Zemanovi hradní lokajové byli případem politického kšeftování s řádem pro Jiřího Bradyho zaskočeni. Proti jasnému vyjádření manželky pana Bradyho i sdělení ministra Hermana postavili jen mlžení. Nemohli si dovolit obvinit pana Bradyho a jeho manželku, kteří nemají nic společného s naší vnitropolitickou situací, ze lži, sami se ale báli přiznat pravdu. (Forejt nejspíš pod hrozbou nevyslání jako ambasador do Vatikánu). Při tiskové konferenci, kterou oba lokajové svolali, protože skandál už začal eskalovat, Jiří Forejt, šéf hradního protokolu na všechny přímé otázky, zda s Bradyovými telefonoval, jak oni po příletu sdělili médiím, opakoval, že nebude nic sdělovat.. Jak jména oceněných, tak procedura předcházející udělování státních vyznamenání jsou prý tajné, i když na to žádný předpis ani sankce nejsou. Přitom i muzikálový zpěvák Hůlka už do médii řekl, že udělení státní ceny mu bylo sděleno telefonem. Forejtovo mlžení i Ovčáčkova pověstná arogance rozhodně věrohodnost jejich vystoupení neposílily.
Turecký diktátor Erdoğan splnil podmínky mnohem silnějšího diktátora Putina, aby se ten k němu milostivě sklonil. Omluvil se za sestřelení letadla a potrestal piloty stíhačky, která ruské letadlo sestřelila. Dopis s omluvou putoval dramaticky, aby došel v Putinem požadovaném termínu do Taškentu na summit zemí Šanghajské pětky. Za pošťáky posloužili Erdoğanovi diktátorští kamarádi Aliyev a Nazarbayev.
Piloti byli zase v rámci kolosálních čistek v armádě po nezdařeném puči označeni za stoupence Erdoğanova dřívějšího spojence, nyní arcišejtána Gülena a zatčeni. Dopis snad neobsahoval jen onu veřejnou, pro domácí konzumaci určenou posměšnou frázi, kterou Erdoğan rád používá při svých četných výpadech proti komukoliv, kdo mu zrovna nejde pod nos: „Ať se na mě nezlobí“. Za touto frází obvykle následuje …ale… Lid to tak alespoň lépe skousl. Však i my tu frázi známe.