Senzace – úplně nová forma života, bakterie živící se arzénem!

04. 12. 2010 | 20:59
Přečteno 23301 krát
Podobné titulky oznamovaly minulý týden objev amerických badatelů, kteří v kalifornském jezeře Mono Lake nalezli bakterie, které jsou schopny zabudovávat do svých makromolekulárních komponent (DNA, proteinů) namísto obvyklého fosforu arzén, který je pro naprostou většinu organismů toxický.
Novináři se předháněli ve spekulacích, jestli to znamená, že byla objevena úplně nová forma života, zásadně odlišná od těch dosud známých, jestli to nějak podporuje názor, že i někde jinde ve vesmíru se vyskytuje život.


Jaká je tedy skutečnost?

Na rozdíl od novinářů a některých nepříliš seriózních vědců si myslím, že se žádná velká senzace nekoná.

Ty kalifornské bakterie jsou skutečně velmi zajímavé a unikátní organizmy, avšak jejich objevení žádným radikálním průlomem není. Sloučeniny fosforu jsou podobné sloučeninám arzénu, který jsou však pro běžné buňky jedovaté. Když se buňky pokusí sloučeniny arzénu (zvláště arzeničnany resp. arzenáty) použít namísto fosfátů, odumřou, protože enzymy a jiné biologické makromolekuly, do kterých se zabuduje místo fosforu arzén, se rychle rozkládají a jsou nefunkční.
Nově objevené akterie se s tímto problémem dokázaly zřejmě nějak vypořádat, a bude neobyčejně zajímavé zjistit biochemické detaily toho, jak to dělají.
Ale - i tyto nově objevené bakterie mají raději fosfor než arzén, který používají spíše „z nouze“.
Mimochodem, už dávno jsou známy bakterie jiným způsobem také „žijící z arzénu“ - získávají totiž energii oxidací živin spřaženou s redukcí arzeničnanů na arzenitany (podobně jako my získáváme energii oxidací živin spřaženou s redukcí molekul kyslíku).

Novináři také vznášeli otázku, jesti je pravděpodobné, že mimo Zemi existuje život založený na jiných chemických principech, než ten pozemský.
Na to lze asi odpovědět velmi stručně – nevíme...

My toho prostě víme opravdu hrozně málo. Uvědomme si, že v naší galaxii je cca 100 miliard hvězd a ve vesmíru více než 100 miliard galaxií. A my víme něco málo o tom, co existuje na jedné planetě poblíž jedné z těch kvadrilionů hvězd.... Na mnoha planetách možná existují organismy, které si ani nedokážeme představit. Osobně si myslím, že život existuje na mnoha místech vesmíru a že se asi zakládá na podobných chemických principech, jako na Zemi, tedy na bázi sloučenin uhlíku, kyslíku a dusíku.

Prozatím nic nesvědčí ani o tom, že by na Zemi existoval nějaký „alternativní“ život, který by např. používal k zápisu genetické informace něco jiného než nukleové kyseliny a jako základní stavební a funkční molekuly něco jiného než proteiny (bílkoviny) složené z aminokyselin.

Nově objevené bakterie jsou především dalším příkladem toho, jak se život umí přizpůsobit extrémním podmínkám. Dalšími známými příklady jsou organizmy žijící v extrémních teplotách (i nad 100oC) (termofily), ve vysokých koncentracích solí (halofily) nebo téměř neprozkoumané bakterie vyskytující se v horninách velmi hluboko pod zemí.

To, že základní chemické principy všeho pozemského živého, od nejjednodušších bakterií až po obratlovce, jsou v podstatě shodné, ukazuje, že pozemský život pochází nepochybně z jediného dávného prapředka.

Je ale třeba poctivě říci, že dnes nevíme jak život na Zemi před cca 4 miliardami let vznikl, i když existuje řada rozumných teorií i zajímavých experimentálních výsledků.
Život ale docela dobře mohl vzniknout někde jinde ve vesmíru a na Zemi nějak připutovat (na což bych si docela vsadil).
Prozatím o tom můžeme jen spekulovat, ale možná za nějakých pouhých tisíc let to už budeme vědět...
Takže - počkejme si a uvidíme...

***********************************************
Ten původní článek i zajímavý komentář k němu najdete na stránkách časopisu Science (zde a zde) - bohužel to není volně přístupné; já jsem tady původně reprodukoval ten komentářový článek, ale několik diskutérů mě správně upozornilo, že je to nezákonné. Zájemci si těch 15 dolarů jistě rádi zaplatí...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

když už jsme u těch chemtrails, toto obíhá po internetu.
Nevím, jestli se tomu dá věřit.
https://www.youtube.com/watch?v=30g9hM0xco8
a dále mě zaujala zpráva na Nově, kterou říkal primář z Brna, že denně tam na onkologii diagnostikují 1 děcko s rakovinou.
Což mně přijde hrozné a trochu moc a nedivím se , že se lidé bojí(Gabrielle H)
Myslím, že sranda není na místě.

Já jsem také ekoskeptik a vidím, že s přírodou to jde z kopce. Stačí do ni jen jít a koukat se na místa, která jsme znali z dřívějška.A porovnat.
10. 12. 2010 | 08:29

Ara napsal(a):

Gabrielle H.:

Superdůvěrné:

Klídek Gabrielo. Jakožto zástupce supertajné antihominidní ptačí světové vlády jsem oprávněn ti sdělit, že uvedenou oblast Moorea právě intenzivně monitorují dva naši špičkoví agenti zvaní "neohrožená Betty" a "strýček Sam" (oba Corvus moneduloides), kteří to maj k inkriminované zóně ze své novokaledonské domoviny jen kousek (cca čtyři tisíce kiláků, tj. coby kamenem dohodil, pro tak zdatné trénované letce moucha). Takže máme tamní zranitelné posvátné fyzické místo těla naší drahé planety plně pod kontrolou a právě připravujeme, s vládním pověřencem Afričanem Žakem (Psittacus erithacus; tento náš mimořádně schopný agent má jinak za úkol trvale hlídat právě onu korunní čakru v oblasti Velké pyramidy) a ve spolupráci s jistým párem kosatek (jména radši neřeknu, jelikož tyto značně promiskuitní vodní neopeřence se nám podařilo "horkotěžko" získat na svou stranu jen za cenu několika metráků šťavnatého telecího, nalezeného jednou strakou (sice jen druhořadá agentka, ale v té věci celkem schopná) kdesi v Evropě.
-

vaclavhorejsi:

Nepřísně důvěrné:

Vaše spiklenecká tajná vláda neopeřenců má proti nám jen malé šance na úspěch, neb jsme se rozhodli vám vaše nekalé záměry překazit. Sice ne že by až tolik vadilo ono plánované vyhubení zdejších "sapientů", ale jak jsme už stihli zjistit, ta zmíněná galaktická civilizace nesvede vyrobit ani jednoduchou ptačí budku, což je neodpustitelné. A navíc to jsou samí odporní slizouni, ještě šerednější než lidi, fujtajbl.
Takže nic z těch nekalých ufounských záměrů, ještě uvidíme kdo z koho!
;o)
10. 12. 2010 | 10:41

magor napsal(a):

Profesore,

a co že jste se najednou dal na diakritiku? Nepíše se akášické, ale ákášické, to Vás špatně naučili.

No, jste přinejmenším spoluzodpovědný, popisujete svět mýty, které ukuchtili někdy v devatenáctém století a jenž se dodnes drží v obecné platnosti jen díky setrvačnosti.

Každému co jeho jest.

A když už jsem hnidopich, nebyl to Vyhnal, ale ZAM, který narozdíl od prvně jmenovaného zachoval rytířskou zdrženlivost s poukazem na prostý fakt, že freony se jako propelant už nějakou tu řadu let nepoužívají.
10. 12. 2010 | 11:24

Viola napsal(a):

Pane profesore,

jste samá legrace, mě to s těmi šváby napadlo, když jsem udělala poznámku pod blogem Miroslava Bobka "adoptujte zvíře" a na plakátu k této výzvě měli švába. Našla jsem při tom reportáž, kde zkoumali mozek švába a našli účinné látky proti virům a bakteriím a to souvisí s imunitou. Já jen, abyste o něco nepřišel.
10. 12. 2010 | 11:32

Andrea napsal(a):

Hořejší
Použil jste slovo "lidé", zřejmě změna paradigmatu, nepotřebujete pomoci?
10. 12. 2010 | 12:17

Light napsal(a):

Senzace – úplně nová forma života, lidé živící se korupcí!
10. 12. 2010 | 12:27

vaclavhorejsi napsal(a):

Ara:

Mate asi pravdu:

Na ptáky jsme krátký, na ptáky jsme malý páky, je to tak, to mi si dáme na zobák...

..
10. 12. 2010 | 12:35

Light napsal(a):

to Gaia:

když už jsme u těch chemtrails, toto obíhá po internetu.
Nevím, jestli se tomu dá věřit.

https://www.youtube.com/watch?v=30g9hM0xco8

Když psal Light už více jak před rokem či dvěma o těchto faktických jevech, dívali se na něj většinou lidé jako na blázna, kterého je třeba ukřižovat. Proč tedy věříte nyní více té kouzelné televizní krabičce, než skutečným živým bytostem milá Gaio? A kdo je ten ohavný pohádkový Rumburak, který vás takhle práškuje jako lidské Jožiny? Je to snad muž či žena a jsou to lidé dobří nebo zlí???

Contrails od chemtrails pozná dnes již i uplný amatér. Co když je to však všechno jenom hra. Co když se nám to všechno jenom téměř zdá, protože jsme tomu nechtěli uvěřit, tak si s námi život takto zahrává?:-) Proč tedy nevěříte svým očím, uším? Kdo vás klame? Proč nevěříte svému nitru srdci člověka? Protože je studené mrtvé a chladné jako Vy, když ani vy ještě dnes nevěříte ani tomu jaká jste, co vidíte a slyšíte a věříme raději jen tomu, čemu či komu nechcete raději ani uvěřit, a brr je to jako zlý sen o vlastním ukřižování se nevěřícností času???

Protože jste to VY KDO NEVĚŘÍ už vůbec ničemu, tak proto snad byla tato chemická mutace globální, aby jí nikdo nepoznal, nevěřil a nepostřehnul v ní ani "slovo" bližního svého, kříže na nebesích který NENÍ, audiovizuálně nehmotně fyzicky hmatatelně vzatého důkazu, ve který zprvu ani Vy stále ještě nevěříte...

Přeji všem krásný předvánoční čas
10. 12. 2010 | 13:08

Ara napsal(a):

vaclavhorejsi:

Konečně jeden uznalý člobrda.
;-)
10. 12. 2010 | 14:55

ZAM napsal(a):

magor:
Díky. Asi jste mě s tou ´rytířskostí´ přecenil, naivně jsem předpokládal, že fakt postačí. Gaia mě však promptně vrátila na zem. ☺
Vaše "hnidopišství" vzbuzuje naději, že fakta zajímají i mnohé další diskutéry.
10. 12. 2010 | 17:07

Ara napsal(a):

Viola:

Teď trochu vážně. Odolnost toho hmyzu je pozoruhodná, nicméně šváb je od člověka evolučně přece jen dost daleko. Takže ho zřejmě napadá (či se aspoň pokouší napadat) značně odlišný sortiment mikroskopických parazitů, proti nimž si právě šváb během dlouhých milionů let zřejmě vytvořil ty specifické účinné látky. Nedá se tudíž asi reálně předpokládat, že by se daly takto "bezevšeho" použít i u lidí.
10. 12. 2010 | 17:16

gaia napsal(a):

ZAM
no ale uznejte, kde jinde než na internetu se může obyčejná učitelka na něco zeptat doktora přírodních věd nebo ředitele Ústavu molekulární genetiky?

Tak se zas tak nepovyšujte.
10. 12. 2010 | 18:10

ZAM napsal(a):

gaia:
Nepovyšuji se.
Povyšuji fakta.
Ta bývají mnohdy odlišná od zpráv na Nově.
10. 12. 2010 | 18:34

Viola napsal(a):

Ara,

nebylo by lepší napsat, že člověk je od švába evolučně dost vzdálen, než že šváb je vzdálen od člověka evolučně?
10. 12. 2010 | 21:40

Ara napsal(a):

Viola:

Možná by to v tom Vámi uváděném tvaru i lepší bylo, jenže my obhroublí arové jsme zatím nepřišli ani na to, jestli je to dál z Amazonie do Evropy, nebo z Evropy do Amazonie. /Prý záleží hlavně na letových podmínkách, směru převládajících větrů, a tak./
Takže nevím, takovéto syntaktické a sémantické jemnosti jsem zatím nevnímal, nicméně dám na mínění pána všeho tvorstva, kterého bych se nějak dotknul jen nerad. ;-)

P.s. Poslední společený předek člověka a švába žil zřejmě v moři miliony let před počátkem prvohor (tj. v prekambriu, odhadem asi před cca 600-700 miliony lety). Patřil pravděpodobně do skupiny praploštěnců (Acoelomorpha) a ovšem se nepodobal ani švábovi, ani kterémukoli obratlovci. Samotný šváb (coby specifická skupina) se pak prokazatelně objevuje na počátku karbonu, ale je pravděpodobné, že jeho výchozí forma existovala už v devonu.
Od oněch karbonských dob se pak šváb už nijak podstatně neměnil a měl tak zřejmě dostatek času zdokonalovat zejména svoji neobyčejnou odolnost, zejména tu imunitu vůči patogenním mikroorganizmům.
O to tu ale nejde. Hlavní problém využití oněch protilátek, které si šváb takto po miliony let zdokonaloval, bude tedy asi ten, že tak jak je od člověka svým tělem a DNA odlišný šváb, tak jsou odlišné i ty viry a baktérie, které se mu snaží dostat "na kobylku", aby v něm mohly "pohodlně" parazitovat. Proto i ty jeho protilátky budou pravděpodobně dost specifické a vůči těm potvůrkám, které útočí na člověka a jiné obratlovce, asi dost neúčinné.

P.p.s. Nicméně zřejmě nelze zatím zcela vyloučit ani to, že by alespoň na některé "naše" viry a jiné škodlivé mikroorganizmy ty "švábí protilátky" mohly zabírat také...
pokud by tu však taková možnost byla, jistě by se vyzkoušela. Zatím jsem ale o tom, že by se tak dělo, nic nezaslechnul. :-)
11. 12. 2010 | 13:26

vaclavhorejsi napsal(a):

Ara:

Svabi nemaji zadne "protilatky" - protilatky (imunoglobuliny) existuji pouze u obratlovcu.
"Bezobratli" spolehaji na jine imunitni mechanismy (z nichz vetsinu pouzivaji i obratlovci, kteri ale navic maji ty "antigenne specificke" mechanismy, t.j. protilatky a tzv. T-lymfocyty).

..
11. 12. 2010 | 14:42

Viola napsal(a):

Ara,

přece nejde o délkovou vzdálenost, ale časovou vzdálenost. No a protože jste to neslyšel, tak vám to tu píšu, abyste věděl, coby nejchytřejší pták mezi všemi.
11. 12. 2010 | 19:47

Ara napsal(a):

vaclavhorejsi:

Dík za reakci, toto tak neznám, spolehl jsem bez bližšího ověření na to, co k tomu dala kousek výše Viola:
"...Našla jsem při tom reportáž, kde zkoumali mozek švába a našli účinné látky proti virům a bakteriím a to souvisí s imunitou..."
Nyní jsem se tedy přes "gúgl" podíval, co asi měla Viola na mysli. A našel jsem toto:
http://www.biodomena.cz/index.php/zdravy-zivotni-styl/zpravy/283-mozek-hmyzu-je-podle-vdc-zdrojem-antibiotik-proti-stafylokokm-
A toto:
http://www.ct24.cz/svet/108123-svabi-mozky-bojuji-za-lidske-zivoty/
Snad právě tyto zdroje, poskytující pouze základní informaci, měla Viola na mysli, třebaže o tom, že by měl šváb takové protilátky i proti virům tam nic není, jen to, že působí údajně i proti takovým bakteriím, které ohrožují i lidi a jsou přitom nepříjemně odolné vůči používaným antibiotikům.
/Jde evidentně o překlad z angl. zdroje, ten jsem ale zatím nenašel. Když dám totiž do vyhledávače slova "cockroach ganglion antibodies" najde to stovky odkazů, většinou ale jen na amícké výzkumy švába amerického.
Prohlédl jsem ovšem zběžně jen pár prvních stránek, víc času jsem tomu nedal./

Ps. Kde je možné se o imunitě bezobratlých, nejen hmyzu (či jiných členovců), ale i jiných živočišných skupin, dovědět víc?
12. 12. 2010 | 02:15

Ara napsal(a):

Viola:

Právě že jde o tu časovou vzdálenost, tu má ale smysl tady uvažovat jedině až k onomu hypotetickému společnému předku a to je opravdu časově dost daleko (jak uvádím výše). Nicméně se podle oněch výzkumů zdá, že alespoň některé baktérie se dokáží adaptovat na nejrůznější živočišné hostitele, evolučně (a tedy i geneticky) od sebe poměrně dost vzdálené...
a zřejmě proto byl ten šváb nucen vyvinout "klacek" na dost širokou armádu nejrůznějších patogenů, což by se nám opravdu mohlo (doufejme) nyní hodit.
Podle všeho jsou však ty výzkumy teprve na začátku.

Ps. Víc by snad k tomu mohl profesor Hořejší, ale asi to není jen na pár vět. :-)

Pps. Nejchytřejší pták mezi všemi? Bohužel to už podle všeho není pravda. Z takové pozice mě nedávno drze vyšoupla celkem nenápadná novokaledonská vrána. A zřejmě i někteří další chytrolíni z té krkavčí čeládky. Viz např.
http://scienceworld.cz/biologie/Krkavcoviti-ptaci-medialnimi-hvezdami-na-BBC-4893
Tak to vidíte :-(
Snad zbývá aspoň titul "nejužvaněnější mezi všemi"... ;-))
12. 12. 2010 | 02:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Ara:

Samozrejme, bezobratli (ale treba i rostliny) maji spoustu antimikrobialnich latek, ale to nejsou "protilatky" - tento termin je vyhrazen pro (antigenne specificke) imunoglobuliny.

Zakladnim rysem tech bezobratlych mechanismu je mensi specificita (tzv. pattern receptors), na rozdil od tech obratlovcich antigenne specifickych, specializujicich se na velmi presne rozeznavani strukturnich detailu (existuji stamiliony ruznych vazebnych mist imunoglobulinu schopnych jemne rozlisovat strukturni detaily).
Ale i obratlovci maji ty evolucne starsi "pattern recognition" receptory; ty antigenne specificke maji k tomu jeste navic.

Strucny prehled o obrannych mechanismech bezobratlych viz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Innate_immune_system
(cast 8.2)
V tomto clanku jsou pojednany i obdobne mechanismy obratlovcu.

To, co vam vypadne z vyhledavace, kdyz si zadate "cockroach ganglion antibodies" jsou experimentalne ziskane protilatky PROTI svabim molekulam (produkovane v kralicich nebo mysisch) - tedy vyzkumne nastroje.

V posledni dobe se ale zda, ze neco obdobneho antigenne specifickemu (imunoglobulinovemu) mechanismu muze asi existovat i u hmyzu (je to ale zalozeno na strukturne odlisnych proteinech - Dscam a asi se to pouziva spise pro jine ucely - specificke kontakty mezi neurony:

http://www.jimmunol.org/content/179/11/7209.full

..
12. 12. 2010 | 15:14

fabianogolgo napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=s4vcC0V611Y&feature=related
07. 01. 2011 | 16:56

BRANDIESummers napsal(a):

freelance writer
26. 08. 2011 | 23:41

irrednede napsal(a):

 Indimenticabile nostalgico .

<a href="http://www.apatam.it/resu.aspx"><b>outlet hogan online sito ufficiale</b></a>,
<a href="http://www.itisdavinci.it/imgup/news.asp"><b>peuterey outlet shop on line</b></a>,
<a href="http://www.associazionestefania.it/down.asp"><b>http://www.associazionestefania.it/down.asp</b></a>,
<a href="http://www.divxdoor.it/public/piumini-roma.aspx"><b>piumini moncler outlet roma</b></a>,
<a href="http://www.lapuntadellalingua.it/public/woolrich-outlet-milano-indirizzo.asp"><b>http://www.lapuntadellalingua.it/public/woolrich-outlet-milano-indirizzo.asp</b></a>,
01. 12. 2013 | 20:35

irrednede napsal(a):

Cosa dire circa la vita dopo la morte , si trova ai margini di questo mondo , dicendo che quello che una volta era il bordo della tristezza di oggi , la loro parte di schermo, la quota del cuore e della scrittura , racconta il senso del cuore gregge noto piuttosto blandamente nella lettura ad alta sogno studenti scuola circa , nessuno cade modo , la percezione è Mangyongdae , capire è che il tempo si sviluppa rappresentante amore .

<a href="http://www.forni-da-incasso.it/scarpehoganoutlet.html"><b>http://www.forni-da-incasso.it/scarpehoganoutlet.html</b></a>,

<a href="http://www.ancce.it/giubbotti.asp"><b>http://www.ancce.it/giubbotti.asp</b></a>,

<a href="http://www.aegcarnipiemontesi.it/peutereyprezzi/"><b>piumini peuterey prezzi</b></a>,

<a href="http://www.eureka-adv.it/stivaliprezzo.asp"><b>http://www.eureka-adv.it/stivaliprezzo.asp</b></a>,

<a href="http://www.fintime.it/outletmoncler.html"><b>piumini moncler outlet 2013</b></a>,
02. 12. 2013 | 09:20

irrednede napsal(a):

Northern inverno, neve Durian , la finestra come full-color argento , strato dopo strato asfaltata , visione, guardando , in piedi nella neve di fronte a voi , fissando petali di trance , come Elf , uno e uno giù , disteso mano, fiocchi di neve che cadono morbidi nelle mani , e subito si scioglie in acqua , che scorre fuori dalla punta delle dita .

<a href="http://www.tesoridelpiemonte.it/hoganoutletonline/"><b>http://www.tesoridelpiemonte.it/hoganoutletonline/</b></a>,

<a href="http://www.tvledofferte.it/hoganrebel/"><b>http://www.tvledofferte.it/hoganrebel/</b></a>,

<a href="http://www.aegcarnipiemontesi.it/peutereyprezzi/"><b>piumini peuterey prezzi</b></a>,

<a href="http://www.eureka-adv.it/stivaliprezzo.asp"><b>http://www.eureka-adv.it/stivaliprezzo.asp</b></a>,

<a href="http://www.fintime.it/outletmoncler.html"><b>http://www.fintime.it/outletmoncler.html</b></a>,
07. 12. 2013 | 07:23

irrednede napsal(a):

 Tuttavia, il processo di sviluppo in Guizhou affrontare molte sfide .

<a href="http://www.apatam.it/resu.aspx"><b>outlet hogan online sito ufficiale</b></a>,
<a href="http://www.itisdavinci.it/imgup/news.asp"><b>peuterey outlet shop on line</b></a>,
<a href="http://www.associazionestefania.it/down.asp"><b>http://www.associazionestefania.it/down.asp</b></a>,
<a href="http://www.divxdoor.it/public/piumini-roma.aspx"><b>http://www.divxdoor.it/public/piumini-roma.aspx</b></a>,
<a href="http://www.lapuntadellalingua.it/public/woolrich-outlet-milano-indirizzo.asp"><b>woolrich outlet milano indirizzo</b></a>,
10. 12. 2013 | 07:44

Hizphidinonok napsal(a):

 Men jeg har ingen minner fra min fortid uhemmet skjermen kan gjengi tempoet i mine meridianer å slippe meg uten noe blod i går ømhet .

<a href="http://www.livingidentity.dk/logo.asp"><b>http://www.livingidentity.dk/logo.asp</b></a>,

<a href="http://www.careermothers.dk/Billigerun2.asp"><b>Billige Nike Free Run 2</b></a>,

<a href="http://www.automationlab.dk/dk/hrd.asp"><b>canada goose jakke dame</b></a>,

<a href="http://www.24-7kontakten.dk/JakkeDameBillig.asp"><b>http://www.24-7kontakten.dk/JakkeDameBillig.asp</b></a>,

<a href="http://www.restaurant-gilleleje.dk/jakke.htm"><b>canada goose jakke dame tilbud</b></a>,
10. 12. 2013 | 22:42

Hizphidinonok napsal(a):

 Som ikke vant som mistet fordeler for begge sider , over tid , har noen av de vaner av hverandre , blitt vanlig .

<a href="http://www.antonettes.dk/tilbehors.html"><b>Nike Free Tilbud Sko Dame</b></a>,

<a href="http://www.careermothers.dk/Billigerun2.asp"><b>Billige Nike Free Run 2</b></a>,

<a href="http://www.lumela.dk/TaskerSale.asp"><b>mulberry outlet københavn</b></a>,

<a href="http://www.24-7kontakten.dk/JakkeDameBillig.asp"><b>http://www.24-7kontakten.dk/JakkeDameBillig.asp</b></a>,

<a href="http://www.restaurant-gilleleje.dk/jakke.htm"><b>canada goose jakke dame tilbud</b></a>,
11. 12. 2013 | 20:50

MinaPealliemy napsal(a):

It turned out that was not ignored , just hidden .
<a href="http://www.markman.dk/Normal.asp"><b>nike free sko</b></a>,

<a href="http://www.magazone.dk/run.asp"><b>nike free run 2</b></a>,

<a href="http://www.9700.dk/login.asp"><b>canada goose vest</b></a>,

<a href="http://www.windkracht306.nl/jassen.htm"><b>http://www.windkracht306.nl/jassen.htm</b></a>,

<a href="http://www.selvhjaelpsgrupperne-ringkoebing-skjern.dk/postinfos.htm"><b>canada goose jakke</b></a>,
11. 12. 2013 | 23:28

optimiknoli napsal(a):

 Vielleicht gebrochen schön und haben eine schöne Traurigkeit.
,<a href="http://www.plettenberg.de/p/dt.asp">http://www.plettenberg.de/p/dt.asp</a>
,<a href="http://www.weissenburg.de/p/parka.asp">http://www.weissenburg.de/p/parka.asp</a>
,<a href="http://www.odessa-transfer.de/monclerherrenjackenpreis.html">moncler herren jacken preis</a>
,<a href="http://www.ulmermarionettentheater.de/peutereyjackendamenebay.html">peuterey jacken damen ebay</a>
,<a href="http://www.al-gambero.de/jacketcanadagoosesale.html">jacket canada goose sale</a>
16. 12. 2013 | 00:22

Robertforo napsal(a):

Because of you , handle Red, day and night , pour love for love to stay together , each attachment.
http://www.tradethenews.co.uk/polouksale/7.html
http://www.muktistudios.co.uk/ralphlauren/4.html
http://www.muktistudios.co.uk/ralphlauren/46.html
http://www.womensjewelry.co.uk/polouk/44.html
http://www.womensjewelry.co.uk/polouk/38.html
13. 02. 2014 | 09:30

Gilbertpa napsal(a):

Pain and grief in front of pretending to be strong , sudden collapse , all the pain have turned into tears flow from the body .
<a href="http://888888123.com/christian-louboutin-cake-topper/">christian louboutin cake topper</a> ,<a href="http://www.hotel-casa-da-insua.com/category/christian-louboutin-box-for-sale/">christian louboutin box for sale</a>,<a href="http://www.nyjhx.com/nike-air-max-girls-jd/">nike air max girls jd </a>,<a href="http://www.lanyin114.com/limited-edition-nike-air-max-1/">limited edition nike air max 1</a>,<a href="http://www.evo-fest.com/category/hollister-tracksuit-bottoms/">hollister tracksuit bottoms</a>
25. 02. 2014 | 11:09

spadsaginaLah napsal(a):

Conceivably experience, make the girl's reach people so that you can thrown your dazzling teeth, discovering your awesome whiter teeth, plus I actually smiled backside during the girl's, thus Yang plus Li Mu impressive find out.
<a href="http://sale-cheap.1minutesite.co.uk/nikeairmax1salecheap.html">http://sale-cheap.1minutesite.co.uk/nikeairmax1salecheap.html</a>
,<a href="http://sale-uk-online.1minutesite.co.uk/christianlouboutinsaleukonline.html">http://sale-uk-online.1minutesite.co.uk/christianlouboutinsaleukonline.html</a>
,<a href="http://saleshoesuk.1minutesite.co.uk/christianlouboutinsaleshoesuk.html">christian louboutin sale shoes uk</a>
,<a href="http://ukoutletonline.1minutesite.co.uk/christianlouboutinukoutletonline.html">christian louboutin uk outlet online</a>
,<a href="http://saleoutletco.1minutesite.co.uk/hollisteruksaleoutletco.html">hollister uk sale outlet co</a>
.
25. 02. 2014 | 18:19

CarmenEi napsal(a):

But, this world too misty, hazy encounter.
<a href="http://www.queenatletica.it/public/milanoest/">Hollister Milano Via</a>
,<a href="http://www.iimm2005.fr/hollister/">Hollister</a>
,<a href="http://www.webtv-lyon2.fr/france/">Hollister Pas Cher France</a>
,<a href="http://www.pfreimd.de/naviga.htm">Hollister Sale Online Shopping</a>
,<a href="http://www.my-bouldern.de/hollister-onlineshop/">Hollister Online Shop</a>
.
25. 02. 2014 | 21:44

spadsaginaLah napsal(a):

Spring, we went to a field trip , clear sky , flowers and willow, everywhere covered with small flowers , like the stars , we are among the flowers Willows run, we snuggled in the stream near the river , we lay on the grass hill and dale , eyes closed narrative gorgeous colored dream
<a href="http://1-sale-mens.1minutesite.co.uk/nikeairmax1salemens.html">http://1-sale-mens.1minutesite.co.uk/nikeairmax1salemens.html</a>
,<a href="http://sale-uk-online.1minutesite.co.uk/christianlouboutinsaleukonline.html">christian louboutin sale uk online</a>
,<a href="http://mensshoesoutlet.1minutesite.co.uk/christianlouboutinmensshoesoutlet.html">christian louboutin mens shoes outlet</a>
,<a href="http://uksaleclothes.1minutesite.co.uk/hollisteruksaleclothes.html">http://uksaleclothes.1minutesite.co.uk/hollisteruksaleclothes.html</a>
,<a href="http://saleoutletco.1minutesite.co.uk/hollisteruksaleoutletco.html">http://saleoutletco.1minutesite.co.uk/hollisteruksaleoutletco.html</a>
.
25. 02. 2014 | 22:26

Detsantef napsal(a):

Who intercepted my memory , so I can not see her cozy smile.
<a href="http://ukmens.1minutesite.co.uk/christian_louboutin_outlet_uk_sale.html">christian louboutin outlet uk sale</a>
<a href="http://ukgenuine1.1minutesite.co.uk/christianlouboutinoutletonline.html">christian louboutin outlet online</a>
<a href="http://ukonline1.1minutesite.co.uk/christianlouboutinshoesukonline.html">christian louboutin shoes uk online</a>
<a href="http://tshirts.1minutesite.co.uk/ralphlauren_tshirts.html">ralph lauren t shirts</a>
<a href="http://uksale5.1minutesite.co.uk/poloralphlaurenuksale.html">polo ralph lauren uk sale</a>
26. 02. 2014 | 02:03

Detsantef napsal(a):

I could not bear to see her grandmother Shuangbin years sprinkled on snow , could not bear to see my grandmother 's face as wrinkled smile and crowded together , could not bear to see my grandmother smiled and took my head on tiptoes when expression.
<a href="http://www.powershoes.co.uk/nike-air-max-1-france-sp-camouflage-green-grey-p-745.html">Nike Air Max 1 France SP Camouflage Green Grey</a>
,<a href="http://www.ebmax.co.uk/air-max-90-womens-strata-grey-atomic-teal-night-stadium-p-537.html"> Air Max 90 Womens Strata Grey Atomic Teal Night Stadium</a>
,<a href="http://www.maimax.co.uk/cheap-air-max-95-360-bb-mens-all-black-p-690.html">Cheap Air Max 95 360 BB Mens All Black</a>
,<a href="http://www.maxury.co.uk/mens-nike-air-max-2013/nike-air-max-2013-tropical-teal-sonic-yellow.html">Nike Air Max 2013 Tropical Teal Sonic Yellow</a>
,<a href="http://www.okmax.co.uk/nike-air-max-shoes-90-hyperfuse-mens/nike-air-max-shoes-90-hyperfuse-mens-red-black-white.html">Nike Air Max Shoes 90 Hyperfuse Mens Red Black White</a>
26. 02. 2014 | 06:24

CarmenEi napsal(a):

And how would you choose the way and I met , will fly with me in a dream , flying vague and distant horizon , so wandering journey, filled with exuberant Yuet Wah , the clear color .
<a href="http://hoganoutlett.oneminutesite.it/hogan.html">Hogan</a>
,<a href="http://hoganscarpes.oneminutesite.it/hoganscarpe.html">Hogan Scarpe</a>
,<a href="http://borseoutlet.oneminutesite.it/borselouisvuitton.html">Borse Louis Vuitton</a>
,<a href="http://ithollister.oneminutesite.it/hollisteritalia.html">Hollister Italia</a>
,<a href="http://hollisterromas.oneminutesite.it/hollistersitoufficiale.html">Hollister Sito Ufficiale Italiano</a>
.
26. 02. 2014 | 09:26

Gilbertpa napsal(a):

All the pain , I left .
<a href="http://outletstore1.1minutesite.co.uk/hollisteroutletstore.html">hollister outlet store</a> ,<a href="http://ukstores.1minutesite.co.uk/hollisterukstores.html">hollister uk stores</a>,<a href="http://saleuk1.1minutesite.co.uk/hollistersaleuk.html">hollister sale uk</a>,<a href="http://saleitems.1minutesite.co.uk/hollistersaleitems.html">hollister sale items</a>,<a href="http://saleitemsa.1minutesite.co.uk/hollistercosaleitems.html">hollister co sale items</a>
26. 02. 2014 | 17:04

Gilbertpa napsal(a):

Mei Xiaofen explained the girl to begin with playfulness, nevertheless genuinely along with afterêÌ»ÀÒålove, I am tend not to need to participate in, need to becoming reality.
<a href="http://www.billionaireherb.com/christian-louboutin-uk-stores/">christian louboutin uk stores</a> ,<a href="http://www.cymbrylasclassicauto.com/category/polo-ralph-lauren-outlet-uk/">polo ralph lauren outlet uk</a>,<a href="http://www.nyjhx.com/nike-air-max-1-burgundy-white/">nike air max 1 burgundy white</a>,<a href="http://www.lanyin114.com/category/blue-nike-air-max-1/">blue nike air max 1</a>,<a href="http://www.evo-fest.com/hollister-site-uk/">hollister us site from uk</a>
27. 02. 2014 | 11:34

Jeremymow napsal(a):

20 , who you love ? Who loves you and look forward to ?May , fiery style has put firmly Jingu summer , the number of impulsive emotional ups and downs to be able to precipitate as a peace and quiet ? Touched the cool phone , without any of your information, and then quickly put it in the bag, go to work .
<a href="http://ukonline.1minutesite.co.uk/hollister_outlet_uk_online.html">hollister outlet uk online</a>

<a href="http://uksale1.1minutesite.co.uk/hollisteroutletuksale.html">hollister outlet uk sale</a>

<a href="http://storeonline.1minutesite.co.uk/hollisteroutletstoreonline.html">hollister outlet store online</a>

<a href="http://onlinestore1.1minutesite.co.uk/hollisteroutletonlinestore.html">hollister outlet online store</a>

<a href="http://onlinereview.1minutesite.co.uk/hollisteroutletonlinereview.html">hollister outlet online review</a>
27. 02. 2014 | 11:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy