Střezme odkaz Velké listopadové sametové revoluce (VLSR)!

14. 11. 2010 | 16:00
Přečteno 48719 krát
Opět se blíží výročí Velké listopadové sametové revoluce. Využijme této příležitosti a zopakujme si, jakých skvělých úspěchů jsme za těch 21 let dosáhli, a co by se snad ještě mohlo vylepšit:

A U T O C E N Z U R O V Á N O

A U T O C E N Z U R O V Á N O

A U T O C E N Z U R O V Á N O

Vysvětlení viz ZDE.

***********************
Bohužel se stalo, že můj společensky nebezpečný text byl mezitím vyvěšen i na jiných serverech, např.

http://www.literarky.cz/domov/politika/2919-stezme-odkaz-velke-listopadove-sametove-revoluce-vlsr

http://www.outsidermedia.cz/Strezme-odkaz-Velke-listopadove-sametove-revoluce-VLSR-1.aspx

http://www.rodina.cz/nazor14399312.htm

http://radioulambatar.blog.cz/1011/21-vyroci-vlsr-bilance

http://wp.sms-praha.cz/

http://uni-sex.blog.cz/en/1011/strezme-odkaz-velke-listopadove-sametove-revoluce-vlsr

http://nezavisli.blogspot.com/2010/11/strezme-odkaz-velke-listopadove.html

Je ovšem jasné, že zodpovědnost za ty budoucí hořící ulice a univerzity a teroristické činy s desítkami mrtvých, které onen text vbrzku vyvolá (jak správně upozornil pan Stejskal) padá teď pouze a jedině na provozovatele oněch serverů - já si myji ruce....

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

argun napsal(a):

Karel Mueller
Aha. Omlouvám se. Nicméně - v ekonomice, kde tržby i náklady jsou plánovány na základě nereálného směnného kurzu pojem dluh vlastně neexistuje. A pokud, tak se vyřeší škrtem pera. Ve volné soutěži je to jinak.

To máte tak - na rybníku na návsi loď nepřevrátíte, i kdyby jste se na hlavu stavěl. Na moři jste kýlem nahoře raz dva, stačí chvíle nepozornosti. Samozřejmě je možné zůstat na tom rybníku.

Tím neříkám, že to, co je, je dobře. Právě naopak.
15. 11. 2010 | 12:16

neo napsal(a):

rejpal:

já druhou stranu mince nekritizuji. Pouze konstatuji, že dnes lze sledovat prakticky cokoli aniž bych nějak hanil výtvory dřívější.

Taky mám rád filmy vyprodukované za minulého režimu, ale mám rád i ty současné a těším se na ty budoucí...
15. 11. 2010 | 12:20

Levičák napsal(a):

To:Xury
Rád Vám to napíši,je mi dost pře padesát let,noviny jsem nekupoval a nekupuji je ani dnes.Kupoval jsem spíše časopisy jako Svět motorů,Fotografie,Dikobraz.A opět opakuji,kde chybí argumenty nastupuje hrubost a ta již není o diskusu.Pokoušet se někoho ukřičet na někoho platí,na mě ne.
15. 11. 2010 | 12:28

anti politik napsal(a):

Luba to je právě to co Stejskal nechápe. To že máme prachy je zřejmě ona svoboda! A teď aby bylo jasno i všem obdivovatelům těch rádoby výdobytků kterých jsme údajně dosáhli! Mám poměrně výrazně dost peněz, ale tenhle zlodějský režim je prostě hrůza a běs i když bych měl být zastáncem-nejsem! Podle mě jsme vyměnili slušnost za pozlátka a náš disent s pomocí západu s námi naložil jako Amíci s indiány! Za zrcátka, ohnivou vodu a pár barevných korálků nás pomalu, ale jistě jako národ likvidují a prodávají a pokud nezasáhnem tak budeme co nevidět ve vlastní zemi cizími! Čeho jsme za dvacet let tedy dosáhli? Biliónových dluhů ve státním rozpočtu, další stamiliardové dluhy jsou mimo rozpočet ve městech a obcích. Tento dluh obcí je schválně vyloučen ze státního rozpočtu i když je to taktéž dluh státu a je našimi politiky kamuflováván jako se tomu dělo v Řecku a světe div se jede v tom i pravice! My totiž máme dluh dvakrát až třikrát takový než uvádějí oficiální místa! Tuším, že celkově máme dluhy asi tak tři, čtyři bilióny. To by bylo fakt smutný kdyby nám za ty prachy nepořídili aspoň pár barevných fasád jak tady někdo mlel! Jenže za peníze rozfrcané naší polistopadovou elitou by to muselo být minimálně pozlacený!
15. 11. 2010 | 12:37

PatientO.T. napsal(a):

Václav Hořejší – zmrtvýchvstání politologa

Byly to dlouhé měsíce, během kterých se zdálo, že někdejší enfant terrible serveru aktuálně.cz nejenže již nedokáže napsat jakkoli zajímavou studii, ale nebude již ani schopen najít dostatečně provokativní nadpis pro svá díla, takže obvyklou myšlenkovou prázdnotu nezakryje ani dříve pravidelná zuřivá masivní polemika Hořejšího zastánců a odpůrců.

A ejhle, téměř vpředvečer výročí událostí ze 17.11.1989 přichází Václav Hořejší s brilantním rozborem vývoje této země za poslední dvě dekády.

Bohužel, formát eseje nedovolil autorovi blíže popsat výchozí stav, a tak se musíme spokojit s jeho v minulosti mnohokrát opakovanou geniální tezí, že v totalitní ČSSR se nežilo špatně.
Obdivuhodný je Hořejšího nikoli prvoplánový humor, nýbrž složitě členěný a mnohými detaily zabírající se ironický pohled na současnost. Rafinované jinotaje nutí čtenáře, aby se navzdory zdánlivé lehkosti díla, hlouběji zamýšlel nad jednotlivostmi i celkem české politické scény. Jediná výtka směřuje k tomu, že Hořejší, dle mého, nedefinoval obecně známé, korektně ovšem zatím v žádné odborné práci nepopsané alternativy vývoje naší republiky.
Výtečná je Hořejšího odvaha, s níž se nebojí ukázat prstem na zodpovědné hybatele (Ježek, Havel, disidenti, Bush).

Naprosto impozantní je přesně podaný výčet zatím nedosažených cílů, ke kterým by Hořejší rád nasměroval naši společnost. Závěrečný odkaz na myšlenkové souputníky považuji za důkaz autorovy ochoty kdekoli nalézat a spojovat spřízněné mozky, z jejichž potenciálu vzejdou snad další triumfy lidského ducha.

Resumé: Hořejšího poslední leták snese svou neúprosnou strohostí srovnání s Hemingwayovými nejlepšími díly a svým břitkým ostrovtipem s tvorbou Wildea i Shawa. Posuzujeme.li jej jako politologickou práci, nalezneme adekvátní současná měřítka snad jen u Fukuyamy…

Jan Rejže, kritik
15. 11. 2010 | 12:47

Kamil napsal(a):

Autorovi:

V úspěších chybí ten hlavní - podařilo se zlikvidovat bez jediného výstřelu Československou republiku jako stát, což se nepodařilo ani sovětským okupantům.

V nesplněných výzvách chybí ta hlavní - nepodařilo se dosud obnovit blahodárný vliv náboženství ani autoritu církví, ač se o to četní místní i zahraniční buditelé již léta trpělivě pokoušejí.
15. 11. 2010 | 13:01

argun napsal(a):

Zas ta Rejže! Nedá si pokoj. Analytická skoro jako vlk, jen ještě nebouchla hlavičkou o hřebíček.
15. 11. 2010 | 13:09

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

já bych raději vyčkal na hodnocení pana Prof. Ing. Prezidenta Václava Klause. Nic nevnese více světla do poznání skutečnosti jako náhlý osvit Slunce.

Ve svém tradičním růžovém monologu rozežene chmury pochybností na čele nevědomých a sjednotí nesourodé podhradí k radostnému utažení si dluhového pásku kolem obnaženého hrdla. Zajisté přitom nezapomene zodpovědět otázku "Kdo za to může" a zmobilizovat národ k odporu a potrestání viníka.
Již se těším na další kabaretní kousek z hradní estrádní dílny.
15. 11. 2010 | 13:14

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Spisbu ing.Klause nečtu. Nezajímá mne.
15. 11. 2010 | 13:18

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

pan Profesor již ve svém původním fanclubu patrně není populární a jeho nesmrtelná dílka a vystoupení zmizela ze seznamu povinné iteratury. Podobně jako politologické perly expremiéra Topolánka, který snad nyní v závětří vedle přípravy na výkon další odpovědné funkce na zavětřeném postu píše své paměti.
15. 11. 2010 | 13:26

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Pěkné, nevím ale, proč mi to píšete. Nikdy jsem nepatřil mezi Klausovy obdivovatele, nikdy jsem ho nevolil.
15. 11. 2010 | 13:28

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

doba je překotná a nepřehledná. Snad by mohli vnést trochu světla do hodnocení vývoje nové neotřelé tváře starých politických matadorů v čele recyklovaných politických odpadlíků - TOP 09. Tato strana má v sobě velký myšlenkový potenciál. Sdružuje lidi s širokým názorovým vějířem, kteří si názory tříbili v nejrůznějších politických stranách.

Třeba vydají k výročí VLSR nějaké společné prohlášení. Jistě jim při jeho koncipování bude nápomocen jeden z Otců současného stavu - světový dramatik Václav Havel.
15. 11. 2010 | 13:37

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Rovněž TOP 09 jsou mi lhostejní. Snad je zbytečné podotýkat, že ani je jsem nevolil...
15. 11. 2010 | 13:39

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

I cože, cože? Odlehčené hodnocení pana Prof. Hořejšího se vám, jak se zdá nelíbí.

Monology obou Václavů ani mladé progresivní politické krve v čele TOP 09 se vám taky nepozdávají.

Zřejmě výročí VLSR oslavíte v ústraqní, v nejužším kruhu rodiny a přátel, bez zbytečné pompéznosti a okázalosti.

A to vám chválím. Oslava zadlužování vyžaduje pietu. Pro obveselení
http://www.verejnydluh.cz/
15. 11. 2010 | 13:55

blue jay napsal(a):

Vasek Horejsi ma odvahu,
Tento brejlatej clovicek je placen statem. Tedy lidmi co se skladaji na jeho vyplatu. Nevim kolik z nich jsou pravicaci ci levicaci. Ale jiste to Horejsiho kdyz jde do banky nezajima.
Hlavne ze ma FREEDOM svobodne psat co si mysli. Slo to za rezimu ktery tu on otevrene obdivuje? Me Horejsi pripada jako pubertak ktery se probudil z mokreho snu a tvrdi ze se mu nic nezdalo.
15. 11. 2010 | 14:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Lubo,

mít svobodu znamená pro každého prakticky to samé (pro hendikepované, méně hendikepované i ty, co si o sobě myslí, že jsou nehendikepovaní).

Jednou z mnoha svobod je, že můžete svobodně pomáhat jiným překonávat jejich hendikepy (dokonce se za tím účelem můžete i sdružovat).

Jinak něco jiného je dle mého svoboda institucionální (např. ústavní, včetně toho, jak je naplňována) a něco úplně jiného svoboda, k níž každý z nás dospívá (třeba svoboda něco nedělat, byť za to bezprostředně nehrozí žádní sankce, či naopak něco dělat, byť to nepřináší žádný hmatatelný profit). Svoboda jednat svobodně.

A to Vám ta první, institucionální může setsakra znesnadňovat (i když jistě nikdy ne zcela překazit).

A samozřejmě drtivá většina z nás potřebuje k prožívání své svobody plný žaludek, střechu nad hlavou a zdraví. Jen někdo tomuto přisuzuje absolutní prioritu a jiný zase menší (nesoudím, co je správně a co špatně, jen konstatuji).

Libor Stejskal

P.S. Mimochodem pro mě je jedna z nejdůležitějších svobod svoboda nebýt furt na všechno kolem sebe naštvaný ;-) Svoboda nekazit si život sám. Dost jsem tim štval lidi už i před dvaceti lety ;-)
15. 11. 2010 | 14:06

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Místo hloupých spekulací o mně můžete popsat, jak vy hodláte strávit blížící se státní svátek.
15. 11. 2010 | 14:15

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

důstojně. Jako každý pohřeb.
15. 11. 2010 | 14:27

Stařeček napsal(a):

já jsem znal jednoho jezevce a ten za socialismu tahal po hale vozíček s vercajkem a kolegové ho nepustili k práci, neboť si vždy, když se něčeho chytil přivodil úraz, nebo něco zmrvil. Zato byl vyhodnocen několikrát za nejlepšího pracovníka. Byl členem milice a i tam vybočoval z řady, neboť šel opačnou nohou. Oni ti jeho kolegové v práci to za něj pak museli dohnat. Je velkým omylem některých zde píšících synků minulých funkcionářů, že se nemuselo dělat. Muselo. To že nemuselo, může psát jenom "-..."..!
15. 11. 2010 | 14:34

mb napsal(a):

pro nic 2 39 ... podejte trestní oznámení .... sdružte se ... spojte se případně s místní SZ je li jaká ... dostaňte ty hajzly ... hodně štěstí ....
15. 11. 2010 | 14:42

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
tvrdíte, že mít svobodu znamená prakticky pro každého to samé?

Ale kdepak - možná teoreticky, nikoli však prakticky.

Již z potřeby nějak fyzicky existovat vyplývá naše závislost na něčem (na zdrojích) nebo na někom (na poskytovatelích).
Závislost, nikoli svoboda.
Lidská svoboda je svobodou volby nebo svobodou postoje.

Narozdíl od svobody volby, která není skutečnou svobodou jsme téměř vždy svobodni ve volbě postoje k něčemu nebo někomu.

Naše svoboda volby je také omezována prostě tím, že lidé mají nějaké limity - kognitivní, morální, sociální aj.

Volba závisí na situaci, v níž se realizuje. Lidé nemocní, chudí, nevzdělaní mají jiné možnosti než lidé zdraví, bohatí, vzdělaní.

Šprunk (2004) píše:
"Z hlediska svobody volby je tedy nutno říci, že člověk je na jedné straně svobodný, protože (a pokud) má možnost volit, ale na druhé straně je nesvobodný, a to základně nesvobodný, protože sám nevolí situaci, v níž se volba realizuje.

Jsme v situaci vězně, který je zavřený ve své cele, ale má možnost stát nebo sedět nebo ležet v tom či onom rohu cely.

Je pravda, že danou situaci můžeme leckdy na určité rovině změnit, ale základní nesvoboda se nachází v základech lidské situace: vždy tu nutně je něco, co nemohu volit – dualita já a druzí, já a ne-já, život a smrt, tělo a duše, svoboda a „osud“. Tedy pravá svoboda není svobodou volby."

Zdroj:
http://www.teologicketexty....
15. 11. 2010 | 14:45

blue jay napsal(a):

Lubo,
Tohle napsal znamej profesor Zblunk, "For socialists, not just the wealth, but the guilt, must be redistributed" .
15. 11. 2010 | 14:55

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Oh, pohřeb. Promiňte, to jsem netušil...
Smím se zeptat, kdo a kdy umřel?
15. 11. 2010 | 14:56

mb napsal(a):

levičák ... ve vašem historickém exkurzu vám nějakým nedopatřením vypadla zápletka odmítnutí ruského / sovětského / stalinského modelu socialismu drtivou většinou národa v roce 68 ... a následná ´bratrská´, soudružská sovětská VOJENSKÁ OKUPACE ...

ale předpokládám že vám to vypadlo pouhým nedopatřením ...

( národ ( sovětský typ) reálného socialismu po 20 ti letech spontánně odmítl ... bohužel byl dalších 20 let okupován ... takový ruský protektorát ....
15. 11. 2010 | 14:58

blue jay napsal(a):

PatientO.T,
Bedovi umrel Lenin. Do dnes se s tim neumi vyporadat. Furt tu breci. Nekdy i pod vlajkou oranzovou. Nekdy ma rad Falmera a nekdy Roko. Bedaj je dost popletenej.
15. 11. 2010 | 15:00

stejskal napsal(a):

Pane Lubo,

nemohu se zbavit dojmu, že naše úvahy nejsou až tak daleko od sebe. V některých věcech máte svobodu volby i jako hendikepovaný, v jiných ne.

Svým způsobem je navíc někdy i vzdělání, vyšší IQ a dokonce i SQ hendikepem. Čím vyšší, tím má člověk těžší volby, a volí (musí volit) daleko častěji (nadsázka, ale ne zase až tak velká).

Libor Stejskal
15. 11. 2010 | 15:02

mb napsal(a):

souhlasím s argunem 8 57
15. 11. 2010 | 15:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva urážlivé výkřiky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 11. 2010 | 15:04

Carlos V. napsal(a):

Luba : velikost té cely si většina lidí určuje z velké části sama.

Co Vám brání odjet na Aljašku rýžovat zlato ? Či do Himaláje meditovat ?

Asi Vaše postoje, preference, uznání Vašich závazků.

A to proto, že svoboda na jedné straně znamená i odpovědnost za své skutky na straně druhé.

Právě odpovědnost musí jít ruku v ruce se svobodou. Máš svobodu volby, rozhodnutí, ovšem za svá rohodnutí musíš nést i odpovědnost.

A právě neohota nést tuto odpovědnost má za příčinu omezování svobody, kdy monho lidí rádo vymění svobodu za bezpečí stáda obehnaného drátem a hlídaného psem. Což je ovšem lepší verze ... možná je čeká drátěná klec, ve které se ani otočit nebudou moci.
15. 11. 2010 | 15:08

mb napsal(a):

souhlasím s : Metoda trivializace čehokoliv byla a je bolševikům vlastní.

souhlasím s jaka:Nikde neexistuje nějaký spasitel, který by nás pěkně za ručičku proved úskalími a pohlídal to za nás.

s výhradou - že všude ovšem nemají Klause .... škodiče, lháře, a lakovače na růžovo ...

njn ....
15. 11. 2010 | 15:11

Béda napsal(a):

PatientO.T.

- umřela demokracie, pane patiente. Umřela tehdy, když servilní média skandovala mobilizování, Kubicování, vajíčkování, žhářství, fyzické inzultaci místopředsedy parlamentní strany v průběhu předvolebních mítinků, neodsoudila hrozbu smrti předsedovi parlamentní strany a důrazně se nedistancovala od nositelů těchto jevů - neodsoudila je, naopak redaktoři politicky korektně toto jednání zlehčovali a omlouvali.

- umřela budoucnost obyvatel země, která v minulosti slula jako ČR. Dnes v této zemi již ekonomický fundament patří cizincům a původní obyvatelé jsou zde pouze jako levná námezdná pracovní síla. Stát je v levném výprodeji - předlužen nesplatitelnou půjčkou. A naprostá většina obyvatel je nutna namísto těch, kteří to zavinili a způsobili nést na vlastní náklady a náklady svého potomstva důsledky.

Kdoví co by na to řekli předci, který tento stát vybojovali, zakládali a velebili.
15. 11. 2010 | 15:16

blue jay napsal(a):

Horejsi je exhibicionista,
Rad chce byt videt. Uz tu napsal nekolik stovek blogu. Kdyby tolik energie dal do prace za kterou ma byt placen...
Ale to by ho moc namahalo. Nakonec ho plati jen danovi poplatnici.
Vi nekdo cim se Horejsi vlastne zivi?
15. 11. 2010 | 15:26

mb napsal(a):

nesouhlasím s carlosem :

A než hledat chyby mezi sebe, označím všechny úspěšnější za zloděje.

nebudu označovat všechny úspěšnější za zloděje ...

jen zloděje označím slovem zloděj, byť by to byl i úspěšný zloděj ...

je li někdo úspěšný zloděj (úspěšným zlodějem) , znamená to, že je úspěšným ... že dosáhl úspěchu ... že si nakradl, že má nakradeno ... ??

je tedy úspěšný ... ???

/recaptcha: moral ration /
15. 11. 2010 | 15:29

student napsal(a):

Neo:
"Konzultanti, makléři, reklamní kreativci... to je bonus, kdo by se chtěl dřít u pásu, když může dělat prospěšnou práci hlavou."
1) Kde je ta prospěšnost ?
2) Opravdu jsou reklamy dělané hlavou ?
15. 11. 2010 | 15:29

blue jay napsal(a):

Bedo,
Ja si v CR ziji senzacne. Cim to je ze Vy ne? Me se zda ze je to tim ze veskerou svou energii vyuzivate negativne. Vy akorat umite nadavat a na neco si ztezovat.
15. 11. 2010 | 15:30

Béda napsal(a):

blue jay,

vy jste mohl být vedoucím kádrováků před VLSR.
15. 11. 2010 | 15:31

camponotus napsal(a):

Nejvíc mě děsí, že to co jste napsal není sranda, ale holá skutečnost, velmi výstižně a nezkresleně popsaná. Jen jste neuvedl, že veřejné stranické schůze již nepořádá jen KSČ, ale povícero mentálně spřízněných politických stran. A těch skoro Miloušů Jakešů s průkopnickými názory a průpovídkami! Co slovo, to perla sviním!
15. 11. 2010 | 15:36

kkk napsal(a):

Smutné je, že lidé si nedokáží vyhledat informace sami, přitom evidentně sedí u i nternetu. o SEDMNÁCTÉM LISTOPADU bylo napsáno mnoho. Jen stačí číst a vyhledávat a dávat si k sobě jedna a jedna. Podívat se, co říká Lorenz, Zifčák, Havel, Uhl atd. A teprve potom si udělat na tento sametový podvod obrázek.
Jinak souhlasím s tím, co je uvedeno v blogu.
Sedmnáctého listopadu se půjdu poklonit k památce Opletala, za studenta Šmída zapalovat svíci nebudu, to snad každý chápe. Nejsem pyšný na polistopadový vývoj a myslím, že když začneme vyhledávat, zjistíme, že ono je vše trošku jinak. Např. o tom zaprcatělém koktavém, gestapáckém exprezidentovi a dalších. Možná pak zjistíme, kdam zmizely peníze SSM, jak se daří Zbytkovi, Uhlčákovi a dalším. Potom asi přestaneme sledovat, kdo bly agentem Stb, protože zjistíme, že panu Cibulkovi ze seznamů jaksi vypadla jeho maminka která měla i tajný byt a další okolnosti vypovídající o charakteru aktérů sametového podvodu. Když není dobrý počátek, nemůže být dobrý ani dalšlí průběh věcí
15. 11. 2010 | 15:37

neo napsal(a):

Student:

1)kde je ta prospěšnost? To se zeptejte těch, kteří takové lidi platí a ne zrovna málo.

2) ne, vyrábí se lopatou.
15. 11. 2010 | 15:43

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
tak jeden příklad:

Muž, dlouhodobě pracující v jedné strojařské firmě jako dělník - obráběč kovů už nedostal čtyři měsíce výplatu, protože firma nemá zakázky.

Neschopný management nedostatečně pružně reaguje na požadavky trhu a není schopen zakázky zajistit, přesto materiálně nestrádá - na rozdíl od svých zaměstnanců.

Tato firma je jediným zaměstnavatelem svého druhu v kraji.

Mužova manželka je na rodičovské dovolené. Má dvě děti do tří let a jednoho školáka. Před rodičovskou byla nezaměstnaná, protože je vyučená švadlena a její textilní fabrika zkrachovala.

Tato rodina bydlí v malém nájemním bytě, jehož majitel po deregulaci přikročil k dvojnásobnému zvýšení nájemného.

Jaké měla rodina strojního zámečníka a švadleny perspektivy a svobody před VLSR a po VLSR?

Před VLSR měli jistotu stálého zaměstnání, bezplatného vzdělání a zabezpečení v nemoci i ve stáří - byli ušetřeni zbohatnutí, ale také pádu do chudoby.

Po VLSR má tato rodina mnoho možností. Protože jim hrozí pád do chudoby, hlava rodu může sepisovat něco prodejného a tisknutelného, jako Rowlingová popř. pokud je paní atraktivní, může si "slušně" po nocích přivydělat prostitucí.

Otec se také může stát řidičem kamiónové přepravy a podílet se na výchově ratolestí asi jako námořník.

Až vydělají dostatek peněz a budou dostatečně morálně disponováni, mohou tito lidé svým dětem dopřát slušné vzdělání a založit si své vlastní firmy: bordel a autobazar, popř. hernu.
15. 11. 2010 | 15:46

mb napsal(a):

béda ... přijdete mi příliš pathetický ... :Béda napsal(a):
PatientO.T.

- umřela demokracie, pane patiente. Umřela tehdy, když servilní média skandovala mobilizování, Kubicování, vajíčkování, žhářství, fyzické inzultaci místopředsedy parlamentní strany v průběhu předvolebních mítinků, neodsoudila hrozbu smrti předsedovi parlamentní strany a důrazně se nedistancovala od nositelů těchto jevů - neodsoudila je, naopak redaktoři politicky korektně toto jednání zlehčovali a omlouvali.

Paroubek vejcem zasloužil ( nikoli kamenem ) ... ale to by bylo na delší povídání ...
15. 11. 2010 | 15:55

mb napsal(a):

student : Opravdu jsou reklamy dělané hlavou ?

a čím jsou tedy dělané reklamy ?
15. 11. 2010 | 15:56

mb napsal(a):

luba relativně dobře, hořce ...

ale připusťme, že existují i veselejší příběhy ...
15. 11. 2010 | 16:00

Béda napsal(a):

mb,

váš názor.

Kdyby sdílelo víc lidí podobný názor, mohli jsme si taky položit otázku, čím by zasloužil M.Kalousek, V.Klaus, I.Langer ...? Kdoví jak by to hodnotila média "hlídací pes demokracie"? Třeba bychom opět zakotvili u starého dobrého dvojího výkladu.
15. 11. 2010 | 16:06

Luba napsal(a):

Další příklad:

Mladá žena, trpící psychickou poruchou. Před propuknutím choroby nějakou dobu pracovala, takže nyní pobírá plný invalidní důchod. Ten by k uhrazení jejich životních potřeb stačil, kdyby ovšem kdysi svému milému, patologickému hráči, čili gamblerovi, nepodepsala bankovní dlužní úpis závratné výše.

Protože se její láska díky zadlužení a dalším problémům raději oběsil, splácení zůstalo na ní.

Díky tomu musí bance odevzdávat polovinu svého důchodu. Ji, jako hendikepovanou, beroucí léky, samozřejmě nikdo legálně nezaměstná - navíc by tak přišla o nárok na důchod.

Tak stojí před svobodnou volbou trávit svůj život v osmilůžkovém pokoji psychiatrické léčebny bez jakéhokoli soukromí - nebo si může pronajmout něco malého za tržní nájem a přivydělávat si prostitucí.

Prostě - svobodná volba.

Další možnost je pořídit si hezkou lepenkovou krabici, vyhlédnout si čistý kontejner, na zimu zalézt do kolektorů k parovodu, přes léto se usalašit pod mostem, prádlo máchat ve Vltavě a nechat vysoušet dobrotivou silou slunečních paprsků ... Zkrátka možnosti existence jsou ve svobodném světě takřka neomezené ...
15. 11. 2010 | 16:07

student napsal(a):

mb:
To jsem se právě snažil zjistit.
Neo odepsal, že lopatou. Asi si dělal srandu. Ale možná chtěl vyjádřit, že reklamy jsou dělány hlavou lopaťáků. Pak by ta odpověď dávala smysl. Ale věřím, že Neo nemyslel ty co reklamy zajišťují po technické stránce.
Ti naopak zaslouží uznání, že hloupé nápady ideových tvůrců reklamy dovedou zpracovat.
15. 11. 2010 | 16:07

neo napsal(a):

Luba:

taková rodina neměla ony perspektivy ani před a nemá je ani po.

Pan dělník může např. změnit zaměstnání, paní na rodičovské by mohla zkusit přivýdělek na rodičovské, či začít podnikat v oboru : šít na zakázky ( i když to měla udělat už před rodičovskou).
15. 11. 2010 | 16:08

neo napsal(a):

student:

samozřejmě, že se reklamy vymýšlí hlavou. I po technické stránce se jedná o práci tzv. hlavou, nikoli manuální.
15. 11. 2010 | 16:12

Karel Mueller napsal(a):

Béďo,

Vy jste asi necinkal, že? Jaké také ne. Během toho týdne jsem byl na služební cestě.

Třeba bych cinkal, pak bych se musel ptát, až nastane čas, co jsem to vlastně odcinkal.

Možná by ten odchod byl vzhledem k vlastnencké výchově poněkud těžší, než obvykle bývá.
15. 11. 2010 | 16:13

neo napsal(a):

Luba:

podepsala ten papír před poruchou nebo až po?
15. 11. 2010 | 16:15

Béda napsal(a):

Luba,

neměl byste to dělat. Jenom rozséváte chaos v hezky uspořádaném světě liberálních hodnot pana Stejskala.

Jako kdybyste nevěděl, že na to je nejlepší lék neviditelná ruka trhu a charitní solidarita Al Caponů, kteří z nakradeného občas okázale a s velkou mediální pompou milosrdně optimalizačně-reklamně-nákladově hodí něco pod stůl ze svého štědře prostřeného stolu.

Kdepak nějaká systémová progresivní povinná solidarita bohatých s chudými, zdravých s nemocnými a postiženými. To byste tomu dal.
15. 11. 2010 | 16:16

KM napsal(a):

Marcus Agrippa napsal(a):
KM:
a kde p.Hořejší píše, že by chtěl vrátit stav před rok 1989?? Opravdu to marně hledám. Rozumíte kritické ironii??
15.11.2010 10:31:09

Nepíše to nikde. Ovšem jako svobodný občan svobodné země mám snad právo konstatovat, že já bych neměnil. O panu Hořejším to nevím. Kdyby to tam napsal, věděl bych to. Prakticky totéž totiž píšou Haló noviny, o kterých se lze domnívat, že to nemyslí jako kritickou ironii.

Karel Mueller napsal(a):
KM:

Text po slovu JENŽE jste napsal jako povinnou úlitbu, nebo si to opravdu myslíte?
15.11.2010 11:04:10

Nemyslím si to, vím to. Já tento život žiju.
15. 11. 2010 | 16:19

Luba napsal(a):

neo,
až po.
Ale je to bytost od narození taková jednodušší - důvěřivá, emotivní. Nedokáže věci domýšlet do důsledků. Nemá na to kapacitu.

Před vypuknutím samotné choroby k ní má člověk často tzv. dispozice. Před onemocněním pracovala jako dělnice.
15. 11. 2010 | 16:23

stejskal napsal(a):

Pane Lubo,

nechci tu debatu už moc rozvádět, popravdě řečeno na ní teď nemám čas.

Jsme dle mého přesně tam, kde tyto debaty končí. Rodina nemá penize, otec nemá práci, maminka nemá... a tak nejsou svobodní, nemají svobodnbou volbu. Jenže svoboda je podle mne nejen toto (i když i toto). Svoboda má daleko více aspektu a z mého pohledu je tento jen jeden z mnoha.

A dalo by se to i obrátit (i když je to trochu sofisma). Svoboda neznamená, že se o mne vždy někdo postará.

Toto dle mého není debata o svobodě, ale o tom, za co má člověk nést zodpovědnost sám, co má garantovat stát. Jakém hodnoty společnost vyznává, co je jí naopak jedno (a mně a Vám třeba není).

Nejsem cynik, byl jsem v životě dvakrát na hodně hlubokém dně, vím, co to znamená (vím, co to je být zoufalý, plný beznaděje, bez víry v lepší příští; a snažím se pomoci, je-li to v mých silách).

Libor Stejskal
15. 11. 2010 | 16:24

mb napsal(a):

béda ... kalousek, langr a klaus by pravděpodobně rovněž zasloužili vejcem ... jak by to hodnotila média nevím ....

( vejcem již schytali schwarzenberg i havel ... njn )
15. 11. 2010 | 16:30

neo napsal(a):

Luba:

v tom případě by měla být smlouva neplatná. Pokud má tedy papíry na hlavua e byla prohlášena za nesvéprávnou.
15. 11. 2010 | 16:31

mb napsal(a):

student ... domnívám se, že hlavou, ale je li výsledná reklama sračka, co je v té hlavě ?

( cautions: tento příspěvek je verbálně nekorektní ... )
15. 11. 2010 | 16:32

neo napsal(a):

Luba, co ta švadlenka? Proč se po krachu své textilky nevrtla jinam?
15. 11. 2010 | 16:32

Béda napsal(a):

Luba,

je to tady. Každý si musí pomoct sám. Pianista, který ochrnul na ruce, mladá žena, kterou nikdo nezaměstnatelná kvůli progresivní duševní poruše s velkým dluhem, rodiny okradené díky zhasnutým světlům o veškerý majetek...

Hlavně se s nima musí jednat tak nějak lidsky, láskyplně, pohladit slovem a poradit, u které popelnice jsou čerstvé kartony.

Zaplaťpánbůh zato, že jsou svobodni. Můžou cestovat, obchody jsou plné na prasknutí a můžou si klábosit, co je napadne. (Nejlépe tak, aby je přitom nikdo neviděl.) Lepší lidi se "sockám" (viz některé zdejší články úspěšných a šikovných) širokým obloukem vyhnou.
15. 11. 2010 | 16:35

mb napsal(a):

béda píšete příliš jednostranně, a příliš bolestínsky ... příliš naříkáte ... není to pěkné ...

nejste na tom tak zle a nenesete na hrbu všechnu bídu světa ...

začněte se sebou proboha něco dělat ....
15. 11. 2010 | 16:37

mb napsal(a):

jenže s vámi ( bédo ) je to jak s bolševiky ... ti taky spíš než něco vyrešit ( chvála koncenzualní a nekradoucí čssd v ramci kapitalistického systému ) tak jim šlo o to tu bídu světa politicky a mocensky využít a zneužít ..... njn ......
15. 11. 2010 | 16:40

Béda napsal(a):

mb,

můžu vás ubezpečit, že politicky ani mocensky nic nezneužívám. Nejsem členem, batožpak funkcionářem kterékoliv partaje, nemám žádné politické ambice, za své názory nejsem nikým placen.
15. 11. 2010 | 16:45

mb napsal(a):

fajn bedo ... tak tolik neplačte, s pozdravem ...

(p.s. : levicove nazory nikomu neberu )
15. 11. 2010 | 16:47

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
"stát" často rozhoduje o něčem, o čem nemá páru a garantuje něco, co mu sype písek do soukolí.

Napsal jste:
"Toto dle mého není debata o svobodě, ale o tom, za co má člověk nést zodpovědnost sám, co má garantovat stát."

Vždyť jste sem sám zanesl téma "svoboda".

Souhlasím, že svoboda není možná bez zodpovědnosti.

Ale tento stát prozatím garantuje hlavně velkým zločincům beztrestnost, tedy svobodu bez zodpovědnosti.

A "maximální trestní sazbu" pro lidi, které tento systém vysává a které nikdo nepřipravil na pobyt v této džungli, od škol a nefunkčních rodin po kancly s eufemistickým názvem:
"Úřad práce".
15. 11. 2010 | 16:50

Carlos V. napsal(a):

Luba : Už to tak prostě bývalo odjakživa, že lidé z chudých krajů museli za prací vyjíždět. Dělat toho kamioňáka, námořníka, dřevorubce či porážet na jatkách.

A výchova dětí ležela na matce a širší rodině.

A rodina má možnost volby - má otec jet, nebo být na sociálce ?

Mimochodem, stát zde společnost pokřivuje. Před sto lety by prostě jel. Teď mu stát ... tedy my všichni ... dali možnost přežívat na podporách. A možnost si stěžovat, že jsou malé ... ajo my bychom rozhodovali o práci otce v zahraničí.
Příklad číslo dvě - zde je otázka, kde začíná psychická porucha, kde je hloupost (blbost) nemocí a kde jen povahovým rysem. Ale musíte se prostě smířit s tím, že mentální nedostatečnost téměř předurčuje člověka k životu na okraji.
15. 11. 2010 | 17:11

Luba napsal(a):

Carlos V.,
zřejmě považujete za žádoucí
z "blbosti" jiných profitovat.

Nebo se snad mýlím?

Také využití svobody a příležitosti.

Ovšem,
naše svoboda mávání pěstí by měla končit tam, kde začíná špička nosu jiného člověka.
15. 11. 2010 | 17:23

jarpor napsal(a):

Pane profesore Hořejší,

vzpomněl jsem si na Váš blog, při čtení jedné dnešní informace :

Ekonom A. Klein z CERGE-EI uvádí :
1960 : naše HDP na hlavu oproti HDP na hlavu v Rakousku : 78 %
1989 : 55 %

Ve srovnání s Anglií :
1960 : 60 %
1989 : 54 %

Dovozuje z toho tehdejší naše zaostávání... a vy si jistě najdete kolem autora i publikace více...

Jistě, ne každý vnímá, že HDP je jistým obrazem bohatství národa, nicméně, vzdělaný člověk by to vnímat měl.

Zakončil jste : Tak nevím.

Já zakončil svůj včerejší text : Já vím.
Dovolte mi to mé "Vím" doplnit :

Když jsem studoval já, mohl jsem si o pobytu a zkušenostech jinde nechat jen snít. Odborné knihy se studovaly z ruštiny, neboť tehdejší sověti alespoň vzdělanost západu překládali...

Dnes si mohou studenti, často za stipendia jet za vzděláním ať jazyka či odbornosti téměř kam chtějí a rozumný rodič si odpustí dovolenou a dá dítěti tuto možnost.

Že to nechápou ti menším IQ, to mne nepřekvapuje, že o tom nepřemýšlí ti "hodpodští, třebas dobří lidé dělnických profesí - to umím pochopit.
Že však tyto souvislosti nevidí či nechápe vysokoškolský profesor - to mne hodně překvapuje.

A k tomu mému "Vím" ještě toto :
Vím, že kdyby mé dítě mělo navštěvovat Vaše přednášky, asi bych se pokusil mu toto rozmluvit, a byl raději, kdyby studovalo imunologii jinde. Asi bych proto udělal mnohé...

Omlouvám se, ale na jakékoliv námitky asi nebudu reagovat.
Jsou věci, o kterých, prostě ve své pýše, nehodlám diskutovat.
( Se vzdělanci Vašeho ražení už vůbec ne.)

Hezký večer
P.S. I ironie má své hranice...
15. 11. 2010 | 17:37

Carlos V. napsal(a):

Luba : mýlíte se. Zdrojem mého příjmu jsou movití a neblbí lidé.

Pouze nerad dávám "blbým" lidem peníze na jejich živobytí - obzvlášť to "důstojné".

Jak to myslíte s tím máváním pěstí ?
15. 11. 2010 | 17:38

Martin napsal(a):

Vase pasivne agresivni (ironie je druh agrese) blogy jiste najdou priznivce. Ale proc neustale hledate nekoho, vuci komu se vymezovat a vuci komu bojovat?

Priste radeji napiste, jak byste to delal vy, i s podrobnostmi.
15. 11. 2010 | 17:46

Béda napsal(a):

Tak jsme poplkali.

Hlavně nezapomeňte! Oslava úspěchů 21 let budování nové spravedlivé společnosti kde pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, kde český národ navázal na úspěchy první republiky, životní úrovní dostihnul západní Evropu, stal se evropským tygrem a významným světovým ekonomickým hráčem, společenstvím spokojených lidí začne již za dva dny.
15. 11. 2010 | 18:30

Rejpal napsal(a):

Ironie autora blogu je hezky čtivá, ale zdaleka nedosahuje moudrosti komentátora zn. "neo", který své komentáře snad opravdu myslí vážně.
15. 11. 2010 | 18:54

Michal Macek napsal(a):

pane profesore vy ste se dal takz na koureni travy? :D
15. 11. 2010 | 19:05

Vendulka Svobodová napsal(a):

Mít Svobodu špatný nebylo.

Ale byla nuda, čas se naplnil.
Koupila jsem mu pistolku a jela na medan. Než se vrátím, ať je dílo dokonáno, povídám.

Svoboda je teď na pravdě Boží.Co dál?
Pomeje, asi jsou volný pomeje, ať se holka pomněje.
Každýmu, co si zaslouží.
15. 11. 2010 | 19:09

Tenco napsal(a):

Co je to svoboda ?
Mít báječný bourák, vilu, vliv, úctu okolí /stačí virtuální - třeba mít možnost být často viděn ve společnosti Nečase či Paroubka :((/ a hafo peněz na kontě řekne jeden.
Druhý řekne že mu stačí, aby měl takovou práci, že zvládne platit nájem, energie, trochu peněz, aby si mohl občas koupit nějaký ten rohlík a minerálku, zubní pastu či nové boty.
A pak přijde někdo třetí a všechny je převeze.
Protože řekne, že důležité je, aby v obchodě bylo dost banánů, dámských vložek a možnost, aby každý dokázal to, co třeba...ehmm..tak to ne...ten zrovna taky ne...tak kurňa asi budu muset šáhnout do zahraničního šuplíku...tedy třeba Bill Gates. Že pak bude mít dokonce tolik svobody, že ji může po celém světě rozhazovat jako nějaký výstřední milionář.

Také je zde svoboda stěhovat se za prací /milí lékaři, sestřičky, nezaměstnaní z Bruntálska, Romové etc. etc. nezapomeňte na tuto svobodu/.
Další neocenitelnou svobodou je svoboda protestovat třeba proti tomu, když naproti vašeho obydlí někdo zřídílunapark.
Úžasná svoboda je pak možnost házet na politiky vajíčka, nebo jim přímo dát pár přes držku.
Vynikající svoboda, zejména pro přestárlé don juany je pak možnost zadovádět si v bordelu /nevím , jak se to v tomto případě má se svobodou valné části personálu, ale to je zřejmě z jiných soudků/.
Nezanedbatelná svoboda je také možnost diskutovat na internetu o tom, jak byste levounům nejradši natrh prdel.

Ovšem naprostá nirvána svobody je POLITICKÁ ODPOVÉDNOST.

To pak můžete , snad kromě veřejného uřezávání oušek živým králíků či vyprávění vtipů o nápise na prezidentské standartě, dělat naprosto cokoliv.

To je ta bezbřehá svoboda, za kterou se pachtili naši předkové, cedili pot a slzy při klučení lesů, řezali a kroutili si navzájem krky a znásilňovali ženy, malým děckám rozbíjeli palice či je posílali do plynu, věšeli se nebo stříleli či rozpouštěli v kyselině sírové, psali po nocích pamflety či ve dne se trefovali do makovic svých bližních , trávili se plynem, nebo masakrovali granáty, sepisovali a hráli divadelní kusy či si tropili posměšky v telenovelách, přejídali se z nervozity anebo hladověli z nutnosi, pohřbívali se anebo se zakokopávali, kleli anebo naříkali, anebo si jen tak odplivli a řekli...kurva práce, k čemu to všecko !

:---()

https://www.youtube.com/watc...

Někde mi tam všude u těch hlubokomyslných úvah chybí láska.
15. 11. 2010 | 19:26

buldatra napsal(a):

V tom listopadu, kdy se děla taková ta změna, pan autor tu změnu nazval v nadpise jako Velkou sametovou revoluci, asi ledaskdo očekával, že nastane doba až ideální.
Koneckonců, plkšové na tribunách cosi v tom smyslu dost nadšeně hlásali.
Skončí doba temná, hůř už bylo…
No, ti tribunní plkšové se k tomu ideálu dozajista přinejmenším přiblížili, jak doba a jejich kariéra ukázala, vo tom žádná a davové všelicí zpod tribun byli alespoň u toho, co by cinkající svědci počátku nových slavných.

Jen někteří mohou býti u lizu a také tam byli a jsou. A budou. Bohužel, + - furt ti samí a za každého režimu, což jest nám třeba konečně pochopit a smířit se s tím. Nebo se s tím alespoň naučit žít.
Fakt je ten, že situace převratná, i když převratná třeba sametově, se spoustou lidí zatřese a zamete. Což je nezbytnou součástí každého podobného tyátru.
Tento tyátr zametl soudruhy protagonisty minulého temna dílem do bezpečného závětří, dílem do lukrativních postů ve státní správě i v novém prostředí podnikatelském. Takže divit se tomu, co se dnes vůkol děje, je naprostá ztráta času.
Holt, tak to dopadá, když se vezmou do ruky klíče místo vidlí.
Inu, tyátr.
15. 11. 2010 | 19:30

Béda napsal(a):

malá pozvánka k slavnostní oslavě:

http://www.denikreferendum....
15. 11. 2010 | 19:35

Tenco napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

No reason to get excited
But I feel a change blowin' in the wind
Everythin's filled with confusion
So let's start the world over again
And get it second hand, slightly used, soiled
Get it second hand, carelessly abused, spoiled

:((
15. 11. 2010 | 19:44

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Jan Keller byl pozván na ty oslavy jako zástupce KSČ?
15. 11. 2010 | 19:45

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

řekl bych že ne. Jako vědec asi jenom pohovoří s mládeží o její perspektivě, o stoupající (tržní) ceně vzdělání, připomenou si mezinárodní den studentstva, pochod studentů 17. listopadu.

Máte něco proti oslavě?
15. 11. 2010 | 19:51

StandaT napsal(a):

Nostalgie? Proč ne. Někdo holt více oceňuje jistoty minula, jiný zase oceňuje možnost se poprat s výzvami dneška.
15. 11. 2010 | 19:53

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:
Nemám nic proti oslavě, jen jsem se ptal. Být na Kellerově místě, jako bývalý komanč bych asi zvolil jiné datum a jinou příležitost pro své přednášky.

A vy, Bédo, vy půjdete oslavovat rovnou z pohřbu?
15. 11. 2010 | 19:58

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

nikoliv, pane OT-čko. Já jsem člověk vážnější. Nedokázal bych se veselit o funusu.

Ale jsem přejícný. Jestliže někdo chce oslavovat, že mu stoupá dluh jako protihodnotu získává zdražování a poplatky za všechny nezbytnosti, pak budiž mu přáno.

Smích skrze slzy je velké umění.
15. 11. 2010 | 20:04

Tenco napsal(a):

Deep inside a voice cries out for you,
It's not alone 'cause, people, I been cryin' too.
If we don't stop what we all see is wrong,
I guarantee you mankind won't live long.

To face the problems that everyone's found,
We must replace what we took out of the ground.
Pray for your brother, let your soul find a way,
Help one another, oh, please listen to what I say.

Loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...
Can't get away from loneliness ...

https://www.youtube.com/watc...
15. 11. 2010 | 20:04

PatientO.T. napsal(a):

2 Béčko:
To je od vás hezké. Sám máte funus a jiné posíláte na oslavy.
A ten Keller, myslíte, že bude se studenty oslavovat, "že mu stoupá dluh a jako protihodnotu získává zdražování a poplatky za všechny nezbytnosti"? Nebo jim to jde coby člen KSČ překazit?
15. 11. 2010 | 20:10

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

nevím, pane O.T.. Já jsem pana Kellera nelustroval - od toho jsou tady jiní, kompetentnější.

Jak jsem říkal, jsem člověk přejícný a druhým dopřeji trošku té radosti při slavnostní příležitosti.

O studenty bych se nebál. Ti mají svoji hlavu. Měli ji o velkém listopadu a mají ji i nyní. Sami dokážou instinktivně odlišit, co je lež a co přetvářka.
15. 11. 2010 | 20:18

cool napsal(a):

Aniž bych chtěl zapůsobit dojmem rozšafy-sudího,shrnu některé své pocity z diskusí v blozích aktualně.cz.
Pozoruji,že nejsilnější proud diskutujících je zaměřen na otáky korupce,tunelování a politického klientelismu jako negativa současnosti.
Pokusím se teoretizovat nad tímto emotivním materiálem.
Je v prvé řadě jasné,že česká společnost měla do r.1990 charakter takový,že byla zevnitř strukturou daleko více "integrovaná" jako celek,což umožňovalo větší přehled,průhlednost,kontrolu a účetnictví:míněno nad finančními zdroji a toky institucí.
Jednotlivci si myslím nebyli pod kontrolou větší než dnes.I v osobních financích.
Celkově tato společnost měla ideologický původ z revolučního světa okolo r.1920,kdy se utvořil silný směr socialistů všech odstínů,které spojovala idea,že v dalším půjde o ostrý boj mezi lidmi práce a lidmi majetku,ve kterém část socialistů připouštěla koexistenci a část vycházela z nutnosti násilí proti lidem majetku,kapitálu ze strany nemajetných pracujících.
Tedy společnost do roku 1990 měla zcela určitý řád a konkrétní jedinou ideologii.
Po r.1990 se přešlo k něčemu jako "zápas ve volném stylu" a sice už nikoliv skupiny pracujích proti kaptálu,ale konkurenčně-ziskově-všech proti všem v principu.
Zde se možná tvoří nový řád této formace,ale není příliš viditelný.
Stálo by za pokus snažit se u sebe vésti pomyslnou dělící čáru mezi základním principem této nové,tržní společnosti po r.1990-což je nepochybně princip jednání za účelem svého maximálního zisku a oproti tomu jakýsí řád,soubor pravidel-který znemožňuje komukoliv absurdní míru zneužití této organizace k bezpracnému tunelování,korupci a politickému klientelismu-nesportovní protekci.
Pochopitelně velkou váhu v tom hrají i dotace státní,státní organizace přerozdělující investiční milodary,vůbec celá politika veřejných zakázek,pobídek,soutšží,grantů,
podpor,zakázek a injekcí,preferencí resortních politik ministerstev.
V naší celkové,nijak ne zvláště úspěšné makroeekonomické situaci by bylo dobré hledat kompromisy mezi vědeckým pohledem makroekonomů s jejich nástroji a morálně-účetní kritikou viditelných úniků společenskéko bohatství nezaslouženě či nesportovně do rukou vychytralých jedinců a egoistických ziskových skupin.Jakkoliv neříkám jak na to konkrétně.
15. 11. 2010 | 20:20

cool napsal(a):

opravuji své gramatické překlepy: na :otázky, pracujících proti kapitálu,soutěží
15. 11. 2010 | 20:25

SuP napsal(a):

Vykydale -
Vidíš. A celou dobu to vypadalo, že nejseš magor. Ty filuto!
15. 11. 2010 | 20:37

znalec napsal(a):

Všchny body jsou o penězích. Asi panu profesorovi chybí.
Pravdu měl, už nevím který z Rothschildů, když se ho na přednážce ptali studenti co s těmi penězmi bude dělat, řekl: "potíž je v tom, že všichni máme o trochu méně než potřebujeme".
15. 11. 2010 | 21:08

Tenco napsal(a):

SuPšinet

Die Dummheit und das All....:((
....Was ist ist
Was nicht ist ist möglich
Nur was nicht ist ist möglich..
...Wir wollen noch mehr . . , Substanzen illegal
Kein Montagsresteessen, 5-Sterne minimal
A firstclass - bonusticket from . . . to Berlin...
...Wir schreiben schwarze Zahlen ins utopische Kalkül
Wir fordern Fingerspitzen und das passende Gefüjl
Tagsüber auch die Sterne, mehr Sterne überhaupt
Und heute schon die Gestringen zum Untertagebau..

https://www.youtube.com/watc...

Neboj, hyperinflace všechnu nerovnost odstraní ! Žádné násilí se tak konat nebude. Pokud jsi skromný, v pohodě dožiješ.

"Nur die Liebe und das Wetter hören nimmer"

P.S. Co se týče mrzkosti tvého života, tak také nemusíš mít obavy.
Tedy pokud věříš v metempsychozis.
Ale bacha ať to není pak třeba pes nějakého zlého příslušníka třídy státních zaměstnanců - tedy dle tebe lůzy.
To by tě taky třeba občas mohlo zabolet.
15. 11. 2010 | 21:14

vlk napsal(a):

Argun

inu pro vás Halo noviny, pro mne skvělý blog. Vtipný a naprosto správně popisující realitu v které s e nacházíme. Nepřetržitá řada skandálů, lrádeží všeho druhu a naprosto formální demokracie. Ovšem i, co s i chrochatjí, tak s i chrochtají. Je to ostatně vidět a slyšet. a buďte klidný - nic s e mnou necloumá . Pouze bezmoc. Nevím jestli metod a trivializac e byla vlastní bolševikům nicméně dnes je v kursu zamětání pod koberec Všeho druhu. A nepřipuštění jiného zejména oposičního názoru. Už dokonc e i v parlamentu a senátu. Chápu, že argunům a podobným demokratům to nevadí. Mně ano. Jsme zvědva, co budete dělat a jak budete spokojen, až tohle dostanete od opačné s trany. Já sic e budu částečně uskopojen pocitem , že co si fmaoglia 118 a její souputníci zaseli, to také sklízí nicméně, ono uspokojení nebud e vůbec dostatečné. ve s rovnání s vědomím, že žiji v v quasidemorkacii. Nemudrujte nad tím, nepochpil byste to.

Carlosi
my dva spolu nemáme problém. V podstatě mohu podepsat každé vaš e písmeno. Jen drobná poznámka - znám ovšme i malá města, kde vládne doonalá verbež. TAd y nedaleko je jedno staré městečko. Spravoval ho dlouholetý starosta za ODS , asi tak jak píšeš. Už nebude. jedne rodinný klan s e domluvil, rozlezli s epo několika partajích. A dne s spravují to městečko. Prostě familia pur.
SuPe
na tebe a tvou poznámku na mou adresu přesně s edí jedno z přísloví mojí babičky - totiž máš li křivou hubu, nenadávej na zrcadlo. To , že jsi pár věcí v mém textu nepochopil , není můj problém.

Petr Havelka
to víte - golfový klub. Sen exsoudruha exredaktora§ Kdo tam je , musí být dokonalost sama. Znám , poměrně dost dobře znám napříkald majitele golfového klubu poblíž městysu. Je to skutečně "elita" non plus ultra. Hlavní majitel začal jako výrobce cigaret. ted y aspoň to tvrdil.. pak přišly různé zajímavé peripetie. Teď už několik měsíců po něm marně pátrá Interpol. A zasvěcené kruhy tvrdí , že prý je na svém nejcenějším pozemku. Ted y na tom, na který s e hledí ze spodu. Žádný div. Prý hrozil s vým obchodním parťákům, že když o něm opravdu budou chtít těch 300 mega, tak poví, co ví. .... No už a si nic nepoví. Ale exsoudruha exredaktora potěší, že členský vstupní příspěvek do toho glfáč je opravdu hodně mastný. Je to zárukou noblesy Tedy pro wbgardeny určitě.
15. 11. 2010 | 21:15

Béda napsal(a):

znalec,

doporučuji ještě jednou velice pozorně přečíst článek a posoudit soulad vašeho tvrzení "všechny body jsou o penězích" s jednotlivými body.

Doufám, že příště si lépe promyslíte to, co napíšete. Naoko to sice vypadá hezky, ale obsahově je to tak trošinku (dost) na vodě.
15. 11. 2010 | 21:17

Jasna napsal(a):

Ano. Nicméně, po minulém týdnu jsem si uvědomila, že by mohlo být ještě hůř, Ernest Valko bude chybět nejen Slovensku. Nicméně, ano takto shrnuto a čteno je to hodně černý humor.
15. 11. 2010 | 21:51

jarpor napsal(a):

Petr Havelka

Jen dodatek k těm golfáčům...

Ten jeden "elita"... ten gauner, je-li to tak, jak píše Vlk, tomu to patří - být zahrabán...
Nejsem si však jist, jestli Vlk ví, kolik je zde golfáčů...
Ale jistý z jeho textu jsem, že VŠICHNI ti "golfáči" jsou podle něj gauneři...
Kde se Vlkovi zatemní mozek, tam si kopne... teď např. do wbgardena.

Argun

No vidíte. Podle Vlka je po demokracii. Opozice z trucu vetovala zkrácené projednávání... no a už nemohla mluvit... podle Vlka - nepřipuštěna k připomínkám...

Já bych řekl, že truc se nemusí vyplácet... a opozici se nevyplatil... ale Vlk - no,
kdo chce psa bít, hůl si najde...
Nemá smysl, aby nad tím mudroval... nepochopí to.

Hezký večer
15. 11. 2010 | 22:03

mb napsal(a):

souhlasím s názorem ( názory ) nicku cool ... jen připojím že existují takoví ( tací ) lidé, kteří říkají / tvrdí, že to, co nepískne rozhodčí NENÍ FAUL ...

představte si, že i takoví lidé žijí / existují ...

a představte si, že někteří z nich jsou i prezidenty svých národních států ...

překvapivé, že ...
15. 11. 2010 | 22:12

mb napsal(a):

vlkova tradiční laskavost : Nemudrujte nad tím, nepochpil byste to.
...
15. 11. 2010 | 22:37

Pobo napsal(a):

vlk napsal(a):
"...totiž máš li křivou hubu, nenadávej na zrcadlo. ..."

Chceš li zjistit, jaký jsi vlku [autocenzurováno], měl by ses nejdřív do toho zrcadla podívat. Otázkou ale zůstává jestli by Ti to vůbec docvaklo.

Dělá se mi ze zdejších kryptokomančů zle, a z jejich místního vedoucího Hořejše poslední dobou obvzlášť.
15. 11. 2010 | 23:06

Ateista napsal(a):

Hořejší: Pane profesore, naprosto souhlasím s vaším článkem, napsal jsem to přesně a vystížně.

Stejskal: Máme svobodu, jste si jistý? Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého a s přihlédnutím k tomu, co se děje v naší zemi lze implikovat, že tu svobodu nějak postrádáme. Přemýšlejte, než zase něco "geniálního" napíšete, pane Stejskale.
15. 11. 2010 | 23:12

argun napsal(a):

vlčku vlčku
svět je jeden velký paradox. Upřímně doporučuji - nad pojmy, jako je demokracie a svoboda si už Vaši makůvku nelamte, mohl by jste si ji polámat. Nikdy je nepochopíte.

Mimochodem, ten opačný gard máme přece na kraji, nespa? Ten má přece barvu podle Vašeho gusta. A taky kvůli tomu neskáču z mostu a nepláču nad smrtí demokracie. Kraji vládne oranžový veleduch - expert na demokracii - jejíž styl by Vám mohl konvenovat:
http://aktualne.centrum.cz/...
16. 11. 2010 | 00:12

argun napsal(a):

jarpor
Jo, ten truc se obvykle nevyplácí, v parlamentu ani v Hůrkách. Ale věřte - mě ty pravolevé fackovačky k smrti nudí. Jsou zajímavější témata.

Ostatně, on ten vlk má tak trochu pravdu, i když o tom neví. Takový Fareed Zakariia píše o problému odumírání západní demokracie dost zajímavě... to ovšem není potrava pro vlky.
http://www.kosmas.cz/knihy/...
16. 11. 2010 | 00:26

kočka šklíba napsal(a):

Nedočetla jsem až do konce všechny příspěvky, ale Tenco Váš příspěvek v 15.11.2010 19:30:32 je skoro na samostatný blog jako ten p. Hořejšího na který reagujete. Jenže zdá se, že pro některé lidi je toto prostě nepochopitelné.
16. 11. 2010 | 03:06

Levičák napsal(a):

To:mb
Máte pravdu,rok 1968 mi vypadl skutečně nedopatřením.To byla opravdu tragédie,že pásy ruských tanků zadusily něco nového,co se rodilo.Nebyli to ovšem jen Rusové,ale vojáci celé Varšavské smlouvy.Později se nám i vysmívali,co jsme to za národ,že se hned vzdáváme bez boje.A je skutečně velkou škodou,že se "Pražské jaro" tehdy nepovedlo.Mohlo být všechno jinak.Ten socialismus s lidskou tváří mohl opravdu jarní vítr přinést a nemusel přijít rok 1989.Možná by opravdu byla nalezena třetí cesta mezi socialismem a kapitalismem oproštěná od negativismů obou.
Kdyby se to tehdy povedlo,mohl to být příklad pro ostatní země východního bloku a k obrodě by došlo postupně všude,tak jako v roce 1989 jsme my šli cestou po vzoru hroutících se režimů východního bloku a bohužel ne tím zlatým středem,ale tak jak to umíme jsme buďto zcela vlevo nebo zcela vpravo.
Okupace sovětských vojsk je dějinná tragédie,je jenom škoda,že jsme se nepoučili a dnes jsme pro změnu v některých zemích okupanty i my.
16. 11. 2010 | 06:48

Kral napsal(a):

Argune vlk je místní vůdce kryptobolševiků bude držkovat proti všemu. Z principu jen aby dostal od svých obdivovatelů pugét. Pak se kroutí blahem jako tasemnice. Je to místní paroubek taky sem dává linky na jeho blog. Grafoman ješita.
16. 11. 2010 | 07:02

Franta napsal(a):

Je to komplexní shrnutí pozitiv a odkazu. Navíc ještě je hodně co dělat.
16. 11. 2010 | 07:32

cyber toxique napsal(a):

Levičák

kdyby nepřijely ruské tanky, byl by tu tenhle bordel o 20 let dřív.
16. 11. 2010 | 07:38

SuP napsal(a):

Vlku -
Já psal o Bartákovi. A cože to řikali ráno ve zprávách?
Pokud jsi to připustil omylem, asi jsem Tě zase přecenil.
Měj se.
16. 11. 2010 | 07:45

Chick napsal(a):

Jak říká přítel Katar,t.č. instalatér v Cambridge "je tu moc chytrejch, a málo šikovnejch".

Já bych dodal, že máme dost špatnou paměť a dobrý žaludek.
Každý by chtěl do ráje, ale umřít, to už ne.
16. 11. 2010 | 07:53

neo napsal(a):

Rejpal napsal(a):
Ironie autora blogu je hezky čtivá, ale zdaleka nedosahuje moudrosti komentátora zn. "neo", který své komentáře snad opravdu myslí vážně.
15.11.2010 18:54:11
Děkuji, ano, myslím je zcela vážně. Vy si ovšem zjistěte něco o ironii a sarkasmu, třeba pak pochopíte i rozdíl:)
16. 11. 2010 | 08:00

gaia napsal(a):

ještě bych chtěla dodat k tomu golfu, názorná ukázka, jak člověk dokáže vše zparchantit.

Golf se původně hrál v přírodě na takových lokalitách, jak ukazuje Tenco u písničky v 19:44.
Dnes ale, kdyby nabobové měli hrát v přírodě a u mořských dun, tak by dostali infarkt a zlámali si haxny.

Tak musí zavraždit biodiverzitu v přírodě někde poblíž města, někdo musí projezdit hektolitry nafty v bagrech a změnit přírodu v monokulturní umělotinu, kterou pak za dodatečné přispění další energie nutno neustále zalévat, polévat chemikáliemi a zušlechťovat, aby se nevymkla kontrole a evolucí a sukcesí se neproměnila v rumiště.
Jedno 16 jamkové hřiště spotřebuje tolik vody, která by stačila zásobovat 3 000 město.

A nabob po něm jezdí elektrickým vozíkem, kvůli jehož napájení se musí postavit nová jaderná elektrárna a libuje si , co dělá pro zdraví.

Ale co dělá pro přírodu mu je jedno.
Matka příroda mu to však jednou vrátí.
Takže hezká slova u další Tencovy písně z 20:04

If we don't stop what we all see is wrong,
I guarantee you mankind won't live long.

a má oblíbená kontrola porodnosti je tam též.
16. 11. 2010 | 08:28

gaia napsal(a):

i když s tou kontrolou porodnosti to bude těžké, aby se to nějak nezvrhlo, jako v Číně, teď proběhla zpráva, že tam donutili k potratu ženu v 8. měsíci, dali jí prášky a ona za 12 hodin porodila mrtvé dítě jen kvůli tomu, že již měla doma malou holčičku.

Když to vezmou do ruky chlapi, tak by z toho zas mohl být extrém namířený jen proti ženským, jako golf , když vzali do ruky chlapi, tak namířili jen proti přírodě.
16. 11. 2010 | 08:34

student napsal(a):

Demokracie je všestranně špatný systém, ale je tím nejlepším, jaký byl zatím vynalezen.
16. 11. 2010 | 08:40

jarpor napsal(a):

Jo, jo, parchantíme...

Ničíme biodiversitu golfovými hřišti... pěstujeme plodiny pšenicí počínaje a rajčaty konče... uniformní... biodiverzita dostává na holou...
Lesní porosty... totéž...

A mohl bych pokračovat... doprava.. parchantíme.., příroda a vzduch jde do háje... ale chceme přece zboží... že, proč tolik vyrábíme elekřiny... večer do kina, videa.. osvětlené ulice...
Lidstvo je holt "parchant". Někdo moudrý by to měl všechno zakázat. Zpět do jeskyní či, ještě lépe - na stromy... !!

Hezký den
P.S. Na golfovém hřišti jsem nikdy nebyl...
16. 11. 2010 | 08:41

primus napsal(a):

to student:

a to jsi ještě nezažil asi bezplatné studium v proletářském ráji.Ono když se na pódiu demokracie objeví profesionální pošuk,neurotik ze všech možných typů školiček a akademií,pak přetřásej své klíče k demkracii.Študáci r.1989 se už na ráno v Universitě prostě netěšili:radši šli do ulic,i kdyby je měli policajti postřílet.
16. 11. 2010 | 08:49

Terry napsal(a):

DŮRAZNĚ UPOZORŇUJI (!!) na článek

Záhadný Listopad (http://www.blisty.cz/2010/1...)

a hlavně na odkaz v něm uvedený

Operace Golgota
(Tajný plán perestrojky)
(http://www.volny.cz/ingvese...)

o tom, jak celá perestrojka byla "připravena" Andropovem (KGB).

A protože citace z tohoto plánu

"Tak a tím přicházíme k podstatě celé operace. Láska k socialismu u nás vyrůstá z nenávisti ke kapitalismu. Proto se Vám ukládá vypracovat plán nastolení kapitalismu v SSSR a přitom ne měkkého, švédsko-sociáldemokratického typu. My musíme uvrhnout celou zemi do dravého, bezuzdného kapitalismu, kde vládne jen zákon džungle!"
Andropovovy oči mne probodávaly, vyzařovaly sílu přesvědčení.

Tajné schůzky s J. V. Andropovem jsem míval až do konce jeho života v únoru 1984. Skutečně až do tohoto nejsmutnějšího dne v mém životě. Operace se stále podrobněji propracovávala. Andropov plán podepsal krátce před svojí smrtí. Dostal kódový název "Golgota" a členil se na čtyři části:

1. systémový rozklad současného politicko-ekonomického mechanismu v naší zemi,
2. převrat a protlačení nastoletí kapitalistického systému dravého typu,
3. usměrňované prodlužování chaosu a zmatku jako prostředku mobilizace rozvášněného davu pro boj s mocí pod socialistickými hesly,
4. socialistická revoluce, podporovaná veškerým lidem, radikální anihilace kompradorské buržoazie a s ní spojených politicko-ekonomických struktur.
(konec citace)
mě silně připomíná naši "sametovou" revoluci (mj. kandidatura Václava Havla na prezidenta v roce 1989 byla tiše "odsouhlasena" Moskvou; proto ho, jako "hnusného" dizidenta, tehdejší - ještě totalitní - FS celkem "jednomyslně" zvolilo) a hlavně polistopadový "demokratický" a ekonomický vývoj (se soustavným tunelováním a rozkrádáním).

Že bychom taky budovali "dravý kapitalizmus" podle scénáře KGB či StB?!!

Vše tomu nsavědčuje...
16. 11. 2010 | 09:04

SuP napsal(a):

jarpor -
Nazdar!
Já zase občas chodím na golfové hřiště, částečně obnovené po bolševickém navracení (1950 až 1989) biodiverzity. Zažil jsem tu oba stavy, ale ja se říká - "nedá se srovnat!"

gaia -
Vy špenáti byste neměli zapomínat, že provoz, ač je drahý, si kluby platí samy a státní rozpočet je nedotuje. A až jim to stát zatrhne, oni si najdou zase jinou zábavu, jen ne státní rozpočet. A dále se na budování a údržbě zaměstná spousta lidí, co by se jinak kopali do řiti a byli na podpoře, protže díky inovacím je nikdo nepotřebuje u pasu.
16. 11. 2010 | 09:22

neo napsal(a):

Terry:

bacha na mikročipy od mimozemšťanů v anále.
16. 11. 2010 | 09:24

SuP napsal(a):

neo -
Zrovna jsem měl na klávese:_"Terry, vrať se na zem!"
ale předběhls mě....
16. 11. 2010 | 09:26

Petr Kukal napsal(a):

Souhlasím s každým slovem, pane profesore. Díky, že jste je za nás ostatní vyslovil.
16. 11. 2010 | 09:28

Tenco napsal(a):

ad jarpor
Mezi golfovým hřištěm, pěti auťáky v hangáru a jeskyní či stromy je spousta dalších možností a voleb.
Svoboda naštěstí, stejně jako naneštěstí pitomost, není bezbřehá.

https://www.youtube.com/watc...

:---()
16. 11. 2010 | 09:28

SuP napsal(a):

vykydale -
Pět auťáků v hangáru je blbost.

(Když žádnej není můj.)

Tak co burza?
16. 11. 2010 | 09:34

Soused napsal(a):

Dobre dopoledne,

pekny "komentar" k 21. narozeninam ceskeho debilistanu. Alespon humor si dokazete udrzet. Verim ze jsou mnozi, kteri uz ani smich na tvari nemaji. A neni divu. Lide, kteri plkaji lzi o skvelem stavu nasi spolecnosti a prosperite statu (predevsim na internetu-chudaci), prekrucuji fakta a ze sve pozice utoci na ostatni, jsou chude, konzumni mozky, kterych se jednou doufam dotkne bida takova, ze si budou skubat vlasy hruzou.

Dle vseho uz je davno pozde na rozumnou napravu a lepsi fungovani. Mocni vyhlasili valku, kterou dlouhou dobu zakryvali do ruzovych bryli krasne demokracie s financni prosperitou. Skoda jen, ze se tolik lidi nechalo obalamutit a ze tolik lidi chce byt jako oni. Nastesti je stale mnoho tech, kteri uvazuji a jednaji zodpovedne. Valka proti slusnym lidem je v plnem proudu...

Probudte se!
16. 11. 2010 | 09:46

Dale Cooper napsal(a):

Koukám, že někteří opět nezklamali a opět posílají veškeré kritiky současné situace zpět do normalizace. Je opravdu takový problém pochopit, že nejde o to, že byl minulý režim lepší (nebyl), ale o to, že byla zneužita tehdejší vůle lidí po změně, k něčemu co se nám kdysi o "západu" snažila namluvit totalitní propaganda? Jak mnozí věděli již tehdy, tak to na tom "západě" není zas tak špatné (i když se to momentálně horší), ovšem u nás se nám podařilo vytvořit téměř stejnou karikaturu na "svobodnou společnost" jakou nám tehdy totalitní média ve zpravodajství o dění "na západě" denně předkládala. Některým se to zřejmě zarylo hluboko pod kůži...
16. 11. 2010 | 09:47

stejskal napsal(a):

Dobře, pane ateisto,

budu se snažit.

Hezký den.

Libor Stejskal
16. 11. 2010 | 09:54

;-) napsal(a):

DEKUJI! pane Profesore!
A ostatnim hluchym a slepym pitomcum preji krasny modry den ;-)
16. 11. 2010 | 09:54

Hepčík napsal(a):

Velmi, velmi výstižný článek.
16. 11. 2010 | 10:17

qwerty napsal(a):

další článek, který mě utvrdil v tom že už je načase vypadnout z tohodle kocourkova
16. 11. 2010 | 10:23

Terry napsal(a):

to SuP a neo:

A po tom "návratu" na zem, tedy do "demokratické" ČR, najdu (zjistím) podle vás (a nea) co?
16. 11. 2010 | 10:29

Jan napsal(a):

Carlos V.
My si nerozumíme. Co to je vyniknout? Definujte. Co to je všichni? Třeba V.H. podle mě vyniknul, docela dost. Problem ducha doby je v tom, že jediným měřítkem všeho se staly peníze. Všude prosím i v komunistické Číně, takže to není levý či pravý názor. To je sociologický fakt. A z tohoto hlediska pan Profesor zase tolik nevynikl, že.
Prosím zkuste přečíst Kellera, bez nálepkování.
Tak jako bolševický režim trpěl pouze konstruktivní kritiku, tak mnozí čtenáři chápou současný režim. kdo vidí korupci je socan. Přitom socani jsou ukázkoví korupčníci.
Osobně jsem za těch 20 let dospěl tam, co byl můj moudrý strýc před 15ti lety: za každého režimu, nehledě na jeho název, jsou u moci vždy ti nejhorší lidi. Bezskurpulozní, bezohlední asociální, deprivovaní. Moc takové lidi přitahuje. Vaření piva méně. A skutečná demokracie proti tomu staví vládu práva, zákona. Vládne nám zákon , ne jiný člověk. Tuto jednoduchoučkou věc nechápe většina obyvatel, ani pan prezident. A to je náš průšvih. Mimo jiné.
16. 11. 2010 | 10:34

stejskal napsal(a):

A není to škoda, pane qwerty?

Tato země je moc hezká, žije v ní i spousta zajímavých lidí. A stejně jako v jakékoliv jiné demokratické zemi se v ní vůbec nežije špatně (tedy pokud kolem sebe či na druhých člověk nechce vidět jen samou špínu, hnus a svinstvo).

Už za bolševika jsem si říkal, "přeci jim to tady nenechám..." ;-) Teď je ještě daleko více důvodů tu žít, řekl bych.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Pan profesore vyjádřil svůj kritický názor, sarkasticky. To přeci není sebemenší důvod k tomu, aby odsud člověk odcházel. Právě naopak.
16. 11. 2010 | 10:40

neo napsal(a):

Terry: já nepsal aby ses vrátil na zem, mě je jedno kde jsi. Klidně si choď doma s alobalem na hlavě, aby ti mimozemšťani nevysáli mozek (pokud bude co)...
16. 11. 2010 | 10:52

SuP napsal(a):

Terry -
Například to, že člověk se cíti jen tolik dobře, nakolik se nenechá otrávit. A k tomu trávení je snadná cesta např. konzumací spikleneckých teorií.
Ne že by zřejmě nebyla pravda co říká i pan Hofhanzl, že největší "zásluhu" na převratu měli ambiciózní a šikovný bolševici, protože už to měli připravený. Ale že by je v té době někdo řídil a dával jim povolení? "?""?""?". To už bych musel věřit, že KGB řídila i stvoření světa.
Nenechte se otravovat. Tolik.
16. 11. 2010 | 11:08

Karel napsal(a):

Prima článek. Jedna pravda pravdivější než druhá. A že se takové konstatování modrým strakám nelíbí? Jejich problém. Takové zločince jako dnes, jsme ve své tisícileté historii ještě u vlády neměli.
16. 11. 2010 | 11:36

neo napsal(a):

Karle:
buďte konkrétní prosím. Jakého zločinu se některý člen vlády dopustil? děkuji
16. 11. 2010 | 11:42

Pája napsal(a):

Velkou rozkrádačku zvanou privatizace jsem zažil pouze v dětském věku, v dětském věku jsem taky zažil, že nebylo bezdomovců (opravdu něco pro nás tehdy nepochopitelného a nepředstavitelného), všichni měli práci a nikdo neměl žaludeční vředy z nezaměstnanosti (je ale pravda že tu práci flinkali). Zažil jsem ale taky ruské kasárna na okraji Bruntálu a v lesích okolo, občas jsme k nim jako kluci chodili a občas mezi námi a mladými Rusy létali šutry. Když vyjela ruská kolona nešlo třeba dvě hodiny přejít přes cestu. Zažil jsem buzeraci ve škole kvůli nesmyslům, dvojí výklad historie škola vs. rodina a přátelé. Stál jsem na hajzlpapír v padesát metrů dlouhé frontě. Nemohli jsme cestovat, ale na druhou stranu bylo spousta času a rodiny drželi víc pohromadě. Tak co je lepší? Když se mi nedáří, nejsou peníze a hrozí nezaměstnanost vzpomínám na sociální pohodu a klídek, když se daří tak si užívám všeho na co jsme tehdy těžko mohli pomyslet - cestování, svoboda, a nějaké ty spotřební vymoženosti...
16. 11. 2010 | 12:10

JF napsal(a):

pěkné a výstižné! ... a jak jsme oslavili 21 let demokracie v naší milé městské části?

Ať jsme volili koho volili tak jsme zvoli přesně toho koho jsme zvolit měli.Krátce: demokracie za prachy a prachy za demokracii.
16. 11. 2010 | 12:50

Pava napsal(a):

Děkuji. Zase jsem se jednou trochu zasmál. Nemohu se zbavit dojmu,že začínáte být k dnešní společnosti poněkud skeptický.
16. 11. 2010 | 12:59

sd napsal(a):

Pane Hořejší, většina vašich postřehů naprosto sedí. Člověk už ale přestává pomalu doufat, že když se o těch nešvarech začne mluvit, tak se něco změní. Poslední, co nám zbylo, je opět jen to švejkování. Ačkoliv nějaká změna tady je. Kdysi se tomu věnovali různí recesisté, dnes tomu začínají holdovat i lidé u kterých by to člověk nečekal. Např. ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. Až tam jsme to dotáhli!
16. 11. 2010 | 13:00

vašekk napsal(a):

"Proč je kapitalismus na pokraji propasti? Aby na nás lépe viděl". Nyní jsme montovnou Evropy, takže přežíváme, ale nikdo nemá koncepci, jak "dohnat a předehnat". Dosti pečlivě jsem přečetl všechny komentáře a nenašel jsem jedinén východisko, co s tím.
16. 11. 2010 | 13:02

SuP napsal(a):

Pája -
A to si neumíš odpovědět?
16. 11. 2010 | 13:28

santawizard napsal(a):

My už jsme se transformovali.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Dneska,ale doopravdy nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich smyslem života leží v otázce co dělat s volným časem,když máš hodně nebo málo peněz.Je-li však česko na špici mezi nejméně nejchudšími a nejméně zadluženými lidmi a zeměmi na světě,tak to jenom znamená,že si na sebe bereme příslušnou míru zodpovědnosti nejenom ve vztahu k Evropě,ale i k celému OSN. V cestě nám stojí jenom rasová a třídní nenávist.Transformovali jsme se z beztřídní společnosti do třídní společnosti.Třídy jsou jak se říká,od putyky do několikahvězdičkové restaurace.Třída, která existuje ještě pod putykou by měla být morálně a finančně podporována třídou ,která žije nad několikahvězdičkovou restauraci.Těm nahoře to moc neuškodí a těm dole to hodně pomůže.Tomu se říká charita!!!Proto by se měli stavět penzionky a chudobince pro chudé a bohaté konzumenty a abstinenty
16. 11. 2010 | 13:34

scallop napsal(a):

Objevilo se tu mnoho kladnych reakci a proto me to neda: titulek Horejsiho blogu povazuji za _odporny_. Odkazovat se pri uvahach o "listopad 1989 vs. dnesek" na komunisticky puc, ktery nastolil brutalni diktaturu, ze sprostarna. Relativizovat se da kde co, ale snad bychom meli mit nejake meze.

(Toto je vyhrada nikoliv proti obsahu, ale forme blogu. A vypovida hodne autorovi.)
16. 11. 2010 | 13:39

Terry napsal(a):

to SuP:

Na pravdu o Katyni se čekalo 50 let, všechny informace o druhé světové válce stále nebyly odtajněny...

Mj. víte, že PRVNÍ světová válka oficiálně skončila (splátkami válečných reparací) až letos? - viz
První světová válka oficiálně skončí tuto neděli - http://zahranicni.eurozprav... ?

Já třeba neočekávám, že se dožiju zveřejnění, kolik sovětských vojáků u nás "oficiálně" zahynulo (čeští kontrarevolucionáři zabili; u nás byl totiž ozbrojený střet podle sovětských médií podstatně horší než v roce 1956 v Maďarsku!, pokud to nevíte!!) po 21. srpnu 1968 (rodiny v SSSR dostaly z ministerstva obrany SSSR parte s textem: "Váš syn padl hrdinnou smrtí při obraně socializmu v ČSSR"). V Sovětském svazu samotném byl údajně uveden počet takto zavražděných sovětských vojáků 40 000 !!! Sám si myslím, že tento počet bude podstatně větší, protože ta první "várka" (která byla po týdnu, kdy už byl ozbrojený odpor kontrarevoluce "potlačen", střídána, se nesměla vrátit domů, protože by to bylo v rozporu s mediálně podávanou situací a vývojem (ospravedlňující "vstup") v ČSSR.

Takže pokud jste (Sup a neo) mladší ročníky, třeba se pravdy (nejen) o "sametové revoluci" dožijete. Ale nejspíš ne...

Ale třeba vás to ani nezajímá...

Stačí, že

"Máme demokracii, ne, vole?!"
16. 11. 2010 | 13:47

santawizard napsal(a):

Další velký problém je tento:V Bibli se tomu říká Armagedon.Všichni ti kteří mají 666 na ruce půjdou do pekla ale všichni ti kteří mají boží jméno napsáno na čele půjdou do nebe.I když v bibli není napsáno nic ,ani o vojenských kaplanech,ani nic o hospodských kaplanech,katolická církev nikdy neseminovala žádné hospodské kaplany ,ale vždycky seminovala jenom a jenom vojenské kaplany.Z toho důvodu je na světě přebytečné množství somráků a feťáků,ale nedostatečné množství hospodských kaplanů a marijuána gurů.Proto je tady ta válka mezi legálníma a ilegálníma drogama křížem krážem mezi muslimama a křesťanama.Bůh války je satan ,ale bůh míru ježíš ho brzy zažene do pekla!!?Čajové ceremonie,kávové rituály,opioví faráři,tabákoví mágové,hospodští kaplani a marijuána gurové.Co to je?Všechno může být podle vzoru křestanského vína jako pomazání a nebo podle vzoru alkoholu ,který je tou drogou ve víně.Raději než na víně ,lidé však vždycky udržovali svoji víru či nevíru jenom krveprolíváním a zavíráním jeden druhého do vězení a do blázince.Rozpočtová a bezpečnostní politika státu by to měla brát v úvahu.!!!
16. 11. 2010 | 13:50

stejskal napsal(a):

Pane scallope,

nevím proč, ale napadlo mne, jak bývalý premiér hovořil o "noci dlouhých nožů", jeho poradce se přirovnával k Martinu Bormannovi a jiný ex-premiér chtěl zase vázat stranické legitimace do kůže členů ODS.

Některá přirovnání jsou prostě chucpe (tedy alespoň pro někoho :-)

Hezký den.

Libor Stejskal
16. 11. 2010 | 13:52

Občan007 napsal(a):

Každý režim je ve své podstatě vyprodukován režimem předcházejícím. I v tomto případě je tomu stejně. Komunistický režim nevyprodukoval komunistického člověka a společnost jak o tom snili jeho vůdci, ale vyprodukoval toho současného - slušně řečeno - nepovedence, nebo i zmetka. Co vyprodukuje tento režim a kdy se dostane do dalšího bodu zlomu je otázka pro vědátory. Určitě to nebude to, co hlásali vůdci před 21 lety. Bude to ale další příspěvek k poznání zákonitostí vývoje lidské společnosti.
16. 11. 2010 | 14:01

true man napsal(a):

Rád bych doplnil pana profesora:
Je třeba vysoce ocenit prozíravost našich politiků. Tak na př. pan Kalousek již při nákupu padáků před několika lety počítal s tím, že mu pomohou vyřešit penzijní reformu. Penzistům zdarma rozdá padáky a nechá je zdarma skočit.
16. 11. 2010 | 14:03

kovář napsal(a):

pane profesore perfekt. Jistě nelze vyčerpat všechna pozitiva , ale mělo být připomenuto i kolik škaredých blátivých polí v okolí Prahy, na Kolínsku - zlatý pruh země české- v Nošovicích a v celé zemi bylo nevratně odňato bez velkých zábran zemědělskému obdělávání a moudpře zabetonováno.Jak hrůzně komunisti hlídali půdu a sabotovali tak potřebnou výstavbu.
16. 11. 2010 | 14:07

scallop napsal(a):

stejskal

Ano, a taky to byvaly premier zaslouzene schytal.

Je mi jasne, ze toto vnima kazdy jinak. ("Vazani stranicke legitimace do kuze" je hodne nekonkretni narazka a prilis me nevadi.)

Nejvic to vypovida o autorovi. Dulezita funkce echto blogu je, ze davaji spolecensky aktivnim lidem sanci se "historicky znemoznit" :-)
16. 11. 2010 | 14:10

true man napsal(a):

Rád bych doplnil pana profesora:
Je třeba vysoce oceňovat prozíravost našich politiků. Tak na př. pan Kalousek již při nákupu padáků věděl, že mu pomohou vyřešit penzijní reformu. Zdarma rozdá penzistům padáky a nechá je zdarma skočit.
16. 11. 2010 | 14:11

občan z Prahy napsal(a):

jedno pozitivní se musí tomuto novému režimu přiznat:
konečně máme slušné hajzly
16. 11. 2010 | 14:12

stejskal napsal(a):

Psssst, pane scallope ;-)

Ono to také podle mne dost záleží na tom, kde podobné výroky pronesete (jinak žertuji s kamarády v hospodě, kteří mne dobře znají a vědí, jak co myslím a jinak třeba při veřejném diskursu). Politik by si měl ale dávat coby veřejná osoba pozor mnohonásobně větší (veřejné osoby nesou větší zodpovědnost, mají větší možnost ovlivnit, co se ve společnosti děje apod.).

To "vázání do lidských kůží" mi od politika přijde dost za hranou (ale je toi vždy otázka zkušeností, i věk v tom hraje roli, na různé lidi různé fenomény působí jinak; třeba hloupé narážky na cokoliv kolem holocaustu jsou dodnes pro mnoho lidí prakticky tabu).

Libor Stejskal
16. 11. 2010 | 14:23

tomassk napsal(a):

Největším úspěchem je, že dvacetiletí pamětníci nejlépe vědí, jak se za socializmu žilo.
16. 11. 2010 | 14:24

Sylva napsal(a):

Výstižné, výborně napsané a bohužel moc smutné.
16. 11. 2010 | 14:27

neo napsal(a):

tomassk:

asi jako 60tiletí nejlépe vědí jak se žilo za války:)
16. 11. 2010 | 14:32

Terry napsal(a):

to scallop (a stejskal)

"Ano, a taky to byvaly premier zaslouzene schytal."

Opravdu si myslíte, že to amorální buran a hulvát (pardon: premiér = vrcholný reprezentant tohoto státu a národa!!) Topolánek "schytal"??!

Takový "trest", jaký mu dojednával nynější premiér a jeho stranický "soudruh"
Petr Nečas, bych si taky dal líbit:

Nečas vyjednával v Bruselu o 'energetické trafice' pro Topolánka (http://www.lidovky.cz/necas...)

Doufám, že se Topolánek na novém postu, ať bude jakýkoliv (třebas mu nějaký dohodí Berlusconi a budou si spolu užívat mladých prostitutek v Berlusconiho vile?), bude lépe placený než post premiérský) uvede svým:

"Tak co tady vymýšlíte za píčoviny"

jak se dotázal za účasti TV štábu poslanců ODS při návštěvě poslaneckého klubu ODS v PS PČR.

Prostě stále platí

"Strana se o Tebe postará, soudruhu!"
16. 11. 2010 | 14:34

pipoun napsal(a):

to TERRY:

Váš odkaz :
http://www.volny.cz/ingvese...

je de facto Vysoká škola politická.Stačí přečíst,nemusíš skládat zkoušky a máš-li pamatováka-jsi tím Doktor politických věd, i když ne zatím de iure.
Jinak tam vyprávěná operace Golgota je pravdivá.Moje známá z Prahy -schopná telepatka-v těch letech z Prahy sledovala mozkové závity Andropova na základě vyzařování duševních vln (vědcům zatím neznámy) a potvrdila mi ze svých záznamů,že se to shoduje,je to přesně to co ona vyčetla z toho co duševní vlny od Andropovovy hlavy nesly.
Vřele všem doporuči je pozorně odkaz pročíst,aby nebylipouhými naivky,kteří všemu uvěří a viděli konečně to jak si někdo z vysoké pozice lehce hraje s osudy milionů lidí podle svých představ.I když ex-president V.Havel účast takových tajných center řízení běhu světa vylučuje.
16. 11. 2010 | 14:35

Terry napsal(a):

to Občan007:
"Určitě to nebude to, co hlásali vůdci před 21 lety."

Stačí si přečíst první (předvolební) TV prohlášení Václava Havla v prosinci 1989, jakou nám "líčil" budoucnost:

Projev k občanům před volbou prezidenta republiky (http://www.sinagl.cz/phpbb2...)

Dramatik - a jakou frašku sepsal...
16. 11. 2010 | 14:47

scallop napsal(a):

stejskal

Souhlas, politik by mel chapat, ze mluvi verejne a jeho slova maji velky vliv. Autor blogu sice neni politik (i kdyz kdovi, co bude), ale presto bych od neho cekal podobnou schopnost.

Holocaust vypada opravdu nedotknutelny. Coz je dobre. Odkazovat se od listopadu 89 na Hitleruv prevrat by nikoho nenapadlo, ale odkaz na VRSR nevzbudi odpor. Ja tyto dve historicke udalosti vnimam stejne zavazne.

Terry
Mate pravdu v tom, ze z toho Topolanek tehdy vysel celkem levne. Smutne je hlavne to, ze on sam ten odpor nejspis nepochopil.
16. 11. 2010 | 14:50

stejskal napsal(a):

Též je vnímám stejně, pane scallope. l.s.
16. 11. 2010 | 15:14

Green Warrior napsal(a):

> vaclav horejsi >
Pane profesore, mam ted jen jednu pripominku, ktera je mimo tema prispevku (ktere si mi mimochodem velmi libi ...). Ale vite o tom, ze se Vas snazi na svem poslednim blogu zasmesnit pan Mgr. Vitezslav Kremlik - znamy to militantni popirac zmen klimatu? Viz zde:
http://kremlik.blog.idnes.c...
16. 11. 2010 | 15:17

Pája napsal(a):

SuP:
Opravdu si nejsem jistý zda dostatek "banánů" vyváží nezaměstnanost, bezdomovectví, okrádání lidí apod. Obojí má své plus a mínus.
16. 11. 2010 | 16:03

SuP napsal(a):

Pája -
Člověk by měl umět si vybrat ....
Nicméně můžete si sehnat místo, kde nebudete ohrožen nezaměstnaností, ale musíte zkousnout, že budete vydělávat jako v socíku. Jen ty banány budou furt.
Takže JE to lepší!
16. 11. 2010 | 16:28

Karel Mueller napsal(a):

vašekk:

Zaujala mě Vaše poznámka. Píšete, že jste hledal návrh východiska.

To východisko neexistuje, proto Vám nikdo nemůže žádné dát. Huxley by řekl, že kola se stále točí.

Víte, socialismus nebo demokracie jsou jen slova. Jejich realizaci můžeme nazvat reálsocialismus nebo reáldemokracie. V obou soustavách hraje ústřední roli onen abstraktní lid, zásadně se liší v jednom bodě: Soukromým vlastnictvým výrobních prostředků. V reásocialismu tento lid nehrál a ani nemohl hrát onu Marxem předpovězenou roli. Marx dospěl k závěru, že soukromé vlastnictví výrobních prostředků je hlavním prokletím. Možná ... ale nebyl schopen navrhnout něco, co by to nehradilo. Resp. jeho návrh ztroskotal.

V demokracii by měla onu roli hrát hrát nejpočetnější vrstva drobných až středních vlastníků - tzv. střední vrstva. Ale ta zcela zaniká a stává se nepodstatnou položkou. Souvisí to s koncentrací ekonomické a z ní plynoucí politické moci a také moci dané rozvojem vědy, která umožnuje manipulaci hlavně psychologickou cestou.

Ne, je dost možné, že lidstvo jako celek bude vzpomínat na 2. polovinu 20. století jako na období ráje a idealistických očekávání. Protože existovaly dva soupeřící bloky. Vodíkovky jistily rovnováhu a také existovaly mantinely, za které ani jedna strana nechtěla či nemohla zajít. Což mělo mimo jiné zásední vliv i na profil západní spoečnosti. Nic z toho dnes neexistuje.

Marx viděl daleko. Leckde se nemýlil a zlé jazyky by řekly, že ony teze při dnešním pohledu sedí jak něco na hrnec.

Může to dopadnout ošklivě. Mnozí významní sociologové zastávají názor, že západ již v překrásném novém světě je. Není ... a může skončit v něčem mnohem horším. Nás jako globalizovaný stát není nutné uvažovat.

Zatím se kola ještě točí.
16. 11. 2010 | 16:51

Pája napsal(a):

SuP:
Že bych dnes sehnal místo, kde by člověk nebyl ohrožen nezaměstnaností a uživil se vážně pochybuju. To se týká pouze našich vládců - tím myslím vládců ekonomických, ti mají dnes jako jediní "sociální jistoty". Tento systém zjevně provází VELMI mnoho negativ - možná je ve mě skrytý komunista, ale hodnotově mě přijde úplně absurdní a nepřípustné aby v době letů do vesmíru byli na ulicích a pod mosty zoufalí umírající chudáci. Aby lidé byli často okrádáni exekutory a byli systematicky vyráběni další bezdomovci, atd...
16. 11. 2010 | 16:53

maser napsal(a):

Hezký článek, ačkoli se všemi body nemohu souhlasit. Problém je hlubšího rázu a jde daleko dále do minulosti. Na tomto neutěšeném stavu máme i svůj podíl viny, jak je vidno z některých příspěvků. Svojí volbou "menších zel", podporou nebývalé extenze veřejnoprávních norem buzerujících slušné občany a podnikatele, podporou ostrakizace některých názorů apod. Základní věcí je zde domluva, a ta není možná v záplavě ideologických či náboženských klišé. Především nepodporovat něco, na co nemám vliv a co je s velkou pravděpodobností další habaďůra. Cestou je ignorace státních a korporátních zájmů, hospodaření "sami pro sebe". Velkou část věcí, kterou potřebujeme si přeci stále dokážeme vyrobit či vypěstovat sami (dtto služby). Samozřejmostí by byla směna přes nezávislou zúčtovací jednotku. Tímto způsobem bude státu a jeho úředníkům ubývat peněz, které by případně mohli narvat do chřtánu firmám kamarádů, nadnárodním korporacím (Kapsch, Pandur a další srandy) a především by nebylo na splátky dalších a dalších úroků z úvěrů od nadnárodních bankovních institucí, kterým náš stát dluží již přes bilion Kč.
16. 11. 2010 | 17:08

Otazka napsal(a):

Máme to, co si zasloužíme.
Mohu se zlobit, že nechci lži profesora Klause, jenž nemá ani jednu impaktovanou publikaci , že nechci...
Ale lidé jdoucí za českým snem to chtějí.
Musím tedy akceptovat to, že většina je spokojena a že by mohlo být hůře.
Je mi líto více jak milionů obětí v Iráku.
Možná se stane, že budu popohnán k zodpovědnosti za to, že jsem jako občan tohoto státu nečinně přihlížel této invazi.
Musím s tím počítat tak, jako afgánský zemědělec musí počítat s tím, že je našim třídním nepřítelem....

Stěžovat si můžeme na hlavním nádraží.
Máme to, co si zasloužíme.
Tak jako lidé v Iráku a Afganistánu nebo třeba v USA.
16. 11. 2010 | 17:13

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Těžká depka, což? Neberete si to nějak moc a docela zbytečně?
16. 11. 2010 | 17:32

SuP napsal(a):

Otazka -
Dokud tady půjde "za svým snem" 40% lidí a ostatní budou jen kecat, pomlouvat a čekat, co jim kdo zařídí, chcípnou dřív než někam dojdou.
Takže s váma nejdu.
16. 11. 2010 | 17:38

Karel Mueller napsal(a):

SuP:

Dnes už ne, citově bych to bral v mladších letech.

Ted už je to jen konstatování technokrata.
16. 11. 2010 | 17:47

jarpor napsal(a):

SuP

Dobrý... moc dobrý... k oběma.

Hezký večer
16. 11. 2010 | 17:54

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Taky se do Vás jako technokrat do technokrata navážím. Tak bychom si mohli rozumět (předpokládám...)
16. 11. 2010 | 18:03

mb napsal(a):

pro nick levičák ... až na poslední větu s vámi souhlasím ... myslím si co je důležité ... že společnost spontánně tehdy odmítla 20ti letou zkušenost s komunisty ( sovětského typu ) ... co by se z toho vyvinulo nevím ... je možné že tradiční liberální demokracie ... faktem je že po roce 90 se uchytilo ( Klausovo ?) rčení: že třetí cesty vedou do třetího světa, no nekup to ...

jinak osobně nemám nic proti skandinávii s relativně vysokou mírou zdanění ( kdy i bohatí chápou že se mohou podílet na blahu státu / společnosti) ...

njn ...

( rubem je: že nelze vysvětlit ani omluvit podporu nefachčenkům njn ....)

s pozdravem
16. 11. 2010 | 18:21

mb napsal(a):

jarpor : Někdo moudrý by to měl všechno zakázat. Zpět do jeskyní či, ještě lépe - na stromy... !!

chyba jarpore ...ZPÁTKY DO MOŘE !!!!!!!!!

(vůbec jsme neměli vylézt na souš )
16. 11. 2010 | 18:26

jarpor napsal(a):

mb

Přijměte omluvu za mou chybu... jo, zpátky do moře... :-))

Hezký večer
16. 11. 2010 | 18:36

Leo K napsal(a):

No vidím, že je ještě dost lidí, kteří držkou v zemi neryjí. Ale jak už sudeťáci říkali: "Es kommt der Tag..."
16. 11. 2010 | 19:15

BAPE napsal(a):

pro neo

Nemít nic je opravdu svoboda, že? To je Váš případ? Plné obchody nejsou zárukou štěstí a spokojenosti. Vy jste střední třída, s příjmem do 25 tisíc hrubého ? Tak si s tím vyjděte do pr... V tom totácči měl člověk svý jistý a mohl si myslet a věřit, čemu chtěl. Dnes ho to ani neuživí. A m.žr nadávat, jak chce. ale je mu to ho...platný. Bl...e!
16. 11. 2010 | 19:22

SuP napsal(a):

jarpor -
Seš lepší.
A myslím to upřímně.
16. 11. 2010 | 19:42

SuP napsal(a):

BAPE -
Žer(te) a nakupuj(te) tak málo jako v totáči a máš(te) svý jistý do důchodu. A ten máš(te) vyšší. Tak nebreč(te) a maluj(te) fóry.
Vlastně Vy to neumíte. Tak co s Váma?
16. 11. 2010 | 19:46

zeleny valecnik napsal(a):

> Otazka >
Vite, on pan prof. Klaus zadne impaktovane publikace nepotrebuje - je to myslenkovy gigant. Je vseobecne znamo, ze uz jeho habilitacni "prace" se sklada z nekolika xerokopii jeho slintu z "casopisu" Politicka ekonomie -> coz byl "odborny" casopis UV KSC. Kdybyste si vsak chtel habilitacni praci na fakulte socialnich ved vypujcit - mate smulu, neni archivovana. Sveho casu se po tomto dilku pidil Dr. L. Andrey z Ustavu informatiky AV CR a bylo mu receno, ze zminena prace je v trezoru pana dekana.
Pokud jde o profesuru - Univerzita Karlova mu ji odmitla udelit. Takze horlive se angazovala taky-VS ekonomicka, ktera mu prof. radostne priklepla. Vubec nevadilo, ze napr. pan Klaus nevykazal zadnoou pedagogickou cinnost, natoz jedinou impaktovanou publikaci...
16. 11. 2010 | 19:50

jarpor napsal(a):

SuP

Tak to bych tedy neřek... když Tě zase čtu.. ke třetímu. Dobrý, to sedlo..

Hezkej...
16. 11. 2010 | 19:52

mb napsal(a):

omluva prijata ( :-)
16. 11. 2010 | 20:03

mb napsal(a):

zelený válečník ... klaus je sice myšlenkový gigant ... ale česká republika na tento mix extremismu a populismu NENÍ PŘIPRAVENA A není imunní ...

jen proto člověk takového druhu 20 let vydržel v politice ( s vyjímkou intermezza ´sarajevského atentátu´ sic.)

nezazlívám Klausovi že je Klaus ... zazlívám občanům české republiky, že se s tak patologickou osobností nedokázali a nedokáží vyrovnat ( tuto eliminovat )

njn .... z posledních perel viz. komentář ke koalici ods a čssd v praze .... no nic ...
16. 11. 2010 | 20:06

xyz napsal(a):

Doporučuji profesoru Hořejšímu a drtivé většině diskutujících, ať si porovnají názory Adolfa Hitlera, R. Heydricha a jiných na český stát a český národ, se svými názory. Zjistili by, že i Hitler měl o Češích lepší mínění. Viz zde http://neviditelnypes.lidov...
16. 11. 2010 | 20:33

true man napsal(a):

Neměl by být založen blog s názvem Dikobraz?
16. 11. 2010 | 21:10

Kopecký napsal(a):

Soudruh Pindálek ironizuje, ale stoupencem ignoranta Klause zůs-
tává!
16. 11. 2010 | 22:24

josef napsal(a):

Obávám se , že Hořejší má bohužel pravdu.
16. 11. 2010 | 23:01

LiNa napsal(a):

Carlos V, Jarpor
"...problém není v tom, že já mám svobodu.

Problém je, že jiní mají svobodu. A můžou být úspěšnější než já.

A než hledat chyby mezi sebe, označím všechny úspěšnější za zloděje..."

Pánové, nechci vám kazit náladu, ale vypadá to, že nejúspěšnější ze všech je vzdělaný čínský komunista.
16. 11. 2010 | 23:32

Karel Matousek napsal(a):

Prof. Horejsi ma v mnohem pravdu, ale to neni zase tak tezke, i zastavene hodiny maji dvakrat za den pravdu. Zjevne analyticky souzni vice se soudruzkou Svorcovou a soudruhem Stepanem, nez treba i s levicovymi politology jako Pehe, akorat kdyz jej pri tom pristihnete, zacne se hned vasnive ohanet Obamou a euroatlantickymi hodnotami. Jeho zasadnim problemem je , myslim, naprosta politicka negramotnost. Lidi jako on umeli pro sve ucely lisacky vyuzivat Lenin s Trockym, odtud onen vyraz 'uzitecny idiot', jenz se mu tak nepaci.
17. 11. 2010 | 00:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl v rozporu se zdejšími pravidly zvýrazněn na úkor druhých, v tomto případě napsán celý velkými písmeny (viz záhlaví každé debaty).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 11. 2010 | 07:16

gaia napsal(a):

SuPe
k 09:22:16

Opravdu si vy pravičáci myslíte, že za peníze můžete dostat cokoli?

A že za co zaplatíte je vlastně ušlechtilé, neb jste někomu dali vydělat?

Takže např. nájemný vrah je lepší, že se o sebe postará, než někdo, kdo je nezaměstnaný a jeho chlebodárce je dokonce z obliga, neb si zaplatil ze svého a vytvořil pracovní příležitost,
Navíc jedno golfové hřiště požádalo stát o dotaci na zavlažování.A jiné zas o úpravu územního plánu. A jiné zas ohrožuje rodinný dům v blízkosti, míčky rozbíjejí okna fasádu a zranily i majitele,ale nikomu to nevadí, neb oni si přeco zaplatili.
A jiné hřiště zas chce pokácet jeden z mála veřejných lesíků blízko Klánovic.
A mohla bych pokračovat, vše proběhlo tiskem.

Takže bych to zas tak čistě tržně neviděla.
17. 11. 2010 | 08:12

mirror napsal(a):

Carlosi V:
"...nešikovnej chytrej kluk, protivnej, nedá nic opsat..."
"Problém je, že jiní mají svobodu. A můžou být úspěšnější než já. A než hledat chyby mezi sebe, označím všechny úspěšnější za zloděje. A tak místo zlodějů kritizuji systém, který mi umožnil nevyniknout."

No tak to vidíš. Když budeš celý život čekat, až ti někdo dá něco opsat, neboli ukrást cizí myšlenky, místo abys vyvinul snahu individuální a něco vymyslel sám, tak se nediv, že ti nezbývá než hrát šachy o obědní pauze v laciné montovně ;)
Kdyby ses zmínil nějakému tržnímu Britovi nebo Američanovi, že jsi ve škole opisoval od jiných, pravděpodobně by se od tebe odtáhl s odporem, s myšlenkou, co jsi to za zoufalce. To je zkrátka tou tamní zdravou kulturou individualistické soutěže, v níž vyrůstají už od dětství...
Až nějakého cizince potkáš, schválně se ho na to opisování zeptej. Pokud umíš nějaký cizí jazyk. Dokud tahle zlodějská parazitní kultura zůstane kulturou žtéto země, nemůžeme se divit, že prorůstá i do politiky...a že se nikam nehneme.
17. 11. 2010 | 09:12

NVS napsal(a):

Přesné a výstižné. Díky.
17. 11. 2010 | 09:28

Georg Zlín napsal(a):

Georg:
Komentáře zrozených "až po" je z toho čišet na hony. Nebylo to takové jak si myslí. Ať si zkusí vzpomenout jak jim chutnalo mateřské mléko. Myslím že tady jejich hodnocení bude na nule stejně jako hodnocení toho co nezažili a opakují odposlouchané " havlovsko rumlovské pravdy" Tento den je zasvěcen Opletalovi a studentům a ne zmanipulovaným masám publicistů jejichž minulost není známa. Georg
17. 11. 2010 | 10:59

Yosif K napsal(a):

1) Můžeme si říkat a psát co chceme a nic se (nám) nestane. LIDE KTERI K MINULEMU REZIMU NEMELI CO RICI si tohoto evidentne nemusi moc vazit....

2) Pan autor je nad banany a tolaetak povznesen? Bez nich se zilo lepe?

3) Stesk po NF? Moudre strazkyni socialisticke cesty vzad?

4) Snad to neni horsi nez Vasil Bilak....
5) Ano - vypada to jako „Hoří, má panenko“. Ale prizivili se na tom svym zpusobem i pohrobci po totaci, ze ano? Provatizece sla udelat idealne lepe, ale s kym? S vernymi soudruhy?

6) Je to jasne - mir chysim, valku palacum a reditelstvim bank. Ze se za bolsevika tez staveli palace pro PZO a polikliniky upadaly, na to se uz zapomnelo?
Atd atd.....
17. 11. 2010 | 13:32

Carlos V. napsal(a):

mirror : jste trdlo :-) Zkuste si to přečíst trošku jinýma očima ...

V jdenom ale máte pravdu. Bez zažití reálsocialismu jde některé věci špatně pochopit. Kdo tenkrát nejel ... aspoň v malém ... v rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

V době, kdy stavební materiál byl podpultové zboží, ale zároveň se válel v příkopech u silnic...
17. 11. 2010 | 13:55

gaia napsal(a):

banány mohly chybět tak leda Pražákům, to my, co máme na zahradě hrušku Clappova reneta, jsme byli a budeme na banány povznesemí.

A dnes se razí trend v civilzovaných zemích používat ruční záchodovou sprchu, takže toaleťák netřeba. Jak se tedy bude posuzovat životní úroveň?

Až začne používat toaleťák každý Ind, nezbude na planetě ani jeden strom.
17. 11. 2010 | 13:59

gaia napsal(a):

Carlos V.

někdo kradl a někdo nekradl.
Vyprošuji si toto považovat za normální, neb urážíte spoustu poctivých lidí, kteří nekradli.

Možná si někdo vzal pár kancelářských sponek nebo průklepák, ale to není rozkrádání majetku.
Vše bylo na příděl a evidované ,člověk možná našetřil něco pro svoji potřebu, ale krást, aby na tom zbohatl, to jde jen dnes.
17. 11. 2010 | 14:03

JK napsal(a):

Nemám co bych dodal, pokud bych si dnes nechtěl zadělat na depresi z které se několik dní nedostanu.
Takže krátce - opět brilantní a vtipné shrnutí, které kdyby se nezaobíralo tak vážným tématem, smál bych se až k slázm.
17. 11. 2010 | 14:06

Carlos V. napsal(a):

gaia : o tom píšu. Pár sponek, pravítko, toaletní papír ze zásob podniku, kus prkna či pytel kukuřice.

Kradli jsme v malém a skoro všichni. Výjimky asi určitě existovaly, ty ovšem charakter doby neurčují.
17. 11. 2010 | 14:32

sapér Vodička napsal(a):

Dokonalé ! K tomu není co dodat.
Snad jen to, že nám zoufale chybí občané, kteří by byli schopni poslat všechny "kalouskovité" politiky k čertu.
Stejně jako v listopadu 89.
17. 11. 2010 | 15:05

gaia napsal(a):

Carlos V.

to snad ani nebylo kradení, člověk to nafasoval na příděl a když mu trochu zbylo, tak to využil. Aspoň se šetřilo.
Vše bylo evidované, zpronevěřit se toho mnoho nedalo.

Tohle režim nepoložilo.

A klišé o tom, jak každý kradl je stejné, jako to, že nebyly banány nebo toaleťák.

Ale dnes se krade ve velkém a to nás položí.
17. 11. 2010 | 15:30

jojo napsal(a):

Zanechte lhani a bezte se uchazet o politicke misto, bychom videli, jak proverenej komunistickej profesor to umi delat.
17. 11. 2010 | 15:49

arlon napsal(a):

peo gaiu

http://www.stareodrudy.org/...

u hrušek je to jinak než u jablek. /jablka jsou renety, hrušky ne/
17. 11. 2010 | 17:01

SuP napsal(a):

gaia -
Tolik si to neidealizuj. Dřív se sice rozkradlo jen asi 20% - nespotřebovaných "rezerv" (se líp využilo), zato dneska se rozkrade taky 20%. Jen je toho daleko víc, co lze rozkrást. není to náhodou lepší?
Každýmu vadí, že "voni kradou". A proč "je" nechají?
17. 11. 2010 | 17:03

jojo napsal(a):

Vyborne neo. Diky za to, ze jset si dal alepson trochu rpaci a ty profesorovy lzi trochu rozberal. Mimochodem, od vysokoskolskeho pedagoga bych ocekval trochu analytickeho mysleni....
17. 11. 2010 | 17:19

gaia napsal(a):

arlon

v každém případě má Clappovka daleko lepší chuť než banán, i když tu banánovou příchuť má také
SuP

je fakt, že já dnes nemohu ukrást už ani tužku a sešit, neb se nic nefasuje a děti si vše musí kupovat za své.
17. 11. 2010 | 17:27

SuP napsal(a):

arlon -
Já měl na mysli "předražené zakázky"...
17. 11. 2010 | 17:40

SuP napsal(a):

Zpět - gaia! ne arlon.
17. 11. 2010 | 17:41

gaia napsal(a):

SuP

no dřív byly stálé a dané ceny , tak se asi nemohlo nijak předražovat.

Ale to jsou pořád mantry:

dřív se kradlo, nebyly banány a toaleťák

a dnes zas Řecko švédský model ruka trhu

jsou to klišé a nakonec bylo vše jinak
dnes je nejhorší ta nezaměstnanost, neb složenky nepočkají a to dřív nebylo, lidé měli víc klid.
17. 11. 2010 | 17:48

divílek napsal(a):

Hezky napsáno :-) a i když zatím nikdo nic lepšího než kapitalismus nevymyslel, u nás má takovou divnou příchuť... Všichni chtějí být bohatí a co nejrychleji, ale málokdo poctivou prací. A nejhorší příklad dávají politici a státní úředníci. Tristní je i srovnání cen obchodníků u nás a venku - venku jsou často o 100 a více procent levnější...
17. 11. 2010 | 17:49

Kubín napsal(a):

A nebo Česká pohádka - čerstvý text od Ivana Krause !
Stučně a jasně!
17. 11. 2010 | 18:00

jojo napsal(a):

Můžeme si říkat a psát co chceme a nic se (nám) nestane.
Dukazem toho je pan Horejsi sam. Muze psat jakoukoliv blbost, nic se mu nestane a jeste je statem placeny profesor.

V obchodech je stále dostatek banánů a toaletního papíru.
V obchodech je dostatek vseho nejen bananu atd. Leku, dobrych potravin, sportovnich potreb. Jen hlupak se vysmiva dostatku bananu.

Co chvíli chodíme k volbám, ve kterých si můžeme svobodně vybrat z bohaté a kvalitní nabídky politických stran.
Kandiduje pravidelne na 50 politickych stran. jeslti je p. Horejsi nespokojen muze si zalozit dalsi.

Vládnou nám moudří a čestní politici, v čele s prezidentem, který pro svoji pověstnou skromnost, smysl pro humor a moudrost požívá neobyčejné úcty v celém světě.
Pravda, prezident nema takovy smysl pro komunalni humor jako pan Horejsi. Zatimco o p. Horejsim vedi nekteri imunologove a par potentatu v akademii o panu prezidentovi Klausovi vi mnozi lide v zahranici i u ans. To nastve...

Provedli jsme pozoruhodně úspěšnou ekonomickou transformaci, při které ztráty (zajisté zcela nevyhnutelné) obnášely pouze necelý jediný bilion korun. V krátké době se podařilo vytvořit vrstvu mimořádně bohatých lidí, čímž jsme se přiblížili situaci v netotalitním světě. Tento úspěch byl založen na aplikaci geniálního Ježkova principu „útěku ekonomů a podnikatelů před právníky“ a velkorysého právního „zhasnutí“ během privatizace (inspirovaného zjevně filmem „Hoří, má panenko“).
Nepravda. Zadny bilion se nekonal. Krome toho jen naivka si myslel, ze transformace z absolutne nevykonneho hospodarstvi (viz banany a toaletni papir) je bez nakaldu. Je videt, ze p. Horejsi je ekonomicky nahac. Z poslednich dvaceti let vladli socialiste celych 10? Jaktoze ted Horejsi horekuje? Jen hlupoak si mysli, ze se naplanuji a napisi zakony a podle nich se jede. Nic takoveho neexistuje, snad jen v dusich socialnich inzenyru. Utek pred pravniky byl naopak potreba a justice to neomylne dokazuje jiz leta, prave pred pravniky Rychetskeho typu.
17. 11. 2010 | 18:01

jojo napsal(a):

Krásným symbolem úspěšnosti transformace jsou úchvatné paláce bank a pojišťoven, které zdobí naše města. Někteří sice říkají, že se tyto budovy mohly pořídit mnohem úsporněji a ušetřené prostředky se mohly použít třeba na rekonstrukci státních nemocnic a škol, ale je zřejmé, že tito kverulanti hovoří pouze z pozice nepřátel svobody a trhu.
Ano, zatimco v dobe za komunismu nebyly ani krasne palace bank, ani zadne jine palace, nybrz cela mesta pokryta sedi a lesenim, aby nekomu z tech byvalych palacu nespadlo nic na hlavu. Staci s epodivat na jakekoliv anmesti mensiho mesta. krome toho, ty palace nezdimaji rpacujici,a le poskytuji lidem pujcky a svy zamestnancum dobre platy. Ze by Horejsi zavidel?

Provedli jsme zajímavou reformu územně-správního uspořádání – nejprve jsme zrušili totalitní systém krajů a po několika letech jsme jej v mírně pozměněné formě opět zavedli. Nemalé náklady, které byly s touto promyšlenou operací spojeny, se v konečném součtu jistě bohatě vyplatily.
Placete u socanu na hrobe?

Demokratický systém jsme nevídaným způsobem posílili lustračním zákonem, díky kterému se podařilo obsadit rozhodující místa ve státní správě výhradně odborně a mravně vysoce kvalitními lidmi.
Naivita, ze se ve statni sprave podari mista obsadit mravnimi integritami jako ej pan Horejsi je nebetycna. Soudruhu, chybis nam ty a dalsi mravni integralove z Akademie Vet...

Někdejší korupce (podstrkování kafe, čokolád, lahví alkoholických nápojů a tvrdých spart) zcela vymizela.
Ukazalo se totiz, ze trzni podminky, tedy ty mimo stat zajisti to chybejici zbozi efektivneji. Tento princip by mel byt aplikovan i na sluzby poskytujovane statem a zmizela by korupce. Ale to socialiste vedi moc dobre, porto nechteji nic privatizovat. Dokonce uz, p. Horejsi nejsou ani poradniky na byty a korupce na OPBH. Na to jste ale jaksi trochu schvalne zapomnel...

Těšíme se výhodám fungujícího právního státu založeného na příkladně fungujícím justičním systému, který někteří neopodstatněně pomlouvají slovy o „justiční mafii“.
Inu, kdo tady propagoval aby pravnici byli rychlejsi nez ekonomove?
Byl zlikvidován přebujelý strojírenský, těžební, hutní, elektrotechnický, chemický, farmaceutický, cukrovarnický, sklářský, sirkařský, textilní, obuvnický a další průmysl, jakož i odpovídající aplikovaný výzkum v těchto oborech. Uvolnily se tak lidské zdroje pro perspektivnější povolání, jako jsou konzultanti, burzovní makléři, reklamní kreativci či pornoherci. Tím se naplnil jeden ze snů nás, kteří jsme v listopadu 1989 byli masakrováni na Národní třídě a statečně cinkali klíči na náměstích.
A kupodivu, nechybi ani chemicke prostredky, ani chemicke hmoty, ani hrebiky, ani auta, ani drevene dvere, ani stavebni material, ani soucastky na pristroje, ani elektronika na pristroje...Nejak vam to nesedi pane Horejsi. Zrejme jste byl zvykly s televiznich novin, ze vas strana a vlada informuje o kazdem vyrobenem traktoru, zatimco ted to trh zaridi sam a nikdo vam nic nerekne. Jake rpistroje pozuivate? Sovetske enbo americke, nebo Japonske? Ty z komunisticke ekonomiky nebo ty z kapitalisticke? Starejte se o sve bacily, ostatni se postaraji o to ostatni, dokonce i o mikroskop pro vase doktorandy.
17. 11. 2010 | 18:02

jojo napsal(a):

Namísto někdejších překážek kladených emigraci je nyní emigrace např. lékařů či vědců naopak aktivně podporována.
NIkdo emigraci doktoru nepodporuje, ale neodrazuje od ni. Souvisi to totiz se svobodnym pohybem osob. Dokonce se ani nekona.

Máme nejvyšší počet vysokých škol na milion obyvatel na světě.
To je lez.

Velkorysá reforma vzdělávání úspěšně směřuje k tomu, že středoškolské vzdělání s maturitou bude již brzy mít až 90% populace. Jaký to rozdíl oproti slabým 20% totalitním! V rámci proslulého boloňského procesu směřujeme k dosažení dalšího smělého cíle – zvýšení počtu vysokoškolsky vydělaných občanů nejméně na 50%. K dosažení tohoto velkolepého cíle jistě nemůžeme litovat jakýchkoli nákladů! Je totiž známo, že vysokoškolské vzdělání výrazně zvyšuje šanci na uplatnění ve společnosti a na dobře placené zaměstnání. Je tedy zřejmé, že v blízké budoucnosti již téměř všichni budou mít dobře placené zaměstnání. S předchozím bodem úzce souvisí i to, že vzdělání se konečně podrobilo tržním principům a stalo se zbožím. Průkopníky těchto tržních principů se staly mnohé soukromé vysoké školy, ale pozadu za nimi nezůstávaly ani některé veřejné vysoké školy, jako právnická fakulta Západočeské university. Někteří nepřátelé trhu se ovšem pokoušeli tuto fakultu očerňovat.
Tam kde existuje statni regulace, dotace atd, se nejedna o trh. To ze lide plati za diplom ve stylu pravnicke fakultyneni dusledkem volneho trhu, ale prave jeho potlacovani.

Soukromý majetek se stal posvátným a nedotknutelným, čehož krásným důkazem je statečný šestnáctiletý boj statkářky Havránkové proti státním úředníkům, kteří se dodnes snaží připravit ji o její polnosti pod falešnou záminkou jakéhosi obecného zájmu.
V tom byste si rozumel jak s Adolfem tak Josifem.

22) Někdejší fádní krajina, města, ba i vesnice, získaly po zaplnění statisíci velkoplošných billboardů úplně jinou tvář.
A zaplneni poli ekologickymi obnovitelnymi zdroji, jste zapomne uvest.

23) Obrovský pokrok jsme učinili v oblasti reklamy vůbec – i u nás jsme se dočkali kýženého prokládání televizních programů vtipnými a informačně bohatými reklamními šoky.
Tak na pana vajicko to nema. Ale muze vas alespon tesit, ze z toho neplatite ani korunu...

24) Vyšli jsme velkoryse vstříc jedné ze základních lidských potřeb a vybudovali nejhustší síť kasin a herních automatů na světě.
Opet lez.

25) Vyšli jsme vstříc i ještě daleko důležitější základní lidské potřebě a umožnili jsme vznik husté sítě provozoven sexuálních služeb (bordelů).
Opet lez.

26) Došlo k rozvoji všech forem žurnalistiky, zvláště té, která nás pohotově informuje o detailech všech vražd, loupeží a nehod, jakož i o detailech sexuálního života celebrit. Toto jsme před listopadovým převratem bolestně postrádali, jelikož totalitní režim tyto důležité informace utajoval.
Opet lez. Zde a v bodech predchozich byste si dobre rozumel s jistym Reinhardem.

27) Došlo k neobyčejnému rozkvětu kultury – v televizi můžeme každodenně sledovat myšlenkově bohaté, hodnotné a přitom zábavné seriály.Také úroveň filmové tvorby je dnes úplně jinde, než třeba za dob hluboké totality 60. let.
Filmova tvorba je soukroma zalezitost, proc by ji mel nekdo podporovat. Schvalne ale zamlcujete tvrobu z doby, kdy nebyly ty banany. Ta tam nepasuje?
17. 11. 2010 | 18:02

jojo napsal(a):

Došlo k bezpříkladnému rozvoji astrologie, homeopatie, a desítek ostatních alternativních nauk, které dialekticko-materialistická ideologie totalitního režimu trestuhodně potlačovala.
Take doslo k rozvoji vyzkumu. Existuje spousta ceskych vedcu v zahranici, publikujicich v zahranicnich casopisech. Ceska republika je jiz od pocatku spolupracujicim clankem v CERNu a v dlasich dulezitych vedeckych organizacich.
Nepodařilo se ještě v dostatečné míře naplnit další ze snů těch, kteří v listopadu 1989 mrzli náměstích – výraznou majetkovou diferenciaci v naší stále ještě příliš rovnostářské společnosti. Rozdíl mezi příjmově nejvyššími a nejnižšími skupinami obyvatelstva je stále příliš nízký, a jen málokde je alespoň stonásobný, jak by bylo žádoucí.

Vadi li vam majetkova diferenciace, odevzdavejte cast sveho profesorskeho platu na dobrocinne ucely a rozdelete se se svym sousedem, delnikem nebo uklizeckou. Ale netahejte do toho ostatni.
Nepodařilo se prozatím ještě prosadit sen nás opravdových liberálů, skutečnou rovnou daň, tady stejnou daň „z hlavy“ pro každého, bez ohledu na výši příjmu. Současná „rovná daň“ je ve skutečnosti jen paskvilem – ti nejschopnější a nejpracovitější z nás, vydělávající třeba 10x nebo i 100x více než onen neschopný průměr, platí při rovné procentní sazbě fakticky 10x nebo i 100x vyšší daně a jsou tak ostudně trestáni za svoji píli a schopnosti.

To je pravda. Dane jsou institucializovanou kradezi. Opet, nelibi li se vam to a socanum take, platte si dane vyssi.

Hluboce zůstává zakořeněná závist vůči našim nejpracovitějším, nejnadanějším a tudíž i nejbohatším spoluobčanům, jakož i neúnosně vysoké daně, řadu z nich vyhnala z naší země – příkladem budiž hrdina kuponové privatizace Viktor Kožený i několik dalších podnikatelů, kteří jsou dokonce popotahování našimi justičními orgány. Přitom pávě Viktor Kožený byl jasným příkladem toho, jak pozitivně se projeví, když se někdo vyhne devastující zkušenosti života a vzdělání v totalitní společnosti.
Viktor Kozeny naopaka pekne plasticky ukazal lidem, predevsim tem socialne slabsim, jak jsou dychtivi po majetku. Jen hlupak mu penize nacpal sam dobrovolne.

Je třeba výrazně omezit náš přebujelý sociální systém, který je masivně zneužíván různými nemakačenky, nezaměstnanými, matkami na nesmyslně dlouhé mateřské dovolené či pochybnými invalidy. Jen tak budeme moci konkurovat státům jako je Čína, Indie či Nigérie, které toto břemeno netíží.
Proc Nigerie? Nemate lepsi priklady? Korea, Svycarsko, Japonsko, Singapur...Proc vybirate diktatorske rezimy. Mimochodem, proc spise nez Cinu nezminite treba Taiwan?

Bylo by třeba konečně zrušit státní dotace všemožných kulturních a vědeckých institucí (Národní divadlo, Česká filharmonie, Národní muzeum, Česká televize, Český rozhlas, atd, atd), které narušují systém tržní ekonomiky bez přívlastků. Náklady na takovéto elitistické instituce by se měly plně hradit z kapes těch, kteří o ně mají zájem a využívají je. Vždyť komerční televizní a rozhlasové stanice, kina, sportovní stadiony, apod. fungují také na stejném principu a jde to!
To je pravda. Nejen ale komercni televize, ale i divadla, drobna hudebni telesa, sportovni oddily vseho druhu atd. Opet, platte si to co vas zajima, plattte si divadla, kdyz vas bavi. A nevychovavejte. Nemate co, arogantni namyslence.
17. 11. 2010 | 18:03

egoist napsal(a):

Tak to je famózní.
17. 11. 2010 | 18:51

mb napsal(a):

souhlasím s Havlem : Tím základním směrem vývoje zklamán nejsem," zhodnotil Havel před novináři polistopadový vývoj. "V podstatě se pokoušíme jednat v duchu těch ideálů, jimiž se nesla listopadová revoluce," dodal.

Země podle Havla prožívá nejdelší období "bezpečnostní jistoty" ve svých dějinách. Přiznal ale i určité zklamání.

"Domnívali jsme se, že komunistická pauza ve vývoji našeho státu může být zhodnocena tím, že se vyhneme některým chybám, které musely podstoupit tradiční demokracie. Je tomu naopak, ty chyby opakujeme v horší podobě," řekl.

njn ......
17. 11. 2010 | 19:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Karel Matousek:

Dekuji za pochvalu - byt uzitecny idiot je jiste mnohem lepsi nez byt neuzitecny idiot, nebo idiot bez privlastku.

..
17. 11. 2010 | 20:14

Petr B. napsal(a):

Je to sice dobrá satira, nicméně mi někdo povězte, proč naši občané tyto zvěrstva tak nadšeně podporují?????

Příklad č. 1:
Pravice dosáhla v roce 1996 98 mandátů a v Lidových novinách téměř plakali, že máme tak morálně zkažené obyvatelstvo. Pak přišly balíčky, pády bank, vše bylo přisuzováno vládě pravice...a ejhle...v předčasných volbách v roce 1998 si pravice polepšila a dosáhla většiny 102 mandátů.

Příklad č. 2:
Pravice dosáhla v roce 2006 100 mandátů (za pravici se prohlásila i dlouhá léta levicová SZ). Pak následovala hrůzovláda, korupce v parlamentu za účelem dosažení absolutní moci, nesmyslné daňové změny ve prospěch bohatých nemyslitelné na Západě, zničení solidárního zdravotnictví pomocí protiústavních a nesmyslných opatření, fyzické napadání účastníků mítinků opozice, atd. atd.
A ejhle...pravice si v roce 2010 nejenže nepohoršila, ale dokonce rekordním způsobem, o 18 mandátů, překročila počet mandátů v roce 2006. Tento výsledek nemá obdoby.
Nedá se nic dělat, ale obyvatelstvo ČR ve své drtivé většině podporuje negativní jevy, které připomíná pan profesor.
17. 11. 2010 | 20:50

Solis napsal(a):

Bravo!
17. 11. 2010 | 22:18

Karel Mueller napsal(a):

Petr B.:

Uvedu zde názor 25-leté maminy dvou dětí:

"No já nevím koho volit. Známí říkaj, že jedni si už nakradli a druzí potřebují nakrást. Tak nevím ..."

Když tohle domyslíte, tak pochopíte ...
17. 11. 2010 | 23:38

Karel Matousek napsal(a):

Vaclav Horejsi

S tim bych polemizoval, zalezi na tom , pro co a pro koho jste uzitecny. V mnoha pripadech je neskodnejsi byt absolutne neuzitecnym idiotem nebo idiotem bez privlastku. Vicemene Vas kompetentne shrnul Jan Rejzek. pekny vecer.
18. 11. 2010 | 00:26

NN a fešák plyšák napsal(a):

no hlavně že sou ti banáni a mandarýny.
18. 11. 2010 | 01:46

Vera napsal(a):

Velmi výstižné a pravdivé. Díky pane Hořejší. Jsem ráda, že se mohu s obsahem ztotožnit, a to do posledního písmene.
18. 11. 2010 | 04:08

Levičák napsal(a):

Opět jsem si našel čas na počítač a přečetl si další reakce na blog pana Hořejšího.
Všechny jsou tak nějak v normálu,až na komentáře jojo,tam jsem nepochopil,zda je to míněno také jako satira,nebo je vše myšleno vážně.Ale pokud je to myšleno vážně,tak myšlenková úroveň je tak vysoká,že pokud někdo na takových lidech staví,nedivím se,že jsme tam kde jsme.
18. 11. 2010 | 06:30

vaclavhorejsi napsal(a):

Karel Matousek:

Dekuji za vysvetleni, budu se tedy snazit byt bez privlastku, aby me nemohl zneuzit Lenin nebo Trockij.
A zvlaste dekuji za prani pekneho vecera - je videt, ze mate kinderstube, kdyz takto laskave poprejete i idiotovi.

..
18. 11. 2010 | 08:51

stále rebel napsal(a):

Politických školení a různých ideologických blafů je bohužel více než před Listopadem

„Organizace Člověk v tísni vydala brožuru „Mýty o socialistických časech“. Část oněch mýtů žádnými mýty není a autorům se rovněž povedlo proti několika starým klišé vykonstruovat klišé nová. Cílem zjevně není rozproudit o tématu diskusi, nýbrž jen hlásat svou pravdu.“

http://www.denikreferendum....
18. 11. 2010 | 09:24

Terry napsal(a):

to scallop:
"Smutne je hlavne to, ze on sam ten odpor nejspis nepochopil."

Opravdu si myslíte, že Topolánek byl nejen amorální sprostý hulvát, ale navíc ještě nechápavý?!

Spíš bych řekl, že čím větší hulvát na vyšší funkci, tím více namyšlený, arogantní a cynický.

Jediný akceptovatelný Topolánkův výrok (pronesený při "slavnostní" (!!) volbě prezidenta a přenášený televizí):

"Ať jdou do prdele všichni!"
18. 11. 2010 | 10:01

max napsal(a):

dovolím si též jeden jiný "nezaujatý" pohled, rozdílný od autorova :

1) přes všechny problémy jsem rád,že žiji konečně v zemi, kde včera znamená včera, dnes znamená dnes a zítra je zítra. Respektuje se vítr i déšť a nikdo jim nechce poroučet.

2) jsem rád,že si tady mohu psát co uznám za vhodné bez následků v mém pracovním i soukromém životě. Mohu se dívat nač chci a číst co se mi líbí.

3) nemusím se dívat tajně na ARD,abych viděl,jak se žije v cizí nepřátelské impreialistické zemi,ale mohu se tam zajet podívat,dokonce mě nikdo nebude ani na hranicích kontrolovat.

4) pokud tam pojedu,tak moje eura budou mít o třetinu vyšší kupní sílu než před několika lety,protože česká koruna oproti euru o tolik zpevnila. Eura kupuji v bance a nemusím o ně smlouvat před tuzexem.

5) mohu si vybrat,zda chci pracovat jako zaměstnanec či na vlastní účet (což jsem učinil) - pak si ovšem nemohu stěžovat na to,že strávím prací 12hod. denně a nemám příliš mnoho volných víkendů, volna mám tak 14 dní za rok, ale je to moje volba,takto jsem si to sám nastavil. Pokud pracovat nechci nebo pracuji méně či nemám odpovídající kvalifikaci, mám též možnost (ale pak bych si neměl stěžovat,že se někdo má lépe).

6) bezpečnostní situace u nás je nejlepší za dobu existence této země, především díky zakotvení v NATO.

7) Zdravotnictví funguje vzhledem k možnostem dobře. Průměrný věk obyvatel vzrostl od r.1989 o 10let! To snad již něco znamená. Nemusím nosit doktorovi úplatky,abych dostal správné léky či byl včas operován. Z vlastní zkušenosti vím,že přístroje a jiné vybavení nemocnic (neříkám,že všech) je nesrovnatelné s r.1989.

8) Pokud mám čas a zajdu do hospody, jsem tam vítán jako host a nikoliv jako obtížný hmyz.

9) Děti chodí ze školy s normálními předměty a netráví čas šprtáním básní o VŘSR či Leninovi. Místo toho se učí jazyky, které skutečně snad budou potřebovat.

10) Jakékoliv zboží si mohu koupit z nabídky,kterou mám stejnou jako Němec,Švéd či Litevec, úměrně financím, které si vydělám (nestěžuji si, vydělám si to,jak mě moji zákazníci ohodnotí).

Atd., atd. nechci dále unavovat.

Je samozřejmě spousta věcí,které mi vadí, ale nikdy bych současný stav ani náhodou nevyměnil za to,co tu bylo před r.1989 i s těmi našimi nešťastnými politiky typu Grosse, Langera, Paroubka, Kalouska, atd. a s nimi spojenou
korupcí, nezvládnutou penzijní a zdravotní reformou, deficitem SR a zpackanými některými zákony.
Je to jen otázka volby a úhlu pohledu - pokud chci vidět vše negativně, vždy si najdu důvody. Upřímně řečeno, s takovým člověkem bych žít nechtěl, ani se s ním stýkat - těmto typům lidí říkám pracovně požírači duševní energie a hodinová debata s nimi stojí více usilí než jakákoli jiná duševní činnost, protože oni žádné argumenty slyšet nepotřebují, oni prostě ví své ...
18. 11. 2010 | 15:56

stejskal napsal(a):

Pane Maxi, nekažte to ;-)

Nadávat "na poměry" je přeci daleko zábavnější a navíc to pomáhá uvolnit frustraci z vlastních selhání a nedostatečností.

To, že něco funguje vcelku normálně, že je něco v pořádku (byť by to mohlo být lepší) je strašně banální zjištění (a pro většinu lidí povýtce neuspokojivé ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
18. 11. 2010 | 16:36

Peťas napsal(a):

Vidím několik možností, jak oslavit současný stav tohoto státu : například jít znovu zvonit, jen tentokrát bych zvolil těžší kalibr klíčů a trochu omezil mír, lásku a toleranci k těm, kteří to tu bez studu vyu(zneu a rozkrá)žívají ke svému, pardon, ke spokojenosti nás všech ... A nebo - zažádat o politický (a asi i morální) azyl některý na rozdíl od našeho civilizovaný stát, neboť ve vlasti, kterou nám předurčil praotec, se jedná jen o výsměch. Třeba někde u moře... Neboť smutný výhled nemá zatím žádné světýlko a ještě několik generací mi asi dá za pravdu... Tedy - krom malých i velkých zlodějů, ti to vždycky nějak přežijí... Takže přinejlepším 200 až 300 let, než se to tu trochu pročistí... Možná i víc, ale to už to nebudem, že... (-: Ale jinak hurá a sláva cz demokracii.
18. 11. 2010 | 16:44

jojo napsal(a):

To nevadi levicaku ze to nechapete, mne to u levot neprekvapuje.
18. 11. 2010 | 16:54

Karel Matoušek napsal(a):

stejskal
Přesně tak. Mnohem snazší je vyrukovat s bombastickým a exhibicionistickým titulkem a pak snůškou nářků a obvinění napravo i ( MNOHEM méně) nalevo napsaných jazykem, ve srovnání s nímž je interview se starou bolševickou ježibabou Švorcovou v Týdnu objektivným zhodnocením situace. Čtenost a exhibice především.
18. 11. 2010 | 16:54

jojo napsal(a):

Maxi vyborne, take nekdo, kdo si nenecha zkazit den Horejsiho narikanim.

Pan Horejsi je prototypem socialniho inzenyra, ketry si mysli, ze ma li nekolik receptu na imunity, ma recepty na vse.
Nafoukany profesor.
18. 11. 2010 | 16:56

max napsal(a):

p.stejskal:
už jsem to tu psal - jak říkával p.Werich - s hloupostí se musí bojovat, jinak by zaplavila svět...
Jestli jsem někomu narušil jeho deprese, tak se omlouvám, stačí si přečíst něco výše či kousek níže a vrátí se do nich zase zpět :-).

I vám hezký den (a věřte mi,že vám vaši práci nezávidím:-).
18. 11. 2010 | 17:02

gaia napsal(a):

v každém případě jsou Hořejšího blogy zábavnější, lépe se čtou a autor někdy i odpovídá, takže je i zábava a poučení, takže coby čtenář, líbí se mně víc než ty Karla Matouška.

Hořejšího čtu vždy, Matouška velmi málo a zřejmě je i zapšklý(Matoušek).
18. 11. 2010 | 17:12

jojo napsal(a):

To ze se neco dobre cte nevypovida o pravdivosti toho co se cte nic. Pohadky se take lepe cetly nez historie...
18. 11. 2010 | 17:17

Ivan Hochmann napsal(a):

Už se to tady nedá ani číst.

Všechno to směřuje dostrkáváno kamsi do .......*

Z Pražského Jara se stává idol zklamaných.Ze zklamaných se stávají tím pádem jen ještě větší hlupáci.Nic jiného než zase hovadina je totiž nenapadne.

Kdejaký blb si dovolí napsat a předložit nám životopis a prý "exklusivní interwiew" s okupantským ruským generálem.
Když napíši ,že mít tady Justa po ruce,dostal by pár facek,tak mě Stejskal smazal.
Stojí zato si přečíst ty reakce pod článkem.Budou totiž rychle odstraněny.

Profesorovi se ani tak nedivím.Je to socan a ti jak známo provokovat ještě nepřestali a ještě se dočkáme "exklusivit", že nás bude bolet hlava.

Vzpoměňte co jsem psal..

Proč jste nenechali vládnout tuhle oranžovo-rudou gardu??

Teď vás zato budou 4 roky permanentně nasírat a vaše obrana je ...

Zalézt do soukromí a nasrat na ně.

Ivan.
18. 11. 2010 | 17:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

ano, prohledl jste me - pomáhám si uvolnit frustraci z vlastních selhání a nedostatečností!

..
18. 11. 2010 | 18:06

stále rebel napsal(a):

Když čtu texty jako

“jsem rád,že si tady mohu psát co uznám za vhodné bez následků v mém pracovním i soukromém životě.“

tleskám panu Hořejšímu za to, že se dnes nebojí veřejně říkat to, co si myslí.
18. 11. 2010 | 19:07

SuP napsal(a):

jojo, max, Ivan Hochmann -
Je to taková hezká tečka za tím naším příběhem....
Osobně mě docela mrzí, jak málo je nás s tímto pohledem. Doufám že proto, že ostatním nestojí za to vetilovat a ohlazovat si emblémy na tlačítkách klávesnic.
Zdravím vás vespolek!
18. 11. 2010 | 19:09

Karel Mueller napsal(a):

Milý SuPe,

když si těch 32 bodů pozorně přečtěte, tak vidíte, že profesor nenapsal nic jiného, než o čem nás ujišťuje náš ideově kovaný pravicový tisk. Ani v jednom bodě nevidím nic jiného.

Proč se tedy na profesora nejen Vy vrháte? Kyselé hrozny? Vidíte tam ještě něco jiného než to, co je v těch 32 bodech napsáno? :-)).

Ale jděte. Kritik režimu by mohl začít např. tím, že společnost, která není schopná ani své reprodukce, je naprostý vývojový omyl a nesmysl, kterým se technokreté - kterým jste, jak píšete - vůbec nezabývají.

To tam nevidím.
18. 11. 2010 | 19:34

jojo napsal(a):

Neironizujte pane Horejsi. Ve skutecnosti je to tak, ze jste nafoukany profesor, ktery protoze je profesorem, tak si mysli, ze rozumi vsemu a je nespokojen, ze na jeho nazory daji jenom ti, kteri k nemu vzhlizeji.

Vy jste dobry v imunologii, to vam nikdo nebere, ale vase ostatni nazory nejsou o nic vice hodnotnejsi nez nazory jinych lidi.

Navic se da ukazat na konkretnich pripadech, ze jsou nekdy hodne pomylene. Napriklad ekonomii nerozumite ani za mak.
18. 11. 2010 | 19:50

jojo napsal(a):

Pane Muellere, muzete z nektereho "pravicove ideove kovaneho tisku" neco zacitovat tak, aby to odpovidalo tomu, co pan Horejsi napsal?
18. 11. 2010 | 19:51

BK napsal(a):

Nikdy bych si nepřál, aby se vrátilo období komunismu.
A ono už se naštěstí nevrátí.
Co se mi ale začíná vracet je pocit marnosti a zhnusení.
Jako kdybych pod novým nátěrem na starých vratech opět rozeznal nápis:
Lasciate ogni speranza voi ch'entrate.
18. 11. 2010 | 20:01

Šumavan napsal(a):

Výborný blog. Bohužel... Čím dál častěji nostalgicky vzpomínám na dobu svého mládí (70.-80. léta). Ne proto, že by tehdy bylo tak dobře - spíš proto, že je dnes tak špatně. Ještě, že nevidíme za další zatáčku...
18. 11. 2010 | 20:07

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
Karle, občas s vámi rád diskutuji, nicméně v tomto případě nemám pocit, že je o čem. Profesor to zkritizoval podle svého pohledu, mnozí mu oponovali z druhého pohledu a ve výsledku je to plichta. Lidi jsou takoví a proto maji i odpovídající rozvrstvení názorů a pohledů na věc. Žádného vrhání si nejsem vědom.
A co se týká toho technokratického pohledu na neschopnost společnosti na svou vlastní reprodukci, nemám pocit, že to je věc, z které je možno vinit změnu režimu.
18. 11. 2010 | 20:09

Karel Mueller napsal(a):

Pane jojo,

pokud Vám stačí něco, tak můžeme začít jen prvními dvěmi body.

1. Že máme svobodu slova slýcháváme a čteme ve všech pádech, je to jeden z hlavních argumentů proti totalitě. Ono to tak úplně neplatí, za zpochybnění některých historických událostí můžete jít sedět na tři roky. Mimochodem v Husákově takový žádný zákon neexistoval. Už jen z toho vidíte, že profesor je, řekněme, poněkud optimista. Za mnohé názory Vás sice nezavřou, ale budete out stejně jako v Husákově.

2. Samozřejmě, profesor mohl napsat dostatek čehokoliv. To ovšem nijak nevyvrací, že je tam dostatek banánů a toaletního papíru. Ale snad ke každému pořadu o Husákově - pokud chcete, tak si dám tu práci a najdu je - patřilo mj. konstatování, že neměl toaletní papír a banány, možná proto to tam psal. Jelikož jsem celý Husákov prožil, tak Vás mohu ujistit, že toaletní papír byl, banány ne vždy.

Takto by se dalo pokračovat, chtěl jste jen něco.
18. 11. 2010 | 20:10

max napsal(a):

to stále rebel:
pokud jste nepochopil,co jsem napsal v kontextu blogu p.Hořejšího, není to můj problém.
Ale mám dotaz: proč by se podle vás měl autor bát říkat,co si myslí? Vaše poslední věta totiž neguje to,čím jste začal,aniž si to zřejmě uvědomujete. Zkuste si to po sobě ještě jednou přečíst,určitě vám to dojde.
Mějte se.

to autor:
proč ta vztahovačnost?
18. 11. 2010 | 20:14

Karel Mueller napsal(a):

SuPe,

to je právě to, čím nejen Vás dostal. On nekritizuje, on konstatuje. Že to myslí ironicky je jasné.

Pokud jde o natalitu, tak by to bylo na delší debatu. Ale bohužel je to krutá, holá skuečnost ... co jsem napsal.
18. 11. 2010 | 20:17

jojo napsal(a):

Pane Muellere,
To jsou nekonkretni reci. Kde, kdy ktery clovek sel do vezeni (nebo byl zastrelen za usvitu na dvore vezeni) za protistatni reci ci jinak svobodne hlasane nazory za poslednich dvacet let?
Za ktere zpochybnovani a kterych historickych faktu muzete jit do vezeni a kdo tam kdy sel? Snad ne pan profesor ci primo vy? V Husakove takovych zakonu bylo mnoho, to co pisete neni pravda. Co to je byt out? Kdo je tu byt out? Vy, pan profesor? Na co si to hrajete? Co byste chtel? Aby vam vsichni tleskali za vase nazory, nebo jak chcete zaridit, ze kdyz melete blbosti nejste out? Nejakym zakonem?

Neujistujte mne o necem lzive prosim. Toaletni papir byl nekdy a to jeste tak, ze pokud jste nekdy v dobe nedostatku chtel poridit toaletni papir do zasoby, tak jste nemohl, protoze vam baba pokladni dovolila vzit jen jednu rulicku. Ve vice vyspelych socialistickych zemich, kam jsme se blizili kvapem vubec toaletak nemeli. Nejak vam pamet neslouzi, mozna uz senilnite.

Debaty o toaletnim papire maji levicaci opravdu velmi neradi a proto to tak ironizuji. Protoze co vice muze charakterizovat hospodarstvi nez to, ze chybi naprosto zakladni hygienicka potreba navic delana z druhotnych surovin?? Nic. Takze radeji nepripominat, ci alepson ironizovat. Koho prece zajima toaletni papir, kdyz e buduje lepsi rad, zbaveny heren prostitutek, bohacu a reklam???
18. 11. 2010 | 20:32

stále rebel napsal(a):

Pro jojo.
Mám ti vysvětlovat, že padesátá léta máš porovnávat s léty čtyřicátými a léta devadesátá s léty osmdesátými a podobně?

Kebuli jako je ta tvoje, je to asi zbytečné, i když pro normálního člověka je to samozřejmost.

Jen tak pro pobavení ti nabídnu třeba léta třicátá.

Tenkrát ve Frývaldově 25. 11. 1931…
„Střelba trvala asi 40 vteřin. Střílelo nejméně 20 četníků. Na místě zůstalo ležet šest mrtvých:
· Anna Luxová z Zighartic, narozená roku 1917, dcera listonoše, bezpartijní dělnice u firmy Latzel.
· ermína Gottwaldová z Zighartic, narozená 1898, dělnice ve vápenkách fy Rösner, německá národní socialistka.
· Jindřich Greger, Niesnersberg, narozený 1907, pomocný dělník ve vápenkách, bez zaměstnání, bezpartijní.
· Rudolf Hauke z Horní Lipové, narozen 1913, tesař bez zaměstnání, člen sociálně demokratické mládeže.
· Štěpán Glatter z Zighartic, narozen 1894, ženatý, otec pěti děti, kameník, člen Rudých odborů.
· udolf Wese z Zighartic, narozený 1911, pomocný podkovák, částečně zaměstnaný, člen německé národně socialistické strany.
Po převozu do nemocnice zemřeli:
· Josef Weiser z Zighartic, kameník, komunista.
· Richard Grätzner z Zighartic, narozený 1900, ženatý, otec dvou dětí, žena je těhotná, zaměstnán u firmy Latzel, až do stávky ve vápenkách, organizovaný německý národní socialista.“
http://www.blisty.cz/art/31...
.
18. 11. 2010 | 20:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane jojo,

paměť mi slouží docela dobře, v případě senilnění slouží právě skvěle ta část paměti, která se týká vzpomínek na mládí. Ale tam snad ještě nejsem :-). Nevím, kdo měl jaké potíže se sháněním toaletního papíru, ale já si na to opravdu nevzpomínám. Bude mi 57. Mluvím o své zkušenosti, třeba někde na dědině opravdu nebyl, to nemohu vyloučit.

Chtěl jste, abych něco uvedl na obhajobu svého tvrzení, že to, co profesor napsal je v souladu s tvrzeními našich pravicových medií. Tak jsem se omezil jen na první dva body a snad jsem to přesvědčivě zdůvodnil. Co se Vám na tom nelíbí? Proč to považujete za nekonkrétní řeči? Myslím, že mluvím jasně a konkrétně.

Jde o zpochybnění "komunistického, nacistického či jiného genocidia", můžete být potrestán třemi roky. Ten zákon neznáte? Jde tedy o to, že můžete být potrestán vězením na tři roky za vyjádření pochybností o historické události. Takvý zákon v Husákově opravdu nebyl - který by Vás za něco podobného poslal sedět. Samozřejmě, sedět jste mohl za leccos jiného, ale za vyjádření pochybností o historické události ne.

Pof. J.D.Watson, spoluautor jednoho z největších objevů všech dob, si dovolil prohlásit, že černoši mají inteligenci jiného typu než běloši. Letěl druhý den z funce i pracoviště.

To myslíte vážně, že nejste out, pokud nejste politicky korektní?
18. 11. 2010 | 20:53

stále rebel napsal(a):

Pro max.
Nemyslím, že bych to musel číst znovu, spíše to nečtěte vy.
18. 11. 2010 | 21:00

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, pane profesore,

píše v 16:36:52 druhý odstavec svojí repliky panu maxovi, neměl jsem na mysli zrovna Vás, ale spíše některé exaltované vážně míněné hyperkritické výkřiky v této debatě.

Váš text jsem pochopil jako satiru (ostatně jsem to psal už dříve), na kterou mám svůj názor (též jsem o něm zde před pár dny psal). Nedomnívám se, že Vás motivuje k psaní podobných textů nedostatek seberealizace či nějaký mindrák (spíše naopak).

Ale Vaše konfese z 18:06:38 mi staví Vaše texty do poněkud jiného světla. Budu o tom přemýšlet.

Libor Stejskal
18. 11. 2010 | 21:02

stále rebel napsal(a):

„Mccarthismus - Joseph McCarthy
Jako éra mccarthismu se v historii USA označuje období počínající zhruba koncem 40. let 20. století a trvající až do konce 50. let, jehož hlavním rysem byl vypjatý antikomunismus přecházející až v antikomunistickou hysterii. Hlavním představitelem tohoto proudu byl senátor Joseph McCarthy, jehož příjmení dalo této epoše jméno.

McCarthy nikdy svá obvinění nedokázal.

Mccarthismus pro mnoho Američanů zejména ve vládních institucích, odborech, školství a zábavním průmyslu znamenal postihy, například ztrátu práce, na základě často jen vágních podezření, že sympatizují s komunisty. Mezi postiženými bylo i mnoho slavných jmen, například umělci Leonard Bernstein, Charlie Chaplin, Aaron Copland, Arthur Miller a Orson Welles nebo vědci Robert Oppenheimer a Linus Pauling.“
http://cs.wikipedia.org/wik...
18. 11. 2010 | 21:04

stejskal napsal(a):

Pane SuPe, ozvěte se mi prosím, mejl, z něhož jste mi psal, nefunguje.

Libor Stejskal
18. 11. 2010 | 21:04

Viola napsal(a):

Karle Muellere,

vy si na nedostatkovost toaletního papíru nemůžete vzpomenout, protože vaše maminka byla pilná a dokonalá hospodyně. Jak to šlo, nakoupila do zásoby a raději při každém nákupu. Hospodyňky mívaly plné skříňy toaletního papíru pro případ nouze a dokonce se o tom vysílalo v TV. Ten nedostatek toaletního papíru byl způsoben centralizací výroby do jediného podniku, který snad zásobil celé RVHP, no a ten jednoho dne postihl požár.
18. 11. 2010 | 21:20

stále rebel napsal(a):

Je to stejně zvláštní, že v dnešní době někdo kritizuje politickou perzekuci v minulém režimu, protože v dnešní klientelisticko-mafiánské době je odstranění politicky nebo jinak zájmově nepohodlného člověka z jeho postu něčím zcela přirozeným a nikdo by se nad tím příliš nepozastavoval, pokud by tedy ten dotyčný nepatřil k politické nebo ekonomické mafii, za kterého by se postavila naše „nezávislá“ média.
18. 11. 2010 | 21:24

Viola napsal(a):

A ten první bod opravdu neplatí.

Nemůžeme si říkat, co chceme. Historické dannosti - holokaust, nebo fašismus se nesmí překrucovat. A je toho více, co nemůžeme říkat, jinak by nás také mohli zavřít někde, kde bychom museli být zticha. :-)
18. 11. 2010 | 21:25

max napsal(a):

to stále rebel:
je to prosté : na jedné straně ironizujete možnost "psaní si,co chci" a na straně druhé to samé vydáváte za "hrdinství".
Spousta věcí je otázkou úhlu pohledu a způsobu uvažování. Buď si umím vybrat to pozitivní a řešit to negativní nebo mohu na vše nadávat. Autorovi se (zčásti nechtěně) povedla ironická provokace a občas dostal zpět ironické repliky, doufám, že je umí zvládnout.
Víc již dodat nemám co.
18. 11. 2010 | 21:28

Karel Mueller napsal(a):

Viola:

Pokud jde o školní léta, tak je to možné :-)). Pak jsem žil ve velkoměstech a tam byl. Alespoň v té samošce, kde jsem nakupoval.

To, že toaletní papír vyráběl pro celé RVHP jeden podnik ovšem byla ostuda, pokud je to tak. Ale myslím, že Němci si ho dělali také.
18. 11. 2010 | 21:35

Viola napsal(a):

no a k jojovi

pan profesor má velkou zodpovědnost a proto je smutný, když nějak nemůže kvalitně plnit to k čemu se zavázal.
18. 11. 2010 | 21:35

PatientO.T. napsal(a):

2 Karel Mueller:
Na nedostatek hajzlpapíru si pamatuji, přesto, že jsem v ČSSR prosral "pouze" dvaadvacet let sváho života.
;-)

http://www.lidovky.cz/role-...

Cit: Proč vlastně toaletní papír nebyl k mání? Odpověď najdeme ve dvacetistránkovém dokumentu objeveném v Národním archivu. V červnu 1988 se jím zabývalo předsednictvo komunistické strany, tedy nejvyšší mocenský orgán, v němž zasedali Jakeš, Husák, Indra, Lenárt, Adamec a další (z tohoto zásadního jednání se omluvili Bilak a Štrougal). Materiál je plný dnes již málo srozumitelných zkratek - GŘ OPZ, 5LP, VHJ, HS, MLVD či DNÚ do NSZ. Když se tím nějak prokoušeme, spatříme asi tento obrázek: Nedostatek toaletního papíru se poprvé projevil v roce 1967. Proto byla v roce 1969 zakoupena za 30 milionů korun nová výrobní linka, díky níž byla poptávka uspokojena až do roku 1980. Pak nastaly problémy popisované asi na osmi stranách a následně shrnuté do slov „dlouhodobé neřešení kapacitních možností výroby“. Pozoruhodné je, že mezi obviněnými byli již tehdy také novináři: „Negativně se odrazila v nákupu toaletního papíru i určitá panika, k jejímuž zmírnění nepřispěly ani masové sdělovací prostředky.“
18. 11. 2010 | 21:44

vaclavhorejsi napsal(a):

Stejskal:

"Nedomnívám se, že Vás motivuje k psaní podobných textů nedostatek seberealizace či nějaký mindrák"

To jsem opravdu moc rad, spadl mi kamen ze srdce ;-)

..
18. 11. 2010 | 21:45

stejskal napsal(a):

Nejsem tak domýšlivý, abych si myslel, že Vám kvůli mému názoru leží na srdci nějaké kameny, pane profesore ;-)

Hezký večer.

Libor Stejskal
18. 11. 2010 | 21:50

Tenco napsal(a):

PatientO.T.
Zvláštní.
A přitom řešení bylo tak jednoduché.
Stačilo tisknout Rudé Právo na papír o nižší gramáži.
A ještě by se ušetřilo.
Ani prforovačka by nebyla třeba.
Lid by si poradil sám.

Byli to fakt neinovativní staré struktury.

Není jich škoda.

Ještě, že proběhla ta divoká privatizace a oni jsou tak na věčné časy odstaveni od možnosti cokoliv v ČEZku ovlivnit.

:(((
18. 11. 2010 | 22:35

Tenco napsal(a):

re : byly...staré struktury - čas minulý, plurál, neživotný podmět
18. 11. 2010 | 22:37

Karel Mueller napsal(a):

Tenco:

Ale stejně to mělo svůj půvab, když jsem půl roku šetřil a pak sháněl bony na tranzistorák z tuzexu :-))).

Nohy ještě sloužily, měl jsem atletickou figuru a docela koukatelný čumák, takže jsem se občas nějaké dámě i zalíbil. A sex byl prakticky zadarmo, skoro nikdo na to prachy neměl :-)))
18. 11. 2010 | 22:45

stejskal napsal(a):

A "vo" tom to je především, pane Muellere, řekl bych.

Také jsem sháněl bony (jako dítě nejdřív na modely letadel, které jsme jinak neměl šanci sehnat a moc je chtěl), jako puberťák pak na džíny, o něco později ještě na finskou vodku a červený pallmalky (pak jsem se na to vybod' a nosil odřený manšestráky, kouřil startky a pil bránickou desítku, ale to není důležité).

Taky na to rád vzpomínám, je to část mého mládí, na to se hezky vzpomíná.

Bejt mladej v hitlerjugend taky muselo bejt děsně fajn. Krásně se na to vzpomíná, tábory, příroda, bratrství, dobrodružství (akorát pro to někteří holt nemají pochopení ;-) Šlo jim tehdy o "kejhák", těm, kteří se přizpůsobili ale ne).

To nneí na Vás osobně, jen taková obecná úvaha na dané téma.

Hezký večer

Libor Stejskal
18. 11. 2010 | 22:57

Tenco napsal(a):

Karel Mueller
Ale jistý pokrok jsme v 80. letech zaznamenali.
Tak třeba maxellka kazeta se dala koupit i za kačky.
105,- Kčs. Docela balík na tehdejší poměry, kdy pivo stálo 4,- Kč.
Dnešních asi 500,- Kč. ))

Jen to bydlení, to bydlení, to je dneska celkem průser.

Na co jsou Vám maxellky pod mostem, či na ubytovně, že ? :((
18. 11. 2010 | 22:59

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

to platí obecně co píšete a já s úsměvem připustím, že máte pravdu. Když se sejdu s několika přáteli, tak nikdo z nás není žádná socka či outsider (tedy teď už kvůli nemoci kromě mě, ale zajistil jsem se přijatelně). Lze říct, že všechno, o čem jsme v mládí snili, jsme schopní si levou rukou splnit. At už materiálně (cestování po světě, relativně luxusní auto atd.) nebo i z hlediska duševního či fyzického vyžití. Přesto s nostalgií na mladá léta vzpomínáme.

ALe srovnávat dětství v 60. letech či později mládí v Husákově s Hitler Jugend je poněkud přehnané, když použiji opravdu značný eufemismus.

Nakonec pan Tenco to vyjádřil docela trefně: Měli jsme toho málo, ale základní potřeby měli přikryté prakticky všichni. A ty základní potřeby opravdu jsou jídlo, něco na sebe a střecha nad hlavou.
18. 11. 2010 | 23:19

PatientO.T. napsal(a):

Tak, tak. Už ani ta budoucnost není, co bejvala...
18. 11. 2010 | 23:32

stejskal napsal(a):

Pokud jsou základní lidské potřeby jídlo, něco na sebe, střecha nad hlavou a pak už nic víc, pak ano, pane Muellere.

Toto skutečně měli nějakým způsobem zajištěno prakticky všichni (ostatně více méně stejně jako dnes, i když jinak).

Ale jsou i lidé, kteří mají mezi svými základními potřebami i něco jiného ;-)

Mimochodem: srovnání 60. let s hitlerjugend může vypadat jako poněkud přehnané. Nicméně srovnání hitlerjugend v 30. letech a ČSM v 50. už příliš rozdílů nenabízí (a na obé mohou mít lidé moc hezké vzpomínky). Bolševismus už v 70. letech nepotřeboval být tak krutý jako na svém začátku (podobně by dopadl nacismus). Většina lidí už byla zlomena, neprotivili se . Stačilo strašně málo, aby dělali to, co totalitní režim chtěl (jen vůči nepatrnému množství odvážných bylo nutné použít regulérní teror). Na zrůdnosti režimu to ale mnoho neubírá. Spíše naopak.

Nechci Vás štvát, pane Muellere, ani provokovat. Prostě máme s bolševismem zjevně každý poněkud jiné zkušenosti.

Dobrou noc.

Libor Stejskal
19. 11. 2010 | 00:03

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

nevidím důvod k naštvání. Ale paralela s nacismem? To snad nemůžete myslet vážně. Bolševismus tady byl a pro ekonomickou neefektivnost prohrál a nakonec ho zahodila rozhodující část komunistů i v samotném Rusku, jinak bychom ho tu měli dodnes.

Mnohokrát jsem zdůrazňoval, že je nutné oddělit revoluční období a období stabilizace. Nakonec o životě v Husákově jsme měli nespočet debat. Nacismus by tak dopadnout nemohl, měl programově v plánu naprosté zotročení a vyhlazení "méněcenných" národů. Bolševismus postupoval tvrdě proti těm, kdo odporovali jeho doktríně, řekněme. Což je dost podstatný rozdíl. I ve Stalinově Rusku v nejtvrdším období pozdního stalinismu měl mužik na výběr: Vzorně se hrbit, přežít a doufat ve změny o Stalinově smrti. Nakonec se režim stabilizoval a byl postupně volnější a volnější ... až do jeho konce po nástupu Gorbačeva. Žid v Hitlerově Německu tuto možnost neměl ...

Zkušenosti s režimem máme dost podobné, oba jsme v něm žili. Mohl jste mít smůlu nebo štěstí na konkrétní lidi, se kterými jste se na své pouti setkal. Poznal jsem obojí.

Zrůdný ... učitě v mnoha směrech byl. Ale marxismus vznikl za jistých okolností. Myslíte si, že tehdejší režimy byly málo zrůdné, když nechaly statisíce dětí umřít přepracováním či hlady? Dobře ...

Dobrou noc
19. 11. 2010 | 00:30

Viola napsal(a):

"Nicméně srovnání hitlerjugend v 30. letech a ČSM v 50. už příliš rozdílů nenabízí"

Já bych řekla, že ti v hitlerjugend byli připravováni pro válku, ale ti z ČSM byli připravováni pro mír. Fašismus by se neměl srovnávat s komunismem. Copak komunisté chtěli vylikvidovat některé národy a obsadit je? Komunisté chtěli vyvážet do světa komunistickou ideologii, zbavovali lidi výrobních prostředků, ne životů - většinou.
19. 11. 2010 | 00:42

santawizard napsal(a):

Koalice dělnické a komunistické strany:Vždyt i umírněná forma lidového a národního socialismu nebo-li Dubčekův komunismus s lidskou tváří a fašismus bez rasismu s lidskou figurou není dostatečně demokratická záležitost.Protože fašisti vždycky byli zapletení ,jak do policie tak do máfie,kdežto komunisti měli zase raději veřejnou bezpečnost a milicie ,do dnešní doby žádná, tak zvaná hospoda u šerifa a hotel bílá paní tam ,kde by si i svazáčky a holé lebky dělali stryptíz dohromady neexistuje.Na rozdíl od fašistů ,kteří občas věřili i v boha či dábla,ale tak, aby transformovali krucifix do swastiky, komunisti v žádné kouzla a zázraky nikdy nevěřili,ale raději si vyráběli zbraně z motyk a lopat.
19. 11. 2010 | 03:06

Terry napsal(a):

to max napsal 18.11.2010 15:56:27:

Souhlas se všemi body.

Jen se neustále vtírá otázka, jestli ta cena, kterou jsme zaplatili a stále platíme (!!), nebyla až příliš vysoká (!!), jestli naši polistopadoví "demokratičtí" političtí vůdci vědomě (nebo že by z blbosti?) pustili právo a zákonnost k šípku a připustili tunelování, taktéž stále pokračující (!!) (Tunelování - Wikipedie_http://cs.wikipedia.org/wiki/Tunelov%C3%A1n%C3%AD), eventuálně se na (záměrně) "zvolené" cestě sami nabalili (a stále nabalují), jak říká (sice až potom, co sám opustil politiku) expremiér Mirek Topolánek: "Neviditelnou ruku trhu vystřídala hrabivá ruka politiků".

Tolik se toho rozkradlo (pardon: vytunelovalo!) a všechno zřejmě v souladu se zákony (které si politici "přijaly"), protože vlastně (až na nepatrné výjimky: Lubomír Soudek, socanský ministr financí Svoboda; a to je tak všechno!) nikdo nebyl odsouzen, nikomu nebyl zabaven majetek, jehož velikost neodpovídala a neodpovídá daňovým přiznáním (stát to stále nevyžaduje!!).

Ale hlavně že:

Máme demokracii, ne,vole?!
19. 11. 2010 | 07:40

max napsal(a):

to terry:
samozřejmě, vždy to může být lepší než to je. To, nač narážíte, jsem uvedl také na prvním místě jako největší problém.
Ale zkuste se na to podívat jinak - pokud by ta demokracie nebyla, tak ani nevíte, že se nějaké lumpárny děly a dějí. Jelikož jsem založením asi optimista, tak stále věřím,že si každá "svině najde svého řezníka", i když to možná bude trvat déle,než se nám teď zdá vhodné.
19. 11. 2010 | 08:05

SuP napsal(a):

Viola -
Ti z ČSM nebyli připravováni PRO mír, ale k BOJI za mír. To by se nám nemělo ztrácet z povědomí, byť by bylo mnoho lidí rádo....
19. 11. 2010 | 08:27

Ivan Hochmann napsal(a):

Karle,

naprosto souhlasím s Liborem Stejskalem!

Nemůžeš nic oddělovat.Všechno souvisí se vším.
Era komunistických vražd souvisí s Husákovou normalisací.Ničení životů a rodin nesmyslnou likvidací drobných živnostníků souvisí s rozdělováním rodin v období emigračních vln.
Blbost komunistů souvisí s jejich zkurveným myšlením.Je od něj přímo odvozeno.

Je to zvláštní sorta násilníků,před kterými je třeba se v každé době a situaci mít na pozoru.

Stejně tak jako před fašisty.
Jsou navlas stejná pakáž.

Zdravím,Ivan.

P.S. :Také si myslím,že každá svině si najde nakonec svého řezníka.
Tak jako já nakonec prolétnu komínem krematoria.
19. 11. 2010 | 08:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Violo,

snad se s námi nehodláte přít o zrůdnosti komunistických parchantů a jejich totožnosti s Hitlerovským režimem a jeho praktikách?!

To byste mě zklamala.
Už jsem tady psal jak jsem byl svědkem,jak banda grázlů s rudými páskami vtrhla do otcova krejčovství vyhnala 11zaměstnanců na ulici a stroje(úplně nové Singrovky přizpůsobené komerční výrobě oděvů)rozbili pažbami kvérů a co nešlo vyházeli oknem na dvůr,kde stála stará babička Hochmanová a jen bezmocně svírala pěstičky.

Tátu pak odvlékli a donutili dělat pomocného dělníka při opravě turbin (ČKD Blansko)malých provozů v pohraničí se zákazem v Brně.

Mámu "přesvědčili" ke vstupu do strany.Co jí nakonec zbylo s dvěma malými haranty na krku?
Však jim také tu rudou knížku pěkně omlátila přede všemi o hlavu.To když ji chtěli vyloučit ze strany z důvodů,že si neuměla vychovat syna.
Syn totiž organisoval Dymáčkovu protiokupační revoltu a vlastně se aktivně účastnil protikomunistických a protisovětských akcí v 1968-69.

A nezkoušejte nic bagatelisovat!!!!
Ještě totiž žijí PAMĚTNÍCI !

Ivan.
19. 11. 2010 | 09:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Terry,max,jojo a ostatní:

Kluci je zbytečné se rozčilovat.Tato rudá demokracie nemá s normálním a logickým občanským demokratickým státem nic společného
Je to poskomunistiký paskvil naaranžovaný v sametovém hávu za příslib budoucích prebend.
Všechny právní gaunery,kteří se podíleli na instalaci "kontinuity",rozkradení státních prostředků(ať finačních,či nemovitých),demolici morálky a cti národa,všechny ty svině by si už konečně měl najít TEN ŘEZNÍK.

Ivan.

A to je opravdu moje tečka Příteli Supe.
19. 11. 2010 | 09:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě prosím jednu tečku.

Mě honila bolševická soldateska i s rodinou z jednoho kouta republiky do druhého,měl jsem několik povolání ,mnoho zaměstání.
Děti se nedostali na školu ani když pěkně prosili a měli vyznamenání.
Syn emigroval do USA.

Tak se nemůže nikdo divit,že kdyby došlo na znovu na lámání chleba.......
vzal bych na tu rudou chátru kulomet.

Ivan.
19. 11. 2010 | 09:30

max napsal(a):

to ivan hochmann:
ono je to také otázka generační a evoluční. Němcům trvalo více než 30 let než začali skutečně řešit svoji historii a dokázali se s ní vyrovnat.
Pokud u nás bude sílit tlak na skutečné vyšetření a potrestání ať již zločinů komunismu či současnou korupci politiků, bude obtížné tomu bránit. Většinou to funguje na principu dominového efektu. Pokud se podaří rozkrýt a odsoudit první velký případ, dojde i na ty ostatní. Zajímavé např. je,že britské vyšetřovací orgány údajně disponují seznamem 20-ti českých politiků a úředníků figurujících v korupční kauze Gripen,ale české úřady jej nemají. Rozum se tomu příčí uvěřit,ale je tomu tak. Otázka jest,na čí straně je vina. Zda je to nezájem české policie (ovlivněné politiky) či nedůvěra Britů. Myslím a doufám,že by toto byl třeba dobrý počátek a bylo by zajímavé poté pozorovat,jak by se česká politická scéna vyčistila a jaký by nabrala další směr vývoje.
19. 11. 2010 | 09:41

Viola napsal(a):

Pane Ivane,

myslím si, že mezi námi všemi není nikdo, kdo by neznal ze svých rodin příběhy podobné vašemu. Nebo příběhy z okolí. Je to zvláštní, ale zlo se dá srovnávat. Pro mne jedno zlo z rodiny je zlem nejzlejším, mladou matku dvou malých synů dvouročního a sedmiročního odvlekli do Osvětimi a už o ni nikdy neslyšeli, otec nebyl žid a musel se skrývat a nechat své syny opatrovat cizími lidmi, než si našel ženu katoličku, která mu syny zachránila a pomohla vychovat. Z éry komunismu v rodině mám také zcela typický příklad, který byl jak přes kopírák snad v každé vesnici. Otec nejlepší z vesnice - nejmajetnější a nejschopnější byl pomocí intrik obviněn a odsouzen a uvězněn v uranových dolech, matka zůstala sama s dětma a do poloviny statku se jim nastěhovaly svině na chov - družstevní, takže žily de fakto ve chlívku s prasaty. Ale žili a dožili se alespoň amnestie a pak zmodernizování družsta a vyklizení chlívku ze stavení, studna s kdysi křišťálovou vodou se už však na desetiletí nemhla používat a vodovod nebyl. Komunisté nevraždili (vyjímečně), měli snahu o lepší život pro VŠECHNY.

Je třeba se dívat z nadhledu a nemít zlobou a záští zamlžené oči.
19. 11. 2010 | 10:21

PatientO.T. napsal(a):

Komunisté měli snahu o lepší život pro všechny KOMUNISTY.
19. 11. 2010 | 10:38

stejskal napsal(a):

Ještě jednou dobrý den, pane maxi,

ano, toto je i podle mne určitá šance, ke které má smysl snažit se propracovat (může to ještě trvat dost dlouho, nikdy to nebude ideální, ale může to být lepší).

Ale chápu, že řada lidí je zahořklých, zklamaných, netrpělivých, frustrovaných (kdybych měl za sebou to, co oni, byl bych možná též).

Pane Muellere,

vím, že jsme si o tom už mnohokrát povídali, ale zopakuji svůj názor znovu.

Nacismus též vznikal za určitých historických podmínek, též byl reakcí na příkoří (ať už skutečné či zdánlivé), též byl v některých aspektech idealistický.

Snažil se zajistit ty nejlepší podmínky pro Němce, které dusila nesmyslná Versailleská smlouva plus hospodářská krize a používal pro to jakékoliv protředky, včetně těch nejzrůdnějších. Šlo o zrůdnost založenou na národnostním a rasovém principu (to je vůbec dost osvědčený generátor zrůdností).

Bolševismus (leninismus, stalinismus, trockismus) též vznikl v nějakém historickém období, též byl reakcí na něco (na carismu), též na páchané příkoří.

Jeho východiskem bylo zajistit to nejlepší též jen pro některé (tzv. proletariát, ale též armádu) a též k tomu využíval (i institucionálně) ty nejzrůdnější prostředky - tedy naprosto cíleně, systematicky a genocidně likvidoval skupiny jíné (říkali tomu třídy). Velmi efektivně si v tom počínal Lenin a Stalin, k dokonalosti to ale dotáhl až Mao Ce-tung či Pol Pot. Šlo o zrůdnost založenou na tzv. třídním principu.

Obě výše uvedené motívace se v daném okamžiku mohou zdát pochopitelné, správné, spravedlivé (jako reakce na nějakou situaci), ale ve chvíli, kdy se začnou naplňovat, jsou zločinné (nemůžou být jiné, je to zakódováno v jejich podstatě - ne využití přirozené soutěže, samozřejmě s pravidly, které je třeba důsledně vymáhat, neustále na nich pracovat a o jejich míře a povaze vést neustále veřejný diskurs, ale na institucionální nadvládě jedněch nad druhými, eliminaci, ba dokonce fyzické likvidaci těch, kdo se diktátu této skupiny odmítají podřídit. A málokdo z těch, kdo jim někdy uvěřil, je ochoten tu zrůdnost v celé její šíři připustit (pořád si myslí, že přeci jen něco dobrého na tom bylo)

Dějiny vždy asi budou oscilovat mezi tím, kdy bude převládat jakási forma demokracie (což je velmi nepohodlný, nekomfortní, nedokonalý, pomětrně lehce zneužitelný a svým uzpůsobem i neefektivní způsob správy věcí veřejných) a kdy se intelektuální elita bude snažit vymyslet a prosadit nějakou prima diktaturu, která jednou pro vždy vyřeší nějaké problémy. A vcelku jednoduše se jí bude vždy dařit přesvědčit o svých skvělých řešeních ty ostatní. Je to totiž děsně lákavé (a má to jen jedinou vadu, kterou si málokdo uvědomuje - žádné problémy - myslím ve smyslu dějinného pohybu - se jednou pro vždy vyřešit nedají. Existuje jen cesta a já si myslím, že je dobré po ní jít s rozmyslem, bez excesů a snahy naplnit mesianistické vize jednoho každého z nás.

Hezký den Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
19. 11. 2010 | 10:44

Tenco napsal(a):

Ano, "rudá chátra" a "tuneláři" jsou krásné termíny.
Pomáhají jednomu či druhému, aby se úplně nepomátli.
Mají totiž tak poměrně jasně definovaný cíl, i když terč je poněkud v dáli a rozmazán.

A tak , až dojde skutečně na kulomety, prolévá se většinou krev nevinných lidí.
V tomto případě zřejmě krev "rudé chátry" a "tunelářů".

A přitom stačilo tak málo.
Netvrdit pouze , že nejsme jako oni, ale konat tak.
Zlo definovat, odkrýt, identifikovat a důsledně potrestat.

Nic se nemuselo vymýšlet nového.
Stačilo opsat Norimberský proces.
A přizvat pár schopných vyšetřovatelů a právníků zvenčí.

Už nevím přesně, kdo to tenkrát nechtěl, ale asi moc dobře věděl proč.

Vzniklý kruh mu totiž vyhovuje.

Včera na rybách jsem neměl štěstí. Tak jako asi dalších 80 mých bližních.
Ani ťuk.
Zato jedna partička místních /MO Hlučín/ tahala asi co 5 minut kapra. Na určitém fleku. Frekvence - cca 12 ryb do hodiny.
Od sousedního rybáře/také z Hlučína/ jsem se dozvěděl , že si prý zavezli a nasypali do vody přes noc na 200 kg povařené a rozemleté řepky. Přitom je zde zavážení návnad i nástrah zakázáno.

Zeptal jsem se ho, zda mu to vadí. Podíval se na mě pohrdavě a řekl, že jistě, jsem snad padlý na hlavu - komu by to nevadilo.

Když jsem se jej zeptal, proč s tím tedy něco neudělá, tak něco přihlouple zabrblal.

Jo, jo - maloměsto a maloměšťák.
To vždycky pasovalo do sebe.

Ještě malá poznámka - takovéto "služby" této partičky prý vaužívají také místní funkcionáři Českého rybářského svazu.
Tedy ti, kteří by měli takové věci odhalovat a sankcionovat.

A tak nezbyde než prožitek tiché závisti pro nepřející a pocit pohrdání pro lidi, jako jsem já.

Nebudeme přeci jako oni , ne ?
Fuj, udávat někoho - taková odporná záležitost !
Taková nízkost a podlost !

P.S. Řek jsem mu, že já být místní, tak minimálně jednomu z těch vychcánků rozbiju v hospodě držku.
Cože ?
Samozřejmě že tomu vysokému dřevorubci, který byl iniciátorem ne !
Tomu neduživému, brýlatému ouřadovi, který na břehu vodní nádrže hlídal přeci !
Tak už to na světě chodí.
Co je svět světem.

:---()
19. 11. 2010 | 10:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Tenco,

aniž bych chtěl na dané téma rozvířit další polemiku, dávám ke zvážení.

Je možné "opisovat" nějaké Norimberské procesy za situace, kdy nikdo neprohrál žádný střet, dobrovolně se vzdal moci (a pravděpodobně i za slib, že se žádné Norimberské procesy dít nebudou, neboť v dané atmosféře panovaly obavy z krveprolití)?

Prohraná totální válka a následná okupace poraženého státu skýtá ÚPLNĚ jiné možnosti než pokojný vnitrostátní převrat, kde se předtím s mocí zapletlo 99 procent všech obyvatel.

Určitě se řada věcí dala udělat lépe (ale taky daleko hůře), je úplně zbytečné nyní mudrovat, jak se to tehdy mělo dělat. Spíš by bylo dobré, kdybychom se zamýšleli nad tím, co dělat nyní (a nejen zamýšleli, ale pokusili se na něčem i dohodnout, což se v této zemi jaksi historicky moc nedaří; ale nic není ztraceno, řekl bych).

Pohrdání mi přijde dost nezábavné, navíc to "zasírá" podvědomí a dost nebezpečně působí na psychiku, řekl bych.

Libor Stejskal
19. 11. 2010 | 11:30

SuP napsal(a):

Svatá slova pane Stejskale!

)Ta schránka byla plná, ale už jsem ji vykidlil)
19. 11. 2010 | 12:35

Vysedlina pathologická napsal(a):

Ivan Hochmann
ahoj, zdravím, nevíš o Pepovi Řepovi, prosím? Děkuji.
19. 11. 2010 | 12:38

občan napsal(a):

Pane profesore, podařilo se Vám jedno: probudit řadu lidí k písemné činnosti (a někdy i k myšlení) u počítače (což je rovněž vymoženost po tzv.sametové revoluci), lidem, kteří pracují, se nepodaří ani všechny reakce na Váš článek přečíst.
19. 11. 2010 | 12:55

santawizard napsal(a):

My už jsme se transformovali. Už žijeme v době,která se politicky jmenuje demokracie a ekonomicky se to jmenuje kapitalismus.Celý svět je v rukou politických a náboženských velmocí.Jenom malé strany a církve,kromě toho ještě neregistrované to mají těžké.Úspěšní politici a soukromníci jsou našimi novými zaměstnavateli.Není důvod nenávidět tento systém.Všechny problémy se už dají řešit velmi civilizovaně.V cestě nám stojí jenom rasová a třídní nenávist.
19. 11. 2010 | 13:00

gaia napsal(a):

SuPe

jestli bude fotoblog, stoupni si do záběru!!!

Prosím, prosím...

Jsem zvědavá
19. 11. 2010 | 13:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase jako obvykle vše pěkně sesumíroval pan editor.

Takže já se k meritu vyjadřovat ani nemusím.
Jen podotákám,že:
*Nejsem nenávistný člověk a tu smečku levicových volů mám hluboko v zádech.
*nechodím na ryby a nekecám blbosti v hospodě,protože tam nechodím a tím nezískávám podobné mimikry.
*jsem příliš stár a nemocen,než abych se se září v očích a vírou v srdci díval do světlé budoucnosti lidí.
Stejně žádná taková realita nehrozí.
*Prožil jsem čestný život s neohnutým hřbetem a měl jsem obrovské štěstí,že mě kola toho zasr. bolševického molochu nesemlela.Narodit se o pár roků dříve takk jsem bezpochyb zdechl v některém z komuniostických uranových koncentráků,nebo těsně za jeho vraty.Viděl jsem několik takových děsivých úmrtí.
Dodnes přemítám,
která dobrá víla,
věštbu Karmelitánek naplnila ?
(narozen v nedělních posledních blížencích v klášteře u Milosrdných Bratří v pravé poledne ,zabalen celý v bláně.)
*Vím toho víc něž je pro jednoho obyčejného človíčka zdrávo.
Proto mě také tento lidský element tak sere.
Ona si s vámi příroda stejně brzy poradí.Jsme škodlivý virus děsně škodící ostatní přírodě této Modré vyjímečné planety.
Něčí blbý experiment Homo Sapiens,který se naprosto nepovedl.
*tečka.Ivan.

*******
Vysedlinko patologická,
Pepa Řepa byl navštívit bezkydského bůžka hojnosti úvah na Portáši za účelem porady co s vyschlou studnou logiky pražských radních.
Jako správný Pražský Pepík.
Bohužel na zpáteční cestě byl jeho vůz zastaven současným socanským kolozubem u zlikvidovaného Slavkovského pivovaru zajat a domucen předvádět svoji exklusivitu v Síni Řepné Slávy současné strany Sociální Demagogie.

Ale neboj.Pepa se zajisté vrátí.
Jeho image arbitra Par Excelence bude míti pokračování.

Zdravím Ivan.
19. 11. 2010 | 16:08

Vysedlina pathologická napsal(a):

Ivan Hochmann
Moc děkuji. On i Ty máte na mě dobrý vliv. Tak doufám, že máš pravdu a že se také jednou potkáme na gruntě při nějaké horoakci.
Ahoj.
19. 11. 2010 | 16:44

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

psali jsme o tom mnohokrát a tak jen krátce. Existuje teorie a praxe, cíle a prostředky, kterými jich chci dosáhnout, revoluční období a období stability.

Jednou z největších hloupostí patrně záměrně propagovanou je rovnítko mezi likvidací tříd a fyzickou likvidací skupin obyvatelstva na etnické či jiné bázi. Likvidace tříd neznamená fyzickou likvidaci lidí, znamená odstranit výsady či ekonomickou základnu, které ty třídy charakterizují. Můžeme se vrátit k VFR, cílem bylo zlikvidovat šlechtu jako třídu a nikoliv jednotlivé šlechtice. Samozřejmě, v době jakobínského teroru jich přišly tisíce o hlavu, byli označeni - at už právem či nikoliv - jako nepřátelé revoluce. Se mnou chodilo do škol nespočet spolužáků - i na VŠ - kteří byli tzv. buržoazního či kulackého původu, jejich rodiče nikdo nezlikvidoval a žili jako normální lidé - měřeno dobou. Koneckonců jsem před časem uváděl příklad prarodičů mé bývalé ženy.

Marx dospěl k závěru, že prokletím lidstva je hon za majetkem a vlastnictví výrobních prostředků umožňující zaměstnávat další lidi, akumulovat kapitál a vytvořit všemocnou třídu vlastníků, kteří neomezeně vládnou většině. Jestli se mýlil? Pokud jde o konečný důsledek, tak není odpověď jednoduchá, k tomu se ještě vrátím. Ale co s tím, jak ty vlastnické vztahy vytvořit jak má společnost vypadat? Snil o "Kristově společnosti" a novém socialistickém člověku, mám-li to tak říct. Nejen proto rád mluvím o marxismu jako o odnoži křesťanství. Sen ztroskotal z mnoha důvodů, rád mluvím o jeho pěti základních omylech (z mého pohledu).

Ale vrátím se k oné otázce, jestli se mýlil. Z hlediska své doby a nakonec i 20. století se zmýlil v jedné věci: Existovala střední třída drobných a středních vlastníků, což i vzhledem o k otřesným zkušenostem a nakonec o hrozbě vítězství komunismu umožnilo prosadit a vybudovat sociální stát a onen demokratický diskurz, jak o něm píšete. Tedy alespoň částečně.

Tento svět ale skončil, dnes se dostává celý svět nezadržitelně do fáze, kterou Lenin označuje jako vládu finanční oligarchie a označuje ji jako poslední stadium kapitalismu. Její základní atribut je postupný zánik střední třídy a koncentrace ekonomické a z ní plynoucí politické moci. A pokud by tato Leninova vize měla být dotažena do konce, tak opravdu není o co stát, to zdůraznuji. Dvacáté století by proti tomu bylo jen takové pošťuchování. Nejdříve válka - asi jaderná - pak celosvětová revolce. Jak o tom Lenin snil.
19. 11. 2010 | 16:45

stejskal napsal(a):

Pane Muellere,

prohlásit o nějakém názoru, že je hloupost, je poměrně nepřesvědčivý argument (ale fakt je, že jej asi občas používáme všichni).

Ani já už to nechci dále rozpitvávat, nicméně stavět jakýkoliv systém na potlačení úplně normálních lidských vlastností i.e. soutěživost, kumulace majetku apod. je dle mého... viz výše.

Jistě víte, kdo řekl, že rozpor, znamená pohyb (bez rozporu přichází stagnace). Není možné (ve smyslu účelné) snažit se zbavovat lidi jejich přirozeností, snažit se je narvat do jednoho šiky, v němž budou všichni šťastní, spokojení, produktivní. Takto nikdy žádná společnost fungovat nebude (naštěstí). Rozpor, soutěž, snažení se o to být lepší než druzí, možnost rozhodovat sám o sobě jsou hnacím motorem celé společnosti.

Četl jsemm Marxe i Lenina (samozřejmě ne všechno). Druhý jmenovaný se dle mého soudu mýlil prakticky ve všem, co napsal. Je možné, že v této konkrétní tezi nikoliv. Ale šance, že ano, též není tak úplně zanedbatelná. Ostatně Lenin není ani zdaleka jediný myslitel moderní doby.

Mějte se, dnes večer už asi nebudu (nebo pozdě).

Libor Stejskal
19. 11. 2010 | 17:12

stejskal napsal(a):

P.S. Absolutně nic na tomto světě (ve smyslu společenském) nefunguje stoprocentně tak, jak někdo před lety předpověděl (i když si řada lidí myslí, že to dokáží skvěle odhadnout). To je ta jediná a nejnadějnější jistota, kterou lidstvo má.
19. 11. 2010 | 17:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy