina vietnamcu v CR nezabije a neji psi maso a z toho duvodu,ze respektujou domaci zvyk. Na otazku : odkud vietnamci maji psy na maso, odpoved zni : Cesi jim to prodaji.( Pripad ukrast toulaveho psa u ulici je zcela vyjmecny jako pripad heparinoveho vraha).
Prosim lidi, budte rozumni a berte veci racionalne.Kazdy mame dennodenne jine dulezitejsi starosti nez nejakou komunitu urazet.
Jsem cizinec a omluvte me za tu spatnou cestinu!
21. 09. 2008 | 23:41

Sab. napsal(a):

Přikládám nový článek z Lidových novin. Lidé probudili skryté schopnosti psů

V některých ohledech trumfne čtyřnohý přítel člověka i šimpanze. Nové experimenty prokazují, že psi díky dlouhému soužití s lidmi velmi dobře rozumějí našim gestům a pokynům.

Výzkumy z posledních let však naznačují, že psi disponují ve vztahu k člověku řadou zvláštních mentálních schopností. O mnohých z nich vědci nedávno diskutovali na specializované „psí“ konferenci v Budapešti. Jak informoval časopis New Scientist, její účastníci připomněli také řadu zajímavých adaptací psů na lidský svět..
http://www.lidovky.cz/lide-...
05. 10. 2008 | 17:40

Sab. napsal(a):

Z uvedého a dalších skutečností vyplývá, že jíst psa je svého druhu kanibalismus.

Vietnamcům i Čechům: proč nejíst psy?
http://animalrights.webz.cz...

Děkuji za pochopení
05. 10. 2008 | 17:45

ctenar1970 napsal(a):

Pro Sab. Vase pokrytectvi nezna meze.Tvarite se jakobyste meli obrobskou lasku ke zviratam,zatimco nechate sve stare lidi-mozna i sve rodice,prarodice-zemrit jako zvirata ve spinavych LDN.Pouceni o lasce k zviratam od vas zni trochu ironicky.Mozne,ze ti asiati ,co ziji v Evrope,by nemeli jist psi maso,ale tady v Asii,jime a budeme jist dal.Proc ne?
07. 10. 2008 | 03:08

Ivo Musil napsal(a):

Měl jsem Vietnamce rád, ale ty jejich názory prezentované zde na fóru mě zcela znechutily. Když si tu jejich historii a Vietnam tak vychvalují a tvrdí, že jsme pokrytci a líní, proč sem tedy přijíždějí a nezůstanou v tom báječném Vietnamu, kde to je supr. A ty jejich názory zvíře jako zvíře jsou taky stupidní k nevíře. To teda například lidoop má stejné postavení jako ještěrka? Ty jejich zarputilá tvrzení jsou k pláči, ale tím stahováním psů zaživa a jejich konzumací mi vyloženě SEROU!
09. 10. 2008 | 15:52

Irena napsal(a):

Od 1.1.2009 bude platit zákonná úprava, že policie smí vstoupit na cizí pozemek, když je důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře. Doufám v pořádné razie podobné raziím u stánků na tržištích, svinstvo si do země zatahovat nedáme.
11. 10. 2008 | 11:19

ctenar1970 napsal(a):

To Musil:1)Nikdo z vietnamcu na zadnem severu nepise,ze Cesi jsou lini,to pisete sami vy 2)Jak vysvetlit'laska s psem a lhostejnost k lidem' ? 3)Kdyby "zvire jako zvire" bylo stupidni,je stupidni 2/3 zbyvajiciho lidstva .Patrime k tem 4)Stahovat kuzi psa za ziva je nejpitomejsi vymysl,ktery dosud slysim.Koukejte na fotku,kde se fotily psy pripraveny na maso, vidite,ze kuze psu nebyly stahonany.Proc stale zpivat tu nesmyslnou pisen? To Irena :Nedejte si zatahovat cizi svinstvo tam a 'exportovat' domaci svinstvo (kradez,vrazda,znasineni)do ciziny!
12. 10. 2008 | 01:18

Lubomír napsal(a):

Představme si situaci: V moři ztroskotá loď,zachrani se pouze Dáma se svým psem.Jelikož teď hodně frčí bojová plemena,tak zvolím Stadforského teriéra.Zachraní se na malém kamenitém ostruvku,kde kromě malého potůčku pitné vody není zhola nic.Otázka zní: K čemu všemu donutí hlad?Kdo z těch dvou, a za jak dlouho, vymění přátelství a lásku k tomu druhému,za záchranu vlastní existence před smrtí hladem?Odpovězte si sami,jistý je jen fakt,že slova "tohle bych nikdy nevzal do úst" pramení z naší zhýralosti přebytkem potravy.Proto jsou pro mne podobné debaty jen ztrátou času. P.s:Pouze z důvodu obšírnější polemiky jsem uvedl Dámu místo Pána.
06. 12. 2008 | 18:21

JK napsal(a):

Taky se kloním k názoru, že psi se jíst nemají. Mazlíčky se stali už před nejméně 5ti tisíci léty. Maltézák je historicky doložen tisíc let před Kristem. Navíc žijí s lidmi a pomáhají jim. Proto požírání psů považuji za neetické. To nemá nic společného s odlišnou kulturou. Je to způsobeno vyspělostí dané kultury. Určitě mi budou dokazovat multikulturalisté, že Vietnam je kulturní, protože ... (doplňte sami) a Čína je kulturní ... atd. Není to pravda. Lin je u nás proto, že ve Vietnamu je bída. A chudáci ještě nikdy nebyli nositeli kultury či gurmánství. Pojídání psů je zrovna ten prvek, kam ještě vietnamská kultura nedospěla. Aby bylo jasno, jsem velmi rád, že zde Vietnamci jsou a obdivuji jejich pracovitost. Jenom kulturní vliv je zatím zcela mizivý a obávám se, že přínos bude spočívat spíše v netradičním přístupu k naší kultuře a objevování netradičních přístupů než její obohacování novými prvky.

Mimochodem chuťově nic moc, asi jsem neměl příležitost ochutnat jídlo od znalce.
18. 01. 2009 | 18:01

vladko001 napsal(a):

JK.-tady pěkně blábolí:Je to způsobeno vyspělostí dané kultury. Určitě mi budou dokazovat multikulturalisté, že Vietnam je kulturní, protože ... (doplňte sami) a Čína je kulturní ... atd. Není to pravda. Lin je u nás proto, že ve Vietnamu je bída. A chudáci ještě nikdy nebyli nositeli kultury či gurmánství. Pojídání psů je zrovna ten prvek, kam ještě vietnamská kultura nedospěla...
A k čemu jme dospěli my?Že žereme prasata,která jsou podle vědeckých důkazů ještě inteligentnější,než psi....

http://209.85.129.132/searc...
Vysoká inteligence prasat je všeobecně známa. Přesto málokoho trápí, že v podmínkách velkochovů jsou jejich životní potřeby omezeny na minimum. Chovná prasnice je doslova strojem na produkci selat. V době porodu a kojení je uzavřena v individuálním boxu, jenž bývá tak malý, že se v něm nemůže ani otočit. V takovýchto podmínkách zvíře dříve či později zešílí. Po třech až čtyřech letech bývá prasnice z chovu vyřazena.

Krátce po narození se provádí kastrace samců – z ekonomických důvodů bez lokálního umrtvení (s tím umrtvením se mi to nějak nezdá, ale nikde jsem nenarazil na informaci tvrdící opak). Selatům bývá amputován ocas. Ve vepřínech jsou prasata ustájena po několika v malých ohradách s minimální podestýlkou. Rytí, jedna z jejich základních stravovacích potřeb, je jim úplně znemožněno. Po 5 až 9 měsících čeká vykrmená prasata často i několikahodinový transport a porážka. O nešetrném způsobu nakládky a vykládky tohoto „zboží“ nemusím snad ani psát. Úhyn při transportu není až tak výjimečnou událostí. Pak přichází jatka a všudypřítomná smrt vyděšených zvířat.
TAK KDE JE TADY VIDĚT TA VYSPĚLOST TÉ NAŠÍ "KULTURY"?
Nejen tento velký státník si myslí,že:

The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated.

Velikost národa, jeho morální výše může být posuzována podle toho, jak nakládá se svými zvířaty.

Mahátma Gándhí
23. 03. 2009 | 14:42

vladko001 napsal(a):

Zdravím...
....a dovoluji si připojit ještě staré čínské verše-NEŽRAT PSY TOTIŽ V PODSTATĚ NIC NEŘEŠÍ....

Statisíce let
v nenávisti a zlosti
kterou zastavit nejde
se v hrnci dusí kosti.
Chcete-li vědět, z čeho je na světě zlo a
válka,
jen poslouchejte,
jak o půlnoci křičí jatka.

(staročínské verše)

http://animalrights.webz.cz/
24. 03. 2009 | 16:35

Soňa Zapletalíková napsal(a):

Ahoj.Dneska jsem při hledání něčeho jiného narazila náhodou na vaše stránky.Já žiju 15 let s Vietnamcem a máme 2 děti.Je pravda,že se občas v televizi,či novinách popisují Vietnamci jako "pojídači psů".No ono asi jak kdo.Moje drahá polovička sice trdí,že psy nejí(tak doma tedy zajisté nikoliv),ale kdykoliv přijdeme někam kde mají psa,tak se ten pes jde schovat.Někdy možná lépe nevědět...Když jsme spolu žili v Praze tak psy jedl.Bylo to prostě maso.Taky jsem ochutnala.Byla jsem zvědavá.Můj přítel se narodil v době války.Občas mluvil o tom,že z hladu jedli trávu.Tak proč ne psa?Když jsem byla v Kanadě,ohrnovali někteří Kanaďané nos nad kaprem.Prý je to "židovská"ryba.No jiný kraj - jiný mrav.
Hodně štěstí děvče,držím vám palce.
25. 03. 2009 | 18:56

Lenny napsal(a):

Málo Vietnamců v Čechách jí psy. Já sem Vietnamka a nikdy bych se toho ani nedotkla, ale ve Vietnamu je to jiné tam se chovají psi jako mazlíčci a úplně jiní na maso to je jako tady s králíkama.
07. 04. 2009 | 13:40

D.K napsal(a):

Nemam rad tenhle 'kulturni zvyk'
Nemam rad lidi, co nemaji radi zvirata Kdo zvirata ji, nema rad zvirata ...
Ap. k tem mizernym vietnamskym tradicim - videl nekdo z Vas, co zde vyjadrujete sympatie poziracum psu https://www.youtube.com/watc... - videl nekdo z Vas jak to vypada a co se deje, nez se zvire dostane na talir ?
Znate detaily ? Vite jakym zpusobem jsou zvirata usmrcovana ? ... to video je min. z toho, o cem tu mluvim
Probudte se, tohle neni kultura, to je marast
11. 05. 2009 | 04:01

hjfjhfgh napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 11:05

jordan shoes napsal(a):

Zatím jsem o žádném chovu psů v Čechách na maso neslyšel
21. 05. 2009 | 09:40

ugg napsal(a):

Doufám v pořádné razie podobné raziím u stánků na tržištích, svinstvo si do země zatahovat nedáme.
21. 05. 2009 | 09:41

Vítek napsal(a):

Jde tu o to, že člověk má ctít tradice a zvyky v zemi, ve které žije, do které se přistěhoval. Pokud se já odstěhuji do muslimské země, také si nechám zajít chuť na vepřové. Co je na tom nepochopitelného? Je potřeba změna zákona na ochranu zvířat. Tvrdé tresty tak jak je tomu v jiných zemích. Psi, kteří končí na talíři u Vietnamců a jinde, jsou ve většině případů týráni. Víte, jaká je nejúčinnější zbraň proti tomu- vaše peníze...Neutrácejte je u těchto lidí. Prostě do těch bister a do tržnice nechoďte!
06. 06. 2009 | 00:01

Lukáš napsal(a):

Nesouhlasim, ať si Vietnamci jedí psy u nich doma, ne u nás. U nás budou respektovat aše zvyky a jestli o to nestojej, tak ať se od sud pakujou. Nikdo tu o nějaký požírače psů nestojí
07. 07. 2009 | 12:52

mixkiny napsal(a):

Čochtan je borec a pouze říká to co si myslí a má na to právo, nevšimla jsem si, že by někoho urážel, tak nevím, co se do něj tak opíráte
14. 08. 2009 | 15:23

dana napsal(a):

slyšela jsem,že požírači psů mají zlatý důl z útulků
16. 08. 2009 | 09:07

dixd napsal(a):

Docela zajimavá debata, zvláštní na článku této slečny je,že slečna trošku mlží. Bydlím v Chebu a tudíž se dostávám poměrně často do styku s touto komunitou.A kdybych se zde začal rozepisovat, jakým způsobem zachází se zvířaty, tak mi věřte,že z toho bude hodně špatný.Jejich přístup je postavený pouze na týrání zvířat.
Měli by si uvědomit, že zde platí určité zákony a zvyky, které se musí dodržovat, ať si souhlasí či ne.Oni jsou zde u nás a pokud odmítají dodržovat bez ohledu na jejich zvyky a tradice, které neakceptují naše zákony a náš přístup k životu měli by odejít.Pokud slečna má zájem doložit a rozepsat, jakým způsobem se chovají ke zvířatům, tak není problem.
06. 12. 2009 | 16:43

aneta napsal(a):

Nesnasim Asiaty,za to co delaji zviratum!Chovaj se knim odporne!Jak k psum i kockam a delfinum!Tohle by se melo zastavit,chudaci!Takze doufam,ze jejich hnusny zvyky nebudou tahat k nam!
19. 03. 2010 | 03:22

aneta napsal(a):

Presne,nechodte jist do jejich restouraci a ani do fast foodu!Pisu o ncih clanek a videla jsem toho docela dost,jak ty zvirata trpi..Doufejme,ze se stim nekdy neco udela,aby tohle prestali delat!Ja se omlouvam,za to jak se vyjadruji,ale oni si nic jineho nezaslouzeji,kdyz to vsude vidim,jak jsou hnusny ke zviratum.
19. 03. 2010 | 03:28

Lorene22Gilbert napsal(a):

If you are in not good state and have no cash to move out from that, you will need to receive the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">home loans</a>. Just because that will help you emphatically. I get credit loan every year and feel myself OK just because of that.
03. 04. 2010 | 18:25

Atrabi napsal(a):

Nejezte psi, kočky a čínské děti.
16. 04. 2010 | 02:18

KUNG PAO napsal(a):

Do asijské restaurace ani omylem, ať se jmenuje čínská,vietnamská apod. to raději smrt hladem
16. 04. 2010 | 02:21

ANTIBAMBUS napsal(a):

Jen jednou by jsi mi sla s nozem po mem psu, prinejmensim bych te nakopal do p. v horsim pripade bych reseni nechal na nem http://www.myenglishbulldog...
Je mi z tech vasich vietnamskejch 'zvyklosti' na zvraceni
06. 06. 2010 | 15:49

chovna stanice fry-da-dob napsal(a):

Vadí mi pojídaní psů protože je to velice inteligentni zvire. Se slepici se mazlit nedá s krávou taky ne s prasetem možná ano ale jen tak se do bytu nevejde. Někteří lidé kteří třeba chovají kure jako dom. mazlička si určitě k někdy k jídlu dají kuře s obchodu. Pes to je něco jiného my jich doma máme sedm a kdyba se nám nějaký zaběhl a potom ho někdo snědl tak bych toho dotyčného zřejme zabila ja a potom snědla. A pokud vás tento názor nezajíma tak ho napsala 12ti letá holka chapu to že je vetnamci jí ale ty videa co jsem videla jak je nakladají do kleci uplně zbité kopou do nich svlekají je s kůže to prostě nejde pes je už několik mil. let přítelem člověka a tolik lidem pomohl. že to prostě nejde ten pes tam byl v kleci nohy mu z te klece padaly dolu a pak se ty klece davali na sebe. Skuste si přectavit Že to to někdo uděla vám možná je jezte ale uvědom tesi že ten pes mohl byt někde uplně jinde třeby doma u krbu by ležel a spal. A to že my Češi jíme třeba krávy tak ty zase někde uctivají a vadí jim že je pojídame my ale kráva a posvatna ja v boha neverim takze je to prome total kravina. A zrovna ted mame jednoho psa ktery byl na pokraji smrti ale my to nevzdali a ten pes uz je skoro zdravy a zabit smeho nenchali kdyby ano tak by to byla uplne zbytecna smrt a uvas by srejme hned sel nekam na talir. Na vystavach se obvykle psi upravi proto aby vyhrali psum to jako tak nevadi jsou na to zvykli takze se neni čemu divit že je nekde pudl jako velka koule chlupu.
13. 06. 2010 | 16:37

RoSa napsal(a):

Dobrý den,
souhlas s tím, že se jaksi vietnamci zapoměli po pozvání vrátit tam odkud přišli, tedy domů. Kubánc si to nedovolili. Fidel by je totiž nechal popravit,tak se radši vrátili všichni na Kubu.A pozvali jich komunisti taky dost.
13. 01. 2011 | 12:29

RoSa napsal(a):

TO: KNG PAO
Víš h...o co je být na pokraji smrti hladem nebo žízní. Pil(a) bys i vlsatní moč a jedl(a) cokoli a plnou pusou!!!!!!
13. 01. 2011 | 12:47

TAMI33VANCE napsal(a):

freelance writer
17. 08. 2011 | 04:09

RomanCallie napsal(a):

freelance writer
17. 09. 2011 | 22:29

Jirka P. napsal(a):

Maso nejim a jist nebudu..Pred 2 lety jsem se stal vegetarianem a pred ctvrt rokem veganem..Nikdy mi nebylo lepe..Mam mnohem vice energie, nez drive. Utrpeni zvirat mi neni lhostejne..Doporucuji tohle video kazdemu: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zMuJ-bDs30M
29. 08. 2012 | 19:59

HibreFuernLub napsal(a):

Abdominal Belt : A Individual Viewpoint Stomach Migraine Remedy : Guidelines Processes to Acquire Respite from Ab Migraine Discovering Electronic Muscle mass Pleasure Along with Abs Belts How to Lose Menopause Stomach fat - A couple Measures to follow along with [url=http://the-flex-belt.org]Does the Flex Belt Really Work[/url] Fold Belt Weight loss -- Could Respond Belly Belts Enable you to Lose fat Carrying a child Abdominal Break up Harmful Stomach Exercise routine Info - Avoid Personal injury! This Potential issues connected with Definitely not Getting rid of Abdominal fat!
12. 02. 2013 | 14:44

majitel psa Chica napsal(a):

Slečno vietnamko Vám vadí, že češi milují psi? To je opravdu divné, když jste na výstavě psů! Chcete mít své tradice? Tak jeďte zpátky do země svých předků a tam si jezte co je libo. Ať tu napíšete co chcete, tak pes pro mě není jateční zvíře a pokud bych viděl kohokoliv, ať už bude bílý, černý, žlutý nebo třeba fialový, jak ubližuje psovi nenechám to jen tak. Už jen proto, že mám jednoho právě vedle sebe a je to nejúžasnější zvíře ze všech.
02. 05. 2013 | 17:48

Jsem Vietnamec a nejím psy napsal(a):

Jsem Vietnamec a nejím psy
28. 06. 2013 | 17:30

Pejskař napsal(a):

Pes má ohromnou přednost, povahou není člověk.
31. 03. 2014 | 20:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy