Protestující lékaři mají můj obdiv.

07. 02. 2011 | 19:00
Přečteno 15538 krát
Zcela vyjímečně sem umisťuji další článek s tak krátkým odstupem po předchozím.
Přiměl mě k tomu dnešní článek paní Zahálkové, se kterým velmi silně nesouhlasím.
Chtěl bych proto říci naopak něco na podporu akce „Děkujeme, odcházíme“.


S rozhořčením sleduji vládní a mediální kampaň proti akci Lékařského odborového klubu (LOK) a Lékařské komory „Děkujeme odcházíme“.

Ministr zdravotnictví, kterého předcházela pověst seriózního muže, se opakovaně nestydí veřejně lhát o zásadních faktech (uvádět jako argumenty průměrné mzdy všech lékařů, ačkoli akce se týká těch nemocničních, u uváděných mzdových průměrů neříkat, kolik hodin navíc zahrnují, zamlčovat flagrantní porušování zákoníku práce a falšování skutečných velikostí úvazků, atd.).
Nechápu, jak se pan ministr může veřejně vyjadřovat tak doslova nenávistně o lidech z LOK a z Lékařské komory, kteří se té akci s tak obrovským nasazením už skoro rok věnují, a kteří přece byli donedávna i jeho kolegy.
Je jasné, že mu ta záležitost komplikuje ministrování, ale proč tedy aspoň není ve svém vyjadřování zdrženlivý a neomezí se na opakování, že mu víc vláda nechce dát…
Proč se jim dělá naschvály – když už se dohodlo, že lékaři dostanou něco přes polovinu původně požadovaných prostředků, najednou řekne, že z této částky dá část jinam? Jen z nějakých „prestižních“ důvodů, aby jim „ukázal kdo je pánem“ a aby je rozeštval se sestrami?
Proč se uprostřed těch politických protřelých postav často pochybné pověsti raději nechová jako faktický spojenec těch svých bývalých kolegů?

Bohumil Doležal se nestydí napsat:
„Tito lidé hájí bezohledným a organizovaným způsobem zájmy svého členstva. Účastníci to bezelstně považují za podstatu odborů, ve skutečnosti se v té souvislosti nabízejí i méně ušlechtilé paralely, např. různé revoluční organizace komunistického typu nebo zájmové skupiny, které se (stejně jako ty revoluční) pohybují za hranou zákona...“

Veřejnosti se namlouvá, že proti akci dlouhodobě vykořisťovaných nemocničních lékařů, zvláště těch mladých, se postavily nemocniční sestry – skutečnost je taková, že se proti ní postavilo předsednictvo organizace sdružující méně než 17% sester, vedené bývalou ministryní Juráskovou, ředitelkou jedné z největších nemocnic a spojenou s ODS, zatímco velký počet sester podepsal naopak petici, která cíle akce podporuje.

Akce má podporu nejen hlavní profesní organizace, Lékařské komory, která funguje na zcela demokratických principech, ale také velké většiny profesorů lékařských fakult, včetně těch nejslavnějších jmen.

Ministerstvo zdravotnictví si údajně na onu masivní mediální kampaň najalo profesionální soukromou agenturu – neuvěřitelné… Proč se o tom nikde nepíše? Dozvíme se, kolik to stálo??
Ano, LOK si také najal profesionální mediální agenturu, ale platí ji z členských příspěvků.


Na celé věci ale přesto shledávám několik velmi pozitivních momentů:

Ukázalo se, „kdo je kdo“ – většina „pravicových“ politiků a publicistů, kteří s porozuměním hodnotí šikovnost různých podnikatelů při prosazování jejich zájmů, včetně „daňových optimalizací“ a využívání „daňových rájů“, hájí co největší individuální svobodu jednotlivců a omezování zásahů státu, najednou zcela husákovsky mluví o vlastizrádném chování lékařů („opustíš-li mě…“), navrhují jejich penalizaci za to, že v Česku získali zdarma vzdělání, a staví se za omezování základních svobod (prosazování požadavků zákonnými prostředky prostřednictvím profesních a odborových organizací, podávání výpovědí).
Kéž by to otevřelo oči i samotným lékařům, ale i dalším zaměstnancům veřejného sektoru, kteří jsou ve velké většině voliči pravicových stran…

Konečně se jasně ukázalo na to, jak neúnosný je stávající systém zdravotnictví, který společnými silami zplodily všechny polistopadové vlády, ať už si říkaly pravicové nebo levicové. Konečně se začalo mluvit o desítkách miliard, které přicházejí nazmar vinou nezodpovědného hospodaření a masivní korupce všech úrovních, o rozvráceném systému postgraduálního vzdělávání, o flagrantním porušování zákonů, o absurditách systému zdravotních „pojišťoven“.

Konečně někdo dokázal, že lze zorganizovat akci „občanské společnosti“, která pohne tím státním molochem, kde obvykle „nikdy nic nejde“ (pokud to ovšem není v zájmu nejrůznějších „kmotrů“ a „šibalů“).
Je skvělé, že mezi námi jsou aktivní občané jako dr. Engel nebo dr. Kubek (ten dokazuje, že je možno být zásadový a ve vyjednávání a veřejném vystupování tvrdý, ale přesto slušný – to např. dr. Rath neuměl…)..
Těším se, až se tato společnost uzdraví tak, že se lidé jako dr. Kubek (nebo jako p. Michálek) stanou ministry.

Moc mě potěšilo, že se v té masivní mediální palbě objevil (dokonce na „pravicové“ straně!) názor, který bych zcela podepsal (a tudíž se možná přeřadil k „pravici“?):

„Protestujícím lékařům nelze než, proti všeobecnému mínění, přitakat. Svou akcí mění prohnilý systém, tlačí vládu k reformám, které měly proběhnout už dávno. Je to nejpravicovější protest v historii Česka. Díky za něj.”
(Petr Honzejk v Hospodářských novinách 27.1.2011)
****************************************************

(psáno původně pro Britské listy)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

A stejně nechápu proč lékaři v nemocnicích chtějí více peněz. Vždyť oni ty služby stejně jinak nemůžou dělat podle mě. Musí mít pohotovost, mají své případy, o kterých jen oni ví a o ty se starají. Lékaři v nemocnici mají prostě jiný styl práce a vždycky to tak měli. Když teď dostanou přidáno, níc se asi nezmění na jejich volném čase, aby lékař byl lékařem léčit musí. No a na co tolik peněz? Kdy to stačí utratit, vždyť ani na dělání dětí nemají čas. Podle mě je nejlepší lékař skromný lékař. Lékař obkopený luxusem začne tloustnout a stává se z něj lékař nevěrohodný, tak jako ten, co teď nejvíce křičel, nevybavuje se mi jeho jméno, ale jeho břich.
08. 02. 2011 | 11:15

Anita napsal(a):

xx
Vláda nemusí projednávat nedostatek toaleťáku. Pokud selhal mechanismus, tedy vy uvádíte LOK, měli by být vyvozeny důsledky.Přesně tak, prioritou by mělo být začít se zaobírat, kdo za daný stav zodpovídá a kdo pochybil, měl by být potrestán. Mezi námi, pochybili i lékaři, že v tom jeli s nimi a nepoužili veškeré zákonné prostředky, aby neumožňovali k obřímu plýtvání ve zdravotnictví. Mlčeli, podrobovali se nekalostem o kterých věděli, nyní jim nezbývá na platy. Pokud budou odstraněny nedosttky, které to umožňovali dojde k úsporám a pak je klidně mohou rozdělit lékařům.Hledat peníze v chaotickém systému, rozdělit je a jet zase klidně dál je základ totálního výbuchu pro další období. Kde se budou hledat peníze dál, dostaneme novou daň, vedle povodňové bude ještě zdravotní, následovat školní,bezpečnostní? Neplatíme si už daň, že ty peníze z daní nikdo nehlídá a vláda nemá materiální ani morální zodpovědnost za svěřené prošustrované peníze je velkou chybou. Proto je potřeba udělat pořádek v "kurníku" vyměnit slepice popřípadě jeho hospodáře a budou i vajíčka.
08. 02. 2011 | 11:46

Anita napsal(a):

Viola
;) ☼☼☼, taky si to tak myslím
08. 02. 2011 | 11:51

Carlos V. napsal(a):

xx : inu, lékaři jsou zaměnstnanci a jako takoví sledují svůj zájem - mzdu. Všechny tanečky okolo úplatků atd.. jsou pro tuto kauzu zástupné - všichni vědí, že se krade, a nikdo nechce udělat nic pro to, aby se to výrazně zlepšilo. Každému jde o jeho peníze - a pakliže postupuje legálně, není na tom nic špatného.

Ale slovo terorismus ... nene. Jen trochu mediálního humbuku, navíc čím dál nešikovnějšího.

Jak to může dopadnout ? Když vláda necouvne, najednou bude nedostatek lékařů. Některé nemocnice najednou na nouzové stavy. Některé se možná zavřou. Začnou se shánět lékaři - a asi za lepších podmínek, než mají nyní. Ale půjde o výběr, některé už nikdo chtít nebude. Navíc se může objevit i lékaři ze Slovenska.

Osobně pochybuji, že se opravdu několik tisíc lidí rozhodne pracovat v zahraničí. Být si tak jisti, LOK nedupe po garanci možnosti návratu.

Netřeba velkých slov. Netřeba jakéhokoliv jednání s LOKem. Je třeba, aby ředitelé nemocnic jednali, o které mají zájem.
08. 02. 2011 | 11:52

Vosavbotě napsal(a):

To xx:

Volil bych jiné výrazy, ale vpodstatě s Vámi souhlasím. Mají dát na stůl spoustu jasně a nevyvratitelně zdokumentovaných případů plýtvání a podat spoustu žalob. Potom mají ukázat: Tady, tady konkrétně jsou utopeny peníze, které my právem chceme.
Udělali to však? Ne. Buď jsou tak hloupí a nepovažují to za nutné, nebo si myslí, že lidé jsou tak hloupí. Nabízí se ještě třetí možnost, na kterou jsem tu již upozornil: Mají máslo na hlavě, jsou v tom namočeni také.
08. 02. 2011 | 11:56

vaclavhorejsi napsal(a):

xx:

"Ani slovo o úsporách, ani slovo o zprůhlednění zdravotnictví. NIC."

JAK TO ZE NE??? Samozrejme, ze prave toto zduraznuji, chteji, aby ty penize sly ZEVNITR z toho prohnileho systemu. Kubek o tom mluvi porad, pouziva to jako hlavni argument.
Proc neposlouchate?

Proc se tim nezabyval ZADNY z dosavadnich ministru, ackoli o tom vsichni museli moc dobre vedet?
Zaplat panbuh, ze se to ted otevrelo...
LOKu a LK by mela vlada dekovat, podobne jako by mela dekovat p. Michalkovi, ale oni naopak temhle lidem jen nadavaji.
Moc smutne...

"Proč nedají médiím zdokumentované případy plýtvání ? "

Na tohle ma legalni nastroje ministerstvo a kraje - je jejich POVINNOSTI konat. LOK k tomu nema zadne legalni opravneni. Jsou to odbory a delaji presne to, co odbory delaji na celem svete.

..
08. 02. 2011 | 11:59

Vosavbotě napsal(a):

Pane Hořejší,

zopakuji ještě jednou: Kdo léta vidí a přitom toleruje korupci a šlendrián všeho druhu, nemá právo se vymlouvat na to, že to mělo řešit ministerstvo a kraje.

Když vidíte, jak na ulici někoho okradou, také si řeknete: "Škoda, kdyby byl nablízku policajt, třeba by mu někdo pomohl." A jdete v klidu dál?

Opravdu moc pěkné, nadávat na korupci, přitom se na ní sám podílet nebo před ní zavírat očit, a přitom natahovat ruku.

S většinou požadavků lékařů souhlasím, ale ze špatného systému nemohou vinit jen všechny a všechno kolem sebe, když jsou sami jeho podstatnou, ba zásadní součástí.
08. 02. 2011 | 12:15

Carlos V. napsal(a):

vaclavhorejsi :-) a teď uže přeháníte, přirovnat LOK k Michálkovi. Oni přinesli nějaké nahrávky ? Michálek chtěl peníze ?

Účelově se tu matlají dvě věci dohromady.

Doktoři chtějí víc peněz. OK, bavit se o ceně práce je právo a svoboda každého zaměstnance, stejně jako odejít.

A binec ve zdravotnictví ? No že by zrovna LOK byl praporečníkem změn. Může být - máte pravdu že nemusí - ale může zdokumentovat zlodějny, kulichy. Může přijít se seznamem, které nemocnice zrušit. Může i aktivně vystupovat proti nákupu drahých přístrojů, když o pár desítek kilometrů dál je přístroj málo využitý.

No jen si to představte.
08. 02. 2011 | 12:18

santawizard napsal(a):

Viola:on Ježíš léčil zadarmo pomocí zázraků,jako lidový léčitel a ne za peníze a vědecky jako akademický lékař!!!!!
08. 02. 2011 | 12:39

Luba napsal(a):

Jasně, pane řediteli ...

Jako zavilý elitář jste podpořil jiné zavilé elitáře.
Jako sympatizantu údajné levice (ve skutečnosti části korupčního kartelu ODSČSSD) Vám vyhovuje protest, který škodí těm, se kterými nesympatizujete, ale za jejichž vlády vyplavalo na povrch nejvíce informací o zlodějinách, dříve skrytých sponzorech stran, uplácení politiků z nezdaněných příjmů z hazardu, a kauzy na kterých se podíleli i ti, které tady obhajujete - přinejmenším svým mlčením.

Jste-li součástí mafie, porušení omerty bývá nebezpečné. A práskači mají těžký život. Když mají svědomí. A je jedno, zda jde o práskače politické nebo o lékaře. Nebo o politické lékaře.

Je mnoho důvodů, proč si myslím, že "děkující a odcházejí" nepatří mezi mravné práskače - naopak, patří pouze k jiné mafii. K mafii, která je na štíru se svědomím.

Mafii, která je přímým produktem dehumanizace medicíny, kdy se z trpícího člověka stala chodící a bědující diagnóza, která se dá zneužít, tu k těm, tu k oněm účelům.

Někdy je to honba za body, jindy honba za zvýšení mezd.
Ty jsou pro někoho nezaslouženě malé, pro jiného nezaslouženě vysoké. Jako ve všech oborech, kde lidé pracují v týmu.

Myslím, že nemůže být zájmem pacientů, aby bylo přidáno i lidem, jejichž příjmy jsou už nyní nezaslouženě vysoké a parazitují na práci jiných. Navíc - parazit nikdy nemá dost.
A je dobře, že odchází ... Parazity práce pro druhé totiž neuspokojuje. Parazit chce vládnout a ovládat. Pokud možno ovládat lidi, kteří ho profesně převyšují.

Líbí se mi názor jiného sympatizanta soc.-dem., který narozdíl od Vás, milý řediteli, do zdravotnictví a lékařů vidí, protože ten rezort sám vedl. Jde o text dr. Ivana Davida, jehož úryvek budu citovat:

"Mentalita lékařů je tradičně maloburžoazní, či středostavovská nebo středotřídní – jak chcete s typickým postojem, vyjádřeným vtipnou zkratkou v alegorii bratří Čapků „Ze života hmyzu“: „Hlavně aby bylo málo šnečků a hodně kapustičky.“

To se krásně promítlo do těsně předválečného požadavku lékařské komory v ČR, aby bylo židovským lékařům zakázáno praktikovat (méně šnečků), kteréžto ostudné rozhodnutí bylo Českou lékařskou komorou (ČLK) zpětně odsouzeno teprve nedávno.

Lékaři se ve své naprosté většině s pacienty bezvýhradně nesolidarizují, což je pochopitelné, protože kdyby nemocné ošetřovali bez nároku na přiměřenou odměnu, stali by se žebravými dobrodinci. Lékaři ovšem cítí, že stojí společensky výše než jejich pacienti, což je součást nerealistického sebepojetí. Výstižně tento postoj vyjádřil jeden z delegátů sněmu České lékařské komory, kam jsem byl jako ministr pozván nově zvoleným prezidentem komory dr. Rathem. Tento lékař- delegát na mne při mém projevu řval: „Vy jste mluvčím lůzy!“

Jak a proč nevyjednávat
Nelékařské zájmové skupiny se běžně zúčastňují kolektivního vyjednávání. Lékaři jako „stav“ tvoří výjimku a jejich představitelé se účastní nevyjednávání. To vypadá v praxi tak, že jejich mluvčí kategoricky a ultimativně trvají na okamžitém splnění značných požadavků, což usnadňuje jejich odmítnutí. Zažil jsem to vícekrát. Například jsem se jako vyhlašovatel výběrového řízení k seznamu setkal s požadavkem ČLK na zdvojnásobení ceny lékařské práce v kalkulaci všech výkonů. To by vedlo k okamžitým nákladům asi 25 miliard Kč, takže zdravotní pojišťovny návrh okamžitě vetovaly. Předkladatel splnil úkol. Požadavek předložil… (...)

Zdroj:
http://blisty.cz/art/56893.html

O ex-ministru Davidovi se na stránkách DO-lékařů dočteme informace vcelku pozitivní:

http://www.dekujeme-odchazime.cz/novinka/invaze_ministru

Pane řediteli,
opět jste se projevil jako zdatný manipulátor. Mgr. Jurásková zastupuje Českou asociaci sester, kde je organizováno těch 20.000 zdravotnic a zdravotníků. Ale kolik zdravotních sester podpořilo DO-lékaře? Je jich plných OSM stovek, nevážený řediteli! Račte si kliknout:

http://www.facebook.com/note.php?note_id=183742238323635&id=151604921550552

Podporuje snad DO-lékaře obligátní "mlčící většina"?
Potvrdilo se, že zdravotní sestry jsou nad lékaři mravně výš, i když jsou mnohem hůře placeny a společností ignorovány.
08. 02. 2011 | 12:47

Sol napsal(a):

Náš "kašpárkovský" stát je zajímavý pouze svým geopolitickým umístěním v Evropě,nic moc vlastně ani nemůže.Nemá kvalitu,která by mu zaručila nějaký významnější mezinárodní respekt.To otevírá pole parazitické politice,která vedena osobními zájmy lavíruje mezi dvěmi základními principy organizování společnosti.
První je ten,který byl pojmenován jako "atlantický",kde je ekonomika postavena nad politiku,preferuje individuum a liberalismus,druhý je "kontinentální",kde má navrch politika nad ekonomikou a zájem obce je nadřazen jedinci.Taková mandala jing-jang.Reálná společnost je někde mezi. Více tam,více zpátky.Je to opravdu jen stručný nadpis k problému a není určen k nějaké zdlouhavé
polemice.Pokud by někdo chtěl strukturovanější informace,jsou tu práce Zbygniewa Brzezinského,Halforda Mackindera,Alexandera Dugina a jiných politologů. Naše společnost je v jakémsi stadiu změny orientace od
kontinentálního stylu k atlantickému a rozvrat zažitých
hodnot je toho průvodním jevem.Obávám se,že jediným účinným východiskem,
i když téměř mimo náš dosah, je zůstat zdravý.
08. 02. 2011 | 12:48

santawizard napsal(a):

Rovněž bledě jsou na tom všichni ti nemocní blázni v ústavech ,kteří musí z nervozity kouřit 60 cigaret denně a ještě si brát denní dávku léků,protože kdyby neuposlechli ,tak by dostali za trest jednu velikou injekci na celý týden dopředu!!!
08. 02. 2011 | 13:04

buldatra napsal(a):

Všem z celého srdce přeji pevné a stálé zdraví a návštěvu u lékaře jen v případě preventivní prohlídky.

Dbejte lidé především na prevenci, zamyslete se nad stravováním a celkovou životosprávou. Sportujte na čerstvém vzduchu, buďte otužilí. Pak máte šanci zemřít na sešlost věkem, ne zhuntovaní.
Vězte, že na každý lecjaký neduh, který by mohl přerůst v něco závažnějšího, roste u nás příslušná bylinka. Chrańte své zdraví.
Myslete na zdraví stále, dnes a denně. Přejte si zdraví navzájem, kdykoli se potkáte.
Nemyslete na nemoci.

Omlouvám se za ta slova některým lékařům.
08. 02. 2011 | 13:14

Pierrot napsal(a):

Pí. Zahálková napsala pěknou krávovinu (bez prominutí). Hned při první větě jsem myslel, že mě "vomejou":
"Doktoři půjdou do nebe. Všichni? Myslím, že všichni asi ne, u některých si skutečně nedovedu představit, že by tam byli společně s mým tatínkem."
Takoví lidé svou hloupostí jen eskalují napětí. A je lepší je úplně ignorovat.
Problém s lékaři je pro mě dost obtížný, chápu některá pro i některá proti. Změna je nutná, kompromis taky. Status quo je neudržitelný, požadavky lékařů krajní. 20 zahnívání se bohužel řeší uprostřed obecného nedostatku prostředků. Co s tím? Rozhodně je třeba mít pevné nervy.
Jinak drobná poznámka k tzv. vydírání ze strany lékařů: vydírat nás lékaři mohou jen proto, že jsou sami systematicky vydíráni. Práce lékaře je úděl a sám tento úděl má vydírací charakter. Lékař čelí mnoha imperativům, které my ostatní neznáme, a které významně ovlivňují jeho život. To je prostě fakt a nedá se s ním nic dělat. Pokud se k tomuto údělu ještě přidají další tlaky (existenční), nemůžeme se divit, že jsou lékaři nespokojení a bouří se..
08. 02. 2011 | 13:15

boubel napsal(a):

Pan Hořejší je excentrik proti většinovým názorům:tam,kde lidstvo uznává Darwina si dává k němu otazník,kde většina nevěří v Boha,on ano.Uvítal bych u něj zde raději sérii blogů z moderní biologie:buňka-DNK-neuronová síť -mitochondrie-Krebsův cyklus-dýchací řetězec-tumor.Zde ani slovo:podle něj se ve vědě neděje nic.

K jím znovu rozvířené otázce.Klaus od r.1990 neustále zastává hledisko tržní,ale restriktivní ekonomiky:nikdy jinak-tedy odmítat i výdaje na platy lékařů nyní.Samozřejmě pokud by se zvedl hlas lidu proti tomu aby toto nebyl jediný a věčný názor hlavy státu,pak souhlasím.Ale čtete v hledisku lékařů něco podobného? Třeba návrh ,aby se naše továrny z rukou cizinců vrátily zpět národu? Abyse tu přestaly pacientům všude vnucovat předražené západní lékařské komodity?

Klaus zastával své šetřivé restriktivní ekonomické hledisko,protože si byl dobře vědom neperspektivnosti jím rozvíjené tržní ekonomiky.Chtěl se vyhnout jednou absolutnímu debaklu.
Ale přišli Zemanové,Grossové,Špidlové,Paroubkové,Topolánkové a rozházeli mnoho peněz aniž se to kde projevilo.Ale po nich příšla světová ekonomická krize.To je další,ale i daleko silnější důvod nucené restriktivity ekonomiky než sama původní nevíra Klause v sebe sama a české lidi.
A tady vstupuje do hry Nečas.Do té doby tichá bezkoncepční dobře fungující voda sekretariátu ODS a jednou dobrý,spolehlivý ministr sociálních věcí a práce.Najednou je nucen,aby si zachoval politickou naději,bránit celou dvacetiletou Klausovu restriktivní koncepci,která platí hned ze dvou řečených již důvodů,jedním začala a druhým pokračuje.Není nic nelidštějšího než někoho nutit do něčeho co prostě nemůže jako Nečas udělat.Ale ukázalo se nepravdivým si myslet,že tržní ekonomika není totéž co kapitalismus,jak třeba hlásal zde v blozích sociální demokrat,europoslanec J.Havel.
Ale i kdyby nebylo toho všeho,ptejme se Kantovým kategorickým imperativem:kdyby každý udělal to samé? Měl by každý mít jeden stejný postoj?
Máme nejrůznější kategorie zaměstnanců,lékaři počínaje přes úředníky po údržbu veřejné zeleně.Může mít stát u kohokoliv z nich deficit? Je nutné,aby protože jsi se narodil s vlohami k matematice budeš brát 1/10 toho co bude brát budoucí lékař? Pokud vím,tak díky matematikům fungují motory,létají letadla-vše muselo být náročně propočteno kdysi a pokračuje se v tom.
Co řeknou lékaři návrhu:po vašem příkladu použitím Kantova kategorického imperativu chtějte zvýšit všem,nejenom lékařům?
08. 02. 2011 | 13:17

Béda napsal(a):

Sol,

i vy komediante. Prý atlantická ekonomika, /kde si silné ekonomické lobby, které u voleb zkorumpovaly budoucí vládní administrativu a většinu sněmovny prosadí cokoliv si zamanou/ srostlá s politikou jako jednovaječná dvojčata, stojí nad politikou. Lepší vtip jsem už dávno neslyšel.
08. 02. 2011 | 13:19

Koleda napsal(a):

Všem obdivovatelům odcházejících lékařů bych se rád zeptal na dvě otázky:
1. Kde přišli tito lékaři na tvrzení, že by měli mít trojnásobek průměrné mzdy, když je obecně známu, že totu pobírá méně než 20% ekonomicky aktivních lidí.
2. Jak se chovají tito lékaři tržně, když na jedné straně uplatňují svoje právo jít pracovat kam se jim zlíbí, ale unisono chtějí záruky, že je nemocnice vezmou zpět.
Takže pro mne je to opravdu sprosté vydírání a zjevná arogance. Jim vůbec nejde o reformy (to by jich cca 20% v nemocnicích skončilo), nemluvě o ztrátě bonusů od farmaceutických firem,všimného od pacientů a, nedej bože, i nutnost změny přístupu k pacientům. A to už vůbec nemluvím o jejich vztahu k sestrám a ostatnímu střednímu personálu.
08. 02. 2011 | 13:41

Tenco napsal(a):

Dvě miliardy ročně...tak to máme.../někdo nepracuje, jiný je důchodce, pak tam máme děcka etc etc./...to máme na jednoho cca čtyři stovky. Za rok.
Já za sebe bych je dal.
A vy ?

Nehledě na to, že přeci tato antikorupční vláda, nám je brzy vrátí a v dalších letech je tak ani nebude třeba platit.

No ni ?
Vidí to tak i opravdoví pravičáci ? Příznivci antikorupční vlády ?
08. 02. 2011 | 13:43

buldatra napsal(a):

Připojuji se se svým obdivem k panu autorovi.
Také obdivuji protestující lékaře.
Obdivujeme je tedy oba, když ne jako jeden muž, tak alespoň ruku v ruce..

Sejně tak jsem obdivoval a vlastně obdivuji nepřetržitě spravedlivý boj pracovníků slepé spravedlnosti, za spravedlivou výši jejich platů, která by, po několikerém přeskočení zavrženíhodné níže průměru platů v této neproduktivní zemi, konečně zaručila neúplatnost reprezentantů místní spravedlnosti a zabezpečila jim tak patřičně důstojnou úroveň existence vzhledem k jejich důležitosti. Pravda, je evidentní, že boj ještě zdaleka neskončil, proto stále držím palce.

Můj němý obdiv si zaslouží také nikdy nekončící poziční peněžní boj našich zákonodárců v parlamentních, senátních a jiných zákopech. Nečesaná nemytá veřejnost nepřetržitě torpéduje jejich peněženky a to ve dne v noci i v neděli. Útočí na jejich hlasováním, zákonem a právem nabyté příplatky, doplatky, jízdenky, letenky a ostatní cestovné, příjmy z přidružených aktivit, atd. apod..
Stateční zákonodárci občas ustoupí do předem připravených pozic, aby se později oknem vrátili do svých zákopů. Zkrátka, i jejich hrdinství si zasluhuje obdiv.

Pakliže se některá libovolná další profesní skupina rozhodne k boji, budu ji také obdivovat.
Doufám, že se přidá i pan profesor.
S radostí očekávám další složenku z tiskárny pana Kalouska.
08. 02. 2011 | 14:28

fakta napsal(a):

Poslední zpráva.
Dlouho nebylo známo, proč staré středoamerické kultury opustily své pyramidy.
Zdá se, že záhada je rozluštěna.
Právě před chvílí byly rozšifrovány nápisy na stranách jedné z mayských pyramid:
Na jedné straně je napsáno: Nejhořejší velekněz na vrcholku pyramidy má moje srdce a můj obdiv.

Na druhé je: Náš odchod, váš exitus. Děkujeme, odcházíme.
08. 02. 2011 | 15:02

Pobo napsal(a):

"...Akce má podporu nejen hlavní profesní organizace, Lékařské komory, která funguje na zcela demokratických principech..."
Podporu spíše vedení, ne?
A taky nám tady už autor tak trochu pozapomněl sdělit, že ČLENSTVÍ v ČLK je (demokraticky?) POVINNÉ!

Myslím si, že vzhledem, k tomu, že se ČLK chová jako LOK, by měla vláda, příp. někdo z poslanců začít uvažovat o oprášení návrhu na povinné členství ČLK. To by se Kubek podivil, až by se mu smrskly příjmy z členských příspěvků (jestli jsem správně pochopil takcca 80M Kč/rok).

Autor se těší, že by se třeba někdy mohl stát ministrem. Hmmmm ... Zajímavé.
Už tady jeden ehm... prošel cestou LOK --> ČLK --> MinZdr. Kdo to je asi všichni tuší. A Kubec oproti němu není o nic slušnější, jak by si rád autor nalhal.
08. 02. 2011 | 15:46

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, je od Vás milé, že konečně také přemýšlíte, kdo je a bude HYBATELEM té již blížící se HEDVÁBNÉ ZMĚNY. A již Vám můžeme říci, VY to nikdo nebudete, ale můžete se s Námi svézti na vlně GENERÁLNÍ STÁVKY jako na sérfu a to za předpokladu, že se zůčastníte a aktivně projevíte svoji vůli, víte? A návod najdete na www.vymenilijsmepolitiky.cz a také si tam můžete přečísti, jak si pracující občané ČR, představují OBČANSKOU SPOLEČNOST A PODLE ČEHO SI JÍ VYTVOŘÍ. No schválně, přečtěte, seznamte se a potom se přidejte na tu stranu, která Vám bude více slušet. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
08. 02. 2011 | 15:50

snowfox napsal(a):

Pane profesore, Vy jste zvyklý pozorovat interakce nejprimitimitivnějších forem života, proto je Vám zřejmě sociálně darwinistický přístup lékařských odborů svým způsobem důvěrně známý.

Já osobně a další jsme léta žili v idealistických mýtech o lékařské etice, poslání a prestiži a podobném neodborářském haraburdí. Ale nebojte, učíme se.
08. 02. 2011 | 16:08

Rejpal napsal(a):

Protestující lékaři mají i můj obdiv. Také s Vámi souhlasím a doufám, že "občanská společnost" konečně ukázala svou sílu vůči zkorumpovaným mafiánům.

P.S. Protestoval jsem vůči prohlášení ČBK uveřejněném v KT 6/2011, kritizujícím akci lékařů.
08. 02. 2011 | 17:11

Aleš Vyhnal napsal(a):

Myslím, že celá řada chorobných výmětů v této diskusi má základ ve špatné osobní zkušenosti s nějakým lékařem. Avšak to může být způsobeno právě tím, že nemocniční lékaři jsou tak špatně placeni. Jistě, není větší hanebnosti, než je kapitalismus, ale buďmě k sobě upřímní: Kdo z nás skutečně majetkem a penězi pohrdá a považuje je za hodnotné asi jako psí lejno? Lékaři nejsou lepší, a proto mnoho z těch schopných již dávno odešlo z nemocnice jinam.
08. 02. 2011 | 20:25

Zacheus napsal(a):

Pokud se pamatuji, tak pan profesor Hořejší před časem publikoval pár statí o problémech financování základního výzkumu, resp. vědeckých pracovišť a potažmo i vysokých škol. Tehdy z jeho článků bylo podle mne zřetelně vidět, že má oprávněné obavy o další osud vědeckých pracovišť, svého nevyjímaje. Ale nevzpomínám si, že by on a jeho kolegové, nebo i pedagogové z vysokých škol ( a že by k tomu měli možná dost subjektivních i objektivních důvodů) vydírali vládu tím,že pokud vývoj nebude podle jejich představ, opustí svá pracoviště, což by fakticky znamenalo podlomení vědeckého výzkumu i činnosti vysokých škol.

Proto dost dobře nechápu jeho nynější obdiv k organizátorům protestů některých lékařů. Samozřejmě, že se mohou oprávněně cítit dotčení a nedoceněni. Obávám se ale, že stejný pocit mohou mít ( kromě lidí typu pana Krejčíře, Pitra a dalších miliardářů a milionářů, kteří se ke svému majetku jistě domohli "poctivou prací") i mnozí ostatní, včetně například řadových hasičů, policistů, zdravotních sester nebo třeba prodavaček v supermarketech. Mají i oni "poděkovat a odejít"?
Vláda ( ať už o ní máme iluze či nikoliv) přece jen nabídla lékařům 2 mld. Kč. To zase není tak úplně málo. Nekolegiální řev odborových předáků při myšlence, že by půl miliardy mohly dostat sestry ( bez nichž by to lékaři mohli zabalit i bez svých protestů), podle mne morálně protestující lékaře diskvalifikoval. I při vyhroceném jednání je přece nutná ochota ke kompromisu. Kdyby John F. Kennedy a N.S. Chruščov v daleko závažnější a složitější kause v době karibské krize neprojevili ochotu ke kompromisu, tak bychom zde už asi nebyli. Neměli by tedy tuto ochotu projevit i panem profesorem obdivovaní pánové Engel a Kubek?

A není cynismem prvního řádu heslo "Náš odchod - váš exitus?". To je hodné obdivu? Není důkazem o stavu morálky některých lékařů skutečnost, že jim je zjevně jedno, jestli pár pacientů díky jejich protestní akci zemře? To je také hodné obdivu? Zase takoví chudáci protestující lékaři opravdu nejsou.

"Žít! A jednat tak,aby i ostatní žili" - napsala ruská básnířka Marina Cvetajevová.
08. 02. 2011 | 21:11

ujo napsal(a):

pro Pípu.
myslíte, že ten primář je taky v DO? Sotva
08. 02. 2011 | 22:12

Anita napsal(a):

Základ pro spolehlivé řízení práce stačí shrnout do 3 bodů
-plánovaní
-systematičnost
-kontrola

Upozorňuji, že jsem nikdy nebyla v žádné straně ani komunistické a nikterak s touto stranou nesmýšlím.
Ač bylo plánovaní pětiletky NH často posměchem, dnes se ukazuje, že jakákoliv dnešní činnost bez plánů na příští léta má za následek zhroucení veškeré dosavadní činnosti za 20let našeho hospodaření.

Letos opět je sčítaní lidí, reklama hovoří - ať víme, kde vám máme přistavět autobus, vlak, hřiště pro vaše děti- kdo to vymyslel, nevím a nebudu raději blbost tohoto sloganu komentovat.
Uznala bych však, kdyby bylo ve sloganu napsáno - ať tušíme, kde budou ve kterých krajích,okresech potřeba zachovat nemocnice, specializovaná zdravotnická zařízení, ať máme představu kolik je potřeba nechat vystudovat lékařů a to s návaznosti podle budoucí potřeby odborných specialistů (např. stomatologů, pediatrů,...) a to tak, aby byla průběžně obnovováno generační doplňování pro budoucnost.
Takto zřetelně by mělo být vše do budoucnosti připraveno a to ve všech odborech našeho hospodářství a nemohlo se stát, že v našem státě je více právníků než lékařů či učitelů a pod.

Základem pro úspěšné řízení je důmyslně a smyslplně vytvořený plán s jasně stanovenými cíly a termíny jeho plnění. Pokud však se v ministerských křeslech střídají ministři častěji než moje boty a každý z nich si upřednostňuje své vlastní vize "ambice", pak se nelze divit, že veškerý systém se hroutí.
Zatím si zatím každý ministr chtěl postavit svůj pomníček, bohužel nikdy se mu nepodařilo ho dostavět, zbylo po nich jen plno trosek, paskvilů nedodělků a to vše za nemalý peníz.
Pokud by ministři,byli zodpovědni za důsledné plnění stanoveného plánu, který by jasně vycházel z potřeb obyvatel a byl stanoven na základech návrhů lidí zdola, tedy vycházející z praxe, nebylo by možno tolik prošustrovat peněz na jejich invence.
Pokud budou voliči upřednostňovat volby pouze podle stran a nepřihlížet na osobnosti jednotlivých kandidátů, tak aby si opravdu zjistil přesně koho vlastně volí budeme stále jen v bludném kruhu. Každý kandidát by měl mít u svého jména reference, co udělal a čím byl a bude užitečný, pokud bude zvolen. Každý zvolený politik by měl dobrobovolně a průběžně lidi informovat jako prospěšnou činnost v politice koná.
08. 02. 2011 | 23:51

Karel Mueller napsal(a):

Anita:

Máte samozřejmě pravdu.
Ale pokud chcete udělat jakýkoliv plán rozvoje, tak musíte mí nástroje, kterými ho budete realizovat. Především musíte kontrolovat ekonomiku a finance.
09. 02. 2011 | 01:32

Anita napsal(a):

Karel Mueller
To bezpochyby, zaměřila jsem se na důsledek neplánování. Nechápu, jak renomovaní manažeři vůbec mohou dopustit, že se jen vykrádá, rozčarovává,buď nejsou vůbec připuštěni ke své práci a nebo jim to asi takto vyhovuje, třeba se u své práce i dobře umažou. Škoda, že jsou to peníze nás všech a oni nemají žádnou odpovědnost.
09. 02. 2011 | 13:47

karli napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Hořejšího a děkuji za jeho zveřejnění, jež je pro mě posilou.
Dovolím si citovat též Daniela Rause z poslechu Radiožurnálu 5.2. dopoledne:
Buď budou platy lékařů vysoké a finanční úniky ze systému nízké, nebo naopak: vysoké budou úniky a platy lékařů nízké. Jiná možnost neexistuje a českou realitou je, žel, ten horší případ. Dřív nebo později musela nastat kolize – a je otázka, jaké řešení se pro ni najde – krátkodobé nebo trvalé?
09. 02. 2011 | 17:50

karli napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Hořejšího a děkuji za jeho zveřejnění, jež je pro mě posilou.
Dovolím si citovat též Daniela Rause z poslechu Radiožurnálu 5.2. dopoledne:
Buď budou platy lékařů vysoké a finanční úniky ze systému nízké, nebo naopak: vysoké budou úniky a platy lékařů nízké. Jiná možnost neexistuje a českou realitou je, žel, ten horší případ. Dřív nebo později musela nastat kolize – a je otázka, jaké řešení se pro ni najde – krátkodobé nebo trvalé?
09. 02. 2011 | 17:52

karli napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Hořejšího a děkuji za jeho zveřejnění, jež je pro mě posilou.
Dovolím si citovat též Daniela Rause z poslechu Radiožurnálu 5.2. dopoledne:
Buď budou platy lékařů vysoké a finanční úniky ze systému nízké, nebo naopak: vysoké budou úniky a platy lékařů nízké. Jiná možnost neexistuje a českou realitou je, žel, ten horší případ. Dřív nebo později musela nastat kolize – a je otázka, jaké řešení se pro ni najde – krátkodobé nebo trvalé?
09. 02. 2011 | 17:52

karli napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Hořejšího a děkuji za jeho zveřejnění, jež je pro mě posilou.
Dovolím si citovat též Daniela Rause z poslechu Radiožurnálu 5.2. dopoledne:
Buď budou platy lékařů vysoké a finanční úniky ze systému nízké, nebo naopak: vysoké budou úniky a platy lékařů nízké. Jiná možnost neexistuje a českou realitou je, žel, ten horší případ. Dřív nebo později musela nastat kolize – a je otázka, jaké řešení se pro ni najde – krátkodobé nebo trvalé?
09. 02. 2011 | 17:55

karli napsal(a):

Souhlasím s názorem pana Hořejšího a děkuji za jeho zveřejnění, jež je pro mě posilou.
Dovolím si citovat též Daniela Rause z poslechu Radiožurnálu 5.2. dopoledne:
Buď budou platy lékařů vysoké a finanční úniky ze systému nízké, nebo naopak: vysoké budou úniky a platy lékařů nízké. Jiná možnost neexistuje a českou realitou je, žel, ten horší případ. Dřív nebo později musela nastat kolize – a je otázka, jaké řešení se pro ni najde – krátkodobé nebo trvalé?
09. 02. 2011 | 17:56

Anita napsal(a):

karli
Se vám zaseknul gramofon? Nebo píšete pro každého zvlášť :•)
09. 02. 2011 | 23:21

franta66 napsal(a):

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1299
A to vše bylo postaveno určitě bez "kulichů",za přísného dozoru pana profesora, po zcela čistém tendru na dodavatele a tudíž bez korupce. Věřte tomu. Pan profesor je toho zárukou.
10. 02. 2011 | 20:49

vaclavhorejsi napsal(a):

franta66:

"http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=1299
A to vše bylo postaveno určitě bez "kulichů",za přísného dozoru pana profesora, po zcela čistém tendru na dodavatele a tudíž bez korupce."

Samozrejme, jak jinak.
Dekuji, ze jste na to pravdive poukazal!

..
10. 02. 2011 | 21:01

Jemnický napsal(a):

Zecheus

Stav korupce a politického mafiánství přerostl únosnou mez a daňové možnosti. Pokud budou protestovat vědci, síla protestu se účinně neprojeví v reálném časovém období a politici se jen zasmějí, sníží dotace na vědu jako trest těm zbytečným budižkničemům, zatěžujícím státní rozpočet.
Vřed praskl, když lékaři řekli dost.
To, co prof. Hořejší ve svém blogu popisuje, zejména manipulátorství a servilitu tisku, je naprostá pravda.

Pokud někdo miluje staromilsky obrázek chudého kantora v chatrném kabátku s houslemi pod paží, pošetilého vědce se suchou houskou v kapse děravého propáleného saka, lékaře v rezavé škodovce běhajícího mezi atestacemi po opravářích praček a autoservisy, tak prosím. President asi takovou představu má. Takto ale nevypadá moderní na technologiích založená společnost.

Protest lékařů míří na citlivá místa zkorumpovaného systému, proto ten povyk. Může rozhýbat, a věřím, že rozhýbá otupělou občanskou společnost, která se bude chtít odvšivit a zbavit politických parazitů.

Jemnický
11. 02. 2011 | 23:16

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Diky, bratre Jemnicky!

..
12. 02. 2011 | 09:59

Jetvart napsal(a):

Pane Hořejší, dost mne váš článek zklamal. Čekal jsem více objektivity. Pokud někoho obviníte z toho, že uvádí nepravdivé podklady a lže, čekal bych, že to doložíte pravdivýmy čísly, obzvláště pokud to píše vědec. Peníze nebo život, jak by se česky řeklo náš exitus váš exodus, jde daleko za podnikavé chování. Pokud by například lékaři stávkovali, nevyhli by se pravděpodobně žalobám lidí s nenávratně poškozeným zdravím, či pozůstalých. Domnívám se, že jste p. Michálka který odmítl osobní prospěch a hájil naše peníze hrubě urazil pokud ho stavíte na jednu rovinu s vyděrači hledajícími osobní prospěch, ale asi je těžké zachovat objektivitu když je dcerka lékařka. Lékařům nejde o boj s korupcí, ale o snahu urvat si pro sebe. Který lékař nebo primář podal na své nadřízené trestní oznámení?
21. 02. 2011 | 02:45

KB napsal(a):

nejsem si jisty, ze zvyseni platu zlepsi systemove selhani zdravotniho systemu, ktere bylo tunelovano 20 let za ticheho prihlizeni LOK a ČLK. Nejprve je poteba odstranit pricinu a pote nasledne navysit odmeny. Tak to probiha v kazde samostatne fungujici firme. Vyse/nize platu lekaru neni pricinou onoho selhani tudiz jeji zmena nepovede k naprave.
25. 02. 2011 | 10:46

Borochovský napsal(a):

Pane profesore Hořejší.
Největším marodem v tomto státě je zdravotnictví.A skončená protestní akce lékařů určitě nepřispěla k jeho léčbě.
05. 03. 2011 | 01:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy