Odbor mediální komunikace AV ČR: Vyjádření k textu pana Cermana
Smyslem této reakce je snaha vyvrátit nepřesné výroky, představit vznik a koncept knihy Židé v českých zemích. Společná cesta dějinami (NLN, 2022), dále osvětlit mechanismy, které předcházely jejímu vydání a kterými kniha prošla ve třech zemích světa, a závěrem upřesnit financování projektu.
Anglický originál knihy s názvem Prague and Beyond. Jews in the Bohemian Lands o dějinách Židů v českých zemích od raného novověku do současnosti je výsledkem mnohaleté práce devíti významných badatelů z pěti zemí světa, kteří se dlouhodobě zabývají výzkumem dějin Židů ve střední Evropě: editory a zároveň spoluautory jsou Kateřina Čapková (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR) a Hillel J. Kieval (Washington University, St. Louis), dalšími autory jsou Verena Kasper Marienberg (North Carolina State University), Joshua Teplitsky (Stony Brook University), Michael Miller (Central European University, Vídeň), Michal Frankl (Masarykův ústav a Archiv AV ČR), Martina Niedhammer (Collegium Carolinum a Ludwig-Maximilians Universität, Mnichov), Ines Koeltzsch (Central European University, Vídeň – od podzimu 2022) a Benjamin Frommer (Northwestern University).
Poprvé v dějinách historiografie o Židech v českých zemích se badatelé spojili ve snaze prezentovat na nejnovějším výzkumu založený výklad židovských dějin na tomto území. Pro knihu jsou specifické tři věci:
Zaprvé, kniha není psána jako dějiny politiky státu vůči Židům, ale z pohledu každodenní zkušenosti Židů. Tento důraz na jejich perspektivu se ukazuje především na výběru pramenů židovské provenience – židovské korespondence, cestopisů, rabínských respons, stanov a zápisů jednání reprezentace židovských obcí, modlitebních knížek, literatury pro ženy, židovského tisku, vzpomínek a rozhovorů, nebo i židovské kuchařky. Tyto užité prameny vyjevují reálný dopad státní politiky na jednotlivce i komunity a odhalují různorodost a pestrost židovských komunit, osudů a postojů.
Zadruhé, autoři usilují zobrazit život Židů a komunit nejen v Praze, kde byla vždy židovská komunita největší, ale též na periferii. Jednotlivé kapitoly i Demografická příloha knihy zahrnují vybrané komunity různé velikosti z území Čech, Moravy i Slezska.
Zatřetí, jak ukazuje především podtitul české verze (Společná cesta dějinami), záleží autorům na provázanosti každodenní zkušenosti i historické paměti Židů a nežidů. Jejich snahou je začlenit příběh židovských dějin do dějin společnosti českých zemí a nevyprávět ho jako paralelní, izolovaný děj.
Vydání u prestižního nakladatelství Pennsylvania University Press (2021) předcházelo recenzní řízení. Prostřednictvím citátům z recenzí, které nakladatelství použilo při propagaci knihy, víme, že jejich autory byli profesor David Rechter z oxfordské univerzity a profesor Moše Rosman z Bar-Ilan University. Nově máme také k dispozici recenzi časopisu Choice, který vydává Association of College and Research Libraries a ve které je kniha nejen velmi vysoko oceněna, ale je i „velmi doporučena“ pro univerzitní a vědecké knihovny. První prezentaci anglického originálu uspořádala letos v květnu v Bohemian National Hall v New Yorku Society for the History of Czechoslovak Jews pod záštitou Konzulátu České republiky, Českého centra v New York a v partnerství s Harriman Institute při Columbia University a s Leo Baeck Institute in New York (viz https://harriman.columbia.edu/event/book-panel-prague-and-beyond-jews-in-the-bohemian-lands/). Diskuse nad knihou byla také zařazena na program celosvětové konference badatelů, kteří se zabývají dějinami, politikou či literaturou střední a východní Evropy (viz program konference v Chicagu v listopadu 2022 – https://www.aseees.org).
Německý překlad anglického originálu vyšel pod názvem Zwischen Prag und Nikolsburg již rok před vydáním v USA, kde vydání akademického titulu trvá mnohdy déle, než je obvyklé v Evropě. O vydání německého překladu knihy vyjádřila zájem špičková vědecká instituce s důrazem na výzkum dějin a kultury českých zemí a Slovenska – Collegium Carolinum v Mnichově, které – v čele se svým ředitelem profesorem Martinem Schulze-Wessel – požádalo o podporu německého překladu u německého ministerstva kultury (Beauftrage der Bundesregierung für Kultur und Medien). Jednou z podmínek dotace byla i následná prezentace knihy v celé řadě německých i zahraničních měst. V České republice proběhla první prezentace knihy v německém překladu na německé ambasádě v Praze v únoru 2020. Kniha vyšla v prestižní řadě Collegia Carolina u nakladatelství Vandehoeck & Ruprecht a byla velmi pozitivně přijata v médiích i odborném tisku (viz https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/themen-entdecken/geschichte/geschichte-der-fruehen-neuzeit/55077/zwischen-prag-und-nikolsburg). Zájem o knihu předčil očekávání a již během roku 2020 bylo nutné připravit druhé vydání knihy. V květnu 2022 získala tato německá verze knihy Cenu Otokara Fischera, kterou udělují dvě prestižní vědecké instituce, jedna z Německa – Adalbert Stifter Verein – a jedna z České republiky – Institut pro studium literatury (http://www.ipsl.cz/fischer-cena).
Před českým vydáním knihy se Nakladatelství Lidové noviny rozhodlo, jak je u akademických knih zvykem, vypracovat na českou verzi knihy akademické posudky, které vyhotovili profesor Tomáš Glanc z univerzity v Curychu, docent Pavel Sládek, vedoucí Katedry Blízkého východu a vedoucí oboru hebraistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Dr. Jan Zouplna, dlouholetý vědecký pracovník Orientálního ústavu Akademie věd ČR. Všichni tři knihu k publikaci jednoznačně doporučili a jejich drobné návrhy na vylepšení byly zapracovány. Česká verze obsahuje navíc i největší počet doprovodných ilustrací a nově i mapu židovských obcí v českých zemích podle stavu k roku 1890. Hebrejská verze knihy vyjde u univerzitního nakladatelství v Izraeli. I zde prošla anonymním recenzním řízením.
Finančně projekt zaštítila nadace Thyssen Foundation, která poskytla prostředky pro dva dvoudenní workshopy autorského týmu v Praze (v letech 2016 a 2017), na korektury textu v angličtině a na překlad rukopisu z angličtiny do češtiny. Samotná práce badatelů na knize byla hrazena z jejich individuálních vědeckých projektů, kde jsou jejich kapitoly v knize Prague and Beyond jen jedním z mnoha slíbených publikačních výstupů. V případě Kateřiny Čapkové šlo o její projekt u GA ČR (více viz http://www.jewishhistory.usd.cas.cz/projects/the-inclusion-of-the-jewish-population-into-postwar-czechoslovakia-and-poland/). Další doplňkové granty jsou vyjmenovány v poděkování v knize.
Lze předpokládat a doufat, že po českém vydání knihy se kniha dočká zájmu i u české veřejnosti a recenzí, jejichž autoři budou knihu číst s otevřenýma očima a zájmem o to, co v ní autoři skutečně uvádějí. Fascinující historie Židů v českých zemích si to zaslouží.
Odbor mediální komunikace KAV
AV ČR