Opožděný vánoční dárek

26. 12. 2012 | 23:27
Přečteno 2676 krát
Po pěti letech, dvou soudních řízeních a jedné exekuci se ústavou zaručené právo na informace naplnilo. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) poskytl Oživení požadované smlouvy uzavřené se společností Inženýring dopravních staveb. Máme však důvod slavit?

Oživení požádalo DPP již v říjnu 2007 (!) o poskytnutí smluv uzavřených se společností Inženýring dopravních staveb. DPP odmítl informace poskytnout s tím, že se na něj nevztahují povinnosti plynoucí ze zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Oživení proti tomuto rozhodnutí podalo v listopadu 2007 odvolání, na které DPP již nijak nereagoval.

Pražský městský soud po dvou letech rozhodl, že DPP je povinným subjektem a zároveň uložil DPP povinnost o podaném odvolání rozhodnout. Vedení DPP však o podaném odvolání i přes pravomocný rozsudek nerozhodlo a zůstalo i nadále nečinné. Oživení se tedy opětovně obrátilo na soud, tentokrát již s návrhem na nařízení exekuce, která byla proti DPP nařízena v září 2011.

V listopadu 2011 pod tíhou nařízené exekuce DPP o podaném odvolání rozhodl (po čtyřech letech od podané žádosti o informace). Odvolání samozřejmě zamítl, jaké překvapení. Dopravní podnik se sice po jedenácti letech od účinnosti zákona o svobodném přístupu k informacím konečně považuje za povinný subjekt, avšak informace i nadále neposkytuje.

„Odůvodnění“ totiž obsahovalo pouhé dvě věty:
1. Žádost (o informace) je formulována příliš obecně, není zřejmé, jaká informace je vyžadována.
2. Součástí informace tak může být i obchodní tajemství.


Oživení nezbylo než svá práva opět bránit u soudu. Tentokrát to však netrvalo dva roky, ale pouze (necelý) jeden. K argumentům DPP ohledně neurčitosti žádosti o informace soud uvedl toto:

Smluvní partner žalovaného je v žádosti o poskytnutí informace jednoznačně vymezen uvedením jeho obchodní firmy, která je jednoznačná a nezaměnitelná. Ve shodě s žalobcem je třeba konstatovat, že žadatel obtížně mohl smlouvy jakkoli blíže popsat a specifikovat, neboť právě tyto údaje mu měly být žalovaným poskytnuty.

K našemu údivu v průběhu soudního řízení se DPP opět bránil tím, že není povinným subjektem (podruhé v totožné věci!). A i kdyby jím snad byl, pak by smlouvy eventuálně mohly obsahovat blíže nespecifikované obchodní tajemství. Toť vše.

DPP, ač právně zastoupen, se navíc rozhodl, že nebude komunikovat ani se soudem. Ani po pěti výzvách DPP soudu nepředložil smlouvy, které údajně měly obsahovat obchodní tajemství. Soud proto argument DPP o možném obchodním tajemství přezkoumat nemohl, avšak tuto skutečnost, stejně jako veškeré předešlé obstrukce DPP vůči Oživení, přičetl soud k tíži DPP.

Žalovaný v žádném ze správních rozhodnutí, která byla v této věci vydána, ani v průběhu soudního řízení, nijak nespecifikoval, z jakého důvodu považuje žalobcem požadované informace za obchodní tajemství a omezil se na prosté tvrzení.

Svérázný přístup žalovaného k projednávané žalobě nemůže jít v žádném případě k tíži žalobce a důsledky své procesní taktiky musí proto nést žalovaný sám. Nebyl-li žalovaný pro své tvrzení schopen snést jakékoli argumenty (a to ani v průběhu správního řízení ani v průběhu řízení před soudem), nelze k jeho tvrzení přihlížet.

Po pěti letech, dvou soudních řízeních a jedné exekuci Oživení nakonec skutečně obdrželo od DPP 14 smluv uzavřených v rozhodném období se společností Inženýring dopravních staveb. Samozřejmě nemáme žádnou možnost zjistit, zda jsou to opravdu veškeré smlouvy. A tak pochybnosti zůstávají.

Při pohledu na obsah poskytnutých smluv (viz příklad) si totiž každý musí položit otázku, proč DPP smlouvy tak dlouho tajil? A jaké obchodní tajemství zde shledával? Tak či tak, rozhodnutí Městského soudu v Praze z listopadu 2012 vnímám jako konečnou satisfakci. A třeba příště se z toho DPP poučí?

Podrobnosti k případu i veškeré poskytnuté smlouvy naleznete na webových stránkách Oživení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

autorko

pozdravujte Sysifa, až se budete s těmi šutry míjet.

Ale jinak hluboký obdiv a dík.
26. 12. 2012 | 23:45

Radek Mikula napsal(a):

Obsahují smlouvy nějaké informace podstatné z hlediska veřejného zájmu?

Hrozí Dopravnímu podniku nějaká sankce, pokud neposkytl všechny smlouvy nebo pokud poskytnuté nebyly v plném znění?

Jestliže smlouvy neobsahují nic, co by povinný mohl mít zájem tajit a jestliže byly smlouvy poskytnuty v úplném rozsahu, jakou mohl mít motivaci k obstrukční taktice? Že by trénink na situace spojené se skutečně ožehavými dokumenty?
27. 12. 2012 | 00:37

Petr. napsal(a):

"A proto by se měl Bém vrátit" jak řekl křišťálový víceřádkový student Benda.
27. 12. 2012 | 06:36

Maximus napsal(a):

Ježíšek mi nadělil mimo jiné i knížku od M.Viewigha "Mráz přichází z Hradu" a autor se s tím tam nepárá a nebere si servítky. U pražského DP uvádí, že tam hoši kolem Romeše (Janoušek) a spol.) si ročně z DP vyvedli pro sebe 1-2 mld.Kč. To, že náš současný "vládce a monarcha" je sexuálně orientovaný na všechno co příjde, ho řadí do doby Říma. Tam to také bylo svého času jedno kdo se zůčastnil, žena, muž, dítě...pes. Tahle pasáž mě tedy nevzrušovala, ale jak tam popisuje manýry našich politiků kolem moci a peněz je ovšem úchvatné. Píše konkrétní jména a zřejmě se nebojí soudních žalob, asi má i konkrétní důkazy. No a teď měl Viewigh srdeční příhodu a málem přišel o život, sakra, že už bysme byli na tom jako v USA nebo Rusku? Kdo má prachy a moc mů§že všechno, že?
Pěkný den!
27. 12. 2012 | 07:00

vasja napsal(a):

Maximus napsal(a):
Ježíšek mi nadělil mimo jiné i knížku od M.Viewigha "Mráz přichází z Hradu"
---------------
Tak k tomuhle bych se nepřiznal ani u zpovědi:-)
27. 12. 2012 | 07:44

Bielinová nebo Peaková, samé antikorupč- napsal(a):

nice
Bém se už vrací. Oživení nic nenašlo.
Jednoznačně nejúspěšnější manažer v čele Města, přítel potřebných a lehký cíl pro míchače nenávistných koktejlů.
Politika hodnotím podle pozitivních výsledků, které po něm zůstaly.
Za současnou garniturou nezůstane NIC.
Možná smrad.
27. 12. 2012 | 08:34

modrý edvard napsal(a):

Skutečnou satisfakcí by bylo, kdyby náklady soudního řízení platil příslušný úředník DPP ze svého. Takhle jste sice zvítězili, ale úředníkovi se nic nestalo. To bych taky dokázal 4 roky dělat mrtvýho brouka.
27. 12. 2012 | 08:35

Pája napsal(a):

modrý edvard - vzal jste mi to z klávesnice :-)
Také by mne zajímalo, kdo to konkrétně zaplatí.
27. 12. 2012 | 08:53

Scarabeus napsal(a):

Právní cesta je složitá a pracná.

Kdo ví zda byly poskytnuty všechny smlouvy, jak naznačuje paní advokátka. Jako právní laik a anonym si mohu dovolit napsat, že, s velkou mírou pravděpodobnosti, všechny smlouvy poskytnuty nebyly, právě ty nejdůležitější.

Vím, že je to, po tolika letech, únavné(DPP právě o to usiloval, aby protistrana byla unavena) pokračovat ve stejné právní věci, např. "Jsou to všechny smlouvy?", ale přál bych si(mám sen), aby o.s. v této právní věci pokračovalo.

Jako právní laik bych se přimlouval, aby instituce/firmy, odpovědní v nich, které hospodaří s veřejnými penězi, mohly/i být trestány/i za takové kličky mající za cíl oddálení zveřejnění smluv.
27. 12. 2012 | 10:33

Jan Novák napsal(a):

Za ty obstrukce a průtahy nemůže samozřejmě úředník (pracovník) DPP. Za to je odpovědná podstatně vyšší šarže. A ta povchopitelně nemůže být trestána, jednala v zájmu celé kohorty tunelářů v DPP. To je patrné. Dnes už se ví kdo v Praze prakticky vládne, je to známý "kmotr" Janoušek. A asi další osoby. Ne nadarmo se v žargonu takových lidí DPP nazývají krmelcem......
27. 12. 2012 | 12:43

nikdo napsal(a):

Vasjo nežvaň a tu knihu si přečti.
27. 12. 2012 | 17:48

lilian4real napsal(a):

Díky za váš čas Dr. Jefferson, já jsem tak šťastný a již smutný manželem jsme se vrátili společně jako jedna rodina, a nešel do rozvodu znovu, díky za vaši práci, jakmile again.Longer můžete žít na této kontinent, jste třeba trusted.You E-mail je vlevo na této stránce tak, že lidé, které potřebuje vaši službu můžete kontaktovat you.I se stejně mu odpustil.
doctorjeffersontemple@gmail.com
18. 06. 2013 | 19:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy