Islanďané jsou pašáci

20. 06. 2011 | 16:16
Přečteno 7728 krát
Dnešní blog jsme věnoval Islandu. Dovolím si pouze přetisknout text, který mi zaslal pan Broušek. Komentáře netřeba.

I naše média nás doposud zásobovala do posledního detailu o nepokojích v Egyptě a Libyi. Mlčela však zarytě o revoltách a příkladné ukázce občanské revolty a revoluce, která se odehrála před dvěmi lety na Islandu, kde občané donutili odstoupit celou vládu i starou politickou reprezentaci a přepsat ústavu. Právě proto, že případ Islandu je modelem skutečně občanské revoluce, byl tento případ velmi záměrně ututláván.

Cenzura revoluce na Islandu je nejlepším důkazem, jak se zachází s informacemi, které můžou být co i jen náhodou nebezpečné pro stávající politickou a ekonomickou elitu. Na Islandu lidé rezignovali na jakoukoliv podobu vlády, velké banky byly znárodněny a bylo rozhodnuto, že lidé ani náhodou nezaplatí dluhy, které vytvořili dosavadní politici, protože je to výhradně problém jejich špatné finanční politiky, ne občanů.

V nové ústavě bylo zakotveno, že přímo občan je hlavním politickým protagonistou, nikoliv politik. Island je v současnosti nejlepším příkladem mírové a důstojné reakce veřejnosti proti svévůli této moci, která dovedla jejich zem ale i celý svět ke krizi. Nový Islandský model jasně ukazuje, že politici musí mít strach z reakce lidí, pakliže nebudou neustále jednat ve prospěch nich. Ne ale strach o život ale především o svoji kariéru a nahrabaný majetek!

Umlčená fakta o Islandu:
V roce 2008 byla znárodněna největší banka. Měna se zhroutila, trh pozastavil svou činnost. Země zkrachovala.

Rok 2009. Obrovské protesty před parlamentem, lidé donutili k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok. Politici volají po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku a to ve výši 3.500 milionů eur, což je částka, kterou má zem zaplatit v příštích 15 letech s 5,5% úrokem.

Rok 2010. Lidé znovu jdou do ulic a vybojují si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident sice odmítne ratifikovat, a oznámí, že ho bude konzultovat s EU. Lidé tedy znovu vyšli do ulic. V březnu se navzdory prezidentovi konalo referendum, jehož výsledek byl, že 93% lidí odmítlo zaplatit uměle vytvořený a nafouknutý dluh vůči Británii a Holandsku.

Vláda byla velmi důrazně donucena k tomu, aby zahájila vyšetřování, které mělo jasně pojmenovat právní odpovědnost předešlých i dosavadních státních představitelů za krizi. Výsledek byl takřka okamžitý. Došlo k zatčení několika vedoucích bankéřů a manažerů státních institucí jmenovaných starou vládou. Interpol vydal rozkaz a všichni v podvodech zúčastnění bankéři a manažeři najednou urychleně utíkali z Islandu. Lidé Islandu si potom dali dohromady sami svou zcela novou ústavu, která vůbec není kopií staré a zkostnatělé dánské ústavy, především chránící původní prohnilý politický systém jako tomu bylo ostatně vždy doposud.

Nové ústavodárné shromáždění složené přímo z lidí volených přímo lidmi, a ne stranami, zahájilo svoji činnost již v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě všeobecného občanského konsensu a doporučení. Musí být ještě schválena parlamentem, který byl vytvořen po nových volbách. Stručná historie islandské revoluce: vynucené odstoupení celé vlády, vynucené znárodnění bank, obecné referendum na všechno, uvěznění odpovědných lidí za krizi a přepsání ústavy přímo občany a ne zkorumpovanými poslanci zaběhlých stran. To co se stalo na Islandu, bylo proto velmi nelibě pozorováno mnoha EU politiky jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a další a vyhodnoceno jako nebezpečné pro jejich zcela zkorumpovaný politickomocenský systém.

Bojkot informací o skutečné podstatě děni na Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize. Masmédiím vládní vyjednávači údajně nabídli v některých zemích dokonce i značné daňové úlevy výměnou za mlčení. Ale přesto všechno se islandská revoluce dále šíří po Evropě. Postavila se totiž velmi rázně dosavadnímu zcela zkorumpovanému a dál neudržitelnému systému voleb do "zaběhnutých" politických stran a dává celé Evropě i světu lekci z opravdu lidové demokracie.

Věřme, že bude časem všeobecné známa a dříve nebo později zcela právem řadovými občany oceněna navzdory vládě lží a permanentního podvodu od dosavadních politických a ekonomicko-bankovních elit hnaných především bezmeznou chamtivostí, které v podstatě zapříčinily tuto zcela zbytečnou celosvětovou krizi.

Touha po svobodě, rovnosti, všeobecné prosperitě a spravedlnosti bez nadřazeného elitářství totiž nezná hranic! Čas k tomu již povážlivě nazrál právě i u nás!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

tak já si myslim, že o výsledku referenda, ve kterém by lidi hlasovali jestli mají zaplatit své dluhy nebo ne, nemusíme pochybovat, at už by se konalo kdekoliv na světě. o tom ale v civilizovaných zemých nerozhoduje referendum, ale soud.
20. 06. 2011 | 16:25

Béda napsal(a):

Souhlas. Právě jsem napsal p. Dolejšovi píšícím analýzu situace v Řecku prosbu, aby nás příště informoval o tabuizovaném Islandu. Již nemusí.

Napsal jste to vy. Ď.
20. 06. 2011 | 16:25

hoax napsal(a):

neni to třeba jen hoax?
20. 06. 2011 | 16:29

dalimír napsal(a):

Jo pane islandané to jsou eskymáci a ti měli vždy chladné hlavy na rozdíl od horkokrevných jižanů ,řeků španělu portugalců atd. Proto je situace v evropě taková jaká je ! A bude hůře ! Dl.
20. 06. 2011 | 16:32

DF napsal(a):

Kdo ví, co je na tom pravdy;protože o tom neinformovaly ani veřejnoprávní média.
To bude zase nějaká novinka jako z NOVY.Prostě novinářská kachna.
Není možné aby ČTK a následně VP televize se nechopila něčeho tak nesympatického jako je občanská revolta.
Prostě kdo ví, jak to ten pan Broušek překroutil.
20. 06. 2011 | 16:34

zdenekb napsal(a):

"hoven napsal(a):
tak já si myslim, že o výsledku referenda, ve kterém by lidi hlasovali jestli mají zaplatit své dluhy nebo ne, nemusíme pochybovat, at už by se konalo kdekoliv na světě. o tom ale v civilizovaných zemých nerozhoduje referendum, ale soud."

V civilizovaných zemích by si hlavně politik, který má na rozpočet a hospodaření státu už dvacet let přímý vliv nedovolil rozesílat občanům složenky za "JEJICH dluhy". A o tom, kdo dluhy nasekal u svéprávných lidí rozhoduje paměť a rozum, nikoliv soud.
20. 06. 2011 | 16:35

dalimír napsal(a):

No PETA HAVLÍK von ji ho tam navlík ,dobré !
20. 06. 2011 | 16:36

Divobyj napsal(a):

Díky,pane Havlíku,čtení Vašeho blogu nám dává reálnou naději!

Hovene,jste mimo mísu.Jedná se o STÁTNÍ DLUH,který nenasekala množina obyčejných občanů,nýbrž naprosto konkrétní zločinci! Abych vám napověděl,mnozí z nich se nám ještě stále smějí do ksichtů z televizních obrazovek.
20. 06. 2011 | 16:42

JC napsal(a):

PETR HAVLÍK,
Aj Aj, nové pověsti české.
Jen malou otázečku pane politiku. Co když, až ta islandská revolta doputuje do našich končin, ani pak ve velkém všelidovém churalu na vás nezbude místo ?
To bude blbý že ?
20. 06. 2011 | 16:42

Rozkradený Absurdistán napsal(a):

Zpravodajství ČT, NOVA, PRIMA a české noviny stojí za "starou belu". Je až neuvěřitelné, co všechno stádo českých hloupých ovcí vydrží! Jinak Island´ané mají moje sympatie.
20. 06. 2011 | 16:43

Spam z Islandu napsal(a):

Na Havlíkově žaludu se vytvořil vřed. Kapitalistická média o tom ale neinformovala. Viděl a chutnal jen jakýsi Broušek
20. 06. 2011 | 16:49

Belgičan napsal(a):

Rozkradený Absurdistáne,
stačí se naučit nějakou světovou řeč a nebudete na "staré bele" závislý. Nebuďte jedno z těch zvířátek co tolik vydrží:-)))
20. 06. 2011 | 16:50

Tupelo napsal(a):

Pane Havlik, diky Vam (i panu Koenigsmarkovu, ktery jiz text uverejnil) za suplovani autocenzurovanych medii, ktere casto (a to i v pripade verejnopravnich, bohuzel) vystupuji pouze ve dvojroli - bulvar (zde, priznejme jim to, dokazi byt velmi pohotovi) a P.R. oddeleni establishmentu (jedno jestli vladniho nebo opozicniho).

Kalousek na MF za posledni roky odpustil pres 30 miliard korun, myslim ze by se mely zacit rozesilat slozenky. On a ostatni politici dostali CEZko do stavu, kdy se rocne na korupcich ztraci 100mld rocne. Treba by se mohli rozesilat obsilky. :(
20. 06. 2011 | 16:50

JC napsal(a):

Divobyj
Veď nás Divobyji, máš úderný nick to bude dobrý.
Ty budeš předseda velkého Churalu a Rozkradený absurdistám bude tvůj zástupce.
Havlíka neberem, protože pomáhal Klausovi.
20. 06. 2011 | 16:51

jm09 napsal(a):

Tak tohle je ten nejlepsi navod jako vyvola v evrope obcanskou valku.
Takze trocha sci-fi:
rok 0 Recka a Spenelska ulici vygeneruje charismatickeho "komunistu" a vynuti si predcasne volby. Nova vlada docasne odmitne platit dluhopisy a razantne zvysuje zdaneni (milionarska dan, dan z nemovisti, bankovni dan). Zbytek evropy jedná...
rok 1 Ale ani to nestaci k naplneni rozpoctu jizanu tak vlada zacne "kontrolovat ceny strategickych surovin" a vracet pod vladu lidu "strategicka odvetvi". Zbytek evropy protestuje a chce jednat...
rok 2 Jizni staty uzaviraji hranice a masivne znarodnuji co se da. Financni trhy kolabuji, jizni aktiva jsou preceneny na nulu, hrouti se penzijni systemy britanie, nemecka. Zbytek evropy svolava summit...
rok 3 Zbytek evropy ma problemy uplatnit vladni dluhopisy, zvedaji se dane, klesa zivotni uroven masivne roste nezamestnanost. Charismaticky nemec s knirkem odmita aby nemecky pracujici platil za jizni flakece pozaduje po nich odskodneni... USA zmitane vlstnimi problemy se odmitaji v evrope angazovat.
rok 4 Nejaky neskodny incident bude slouzit jako zaminka pro blitzkrieg...
20. 06. 2011 | 16:53

hovorka11 napsal(a):

Kdyby se všude občané chovali jak na Islandu, tak by totalita vzrůstajícího rozkrádání přes banky, akcie a hedge fondy nemohla uplácet zkorumpované vlády.
Nečas u Drobila odmítl předat výsledky policie státnímu zastupitelství s žádostí o trestní stíhání !!! To samé se bude dít i u Vondry.
Dnes už si vláda nezadá s Mexiskou mafií, mohla by jim nabídnout spolupráci ministersva obrany ČR a Kalousek by mohl vybírat daně obyvatel pro narkomafii!
To není nijak nadnesené, vláda se postavila proti občanům a pracuje na rozkrádání daní. Prvotní krok byl a je likvidace naspořených důchodů (nyní pomocí soukromých penzijních fondů s úplatky do jejich kapes z daní všech) !
20. 06. 2011 | 16:56

Petr z Tábora napsal(a):

Tento text běhá po e-mailech drahnou dobu.
Je jich jako Brňanů a snadno se domluví, že za jejich problémy může někdo jiný - jenže to je s křížkem po funuse. Přeji jim, aby si to uhlídali alespoň do budoucna.
Hrdinní Islanďané si žili nad poměry a nyní budou škemrat u světových bank - ekonomika se totiž nedá odhlasovat.

Co mě na těch krizích štve je skutečnost, že banky v honbě za ziskem riskantně investují a pak jsou sanovány ze státních peněz, aby jejich bankrot neuškodil celé společnosti. Ani p.Obama se nezmohl na lepší řešení než do nich nalít miliardy.
20. 06. 2011 | 17:01

Targus napsal(a):

To DF:

Médii prošla zpráva asi před rokem, že Island odmítá splácet dluhy Velké Británii a Německu. Zejména Angláni prskali a volali po uvalení sankcí na Island. Nikdo se ovšem ani náznakem nezmínil, co tam proběhlo.
S hovenem naprosto souhlasím, že dluhy se mají splácet. Ovšem jen ty, které si ten který člověk udělal. Nevím, proč bych já měl splácet dluh za svého souseda, který např. naházel svůj barák postupně do automatu nebo jej zkapalnil a vypil.
Jestliže islandští bankéři spravovali majetek bank neuváženě, nechť nyní nesou odpovědnost. Nechť se zodpovídají dlužníkům, soudům, exekutorům. Proč by měl za americké spekulace nést odpovědnost islandský rybář?
20. 06. 2011 | 17:06

Carlos V. napsal(a):

Jaksi mi u chybí základní informace.

jde o to, že soukromé islandské banky krachovaly a nadělaly dluhy. Ohromné dluhy. A islandská vláda je znárodnila.

Neznám detailně právní podrobnosti, ale pakliže se islandská vláda za dluhy bank zavázala, asi je stát za dluhy zodpovědný. Ale je to otázka pro právníky.

Divím se, že oni islandští politici, znárodňovatelé dluhů, dosud nevisí.
20. 06. 2011 | 17:08

Nemo napsal(a):

Češi nejsou Islanďané, bohužel. Přes 70 % národa je nespokojeno s politikou pravice a její vládou. To co nám chybí je síla, která by všechny nespokojence sjednotila a dovedla využít tento potenciál správným směrem, obdoba demokratického OF v roce 89.
20. 06. 2011 | 17:10

Targus napsal(a):

To Petr z Tábora:

To, co Vás štve, nazval sociolog Jan Keller socializací ztrát a privatizací zisků. Svého času jste se pěkně osypal, když jsem toho pána připomněl.
Tomuto jevu se dá snadno předejít, pokud banka patří státu. Když vydělává, má stát užitek, resp. příjem, který může užít pro financování rozpočtu. Když je zle, zatáhnou to všichni zúčastnění, kteří předtím pochrochtávali blahem.
Teď mi tu nezapomeňte vynadat, že stát je tím nejhorším vlastníkem na světě. I s hovnem a s Rumcajsem.
20. 06. 2011 | 17:11

Béda napsal(a):

Petr z Tábora. Vždyť je to všude stejné. Rozdíl je akorát v tom, kde již byla překročena pomyslná heanice nesplatitlnosti dluhů a kde ještě ne. Celý systém je založen na dobrodiní bank a dluhů. Nezadlužený stát abyste dnes hledal lupou. Je úplně jedno jestli v těch státech vládla pravice anebo levice. Zadlužené a předlužené jsou státy díky pravici i levici. V obou případech je vítěz jasný. Je to finanční kapitál. Vítězí ať státy zadlužuje anebo přivádí k dluhu. Jeho cílem v honbě za maximalizací zisku je "zdravě a nezištně" zadlužovat jak státy tak jednotlivce.

Česká Kalouskova vláda mu v tomto jde ideálně na ruku. Zadlužuje budoucí vysokoškoláky (nezištné půjčky na školné), zdraví obyvatel (kdopak bude financovat další megatunely?), důchody (kdopak dnes provozuje dotované důchodové připojištění a bude perspektivně provozovat další penězovod?), skrze decinmující životní podmínky zadluží jednotlivce , urychlila zadlužování státu.
20. 06. 2011 | 17:11

Targus napsal(a):

To Carlos V.:

Kolik visí českých politiků? Ti taky očišťovali privátní banky od dluhů, které ukládali do konsolidační agentury, aby pak očištěné banky prodávali za pakatel do zahraničí...
Musel byste začít naším panem včerejším oslavencem a nestačily by kandelábry z celé Prahy.
20. 06. 2011 | 17:14

žena napsal(a):

Velice zajímavý blog. Jak vidno všechno jde, když se chce. U nás takto revoltovat a dotáhnout k odpovědnosti a peněžité náhradě všechny vládní činitele (jsoucí i bývalé), zrušit senát, neplatit z našich daní politickým stranám a církvím... to by bylo krásné.
Díky na naději, pane Havlíku :-)
20. 06. 2011 | 17:22

hoven napsal(a):

divobyj, zdenekb
na státních dluzích se podílejí všichni příjemci státních peněz, duchodci, státní zaměstanci, nezaměstnaní. neplacení dluhů je trestný čin.
20. 06. 2011 | 17:24

belzebub napsal(a):

Island - voličů všeho všudy něco přes 250.000.
Z toho účastnících se politického života hlasováním o paá tisíc míň.
Navíc velká část obyvatel šla pracovat do zahraničí, protože o své peníze také přišli.

Suma sumárum model vhodný tak pro komunální Plzeň, ale ne pro ČR.
20. 06. 2011 | 17:25

Cestovatel napsal(a):

Pane Havlíku:

Už se těším na "vládu ulice". To bude skutečně vynikající až budou vládnou křiklouni z ulice co nic neumějí jenom dělat bordel. Znárodnění bank už tu jednou bylo za komunistů a k zlepšení situace to nevedlo jenom to situaci zhoršilo. Takový radikálové by co tu volají po znárodnění bank jako Havlík by měli táhnout do Běloruska ať vidí jak to vypadá když vládne dav
20. 06. 2011 | 17:25

Carlos V. napsal(a):

Targus :
Jistě, očista českých bank byl proces podobný a je s podivem, že nikdo terstán nebyl. Ale je tu pár rozdílů - polehčujících okolností :
- poměr škoda/HDP byl u nás podstatně menší než na Islandu
- u nás šlo o závazky banmk převážně k tuzemským subjektům
- na začátku devadesátých let byla neznalost jistou omluvou

Ovšem viníci zůstácají viníky.
20. 06. 2011 | 17:28

jeden napsal(a):

autor - děkuji za článek. O objektivním a nestranném přístupu médií k informacím si můžeme nechat leda zdát. Často zjišťuji, že dokonce objektivnější hodnocení naleznu na komerčních zprávách než na ČT. Bohužel přímo zářným příkladem může v tomto směru být čt 24 s některými svými pořady. Hlavně mladí moderátoři se téměř nedokážou ovládat a přistupují k hostům podle toho, zda jsou jim jejich postoje sympatické či nikoliv. Občas propadám pocitu marnosti a vzteku nad tím, co se u nás ještě dokáže tvářit jako pravdivá informace. Hnus.
20. 06. 2011 | 17:29

Cestovatel napsal(a):

Pane Havlíku:

Vy hodnotíte situaci a ještě nevíte kam to povede. Myslím, že Island čeká strmý pád až na dno, podle podobných radikálních revolt ve Jižní Americe,kde se k moci dostali lidé kteří také prosazovali znárodnění.
20. 06. 2011 | 17:31

Otázkář napsal(a):

Pan Havlík respektive jeho kolega poněkud předběhl událostem. O té nové ústavě se teprve bude hlasovat.
http://www.cnews.cz/revoluce-island-se-radi-o-nove-ustave-na-facebooku
20. 06. 2011 | 17:35

zdenekb napsal(a):

hoven:

Máš pravdu - tento stát zadlužili především důchodci. Navrhuji ty, kteří odmítají včas umřít, exemplárně potrestat! A propos - státní zaměstnanci jsou čistými příjemci státních peněz? Oni vůbec nepracují... že ty ses nakazil od Rumcajse?!?

Cestovatel:

Zvláštní, že ti ten "dav z ulice" nepřekáží jednou za čtyři roky u voleb. Že ty budeš tenhleten... demokrat, hochu? A taky hodně zcestovalý cestovatel! Vydávat zrovna běloruský režim za "vládu ulice" může vydávat jen člověk s hodně velkým rozhledem. Nejmíň až za humna, řekl bych.
20. 06. 2011 | 17:42

hoven napsal(a):

zdenekb,
přece nikdo nemuže nikou nařizovat umřít. já navrhuju jine řeení, obvyklé v normálních a civilizovaných zemých - platit dluhy.
20. 06. 2011 | 17:56

Divobyj napsal(a):

hoven-ti,které jsi vyjmenoval,se na st.dluhu podílejí,jenže ne-pří-mo! Sami těžko mohou s jeho výší něco dělat.Kontrolní otázka-kdopak přímo hospodaří se státními penězi? Kdo je vyhazuje z okna na zbytečnosti?Kdo jejich část rozkrádá,nebo přímo umožňuje jejich rozkrádání?
20. 06. 2011 | 17:58

Divobyj napsal(a):

JC-pomalu,hochu.Zamysli se,jsi-li toho schopen nad významem jména "Divobyj".----tak co,ještě se ti zdá tak úderný?
20. 06. 2011 | 18:04

Cestovatel napsal(a):

zdenekb:

Nevadí protože ti zvolí nějaké zástupce a ty pak musí jednat odpovědně narozdíl od davu. Já narozdíl od autora se nedomnívám že znárodnění a referenda kde bude převažovaat názor lidí kteří dané tématice nerozumí. To co navrhuje Havlík je anarchie a té se musíme vyhnout. Pokud jde o přesnější přirovnání k tom co navrhuje Havlík tak bych to přirovnal k Jakobínské diktatuře ve Francii 1792-1793. Tam také vládla ulice a jak to dopadlo - terorem na vlastním obyvatelstvu.

Pan Havlík by se náramě hodil do propagandy komunistů, protože jeho styl myšlení přesně odpovídá stylu radikálních komunistů. Ta jeho strana Občané.cz a NEO(komunisti)2011 je asi podobná jeho stylu.
Je vidět že Havík má k demokratům hodně daleko
20. 06. 2011 | 18:07

Béda napsal(a):

Cestovatel,

kontrolní otázka: rozhodla v r. 1989 "ULICE"?
20. 06. 2011 | 18:11

Carlos V. napsal(a):

hoven : správné pravidlo, platit dluhy.

Ale zpět k okolnostem. Již po staletí existují principy omezeného ručení společníků/akcionářů. Pakliže tedy firma zkrachuje, dluhy se často nezaplatí. To je riziko podnikání. Ostatně, někteří věřitelé s tím počítají, půjčují na vysoký úrok, kdy zvýšený úrok kryje rizokovou přirážku (fuj lichva).

Stát, i kdyby byl akcionářem, nemá normálně proč platit dluhy svých podniků - pakliže nedal nějakou dodatečnou záruku.

A proto dluhy zkrachovalých podniků - ani bank - se neplatí. A už vůbec těžko chtít jejich splacení po občanech nějakého státu.
20. 06. 2011 | 18:11

modrý edvard napsal(a):

Myslím si, že i když blog zaslal pan Broušek, nemusí být zcela ve shodě se skutečností.
20. 06. 2011 | 18:11

Targus napsal(a):

To Carlos V.:

Neznalost má býti omluvou? Vy si snad děláte srandu. Právě proto jsem napsal do čela hradního staříka, neboť to byl on, kdo z ministerstva financí pokřikoval, že ekonomika musí být o krok napřed před legislativou.
Je snad někdo méně zlodějem, když okrade desítky tisíc lidí o celoživotní úspory jen proto, že ti střádalové vydělávali méně, než jejich zámořští spolunešťastníci?
na Islandu se točily fiktivní peníze natištěné na akciích v hodnotě hajzlpapíru. V Československu a později v ČR se rozkrádalo to, co zde jsme nahospodařili my a naši předkové.
Klidně žvaňte o tom, že komunisti všechno rozkradli a zničili. Není to pravda, na megakrádeže a tunely toho zbylo dost a dost. Dnes si chodím kupovat jídlo do sámošky, kterou jsem stavěl v akci "Z", nechám si umývat auta na myčce, kterou jsem pomáhal stavět zadara po svých regulérně odježděných dvanáctkách, platím vstupné soukromé firmě, když jdu na kulturní akci do kulturáku. Nikdo mi za ty odmakané hodiny nedal ani halíř, vše se rozkradlo, zašantročilo a prošustrovalo ve jménu zlepšení hospodaření nefunkčních státních podniků. Sedět by měli ti, co tyhlety zlodějny vymysleli, uzákonili i prováděli.
20. 06. 2011 | 18:18

irinek napsal(a):

Pane Havlíku,to,že média včetně "veřejnoprávních" cenzurují informace,neví jenom zaslepenci.Islandský návod je jistě zajímavý,ale...Našlo by se u nás "sedm spravedlivých" (chcete-li,nebo třeba Dvanáct rozhněvaných mužů), kteří by tuto zemi vyvedli z marastu,ve kterém se nachází? Můžete to zaručit vy,nebo kdokoliv jiný? Asi sotva.Bohužel.(viz VV,soc dem bez konkurenceschopného programu,neexistující kvalitní konzervativní platforma,straničky,které se vynořily a zase zanořily,jacísi Starostové, a tak dále a tak podobně...)
20. 06. 2011 | 18:24

hoven napsal(a):

dovobyj,
vláda, kterou zvolili občané ve volbách. například na základě slibů 13. duchodů a podobně. v demokracii jsou zodpovědní lidé, protože ti rozhodují o tom, kdo jim bude vládnout. nemužou prožrat dluhy a pak říct , my nic, to vláda.
20. 06. 2011 | 18:25

Carlos V. napsal(a):

Targus : Ale srandu si nedělejte.

Po hospodaření komunistů se stačilo se projír po fabrikách, nádražích, úřadech. Vybavení často z dob první republiky, chybělo investic, až běda.

Spousta podniků neefektivní až běda, nene, to nešlo takhle dál.

A devadesátá léta ? Opravdu se nevědělo, úředníci finančních úřadů a jiných kontrolních orgánů byli často bezradní. A zákonodárci stejně tak ...

Jistě, byla to živná půda pro všechny podvodníky, i ty, co hráli na hraně. Ale je velmi snadné - a nefér - odsoudit šmahem vše.
20. 06. 2011 | 18:32

Cestovatel napsal(a):

Béda

Srovnáváte nesrovnatelné. V roce 1989 to byl odpor proti totalitě, zatímco to co navrhuje Havlík spíš připomíná komunistickou rétoriku Gottwalda v roce 1948.
Havlíkovo absolutní pohrdání práva je naprosto nepřípustné a to vede k anarchii nebo "vládě" bez morálky.

Takové vlády fundamentaistů tu bylo již mnoho. Jen pro připomenutí

Vláda G.Savonarola ve Florenciiv 15. století
Vláda Robespierra ve Francii v 18. století
Vláda Hitlera v období 1933-1945, kdy využíval davu k pálení knih a ničení všeho co odporovalo jeho učení
Vláda Musolíniho v Itálii
20. 06. 2011 | 18:35

Four napsal(a):

znárodňující islandaně jsou pašáci ? to je do pana hradního poraděnka ironie a nebo sebereflexe ?
20. 06. 2011 | 18:38

Cestovatel napsal(a):

Ty historické příklady se týkají využití fanatického davu k nastolení totalitní diktatury,kdy bylo naprosto pohrdnuto právem a vládl fanatický dav s jedním vůdcem.
20. 06. 2011 | 18:39

zemedelec napsal(a):

Pane Targus.
O těch akcích Z.se moc nemluví.Mám stím také skušenosti,snaha byla něco vytvořit.Města a obce přišla pak lehce k majetku,když bylo něco lukrativního tak si to konšelé rozprodali pro sebe a co nešlo ,šlo do privatizace.Taky jsem zaznamenal,že se třeba městkým majetkem vyrovnávali dluhy,nebo práce od podnikatelů.
20. 06. 2011 | 18:58

Aktiv napsal(a):

Bacha pravicoví a levicoví tuneláři budou proti:-)
A co Hrad Tunel?
20. 06. 2011 | 19:00

Targus napsal(a):

To carlos V.:

Ano, máte pravdu, ale i to, jak Vy říkáte předpotopní (zdaleka ne vše bylo předpotopním), stálo všem zúčastněným za to, aby jej hbitě a nekompromisně rozkradli. To, že ouřadové jen tupě zírali (spíše natahovali ruce a nastavovali kapsy) bylo jednoznačnou vinou zákonodárců. Zarazit se to mohlo ihned po prvním roce privatizací - zlodějen - a nikoli v nich pokračovat.
Jako klíčovou záležitost vidím okamžité zrušení zákona o rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví bez adekvátní náhrady. Tím byla dána možnost záměrně špatného hospodaření bez jakékoli možnosti postihu hospodáře. Pak už jen stačila domluva ředitele příslušného podniku, zájemce o koupi a patřičného člena privatizační komise. Říďa za patřičný obolus stlačil cenu fabriky na absolutní minimum a stát utřel hubu. Pokud ovšem nebyl další tunel postaven na pořádném úvěru od příslušné banky. Úvěráři brali bokem 10 - 20 % z půjčované částky a úrok byl 18 až neskutečných 36 %. Nesplatitelné pálky, divím se, jak jsem to tenkrát mohl zvládat.
A bylo vymalováno.
20. 06. 2011 | 19:01

Targus napsal(a):

To Cestovatel:

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. To je třeba mít při holení ovcí neustále na paměti. Jinak se může stát, že se pak nějaký holič octne na hořící hranici, na gilotině, před popravčí četou, v uranovém dole, atp.
20. 06. 2011 | 19:05

Béda napsal(a):

Cestovatel,

V 89 to byl odpor občanské společnosti proti politickému panoptiku, které diktovalo celé společnosti nesmysly.

Dnes je to odpor občanské společnosti proti politickým podvodníkům, mafiánům a zlodějům, kteří rozkrádají stát a zadlužují stát a budoucnost.

V 89 i dnes uvažovala politická moc o užití mocenských prostředků proti projevené vůli občanské společnosti ke změně.
20. 06. 2011 | 19:13

Jáchym napsal(a):

MÝM HOVENŮM !

Lež desetkrát oběhne Zemi, než si pravda stačí obout boty.(T. Pratchet)

Když se Hoven rozhovní,
na pravdu se vyprdni
20. 06. 2011 | 19:17

Divobyj napsal(a):

hoven-prožrat dluh? Člověče,probuďte se!Mohl byste mi říci,jak se ve fabrice za 12000 měsíčně PROŽÍRÁ DLUH ? Začínám pochybovat o vašem zdravém rozumu.Snažil jsem se vám vysvětlit,že ten,kdo přímo hospodaří se státními penězi je za své hospodaření také zodpovědný!(ani za to,že to dle zprzněných zákonů většinou tak není obyčejný člověk nemůže).Takže opravuji-většinou "jen" MORÁLNĚ zodpovědný! Ale,nyní si uvědomuji,že fandíte-li zločincům,těžko se s vámi bavit o morálce....
20. 06. 2011 | 19:18

Tenco napsal(a):

pan Havlík
V prostředí ČEZka, Moravy a Slezska je marné čekat nějakou vlnu občanské nespokojenosti...vyšperkovanou tím , že taková negace bude mít alternativu v podobě etablování skutečných politických elit.

Havlík - koukaj najít ty styčné body s Proaltem./nejen s ním/
Zapracujou nad tím.
Pak se ledasco může povést.

/povést ve smyslu ne " vést", nýbržto " uskutečnit"/

Havlík - mafie smolí ty seznamy pro příští volby už teď.
Tak se snažej - ať nejsou za vola.
:)))
20. 06. 2011 | 19:23

hoven napsal(a):

divobyj,
já jsem psal o příjemcích ! státních peněz, ne o tom, kdo pracuje ve fabrice za 12 000 kč. ten má smůlu. vybral si špatně zaměstnání. například v řecku před krizí nikdo v soukromym sekrotu dělat nechtěl. byly tam malý platy a muselo se tam pracovat.
20. 06. 2011 | 19:31

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
"Vybral si špatné zaměstnání...."
Hovne....někdy to holt vybrala Matka Příroda (genetika), někdy náhoda... a někdy... i ta volba....
Ale bez špatně placených pracujících se záložní armádou nedobrovolně nezaměstnaných nemůže fungovat kapitalismus řízený "neviditelnou" rukou trhu.
To je nonsens.

Nikdo nechce pracovat za plat, který stěží pokryje životní náklady.
To je zela normální přístup - tobě vymezený čas na tomto světě je to nejvzácnější co máš.

Když navíc nejsi toto - tento rámec, schopen ovlivnit - vznikají frustrace - mostík k násilí.
Moudří vládcové jsou si toho vědomi.

Ti psychopatičtí svalují vinu za svou psychopatii na jiné.

To je pravda stará jak celé toto slzavé údolí, ,které jsme navyklí ve svém optimismu(nedostatek vzdělání, lhostejnost,lenost..) zovati světem.
:---()
20. 06. 2011 | 19:41

Cestovatel napsal(a):

Béda:

V roce 1989 to byla občansá společnost, ale dnes je to jen banda, nevzdělaných křiklounů.

To co navrhuje Havlík a to co se stalo na Islandu NENÍ DEMOKRATICKÉ A JE TO OHROŽENÍ DEMOKRACIE. Pokud se na Islandu bude měnit vláda povede to k nestabilitě. To Havlík chce. Pokud se bude vláda, řídit jenom ulicí a nikoliv právem a morálkou povede to k rospadu právního státu a nastolení diktatury.

Poslední věta autotova textu ukazuje že Havlík není demokrat ale extrémista a radikál požadující rovnostářskou společnost komunistického typu.
20. 06. 2011 | 19:48

hoven napsal(a):

kydač,
máš pravdu, každej chce vysoký plat. já taky. každá práce má ale svojí cenu, která vzniká na trhu a nikde jinde. kapitalismus je sice tvrdej, ale ferovej. každej dostane tolik, kolik mu jsou za jeho práci ostatní lidi ochotní zaplatit. přebujelý státní sektor ten tržní princip křiví a pak vznikají ty strašný dluhy a sociální nepokoje jako v řecku.
20. 06. 2011 | 19:50

Divobyj napsal(a):

hoven-dobrá,vaši připomínku beru a dělníka ve fabrice nahrazuji státním nzaměstnancem,pobírajícím 12000 měsíčně.Myslíte,že takoví nejsou? Znám jich několik.Na podstatě věci se tím ale nic nemění!
20. 06. 2011 | 19:58

hoven napsal(a):

divobyj
ve státní správě nikdo 12 000 nebere. leda nějaký vrátný na častečný uvazek.
20. 06. 2011 | 20:01

Cestovatel napsal(a):

Jak by vypadala situace podle Havlíka. Má se navrhnout nějaký zákon, ke kterému se nebudou vyjadřovat experti ale dav. Tedy lidé kteří v dané problematice (např právo, zdravotnictví) neví nic. To bude skutečně svkělé pane Havlíku. Děkuji ten vaš typ "demokracie" nechci.
20. 06. 2011 | 20:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cestovatel
Dav ?
To je kdo ?
Voliči ?
Nespokojení voliči ?
Povedení voliči ?

Copak to je dav - ve tvém pojetí , ogárku ?
20. 06. 2011 | 20:20

Baba napsal(a):

Takových generálek víc. Nepotřebujeme ani internet.
20. 06. 2011 | 20:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

re : podvedení / je to dost podstatné/
20. 06. 2011 | 20:21

Cestovatel napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Dav je velká skupina hloupých lidí, co dělají jen bordel na ulicích.
20. 06. 2011 | 20:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cestovatel
Aha.
A ty jsi ten spořádaný, který to ví.
Myslel jsem si to.

Ale díky za to, že jsi mi to potvrdil.
20. 06. 2011 | 20:59

Otázkář napsal(a):

Cestovatel

Ty svoje kydy běž vyprávět Švýcarům. Tam je referendum ke každé prkotině a panečku to je ti anarchie. Takovou bych chtěl mít i u nás ;)
20. 06. 2011 | 21:02

Cestovatel napsal(a):

Ve vetšině vyspělých států je zavedena ZASTUPITELSKÁ DEMOKRACIE, protože narozdíl od přímé demokracie kterou prosazuje Havlík, se tam mohou lépe prosadit i vzdělaní lidé, kteří mají jiný názor než většina. Přímá demokracie má obrovskou tendenci se zvrhnou v diktaturu.Ve vládu lidí, kteří nemají absolutně žádné schopnosti jenom podlézají davu (populisté).
20. 06. 2011 | 21:05

Otázkář napsal(a):

Cestovatel

Teď si tomu nasadil korunu :) Holt Švýcarsko má k té diktatuře nakročeno nějakých 150 let a pořád nic, kde soudruzi udělali chybu? Běž jim to vysvětlit, tady je to házení perel.. víš komu ;)
20. 06. 2011 | 21:08

Cestovatel napsal(a):

Otázkář:

Jistě ve Švýcarsku se prosazují populisté, kteří pomalu ale jistě likvidují práva menšin (viz referendum o minaretech, kritizované mnohými Švýcarskými ochránci lidských práv)
20. 06. 2011 | 21:08

Cestovatel napsal(a):

Otázkář:

Jak dlouho mají ve Švýcarsku zákon o referendech? 150 let určitě né
20. 06. 2011 | 21:10

Otázkář napsal(a):

Cestovatel

Nebuď líný a hledej. http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%BDcarsko

Že ty jsi jeden z těch co by chtěl vyměnit občany, protože politici to přece dělají dobře ;)
20. 06. 2011 | 21:12

Cestovatel napsal(a):

Otázkář, Tencokida Hnuj:

Jenom bych si tu dovolil uveřejnit názor na referenda uznávaného právníka Vojtěcha Cepla

"Tam byl veliký boj, jestli se má tak zvaně zakotvit referendum jako povinná obligatorní součást systému nebo nikoliv, jestli se mě ptáte na můj osobní názor, já jsem byl proti. Ale jako kompromis pod tlakem zejména Vladimíra Klokočky jsem přistoupil na to, že se tam napsalo neutrální vyjádření neuzavírat tu možnost, ale nedávat to jako povinnost. Teda všimněte si, že je tam slovo ústavní zákon může stanovit, Nicméně někdo z levé strany politického spektra a novináři vytvořili mýtus a legendu, že ústava je v tomto smyslu nenaplněná, že chybí tady zákon o referendu, že ústava jakoby s tím počítá a to se častým opakováním, který je zdrojem hlavních médií, hlavním stylem, vytvořilo jako virtuální pravda, že musíme mít všeobecný zákon o referendu. Je to mimochodem součást jaksi oficiální mantry levicové části spektra, je to součást předsudků některých politiků, ale hlavně je to populistické a populární. Tak tolik bych rád pokoušel se a vím, že je to beznadějný, vyvrátit tuto legendu".

"Doporučoval bych zastáncům referenda, aby se prozkoumali zkušenosti posledních let slovenských referend. To je série neúspěchů a katastrof. Protože referendum je také drahé a technicky obtížné, většina slovenských referend se nepovedla. Ale techniky. Byly o tom spory na nejvyšší úrovni, orgány ho prohlásily za nezákonné, je to také velmi drahý instrument, nadbytečný. Skutečně i mělo by to mít podpůrný význam"

A nakonec takový postřeh
v souvislosti s evropskou ústavu a odmítnutím euroústavy ve Francii a v Nizozemsku by se dalo říci, že odpůrci referenda dostali další silný argument, a to z toho důvodu, že lidé vlastně se vyjadřovali k něčemu jinému, alespoň ty průzkumy to ukázaly, takže se ukazuje, že lidé se v referendech často nevyjadřují k tomu problému, ale slouží to jako zástupná věc pro třeba vyjádření postoje k vládě, k politikům nebo třeba i k případným postojům k jiným státům a tak dále. Takže to je asi další argument toho, že referendum skutečně o složitých otázkách není vhodné.

Ještě se zkuste zamyslet jak by u nás dopadlo referendum, kdyby se rozhodovalo jestli máme vysídlit Romskou menšinu.
20. 06. 2011 | 21:26

Medikolog napsal(a):

Hovne, hovne (20.01).. Jestliže váš vrátný bere při minimální mzdě 12 tisíc Kč hrubého/měs. a pracuje ve směnném provozu (za necelých 52.- Kč/hod), kolik hodin měsíčně musí odpracovat? Tvrdíte-li, že poloviční úvazek, pak máte v neurokraniu z pravicové propagandy pravou modrou kostku. Ať vám ve škole vrátí školné za dělení... Za 12000.- Kč hrubého odpracuje minimálně 231 hodin/měsíc. Včetně nocí, sobot, nedělí a svátků. Porovnejte to prosím s pracovním kalendářem... I propaganda musí vypadat důvěryhodně. Ne jako vaše modré vlny:-).
20. 06. 2011 | 21:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cestovate
Synku, takovou otázku v referendu bys mohl položit jedině ty a tobě podobní.

Nazdar a howgh.
20. 06. 2011 | 21:43

hoven napsal(a):

medikolog,
netvrdím že poloviční uvazek, ale častečný. při plném uvazku se ve státní správě nikdo na 12000 hrubýho dostat nemůže. taková platová třída neexistuje.
20. 06. 2011 | 21:54

Sladký napsal(a):

Čtu diskusi a je mi jasné, že jsme tam,kde jsme i díky tomu, že hovnů,cestovatelů rumcajsů a jiných pravicových vzdělanců je v populaci zjevně daleko víc, než by se mohlo zdát.
20. 06. 2011 | 21:55

Cestovatel napsal(a):

Tencokida Hnuj:

Zdřejmě ti dochází argumenty. Já bych takovou otázku nepoložil ale kdyby prošel návrh levice tak vím že nacisti Vandas a spol by určitě našli dostatek lidí aby takové referendum uspořádali a pak by jsme byli kritizováni za porušování lidských práv.
20. 06. 2011 | 21:56

Cestovatel napsal(a):

Sladký:

Ne jsme na to tak blbě protože je tu plno levicových "chytráků" co všechno ví jako Sladký a Tencokydáhnůj.
20. 06. 2011 | 21:59

Sladký napsal(a):

Vždycky se najde dostatek hlupáků,kterým vychytralí šibalové mohou snadno namluvit,že volbou té či oné strany a hlásáním té či oné ideologie se stávají (intelektuální) elitou.
20. 06. 2011 | 21:59

Sladký napsal(a):

Kdepak,cestovateli, všechno víš jedině ty a tvoji kamarádi a na naše hloupé plky snadno najdete tu správnou poučku z příručky.:o))) A jinak už na tebe nebudu reagovat, diskuse s lidmi jako jsi ty postrádá jakýkoli smysl.
20. 06. 2011 | 22:02

Sladký napsal(a):

Levice by chtěla vystěhovat Romy (tedy KDYBY je chtěla vystěhovat tak by...kdyby babička měla koule,byl by to dědeček.
20. 06. 2011 | 22:04

F.Švarc napsal(a):

Moc by mne zajímalo v jakém "trhu" pracují lékaři např. na ÚVN Střešovice. Mám nyni příležitost ten stroj na dojení zdravotního pojištění sledovat tzv. zevnitř. Lékař řekne na základě pochybného dojmu, že jste nemocný a máte jeho "dobrodiním" o nedobrovolnou hospitalizaci postaráno, nehledě k nákladům, na které si nárokuje platby od zdravotní pojišťovny. Mají to exsodusoví vykukové dobře propachtované. Jsem pacientem proti své vůli, vděčný, že již nejsem připoután na lůžko, jen proto, že již raději říkám, že se cítím lépe, než jsem sem přišel. To samozřemjmě není pravda, neboť největší trauma, které mne trápi, je nemožnost sehnat přiměřené zaměstnání, což ovšem MUDr.Holuba z ÚVN vůbec nezajímá. On evidentně sleduje obsazenost svých lůžek, své podstaty esistence. Tohle přece není možné dlouhodobě tolerovat. Kdy se někdo zodpovědný vzpamatuje ?
20. 06. 2011 | 22:06

Petr z Tábora napsal(a):

to Targus 17:11:
V kapitalismu jsou banky soukromé a s tím nikdo nic nenadělá. Přiznám se, že jako laikovi mi také není jasné proč by nemohla působit na českém trhu banka z větší části ovládaná státem a tak ovlivňovat celý bankovní sektor.
Jinak zkorumpovaný stát je skutečně tím nejhorším vlastníkem na světě a proto jsem obecně zastáncem privatizace. Ale nechápu (anebo chápu vysokou "motivovanost" těch co rozhodovali), proč se stát a obce zbavovali firem v monopolním postavení, které víceméně nemohou být ztrátové.
20. 06. 2011 | 22:18

Fanda napsal(a):

Tady z toho to byůo prý přeloženo
http://www.votoenblanco.com/Las-democracias-degradadas-de-Occidente-silencian-la-revolucion-civica-de-Islandia_a4122.html
a tady to je
http://imcmedia.cz/?p=393
To jen ten text předhozený blogařům.
20. 06. 2011 | 22:26

Targus napsal(a):

To Petr z Tábora:

Ó nikoli, z kapitalizmu známe i banky, kde stát má kontrolní balík akcií, či je dokonce většinovým vlastníkem.
A to už se vůbec nebudeme bavit o matkách všech bank - centrálních bankách států. To bychom se podivili, kdyby je někdo střelil soukromníkovi. Jsem zvědav, kdy to napadne Kalouska. To bude asi jeho závěrečné artistické číslo.
20. 06. 2011 | 23:11

hoven napsal(a):

sladký,
snad by jsi nechtěl, aby byli všichni tak chytrý, jako ty. to bysme byli nejmoudřejší národ na světě.
20. 06. 2011 | 23:21

Amarook napsal(a):

Je zajimave kolik lidi tady opakuje banality typu, ze dluhy se musi platit a nepolozi si otazku co to bylo za pitomce, kteri pujcovali Islandu. Mysleli si snad zapadoevropske banky, ze Islandane maji kamen mudrcu co meni herynky ve zlato? Proc by meli prosti Islandane platit za blbost cizich bankeru?
20. 06. 2011 | 23:34

Anba napsal(a):

Hovene: jak si dovolujete tvrdit, že důchodci projídají stát? Vám začal svět asi před 20 lety a před tím nebylo nic? Kdo myslíte, že odváděl daně na silnice, chodníky, po kterých ještě dnes jezdíte, školy do kterých jste možná chodil, nemocnice, kde ,jak doufám, budete hospitalizován, kdo platil školství, kulturu, která tedy na Vás osobně stopu nezanechala? Kdo stavěl fabriky, které měly odvádět zisky pro zajištění starých i mladých a které Vaši vrstevníci za pakatel prodali nebo prošustrovali? Vy jste se narodil z živých rodičů, kteří pracovali a tvořili, nebo jste kokon, který se přikulil z vesmíru a ví úplné hovno, po kterém ho pokřtili?
20. 06. 2011 | 23:37

Jiří Švihovský napsal(a):

Když si čtu příspěvky cestovatele, tak nevím, co si mám myslet. Jsem stejně jako pan Havlík pravicově zaměřený a vím, že nelze žít na dluh a že levicové pojetí hospodaření je cesta do pekel, přesto si nedovolím mluvit o tomto národu, že je to dav hlupáků, co si bez těch chytrých politiků nedokáží snad ani utřít nos. Spíše bych Cestovatele typoval na placeného přisluhovače dnešních mocných, kteří se názorů pana Havlíka bojí jak čert kříže a je jedno z jaké jsou strany.
20. 06. 2011 | 23:38

hoven napsal(a):

anba,
já jsem napsal že na státních dluzích se podílejí všichni příjemci státních peněz, např. duchodci, státní zaměstnanci atd.
21. 06. 2011 | 00:14

hoven napsal(a):

amarook,
když někdo nemuže platit dluhy, tak musí zbankrotovat. to je dostatečný trest pro blbé bankéře. ale odhlasovat si v referencu, že dluhy se platit nebudou a jet vesele dál, to je protiprávní.
21. 06. 2011 | 00:16

Starý napsal(a):

Opravdu ideální řešení státního dluhu. Proč si všichni tak lámou hlavu se zadlužením státu ? Dluhy přece zavinily neschopné bývalé vlády.
Naopak my občané jsme poctiví, skromní, zodpovědní a pracovití. Proto jsme se v refrendu usnesli, že naše země už nebude dluhy splácet.
Co mi to jen připomíná ?
Rusko 1917 !
Škoda , že víme jak to skončí. Vypadalo to tak nadějně.
21. 06. 2011 | 00:24

Anba napsal(a):

Hovene: pro Vás těžko najít slušné slovo - jak důchodce zvyšuje státní dluh, když mu současný st.rozpočet dává jen část toho, co státu odevzdal svou prací v době, kdy vše bylo státní? Kam se to podělo a kdo to rozfofroval? Důchodce těžko, alespoň ten normální, nemluvím o tom hradním. Chápete, že důchodce měl zajištěn důchod státním majetkem a příjmy z něho? A majetek už není, kdo tedy dluží - stát důchodci nebo důchodce státu? Starý důchodce jako zaměstnanec státu (což byl každý) nikdy nedostal tolik, aby si mohl ušetřit na stáří sám - systém byl tak nastaven.Vy, možná jste tak dobře placen, že si na stáří ušetříte a investujete, ale máte tady dluh vůči nám, tak plaťte. Někdy se taky zamyslete nad tím, jestli Váš plat odpovídá tomu, co za něj odvádíte, jestli nejste jen příživa. Ono totiž říkat, že kdo má vysoký plat, je platnější než ten, kdo má nižší, je pustá demagogie ve společnosti, která systémově a z ideologických důvodů oceňuje práci finančníků, bankovních zaměstnanců, manažerů, ekonomů, vyšších st.úředníků a jiných kast, nepřiměřeně vysokými platy. Laskavě se obouvejte do těch, kteří mají příjmy vysoko nad 100 tisíc měsíčně ( kupř.ředitelé odborů na ministerstvech) odmítají své platy zveřejnit, ač jsou placeni z daní občanů a za zásluhu považují, že "hákují už od půl sedmé" jako například Kalousek.
21. 06. 2011 | 00:37

Anba napsal(a):

Hovene: to je hezké, říkat, že dluhy se mají platit. Platil byste dluh za svého příbuzného, který jej nadělal tím, že koupil dům na hypotéku i když jeho výdělky na to nestačily? Jmenujete se stejně a máte naději, že k Vám přijde exekutor a bude zabavovat Váš majetek na dluhy jiného, bude to právně v pořádku? Islandské banky nalákaly tisíce klientů z V.B. a Nizozemí na vysoké úroky ( stát zajistil vklady příslibem), banky expandovaly v cizině (analytici, které jsem četla neuvádějí, zda kupovaly akcie Lehman Brothers či jiné) a v nastalé finanční krizi zkrachovaly. Islandský stát neměl dost peněz na krytí prošustrovaných vkladů, tak je odškodnily vlády V.B. a Nizozemí (proč se do toho pletly, když ony záruky neposkytly?) a po Islandu chtějí náhradu. Na každého obyvatele připadá 12 tis. euro. Vy byste platil, když jste neprošustroval ani neprojedl? A víme my vůbec jak je to s Řeckem, není to obdoba? Objektivní informace nemáme. A Vy věříte každé blbině.
21. 06. 2011 | 01:16

Konrad napsal(a):

Islandske udalosti ukazuji, jak funguje obcanska spolecnost.A toho se prave boji jeji velky odpurce Klaus, a pravicova koalice obecne. Ze by se lide takto masove postavili proti panstvu, ktere si v nasi zemi muze dovolit temer vse.
21. 06. 2011 | 02:35

Tencokida Hnuj napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1845857/krugman-v-usa-zle-v-evrope-jeste-hur-za-paralyzou-stoji-rentieri.html

"....Těmi, kdo skutečně profitují ze současné bolestivé politiky, jsou rentiéři: Bankéři a bohatí jedinci, kteří ve svých portfoliích drží velký objem dluhopisů. Ti zároveň přispívají významnými částkami na politické kampaně a mají osobní přístup k politikům. Nemusí jít přímo o korupci (i když k tomu dochází také). Stačí předpoklad, že co je dobré pro ty, se kterými se stýkám, a kteří jsou tak bohatí a chytří, musí být dobré pro všechny..."
21. 06. 2011 | 04:17

Béda napsal(a):

Starý,

proč by měli všichni platit za nákupy 119 ks vojenské techniky, když potřeba bylo pouze 19? Proč by měli všichni platit za předražené Řebíčkovy dálnice, předražené akce typu ProMoPro, zápalné šňůry s expirační dobou 2 roky nakoupené v množství na 225 let, za nepoužitelné padáky, za smlouvu o prodeji Paláce republiky, kde prodejce nakonec musí platit kupujícícmu, za arbitráže, ve kterých daňový poplatník nic nezískal, kupř. na základě jakéhosi hanopisu má platit nesmyslnou astronomickou sankci...?
21. 06. 2011 | 06:03

F.Švarc napsal(a):

Souhlasím s nickem "anba", že důchodci neprojídají stát. Důchodci,ti kterým není víc než 80 let nechali jen bandu gaunerů stát rozkrást., což ostatně neskončilo, pod líbivými hesly "čím méně státu, tím lépe". Dnes sklízí ovoce této přijaté demagogie, kterou Klausovo a Havlovo poskoci využili k rozkradení úplně všeho, bez jakýchkoliv zábran. Kalouskovo parta čarující s tzv. parametry nic nezmění na tom, že ČR je stát většiny hloupých, tzv. demokracie lidu, který je tu od toho, aby umožňoval hrstce bohatých nepřiměřený a nezasloužený blahobit. Tzv. zdejší pravičáci jsou jen převlečení komunisté, tedy gauneři schopní se přimknout vždy k té správné straně, jako Havlovo rodiče k nacistům. Tyhle lidi nalezou vždy kamkoli a volbami se jich nezbavíme. Tyhle lidi je potřeba od koryt doslova vyhnat. Klausem počínaje.
21. 06. 2011 | 06:36

dedek napsal(a):

Havlík napsal: Touha po svobodě, rovnosti, všeobecné prosperitě a spravedlnosti bez nadřazeného elitářství totiž nezná hranic! Čas k tomu již povážlivě nazrál právě i u nás!

Pane Havlíku, to víme všichni. Zveřejnil jste tady mnohé včetně těch co to jž podepsali. Myslíte, že to, co děláte stačí? Nezdá se Vám, že jediní, kdo za nás opravdu bojuje jsou odbory? A kde jste byli Vy elitáři? Že Vás nikde nebylo ani vidět ani slyšet. Fandil jsem Vám a čekal, že se někdě objevíte a vše podpoříte. Prozazím jsem spíš získal dojem, že popichujete výzvami a články jako je ten dnešní a čakáte za bukem kdo se toho ujme, udělá práci za Vás, abyste potom v závěru uchopili vedení a vyhoupli se do sedla přesně tak jak jsme to oddřeli za Vás v roce 89. Po našich zádech a naší práci v OF se všichni ti grázlové vyšplhali. Pane Havlíku už ne!! A pokud by to tady balo jako na Islandu tak ale jako přes kopírák. Bez vlivu stran, bez imunit a jasná možnost odvolatelnosti kdykoliv. Ož nikdy rok 89.
21. 06. 2011 | 07:12

zemedelec napsal(a):

Pane Konrad i Anba.
Velice dobré,děkuji.
To podstatné nám pořád uniká.Banky mají tak obrovský balik peněz,že si stím nevědí rady.Protože musí odvádět nějaké procento na uložené peníze,tak se vrhají na všelijaké projekty,jak to potom dopadá víme.Také víme,že to pak musí státy sanovat ze státniho rozpočtu ,nebo zase dluhem,aspoň ty největší banky.Kdyby zůstalo více peněz mezi lidma,tak se zvýši spotřeba i výroba,takhle nás tlačí do propasti.
21. 06. 2011 | 07:16

Terry napsal(a):

No - jestli to nebude tím, že na Islandu neměli TY SPRÁVNÉ, OPRAVDOVÉ DEMOKRATICKÉ POLITKY, jaké máme u nás.

U nás přece OPRAVDOVÝ DEMOKRAT, "čistý" premiér Petr Nečas může prohlásit, že si "ulicí nenechá nic diktovat".

U nás přece OPRAVDOVÝ DEMOKRAT, zakladatel Obranské DEMOKRATICKÉ strany a současný DEMOKRATICKÝ prezident Václav Klaus může kárat a nabádat premiéra, aby "proti stávkujícím postupoval razantně, že se jedná o "politické stávky". A jeho přicmrdávači (pardon: poradci) z Hradu se hned přidali, že by ODBORY ZAKÁZALI ÚPLNĚ!

Mají ti naši "OPRAVDOVÍ DEMOKRATI" nějakou krátkou paměť.

"Demokrat" Václav Klaus nějak zapomněl, že to byly v listopadu 1989 právě POLITICKÉ DEMONSTRACE A STÁVKY (včetně GENERÁLNÍ), které svrhly "hnusný totalitní režim", za kterého pracoval soudruh Václav Klaus v Prognostickém ústavu AV (Prognostický ústav - http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Prognostick%C3%BD_%C3%BAstav) a žádal o přijetí do KSČ, a že tyto POLITICKÉ DEMONSTRACE A STÁVKY mu umožnily jeho více než dvacetiletou polistopadovou "demokratickou" kariéru (někteří ale tvrdí, že Prognostický ústav AV měl úzké vazby na Prognostický ústav KGB; to by pak vysvětlovalo, proč tolik zaměstnanců Prognostického ústavu AV bylo tak polistopadově "aktivních" a "úspěšných" !!), a že tyto POLITICKÉ STÁVKY organizovaly právě odbory a zaměstnanci - viz např. odbory pražské ČKD, odkud ze slévárny vzešel první skutečně dělnický (!!) ministr práce a sociálních věcí Petr Miller, jenž dnes píše prezidentu Klausovi:

Je mi tě opravdu líto, Václave (http://blisty.cz/art/59005.html)_14.6.2011:

Dnes jsem si přečetl poznámku v BL, že včera v Událostech prohlásil poradce prezidenta, že on by odbory zakázal.Co ještě se zakáže? ptá se Heřman Schottek.
Tak to je opravdový poradce se vším co k tomu patří, píše Petr Miller, první ministr práce a sociálních věcí po listopadu 1989.
A já se Tě ptám, Václave, prezidente, proč „něco takového“ zaměstnáváš. Zřejmě jablko nepadá daleko od stromu, a tak s děsem sledují Tvé poslední výroky a je samozřejmé, že vděční vlezdoprdelkové, kterých máš kolem sebe jistě mnoho, se pak mohou přetrhnout. Ty máš být nestranný prezident, to je Tvoje úloha a ne svými výkřiky navádět k blbostem, kterých se pak kdejaký trouba chytá. Pro tohle jsme do toho v roce 1989 šli, tenkrát ještě společně??
Ten poradce, ten nestojí za zmínku, ale Tebe je mi opravdu líto.
Petr Miller, Tvůj bývalý kolega z federální vlády, která byla poslední skutečnou vládou.
(konec citace)

Nemyslím, že by Václav Klaus už měl sklerózu, i když v 70 letech to možné je a na některých postech není duševní degenerace až tak zřejmá.

Spíše mu naplněný narcismus a moc zatemnily mozek.

Nebo jak řekl Werich: "Nepamatovat si - to je nejlíp placený."
21. 06. 2011 | 07:21

Ládik!!! napsal(a):

Situace na Islandu by mě zajímala nejmíň. Tam se přece jezdí za přírodou. V prvé řadě za neživou, v druhé řadě za ptáky. Naprosto úžasné. Ani nevadí letní sněžení, patří ke koloritu. Pro mě Island zemí č.1 - pokud se týká turistiky. Je to maso.
21. 06. 2011 | 07:33

dedek napsal(a):

Zemědělče. Omyl nic nám nezůstane. Která banka nebo spořitelna zůstala v českých rukách? Oni ty zisky, které jsou v ČR pravidelné, protože se zde lidé chovají stále ještě zodpovědněji jdou do zahraničí na ty jejich průsery. Takže český občan spořivec svou pílí dotuje cizí průšvihy v celé EU a lepí bankovní průsery, které nedokáží zalepit lidé ve vlastních zemích. Jsme dojná kráva EU. Brzo bude ale asi udojená a asi chcípne, protože i ti námezdní krmiči, kterým se říká vláda jí ukrádají ze žlabu a snaží se ji naučit dojit bez žrádla a to jaksi nejde. Jenže nejsou zemědělci, tak to nevědí. Holt chemik vládne kravínu.
21. 06. 2011 | 07:33

Terry napsal(a):

Podívejme se, kdopak "osvícený" nám ty slavné reformy "ordinuje" ?

- "nejlepší ministr financí" Miroslav Kalousek - ve vrcholné politice od roku 1990 - viz životopis (http://www.miroslav-kalousek.cz/zivotopis/):
Od roku 1990 působil Miroslav Kalousek ve státní správě, v letech 1990 - 1992 na Úřadu vlády ČR jako odborný poradce místopředsedy vlády ČR se zaměřením na otázky ekonomické transformace. Od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády ČSFR.
V období transformace vlastnických vztahů v ČR zastupoval vládu ČR v několika řídících funkcích v hospodářské sféře: v letech 1991 - 1992 byl rozhodnutím ministra zemědělství členem dozorčí rady Jihočeských pivovarů, v letech 1992 - 1994 usnesením vlády ČR působil jako člen správní rady a jednatel Západočeských pivovarů. Roku 1994 byl usnesením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zvolen do funkce člena Prezídia Pozemkového fondu ČR, kterým byl do roku 1996.
Od ledna 1993 do ledna 1998 působil na Ministerstvu obrany ČR jako náměstek ministra, odpovědný za rozpočet a akviziční procesy.
V předčasných parlamentních volbách v roce 1998 byl Miroslav Kalousek zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za KDU-ČSL. Po svém opětovném zvolení v roce 2002 se stal předsedou Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny PČR (do roku 2005).
Na Sjezdu KDU-ČSL 2003 v Ostravě byl zvolen předsedou KDU-ČSL, tento post v roce 2005 na Sjezdu v Plzni obhájil. Předsedou KDU-ČSL byl do roku 2006.
Od ledna 2007 do května 2009 působil Miroslav Kalousek jako ministr financí ČR. Od ledna 2009 do května 2009 byl předsedou Rady ministrů financí EU.
V červnu 2009 z KDU-ČSL vystoupil.
V červnu 2009 Miroslav Kalousek spolu s Karlem Schwarzenbergem založil stranu TOP 09. Na Celostátním ustavujícím sněmu strany, konaném 27. a 28. listopadu 2009, byl zvolen 1. místopředsedou TOP 09. Po volbách v roce 2010 byl jmenován ministrem financí ČR.
- "čistý" Petr Nečas - ve vrcholné politice od roku 1990
Politická kariéra (http://www.petr-necas.cz/zivotopis):
¦Členem ODS se stal v roce 1991, o rok později předsedou oblastní rady. Od června 1992 byl poslancem a členem zahraničního výboru Parlamentu ČR za ODS, kde se zaměřoval na otázky NATO a obrany. V září 1995 byl jmenován prvním náměstkem ministra obrany. V této funkci působil do roku 1996.
¦Mandát poslance obhájil znovu ve sněmovních volbách v roce 1996. Od té doby zastával funkci předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, člena organizačního výboru, člena podvýboru pro zpravodajské služby a místopředsedy Společného výboru Evropského parlamentu a Parlamentu ČR.
¦V dalších volbách, tentokrát mimořádných, které se konaly v roce 1998, byl znovu zvolen poslancem. Do roku 2000 byl 1. místopředsedou poslaneckého klubu ODS. Opětovně zastával funkci předsedy výboru pro obranu a bezpečnost. Po sněmovních volbách v roce 2002 se stal místopředsedou výboru pro evropské záležitosti a členem podvýboru pro reformu ozbrojených sil.
¦V roce 2006 byl opět zvolen, jako lídr ODS ve Zlínském kraji, poslancem Parlamentu ČR. V koaliční vládě ODS působil od 4. září 2006 do 1. května 2009 jako ministr práce a sociálních věcí a místopředseda vlády.
¦V prosinci 1999 byl zvolen místopředsedou ODS. Tuto funkci opakovaně obhájil na dalších volebních kongresech a jako místopředseda ODS působil až do letošního roku. Po odstoupení Mirka Topolánka 1. dubna 2010 se stal volebním lídrem ODS pro sněmovní volby. V červnu 2010 byl na kongresu ODS zvolen předsedou strany.
(konec citací)

Co dělali v 90. letech, když se vesele tunelovalo?
(Podle odhadů přesahují ztráty=škody tunelováním ekonomiky 1 bilión korun!)
21. 06. 2011 | 07:42

Terry napsal(a):

Podívejme se, kdopak "osvícený" nám ty slavné reformy "ordinuje" ?
(pokr):

Co dělali, když se postupně ČR obrovsky zadlužovala?
(Aktuálně činí Veřejný dluh České republiky - viz http://www.verejnydluh.cz/ - cca 1 513 714 000 000 Kč a stále roste, stále roste...)

Co dělali, když si naši politici postupně budovali skvěle fungující korupční systém?
(Podle odhadů Transparency International dosahují roční (!!) škody vlivem korupce v ČR výše cca 200 miliard korun! A jak se píše v článku Sociální inteligence a vláda - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/miroslav-zak.php?itemid=13487:
Tím spíše, že právě v těchto dnech upozornila seriozní média na výzkum korupce v českém prostředí, které si nechaly provést německé Obchodní komory (v pořadí již šestý) a který jasně dokazuje, že za vlády Petra Nečase (této vlády „rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci“ jak si sama říká) se ve srovnání s minulostí zhoršilo korupční prostředí ze všeho nejvíce. )

To tehdy, celou dobu byli blbí a hloupí či slepí a teď najednou prohlédli, zmoudřeli?

Ani náhodou - byli pěkně vychytralí (lépe pro to sedí výraz "vychcaní") celou dobu.

Jen už docházejí zdroje státní dojné krávy, její struky vysychají a je nutno ji znovu "přiživit".

A kdo dodá "žrádlo"?

No přece hloupý plebs, který se oblbuje k poslušnosti kecáním o jakési demokracii, hrozbě Řecka....
21. 06. 2011 | 07:43

Terry napsal(a):

Tomio Okamura: Vláda chce, aby se lidé obětovali za zlodějny druhých
(http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=13486)_18. 06. 2011 (Václav Hořejší):

Stále častěji zjišťuji, že jiní umějí vyjádřit kritické postřehy k naší současnosti mnohem trefněji, než bych to dokázal já.
Tak například – v posledních dnech jsem několikrát narazil na odkaz na skvělý článek s názvem „Stávka“ od známého úspěšného podnikatele Tomio Okamury.
Proto jsem si dnes opět usnadnil práci a níže tento článek přepisuji v poněkud zkrácené podobě (a s malými formálními úpravami včetně zvýraznění některých pasáží), protože si myslím, že si zaslouží, aby si ho přečetlo co nejvíce lidí.
Pravicovým diskutérům bych jen připomněl, že tento člověk v žádném případě není nějaký levičák...

***************************************

Je krize....
Ano - ale, který z úředníků, lékařů nebo policistů ji zavinil? Celosvětovou krizi rozpoutaly chamtivé a nepoctivé finanční ústavy a ratingové firmy. Do nepoctivých praktik byli namočeni světoví finanční hráči, někteří i s pobočkami či působností v České republice. V rámci krize se mnohé banky po celém světě dostávaly do ztrát - české pobočky jsou ale v neustálém zisku, který posílají od počátku krize mateřským společnostem do zahraničí. Češi tak mj. pokrývají ztráty způsobené jinde a jinými. Státní zaměstnanci se těžko smíří s tím, že oni budou platit za podvody v nejbohatším podnikatelském oboru.

Stát má dluhy
Ano - otázka proč je má, je na knihu. Řekněme si poctivě, že tu jsou dvě hlavní příčiny - rozkradení, v lepším případě téměř rozdávání stamiliardového majetku za vlády pravice. A neúsporné hospodaření. Neúsporné hospodaření i za vlády levice v dobách, kdy jsme mohli šetřit na zlé časy. Případně sanování škod po minulých vládách a pokračování ve "zlodějnách" u veřejných zakázek. Lidé stěží pochopí, proč politici, kteří figurovali u rozkrádání majetku a příjmů státu, teď chtějí náhradu škody po nich.

Stát musí šetřit.
Ano - s tím se ztotožní skoro každý, ale s důrazným dovětkem - užiteční a pracující lidé by měli být o peníze obíraní až na posledním místě. Utrácení státu a veřejných institucí za nesmyslné, předražené projekty či nesmysly je bezpříkladné. Příkladů bychom našli tisíce a v řádu stovek miliard v rámci posledních dvou desítek let.

"Plošně škrtat umí i cvičená opice"

Vláda ale dnes uvalila plošnou pokutu lidem, kteří v drtivé části za schodky rozpočtu nemohou.

Šetřit se musí.
Pokud ale vláda chce, aby se lidé obětovali za zlodějny druhých, měla by je o peníze žádat méně arogantně. Měla by padnout na kolena a o peníze své občany s pokorou prosit.
(konec vybraných citací)
21. 06. 2011 | 07:48

Luba napsal(a):

Hmmmm ... zajímavé :)

Já to říkám pořád, že hra na levici a pravici je tak dobrá pro klučíky na písečku, aby věděli, komu mohou rozšlapat bábovičky a komu ne.

Je třeba řešit problémy. Pragmaticky a s rozvahou vybírat to nejlepší řešení.

http://first-news.blogspot.com/2011/04/silent-island-revolution-what-if-we.html

Je zajímavé, že nic bližšího o inspirativní islandské revoluci nepíše ani Wiki. Stojí v ní:

"V roce 2008 postihla zemi vážná ekonomická krize, která vyústila v pád vlády. V červenci 2009 islandský parlament rozhodl o podání přihlášky do Evropské unie.(...)

Islandský parlament Althing má 63 členů, kteří jsou voleni jednou za čtyři roky. Hlavou státu je prezident, který je rovněž volen přímo občany a plní spíše reprezentativní funkci.

Výkonná moc je soustředěna v rukou vlády v čele s premiérem. Vláda byla zatím vždy v historii republiky tvořena zástupci dvou či více politických stran, neboť žádná politická strana dosud nikdy v historii republiky nezískala více než polovinu křesel. (...)

Na Islandu žilo v dne 1. října 2007 312 851 obyvatel. Hustota zalidnění je 3,03 obyvatel na km². 60 % obyvatel Islandu žije v aglomeraci Reykjavíku. 92 % obyvatel žije ve městech, zbytek 8 % na vesnicích. Podle žebříčku Rozvojového programu OSN z roku 2007 je Island z hlediska kvality života nejlepším místem pro život lidí ze všech 177 hodnocených zemí světa."

Mohli bychom si ale srovnat naše vládní reprezentanty s jejich:

Česká vláda deseti miliónů:
http://www.vlada.cz/cz/vlada/default.htm

Islandská vláda tří set tisíc:
http://www.government.is/government/

To je rozdíl, co?
Portréty členů Vlády ČR by klidně mohly viset na kterékoli policejní nástěnce :)
21. 06. 2011 | 08:26

Xury napsal(a):

Fascinuje mě, jakou má ten hoax životnost. Už jednou se to tady na blogu Alexe Koenigsmarka diskutovalo. A když tak čtu ty komentáře, tak mám pocit, že někteří píší aniž by se vůbec pokusili použít mozek.
21. 06. 2011 | 08:58

Luba napsal(a):

Islandská inspirace na svržení českého Palerma?

Co si o našem právním státě a činorodých českých politicích myslí velkopodnikatel Andrej Babiš z Agrofertu?:

„... mám zvířata rád, hladím je a říkám ,ty nekradeš, nepodvádíš, nelžeš‘. Léčím si tím deprese z Agrofertu a z našich zkorumpovaných politiků.“

Na dotaz, zda neplánuje něco udělat se současnou politikou: „Přemýšlím o tom, ale zatím mám strach, že skončím jako Chodorkovskij. Chtěl jsem vystoupit na konferenci o korupci 14. 6. v panelu premiéra Nečase, ale kolegové mi to rozmluvili, zatím...“

Na poznámku, že jako jediný český miliardář daní své výdělky v ČR: „Máte pravdu, všechny firmy máme v Čechách, nemáme off-shore a daně platíme rádi, i když to potom někdo rozkrade.“

„Ale u nás se krade stále víc. Hlavně ze státního. Kdysi se to jmenovalo rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.“

„Určitě se trochu bojím, jelikož naši politici často dělají vše proto, abychom nemohli podnikat. Teď se v českém Palermu říká, že na antimonopolním úřadě by pan Říman rád viděl nějakou politickou komisi, nějakou obdobu ČKA. Tak, aby se mohli politici montovat do rozhodování této instituce.“

„Myslím si, že víc nás rdousí předpisy a nařízení EU.“

Na dotaz, zda sleduje kauzu kolem ČEZ, který evidentně platil přemrštěné částky za stavbu solární elektrárny: „Jasně, každý to ví, akorát HN jsou dnes první, kteří to napsali. V českém Palermu se pohádka o císařových nových šatech nenosí. Nejsou to jen soláry, je tam toho mnohem více.“

„V lesnictví se nevyznám a určitě ten sektor vnímám rizikově, když veškeré podnikání je o surovinách a u nás většinu suroviny v lesnictví vlastní stát. Ale je to výzva, nový sektor. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, jestli Lesy ČR zničí většinu českých firem, nebo bude stabilizace, kde každý dostane trošku ,nažrat‘ a přežije.“

„Největším nepřítelem nejen českého zemědělství, ale i českého hospodářství jsou nesmyslné výmysly a regulace EU, na kterou máme minimální vliv. Za RVHP jsme se mohli s těmi Rusáky alespoň ,ožrat‘ a něco vylobbovat. Naše pozice vůči EU je bezvýznamná.“

„Zjistil jsem, že cukerní evropské mafii se povedlo vytvořit nedostatek cukru v Evropě ve výši 1 milionu tun, proto mají dnes nehorázné zisky a rádi bychom postavili nový cukrovar na zelené louce, ale žádnou kvótu nikdy nedostaneme. Ne náhodou mít dnes cukrovar je stejné jako tisknout peníze.“

Zdroj:
http://www.ceskapozice.cz/byznys/podnikani-trhy/babis-nasranost-spolecnosti-je-giganticka
21. 06. 2011 | 09:20

buldatra napsal(a):

to Luba:

A co kdyby hen ten Babiš postavil ten cukrovar na Islandu?
21. 06. 2011 | 09:43

buldatra napsal(a):

Xury:

jestli je to hoax, pak je krásný.
Inspirativní.
21. 06. 2011 | 09:45

Luba napsal(a):

bultardo,
když mohou Islanďané pěstovat a vyvážet banány,
coby nevypěstovali i nějakou tu pepu-řepu.
Kvóty EU jim zatím nehrozí.
21. 06. 2011 | 09:52

buldatra napsal(a):

Lubo,

ten Babiš by mohl na Islandu vyrábět cukr z cukrové třtiny a tu by mohl vozit za kratke penize z Kuby (vznikla by tak meziostrovní kooperace a Kubánci by měli šanci nakazit se od Islanďanů referendem, čímž by se Babiš mohl stát motorem pokroku hned na dvou ostrovech současně a to není zas tak málo). Cukr ze třtiny je zdravější.
21. 06. 2011 | 10:24

JC napsal(a):

Xury,

Petr Havlík aslias Václav Hanka se vytasil s Kralovédvorským rukopisem :-))

Není důležité, že je to blbost, důležité je v lidech vzbudit vášně " My na to také máme"
Však kurňa to co dokážou nějací verlybáři umíme také. No né ?? :-))
21. 06. 2011 | 10:36

Xury napsal(a):

Pro JC:
vtip je v tom, že ti velrybáři nic takového neudělali.

pro buldatru:
to je právě problém těch komentářů. Rozdíl mezi současností a rokem 89 je v tom, že tehdy byl jasný další krok - svobodné volby. Jenže dnes co bude ten další krok po případném svržení vlády? Část zde diskutujících má představu vlády levice (ať už více nebo méně extrémní) druhá právě opak. Problém je, že většina si myslí, že stačí vyházet současné politiky a tím bude hotovo a oni se zase budou moci věnovat jen svým zájmům a na veřejné věci se vykašlat. Jenže to právě nefunguje. Stejně jako demokracie není jen volby jednou za 4 roky a pak nás nechte dělat co chceme (pohled politiků), tak není ani dal jsem vám svůj hlas tak to dělejte jak já to chci a neobtěžujte mě s tím (pohled voliče).
21. 06. 2011 | 10:56

Pepa z depa napsal(a):

Děkujeme milý autore, no a vidíte, ŽE KDYŽ SE CHCE TAK TO JDE. Více se dozvíte na www.vymenilijsmepolitiky.cz. UŽ JE TO TADY a uvidíte, že budete míti pro co žíti. Jen to stačí aby všichni udělali v určenou dobu NA ČEM SE SMLUVÍME a dali si pohov než budou splněny podmínky, které jsou tam také úplně přesně DÁNY. Prostě vždy musí něco skončit, aby mohlo nové VZNIKNOUT. Lidé bděte a věřte, že již nejste sami, ale jsou Nás zotročených MILIONY a to je pro NĚ SMRTELNÉ. Oni to vědí a jsou v křečích a již i mluví z cesty. Tak to stačí a teď Vy ponouká 4. odboj a Pepa z depa.
21. 06. 2011 | 11:37

buldatra napsal(a):

Xury,

Takže dnešní pohled na věc ze strany voliče a politika jste nastínil a podotýkám, že celkem přesně.
Problém, co dál směrem k něčemu lepšímu, je problém výchovný. Vidím to tak, že výchova politika a výchova voličstva směrem k demokracii je dnes a tady v neutěšeném stavu.

Změnit to může pouze volič, který se musí na záležitostech veřejných aktivně podílet, musí rozhodovat. Musí se stát suverénem, tvůrcem a politik jeho služebníkem, ne naopak, jak se děje dnes.
Tím se na voličova bedra přesune odpovědnost a to je silně výchovné. A motivuje to k aktivitě.
Výsledkem takové výchovy je sebevědomý volič, který ví, že nikdo za něho nic neudělá lépe než on sám. A když někdo něco užitečného pracně udělá, hlídá si to, váží si toho.

Aby se tak stalo, musí k tomu mít motivaci a účinné prostředky a takovým prostředkem je přímá demokracie, která se u nás zřejmě nesmí, popřípadě se toho lidi bojí, nejsou na to zvyklí, nikdy to nezažili.

Je to běh na dlouhé trati, než se to člověk naučí a než se mu to zadře pod kůži. Ale stojí to za to.
21. 06. 2011 | 12:17

anti politik napsal(a):

Přesně to samé se teď děje ve Španělsku a média jak jinak opět mlčí! Přechází to do celého jižního Evropského společenství a zastaví se to doufám i tady! Státy které jsou na huntě mají na svědomí pouze politici nikdo jiný!
21. 06. 2011 | 12:29

Cestovatel napsal(a):

Podle některých zdejších blogerů a Havlíka je asi Německo velmi nedemokratickým státem když má přímo v ústavě zakázané pořádat referenda.
21. 06. 2011 | 12:54

Xury napsal(a):

Pro buldatru:
myslím, že se prakticky zcela shodneme. Osobně bych ale asi preferoval (minimálně jako přechodovou fázi) přechod na většinový systém a jednomandátové obvody. S tím, že by bylo možné např. lokálním referendem zvoleného politika za předem stanovených podmínek odvolat.
21. 06. 2011 | 14:12

Tupelo napsal(a):

BUldatra: o hoax patrne nejde, premier opravdu uz stoji pred soudem: http://www.smh.com.au/world/former-iceland-pm-on-trial-20110608-1fszp.html (zajimavy fakt je ze premier protestoval proti porote, ale jeho namitky nebyly vztay v uvahu: http://www.icelandreview.com/icelandreview/daily_news/Parliament%E2%80%99s_Prosecutor_Dismisses_Former_PM%E2%80%99s_Demands_0_378892.news.aspx), referenda probehly (islandane nebudou platit za sve zlodeje, coz, svete div se, probehly i v nasich sdelovacich prostredcich), treba zde: http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/international-news/global-exchange/iceland-default-doesnt-mean-death/article2053751/ , islandsti obyvatele se budou moci podilet na nove ustave online pres internet: http://www.news24.com/SciTech/News/Iceland-online-for-new-constitution-20110609 .
Ostatni uz se mi hledat nechce, spis neni cas, ale vypada to ze nejspis vse z citovaneho dopisu je pravdive.
21. 06. 2011 | 15:51

Xury napsal(a):

Pro Tupelo:
dluhy Islandu zůstávají v platnosti, to o čem se jedná jsou podmínky splácení. Předpokládám, že si asi dokážete představit, že země, která se snaží stoupit do EU nezačne tím, že odmítne platit své závazky vůči jejím členům.
Pokud jde o soud s ex-premierem, tak to soudní řízení jedná na základě stávající ústavy. Pokud jde o tu novou, tak jsem zvědavý, co se do ní dostane. Jinak bych rád připomněl, že islandské banky se nedostaly do problémů proto, že by je někdo vykradl, ale díky poklesu finančních trhů (určitá analogie s Irskem).
21. 06. 2011 | 16:36

Tupelo napsal(a):

Xury:
- dluhy sice zustavaji v platnosti, ale to neznamena ze budou splaceny - letos na jare prezident Islandu vetoval (na natlak verejnosti) rozhodnuti parlamentu dluh splatit (treba se najde prijatelne reseni - budou ho platit ti, kteri si privatizovali zisky pred socializaci jejich ztrat :))
- nepsal jsem podle jake ustavy je souzen byvaly islandsky premier (i kdyz, pokud jsem psal ze do nova ustavy BUDE moci mluvit kazdy obyvatel Islandu, mohlo to byt implicitne jasne), nakonec nedulezite. Dulezitejsi je, ze Island ukazuje ze lze ze spatneho hospodareni poslat politiky pred soud. Jde to i u nas, nebo se na nase byzantske vladce, casto kamarady lobistu, jeste stale vztahuje nejaky druh prezite imunity? I kdyz.... ODS ma preci tak jak tak justici pod palcem... :(
21. 06. 2011 | 17:01

Xury napsal(a):

Pro Tupela:
vtip je v tom, že tam žádné zisky nejsou, protože ty banky zbankrotovaly. Taky by mohli soudit regulátory za to, že nezabránili přílivu vkladů přesahujícímu násobně islandské HDP (totéž platí i pro Irsko). Jinak to, že budou expremiéra soudit jednak neznamená, že ho odsoudí a je taky otázka výše trestu (maximum jsou 2 roky vězení). To, že to bude podle stávající ústavy jsem myslel tak, že možnost postavit politiky před soud je na Islandu už od roku 1905 a nená je to poprvé. Z toho je jednak vidět, že toto opatření není zrovna často využívané a jednak, že nevzniklo za "islandské revoluce". Jinak u nás samozřejmě také můžete podat na ministra nebo premiéra žalobu.
Jinak o tom, že ty dluhy bude muset Island zaplatit nepochybuji.
22. 06. 2011 | 08:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy