Parodie po česku

23. 09. 2010 | 19:00
Přečteno 5825 krát
Včerejší podvečer jsem strávil velmi zajímavým rozhovorem s jedním svým známým. Je to cizinec, který však u nás žije a pracuje již několik let. Má široký záběr, je sice expert přes informační technologie, ale je také humanitně vzdělán a muzicky nadán. Sám sebe definuje jako člověka apolitického, který však aktivně sleduje dění kolem sebe.

Neviděli jsme se několik měsíců a na včerejší setkání jsem se těšil. A to nejen na povídání o jazzu, ale především na jeho neotřelé glosy, kterými dokáže popsat naše reálie. Nejprve chtěl znát mé hodnocení dnešní naši politické situace. Já jsem však kontroval a vyzval jsem ho k jeho vlastním postřehům.

Má rád Prahu a má rád Čechy. Obdivuje historické památky, přírodu a kreativitu svých českých přátel. Jedno však zcela nechápe, jak je možné, že si tak šikovný národ nedokáže dobře vládnout. Nad některými situacemi, lidmi a rozhodnutími našeho establishmentu nechápavě kroutí hlavou. Ptá se, jak je možné, že správa věcí veřejných u nás nemá často logiku. Přesmyčkou se dostáváme k jedné části dnešní vládní sestavy. Říká, že je málo představitelné, aby se parta bez politické průpravy ujala ze dne na den vlády. Nedovede si představit, že by v jeho zemi usedl do křesla ministr, který se za víkend prý naučí odborný fundament svého úřadu. Přičemž jeho kvalifikací byla detektivní a hlídací živnost.

Má rád český humor. Nadchl ho kdysi film Limonádový Joe, který považuje za úžasnou parodii westernů. A včera mi ten film znovu připomenul. Zdá se mu, že i dnešní české vládnutí je takovou zvláštní parodií. Naši vrcholní politici ze všeho nejvíce milují svůj vlastní obraz v zrcadle. A tomu podřizují své projevy a veřejné prezentace. Vyznívá to mnohdy jako karikatura, ale příliš veselé to není. Spíše z toho občas mrazí. Ptal jsem se ho, jak to myslí? A on odpověděl, že se mu zdá, že některé mediální manipulace mají rysy až goebbelsovské propagandy. A nejde prý jen o laciné triky jako „slibem nezarmoutíš“ apod. Když vtipně popisoval některé dnešní populistické experimenty a rádoby nové zbraně proti korupci, tak mi došlo, že v očích zasvěcených pozorovatelů vypadáme, jako spolek dobrovolných hasičů z filmu Hoří, má panenko. Například zakázat vstup na ministerstvo svým včerejším guru je mediálně atraktivní, ale zároveň velmi průhledné a laciné. Stejně tak jako protikorupční manuály a okázalé bezmyšlenkovité škrtání. Pro zahraničního diváka je to zcela nesrozumitelné. Mému příteli se spíše zdá, že někdo tiše privatizuje státní aparát a vnáší do veřejnosti strach a nedůvěru. Přispívá k tomu i účet za vládnutí posledních dvaceti let a dnešní ekonomická nestabilita. Vyznívá to tak, že správa země je postavena na souboru nahodilostí, že se neopírá o žádné pevné konstanty. A nelze nevidět, že je ovládána lidmi, kteří plní zadání svých mecenášů.

Své povídání ukončil můj host citací z románu George Orwella „1984“: „V tu chvíli nevnímal vzdálenější zvuky a poslouchal žvanění, jež se linulo z obrazovky. Ukázalo se, že se dokonce konaly manifestace, kde se děkovalo Velkému bratrovi za zvýšení přídělu čokolády na dvacet gramů týdně. A to teprve včera, uvažoval, bylo oznámeno, že se příděl snižuje na 20 gramů týdně. Je možné, že to zbaštili dřív, než uplynulo 24 hodin? Ano, zbaštili. Parsons to zbaštil bez námahy, se zvířecí hloupostí. Kreatura bez očí u vedlejšího stolu to zbaštila fanaticky, vášnivě, se zuřivou touhou vystopovat a udat každého, kdo by se zmínil o tom, že v minulém týdnu byl příděl ještě 30 gramů. Syme to také zbaštil, trochu složitějším způsobem, s použitím podvojného myšlení. Byl tedy Winston jediný, komu zůstala paměť?“ Zajímavé, řekl jsem. A on dodal, že se mění kulisy, osoby a obsazení, ale hra zůstává. A nejde o nic jiného, než o náš osud a budoucnost. Anebo ne?

Těším se na další setkání. Dohodli jsme se, že se uvidíme o Vánocích. Už teď jsem zvědavý na jeho postřehy. Obávám se, že zase budou vtipné a mrazivé zároveň.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

VL napsal(a):

Napíšu to jednoduše: Je mi smutno z toho, kam směřuje Česká republika. Jak se to mohlo jenom stát?
23. 09. 2010 | 19:38

Miromír napsal(a):

Jak se to mohlo stát? Někdo tady kdysi založil ODS...
23. 09. 2010 | 19:49

Veterán napsal(a):

Jak se to mohlo stát? Někdo tady kdysi založil KSČ... A ta skutečně koupila od kapitalistů provaz, na kterém je oběsila. Přesně jak Kléma sliboval a nikdo mu nevěřil.
23. 09. 2010 | 19:55

Tupelo napsal(a):

"Mému příteli se spíše zdá, že někdo tiše privatizuje státní aparát a vnáší do veřejnosti strach a nedůvěru."

Myslim ze neni sam, nebo spis, ze to neni bohuzel jen sen, ale realita :(.
23. 09. 2010 | 19:59

JF napsal(a):

no po pár experimentech z toho vyšlo prostě zrovna tohle ...
23. 09. 2010 | 20:00

Miromír napsal(a):

Někdo tady založil ODS..., která nebyla schopna vůbec reagovat na základní požadavek národa - odstavit KSČ od peněz a moci a po totálním propadáku v r. 97, po prokázané stranické korupci a kolapsu ekonomiky pod vedeném samotného génia..a nezmizela na smetišti dějin..
23. 09. 2010 | 20:02

Lukáš napsal(a):

Ten Orwell byl vůbec chytrý člověk. Mnoho jeho výroků se výborně hodí i pro dnešní situaci:

"Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne."

"Dokud nebudou uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými."

"Z hlediska Těch dole žádná historická změna nikdy neznamenala o mnoho víc než změnu jména jejich pánů."

"Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."
23. 09. 2010 | 20:09

Veterán napsal(a):

Miromir:
ODS těžko mohla po převratu odstavit KSČ od moci, když nevládla. Možná by se stačilo trošku vzdělat a zjistíte, že těsně po roce 1989 vládlo Občanské fórum (výtvor nepolitického politika Václava Havla) a jistý pan Pithart (člen KSČ v padesátých, nejtvrdších letech, patřící k poraženým po roce 1968, Havlův přítel a disident) cosi blekotal o slyšení růstu trávy a nebezpečí, že lidé budou ubližovat ubohým komunistům. Jo a Pithart nikdy nebyl členem ODS. Prošel toho dost, ale ODS se kupodivu vyhnul.
23. 09. 2010 | 20:19

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, když zde delší dobu vládla parta bez politické průpravy - jistý železničář s tak tak dostudovaným absolventem práv jako ministrem financí, tak je to holt tak, jak to je...
Veselé krizování bude líp...
http://ateo.cz/f/images/s/s...
23. 09. 2010 | 20:25

Ládik!!! napsal(a):

ODS založil Rek.
23. 09. 2010 | 20:33

BARICH napsal(a):

VL: Je mi smutno z toho, kam směřuje Česká republika. Jak se to mohlo jenom stát?
Nejste sám.
Když po dvaceti letech usilovného budování kapitalismu zdejší hlasatelé pravé víry obviňují z nešvarů současnosti komunisty, pak ani nemůže být jinak, nemůže být lépe.
Halt jsme shora limitováni.
23. 09. 2010 | 21:02

Daňový poplatník napsal(a):

Největší chybou této vlády je snižování počtu a platů policistům a vojákům.
Kdo bude za pár let mlátit (ne bo že by i střílet?) zbytky frustrované střední třídy v ulicích?
23. 09. 2010 | 21:10

voroshilov napsal(a):

Lukas:
Ten chytry clovek zemrel na tuberu ve veku 45 let,urcite byl chytrejsi nez Chemingway ktery to dokazal ukoncit rucne v pozehnanem veku:-)
Kdo vam nakoukal ze Orwell psal o komunisticke totalite?Bydlel snad aspon jeden den ve vychodnim bloku?
Je to USA jako vysite(dnesni Patriot Act a USA je Velky Bratr)
23. 09. 2010 | 21:16

jogín napsal(a):

Voroshilov: Načerpal zkušenosty s komunisty, spojenci republikánů, za občanské války ve Španělsku. Bojoval samozřejmě na straně republikánů, proti Frankovi. Přečtěte si od něj Homage to Katalonia
23. 09. 2010 | 21:42

Kelt napsal(a):

Po Heydrichiádě bylplný Václavák,v únoru ´48 plný Staromák,v listopadu ´89 plná Letná a teď volíme VV,TOP 09 a nejprofláknutější stranu v historii ČR ODS.
Patří nám to?
Jsme,co jsme,anebo máme prostě smůlu,že žijeme zde a ne někde jinde,kde tolik nefouká?
23. 09. 2010 | 22:00

Hurá napsal(a):

Pan Havlík opět exceluje. Co nám vlastně ve svém článku říká:
Jeho přítel, zřejmě český, spíše moravský emigrat v USA, je nadán múzicky či hudebně (to není zcela jasné)právě panu Havlíkovi asi sdělil, že už, bohužel, jazz téměř neexistuje. Dále,Já Havlík, mám politickou průpravu a nejsem ani v parlamentu. To není spravedlivé!
A Věci Veřejné mně stále leží v žaludku, protože ony v parlamentu jsou a moje strana nikoliv. Přitom jsme lepší ! A sláva, o vánocích bude pokračování !
23. 09. 2010 | 22:15

Zbyněk Matyáš napsal(a):

To je zase brekotu! Jako by jinde to bylo lepší.
23. 09. 2010 | 22:29

Sims. napsal(a):

To autor

lépe to snad ani nešlo. Je to smutné, prvdivé a bohužel začínám mít pocit, že bezvýchodné. Ale zase ten Orwel to trochu okořenil, asi se historie opakuje.......jen v jiném kabátě.
23. 09. 2010 | 22:53

mb napsal(a):

bla bla bla bla bla bla bla Havlíku ... neřkl jste zbla ....

(více než zbytečný blog)
23. 09. 2010 | 23:08

AC napsal(a):

Už léta se naplňují dvě zásadní podobenství. Prvním je bankovka eura, jehož líc zobrazuje nešťastný trend neustálého nárůstu počtu politiků v rámci EU, rub potom znehodnocování měny, zvyšující se nezaměstnanost a ubývající počet pracovních míst...
U nás pak zesiluje a hrozí efekt tence namazaných krajíců chleba. Rozhodovat se bude v ulicích a teď už to nemůže dopadnout jinak než novým znárodněním, jak vyjadřují tyto letopočty: 2016 jako 1994. Ale to by lidé v jedné jediné izolované zemi samozřejmě nebyli schopni uskutečnit...
Ale on mi to milý wbgarden už vysvětlí po svém:-)
24. 09. 2010 | 04:11

Dalibor Štys napsal(a):

Nikoliv selhání, ale strach tehdejších elit z vlastní nedotatečnosti, byl klíčem k problému. Málokdo se pamatujete, že odm podzimu 1988 a v ještě v celém roce 1989 probíhala masívní emigrace. Mohlo se cestovat na západ na složené peníze a ti lidé tam masívně žádak o azyl.
V období tzv. sametové revoluce v ČR bylo velmi málo lidí ochotných osobně něco změnit. Byli v zahraničí. A nejen to, i u řady dalších kvalitních lidí bylo nastavení mysli takové, že od svého státu nic dobrého neočekávají. Jakmile padly zábrany typu "přece neopustím staré rodiče", úprk kvalitnách lidí byl masový. A předpověď se splnila, na uvolněná !!! místa se samozřejmě dostali lidé, kteří by jinde neobstáli. Odborně nebo lidsky. Takže špičky zůstaly venku.
Alternativou by bývala byla estonská cesta: pozvat ke spolupráci emigraci, která si už nemusí nic dokazovat. Toho se ovšem tehdejší (= zbylé) elity oprávněně bály. Nejenže by neobstály odborně, ale ledacos by bylo bývalo i mohlo vyjít najevo.
No, a o tom to je.
24. 09. 2010 | 05:54

slávek miloslav abrahám napsal(a):

nemám co dodat...

blog kavárenského povaleče s dýmkou
24. 09. 2010 | 06:52

Béda napsal(a):

Dalibor Štys,

řada emigrantů se vrátila. Někteří pomáhali V.Klausovi v hloubení českého tunelu (někteří odstartovali tzv. privatizaci), jiní zapracovali na médiích (pomáhali s jejich privatizací)- v zásadě vštšina z nich zacítila příležitost na nově nalezeném Klondiku.

A zlato ještě nebylo zcela vytěžené. Poslední zlatokopové vyzbrojeni nejlepší technikou a kapitálem získaným při dosavadní těžbě - ti největší machři, se právě snaží o dotěžení zlaté rudy z probrané hlušiny.

Pak dojde patrně k tomu, k čemu obvykle dochází ve vytěženém nalezišti. Největší zlatokopové přesídlí na nové naleziště, důl bude uzavřen a na jednotlivých claimech zůstanou pouze otrhaní paběrkáři, kteří dál budou snít svůj velký sen o velkém nálezu.
24. 09. 2010 | 07:25

rejpal napsal(a):

Veterán
...pan Pithart (člen KSČ v padesátých, nejtvrdších letech...
Klasická ukázka pozlacování zlatého vejce, když chci nakopnout někoho, koho nemusím. Pithart vstoupil do KSČ v roce 1960. To sice bylo ještě dost daleko od jara 68, ale stejně daleko od let tvrdých represí. Přes všelijaké lidské chyby, které máme všichni, Pithart vždycky v politice patřil k těm slušnějším a jeho výrok o rostoucí trávě rozhodně nezavinil rozpad federace. Spíš ta tráva opravdu rostla a většina z nás (včetně mě) to nechtěla vidět.
24. 09. 2010 | 07:35

prognostik napsal(a):

Pokud bude i nadále možná odpověď
typu: "Já vím, že je to špatně, ale je to podle práva, tak se s tím nedá nic dělat", tak to tady bude pořád stát za h.vno.
24. 09. 2010 | 07:35

rejpal napsal(a):

Dalibor Štys
To je ale hodně velké zjednodušení. Odešlo hodně kvalitních lidí, ale odešlo hodně těch ostatních. Někteří odešli za lepším, a vůbec se nezajímali, že tady nechali část vlastní rodiny. Samozřejmě je to primárně vina režimu, který bránil lidem v odchodu, ale na velmi rozdílných motivacích těch lidí to nic nemění.
24. 09. 2010 | 07:40

neo napsal(a):

No naštěstí je to pohled jen jednoho cizince. Hloupého trdlína.

Češi naopak ví, že zvolili správně a vláda zatím pracuje velmi dobře.
24. 09. 2010 | 08:24

S u c h e c napsal(a):

Ha, Neo.

To už jsem někde slyšel.

To: "Češi naopak ví .."

Rozveď to. Už dlouho jsem se nezasmál.

Ale nevím, jestli tento výrok bude Tvoje hlavinka dutolebá schopna vůbec obhájit a trochu vysvětlit.
24. 09. 2010 | 08:34

KM napsal(a):

Mno, co se mě týče, dávám jednoznačně přednost tomu, aby ve vládě seděl bohatý podnikatel s nulovou politickou minulostí, zato s prokázanými manažerskými schopnostmi a majetkem, který ho nenutí se třepat na každou korunu bokem, před nebožáky, kteří dosud mimo vysedávání na stranických schůzích nic jiného nedokázali (že, Stando a Bohušu + všelijací odéésáčtí kmotři, například), politickým postem si léčí mindráky a mohou si konečně nakřečkovat na ten vysněný domeček.
Ačkoli jsem VV nevolil, současný ministr dopravy se mi jeví z celé vlády jako nejkompetentnější (naděje vkládám i do ministra spravedlnosti, obrany a zdravotnictví, možná i sociálních věcí), ale pokud se ukáže, že i ten Bárta využil svého postu jen k tomu, aby si majetkově přilepšil, bude to pro mě těžké zklamání a pak už této zemi asi fakt nic nepomůže.
24. 09. 2010 | 08:40

neo napsal(a):

S u c h e c:

čus ďédo, už vzhůru? Včera jsi tu blbnul do noci.

Co chceš rozvádět? Že si češi v demokratických volbách zvolili tuto koalici?

Rozveď si to sám...
24. 09. 2010 | 08:41

S u c h e c napsal(a):

KM:
Chyba.

Základní omyl. U takových se většinou ukáže, že si jen rozšířili sféru vlastního podnikání na úkor druhých.

Neo:
Trochu slabé. Přidej.
Apologet to musí mít zvládnuté trošku líp.
To z Tebe nebude mít Tvůj řídící důstojník radost. To Tě na školení jistě neučil.

"dědo" ? No, alespoň jsem se zasmál, ty usmrkanče. LMAO
24. 09. 2010 | 08:50

Belgičan napsal(a):

Většinou je tomu tak, že když má člověk problém sám se sebou, tak projektuje na své okolí pesimismus a vidí vše černě. Proto se nedivme těm co v letošních volbách neuspěli, že pláčou nad neschopností nynější vlády.
Já osobně si myslím, že nynější vláda, z toho marasmu co byl k dispozici, je to nejlepší řešení a že český volič zvolil v dané situaci dobře. Tím nechci předbíhat a tvrdit, že se nám to nemůže vymstit. Prostě nebylo nic lepšího k máni.

KM,
tak pesimisticky bych to neviděl. Příjde nová generace méně zatížená reálným socialismem... stále je naděje.
24. 09. 2010 | 08:56

neo napsal(a):

S u c h e c:

To nemá být silné ani slabé. To je holý fakt. chápu, že někteří se nesmíří s výsledkem nikdy. Domnívali se totiž, že pravdu mají oni a že jen jejich názor je ten jediný správný, no a zaplakali. Je těžké si přiznat, že pravda je jinde, že Suchče?

btw: žádného řídícího důstojníka nemam.

Jo a dědo, používání chatových zkratek z tebe mlaďocha neudělá:)
24. 09. 2010 | 08:57

KM napsal(a):

Suchec: sám píšete, že VĚTŠINOU. O to tady jde. Nemusí tomu tak být VŽDY.
Dejme jim čas, ukáže se.
Navíc tato země je malá a v podstatě každý každého zná, v těch vlivových sférách je to ještě zřejmější, takže není nutné za vším hned hledat nekalé úmysly. Zbohatnutí bohatých je OK, pokud při tom odvedou dobrou práci i v zájmu těch méně bohatých či chudých a nekradou.
24. 09. 2010 | 09:13

Terry napsal(a):

VL napsal(a):
"Napíšu to jednoduše: Je mi smutno z toho, kam směřuje Česká republika. Jak se to mohlo jenom stát?"

Dovolili jsme, aby se "zhaslo" při privatizaci, a ono zůstalo "zhasnuto" pořád...

No a naši "demokratičtí" politici se v té tmě skvěle orientují.

Kde jinde než v politice by mladý mašinfíra k titulu a miliónům přišel?!

Kde jinde než v politice se dá v krátké době doživotně hmotně zajistit?!

Kde jinde než v politice si sami aktéři nastavují své podmínky, platy?!

Kde jinde než v politice se za způsobené škody nezodpovídá?!

Máme demokracii, ne, vole?!

A jsou tací, kteří odsuzují úterní demonstraci, která nebyla výhradně JEN o platech plebsu, ale byla i výrazem odporu (a zaplať pánbůh - po dvaceti letech!) proti tomuto současnému stavu, současným politikům, politickým dinosaurům (se kterými "véčkaři" tedy rozhodně do vlády nikdy nepůjdou!!).
24. 09. 2010 | 10:39

Grandmaster napsal(a):

Zbynek Matyas napsal:
jako to nekde bylo lepsi.

Odpoved: Pane Matyasi, je. A velice.
24. 09. 2010 | 10:55

Béda napsal(a):

KM,

právě jsem si v rozhlase vyslechl, že ČT řízená Janečkem potichounku vypsala tendr na vymáhání koncesionářských poplatků. Podmínky: 1 garnatovaná miliarda vymahačské firmě a očekáváný zisk ČT možná 300 milionů Kč.

PS: Kdoví která firma bude vítězem onoho tendru? (Já bych jeden tip měl - nechám si ho ovšem pro sebe.)
24. 09. 2010 | 11:12

JC napsal(a):

Grandmaster,
Tráva za plotem se zdá být vždy zelenější.
24. 09. 2010 | 12:45

JC napsal(a):

Pane Havlíku,
Z vlastní zkušenosti vím, že příslušníci kteréhokoli národa jsou dost citliví na to když je někdo poučuje "z venku" byť by to bylo mírnou ironickou formou.
Vy budete asi vyjímka.
24. 09. 2010 | 12:50

Hladis napsal(a):

To KM
Mno myslim ze Rebicek zadny chudy podnikatel nebyl ,ale proc nebyt jeste bohatsi ze. Tahle rovnice ze bohaty uz ma dost a nejde do politiky za ucelem prospechu je z rise snu. Co se tyka Barty jasne se prezentoval ve svem firemnim obezniku ,ze jde do vlady zs ucelem ziskani statnich zakazek. Hle ABL bude jedna z firem hlidajici majetek CEZu.......
24. 09. 2010 | 16:44

Jedla napsal(a):

A tohle je taky parodie po česku:

Legislativní rada vlády zjistila, že Drábkovy nápady jsou legislativní nesmysl:

http://www.blisty.cz/2010/9...

Takže vládní legislativci mají stejný názor jako demonstranti !!!
Předseda vlády jde do ostrého sporu proti složkám vlastního státu ve jménu legislativního zmetku.
To je možný jenom tady. V Modrým Zupákově.
24. 09. 2010 | 18:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Grandmaster:
Jinde lepší? Jak co a jak kde.
Který stát z bývalého sovětského bloku je na tom lépe než my? Anebo co si myslet o masových demonstracích ve Francii proti zvýšení spodní hranice důchodového věku z 60 let na 62? Atd.,atd.
24. 09. 2010 | 22:37

Pípa napsal(a):

Ten Orwell byl génius. On popsal ČR v roce 2010.
25. 09. 2010 | 00:07

Grandmaster napsal(a):

Zbynek Matyas,
ve se asi srovnavate s temi horsimi. Cilem vzdy musi byt srovnavat se s temi lepsimi, jiz proto, aky se spolecnost mela na co zamerit. Zamerit na ziskani toho lepsiho.
Demonstrace ve Francii nemaji v tomto pripade zadnou relevanci.
25. 09. 2010 | 11:13

Béda napsal(a):

Grandmaster,

co je podle vás to lepší?
25. 09. 2010 | 12:22

ld napsal(a):

Béda,

včera jste tady psal, že máte tip na vítěze tendru na vymáhačku ČT. Kdo je tím favoritem? Má ta firma třípísmený název?
25. 09. 2010 | 12:58

Grandmaster napsal(a):

Beda,
ja chapu, ze vy to nemuzete vedet.
Otazka byla, ne co, ale kde.
Je spousta zemi v EU, kde je to lepsi.
Aby to clovek mohl srovnavat, mel by tam zit, cili rozsirit si dusevni obzory. I kdyz se rika 'lide ziji vsude', nekde ziji lepsi. Je tezke udelat si nejaky spravny obraz zivota jinde, kdyz ma obcan jen k dispozici tisk a mluvene slovo.
Tedy zijte na pr. v Nemecku, Rakousku, Holandsku, Belgii, Svycarsku, cele Skandinavii atd. Nebo to zkuste jeste dal, na Novem Zelandu ci v Australii.

A to 'co' vyplyne z 'kde'.
25. 09. 2010 | 13:03

ld napsal(a):

Grandmaster,

vaše teze jsou zajímavé. Chcete tím říci, že ačkoli jsem nebyl nikdy v Egyptě, lze pochybovat o existenci pyramid?

Sůl mám jenom v kuchyni. Musím se tedy vydat do Izraele, abych uvěřil o nemožnosti potápění v Mrtvém moři?

Vzbudil jste ve mě rozpaky...
25. 09. 2010 | 13:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Grandmaster:
Nesrovnával jsem ČR s těmi horšími, nýbrž po desetiletí se stejnými historickými podmínkami. Francouzští demonstranti projevili daleko větší míru nesoudnosti, neuvážlivosti a rozežranosti než čeští kdykoliv v minulosti. Na druhé straně hodně Čechů bývá vůči cizině apriori servilní.
25. 09. 2010 | 23:16

MirekS napsal(a):

Dobrý den, pane Havlíku,
ano, je to známá věc dokázat občas naslouchat pohledu "zvenčí" (stejně jako vycestovat a porovnávat, jak ke stejné věci přistupují jinde), dokázat rozumně korigovat to, co chceme a jakým způsobem toho dosahujeme. Platí to pro všechny a zejména "ty tam nahoře". Protože pro voliče to platí především (a jenom?) o volbách, ale pro "ty tam nahoře" to znamená pro celé volební období, pro něž dostali většinovou důvěru.

Zdraví
26. 09. 2010 | 11:20

Nemo napsal(a):

Bohužel,k moci se dostali hochštapleři ,televizní lháři a blondýny .To je dobře ,že tahle vláda uvrhne většinu obyvatel do bídy,lidi musí trpět,aby si uvědomili koho mají volit
26. 09. 2010 | 12:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy