Můj úřad vMelbourne mne kdysi poslal na několik měsíců na samý sever Austrálie, abych se zabýval zdivočelými buvoly, zejména využitím jejich masa. V Arnhemské zemi se jich tedy bahnilo kolem tří set tisíc. V době koloniální Austrálie bylo dvacet domácích buvolů arni bornejských dovezeno na nehostinné severní pobřeží, aby se tam udržela malá garnisona na živu, buvolím masem a mlékem britští vojáci pohrdli a pustili zvířata “do lesa“, kde se utěšeně rozmnožila.
Jako by ta naše R52 byla prokletá, když poprvé vešla do historie, byla nám její trasa nadiktována, měly jsme postavit cestu, která neměla sloužit nám, ale Třetí říši. Když by nám konečně mohla sloužit a spojit Brno s Vídní (čímž by se mohly zlepšit podmínky pro rozvoj regionu), je její stavba blokována obcemi a občanskými združeními. Některá tato sdružení argumentují ohrožením přírody okolo V.D. Nové Mlýny, stejné soustavy nádrží, která jim leží přes dvacet let v žaludku.Tak se neustále s úřady dohadují o trasování a výstavbu a mezi tím na Rakouské straně hranice pomalu roste dálnice A5 směrem k Mikulovu, kam by měla dorazit zhruba za pět let, v roce 2017.
Předseda KSČM Vojtěch Filip se ve svém rozhovoru pro Právo (20. října) vyjádřil k některým prioritám bezpečnostní politiky strany. Dají se shrnout do třech bodů: vystoupení z NATO, stop angažovanosti ČR v zahraničních vojenských misích a nesouhlas s vojenskými zásahy ve světě, neschválených Radou bezpečnosti OSN. Uvedená stanoviska nejsou nová, nicméně s ohledem na vzestup politického vlivu komunistické strany je jim nutné věnovat větší pozornost.
K. V. Rais napsal koncem 19. století román Zapadlí vlastenci líčící národní obrození v severočeském podhůří, a jestliže si dobře vzpomínám, tato knížka patřila do středoškolské povinné četby. Když jsem ji povinně, ale se zájmem četl, nenapadlo mne, že se jednou s takovým zapadlým vlastencem setkám – na severu Austrálie.
Tímto nechci hájit americké kandidáty na prezidenta ani popírat degeneraci z 'debaty' na vykřikování až překřikování volebních hesel místo odpovědí na položené otázky, kterou v těchto volbách nelze nevidět. Taky chci pochválit český tisk, který promptně a většinou objektivně o debatách informuje. Někdy, zcela neúmyslně také dezinformuje.
Kouzlo statistiky dává za pravdu Václavu Bělohradskému. Jedna z (dez)interpretací krajských voleb zní: ODS ztratila oproti minulým krajským volbám 78 mandátů, ČSSD 75 mandátů. Obě tedy dopadly stejně blbě. Ta čísla jsou přesná a jejich použití demonstruje platnost tohoto Bělohradského teorému: fakt bez kontextu nemůže být informací. Pokud si člověk ověří souvislosti pohledem do výsledků minulých voleb, zjistí, že ČSSD před čtyřmi roky dosáhla úspěchu téměř absolutního (né 99,8%, žijeme ještě v demokracii, proboha!) a neopakovatelného. Jakýkoliv výsledek odvozený jen srovnáním počtu mandátů z maximální základny bude nutně vypadat jako neúspěch. Opačně u ODS. Krajské volby 2008 byly pro tuto stranu katastrofou. Pro její další prohloubení , před oněmi čtyřmi lety považované za zcela nemožné, chybí adekvátní pojmenování. A to ještě situaci zachraňovali na Plzeňsku a s výhradou trochu Středočeši. A 9% v lidnatém Jihomoravském kraji? Co dodat... Z takového úhlu pohledu se mi ovšem reciprocita výsledků ODS a ČSSD jeví velmi pochybná.
NÁVRAT DO TOTALITY! Komunisté opět u moci! Rudá hrozba na obzoru! Takto na mě působí reakce některých novinářů a blogerů po víkendových volbách do krajských zastupitelstev, ve kterých komunisté rekordně posílili. Nebo neposílili? Zkusme se na volební výsledek podívat střízlivě a bez emocí, třeba skrze chladnou řeč čísel, a srovnejme si krajské volby letos s několika předcházejícími.
Teoreticky ano, ale narazíme na problém jak stabilizovat elektrizační soustavu. Jedním problémem, který je dnes výrazný v SRN, jsou toky výkonů, které je zapotřebí přenést v jiných směrech, než tomu bylo dříve, tento problém lze částečně řešit i bez stavby nových vedení. Stačí přebudovat rozvodny a provozovat linky jako HVDC (Vysoké stejnosměrné napětí), čímž vzroste potenciální kapacita na 140%.
V článku „Národ, svoboda, skandál... aneb Sklon k demagogii na webech politických stran“ jsem představil výsledky analýzy textů deseti politických stran. V diskusi zaznělo několik otázek na metodu analýzy a připomínek k ní. Zde jsou odpovědi:
Alexandr Mitrofanov minulý týden v Právu napsal, že o NATO se začíná mluvit jako o umírajícím organismu, který závisí jen na americkém kyslíku, jehož ale může být stále méně a s přepojením USA na Asii možná přestane proudit úplně.