Převratný objev imunologického výzkumu z rozvojové země

01. 04. 2008 | 06:27
Přečteno 12241 krát
Převratný objev učinil nedávno tým Imunologického ústavu Univerzity Papua-Nová Guinea, který vede doc. Araj Namrmic. Tito badatelé totiž zjistili, že vhodným (patentově chráněným) způsobem opracovaný jed pavouka Phoneutria nigriventer mocně stimuluje imunitní systém, takže potom mnohem lépe rozeznává nádorové buňky a je schopen je daleko účinněji ničit. Papuánští kolegové, kteří nedávno navštívili náš ústav, prezentovali na vědeckém semináři údaje z experimentů na několika zvířecích modelech (např. Bufo bufo, Bubo bubo, Talpa europea), které jasně dokazovaly, že úmrtnost těchto tvorů na spontánní i methylcholantrenem indukované nádory byla po působení derivátu pavoučího toxinu o téměř 0,17% nižší než v kontrolních skupinách.

Předběžné výsledky naznačují, že mechanismus by mohl být založen na stimulaci tzv. Toll-like receptorů na rubidofilních plastocytech a kostimulaci pomocí adhezivních molekul CD361 a QRT7. Je také možné, že určitý význam má nápadná podobnost některých imunitních buněk (tzv. folikulární dendritické buňky) jakýmsi miniaturním pavoučkům. To možná odkazuje na dosud tajemstvím obestřený kvantově mechanický princip tzv. arachnoidního dualismu, kterým se v posledních týdnech svého života zabýval i Albert Einstein.

Papuánští badatelé se během své návštěvy v Praze snažili nalézt styčné body mezi svým velmi originálním výzkumem a poněkud konvenčnějšími přístupy vědců z ústavů Akademie věd i univerzitních imunologických pracovišť a navázat mezinárodní spolupráci, která by mohla být podporována např. ze zdrojů 7. rámcového programu Evropské unie. Zdá se, že zapojení kvalitního papuánského týmu by mohlo být v Bruselu velmi dobře hodnoceno a tedy takový projekt by mohl mít značnou konkurenční výhodu.

Projekt má ale i svá značná úskalí – chov oněch pavouků je značně náročný, protože v zajetí se rozmnožují pouze pokud jejich strava obsahuje dostatečné množství vitaminu Q15, který se izoluje z krve vzácného mořského měkkýše Tritonia diomede. Pavouci jsou také extrémně citliví na blízkost geopatogenní zóny (což ovšem představuje další potenciálně plodnou oblast interdisciplinárního výzkumu). Určitou komplikaci představuje také to, že jed pavouka Phoneutria nigriventer (který v zajetí dorůstá hmotnosti až 3,3 kg) je pro člověka smrtelně jedovatý i na dálku a úmrtí ošetřovatelů i ošetřovatelek jsou v papuánském ústavu bohužel téměř na denním pořádku.

Nicméně existuje dobrá naděje, že s pomocí bruselských grantů se obtíže podaří překonat a nadějné výsledky základního výzkumu převést v krátké době do léčebné praxe, a hlavně na nich založit prosperující farmaceutickou firmu.


V Praze, 1.4.2008

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schp napsal(a):

jako apríl to jde, ale Rada pro vedu výzkum to číst nebude
01. 04. 2008 | 06:53

Michal Hocek napsal(a):

No Vaclave,
nevim, nevim, kolik ctenaru to pochopi... Hodnoceni RVV zatim zadne body za spolupraci s Papuou nedava - ale je to dobry napad:-) Zkus to dat jako projekt do TACR - treba to projde!
01. 04. 2008 | 07:25

badatel napsal(a):

to autor,
taková vážná doba, u nás neví jak hodnotit vědu a výzkum, v USA je krize a málem se znárodňuje a Vy s takovým aprílovým žertíkem.
01. 04. 2008 | 07:27

Čochtan napsal(a):

Pane profesore,
měl byste se také zmínit o výzkumu týmu Imunologického ústavu Univerzity Papua-Nová Guinea, o přenášení immunity pozřením immuního jedince. Tedy když povečeříme immuního dědečka, tak můžeme získat jeho získanou immunitu. Ten ji také získal pozřením svého dědečka, a tak je například jeden papuánský kmen immuní proti uštknutí hadem čongčong, který vyhynul už před 800 lety.

Právě doc. Araj Namrmic a jeho assistent Jeminanic se zabývají vlivem tepelné úpravy immuních jedinců na přenos jejich immunity. Velice zajímavým výsledkem je fakt, že přenos immunity je silně positivně determinován pokrevním příbuzenstvím mezi pozřeným a pozřívajícím.

Immunologie je fascinující věda a pevně doufám pane profesore, že nás i nadále budete o tomto výzkumu informovat.
01. 04. 2008 | 07:44

prirodovedec napsal(a):

Pekne :). A ke ctenarum svymi naznaky ohleduplne. Zejmena hodne dalsich uspechu ve zvysovani statisticke a jine vyznamnosti.
01. 04. 2008 | 08:15

kancelářská_myš napsal(a):

legrace není nikdy dost! :-)
01. 04. 2008 | 08:21

David napsal(a):

Pane profesore, tyhle jemně jedovaté tříkilové papuánské pavoučky by mohli pěstovat na uzavřených farmách vybraní nepřizpůsobiví občané, kteří jinak těžko hledají práci a slušné bydlení. Nebylo by to užitečné? Asi to poradím senátoru Čunkovi. A co na to naše sympatická Klára Veselá Samková?
01. 04. 2008 | 08:32

Kukačka napsal(a):

Což o to, ten pavouk fakt existuje, a dokonce je i jedovatý (ne však tolik) a 3 kg váží i s teráriem :)))
01. 04. 2008 | 08:34

Z.T. napsal(a):

Ten Einstein mě rozesmál :-D
01. 04. 2008 | 08:40

MA-FU napsal(a):

Pane profesore,myslím že, peníze vynaložené na fotbal a následné "fandění" ,poté placení těžkooděnců-to vše by byly peníze pro výzkum takto náročných
a složitých originálních výzkumů možná by hooligens se naučili trpělivosti při pěstování pavouků a nemusel by se v Bruselu obtěžovat 7.rámcový program.Věřím že mnoho lidí s imunodeficity bude hned fit.
Ať se dobrá věc podaří přeje -západočeška=krajanka
01. 04. 2008 | 08:58

Levine napsal(a):

jed pavouka Phoneutria nigriventer (který v zajetí dorůstá hmotnosti až 3,3 kg) je pro člověka smrtelně jedovatý i na dálku a úmrtí ošetřovatelů i ošetřovatelek jsou v papuánském ústavu bohužel téměř na denním pořádku.

COŽE?!!!!!!!!!
Kdyby to nenapsal pan Hořejší, myslel bych, že to je zpráva z Blesku. Fakt neuvěřitelné...
01. 04. 2008 | 09:12

jogín napsal(a):

O informofanosti veřejnosti svědčí počty diskutétů, co na tuhle aprílovou srandu naletěli.
01. 04. 2008 | 09:28

Al Jouda napsal(a):

Přiznám se, že jsem také zapomněl, že je Apríla ! Klobouk dolů, pane profesore !
01. 04. 2008 | 09:41

Dr.Halíř, oči jako talíř napsal(a):

Upřesnění:
pavouk má 3,3 kg pouze v klidu! Za pohybu se jeho hmotnost výrazně mění originální přeměnou kinetické energie v hmotu. Pavouk však nesmí být vystaven slunečnímu záření, které měření znehodnocuje reakcí záření s chlorofylem v jeho chitinovém krunýřku a následným růstem cizopasných citroníků v oblasti mezi prvním a druhým párem levých nohou.
Zdroj: Wikipedia
01. 04. 2008 | 09:49

wiki napsal(a):

Moc pěkné.

Měl mě zarazit už ten papuánský DOCENT, ale přehlédl jsem to, a proto mě dorazila až ta HMOTNOST 3.3 KG. 8-)
01. 04. 2008 | 10:07

Vico napsal(a):

Dobré, ale budu muset přemýšlet o hodnotě mého vlastního IQ. První bodyček, který mně měl zarazit, byla ta účinnost 0,17 procent, ale já v trochu otřesené důvěře pokračoval dále. Pak jsem čelem narazil na údajně poslední výzkum A. Einsteina, ale definitivně mně zarazil až tříkilový pavouk. Při údaji o úmrtnosti ošetřovatelek jsem se už smál s ostatními..
01. 04. 2008 | 10:38

milansed napsal(a):

Vážený pane profesore,tak,jak jste uveřejnil Vaší zprávu o účinném snížení úmrtnosti na nádory při použití přípravku z jedu pavouka, zemře z 1000 tvorů v kontrolní skupině 1000 tvorů, zatím, co ve skupině ošetřených tvorů 999.Skutečně pozoruhodná účinnost.
01. 04. 2008 | 10:54

milansed napsal(a):

Čochtane, už dlouho jsem se při čtení komentáře tak upřímně nezasmál.Doufejme, že bude brzy příležitost k dalším komentářům.
01. 04. 2008 | 11:11

Pepa Řepa napsal(a):

Je vidět, jak je v české společnosti zakořeněna xenofobie a rasismus.

Proč značka wiki zpochybňuje získání docentury na Univerzitě Papua-Nová Guiena?

Proč kancelářská myš zesměšňuje seriozní vědecký výzkum našich kolegů? Co jí vadí, barva chlupů pavouka?

Proč badatel nedoloží vliv pavouka Phoneutria nigriventer na hypoteční krizi v USA?

Proč nepřispěchá editor, když jsou evidentně pošlapávána práva příchozího pavouka Phoneutria nigriventer?

Proč nebyla ještě aktivisty svolána demonstrace na ochranu tohoto tvora? Co dělá Bursík?

Proč nebyl projednán nárok pavouka Phoneutria nigriventer, na stravenky?

Proč novináři nezpustili kampaň: Čunek-nepřítel pavouků? Proč je opomíjeno svědectví Marcely Urbanové, že se Čunek před pavoukem obnažoval?

Proč je ponechán bez odezvy Čochtánův návod ke kanibalismu? Co dělá právní kancelář KVS?

Proč mí spoluobčané nechápou, že nás soužití s pavouky obohatí?

Proč musí doc. Araj Namrmic žít pod novou identitou a nemůže se svobodně přihlásit ke svému pravému jménu?

Musím souhlasit s jeho asistentem,Jeminanic.
01. 04. 2008 | 11:30

Líný černý pes napsal(a):

Hurá, konečně APRÍL.
Už se pes bál, že to nikoho nenapadne.
Dík.
01. 04. 2008 | 11:49

jaryn napsal(a):

Ahoj Pepo Řepo, Líná černá pso, Čochtane a další ztracené entity! Rád vás zase potkávám, už se mi stejskalo (nebo radši stýskalo, aby nevznikl šumíček :-)
Čochtane, ty kluku veselá, netušíš, zdali pozření syrového ďaura pravověrným džazírou vede k imunitě před pornografií, tangy a ženským volebním právem?
Pejsko, chystám se na tu tvoji želví polívku pro jaryna, tedy bez želviček! Konečně by to mělo vyjít, těším se!
Pepo Řepo, jedové pavouky už u nás nikdo nelovit, neboť multikulturalismus nemá alternativu a sdružení pavouků Ber-tak podalo vysvětlení, že mluvit o jedovatých pavoucích je stejný nesmysl, jako když někdo tvrdí, že rómové kradou.

Čalo voďi, přátelé, dnes mohu v klidu spát!
jaryn

Zdraví vás p.s. jaryn
A kdo neví, co je to p.s., tak to znamená patologická sedlina :-)
01. 04. 2008 | 14:03

Důchodce68r napsal(a):

To Líný černý pes(a): no tedy - takhle tu legraci pokazit? Nešlo s tím trochu počkat? (Sám jsem chtěl jenom pana profesora pochválit, že díky telepatii jistojistě vím, že mu ve stravě nechybí vitamín B3.) Tak příště pozor a lépe později!

To autor: děkuji za radu o T-lymfocitech z blogu "Věda anáboženství - pokračování".
Dnes Vám ale psát nemůžu, obávám se že pro citlivost otázek které mám na mysli by to bylo vhodné vůbec až po 30. dubnu. Mám na mysli ono působení T lymfocytů na dálku, kvantovou teorii, jedovatost na dálku (jako byste mně v tomto článku bral vítr z plachet), důvěru v homeopatii ... (Mimo to budu mít víc než na pilno na dvouhektarové zahradě a j.a j.) Ale prozatím, být Vámi, tak bych si tak moc jistý neexistencí některých vědecky ještě dost neprozkoumaných jevů - pověr nebyl. (Jaksi také nerozumím stanovisku Sysifos ke snahám Mudr Erbena - homocystein.) Ale, pardon, dnes nelze, končím. Zdravím vespolek!
01. 04. 2008 | 14:13

Líný černý pes napsal(a):

to Důchodce68r :
No jo, příštího Apríla to napíšu až večer, jo :)
Jedovatost na dálku a kvalitu pověr Vám vysvětlím 30.dubna ve 23.55 na Šibeničním vrchu
01. 04. 2008 | 14:18

Pepa Řepa napsal(a):

To LČP
fakt je, že jste mohla chvíli počkat. Ještě by se našlo pár mudrlantů, kteří by to vzali vážně. Na některé jsem se přímo těšil.

Už vidím ty věty: Pane docente, stran pavouka vám oponuji.....
Propíchla jste to moc brzy.Škoda.
01. 04. 2008 | 14:34

Johny napsal(a):

Vážený pane profesore. Škoda těch příliš okatých náznaků. Tohle je moc nápadné. Ale pěkné :-)
01. 04. 2008 | 14:51

m&m napsal(a):

"Phoneutria nigriventer (který v zajetí dorůstá hmotnosti až 3,3 kg)"

No, nevím, ať hledám na internetu, jak hledám, žádný dostupný záznam neuvádí více než 3,2 kg. :-(

Měl jsem doma jednoho, ale ten se stěží dostal na 2,6 Kg. Ale to jsem ještě nic nevěděl o vitamínu Q15. Možná má vliv nejen na rozmnožování ale i na velikost. Poptám se po Q patnáctce (mám kamaráda,, co sežene všechno) a zkusím to znovu.
01. 04. 2008 | 15:28

m&m napsal(a):

autor: Tak kamarád hlásí, že Q15 nemá, ale nabízí mi levně Q16. Mám to vzít?
01. 04. 2008 | 15:31

Algem napsal(a):

pane profesore,
stale vic "odhalujete" svoji vtipnou stranku. Kdysi jste bral veci vic vazne. Ale "slusi" vam to. Taky mi obcas pripada svet z jedneho uhlu pohledu tragicky, z druheho legracni.
01. 04. 2008 | 15:32

vaclavhorejsi napsal(a):

m&m:
Q16 rozhodne neberte, po tom by nedorostl ani 1 kg...

Pepa Řepa:
Spravne - to jsou vsechno zavazne otazky, ktere rozhodne ukazuji rozporuplnost nasi existencialni vrzenosti do postmoderniho sveta...
01. 04. 2008 | 16:55

hudryper napsal(a):

Ctihodny pane profesore,
zabyvam se jiz 35 let nejdokonalejsim
imunitnim systemem ,jaky kdy byl. Je velice stary,vyvijel se cela staleti na nasem uzemi,kde po listopadu 1989 dosahl vrcholne dokonalosti. Funguje
bezchybne. Jeho nositele se obcas holedbaji tim,ze tak uzasny imunitni
system ani nepotrebuji,je kolem toho
spousta verejnych projevu,ktere vzdy
na zaver vyvrcholi souhlasem napric
"politickym spektrem" s nezbytnosti
jeste vice posilit vlastni imunitni vysady
Subjektum se laicky rika IMUNI.Poznate
je podle toho,ze se jeste dnes chovaji
k poddanym jako stredoveka knizata a
mezi sebou tu a tam pripousteji demokraticke manyry.Ty mi schvalis
tohle ,no a ja ti zase tam to,a je to !
Doporucuji ceskym imunologum,aby
se zabyvali ryze ceskou specii IMUNU
se vsi vaznosti,neb by z toho mohla byt i nobelovka.Az svet sezna,co vse je zde
v ramci imunity mozne resit,zdomacni dalsi ceske slovo na celem globu. Po robotu tunel a jako treti Imun !
01. 04. 2008 | 18:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Dovolím si doplnit údaje o působení jedu pavouka Phoneutria nigriventer. Zmíněný druh je řazen do skupiny (tribus) Nivelacae, samičky druhu na rozdíl od ostatních tkají pavučiny vodorovné a zmíněným jedem postřikují povrch pavučiny. Silným odpařováním v tropických podmínkách nad pavučinou vzniká jedovatá oblast, ve které náhodou zalétnuvši hmyzí jedinec okamžitě ochrne a spadne do pavučiny.
Tím je také vysvětleno, proč dosud pavouk Phoneutria nigriventer nebyl znám. Může se vyskytovat pouze v bezvětrných podmínkách těžko dostupných centrálních údolí Papui-Nové Guinei.
01. 04. 2008 | 18:22

sasa napsal(a):

Blby je, ze hosi, kteri se chystaji zuzitkovat evropske fondy vystavbou novych center v okoli Prahy jsou horsi nez ti pavouci a jsou imunni vuci veskerym etickym pochybnostem. Co takhle zakazat pouzivat evropske fondy na vystavbu budov. Vzdyt akademie i vysoke skoly maji budov vic nez dost. Co chybi jsou lide a pristroje!
01. 04. 2008 | 20:54

im napsal(a):

Jůůůů, tady bylo dneska veselo. Ještě to s naší vědou a výzkumem není tak špatné, když i solidní vědci dovedou šprýmovat. V poslední době mě v tomto ohledu několikrát příjemně překvapil ak. V. Pačes.

Pane profesore, ve společnosti známých vtipálků Pepy Řepy, Čochtana,m&m, Zbyňka M. a dalších Vám to vyloženě sluší :-).
01. 04. 2008 | 22:43

m&m napsal(a):

Václav Hořejší: Děkuji, myslel jsem si to.

im: To byla seriózní debata, to nemělo s vtipálkovstvím přece nic společného.

A ještě jsem se pod tímto blogem poučil. Např. po tom, co napsal Zbyněk Matyáš jsem zatraceně rád, že jsem měl doma samečka. :-)
02. 04. 2008 | 02:09

jogín napsal(a):

Doporučuji vyzkoušet krmení for indoor cat. Pavouci určitě nebudou smrdět, jen není jisté, jestli to přežijí. Kočky mají opravdu sedm životů.
02. 04. 2008 | 09:57

skeptický napsal(a):

Na Šibeniční vrch ať mi nikdo neleze,jdu si tam pro Golema.
Semafor (pardon Shemaforash už jsem našel).
07. 04. 2008 | 00:40

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 03:36

bootsugg napsal(a):

i like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg boots</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg australia</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic</a>,<a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">ugg boots uk</a>,especlially like<a href="http://www.buyuggsite.com ">ugg classic tall</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">tall ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">short ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">uggs sale</a><a href="http://www.buyuggsite.com ">buy ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy ugg boots</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">discount ugg</a><a href="http://www.buyuggsite.com/u... ">buy uggs</a>
24. 08. 2010 | 08:05

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 03:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy