Systémový integrátor Jaroslav Pecha

29. 04. 2013 | 22:25
Přečteno 4209 krát
HN dnes přinesly zajímavý článek o stavbě vědeckotechnického parku Milovice. Stavbu za 400 milionů má realizovat firmička aerodynamics s.r.o., založená téměř měsíc po zahájení zadávacího řízení. Zadavatel zakázky VTP AT Milovice, o.p.s. je přesto s výběrem dodavatele nadmíru spokojený.

Podívejme se na firmu aerodynamics s.r.o. nejprve očima zadavatele. Na svých webových stránkách zadavatel uvádí: „společnost (aerodynamics) vznikla v roce 2012 transformací aktivit pana Jaroslava Pechy“.

null
null


Nevím přirozeně, jaké byly předchozí aktivity pana Pechy (nic konkrétního se nedá ostatně zjistit ani na webových stránkách společnosti aerodynamics, neboť údajné kladné reference nejsou nijak blíže rozvedeny), nicméně společnost aerodynamics s.r.o. žádnou „transformací“ nevznikla. Stejně tak obrat neměla firma před rokem 2012 žádný.

Firma aerodynamics je prázdná schránka bez historie, kterou založila v červenci 2012 společnost CRYSTAL RIVER, s.r.o. a jejím prvním jednatelem byl jakýsi Vilém Dostál, ročník 1981, nikoli pan Jaroslav Pecha.Podnikatelská aktivita CRYSTAL RIVER je přitom mimořádně rozsáhlá – k dnešnímu dni je či byla společníkem ve 489 obchodních společnostech.Vraťme se ale k historii aerodynamics s.r.o. Ta byla do obchodního rejstříku zapsána 11. 7. 2012 pod názvem TANUM, s.r.o. Proslulý výrobce aerodynamických tunelů, tedy společnost aerodynamics, se z ní stala až 23. 8. 2012. Tento den se v jejím vedení zjevil rovněž pan Pecha, který je zároveň jejím jediným společníkem.

Zakopaný pes je však hlavně v tom, že zadavatel zakázky VTP AT Milovice, o.p.s. využil výjimky zákona o veřejných zakázkách, kdy v případě staveb souvisejících s vědou a výzkumem není nutné vyhlášenou soutěž rušit, ani když zůstane k posouzení pouze jedna jediná nabídka.

Zároveň zadavatel zvolil variantu jednoho generálního dodavatele jak pro nepochybně technicky náročnou stavbu aerodynamického tunelu, tak pro zbytek stavby (kanceláře, kanalizace, sprchy, šatny atd.). Obě stavby jsou prý vzájemně propojené takovým způsobem, že dva dodavatelé nejsou možní.

Z vyjádření pana Jana Rakušana, člena dozorčí rady VTP Milovice (cituji HN, 29. 4. 2013): „stačí chyba v základech a bude vibrovat podlaha, kde pak už nelze nic změřit. Je výhodné mít jednoho člověka, který za všechno zodpovídá – tedy pana Pechu. Protože jinak tam budu mít pět dodavatelů a každý bude házet vinu na toho druhého“.

K tomu lze snad dodat jen tolik, že pan Rakušan bude mít na staveništi tak jako tak více dodavatelů, protože firma pana Pechy si nasmlouvala kromě subdodavatele na tunel i subdodavatele na stavební práce (a zadavatel mu to dle informací HN schválil). Nic jiného panu Pechovi ani nezbylo, neboť dle informací HN není jeho firma ani „obyčejnou“ stavební firmou.

A pokud jde o tvrzenou případnou odpovědnost pana Pechy: zajímalo by mě, co zadavatel asi tak vymůže po firmě aerodynamics, prázdné firmě bez majetku???

Mohla by to všechno být jen náhoda, nebýt těchto dalších skutečností:

22. 6. 2012 zahájení zadávacího řízení na VTP Milovice, zakázka ev. č. v ISVZ 222697, původní lhůta pro podání žádosti o účast a prokázání kvalifikace byla stanovena na den 30.7.2012
11. 7. 2012 vznikla společnost TANUM, s.r.o., později přejmenována na aerodynamics s.r.o.
17. 7. 2012 prodloužena lhůta pro podání žádosti o účast a prokázání kvalifikace do 24. 8. 2012 (v ISVZ zveřejněno 26. 7. 2012)
23. 8. 2012 změna majitele (nově pan Pecha), jednatele (nově pan Pecha) a názvu společnosti TANUM s.r.o. na aerodynamics s.r.o.
24. 8. 2012 poslední den lhůty pro podání žádosti o účast a prokázání kvalifikace

Více informací naleznete na stránkách Oživení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jemnický napsal(a):

Zadavatel nevymůže nic. Přijde pokuta z Brusselu za špatné vedení projektu a jeho realizaci. Zaplatí to kdo? Pan Pecha to nebude daňový poplatníku.
29. 04. 2013 | 23:06

bledý kůň napsal(a):

Stále stejné schéma.
Zločin, žádný trest, zase zločin a tak furt, jak říká Fjodor Michajlovič.
29. 04. 2013 | 23:26

Občan napsal(a):

Ona je zajímavá i VTP AT, o.p.s. Milovice.
Do OR byla zapsána 3. 2. 2010 a jejím zakladatelem je ENERGOKLASTR CTT Vysočina, o.p.s., Slavkov u Brna.
Dle ARES má 1-5 zaměstnanců.
Pikantní na tom je, že i Energoklastr CTT byl zapsán do OR 3. 2. 2010!

Zakladatelem společnosti Energoklastr CTT Vysočina (počet zaměstnanců neuveden, dotace 2011-2012 29 mil. Kč na "DP podnikání a inovace") je občanské sdružení Energoklastr, Slavkov u Brna.
To bylo založeno 18. 12. 2008, má 10-19 zaměstnanců a ze státního rozpočtu stihlo v letech 2010-2012 vysosnout příjemných 45 mil. Kč na "DP podnikání a inovace".

Ačkoli je to samé obč. sdružení a o.p.s., jedná se o čistě komerční "projekty" - http://www.energoklastr.cz/cz/o-nas/clenove/ - a o oněch "ópéeskách" lze tedy s klidem říci, že to jsou jen "bílí koně", sloužící k převodu minimálně stovek mil. Kč z veřejných prostředků do privátních kapes.

Ten Pecha v tom nebude hrát klíčovou roli. Ti rozhodující sedí v oněch krycích "neziskovkách" a hlavní postavou je onen JUDr. Jan Rakušan.
Najdeme jej jak v Energoklastrech, tak ve VTP AT Milovice, VTP Vysočina, s.r.o., holdingu Biogas, CVVI a.s. a v dalších společnostech.
29. 04. 2013 | 23:38

Občan napsal(a):

Dostál v tom nehraje žádnou roli, to je jen obchodník s papírově založenými firmami.

Ovšem Pecha, to je už trošku jiná kapitolka - zručný tunelář, který už stihl přivést do konkursu, insolvence nebo k exekuci na 15 firem a u dalších má alespoň zastavené obchodní podíly.
Aerodynamics bude jen další v pořadí a jakmile majitel téhle prázdné schránky shrábne svůj podíl ze státních dotací a grantů, půjde milá firmička opět do konkursu.

Stále stejná, už notně obehraná, ale stále spolehlivě fungující písnička. Jen se mi zatím nepodařilo zjistit, kdo to kryje politicky.
29. 04. 2013 | 23:58

Občan napsal(a):

Bez zajímavosti není ani to, že předmětné firmy "sídlí" v podnájmu ve Slavkově u Brna v průmyslovém objektu bez č.p. a e.č., stojícím na cizím pozemku. Objekt je ve vlastnictví společnosti Technofiber, s.r.o., která patří Pechovu společníkovi Ing. Josefu Komárkovi z Brna. Komárek se mj. zabyvá i zastavárenstvím a většina jeho firem je, jak jinak, v likvidaci, konkursu a exekuci.

Takže věda opět dostane na p(íp) a veřejné prostředky jakbysmet.
30. 04. 2013 | 00:25

prahnem po osvíceném slovu napsal(a):

Proč nenapíšete něco o novém OZ, slečinko?
My se do středověku vracet nechceme.
Už tak se nám tu mezi vašima grázlovskejma kolegama těžko žije.

Dr. Glatzová se tu kdysi krátce zmínila, ale viděla že utěšené strukturované diskuze nikam nevedou.
Někdo by to měl rozebrat a nastínit důsledky.

Šestiměsíční záruční lhůta, to bylo v minulém století někdy?
Za bolševika, kterej nedal pořádnej materiál?
Drobné zlodějíčky by měl chytat četník.
Ale vy ste vzdělaná osoba.
30. 04. 2013 | 00:44

Ládik!!! napsal(a):

Toto je běžný postup, politicky korektní, všemi akceptovatelný a zákonný. Zakových staveb už proběhly tisíce. Já si pamatuji na soutěž o rekonstrukci Léčebny TRN Jablunkov (dnes Sanatorium Jablunkov) - počátek 90. let, kde nabídky místních firem činily cca 14 mil Kč. Nabídka pražské firmy činila 22 mil., záruka za dílo 9 měsíců a tím vyhrála. Na netu končí historie rokem 1991 - viz zde http://www.sanatorium-jablunkov.cz/historie.php . Od té doby nejsem překvapován, výběrových řízení u akcí, kde se vyskytují státní peníze, se neúčastním. To je doména vyvolených, s politickým krytím - viz blog p. Bratinky výše.
30. 04. 2013 | 05:02

Ládik!!! napsal(a):

Ještě bych to měl doplnit - politické krytí mnohdy nestačí. Firmy musí mít krytí i finančním úřadem - správné účetnictví musí být posvěceno auditem, nejlépe prací správce daně. Že se účetnictví zavře do mašlí tak, aby se již nikdy nemuselo otevírat (tedy během 10 let, pak se může skartovat).
V oboru se vyskytují i mluvnické novotvary - např.: "tohle vysoutěžím já", "má nabito" a podobně. Škoda, že se zde tomu málo věnuje pan Cvrček.
30. 04. 2013 | 06:14

Analytik napsal(a):

Vida, konečně nápad, na kterém se dá stavět!
Tunelů jsme už po Listopadu zažili spoustu, ale žádný dosud nebyl aerodynamický.
Inu, pokrok nezastavíš! V takovém aerodynamickém tunelu prý mohou miliardy lítat téměř nadzvukovou rychlostí!
Jen jestli ještě je odkud tunelovat!
30. 04. 2013 | 09:55

poznámka napsal(a):

To "odhalení" CRYSTAL RIVER atd. to celé "pátrání" znevěrohodňuje, jedná se o běžný nástroj, nákup read-made firmy od společnosti, která se na zakládání firem specializuje (zde to je zřejmě http://www.smartcompanies.cz/)

Tunel v tom zřejmě bude, ale příště pozor na podobné zavádějící "důkazy"
30. 04. 2013 | 10:15

David napsal(a):

Vždyť je to úplně jasné, pan Pecha je bílý kůň. Mrkněte na justici na firmy, ve kterých účinkoval - všechny mají exekuci. Řada jeho společníků z těch firem byla vyšetřována policii, a pan Pecha už byl též orgánům podávat vysvětlení....
30. 04. 2013 | 10:21

český maloměšťák napsal(a):

David
Ne vždy se v podnikání daří.
Nezaviďte a sám si založte firmu - řekli by vám místní pravouni blbouni.

Navíc platí presumpce neviny.
Ale třeba bude mít i Pecha jednou pecha.

Anebo mu to napošestnácté vyjde a vytáhne z konkurzu i těch poředešlých patnáct firem /pokud jsou Občanovy informace pravdivé/. Daňoví poplatníci jsou na to blbí taky dost.
Nebo si ty své firmy koupí v exekuci.
:))))
30. 04. 2013 | 11:30

Občan napsal(a):

Český maloměšťáku,

pokud nekecá Obchodní rejstřík, ARES, IS-CEDR a Katastr nemovitostí, pak jsou zaručeně pravé a pravdivé :o)
30. 04. 2013 | 12:06

Jemnický napsal(a):

Občan

Bez politického krytí to nelze provést. Ze kterého ministerstva jdou ty dotace, tam nutno hledat i jednoho z kmotrů projektu.
Jedno je jisté, fungovat nový aerodynamický tunel pořádně nebude, ale o to přece nejde.
Ministerstvo pozdrží audit, neshledá žádná pochybení. V Bruselu to po několika rocích shledají, že bylo špatné výběrové řízení, dají flastr + 100% pokutu, ústav to položí a bude privatizován. Kdo zaplatí pokuty, to už pány zajímat nebude.
30. 04. 2013 | 22:09

Jáchym napsal(a):

Paní Bielinová,
váš článek zobrazuje Česko těchto dní jako moře v kapce vody.
Je škoda, že nemá poněkud obecnější a údernější titulek.
Takhle si jej přečetla necelá desetina promile obyvatel této republiky - z nichž, domnívám se, byla navíc většina těch, kteří se na tunelech podílejí nebo pod praporem boje proti korupci tuto korupci kryjí.

Uctivé pozdravení paní Peake.
*****************************************************
Jinak - jsem rád, že je naše země stabilní a hoši se ani nemusejí namáhat byť i jen s náznakem pokusu o nějakou kamufláž.

Aerodynamický tunel jsme tu ještě neměli, jistě to bude prozatímní vrchol v patnáctinásobné řadě konkurzů.
Doufám, že rychlost bude tentokrát nadzvuková a rychle bude možno přikročit k likvidaci dalších stovek miliónů v projektu číslo sedmnáct.
01. 05. 2013 | 09:08

zemedelec napsal(a):

Paní Bielinová.
Jedná se o Milovice nad/Labem?
Pokud ano,tenhle velký vojenský prostor,láká hodně podnikavců.
Už se nepíše,jak to dopadlo ze spalovnou nebezpečných odpadů.
Měla tam být největší FE pro ČEZ.
01. 05. 2013 | 09:51

kobylka napsal(a):

Já teda nevím, ale v obchodním rejstříku lze dohledat vazbu mezi panem Rakušanem a panem Pechou přes paní Bartošovou (firmy JustCig a EEPQ Praha) Právně je to asi v pořádku, ale ....
01. 05. 2013 | 10:22

Jan napsal(a):

tak jsem si po přečtení článku prostudoval profil zadavatele vtp milovice, kde zveřejnili i to co podle zákona nemuseli, včetně časové osy, kdy vytendrovali pechu, kdy jeho zakázku zrušili, kdy to vypsali znovu a kdy vznikly ty články (v době kdy již musela několik týdnů být zakázka vypsána znovu).

takže postřehy jsou možná zajimavé, ale nikdo tady nekomentoval to, že medializace a články přišly až několik týdnů co bylo zveřejněno, že zakázka bude vypsána znovu. Takže spíš celý článek klade otázku, která stavební firma si zaplatila medializaci, aby se dostala k zakázce, říkalo se, že to byl VOKD propojený s Bakalou (a ihned, jako jediné médium, to pak několik týdnu masírovali...), ale tohle nikdo nahlas neříká, protože přece by nešel proti vlastníkovi vlivného média ?

zakladatelem VTP Milovice není Energoklastr CTT Vysočina, ale Energoklastr, což je tedy kromě jiné ČVUT i to CVVI a další, kteří v oblasti výzkumu působí...

Článek je jinak taky dost mimo, protože kdyby VTP Milovice něco kryli, těžko si k zakázce přizvou oživení, na které se odkazuje i paní Bielinová... :). Ale to už asi nikdo nečte.

Jinak z článku jde vidět neznalost situace, ani reality zákona o veřejných zakázkách, ať už odkaz na využití ready made firem, což dělají všechny stavební firmy pro větší projekty (a nejen v Čechách), podmínek tendru, resp. že si paní Bielinová nepřečetla ani ten zákon a odkazuje se na výjimku ohledně výzkumu, který zadavatel nevyužil, že součástí zveřejněné nabídky byl Jacobs (světový hráč v téhle branži), který si vybírá s kým do nějakého projektu půjde, že podle zadávací dokumentace nebyly žádné zálohy, ale platby až po provedené práci se smluvními pokutami, takže kdyby to opravdu nezvládl, tak by mohl zkrachovat, ale musel mít pojistku, bankovní záruku atd.

Takže je to spíše spousta kouře bez ohně
06. 06. 2014 | 23:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy