Neznalost zákona neomlouvá. Ani starostku.

05. 09. 2013 | 00:21
Přečteno 2709 krát
Od uvolněné starostky obce, která navíc vykonává tuto funkci již třetí rok, lze oprávněně očekávat elementární znalost zákona o obcích. Zejména, pokud je zároveň absolventkou právnické fakulty UK Praha. Protože tam se zákon o obcích nejen vykládá, ale i zkouší.

Komunikace s obcí Nelahozeves započala kvůli veřejné zakázce na svoz odpadu, kterou obec uzavřela bez výběrového řízení, a tedy v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách (nutno podotknout, že v té době paní Urbanová ještě nebyla starostkou obce).

Za porušení zákona obci reálně hrozí pokuta od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nicméně paní starostka se nezlobí na osoby, které v minulosti porušily zákon a vystavily tak obec riziku finančního postihu, ale občany své obce, kteří si pochybení všimli, respektive na Oživení, o.s., které ji vyzvalo ke zjednání nápravy (viz názory zastupitelů, text paní starostky, téma "Zveřejňování zvukových záznamů zasedání zastupitelstva")

Zdůrazňuji, že Oživení se s výzvou ke zjednání nápravy obrátilo na obec, nikoli na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na Úřad se Oživení obrátí pouze za situace, kdy starostka, respektive obec, neučiní v rozumné době žádné kroky k nápravě.

Obec Nelahozeves zprvu nebrala upozornění Oživení, o.s. za bernou minci. Proto jsme paní starostku informovali o existenci rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v obdobné věci (nesoutěžení smlouvy na svoz odpadu) uložil jiné obci pokutu ve výši 80.000,- Kč.

Zároveň jsme paní starostku upozornili, že taková pokuta bude škodou na majetku obce, kterou obec ze zákona musí vymáhat po osobách, které jí škodu způsobily.

A nyní přichází vrcholné číslo paní starostky, která neziskovou organizaci vyzývá, aby jí doložila, který zákon obci takovou povinnost stanoví?

Že by zákon o obcích?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Důchodce68r napsal(a):

Nejprve jsem se zasmál. V údivu, čeho se lze od starostky dočkat.

Pak jsem si ale uvědomil, že je možná i varianta, že je její postup normální a v pořádku. Totiž, možná se připravuje vstoupit do vrcholné politiky. V tom případě tedy klobouk dolů, je dobrá. Ještě by snad mohla mít šanci. Ale neváhat! Časy se mění!
05. 09. 2013 | 02:16

Ládik!!! napsal(a):

Na Národních výborech sedí nejlepší z nejlepších, potomci komančů. Národní výbor - nejdražší vila v obci. Kolem dokola plná parkoviště aut ukřivděných a nedoceněných úředníků, spjatých s lidem. Úřední hodiny jako nutné zlo.
05. 09. 2013 | 06:54

Popelář napsal(a):

Možná by to výběrové řízení stálo také 80 000,-Kč.
05. 09. 2013 | 07:06

čert }:o napsal(a):

Ládik!!!
je to tak!!!
05. 09. 2013 | 07:10

Občan napsal(a):

Vzhledem k tomu, na kolik by starostku vyšlo výběrové řízení, se jí ani nedivím. "Proudžektisté", kteří se administrací VZ živí, jsou pro obce sakra drahá kratochvíle a jejich nenažranost stále roste.

Takže by byla namístě spíš novela ZVZ, která by VZ konečně zlevnila. Není totiž normální, aby náklady na administraci VZ tvořily 10% a víc z celkové ceny VZ. A rovněž není normální, aby zadání VZ bylo legislativně tak složité, že se zejména menší zadavatelé neobejdou bez administrátorských vyžírků.
05. 09. 2013 | 07:21

Petře B. napsal(a):

Jo, jo, ani starostku, ani Janoušku ...
Realita a praxe je potom jiná!
Tam, kde by obyčejný člověk už bručel, jsou nutné nové a nové posudky, oddalování ... oddalování ... AMNESTIE.

Petro, Vy jste tak naivní od narození?
05. 09. 2013 | 08:41

TomášL napsal(a):

Rodiště Dvořáka, jeho rodný dům tam stále stojí, pěkný zámek a kolem Vltavy pěkná cesta na cyklovýlet z Prahy. Mám rád jednu zdejší hospodu s terasou nad Vltavou, to jo...
05. 09. 2013 | 09:00

modrý edvard napsal(a):

autorka. Asi takhle: kdyby s Vámi chtěla starostka normálně komunikovat, tak zavolá a můžete se normálně dohodnout. Pokud nevypíše to výběrové řízení, tak ji holt nabonzujte UOOZ.
PS: Nevím , kdo má pravdu. Nejsem právník.
05. 09. 2013 | 09:41

Pompeius Magnus napsal(a):

Vaše teze, bývalá paní advokátko, o tom, že " neznalost zákona neomlouvá" již není moderní, neboť jsou osoby, jejichž neznalost zákona se toleruje, ba je společensky žádoucí. Na okraj uvedu, místopředsedu ODS Nováka, který sice podepsal daňové přiznání, ale nevěděl, jaký je jeho obsah a tak zákon neporušil. Dalším byl ministr Mlynář, který sice porušil zákon, a podepsal dokumenty, které odeslal na obchodní rejstřík, ale v trestním řízení byl odvoolacím soudem za souhlasného hýkání médií zproštěn. Další dvojitý místopředseda HOP 09 a vlády ing. Kalousek byl zase opakovaně zprošťován obvinění v přípravných řízeních tak dlouho, až se mu zamanulo postavit ruskému speciálu na letišti do cety cisternu s naftou- nějaký postih? Nic. Takže se laskavě přestaňte navážet do nějaké starostky a vytahovat se na ní, jak jste lepší právník. Tyhle Vaše šprtsko-šplnounské manýry jsou více než otravné. Ostatně, až začne platit nový občanský zákoník, bude neznalost zákona omlouvána paušálně.
05. 09. 2013 | 11:38

sedlak napsal(a):

také je "pěkný" dopis - žádost o sdělení identity oznamovatele, nějak to zavání "práskač dostane napráskáno"

http://www.bezkorupce.cz/kauzy/nelahozeves-vz-bez-souteze/
05. 09. 2013 | 15:32

sedlak napsal(a):

pro Petře B. napsal(a): 05. 09. 2013 | 08:41

možná je autorka naivní (osobně si to nemyslím), ale alespoň se snaží bojovat s nešvary, což ne každý děláme že?
05. 09. 2013 | 15:44

martin_ka napsal(a):

mě by jenom zajímallo kolik stál ten posudek advokátání kanceláře - určitě to platila starostka ze svého :-)))
05. 09. 2013 | 15:44

Občan napsal(a):

Tak jsem si přečetl tu žádost o informaci a musím konstatovat, že moc nedává smysl.
Zejména věty:
...Informace o ročních výdajích obce za sběr, svoz a zneškodňování komunálního a jemu podobného odpadu vznikající na území obce Nelahozeves...
a
...Informace o výběrovém řízení vyhlášeným před...

Možná jsem puntičkář, ale lidé s VŠ vzděláním by měli být schopni zformulovat srozumitelný text.
05. 09. 2013 | 16:22

Pavel Matoušek - zastupitel Nelahozevsi napsal(a):

80% z vas je jen banda hlupaku. Vyjadrujete se k necemu, cemu nerozumite.
Pani PETRO BIELINOVÁ, zkuste ve svem stourani rozlisovat umysly porusovat zakon
nebo prehlidnout problem predchoziho vedeni obce.
Nebo vy se pri nastupu na novou stouraci pozici nejdriv prostourate vsechna rozhodnuti sveho predchudce a teprve potom (za nekolik mesicu, let) se pustite
do sve prace? Asi ne, ze? Pokud vypluje problem po predchudci, tak ho budete resit.
01. 10. 2013 | 08:13

Klara napsal(a):

Zajímalo by mě, kolik z vás zná skuteční paní starostku Urbanovou a navíc, kolik lidí vidí do problému. Dle téměř většiny komentářů to moc lidí nebude. Kde máte jistotu, že to co paní Bielinová napsala je úplná pravda a ne jen pohled z jedné strany - z té, za kterou je ona (Petra Bielinová) placena, z té "šťourací"?!
02. 10. 2013 | 08:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy