Jak vlastně vypadaly materiály Státní bezpečnosti? A co upravoval lustrační zákon? Zajímá dnes lustrace osoby mladší 42 let, na které se lustrační zákon nevztahuje? A co na to ústava?
„Čím méně otevřených řízení zorganizujeme, tím menší je pravděpodobnost, že se některý z neúspěšných zájemců obrátí na ÚOHS“ shrnul své důvody představitel jednoho našeho ministerstva.
Po té co primátor Prahy Tomáš Hudeček naznačil, že smlouva na výstavbu tunelu Blanka by také mohla být absolutně neplatná, vyhlásila Praha na toto téma informační embargo. Co přesně je tedy neplatné (smlouva či jen některé dodatky?) stejně jako proč, je stále zamlženo tajemstvím.
Vážení zastupitelé! Jak jistě víte, od listopadu 2013 mají radniční periodika zákonnou povinnost poskytovat čtenářům objektivní a vyvážené informace. Zastupitelé mají nově výslovné právo na „přiměřený prostor“ pro svá sdělení. Jste již spokojení? Funguje u vás novela tiskového zákona? A pokud se nic nezměnilo – plánujete využít institut „doplňující informace“?
František Kriegel jako jediný Československý politik odmítl v srpnu 1968 podepsat tzv. moskevské protokoly. O několik měsíců později, jako jeden ze čtyř poslanců Národního shromáždění, hlasoval proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR. Následně byl zbaven všech politických funkcí i poslaneckého mandátu a zbytek života prožil pod dozorem Státní bezpečnosti.
Celá čtyři procenta všech oprávněných voličů dala ve volbách do poslanecké sněmovny svůj hlas straně, jejíž stěžejní volební program spočíval v prosazení tzv. přímé demokracie. Kromě přímé volby mnoha ústavních činitelů by hlas lidu měl rozhodovat i prakticky o jakémkoli zákoně. Jak by to asi tak mohlo vypadat?