Změnila novela tiskového zákona praxi radničních novin?
Novela tiskového zákona zavedla kromě definice periodického tisku územního samosprávného celku dvě nové povinnosti.
Změna pro občany – právo na vyváženost informací: radniční periodika mají poskytovat svým čtenářů objektivní a vyvážené informace. Ani před volbami, ani po volbách, by radniční periodika neměla tisknout jednu fotku pana starosty za druhou. Na stránkách radničních periodik by se naopak měly od listopadu 2013 „přiměřeně“ objevovat také názory (popřípadě i tváře) opozičních zastupitelů.
Výslovné právo na uveřejnění příspěvku v radničním periodiku občané obce zatím nemají.
Změna pro zastupitele – právo na zveřejnění „doplňující informace“: radniční periodika mají zastupitelům poskytovat přiměřený prostor pro jejich sdělení. Novela tiskového zákona zavádí rovněž instrument, na základě kterého lze vydavatele donutit k otištění tzv. doplňující informace.
Jak to má v praxi fungovat?
Jakmile zastupitel požádá o zveřejnění příspěvku v radničním periodiku, mohou v zásadě nastat tři možnosti:
a) Příspěvek je zveřejněn v přiměřeném rozsahu (tj. je zveřejněn do 3 měsíců nebo v nejbližším čísle, je-li periodikum vydáváno v delším časovém intervalu) – v tomto případě vše funguje a daná obec zřejmě novelu tiskového zákona ani nepotřebovala
b) Příspěvek je zveřejněn v daném časovém limitu, ale je „nepřiměřeně“ zkrácen
c) Příspěvek není v daném časovém limitu zveřejněn ani ve zkrácené formě.
V posledních dvou jmenovaných případech má nově zastupitel právo žádat o uveřejnění tzv. „doplňující informace“. O uveřejnění doplňující informace musí zastupitel požádat vydavatele radničního periodika písemně a nejpozději do 3 měsíců, jinak právo na uveřejnění doplňující informace zaniká.
Po podané žádosti o uveřejnění doplňující informace mohou nastat v zásadě jen dvě varianty:
a) Vydavatel doplňující informaci uveřejní do 8 dnů ode dne doručení žádosti, respektive v nejbližším následujícím vydání radničního periodika – pak se zastupitel svého práva domohl na základě novely tiskového zákona
b) Vydavatel doplňující informaci nezveřejní – v takovém případě se zastupitel může ve lhůtě 15 dnů obrátit se svým nárokem na zveřejnění doplňující informace na soud.
Zdá se Vám to příliš zdlouhavé? Příliš mnoho podmínek? Příliš mnoho lhůt? Zajímá mě, jak se Vám daří aplikovat nová práva v praxi! Sdílejte s ostatními své pozitivní i negativní zkušenosti!
Email: petra.bielinova(zavinac)gmail.com
Podrobnější návod jak uplatnit práva zastupitele naleznete v aktuálním vydání Moderní obce (11/2013)