25. 01.

Respekt

Stanislav Křeček Přečteno 726 krát

Z tepla novinářských nebo soudcovských kanceláří psát nebo rozhodovat je snadné . Nad událostmi , které mnozí mají ještě v živé paměti by však bylo odpovědné zamýšlet se znalostí věci s respektem k realitě ve které se udály. Jinak jde o jednání bez odpovědnosti a bez občanského smyslu…

Více »

25. 01.

Slepá cesta k bydlení ?

Stanislav Křeček Přečteno 570 krát

Problém takového řešení vidím také v tom, že se tímto ve společnosti vytváří stereotyp vztahů „majitel a zprostředkovaný nájemce“, což neodpovídá ani modernímu řešení této problematiky v Evropě, ani podstatné části občanů, kteří se o své bydlení chtějí postarat sami za rozumnou cenu.

Více »

20. 01.

Zákon o bydlení?

Stanislav Křeček Přečteno 958 krát

Hlavním problémem nového zákona je však to, že bez povšimnutí zatím zůstává ta převažující pracující generace, zejména mladých lidí, o kterých se zmínil i president republiky ve svém novoročním projevu, která nežádají finanční pomoc či podporu v nájmu nebo podnájmu, ale chtějí si sami své bydlení zaplatit za dostupnou cenu.

Více »

22. 11.

Migrační invaze a právo pro všechny!

Stanislav Křeček Přečteno 1646 krát

Volání po právech Palestiny (ať už tím myslíme cokoliv) může být chápáno jako legitimní volaní po právech Palestinců, ale také volání po zcela nepřijatelném a nemyslitelném zničení státu Izrael, a to přes tvrzení některých arabských představitelů o tom, že Židé udělali „historickou chybu“, že vůbec do Palestiny přišli.

Více »

15. 09.

Aha, tak v tom to je...

Stanislav Křeček Přečteno 2254 krát

Bez sebereflexe samotných Romů se to nezlepší.

Více »

17. 08.

Práva dětí mají mít přednost

Stanislav Křeček Přečteno 1529 krát

Ustanovení o páru u homosexuálního soužití nemá žádný právní ani faktický význam a lze očekávat, že v další sérií stále vznášených požadavků, bude vyslovena snaha o jeho zrušení. Pak oněm postavení dětí v takovém soužití,
nebo dokonce v případném zákonném uznaném manželství, by bylo právně ještě obtížnější

Více »

17. 08.

Segregace

Stanislav Křeček Přečteno 1452 krát

Termín „segregace“ používáme v této souvislosti jen sebemrskačsky, sebeobviňovatelně, v čemž nás stále utvrzují mnohé nevládní organizace, ale i někteří představitelé Romů. Problém je přece v něčem úplně jiném. V existenci sociálně znevýhodněného prostředí, ve kterém děti u nás někde vyrůstají. A pokud si nepřiznáme pravdu o příčinách této skutečnosti nějaké zásadní nápravy věci nebude dosaženo.

Více »

14. 08.

Romové: co chceme a co neumíme

Stanislav Křeček Přečteno 1722 krát

Romové: co chceme a co neumíme
V poznámce nazvané „Slabí proti slabým“ v Lidových novinách z 22. července komentuje M. Zvěřina nejen nedávné střety našich Romů s Ukrajinci u nás, ale zamýšlí se i nad některými obecnými problémy spojených se soužitím a integrací Romů u nás. Zaujalo mne zde konstatování, že „...dlouhodobý neradostný vývoj jasně ukazuje, že stát, tedy reprezentant většiny , to nechce nebo neumí změnit“. Co tedy vlastně pokud jde o tuto problematiku chceme a co neumíme řešit?
To že věci řešit příliš nechceme a jak konstatuje M. Zvěřina „…vládní tým je vždy pro alibistické řešení“, svědčí např. dlouholetá existence Agentury pro sociální začleňování. Výsledky její práce za léta její existence jsou, jak ukazuje vývoj, téměř nulové. Její představitel v hromadných sdělovacích prostředcích čas od času zdůrazňuje svoji ochotu poradit, ale tato pomoc zpravidla spočívá ve sdělení obecně známých skutečností. Což řada obcí již pochopila a s Agenturou nespolupracuje. Pokud by vlády – a zdaleka se to netýká jen vlády současné - skutečně měly zájem o sociální začleňování, musely by shromáždit tým skutečných odborníků, nikoliv společenství nadšených a ochotných.
Druhým důkazem nezájmu je nedávné jmenování vládní zmocněnkyně pro romské záležitosti. Při vážném zájmu o řešení této problematiky mohlo by se očekávat, že bude hledána obecněji známá a respektovaná osobnost s jistou autoritou i u většinové společnosti. Namísto toho byla jmenována Lucie Fuková, která úspěšně pracovala na regionální úrovni, ale na veřejnosti ji téměř nikdo před jmenováním neznal. K jejímu jmenování bezpochyby přispěla skutečnost, že je kolegyní vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, když společně kandidovaly za Stranu zelených v parlamentních volbách v r. 2013. Toto jmenování do vládních funkcí představitelů nebo představitelek jednoho názorového, menšinově ochranitelského pojetí práv, ke komfortnímu zajištění práv občanům, jak ostatně ukázala jejich prohlášení k nedávným událostem, jistě neprospívá.
Pozoruhodné na tom všem je, že romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny si zvolili jiného kandidáta na tuto funkci, ale tato volba nebyla respektována. Na protest proti tomu opustili tito zástupci Romů na konci minulého roku zasedání Rady, čemuž byla věnována jen minimální pozornost. Nezájem je zde demonstrován dostatečně.
Co bychom si naopak přáli je větší zájem samotných Romů o jejich záležitosti. V pořadu na TV 24 jsem nedávno sledoval rozhovor romského novináře, hudebníka a spisovatele Patrika Bangy a zaujalo mne jeho prohlášení, že ve svém okolí nezná Roma, který by nepracoval. Občané třeba Ústí nad Labem ve svém okolí naopak znají stovky Romů, kteří nepracovali nikdy. Tento zvláštní nedostatek interesu romské inteligence od skutečných problémů soužití Romů s většinovým obyvatelstvem je někdy až zarážející. Čtu pravidelně měsíčník „Romano voďi“, který vydává Romea. Někdy zajímavé komentáře nebo povídky jsou i zde prolnuty přesvědčením, že za vše může rasismus a xenofobie většinového obyvatelstva...
Nedávno dopravní podnik v Ústí nad Labem zrušil trolejbusovou linku do romského sídliště Mojžíř. S odůvodněním, že tak činí s ohledem na chování obyvatel sídliště k řidičům, majetku podniku a právem ostatních cestujících cestovat v bezpečí a čistotě. S tím ovšem nemá nic společného ani rasismus ani xenofobie. Při tak velkém zásahu do dopravní dostupnosti stovek lidí by bylo asi na místě očekávat, že se někdo z představitelů Romů k problému, nebo k hledání jeho řešení vyjádří. Nestalo se tak. Velký narůstající občansko- sociální problém jako je tomu dnes ve Francii u nás zatím nemáme. Čiňme vše proto, aby nenastal. vyšlo v

Vyšlo v Lidových novinách

11. 03.

Zakážeme nucené sňatky ?

Stanislav Křeček Přečteno 2226 krát

Problém této úmluvy nespočívá v potřebě nějakých nových a nám dosud neznámých právních ustanovení, ale v něčem mnohém podstatnějším. Jde o postavení a posílení pravomocí nevládních a nikým nevolených a nikomu se nezpovídajících orgánů a organizací, postavených v podstatě nad kompetenci státních institucí, které v demokratickém státě jsou odpovědny demokraticky zvolenému parlamentu.

Více »

11. 03.

Důchody

Stanislav Křeček Přečteno 2310 krát


Rčení „krádež za bílého dne“ pochází ze starých dobrých časů, kdy se kradlo pouze v noci.
Dnes, kdy se krade bez ohledu na denní dobu, to již nemůže nikoho poděsit.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy