Staré zlaté časy

18. 09. 2010 | 17:28
Přečteno 19803 krát
Často vídám články, ve kterých autoři kritizují velké přehrady, dálnice, obří budovy skladů či chladicí věže elektráren hyzdící krajinu a dávají je nostalgicky do protikladu s tím, jak citlivě se ke krajině a přírodě údajně chovali naši dávní předkové nebo jak se k ní chovají přírodní národy.

Skutečnost je ale trochu jiná. Lidé asi zásadním způsobem přispěli k vyhubení mamutů a ostatních velkých savců v Evropě a Americe už před desítkami tisíc let. Starověcí stavitelé lodí zlikvidovali rozsáhlé středomořské cedrové lesy. Stopy po mimořádně silném znečišťování životního prostředí starověkými a středověkými primitivními hutěmi se dají snadno nalézt i dnes.

„Přírodní národy“ vyhubily obří nelétavé ptáky na Madagaskaru a Novém Zélandu teprve před několika staletími.

A co Jakub Krčín? Jeho rybníky zničily rozsáhlé biotopy mokřadů, které by dnes byly rezervacemi prvořadého významu.

Nejsme v tom ničení přírody v principu o nic horší – jen máme účinnější nástroje...
Ale na druhé straně si asi i mnohem lépe uvědomujeme všechny souvislosti a snad se ve srovnání s našimi předky už přece jen přestáváme chovat tak bezohledně "tržně".
Takže je asi velmi pravděpodobné, že z amazonských pralesů toho přece jen zbyde víc než z těch někdejších středomořských cedrových lesů...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Anup1 napsal(a):

Light:
S Vaším výkladem vcelku souhlasím,ale dodávám,že nejpřirozeněji vystupuje duše z těla k"cestování"ve spánku,kdy je zároveň naprosto spolehlivě chráněna před napadením dušemi nízkého astrálu.
25. 09. 2010 | 15:45

Dalibor Štys napsal(a):

To DF

Wittgenstein napsal, že o čem nic nevíme o tom máme mlčet. Na což Carnap odpověděl, že to jsou zrovna ty nejzajímavější věci.

Oo je to ale jinak: okolnosi mne nutí se jaksi politicky rozhodovat, moje vláda se zapojuje do ochrany velryb a deštných pralesů. A posílá tam peníze z mých daní.

1) O tom, k čemu mám co říci. A já pořád vidím jen ten les, který byl v mém dětství na procházku a dnes občas rozrytý harvestery, ale vesměs džungle nebo čerstvá výsadba, protože na zalesňování jsou dotace. O českou krajinu žádný strach, ta byla holá už mockrát a taky zarostlá a pořád dokola.

2) K tomu, o čem nemám co říci ale někdo pořád otravuje, že se k tomu mám vyjádřit:
Není šance ovlivnit chování lidí z rozvojových zemí tak, aby byla zachována druhová pestrost. Je třeba si tedy položit otázku, jak nás skutečně ohrožuje těžba deštného pralesa a jestli ano, co s tím. A podle mne je to prosté. Zbohatnutím populace, byť i jen zdánlivým (dáme jim elektrickou přípojku, mobil a internet), klesá porodnost. A (více nebo méně) přirozené porosty se vrátí tam, kde lidé krajinu opustili.

Jelikož se tam osobně těžko podívám, po pravdě se mi tam ani nechce, záleží mi spíš na tom, zda mne tamní děje klimaticky skutečně ohrožují. A myslím, že ne. Proč se tam nepodívám? Ještě zdaleka jsme neprojel civilizovanou Skandinávii a Kanadu, která je mému srdci milejší a neni tam vedro.

Pokud jde o odborníky: Rád si poslechnu lidi, kteří v studované zemi žili a pracovali několik desítek let, znají jazyk atd. Ostatní viděli z rychlíku oblasti, které jim naservíroval jejich hostitel. Potkal jsme jen málo vědců, kteří neobhajují svůj pohled na věc a jsou neovlivěnění svými přáteli a sympatiemi. Ono to totiž nejde, nedostávali by granty.
25. 09. 2010 | 17:18

forejt napsal(a):

Priroda nas postupne pohlcuje. Krasne je to videt na starych fotkach a kresbach krajiny. Tam kde byly drive krasne temer hole plane je dnes prebujela zelen a kopce jsou zalesneny. Casto zanikaji pohledy na krasne hrady a zamky. Z rozhleden, ktere s laskou budovali nasi mili predkove neni casto nikam videt. Neodvazuji se ani pomyslet jak tohle skonci. Nase stale sublimovanejsi spolecnost prestava dravou prirodu zvladat. S tim bychom si nemeli zahravat. Dnesni clovek je svoji prirozenosti mestak a proto maji snadnou ulohu autori ruznych sentimentalnich TV poradu o prirode, nebo dokonce o zahradniceni. Zahradniceni vetsinou spociva ve velkych ocich mestaka, ktery si dela ohromne plany se zalozenim zahrady, samozasobitelstvim ovocem a zeleninou. Zakratko zjisti ze na prirodu nestaci a zacne najimat ruzne profesionaly coz rychle okouka z TV poradu typu "Zahrada je hrou." Smutny je pripad rodiny zname rezizerky, ktera se prestehovala z Prahy na Malou Vraz. Tak dlouho se bala, ze svymi zasahy porusi rovnovahu v prirode az cely jeji pozemek zarostl tak, ze je rodina nekolik let nezvestna.
26. 09. 2010 | 02:02

santawizard napsal(a):

ještě něco:faraonovi se taky zdál luicidní sen,který mu Josef vyložil.V budoucnu však počitače budou schopny nahrát tvůj lucidní sen přímo na CD.Nemusíš vzpomínat a hned ráno si to můžeš přehrát.Paměť člověka co všechno dělal ve dne v bdělém stavu a paměť člověka co dělal ve snech má podobnou kontiunitu.Superid a id versus ego a superego je psychologický pohon.Snivec a snílek splynou do nirvány jako mrtvá a živá duše.Tvoje zkušenost z astralním cestováním se stejně podobá jako drogový výlet rozšířeného vědomí..Nevím do jaké míry jseš Baron Prášil.a nebo samotný Don Juan.Do kroniky Akaši v létajícím talíři virtuální reality ,to je taky všechno spojeno s technickou a duchovní vyspělostí.Zlom vaz a lovu zdar.Zbývá už jenom náš originální Les. Jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá,že pro les nevidíš stromy a pro stromy nevidíš les.Šetřme naše peníze a naše lesy!!!!
26. 09. 2010 | 02:16

Light napsal(a):

to Santa:

"V budoucnu však počitače budou schopny nahrát tvůj lucidní sen přímo na CD."

Takže si své sny budeš moct vypalovat "do sbírky luciáků" a pak je porovnávat s originálem plánů faraónních orion hlídek greys, které Ti harpem ve spojení s mozkožrouty pouze modifikují mysl ve výzkumné laboratoři a když by se Ti náhodou zdálo něco jinak, než je na CD, tak sny jednoduše vyreklamuješ a oni Ti je pak urychleně opraví že??? Povedené a zdá se to být i výhodné?

V takové budoucnosti bude jistě snadné cestovat kamkoli např. pomocí energie tužkové baterie, napojené na ufovoltaický článek free energy, nebo máš jiné zprávy?:-) Myslím však, že takovéto zastaralé technologie jednoznačně pocházejí z vývoje našich civilizací zpět k opům.
27. 09. 2010 | 14:49

santawizard napsal(a):

To nevím jak by se ta myšlenka dala zneužít!!!!Proto je nutné bojovat proti zneužívání dětí v kostele a zneužívání drog na ulici a zneužívání bible a zneužívání zákonu a zneužívání peněz atd už tedka !!!!
27. 09. 2010 | 18:07

Light napsal(a):

to Santa:

...no jasně, ale ne nožem nebo se zjevnou nebo skrytou zbraní v ruce, ale umem a mocí srdce, hlavou moudrosti a rozumem na dlani ! K myšlenkám pomůže Ti čas, proto vítej bratře, do stavu Blanických rytířů a vydej se na cestu společně s námi, po hledání pravdy ohleduplnosti a spravedlivých mravů obyvatel Země, námi ochraňovaných zákonů duše vesmírné civilizace...
28. 09. 2010 | 09:38

santawizard napsal(a):

to je jasný.Já raději než revolverem tak bojuji pérem a raději než puškou tak lovím fotoaparátem odjakživa..Já mám ale obavu o vás!Nic nového neříkáte.Chcete jenom slepou poslušnost.Rovněž ,já nehledám nikoho, ke komu bych se mohl přidat,ale naopak ,aby se přidali ke mně.Mne jde hlavně o konopnou subkultůru a hospodskou kultůru.Marijuána gurové žijí alespoň v Indii,ale tabákoví mágové a hospodští kaplani neexistují ani na Sicilii.Nemyslíš,že okultisté a náboženští fanatici budou za to potrestání více než obyčejní atheisti,kteří jako jediní nemusí věřit ani v ježíše ani v satana natož nedej bože v nějakého tabákového mágiho a hospodského kaplana?.Proč neřekneš nějaké moudrosti právě na tento topik a ne na jiný topik.Hledám odpovědi jenom na tyto otázky.Na všechno ostatní odpovědi už mám.Můžeš mne vyzkoušet.Díky kámo. Bůh ti zaplať!!!!!
28. 09. 2010 | 14:54

santawizard napsal(a):

dodatek:Václac byl na straně Melchizedeka ale Boleslav byl na straně Leviho!?
01. 10. 2010 | 18:25

Josef Volf napsal(a):

Važení, je mi 57 let a zjistuji ,ze komunismus opravdu nebyl tak hrozny jak nekteri popisuji. Marx a Engels to meli propracovane dobre jen se psal jiny letopocet.To ze se v 50 letech zaviralo a zabijelo je jev ciklicky. Akorad to komunisti moc nekomentujou nebo neobhajujou, nevim proc ale mel by se vysvetlit princip socialismu a kapitalismu ve svete. Je pravdou ze veskere zmeny pochazeli ze zapadniho sveta , ale myslim si ze tento svet je nejzkusenejsi v kapitalistickem systemu vubec.
A ze vstali ruzni myslitele neni snad nahodou.Spojovat nacizmus a komunismus si mysli je trochu tak necitne. Hitler byl chudak ,ale dokazal neuveritelne. Vysvobodil lidi z utrap krachu, ale jak postupuji dejiny stalo se to co se stat nemelo. To je vrazdeni nevinnych lidi.Komunismus toto cilevedomi take precenil a neni divu , ze dnes lide odsuzuji toto konani komunismu. Bylo by potrebne jako to vysvetluje senatorka Semelkova, aby clovek pochopil nenasilne oc tu bezi lidstvu.Trochu jinak podat svetu socialismus a nenasilne lidstvo presvedcit. Verim , že opet ti bohati a zamozni nepochopi a neodevzdaji se bezkrveproliti svych zasad.Je to pochopitelne. Ja kdyz budu mit blahobit tak se dobrovolne take nevzdam ve prospech chudych, je to logicke.Ale komunismus castecne zajistoval klid a uspech tohoto cile. V Evrope jsou ruzna uskupeni socialisticke nebo komunisticke, spojeni proleteriatu by melo uspech, plne tomu verim.Jedinou zasadou co konismus zajistoval byl klid a castecna pohoda lidi.Ve svete bourlivem se to neda jinak zajistit nez policii a to neni reseni. Protoze tlak policie na obyvatele vidim totez jako tlak komunistu na obcana. Krev jako krev neni v tom rozdil!50 let komunismu by se melo zhodnotit a vyuzit ve prospech lidstva,nelze do nekonecna chodit okolo horke kase a rikat ze kapitalismus se neda reformovat.
Dekuji za komentar a omlouvam se za pripadne chyby. Volf J
26. 02. 2011 | 12:07

Josef Volf napsal(a):

Volf
Dnes jsem se rozepsal jak nejaky spisovatel, ale svetu se musi vysvetlit co komunismus a socialismus chtel rici.Neni nahodou ze Klement Gottwand se narodil a pusobil. Byl to clovek chudy a nestastny take jako ostatni lidi, ale mel to stesti ze se dostal do byvaleho Sovetskeho statu a snazil se o to nejlepsi pro nasi zemi. Lenin chtel pro lidstvo take to nejlepsi, ale nedarilo se to tak jak mel v myslenkach uskutecneni a postupoval tak jak postupoval. Musel pouzit ruzneho nasili a presvedcovani a zaroven prikladu ze neni jen tak obycejny revolta a ma silu veci dat do pohybu a zmenit, coz se mu tez povedlo.
Evropska Unie je vlastne to co uz jednou lidstvo v Evrope vybudovalo v jinych rezimech.Neni nic jineho nez opet vymysl ze zapadniho sveta se spojit ve velkou rodinu trochu tak jako Amerika. Tato Evropa kdyz nebude socialisticka tak bude stradat kapitalismem do skonani sveta. Bohati cele Evropy se pouze spoji a budou nasilne propagovat svuj svet treba i policii, aby donutili ostatni stranu respektovat jejich pocinani. A je to totez jako proletari vsech zemi spojte se , jen trochu jine podobe jak to delaji komuniste.A ted kdo prvni v Evrope zahaji toto tazeni na obyvatelstvo ma vyhrano do konce staleti dokud neprijde nejake rozdeleni , to je v krajnim pripade opet valka na svete.Protoze nespokojeny obcan a hodne vyrobku a techniky vede k rozpadu spolecnosti.Co je platne , kdyz je vyrobku dostatek a pro urcite casti obyvatelstva , kdyz nespokojenych je vice jak poloviva a vice. Prikladem je Arabie kdyz nespokojeny obcan vstupuje na pudu bohatych a mysli si ze je tu vitan jako hrdina. V nasich zemi se o tom da diskutovat nebot je jeste cas , ale v Arabskych zemi uz neni diskuze , pouze jen smrt a preziti.Priklade at zustava stale Cina , Kuba a ostatni socialisticke svety. Je to sice otrepane slovo , ale obcan v techto zemi se citi do urcite chvile dobre, lepe jak Japonec ktery je obklopen bohatstvim a vyrobky civilizace. Obyceny Japonec je chudak a zbidaceny clovek.
Toto kdyz komuniste budou propagovat nenasilny zpusobem, veri tomu ze ostatni prumerni toto oceni.
Predem dekuji za pripadne chyby Volf
26. 02. 2011 | 12:47

auto insurance in virginia napsal(a):

Excellent items from you, man. I've consider your stuff previous to and you're just extremely fantastic. I really like what you've bought here, certainly like what you're saying and the best way through which you are saying it. You are making it entertaining and you still take care of to stay it smart. I can't wait to learn far more from you. This is really a wonderful site. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
10. 08. 2011 | 16:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy