Co se stane když .... se šetří na nesprávném místě?
Obec Syrovátka (cca 400 obyvatel, okres Hradec Králové) uzavřela dne 11. 7. 2007 kupní smlouvu, kterou prodala své pozemky vybrané fyzické osobě za kupní cenu 795.600,- Kč. Nízká kupní cena byla vyvážena zájmem obce o nové domky pro své obyvatele – proč ne, toto zákon o obcích umožňuje.
Zastupitelé si obchod představovali tak, že na prodaných (původně obecních) pozemcích budou do konce roku 2011 postaveny pro blaho občanů obce 4 rodinné domy. Pokud by se tak nááááhodou nestalo, domluvili se rukou dáním na tom, že obec „vrátí“ kupní cenu a kupující zase pozemky.
Tato jistě dobrá myšlenka se však neodrazila ve způsobu, jak byl obchod proveden. Obec pozemky prodala a jak asi tušíte, žádné domky zde postaveny nebyly ani do konce roku 2011, ani do konce roku 2012.
Oživení se o tuto kauzu začalo zajímat v září 2011. V listopadu 2011 si obec nechala vypracovat právní posudek, který potvrdil, že obec zvolila nesprávný postup: podmínka popsaná v kupní smlouvě (stavba domků) je totiž právně nevymahatelná.
Po bitvě je každý generál, dalo by se říci. Na druhou stranu i pouhý absolvent právnické fakulty by obci poradil, jak měla postupovat: se zájemcem uzavřít pouze smlouvu o smlouvě budoucí a k převedení vlastnického práva přistoupit až po splnění podmínky obce.
Na základě podnětu Oživení z února 2012 obec vyzvala stávající majitele k uzavření „zpětné“ kupní smlouvy, tedy k dobrovolnému převedení majetku zpět na obec. Kupci se však zřejmě poradit u advokáta byli: na „návrh“ obce nepřistoupili, respektive nijak na něj nereagovali.
Obci nyní nezbývá než doufat, že kupující nakonec svůj závazek splní. Pokud se tak nestane, nemá obec prakticky žádnou možnost, jak je k tomu donutit. A přitom stačilo tak málo…