Lesk a bída mikroúvěrů

17. 01. 2011 | 13:46
Přečteno 4402 krát
Mikrofinance a etické financování vznikly na pomoc těm nejchudším, k rozvoji jejich komunit, malého a středního podnikání. Dnes jsou především nástrojem lichvy a obohacování těch nejbohatších.

Mikrofinance vznikly jako odpověď na fakt, že naprostá většina chudých na naší planetě nemá žádný přístup ke standardním bankovním službám. Přitom je jasné, že pro rozvoj podnikání v chudých oblastech je vhodné použít také úvěry. Známe to nakonec i z Evropy a naší země, kde vznikaly družstevní banky, aby se drobní zemědělci a živnostníci vymanili z područí velkých bank, které je svými úvěrovými postupy buď vedly k bankrotu nebo k závislosti na velkých bankovních klientech.

Právě poučeni družstevním a komunálním bankovnictvím přišli rozvojoví pracovníci s novým finančním nástrojem, který měl pomoci při rozvoji komunit. Mikroúvěry vznikaly na lokální úrovni a byly určeny k podpoře malého podnikání. Počáteční základní jmění poskytly většinou nevládní organizace či církve a místní obyvatelé byli vedeni k tomu, aby si vytvořili vlastní strukturu, která bude o půjčkách rozhodovat a spravovat je.

Úvěry byly poskytovány za nízký úrok nebo zcela bezúročně – v takovém případě poplatky za správu úvěru samozřejmě zůstávají. Cílem bylo vytvořit vlastní finanční strukturu, která by rozvíjela komunitně substituční systém.

Splácení úvěrů, které si takto členové komunity navzájem poskytovali i spláceli, bylo na vysoké úrovni a ztráty minimální. Na mikroúvěry navázalo také mikrospoření a mikropojištění, a tak mohly být na lokální úrovni zajištěny mikrofinanční služby.

Paralelně vedle toho se na západě rozvíjel systém tzv. etického investování. Mnoho lidí bylo nespokojeno s tím, že banky, do nichž si ukládají peníze, je využívají na investice do zbrojení, výroby nebezpečných chemických látek, do jaderné energetiky a pod. Proto začaly vznikat instituce, které občanům nabízely investování do eticky neproblémových projektů, především v rozvojových zemích. Projekty úvěrované těmito společnostmi musely splnit stejná či přísnější kriteria, jako u komerčních bank. Studie proveditelnosti jsou pečlivě kontrolovány, ale výhodou je, že k získání úvěru stačí dobrý projekt a není potřeba dalších majetkových záruk. I tady se ukázala velmi dobrá splátková disciplína a dostatečný zájem na straně vkladatelů.

V reakci na to, začaly i některé tradiční banky nabízet spořící konta, u nichž garantovaly, na jaké druhy investic budou tyto peníze využívány. V rámci společenské odpovědnosti sem zařadily i komerční rozvojové projekty.

Úspěšně se rozvíjející mikroúvěry a etické finance vedly některé investory k tomu, aby na tento trh vstoupili. Obrovský objem chudých lačnících po dostupných úvěrech a relativně vysoká jistota návratnosti daly vzniknout rychle se rozvíjejícímu trhu s malými úvěry pro chudé. Vzhledem k tomu, že slovo mikrofinance vzbuzovalo důvěru a bylo již zavedenou značkou, použil i business pro své podnikání tento název. S původní ideou to však nemělo již nic společného.

Půjčky jsou poskytovány na vysoké úroky 25–120 procent. Ačkoli je stále deklarována podpora mikropodnikání, až padesát procent úvěrů je spotřebních. Poskytovatelé úvěrů nepocházejí z komunit a mají jen malou představu o životních podmínkách dlužníků. I když velkou část poskytovatelů takovýchto úvěrů dnes tvoří bankovní či nebankovní korporátní sféra, najde se i mnoho nevládních organizací, které se na tom podílejí také.

Zatímco standardní mikrofinanční instituce zůstávaly na okraji zájmu velkých rozvojových hráčů, nástupem komerční sféry do tohoto odvětví se situace změnila. Především po obrovském nárůstu popularity mikrokreditů v Bangladéši, které s podporou dotací od Světové banky poskytoval bangladéšský profesor ekonomie a zastánce sociálního podnikání Muhammad Yunus. Jeho banka Grameen perfektně zapadala do koncepce „trhem hnané" rozvojové asistence, která se zrodila ve Světové Bance a Mezinárodním měnovém fondu. Své zastání ovšem našla i v OSN a v mnoha rozvinutých zemích, především USA. Bill Clinton podporoval udělení Nobelovy ceny míru pro Yunuse (v roce 2006 ji skutečně dostal) a dodnes zůstává velkým zastáncem tržní formy mikrofinancí.

Už v době udělování Nobelovy ceny upozorňovali sociologové a ekonomové Jihu, že mikrofinance v této podobě jsou časovanou bombou. Že představa obrovské masy samozaměstnavatelů není realistická a nikdy ještě nevedla k většímu rozvoji. Poukazovali i na malý úspěch v boji s extrémní chudobou. Do „mikrofinancování" se však zapojovali noví a noví investoři. Tradiční banky včetně evropských a severoamerických otevíraly svá mikrokreditní oddělení. Výsledkem bylo, že se do dluhové pasti podařilo dostat další obrovskou část populace planety, a to pod zástěrkou podpory podnikání.

Poslední etapou bylo, že se původní nástroj mikroúvěrů spojil s nástrojem etického financování. Vznikly webové portály i spořící účty, pomocí kterých můžete přispět na mikroúvěrování chudých. Na příslušném webovém portálu lze najít, koho chcete financovat a poslat mu přes zprostředkovatele zajišťujícího daný portál své peníze. Samozřejmě, pokud se na tohoto ukázkového klienta vybere více, bude to rozděleno jiným klientům, třeba si za to koupí jídlo na příští měsíc. Úrok, který bude muset splácet, je v průměru kolem padesáti procent, váš vklad je úročen kolem pěti procent. Je to tedy lepší investice, než mnoho jiných vkladových produktů.

Pro západní vkladatele dobrá a celkem bezpečná investice. Systém má ovšem mnoho problémů. Úroky nad 20 % procent lze těžko chápat jinak než jako lichvu. Poskytování peněz chudákům, aniž by bylo jasné, zda je mohou splatit z proklamovaného projektu, je špatné. Vydělávat na těchto lidech je trapné.

Takové „mikrofinance" jsou totéž jako malé spotřební úvěry, které poskytují mnohé nebankovní instituce u nás. Klasickým příkladem je Home Credit, jehož smlouvy vypadají, jako by zájmem věřitele nebylo splacení úvěrů, ale vytvoření totální závislosti dlužníka na této firmě. Studie Člověka v tísni prováděná týmem Daniela Hůleho prokázala, že Kellnerova společnost je nejhorší na českém trhu. Organizace vedená Šimonem Pánkem tak jasně ukázala, na jakých základech stojí český kapitalismus a jeho nejúspěšnější protagonista.

Nemůžeme se tedy divit, že jeden z Kellnerových expertů – Pavel Kohout – spolu s dalšími propagátory volného trhu, vytvořili v České republice firmu na poskytování mikrokreditů chudým mexickým venkovanům. S ideovým ekonomem ODS a Zelených Miroslavem Zámečníkem spolu s aktéry kauzy elektronických zdravotních knížek pány Mládkem a Hronkem jsou sice zastánci tržních mechanismů rozvoje, ale pro jistotu si k firmě ještě založili nadaci, aby mohli žádat o státní peníze.

Problémem navíc je, jak správně uvádí experti z von Misesovo institutu, že část úvěrů splacená chudými musí být převedena do konvertibilní měny, aby bylo možno splatit zahraniční dluhy. A to s tím, že tyto úvěry žádné exportní příjmy negenerují. Tento problém u tradičních mikrokreditů nevznikal vůbec a u projektů etického financování je na něj pamatováno stále více a snahou je financovat aktivity vedoucí k exportním příjmům – ať už v rámci Fairtrade, nebo běžných komerčních, především zpracovatelských aktivit.

Mikrofinance a etické investování jsou dobrými sluhy, ale mohou se stát strašnými pány. To zaznamenaly banky, střadatelé i dlužníci v době krize. Navíc se ukázalo, že s mikrokredity se již obchoduje v rámci finančních derivátů a jsou i součástí portfolia důchodových fondů... Celosvětový úpadek se ovšem nevyhnul ani tomuto odvětví. Ukázalo se však, že tradiční, na komunitě postavené instituce vyšly takřka beze šrámů. Ať již je to v Africe nebo v USA.

Poučení je tedy několik. Mikroúvěry mohou fungovat dobře především na úrovni komunit, kde panuje dobrá obeznámenost se situaci lidí, a kde je možné také hledat flexibilní řešení v případě insolvence či zneužívání peněz. Tyto úvěry mají být používány projektově, aby v krátkém horizontu přinesly příjemci zisk.

Ačkoli jsou mikroúvěry dobré na rozvoj komunit, nejsou efektivním nástrojem k boji se strukturální nezaměstnaností. Je lépe podporovat malé a střední podnikání, než jednotlivé, vzájemně si konkurující samozaměstnavatele.

Tento problém pomáhá řešit etické financování zaměřené hlavně na takové projekty, které budou alespoň částečně generovat exportní příjmy. Vždy je nutné, aby se pamatovalo na společenskou odpovědnost, tedy aby projekt neškodil, nebo spíše přinášel prospěch celé komunitě a nepoškozoval životní prostředí.

To bohužel nemůžeme říci o půjčkách, která poskytuje Evropská rozvojová banka a které pomáhají hlavně evropským investorům obírat chudáky v méně rozvinutých zemích. O tom krásně vypovídá dokument ze Zambie režiséra Ivo Bystřičana Doba měděná.

Je zajímavé sledovat, jak se dobré myšlenky a úspěšné nástroje na zlepšení lidského života mění v nástroje na obohacení několika málo jednotlivců. A ještě zajímavější je, jak ochotně tomu lidé podléhají a nakonec to i podporují.


A jak to vidí ekonomové zprava a zleva:

Nejrizikovější úvěry poskytuje Kellnerův Home Credit

W. Bello, Microcredit, Macro Problems

Jeffrey A. Tucker, Microcredit or Macrowelfare: The Myth of Grameen

Pro Deník Referendum 14.1.2011

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy