Katolická církev ve Sčítání lidu 2021 – debakl či nikoli? Osobní pohled.
Ve čtvrtek 13. ledna 2022 vydal Český statistický úřad předběžné výsledky ze Sčítání lidu (SLDB) 2021, týkající se nepovinné odpovědi na otázku víry, náboženství a příslušnosti k církvi. Vyvolalo to pochopitelně velký zájem médií a víceméně zaznívalo uspokojení, že Česká republika nezklamala ve své pověsti stále více se sekularizujícího státu a jejích obyvatel odklánějících se od největších církví, zvláště Církve římskokatolické. O ní budu psát.
Notre-Dame: nehoda nebo znamení času? Reflexe jedné katastrofy
Když jsem viděl ono pondělí před Velikonocemi pařížskou katedrálu v plamenech, nebyl to pohled na stavbu někde v cizině, jejíž požár by byl pro mě pouhou kuriozitou. Tento chrám mi přirostl k srdci, i když jsem jej poprvé navštívil asi před deseti lety.
Zachrání nás "zdanění restitucí"?
Zanedlouho proběhne hlasování o důvěře vládě. Jednou z podmínek podpory má být také tzv. zdanění církevních restitucí. Takovou podmínku si klade Komunistická strana Čech a Moravy, a obě vládní strany tvrdí, že se s touto záležitostí nemají problém. Já ovšem musím říci, že s tím problém mám.
Ohlédnutí za Vánocemi: Jestliže Bůh sestoupil mezi nás, pak nemáme právo nebýt spolu
Právě končí vánoční doba. Líbí se mi, jak se všechno dává vždy o Vánocích do pohybu. Lidé chodí na vánoční trhy, na půlnoční mši, na návštěvy, navštěvují kostely a muzea s betlémy.
Svatojánské přemítání
16. května má svátek sv. Jan Nepomucký, světec, s jehož sochami se setkáváme snad na každém kroku. Je jakýmsi symbolem křesťanské podoby české krajiny. Ostatně asi právě proto se dostal i do milé cimrmanovské písničky „Elektrický valčík“: „A nyní, kdo tu všechno byl… a svatý Jan z kamene vytesán.“
Dobré vzdělání je nejlepší investice
Dnes, 7. dubna, si připomínáme Den vzdělanosti, který byl do českého kalendáře zařazen do kategorie „významných dnů“, schválených parlamentem. Sedmého dubna proto, že v tento den roku 1348 byla vydána zakládací listina Univerzity Karlovy. Ta byla první školou svého druhu ve střední Evropě.
Postní doba: Příprava na slavnost Života
Opět začala postní doba. Pro nás křesťany je to důležité období. Je to čtyřicet dní určených k obnově našeho nitra, naší osobnosti.
Hlavně to zdravíčko?
11. února, ve výroční den zjevení Panny Marie ve francouzských Lurdech, si římskokatolická církev každoročně připomíná Světový den nemocných. Letos je to už po pětadvacáté. Papež k této příležitosti posílá poselství, které není určeno jen nemocným, ale všem lidem dobré vůle. To letošní od papeže Františka má jako podtitul verš z Mariina chvalozpěvu Magnificat (Lk 1,49): „Veliké věci mi učinil ten, který je mocný…“
Paradox Vánoc – ani Sysifos ani baron Prášil, ale malé Dítě
Zítra opět zažijeme Štědrý večer a po něm dva vánoční svátky. Těšíme se na dny pohody, vzájemného obdarovávání, pozornosti jednoho k druhému i na všechny ty dobroty, které na nás na vánočním stole čekají. A k tomu všemu jedna pohádka za druhou či vánoční koledy a hudba vůbec. Možná se někdy ptáme sami sebe: Proč to všechno?
Lidská práva nejsou samozřejmostí, ale velkou vzácností
Nedávno jsme si opět připomněli Den lidských práv. Bylo to v sobotu 10. prosince. Moc se o tom nemluvilo. Je to příznačné pro naši dobu, která tady u nás pokládá lidská práva za naprostou samozřejmost.