Růžový tank: Bože, jak hluboko jsme klesli...

25. 06. 2011 | 18:00
Přečteno 57427 krát
Nevěřil jsem svým očím, když jsem se před několika dny dozvěděl, že je do Prahy přepravován onen sovětský tank, který kdysi stával jako pomník padlým osvoboditelům Prahy na Smíchově, a který byl před dvaceti lety natřen na růžovo nejprve exhibicionistickým výtvarníkem a poté skupinou poslanců chráněných imunitou. Brzy na to byl takto zhanobený tank přemístěn do muzea vojenské techniky.

To, že se někdo před 20 lety snížil k tak trapnému činu hanobícímu památku těch, kteří za cenu obrovských obětí porazili hitlerovské Německo, se tehdy snad dalo při dobré vůli ospravedlnit jakýmsi pocitem euforie, že jsme se po 20 letech zbavili těch, kteří k nám přijeli v roce 1968 na podobných strojích. I tehdy, v roce 1991, jsem byl tímto stupidním natěračstvím pobouřen, protože jsem ho považoval za urážku těch milionů sovětských vojáků, kteří zahynuli v bojích 2. světové války.
Neschopnost rozlišovat mezi tím, co se stalo v roce 1945 a v roce 1968, mi připadala neuvěřitelná.
Doufal jsem, že tato ostuda postupně vyšumí milosrdným působením času.

Nechápu proto, koho napadlo tuto záležitost opět vytahovat na světlo (s tím, že růžový tank je ještě „vylepšen“ vulgárním „topolánkovským“ vztyčeným prstem).

Před rokem 1989 mě vždycky rozčilovalo, že se při oslavách konce války ignoroval podíl Američanů na osvobození západních Čech.
Nevěřil bych tehdy, že „až se to otočí“, dočkáme se snad ještě horšího falšování dějin. Dnes se v květnových dnech mluví naopak pouze o Američanech...
Samozřejmě by pro poválečný vývoj Československa bylo lepší, kdyby Prahu osvobodili Američané, ale ze známých důvodů se tak nestalo. V každém případě je trapné a lidsky ubohé kvůli tomu bagatelizovat oběti, které přinesli Rusové, Ukrajinci a další národy tehdejšího SSSR (dnes zhusta zvaní „rusáci“).

Mám dojem, že dnešní mladá generace má zcela pokřivenou představu o tom, jakou roli hrál při porážce nacistického Německa Sovětský svaz, a kolik jeho občanů, vojáků i civilistů, přitom zahynulo. Pravděpodobně neví ani o existenci československého armádního sboru v SSSR, nic jim neříkají jména jako Otakar Jaroš, Ludvík Svoboda, Antonín Sochor, Richard Tesařík, Ján Nálepka či Josef Buršík, bitva u Sokolova či karpatsko-dukelská operace. Dnes se nejspíše dočteme pouze to, že "rusáci" kradli hodinky, že Stalin byl horší než Hitler a že konec války byl především ve znamení masového vraždění nevinných německých civilistů.
Myslím, že památka sovětských vojáků se dnes těší větší úctě než u nás i v Německu...

Vím, že to zní poněkud paranoidně, ale těžko se lze ubránit dojmu, že tohle vymývání mozků je cílevědomé a inspiruje se tím známým orwellovským moudrem „ten, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost“.
Nemohu se s tím smířit. Měli bychom se přece chovat jako sebevědomý, svobodný národ, který je schopen dívat se objektivně a spravedlivě na své dějiny i na dějiny Evropy. Neschopnost nebo neochota k takovému čestnému přístupu svědčí o naší malosti a nedospělosti. Nebo možná i o něčem horším.

Jako doplňkovou četbu doporučuji článek G. Murína v Britských listech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

Jeste dodatek.

Vy si autore stezujete na prevazujicimi informacemi v ceskychservrech - podilu zapadni vojenske aktivity -WW-2. Opet ta ublizenost!

Soudruhu nestezujte si!
Medialni subjekt nevlastnite , az ho budete vlastnit ,(se vsemi riziky) urcite svymi nazory ovlivnite 'sumu' obyvatelstva, ale do te doby muzete snad svobodne vyjadrit svuj nazor , coz drive neexistovalo , jestli vas to uklidni mile rad vam nacuram do zkumavky!)))
26. 06. 2011 | 03:16

občan od naproti :-) napsal(a):

je to tak dnes je v módě křivit historické fakta (bylo tomu je a bude)
nicméně je to smutné v době která se samozvaně nazývá demokracií
26. 06. 2011 | 04:12

oh napsal(a):

To PatientOT:
Píšete: "Pokaždé, když z přístavu vyplouvala nějaká německá obchodní loď, bylo každé britské plavidlo zadrženo, dokud se německá loď nedostala z jeho dosahu." A buď vy, nebo autor vašeho zajisté důvěryhodného zdroje, máte tolik drzosti, abyste to vydávali za podporu Německa. Až na to, že to v té době byla obvyklá praxe vyžadovaná mezinárodním námořním právem. Mělo to (spolu s omezením doby, po kterou mohla válečná loď válčícího státu v neutrálním přístavu zůstat) bránit tomu, aby válečné lodě využívaly neutrální přístavy jako základnu pro bojové operace. Úplně stejného zacházení by se britské válečné lodi dočkaly v každém NEUTRÁLNÍM přístavu světa, válečné lodi by nebylo dovoleno vyplout dříve, než 24 hodin po obchodníkovi. A Murmansk v té době byl neutrální přístav. Mimochodem, využitím stejných dohod a paragrafů zdržovali Britové po bitvě u La Platy poškozeného Graffa Spee v Montevideu, aby jejich lehkým křižníkům mohly dorazit posily z Home Fleet. Ani na tom, že válčící stát (Německo) se snažil dovoz strategických surovin směrovat přes území neutrálních států není nic neobvyklého; v Pacifiku a v SSSR byly německé náklady v bezpečí a mimo dosah Britů - zatímco o Atlantiku, kde mělo britské loďstvo převahu, to rozhodně neplatilo. Vyvozovat ze skutečnosti, že Německo se chovalo logicky a nevystavovalo zbytečně svůj zahraniční obchod útokům Britů nebo Francouzů, nějaké zvláštní spojenectví Stalina a Hitlera je opět poněkud zvláštní styl uvažování. A ta vaše slavná Basis Nord byla (stejně jako obchodní výměna Německo-SSSR) právě jedním z důsledků paktu Molotov-Ribbentrop, fungovala od konce r. 1939 a šlo víceméně o kotviště pro obchodní lodě a zásobovací lodě ponorek bez jakéhokoli spojení s ruským vnitrozemím a tedy i bez možnosti zásobování čímkoli od paliva po potraviny - co si tam Němci nedopravili po moři, to tam nebylo k dispozici. Po tom, co Němci v r. 1940 obsadili Norsko a získali tamní vybavené přístavy, byla už prakticky k ničemu.
26. 06. 2011 | 06:37

skeptický napsal(a):

Profesore,

Máte za jedna.
My jsme neklesli.Na to tu máme dobře chráněné elitní soukmenovce specialisty,s kterými si nevíme rady,a kteří ochotně klesnou za nás.Na naše náklady,přirozeně.To je ten národní primitivismus,který tu tak trefně popsal doktor.
Češka

To,že se ruští turisté nad tím tankem nepohoršují,ba po Vašem vysvětlení se smějí,se dá vysvětlit tím,že sem jezdí povětšinou jejich elity,které mají k našim názorově blízko.
Elity všech zemí,spojte se.Raději někde jinde.

Voroshiloff

To o házení ruských pravoslavných obětí na Stalina je prostě pomluva.Přebytečného obyvatelstva se bylo nutno zbavit na nucených pracech,antož po kolektivizaci nebylo možno tolik lidí uživit(to nás asi v dohlednu čeká i tady).

Že se u té selekce motalo náhodou několik gramotných lidí s organizačními schopnostmi? Náhoda.Někdo to dělat musel.
26. 06. 2011 | 06:50

Muk napsal(a):

Stále mě mě uráží, jako člověka, který žije ve 21. století, názory zdejších blbců o vině nebo nevině celých národů. 95 procent lidí na celém světě chce žít obyčejný život v klidu a míru a něco jako válka je panicky děsí. Tito lidé každý den plní své povinnosti vůči svým blízkým a na nějaké mocenské a dobyvačné cíle ani nepomyslí. Máme tu však 5 procent zatím neléčených psychopatů, kteří nedokáží zapadnout do většinové populace, nerozumí jí a proto se ji snaží pokřivit k obrazu svému. Pro své šílené vize jsou schopni obětovat miliony těch zdravých. Smutné je, že tito šílenci většinou své činy přežijí a jsou schopni škodit dále. Tank na tom smíchovském náměstí vždy jsem bral jako poctu těm obyčejným klukům, co se těšili domů, v tom podobném zemřeli a možná, že s tím co to do nich napálil by si sedli někde v míru na jedno pivčo nebo sklenku vodky. Jsem zvědav, zda jednou bude postaven pomník obyčejným, zdravým lidem, kteří se stali obětí zatím nečeleným šílenců.
26. 06. 2011 | 07:06

dennis napsal(a):

I s panem ministrem Vondrou na cele vidim, ze se pomalu rozjizdi nova volebni kampan. Po velmi oblibenem a vkusnem klipu "Premluv dedka a ba'bu!" prichazi nemene vkusny "Ruzovu tank". Kazdy rezim, ktery to s narodem mysli uprimne, ma i sve verne umelce Ti nejangazovanejsi si samozrejme zaslouzi odmenu. A kazdy takovy rezim ma i sve verne syny a dcery. Tento demokraticky rezim nam jeste tvrde odhali vnitrniho nepritele.
26. 06. 2011 | 07:13

Béda napsal(a):

Zopakuji několik otázek:

1) sečetl již někdo české oběti humanitárních náletů amerických bombardérů na česká města v závěru války?
2) bude následovat taky vystavení růžového amerického bombardéru s prostředníčkem třeba na Letné anebo na náměstí před Pražským hradem?
3) Co autoři krom urážky obětí války sledovali (= Černý, ministr války Vondra a Vojenský historický ústav) tou obscénností? Co byl historický, politický a ekonomický cíl té akce, která se konala těsně před připomínkou výročí největší války v dějinách?
4) vyhodnotí někdo přínos té akce - ekonomický, politický - pro stát a v případě, že šlo o neůčelné vyhození peněz daňových poplatníků - bude žádat o jejich vrácení do rozpočtu a vyvození důsledků? Není teď období šetření a nenazvala se sama vláda vládou rozpočtové odpovědnosti?

Rád bych zde slyšel odpovědi fundovaných obhájců, notoroického plýtvače státních peněz a mystifikátora (Entropa, ProMoPro, růžový tank) ministra války a signatáře zvacího listu č.2 Vondry.
26. 06. 2011 | 07:32

PTP napsal(a):

Poničený hřbitov vandali v nás všech vzbuzuje odpor a tento lidský hyenismus svorně odsuzujeme.Tank byl pomníkem milionů mrtvých vojáků.Obyčejných(otců,matek,synů a dcer i nevinných dětí)lidí.Ten VANDAL který ho před léty natřel na růžovo i ti kteří se na tom podíleli si zaslouží opovržení jako ti co plundrují dnešní místa posledního odpočinku.Odsouzení si zaslouží Vandal(říkající si umělec)který tento památník znesvěcuje znovu.A sním odsoudit idioty(pan Stejskal promine)kteří tento hyenismus povolili.
26. 06. 2011 | 07:42

Prostředníček napsal(a):

...ministr Vondra si skovává své korupční tvářičky za "Růžový tank"...ten prostředníček, zdravice, bude Vondrův, pro nekorupční slušné občany...
26. 06. 2011 | 07:43

Admirál napsal(a):

Cestovatel - "Zapomínáte pane Hořejší že to nebyla Rudá armáda ale Vlasovci,"

Ano, to máte naprostou pravdu, Prahu pomohli lvím podílem zachránit Vlasovci.

Je třeba ale dodat, že nebýt toho, že RA byla na Moravě a v Berlíně, že by Vlasovci namísto zachraňování Prahy dál honili a stříleli po Čechách partizány, židy z transportů a vojenské zběhy.
26. 06. 2011 | 07:57

Béda napsal(a):

dovětek: ...a lobbisty zájmů cizích zahraničních firem na českém ministerstvu.
26. 06. 2011 | 08:10

Admirál napsal(a):

Když pominu, jaký je akce Růžový tank s Vondrovýmm prostředníčkem hnus, stojí za povšimnutí, že je součástí rozsáhlé kampaně českých večejnoprávních médií.

Co je cílem této kampaně? Je to taková "čtvrthodinka nenávisti" Je třeba vytvořit obraz nepřítele? Překrýt zřetelně se rýsující známky totálního rozkladu ČR? Chystáme se na válku s Ruskem a je třeba podnítit zdravou nenávist? Komu to slouží?

Nejlepší odpověď dává Orwell. Stejně by ale stálo zato, se zeptat Vondry.
26. 06. 2011 | 08:14

boomy napsal(a):

Všem těm,kdo se znovu zamýšlejí nad vztahem naší historie k Rusku bych rád připomenul,aby si od všeho nechali nějaký odstup.
to Pocestny: Bravo-skvělý popis.Možná bez příčin.
Měli bychom si uvědomit obrovský rozměr ruského životního prostoru a kolosální délku v něm carských dějin.Náhoda ukončila vládu posledního Romanovce a hodil se emigrant -lidový komisař Lenin,tak málo si Rusové věřili,že mezi sebou najdou z čistě domácích.V dlouhatananánském řetězu carů se náhodně jednou musela objevit porucha,která ho přetrhnula.Nebýt náhody,byla by dnes v Rusku konstituční monarchie.Doporučuji všem překrásný seriál o desítkách dílů-epizod celých ruských dějin na YouTube.com:"Istorija naroda rosijskovo" v desítkách dílů od Karamzina (umřel 1826).Uvidíte tu propastnou různost carů,kdy jeden vyzvedl Rusko do výše,druhý nechal padnout nebo klesnout-podle přízně doby,jeho osudu a schopností.Tak pokračují ruské dějiny dále Stalinem,..-Je osudem Rusa,že se cítí třeba narozen v otepi slámy a náhle se cítí v jícnu sopky.Že táhne jako burlak loď proti proudu Volhy za provazy a lana a o sto let později vypustí do vesmíru koráb.
Nedejme se zmást ruským dneškem.To dnešní- milionář sem ,milionář tam - vskutku pro ani pro Rusy samotné neřeší vůbec nic,pro nás nic neznamená.Budoucnost našeho malého národa je založena jen na přemýšlivosti a společné práci na osudu národním a ne rozmarech štěstěn bohatství.
V dávné minulosti bylo Rusko spojencem těch kdo nás utlačovali:Rakušanů a Němců.Souhlasilo tiše svými cary s pobělohorskou devastací v zájmu společného boje Rakouska,Německa,Anglie,Francie a Ruska proti Turkům.Slavný generál Suvorov své bitvy proti Turkům (jako u pevnosti Izmail na Dunaji) vyhrával spolu s Rakušany apod.Později v druhé polovině 19.století se naši obrozenci i jižní Bulharští a balkánští Slované osobními návštěvami carům připomínali,připomínali jim svůj neblahý osud v rukou carových vojenských germánských spojenců.Než car mohl pomoci více než Bulharům,germánská agrese cara povalila a revoluce usmrtila celou jeho rodinu.Jeho budoucí slovanská mise tak nenastala.Jeho německá manželka končila s ním a čaským legionářům dalo mnoho práce komisaře Trockého přesvědčit,že nejsou nepřáteli bolševiků,aby je pustili přes Vladivostok domů brzy,k rodinám,manželkám,dětem a sourozencům.
26. 06. 2011 | 08:16

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, to je teda dílo čísti si tyto příspěvky. Doporučujeme si Vám sednout na zadnici a znova si po sobě přečíst Váš výplod a položiti si každý sobě otázku: MÁM RÁD VŮBEC LIDI, CO JSOU PRO MNE SPOLUOBČANÉ? A teprva až si to v sobě sami přeberete, tak pak uvažujte teprva o něčem tak bájném jako je KOMUNISMUS, VÍTE? To je totiž etapa společensko-ekonomického vývoje lidstva na světě a bude v tom okamžiku AŽ BUDE ČLOVĚK ČLOVĚKU ČLOVĚKEM. A teď ruku na SRDCE, že nám to ještě moc dlouho nehrozí, podle toho co někteří píší, hovoří a dělají, že? Viz mnozí umělci, politici, politologové, sociologové, filosofové a veškeří napravovatelé světa, kteří ale K TÉ NÁPRAVĚ POTŘEBUJÍ VAŠE PRACHY, jinak bez nich jsou druzí, neschopni vůbec něco vytvořit a ty Vaše schopnosti té tvorby něčeho, spíše všeho, bagatelizují ale přiživují se na nich na 100%, někteří na 1000%. Kam se na ně hrabou STACHANOVCI. Prostě z nich čiší ZÁŠŤ na hony daleko. Zásluhy druhých neumí uznati jen ten, kdo má RÁD JEN SEBE. A dál si nebudeme znechucovat zbytek neděle. A radíme Všem, že KAŽDÝ SE DOČKÁ, KDYŽ SI POČKÁ. Tak teď již čekáme, kdy do toho prásknou ty ODBORY A MY S NIMI, ŽE? A potom se dočkáme všichni ale každý asi něčeho jiného, než si přejeme. No a tomu se říká POKROK alias VÝVOJ. Hezkou neděli přeje 4. odboj a Pepa z depa.
26. 06. 2011 | 08:19

Luba napsal(a):

Pan ředitel Hořejší mj. napsal:

"Mám dojem, že dnešní mladá generace má zcela pokřivenou představu o tom, jakou roli hrál při porážce nacistického Německa Sovětský svaz, a kolik jeho občanů, vojáků i civilistů, přitom zahynulo.

Pravděpodobně neví ani o existenci československého armádního sboru v SSSR, nic jim neříkají jména jako Otakar Jaroš, Ludvík Svoboda, Antonín Sochor, Richard Tesařík, Ján Nálepka či Josef Buršík, bitva u Sokolova či karpatsko-dukelská operace."

Nevím,
jakou představu má o roli SSSR ve 2. sv. válce dnešní mladá generace, zato vím, jak jsem ji měl pokřivenou vlivem ideologické komunistické vymejvárny já.

Nebýt změny poměrů po roce 1989, započaté Gorbačovovou "glasností", nevěděl bych takřka nic o tom, jak byli nekomunističtí účastníci protinacistického odboje a tzv. Zápaďáci perzekuováni, mj. že mnohde sdíleli stejné vězení s esesáky a jinými nepřáteli, proti kterým bojovali.

Nevěděl bych nic o tom, že prvosledové jednotky Wehrmachtu byly zprvu např. Ukrajinci vítáni jako osvoboditelé od rudého teroru.

A nevěděl bych řadu jiných věcí, které o lidech jako takových vypovídají víc, než bychom si přáli a bylo nám milo.
Je hezké žít v pohádkách, ale realita je obyčejně daleko drsnější, ale také zajímavější. A překračuje i svět fantazie.

Pravda,
nějaké náznaky, že se věci mají poněkud jinak, než je nám oficiálními tlampači hlásáno, jsem vnímal.

Třeba jsem u nás na půdě našel jakousi útlou brožurku, vydanou za První republiky, s řadou otřesných fotografií - lidi kost a kůže, černý trh s masem - bylo zřetelně vidět, že se jedná o části lidských těl - byly to fotografie ze "Země, kde zítra znamená již včera". Šlo o hladomor na Ukrajině, a brožurka vyzývala občany k veřejné sbírce na lidi touto humanitární katastrofou postižené.

Jako zvídavý žák jsem se tehdy o tom zmínil ve škole - a byl jsem pak souškou učitelkou o přestávce mezi čtyřma očima napomenut, abych o tom už raději nikomu nevyprávěl. Víc k tomu neřekla.

Její manžel, rovněž učitel na stejné škole, byl za války letcem RAF. A jejich syn emigroval do Anglie. Ale sama naše třídní učitelka byla značně rusofilní a pro-komunistická.
A ředitel té školy byl "po sametu" propuštěn prý proto, že byl zarytý komunista, ač mnoho rodičů proti tomu protestovalo. Přesto v jeho škole mohl učit člověk, který byl "režimu nepřátelský" a který by si jinde díky nevhodnému kádrovému profilu ani neškrtl.

Prostě - reální lidé a jejich osudy jsou mnohem zajímavější, než jsou naše představy o nich. A důvody jejich postojů bývají roztodivné :)
26. 06. 2011 | 08:21

Prostředníček napsal(a):

... korupční tvářičky ministra Vondry se skovávají za "Růžový tank",a Vondrův růžový prostředníček mává na slušné, nekorupční občany Česka už i z Vltavy, nejlepší by bylo tank potopit, aby nám nepřipomínal ani Hitlera, ani Stalina ani naše korupčníky po válce, po sametce ...
26. 06. 2011 | 08:25

Mud.. napsal(a):

Před Ústavem dějin umění AV se v úterý těsně po poledni uskutečnil happening nazvaný Vražda české vědy. Jeho účastníci byli vedeni snahou upozornit na snižování rozpočtu Akademie věd a na omezování základního výzkumu v České republice. Už visí. Figurína představující vědce z Akademie věd byla oběšena na základě rozsudku vyneseného "Nejvyšší radou pro zánik a zábor".

Ono si máslo nevybírá hlavu! Dějiny se neptají. Vidíš vnučko, velcí lidé občas blbnou, vyprávím. Uběhlo čtvrt století, drdivá většina akademiků již umřela, ale oběšenec zde bude navěky. Tvoje babička si jako studentka přivydělávala jako matrace profesorů a docentů a dnes je jako pan prof. Hořejší fanatická moralistka! Studentům v roce 2050 budou ukazovat éru, kdy se cnostní lidé pokoušeli (120 článků prof. Hořejšího) být moudrými mimo svoji kastu. Drtivá většina akademiků v 62 rocích je frustrovaná svojí nicotnou hodnotou. Pane prof. prosím zaveďte na AV uniformovanou povinnost. Od 60 let každý rok se bude muset nosit tmavší a tmavší odstín obleků. Vám je šedesát dva a tak byste měl nosit světle šedý odstín. A každý rok až do 80 let, kdy všichni mají jen černý odstín ho budete měnit. Tank také každý rok měnil virtuálně odstín, až do dnešní doby (62 let) růžové.
26. 06. 2011 | 08:27

Béda napsal(a):

boomy,

co ty pohádky mají společného se sovětským tankem natřeným narůžovo vyzdobeným prostředníčkem?

I když je to od tématu:
- na jedné straně tvrdíte, že ruští carové (mimochodem propojeni s panovníky Evropy pokrevními pouty) pomáhali českým utiskovatelům, na druhé bůhví z čeho dovozujete, že poslední Romanovci chtěli pomáhat utiskovaným národům Hanbsburské říše při svržení monarchie. Osobně se domnívám, že něco takového by bylo to poslední o co by stáli. Byl by to doutnák, který by si zapálili pod vlastní zadnicí.

- období za vlády posledních Romanovců bylo obdobím ruského temna. Prohrané války, revoluční vřava, děsný útisk národů, spodních vrstev, vliv šarlatánů na státní moc, nevzdělanost, ekonomická zaostalost...
26. 06. 2011 | 08:28

Luba napsal(a):

Prostředníčku,
tank do Vltavy neházet!

Válka v Evropě už skončila. Dovedete si představit ten poprask, kdyby do jeho pancíře, skrytého pod hladinou, narazila loď plná německých turistů - trosečníků?
26. 06. 2011 | 08:32

NVS napsal(a):

Pane profesore,
přesné a pravdivé. Díky.
26. 06. 2011 | 08:34

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pepo z depa:
Viděl jsem vás na fotografii v Reflexu. Spolu s odborářem Zavadilem.
Slušelo vám to.
Zavadil je taky příznivec vašich teorií?

Zdraví Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
26. 06. 2011 | 08:37

Inci napsal(a):

No ... a mám zas zvýšenej krevní tlak ... :-(

Nesmyslné stěhování tanku v Praze stálo tolik milionů jako výstavba kanalizace v naší malé vesničce ...

Tahle republika by si žila jako Kuvajt kdyby se od ní odtrhla Praha a Chánov ...
26. 06. 2011 | 08:47

boomy napsal(a):

to Béda:
co považujte za pohádky? Karamzinem věrně a bezvadně sepsanou kdysi dávno ruskou historii? Co má společné celá niť (i historie) s jejím konečkem? Že je to koneček niti.Čílítese asi proto,že Vám osobně se nedaří konec niti historie protáhnout oškem jehly? Aby jste slátal nové iluse? Pro koho to děláte? Ve jménu Velkého Česka? Kdyby nebylo těch dávných carů,nebylo by samostatného a velkého Ruska a nebyl by ani Stalin mu vládnoucí.Chápete vůbec, že historie je dědictví.Od které časové hranice jsou pro Vás,Bédo,dějiny pohádkami a po ní realitou?
Nepsal jsem co poslední car zamýšlel se Slovany,psal jsem čím obrozenci návštěvami u cara osobně ho chtěli v zájmu svých národů inspirovat.
Poslední Romanovci-to má i ty rysy o,kterých píšete,ale to bylo i předtím.Řetěz se přerval v důsledku dějinné epizody,t.j.náhodně.Bez zrady carových příbuzných v Německu na něm byse tak nestalo-to jsem psal.Vez zradyvšech monarchů Evropy ,kteří jim odmítli asyl (a bylo jich tehdyještějako máku).Nepsal jsem že carové Čechy utiskovali,pouze že k tomu mlčeli.Slovanská vzájemnost je idea z pozdní doby,Rodilase hlavně až v druhé polovině 19.století v hlavách obrozenců.Sami češi vztahovali své dějiny a kotvili k silně poněmčeným Přemyslovcům,jejich cítění dlouho neobsahovalo žádnou spojovací niť k Rusům a myslím,že jejich vývoj a problémy dlouho ani neznali,možná ani nesledovali.To těsnější propojení měli poslední Přemyslovci na tehdy už se vzmáhající Kyjevskou Rus,ale spíše Řekové:sestra posledního Turky popraveného byzantského císaře v 16.století se provdala za ruského cara a stala ruskou carevnou.(Krátce před pádem Cařihradu navštívila Řeky i delegace husitů-krále Jiřího z Poděbrad).Azbuku už znala z Řecka.
Lenin a Stalin budou pro lidi za 100 let stejnými figurkami z pohádek jako pro dnešní car Alexander Něvský,Lžidimitrij I,II,III,nebo Ivan Hrozný,Boris Godunov? Děkabristé podobně? Narodnici popravení po atentátu na cara koncem 19.století taktéž? Jména narodniků znáte? Sofie Perovská a další...
26. 06. 2011 | 08:52

boomy napsal(a):

opravuji: ouškem jehly,bez zrady
26. 06. 2011 | 08:55

boomy napsal(a):

opravuji :v 15.století (1451)
26. 06. 2011 | 08:58

Stařeček napsal(a):

že je Černý chudák, to nám předvedl již několikrát. Větší chudáci ovšem jsou ti, co ho financují a podporují. Zažil jsem rok 45, rok 68, i léta po roku 89. Rok 68 a následující léta pro mne byl velkým poučením. Nikdy jsem jej však nespojoval s rokem 45. Větším poučení pro mne však pro život bylo pozvání sovětské armády našimi představiteli, než jejich vlastní "dočasná" přítomnost. To byl až důsledek činů našich politiků. Dnešní politici se ovšem nechovají o mnoho jinak. Také jsou ochotni pro udržení své moci pozvat kohokoli a podepsat cokoli, co jim to umožní. Většiny našich politiků za celou dobu trvání Československa a Česka je těžko si vážit. Vše ostatní už z toho jenom vyplývá. Náš kraj osvobodila rumunská armáda a na našem hřbitově jich posmrtně odpočívá asi dvacítka. Je dobrým vysvědčením naši radních, že se na ně nezapomíná. Je pro mne národní ostudou, když se zapomíná na ty tisíce obyčejných, tehdy sovětských občanů, kteří tu za nás položili životy. Znesvěcením činů těchto mrtvých je však největší ostudou právě těchto našich dnešních politiků. Jestli máme takovou demokracii, že si může dělat kdo chce, co chce. Čekal bych alespoň od těchto politiků, že se od pana Černého budou distancovat.
26. 06. 2011 | 09:02

Béda napsal(a):

boomy,

pokud jste to mínil jako ideu všeslovanství, se kterou se národní buditelé naivně upírali k ruskému báťuškovi a Gosudarju, pak beru zpět. Z toho příspěvku to nebylo vůbec zřejmé.

PS: článek je o růžovém tanku s prostředníčkem. Poslední Romanovci to byl hřebík do rakve carismu na Rusy. Bořili se nikoliv pouze nejnižší vrsrvy ale i střední, které se pokoušely o buržoasní revoluci, která by umožnila provést reformy, které na západě byly provedeny již nejměné před stoletím.
26. 06. 2011 | 09:07

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Boom:
to je ono, ten seriál?
https://www.youtube.com/watch?v=RNs6Fc0AQWM
26. 06. 2011 | 09:09

boomy napsal(a):

to: Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):
To je ono,ale těch odkazů tam je přes sto-podle doby,úseku historie.U všech se nejprve otevírá tatáž kniha,pak podobizna Karamzina
26. 06. 2011 | 09:14

Saltzman napsal(a):

Pražané mají rádi excesy. Je to centrum České kultury a podle toho to i v Praze vypadá. Praha udává směr a tón v umění a všichni Češi mají morální povinnost se dle tohoto příkladu ubírat.

Růžový tank je výraz doby, kdy čtyřprocentní jsou spojováni s růžovou. Ti, co natírali narůžovo, jen vyjadřovali svou orientaci. Nemysleli to zle. To jen občané republiky správně nepochopili umělecký záměr vyjádření postoje umělce k životu a smrti. Občané to ani pochopit nemohli, takhle najednou, když sami nebyli mezi růžovosladce vonícími. Teprve po čase masivního masírování jim to začíná pomaličku docházet. Umělec chtěl vlastně vyjádřit účast čtyřprocentních ve válce proti Hitlerovým vojskům. Tehdy za Stalina se čtyřprocentní totiž zavírali, případně likvidovali. Stalin nebyl osvícený vládce, jako třeba V.Havel a proto neznal, že už v Antice čtyřprocentní byli všeobecně uznávaní za právoplatné občany.

Umělec, jehož jméno záměrně nepíši, abych stejně jako on nedělal mu reklamu, tu hnusnou konzumní prasárnu, ten umělec jen skromně připomněl světu s pomocí levné barvy a cizího majetku - tanku, že ve válkách jsou i oběti jinak sexuálně orientovaných, než jen běžná populace. Umělec rozhodně neměl ten hnusně konzumní záměr se zviditelnit s pomocí levné barvy na cizím majetku!

Praha vede! Natřeme podle jejího vzoru všechno, co jen souvisí s čtyřprocentními, narůžovo levnou barvou. Bude to pak krásné vědět co k čemu patří. Naši, dříve diskriminovaní čtyřprocentní, budou rádi za svou reklamu, které tolik holdují svým okázalým chováním na veřejnosti. Nebudou muset dělat průvody metropolemi a kam jen oko pohlédne, samá růžová coby symbol nové doby.

GO růžoví, GO!
26. 06. 2011 | 09:16

Ládik!!! napsal(a):

Říká se "De mortuis nil nisi bene". Tank pro mě není pomník; pomníkem je mohyla, obelisk, návrší (třeba jako u Waterloo). Tank je zvěrstvo, kdo to vymyslel, není normální. V nenormálnosti jsme žili od 1938. Někteří berou socialististickou epizodu jako etalon normálu - z toho pohledu je růžový tank tvůrčím dílem. Pro mě to je nepochopitelné. Stejně jako sraní v Národní galerii, to prý je také umění.
26. 06. 2011 | 09:17

Béda napsal(a):

Ládík!!!

pokud tank není uměleckým dílem (a já se k vašemu tvrzení v tomto ohledu připojuji a souhlasím s ním) ale symbolem - v tomto případě konce války a padlých v ní. Proč si tedy tank vzal do prádla "umělec" Černý? Stal se snad tank po provedení jeho úprav = růžová barva - prostředníček uměleckým dílem?

Co má mít s něčím takovým společného ministr obrany? A historický ústav?
26. 06. 2011 | 09:29

boomy napsal(a):

to Béda: s tím lze souhlasit
Poslednímu Romanovci se podařilo odrazit obratně i krutě první ruskou revoluci 1905 a vše odnášeli životy a nepopularitou ministři,carská gloriola ještě trvala.Car jí podpořil osobní účastí na frontě s Němci i s dcerami,tím zamazal trapnost jeho dřívějšího pokusu (1908) dobýt z moře Japonsko.
Jenže roku 1917 se car chtěl vzdát Dumy,zdaleka nebo vůbec ne bolševického parlamentu a to se mu stalo osudným.Rozpuštěná Duma se vzchopila a zatkla ho.Příčin carovy chyby osobní ve svůj neprospěch bylo více,mj.že se krátce v té době uvažovalo ho zaměnit na carském stolci jeho příbutným velknížetem,tuším jménem Michal,který byl v té záležitosti opozicí kontaktován.Jeho odmítnutí funkce podrazilo nohy osudu carské rodiny definitivně.Nelze,tuším říci,že bolševiky později také zatčená Duma,při roztržce s carem mu kladla přímo snad ne nemožné podmínky,ultimáta jako spíše na něj vyvíjela jemu nepříjemný tlak.Carse cítil omezován ve svých tradičních právech a poručníkován Dumou nespravedlivě o to více,žese cítil vlastencem se zásluhami z fronty,kterou stále osobně řídil.A vojáci,to je málo známý fakt,byli vlastenečtí na frontě.
Car neodhadl,že mu jde o život,nechtěl armádu odpouta z fronty ku své pomoci,přecenil svou momentální pozici bez ní.O rok později mohl celé Dumě setnout hlavu,až by použil věrného generála Kornilova.A bolševici by ze skrýší ani nevykoukli a nevylezli.Jenže Kornilov přispěchal zatčenému carovi na pomoc až v létě 1917,o pár měsíců později,a byl příčinou růstu prudkého odporu proti carovi,který dočasně spojil Kerenského Dumu s bolševiky.Kornilova společnými silami odrazili.Od vstupu Kornilova hrál Petrohradský sovět roli rovnocennou s Dumou,byly tu dvě politická centra,druhé nakonec zvítězilo v Petrohradě.
26. 06. 2011 | 09:31

voroshilov napsal(a):

Vzdy vyleze nejaky boomy ktery bude prekrucovat dejiny a odesilat na Karamzina ktery take byl jeste ten lhar,carsky dvorni patolizal Romanovcu.
26. 06. 2011 | 09:32

boomy napsal(a):

opravuji na "odpoutat"
26. 06. 2011 | 09:34

voroshilov napsal(a):

Luba take nezklame,ma jeste malo trizneni lidovych pohadek,tak ty Ukrajinci(banderovci)ktere vitali nemecke vojaky na zacatku valky na konci one strileli nemcum do zad.
26. 06. 2011 | 09:39

Občan napsal(a):

To Kralupák:

Ano, americké "osvobozování" bylo skutečně důkladné - červen 1944 a leden 1945 kompletně vybombardované Záluží u Litvínova (chemička), červen 1944 Bratislava (chemička), prosinec 1944 plzeňský Prazdroj, duben 1945 plzeňská Škodovka, duben a květen 1945 rafinérie v Mostě a kolem něho, únor a březen 1945 - bombardována nádraží, továrny, nemocnice a jejich okolí v Praze, únor 1945 bombardovány chemičky v Mostě a Ústí nad Labem, duben 1945 - Kolín (chemička), duben 1945 - Pardubice (chemička), duben 1945 - Zbrojovka Brno, duben 1945 - Baťovy závody ve Zlíně.

To vše v době, kdy už bylo zcela jasné, že Německo válku prohraje, resp. prohrálo. Všechny nálety měly jediný cíl - zničit průmyslovou infrastrukturu v zemi, která na základě jaltských dohod spadla do "ruské zóny".

Spojenci však vraždili a škodili i jinak - např. útoky "hloubkařů" na civilní vlaky, autobusy a dokonce i koňské povozy.

Ani jedno "spojenecké" bombardování nemělo za cíl vojenské objekty. VŽDY se jednalo o klíčové objekty průmyslové, dopravní a ryze civilní.
ANI JEDNOU přitom nebombardovali "spojenci" např. příjezdové komunikace ke koncentračním a vyhlazovacím táborům, tábory samotné a jen zcela výjimečně bombardovali továrny, v nichž otročili vězňové těchto táborů.
26. 06. 2011 | 09:40

Miloš Sainer napsal(a):

Nevím jestli ubožáky kteří obhajují či se obdivují hanobení památníků Rudé armády mám odsuzovat či je litovat-určitě jsou to buď obyčejní pitomci nebo pohrobci fašistů,8 května 1945 ustupující vojska wermachtu a SS ještě v Praze vraždila a mučila,uřezané uši,vypíchnuté oči,rozpárané břicha viz.Barrandov údolí pamětní desky,vraždy a mučení našich občanů ve Filmových atelierech atd.Z kasáren SS nahoru na Slivenec tahla hroda SS a utíkala na Západ-nyní otázka proč vrazi utíkali na Západ????????????Máma nás děti vzala v zoufalství na barikádu v Novém Slivenci kde byla hrstka občanů s lehkými zbraněmi,ráno 9 května se za rachotu objevilo před barikádou červené světélko,všichni se loučili,čekali SS a byl to sovětský tank který nám zachránil život před vrahy z SS,spojovat 1945 s 1968 je ubohost,nesoulasil jsem s okupací 1968 jako nesouhlasím s okupaci Afga a Iraku,Koreje,Vietnamu,Kypru,Kosova atd.Pan Vondra je skutečně podlý člověk a darebák ale pokud 50 procent národa podporuje zločince a darebáky svědčí to o kvalitě národa.Na hroby padlých se neplive,v kontrastu kdy se opravují hroby wermachtu a SS,kdy se omlouváme Sudeťákům,vyznamenáme vrahy Mašíny dokazujeme jen jak hluboce klesla morální úroveň národa a hlavně vůdců typu Vondry,Havla,Bendy,Rumla,Štětiny atd.
Med má schopnost vytěsnit nečistoty sám a musím jen doufat že také národ český se zbaví také svinstva a špinavců dnes na př.reprezentovaný právě darebákem Vondrou!
26. 06. 2011 | 09:55

žena napsal(a):

Pane profesore,

vidím to stejně jako Vy. Jen bych měla drobnou poznámku.
Píšete:
"Vím, že to zní poněkud paranoidně, ale těžko se lze ubránit dojmu, že tohle vymývání mozků je cílevědomé a inspiruje se tím známým orwellovským moudrem „ten, kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost“.
Nemohu se s tím smířit. Měli bychom se přece chovat jako sebevědomý, svobodný národ, který je schopen dívat se objektivně a spravedlivě na své dějiny i na dějiny Evropy. Neschopnost nebo neochota k takovému čestnému přístupu svědčí o naší malosti a nedospělosti. Nebo možná i o něčem horším."

Podle mě bychom se měli chovat jako sebevědomí, svobodní, čestní, přemýšliví a moudří občané. Pak bychom i jako národ takto vystupovali.
26. 06. 2011 | 09:56

Luba napsal(a):

vorošilove,
Ukrajinci si za SSSR věru nejásali:

"Ukrajinský hladomor let 1932–1933 (ukrajinsky Голодомор) byl hladomor na územích obývaných převážně etnickými Ukrajinci cíleně způsobený politikou Sovětského svazu. Odhady počtu obětí se v historických pracích pohybují mezi 2,6 milióny a 3,5 milióny; objevují se však i vyšší odhady.

Ukrajina hladomor oficiálně prohlásila za akt genocidy a takto jej chápou i některé další státy včetně Česka. Sovětská vláda se veškeré zprávy o hladomoru snažila popírat a bagatelizovat."

Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajin%C4%9B

Hladomor na Ukrajine bola prvá veľká katastrofa ukrajinského obyvateľstva od vzniku Sovietskeho zväzu v roku 1922. Najsmutnejšie na celej udalosti bolo to, že sa celej tragédií hladomoru dalo predísť. Stravy bolo dostatok, avšak štát systematicky konfiškoval jej väčšinu pre vlasné potreby. (...)

Navyše o ľahostajnosti režimu k ľudskému utrpeniu, cenou ktorých sa uskutočňovala Stalinova politika, svedčil rad opatrení, ktoré vláda Sovietskeho zväzu v roku 1932 začala uskutočňovať.

V auguste toho roku stranícki aktivisti dostali právo skonfiškovať zrno v kolchozoch a ten istý mesiac bol prijatý aj hanebný zákon, ktorý určoval trest smrti v prípade rozkrádania „socialistického majetku“.

Pri zmiernení podmienok sa takéto „protištátne zločiny“ trestali 10 rokmi nútených prác v gulagoch. Aby roľníci neopúšťali svoje kolchozy a nehľadali si stravu niekde inde, nakoľko v novembri roku 1932 bol zavedený zákon, ktorý zakazoval roľníkom čerpať zrno, až kým nebude splnený plán štátnych zásob, bol zavedený tzv. režim vnútorných pasov.

Hladomor, ktorý sa počas roku 1932 postupne rozširoval, dosiahol svoj vrchol začiatkom roka 1933, kedy mala päťčlenná roľnícka rodina k dispozícii na konzumáciu 80 kg zrna (1,7 kg/os.), a to do nasledujúcej úrody. V prípadoch, keď obilie nezvýšilo, roľníci jedli mačky, psov, myši, kôru, listy, ba dokonca splašky. Často sa ľudia nevyhli ani kanibalizmu.

Aj napriek tomuto, stranícki aktivisti pokračovali v konfiškovaní chleba bez toho, aby brali ohľad na dôsledky hladomoru v dedinách, v ktorých obyvateľstvo postupne vymieralo.

Stalin a jeho spolupracovníci sa, samozrejme, na všetko pozerali úplne inak:

„Medzi roľníkmi a našou mocou pokračuje tvrdý boj. Je to boj na život a na smrť. Tento rok sa stal skúškou našej sily a ich vytrvalosti. Hladomor im ukázal, kto je tu domáci pán. Hladomor stál milióny životov ľudí, avšak systém kolchozov zostane fungovať navždy. My sme vyhrali vojnu!“

Sovietske archívne materiály o hrozivých výsledkoch hladomoru na Ukrajine zaryto mlčia alebo sú nedostupné.

Preto je zložité zistiť, koľko ľudí počas rokov 1932 - 1933 umrelo. Odhaduje sa však, na základe demografického výpočtu Ukrajincov, že to na Ukrajine mohlo byť až 3 - 6 miliónov ľudí.

Boli však aj oblasti, ktoré hladomor rokov 1932 - 1933 vôbec nepostihol, najviac však utrpela Ukrajina. Jeden z faktorov prečo tomu bolo tak, pramení v prvej päťročnici, v ktorej sa píše, že:
„Ukrajina bude slúžiť ako kolosálne laboratórium pokusom nových foriem sociálno-ekonomickej a výrobno-technickej prestavby vidieckej ekonomiky celého Sovietskeho zväzu.“

Navyše Ukrajinci boli vždy tradiční zemepáni a hrdo sa bránili kolektivizácii svojho majetku. Preto práve na Ukrajine - tak ako nikde inde - komunistický režim uskutočňoval svoju politiku so všetkými jej hrôzostrašnými následkami rýchlejšie, než v ostatných republikách.

Hladomor na Ukrajine bol pre Stalina prostriedkom oslabenia ukrajinského nacionalizmu. Je pochopiteľné, že spojenie nacionalizmu s roľníctvom neostalo bez povšimnutia sovietskeho vedenia. Stalin hovorieval, že „roľnícka otázka bola základom jadra národnej otázky... Vo svojej podstate sa národná otázka rovnala otázke roľníckej.“

Preto možno prísť k záveru, že Stalin pokladal v lepšom prípade smrť miliónov ľudí za nevyhnutnú cenu industrializácie a hladom bojoval proti všetkým nepriateľom v tejto obzvlášť neobľúbenej časti Sovietskeho zväzu akou Ukrajina vždy bola.

Niektoré zahraničné periodiká západných krajín tiež zamĺčali jeho veľkolepý rozmer. Mnohí ľudia na západe totiž ťažko dokázali pochopiť, že v tom čase, keď sa v Sovietskom zväze exportovalo zrno a odmietala sa zahraničný pomoc, môže na Ukrajine dôjsť k hladomoru. Vtedajšia situácia v Sovietskom zväze tomu však nasvedčovala."

Zdroj:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hladomor_na_Ukrajine
26. 06. 2011 | 10:00

.Ivan Hochmann napsal(a):

Pane profesore,

o jakém to sebevědomém a svobodném národě hovoříte v posledním odstavci??

Český národ?
Tak se podívejme zblízka:
Pomineme dobu panské zrady na králi Jiříkovi,Bílou Horu a její následky,Habsburské jařmo a ruskou okupaci.

Stačí se podívat podrobně jak se choval tento "národ" v době "rozvinuté socialistické společnosti".
To jsou ještě dostupmé nezmanipulované informace pro mladou generaci.Nás staré lidi masírovat nemusíte,je to vcelku zbytečné.

No schválně - koukněme se do nedávné minulosti:

Z 15 milionů obyvatel Československé Lidově Demokratické ,později Socialistické Republiky byly 3miliony KOMUNISTŮ!(včetně starců žen a dětí)
Kdo nebyl komunista,byl registrovaný konfident socialistického gestapa - StB(Státní tajné Bezpečnosti).
Další exoti se etablovali v Ozbrojených Milicích (úderné pěsti dělnické třídy),nebo ve vyzbrojeném Svazarmu(občanské sdružení přátel s armádou),nebo ve vyzbrojených mysliveckých spolcích (ekvivalentem jako rolnická pěst socialistického zemědělství.)
A spousta dalších bolševiky kontrolovaných "spolků".
Nemluvě o socialistické armádě a SNB(Sboru Národní Bezpečnosti!)

Další klín do hlavy je úžasné množství spolupracovníků StB, řečených to udavačů a placených fizlů Bretschneiderů,či
placených konfidentů v Uličních Výborech.

O zmanipulované a groteskní informační soustavě od lživého tisku,stupidního ČSL Rozhlasu, a jediné monopolní Státní Televizi.(Však máte možnost se podívat o poslechnout jejich debilní až sprosté komentáře ke všemu čím se dalo zmanipulovat zbytek společnosti v retrosprktivních pořadech současné ČT)

Všichni chodili houfně jako stádo volit komunisty a ti jim pak za to čtyři následující roky vymývali hlavy ze smradlavého chlívu Národního Shromáždění a dementního úřadu vlády.
Všechny zrůdnosti byly už dopředu vymyšleny a schváleny v Hegenbartových(Slánského) sekretariátěch a uvedeny na scénu s požehnánim ÚV KSČ.(Ustředního Výboru Komunistické Strany Československa).
*********************************
Má cenu hovořit dál?.......
Raději povím jednu z básní Národního barda Karla Kryla:

Nad mozkem poslušnost,a nad rozumem víra,
a správná příslušnost je víc než v botě díra,
mámu jsme zapřeli a brácha zapřel tátu,
někdo se odstřelí a jinejm zlámem hnátu.

Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce,
každý z nás znal,že zvěř se stane z lovce,
Každý však šel a na chytrost měl štempl,
náš cíl se skvěl,jsi proti tak jsi lempl.

Na oči slepotu,sám do uší dáš vatu,
je z tebe despota a syna dáváš katu,
k dobrému příteli zas obracíš se zády,
a když ho odstřelí po smrti dáš mu řády.

Žene vás čert,zas jdete jako ovce,
není to žert,zas jdete jako ovce,
přítel je skřet a nad rozumem víra,
Vpřed jenom vpřed,vpřed jenom vpřed,
.....s vpředu smrdí síra !
***********************

Tak o jakém to skvělém národu tady s takovým pathosem hovoříte?
Raději Mlčte!
A RŮŽOVÝ TANK je to poslední co by mě mělo údajně znepokojovat.
Jenže každý jsme jiný a vidíme něco jiného,že pane profesore?

Takže sbohem.Ivan.
26. 06. 2011 | 10:00

voják napsal(a):

David Černý ? A jo, to je ten ružový chruňo. A ten, kdo vymyslel přemístění tanku, tak ten by měl z vlastní kapsy hradit všechny náklady s tím spojeny. To musí být taky pořádnej chuj. Takové debily se můžou narodit jenom v Česku. A oba ať vylížou padlým ruským vojákům prdel.
26. 06. 2011 | 10:03

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Václave, umění má vzbuzovat také emoce, a to se, alespoň pod tvým blogem, povedlo. Ateista, estét, znalec umění a historie nám hrozí svou milicionářskou pěstí, potrhlý generál Vorošilov pořádá politická školení mužstva, na Občana sedají jeho "můzy" a chce mi natřít barák na růžovo (to by se na paneláku nadřel).

Jak jsem napsal výše (25. 06. 2011 | 20:14), ten vztyčený prst je vzkaz od těch padlých mladých mužů, Karla Kryla a také dnešní mladé generace.

Moderní umění si nepotrpí na výtvarnost, pracuje se symboly a jejich kombinacemi.

Fuck off-Pink-Tank

Skoro jako výtvarné Haiku

S pozdravem,

Jemnický
26. 06. 2011 | 10:04

voroshilov napsal(a):

Luba:
No,no,opakujte propagandu banderovskych nedobitku a americkych lokaju jako Juscenko nebo ta copata krava co je ted pred soudem.Od lidi ktere utrpeli plne politicke a ekonomicke fiasko a jedine co jim zustalo plivat na Rusko/SSSR a prepisovat dejiny.

Mimochodem vitali Nemce na Zapadni Ukrajine ktera patrila Polsku,takze jaky sovetsky hladomor?
26. 06. 2011 | 10:07

Béda napsal(a):

Myslím, že neschopnost dívat se nezaujatě na dějiny, neschopnost věcně a kriticky hodnotit proběhlé jevy se stala trvale přítomným jevem v české historiografii. Subjektivní adorace a nekritická glorifikace mocnosti, která je právě na výsluní dominance a historický odezdikezdismus se staly charakteristikou české politiky a účelového přepisování dějin od r. 1948. Tento trend zůstal zachován a v současném období nabývá doslova netušených rozměrů. Dá se říct, že v některých ohledech překonává i komunistickou historiografii a papaláše.
26. 06. 2011 | 10:10

Helena napsal(a):

Pane profesore,
děkuju za blog. Vypsal jste v něm, co mi tolik vadí – falšování historie i současná trapná provokace s růžovým tankem. Mám tu něco pro humoristku paní Češku, která včera ve 20:10 napsala (nebo je to pan Češka, který napsal?):

1/ Pražské povstání trvalo od 5. do 7. května 1945.
2/ 9.5. do Prahy vstoupila Rudá armáda, v Holečkově ul. byl první tank zasažen ještě neodzbrojenou domobranou a opravdu první posádka byla zabita, tank byl zničen a zešrotován.

K tomu konci povstání i k tanku v Holečkově ulici už odpověděl Suchec, ale já bych přece k časovým údajům přidala dva odstavce z novin Práce ze středy 16. května 1945 ze strany 5 (7.5.1945 bylo pondělí, 9.5. středa),:
„Jeden útvar vojenských SS se usadil v budovách za pražským Hradem, mezi Jelením příkopem a Mariánskými hradbami, odkud šířil na všechny strany hrůzu. Když SS-mani po bojích odtáhli, na severním svahu Jeleního příkopu bylo nalezeno 15 poházených mrtvol chlapců kolem 18 až 20 let v krátkých kalhotech, v trampských kazajkách nebo svetrech a plátěných střevících. Všichni měli střelnou ránu v týle, někteří mimo to rozříznutá břicha, jeden strašlivou zející ránu v zadní části těla. Zaměstnanci hradní správy ještě bledí a chvějící se po prožité hrůze vypovídají, co viděli z oken, vedoucích do Jeleního příkopu a k nádvoří před Míčovnou. V úterý odpoledne vždy několik SS-manů s automatickými pistolemi v rukou hnalo před sebou skupinu chlapců, kteří museli běžet poklusem se vzpaženýma rukama. U Míčovny pak byli pobiti zezadu ranami z pistolí a umírající dobiti pažbami. Potom SS-mani skopli oběti se stráně do Jeleního příkopu.“
„Ve středu ve 4 hodiny ráno vtrhl oddíl SS do statku Rajchnetky na pankrácké pláni a odvedl všechny přítomné muže na pole k Doudlebské ulici. Ráno, když SS odtáhli, byla v rohu pole při samé ulici nalezena jáma a v ní leželo mělce zaházeno 23 mrtvol, všechny tváří dolů, hlavami k jedné straně Všichni měli hlavy rozbity a zdeformovány, zřejmě pažbou, a mimo to střelné rány, ponejvíce v týle. Většina byla způsobena střelami dum-dum, neboť hlavy byly v nosní části trychtýřovitě rozervány.“
26. 06. 2011 | 10:12

Ivan napsal(a):

Vidno, že není zájem na tom, aby tento národ měl nějaké sebevědomí. Ptejme se proč. Jedno je jasné, že naši vládní představitelé a političtí představitelé se dle toho ve své většině nechovají, čímž k potlačení národního sebevědomí pomáhají. Z národa, o kterém se hovořilo, jaké zlaté ruce má, na čemž byla hrdá první republika, se stává národ zlodějů.
A to na vyditelných místech.
26. 06. 2011 | 10:12

voroshilov napsal(a):

Jemnicky:
Posilam pozdrav do Tel Avivu,na vas zidovcu nikdo nema,a ted sup do Merkavy a branit Holanske kopce proti zlim arabum.Shalom.
26. 06. 2011 | 10:16

Béda napsal(a):

Jemnický,

líbilo by se vám, kdyby někdo začal natírat na růžovo a vztyčovat prostředníčky na oltářích kostelů, anebo na hřbitovech?

IH,

kdoví co by na ten tank s prostředníčkem řekl nebožtík Kryl. Nevíte to, tak nefabulujte. Jasnozřivý Kryl nebyl strašpytel a nebál se věci pojmenovat pravými jmény. Pochybuji, že by se na tom něco změnilo a začal by skutečnost lakovat narůžovo. Možná proto se nehodil starému ani novému režimu.
26. 06. 2011 | 10:17

žena napsal(a):

Pane profesore,

vidím to stejně jako Vy. Jen mám takovou drobnost.
Píšete:
"Měli bychom se přece chovat jako sebevědomý, svobodný národ,.."

Měli bychom být sebevědomí, svobodní, přemýšliví, moudří a především čestní lidé. Pak bychom se jistě chovali obdobně i jako národ.
26. 06. 2011 | 10:20

Béda napsal(a):

češka, Helena,

Jak mohl být pancéřovaný tank zasažen a zničen NEOZBROJENOU domobranou? To mi hlava vskutku nebere. To by chtělo hlubší rozbor.
26. 06. 2011 | 10:20

voroshilov napsal(a):

Beda:
Take nevim ze tehdy existovali strely dum-dum a jaka kriminalka to vystourala?
Tohle vypada spise na vzajemne vyrizovani uctu,nemecky vojaci urcite neparali bricha a neurezavali usi,toho schopne jenom amici ve Vietnamu.
26. 06. 2011 | 10:26

Saltzman napsal(a):

Jemnický

Spíš než o umění se jedná o reklamu skorozadarmo. Umělec je šetrný, když se to týká jeho kapsy. Je to škrťa, když má dát ze svého druhým. U druhých se ale chová jako vyžírka a bere, co jen se dá. Náhle mu při vyžírce chutná všechno, hlavně to, co nemusel nijak zaplatit ani jako dluh.

Snaha o zviditelnění se je takový typ reklamy. Je to prasácký typ reklamy, který zvedne zájem o vykonané tzv. umění a při tom autor toho paskvilu na umění, které moc práce a přemýšlení nedalo ani zdaleka, je vzat na povědomí. Čas od času autor o sobě dá vědět podobnou hovězinou a je vymalováno - umělec se skví v světlech reflektorů.

Tyhle "umělce" národ "miluje". Zná je odjakživa a ví o nich, že si říkají bohémové. Bohém je vylepšení přízviska ožrala a blb, co nectí pravidla ani na cestách, natož společenská pravidla. Lidé raději krajinky a zátiší z kytek, ale "umělci" jim cpou pod nos nánosy barev, co sami nazvali obrazem - uměleckým dílem a požadují za ně nekřesťanský peníz, přičemž platí, že čím dražší předmět "umělce", tím mizernější umění skutečné s méně náročnou prací i náklady s ní.

Tank narůžovo je normální poškození cizího majetku levnou barvou a to partou ožralů! Instalováním onoho poškozeného majetku, navíc s prostředníčkem, je okradení spoluobčanů s pomocí obecní zakázky a to přímo jim na výsměch otevřeně s pomocí médií. Namísto vyšetřováním policií a soudním řízení se případ zlodějny a vandalství vydává za umělecký čin. Normální současná prasárna!
26. 06. 2011 | 10:31

Kvakin napsal(a):

Máte pravdu, profesore, to, co se děje, je plánovité a organizované. Netvrdím, že je nějaká speciální instituce na šíření deformovaného výkladu dějin, ale jsou kluci, co spolu mluví a ti zas dají pokyny poslušným, kteří je věrně plní. Příkladem nejvýraznějším je veřejnoprávní Česká televize: před pár dny bylo 70 let od počátku operace Barbarossa. V denním zpravodajství zazněla jedna neutrální věta a tím to zvadlo ... Beseda s historiky, nějaký film, aktualita z návštěvy třeba Brestské pevnosti ... Nic. Přitom uvedené formáty se využívají ve vazbě na kdejakoou nicotnost. Uvidíte, jak se pravicoví svazáci z ČT přetrhnou v srpnu k výročí Pearl Harberu a určitě půjde i nějaký dokument a také sladkobolný film z produkce USA, ale až nastane o pár měsíců později 70. výročí operace pod Moskvou, během níž zesnul Hitlerův sen o bleskové válce na východě, předvede ČT hrdinné mlčení. Pan Janeček byl za komunistů předním pracovníkem stranické ideologické fronty rudého Táborska a dělal bez reptání a hlubšího přemýšlení to, co se od něj čekalo. Dnes se chová stejně. Ma to za pár a mladým je stejně buřt, co bylo kdysi ... Je zajímá to, co je dnes, nanejvýš zítra a navíc jde o sledovanost.
26. 06. 2011 | 10:40

Béda napsal(a):

Saltzman,

domnívám se, že nemáte pravdu. V tomto případě šlo o shodu správce majetku a státních peněz s kontroverzním "umělcem". Tank u volnil ze sbírky VHÚ a vyčlenil peníze na "zviditelnění" historického artefaktu v určité názorové konotaci. Ústav, který má objektivně zkoumat dějiny a popularizivat výsledky vědeckého bádání se tím propůjčil k dehonestaci historie. A ministr tomu přinejmenším asistival. Osobně se nazdávám, že došlo předem k dohodě ministra, "umělce" a ředitele VHÚ na tomto počinu.

"Umělec" Černý převzal hotovou věc a jeho přidaná hodnota = růžová barva a prostředníček. Osobně jsem názoru, že již po Entropě měl Vondra rezignovat (stalo by se tak v každé vyspělé zemi, poté co se prolákl podvod Černého) a podvodník Černý by si již nikdy neměl škrtnou na státní zakázce.

Jak je vidět v absurdistnu je možné nejenom setrvání Vondry na ministerské pozici ale téměř identické jednání obou aktérů v dalším případu.
26. 06. 2011 | 10:42

.Ivan Hochmann napsal(a):

Bédo,

nejsem naučený fabulovat!
Napsal jsem jasně,že nehovořím o růžovém tanku.
Ten je pro mě to samé co pro vás.
Zhovadilost a vcelku zástupný problém.
A je tím jasné,že tuto trapnost a debilní pitomost nehodlám (jako pan profesor) používat k rozdmýchývání emocí.

Ivan.
26. 06. 2011 | 10:43

JC napsal(a):

voroshilov,
Mno to také tvrdil Chruščevův syn, že za každým ruským reformátorem zůstaly desítky milionů mrtvých Rusů a Stalin byl jedním z nich.
vorošo my si budeme pamatovat ty specifika vaší politické kultury, kdy s poukazem, že vas mnogo, že když se kácí les tak lítají třísky, kdy milion mrtvých je jen statistika a kdy zavedení el. proudu do chalup je omluvou pro trestanecké tábory.
ok eto vaše dělo, ale strčte si ho příště laslavě za klobouk a neexportujte to tam, kde není zájem.
26. 06. 2011 | 10:44

lermont napsal(a):

Ano,dějiny sestávají z epizod:

Anglický emigrant Dantes zastřelil v osobním (běžném podle cti) souboji básníka Puškina,který byl z větší části geneticky Arab.Levá eserka Kaplanová téměř zastřelila bývalého emigranta Lenina,coby předsedu Rady lidových komisařů.
Puškin nebyl děkabristou.Dantes to bylo to,co se kolem center carské-ruské moci vždy shromažďovalo,u dvora,ve velkém počtu.Cizinci lační ruské exotiky,bažící po vlivu v cizí velké zemi.Děda kněžny z B.Němcové babičky,Kateřiny Zaháňské byl celý jeden rok,rok 1740 regentem Ruska po smrti carevny.Nejvyšší osoba Ruska.

Ruku na srdce pro Bédu:

Honolulu Vás zde považuje za leadera levice.Já osobně z Vás mám jiný pocit:že jste Baťovec kapitalista,který přetrpěl baťovce-socialistu Jakeše z ÚV KSČ,ale sám by nejraději rovnou jako Baťa skočil rovnýma nohama přímo do komunismu,zvědav jak to tam s ním dopadne.Než ty neustálá matna,nejasna,která provází tu mnohem delší,reálnou cestu.Ano,je Vám zle,z té nelogičnosti a paralogismu a vymývání mozků,kterou doba provádí,z toho zmatečna.To lze pochopit,ale je to recept pro všechny ?
Lidé musí bohužel i v tomhle žít s hroší kůží,nekonečnou trpělivostí a doufat.Co jim zbývá?
26. 06. 2011 | 10:47

voroshilov napsal(a):

JC:
Syn Chrusceva ktery emigroval do Kanady to je velka autorita,tomu muzete verit,jeste zacituj tu devku Svetlanu Alilujevu ktera zradila otce(hadej ktereho)a utekla do USA.
26. 06. 2011 | 10:47

.Ivan Hochmann napsal(a):

A ještě dodám:
Termín fabulace fabulace je na místě.
Všimněte si jak se zde okamřitě etabluje rusofilská enkláva a protiamerické pletichaření.
To je tím klíčovým smyslem blogů pana Hořejšího.
Děláte jako byste ho neznal.
No jasně kope i za vás.
Socani jsou všude čitelní jako Rudé právo!
26. 06. 2011 | 10:47

t... napsal(a):

Nevzpomínám si, že by Američané měli někde pomník ve formě tanku.
26. 06. 2011 | 10:48

voroshilov napsal(a):

lermont:
Dantes nebyl anglicky emigrant ale spanelsky dustojnik na carskem dvoru,stejne jako Puskin ktery mel misto carskeho knihovnika a slechticky titul.
26. 06. 2011 | 10:51

žena napsal(a):

Pane profesore,

prosím, mohlo byste napsat další blog na téma Církevní restituce, bože jak hluboko jsme klesli.

V blogu u pana Krásy jsem napsala:
"Pane Kráso,
souhlasím. Navrhuju i možnost zafinancování zdravotnictví, obzvlášť pro handicapované.

Oslovte arcibiskupa Duku, ať se vzdá navržených restitucí a finančních kompenzací ve prospěch lidí se zdravotním postižením.

Ježíš hlásal, že máme dát potřebnému náš šat i plášť. Katolická církev se živí učením Ježíšova odkazu. Proto by se měla slovy Ježíše Krista řídit. Její postup je tedy nemorální a v přímém rozporu se slovy Ježíšovými."

Ráda bych znala Váš názor. Předem děkuju.
26. 06. 2011 | 10:53

Grandmaster napsal(a):

Tentokrat se blog autora znatelne lisi od komentaru ctenaru, kterezto silne pripominaji hadku deti v materske skolce. Docela dobre pane autore!
26. 06. 2011 | 10:54

Helena napsal(a):

to Béda:
Češka píše „neodzbrojenou“, ale stejně je to samozřejmě nesmysl.

Češka napsal(a) 25. 06. 2011 | 20:10:
9.5. do Prahy vstoupila Rudá armáda, v Holečkově ul. byl první tank zasažen ještě neodzbrojenou domobranou a opravdu první posádka byla zabita, tank byl zničen a zešrotován.

a na to Suchec odpověděl 25. 06. 2011 | 21:41
A jak mohli ten samý tank zasáhnout v Holečkově, když jeli z Chotkovy, přes Klárov na Mánesův most? Teda pražák nejsem, ale i mapa poví, jak to asi je.
Jestli jsou všechny Vaš informace tak kvalitní, pak chápu.
A jiný zničený tank v Praze? No, to jsou mi objevy.
26. 06. 2011 | 10:57

žena napsal(a):

Pane profesore,
omlouvám se, nejdřív jsem zapomněla odstránkovat, takže jsem svou poznámku napsala znovu. A teď tam mám mohlo místo mohl. Vím, že se takovou prkotinou jako je můj překlep nebudete zabývat. Ale u některých diskutujících si tím nejsem jistá :-)
26. 06. 2011 | 11:00

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Béda napsal(a):
Myslím, že neschopnost dívat se nezaujatě na dějiny, neschopnost věcně a kriticky hodnotit proběhlé jevy se stala trvale přítomným jevem v české historiografii.
...
Tento trend zůstal zachován a v současném období nabývá doslova netušených rozměrů. Dá se říct, že v některých ohledech překonává i komunistickou historiografii a papaláše.

Bédo,
Buďte prosím konkrétní a vyjmenujte historické knihy ze současného období, které splňují vaši charakteristiku a které jste osobně přečetl.
Na váš seznam je zvědavý Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
26. 06. 2011 | 11:04

Béda napsal(a):

Helena,

omluva vám i panu(í) Češkovi (Češce). Alespoň vidíte, co dokáže provést přehlédnutí písmene.

Jinak ta poznámka Suchece o trasách je dost podstatná. Osa přesunu z Holečkovy = sjezd tanků na Smíchov směrem od Strahova. Osa přesunu Chotkovou = naopak sjezd tanků směrem od Dejvic směrem na Malou stranu a Smíchov.

Kdopak asi udělal chybu? Jinak ď. za upozornění.
26. 06. 2011 | 11:05

Luba napsal(a):

vorošilove,
jakou že to propagandu opakuji?

Hladomor na Ukrajině je nepopiratelným a zdokumentovaným faktem.
Aby se to nepletlo, historikové hladomory v SSSR dělí na tzv. velký hladomor (Leninův, 1920-22) a tzv. genocidní hladomor (Stalinův, 1932-33).

Hlad na Ukrajině roku 1922

"Z doby velkého hladomoru na Ukrajině v roce 1922 pocházejí snímky anonymního fotografa, podávající svědectví nejen o kanibalizmu, ale i o prodeji obětí.

K této situaci se 19. 3. 1923 vyjádřil V. I. Lenin v přísně tajném dopisu politbyru. Žádá v něm všechny složky politbyra, aby v žádném případě nedělaly kopii jeho dopisu a aby všechny obdobné dokumenty ihned odevzdaly Molotovovu kabinetu.

Vysvětluje, že tato příležitost (!) je pro jejich věc nejen nanejvýš příznivá, ale možná i jediná, kdy lze na hlavu porazit nepřítele a tím upevnit pozice.

Právě v době, v níž se lidé uchylují ke krajnímu prostředku lidojedství a na cestách leží stovky, ne-li tisíce těl, je nutné zkonfiskovat majetek církve, a to energicky a nelítostně.

Vždyť v klášterech jsou památky obrovské bohatství v hodnotě několika milionů, možná i miliard rublů ve zlatě. A bez tohoto majetku není ani pomyšlení na jakoukoli obranu našeho stanoviska na konferenci v Ženevě.

Nepřijde další příležitost v podobě strašlivého hladu, nebude další pozitivní chvíle, která by režimu naklonila masy. A duchovenstvo by (navzdory reakčním názorům) jednou mohlo být nebezpečné. Proto je třeba zlomit jeho odpor tak ukrutně, aby na to nezapomnělo. Kampaň k realizaci plánu si představuji následovně... píše Lenin." (Izvestia ÚV KSSS č. 4, 190193, 1990)

Zdroj:
http://www.vesmir.cz/clanek/pricina-chudoby-a-hladomoru

Hlad na Ukrajině v roce 1932

Dopodrobna o této tragédii pojednává např. diplomová práce pana Aleše Zieglera: "Reflexe hladomoru na Ukrajině 1932-33 v meziválečném Československu"

Už tituly samotných pramenů, ze kterých diplomant čerpal, jsou
výmluvné:

Pomoc hladovějícím čsl. příslušníkům v SSSR. – zpráva Čs. Červeného kříže pro ministerstvo zahraničních věcí z 10. 8. 1933.

Výbor pro pomoc hladovícím krajanům v SSSSR při čsl. Ústavu zahraničním v Praze - subvence ministerstva zahraničních věcí z 22. 12. 1933.

Ruský lid doplácí na zdar pětiletky hladem a bídou, Lidové
listy, 20. 1. 1933.

Terorem do nové pětiletky, Národní střed, 28. 1. 1933.

Bída a hlad v nejúrodnějších krajích Ruska výsledkem pětiletky,
Pražský večerník, 21. 7. 1932.

Hrozný hlad v obilní komoře Ruska - Ukrajině, Národní
střed, 16. 7. 1932.

Nasolené dětské maso a diplomovaná inteligentka, České
slovo, 9. 9. 1933.

Podle moskevských údajů hrozí Rusku katastrofální hlad,
Lidové listy, 22. 8. 1930.

Rusko ohroženo znovu příšerou hladu, Venkov, 11. 3. 1930.

Slavík, Jan: Hlad a bída v sovětském Rusku jako nikde na
světě, Lidové listy, 16. 9. 1932.

Slavík, Jan: V sovětském Rusku je všeobecná bída a hlad,
Lidové listy, 15. 7. 1932.

Teror bolševických „černých listin“ na ruském venkově,
Lidové listy, 15. 2. 1933.

Atd., atd. ...

Dobových archívních dokumentů je mnoho ...

Zdroj:
http://is.muni.cz/th/75521/ff_m_b1/Magisterska_diplomova_prace.pdf
26. 06. 2011 | 11:08

voroshilov napsal(a):

Luba:
Molodec,vozmi s polky pirozok!
Tak dobre lhat umeji jenom zapadni historici a novinari,no pokracujte,nechci Vas rusit.
26. 06. 2011 | 11:13

Béda napsal(a):

Štváč a vrah,

ke zmíněnému konstatování mi stačí sledovat historické diskusní vymejvárny na ČT 24 s účastí historiků, včetně historiků
Vojenského historického ústavu. Občas to shlédnu abych si připomněl doby předlistopadové. A můžu vás ubezpečit, že růžový tank s prostředníčkem mně v tomto kontextu vůbec nepřekvapuje. je to v podstatě jenom jiné zobrazení toho, co provádějí "historici" v přímém přenosu ve "veřejnoprávné" televizi. Myslím, že nepředpokládám špatně, když si myslím, že titéž historici píší historiografifi v souladu se svými soudy a závěry uvedenými v TV. Ale možná se pletu. Co myslíte?
26. 06. 2011 | 11:15

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Bédo,
Takže jste nic nečetl. Myslel jsem si to.
ČT 24 moc nesleduji, takže nedokážu posoudit.
26. 06. 2011 | 11:19

t... napsal(a):

žena:

"Proto by se měla slovy Ježíše Krista řídit."

Však ona se jeho slovy řídí. Způsob řízení interpretuje podle sebe. Ten, který by mohl posoudit zda interpretace jeho slov je v souladu s tím jak to zamýšlel, už to patrně nebude mít možnost vyjádřit, tedy pokud podruhé, podle některých poprvé, nevstane z mrtvých, případně se podruhé nebude vstanutý procházet po Zemi.

http://www.csfd.cz/film/37732-boze-jak-hluboko-jsem-klesla/
26. 06. 2011 | 11:22

Alarien napsal(a):

Děkuji pane profesore a děkuji všem, kteří sdílejí pocit studu a znechucení. Udivuje mne, že se zde po dvaceti letech diskusí na toto i obdobná témata najdou stále lidé, kteří opakují omšelé mýty o "komunistické lži" v souvislosti s tankem (Veterán, 25.06.2011 /19:25, osvobození Prahy vlasovci, slabochovi Eisenhowerovi apod. Jiní zase nevidí či spíše vidět nechtějí, že se skutečně mediálně slaví jen v Plzni (Jarpor, 25.06.2011 / 19:10). Prý si to Sověti pokakali v roce 1968 (Jarpor) a Plzeň 40 let neslavila (Petr Havelka). Navíc jakápak vděčnost vůči lidem, "kteří byli nahnáni na jatka a náhodou vyhráli" (kacíř, 25.06.2011 /19:24)). Murín má pravdu, je to hanba. A přesný je i výběr závěrečné citace Karla Kryla. Všichni zdejší takyhistorikové by se měli zamyslet nad pravdivostí svých tvrzení o tom, jak si Patton nudou kousal v Plzni nehty (=mýtu o možném osvobození Američany již o 2 dny dříve). Stačí srovnat data postupu amerických jednotek (http://www.valka.cz/clanek_13188.html), možnou rychlost jejich postupu a vzdálenost Plzně či Rokycan od Prahy. Připomínám, že do Rokycan se Američané dostali až 7. května, České Budějovice osvobodili 10. května atd. Postup 18-24 km za den byl přitom výjimkou! Mýtem sui generis je i tvrzení, že se Praha osvobodila sama. Osvoboditelem je totiž ten, před nímž okupant utíká. Bláboly o nahrazení jedné diktatury jinou nemají s konkrétními vojenskými operacemi během a na konci války nic společného, právě tak jako přítomnost sovětských vojáků v roce 1945 s okupací jinými sovětskými vojáky v roce 1968. A nutno podotknout, nemá s nimi nic společného ani Černého/poslanecký růžový tank. Neměl s nimi nic společného v roce 1991, tím méně dnes. Je to naše tehdejší i dnešní hanba. Jenom naše. A je to také hanba moje, autora blogu, zkrátka nás všech, kteří s touto hanebností nesouhlasíme. Protože to dovolíme!
26. 06. 2011 | 11:23

Karel Matoušek napsal(a):

(Nyní i) pop historik Hořejší opět exhibuje v hájkovském stylu s tématem a se srdceryvným výkřikem, na nějž nejde nekliknout, zvýšit čtenost a zalíbit se masám. Pro mnohé byl tank symbolem všeho možného než 'osvobození', což Hořejší samozřejmě ví, ale nehodí se mu to do výkřiku. Když už jsme u toho osvobozování, Praha vděčila za pomoc spíše vlasovcům než Rudé armádě, která mimochodem dorazila s křížkem po funuse. Povstání skončilo už 8. května, kdy generál Wehrmachtu Touissant podepsal příměří, Němci odevzdávali zbraně a houfně mazali na západ k Američanům. Což nesnižuje oběti Rudé armády v porážce nacismu. Je pravda, že teď se mluví pouze o západních spojencích, jakoby Rusko při osvobození Československa nehrálo důležitou roli, ale i to má své příčiny. Ono se po pár letech to osvobození pro mnohé jaksi hodně podobalo tomu, co tu bylo před osvobozením. Rudá armáda sehrála svou ryze stalinskou roli během Varšavského povstání, to by stálo za blog. Jinak malovat na tank vztyčený prostředníček je primitivní ubohost. Téma na blog to ale není.
26. 06. 2011 | 11:25

Luba napsal(a):

vorošilove,
ve lhaní byli vždy největšími přeborníky bolševici.
26. 06. 2011 | 11:25

Béda napsal(a):

Štváč a vrah,

máte pravdu. Když chci mít nějaké relevantní výstupy probrouzdám internet, počínaje Wikinou, Palbou.cz, zabrousím do archivů nejrůznějších serverů a pod.. Nějaké srágory vymývačů mozků, které vidím v TV číst nemíním. Bohatě mi stačí to, co předvádějí v diskusích v TV.
26. 06. 2011 | 11:29

Rumcajs napsal(a):

Vorošilove,ty seš větší fanatik, jak moje babička bolševička.
Ona ale měla proto důvod. Půlku její vesnice srovnali němci se zemí a půlku nahnali do koncentráku.

Jaký máš ty důdod, chovat se jako pako ?
26. 06. 2011 | 11:30

voroshilov napsal(a):

Ted se podivame jak se dela propaganda.Co pise estonska wikipedie o masovych represiich estonskych demokratu"Z cervna 1940 az do listopadu 1941 roku bylo zatceno 9 400 lidi,z toho cisla bylo popraveno kolem 2 200 lidi v Estonsku,zbytek odvezeny do ruznych lagru v SSSR odkud se vratili jenom nektere jedince az po valce.Velka cast popravenych byla zastrelena v tallinske veznici v cervenci 1941 ,k tem obetem se pridavaji priblizne 10 000 lidi ktere byli hromadne deportovane 14 cervna 1941"Aha!
A ted se podivame do archivu:
Celkem v SSSR bylo v roce 1941 vynesene 3 000 rozsudku smrti(vynesene a ne vykonane),zhruba vychazi ze NKVD cely rok strilel jenom Esstonce,a co?Nenavist Stalina k mirnym pobaltskym narodum nezna hranic.
Ted mnozstvi nevinnych muklu:9 400-2 200=7 200 !Co je zajimave ze podle archivu NKVD bylo vuci obcanum Estonska vzneseno jenom 150 zalob,kdo tady keca?
Ted o deportaci do gulagu, 10 000 ohoho,ale nekdo pripsal nulu,protoze statistika uvadi jenom 1 000 lidi.
Takto,Luba,piste dal o krvavem tyranu.
26. 06. 2011 | 11:35

kanibal napsal(a):

Připomeňme si :
"Rudá armáda" se za 2.sv.války po celém světě říkalo s úctou(!) vojskům SSSR. Např.britský premiér Churchill nechal na zasedání ve sněmovně na počest vítězství Rudé armády u Stalingradu v přímém rozhlasovém přenosu BBC zahrát internacionálu. Pomník si Rudá armáda v Praze zaslouží mít. Proč?
Po válce drtivá většina Čechů vnímala příchod Rudé armády jako osvobození. Nebylo divu. Od podepsání Mnichovské dohody 14-15.března 1939 do osvobození 9.května 1945 okupovalo naše území nepřátelské nacistické Německo. V nově vytvořeném Protektorátu Čechy a Morava občané německé národnosti získali nadřazené postavení. Krátce po okupaci českých zemí byly aktivizovány všechny projekty na přípravu "konečného řešení" české otázky. Jejich finálním cílem byla úplná germanizace českého prostoru i obyvatelstva. Nacisté tvrdili, že Čechy a Morava jsou starým německým prostorem, ve kterém Češi "nemají co pohledávat". Počítali s vystěhováním představitelů českého kapitálu, inteligence a Židů, dále s nasazením českých dělníků do německého hospodářství a s jejich postupným odnárodňováním v Říši, součástí byla i kolonizace českého území německými osadníky.
Němečtí nacisté nám vládli pomocí krvavého teroru a jakýkoliv odpor trestali smrtí. Zavedli stanné právo, české obyvatelstvo zastrašovali každodenními popravami. Den co den vyhlašovali obecním rozhlasem jména popravených a pro jistotu nechávali vylepovat jména popravených i na veřejných místech. K pochopení co ve své době nacistický totalitní režim znamenal stačí většině lidí v Evropě a na ostatních kontinentech (krom několika málo retardovaných zdejších diskutérů) naše historická zkušenost z Protektorátu Čechy a Morava z 10.června 1942. Tehdy nacisté, aby zastrašili své odpůrce a zlomili místní odpor, dali srovnat se zemí obec Lidice s 503 obyvateli. Muže na místě popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a 88 dětí (krom batolat do jednoho roku) nechali otrávit plynem ve vyhlazovacím táboře v Polsku!
Nacisté poslali na otrocké práce do Říše 640 000 mladých Čechů (nejprve celé ročníky 1918,1919,1920,1921, později i další), z toho 6 000 těchto novodobých otroků se již nevrátilo a 60 000 zemřelo do dvou let po návratu domů na následky vyčerpání či infekčních chorob. Bilance nacistického režimu na území někdejšího Československa byla krutá: USMRCENO 340 000 OBČANŮ!

Okupace sovětských vojsk v letech 1968 až 1991 se s tím absolutně nedá srovnávat. Žádné násilí se v průběhu této okupace ze strany cizích vojsk netrpělo.
Intervence však znamenala konec demokratizačního procesu (Pražské jaro 1968) a nastolení tvrdé Husákovy normalizace.
26. 06. 2011 | 11:36

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Bédo,

Proč ne. Každý ať si hledá informace, kde chce.
Pak se ale prosím zdržte rádoby zasvěcených poznámek o stavu české historiografie.
Jen se tím ztrapňujete.
26. 06. 2011 | 11:36

kanibal napsal(a):

Připomeňme si :
"Rudá armáda" se za 2.sv.války po celém světě říkalo s úctou(!) vojskům SSSR. Např.britský premiér Churchill nechal na zasedání ve sněmovně na počest vítězství Rudé armády u Stalingradu v přímém rozhlasovém přenosu BBC zahrát internacionálu. Pomník si Rudá armáda v Praze zaslouží mít. Proč?
Po válce drtivá většina Čechů vnímala příchod Rudé armády jako osvobození! Nebylo divu. Od podepsání Mnichovské dohody 14-15.března 1939 do osvobození 9.května 1945 okupovalo naše území nepřátelské nacistické Německo. V nově vytvořeném Protektorátu Čechy a Morava občané německé národnosti získali nadřazené postavení. Krátce po okupaci českých zemí byly aktivizovány všechny projekty na přípravu "konečného řešení" české otázky. Jejich finálním cílem byla úplná germanizace českého prostoru i obyvatelstva. Nacisté tvrdili, že Čechy a Morava jsou starým německým prostorem, ve kterém Češi "nemají co pohledávat". Počítali s vystěhováním představitelů českého kapitálu, inteligence a Židů, dále s nasazením českých dělníků do německého hospodářství a s jejich postupným odnárodňováním v Říši, součástí byla i kolonizace českého území německými osadníky.
Němečtí nacisté nám vládli pomocí krvavého teroru a jakýkoliv odpor trestali smrtí. Zavedli stanné právo, české obyvatelstvo zastrašovali každodenními popravami. Den co den vyhlašovali obecním rozhlasem jména popravených a pro jistotu nechávali vylepovat jména popravených i na veřejných místech. K pochopení co ve své době nacistický totalitní režim znamenal stačí většině lidí v Evropě a na ostatních kontinentech (krom několika málo retardovaných zdejších diskutérů) naše historická zkušenost z Protektorátu Čechy a Morava z 10.června 1942. Tehdy nacisté, aby zastrašili své odpůrce a zlomili místní odpor, dali srovnat se zemí obec Lidice s 503 obyvateli. Muže na místě popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a 88 dětí (krom batolat do jednoho roku) nechali otrávit plynem ve vyhlazovacím táboře v Polsku!
Nacisté poslali na otrocké práce do Říše 640 000 mladých Čechů (nejprve celé ročníky 1918,1919,1920,1921, později i další), z toho 6 000 těchto novodobých otroků se již nevrátilo a 60 000 zemřelo do dvou let po návratu domů na následky vyčerpání či infekčních chorob. Bilance nacistického režimu na území někdejšího Československa byla krutá: USMRCENO 340 000 OBČANŮ!

Okupace sovětských vojsk v letech 1968 až 1991 se s tím absolutně nedá srovnávat. Žádné násilí se v průběhu této okupace ze strany cizích vojsk netrpělo.
Intervence však znamenala konec demokratizačního procesu (Pražské jaro 1968) a nastolení tvrdé Husákovy normalizace.
26. 06. 2011 | 11:38

Rumcajs napsal(a):

kanibal:

A jak by to vypadalo, kdybychom se bránili ?
26. 06. 2011 | 11:42

žena napsal(a):

t...

Ježíš kromě jiného i hlásal, že snáze projde velbloud uchem jehly než boháč do království nebeského.

Podle mě to nelze interpretovat tak, že církve mají nárok na další restituce a finanční kompenzace. Vždyť je to stále a pouze o morálce.

Ježíšovo - "Dát potřebnému náš šat i plášť", to jsem tu už zmínila. Vždy a všude se našla spousta potřebných. Jak to, že katolická církev nasyslila takový majetek? Jak to, že se nestydí požadovat ještě další restituce a finanční kompenzace?

Nejsem odborník, ale Ježíš, Buddha a Lao-c´ jsou mými oblíbenci. Mně nejbližší je taoismus. A Hus měl podle mě pravdu, což po opravdu dlouhé době uznal snad i papež. Jenže dnes nemáme dalšího Husa, který by poukázal na nemorální postup katolické církve.

Nejen církve, ale i vlády interpretují vše tak, jak se jim to hodí. Mnou zmíněná Ježíšova slova jsou však naprosto jasná.
26. 06. 2011 | 11:43

Tenco napsal(a):

Fanglíčkářský, památničkobský, symboloidní národ....
Je to ale vůbec ještě národ ?
není to jen množina hlupáků, kteří jsou bez fangliček, památníčků, věnců, hymniček, symbolů...jenom množinou hlupců ?

Spolčení hlupců.

To je ten správný název pro většinu zdejšího čučmendstva.
:)))

-----------------------------------
0. Co nejasymetričtěji informovaná společnost a jedinci
1. Co nejspravedlivější forma vlády a rozdělování
2. recyklace odpadů, úspory, změny návyků ve směru záměny plýtvání za šetření
3. Dlouhodobě udržitelné portfolio energetických zdrojů
4. Většinový konsenzus via regulace populace
5. Kooperace místo konkurence
6. Důraz na morálku a netoleranci vůči zločinu
7. Účast a prosazování efektivních globalizačních strategií - nejlépe jako součást většího zájmového celku a současně uskutečňování deglobalizační strategie
8. Vše v zájmu benigní absorpce a efektivní eliminace synergických účinků drahé ropy, klimatickcýh změn, stárnoucí populace a politické radikalizace

" Na plovoucím voru žije celkem mírumilovně skupina krys. Výzkumníci začnou vor zatápět, územní zdroje se zmenšují, krysy jsou nervózní a začínají se navzájem kousat a rvát."

Takový sociobiologický model stresového adaptačního chování bude ten první, který se v množině hlupáků, kteří si myslí, že jsou společností, dostaví.
----------------

"...Ať již hovoříme o jediném občanovi nebo celé společnosti, tak "kataklyzmatické bohatství" může mít šeredné následky...Tím, jak je používáme, vytváříme nové zvyky a očekávání. Nové chování je doprovázeno iracionálním nedostatkem starostlivosti o to, co je užitečné a co je zbytečné. Celý proces vytváří v lidech, institucích a společnostech návyky, které je vedou k tomu, aby fungovali na základě zbytečného nadbytku a plýtvání. A ačkoliv různé děje mají různé konce, můžeme nakonec z jistého úhlu vidět tyto skupiny, poté co se bohatství už rozplynulo jako mraky, jak se všemi způsoby snaží pokračovat v půjčování, nasávání (sponging) a spekulování jenom proto, aby si tyto plýtvavé soukromé či institucionální zvyky udržely. Výsledkem je buď určitá míra sociální dezintegrace, anebo přinejhorším kolaps...."
-------------
Kdo vytvořil slávu jedné rodiny, ví co jej to stálo za námahu a tak se drží zásad, které mu pomohly dosáhnout cíle. Jeho syn, jelikož s ním má osobní styk, tak se těmto věcem naučí. Třetí generace se snaží také napodobovat, ale je méně dbalá. A spoléhá se více na tradici - což je ještě horší, než kdyby se řídil svým nezávislým úsudkem. Čtvrtá generace vlastnosti svých předků ztrácí...ba dokonce jimi pohrdá. Domnívá se, že budova byla vystavěna bez námahy a že vše půjde stejně dobře i nadále.

/pravidlo čtyř pokolení - dle Ibn Chaldúnovy hypotézy, že vše podléhá zrodu i zániku - i prestiž rodiny tak končí po čtyřech pokoleních/
26. 06. 2011 | 11:46

Béda napsal(a):

Rumcajs,

nezačínejte zas s nesmyslama. Zkuste si raději připomenout co předcházelo. Runcimanova jednostranná mise, když argumenty druhé strany jaksi úplně vynechal a opomenul, fakticky druhou stranu problému ignorovaů a Mnichovský diktát, který český stát fakticky vydal nacistům napospas.

Kdy se tedy měla ČSR podle vás bránit? Měla snad odmítnout Mnichov? Anebo poté, kdy Němci porušili Mnichov a zabírali zbytek na milost vydaného státu (bez přirozeného hraničního valu a systému pevností)? Co by se asi tak stalo? Pomohli by Francouzí zbytku ČR tak jako "pomohli" později Polákům?
26. 06. 2011 | 11:49

Tenco napsal(a):

re : První citace (" Ať již hovoříme...") je od Barbary Ward

http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Ward
26. 06. 2011 | 11:50

voroshilov napsal(a):

Luba:
Samo ze bolsevici vzdy lhali,to komunisti vymysleli incident v Tonkinskem zalivu aby prepadli Vietnam a ZHN v Iraku aby dostali ropu.
26. 06. 2011 | 11:50

Rumcajs napsal(a):

Néda:

Ty pořád zapomínáš, že v té době byli Hitler a Stalin spojenci.
Těžko se obracet na spojence Hitlera.
26. 06. 2011 | 11:54

Občan napsal(a):

To Voroshilov:

Jen Vás trošku doplním...

"Mírumilovné" Estonsko bylo po "osvobození" nacisty jako PRVNÍ prohlášeno za "Judenrein". O pogromech, prováděných "mírumilovnými" Estonci, Lotyši a Litevci (prosím nezaměňovat za běloruské Litviny) toho lze na netu najít dost a dost.
A, jen tak mimochodem - těch pogromů a vůbec represálií proti VŠEMU obyvatelstvu (tedy proti židům, křesťanům i bezvěrcům) Pobaltí, Běloruska, Ukrajiny a Polska se s nadšením účastnily UKRAJINSKÉ pomocné jednotky SS. Ukrajinců se báli i hodně otrlí esesáci, protože zvěrstva páchaná PRÁVĚ Ukrajinci předčila i nejzvrhlejší fantazii.
26. 06. 2011 | 11:54

Občan napsal(a):

To Rumcajs:

A co takhle si připomenout polsko-německou smlouvu z r. 1934?
Ta totiž byla PŔÍČINOU paktu Ribbentrop-Molotov.
26. 06. 2011 | 11:56

voroshilov napsal(a):

Beda:
Mluvit s provokaterem Rum-Štvač je hazet perly svinim,divim se vas to bavi...
26. 06. 2011 | 11:56

Občan napsal(a):

To Tenco (11:46):
Ad fangličky, symbůlky, hymničky atd. - to mluvíte o amících? :o)
26. 06. 2011 | 11:58

Pepikk napsal(a):

Rumcajsi,ani nevíš jak jsi touto otázkou krásně odpověděl na " povahu českého národa"
26. 06. 2011 | 12:01

Rumcajs napsal(a):

Občan:

Co takhle si připomenout Katyň ?
26. 06. 2011 | 12:02

Rumcajs napsal(a):

voroshilove:

Musím říct, že takhle vymazanýho Rusáka, jak jsi ty jsem ještě nepotkal.
A že jsem jich potkal mrak.
26. 06. 2011 | 12:04

Petr B. napsal(a):

Pane profesore, přesně tak. Výborně jste to popsal. Ale proč jsou tyto vaše postřehy v českém prostředí stále tak ojedinělé? Na Západě je dnes téměř nemožné se nějak dotknout nějakého etnika, rasy, víry...neunává se žádná kolektivní vina, o amerických černoších se píše jako o "afroameričanech", nemůže se psát o německé vině za 2. světovou válku, ale o vině nacistů atd.
Ale u nás tomu tak není. My si pěstujeme hlavně kvůli roku 1968, urputnou nenávist k "rusákům", a vůbec nám nevadí, že se jedná o stovky milionů lidí, které vůbec neznáme a kteří nám nic neudělali. Státem podporovaná nenávist. Tuto nenávist rožšiřují třeba i známí sportovci např. Jaroslav Holík, Navrátilová, Špotákovaá atd. a nic se neděje.
Zvláštní je přitom, že Rusové, Ukrajinci, Bělorusové se stali obětí té nejúděsnější genocidy, kterou 20. století poznalo tzn. okupaci v letech 1941-1944. Ale ani to nám nevadí.
26. 06. 2011 | 12:05

Béda napsal(a):

Rumcajs,

žeby účelové zatmění paměti? Měla snad ČSR nějakou smlouvu s SSSR anebo s Francouzi? Měla se snad obrátit na Francouze poté co Dalladier v Mnichovu ČSR "prodal" nacistům a "zachránil mír"? Anebo navrhujete, že by se vláda Mnichovem okleštěné a vojensky nacisty zabírané ČR měla obrátit o pomoc (jenom) na Stalina? Tohle byste jí doporučoval? Ne**** si náhodou někam?
26. 06. 2011 | 12:07

voroshilov napsal(a):

Rumcajs:
Ty jsi potkal tak leda ukrajinskeho delnika na stavbe,ja jsem opravdovy rus-patriot sve vlasti a znalec skutecne historii,ne americke propagandy!
26. 06. 2011 | 12:09

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, natřít na růžovo tank a nakreslit na něj vztyčený prostředníček je asi tak stejné umění jako trpaslík na zahrádce se staženýma kalhotama - pokud se najde nějaký mecenáš, kterému se to líbí a nachází tam onu myšlenkovou linku ...pokud to ovšem není za peníze/je jedno jakékoliv/ státu. To je ovšem jen můj názor a vzhledem k tomu, že tato akce proběhla, muselo se najít dostatečné množství lidí, kteří měli názor opačný...

Něco jiného je tady proběhnuvší diskuze o zprznění symbolu našich osvoboditelů a patetické řeči o zhanobení rakve a následná polemika o tom, jak to bylo...:-)

Není pochyb o tom, že každá válka je o neuvěřitelných obětech těch, kteří ji nezavinili. Mně, jako ženě, připadá nepochopitelná ona mechanika vzniku, kdy někdo dá rozkaz někoho zabít a ten druhý ho vykoná...

Podle mě:

- není pravda, že nebýt Mnichova, nebyla by válka - byla to diplomatická léčka - úplně stejná jako mnoho dalších, úplně stejná jako dohoda o neútočení mezi Rusy a Němci.../nic ale na tom nemění, že z nich " malá" oběť udělala spoluviníky, za což ale všichni zúčastnění těžce zaplatili/

- všechno to, co se odehrálo před válkou v SSSR, souvisí s tím, jak se to pak vyvíjelo, proč to stálo Rusy tolik životů - Stalinova vláda rozvrátila život v zemi - pozabíjel všechny důstojníky a velitele - vojska byla neschopná boje a ve chvíli, kdy si byl Stalin naprosto jistý dohodou s Hitlerem a mnul si ruce, jak lehce získá Polsko, tak na něj jeho společník poslal vojsko...Za ty milióny padlých může Stalin /za to, že došli až k Stalingradu/...kdyby už tehdy nebyl ochoten se s Hitlerem paktovat a nechoval se ve své zemi jako císař Nero -nedošlo by to tak daleko - vina za válku tak padá na obě tyto hlavy...

- Stalin se pak chvíli musel soustředit místo výbojů do okolních států na své vlastní území, až do poloviny roku 1944 - ale jakmile se to začínalo otáčet, Stalin si opět vzpomněl na své původní plány... Na Jaltské konferenci už pak /sice po mrtvici/ převálcoval Churchilla i Roosevelta a vyjednal si území, která "osvobodí". Pokud tedy nevinní Rusové pokládali za někoho životy, pak to byl Stalin, který nechtěl dopustit, aby se naše území obešlo bez jeho vlivu...za toto osvobození jsme zaplatili vysokou daň - s tímto osvobozením souvisí rok 1968 - a říkat si, že to spolu nijak nesouvisí je jistě naivní - nebýt roku 1945 nikdy by nemohlo dojít k okupaci v roce 68 - z tohoto pohledu je neoslavná dikce příchodu Rusů v květnu 45 pochopitelná - oslavovat někoho, kdo přišel uplatňovat moc, je poněkud pochybná /samozřejmě s odstupem času – ve chvíli konce války se příčiny konce opravdu neřeší a všichni jsou nadšení/...

- pokud jde o ty nevinné životy, myslím, že vystavovat tank na jejich počest je jako plivnutí do jejich tváře - neměli jinou možnost, než do těch plechových rakví vlézt a bojovat /proti komukoliv/, protože kdyby to neudělali, odpráskli by je bez soudu jejich kolegové...myslím, že pomníček jako pietní místo, je mnohem lepší a těch je po republice mnoho -jsou udržovány a v květnu jsou u nich květiny...

- má dcera se o osvobození učila - samozřejmě s kritickými připomínkami, které byly zmíněny výše...

a na závěr: za to, že se nakonec vše relativně obrátilo k normálu, vděčíme nenasytnosti Hitlera, pokud by se totiž spokojil jen s protektorátem a Polskem, možná by se nenašel nikdo, kdo by kvůli těmto zemím riskoval... je třeba si opravdu uvědomit, že nás nikdo neosvobozoval, ale porážel Hitlera kvůli sobě...místo, aby se mu postavili v Mnichovu, místo, aby se Stalin spojil proti Hitlerovi, místo zbabělosti a nenasytnosti...za to ale zaplatili všichni opravdu hodně...
26. 06. 2011 | 12:12

voroshilov napsal(a):

Anuzska:
Dobre,Brzezinsky a Kissinger z Vas maji velkou radost!
26. 06. 2011 | 12:14

voroshilov napsal(a):

Polka Anuzska velmi tezko nese ze nebyla nova Rzec Pospolita"od moža do moža"jak planoval Pilsudski(proklety Stalin zabranil)ale zije nekde v Ceskem Tesine ktery take Polsko urvalo v Mnichove,no a ted tezko je polskym hastrbajterum v Irsku,no i za to mohou rudoarmejci!
26. 06. 2011 | 12:22

pich napsal(a):

Zase nějaký čerstvě vylíhly chytrolín. Dokonce Konrád, po pradědečkovi as.

To vtrhávání si četl kde. Totiž něco jiného bylo zabývat se ustupujícím Wehrmacht, hlasícím se houfně do zajetí a prodírat se od Berlína fanatickým odporem těch, kteří neměli naději dostat se do amerického "zajetí" a tudíž hned ke své frau, ale na sibiř.

Vy chlapci s vygumovanými mozky, jste opravdu trapní. Ale rozumím.
Praha s Plzní by patřila us a později němcům, což áda nauer by jistě přivítal.
Odkud píšeš, cecíku ? Z bavor ?
26. 06. 2011 | 12:26

Kritik napsal(a):

K postoji pana profesora Hořejšího se musí každý rozumný člověk připojit. Nehledě na to, zda má v nenávisti rudou barvu nebo se mu zjevují asociace s ruskými tanky. Neboť může být rád, že díky osvobození Sovětským svazem nežije jako otrok v Patagonii, případně u těch mladších - může být rád, že se vůbec mohl narodit v této zemi. Sovětských vojáků zde kvůli naší vlasti a kvůli nám zemřelo ve válečné vřavě přes 60 tisíc. Čechoslováci také umírali, bylo jich kolem 365 tisíc, ale z toho většinu tvořili Židé. V aktivním odboji zahynul jen zlomek. O to více bychom neměli zapomínat na ty padlé sovětské vojáky. Když uníráte v boji, nerozhoduje, zda máte stranickou knížku, vyznáváte nějakou ideologii nebo máte pouhou víru, že je nutné se chránit před extrémním zlem.

K popisované události:

[Přísloví 26:11] Jako se pes vrací k vlastním zvratkům, tak tupec opakuje vlastní pitomost.
26. 06. 2011 | 12:27

Karel Mueller napsal(a):

Anuszka:

Vidím, že propaganda na Vás velice zdárně působí.

V letech 1935 až 1939 západ neudělal vůbec nic, aby Hitlera zastavil. Když obsazoval Sársko, tak se němečtí generálové třásli - stačila tenkrát ostrá nota. O Rakousku nemluvě a nakonec Mnichov ... Celý systém evropské bezpečnosti se po nichovu rozsypal. Přečtěte si alespoň Churchilla ...

Západ snil o tom, že se Hitler dostane do války se Stalinem. Beneš ve svých Pamětech píše, že si bohužel opět neuvědomil, že Drang nach Osten musí předejít přikrytí zad tedy a válka se západem. Stalin si to samozřejmě uvědomoval, máte alespoň rámcovou představu, co paktu Ribentrop - Molotov předcházelo? Selhání snahy o spojenectví mezi západem a Stalinem. Proč? Na to Vám může napovědět válka mezi Německem a Polskem: Tři týdny sedelo 93 opancéřovaných anglo-francouzských divizí na Rýně, kdyby chtěly, tak byly v Berlíně za dva týdny. Ne ... prostě čekali, že se do sebe Hitler a Stalin pustí ...

Z dnešního pohledu je mimo jakoukoliv pochybnost, že by Stalin prohrál, kdyby mělo dojít k válce už tehdy. To jasně ukázala válka s Finskem (po té ostudě nastoupil plně Žukov), Rusko za ty dva zbývající roky alespoň částeně vychovalo důstojnický sbor a dozbrojilo.

Jak by se vyvíjela situace, kdyby se za nás v Mnichově západ postavil? (Nechme stranou, že německé požadavky na rozbití ČR podpořila polská vláda). Německý generální štáb do války nechtěl, myslel si, že má na západě soupeře. Snad by Hitlera opravdu zlikvidoval, jak měl v plánu. Ale postupným pádem ČR dostal české zbrojovky, dostal strategicky rozhodující území pro válku s Polskem.

Dnešní interpretace dějin je takováto: Válce nic nepředcházelo, to všechno Stalin a Hitler, kteří se dohodli na Polsku. A Mnichov se líčí jako bezmála úspěch Chamberleina, který měl z krachu své politiky trauma do konce života.

Z pohledu dnešního západu to vcelku chápu: Proč by si nechali máslo na hlavně, když poněkud hloupým (eufemismus) slovanským národům lze lhát a štvát je proti sobě. Oni se už sami požerou ...
26. 06. 2011 | 12:43

drmol napsal(a):

Rusko získalo své mimořádné místo ve světové politice díky dvěma německým útokům naň.Tyto útoky byly důsledkem toho,že Německo ze svého Severního moře a hanzovních měst severu muselo plavit lodi oklikou,se svolením jiných zemí.Zatímco Anglie a Francie vybudovaly ze svých přístavů gigantická vlastní impéria(Dnes mluví francouzsky 140 zemí).Německo poznávalo bohatství imperiální Anglie a Francie z obchodu s nimi-vidělo čím platí německé výrobky zhotovené dřinou-vesměs něčím z kolonií-z práce barevných.Německo a Rakousko minimálně čyřikrát narušilo suverenitu Francie:v době jakobínů,Komuny v Paříži a první a druhé světové válce.Dvakrát Belgie. Německo se začalo domnívat,že jemu kyne naděje jedině směrem na východ.Drang nach Osten už provádělo od roku 1200 mnohokrát opakovaně.Hydra Anglie,Francie,Německo teprve v druhé polovině dvacátého století ztratila svou sílu.Dříve Francouzi a Angličané východ Němcům přáli a považovali zde německý úspech zajistý:pozorovali jak bez odporu se nechají celá staletí Rakušáky vykořisťovat češi a Jihoslované.Ti navíc i Turky.Dnes nabízejí Čechům své EU.To už je o kapánek lepší.
26. 06. 2011 | 12:49

ELO napsal(a):

Grandmaster:

A proč myslíte, že pan Hořejší své blogy píše? Jak již několikrát v minulosti napsal, píše je proto, aby se bavil (zřejmě jako Vy) tím jak se diskutující hádají a urážejí. K tomu si vybírá taková témata a provokační způsob napsání blogu, umožňující poštvat proti sobě co nejvíce lidí...
.
26. 06. 2011 | 12:53

Béda napsal(a):

Anuszka,

tak to je vskutku svérázný výklad historie:
- "není pravda, že nebýt Mnichova, nebyla by válka" souhlas. Začít je potřeba od setrvalé politiky ústupků Západu = neplnění Versailleských poválečných úmluv o vojenských kvótách stanovených Německu, skrze Anschluss Rakouska, Mnichov, pohřbení paktu kolektivní bezpečnosti navrřeného SSSR... Celý komplex těchto podmínek vedl postupně k expanzi nacismu.

- vina Stalina: ano, to co uvádíte o jeho podílu na připravenosti k boji je pravda.
Zábor Polska bych bral jako přímý důsledek Appeasementu a Mnichova. Nesmíme zapomínat na to, že expanze nacismu byla směřována směrem na východ, nacisté tajně vyjednávali s Pilsudským (SSSR to ze zpravodajských zdrojů věděl) a POlsko stálo v cestě expanze nacistů na východ. V podstatě byly ze strany SSSR 2 možnosti: 1) nechat po záboru ČSR nacistům Polsko a umožnit tím Wehrmachtu přímý nástup na široké frontě k centrům SSSR 2) anebo přijmout nacisty navrhovaný pakt o rozdělení Polska, vytvoření nárazníku a zá¨ískání jakési pochybné garance o neútočení. Osobně víïdím v přístupu SSSR naprostý pragmatismus. Nevím, jestli by se Churchill (při obraně zájmů VB - a že to nebyl žýdný dobrýáček je dostatečně známo) zachoval jinak. Osobně si tipuji, že nikoliv.
- nevinní Rusové a ostatní pokládali život především a hlavně kvůli zachování svého života a osvobození své země od topho, co viděli všude kolem sebe na území SSSR = vyhlazení veškeré populace. Stalin mobilizoval obyvatelstvo a nutil vojska z důvodu zachování svého života a moci. Dá se říct, že v tomto určitém výseku se motivace Stalina - přežít překryla s motivací většiny obyvatel SSSR, ať již Stalina milovali anebo nenáviděli.
Stalin vždy a všude hájil svoji moc a vliv, podobně jako Churchill hájil moc a vliv Britů, Roosevelt Američanů.

- celý problém, milá Anuszko nevzniknul Stalinem, ale nárůstem ambicí a expanze nacismu, Appeasementem a příznivýma podmínka které byly dlouhodobě vytvářeny pro vznik války Německa proti SSSR. Ovšem ne ve všem mistru tesaři jeho hra na velké šachovnici vyšla do puntíku. Mevyzpytatelný Hitler se malinko odchylil do scénáře. Pokud to tedy chcete přesně, tak r. 1968 byl přímým důsledkem kauzální osy Appeasement- Mnichov - napadení Polska - napadení SSSR ... Rozdělení sfér vlivu bylo důsledkem války, kterou SSSR nezavinil ale byl její klíčovou obětí. Rozbitý SSSR se na jednáních snažil maximalizovat svůj mocenský vliv podobně jako jeho protějšky. Nebýt války a Jalty nespadly bychom do sféry sovětského vlivu a nedošlo by k okupaci 1968.

- Otázka: kde v Praze máte velký pomník osvoboditelům, kteří osvobodili (tehdejší) ČR? Proč se glorifikují US jednotky, které roztřískaly průmyslovou základnu v závěru války a zceůa se přehlíží klíčová role SSSR a jeho obětí při osvobozování Československa? Proč nepostaví kdekoliv na veřejném místě takový pomník? Vy takové místo v Praze znáte? Ti vojáci (a z převážné většiny to nebyli žádní komunisté, podobně jako jimi nebyla ani většina vojákůˇčs.armády) si to snad nezaslouží? Přece to nemusí být zrovna tank. S proč se jim modroknížkaři jako Vondra vysmívají nad symbolickou rakví?

- vaše poslední poznámka otom, že by se Hitler snad spokojil s Protektorátem a Polskem mi připadá z říše pohádek a nevědomosti.
Tušíte vůbec o co nacistům šlo v té válce? Myslíte, že měli pouze regionální ambice? Víte o co šlo ¨nejlidnatějšímu a nejprůmyslovějšímu státu Evropy v 1.SV? Víte o co mu šlo ve 2.SV poté co byly jeho ambice v oblasti zdrojů a trhů výásledky 1.SV významně omezeny?
26. 06. 2011 | 12:59

uno napsal(a):

Již vím naprosto přesně dle zdejších příspěvků do diskuse, kdo volil tu amatérskou a neschopnou současnou vládu.
Moje rodiče osvobodili Rusové a nikdo na tom nic nezmění a jsem jim vděčen za to, že Hitlerovi nevyšel plán odsunout všechny Čechy na Sibiř jako nežádoucí rasu. Ačkoliv bych se docela rád díval na ty současné pravičáky, jak tam pod vedením německých dozorců makají v dolech. K těm moudrům ve stylu //http made in Usa - americký prezident Bush neustále tvrdil "Saddám Husajn má chemické zbraně a my to víme" a věděl, že to není pravda a že sprostě světové veřejnosti lže. V té době byly na oběžné dráze zpravodajské družice, které s velkou přesností a citlivostí monitorovaly, kde kdo chemické zbraně vyrábí, skladuje a zkouší. A tak předpokládám, že USA lžou, jak mohou i v jiných věcech a zejména v překrucování historických událostí, jak se jim to hodí. Z výše publikované diskuse za něco stojí jen ty příspěvky, které pocházejí z vlastního mozku autorů a ne z citací zahraničních webů pocybné pravdomluvmosti. Je úžasné, kolik individuí papouškuje bláboly, které jsou zjevně tendenční a nepravdivé na obou stranách barikády. Ještě bych měl poznámku k napadení GB německou Luftwaffe - Hitler se jim, podobně jako Francouzům odvděčil za to, jak rádi nas v mnichovském diktátu prodali. SSSR má na svědomí mnoho zločinů, ale USA a jiné západní státy za ním ani v současnosti nezaostávají. Jen bych připomněl války, které USA a SSSR iniciovaly po Druhé světové.
Jedinou pravdou zůstává katastrofální hospodářská situace a rozkradená republika a intenzivní snahy okrást obyvatelstvo o to poslední, co mu ještě zbylo.
26. 06. 2011 | 13:05

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

K Vaší otázce, co by dělal Churchill na Stalinově místě: Nemusíte o odpovědi spekulovat. Churchill to dal jasně najevo ve sněmovně, kdy řekl, že po Mnichovu a krachu systému kolektivní bezpečnosti Stalin sleduje své zájmy.
26. 06. 2011 | 13:09

Jemnický napsal(a):

Béďa

Bedřiše, víte jaký je rozdíl mezi tankem a oltářem, hřbitovem a kamenným soklem? S Karlem Krylem jsem se znal osobně. Co chtěl říci písní o památníku neznámého vojína je jasné i těm, kteří neměli to štěstí poznat ho zblízka.

To předstírané dojetí nad padlými rudoarmějci, které tady někteří dávají najevo, to ať si strčí někam. Pokud jsou tak pohnuti jejich smrtí, nechť se v tichosti za ně pomodlí a nemarní čas blogováním. Ať se polepší, aby se tyto věci již nedály.

Kdo chce v růžovém tanku vidět hanobení památky padlých vojáků, tak ho tam prostě vidí a bude se spravedlivě rozhořčovat a mít pocit posledního spravedlivého.

Já tam vidím něco jiného.

Jemnický
26. 06. 2011 | 13:13

Pepa Řepa napsal(a):

Já věděl, že bude zase zábava. Taky že jo!

Nedělní výlet akaděmika Wěnceslaua Hořejšího, tentokrát do světa humění.
Po výletech na SV, po rozčilení, že agenti Wall Streetu nevypravili Usámovi státní funus, po kutilské teologicko-kosmickém bádání došlo na další téma.
Klesli jsme hloub než Auguste Piccard, tvrdí Titán.

O co jde?
Zapřisáhlému pacifistovi (ovšem pouze pokud jde o ty pravicové ošklivce) kdosi, kdysi natřel na soklu tank, který měl "na věčné časy" připomínat:

když budete kucí zlobit, pošleme zase své železné oře.

Kdyby řval militarista, sběratel trofejí, nedivil bych se.
Kdosi natřel tank na růžovo, tedy použil barvu bukvic i pacifistů. To by snad mohlo pacifistovi konvenovat. A on se rozčílí.
Jestli to je umění, je sporné. Někdo-určitě autor-to bude za umění považovat, jiný ne.

Podstatné je, co z toho akaděmik vyvodil!!!!
Urazil všechny vojáky, jejich potomky, celý ruský národ. Už se ozval i uražený voroša.
Málo uctíváme oběti.

Hmm.
Marcel Duchamp pověsil lopatu na silon a bylo umění jak vyšité. Urazil tím všechny manuály, všechny lopaty?
Otočil hospodskou mušli na záda a nazval ji "Studánka". Urazil všecny pisoáry?
I v Moskvě pochvalně zatleskali.
Charašo.
Da da.

Je to (ještě) umění?
Věc názoru.Asi jak kdy, v jaké době, zda je to originál nebo plagiát bez invence.

Stejně byli pobouřeni akaděmici, když pointilisté tečkovali,když fauvisté malovali oranžovou oblohu, kubisté deformovali geometrii, surrealisté naplácali šicí stroj přes ohnuté hodinky a ten blbec Kolář, vzal do ruky nůžky a dělal koláže.

Tohle, že je umění?
To se i Ateista-nový V.V. Štech- zavrtí a jde se vyzvracet.
Když může kulturu řídit zubař, proč ne Hořejší nebo Ateista?
Umění to je přece jelen na pasece nebo Máňa, kterou vymaloval soused Jarda za pět piv podle fotky. Není nad "socialistický realismus".
Dělník, rolník, srpy, kladiva.Jako na staré bankocetli.
To byly časy,co?

A houfec věrných duší se za Hořejším zformoval jako ta fronta na maso za Vissarionovičem.
Fuj! Hanba! Urazil rudoarmějce.
Máme děkovat za osvobození. Které? I 1968?

Prostě klasika, dokreslující úpadek zdejší "Žvanírny".
Stejné procesí tady dokáže zformovat jen Pehe, který seřadí zakyslé frustráty na vábničku "sociální spravedlnosti", aby je pak odvedl je své oblíbené "Světosprávě".

Jasná zpráva-Světospráva, mamlasové.
Poposedněte, sedíte si na DSL!

A bratr Wěnceslaus, akaděmik pověstný svými výlety tam, kde byl jen pan Brouček?

Inu, opět mne napadá moudrý Jan z Kampy. Asi by si článek přečetl a položil by si řečnickou otázku.

Je no jedlý?
Ne je to nejedlý, odpověděl by si.
Akaděmik Hořejší-Nejedlý.

P.S. Debatu jsem nečetl. Je toho moc,snad najdu sílu později. Jen to procesí za autorem až k Jemnickému. Do hodnocení historie-kdo se zasloužil víc- se nepouštím. To není téma článku. To je-podle mého-urážka na zdi.

A řekl bych, že my-papeženci- píšeme velké B.
26. 06. 2011 | 13:16

Anuszka napsal(a):

Karel MÜller: Vy jste snad můj příspěvek nedočetl do konce - stačila vám jedna moje věta...

k 1. odstavci:Ano, západ už měl před Mnichovem něco udělat - psala jsem o vysoké ceně za zbabělost!

k 2. odstavci:souhlasím -jen s dodatkem o Stalinově zaslepenosti a nenasytnosti

k 3. odstavci: opět souhlasím -důvody, proč musel takto postupovat jsem popsala výše - jeho vojsko bylo rozvráceno čistkami a tudíž nemohl čelit Hitlerovi - do toho ještě nesmyslný pokus s Finskem...

k 4. odstavci: co by bylo kdyby - na to se hraje? Já si myslím, že by Hitler postupoval v podstatě stejně - Hitler se na válku připravoval už déle - to přece nezačalo v roce 1939 - západ by byl úplně stejně zaskočen...je ale možné, že by válka skončila dřív - fronty by se otevřely najednou a to by zřejmě Německo neutáhlo...Jak by ale svým lidem vysvětlili, že jdou do války proti potencionálnímu nebezpečí -myslíte, že by to v parlamentech prošlo takové vyhlášení války /pokud by se Hitler neřídil opačným výsledkem Mnicova/? - nevím..
Mylím, že nejsme v rozporu... Má kritika se v posledním odstavci o zbabělosti a nenasytnosti týkala všech - jen musíte uznat, že nejtragičtějšími postavami v této válce byli Hitler a Stalin...uctívání tanku nemá s památkou padlým vůbec nic společného...
26. 06. 2011 | 13:16

voroshilov napsal(a):

Ovsem treba psat o tom ze Stalin nebyl pripraveny na valku,,ackoli posledni dva roky cely sovetsky prumysl se soustredil na vyrobu lehkych a tezkych zbrani,treba psat o tom ze byli obrovske ztraty ackoli Nemcum trvalo skoro pulroku dojit do Moskvy(Napoleon to zvladl za 130 dni na konich),francouzska armada nejvetsi a nejlepe vyzbrojena v Evrope skoncila za 40 dni,treba psat o tom ze Stalin vybijel vlastni dustojniky bez otazky KDO byli ti velitele?"Spiknuti generalu"a zradce Tuchacevsky ktery prevzal penize od Abweru neni vymysl.Strasne predstavit kolik mohlo byt takovych Pavlovych a Vlasovych.
Stalin jak mohl odtahoval zacatek valky,i paktem M.-R.,i tim ze nedovolil odpovidat na nemecke utoky s tim ze jde o provokaci dokud mu nebyla donesena oficialni nota z nemecke ambasady,nejde o to neveril rozvedce,nikdy nemohl byt jisty ze nejde o dezinformaci od dvojiteho agenta,a nejvetsi odpor v prvni dny valky projevili pohranicni vojska NKVD ktere patrili pod ministerstvo bezpecnosti soudruha Berija.
26. 06. 2011 | 13:19

Pepa Řepa napsal(a):

Bratře Jemnický
opět souznění. Zatímco to smolím, naskočil Váš příspěvek.
Já už na toho Wěnceslaua začínám mít návyk.
Perlorodič.
Naposledy jsem se tak těšil jako kluk na Mateřídoušku.
:-)))
26. 06. 2011 | 13:22

Béda napsal(a):

Jemnický,

ne. Pro mně je oltář i ten tank symbol. Kdekdo by, bratře Jemnický, mohl k tomu "Božímu" symbolu vzhlížet podobně jako v případě tanku. Jako k symbolu útisku, poroby, temna, bigotnosti, křižáckých výprav, inkvizice, vražd motivivaných pod rouškem víry majetkem a mocí, desátků... okupace ducha a co já vím čeho.

Proto pozor na symboly, bratře! Velký pozor na symboly! Někdy se lehce může stát, že dáváním průchodu a podporou nedomyšleného zneucťování cizích symbolů, dáváte argument do rukou zneucťování (ať odůvodněného anebo smyšleného) vlastních symbolů.
26. 06. 2011 | 13:23

voroshilov napsal(a):

Pepa Repa:
Mne nasrat jestli nekoho uctivate nebo ne,ja se vyjadruju v tom duchu ze podlost je podlost a nechte mrtve na pokoji.
26. 06. 2011 | 13:24

t... napsal(a):

žena:

Jak jsem již psal, je to věc interpretace. I takový Kalousek je schopen sám sebe interpretovat jako svatého, který je předurčen k funkci zahradníka české ekonomiky, hlásá také kde co o čemž si část společnosti myslí, že zrovna on na to není ten pravý.

Pokud jde o "boháče", o kterých mluvil Ježíš, tak vedení katolické církve si jistě nemyslí, že mezi takové boháče patří. Papež sám sebe považuje za náměstka(zástupce) Ježíše na Zemi a už za života se nechá oslovovat titulem "Svatý otec".

Pokud jde o morálku, tak katolická církev deklaruje, že cizí nechce, jen chce zpátky to co jí bylo ukradeno, pokud část z toho není možné vrátit v plnohodnotném stavu, tzn. ve stavu v okamžiku ukradení, tak se spokojí s náhradou v jiné, pro ni přijatelné, formě.

Pokud jde o "Dát potřebnému náš šat i plášť", tak v tomto směru se katolická církev angažuje.
http://www.charita.cz/o-charite/

Pokud jde o Husa, tak v jiných státech se o něm děti učí něco jiného než u nás.

"Nejen církve, ale i vlády interpretují vše tak, jak se jim to hodí. Mnou zmíněná Ježíšova slova jsou však naprosto jasná."

Někdo může namítnout, že i Vy si slova Ježíšova interpretujete jak se Vám to hodí. Ona slova Ježíšova jsou různým lidem "naprosto jasná" různě.
26. 06. 2011 | 13:25

Lucie napsal(a):

Exhibicionistický profesor imunologie zase ukápl svoje moudro. O skutečné historii tanku vystaveného ruskou okupační armádou na Smíchově až do roku 1990 neví vůbec nic. Imunologem opěvovaný tank nikdy Prahu neosvobozoval, byl-li tedy symbolem osvobození Prahy, šlo o symbol falešný, proto byl velmi správně odstraněn z katafalku a je dobře, že si tuto falešnou modlu připomeneme - tentokrát jen na pár týdnů na pontonu na Vltavě.
Rozum to umanutému imunologovi nepřinese, ale třeba někdo jiný si vzpomene, jakému vymývání mozků tento národ dlouhá desetiletí podléhal.
26. 06. 2011 | 13:25

kacíř napsal(a):

Jakákoli zbraň presentovaná jako socha je nezodpovědná, morbidní absurdita. Byť by měla její presentace jakýkoli důvod! Nostalgie po ní a její obhajoba je infantilitou, vypovídající o nedostatku nutnosti chápat reálné dopady prostředí na náš život.
26. 06. 2011 | 13:29

Anuszka napsal(a):

Béda: další pečlivý čtenář - měla jsem výkladu věnovat dvě celé strany? - chtěla jsem jen vyvážit směr debaty - ano s Vašimi doplňujícími větami k historii v podstatě souhlasím - nejsme v žádném sporu! To s tím spokojením se Hitlera s protektorátem a Polskem, byla jen ilustrující hypotéza!, na které jsem chtěla demonstrovat, jak jsme byli západu ukradení!!! Napsala jsem to fakt tak nepohopitelně???

Jediné v čem se neshodnem je tank jakožto předmět uctívání a symbolu, ale to je každého osobní a subjektivní věc...

Nejsem z Prahy - to se ptejte tam, tady u nás je jich několik - a pečlivě upravované!
26. 06. 2011 | 13:29

hhh napsal(a):

Koukám, že zdejší diskuzní fórum se podobá veřejným záchodkům:
Zajít na ně jednou za čas v případě "potřeby" je pochopitelné, být na nich stálým hostem značí jistou úchylnost :)
26. 06. 2011 | 13:29

bim napsal(a):

Kdo zveřejní okolností zajetí 20 československých vojáků u Sokolova??????????????
26. 06. 2011 | 13:31

mb napsal(a):

ne beda to nebylo na vas, to bylo na pana profesora hořejšího, zdravím ...
26. 06. 2011 | 13:33

Jemnický napsal(a):

Béďa

Pozor na zaměňování pojmů symbol a znak. Ten tank není symbolem, jen znakem.
Pozor na modloslužbu.

Jemnický
26. 06. 2011 | 13:33

SuP napsal(a):

Anuszka -
Děkuji za příspěvek. Jsem velmi rád, že je zřejmé, že se výklad dějin blíží k normálnímu uvažování z pohledu dnešní doby. Docela jsem se bál, aby nezůstalo u zkostnatělého pojetí jak tu předvedl kolega Karel Mueller, o Hořejším ani nemluvě. Podobně jako vy do téhle debaty vnesl čerstvý vítr i pocestný.
V podstatě je potřeba si zkusit představit pohnutky tehdejších hybatelů dějinami do srozumitelného pohledu, který dnešní doba připouští. Vypadá to velmi zřetelně, že oba nenažranci Stalin i Hitler si chtěli rozdělit Evropu a tím i zbytek světa (příslušných kolonií) v "dělné spolupráci" přičemž oba byli přesvědčení, že toho druhého využijí pro své záměry a pak přečůrají. A nehodlali se ohlížet na nikoho. Je třeba chápat, že všechny tehdejší prohlášení dalších státníků jsou tendenční úplně stejně, jako projevy našich politiků v parlamentě. Každý lže a lhal, aby se ukázal v lepším světle.
26. 06. 2011 | 13:34

ajeto napsal(a):

Pane Hořejší, souhlas. Jinak media-goebelsovská propaganda vládních nonsensů.
26. 06. 2011 | 13:38

Béda napsal(a):

SuP,

děkuji ti, ó svěží a nezaujatý (bohužel velice řídký) větře v diskusi.

K otmu dělení světa jenom pár otázek. Nebyl ¨čirou náhodou svět rozdělen již před válku a to byla jedna z klíčových příčin nacistické expanze (podobně jako před 1.SV tp byla klíčová příčina války)? Nedošlo po 2.SV k dělení světa mezi "vítěze" USA a SSSR a stínového vítěze (VB)?
26. 06. 2011 | 13:38

Pepa Řepa napsal(a):

Karel Matoušek napsal(a):
(Nyní i) pop histerik Hořejší.....
------------------
Že by přestoupil k pravoslaví?
Že se nezmínil.
Asi to dotáhne na metropolitu velké, širé Rusy.
Je dobré být v pravý čas na pravém místě.

Skeptický
už jsem mu to psal. Ztrácí tady čas.
Má pálit vodku VOROSHILOFF.
Pozor na korekturu vignet.
Aby se nevloudila chybička.
Místo L by bylo T a je malér.
26. 06. 2011 | 13:39

Grinch napsal(a):

naprosto se ztotožňuji s článkem, je to šílenství a šílenci znectění lidí, kteří šli po milionec do jisté smrti proti bestiální snahám o ovládnutí světa, tito lidé neměli s pokroucenou politikou nic společného a proto nelze spojovat vládní křivárny s odvahou, utrpením lidu bez kterého by žádný západ nacismus porazit nedovedl a to co západ předvedl, bylo obrovské fiasko s obrovským štěstím. Pattona by historie bez ruských vojáků pak znal svět možná tak, jako toho, kdo dokázal přijít o nejvíce svých vojáků bez vítězství. Přpomeňme si i slávu amerických hrdinů, kteří financovali Hitlera, dodávali mu prostředky pro armádu, letectvo a zároveň podporovali Británii a Rusko a stejně jako dnes za vším stáli korporace a mocné banky ovládané židy (to už dens ale každý zná), stejně tak jak ovládají celou dnešní správu a ekonomiku USA (nejen)
26. 06. 2011 | 13:42

Jemnický napsal(a):

Pepa Řepa

Zdravím bratře Josefe. To bude mazec, až si ve slovníku najdou místní znalci umění, historie a politické ekonomie, že jeden z významů slova pink je levičák. Zatím se dostali jen k významu 4%. To ten tank dostane úplně jiný nádech.
Celá ta debata je opravdový poklad pro sociologické studie.
Ale jinak Nihil novi sub sole.

Jemnický
26. 06. 2011 | 13:43

sustak napsal(a):

Pane profesore děkuji,již jsem nevěřil,že při dnešní pravicové smršti ve sdělovacích prostředcích si něco tak objektivního přečtu.
26. 06. 2011 | 13:46

Josef napsal(a):

Za války jsme se nebráníli, ale kolaborovali, to je základní věc. Nemáme právo si ještě vybírat, kdo nás osvobodí. Prasident Eisenhower dobře udělal, že pro tak nevděčné lidi nenechal umírat své mladé vojáky. Vojáci, kteří za nás nasadili životy, neměli s vysokou politikou nic společného a zaslouží si poděkování a úctu, i přesto, že jejich památky minulý režim využíval ke své propagandě. Odstranit růžový tank se měl až po vytvoření nového důstojnějšího památníku. Ale nedivím se, že má i své obdivovatele, nic lepšího nemůžeme očekávat od potomků kolaborantů a německých prostitutek, kterých byla plná Praha.
26. 06. 2011 | 13:47

voroshilov napsal(a):

A judej Jemnicky se vratil,bud pochvalen Jahve,jak zabijet stovky deti behem operace Lite Olovo za jednoho desatnika to oni umej,a vzit zbrane do ruky behem valky a bojovat proti nacismu,to ne,to prece neni koser.
26. 06. 2011 | 13:48

Karel Mueller napsal(a):

Anuszka:

Ale četl jsem Vás, doplnil mě ještě ve své odpovědi Béďa. A tak snad jen tolik:
Stalin zikvidoval značnou část důstojnického sboru, ale ne celý sbor. Čtyři roky od čistky byla dost dlouhá doba na náhradu nižších a středních důstojníků. Je ovšem krutou pravdou, že řada vysokých důstojníků přebírala velení přímo z gulagu, když Stalinovi teklo do bot.

Víte, Churchill kdysi řekl, že Rusové měli štěstí, že v té osudové době pro národ stál v jejich čele Stalin. Hodně jsem o to přemýšlel.

Na počátku Stalinovy vlády byly zuboženými mužiky v takřka feudálním státě. Ve 2.WW stáli proti technicky a vědecky nejvyspělejšímu národu světa s nejelitnější armádou, na který makala celá Evropa a který tu Evropu vyřídil jako kluky. Přesto tento národ porazili.

Stalin provedl ocelovou rukou industrializaci a to za obětí, které nepřinesl žádný jiný národ. A přes všechny hromadné zločiny a přehmaty by tu osudovou válku bez ocěláře asi prohráli. Nebo jinak: Jsem si jist, že by ji prohráli. Bez oceláře a bez Žukova - dva klíčoví muži. Podívejte se jen na dějiny 1.WW a nakonec i v současné době na nemohoucnost ruské armády v konfliktech kolem Čečny nebo i proti Gruzii.

Je to strašné, já vím.
26. 06. 2011 | 13:50

berrnard napsal(a):

sovětský člověk byl napaden německým nacistou.
tož se sovětský člověk bránil.
jelikož si díky politickým čistkám vyvraždil většinu elity své armády, zpočátku mu to příliš nešlo. ale měl kliku v tom, že mohl nahradit kvalitu kvantitou a i to počasí mu hrálo do noty
takže hnal nacistu ze své země.
jenomže ani sovětský člověk nebyl uplně blbý aby si myslel, že nacistu stačí vyhnat za hranice své země. tož ho hnal až do Berlína, čímž se mu povedlo osvobodit země, přes které tu frontu valil. za což mu buď dík, ale nedělal to pro nás, ale pro sebe.
ano, němečtí nacisté povraždili mnoho lidí v sovětském svazu, ale podstatně větší predátor na tamní lid byl sám Sovětský Svaz. o této efektivitě mohl Hilter tak akorát snít v optimistické pohodě, když mu to Braunová kvalitně udělala.
růžový tank nechápu jako neúctu k osvoboditeli, ale jako ten vytrčený prostředník agresorovi, který této zemi v součtu víc ublížil, než pomohl
a řekl bych, že pokud by se povedlo to, co navrhoval generál Patton, že když už jsme došli až do německa, tak pojďme to dotáhnout až do Moskvy a na tom podstavci stál americký tank, tak bych řekl, že ten by zde nikdo nepřetíral.
pouze muj názor. přeji hezký den
26. 06. 2011 | 13:51

Cestovatel napsal(a):

Konrad:

Opakuji že Eisenhower ani jiné americké jednotky nemohli Praze pomoci, protože by tím porušili dohodu SSSR,VB a USA uzavřenou v Jaltě. Případný pochod na Prahu by totiž mohl vyvolat konflik mezi Američany a Sověty o sféry vlivu a prodloužit tím druhou světovou válku, která by tak způsobila mnohem více obětí.
26. 06. 2011 | 13:51

kkk napsal(a):

Když tady čtu některé názory je moc velká škoda ,že nám Němci nemohli pustit žilou více.V plánu měli polovinu z nás zlikvidovat a druhá by otročila.Opravdu škoda,protože by sem dnes aspoň nemohli psát takoví debilov,kteří so pořád otírají držku o rusko a jejich armádu.
26. 06. 2011 | 13:52

skeptický napsal(a):

Při osvobozování Československa podle ruských pramenů padlo 140 000 Sovětů,a 60 000 Rumunů,a asi 5000 Čechoslováků v RA.Nepočítaje zraněné.
Každopádně smutná bilance.Je nestydatost umenšovat oběti ať už kohokoliv.Každopádně většina obětí okupace v Protektorátu byla z rasových důvodů,zbytek populace byla na řadě až po vyhrané válce.
Já bych dal ten tank těm hurá světlonošům natřít znovu nazeleno,a postavil kam patří,a dal zbourat pár prasečáků v podhradí.
26. 06. 2011 | 13:52

Al Jouda napsal(a):

Když vyhodnotím diskuzi pod tímto článkem, tak nejlepší a nejvěcnější příspěvky má nick Nonrad - palec nahoru !
26. 06. 2011 | 13:55

Al Jouda napsal(a):

Opravuji : nick Konrad
26. 06. 2011 | 13:56

JPS napsal(a):

Konečně jsem se dozvěděl jak to vlastně bylo. Rusové napadli Německo a Prahu osvobodili Američani.
26. 06. 2011 | 13:58

af napsal(a):

Mne na tom zaujalo jen, že asi "náhodou" zpravodaj Reuters šel okolo, a tak se o tom dozvěděl "svět". Třeba má zpravodaj od Reuters stejný "vkus".
Mně to připadá jako vrchol nevkusu. Připouštím ale, že názory na vkus můžou být různé. Nové "elity" jsou prostomyslné, tak to třeba ocení...
26. 06. 2011 | 13:59

skeptický napsal(a):

Americký tank máme od ledna vystaven v Pattonově Mmemoriálu v Plzni.
To by bylo řevu....
26. 06. 2011 | 13:59

Jára napsal(a):

pane profesore, upřímně s vámi souhlasím, stydím se za to že jsem Čech
26. 06. 2011 | 14:04

Anuszka napsal(a):

Karel Müller: pořád nechápu, v čem jsme v rozporu? Z Vaší strany to jen vypadá na to, abyste našel nějaké plus pro Stalina - to je Vaše věc. Já nic hledat v tomto směru nechci - u Hitlera bychom jich určitě taky našli několik...a jen pro úplnost - ani Churchilla nemám obestřeného gloriolou...
26. 06. 2011 | 14:05

skeptický napsal(a):

Jára
Máte být hrdý,že jste Čech.To právě chtějí.Léčí si mindrák.
26. 06. 2011 | 14:06

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pepa Řepa:
Tato debata je samozřejmě šňůrkou perel. Namátkou vybírám:

1) Pepa z depa o komunismu: "To je totiž etapa společensko-ekonomického vývoje lidstva na světě a bude v tom okamžiku AŽ BUDE ČLOVĚK ČLOVĚKU ČLOVĚKEM.A teď ruku na SRDCE, že nám to ještě moc dlouho nehrozí, podle toho co někteří píší, hovoří a dělají, že?"

Tady bych taky doufal, že nám to ještě moc dlouho nehrozí... :-))

2) jistý Kralupák zase o americkém náletu na Kralupy roku 1945: "za tím byla snaha američanů poškodit českou ekonomiku v následujícím poválečném období".

3) No za třetí Béda podrobil nemilosrdné kritice českou historiografii. Zvládl to, aniž by nějakou knihu byl schopen jmenovat. Žádnou totiž nečetl.

Jo, a ještě za
4) nick Ateista - ten vidí rozdíl mezi Hitlerem a Stalinem asi takto: Hitler byl tygr, Stalin kočka domácí.
:-))

O Voroshilovi se nemá ani cenu zmiňovat...

Musím poděkovat, panu Hořejšímu, že dokáže na svém blogu dokáže koncentrovat podobné myslitele. Kde by je jinak jeden pohledal?
26. 06. 2011 | 14:07

Béda napsal(a):

bernard,

nacisté nevyvraždili víc sovětských lidí jenom proto, že k tomu neměli příležitost. I takhle za necelé 4 roky války umřelo 27 milionů sovětských lidí. Kdyby nacisté dostali příležitost rozjet ne sovětském území svůj pečlivě připravený program průmyslového vyhlazování podobně jako v Polsku, odhaduji, že do 10 let by v SSSR nebylo Rusa.

Kdyby byl prostředník jako symbol proti agresorovi, musel by Vondra nejdří v pokleknout před tankem, políbit s vděkem zemi, po které dnes může chodit jenom díky sovětským vojákům, položit kytku vděku a pak pronést něco o okupaci. Obávám se však, že k ničemu podobnému nedošlo.

Ten prostředník je symbol stupidity a arogance moci současného režimu, který nezná pojem morálka.
26. 06. 2011 | 14:07

Cestovatel napsal(a):

Ateista:

Počet obětí Stalina 43 000 000 lidí
Celkový počet obětí komunismu 110 000 000 lidí.
26. 06. 2011 | 14:08

moraj napsal(a):

Nejen,že plivají na historii,ale v dnešní době,kdy se šetří všude,se vyhazují peníze za takové zrůdnosti.Običejní lidé mají starost o práci a tady se peníze doslova vyhazuji.
26. 06. 2011 | 14:10

Karel Mueller napsal(a):

Cestovatel:

Ale fuj, byla jich miliarda.
26. 06. 2011 | 14:10

berrnard napsal(a):

apropó, co autorovi tohoto blogu brání v tom, zakoupit kýbl khaki barvy a diverzní akcí ten tank v noci zase přetřít?
patrně by tato akce měla větší úspěch, než blog na aktualně
26. 06. 2011 | 14:11

mb napsal(a):

souhlasím s pepou řepa ... / jinak to moc nečtu, možná postupně začnu, ale přijde mi to hodně ujeté ... /

Kdyby řval militarista, sběratel trofejí, nedivil bych se

pane Hořejší, nestydíte se ?

asi ne ...
26. 06. 2011 | 14:13

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
AAA? Link muzu poprosit?
Anuzska:
Jdete uz do kuchyne,udelejte neco detem k jidlu nez mluvit o vecech kterym za mak nerozumite,uz uhranula Muellera,carodejnice,zacina rozumet Stalinu,ne soudruzi,my tu demokracii rozvracet nedame...
26. 06. 2011 | 14:14

rudolfko napsal(a):

Není pravda, že mládež se nezajímá o r.1939-2000. Smíme je učit jen látku schválenou Ústavem pro vyšetřování TR.V žádné učebnici ani na žádném DVD od ústavu však pravdu nenajdete.A lhaní je nezajímá.
26. 06. 2011 | 14:14

Karel Mueller napsal(a):

kkk:

Místy mám podobné pocity.

Český národ měl obrovské štěstí, ale co se nestalo se může nakonec stát. Tentokrát nás ale z hnoje nikdo tahat nebude.
26. 06. 2011 | 14:15

Sam de Bill napsal(a):

Svět chce být klamán-tudíž je! Kácení model a stavění nových je staré jako lidstvo samo. Komunismus (jako variace na Ráj) je podle zatimních znalostí přírodních zákonů nerealizovatelný (Bohu-žel?!: stejně jako nevyčerpatelný zdroj energie a věčně pracující stroj). Pakliže prý podle prof. Hawkinga vzniknul Vesmír sám od sebe a z ničeho, rychlost světla ve vakuu je překročitelná a cestování prostorem a časem (tam i zpět) možné nejen pro základní částice, pak máme všichni opravdu naději, že se jednou a navěky shledáme v opravdovém Nebi. Staniž se!
26. 06. 2011 | 14:17

Džony napsal(a):

Samý židobolševický cancy.Všecko kdyby...Kdyby doprdelelezez Beneš byl rád ,že je za bukem a neangažoval akci Heydrich,nebyly by Lidice,kdyby nelez do prdele Stalinovi,nebyl by rok 1948.Kdyby USáči za 5 minut konec války místo vomylnýho bombardování Prahy a dalších,vosolili Osvětim a pod.,tak mohlo bejt třeba všechno jinak.Kdyby tenkrát v 68.nepřišli Rusi,což byla svým způsobem určitá tragikomedie,tak tady neska po vládnutí týhle židobolševický sebranky už nebyl na kameni kámen.Kdyby senátor Štětina neřval na veřejnosti zrušte KSČM,tak nikdo nevěděl,že to je ukřivděnej bejvalej komunista,kerej se chce na starý kolena zahojit na úkor daňovejch poplatníků.Atd.
26. 06. 2011 | 14:19

zh napsal(a):

S veškerou pietou k padlým sovětským vojákům i důstojníkům lze dnes ono osvobození z roku 1945 jen velmi těžko vnímat jako dílčí krok v procesu rozšiřování sféry vlivu. Vždyť je to bijící do očí: místa osvobozená sověty v roce 1945 byla v následujících letech řízena z Moskvy, a důsledky tohoto byly ostnaté dráty podél hranic, politické procesy, vraždy, likvidace zbývající české inteligence (co nestačili zničit nacisté), ... Poroba národa. Přesně jako si to plánovali už před začátkem války. Zatímto místa osvobozená armádami američany a brity čekala po válce demokracie a rozvoj (a komu se to nelíbilo, mohl se z nich dle libosti odstěhovat třebas na Kubu). Já ten růžový tank vnímám touto optikou. Ještě jednou opakuji, věčná čest a sláva chlapcům, kteří tady položili v roce 1945 životy (zbytečné rozpitvávat, že kdyby tak neučinili, jejich političtí komisaři by je zastřelili), ale o motivaci bolševického CCCP pro naše "osvobození" nemám ideálů. A ten růžový tank je pro mě toho symbolem.
26. 06. 2011 | 14:19

zh napsal(a):

Oprava k předchozímu "... lze je velmi těžko vnímat jinak než jako..."
26. 06. 2011 | 14:20

Kralupák napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu:

A jaký závažný vojenský důvod měli američané dle Vás k totálnímu zničení českého města, v němž byla rafinerie ropy, cca 40 dní před kapitulací Německa?

Vy jako válečný štváč a vrah z Walstreetu máte jistě informace z první ruky, tak se rád nechám poučit....
26. 06. 2011 | 14:23

Béda napsal(a):

Burzovní štváč a vrah,

k tomu abych pochopil podstatu současné historiografie mi stačilo (odhaduji to na nějakých 10 diskusí, které jsem shlédl v TV), kde byli účastní historikové, vojenští historikové, historikové ÚSTR, naposled dokonce nějaký církevník s p. Šiklovou a politologové.

Čtení "historických" děl těchto veleduchů považuji za prohlídku ztraceného času. Závěry a nelogičnosti k nim vedoucí jsou totiž obsaženy již v těch besedách.
26. 06. 2011 | 14:23

Tenco napsal(a):

Pokud neznáte transfery kapitálu /suroviny - plus majetková práva k nim, finanční kapitál..../ v období mezi oběma válkama...budete se tu hádat až do soudného dne, kdo a proč.
Každopádně anexe Pobaltí, částí Finska a Polska SSSS byla obrannou strategií.
Ne tak vpád Hitlera do západní, střední a později i východní Evropy.
Tam šlo o tvrdé zdroje.
Lebensraum byla propaganda - žádná masivní kolonizace se nekonala (chtěl bych vidět ty Hamburčany, Vídeňáky či Frankfurťany jak osidlují Rusko, Uzbekistán...:((().

Cui bono ?

Britské impérium se rozpadlo. Německo se octlo na pokraji civilizačního krachu.
Půl Evropy v troskách.

SSSR získal mocenský vliv v čtvrtině Evropy. Odbytiště pro ropu a plyn.

Nejvíce ale na válce vydělaly USA. Postupně na troskách britského impéria získaly kontrolu nad největšími ložisky ropy./synergie s
"Zcela náhodně" byl Ghawar objeven ...V ROCE 1948.
/aramco je uváděna jako státní společnost....saudové by však bez amerických zbraní byli dávno smeteni/

A kupóny ze státních dluhopisů ?
Hmm.
Největší vynález od vynálezu kola.
(Marshallův plán byla investice....něco jako když hochům z Prognosťáku pustíte pár chlupů a ti se pak můžou posrat, aby vám za babbku pustili trhy....)

Maucta.

P.S. Otázka na závěr ?
Proč Hitler neobsadil Švýcarsko ?

Já vím, to vím...

Ale proč ?

:--()
------------------
Zbytečná diskuze.
Pravda leží dobře skryta.
26. 06. 2011 | 14:24

JardaV napsal(a):

Dějiny se překrucují podle zájmu vlastníků sdělovacích prostředků.Takže třeba kauza
"Dobronín" má vypadat,jako že zběsilí Češi zabili pár chudáků při jejich vysídlení.Ve skutečnosti tlupa SS áků,která nesla v pinglech zlato ukradené povražděným židovským rodinám,padla za oběť jednoho z nich,který pochopil,že unese všechno,co ti ostatní mají a vzhledem ke specializovanému výcviku je snadno pozabíjel.Pak se nechal odsunout a dnes on nebo jeho potomci žijí někde v Jižní Americe,pokud se po pár letech nevrátili do Německa.Tato nejpravděpodobnější verze,která vychází z toho,že nedaleká obec byla jediná "Vzorná obec SS" v celé velkoněmecké říši.Všichni dospělí chlapi byli dobrovolně v SS.To je pravda zveřejněná
i ve Wikipedii.A nikým nepopíraná.Komedie s natřeným tankem zapadá do kontextu obrácení dejinných pravd podle potřeb - a to někoho,komu nikdy o kvalitu života v naší zemi nešlo.Jenom o to,co z toho urvou sami.Měli bychom si uvědomit,že naše LIDICE a LEŽÁKY měly v SSSR ekvivalent v 1700 městech a 22 000 vesnicích,které
zmizely z povrchu světa.Vesnice My - Lai,kterou ve vietnamské válce vyhladili Američani,nebyla nic proti tomu,co dělali Němci v SSSR během světové války.
Měl by někdo napsat studii na téma "Genocida v dějinách lidstva".Stačily by pravdivé údaje.A bylo by dobré uvádět jména těch,kteří k těmto dramatům dávali příkaz a jména těch,kteří je ochotně prováděli.Protože asi nebudeme pochybovat o tom,že v každé válce si jedinci ponechávají lup získaný od svých obětí.A po každé válce nejvíce získávají ti,kteří překrucují pravdu,aby žijící účastníci války mohli v klidu a pohodě žít a využívat toho,co jim válka přinesla.Vžyť i koncern Vokswagen vyrostl ve spolupráci s Hitlerem.To Adolf dal příkaz Ferdinadovi Porsche,aby vytvořil lidové vozidlo - VOLKSWAGEN.Je zajímavé,že jsme právě takovému koncernu darovali ŠKODU.A tak to jde pořád dokola.Koho chleba jíš,toho píseň zpívej.Jenomže píseň vlků je spíš vytí.
26. 06. 2011 | 14:34

Cestovatel napsal(a):

Lituji jen jediné věci že USA,VB a Francie nepokračovali ve válce a nevytlačili komunisty z východní Evropy.
26. 06. 2011 | 14:35

Občan napsal(a):

Njn, holt historie je prevít.

Amíkům vlastně spravedlivou válku proti bolševismu prohrál Hitler, protože místo aby se věnoval východní Evropě vč. vyvražďování tamního obyvatelstva bez rozdílu víry (proti němuž západ nikdy ani nešpitl) a počkal, až amíci laskavě seberou odvahu a připojí se k němu, tak to zkusil i směrem na západ.
A ještě navíc to Hitlerovi a amíkům pohnojili Japonci.
Takže PAK, když to Hitler tak zvoral, amíkům nezbylo nic jiného než PŮJČT Rusku do začátku něco benzínu a náklaďáků a doufat, že se vše v dobré obrátí a Áda třeba ztratí o západ zájem a bude se konečně věnovat jen tomu východu. Ale on ne, kluk jeden ušatá, on to gesto dobré vůle nepochopil a dál si prosazoval svou.
Ale když mu Ivan u Stalingradu dal na frak a začal postupovat směrem na západ nehezkým fofrem, amíci pochopili, že se ta spravedlivá válka proti bolševismu nepěkně zvrtla. A nezbylo jim nic jiného než si to posichrovat alespoň v západní Evropě.

Voko každýho "demokrata, milovníka svobody a zejména těch lickejch práv" hořce slzí nad nechápavostí polochazarského natěrače. Tak pěkně to začalo a takhle to podělal...
26. 06. 2011 | 14:36

KADIBUDNIK napsal(a):

JDE HLAVNE O TO ZE TO BYLO PLACENO ZE STATNICH PENEZ, PO ENTROPE JE TO DALSI BYZNYS MAJSTRSTYK DAVIDA CERNEHO, ZASE DIKY SASOVI VONDROVI, JE TO DES TITO COOL MALOMESTACI,
26. 06. 2011 | 14:38

eman napsal(a):

Pocetny,

To mi teda řekněte, co ten Beneš měl podle Vás dělat? Musel čelit faktu Mnichova a musel čelit poválečné náladě obyvatelstva, která směřovala doleva a na východ + pochopitelné a z velké části oprávněné nenávisti k sudetským Němcům. Navíc ani během války nebyl jedinou vůdčí osobností zbytků československého odporu.

Že košický program byl ústavní puč? To mi řekněte proti jaké ústavě? Možná tak proti Výnosu o zřízení Protektorátu Čechy a Morava.
26. 06. 2011 | 14:40

t... napsal(a):

Nebylo by dobré dát umělecké dílo do sběru, železo od osvobození zhodnotilo, za výtěžek by bylo možné nasytit několik hladovějících dětí v Africe. To by mohlo vyhovovat pacifistům všeho druhu, proměnit tank přes peníze na jídlo, které by zachránilo několik dětí před smrtí hladem. Tvůrce uměleckého díla by si mohl nechat ten prostředníček, ten patrně ze železa nebude.
http://www.kovosrot-suda.cz/cenik
To jsou bojovníci!
https://www.youtube.com/watch?v=G723Lmz9ScU
26. 06. 2011 | 14:44

Rumcajs napsal(a):

voroshilov:

A co děláš tady patriote ?
Makáš pro nějakou mafii ?
26. 06. 2011 | 14:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cestovatel napsal(a):
Lituji jen jediné věci že USA,VB a Francie nepokračovali ve válce a nevytlačili komunisty z východní Evropy.
26. 06. 2011 | 14:35
---------------------------
To jako měly svého spojence nyní začít mlátit po hlavě ?

Ty to tak v osobním životě děláš?

To je ale dost nechutné a neliberální - nezdá se ti - Bc Martine alias cestovateli alias liberále alias....

No ni ?
:)))

Máš tam(ostatně jako vždy) zase hrubku.
:(
26. 06. 2011 | 14:46

Občan napsal(a):

To Béda a Karel Mueller:

Pánové, opět vám musím vyslovit svůj hluboký obdiv. Já na to nemám nervy.
26. 06. 2011 | 14:46

truhlík napsal(a):

Nekritizovat Davida Černého, budete zmazán.
26. 06. 2011 | 14:47

Rumcajs napsal(a):

Občan :

Západ se díval ...? Nebylo to náhodou obráceně ty šašku ? Rusko bylo napadeno nejpozději ze všech států.
26. 06. 2011 | 14:47

honolulu napsal(a):

Pane Lermont,
k Vasemu prispevku (10:47). Opravdu povazuji pana Bedu za krale levice protoze je kultivovanejsi a inteligentnejsi nez jeho soudruzi. (Take neni tak vzacne sprosty).
Na nektere jeho vety se vsak opravdu neda odpovedet. Je zaslepene protiamericky a ja mam USA rad. Nekdy pise polopravdy, ale o tom co je opravdu Americe hrozbou se nikdy nezminil.
Prumerne I.Q. jeho soudruhu a zpusob mysleni je zarukou zhorsujici se a tezsi budoucnosti.

K thematu clanku. Citim respekt k bolesti a hruze kterou Rusove museli prozit mezi lety 41-45, ale mam v knihovne Solzenicina a i jine knihy ruske emigrace a zasnu, ze ten narod vubec existuje. (Mezi roky 22-41 zil take strasnou komunistickou hruzu).
Nevidim zadne rozdili mezi komunistickymi vrahy a nacistyckymi vrahy, obe strany zabijely nevinne lidi.

Vorosilov (marsal na Aktualne cz).
Panove copak nepoznate, ze on je rusky vlastenec ?
Dokud budou v Rusku nacionaliste jako je on, tak Rusko bude slovanske a nebude napr. arabske. A ja si moc preji, aby Rusko partrilo Rusum a aby nezasmradlo Islamem a neztmavlo tak, jako ulice Johannesburgu.
Proto panove, za stoupence kapitalismu, ja honolulu zde provolavam slavu marsalu Vorosilovi.

Vite, ze v Saudske Arabii byla 24.6. popravena mecem 56-leta zena (sluzka) odnekud z Indonesie ? Nad vasi budoucnosti take visi mec, ale vy se radej hadate o minulosti. Vite, ze v Seatlu 24.6 byli chyceni dva Islamiste po zuby ozbrojeni a vybaveni bombami ?
Vite, ze Saddam Husein mel problem v Iraqu s tak velkou populacni explozi, ze potreboval vybojnou valku za kazdou cenu ?
My vam nemuzeme hodne veci rict, jak to je. Beda by se zbredil
a prof. Horejsi by na me ukazal prstem a odsoudil me za "rasismus".
Ted znovu maji nejvetsi % prirustku na svete.

Az odejdeme z tech koncin (Beda nas tam nechce), tak Iraq pujde na sever.
Vorosilove nepust je tam ! Postavime Ti za to zachody a vodovody i v ruske stepi a Ty nebudes muset pri stolici odhanet vlky a medvedy klackem.
(Vorso, mam uzeny spek s paprikou z Madarska a vodku z Finska. Skoda, ze tu nejsi. Lozili bychom oba dva po ctyrech).
26. 06. 2011 | 14:48

Hloupý Honza napsal(a):

Díky růžové, jsme si všichni vzpomněli na ty obětí a všechny ty události více, než když chodíváme kolem takovýchto tanků, děl a jiných "památníků" den co den, a tyto se pomalu v našich myslích stávají jakýmisi inventáři, které přestáváme vnímat nejen jako věc samu, ale vůbec natož jako nějaký symbol.

Jinak bych zavedl do celosvětových norem podmínku, že každá zbraň musí mít růžovou barvu. V ČEZku bych zavedl, že místo modrých majáků by papaláši měli růžové limuzíny.
26. 06. 2011 | 14:52

Anuszka napsal(a):

Omlouvám se pane Muellere za zkomolený přepis Vašeho jména - nedělala jsme to schválně - přemýšlela jsem nad obsahem příspěvku a jelikož znám spoustů Müllerů, tak jsme to psala automaticky - Vy to máte doufám na háku:-)

Hezký den všem. I Voroshilovi:-))
26. 06. 2011 | 14:54

ehm napsal(a):

Chytrý, pravdivý a podnětný blog; boihužel někteří primitivnější blogeři (Hoven, Pocestný) kazí úroveň diskuze k němu.
26. 06. 2011 | 14:59

Milan Juřík napsal(a):

Mam úctu ke každému padlému. Ale klanět se tanku odmítám. Každé velké město bývalého Svazu má řádově ohleduplnější památku těch padlých. Čest těm, kteří ten tank natřeli na růžovo a už tehdy vztyčili ten prst. Rozhodně to nesnižuje oběti těch, kteří padli za naši svobodu. Jako malý a nedospělý se tady spíše chováte vy, pane profesore, neboť nekriticky příjmáte to, co vám bylo kdysi dávno vloženo, a nedokážete na to získat jiný vhled.
26. 06. 2011 | 15:03

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad honolulu
Saddam Hussein by se anexí Kuvajtu stal "Pánem Světa".
Kontroloval by přes 20 % světových zásob konvenční ropy.

Žvatly, žvatly, žvatly...

Koukej ať ti jednou vorošilov nebude muset posílat potravinové balíčky, ty náfuko !
Až bude galon nafty stát 6 USD.
26. 06. 2011 | 15:05

Tencokida Hnuj napsal(a):

Milan Juřík
A co byste tam dal - místo tanku ?
Primerosku nataženou na mikrofon ? :))

Vy si myslíte že se v WWII bojovalo čím ?
Kecy v hospodě a žvatláním na internetu ?
26. 06. 2011 | 15:08

poool napsal(a):

Nemohu s Vámi souhlasit, pokud mne násilník, vrah, a mafián pomůže, určitě to neodmítnu, ale stejně jej nebudu oslavovat. Rusové bojovali hlavně za sebe, a za svůj vliv v Evropě, a pak z nás na 40 let udělali Barbaristán se všemi důsledky, takže ten vztyčený prst i Vám, vážený pane "Všechno špatně".
26. 06. 2011 | 15:13

Rumcajs napsal(a):

Já to s dovolením shrnu.

Představa osvoboditele s šeříkem zasazeným do hlavně tanku, poněkud pokulhává, pokud si trochu připomeneme některé základní informace :

- SSSR a Německo byly spojenci
- SSSR samo okupovalo řadu států, kde se chovalo hůř, jak nacisti
- SSSR mělo ve vedení psychopata, který nechal povraždit milióny Rusů
i cizích státních příslušníků a způsoby jím prováděných poprav většinou připomínala jatka (Katyň,Berija)

Vzhledem k výše uvedenému, může tehdejší SSSR nazvat osvoboditelem jen snad totální tupec.
26. 06. 2011 | 15:18

Táňa napsal(a):

Ten tank by se měl sešrotovat a ne s ním pořád posunovat zprava do leva. Jinak moje matka, která bydlela při osvobození v květnu 1945 na Smíchově, kde byl tank č. 23 později umístěn, říkala, že Smíchov osvobodili Vlasovci. To nebyla Rudá armáda. Ta historie se překrucuje pořád.
26. 06. 2011 | 15:20

Tencokida Hnuj napsal(a):

Já docela chápu, že se památníky padlým vojákům Rudé Armády po roce 1989 ničily a demontovaly ve vesnicích na Hlučínsku.
Neboť mužové a chlapci z Hlučínska bojovali zhusta v řadách wehrmachtu.:(

Ale v Praze ?
V té naší matičce stověžaté - zhusta naplněné až po okraj jejího lůna samými to odvážnými, bránit pravdu a svobodu do poslední kapky krve odhodlanými junáky to čackými...?

To se mně nějak nezdá, todlencto.
26. 06. 2011 | 15:21

Maian napsal(a):

Pane profesore hluboce s Váma souhlasím.Váš článek vyjadřuje přesně to,co je vlastně český člověk.Lump,ateista,vlezpr..lka,zloděj,korupčník,a jak tady čtu některé příspěvky i nehorazný blbec!Černý že je umělec?Asi si to mysli jenom defraudant Vondra a jemu podobni.Ti šašci co ten tank natírali patří na pranýž a měli by si tuto akci zaplatit z vlastní kapsy.Souhlasím s Váma že takovýma hovadinama se zneucťuje padlé ruské vojáky.A že Amíci ve 2 světové došli do Plzně? To je sice pravda ale teď okupují západní Čechy znova Rusáci.Teď tam mudrujte vlezdoprdelkové!
26. 06. 2011 | 15:21

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Tencokida Hnuj napsal(a):
"Já docela chápu, že se památníky padlým vojákům Rudé Armády po roce 1989 ničily a demontovaly ve vesnicích na Hlučínsku."

Můžete to ničení doložit?
26. 06. 2011 | 15:30

LEVAK napsal(a):

Natření tanku na růžovo vymyslel "Starý zbrojnoš" a jeho syn Jan Ruml.Myslím že u toho byl i ten neumětel idiot David Černý,který se takto chce za každou cenu zviditelnit.Jen si vpomeňte na jeho Entropu jak to s Vondrou osladili Evropě!Tyto lidi bych si dovolil přirovnat k Talibáncům ti taky bourají staré pomníky.
Výši inteligence mladé generace lze hodnotit taky podle toho co bylo zveřejněno o řidičce pražské tramvaje,"která podle své výpovědi při stávce vyjela proto,že volila TOP09;tu volila proto,že věří Kalouskovi a tomu věří proto,že nemá vzdělání na to,aby pochopila,co to vlastně říká".
Naši asociálové ve vládě mají dnes jednu velkou výhodu a to že se opírají o nemalou část "facebokové generace".Ta ale jen navazuje na dlouhou českou tradici konformní ba zfanatizované mládeže,nejnověji v roli "uvědomělých" egoistů a stávkokazů.
26. 06. 2011 | 15:34

hnuj napsal(a):

zajimave ze, ze to individum, co tak pomalovalo, nasledne ziskalo zajimavou, predrazenou a cR dehonestujici predrazenou zakazku v souvislosti s nasim predsednictvim.

za kazdeho rezimu se muze dostat ubozak k ke korytku, staci byt dostatecne komformni
26. 06. 2011 | 15:34

Jozef napsal(a):

Je velky rozdiel medzi okupaciou vojenskou
a okupaciou hospodarskou a medialnou.

Stryko Sam,napriklad, bojuje za svoje nezistne vysavacie zaujmy okupaciou vyse sto krajin sveta,dokonca mucenim unesenych osob na svojich tajnych vychodoeuropskych europskych zakladniach.
Vojensky je okupovanych mnoho statov sveta,europskych i feudalne demokratickych moslimskych.Vojenska okupacia nie vzdy znamena hospodarske vysavanie a kulturne degradovanie domorodcov.Hospodarska a masmedialna/obecne politicka/ okupacia vsak spravidla ano.

Pri zvlast drastickej okupacii v zaujme svojich okupantov su domorodci nuteni dobrovolne,gratis a s nadsenim nasadzovat zivoty za zaujmy okupantov,resp.za okupaciu dalsich uzemi.Dnes sme zvlast drasticky okupovani.Nielen Cesi a Slovaci.

Pohrdave zosmiesnenie symbolu zachrany krajiny pred fasizmom,symbolu zachrany narodov pred likvidaciou a zotrocenim a naopak povysovanie vojemskej okupacie krajiny armadami Varsavskej zmluvy - je len symbolicke.
Aj tunajsie angazovanie vrahov z Wall Streetu, pocetnych pocestnych,ktori aj na tychto blogoch suverenne a stabilne myslia a konaju v mnohom analogicky ako Hitler,alebo moskovski cekisti za Trockeho i Stalina,s chutou a pohrdanim masakrujuci slovanskych krestanov,je typicke,je priznacne.
Kym su pri sile,kym citia za sebou moc,su nepoucitelni, dobrovolne nenapravitelni,s vyamputovanou pamatou.

Mali by ste sa,vazeni,niekedy na nejaky cas vystahovat niekam do haja,alebo do hor,alebo do puste,a aspon chvilku nad sebou pomeditovat.
Aj vo svojom najhlbsom zaujme.
26. 06. 2011 | 15:40

Marcus Agrippa napsal(a):

Rumcajs:
mám noviny z roku 1918, kde je nabádáno k tomu, aby Německo následovalo ruské bolševiky ( německý autor ). Z toho snad pramenilo určité"spojenectví"mezi nacistickým Německem a bolševickým Ruskem. Ale tím to všechno končí. Němci pod vlivem zneužité a pokroucené eugeniky a Darwinova učení, brali negermánské národy jako podřadné a určené k likvidaci ( o tom by mohly vyprávět Ukrajinci ). Stalin bral válku jako nevyhnutelnou a po občanské válce bylo potřeba provést armádní restrukturalizaci a potřebný čas docházel. Ostatně po občanské válce si vyřizoval"účty"kdekdo s kdekým ( a byly to"účty"století staré ). Hlavně to nic nemění na tom, že nacistická ideologie ( ne nepodporovaná tehdejším papežem ) neměla ospravedlnění.
26. 06. 2011 | 15:43

honolulu napsal(a):

Tencokyda Hnuj,
Nenadavej mi do "nafuku", Ty zlutej opicaku ! ! !
Mam kamaradskou povahu.
Uz jsi davno mohl zpozorovat tuto, i jine moje prednosti, Ty kratkozrakej slepysu.

Benzin klesa na cenne, coz Te nastve, tak to rad napisi. Vcera jsem platil za 1 gallon (3.83 litru) $ 3.26 ! Take je jasne, ze nic hodnotneho nectes krome atrocity propagandu.
Jinak by jsi vedel, ze pri nakupu potravin v urcitych obchodech Te registruje computer a dostanes odmenu t.zv. PERK. Cim vice nakoupis, tim vetsi je perk. S perkem jsem platil za gallon $ 2.06 ! My vzdy na vse vyzrajem. A i kdyby gallon stal $ 6.00, tak si objednam z Evropy Tvoje prditko, co zere jako zapalovac.

Kde jsi byl tak dlouho, skaredo ? Hledal jsem Te v v severni Californii. Je tam SVETOVA soutez o nejskaredsiho pejska. Vyhral to nejaky japonsky cokl. Ale Ty jsi soutezil asi v jine kategorii ....

P.S. Samoarejme, ze nikdo nema co kontrolovat - produkci oleje, ale pouze Evropa a Amerika. (Vlastne USA a potom Evropa).
26. 06. 2011 | 16:01

.Ivan Hochmann napsal(a):

Dnes v 10,00hod jsem přidal příspěvek,

který měl za za úkol osladit panu profesorovi jeho shnilé kafé o bájném českém národě.
V závěru jsem použil Karlovy verše,které měly už tenkrát navodit atmosféru uvědomění,katarze a opuštění hovadských postojů.
Omlouvám se za chybu v poslední sloce.
Tedy oprava:

Žene vás čert,zas jdete jako ovce,
není to žert,už zvěř se stala z lovce,
přítel je skřet a nad rozumem víra,
vpřed jenom vpřed,vpřed jenom vpřed,
............a vpředu smrdí síra !
Děkuji.

Diskuze je zase tam,kde ji chtěl profesor mít.
Je to vyčůraný provokatér a vy vždycky naletíte!
Čau Ivan.
26. 06. 2011 | 16:02

Standa napsal(a):

Pane profesore, souhlasím s Vámi, a je mi velmi smutno z toho, když vidím ministra obrany p. Vondru, jak se na akci ještě sám podílí a tank osobně pomáhá sundávat na ponton. To svědčí o jediné věci - nekompetentnosti vládních činitelů, kteří navíc nejsou schopni vnímat realitu okolního světa a snaží se jakýmkoli (i velmi hloupým) způsobem zviditelnit. Je mi v podstatě jedno, jestli se jedná zrovna o tank, který vjel do Prahy v r.1945 jako první nebo ne - pro mne byl a bude symbolem za utrpení a ztráty životů za ty, kteří nás osvobodili, ať už byli z jedné nebo druhé strany. Pseudovýtvarník David Černý již způsobil ostudu naší republice svou Entropou a nyní svůj rádoby osobitý styl doplnil prostředníčkem na tanku, aby manipulovatelným hlupáčkům tohoto národa dokázal svou opravdovou úroveň. Nejsem výtvarník, nechci tedy jeho výtvory hodnotit z hlediska uměleckého - ovšem z hlediska lidského je tento člověk pro mne nula. I když jsem se narodil 20 let po válce, vždy si budu vážit těch, kteří nás v roce 1945 osvobodili. Nedopusťme, aby docházelo k překrucování historických faktů a napomozme touto diskuzí D.Černému, A.Vondrovi a dalším vysvětlit, že občané tohoto státu jsou rozumně uvažující lidé, kteří si za svými názory stojí.
26. 06. 2011 | 16:07

Englishman napsal(a):

SSSR Prahu v květnu 1945 neosvobodil ale obsadil - den po válce a dva dny po kapitulaci předchozí okupační síly. Samozřejmě tomu můžeme říkat i osvobození - a válce můžeme říkat mír a svobodě můžeme říkat otroctví. Jo a nevědomost je síla.
26. 06. 2011 | 16:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

honolulu
Poslouchej náfuko - dyť ty ani nevíš kolik je galon.
Na litry.

Poslyš, starče nad hrobem - co si ještě vymyslíč ?
Že jsi Ježíš Kristus ?

No - v tvém případě se tomu divit nebudu.
:)(

A Ufoni ti momentálně lítají kolem kterého ucha, požírači hamburgrů z Chánova ?
:)))

Odpros voroshilova....snad ti pak pošle balíček žvýkaček...až budeš musit zahánět pocit hladu...hel - a máš ty vůbec ještě vůbec zuby, staříku ?
:((
26. 06. 2011 | 16:18

vasja napsal(a):

To je fajn džob. Dělat si z lidí kozy a mít z toho prachy. Černý, David, Saudek, Kraus... machři v tomhle "oboru".
26. 06. 2011 | 16:19

sd napsal(a):

Je to opět obraz morálních kvalit hlavně pražáků.
Když k nám v roce 1939 přijeli Němci, vítalo je plné Václavské náměstí, když umírali lidé na frontách, pražácí i s otcem Havla vesele natáčeli s Němci a pro ně filmové veselohry. V roce 1945 když už bylo jasné, že válka končí, tak pražácí "vytáhli do boje" a Rudou armádu opět vítalo plné Václavské náměstí. Teď když se vítr otočil, tak si opět pražáci nalezli jinou díru, do které momentálně lezou a pro kterou nám tu chtěli naordinovat např. megaradar a vytahují si svaly na příslušíky státu, který už neexistuje. Jsou ochotni klidně zapomenout na milióny obětí tohoto státu. Milióny lidí, kteří za nic nemohli a přesto museli padnout. Je to na zblití. Prahu zasypat hnojem.
26. 06. 2011 | 16:20

.Ivan Hochmann napsal(a):

Honolulu,

děkuji za ropnou aktualitu.
Já kupoval gallon za USD 1,10. V roce 1996.

S hnojařem se nevzrušuj.
Ten tady kydá a štěká po všem,co nechápe.Klasika !

Měj se! Ivan.
26. 06. 2011 | 16:23

Tencokida Hnuj napsal(a):

Englishman napsal(a):
SSSR Prahu v květnu 1945 neosvobodil ale obsadil - den po válce a dva dny po kapitulaci předchozí okupační síly. Samozřejmě tomu můžeme říkat i osvobození - a válce můžeme říkat mír a svobodě můžeme říkat otroctví. Jo a nevědomost je síla.
26. 06. 2011 | 16:17
------------------
Myslíte si, že osvobození Prahy - tedy obsazení , by bylo možné bez předchozího běhu událostí ?
Co myslíte ?
Jak se to má s vázáním vojenské síly protivníka, jejich zatlačováním do defenzívy, ofenzívou, obsazováním území vojskem, dalším postupem....až dojde na ten váš pupek světa (Prahu).

Jo - blbost tady fakt kvete.

Podle vás tedy - osvobodili Prahu vlasovci a pokud ne, tak Marokánci (v případě, kdyby do Prahy vjel jako první tereňák řízený Marokáncem).

Doufám, že takoví jako jste vy mně jednou nebudou přispívat na důchod.
To už bude jistější chytat ryby v kašně v Sušicích.
:))
26. 06. 2011 | 16:24

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ivan Hochmann
Vrána k vráně sedá.
Zakyslí staříci k zakyslým staříkům.

Galon je 3,785 litru.

Asi ses nechával šidit.
Díky své nevědomosti se tak necháš šidit furt - až do konce.

Nazdar !
:)))
26. 06. 2011 | 16:27

Cestovatel napsal(a):

voroshilov:

http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http%3A%2F%2Fwww.hawaii.edu%2Fpowerkills%2FCOM.ART.HTM&anno=2

Josef Stalin zabil jenom na Ukrajině jenom běkem let 1932-1939 23 000 000 lidí. To co jsem uvedl předtím je celkem na celém území SSSR a východ Evropě
Hitler za 2 svět válku jen 12 000 000 v koncentračních táborech a na bojištích druhé svět. války

http://translate.google.cz/translate?hl=cs&langpair=en%7Ccs&u=http://www.scaruffi.com/politics/dictat.html
26. 06. 2011 | 16:27

Rumcajs napsal(a):

M.A.

A co společné obsazení Polska ?
26. 06. 2011 | 16:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

I.H.
Pokud pak chceš srovnávat ceny, milý plkale - musíš to udělat v " constant dollars".
Zeptej se někoho co to je - anebo zkus si to vygůglovat...ale v tvém případě bude lepší, pokud se někoho zeptáš...třeba zavolej do Chánova - tam bude na příjmu honolulu...prý před hodinou někdo ukrad v šatně restaurace " Na vystrkově" telefon...

:))

Nazdar, staříci - a hezky to tady rozdávejte - ty vaše banální bludy - na všecky strany.
:)))
26. 06. 2011 | 16:31

... napsal(a):

Já si zase myslím, že minulá generace má úplně pokřivenou představu o tom, jakou roli Sovětský svaz hrál na začátku války, třeba při napadení Polska.

K té sběři z východu skutečně žádnou vděčnost za "osvobození" necítím, primárně protože se o žádné osvobození nejednalo, a padlí sovětští vojáci jsou mi úplně ukradení, stejně jako padlí Němci, příslušníci Hlinkových gard a českoslovenští pohraničníci.
26. 06. 2011 | 16:32

zhnusen napsal(a):

Velice s vami souhlasim autore ...
pro hoven ... jestli k nejake demokracii patri pochody nacku a ruzovy tank tak leda tak nejake bananove a ne civilizovane.
26. 06. 2011 | 16:38

honolulu napsal(a):

Tencokydo,
nejaky poloidiot se za Tebe vydava...Ty jsi sice nejhloupejsi na Aktualne CZ, ale nepises s tolikati chybami a nemas, tak zoufale primitivni styl. Nebo, ze by jsi zapomel vzit denni medicinu ?
Ze Ty jsi asi momentalne na te soutezi v CA, ze ano ? Nezapomen se verejne pochlubit se ziskanou cennou.
Rad Ti budu nadaval, ale az po navratu. Jedu na vodu.
26. 06. 2011 | 16:40

Béda napsal(a):

Englishman,

dovolil bych si oponovat.

Jestliže podle vás to bylo den dva po válce a dva dny po osvobození, pak ti okupanti zatracení zřejmě z pražského rozhlasu slyšeli pouštní fatamorgánu. Asi měli tedy nechat Prahu osvobozenou Vlasovci- poté co osvobodili v tvrdých bojích /až na nepatrnou část území, kde se Němci způsobně vzdávali Američanům/ téměř celý zbytek státu- po ukončení války napospas.

Takhle jste to myslel?

Honolulu,

špatně si to vysvětlujete. Nemám nic proti přítomnosti Američanů v ČR. Pokud to nebude vojenská přítomnost další nadřazené - okupační - mocnosti. Civilisté ať si navštěvují Prahu dle libosti, užívají si, obdivují památky, utrácejí, zakládají si tu rodiny ... Proti tomu vůbec nic nemám. Právě naopak.
26. 06. 2011 | 16:41

Občan napsal(a):

To Cestovatel:

Ukrajina měla v r.:
1926 - 26 000 000 obyvatel
1931 - 23 000 000 obyvatel
1939 - 40 500 000 obyvatel

KDY je tedy stihl Stalin vyvraždit, když se do začátku WWII počet obyvatel Ukrajiny takřka ZDVOJNÁSOBIL?????
26. 06. 2011 | 16:41

voroshilov napsal(a):

Cestovatel:
Ty teda natahujes budik az praskne kolecko.
Absurdni cisla,absurdni zavery,ted cum sem:Za Stalina demografie neustale rostla(nebyli kondomy)az na valku nikdy zadne scitani lidu neodhalilo nejmensi propad mezi obyvatelstvem.
Obeti Stalina jsou davno spocitane- 5 milionu zatcenych a 4 miliony odsouzenych,z toho popraveno 800 tisic(zdaleka ne nevinatek),ted to rozdel na 30 roku a obrovskou masu obyvatelstva(200 milionu),vychazi stejny prd jako mnozstvi veznu v dnesni USA nebo Cine.
Synku,komu tady chces vykladat pohadky?
26. 06. 2011 | 16:41

Béda napsal(a):

...,

pokud si vzpomínám, bez osvobození Polska RA, by dnes pravděpodobně žádný polský národ neexistoval - vylétl by jednoduše komínem.

Poláci po právu můžou Rusům vyčítat cokoliv, a Rusové Polákům - historie jejich vzájemných vztahů nebyla procházkou růžovou zahradou. Jedno co ovšem nedokážu pochopit je polský nevděk zato, že Poláky sověti zachránili před totálním vyhlazením za cenu ohromných sovětských obětí, které jsou nesrovnatelné s tím co provedli sověti Polákům.

Navíc pokud si pamatuji, se jim sověti, a jako následník Rusové ústy svých nejvyšších představitelů za ta příkoří omluvili. Osobně mi to připomíná jakýsi iracionální fanatismus.
26. 06. 2011 | 16:48

Jetvart napsal(a):

Potíž není v myšlence památníku, ale v jeho ztvárnění. Po roce 68 se ruský tank stal symbolem okupace. Myslím, že svou úctu padlým sovětským vojákům bychom mohli vyjádřit i jinak, než tankem.
Přepisování historie je běžné po celém světě. Faraonové v Egyptě to dávali přetesávat:)))
26. 06. 2011 | 16:51

P. napsal(a):

Jeden tank přemalovaný pravdoláskaři není vážný problém. Druhá věc je, že vítězné mocnosti si přemalovaly historii 2. sv. války podobně, jako se teď maluje narůžovo osvobozování Afghanistánu.

Hitler měl nechat zplynovat miliony lidí, to platí i v roce 2011.
26. 06. 2011 | 16:52

karela napsal(a):

Stran těch, co jsou pod tímto dílem podepsání, nevím, jestli to sem už někdo psal, ale měla by to být Opona, o.p.s, čili oběcně prospěšná společnost, její členové Gaydečka a Martin Kotas jsou ti fandové občanského protestu, kteří organizovali protest občanů proti odborářům obsazením stanice Metra. Když se kouknete na jejich každoroční výkazy, tak za dva roky dostali na svou činnost 15 milionů. No, kdo by to nebral. A tak mě napadá, jestlipak ty miliony jsou z prostředků státních a nebo se na ně složili nějací soukromníci?
26. 06. 2011 | 16:53

.Ivan Hochmann napsal(a):

Hnojaři, neříkej nikomu "plkale".
Tak si mluv se sobě rovnými.

Ivan.

P.S.:No ne že bys mě dokázal naštvát.To ty už nemůžeš,ale to já jen tak pro pořádek,aby každý viděl kdo tady kurví diskuze.
26. 06. 2011 | 16:53

Kamalanand napsal(a):

Což takhle natřít na růžovo sochu sv. Václava?
A na korouhev mu nasadit Modrého Ptáka s oranžovými koulemi?
Jak by se asi pánům papalášům líbil takovýto umělecký počin?
Navrhoval bych to provést 30. září na 73. výročí Mnichovského diktátu.
On ten sv. Václav je stejně symbolem kolaborantů a zrady.
26. 06. 2011 | 16:56

voroshilov napsal(a):

Beda:
No,a ze Stalin daroval Polakum puvodne nemecke uzemi Slezsko a jeste nejake jim vubec nevadi,ze ktereho vyhnali puvodni nemecke obyvatelstvo,a Litevci by meli vratit mesto Vilno(dnesni hlavni mesto Vilnus)Polakum protoze je historicky polske.
26. 06. 2011 | 16:57

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Bohužel máte pravdu. A nejen to, jak mohou, tak poškozují ruské zájmy a v protiruské kampani za Bushe stáli hrdě v čele.

Je to tragedie. Výše jsem o tom v jednom příspěvku psal, zdá se, že na slovanské mentalitě opravdu něco není v pořádku.
26. 06. 2011 | 16:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

Ivan Hochmann
Pavlačovým drbnám tykám a jejich plkům...říkám plky.

A jestli tady někdo kurví diskuze svými banálními bláboly, dojemmnými historkami z natáčení a urážením - tak jsi to jedině ty a tobě podobní zakyslí, popopravdami nafouklí dědci.

Nazdar !
/mám teď důležitější práci, než tady reagovat na tvé kraviny - musím si vyšťorat kousek jídla ze zubů.../
26. 06. 2011 | 17:00

Pepa Řepa napsal(a):

Štváč
člověk člověku člověkem?
To je na mně moc složitý. Vůl volovi volem, to bych věděl. Často dělám někomu vola. Třeba Pepa z depa chtěl naznačit, že dělám vola volovi.
To je rafinovaný. Nedá se to mazat.

Ruku na srdce bych občas rád položil. Ale ne na svoje.

Ani ne na Bédovo, 4%tní nejsem. Béda je můj oblíbenec. Říkám mu Wikybéda.Určitě má DNA shodné s poručíkem Dubem.
K čemu čtení knih?

"Orwell se obával těch, kteří zakážou knihy. Huxley se obával, že knihy už nebude třeba zakazovat, protože nebude nikoho, kdo by je chtěl číst".

Orwell se obával těch, kteří nám zamezí přístup k informacím. H Huxley se obával těch, kteří nám jich poskytnou tolik, že nás to dovede k pasivitě a egoismu"
(N.P)

Béda poskytuje tolik informací, kolik wikyna dodá. Ale má vytrvalost marathonského běžce. Třeba zvedne prapor utlačované mužské části populace a zavede katedru masculinismu. Zrovna totiž na TV opakují "TAH DÁMOU".

Bédo! Chceme "TAH PINDÍKEM!"

Bojujte Bédo za naše práva.
26. 06. 2011 | 17:00

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kvaziumělci potřebují kvazipopularitu.
Pak se jejich díla dobře prodávají.
Zejména jdou na dračku mezi hlupáky.

Nazdar !
26. 06. 2011 | 17:01

honolulu napsal(a):

Pane Ivan Hochmann,
zluta zruda Tencokyda ma pravdu ohledne gallonu, je to 3.78 litru. Udelal jsem chybu, popletl jsem si to z necim jinym.
Dnes je abnormalne agresivni. Nemuze se smirit s tim ze bude skareda nadosmrti a ze nikdy nezapadne do ceske spolecnosti.

Pan prof. Horejsi me nevzrusuje. Vim, ze ma rad psychologicke hry, ale neumi zvolit opravdu explozivni thema. Ruzovy tank je mi uplne lhostejny.

Tencokydo, hloupaku jdu k vode. Rekni mi Tvoji officialni diagnozu vecer. Podivam se jake jsou nejnovejsi leky na Tvuj problem. TY DNES ZAVODIS v blbosti. Koupil jsi benzin a nemas na pilulky. Kdyz budes OK, tak nesezeres koberce na Tve myslivne.
Usetri Ti to penize..... Bye bye for now, you jackass !
26. 06. 2011 | 17:02

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller:
Polaci jsou vecne ublizeny narod,jejich katolicka nenavist k Rusum se tahne uz od roku 1612 kdy odtahli z Kremlu jako zpraskane psi,nasazovat svoji Unii a podvodnika LžeDmitrije na carsky trun se jim moc nepovedlo.
26. 06. 2011 | 17:05

Béda napsal(a):

Jetvart,

miný pane. Ten tank již od r. (tuším) 1991 ŽÁDNÝM PAMÁTNÍKEM NEBYL. Stál narůžovo natřený i s popisem své historie u vchodu do Voj. muzea v Lešanech.

Ten tank byl účelově za peníze daňovníků ve správě MO - konkrétně VHÚ z Lešan vyzvednut aby mohl být obscénně přepisovači zcela zjevných a nezpochybnitelných historických dat zneužit ke zneuctění svátku konce války a památky padlých sovětských vojáků.

PŘ,

reagovat na vaše nevěcné básnické plky mi připadá jako ztráta času. Klidně si poslužte a pokračujte v bezobsažném lyrickém napadání.
26. 06. 2011 | 17:14

voroshilov napsal(a):

Kde je Vlk a pan Stejskal?
Co profesor jeste nevstupil do diskuse?
26. 06. 2011 | 17:22

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Tencokida Hnuj napsal(a):
"Já docela chápu, že se památníky padlým vojákům Rudé Armády po roce 1989 ničily a demontovaly ve vesnicích na Hlučínsku."

Můžete to ničení doložit?
26. 06. 2011 | 17:23

Béda napsal(a):

Ještě dovětek:

tank byl vyzvednut a záměrně instalován tak, aby pokryl květen - období konce války a osvobození, /nebyl vyzvednut v srpnu/ a z místa symbolického prznění má být stažen ještě před srpnovým výročím.

To zcela jasně odhaluje úmysly autorů. Jde o zaměrné zesměšňování a obscénní výsměch výročí padlých a skreslování podílu RA na osvobozování ČSR.
26. 06. 2011 | 17:26

fedor napsal(a):

Pane Hořejší, děkuji za článek.
Jen bych chtěl zdůraznit, že mezi těmi vymytými mozky, co se motaly letos kolem růžového tanku, se rovněž motal náš hrdinný reemigrant Vondra, ministr obrany. Nepochybuji v čích službách byl jak před rokem 89 ani po něm.
Co se týká seznamování dnešní mládeže s poválečnou historií, mám své zkušenosti, neb mám vnoučata, jež průběžně od r. 89 absolvují ve školách v různých místech republiky hodiny historie. Díky novodobým expertům na historii jako jsou hurádoktor Benda a spol., díky nejrůznějším rusobijcům jako je senátor Štětina (o jeho minulosti lépe mlčet)a jemu podobní, a díky ministrům školství, kteří úspěšně kolaborovali v minulosti s komunstickým režimem, je stav takový, jaký je a těžko s tím lze něco nadělat. O holokaustu slyšíme div ne po 89. roce každý den, o tom, že na fašisty obsazeném území ccp byly na místě vyvražďovány statisíce občanů a páleny tisíce vesnic podobně jako tomu bylo v Lidicích, Javoříčku či Ležákách, se cudně mlčí.
Místo toho se ještě více rozdmychává nenávist vůči ruskojazyčným občanům a vůči Rusku či Bělorusku, kde byli lidé diktátorským režimem postiženi o nic méně než my. A nikdo si u nás nechce uvědomit, že ti, co museli na tancích přijet do ČSR neměli jinou možnost, nechtěli-li před vojenský soud se všemi důsledky. Dnešní mládí o důsledcích nemá ponětí.
Jak to kontrastuje s tím, že ač do Afganistánu by naši vojáci jet nemuseli, jsou ochotni tam jet a jedou i přes to, že se tím okamžikem pasují do role dobře placených nájemních vrahů (a o to jdepředevším - o peníze, jež tam mají možnost dostat). Pro mne, i kdyby měli desítky vyznamenání včetně přijetí u prezidenta, či v Bílém domě, budou vždy vrahy, kteří si mohou podat ruce s bratry Mašíny i s těmi komandy, co vyvražďovaly ruské, české, běloruské, či ukrajinské vesnice. Současně nevím, proč bych měl pociťovat lítost a vyjadřovat soustrast jejich pozůstalým v případě, že při své žoldácké misi přijdou o život.
26. 06. 2011 | 17:26

Rumcajs napsal(a):

Rusové se nikdy za osvoboditele nepovažovali. Když opuštěli řáholecká kasárna, zlobně šermovali ručičkama a vyhrožovali, že se vrátí.
Nechali nám tu zdevastované byty, pozemky prolité všelijakým svinstvem a voroschilova.

Rus byl agresor, který se ekonomicky zlomil a proto odtáhl.
26. 06. 2011 | 17:27

Tencokida Hnuj napsal(a):

VSVW
Náměstí Petřkovice. Například.
Ale musíte si tam zajet.
Na netu informace nenajdete.
26. 06. 2011 | 17:30

voroshilov napsal(a):

Hle,Fedore,ty jeste zijes?Kde jses flakal celou dobu?
26. 06. 2011 | 17:31

uno napsal(a):

Tencokydahnuj zřejmě se s tím hnojem absolutně ztotožnil
a je to z jeho kydů cítit. Ti dědci prožili válku, komunismus a mnoho odříkání, aby on mohl s plnou hubou plivat jedovaté sliny.
26. 06. 2011 | 17:32

Béda napsal(a):

oprava - omluva:

tank byl vyzvednut "V sobotu 18. června 2011 byl tank po dohodě s Davidem Černým znovu růžově přetřen, a to 18 kilogramy barvy Miranol.[7] V rámci Týdne svobody k 20. výročí odchodu sovětských vojsk byl obecně prospěšnou společností Opona ve spolupráci s armádou v pondělí 20. června na návěsu firmy Švestka dopraven po silnici dvouhodinovou jízdou z Lešan do Prahy do smíchovského přístavu. Protože má tank i s tahačem a návěsem vážil 65 tun a jako nadměrný náklad jej doprovázely dva osobní vozy. V Praze byl po 13. hodině umístěn jeřábem na ponton a ten byl po vodě zdymadlem přemístěn mezi Střelecký ostrov a Smetanovo nábřeží, kde má kotvit až do 1. července 2011..."/Wiki

Tank pokrývá časově datum nikoliv osvobození a konce války ale výročí napadení SSSR a odchodu sov. armády. Nejsem si jist jestli v r. 1991 ještě na českém území byly tanky tohoto typu. Srpnové období instalace tanku nepokrývá.
26. 06. 2011 | 17:32

SuP napsal(a):

No já myslím, že tenhle blog (a tímto děkuji autorovi) ukázal nede všechny pochybnosti, že levouni jsou umanutý uplně na všecko. Na ekonomii, na historii a další už ani nemá smysl zkoušet. Tak co s nima?
26. 06. 2011 | 17:34

SuP napsal(a):

....nade ....
26. 06. 2011 | 17:37

Karel napsal(a):

Dement David Černý se prostě živí těmito provokacemi, protože na nic jiného nemá.Tím se velmi podobá svému guru V.H.
26. 06. 2011 | 17:39

Miro napsal(a):

Naprosto souhlasím. Je to jenom přitahování pozornosti, nevkus a neúcta. A to jsem ročník, který ČSSR už moc nepamatuje.
A ta "antiCastrovská" propaganda na festivalu United Islands mi došla taky celkem mimo mísu.
26. 06. 2011 | 17:40

Vodák napsal(a):

Mého spolupracovníka za to, že řekl, že ho osvobodil generál Paton vyhodili z podniku. Srovnávat dnešní oslavy a psát, že je to stejné zkreslování historie, je nesmysl. Nikdo nikoho chodit na oslavy v Plzni nenutí a nikomu nikdo nebrání oslavovat Rudou armádu. Kdo chce, může si koupit literaturu jakoukoliv a názor na to, kdo osvobodil Prahu a kdy, si může udělat sám. To, že soudruzi již nenosí věnce k hrobům rudoarmějců a jak se převáděli si ještě pamatujeme,je jejich problém, nikdo jim v tom nebrání, ukazuje to jen jejich falešnost.
26. 06. 2011 | 17:41

Faust napsal(a):

SuPe:
zdvořilý dotaz: na co jste umanutý Vy osobně?
26. 06. 2011 | 17:43

Petr Min napsal(a):

Neucta k milionum padlych ruskych vokjaku je odrazem potrhle doby. Je to neco, co by solidni valda nemela vubec trpet. Vzdyt i Vondrackova si najala Americany, jako ze stat snad spatne chrani jeji pamatku ci co.
Rusti vojaci padali jako mouchy divnym pristupem jejich vudce a presto v Evrope zvitezili. Prece proti nim stalo 78 % te lepsi nemecke sily, neco proti Jugoslavii a neco v Africe.
Americane osvobozovali, po vylodeni a vzstupu do Francie snadno. Ac valcit neumeli, ucili se,postupovali, jiste, ale nahravalo jim potom, ze snaha Nemcu byla dostat se do jejich zajeti. Viz skupina Stred a Prazske povstani.
Jenomze uplne neco jineho byla totalni valka na vychode Evropy.
To muze zneuctit jedine magor ci gerilista.
General Pattom do Prahy mohl, ale byla stanovena linie a stejne by Americane potom couvli. Navic Rusove pustili Rakousko za Sudety. To bylo dano Jaltou a vyse pise nejaky znalec, ze Eisenhower se bal. Ceho ? Stejne se Nemci k na zapad dostali. Navic byli, na rozdil od ruskych gulagu ci taboru umistovani do lesnich shromazdic, zkompletovani bylo pres asi 40 divizi v plne zbroji, munice ale byla v uzamcenych skladech.
26. 06. 2011 | 17:43

voroshilov napsal(a):

SuP:
"Tak co s nima?"
Buldozerem do jamy a pohrbit zaziva,vis jaky potom bude bajecny svet pro zivot pravicaku.
26. 06. 2011 | 17:43

Béda napsal(a):

Technická k symbolice

tank včetně obscénní symboliky byl na ponton instalován přesně v den 70 - ého výročí napadení SSSR nacisty.
26. 06. 2011 | 17:44

Ládik!!! napsal(a):

Supe,
ještě přijedou ti z chat a výletů, bude se to hemžit, profesor chce pokořit rekord v počtu příspěvků. Jiný význam to nemá.
26. 06. 2011 | 17:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

uno
Běž se příště vyblít někam jinam - ju ?

Ale pokud si pleteš akci s reakcí, jak vidno - tak skokni s tou kosou na záchod hned vedle ošetřovny.
Ať nepobliješ Bonaparta, Karla IV, Mickey Mause a Papeže.
/honolulu bojoval s nacismem a komunismem ? - co vím tak zdrhl někam do Afriky a z Afriky zase do USA...aspoň to tady roztrubuje ...do nekonečno...tak, že byto unavilo i una :(...a ten druhý dělal snad šéfa jakéhosi stravovacího zařízení či co...no možná že tam odříkání zažili - občas si musili odpustit třetí kafe za den a tak.../

Ale na blázna poměrně zdařilá konstrukce. :))
Z pomlouvačných a vulgárních starých drben udělat válečné veterány a bojovníky proti komusnismu - málem že ne zachránce nás všech...

To je dost síla.
To musí mít pan primář radost - že ty léky tak skvěle zabírají.

/kruci - že já se tak nechám zdržovat od práce...ale slušnost velí zareagovat i na vyblízáky.../
26. 06. 2011 | 17:45

Dalibor Štys napsal(a):

Doporučuji přečíst si Palackého dopis do Frankfurtu. Tam všechno, co se mezi lety 1848 - 1989 stalo, je předpovězeno. Teď je už je ale dvaadvacet let doba post-palackovská.
V současné Evropě prosperují pouze severo- a západoevropské malé státy (včetně např. Estonska, takže žádné výmluvy). My jsme měli mnohou šanci a pořád máme, ale pořád čekáme, že to někdo jiný zaplatí. Ale to je planá naděje. Jsme Češi a to nám nikdo neodpáře, musíme s tím žít. Problém je, že mnozí ještě vzpomínají na dobu, kdy si oni nebo jejich rodiče dost nakradli. Jelikož špatné myšlenky umírají až s jejich nositeli a průměrný věk dožití je cca 75 let, odhadovaný rok 1948 - 10 + 75 = 2013, pohybujeme se možná kolem doby, kdy se to zlomí. Dost lidí to bohužel má z doslechu, třeba ten čtyřletý hošík, co nosil dlažky na barikádu. Taky se kradlo v roce 1968, ale to už nebylo tolik. Takže představa, že když nemám, tak si na to nakradu bude ještě nějakou chvíli součástí informačního šumu. Ale určitá naděje tu je.
26. 06. 2011 | 17:46

Eva napsal(a):

Pane Hořejší, naprosto s Vámi souhlasím. Je to naprosto trapsné, s tím růžovým tankem. Trapné především od nás, protože tady padla řada ruských a ukrajinských vojáků. A právně vůči těm padlým je to od nás trapné. Zrovna tak jako bylo trapné, když se nemohlo bez nějakých potíží donést třeba kytku, na místo, kde na konci války zahynuli Američané. Za každou cenu se nám snaží teď vnutit názor, že nás osvobodili právě pouze ti Američané, jako předtím, že to byli pouze Rusové. A to těch Rusů padlo zde mnohem a mnohem víc, ať už důvody byly jakékoliv. Podotýkám, že nikdy jsem nebyla v žádné straně, ani u komunistů. A i pro mne, jako pro spoustu Čechů bylo ukončení "Pražského jara" ruskými vojsky doslova trauma. Dvojnásobné, protože pro mne to znamenalo už žádná studia na VŠ. Ale to nic neměné na mém názoru. Dějiny nelze pokřivovat, protože pak budeme pokřiveni sami.
26. 06. 2011 | 17:47

.Ivan Hochmann napsal(a):

No to je slovníček!
Co byste také chtěli od Hnojného muzě?

Ivan.
26. 06. 2011 | 17:52

Béda napsal(a):

Vodák,

kdyby to udělal Černý sám a instaloval své dílo za své prostředky, šel s kůží na trh, vybavil so povolení pro svou sochu - dílo budiž.

Toto ale byla akce PLACENÁ daňovníky schválená a spoluorganizovaná MINISTERSTVEM OBRANY. Ministerstvem jehož úkolem je ctít významná výročí, navazovat na tradice a pod..
A ministr Vondra, (bůhví jak by dopadl za vlády nacistů) se na té obscénnosti osobně spolupodílel.

Bůhví co by řekl na to, kdyby jednou na jeho ponmníku instaloval třeba umělecky vyvedenou hjzl*** mísu.
26. 06. 2011 | 17:52

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Tencokida Hnuj:
Ruská armáda má na Hlučínsku hroby vojáků s památníkama a nikdo je neničil.
Nebyl pro to důvod.
Nevím, co stálo na náměstí v Petřkovicích.
Nebyl to nějaký bolševický monument?
26. 06. 2011 | 17:53

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Těm, co se rozhořčují nad růžovým tankem:
Zajímavé, že vám nevadí, že Vlasovci - osvoboditelé Prahy, nemají v Praze pomník.
Čím to?
26. 06. 2011 | 17:56

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
V Pardubucich je pomnik sovetskym vojakum,nejake vandaly(jako Ty)mu ulomili a ukradli ruku.
26. 06. 2011 | 17:57

Tomas B. napsal(a):

Pan profesor Hořejší se ve svém "rozhořčení" pomáhá lží. Bojuje za "objektivní" minulost a neváhá lhát o současnosti. Věty jako "hovoří se jen o americkém podílu na osvobození ČSR" jsou hrubě "neobjektivní" - kde se tak "jen" hovoří, kdo tak "jen" hovoří? Televize, tisk (a který), politici, partaje, nebo pokladní v supermarketu? Pan Hořejší má, podobně jako řada dalších, v hlavě filtr, který propouští jen některé zprávy. Jako žárlivá žena vidí za každou banální informací důkaz manželovy nevěry, pan Hořejší žije ve světě kde všichni "zase lžou a falšují dějiny" - a to ještě hůř než za komunistů - ano, tohle přesně Hořejší píše.

Je děsivé kolik slepých Hořejších běhá po této zemi. Kolik lidí z teploučka svého bytu či kanceláře volá přes svou klávesnici do svobodného internetu o strašlivé současnosti kde se něco "zase překrucuje", zase "zakazuje" a kde je to vlastně stejně špatné jako tehdy, jen s opačným znaménkem. Tihle hlupáci jsou prokletím současnosti. Těch je třeba se bát - ne růžového tanku.

Na závěr pan Hořejší píše: " Měli bychom se přece chovat jako sebevědomý, svobodný národ, který je schopen dívat se objektivně a spravedlivě na své dějiny i na dějiny Evropy." Souhlasím. Jen bych k tomu ještě doplnil: "stejně objektivně a spravedlivě bychom se měli dívat i na naši současnost". Někdy stačí jen prostě vyhlédnout ven z okna.
26. 06. 2011 | 17:58

.Ivan Hochmann napsal(a):

Jediný kdo mě tu dokáže rozesmát...je Pepík Řepův.

Téměř všichni ostatní včetně profesora Věnceslaua jsou k pláči.

Zdravím barde.Ivan.
26. 06. 2011 | 17:59

Béda napsal(a):

TomasB,

naprostý souhlas s tvrzením: "stejně objektivně a spravedlivě bychom se měli dívat i na naši současnost". Někdy stačí jen prostě vyhlédnout ven z okna. Snad poprvé s váma souzním.

PS: to ovšem vyžaduje značné úsilí profiltrovat mediální plevel a bulvár, aby člověk postihnul podstatu dění kolem. pak by se nemohlo stát, že by dědek a bába, mladí,postižení volili v posledníéch volbách proti svým bytostním zájmům kariéristy z TOP a VV.
26. 06. 2011 | 18:03

Mared napsal(a):

Zdá se že pan Hořejší je naivní jako houpací kůň. Horda sovětčíků (když se mu nelíbí oslovení "rusáci") v roce 45 jen vystřídala hordu němčourů. Jeden okupant nahradil druhého. Stalin nikdy neměl v úmyslu, aby z ČSR byl svobodný stát. Jen těžko ho přesvědčili, aby jejich armády odtáhly z našeho území zpět na východ (na rozdíl od jiných zemí, kde jejich "osvoboditelské" armády zůstaly). Však Brežněv tento přehmat napravil opětovnou okupací ČSR v roce 1968. Ten tank měli hodit do Vltavy, to že ho jen natřeli na růžovo je málo.
26. 06. 2011 | 18:04

Anellus napsal(a):

Pro Bédu.
Kdyby jste znal mnoho z historie, jak tvrdíte, tak by vám jistě neušlo, že v sovětsko-polské válce bojovalo Polsko s Ukrajinskou sovětskou republikou a ne Sovětským svazem. Sovětský svaz ještě neexistoval vznikl až v r 1922. Válka, při níž vítězící Poláci s francouzskou výzbrojí obsadili za Curzonovou linií (původní východní hranice etnického Polska) ještě 300 km pás západní Ukrajiny s převážně ukrajinským obyvatelstvem, neskončila podepsáním mírové smlouvy ale rižskou "Smlouvou o příměří a předběžných podmínkách míru". Tato smlouva již neměla žádnou následovnici. Tedy válka de jure neskončila, oficiálně se tento stav nazývá příměří. Sovětský svaz jako právní nástupce sovětské Ukrajiny zdědil toto příměří a s Poláky dále o míru nejednal. Proto jeho vstup na Polskem okupovaná území západní Ukrajiny v r.1939 byl osvoboditelský a právně zcela v pořádku, šlo o ukončení příměří a obnovení válečného stavu. Nehledě na to, že Pilsudského protikomunistické Polsko zaslepeně vyjednávalo s Němci o protisovětském tažení ještě i v době, kdy už byl Hitler rozhodnut Polsko úplně zlikvidovat.
26. 06. 2011 | 18:04

Karel. R. napsal(a):

...nedivím se tomu (růžový tank znovu); V Brně zase zaměstnanci ÚMČ (nebudu
jmenovat rozbrušovačkou odřezávají "srp a kladivo" na pomníku padlým sovětským
vojákům kteří padli při osvobozování Brna. Ze sprejerství přešli na rozbrušovačku.
-Co dodat, státní zaměstnanci radnice. Opravu pomníku jsme zaplatili všichni
my ostatní... K.R.
26. 06. 2011 | 18:04

Béda napsal(a):

Anellus,

mohl byste najít můj příspěvek, kde píši něco o sovětsko-polské válce a kde o sobě prohlašuji, že zná¨m mnoho z historie?

Předem Ď.
26. 06. 2011 | 18:08

Karel napsal(a):

Je to projev statečnosti, dnes to takto napsat a za to dík. S tím vztýčeným Topolánkovým sprostým gestem je to urážka nejen všech občanů SSSR, kteří v Praze a jinde v Českoslovenbsku padli, ale i našich barikádníků, kterým tyto tanky zachránily život. Když se tzv.výtvarník Černý zase vynořil, to už si odpykal trest za tu defraudaci s penězi za tu Entropu, která nám způsobila v Evropě takovou ostudu? A co Vondra? Na toho se zapomnělo v této souvislosti už vůbec.
26. 06. 2011 | 18:09

voroshilov napsal(a):

Mared:
A co kdyby jsme hodili do Vltavy tebe?Primo z Karlova mostu,myslis ze doplujes ke brehu?
26. 06. 2011 | 18:12

hoven napsal(a):

karel,
ten vztyčený prostředníček není topolánkův, ale paroubkův. dámy a pánové, kdo z vás na to má???
26. 06. 2011 | 18:15

Béda napsal(a):

Karel,

Černý po profláknutí podvodu peníze vrázil, našel prý mecenáše a kvůli podvodu s autorstváím se (snad) omluvil. Jeho sladivá Entropa urážející kdejaký národ zůstala v Bruselu zachována a Vondra tvrdil, že o podvodu Černého nic nevěděl a že jej podtrh starého známého rozčilil. Nicméně Vondra známý svou hroší kůží a bohorovnou přezíravostí samosebou žádnou osobní odpovědnost nevyvodil. Jak by taky mohl?
26. 06. 2011 | 18:16

Tencokida Hnuj napsal(a):

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Můžete doložit že "Vlasovci jsou osvoboditelé Prahy ? ".
Jak se podíleli na tom, že Němci museli z Prahy ustoupit či se vzdali ?

Doložte to prosím.

Apropo - proč ti Vlasovci vlastně Prahu neosvobodili dříve ?
Že by měli co dělat se sovětskou armádou u Odry ??

:--()

V Petersdorfu byl zcela regulérní památník RA.
Zahynulo prý tam několik vojáků "díky" urputné ostrůvkovité obraně ....eh, tedy Němců.
Bohužel - v historii na webu o tom není ani zmínka , jen :

"....Po vypuknutí 2. světové války musela většina mužů narukovat na vojnu. Následky byly otřesné. Téměř v každé rodině byl jeden padlý a byly i rodiny, které ztratily všechny syny. Po osvobození obce Rudou armádou začíná obnova obce. Německá otázka je vyřešena. A jak bohužel bývá v takových dobách zvykem, vyřizují se staré účty.
Ve společnosti se k moci derou komunisté. Z bezvýznamné strany se rychle stává „vedoucí síla společnosti“.
http://www.petrkovice.eu/28-podrobna-historie-petrkovic.html

Doložte to "OSVOBOZENÍ" Vlasovci.

Jste směšný.

Fanatismus je škodlivý jak rudý, tak hnědý. Nebo modrý.
A fantasmagorické smyšlenky též.

P.S. Velký hřbitov vojáků RA je přímo v Hlučíně.
Zjistěte si, co s ním chtěli sametoví revolucionáři udělat.
Naštěstí je většina lidí normálních - nejsou ani štváči, ani vrazi...ba ani nejsou z Wall Streetu.
:((((
26. 06. 2011 | 18:19

Tencokida Hnuj napsal(a):

pozn.
Petersdorf - Petřkovice
"narukovat na vojnu" - rozuměj v řadách wehrmachtu
26. 06. 2011 | 18:21

fanny244 napsal(a):

Zneuctění památky padlích,těch kteří ač chtěli položily své životy za Nás všechny.Za zneuctění tanku jako symbolu bych Alexandra Vondru okamžitě pověsil,stejně jako toho mentála co natřel tank.Šlo o symbol toho že zde zvítězily ti kteří chtěli žít v míru a nechtěli být okupováni Němci.Za vztičení prostředníčka na tanku bych nemilosrdně trestal.Věřte nejsem zastánce žádné strany,ale toto se mi nelíbí.A jestli se dožiji další revoluce,slibuji že si najdu ty kteří hanobí památku byť doby minulý.A vlastnoručně je potrestám. těším se na tu dobu.A věřím že odplaty neujdou.
26. 06. 2011 | 18:32

MildaM napsal(a):

Plně souhlasím s pisatelem blogu - je to hnus, kam až jsme se s tím lezením
do zadku amíkuům dostali. Nechci snižovat jejich zásluhy a oběti ve druhé světové, hlavní tíhu bojů v Evropě ale nesli Sověti a jejich oběti a jejich odolnost byly až neuvěřitelné.
26. 06. 2011 | 18:34

Béda napsal(a):

Řekl bych, že vztyčit ztopořený "prostředníček" namířený proti vojákům RA přesně v den 70.výročí napadení SSSR nacistickým Německem vyžaduje hodně silný žaludek. Proč mě to nepřekvapuje u ministra války ČR? Nuže proto, že ten hroch žádný žaludek a jak se ukazuje ani svědomí a morálku nemá. Disident který odsoudil zvací list č. l a ratifikoval zvací list č.2, lobbista zájmů cizí velmoci a jejich firem na českém ministerstvu, člověk opředený podivnýma kauzama...
26. 06. 2011 | 18:36

SuP napsal(a):

Faust -
Na zdvořilý dotaz zdvořilá odpověď: Asi na levouny ....
26. 06. 2011 | 18:46

ze napsal(a):

Kdopak asi tuto trapnou taškařici zaplatil a z čeho? Pan Černý to jistě nebyl.
26. 06. 2011 | 18:50

hoven napsal(a):

já poměrně nechápu tadyto skupinový socbolševický hýkání. že se najde nějaká skupina lidí, která nemá ráda rusy a dává to najevo tímto způsobem, podle mě moc překvapující není. vždyt rusy nemá rád skoro nikdo.
26. 06. 2011 | 18:51

Josef napsal(a):

David - to je ten, co se proslavil s hajzlem?! Když ten je umělec, tak to už i každá babka hajzlářka...
26. 06. 2011 | 18:51

Divobyj napsal(a):

"výtvarník" Černý je kvůli penězům schopen spizdit cokoliv. To,co si dovolil tentokrát je hnus na druhou.Tento ubožák,"tvořící" na politickou objednávku si ani neuvědomuje,co může svým konáním způsobit!
26. 06. 2011 | 18:53

Darek napsal(a):

Tank, symbol okupace a ukořistění části Evropy si bloger mohl bránit vlastním tělem. Jenže je poněkud zbabělého charakteru, tak alespon píše idiotsky formulované větičky. Není to první ani poslední poslání, rádoby osvoboditelů, kamsi, v zemích které přišly do styku s tímto neoblíbeným etnikem, které okupovalo státy na vyšší civilizační úrovni.Jistě to není náhoda, že bývalý svaz nemá respekt ani falešnou vděčnost i jinde.Dobytá území drancoval a udělal si z nich nárazníkovou zonu, mnohé kolonizoval vlastní populací aby hájila jeho dlouhodobé zájmy. V podstatě není expanzivnějšího státu at nad ním vlaje carská nebo rudá vlajka, který by tak osidloval území jiných států. Bohužel tento civilzační dotyk byzantsko-orientální mravů je bohužel do dnes cítit i v ČR.Přístě by mohl rozhořčeně něco sesmolit nad odstraněním pomníku vrchního velitele rudých euroasijských hord, který je poslal Evropu dobýt. Jaké to blaho, že se ten mohutný svaz CCCP rozpadl a byl z té dobyté Evropy pod tlakem vykopnut . A že je to stálo lidí. Šovinističtí packalové dopadli vlastně hůř než předchozí okupant, který dnes paradoxně vyvolává větší respekt.Stačí nakouknou za hranice západní a východní.
26. 06. 2011 | 18:55

Jan Žura napsal(a):

Je to obludné, opovrženíhodné, strašné, že si to pan senátor Vondra neuvědomuje. K demormaci myšlení mladých lidí přispívá i Centrum a Atlas, z nabídky zpráv vytlačily Britské listy, ale i vědu (o historii nemluvím, ta zde nikdy, bůhvíproč nebyla). Místo toho na mne vyskakují „Styl“ a „Celebrity“, abychom věděli, jak se máme podle nedostižných vzorů chovat, protože jsme beznadějně zaostalí.
26. 06. 2011 | 18:56

Divobyj napsal(a):

hoven-když něco nechápete,raději nic nepište. Dostáváte se totiž do poněkud trapné situace.
26. 06. 2011 | 18:57

stále rebel napsal(a):

„Úplatky, vydírání, úplatky. Tak píší o české politice“
http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=698914

„Korespondent Economistu: Praha je spravována šokujícím způsobem
V nejnovějším vydání časopisu European Voice (vydavatelem je britský konzervativní týdeník Economist, na stránky je jen placený přístup) je článek od středoevropského korespondenta Economistu s názvem "Gulliverovy nešťastné příhody ve střední Evropě". Pavel Tychtl nám z článku poslal krátký citát:

"Zejména hlavní města ČR a Maďarska jsou šokujícím způsobem spravována. Způsob, jímž je tam dovoleno, aby venkovní billboardová reklama hyzdila veřejný prostor v Praze, je učebnicovým příkladem toho, jak soukromá chtivost peněz zkolonizovala veřejný prostor.... Před sto lety byly Vídeň, Budapešť i Praha stejným způsobem grandiozní a noblesní habsburská města. Nyní je radostí navštívit Vídeň, pro nemajetné i majetné turisty. Návštěva Prahy a Budapešti, po dvaceti letech svobody a prosperity, však radostí není. Politikové a úředníci, kteří jsou za to zodpovědni, by se měli zamyslet nad tím, proč tomu tak je. A pokud to neučiní, měli by jim to připomenout voliči, nebo je vyhnat z funkcí."
http://www.europeanvoice.com/article/imported/gulliver-s-misadventures-in-central-europe/71414.aspx

No a ten růžový tank je produkt lidí této kategorie
26. 06. 2011 | 18:59

hoven napsal(a):

divobyj
proč tady sockom nadává na vládu?? s tím přece nemá vláda nic společnýho. to je stejný, jako bych z toho začal obvinoivat slavečka sobotkopoluse.
26. 06. 2011 | 19:00

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Tencokida Hnuj:
1)podíl Vlasovců na osvobození Prahy.
OK, nepřesně jsemn se vyjádřil. Tak ještě jednou - Vlasovci se významně podíleli na osvobození Prahy. Čerpám z knihy Vojska generála Vlasova v Čechách, kterou vám tady nemůžu vypisovat. Vlasovci museli opustit Prahu a nedotáhnout osvobození do konce, jen kvůli zbabělosti některých lidí v ČNR, kteří se báli Sovětů.
Nějaké info zde
http://www.valka.cz/clanek_651.html
"Komunista Václav David varoval, že spolupráce s Vlasovem by mohla mít nedozírné následky pro stanovisko SSSR a mohla by ohrozit pomoc povstání, o kterou včera žádal povstalecký rozhlas. Proti němu vystoupil generál Kutlvašr, který věděl, jak velkou pomoc znamenají Vlasovova vojska pro zoufale bojující Pražany. Bez jejich pomoci si nedovedl představit další vedení boje proti německé přesile."

2) s památníkem v Petřkovicích si to zjistím, dík za info.

3) Tencokida Hnuj napsal: "Velký hřbitov vojáků RA je přímo v Hlučíně. Zjistěte si, co s ním chtěli sametoví revolucionáři udělat."

Ale mne nezajímá, co někdo chtěl, ale dokonané skutky. Mne zajímá doložitelnost vašeho tvrzení,cituji "Já docela chápu, že se památníky padlým vojákům Rudé Armády po roce 1989 ničily a demontovaly ve vesnicích na Hlučínsku."
Zatím jste uvedl jeden příklad, který si ověřím. Nic víc.
26. 06. 2011 | 19:03

Mari napsal(a):

Pane Hořejší, máte můj souhlas. Plně souhlasím.Napřed růžový tank, pak modrý nádor.
26. 06. 2011 | 19:04

Tutii napsal(a):

Byl jsem v Bělehradě a tam mají v pevnosti vystavených zbraní použitých k nosvobození od Němců celou řadu a některé nesou výrobce Škoda Plzeň. Podle některých komentářů Čech by na to neměl být hrdý, vyrobeno k zabíjení- nebo k nutné obraně?
26. 06. 2011 | 19:04

krajan napsal(a):

Já jen žasnu,jak se tady stal (hloupě)růžový tank,jinak reklamní poutač, červeným hadrem,ještě k tomu s nápisem "explosif".Vyštval totiž ze skříně i velmi staré zdediskuzní zombie,ať už kanálovité,nebo přeinteligentně vtipálkovské.A dokonce i znalce výtvarného umění.O řadových kecálistech nemluvě. (Omlouvám se těm několika,kteří se snaží o rozumnou výměnu názorů).Po takovém čtivu se musí padlí vojáci na všech stranách všech front v hrobech obracet.
26. 06. 2011 | 19:07

Luba napsal(a):

Možná,
že přetření symbolu vítězné Rudé armády, těžkého tanku IS-2M, na růžovou selečí, je jen zvláštním projevem tradičního českého obrazoborectví - a je jevem v naší české kotlince spíše obvyklým.

Jen kontrastuje s tím, jak se chovají ke svým památkám a symbolům jiní evropští národové.

Přemyslovci vyvraceli pohanské modly Svantovíta, husité ničili gotické sochy světců a chlastali podobojí u jednoho stolu s mrtvolou svého násilného, psychopatického a věčně nalitého krále Václava IV. (a dopustili se tak hanobení nikoli jen symbolu), krásné a umělecky cenné sousoší třetího nejslavnějšího vojevůdce českého původu (po Žižkovi a Valdštejnovi) Jana Radeckého z Radče ukryli naši dědové po vzniku samostatného státu do lapidária (symbol monarchie a italských proher), mariánský sloup na Staromáku rovnou zničili (symbol náboženského tmářství a monarchie) a raritní sousoší mistra mezi sochaři, Otakara Švece, zvané "Fronta na maso" naši otcové rozmetali na tisíce kousků náložemi mistrů střelmistů.

Obrazoborectví je naší kulturní tradicí, a nápadně se tak svými skutky podobáme hochům z islamistického hnutí Tálibán, kteří zase na tisíce kousků rozmetali sochy dvou Buddhů z afghánského Bamjánu.

Češi by se tedy možná měli v probíhajícím afghánském konfliktu více angažovat a mohli by dobře posloužit jako mediátoři mezi Tálibánem a demokratizujícími se Afghánci, protože s radikálními islámci máme evidentně mentálně něco společného.
26. 06. 2011 | 19:09

hoven napsal(a):

mě ten prostředníček trochu připomíná hlavu slavečka sobotky.
26. 06. 2011 | 19:10

Acidburn napsal(a):

Vážený pane Hořejší,
sověti, kteří nás v roce 1945 "osvobodili", aby nás potom mohl SSSR začlenit do své sféry vlivu, byli okupanti, čemuž odpovídal i průběh "osvobození", které bylo spíše vypleněním. Skuteční osvoboditelé byli v roce 1945 Američané, proto se mluví dnes především o nich (Rusové dojeli do Prahy až po kapitulaci bránících se Němců do rukou vůdce povstání generála Karla Kutlvašra). Padlých sovětských vojáků v druhé světové válce je mi líto stejně, jako padlých německých vojáků. Vůbec.

Natření tanku narůžovo jako reakce na odjezd okupantů, kteří sem v roce 1968 přijeli podpořit upadající komunistický režim a nějakým nedopatřením na našem území zůstali natrvalo, mne vzhledem ke vzájemným československo-sovětským vztahům nijak nepobuřuje (ačkoli tank měl být natřen narudo, ne na růžovo).
Co se týká československého armádního sboru, tak ten byl vytvořen z čechoslováků posbíraných z celého souostroví Gulag (těch, co přežili) a poté prakticky obětován v pitomé karpatsko - Dukelské operaci, ve které padlo 1800 vojáků československého armádního sboru, 4500 jich utrpělo zranění. Nejhorší ovšem je, že během operace padlo 90% našich důstojníků. Pořádný důvod k vděčnosti, pane Hořejší!
26. 06. 2011 | 19:11

santawizard napsal(a):

ultralevice a ultrapravice je zakázaná.To ,že jsou komunisti v parlamentě nasvědčuje ,že nejsou žádní ultralevičáci.To že se náckové perou s cigánama na ulici ukazujue že jsou ultrapravičáci.Budoucnost patří ,těm kteří se umí poučit z chyb z minulosti ale ne tak aby zchytrale dělali ještě větší chyby v budoucnosti.Např.já bych nikdy nedělal Gorbaček vodka ,ale vodka zmrzlý Lenin by byla pro mne mnohem lepší vodka!!!!
26. 06. 2011 | 19:14

D. napsal(a):

O hroby sovětských vojáků by mělo být postaráno stejně dobře, jako je postaráno o hroby našich legionářů v Rusku.
26. 06. 2011 | 19:15

Jarda napsal(a):

Jak mohli novodobí cenzoři připustit, že vyšel takto dobrý článaek? Díky za něj - je toosvěžení duše. Bohužel všechny současné masové sdělovací prostředky, vlastněné zejména Němci, jsou na opačné straně.
26. 06. 2011 | 19:18

Beta napsal(a):

Ti co se dnes rozčilují protože mohou, léta mlčeli nad nespravedlnostmi minulého režimu, nad zkreslováním historie, odstraněním úlohy západních spojenců. Naopak jásali u opulentních přehlídek a propagandistických oslav pořádaných státe.Vždyt si také můžete uspořádat oslavy jako to dělají plzenáci, nikoli stát.Jenže vy raději žvaníte na netu a mezitím se události odehrávají za okny.I proto působíte komicky a pochybuji že sem píšou lidi pod čtyřicet.
26. 06. 2011 | 19:18

Béda napsal(a):

Darek,

dovolil bych si mírně nesouhlasit s vašim tvrzením, že "není expanzivnějšého státu"než byli Rusové. Předně bych chtěl upozornit na USA, které jsou podobně jako nacistické Německo, v historii Římská a Řecká říše, Napoleonova Francie, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie globálně rozpínavé. USA řekl bych svýma globálníma ambicema předčí všechno co zde doposud v historii bylo. Z tohoto pohledu Rusové jsou poměrně velice umírněným národem.
26. 06. 2011 | 19:19

hoven napsal(a):

já by sem chtěl v brdech americkou raketovou základnu a letiště. jenže to zdejší socbolševici nedospustí. putin si uprdne a oni se p......u. patolízalové s plnýma kalhotama.
26. 06. 2011 | 19:25

Fanda růžové napsal(a):

proč při prvním natření tanku a jeho sesazení ze soklu, místní matadoři ani nepípli? dnes už tohle poštěkávání nedělá valný dojem.
26. 06. 2011 | 19:26

bÉDA napsal(a):

Acibdburn,

"Hlavní vojenský plán, se kterým počítalo vojenské ústředí a organizátoři Slovenského národního povstání předpokládal, že dvě východoslovenské divize, držící asi 100 km frontu mezi německými jednotkami v oblastech severovýchodního Slovenska, otevřou Karpatské průsmyky a povstalecká armáda soustředěná na středním Slovensku bude toto území ve spolupráci s partyzánskými oddíly bránit až do příchodu Sovětské armády. Tento PLÁN BYL SCHVÁLEN JAK ČESKO¨SLOVENSKOU EXILOVOU VLÁDOU v Londýně, tak i exilovým vedením KSČ v Moskvě. Prodiskutován byl i s velením sovětských vojsk. Povstání však vypuklo předčasně, když ani jedna ze stran nebyla na ozbrojený boj důsledně připravená. Rozkaz k zahájení povstání byl vydán 29. srpna 1944 večer. Tento rozkaz ale nebral v potaz, že 28. srpna slovenská vláda vydala souhlas se vstupem německých vojsk na své území. Vstup německých vojsk na Slovensko 29. srpna 1944 byl katalyzátorem nezvratných událostí, které se od něj rychle odvíjely. Pro Karpatsko-dukelskou operaci však bylo rozhodující to, že 31. srpna začala německá vojska odzbrojovat jednotky východoslovenské armády a tak narušila základní předpoklady úspěchu celého povstání.

Začátkem září 1944 se levé křídlo vojsk 1. ukrajinského frontu, které tvořila 38. armáda generálplukovníka K. Moskalenka a pravé křídlo 4. ukrajinského frontu, který tvořila 1. gardová armáda generálplukovníka A. Grečka, nacházela v předhůří Karpat, zhruba severovýchodně od linie Krosno - Sanok. Tato vojska jen krátce předtím ukončila Lvovsko-sandoměřskou operaci. Po vypuknutí SNP na Slovensku v týle německých armád uložilo velení Sovětské armády 1. a 4. ukrajinskému frontu připravit a uskutečnit vojenskou operaci NA POMOC tomuto povstání; překročit Karpaty, vstoupit na území bývalého Československa a spojit se s povstalci. Na přípravu tohoto vstupu dostala velení frontů pouhé 4 dny...

Až v období dokončování příprav vyšlo najevo, že žádnou pomoc od slovenských divizí, které držely průsmyky Rudá armáda nedostane. Naopak sama se musí pokusit pomoci povstalcům, kteří se nacházeli několik stovek kilometrů hluboko v německé obraně. Ta byla velice dobře zajištěná, navíc v terénu nevhodném pro rozsáhlou ofenzivní činnost a nasazení tanků. Sovětské velení odzbrojení dvou východoslovenských divizí a jejich faktické vyřazení z bojů vzalo do úvahy a výsledkem bylo zrušení vzdušného výsadku, který měl, společně s povstalci obsadit průsmyky. Samotná operace zrušena nebyla, což bývá vysvětlováno z politického hlediska jako gesto sovětské pomoci povstání.

Od začátku neměla velké vyhlídky na úspěch, ale byla spíše politickým gestem náklonnosti Sovětského svazu k Československu. Avšak vázala velký počet vojsk (20 divizí), které nemohlo německé velení nasadit proti povstalcům a tak byla největší vojenskou pomocí, kterou povstání poskytla. Útočné úsilí sovětských a československých vojsk bylo nesmírné, což je pozorovatelné na jejich částečném postupu neprůchodným a tvrdě bráněným horským terénem. Přitom zatlačily nepřítele do hloubky Východních Karpat a způsobily mu značné ztráty (podle sovětských údajů 52 000 mrtvých, raněných a nezvěstných a 26 000 zajatých německých vojáků), na technice a zbraních (800 děl a minometů, do 185 tanků). Ztráty Sovětů a Čechoslováků ale byly také těžké. Padlo 19 000 sovětských vojáků. Zároveň padlo 1 800 příslušníků 1. československého armádního sboru, 4 500 jich bylo raněno a sbor přišel o 90% velitelů.." /Wiki
26. 06. 2011 | 19:33

Darek napsal(a):

Přehledl jste to osidlování jiných států vlastní populací.
26. 06. 2011 | 19:33

tzt napsal(a):

Ten článek začal dobře, docela dospěle, ale pak mě na konci rozbil odkaz na blisty, takže milý pane profesore, to jste si pos...kazil.
26. 06. 2011 | 19:36

ben napsal(a):

Díky, pane Hořejší, za tento blog. Napsal jste to velmi dobře.
26. 06. 2011 | 19:39

resl napsal(a):

Před r.89 vás rozčilovala absence američanů v jejich zásluze na skončení války. Jak jste se vyrovnal s touto historickou lží ? Vstoupil jste do ČSM, že ? Nebo jste to dával veřejně najevo mezi spolupracovníky ? Mě rozčilovali celý život komunisti i s tím blbým tankem a Rusové se svými primitivními veliteli, prvními tajemníky nejvyššího sovětu. Nemůžu a ani nemám nic proti obyčejným Rusům,které zmanipulovali bolševici a kteří dodnes nemají o svobodě páru. Jsem ale přesvědčen, že žádné tanky, rakety a jiná válečná technika do civilizovaných měst nepatří. Zvláště toho národa, který zotročil na víc jak 40 let půl Evropy a zkoušel to i v j. Americe, Asii, na Kubě. Zvlášť český národ ma na tuto zemi jen a pouze špatné vzpomínky. Kdyby jen to, pane. Jsou to ztracené životy 3 generací v naší republice a ty dnešním starším lidem už nikdo nikdy nevrátí. Nikdy už nebudou moci dělat, co by si přáli, neboť v nejhezčích letech byli tímto ruským medvědem poškozeni, utlačeni, umlčeni. O zabíjení za přispění této nešťastné země se raději nezmiňuji. Musíte se s tím smířit, nikdo je rád nemá. Mluvím o jejich velící garnituře, která nejvíc škodí vlastnímu národu. Vám ovšem, při pohledu na váš životopis, tolik soudruzi neuškodili. Víte co to je za pomyšlení, že jiný život už nebudete mít šanci žít. Nedivte se té nenávisti. Jenže u vás, mám dojem, že jste té sovětské lůze, něco dlužen. Třeba i za ten "flek" který dnes zastáváte.
26. 06. 2011 | 19:41

Jozef napsal(a):

K clanku G.Murina v Britskych listoch,
ktory v zavere blogu odporuca p.prof.Horejsi

Cenim si ho ako uzitocnu provokaciu k zamysleniu a konaniu,ale...
Na Slovensku posobi uplne rovnaka masmedialna velkovyrobna Cernych cervenobijcov,ako za Moravou.
Po celu jednu generaciu aj na Slovensku ucia masmedia svojich konzumentov mysliet a konat prave tak,ako ten Vondrov Cerny prznitel.Mlady clovek,ktoreho formuju len media,je CERNY.Zbaveny dostojnej narodnej historie,zbaveny narodnej sebaucty,militantne protirusky, aj kryptofasisticky.Mentalne cerni masmedialni poddani su pre spolocenstvo ovela vacsim nestastim,nez cele vondrovske docasne vlady.
Zmenit to moze len silny odpor,len odvazne osobne nasadenie.
U p.prof.Horejsiho vec samozrejma.Takze vdaka!
26. 06. 2011 | 19:44

Bessy napsal(a):

Divit se, že po 40 leté devastaci země v ekonomické oblasti a hlavně morální -/ důsledky si neseme dodnes/-nemáme rádi ruské tanky vůbec nechápu.
26. 06. 2011 | 19:46

Jozef napsal(a):

To Bessy
Pred 22 rokmi v suhrnom ukazovateli kvality zivota bolo Ceskoslovensko kvalifikovane ovela vyssie,nez obe republiky dnes.

Ak rozdelime staty sveta do povedme 7 lig,padli sme z prvej ligy do prostriedku druhej ligy.V realnych prijmoch,v skolstve.O bulvarizacii kultury a zivota vobec ani nehovoriac.
V kvalite politickej a masmedialnej elity ten pad bol este ovela vacsi.Osobnosti vladnuce predtym, by nikdy nedopustili,aby narod bol tak zbaveny hospodarskej a mienkotvornej svojpravnosti,ako je zbaveny teraz.
26. 06. 2011 | 20:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy