Rok 2007 rokem klimatické změny

19. 12. 2007 | 12:02
Přečteno 5848 krát
Synonymem pro právě končící rok bude ještě dlouho kouzelné sousloví klimatická změna. Někteří z nás si to nechtějí přiznat, ale několik událostí v posledních měsících dostaly českou klimatologii na přední stránky novin a do hlavních vysílacích časů televizních a rozhlasových zpravodajství. Obdobná situace je i v ostatních zemích, globalizace funguje i zde zcela spolehlivě.

V zájmu zachování klidné vánoční pohody nemám v úmyslu se zde dnes zabývat podstatou změny klimatu, podílem člověka na ní a dokonce ani možnými důsledky a předpokládaným dalším vývojem. Zkusme si pouze vzpomenout na některé významné události tohoto roku.


1.
Doznívající mediální zájem o tzv. Sternovu zprávu, kterou vypracoval kolektiv ekonomů na britském ministerstvu financí [Stern, 2007]. Tato zpráva měla dva důležité aspekty. Zaprvé to byl první významný příspěvek ekonomů k hodnocení klimatické změny. A zadruhé se ukázalo, že i v ekonomii existují různé pohledy ekonomů na metody a výsledky (viz kapitola Diskontování a jejich časové preference v [Klaus, 2007]).

2.
Panel IPCC zahájil v Paříži v týdnu od 29. ledna do 2. února závěrečné projednávání letošní 4. hodnotící zprávy. Zpráva má dnes 4 části, které shrnují vědecké poznání fenoménu klimatické změny v širokých souvislostech [4AR IPCC, 2007]. Už komentáře k této první části zprávy přinesly do českého mediálního prostoru největší omyl roku. Někdo málo znalý angličtiny „pustil“ do světa nesmyslnou informaci, že panel IPCC přisoudil člověku 90% podíl na příčinách klimatické změny. Přestože to bylo mnohokrát odmítnuto, stále to žije a bohužel to vrhá špatné světlo na IPCC, nikoliv na české novináře, kteří neumí číst (např. Mf Dnes, 3.2.2007).

3.
Po téměř 50 letech vyšel Atlas podnebí Česka [Tolasz, 2007]. Atlas není knihou o oteplování. Atlas je dokladem o klimatu ve druhé polovině 20. století v Česku. Jako jeden z mnoha autorů samozřejmě považuji tuto knihu za obrovský úspěch. Vnější okolnosti však tento úspěch potvrzují – náklad 3000 ks je k dnešnímu dni rozebrán.

4.
Václav Klaus vydal knihu Modrá, nikoliv zelená planeta [Klaus, 2007]. Kniha není o klimatu nebo klimatické změně. Kniha je výzvou k používání zdravého rozumu.

5.
Al Gore a Panel IPCC byli společně poctěni Nobelovou cenou míru. Reakce laické i odborné veřejnosti kolísaly od úplného nadšení až po absolutní odmítnutí.

6.
Vyjednávání o pokračování kjótského protokolu nabralo na obrátkách a podle očekávání se zadrhlo na Bali [UN FCCC COP-13, 2007]. Představitelé téměř 190 zemí se dohodli, že se dohodnou. To bylo maximum možného v daný čas na daném místě.

Přeji všem klidné a pohodové vánoční svátky, klidný a pohodový vstup do dalšího roku a hlavně klidné a pohodové příbuzné, přátelé, kolegy a on-line diskutéry známé i neznámé.

Odkazy zmíněné v textu:
4AR IPCC (2007): Čtvrtá hodnotící zpráva IPCC o Změně klimatu v roce 2007. WG 1 – Fyzikální základy, WG 2 – Dopady změny klimatu, adaptace a zranitelnost, WG 3 – Zmírňování změny klimatu.

Klaus,V (2007): Modrá, nikoli zelená planeta. Nakladatelství Dokořán, Praha, 168 s., ISBN 978-80-7363-152-9.

Stern, N. (2007): The economics of climate change: the Stern Review. Cambridge University Press, Cambridge.

Tolasz, R. (editor) (2007): Atlas podnebí Česka. Praha a Olomouc, 1. vydání, 256 s., ISBN 978-80-86690-26-1.

UN FCCC COP-13 (2007): United Nations Framework Convection on Climate Change. Decision CP.13 - Bali Action Plan.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Šamtajch napsal(a):

Děkuji za velice rozumný článek.
19. 12. 2007 | 12:57

georg napsal(a):

Konečně seriozní článek od profi klimatologa a ne od amaterského ekoteroristy.
19. 12. 2007 | 13:29

Bobo E napsal(a):

Bravo. Konečně článek od vědce, který se léta pohybuje v oboru a nemá ambuce ze svých tvrzení vytloukat politický kapitál. Konečně se odhodlal napsat někdo, kdo sleduje aktuální odborné dění v klimatologii, kdo přečetl zprávu STERN (musím se na ní podívat), správu IPCC (tou se zatím povečerech prokousávám) a kdo přečetl Klausovu knihu (ať máte názor jakýkoli, doporučuji přečíst).
19. 12. 2007 | 14:13

Václav Klimatovič Narcisov napsal(a):

To jsou opravdu, ale opravdu falešná slůvka. Chce to používat zdravý rozum, nepodléhat módním teoriím, na jejichž výzkum všichni musíme přispívat nemalé peníze. Kdybyste nezavírali oči před fakty, pravdu znáte už dlouho.

To, že těmto teoriím věříte a balamutíte veřejnost, potvrzuje, že Vy sám jste prázný a falešný. Tečka.
Václav K. N.
19. 12. 2007 | 15:09

Bobo E napsal(a):

To Václav K.N: Mám z vašeho příspěvku takový vtíravý pocit, že kdyby Václav Klaus řekl, že lidský exkrement má obvykle hnědou barvu, vy byste začal "tlačit" růžová.
19. 12. 2007 | 15:33

Gerd napsal(a):

Václave Klimatoviči Narcisove, používáte opravdu, ale opravdu falešné karty a já odmítám hrát falešnými kartami.

Vadí mně, že autor nezmínil, ostatně jako většina ekologů, klimatologů, jejich zastánců i odpůrců jednu, podle mého mínění úplně stěžejní zprávu z roku 2007.
A to zprávu z Ruska, že začal roztávat permafrost na Sibiři. A že jde o nezadržitelný proces, při kterém se uvolní ze zmrzlého ledu podstatně větší množství skleníkového plynu, než dosud člověk vytvořil. Globální oteplení nenastává, už nastalo a je.
Konference na Bali i Al Gore sice ukazují rádoby výsledky, ale 5 minut po dvanácté. Hlavní zprávy
19. 12. 2007 | 15:39

LEVAK napsal(a):

Prosím o informaci a to zda Václav Klaus v devadesátých letech používal zdravý rozum když nás vyzýval k utažení opasku na 3 až 5 let a současně nám sdělil,že po této době tady bude blahobyt?
Myslím si,že Václav Klaus nemůže vyzývat k používání zdravého rozumu,protože tento fenomén je mu naprosto cizí!
19. 12. 2007 | 16:40

Mirek napsal(a):

Pokud nekoho vyzyvam, aby odjel autem, nelze z toho automaticky dovozovat, ze mam ridicsky prukaz :-). Predpokladam, ze ho ma ten, koho vyzyvam.
19. 12. 2007 | 16:48

SuP napsal(a):

Vážený pane řediteli, i já přeju Vám hezké svátky a hodně zdraví. Těším se na Vaše další články v Novém roce.
19. 12. 2007 | 17:01

kena napsal(a):

Doporučuji každému, aby si na dostupných zdrojích ověřil, že na Bali se konference zůčastnilo 2500 "odborníků".
Z toho cca 90 klimatologů a zbytek tvořili politicí, aktivisté a z aktivistů těžící.
Podle jakého klíče byl dělán výběr jsem nikde nezjistil. Je ovšem pravděpodobné, že byl výběr většinou stejný jako u nás. Zelený ministr, za klimatology jeden z nejrasantnějších zastánců histerického proudu. Odpůrcům vstup zakázán.
19. 12. 2007 | 18:01

L.Metelka napsal(a):

Pro kena:
A kdo byl, prosím, na Bali za české klimatology? Moc by mě to zajímalo, protože ta akce byla (na rozdíl od akcí IPCC) skutečně politická...
19. 12. 2007 | 20:23

LEVAK napsal(a):

Ad Mirek:nejste poněkud vedle?Když někoho vyzývám aby odjel autem předpokládám,že to auto vlastní!Řidičský průkaz je v tomto případě vedlejší,ale nutná!
19. 12. 2007 | 20:42

LEVAK napsal(a):

podmínka!
19. 12. 2007 | 20:43

Mirek napsal(a):

Pro LEVAK:
To byl pokus o vtip, který jste asi nepochopil. Takže polopaticky. Chtel jste vedet, jestli Klaus pouzival v 90. letech zdravy rozum. To byla asi reakce na autorovo konstatovani, ze Klausovo kniha vyzyva k pouziti zdraveho rozumu. Ja jsem se Vam pokusil vysvetlit na prikladu, ze pokud Klaus ve sve knize dle autora vyzyva k pouzivani zdraveho rozumu, tak to neznamena, ze by si autor myslel, ze ma Klaus zdravy rozum ...
19. 12. 2007 | 21:07

matfyzák napsal(a):

Chybou (záměrem?) pana Klause je, že nebere v úvahu, jak silně polarizuje společnost. Jeho nezelené názory sešikují všechny odpůrce Hradu a nasměrují je tentokrát do náruče Al Gorea, příště mezi vášnivé zastánce návrhu pana Kaplického, ačkoliv jim doposud globální oteplování či využití Letenské pláně byly ukradené. Příznivci ODS a současného prezidenta budou naopak přísahat, že žádné oteplování není pozorováno, ba naopak, u nich se ochlazuje a ten návrh knihovny je fakt hnusný. Spoustu dalších příkladů převzetí (proti)názoru si doplnite sami. Vzhledem k mému spíše kladnému vztahu k VK si dovolím podpořit jeho názor, extrahovaný panem Tolaszem do bodu 4.: Používejte zdravý rozum!
Jenže pozor, zdravý rozum Vás jednak možná přivede do tábora vašich ideologických odpůrců, v lepším případě i k poznání, že by se odborné otázky měly ponechat odborníkům. Neumím ovšem poradit laikovi, jak rozpoznat odborníka :-(
20. 12. 2007 | 06:29

Gerd napsal(a):

To matfyzák:
Odborníka poznáte docela snadno:
1. Podle výsledků.
2. Je schopen přijmout kritiku a zamyslet se i nad jiným přístupem.
3. Analyzuje fakta a je schopen změnit svůj předpokládaný závěr z počátku uvažování na základě nastalých faktů. Neodborník upraví fakta, aby odpovídala předpokládaným výsledkům.

A nyní V. Klaus:

ad 1. Výsledek - provedení kupónové privatizace před vyřešením změny práva - legální rozkradení státního majetku ať už z hlouposti nebo úmyslně. Kromě něj na tom má podíl ještě tehdejší prezident jako morální autorita, poslanci, vláda. Zvýšení dluhu bank - na počátku privatizace se tvrdilo, že dluhy podniků z dob SSSR činí 7 mld. Kč druhotné platební neschopnosti(1992-93). O rok později 14 mld, a za další rok přes 130 mld. A pořád se to svádělo na SSSR. Skončilo to odlužením bank za asi 500 - 650 mld. Kč (čísla se různí dle autorů). Čili 7 mld. jde na účet státu, zbytek 493 - 643 mld. Kč byl rozkraden a umožnili to tehdejší politici.

ad. 2. Jako hlavní a nejvyšší narcis v zemi je příslovečný. Jeden příklad z mnoha. jeho vzor M. Thatcher, Iron Lady mu vytýkala, že má nejdříve nastavit v zemi právní systém a pak teprve privatizovat. Odpověděl, že zde jsou jiné podmínky. Další příklad je jeho příspěvek k náhledu na klimatické změny.

ad 3. Privatizaci hodnotí jako úspěšnou. Značná část občanů Čr má názor zcela opačný.

Je tedy Václav Klaus odborník? Podle mého soudu ne. Své vlastní názory si může prezentovat z politického důchodu, ČR už nijak prospět nemůže. Naštěstí pro nás, další experiment bychom nemuseli přežít.
20. 12. 2007 | 07:17

matfyzák napsal(a):

To Gerd
Kterak rozpoznat odborníka: Máte pravdu, že podle výsledků. Ve vědě to může například znamenat, že jsou předpovědi modelu později potvrzeny měřením. V případě klimatologie si ovšem budeme muset počkat stovky let.
(Co je trend, co je náhodná fluktuace, za co může člověk a čím vlastně za to může?) Jinde jsou na tom lépe, Vy jste evidentně odborník na odečítání čísla sedm.

k vašemu bodu 1:
a) úvěrová krize by nebyla, kdyby se rozběhla hyperinflace. Většina korporátních úvěrů měla fixní sazby a zadluženost by vyhnila sama. Zkrocená inflace je nepochybně úspěchem, ale o těch my Češi neradi mluvíme.
b) Rád bych si upřesnil definici slova rozkradeno. I studie ČNB říká (přesný odkaz teď k dispozici nemám, ale myslím, že bych ho uměl sehnat), že z těch stovek miliard bylo rozkradeno v právním slova smyslu jen malé procento. Miliardy, které např. do Saudkovy Škodovky nalila tenkrát státní KB, se rozplynuly v megalomanských projektech, nezvládnuté expanzi do světa apod. Jinými slovy tyto nevrácené miliardy daly mnoha firmám a firmičkám práci a oddálily něčí nezaměstnanost či krach. Taková nepřímá sociální podpora, jako když na tržišti tolerujete prodej neproclených a nezdaněných čínských triček, aby si chudý lid mohl levně nakoupit. Alternativou k tomu je, že ta trička zdaníte a zatížíte clem a vybrané penízky s velkou slávou předáte coby sociální dávku potřebným, kteří si za ně koupí teď už drahá trička. Čímž ovšem netvrdím, že by rozkrádání a korupce od úvěrových pracovníků bank až po koncové projekty neexistovaly. Jen že měly o řád nižší velikost, než jsou Vámi uváděné hodnoty.

k bodu 2: myslím, že potvrzujete moje tvrzení, že mnohým lidem jejich ideologie vytváří názory, zatímco by tomu mělo být naopak.

k bodu 3: Značná část občanů ČR si myslela, že nejlepší je Vladko Dobrovodský :-)
20. 12. 2007 | 08:51

matfyzák napsal(a):

To autor blogu
K bodu 3: chystáte v dohlednu dotisk, nebo počkáte až na nějaké doplněné, rozšířené,... vydání?
20. 12. 2007 | 10:21

RT napsal(a):

Dotisk jsme už udělali, máme dalších 1000 výtisků. Předpokládám, že nám nějakou dobu vydrží. V dotisku jsme pouze odstranili drobné chybičky, jinak je shodný.
20. 12. 2007 | 10:38

matfyzák napsal(a):

Prima, díky.
Z profesionálního zájmu: vydělá si na sebe taková publikace, nebo se to ještě musí dotovat?
20. 12. 2007 | 10:43

RT napsal(a):

Dotisk si už na sebe vydělá. Příprava před prvním vydáním byla dotována z grantu VaV MŽP.
20. 12. 2007 | 10:59

matfyzák napsal(a):

A už/ještě je to na pultech? Poradíte mi, prosím, kde to najdu? (Omlouvám se za neznalost, 90% procent času jsem mimo ČR a do svých oblíbených knihkupectví se téměř nedostanu.)
20. 12. 2007 | 11:03

RT napsal(a):

Do knihkupectví se to možná dostane (v případě zájmu) v lednu 2008. Jinak jsme zajišťovali distribuci sami (http://www.chmi.cz/meteo/at...).
20. 12. 2007 | 11:34

Gerd napsal(a):

To matfyzák:

Nemá smysl donekonečna řešit, co by bylo, kdyby ekonomická transformace proběhla jiným způsobem. Ovšem ohánět se dotováním některých podniků kvůli sociální přiměřenosti je podle mého názoru hloupost. Ještě to jde přijmout u několika podniků, ale u celé ekonomiky? Z čeho se vůbec podniky dotovaly a kde se ty peníze na dotace najednou vzaly?
Uvádíte jeden příklad neefektivního a megalomanského podnikání. Jenže takových bylo více a nejednalo se jen o jednoho člověka, takže chyba byla spíše v systému a jeho nastavení.
Pokud Vám vadilo číslo 7, to bylo číslo, které jistý ministr Dlouhý vyřkl, jako číslo druhotné platební neschopnosti v době, kdy se teprve rozbíhala. Poslední údaj, kdy se ještě zveřejňovala byl kolem 250 mld. U výsledného účtu vycházím z toho, kolik nás údajně stálo odlužení bank.
Pokud je Václav Klaus Váš nedotknutelný a nekritizovatelný favorit, neberu Vám Váš názor, jen si myslím, že doba se značně změnila a on již není schopen při svém působení ve funkci prezidenta ČR nijak prospět. Pokud by byl znovu zvolen, bude jen konzervovat současný stav a jeho funkční období budou ztracená léta. Je třeba dát šanci někomu jinému a nemusí jít jen o protikandidáta Švejnara.
20. 12. 2007 | 11:40

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.iwcwatches.us/Br... Breguet watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Br... Breitling watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Bu... Burberry watch for sale
30. 01. 2010 | 04:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy