Paní Jeništová, měla byste se omluvit...

07. 11. 2010 | 17:33
Přečteno 19891 krát
Měl jsem na dnešek nachystán jiný blogový článek. Těsně před tím, než jsem ho vyvěsil, zaujal mě článek paní Jeništové. Nemohu, než na něj okamžitě reagovat, protože ho považuji za úplně neuvěřitelný.

Níže připomínám ty nejskandálnější výroky jejího textu:

“V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní. ..... Za privilegium stát se lékařem se tehdy platily daně, tak jako za všechno dobré, co chtěl člověk socialistického státu dělat. Každý ať si za slovo daně dosadí svou úlitbu režimu.“

Paní Jeništová, uvědomujete si, kolik tisíc lidí takhle urážíte?

“Ano, vracíme se do jakéhosi středověku, kdy občanům k lékařskému ošetření zbudou ambulantní lékaři bez zázračných vynálezů techniky v nemocnicích a možností dělat zázraky. V horším případě se lidé budou třídit na práceschopné, kteří jsou přínosem pro společnost a ty, kteří už k ničemu nejsou. Jak to zařídil onen nacista? – do leva práceschopní, do prava do plynu ti staří a neschopní.“

Tohle snad ani nejde komentovat...

„Lékaři se věky řídili Hippokratovou přísahou. Dnes je doba, kdy všechny sliby, smlouvy ztrácejí platnost, všechny jsou jen „jako“, platné do okamžiku kdy se to slibovateli hodí.“

Autorka si evidentně myslí, že lékaři jsou vzhledem k přísaze, kterou složili, povinni pracovat za jakkoli nízkou mzdu.
Opravdu si myslíte, že požadavek nástupního platu lékařů ve výší 1,5-násobku celostátního průměru je nepřiměřený???
Lékaři (a sestry!) rozhodně nepožadují, aby měli mzdy v absolutní výši stejné jako v Německu, Anglii či Švédsku – oni jen chtějí, aby jejich výdělek byl vzhledem k průměru obdobný jako v jiných vyspělých zemích. A aby na něj nemuseli pracovat dvakrát tak dlouho než je stanoveno zákonem. Aby se na jejich úkor neřešilo chronické podfinancování (opět relativně ve vztahu k HDP) našeho zdravotnictví.

“Nebo že by to vydírání skupiny lékařů bylo jen napodobením pirátů v Jemenu?“

Ano, správnou reakcí ze strany státu by tedy nepochybně bylo – naložit s nimi stejně, jako s chycenými piráty, že? Co s takovými lumpy...

********************************************

Vše, co bych tady chtěl opravdu mimořádně pobouřeně říci, za mě řekla řada diskutujících pod článkem paní Jeništové, takže je tady jen zopakuji, aby v té diskusi nezanikly:

„váš blog co se týká názorů na lékaře je sprostou a urážlivou demagogií a hromaděním lží......Po šestiletém velmi náročném studiu nastupují absolventi medicíny na plat 17.000 Kč/měsíc.
Dcera, ročník narození 1984, nastoupila v okresní nemocnici na plat 16.500 hrubého, po odečtení daně, poplatků za ubytovnu v okresním městě, obědy v jídelně a další povinné poplatky, dostane při výplatě necelých 9.000,- měsíčně.
Prosím, začíná, učí se. Ale jaký má výhled: Po absolvování atestace cca do 4 let, (kdy si musí zaplatiti předatestační kurzy, řádově 20.000 Kč za kurz) bude mít základní plat, když dobře 22.000 Kč měsíčně.“

„Neuvěřitelná demagogie v tom nejlepším komunistickém duchu, soudruh Štrougal by zatleskal.“

„Paní Jeništová, poněkud jste ustrnula v čase.
Od doby převratu uplynulo již 21 let a většina lékařů, kteří se chystají opustit česká zdravotnická zařízení, vystudovala až po "plyšáku" - jedná se totiž převážně o mladší lékaře ve věku do 40ti let.
A také Vám poněkud uniká fakt, že KAŽDÝ má právo hledat si obživu tam, kde mu práce zajistí slušnou životní úroveň. Mladší v tom jsou výrazně zvýhodněni, ale to tak už prostě je. Zájmem státu by samozřejmě mělo být to, aby kvalifikovaní daňoví poplatníci zůstávali v zemi, slušně vydělávali a tedy platili vyšší daně. Většinou jsou to zaměstnanci, protože podvodnikatelé a příživnostníci se, až na VÝJIMKY, vyznačují zejména tím, že "optimalizují" své příjmy a daně a pojištění neplatí. Jen to zdravotní a v minimální výši, tomu se nelze vyhnout.
Kritizujte a obviňujte z vydírání především vlády, které vytvořily takové ekonomické prostředí, v němž jsou zaměstnanci a poctiví podnikatelé ožebračováni a lumpové privilegováni. Vlády, které odpovědné daňové poplatníky vyhánějí a neplatičům daní cpou dotace a umožňují jim to neplacení daní.“

„Něco tak odporného jsem dlouho nečetl a od Vás mě to dost překvapuje.
Takže jak je to doopravdy, protestují mladí lékaři a to jedinou formou, která je možná. Nejde jen o to, že odcházejí do zahraničí, ale končí v oboru, který je zotročuje. Základní plat v lepším případě 18 000, k tomu nekonečné služby a nyní pohár přetekl systémem vzdělávání, který z nich dělá legální otroky. Chápu, že se radikalizují, pokud slyší podobné sprosťárny jako je tento blog, nebo řeči o tom, že mají zaplatit za svá studia před odchodem do zahraničí. V této zemi je monopol na práci mladého lékaře, který je sprostě vykořisťován. Jedinou možností je buď odejít někam, kde se k němu chovají tržně a váží si jeho práce, nebo dělat něco jiného. Zůstávat v této situaci je masochismus a mohou si jej dovolit jen ti méně schopní, které živí maminka čí manžel...
Ještě jednou musím konstatovat, že tak odporný blog s tématem lékařů jsem snad ještě nečetl.“

„Příští měsíc mne čeká odpolední pohotovost v krajské nemocnici. Nevím to zcela přesně, ale za hodinu práce mi dají asi 150,-Kč hrubého, což je prý tabulkový plat pro lékaře s dvacetiletou praxí...“

„To, co píšete, není nic jiného než vědomé urážení lékařů. Léčit člověka má těžko něco společného s režimem - ať už za komunismu či v této džungli, které jen bohatí říkají demokracie. Studium lékaře trvá šest let a do atestace/í je třeba ještě několika let. To máme minimálně ddeset let, než lékař podnikne první krůčky. ..... Čím odpovědnější práce, tím má být lépe zaplacena. Pokud český lékař musí stále žebrat o důstojný plat, čekat i několik měsíců na zaslouženou odměnu, jednoho dne pohár přeteče. Lékaře budou následovat pryč jiní - třeba učitelé. Věděla jsem před jedenadvaceti lety, že takovýto způsob "vládnutí" musí v ČR skončit naprostým fiaskem.“


******************************

Paní Jeništová, opravdu myslím, že byste se měla omluvit...
Myslím, že jste olomouckému arcibiskupství prokázala věru medvědí službu...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Dan napsal(a):

Violo,vy musíte být ta,co jí Rumcajs říká Manko.Stejná úroveň myšlení.Možná byste mohla navrhnout vyplácet lékařům mzdu v poukázkách.Stejně jako Rumcajs má problém s adekvátní odměnou za práci jiných.Takže, proč jim vlastně vůbec něco platit,když jsou stejně pořád v práci.Očipovat tu sebranku,ať se nefláká.
08. 11. 2010 | 17:23

Rumcajs napsal(a):

NorgE:

V tomto případě je málo co v pořádku.

Nevidím žádný rozpor ve svém (pravičáctví) pohledu na volný trh .

Třeba se shodneme na tom, že by měl své vzdělání zaplatit každý VŠ. Když pak pan doktor bude platit ze svého 100 tisícového příjmu určitou část své Alma Máter,bude si moci dovolit škola přibrat více studentů a nebude pak takový problém obsadit volná místa.

Třeba se shodneme, že v tomhle případě se nejedná o "přirozený" odchod ale o vyděračskou akci odborářů.

Třeba se shodneme i na tom, že svoboda musí být nejenom pro doktory, ale i pro jejich zaměstnavatele. Tedy že doktor může jít kam ho srdce táhne, ale zaměstnavatel pak musí mít možnost zaměstnat i eskymáka.

Pak tomu říkám jakž takž rovné podmínky, s kterými by souhlasilo i mé napravo bijící srdce.
08. 11. 2010 | 17:41

NorgE napsal(a):

Dane, Viola si z nas snad jen dobromyslne strili. Tohle prece nemuze gramotny clovek myslet vazne...
Ale mate pravdu, cipy by vyresily i ty odchody do zahranici. Stacilo by na hranicich postavit neco jako mytne brany (zajisti firma Kapsch) a jakmile by chtel projit nekdo s cipem, chytit a zavrit. A ven jen za tucnou kauci a zavazek pracovat aspon 10 let v ceskem zdravotnictvi pod hrozbou propadnuti majetku a vyhozeni deti ze skol.
08. 11. 2010 | 17:45

ZAM napsal(a):

NorgE:
Rumcajs je ťulpas, který je pravičák jenom tehdy, když se mu to hodí.

Rumcajsi,
odboráři se na doktory jenom přilepili. Z Vašich tlachů o zaplacení studia je jasné, že Vy jste nevystudoval nic pořádného a cloumá Vámi bledá závist.
08. 11. 2010 | 17:45

Rumcajs napsal(a):

Dan:

Jak si přišel na to frajere,že 70 tisíc měsíčně pro doktora je adekvátní odměna ?

Já si třeba myslím, že by to byla adekvátní odměna i pro mě. Třeba i pro řidiče autobusu, co má v rukách každý den desítky životů, třeba i pro konstruktéra, který když špatně spočítá namáhání, dojde k tragédii, .... atd.

Tak kde jsi vyčetl, že je to právě tolik ?
08. 11. 2010 | 17:46

santawizard napsal(a):

lidoví léčitelé a akademičtí lékaři,nejsou jako přírodní a synthetické léky.Ne každý může podnikat jako zdraví a finance anebo léčitelství a sport.Podnik není charita,charita začíná doma.To platí i pro tak zvanou charitu a firmu pro výpomoc v domácnosti a v podnikání, kde podnikat pro peníze a pro život může kdokoliv i žena v domácnosti,jako domácí dílna a domácí kancelář pro kutily a kutilky nebo podnikatelé a podnikatelky !?.
08. 11. 2010 | 17:47

Rumcajs napsal(a):

ZAM:

A co to je chlapečku to pořádné studium. Pochlub se nám, který pak rychlokurz jsi absolvoval ty ?
08. 11. 2010 | 17:48

NorgE napsal(a):

Rumcajsi, se skolnym souhlasim, ale pro vsechny, nejen pro doktory. Efekt ale muze byt ten, ze doktori budou jeste ve vetsi mire odchazet hned po skole, aby to skolne vubec mohli zaplatit. Ale jak rikam, jsem pro zavedeni skolneho. Dale, na medicinu muzete prijmout studentu, kolik chcete, ale problem je, ze pokud vyrazne nezmekcite narocnost studia, vice KVALITNICH doktoru vam z toho nevypadne. Medicinu proste nedokaze vystudovat kazdy, nadprumerne intelignetnich a take dostatecne motivovanych lidi k nekonecnemu sezeni nad knihami je v populaci omezene mnozstvi. To neni elitarstvi, to je fakt, stejne jako to, ze jadernou fyziku nebo architekturu muzete prijmout kluky z ucnaku (nic proti nim, mam mezi nimi radu pratel), ale dobri fyzici ani architekti z nich nebudou. Pocet vystudovanych doktoru tedy neni zdaleka jen otazka penez. O to je tragictejsi, ze Cesko svou inteligenci s takovou lehkosti nechava odchazet a leckdo si pri tom jeste odplivne...

Nemyslim, ze jde o "vyderacskou odborarskou akci". Lekari uz na tyto problemy upozornuji dvacet let a celkem nic se nedeje. Argumentaci toho moc nezmohli, tak voli jine reseni - vypovedi.

Zamestnavatel uz dnes muze zamestnat treba Eskymaka. V tom nevidim nejmensi problem. Stat (nikoli sami lekari) si ale take stanovuje, za jakych podminek - splnene vzdelani, znalost jazyka... Proc se k nam tedy ti Eskymaci a spol. uz dnes nehrnou? Volnych lakarskych mist jsou stovky. Mate odpoved?
08. 11. 2010 | 18:03

vaclavhorejsi napsal(a):

Rumcajs:

"A kromě toho, americké zdravotnictví není zrovna vzor liberalismu. Co jsem měl tu čest číst, tak tam díky povinnému členství v LK dochází k monopolizaci."

Kterou zemi tedy povazujete v tomto ohledu za "vzor liberalismu"?
Myslim, ze v takovem Somalsku urcite trh nekazi nejaka komora - dokonce se tam myslim ani neplati dane - zemsky raj to na pohled!

..
08. 11. 2010 | 18:05

hoven napsal(a):

ivan,
článek paní Jeništové jsem ještě nečetl
08. 11. 2010 | 18:11

Rumcajs napsal(a):

NorgE.

1. Souhlas - akorát bych to neplatil pevnou částkou, ale procentem z příjmu. Četl jsem, ža na prestižních amerických školách to takhle funguje. S tou nadprůměrnou inteligencí u doktorů bych to neviděl tak horký. (Omlouvám se Patientovi i Tobě-ber to trochu s nadsázkou)
Třeba chlapec mého přítele šel na medicínu se čtyřkama a tam je za hvězdu.

2. Není pravda že se nic neděje. v roce 89 byl plat doktora okolo 3 tisíce měsíčně, dnesko to je 45-50 tisíc měsíčně.

3. Ani není pravda, že si můžeš zaměstnat koho chceš. Musíš si dát požadavke na UP a pokud to místo nedokážou obsatit tuzemcem, pak teprve to můžeš udělat. Má to ještě další háčky ale tak dopodrobna to zase neznám.
08. 11. 2010 | 18:12

Rumcajs napsal(a):

Profesor:

Vy jste dneska samá legrace. Tak Somálsko říkáte ? No já Vám můžu opáčit Severní Koreou.

Vzhledem k tomu, že je zdravotnictví hrazeno z veřejných zdrojů, je aplikace volného trhu velmi obtížná a jakýkoliv pokus se tomu bude pouze přibližovat.

Dá se říci, že tento polotržní systém funguje v řadě zemí. Francie, Švýcarsko,Švédsko,... To jenom u nás se socani pokoušej o jakejsi socialistickej skansen, za čímž dle mého stojí zdravotnická loby, protože nic se nedrancuje lépe, jak státní penízky.

Čili aspoň za částečbou volnou ruku bych považoval:

1. Nepovinné členství v LK.

2. Povinnost pojišťovny uhradit zákrok od kohokoliv, kdo splnil určité certifikační podmínky.Tedy né jen tomu, s kým má uzavřenou smlouvu.

3. Odpovědnost za dluhy státních nemocnic i osobním majetkem statutárních zástupců v rozsahu, jako to mají soukromé subjekty.

4.Mít možnost se rozhodnout, do které pojišťovny budu posílat pojištění. Tedy privatizace pojišťoven.

... atd.

Kůli Vám sem si přetopil kotel profesore. Možná Vám přijde faktura.
08. 11. 2010 | 18:29

Vysedlina pathologická napsal(a):

No s Vámi to hnulo, vyjímečně souhlasím.
Kvok.
08. 11. 2010 | 18:33

NorgE napsal(a):

Rumcajs:
1. I muj kamarad mel ve tretaku na gymplu ctyrky, ale nebyl blbej. Dostal se na medicinu a dnes je uspesnym doktorem v USA. Nezamenovat prosim prospech na stredni (nebo jakekoli jine) skole s inteligenci. A pro tu plati prave ta distribuce v populaci, o ktere mluvim.

2. To je demagogie. Budme poctivi a mluvme o hodinove mzde. Ta je horsi, nez u remeslniku se zakladnim vzdelanim a tak si myslim, ze je nekde chyba. Na argument, ze lekari na sluzbach vesmes chrapou, muzu rict jen to, ze i takova sluzba se obcas vyskytne, je to vsak velmi vzacne a stale vzacnejsi. Ale jsem pro, aby se takove sluzby zrusily a doktor at je doma na telefonu. Jenze pak v rade pripadu nastane ten problem, ze v kritickych situacich se na zkuseneho doktora bude muset cekat, nez prijede z domu a obcas to nekdo zaplati zivotem. Takovehle cekani neni na Zapade nic neobvykleho. Mimochodem, bezna doba cekani na akutnim prijmu ve velke nemocnici je 4-6 hodin. Neuveritelne a pro ceskeho pacienta nepredstavitelne, ze? Zazil jsem dokonce i pacienty s akutnimi infarkty, kteri cekali...

3. Ano, UP musi dat souhlas, ale jak rikam, uz dnes je nekolik set lekarskych mist neobsaditelnych ceskymi lekari nebo lekari z EU, takze pokud treba Rus splnuje vzdelani a umi jazyk, muze zacit pracovat. Proc tedy ti Rusove, Ukrajinci a Vietnamci nestoji fronty na UP nebo v nemocnich kvuli temto volnym mistum? Myslim, ze to proste pro ne neni atraktivni. Pracuji-li jako doktori doma, dostanou mizerny plat, ale na uplatcich to bohate dozenou, to je naprosto bezna praxe, kazdy pacient to vi. V techto zemich tedy trh taky funguje, jen je drsnejsi - pacient, ktery nezaplati cash (uplatek), peci proste nedostane, at je pojisteny nebo ne. Temhle doktorum Cesko se svymi platy ve zdravotnictvi nema co nabidnout.
08. 11. 2010 | 19:11

NorgE napsal(a):

Rumcajsi, jeste jeden odkaz, tentokrat z pera prof. Pafka: http://www.tribune.cz/clane...

Stoji to za precteni, uvidite sam, jak jsou ceske nemocnice personalne obsazeny a proc je v zajmu pacientu motivovat lekare, aby neodchazeli. I Mance se muze stat, ze bude potrebovat akutni chirurgicke osetreni a nebude to zrovna v Praze...
08. 11. 2010 | 19:23

iga napsal(a):

Kolemjjdoucí

politologii jsem uvedla jen jako příklad. Tragické je, že v tom počtu jí často neberou vážně ani lidé, kteří jí vyučují.

Karel Mueller

jistě zajímavé podněty k zamyšlení. Ale já si to poskládám zhruba takto:
Co se týká počtu lidí schopných vystudovat na špičkové úrovni politologii, tak ten je řádově nižší než počty absovujících politologů - to by nás mělo varovat.
Druhá věc je, jaká je společenská poptávka po těchto absolventech. Odhaduji, že politologů je rovněž třeba řádově méně, než kolik jich máme.
Ve výsledku mi vychází, že plýtváme docela dost zdroji najednou. A připadá mi také, že je to argument proti školnému.
Mně například hrozně vadilo, že se na škole uměle udržovali i studenti, kteří tam neměli co dělat. Tenhle přístup s sebou nese velkou spoustu problémů. Asi nejlepší způsob je nabrat do prváku hodně studentů a během dvou semestrů udělat razantní selekci a vybrat opravdu jen ty nejlepší. A nastolit tvrdý režim, aby nebylo možné studovat tři(!!!) školy najednou.

A samozřejmě jaderné fyzice zdar!
08. 11. 2010 | 19:42

Rumcajs napsal(a):

NorgE:

1. Přesně to jsem čekal a souhlas.Jen jsem nechtěl, aby se ta víra v inteligenci přeháněla.

2. Demagogie to není. Spíše je damagogie srovnávat fakturaci a mzdu. I kdyby ten lékař odpracoval něco kolem 250 hod, stále mu vychází tak 200 kč/hod. Tuhle mi jeden známej topenář vypočítával, kolik mu zbude z fakturace 400 Kč/hod. Bylo to něco lehce pod 100 Kč/na hod.

3. Já nemám nic proti tomu, aby lékaři brali třeba 70 tisíc měsíčně. Ale jsem proti tomu, aby to bylo tabulkově, jsem proti tomu, aby o 40-50 tisícovém platu mluvili jako hanebném, bez ohledu na možnosti občanů,
jsem proti zvyšování pojištění, když víme, jaká je zdravotnictví černá díra a to i díky doktorům...

Víš, vždycky když se někdo takhle začne bít za doktory, vzpomenu si na film, "Jak bísnici přichází o iluze" a na výstup odboráře Mareše a nástup Štěpánka do ředitelské funkce.

Měla to být sranda, ale ve skutečnosti se jednalo o holý popis dnešního zdravotnictví.
08. 11. 2010 | 19:47

sasa napsal(a):

socpracka: nezlobte se, ale vy nejste tak kvalifikovana jako lekar a navic (prestoze to neni politicky korektni) lekar leci vsechny, vy pomahate jen nekterym. To je stejne jako by dozorce ve veznici chtel stejny plat jako doktor.
08. 11. 2010 | 19:57

Karel Mueller napsal(a):

iga:

Víš, ono jde o trochu něco jiného: Každá škola si musí především jasně definovat, co má její absolvent být schopen dělat. To je asi ta nejpdstatnější věc a ta nejspíš v nšem VŠ šolství zcela chybí, alespoň ve většině případů. Nelze jinak, jetiže tam je 58% populace.

Jak jsem doma, tak jsem se trochu vrátil i k té kvantovce a jaderné fyzice. A s potěšením jsem zjistil, že jsem to nezapoměl.

Jak jsem kdysi psal, z pohledu aplikované jaderné fyziky byla naše tehdejší matematická analýza absurdně hypertrofovaná, s daleko menší námahou se dalo udělat mnohem víc, z hlediska užitečnosti. Půjdu ještě dál a představ si, že pro bystrého absolventa gymnasia uděláš trochu náročnější dvouletý kurs. Troufám si říct, že by to stačilo na praktickou dozimetrii, kterou dělala či dělá řada kolegů (nemusel by být ani na úrovni - požadované - dnešních bakalářů). Prostě jaderný technik, dřív existovala jaderná průmyslovka.

Takže i s těmito elementárními znalostmi se neztratí a nekde uchytí, zejména dnes znovu roste zájem a to i na mezinárodní úrovni. Ale pokud se na požadovanou úroveň dostane, tj zvládne mj. jadernou fyziku, matematiku i odpovídající partie z techniky, tak je škoda, když bude dělat něco jiného, než vysoce odbornou práci. A tak to máš do jisté míry ve všech oborech. Jen ta základní laťka a nakonec i další stupně jsou postaveny na rozdílnou úroveň. A čím jsou výš, tím větší škoda je měnit obor.
08. 11. 2010 | 20:10

KAteřina napsal(a):

Lékaři, kteří jsou velmi dobře placení, se snaží zabránit mladým doktorům, aby získali odbornost a lezli jim do zelí.
Řešením není cpát mladým další peníze od pacientů, ale donutit lékaře, manažery nemocnic a zdravotní pojišťovny, aby přestali krást. Oddělit veřejné zdravotnictví od soukromého.
08. 11. 2010 | 20:17

ZAM napsal(a):

Rumcajs:
"jsem proti tomu, aby o 40-50 tisícovém platu mluvili jako hanebném," Lžete, jako o hanebném se mluví o platu 17 800.-Kč! Typická rumcajsovská demagogie - nasadit doktorům psí hlavy a pak se do nich strefovat. Opravdu ubohé.
08. 11. 2010 | 20:47

Tenco napsal(a):

Největší odměny v tomto státě dostávají "lékaři" společnosti./Nu, spíše bych řekl, že údržbáři, ale to je na dlouhé povídání.../
Ve vztahu k lékařům, učitelům, pracovníkům vodárenských stanic, řidičům autobusů etc. si myslím, že je pobírají neoprávněně.
Kdo tedy vyléčí je ?

Rumcajs
Ty nejsi hloupý, když se snažíš, člověče !
Ani rozumný "levounů nemůže souhlasit, aby se distribuovaly prostředky do černé díry.
Myslím si. Ve své malé skromnosti.
Lékaři mají komoru, odbory...a podporu veřejnosti v tom, že je třeba ten stůl nejdříve vyčistit, než se na něj začnou nosit pamlsky a vybraná jídla.
Tam by měli kopat. S využitím všech možností. Třeba i tím tlakem via odchod.
I když to spíše považuji za rezignaci.
Ale nedivím se jim.
Zejména mladým, kteří kromě práce a dalšího studia chtějí zakládat rodinu.
08. 11. 2010 | 21:02

NorgE napsal(a):

Rumcajs:

1. OK

2. O 200 Kc/hod. se drtive vetsine doktoru v nemocnici muze jen zdat. Prumerna mzda take neni 50 000 cisteho, spise kolem 45 000 hrubeho, doktori bezne odpracuji 100-140 hodin prescasu (1 vikend = 48 hod., 3-5 vsednich sluzeb = 3 az 5 x 16 = 48 az 90 hodin), tedy spise pres 300 hod. mesicne, alespon v mem oboru. A to se drzim dost pri zemi, znam i kamarady, co delaji podstatne vice (10-12 sluzeb mesicne). Je jich, pravda, jen par a asi brzo vymrou, tohle tempo nelze bez nasledku vydrzet, ale to je jejich problem, jsou konec koncu dospeli. Drtiva vetsina doktoru se tedy pohybuje mezi 80 a 150 Kc cisteho na hodinu vc. prescasu. Remeslnikum bezne platim zvlast praci a zvlast material a jizdne, takze nerozumin te topenarove fakturaci. Co vsechno dalsiho do nakladu topenar zahrnuje? Treba auto? Ja si auto platim ze sveho cisteho zisku, danovy zaklad si nemam jak snizit. Ti, co to delat muzou, si odecitaji i toaletni papir atd. Cesky lekar si nemuze odecist ani ucebnice. Mimochodem, u te topenarovy faktury si jeste muzu vybrat, jestli se bez ni obejdu nebo jestli ji budu chtit, ale pak za topenare zaplatim dan, protoze mi presne o tolik zvedne cenu. Celkem psina... Ale hlavne, nikdy si remeslnik nerekl o min, nez 100 cisteho na hodinu, vyjimkou neni ani 200 a vice, je-li kvalitni. Asi mame na Morave drahe remeslniky a levne doktory...

3. Ja taky nejsem proti, aby lekari brali bezne 70 000. Shodneme se : ) Dokonce i v tom, ze se nehorazne plytva za leky, nove pristroje apod. Problem je, ze tohle normalni doktor nijak neovlivni, krom toho, ze organizace jako LOK a CLK na to neustale upozornuji, vcetne navrhu reseni. Jenze na ne kazdy se*e. Manageri i politici chteji svoje desatky a provize.
Film "Basnici" popisuje realitu dle meho soudu pomerne vystizne, opet shoda. Ale zase, na kom je reseni? Na tech, kteri maji moc to resit a jsou za to z vasich penez placeni, tedy na politicich, pojistovnach, managementu nemocnic. Ale protoze jsou zkorumpovani nebo neschopni nebo oboji, tak se nic neresi. A doktori uz v drtive vetsine ztratili nadeji a tak to ted resi po svem. Ne ze by si i rada z nich (ale zcela jiste ne vsichni) kolikrat v malem neprikradala nebo treba nebrala uplatky. Ale proc se takhle blbe prizivovat, kdyz se muzu poctive zivit jinde.
Jeste bych te poprosil o vysvetleni toho, proc u nas nestoji ty fronty doktoru z Ruska a spol., kdyz mame nekolik set neobsaditelnych mist, ktere by mohli dostat.
08. 11. 2010 | 21:18

Rumcajs napsal(a):

NorgeE :

Určitě jim neplatíš hodiny strávené nabídkama, sháněním materiálu, povinné certifikace,školení, daňovou či účetní bábu,čas fakturace,hodiny strávené na úřadech... tomu se říká režie.
Nákladní auto určitě nepotřebuješ...

Věř mi - řemeslník je na tom dobře, ale do pana doktora to má daleko.

A já sem kousek od Moravy.

3. Distributor léků je můj spolužák a další spolužák zase prodával lékařské přístroje a oba tvrdí, že doktoři jsou do tohoto bordelu silně zainteresovaný.Nestydí se říc úplatek ani za přístroj dokonce ani přímo pacientovi za výkon. Neříkám že všichni, ale ti co to mohou ovlivňovat v tom jedou takřka všichni.A je zbytečné je maskovat názvem menežment.
08. 11. 2010 | 21:34

Rumcajs napsal(a):

ZAM:

Pokud mluvíš o nástupním platu, pak souhlasím, s Tebou že je hanebně vysoký. Doktor který vylezl zrovna ze školy stejně jenom vynáší bažanty.

Ale neboj chlapče. Oni to pak doženou.Mám pár přátel z tohoto prostředí a dneska si staví Sausworky.
08. 11. 2010 | 21:45

JC napsal(a):

NorgeE :
No především bych řekl, že si tedy docela fandíte/ to jen tak k vašemu pohledu úrověň ne-západních lékařů/ a vaši neochvějnou jistotu, že pobyt tam vás automaticky udělá mistra světa.
Vaše dojemná "starost" co si tady bez vás počneme má podobnou váhu jako ono "náš exodus - váš exitus"
V poho dotóre vono to zase nějak bude.
08. 11. 2010 | 22:35

xxx napsal(a):

To JC: Doporucuji cinstinu. Doplneni budovatelu dalnic v CR lekari je take nejvhodnejsi alternativa.
A operaci raka doplnit akupunkturou;
v Cine velmi casto pouzivana a rak, zejmena v povodi rek SV CLR casty!
Cinstina je libozvucna, a kdyz Vam udelaji plastiku oci, muzete od rana trenovat novy zivotopis:
"Jiz v mladi jsem rad jedl ryzi"!
Nebezpeci, aby Vas nemeli za negramotu, jako prof.Komarka: ac s brylemi a vypada jako inteligent neumi cist/pozn.: cinske znaky/.
08. 11. 2010 | 22:47

ZAM napsal(a):

Rumcajs:
"Doktor který vylezl zrovna ze školy stejně jenom vynáší bažanty." Jste primitiv.
08. 11. 2010 | 22:55

Pobo napsal(a):

"... podvodnikatelé a příživnostníci ..."

Hmmm, dobré, pyčo.
08. 11. 2010 | 22:57

NorgE napsal(a):

Rumcajs:

Dik za vysvetleni s tim remeslnikem. Mas pravdu, jenze me jako doktorovi v Cechach taky nikdo neplatil moje dalsi vzdelavani, na to dostanes v lepsim pripade neplacene volno, v horsim si beres dovolenou, v nejhorsim te nepusti vubec, protoze by prece nemel kdo osetrovat pacienty. Ceny kurzu a cestaky se beznym doktorum uz prestaly platit davno. Ano, primarum to hradi firmy, ale ne mladym doktorum. Ucebnice si platis ze sveho (tedy z cisteho zisku), dojizdeni do prace taky, neexistuje si snizit danovy zaklad. Stejne tak platis za jidlo ve spitale. Hodiny sezeni nad knizkama a vzdelavani se k atestaci ve vlastnim volnu ti taky nikdo nezaplati. A ucit se musis cely zivot. Cili i nemocnicni doktor ma svou rezii, jenze ji nemuze nikde uplatnit. Summa summarum se mi porad zda 80-150 Kc cisteho na hodinu pro doktora malo, zejmena vzhledem k platum srovnatelnych vysokoskolaku.

3. Tvi kamaradi jiste nekecaji, taky jsem se s tim setkal a je to hnus. Tohle je jeden z duvodu, ze ten mizernej system jeste porad funguje a funguje tak neefektivne. Jenze ti, co berou tyhle provize, opravdu nekrouti svych 8 - 24 hodin denne na oper. salech. Je to stredni a vyssi management. Tihle hosi a damy nejsou cleny LOK a nebudou odchazet do zahranici, protoze si doma vydelaji bokem vic. A v silach beznych doktoru neni to zmenit, vi se o tom, ale dukazy ti nikdo neda. Maji tvi kamaradi dealeri odvahu to ohlasit, zverejnit a dosvedcit u soudu? Pokud ne, tak s tim nikdo nehne a nestezujte si, ze s tim doktori nic nedelaji. Sami s tim totiz nic nedelate, prestoze muzete. Nicmene opakuju, LOK a CLK i na toto upozornuji uz dlouho. Co vic muzeme delat?
Jeste bych te znovu poprosil o vysvetleni toho, proc u nas nestoji ty fronty doktoru z Ruska a spol., kdyz mame nekolik set neobsaditelnych mist, ktere by mohli dostat.
08. 11. 2010 | 22:58

PatientO.T. napsal(a):

2 Rumcajs:

Jsi trochu mimo, loupežníčku. V geniálním systému zdravotnictví ČR se ti může snadno přihodit, že tě záchranka dopraví do nemocnice s diagnózou infarktu myokardu a přijímat tě bude na interní jednotce nikoli snad vynašeč bažantů, ale bažant inklinující ke specialisaci ORL, bohužel právě praktikující na interně.
08. 11. 2010 | 23:02

Viola napsal(a):

NorgE,

vy jste legrační, sám jste za vyšším platem utíkal, ale nám tu radíte, ať začátečníkům raději neplatíme nic.
08. 11. 2010 | 23:06

JC napsal(a):

xxx,
O čínské medicíně mnoho nevím, ale vy o ní víte evidentně kulový, tak si z ní neutahujte.
08. 11. 2010 | 23:16

NorgE napsal(a):

JC:
Nefandim si, jen vim, jake moznosti vzdelani jsem mel v Cesku a o kolik se rozsirily v zahranici. Vim, co jsem se naucil v Cesku a co az potom. Mistrem sveta nejsem a uz vubec nic jsem nedostal automaticky, jak nesmyslne pisete, na to je skoro skoda reagovat. Za vsim je tvrda prace, vite? A mam zatim stale velmi dobry prehled o stylu prace ve fakultni nemocnici, kde jsem drive pracoval. Muzu tedy srovnavat.

Starost o to, co si vy pocnete beze mne, nemam. Ja jsem nahraditelny. Ale stovky az tisice doktoru uz nikoli. Starost mam o to, ze se uz ted nedostava kvalitniho osetreni tem nejslabsim a zakratko to pri tomto vyvoji bude mnohem horsi. A to vse v podstate kvuli tomu neustalemu ceskemu lhani a kradeni. A tu starost mam mimo jine asi i proto, ze jsem se nekolik let bezvysledne snazil veci zmenit, byl jsem ve vedeni LOK v nasem spitale a chodil se o podminkach prace doktoru a sester hadat s reditelem, namestky a pravnikem, ktereho si na nas najali.

Mate pravdu, ze nejak bude. Otazka je jak?
08. 11. 2010 | 23:19

NorgE napsal(a):

Viola:
A kde to, prosim, jako radim? Umite vnimat napsany text?
08. 11. 2010 | 23:27

mb napsal(a):

norge dobře: Starost mam o to, ze se uz ted nedostava kvalitniho osetreni tem nejslabsim a zakratko to pri tomto vyvoji bude mnohem horsi. A to vse v podstate kvuli tomu neustalemu ceskemu lhani a kradeni. A tu starost mam mimo jine asi i proto, ze jsem se nekolik let bezvysledne snazil veci zmenit, byl jsem ve vedeni LOK v nasem spitale a chodil se o podminkach prace doktoru a sester hadat s reditelem, namestky a pravnikem, ktereho si na nas najali.

a bude hůř ....

víte co je ale škoda ... že z definice ... ´řaďákum´ se nikdy nepodaří porazit mafie a mafiánské struktury ... prostě na to nemaj, protože sami mafiemi nejsou ....

nedá se s tím nic dělat ...

snad jen to co psal jeden pražan o praze rozšířit na českou meterorickou kotlinu ....

hoďte to to všechno na mou pozici ... roger ...
08. 11. 2010 | 23:32

NorgE napsal(a):

Rumcajs:
Ze doktor po promoci jen vynasi bazanty je blbost. Temihle nazory se jen shazujete. Pravda je, ze prave takovy doktor muze byt zejmena v tech mensich nemocnich ten prvni, ktery se o vas zacne starat, kdyz vas priveze zachranka. A casto i jediny, protoze starsi kolega ma v ramci uspor prisluzbu na telefonu doma. I to je jeden z duvodu odchodu mladych doktoru - nedostatecne personalni zabezpeceni sluzeb. Ti mladi dobre vedi, ze pri tomto systemu prace muzou svou nezkusenosti a tim, ze nestihaji, snadno nekoho zabit.
08. 11. 2010 | 23:33

arlon napsal(a):

Dal
heleďte se , nejste vy náhodou Mgr.Dalimír? Poslední příspěvek, co tu píšete, tomu docela odpovídá.
08. 11. 2010 | 23:35

ZAM napsal(a):

PatientO.T.:
Snad byste to neměl tak přehánět. V každém kraji už více let fungují koronární jednotky, kde nepřijímají pacienty stážující absolventi.
Primitív Rumcajs i tak všechno chápe po svém, takže nutno přesně.
08. 11. 2010 | 23:35

NorgE napsal(a):

Rumcajs:
Pristihl jsem se ted, ze v poslednim prispevku vykam. Nic za tim nehledej, je to zvyk, tykani je v pohode.
08. 11. 2010 | 23:37

JC napsal(a):

NorgE,
Napsal jsem jasně, že mě je úplně jedno jestli někdo/a to z jakýchkoli důvodú/ hledá štěstí někde jinde než doma.
Co mě ale sejří, když se z toho dělá politikum a nátlakové odborářské akce, nebo když vy z venku máte starost o " domácího pacienta". Nezdá se vám to paranoidní ? To je podobné jako kdyby "polského instalatéra" v UK zneklidňovalo jestli někomu v Polsku neteče vodovod.
Medicína je absolutně mimo múj obor, tak se nemohu pouštět do nějakých odborných debat. Jen nechápu jak dnes může někdo napsat že má tady nedostatek informací ke studiu.
Jsem hluboce přesvědčen, že česká medicína se řadí ke světové špičce a že zdravotní péče je na vyšší úrovni než např. v UK.
08. 11. 2010 | 23:43

NorgE napsal(a):

mb:
Tak zle to nevidim. Ale je treba, aby lidi prestali byt pasivni, coz je bohuzel drtiva vetsina. Svoboda a fungujici demokracie neni samozrejmost, to je nikdy nekoncici boj. A u nas se moc nebojuje... Vetsina se boji i o to malo, co ma. Zazival jsem to pravidelne u svych kolegu, kdyz na ne vedeni pritlacilo. Kdyz se clovek chova jako otrok, tak se ovsem nemuze divit, ze tak i zije. K tomu ani zadne mafie potreba nejsou.
08. 11. 2010 | 23:45

NorgE napsal(a):

JC:
Uroven ceske mediciny je prave takova, na jakeho doktora zrovna narazite. Doporucuju clanek prof. Pafka na tribune.cz, uz jsem tady v diskuzi nechaval odkaz. Na rade mist je bohuzel nevalna, ale srovnavat s UK nebudu, protoze tam nepracuji.
O to, co se deje v Cesku, starost mam a neprijde mi to paranoidni ani trochu. Mam tam rodinu, pratele, rad se tam vracim. K odchodu jsem mel dobre duvody, viz vyse, ale to prece neznamena, ze mi najednou ma byt jedno, co se v Cesku deje, kdyz mi to cela leta jedno nebylo.
08. 11. 2010 | 23:55

Viola napsal(a):

NorgE,

tady jste to snad jasně napsal:

"Nemocnice totiz vezmou v tehle nouzi kazdeho, na nejake odbornosti uz davno v Cesku nesejde. Vzdyt mate uz ted oddeleni, kde je jediny atestovany lekar, zbytek jsou zacatecnici. Spravne by takovou peci pojistovna nemela proplacet, ale to je jaksi politicky nepruchodne, ze? Vzdyt co by tomu rekli volici?"
08.11.2010 17:21:31

Ale stejně mi řekněte na co ty peníze potřebujete, když jste až 300 hodin v práci (no teď sice v tom zahraničí ne, ale doma). Oblečení máte erární. Těch pár dnů dovolené strávit v nějaké tramtárii a riskovat život v jakémsi letadle dokonce i s rodinou? Vždyť na normální zabezpečení a pro lékaře, který ví jak se uchovat zdráv až do smrti by mělo stačit tolik co průměru, který to zvládne. A když to zvládne průměr, tak proč by to nezvládl inteligentní doktor? Mi tak připadá, že doktoři chtějí honit vodu a chtějí na pohled vypadat, že jsou dobří, protože jsou obklopeni nějakým luxusem.
08. 11. 2010 | 23:56

NorgE napsal(a):

Violo, nezlobte se, ale to vam asi nevysvetlim. Pokud vam tedy nestaci to, ze se svymi poctive vydelanymi penezi si kazdy muze delat, co chce.
09. 11. 2010 | 00:03

Viola napsal(a):

Jo, jo

Kristus, to byl lékař. Ach jo
09. 11. 2010 | 00:11

Viola napsal(a):

Oprava,

byl a je. :-)
09. 11. 2010 | 00:13

Viola napsal(a):

A ještě do třetice

úžasná kombinace čísel ve dvou příspěvcích po sobě. (to jen tak)
09. 11. 2010 | 00:14

Aleš Vyhnal napsal(a):

Nemůžu si pomoci, ale mně se nezdá argument s odchodem lékařů do zahraničí dostatečně silný k tomu, aby opodstatnil zavedení školného na vysokých školách. Za prvé, v dnešní době, kdy inteligentní lidé, to jest vědci, lékaři, učitelé apod. jsou mizerně placeni, zatímco jejich děti jsou nejlépe disponovány ke studiu na vysoké škole (inteligence je převážně dědičnou vlastností) se při zavedení školného může snadno stát, že vědec se třemi mimořádně nadanými dětmi jim studium na VŠ nebude moci dopřát, a místo toho budou vysokou školu studovat méně disponovaní potomci svých méně disponovaných podnikatelských rodičů, a tak lidstvu vznikne škoda tím, že nadaní lidé nebudou moci využít svůj potenciál. Za druhé, úspěšné studium na vysoké škole netkví v tom, že si student vzdělání jaksi "koupí" od přednášejících, kteří mu znalosti a schopnosti "nalijí" do hlavy, naopak je to samostatná a tvrdá práce. Někdo namítne, že student by měl platit za své studium analogicky jako atlet, který se dře v posilovně, přispívá na chod této posilovny. Na druhou stranu by myslím občané ČR měli být vždy pyšní na to, že přispěli ke zrodu vynikajícího lékaře, ať již tento slouží lidstvu doma, v Německu nebo kdekoli jinde. Vlastně ale je důležitost institucionalizovaného vzdělávání zbytečně přeceňována, v dnešní době internetu je prakticky ta vysoká škola jen takovým totemickým strašidlem a dnes platí víc než kdy jindy "Na hnůj s tím, kdo není schopen autodidaxie!" Ladislava Klímy.
09. 11. 2010 | 01:10

Karel Mueller napsal(a):

Violo,

několikrát jsem napsal, že marxismus je pro mě odnož křesťanství, které zbožnila člověka.

Jak Vás tak čtu, tak bych Vás mohl uvádět za ukázkový případ. Má to ale jednu vadu na kráse, tak daleko nešli ani komunisti, tedy v Husákově ne. Možná v budovatelských padesátých letech :-).
09. 11. 2010 | 01:13

Aleš Vyhnal napsal(a):

Ale smysluplné by bylo, pokud by placení jisté nevelké částky studenty mělo přispět k zkvalitnění katastrofálně nízké úrovně výuky na VŠ.
09. 11. 2010 | 01:18

honolulu napsal(a):

Pamatuji si : Pan sef nam jednou zapomnel dat kazdorocni pridani.
"Nemam, pratele nemam, budoucnost je tmava, potrebujem silnejsi zakladni princip. Casy jsou zle" !
Za mesic me vola kolega. "Rychle prijed, to musis videt" ! Po prijezdu na uvedenou adresu jsem zjistil, ze jsem v Yacht Klubu.
Tam mezi druhymi svou krasou vynikal "PRINCIP" novy ocean going motor sail-er. Nas pan sef majitel nove lodi se jmenem "PRINCIP" tam poskakoval mezi hosty.

To bylo smichu mezi kolegy...
Zadne emoce, zadne skripeni zubu,
vsichni jsme proste zmenili praci. Ze 320 zmestnancu odeslo k jeho konkurenci 140 behem jednoho mesice.
Pan sef ztratil firmu i "PRINCIP". Uz je to skoro 20 let, co se to stalo, ale vzdy se k nemu hlasim, kdyz ho potkam a pratelsky ho zdravim: "Ahoj, pane sef, jak se vede, co zdravicko ? A pero Vam jeste pise" ? Jeho odpoved je bohuzel mene pratelska. Nemohu ji napsat ani v anglictine pan Stejskal by se zhrozil. (On mluvi dobre anglicky.)
Tak si to prelozte pani doktori !
To je bezna vec v kapitalismu. (A dobra vec !)
Je na to prislovy : "WHO WILL OVER FU'K WHO" ! (Kdo pretrtka koho !) Naucte se to, budete se mit dobre !
09. 11. 2010 | 01:29

kočka šklíba napsal(a):

ZAM k Rumcajsovi, myslíte ZAMe že je to novinka??
09. 11. 2010 | 03:10

Dr. No napsal(a):

Paní Jeništová, i kdyby nakrásně pochybila, půjde se vyvzpovídat a dostane rozhřešení od samotné jeho eminence. Až jí bude zle, půjde se do nemocnice nechat léčit, s velkou pravděpodobností od nějakého zatraceného ateisty.
09. 11. 2010 | 04:12

Rumcajs napsal(a):

NorgE:

S černou dírou zvanou zdravotnictví dle mého pohne jedině osobní odpovědnost menežmentu za výsledky hospodaření. Tedy privatizace.

Co se týká udávání - jednak by tím chlapci přišli o práci, jednak když si vzpomenu, jak dopadli ti, co udali Rátha či jeho předskokana, tak to vidím jako zbytečný pokus, navíc dost nebezpečný pokus.
09. 11. 2010 | 07:18

Rumcajs napsal(a):

ZAM, kočka šklíba:

Vítám vás do rodiny.

Taky máte dneska k obědu chrousty ?
09. 11. 2010 | 07:21

NorgE napsal(a):

Viola:
Tu peci, o ktere pisu, by pojistovna nemela proplatit proto, ze je nekvalitni, kdyz vetsinu pacientu osetruji zacinajici, tedy nezkuseni, lekari, pracujici bez dozoru. To se na Zapade proste nedeje. Neni to chyba tech nezkusenych doktoru, ale spitalu, ktery se snazi setrit za kazdou cenu a vice zkusenych doktoru nechce zaplatit. Takze nerikam, ze mladi doktori nemaji dostat zaplaceno, naopak, jsem presvedcen, ze maji mit vyrazne vyssi platy nez dosud. Ale pojistovna nema proplacet nekvalitni peci. Uz chapete ten rozdil?
09. 11. 2010 | 09:10

NorgE napsal(a):

Rumcajs:

Jeste bych te znovu poprosil o vysvetleni toho, proc u nas nestoji ty fronty doktoru z Ruska a spol., kdyz mame nekolik set neobsaditelnych mist, ktere by mohli dostat. Zadny doktor z EU se na ne zjevne nehlasi. Nechci byt protivnej, ale zatim jsi mi neodpovedel.

S tou privatizaci nemocnic bych souhlasil, kdybych nevedel, jak vypada pece zejmena v mensich privatizovanych nemocnicich, prikladem na Morave budiz treba Agel (ktery se navic snazi vybudovat monopol). Majitele se casto snazi vyzdimat spital na kost a o skutecnou kvalitu lecby jde az v posledni rade. Hlavni je dobry medialni obraz a ten se da zaplatit. Pacient nepozna vesmes nic, protoze kvalitu lecby neumi pochopitelne posoudit, a to predevsim u tech slozitejsich pripadu, ktere stoji nejvic. Dulezite nakonec je hlavne to, jestli se na nej doktori a sestricky usmivaji a to jako kriterium je, myslim, trochu malo. Dalsi problem vidim v tom, ze i pece v soukromych nemocnicich je hrazena ze zdravotniho pojisteni (tedy dane), ktere je ucelove vybirano od vsech obcanu NA LECBU. Proto by se take na lecbu melo pouzivat a ja nevidim duvod, proc z nej velkou cast odvadet mimo system jako zisk (uz se tak stejne deje - farm. firmy, dodavatele materialu atd.). Ano, zcela souhlasim, at jsou nemocnice soukrome, ale pokud budou napojeny na verejne zdrav. pojisteni, at jsou neziskove s povinnosti reinvestovat zisk do vzdelavani a ohodnoceni zamestnancu, vybaveni, kvality lecby atd. Veskere financni toky a rozhodnuti takovych spitalu musi byt verejne pristupne na internetu, vzdyt se jedna o verejne penize, takze kazdy z nas mame pravo vedet, jak se s nasimi penezi naklada, kam a proc jsou investovany. Naopak pokud jde o soukrome nemocnice, kde pacient plati na drevo ze sveho (plasticke chirurgie, napriklad), ti at maji zisk v libovolne vysi, je mi to uplne jedno, protoze nejsou placeni z nasich dani a zakaznik jim za jejich produkt plati zcela dobrovolne. Nemam nic proti soukromemu podnikani, naopak, jen povazuji mnou odvedene zdravotni pojisteni (a dane vubec) za sveho druhu investici a neni mi tudiz vubec jedno, co mi ta investice prinasi a kdo, v jake kvalite a v jake cene mi za ni poskytuje sluzby. A kdo se na me jen hezky usmiva, ale pritom ze mne dela vola. System verejneho zdrav. pojisteni byl zaveden jako princip solidarity zdravych s nemocnymi a ja se obavam, ze cim vetsi cast z nej odejde mimo jako zisk, tim mene bude plnit svou funkci.

Pokud chceme ciste soukrome zdravotnictvi, ktere generuje zisk, musime zrusit verejne zdravotni pojisteni a zavest ciste komercni. A nastane problem, kdo osetri ty, kteri na to mit at uz z vlastni viny nebo treba kvuli postizeni mit nebudou. Bud je budeme muset opet nejak dotovat nebo je nechat trpet ci umrit se vsemi spolecenskymi dusledky (kriminalita atd.). Osobne jsem radeji pro zachovani solidarity, i kdyz v mnohem prisnejsi forme a s vetsi spoluucasti a spoluzodpovednosti pacienta. Mym hlavnim duvodem je to, ze takovy system chrani predevsim ty nejslabsi, na coz budu rad prispivat, prestoze vim, ze ja bych se osobne mel mnohem lepe v plne komercnim systemu.

Jeste k tvym pratelum. Ma-li se cokoli zmenit, musime zacit kazdy u sebe, ze? Holt to jako vzdy za nas nikdo neudela. Narikat tedy nad korupci, ale zaroven sam uplacet a pritom se bat poskytnout dukazy v obave o ztratu mista, mi nejak nejde dohromady. Ano, chapu, u piva se dobre breci, vzdyt my bychom to zmenili, jen kdybychom mohli! No a pak se jdem domu vyspat a druhy den uz zase podplacime. Jenze pak se nedivme, ze se nic nezmeni a ze politici jsou jako my. Uplne stejne lidi breceli i za komunismu a delali taky prd, jenze tehdy aspon za projevy protestu hrozil kriminal.
09. 11. 2010 | 09:55

Rumcajs napsal(a):

NorgE.

Zrovna říkali v rádiu, že se vláda chystá zjednodušit zaměstnávání mimounijních cizinců.

-Tudíž předpokládám, že tam opravdu překážky jsou. Možná i v uznávání atestací atd. Ale kdybys byl hodně otravný v téhle otázce, zjistím ti to přesně.
- můj otec byl nedávno operován u Agile a nemohl si to vynachválit. Agile má zas tu nevýhodu, že nemůže sekat dluhy jako státní špitály, což samozřejmě zvyšuje tlak na efektivitu. Taky jsem si všiml, že podléháš levicovému bludu, že když někdo generuje zisk, tak to musí být dražší, nebo musí někoho okrádat. Ubezpečuju tě, že je to naprostá kravina. I organizace co je v mínusu může být 100* dražší, než ta, co je v zisku. Navíc bez zisku nejsou investive, není rozvoj. Nutnost reinvestovat bych nechal na těch, co do toho ty peníze dali. A i tak z toho má stát své slušné všimné.

- Zrovna jsem četl, že odpráskli na Slovensku právníka, co zřejmě příliš šťoural do socanů.
Dneska sice nejdeš do kriminálu, ale místo toho dostaneš kulku. A o Ráthovi a jeho bandě si nedělám žádné iluze. Jsi z medicinského prostředí, tak jsi o něm jistě slyšel taky dost nelichotivých věcí.
09. 11. 2010 | 11:20

NorgE napsal(a):

Rumcajs:
Jen at vlada to zamestnavani cizincu zjednodusi, coz v podstate znamena, ze zmekci pozadavky na vzdelani - mimochodem, je toto vhodna cesta? Mozna, opakuji mozna tim ziska nejakou pracovni silu, ktera bude mozna mluvit srozumitelne cesky, ale musi tem doktorum tu vyuku cestiny atd. zaplatit a to nebude levne. I kdyby ale vlada dobre podminky vytvorila, pochybuju, ze ti doktori prijdou, protoze kdo muze, miri uz dnes na Zapad, kolegu z celeho sveta tady potkavam mraky. Proc by se ucili cesky s naslednym nejistym vyhledem v ceskem zdravotnictvi za zlomek platu na Zapade? Ja osobne se tehle konkurence v Cesku vubec nebojim. Ale kdyby tihle kolegove prece jen ve vetsim meritku prisli, snadno to na nejakou dobu muze vest ke konzervaci stavajiciho systemu a ostudnych platu a vysledkem bude jen dalsi exodus ceskych doktoru. A divil bych se, kdyby brzy pote, co u nas ziskaji papiry, neodesli i ti exoticti doktori na Zapad. My jim dame EU papiry, takze jejich kvalifikaci budou muset automaticky uznat i v jinych zemich EU - a voila, dvere jsou otevrene. Lepe se do Bangkoku leta z Franfurtu nebo Londyna nez z Prahy. Takhle proste funguje svobodny trh a je to dobre, protoze to nakonec povede k tomu, ze se peci, o kterou je zajem, bude lekari platit primerena cena. I kdyz to v Cesku treba jeste 10 let potrva.

Nerikam, ze kdyz nekdo generuje zisk, musi to byt drazsi. Rikam, ze pokud me stat NUTI odvadet zdravotni dan, pak nechci, aby jeji velka cast koncila jako zisk soukromych osob. Chci, aby se co nejvice vynalozilo na samotnou lecbu, kterou uz dnes nejsme schopni ufinancovat. Jsem pro soukrome nemocnice, ale neziskove. A k tomu kradeni - spousta privatizovanych nemocnic rozkradena byla, viz http://www.tribune.cz/clane...
Prikladu jsou desitky. Ze se to svede na nepodareny podnikatelsky zamer a nikdo neni potrestan, prestoze soukromemu vlastnikovi prokazatelne zustaly za nehty miliony, pro me jeste neznamena, ze se nekradlo ve velkem. Mam o slusnem podnikani jinou predstavu.

S tim, ze dnes dostanes misto kriminalu kulku nesouhlasim. Ja jsem hubu nedrzel nikdy a jediny, kdo me zastrasoval, byl byvaly komunisticky prodekan v listopadu 1989. Pri tomhle uvazovani opravdu neni sance cokoli zmenit, zbyva jen priposrane sedet a nadavat, jak je vsechno na ho*no a jak za vsechno muzou ti "oni". To nam Cechum slo osatne vzdycky dobre. Uz jsem to tady psal: kdo se chova jako otrok, nemuze se divit, ze tak i zije. Nejsme-li ochotni cokoli riskovat, jsou vsechny tyhle diskuze jen planymi plky a ztratou casu.
09. 11. 2010 | 12:27

Viola napsal(a):

Karle Muellere,

já zas říkám něco podobného, že komunismus bylo, nebo je náboženství bez Boha. Z něčeho ti komunisti museli vyjít, nemohli spadnout s nebe. Většinou pocházeli z věřících rodin a do komunismu aplikovali vše, co se dalo z náboženství, i to upalování čarodějnic (proces s Miladou Horákovou), místo ohně použili oprátku (myslím, nevím to jistě). No a protože jim ten skutečný Bůh chyběl a neměl jim ani kdo požehnat, nezavedli žehnání hvězdou (:-), tak jim to ani nedopadlo dobře.

Není nad ten obrázek, který visíval v kuchyních hospodyněk, který hlásal: "Kde Bůh hospodaří, tam se dobře daří."
09. 11. 2010 | 13:13

Viola napsal(a):

až mě polilo horko zas z těch čísel. :-)
09. 11. 2010 | 13:15

reiusúpro akademiky napsal(a):

\
s\
us\
píč\
čupí\
čípus\
isučíp\
vkljepí\
peachus\
klejpíčus\
vklčíjepus\
jvklječípus\
@ lkjepíčus/
vkljepíčus/
peachusi/
půlpíčus/
lepíčus/
epíčus/
píčus/
čusl/
čus/
us/
s/
/
09. 11. 2010 | 15:14

Aleš Vyhnal napsal(a):

Vidět smysl v náhodných datech se označuje jako apofénie (apophenia, v češtině se to moc nevžilo, maximálně pareidolie) a bývá to příznakem duševních onemocnění, zejm. z okruhu schizofrenií.
09. 11. 2010 | 15:18

Viola napsal(a):

Aleši Vyhnale,

to je moc dobrý příklad, že násilím se nemá nic trhat, pak z toho je ta schizofrenie. Vychován ateisticky a přesto věří v Boha. No ale zatím mi to nikdo neřekl.
09. 11. 2010 | 16:59

Viola napsal(a):

Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.
09. 11. 2010 | 17:19

Viola napsal(a):

optický klam, zrakové vnímání, kdy je vjem dotvářen v neskutečné podobě.

Jenže, když se mi v čase příspěvku objeví 13 a zrovna píšu o Bohu, tak to není náhoda, nebo optický klam, je to právě Duch Boží, který právě v tu přesnou chvíli vede mou ruku a to je pro mě znamení. Internet s těmi časy příspěvků je jedinečný. :-)
09. 11. 2010 | 17:27

Karel Mueller napsal(a):

Violo, ty čaroděnice bohužel Váš Bůh nezachránil.

Ale vcelku potvrzujete moji domněnku, že kdyby starý Maur sloučil svojí věrouku s Kristem - a to se doslova nabízelo, tak asi vyhrál.

Určitě nejsem sám, kdo to připouští ...
09. 11. 2010 | 20:06

santawizard napsal(a):

Dneska už jenom děti věří v Ježíška a v čarodějnice ,že jo.?Ježíš je syn Allahův a Mohamed je prorok pannenky Marie.
12. 11. 2010 | 16:09

Postilion napsal(a):

Myslím, že by měl raději odejít
ze země dementní Klaus se svými
poraadci z KGB, a nebo by měl být postaven před soud, za to, co této zemi způsobil za celých těch dvacet let!
Jak je známo, nepřidal se k "sa-
metu", ale byl vyzván, aby se připojil. Sám by se sám něčeho neodvážil. Na to je příliš
zbabělý! - Nemusíte mít obavy,
to všechno historie zhodnotí!
Jinak diskuse jsou zbytečné!
Pan Hořejší a jiní, kteří si díky ODS zajistili kariéry, nebude přece proti modrorudým kmotrům!
22. 11. 2010 | 13:06

Thompson napsal(a):

Pane Hořejší, jsem živnostník a nejsem zaměstnanec. To, jak jste nazval v tomto příspěvku živnostníky a podnikatele, to jak tvrdíte že až na VÝJIMKY optimalizují své příjmy a daně a pojištění neplatí, svědčí o tom, že jste demagog Vy. To co zde píšete je jak ze skript politické ekonomie na VUML. Možná že od člověka, který mohl za bolševika dělat 3 roky na Harvardu, to není zase až takové překvapení?
05. 01. 2011 | 07:34

Alfons napsal(a):

... ani jsem to nedočetl! Vypadá to , že spíše než "máme holé ruce" na "máme prázdné hlavy" ...
05. 01. 2011 | 07:52

Lu. napsal(a):

PatientO.T. napsal(a):

Malé upřesnění. O té službě jsem psal já. Zjistil jsem později, že dostanu 140,-Kč čistého. Opakuji, že se jedná o tabulkový plat lékaře na pohotovosti, 20 let praxe

.... a to se Vám zdá snad málo? Někteří dělají za 50,- kč a určitě dělají namáhavější práci nez vy. My nemůžeme v práci prospat pul šichty jako Vy.
....na pohotovosti nám stejně nikdy nic neřeknete jenom Vám jde o poplatek 90,- kč.
....doktoři by měli být potichu a dělat za ty peníze co mají.
....každý si jenom chcete nahrabat do toho Vašeho koryta.
05. 01. 2011 | 08:30

jak napsal(a):

Pár poznámek pro nezasvěcené:
Proflákaný den jedné sekundářky pediatra:
7:00 nástup na oddělení ( v mezidobí manžel rozváží a obstarává děti)
7:40 hlášení a předávání služeb
8:00 zpět na oddělení
vizity, obejdnávání vyšetření, odběry, vizity, odepisování chorobopisů, kontrola došlých výsledků, vytelefonování výsledků, informace o výsledcích pacientům, další vyšetřovací program - obejdnat vyšetření, pokonzultovat se specialisty. když zbyde chvile, dopsat nějakou zprávu (kéž by, kéž by)
12:30 docela ráda bych šla na oběd, který si tržně platím 70-100Kč za jídlo, a šla bych ve svých bílých hadrech, které si kupuji i peru sama, ale volá paní o výsledky, takže dnes zase bez oběda. ještěže mi manžel namazal o rohlík víc na snídani s sebou (většina kolegů si jídlo nosí z domova, pojídá ho mezi papíry, protože čas teče)
13:00 velka vizita
14:30 zkontrolovat pacienty, zkontrolovat nové výsledky, rozhodnout se, kdo může domů, napsat několik propouštěcích zpráv
16:30 ještě pořád píšu zprávy, konecne jdu na malou, dnes poprvé, školka i škola zavírají za půl hodiny, už ani nevolám tchánovi, jede pro děti sám a píše zprávu - děti mám, neboj
17:02 volá manžel, že vyzvedl děti od tchána, co má koupit a jestli pro mě nemá přijet před špitál
ok
17:30 manžel čeká před špitálem, ještě připravuji žádanky na vyšetření na brzké ráno
18:05 jdu, vezeme kolegyni na vlak
18:15 jsem doma, vrhám se s dětmi na úkoly, jeden nebo druhý vaříme, nad žehličkou mi padá hlava, řekli jsme si "ahoj, vše ok, dcera má mít na zítřek klubíčko, (kde ho mám asi tedˇ vzít???), syn batoh s pitím a dobrou noc")
to vše za 10.000 čistého měsíčně
doma bordel, na chůvu,vzhledem k mé časové nepoužitelnosti, aby nemuseli denně tcháni, nemám

4-6x do měsíce v 16:00 přebírám noční službu, sedám ke kompu a odepisuji propouštěcí zprávy (to znamená zkompletovat všechny výsledky, posat nynější onemocnění, vypsat kompletní anamnézu, nasypat a uspořádat výsledky na papír, zhodnotit a posat je, shrnout v epikríze současný stav a průběh, a zprávu uzavřít - v lepším případě 30minut na zprávu, při komplexnosti našich pacientů běžně hodina)
moje posledni sluzba:
16:02 telefonická konzultace kolem dítěte s průjmem
16:08 dole první pacient do služby - laryngitida - vydýchat adrenalin, kortikoidy a předat na oddeleni, kde ho přebírá starší služba,
jdu na odd. s ním, ještě pomohu při příjmu, pak jdu dál odepisovat
16:50 dítě s bolestí v krku, horečkou.
17:00 jdu na oddělení odepisovat, matka jednoho z mých pacientů chce probrat nějaké výsledky
17:10 vracím se ke zprávě
18:00 večeřím (jídlo z domova)
18:10 další pacient
18:30 vracím se ke zprávě a konečně ji (1.) dopisuji
pouštím se do další zprávy
18:32 volá další člověk o konzultaci, mladá nezkušená maminka, bereme to zeširoka, včetně kojení, přikládání, říhání.
18:45 další pacient
19:10 se vracím k psaní druhé zprávy
19:40 další pacient, mimino, dehydratace, provést vyšetření včetně labo, přijmout k zavodnění
20:20 návrat na oddělení a hned zase dolů, další pacient
20:45 na odd., kontrola pacientů, psát zprávu,
22:10 RZP veze pacienta, vyšetření, příjem na odd.
23:00 návrat k zprávě č.2
00:50 další pacient, zrovna jsem dopsala zprávu č.4
domlouvám konziliární vyšetření na chirurgii, vybavuji dokumentaci, vysvětluji
1:15 dole je další pacient dítě má mírně zvýšenou teplotu, jinak nic, matka vytahuje hromady různých nálezů a chce konzultovat alergologické a kožní nálezy, otec usíná na židli vedle dítěte hrajícího si s bagrem. v čekárně je další pacient
2:10 začínám být unavená, šla bych si lehnout. vracím se na oddělení, jen dojdu, přepojují mi telefonát, konzultace.
2:20 jdu na pokoj
3:15 pacient, příjem
4:00 jdu si lehnout
4:38 otec dožadující se okamžité informace o stavu dcery. ejhle, spletl si nemocnici.
nemohu usnout
6:40 budík
to jen pro shrnutí, jak vypadá taková průměrná prochrápaná služba.
05. 01. 2011 | 10:27

jak napsal(a):

Je 10:30 ráno, jsem doma. Mám dovolenou. Protože jsem v práci chytla chřipku...

Jsem konsternovaná z postoje lidí k lékařům v této společnosti. Mám pocit, že svou práci vyhazuji oknem, za mrzký peníz, s mnoha přesčasy a bez úcty okolí. Má motivace dělat medicínu, kterou miluji, v terénu nenávisti, závisti, neúcty a chytrolínství se každým dnem zmenšuje.
05. 01. 2011 | 10:34

Zdenda napsal(a):

Pravdou je, že lékaři jsou vyděračí, a takto je třeba s nimi jednat, dejte jím k náhradě veškere studia a další vzdělávání u nás a všechno co s tím souvisí,a trestal bych ty, kteří tuto akci řídí, v případě, že se někdo bude chtít vrátit, nebrat ho, a když tak za mrzký peníz, ať vidí ten rozdíl,,,
05. 01. 2011 | 10:48

Zdenda napsal(a):

Pro jak napsal/a/, teda vy jste se rozepsala, ale ja vám můžu napsat ještě delší rozpis jednoho dne, ale to nedělám pěkně v teploučku, píšete tam i některé věci, které vůbec nemusíte dělat, to už je vaše věc,a co se týče nějaké úcty, to by se právě lékaři měli učit, jak se chovat k pacientům,,,,
05. 01. 2011 | 10:56

Karel napsal(a):

Každý zaměstnanec má právo dát výpověď. Každý má právo se shromažďovat, združovat a tím posílit svoji důležitost.. Tedy lékaři neudělali nic co by nesměli. Dokonce riskují svoje žívotní jistoty, protože pochybuji, že všichni mají zajištěnou okamžitou budoucnost.Na druhou stranu zaměstnavatel má možnost projednat se svými zaměstnanci podmínky stažení výpovědí, popř je nahradit jinými.Tudíž neděje se nic mimořádného a zřejmě většína zaměstnavatelů to zažila.I to, že zaměstnanec bojuje za svůj plat je logické, asi většina nebude bojovat za mír v celém vesmíru.
Spíše je zarážející, že dodnes neexistuje jasná, ekonomicky propočítana koncepce našeho zdravotnictví přijatá napříč politickým spektrem. Koncepce rozumu, ne politické orientace.A nejenom ve zdravotnictví.Ale lépe se plave v kalných vodách, než dělat nepopulérní opatření, šetřit a pracovat pouze za svůj plat.
Takže spíse než debata o lékařích, debatujme o úřednících zodpovědných za tento stav a chtějme od nich výsledky jejich práce.Asi najivní ne?
Na závěr ještě k článku pana profesora. Věřím, že i on podal hrdě výpověď a nese svou kůži na trh. Nebo si hlídá svoje místečko?
05. 01. 2011 | 11:34

Waldík napsal(a):

Paní Jeništová akorát neumí psát, je docela utrpení její článek číst. To je ovšem tak jediná věc,za kterou by se mohla omlouvat. Jinak bych si k jejím názorům dovolil být tolerantnější - v této zemi pronášejí vlivnější lidé daleko větší hovadiny a nikomu se omlouvat nemusí.
05. 01. 2011 | 11:53

doktorka i vedecka pracovnice napsal(a):

Pane Horejsi, nechci Vas napadat, s Vasim postojem souhlasim, presto bych rada uvedla jednu vec na pravou miru.

Kdyz jsem uspesne slozila v roce cca 1993 prijimaci zkousky na lekarskou fakultu, podivily se dve moje blizke pribuzne, obe MUDr., jak je to mozne. Jak je mozne dostat se na lekarskou fakultu, kdyz se za me nikdo neprimluvil? Kdyz uz nas dedecek nedela predsedu JZD a nedali jsme nikomu zadny uplatek ???

Ehm.

Je mi sympaticka Vase naivita ohledne starsich panu doktoru a pani doktorek, ale vsichni - rocniky starsi nez cca 1970 - museli jit komunistum nejak na ruku, jinak by se na lekarskou fakultu vubec nedostali...

S pozdravem a pranim vseho nejlepsiho
05. 01. 2011 | 12:52

Ivo Peterka napsal(a):

La 07. 11 | 18:08 18:08:17: Ale lékaři se tímto obracejí na politiky. Tedy dělají přesně to, co navrhujete panu profesorovi. 8-) I nátlakové akce prostě k demokracii patří. Na to si budete muset zvyknout, La.
05. 01. 2011 | 13:35

jak napsal(a):

ad zdenda - nema smysl vam snad ani odpovidat. i kdyz prece, otazkou - najdete mi nekde neco, co jsem nemusela udelat?

ad karel - naprosty souhlas

ad lekarka a vedecka pracovnice - myslim, ze generalizujete, mozna vychazejic ze zkusenosti Vasi rodiny. ja mam jinou. ma matka take vystudovala medicinu, prestoze je cizinka, antipartajni, s docela vyhranenymi nazory a s modrou krvi. pro system naprosto neprijatelna. jenze jednoduse udelala prijimacky na vytecnou, cimz bylo obtizne zduvodnovat jeji pripadne neprijeti. pravda, jediná fakulta, kam ji byli ochotni prijmout, byla plzen. btw., kdyz si ji muj otec, bezpartajni, vzal, vyhodili ho v praze z prace. zacinala v severoceskem pohranici, stejne jako hromada obdobne kadrove postizenych kolegu. tudiz neni pravda, ze neslo vystudovat jinak, nez konforme s partaji. mimochodem, s ohledem na plat vysokoskolaka, notabene doktora, se partajni deti tolik na medicinu nehnaly. byly lepsi skoly a dzoby.
05. 01. 2011 | 15:00

Alex napsal(a):

Proč byl článek napsán (uveřejněn).
Takovýchto a podobných článků se v poslední době v mediích objevuje stále víc. Vždycky, když se takováto a podobné reakce v mediích objeví, ptám se: "Proč to dotyčný píše"? Ukazuje se, že politikovi, redaktorovi, pisateli v takových případech totiž ani prvoplánově nemusí jít o podstatu věci. Lékaři (nikoliv praktičtí čti soukromí)chtějí zlepšit podmínky tj. nejen platy, ale i přesčasy, školení atd. Pisatel, politik, redaktor "musí" tedy odvést pozoznost čtenáře či diváka jinam. "Všichni si utahují opasky, ale doktoři nikoliv", "Doktoři jsou to ti, kteří snad ještě vystudovali za dělnické peníze", doktory je tedy třeba morálně znectít, odsudit.
Jak zajímavé, že podobné reakce se objevily i po otevření korupční kauzy na SFŽP a MŽP a dalších. Politici ODS nereagovali na samu podstatu problému. Začali mluvit o tom , proč ministr vnitra nekonal, nebo konal špatně a jak že by to mohlo být dle zákona potrestáno. Jak zajímavé, že všichni už věděli, detaily výpovědi, kterou uvedl p. Michálek do policejního vyšetřovacího protokolu, a tak dále a tak podobně. To už ani nemluvím o manipulaci "nezávislých" medií ve výše zmíněném duchu. Ty o kauzách píšou nebo mluví spíše jako PR zmíněné politické strany.
Co k tomu dodat. Ani se těm lékařům nedivím, že chtějí odejít. A jejich důvody nemusí být vždy jen pracovně právní či materiální.
Přeji Vám i Vašim čtenářům pěkný den.
05. 01. 2011 | 15:48

Radim Líčeník napsal(a):

No fujtajxl, to jsem si tou paní Jeništovou pěkně zkazil náladu. Nevím, co ji vede k myšlence, že my třicátníci pocházíme z komunistické éry. Evidetně neví, co se ve zdravotnictví dělo tenkrát ani teď. Pravda je, že co se ohodnocení práce lékařů týká, tak se toho příliš nezměnilo. Postoj společnosti k práci lékaře je velmi pozitivní a jako profese je vnímána nejprestižněji. Takže by se dalo očekávat, že i ohodnocení jejich práce je adekvátní. Ale protože lékař "nesmí" mluvit o platu, tak nikdo neví, jak to je ve skutečnosti. Díky Děkujeme odcházíme se konečně o tom otevřeně mluví.

Kde ta dáma přišla na to, že za komunistů měli lékaři slušný plat, to taky nevím. Lékaři stejně jako dnes, aby uživili rodinu, sloužili jako mourovatí. Můj otec kromě denní ordinace sloužil na interně, na záchrance a na pohotovosti. Tenkrát jsme s klukama na základce měli strašnou srandu z toho, že si 14letý kluk, který v mlékárnách jako brigádník podává kartony vydělá 15,- Kčs na hodinu a lékař na pohotovosti jenom 13,-. Od té doby se mnoho nezměnilo. Jen to není 13,- Kčs, ale 130,- Kč.

Na ostatní nesmysly typu Hipokratova přísaha a pomoc bližnímu nemám náladu ani reagovat.

Je potřeba si ale uvědomit jednu věc. Zdravotní péče není spása lidstva! Ta je schopna ovlivnit zdraví obyvatel asi ze 20%. Zbytek je otázkou kvalitních programů veřejného zdravotnictví zaměřeného na všechny úrovně prevence. A to je u nás kámen úrazu, protože takovýto systém u nás prostě neexistuje. A především pro stárnoucí populaci je zapotřebí takových levných intervencí jako soli. Je úplně k ničemu, když bude senior každého půl roku chodit na koronární intervenci, cpát do sebe tunu prášků a po kapsách nosit deset inhalačních sprejů, když bude kouřit 40 cigaret denně, lámat do sebe jedno pivo za druhým, nebude se aktivně hýbat, zdravě jíst a cvičit kognitivní funkce. Takovým lidem nepomůže ani 4000 doktorů, kteří budou pracovat zdarma pro jakési přitroublé dobro. Stejné je to s autonehodami. Po autonehodě už je příliš pozdě. Veškerá péče musí začínat a být provázná s prevencí.

Zrovna v Olomouci je skvělá univerzita třetího věku, kde je i zdravotnický program. Takže pokud by se ta dáma chtěla dovzdělat, má skvělou příežitost a po přečtění toho textu bych jí to víc než vřele doporučoval. Udělala by něco dobrého pro své kognitivní funkce a pro naše zažívání.
05. 01. 2011 | 18:05

zlinm@n napsal(a):

Náhradníci:

pokud si někdo myslí, že současné odcházející lékaře nahradí nějací ukrajinští či rumunští, přikládám odpověď mého známeho, majitele stavební firmy: ti ukrajinští lékaři už tady JSOU. Sám jich deset zaměstnávám na stavbě. Do zdravotnictví rozhodně nepůjdou, neboť více, než na mé stavbě si tam JISTĚ NEVYDĚLAJÍ....

Nebojte se tedy čeští doktoři z nemocnic. Ukrajinci vás nenahradí. Snad Vietnamci, ale i tam tržiště vynáší více. Zkrátka zredukuje se počet nemocnic. IHNED a skokově. Ono to těm škarohlídům dojde, až pojedou v horečce 100km do první nemocnice. Až záchranka nebude mít 15minutovou dostupnost, ale opět začne stoupat procento pozdě zachycených infarktů. Až na léčbu rakoviny nebudou moci do každého špitálu, ale jen do megacentra, kde bude i megaúplatek... Každému dosytosti. Ti lékaři co odejdou bez obav práci najdou. Klidnější, lépe ohodnocenou. Ale bude jim chybět to jejich poslání pomáhat lidem. Škoda těch dobrých duší....
05. 01. 2011 | 19:31

bili napsal(a):

this is really interesting. thank you for sharing.
<a href="http://www.memoryfoammattress2u.com/">tempurpedic mattresses</a>
12. 01. 2012 | 17:24

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy