Katolické morbidní bizarnosti - uctívání relikvií.

11. 10. 2008 | 18:10
Přečteno 34319 krát
Před nedávnem jsem tady psal o tom, že je docela dobře možné spojit důstojnou křesťanskou víru s různými více či méně bizarními „ornamenty“ - tedy s rozmanitými rituály, poněkud pověrečnými zvyky a přílepky „církevní tradice“. Některé z těchto „ornamentů“ jsou ale přece jen trochu „zu viel“ a jejich udržování katolickou církví je asi čím dál tím více kontraproduktivní.

Jednou z takových podivností je pokračující uctívání relikvií různých světců. V kostelech se uchovávají většinou větší či menší části koster světců, kterým se dokonce jaksi polooficiálně připisují jakési zázračné vlastnosti (na mysli mi vytanulo líčení Geralda Durrella, jak pobožní pravoslavní Řekové na Korfu líbali mumifikovaný palec tamního patrona, svatého Spiridiona…).

Když přijedete do Padovy a navštívíte tamní baziliku sv. Antonína, spatříte tam na jakémsi rozlehlém stole světcovu kostru rozebranou jako k výuce anatomie. Avšak jednotlivé součástky jsou vsazeny do zlata a ozdobeny perlami a drahým kamením.
Nevím, jestli by z toho onen skromný poustevník měl radost…

Člověk by nad tím mohl mávnout rukou a přimhouřit oko jako nad překonaným dědictvím minulosti. Ale podobné věci se dějí i dnes. Nejen že náš pan kardinál na státní svátek nás Václavů obchází v katedrále s lebkou sv. Václava (prý je to dost fyzicky náročný výkon, protože lebka s podstavcem váží několik kilogramů a nemladý pan kardinál ji nese v předpažení), ale naši zbožní bratři Poláci jdou ještě dále.

Před několika měsíci o tom napsal Ivan Brezina:

„Polští katolíci chtějí exhumovat tělo papeže Jana Pavla II., rozpitvat ho a jeho srdce vystavit v katedrále Wawelu.
Morbidní nápad jako vystřižený z temného středověku? Obdoba komunistické adorace Leninovy mumie? Ale fuj! Proč hned volit tak silná slova... Co je nám agnostikům vlastně do toho jak katolíci s ostatky svého Božího náměstka naloží?
V této souvislosti si ale člověk hned vzpomene na pobouření, které před časem mezi českými křesťany vyvolala výstava plastifikovaných lidských těl „Bodies“ v pražské Lucerně. Místopředseda KDU-ČSL mluvil o "nedůstojném zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti". Páter Tomáš Halík psal o "jednom z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace".
Obou pánů bych se proto veřejně rád zeptal: v čem je rozdíl, k čertu? A půjdete se na polskou výstavu "Papa's body" podívat, nebo ji budete pobouřeně bojkotovat stejně jako tu pražskou?“


Věru, někdy si říkám, že by ten kapitán na můstku obřího zaoceánského parníku jménem „Katolická církev“ měl dát pokyn k odhození nepotřebného balastu, který na palubě zbytečně zabírá místo, a trochu energičtěji otočit kormidlem do čerstvějších vod…

P.S. – Od teologicky vzdělaného kolegy jsem se dozvěděl, jak vlastně ta záliba ve svatých relikviích povstala:

První křesťané sloužili z jakéhosi důvodu připomínku poslední večeře nad hroby mučedníků. Hrobů se ovšem postupně nedostávalo a byly neprakticky rozmístěny a proto se ostatky stěhovaly tam, kam se křesťanství nově šířilo nebo kde se stavěly nové bohoslužebné budovy.


P.S. 2 Moje věta o sv. Antonínovi (Paduánském), o kterém je řeč, coby skromném poustevníkovi je nesprávná, jak mě upozornil jeden diskutující - velice se za to omlouvám. Mea culpa...
Sv. Antonín Paduánský, jehož ostatky můžete spatřit v té padovské bazilice, sice nějakou dobu žil ve skromném klášteře, ale byl především obdivovaným kazatelem. Na výše uvedené webové stránce se můžeme poučit o několika jeho významných činech:

"V Rimini se mu stalo, že ho zprvu nikdo neposlouchal a najednou vystrčily ryby hlavy z vody a naslouchaly mu. Všichni obyvatelé Rimini se po tomto zázraku dali pokřtít."

"v Jižní Francii se účastnil křižáckého tažení proti sektě albigenských. Kázal i v Toulouse, středisku sektářů, kde měly Antonínovy promluvy takový úspěch, že se mu říkalo "kladivo kacířů"."

Nicméně na tom poustevnictví přece jen něco je:
"v roce 1231 uchýlil na statek Campo di San Pietro nedaleko Padovy. Nechal si v koruně ořechu postavit vzdušné sídlo a tam trávil volný čas."


VELMI DŮLEŽITÉ Z PRAKTICKÉHO HLEDISKA:

Je patronem :
za znovunalezení ztracených věcí; milujících, manželství, žen a dětí, těhotných žen, za šťastný porod, proti neplodnosti; starých lidí; chudých; cestujících; pekařů, horníků, lodníků, námořníků, trosečníků, pastýřů vepřů, pošťáků a pracujících na poště; proti horečce, proti nemocem dobytka, proti moru; proti ztroskotání lodi, proti válečným útrapám, pomocník v každé nouzi; františkánů; zvířat, koní; / proti lichvě a úrokům /
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JAHA napsal(a):

Ad: Elira,buldatra a ostatni

Mea culpa!!!. Precital som si este raz moj text a naozaj je to tam tak, ako uvadzate. Ja som vcera, ked som to pisal mal v umysle to dat do uvodzoviek, uz len preto, ze som hovoril o tom, ze "si dal o par piv viac." Ale napisane je to bez uvodzoviek, to je fakt. Takze sa hlavne a uprimne ospravedlnujem buldatre za cast, kde pisem o pouzivani slov ktore som VRAJ nenapisal. Lebo v skutocnosti su tam.
Len na upresnenie - naozaj sa za dobreho krestana nepovazujem a neviem ci by som pri okamzitom Bozom sude splnal vobec kriteria krestana:-). Este raz sa ospravedlnujem.
15. 10. 2008 | 12:39

Pepa Řepa napsal(a):

Paní Eliro.
nevím, proč by se někdo z Úřadu vlády SR nemohl zapojit do diskuse.A estebácké šmírování IP adres je mi paní Elíro naprosto- no víte přece kde.

Chcete snad dotyčného udat, že píše ze služebního PC? Mně je třeba úplně šumafuk, jestli píšete na př. z počítače KSČM.
15. 10. 2008 | 12:40

valburga napsal(a):

Víte pane profesore, církev je nositelkou tradice. Proto v ní přežívají i věci, které už dnešnímu člověku mnoho neříkají, proto se také, na rozdíl od světa, nemění podle zrovna převládajícího větru.
Relikvie nikomu neubližují a někomu pomáhají jeho víru konkretisovat. Jsou i národy s větší či menší afinitou k relikviím, např. Poláci a Španělé k nim mají mnohem živější vztah než třeba Češi či Němci. A právě proto je velmi zajímavé, že při uctívaní lebky sv. Václava slzí i lidé, kteří se za věřící nepovažují. Zřejmě i pro ně to jakýsi symbolický význam má.
Nevěřím tomu, že Vy, který se označujete za věřícího, nechápete rozdíl mezi úctou k relikvii a senzacechtivostí výstavy "Bodies". A když jsme u toho, v polské touze po "rozebrání" ostaků Jana Pavla druhého je také mnohem více šovinismu než pravé úcty, proto k ní také současný papež mlčí.
Ostatně to, co kritisujete, není úcta k ostatkům, ale jistý barokní projev této úcty, který ještě někde dodnes přežívá. Myslím proto, že byste lépe chápal, kdybyste pročetl knihu Zdeňka Kalisty Tvář baroku, která se nezabývá vírou, ale v mnoha aspektech jejích chápáním a projevem v tomto období a barokní reflexí v životě a tvorbě. Ale Vy tu knihu jistě znáte.
Co mi ale není jasné, je smysl Vašeho článku. K čemu je dobré o tom psát? Co se tím vyřeší? Qui bono?
Jde přeci pouze o vnitřní záležitost jedné z církví (dobře, maximálně tří) a veřejnost k tomu nemá, co říct. Vůbec se jí to netýká, což nemíním jako urážku, ale jako konstatování faktu.
Ad KVS: I Vám a vůbec každému, kdo o dovolených poznává i barokní památky, mohu výše zmíněnou knihu doporučit. Je to klíč k pochopení všeho, co nám barok odkázal.
15. 10. 2008 | 12:57

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo Řepo,

napsal jste to za mne (15.10.2008 12:40:42). Díky.

Libor Stejskal
15. 10. 2008 | 13:11

Hopej napsal(a):

Přesvědčíš-li věřícího,že jeho relikvie je falešná,neobrátí se proti relikvii,ale proti tobě.(citát)
O víře ani vkusu nelze diskutovat
Církev vyznává jiný běh času,ke své škodě.Přijde zlom ,kdy věkovité rituály ztratí na síle a církev odejde do dějin - víra v Boha však zůstane.
15. 10. 2008 | 13:45

Elira napsal(a):

Pane Stejskale.

To, že jsem zjistila, jak velice jednoduché je zjistit si podrobnosti o IP adrese, která je bohužel na blogu celá, jste inicioval Vy, viz
"stejskal napsal(a):
Dobrý den,

upozorňuji, že příspěvky podepsané jako krakonoš, tomáš, jarka, poláček resp. herold, Tomáš Krásný a Denisa Drábková byly odeslány ze dvou IP adres, a není tudíž vyloučeno, že je psali stejní lidé. Stejně tak to všem nelze potvrdit. Pokud někoho podezírám neprávem, předem se omlouvám.

Libor Stejskal, editor blogů
14.10.2008 13:35:27",
k tomu byla reakce
"Kamil napsal(a):
Michal: Co to blábolíš? To psal pan Stejskal, nikdo to nezjišťoval - jakou má zpráva IP editor asi vidí u každého příspěvku. :-)
14.10.2008 14:47:11"
Dále k tomu byl příspěvek
"stejskal napsal(a):
Dobrý den, pane Kamile,

IP adresy jednotlivých diskutujících nevidím jen já, ale každý, kdo si na jejich jméno najede myší.

Libor Stejskal, editor blogů
14.10.2008 15:30:58"

V důsledku toho si diskutéři vymněňovali poznámky ne zcela lichotivé.
Pak přišel příspěvek s adresou, viz: "stále rebel napsal(a):
Pro krakonoš.
Pokud chcete dělat z lidí blbce, tak si zkuste kliknou například sem
http://nastroje.lupa.cz/moj...
a pak ještě jednou na vaše IP Adresa.
Tyhle údaje o vás během minuty ostatní vědí.
A taky se můžete podívat zde.
http://en.utrace.de/
14.10.2008 16:59:25"

Protože jsem neměla představu o rozsahu informací o IP adrese na těchto odkazech, tak jsem jsi tam klikla (dnes). Byla jsem dost šokovaná, jaké podrobnosti se o každé adrese dají zjistit. A protože zrovna adresa nicku JAHA má svoji adresu pro mnoho počítačů, tak jsem ji uvedla.

Jde o to, že blog.aktuálně.cz poskytuje každému diskutzujícímu a o každém diskutujícím informace tak přesné až to není pěkné.

A pokud jde o Vaše napadení krakonoše a dalších, že jsou stejní jen ze dvou IP adres, tak se zkuste zamyslet i nad tím, zda Vaše redakce má k jedné adrese jeden počítač nebo k jedné adrese více počítačů.

A pokud jde o římskokatolickou církem tak dnes už to je přijatelná organizace či spolek, ale k tomu, aby člověk věřil v boha nebo cokoli co je nad námi jí není třeba.

Přeji hezký den

Elira
15. 10. 2008 | 13:50

Elira napsal(a):

to Pepa Řepa

Neměla jsem zapotřebí nic šmírovat a ve stylu STB už vůbec ne. Jen jsem v podstatě poslala na stránky upozornění těm, kteří přemýšlí, kdo a co se o nich může dozvědět. A platí to i pro mně.

K tomu, proč mně to napadlo viz můj příspěvek editorovi.

Přeji hezký den

Elira
15. 10. 2008 | 14:04

bigjirka napsal(a):

ehm.. tedy na prolustrování veřejně dostupných informací nic není divného. Lidé, kteří píší ze služebních IP evidentně mrhají zdroji svého zaměstnavatele. Když už velmi často nechutně moralizují a chtějí hodnotit ostatní, měli by si to uvědomit. Když někdo píše z počítače KSČ, je to pravděpodobně komunista. To je signifikantní. Nebo že by zakuklený kapitalista či dokonce zahnívající imperialista? finanční oligarcha? Pane Stejskale, bigjirka si připadá v podstatě jako dobrák, někdy i jako naivka, chvílemi i jako že je mi pět - to když si přečtu o sosanské smetánce a hádkách se střelbou, kdo je bohatší bohatýr, následovanou post mortem vyjádřením Duceho, že napřed se zamyslel nad prospěchem voliče, ale pak si to zas rozmyslel. Povídání o zbraních jsem vyvolal jen zčásti - psal jsem, že mi něco vrtá v hlavě... a tak dál. Poudačky se holt pošmikují od tématu k tématu, jako baby, když draly peří, tak blábolily i pohádky. A z toho Jahua si lidičkové nic nedělejte, myslím, že o nich se píše už v Gulliverově cestě a že i tam byli protivní. Pane Stejskale, bigjirka si váží lidské svobody a taky pravdy. Chce-li někdo svou víru vyznávat olizováním palce mrtvoly, já mu v tom bránit nebudu. Nechce-li někdo ten palec olizovat, nutit ho taky nebudu. To dělali katolíci i komanči. Zdá se mi, že v něco věřím, ale nevím úplně přesně v co. Docela určitě věřím v to, že nikdo nemá dělat to, co ten hnusák Kundera. V něco si věřit a v rámci své víry udávat.. a pak prozřít a zase poučovat. Nemá to nic společného s jeho zjevným spisovatelským talentem, čerpajícím ze skřetích šklebných pramenů lidské zlomyslnosti.
15. 10. 2008 | 14:18

bigjirka napsal(a):

A Pepo, neblbněte. Internet není vůbec tak anonymní jak si neinformovaní myslí. Každá informace přiběhla v naadresovaných datových paketech na žádost naadresovaných datových paketů a všechny servery docela obsáhle logují. Osobně si myslím, že zveřejňovat IP diskutujících je OK. Co se týče koincidencí nicků a IP, opět to není tak složité. Jde-li o svazek pevných IP instituce, tam se o tento svazek dělí všichni připojení zaměstnanci. Ke koincidenci tedy může dojít. Pokud se jedná o ADSL například O2, jako např. u mne, je mi tato adresa přidělena systémem automaticky a poměrně dlouhodobě. U vytáčených připojení (dnes zejména mobily) je IP pokaždé jiná.
15. 10. 2008 | 14:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Eliro,

nejsme zdaleka sami dva, kdo zná různé vyhledávače, jež Vám MOHOU něco říci o autorovi resp jeho IP. Ty servery jsou legální, kdo chce, ten je používá.

Já to zpravidla nedělám, není mi to k ničemu (no, jednou - ale už je to dávno - jsem se takto dozvěděl, že autor toho nejsprostšího výpadu vůči panu poslanci Křečkovi pracuje na ministrestvu financí ;-)

Blog Aktuálně.cz neposkytuje žádné informace o diskutujících, toliko jeho IP adresu. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete, aby ji někdo viděl (a mne žádný takový důvod třeba při psaní z mého osobního počítače nenapadá), existují různé prográmky, které Vám Vaši IP adresu změní (tzv. anonymizér).

Hovoříte o mém "napadení" Krakonoše. Nejsem si vědom žádného napadení. Jen jsem upozornil na to, že z jedné adresy odešlo v rozmezí několika minut řada příspěvků, které měly stejnou dikci i formální úpravu, ale byly pokaždé podepsány jiným nickem (což by mi v případě, že to psal jeden člověk, přišlo poněkud neetické).

Napsal jsem, že to může něco naznačovat, ale nic to nedokazuje. Čili opakuji: nikoho jsme nenapadl, jen konstatoval fakt a naznačil jisté důvodné podezření.

Něco jiného ovšem je, odkud autor píše resp. kým je (tedy pokud se za někoho nevydává). Nemohu si pomoci, ale podle, mne je zcela irelevantní, kde pan JAHA pracuje.

Co se týče katolické církve, víry či náboženství, nijak jsem se této debaty nezúčastňoval. A nemíním to dělat ani nadále.

I já Vám přeji hezký den.

Libor Stejskal
15. 10. 2008 | 14:27

stejskal napsal(a):

No, nevím, pane bigjirko,

já zde občas polemizuji s myšlenkami, ne s jejich nositeli. Je mi tudíž vcelku jedno, kdo jimi je, jestli něčím mrhá či je-li moralizování vzhledem k jeho minulosti chutné nebo naopak.

Co se týče politiků, katolíků, komunistů, olizovačů palců, konkrétních spisovatelů, nepadlo tady z mé strany o těchto věcech ani slovo (a v některých ohledech bychom se jistě shodli).

Jedno každé z těch témat je děsně zajímavé a rád si o něm s kýmkoliv popovídám (i když se většinou snažím zdržet kategorických soudů resp. odsudků).

To s tou zlomyslností mne zaujalo. Zlomyslné provokace (a k nim jistě patří i silná slova či hanlivá přízviska) mne zpravidla dost zlobí, raději si povídám o podstatě. Ale to neznamená, že ničemu nevěřím ;-)

Libor Stejskal
15. 10. 2008 | 14:39

bigjirka napsal(a):

No.. já někdy pošťuchuju a někdy se zle bráním, či bráním někoho, koho jsem si oblíbil. Kundera je zlý satyr. To si musí uvědomit dřív či později každý, kdo od něj něco přečetl. Podstatou Kunderů a Kohoutů je sebestředná bezohlednost a prosazování toho, co právě "pochopili", bez ohledu na ostatní.
15. 10. 2008 | 14:52

Viola napsal(a):

Možná, že si nikdo z vás neuvědomuje, co a proč se dělá. Snad všichni víme, že život na zemi se houpe, jednou jsou nahoře jedni a pod zemí druzí. My vykopáváme dějiny z pod země a skládáme si střípky k sobě navzájem, abychom sestavili obraz minulosi. Možná to, co dělali faraoni a církev je podvědomí, aby se život člověka nějak uchoval do nejisté budoucnosti.
15. 10. 2008 | 15:24

JAHA napsal(a):

Ad: Velky Jirka
Na prelustrovani verejne dostupnych informacii je podla mna predsa len nieco divneho. Uz lustrovat niekoho sa mi zda dost signifikantne. Ale to je vec nazoru. Taktiez, ako uhly pohladu a metre hodnotenia. Akademia vied CR nevadi, ale urad vlady SR vadi. Nuz, co uz...K tejto teme a tomu clanku uz asi staci.
15. 10. 2008 | 15:25

Pavel Nový napsal(a):

Dobrý den pane profesore,

nejsem věřící, ale přesto se musím zeptat kam se poděla vzájemná tolerance, snášenlivost a snaha nalézt společnou řeč (nebo alespoň kompromis) ??

Myslím, vady na "kráse" můžeme nalézt na obou stranách (ostatně tato diskuse je v některých příspěvcích do podrobna rozpitvává). Kladu si však otázku - může vyřešit jakýkoliv spor s jednou z největších církví příspěvek s názvem Katolické morbidní bizarnosti. ??

Muj osobní názor zní - nikoliv. Vaše zastánce o svém názoru přesvědčovat nemusíte, stát proti rituálům církví stejně nic nepodnikce a věřící podobný článek ještě více zatvrdí v odporu.

Ing. Pavel Nový
15. 10. 2008 | 15:38

Mirek napsal(a):

Vazeny pane Stejskale,

Diky moc, ze jste nerozhodl, ze slovo ‘parthenogenze’ v souvislosti s narozenim Ježíše Krista (http://en.wikipedia.org/wik...) je prilis “hanlive prizvisko” a nevymazal muj prispevek. Pouze jsem se obaval, ze nekteri ctenari by mohli zacit povazovat Vaskovy popisy za bizarni a prestat ho cist, coz by mozna byla jejich fatalni chyba. V dusledku Vasi tolerance tohoto slova odvozeneho od reckych zakladu παρθένος parthenos, "panna" a γένεσις genesis, "kreace” ci “tvoreni” je nyni vetsine ctenaru cela ta ‘Jesus Christ story’ naprosto jasna, a nepochybne vsechny Vaskovy popisy se jim jevi asi tak bizarni jako je zubni pasta. Dekuji Vam za spolupraci.

Mirek
15. 10. 2008 | 15:53

stejskal napsal(a):

Šmarjá, pane Mirku,

já do těhle věcí moc nefušuju ;-) A to i přesto, že se považuji za křesťana, který ovšem právě nevykonává žádný ritus ani nevyznává žádné dogma.

Že by Ježíš přišel na svět podobně jako mšice či varan mne nikdy nenapadlo (tedy jestli myslíte partenogenezi), ale vyloučit to nemohu (ono to navíc zní docela logicky). Dějí se různé věci a sám za sebe o nich mohu říct jen to, že o drtivé většině z nich nemám ani potuchy.

Poněkud nezaslouženě jsem si tedy zasloužil Váš dík za spolupráci. Já bych za ní zase naopak chtěl poděkovat panu Novému, moc se mi jeho postřeh líbí. Díky, pane inženýre ;-)

Libor Stejskal
15. 10. 2008 | 16:25

bigjirka napsal(a):

Milý Jahu, nevím, koho máte na mysli. Já jen poznamenal, že diskutovat v pracovní době znamená mařit zdroje svého zaměstnavatele.
15. 10. 2008 | 16:28

bigjirka napsal(a):

A nevím, co je špatného či divného na vyhledávání ve veřejně dostupných zdrojích.
15. 10. 2008 | 16:30

vaclavhorejsi napsal(a):

Pavel Nový:

Kdybychom to vzali do dusledku, asi by se nemohlo psat o zadnem trochu ozehavem tematu - vzycky mate dva tabory "zastancu" a "odpurcu".
Nevim, proc si myslite, ze by snad mym cilem bylo, aby "stat neco podnikl proti ritualum"??? NAPROSTO NIKOLI!!!
Podle meho nazoru je dobre psat a mluvit o kontroverznich vecech (slusne, neurazlive), protoze se tim tribi nazory. Dokonce si myslim, ze se tim da dosahnout pomaleho postupneho posunu urcitym smerem.

valburga:

Ptate se "Cui bono?" Odpovidam slovy klasika: spatne polozena otazka, pani redaktorko! Ja tady proste vykladam sve nazory, snazim se to delat slusne a jak doufam aspon trochu zajimave - to je myslim dobre samo o sobe. A byl bych samozrejme docela rad, kdyby me psani trochu prispelo k tomu, aby se veci aspon o milimetr hnuly smerem, ktery ja povazuji za spravny, at uz je to danova politika, lustracni zakon, radar, nebo tyhle nabozenske veci.
Samozrejme, ze jsou jini, kteri se to snazi posunovat opacnym smerem, a je to tak naprosto v poradku - pokud pouzivaji ferove prostredky, slusnou argumentaci, atd.
Okrikovani a zakazovani jsem si uz uzil do svych 40 let dost - ted by snad melo byt normalni, ze lide jdou svobodne na trh se svymi idejemi (nebo hloupostmi)...
Bohuzel tady pozoruji radu "diskuteru", kteri kdyby mohli, tak by nesouhlasne nazory zakazali, jejich autory zavreli... (to neplati o Vas!)

..
15. 10. 2008 | 16:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Ted vidim, ze nejen Pavel Novy, ale i pan Stejskal si mysli, ze bych asi tak psat nemel... Tak ja nevim - nemyslim, ze jsem to napsal nejak netolerantne (citoval jsem jen ponekud drsneji napsany text Brezinuv).
Docela jste me prekvapil, pane Stejskale...

..
15. 10. 2008 | 16:37

bigjirka napsal(a):

jen pište, pane profesore... to neznamená, že se do Vás příležitostně zas nepustím :-)
15. 10. 2008 | 16:59

Pavel Nový napsal(a):

Vaclav Horejsi:

Naprosto souhlasím s tím, že bychom měli hovořit o kontroverzních tématech a nekritizuji to, že jste se ozval. Považuji tohle téma za velmi zajímavé a váš příspěvek jsem si s chutí přečetl. Jen nevím komu je přesně určený ?

Hodnotím to velmi subjektivně a nemusíte se mnou souhlasit, ale pokud bych měl příležitost ovlivnit čtenáře (případně protistranu) volil bych v případě katolické církve méně kontroverzní nadpisy a text.

Chápu i váš postoj - chceš-li vyvolat diskusi je nutné přitáhnout lidi k tématu a to se vám myslím podařilo. Nicméně pokud chcete ovlivnit (a nemyslím tím rovnou zákaz uctívání ostatků..) i věřící nebo dokonce klérus je podobné ladění spíše kontraproduktivní.

Děkuji za příspěvek i vaši reakci a přeji hezký zbytek dne

P. Nový
15. 10. 2008 | 17:00

Pobo napsal(a):

Ne že bych Vám nepřál, pane profesore, ale doufám, že Vaše psaní nepřispěje k posunu věcí směrem, který Vy považujete za správný.
:o))
(Těch několik Vámi vystavených argumentů mne nechtěně utvrzuje, že Vámi prosazovaný směr je špatně zvolený (či jak to smířlivě nazvat). Ale to je můj názor.

P.S.: A nebojte se (a nefňukejte), pan editor Vás má i beztak určitě rád. Ale asi stejně by se mu nelíbilo (když to trochu (víc) přeženu), kdyby tu někdo citoval AH či jemu podobného c.pa.
15. 10. 2008 | 17:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane profesore,

chtěl jsem začít psát repliku a pak jsem si přečetl odpověď pana Nového. Už nemám moc co dodat ;-)

Předesílám, že tohle píšu jako Libor Stejskal, diskutující a vlastně svým způsobem bratr ve víře ;-), ne jako editor.

Jde mi o vedení debaty obecně (nejen zde, námi atd), ne o Váš text či způsob, jakým píšete.

Chceme druhému říct, že nám jeho názory přijdou absurdní? Že s nimi nesouhlasíme? že něco dělá špatně?

Nebo chceme vědět, proč je ten druhý zastává? Jestli jim rozumíme správně? A nejsou-li mezi těmi našimi, na první pohled zcela odlišnými, a těmi jeho přeci jen nějaké styčné body? Popřípadě ho získat pro některé myšlenky, které považujeme za správné.

Píšeme pro ty, kteří s námi souhlasí, nebo se spíše obracíme k těm, s nimiž máme názory rozdílné?

Takto položené otázky mi rezonovaly v příspěvku pana Nového. Proto mi konvenoval.

Nebylo to mířeno na Vás. Opravdu ne.

Libor Stejskal

P.S. Ale piště prosím, jak Vám přijde správné. Jde jen o můj subjektivní pohled a samozřejmě se v něm mohu mýlit. Navíc mi Vaše mnohdy kontroverzní texty přivádějí spousty čtenářů ;-)
15. 10. 2008 | 18:05

EP napsal(a):

To je přece vážné - magie. Nebudeš míti bohů jiných přede mnou. Nebudeš se jim klaněti ani je ctíti.
15. 10. 2008 | 18:15

Mirek napsal(a):

Vasku,

tak to vidis, a ja jsem si myslel, ze jsem panum inzenyrum Novym tou naprosto jednoduchou a logickou “Teorii Neposkvrneneho Parthenogenetickeho Poceti” (ktera se nepochybne casem stane neco jako “Obecna Teorie Relativity Katoliku”) uplne zatrh tipec a psenka jim tu nepokvete. A jak jsem se pekne mylil! Avsak neboj – nenecham Te ve stychu! Kdyz budou pani inzenyri a jejich nohsledove pokracovat v jejich pochybnem vnimani Tve moc hezke eseje, tak napisu neco mnohem silnejsiho, neco jako “Specialni Teorii Relativity Katoliku” – tedy specificky, ze je naprosto jasne, ze po kanonizovani masoveho vraha J.V. Stalina ruskou cirkvi budou samozrejme katolici tak zarlivi, ze nepochybne budou kanonizovat “sveho” masoveho vraha, napr. A. Hitlera a mozna, ze i zmeni rady a zakony tykajici se kanonizace a budou kanonizovat ZIVEHO V. Putina, as soon as possible! A pak Ti inzenyrove Novi a spol. budou – jak si urcite dovedes predstavit – just breathless and speechless. :)
15. 10. 2008 | 18:16

Pepa Řepa napsal(a):

P. Hořejší napsal.

Bohuzel tady pozoruji radu "diskuteru", kteri kdyby mohli, tak by nesouhlasne nazory zakazali, jejich autory zavreli...

To by byla, myslím, škoda. S kým bychom se hádali? Kdo by sloužil nám, patologickým sedlinám, za odstrašující příklad?

To bigjirka
s tím Kunderou bych byl opatrný. Podobného kostlivce měl třeba ve skříni Gunter Grass. Dlouho trvalo než kápnul božskou.

Pravdou je, že Kundera byl po válce svazák jak řemen. Vyloučit se to nedá.Stejně tak je ale možná zpravodajská hra.Dá se úplně vyloučit celý řetězec podpůrných dokumentů?

Je opravdu divné, že by udání komunisti nevytáhli. Je to skutečně geniální spisovatel, ve světě ho zná každý, kdo se o literaturu zajímá.Proč by propásli takovou šanci na dehonestaci? Měli ho v hrsti.
To by dávalo smysl, pokud by s nimi celá léta spolupracoval. A to je příliš silný kafe.
15. 10. 2008 | 19:18

buldatra napsal(a):

To Pepa Řepa:

Pane Pepo vidím, že na svých cestách po světě navštěvujete podobná místa jako já. A každý kdo tak činí nemůže nezjistit, že nic se nesmí brát zas tak úplně vážně.
Viz například:

Soudce se ptá svědka: "Jak se jmenujete?"
"Moric Blumenfeld."
"Náboženství?"
"Katolické."
"A dříve jste byl?"
"Pane soudce, budou se divit, ale evangelík."
"Proč jste přestoupil ke katolické víře?"
"Víte, pane soudce, mně se zdálo, že u evangelíků je už nějak moc židů."
15. 10. 2008 | 19:57

slkeptický napsal(a):

Tak tenhle jsem slyšel o Husitské.
15. 10. 2008 | 20:19

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:vážený měl jsem o Vás větší mínění!On ten Ještěd,metro v Praze atd. to jsou jenom faty morgány.
Proč má římsko-katolická církev celibát?Víte o neslavné úloze arc.Graubnera v kauze Arcibiskupských sklepů v Kroměříži?
Ježíš zastává oddělení církve a státu. Dávejte císařovi, což jest císařovo, a co božího, Bohu, čteme v evangeliu. V dobách Ježíšových představovali "církevní" stranu ti nejpřísněji věřící, farizeové a vykladači zákona. Ty Ježíš znovu a znovu napadá a odsuzuje. Považuje je za pokrytce. Vyčítá jim zálibu v okázalosti a poctách. Opětovně jim dává za příklad ty nejprostší a nejopovrhovanější.
Ostatně i ve Starém zákoně Bůh hřmí hlasy proroků Ámose, Izaiáše či Jeremiáše proti politizujícímu církevnictví posledních generací před pádem Jeruzaléma. Znovu a znovu Bůh odmítá a odsuzuje oběti a obřady. Domáhá se sociální spravedlnosti, účinného soucitu s trpícími a žádá jen jedno - Ať se valí právo jako vody, spravedlnost jako potok silný, jak čteme u proroka Amose.
Biblický Bůh si zřejmě nepotrpí na církevnictví. Jde mu o lásku k bližnímu a o sociální spravedlnost. Lidi neposuzuje podle toho, kdo se čím vykazuje, ale podle toho, jak se zachovali k jeho nejmenším a nejbědnějším. Podle proroků i podle vlastních výroků je Ježíš spíš sociální revolucionář.
15. 10. 2008 | 21:07

LEVAK napsal(a):

Tlustý, Schwippel, Raninec… Rebelové, od kterých by v ODS pes kůrku nevzal. Držím jim palce. Díky Bohu, že jsou. Neumím si totiž nějak ztotožnit lásku Boží s hamižnou římskokatolickou církví, a jejími majetkovými nároky a letitým tažením proti České republice (ČR) v zájmu vlivu a miliard. V této křížové výpravě má zdatné pomocníky. Vně ČR je to Sudetoněmecký landsmanšaft (SDL) s pevnou politickou základnou v německé, zejména bavorské CDU-CSU. Uvnitř pak pomáhá – někdy i jen zbabělým mlčením - široká politická fronta napříč politickými stranami. Katolíci a lansmanšaft Blízké vztahy mezi představiteli katolické církve a SDL nelze nevidět. Stačí si připomenout čestné hosty na Sudetoněmeckých dnech v Norimberku. Byl to napříkad Daniel Herman coby mluvčí České biskupské konference. Dnes působí v sekci lidoveckého ministra kultury Václava Jehličky, který urputně prosazuje, aby stát bez jasného ocenění vyplatil během šedesáti let 270 miliard, z toho 83 procent právě římskokatolické církvi. V roce 2002 v Norimberku pro SDL celebroval mši arcibiskup, metropolita moravský Jan Graubner. A pak v klidu usedl vedle Siegrieda Zogelmanna, bývalého nacisty a blízkého spolupracovníka Hanse Krebse (vydali spolu v roce 1938 knihu „Sudetské Německo na pochodu“ a Krebs byl v roce 1947 jako válečný zločinec popraven). Dnes týž Jan Graubner vede Církevní komisi, se kterou naše vláda o církevním majetku jedná. Opus bonum a samet Představitelé a organizace římskokatolické církve spolu s SDL spřádají kolem ČR pavučinu už řadu desetiletí. V roce 1972 bylo v Německu založeno laické katolické sdružení Opus bonum. To od poloviny osmdesátých let spolupracovalo s organizací německých katolíků Ackerman-Gemeinde, která je součástí SDL spolu s organizacemi Witikobund a Seliger-Gemeinde. Sudetoněmecká rada přijala 7. května 1961 tzv. 20 bodů. Požaduje v nich opětovné usídlení sudetských Němců na původních územích, s nimiž smí být disponováno jen s jejich výslovným souhlasem. Prosazuje právo na národní sebeurčení, které vychází z kolektivní etnické příslušnosti, nikoliv občanské identity. Nejde tedy o nic jiného, než o právo sudetských Němců opět osídlit ČR s tím, že jimi osídlená území mohou být následně odtržena. Opus bonum začalo v roce 1977 podporovat Chartu 77. Lidé bojující v naší zemi proti komunistické totalitě byli jistě vděčni za každou pomocnou ruku. A ne všichni museli nutně tušit, kam ta ruka vede a jaký v budoucnosti vystaví účet. Z Charty 77 po sametové revoluci v roce 1989 povstala valná část nové politicko – mocenské reprezentace ČR. Její hlavní osobnost – Václav Havel se stal prezidentem a v jednom z prvních projevů se omlouval sudetským Němcům. Chobotnice roste...
15. 10. 2008 | 21:10

LEVAK napsal(a):

Dalším výrazným politikem byl Jan Ruml – dlouholetý ministr vnitra vlád pod taktovkou ODS. Proslavil se nejen pomocí potomkům kolaborantských šlechtických rodů v jejich sporech o rozsáhlý majetek, ale i svou účastí na pádu Klausovy vlády v roce 1997, jemuž předcházely právě spory o církevní majetek mezi předsedou vlády a křesťanskodemokratickými politiky z KDU – ČSL a bývalé KDS. Těm svými interpelacemi v Evropském parlamentu (EP) nepomáhal nikdo jiný, než dnešní nejvyšší šéf sudetských Němců poslanec EP Berndt Posselt a na domácí scéně kardinál Miloslav Vlk. Poté se Jan Ruml už jako předseda Unie svobody, která se při vládní krizi odloupla z ODS zúčastnil slavnostního otevření kanceláře SDL v Praze 24. března 2003. Stranou pozornosti nezůstalo ani jeho pozvání dnešního nejvyššího představitele sudetských Němců Berndta Posselta na oběd do horní komory našeho parlamentu. Zároveň si vysloužil pochvalu místopředsedy SDL v Rakousku Alfréda Beckera, který se v roce 2003 dopustil nezapomenutelného výroku: „Freiheits Union, já nevím, jak se to říká tedy v češtině, pana Rumla, to asi by byla ta nejsilnější strana pro naše voliče“. (V češtině se „to říká“ Unie svobody).... Chapadla se množí Otevření kanceláře SDL v pražské Tomášské ulici bylo víc než symbolické. Nejen svou bezprostřední blízkostí k Parlamentu ČR, ale i tím, že se tu spolu s církevními představiteli sešli i zákonodárci politických stran – Unie svobody, KDU –ČSL a ČSSD. Politicko – společenská platforma zájmové skupiny, která se nikdy nevzdala majetkových a územních nároků vůči naší zemi, se začala rozšiřovat. Další významný úspěch zaznamenala po našem přijetí do Evropské unie.
15. 10. 2008 | 21:12

LEVAK napsal(a):

Jedna z našich nejsilnějších politických stran ODS usedla v červenci 2004 v jedné frakci s Berndtem Posseltem a uzavřela hanebnou dohodu. Výměnou za křesla v jednom klubu se šéfem landsmanšaftu Posseltem se ODS zavázala, že zmírní odpor proti nové evropské ústavě, podpoří smlouvu ČR s Vatikánem a nebude v EP otevírat poválečnou minulost. Zánik Unie svobody nemusí tedy sudetští Němci ani jejich souputníci z římskokatolické církve oplakávat. Machiavelli v praxi Strategie několika želízek v ohni je v historii známá a velmi účinná. Usekneme-li chobotnici jedno chapadlo, je tu ještě bezpočet dalších. A landsmanšaft neopominul ani to levicové. I to bylo přece zastoupeno v Chartě 77 a dodnes v českém veřejném prostoru nezanedbatelně působí. Důkazem je Cena Karla IV., kterou si z posledních sudetoněmeckých dnů v Norimberku odvezl známý levicový publicista Petr Uhl. Stejnou cenu si v minulosti odvezl například emeritní litoměřický biskup Josef Koukl či bývalý bavorský premiér Franz Josef Strauss, známý svými velmi militantními postoji v boji za uznání práva sudetských Němců na „domovinu“. Dokonáno? Daleko nejlepším důkazem existence důmyslně rozprostřených chapadel je pozice mrtvého brouka, kterou zaujala reprezentace ČR napříč stranami při vyjednáváních o Lisabonské smlouvě, která má nahradit neschválenou euroústavu. Na rozdíl od Velké Británie a Polska nevyužila Topolánkova vláda možnost zakomponovat do tohoto dokumentu pojistku proti případným budoucím útokům na území ČR a majetky jejích občanů. To, že senátoři poslali dokument k Ústavnímu soudu, je jen ubohý pokus o zakrytí pravého stavu věcí. Neméně důležitým signálem urgentního nebezpečí ohrožení územních a majetkových jistot v ČR je to hrobové ticho v našich médiích – přesto, že dnes už nikdo z čelních představitelů moci výkonné, zákonodárné, soudní i mediální (v informačním věku se ať chceme či ne, stala média čtvrtým pilířem moci) nemůže nevědět, oč tu běží, je ticho po pěšině. Jediní, kteří zvedají hlas, jsou tři poslanci – Tlustý, Schwippel, Raninec. Přestože jejich protesty míří pouze na jedno chapadlo chobotnice, tak jim nesmírně fandím. Doufám, že nezklamou. Ne mě, ale především svoje voliče. A dodrží tak věrnost České republice, jak jim ukládá poslanecký slib.
15. 10. 2008 | 21:13

Pepa Řepa napsal(a):

To levák
co myslíte? Budou za sto let obdivovat více Sixtinskou kapli nebo stanici metra Anděl?

Abychom srovnávali srovnatelné. Sixtinskou kapli nebo socialistický realismus?
15. 10. 2008 | 21:21

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:pane jsem maximálně udiven,Vy jste dogmatik a mohl by jste si s pány preláty podat obě ruce!Připomínáte mi reálný socialismus jak tehdy srovnávali pokrok.Dokonce tehdy napsali, že za I. republiky byl v celém Československu 1(slovy jeden) televizní přijímač a dnes(cca v roce 1980) jich už je 2,5 miliónu!
Apropo jestli Vám to nedošlo tak jsem myslel televizní věž na Ještědu.
15. 10. 2008 | 21:49

Pepa Řepa napsal(a):

Ano jsem zvíře pane Leváku, přiznávám.
Podal jsem si ruku jak s biskupem Václavem Malým (opakovaně), tak s biskupem Jiřím Paďourem (při biřmování).Podat obě ruce naráz jsem, pravda, ještě nezkusil.Asi budu dogmatik. Sice nevím co to je, ale bude to zřejmě něco hodně ošklivého.

Snad mi může být omluvou, že občas podám ruku i evangelickému faráři Karáskovi.

Ano, je to má vina, má veliká vina. Můžete mi odpustit?

A uznávám, že nárůst počtu televizních přijímačů i vysílačů (včetně Ještědu) svědčí o mimořádné technické vyspělosti bloku reálného socialismu.

Největší,v pravdě dějinou událostí v mém dětsví bylo, když jsme byli obdařeni takovým sklem před velkoplošnou obrazovku asi 12x12 cm, kde dole byla zelená a nahoře modrá barva. Přirozeně trvale, to určitě imperialista tenkrát neuměl.Pamatujete? Neříkejte, že ne?
15. 10. 2008 | 22:25

LEVAK napsal(a):

Ach jo, je vidět,že ten cirkevní dogmatismus je velmi nakažlivý!
15. 10. 2008 | 22:40

valburga napsal(a):

Pane profesore, moje otázka "qui bono" snad ani nebyla nesprávně položena, spíš byla nesprávná v tom, že může být vyložena více způsoby. Dobře zeptám se jinak. Co se změní tím, že probereme otázku relikvií? Změníme tím něco? Posune něco dopředu? Prospěje to něčemu? Nebo si jenom popovídáme o tom, jak nechutné je porcovat dva roky starou mrtvolu?
Jsem zvědavá ženská a tak se zeptám ještě jinak - proč jste psal zrovna o tomhle tématu? A probůh, neberte to jako kritiku. Jen mi to hrozně vrtá hlavou - proč o tomhle a proč zrovna dnes, když už je dávno po Václavu a do Dušiček ještě daleko?
Znám Vaše témata a vždycky se něčím vztahují k dnešku, ale to dnešní je mi záhadou ;).
A přeceňujete mě. Nejsem redaktorkou. Zaměstnáním jsem důchodce a povoláním historik.
15. 10. 2008 | 22:49

skeptický napsal(a):

Pozdější,větší obrazovky generovaly ozon,pískot,a řádkování dávalo ilusi ilustrací z Verneovek.
První tři měsíce obsluhováno pouze otcem rodiny.
Vůně pomerančů a čokolády,Vánoce.
Symbióza církevních svátků a výdobytků lidově demokratického zřízení.
Pánové,vrátili jste mi na okamžik dětství.
Nenechte se rušit.
15. 10. 2008 | 22:54

bigjirka napsal(a):

Leváku, nemohl byste svou grafomanii nějak moderovat? Tohle po vás číst nebudu. To už bych moh otevřít rovnou kníhu. Akorát prosím vás nepište "by jste", to pak vypadáte jako blbec a to jistě nechcete?

Pepo, s vyjádřením Pešata to vypadá na akční trojku: Militká zdroj, Dlask to šel bonznout na FV a Kundera na SNB. A Militká možná o bonzech nevěděla. Moc pěkné. Žert. Pěkně děkuju.
15. 10. 2008 | 22:55

bigjirka napsal(a):

skeptický, 15625Hz už dneska neslyšíme.
15. 10. 2008 | 22:57

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:je vidět že Vám chybí přehled.Já jsem psál o vysílací věži n Ještědu jako o architektonickému skvostu(Chytrému napověz,hloupého trkni!).
PS:Jo na západ od našich hranic byla televize hned barevná,trojrozměrná,stereofonní a digitální.Tm se vůbec nezatěžovali nějakým vývojem tm se hned vynalezlo a prodávalo to nejlepší nejméně s dvacetiročním předstihem!Byla vůbec podle Vás v USA černobílá televize?Vsadím se,že podle Vás se ani nezatěžovali s vývojem vynalézáním parního stroje!
15. 10. 2008 | 22:58

skeptický napsal(a):

to Bigjirka,

Víte,že mne to napadlo,když jsem to psal,a kolem těch 16kHz jsem byl blízko.Ale hledat se mi to nechtělo,na machrování nejsem.
O to více ocením pravé znalosti.

Já ještě slyším komára.A brejle jeden a půlky.
15. 10. 2008 | 23:06

skeptický napsal(a):

P.S.
A ještě na mne dělala dneska jedna slečna turecký voči,heč.
15. 10. 2008 | 23:12

Pepa Řepa napsal(a):

Leváku přiznávám, do mě musíte trknout.Vy máte rohy? Zvláštní.

Já vím, nadkolega buldatra to tady uváděl. V Sovětském svazu vymysleli všechno první. Asi i tu televizi. Řek bych, že někdy kolem roku 1700. Potíž je v tom, že elektřinu objevili až v r. 1953. Chybička se vloudila.Stejně jako u těch lžiček soudruhů z NDR.

Už jdu spát. Dobrou noc. A celibát dneska neřešte.
15. 10. 2008 | 23:12

franco udine napsal(a):

Jako katolík mohu jenom souhlasit. Dovolil bych si ale jako historik jednu poznámku. Tato tradice se do křesťanství dostala už v prvních staletích během pronásledování křesťanů v podobě kultu mučedníků. Bylo to ale díky lidové zbožnosti a ne dílo oficiální církve. Byl to jeden z pohanských (nebo spíše indoevropských) prvků, které se sem dostali. Byli i církevní Otcové, kteří toto odsuzovali. Bohužel jejich hlas nebyl slyšet.
16. 10. 2008 | 05:19

Mirek napsal(a):

To valburga:

Vase otazka "qui bono" BYLA DVOJITE nespravne polozena, a Vasek se Vam to snazil vysvetlit (15.10.2008 16:33:03). Proc byla “ZAPRVE” nespravne polozena, Vam Vasek sdeluje v prvni vete, a Vy jste se to rozhodla ignorovat, zrejme proto, ze jste to nepochopila. Pokusim se Vam to vysvetlit.

Vasek odpovedel: Ptate se "Cui bono?" Odpovidam slovy klasika: spatne polozena otazka, pani redaktorko!
Ano, “Qui bono?” je tzv. nesmyslna “psi latina” (http://en.wikipedia.org/wik...), kdezto gramaticky spravny je dvojity dativ "Cui bono?" :)

Proc byla “ZADRUHE” nespravne polozena urcite pochopite, kdyz si prectete znovu pozorne “15.10.2008 16:33:03.” :)

Vaskovu odpoved na Vase (5.10.2008 22:49:43) “proč jste psal zrovna o tomhle tématu?” neznam [bohuzel, jasnovidectvi studuji prilis kratkou dobu, nicmene jsem spravne predpovedel, ze Obama se bude s McCainem dneska (15. rijna) hezky sekat – a hezky se sekali! :) - jsem 8 hodin "pozadu" :)], avsak mam pro Vas naprosto zrejmou a velice presnou odpoved na Vasi otazku: “A proc by ne?” :)

P.S.:
Mozna, ze se snazite naznacit, ze byste si rada precetla neco od Vaska o tom, co je naprosto vitalni pro CR, a tudiz condicio sine qua non pro jeji preziti v budoucnosti. Je dost mozne, ze o tom nekdy napise. Avsak pokud mate na neco takoveho chut prave ted, tak mam pro Vas velice dobrou zpravu. :)

ABSOLUTNE NEJLEPSI clanek (o kterem vim) na toto tema byl napsan prof. Milanem Zelenym a uverejnen 1. zari 2008 (http://blog.aktualne.centru...). Takze muzete hned tedka – pokud mate opravdu cas, protoze je to clanek dlouhy, sumarizujici neuveritelnou radu informaci, a i kdyz se cte velice lehce (Zeleneho vyjadrovaci schopnosti jsou vynikajici), urcite jej neprectete za pul minuty – jit a precist si elegantni, hlubokou a pravdivou analyzu teto entity – t.j. budoucnosti Evropy a CR. :)
16. 10. 2008 | 05:38

Viola napsal(a):

Pro Valburgu
dovolím si odpovědět za pana profesora, třeba mu to ulehčím: napsal ten článek protože je Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy a v současnosti ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky. je to tzv. profesní deformace
16. 10. 2008 | 08:55

buldatra napsal(a):

To Elira:

Nejsem individuum nijak zvlášť bystře uvažující a nepoznal jsem, že jste žena Proto to oslovení 15.10.2008 11:24:59
Omlouvám se.
16. 10. 2008 | 10:04

buldatra napsal(a):

to JAHA:

Nasadil jste mi brouka do hlavy.
Nedá mi to spát a proto se zeptám:
1. Může se člověk vyjádřit k něčemu jen tehdy, je-li v dané věci odborník? Potažmo, má-li na to glejt s patřičným razítkem, na základě čehož vykonává nějakou činnost? Je-li v dané oblasti profík? V horším případě, má-li alespoň přelouskánu a nabiflovánu oficiálně doporučenou literaturu, v době prezentace svého názoru?
A ve všem ostatním je diletant bez nároku mít možnost vyjádřit svůj vlastní názor?
Napsal jste totiž:
Tie "ulitby" autorovi mi vadia len z jedneho dovodu: ako moze niekto oslavovat cloveka, ktory nema ani tolko slusnosti, aby o veci, o ktorej ide pisat, si aspon nieco precita? To nevidis, ake je v tom nevazenie si citatelov? To si pan profesor imunologie len tak sadne a zlata hocico o hocicom, co ho napadne a vobec nema uctu k citatelom, aby si aspon overil zakladne veci, ktore pise?

2. Ve Vašem laskavém zhodnocení mého buldatřího způsobu víry, jsem se dočkal věty:
Akoze nevidiet veci inac, ked "ke sve vire" nepotrebujes ziadnu organizaciu, teda si absolutno. (Pre istotu sa ti hned poklonim, co ked si uz naplnenim posledneho prichodu?).
Myslíte si, že trpím mesiášským komplexem?
Anebo prostě a jednoduše jste přesvědčen o tom, že neexistuje, ba nesmí existovat něco jako svobodná lidská mysl, která se snaží svobodně projevit ve své víře? A že k tomu nepotřebuje nikoho a nic, co by mu vnucovalo svá pravidla?
Ujišťuji Vás, že si vážím křesťanských hodnot, vážím si totiž lidí kolem sebe. A to je spousta křesťanů. Nevážím si jen, ba je mi to přímo proti srsti, určuje-li někdo někomu, čemu a jakým způsobem věřit. A navíc. Bojíte se skutečnosti, že byste někdy mohl sám zažít situaci, kdy se musíte sám rozhodovat a sám za své myšlenky nést veškerou zodpovědnost?
(Neberte prosím tuto otázku jako provokaci, vzhledem k Vaší IP adrese).
S pozdravem
buldatra
16. 10. 2008 | 10:47

vaclavhorejsi napsal(a):

Valburga:

"proč jste psal zrovna o tomhle tématu? A probůh, neberte to jako kritiku. Jen mi to hrozně vrtá hlavou - proč o tomhle a proč zrovna dnes, když už je dávno po Václavu a do Dušiček ještě daleko?
Znám Vaše témata a vždycky se něčím vztahují k dnešku, ale to dnešní je mi záhadou ;)."

Ja sem nepisu s nejakym promyslenym dlouhodobym zamerem - proste napisu o tom, co mi prave prijde zajimave. Ten pan kardinal s lebkou sv. Vaclava mi uz sel na nervy dlouho, takze jsem to napsal zakratko po te posledni akci tohoto druhu. Takze se to tak trochu k dnesku (spis nedavne minulosti) vztahovalo.

Uz jsem tady napsal nekolik clanku, ktere se tykaly vztahu vedy a nabozenstvi a chystam se na nekolik dalsich z teto sfery, takze tohle jsem taky bral tak trochu jako zacatek serie. Mozna jsem to mel napsat trochu mirneji, necitovat ten trochu prilis ostry clanek Brezinuv...

Jinak - ja pisu jen cast svych clanku na aktualni temata - vetsina mych temat je spis jineho, mene aktualniho typu.

Viola:

Nevim, jak to s tou profesni deformaci myslite - ja se v praci zadnymi ostatky nezabyvam ;-)

buldatra:

Dekuji za podporu. Na utoky typu pana JAHA jsem si uz zvykl... tenhl;e byl jeste docela mirny.
Nevim, jak by se me psani o te veci asi zmenilo, kdybych si o tom "vice precetl", jak JAHA zada. Mne je proste pochodovani s lebkou, sv. Antonin rozlozeny na soucastky nebo libani mumie eklhaft; jak je videt, souhlasi se mnou i rada dalsich lidi, kteri se stejne jako ja hlasi ke krestanstvi.

..
16. 10. 2008 | 12:09

JAHA napsal(a):

Ad: buldatra
K 1. Myslel som si, ze je jasne co mam na mysli, ked som dal priklad, ze keby som chcel pisat o Achn-atonovi a posudzovat jeho ciny, tak si pred napisanim clanku tuto problematiku dobre prestudujem. Pan autor si vo svojej krotike zamenil svatych, preto som aj odporucal knihu ich zivotopisov.
2. Opat som myslel, ze to bude jasne, ked som napisal, ze cirkev nezakazuje individualnu kontemplaciu, teda ani samostatne mysliet a konat. (vid svaty Frantisek "proti vsem"). A este na podporu toho, co mam na mysli som napisal aj to, ze aj rodina je nejaky druh (forma) organizacie (viete si predstavit, aby si kazdy v tom istom danom momente robil prave co chce a to o viac protichodne veci, bez nejakej dohody, a ked to dohodou neide, tak niekedy sa nieco musi rozhodnut aj z pozicie autority? Teda myslel som tym, kdo je sam sebe "jicnem", nepotrebuje organizovanie (aj vesmir nejak organizovane funguje, ci ani to nie?). A to je (z idealistickeho hladiska) Boh, z opacneho hladiska (zjednodusene povedane) materia.
Ad: vaclavhorejsi
Ja nepokladam Vase prezentovane nazory za utoky, neviem preco tak klasifikujete moje. Vas sposob podania je (z mojho pohladu, vzhladom na dnesne moznosti poznat nazeranie cirkvi na mnohe Vami prezentovane "problemy") kritizovanie pouzivania parneho rusna miesto elektrickeho. Svojim zovseobecnovanim - "bizardnosti katolickej cirkvi" a dalsie vety, sa (vy viete, ci chtiac, ci nechtiac)nie prave lichotivo (utoky?) vyjadrujete o vsetkych clenoch cirkvi, aj tych, ktori palce nikomu nebozkaju. Ani mne sa velmi nepacia "ludove slavnosti", na ktorych sa obozkuju relikvie (uz aj z imunologickeho hladiska:-)), no nedovolil by som si zo svojej vysky (ako vas postoj vyzera) intelektualneho veriaceho hanobit hoc jednoduchu, ale vieru, aj obycajneho cloveka. Minimalne vieru tych (mozno mnohi ani nevedia poriadne citat) ste svojim prispevkom dehonestovali. A niekto by Vam to mal povedat.
16. 10. 2008 | 13:16

JAHA napsal(a):

Ad: buldatra, bod 2
Samozrejme nie "jicnem" - nemyslel som tym pazerak, ale chcel som povedat bytie (pre istotu nie bitie palicou), existenciu samu osebe:-).
16. 10. 2008 | 13:35

buldatra napsal(a):

to JAHA:

svatá prostoto!
Proč sem, do tého diskuze na toto téma, pletete rodinu? Vždyť byla řeč o tom, že nemusím být nikým a ničím organizován, chci-li věřit.
Tím jsem možná mimo jiné naznačil skutečnost, že existuje nějaká svoboda něčeho,jako je rozhodování nad svým duchovním životem a také svoboda myšlení.
V okamžiku, kdy mi někdo určuje způsob jakým věřit, je tato svoboda v...... Víte kde? A naopak, chce-li být někdo příslušníkam nějaké církve-tedy organizace, pak proč ne?
Je-li to jeho svobodné rozhodnutí. Což je pak naprosto v pořádku. Každý strůjcem svého osudu. A nestačí-li na to být svým vlastním strůjcem
svého vlastního duchovního vývoje, svěří tento úkol do rukou někoho jiného. Když tak učiní dobrovolně a z vlastní vůle, zas je to v pořádku.
Pak se ale divím, když takový člověk kritizuje ty, do jejichž péče se svěřil. Kapišto?

Mít oči ještě neznamená vidět a mít uši ještě neznamená slyšet. Možná, že se tato slova vyskytují i v Bibli. Milé JAHA. Když si tak čtu Vaše příspěvky do diskuze, začíná mí
být jasné, kvůli komu tam ta slova asi tak jsou.

S pozdravem
buldatra
16. 10. 2008 | 13:56

JAHA napsal(a):

Ad: buldatra
Niekomu staci priklad, naznacenie, niekomu treba vysvetlovat vsetko polopatisticky. Na to nemam ani chut, ani cas. Takze naozaj poslednykrat k tejto teme, howg.
16. 10. 2008 | 14:08

vaclavhorejsi napsal(a):

JAHA:

Nejsem si vedom, ze bych cokoli rikal o nejake "bizarnosti" (a tim mene "bizarDnosti") katolicke cirkve; to by me ani nenapadlo, protoze se povazuji za katolika (sui generis...). Je snad zrejme, ze za bizarni a morbidni oznacuji prave jen ty zalezitosti okolo ostatku, vcetne pana kardinala nesouciho lebku sv. Vaclava.

Viru v zazracne vlastnosti ostatku, sosek, apod., nepovazuji za "prostou viru", ale za poveru. Kritiku povery nepovazuji za nejaky intelektualsy nadrazeny postoj; myslim, ze by se tomu v prvni rade meli venovat profesionalove - duchovni (coz take mnohdy cini, ale ne dost).

..
16. 10. 2008 | 16:21

Tedd napsal(a):

Obyčajná tendenčná hlúposť.
16. 10. 2008 | 16:57

juvel napsal(a):

Pane Hořejší, nejsem sice katolík, ale Váš názor na katolický folklór kolem ostatků sdílím. Nedělá to Bohu žádnou čest a pro křesťanství je to v našem věku vyloženě kontraproduktivní. Jsou spíše kamenem úrazu pro potencionální křesťany.
16. 10. 2008 | 17:17

LEVAK napsal(a):

Ad Pepa Řepa:víte kdo zvítězil ve sporu o vynález rádia a kdy? A za kolik to bylo let?
16. 10. 2008 | 18:17

pgjed napsal(a):

To Karel Mueller:

Zaspal jste dobu. vážený. Katolická církev již prozkoumala. Ostatně iniciátorem toho zkoumání byl kardinál Beran. Výsledky zkoumání sdělil Jan Pavel II. při své návštěvě Československa. V teologických věcech se Hus mýlil, nic méně to nebylo důvodem k exkomunikaci a upálení. Za což se papež omluvil.
16. 10. 2008 | 18:28

bigjirka napsal(a):

a víte, Leváku, kdo vynalezl televizi?
16. 10. 2008 | 18:29

Karel Mueller napsal(a):

pgjed:
Ten hovor jsem vedl ještě před tou návštěvou, ale díky za info.
Nicméně bych řekl, že to opravdu trvalo staletí ... jak mi ten známý uvedl.
16. 10. 2008 | 18:44

Ivan Sommer napsal(a):

VH

není bizární po zpovědi spolknout hostii - oplatku, byť symbolickou část těla Páně ? Nevědomý lid potřebuje k uvědomění se nějaký přirozený materiální vjem - políbit část ostatku, lidu intelektuálnímu typu VH stačí spirituální představa. Není to ale v podstatě totéž ve své transcendenci?

Konec konců také archetypický fallos protos se považuje ve světě za významnou tvůrčí psychickou sílu a jeho symboly za obraz boha, jehož líbání jako projev orální lásky kvete po celém světě.
16. 10. 2008 | 18:45

LEVAK napsal(a):

“O spojení mezi katolickou církví a nacismem nebylo v případě Hitlerova loutkového slovenského státu nikdy pochyby. Podle zprávy Newyorských Times z Bratislavy dne 28. srpna 1940 prohlásil ministerský předseda Vojtěch Tuka veřejně, že »slovenský vládní systém bude v budoucnosti kombinací německého nacismu a římského katolicismu«. Monsignore Tiso sám pak řekl, že »katolicismus a nacismus mají mnoho společného a pracují ruku v ruce, aby reformovaly zemi«.
Bezohledný antisemitismus byl jednou z prvních reforem. V interviewu s redaktorem německého týdeníku Neue Ordnung dne 22. prosince 1941 Tiso prohlásil, že slovenský antisemitismus je zdůvodněn »láskou k našemu vlastnímu lidu« a je v zájmu nacismu. »Vše, co podnikáme proti Židům,« pravil, »činíme z lásky k našemu vlastnímu lidu. Láska k bližnímu a láska k vlasti se vyvinuly v plodný boj proti nepřátelům nacismu.«.”
Tento památný výrok slovenského jezuity zaznamenalo mnoho historiků. Tiso ho při různých příležitostech opakoval. I Feuillet píše: “ Vše, co děláme proti Židům, děláme z lásky ke svému národu. Láska k našim bližním a láska k naší zemi se rozrostla do tohoto plodného boje proti nepřátelům nacismu.” (Henriette Feuillet: France Nouvelle; 25. června 1949)
“Už v roce 1941 se mohlo Tisovo Slovensko chlubit tím, že je první zemí na světě, která je prosta Židů. ... Ze zvláštního pozdravu, který zaslal papež Pius XII. na Nový rok 1943 monsignoru Tisovi, je zřejmé, že Tiso a jeho nacistický loutkový stát zůstávali i nadále v přízni Vatikánu. Tentýž monsignore Tiso, kněz-prezident Slovenského státu, to také byl, který podepsal vyhlášení války své země Spojeným státům severoamerickým.” (L.Lehmann: Vatican Policy in the Second World War, str. 26-27)
16. 10. 2008 | 20:46

JAHAc- napsal(a):

Ad:vaclavhorejsi
Napisal som sice howg (aj to nespravne, malo byt howgh!), ale na to si asi si vsadil. Takze - 1.
staci pozriet nazov clanku. "Katolicke morbidni bizarnosti - uctivani relikvii" a "nejsem si vedom, ze bych cokoli rikal o nejake "bizarnosti" katolicke cirkve. No, to uz chce silny zaludok.
2. Ti, co ste nie pevni vo viere a hladate, nedajte sa zmiast slovami "protoze se povazuji za katolika...! To je typicky sposob ako vas presvedcit, ze, som katolik - ale som proti katolickej cirkvi. Niektori vieme, ako sa urcity duch (ktoreho sa denne dotykame) snazi vahajucich presvedcit - som katolik, ale som proti cirkvi. Vieme, aky duch to pise. A vieme, ze bude robit vsetko, aby vas, vahajucich - akoze slusne a jemne a nenapadne presvedcit. (Aj argumentami, ze nenapisal, co napisal, ako som uviedol). Preto je proti cirkvi, a zaroven sa vyhlasuje za katolika. Odporucam iba jedno, co povedal Jan Pavol II." Nebojte sa !!!" Naozaj, nebojte sa. Vzdy sa najde niekto (i keby ma estebacke metody niektorych prispievatelov vystvali z prace, kde som teraz (elira, ci aky nick), kto sa na taketo prispevky ozve a presne ich piomenuje. Nebojte sa preto! Tento duch to iba skusa - bud sa mu podvolite (jeho klamstvam), alebo nie. Vzdy!!! to si pamatajte, bude vystupovat ako zastanca viery, ale!!! Pamatujte na to ale. Tak rozoznate pravdu. Som krestan - ale. Som katolik - ale. Preto je vyse 6500 krestanskych siekt. Nebojte sa!!!
16. 10. 2008 | 20:54

bigjirka napsal(a):

Leváku, televizi vynalezl komandir Čapajev. Přenášel obraz z pokoje do pokoje.
16. 10. 2008 | 20:59

bigjirka napsal(a):

P.S. nezmotejte pokoj s nepokojem.
16. 10. 2008 | 21:01

Mirek napsal(a):

To Ivan Sommer & skepticky:

Ne, ze bych mel neco proti polykani symbolicke části těla Páně, ale obavam se, ze je daleko zabavnejsi (v dusledku pritomnosti ethylalkoholu) a zdravejsi (v dusledku pritomnosti resveratrolu a podobnych substanci s protizanetlivymi a protinadorovymi ucinky) polykat jeho symbolickou krev, ktera mi obzvlast chutna, kdyz se jmenuje Châteauneuf-du-Pape, Barolo, Barbaresco nebo Brunello di Moltancini. Tim samozrejme nenaznacuji, ze bych se jakkoli snazil sve upirske sklony drzet na uzde, kdyz v zilach těla Páně symbolicky proudi napr. Frankovka ci Starovavrinecke... :)

Nevim, jestli bych mel Vasi moc hezkou, byť kratkou, uvahu o oralni lasce prilis rozebirat, protoze napr. prezidenta Clintona stala zhruba 9 milionu dolaru, ktere zaplatil svym pravnikum v prubehu afery zname jako “nejdrazsi BJ v historii lidstva.” Nicmene za povsimnuti mozna stoji v Cesku trochu neme znama afera spojena s prvni prochazkou cloveka na mesicnim povrchu 20. cervence 1969, ktera byla mozna naprosto nezaslouzene odstrcena stranou ceskymi sdelovacimi prostredky, negativne ovlivnenymi pratelskou pomoci sovetskych a jinych armad v srpnu predchoziho roku.

Povim Vam ji v anglictine (protoze neznam vsechny terminy v cestine) a pan Skepticky, ktery umi cesky a anglicky mnohem lip nez ja (i kdyz z nejakeho neznameho duvodu velice konzistentne dela carku pred “that”, ktera se v anglictine dela velice zridka – vetsinou pouze kdyz “that” je podmetem nasledujici vety), by mohl pomoci s prekladem tem ctenarum, kteri by meli jakekoli potize s porozumnenim.

When Apollo Mission Astronaut Neil Armstrong first walked on the moon, he not only gave his famous "one small step for man, one giant leap for mankind" statement but followed it by several remarks, usual com traffic between him, the other astronauts and Mission Control. Just before he re-entered the lander, however, he made the enigmatic remark; "Good luck Mr. Gorsky." Many people at NASA thought it was a casual remark concerning some rival Soviet Cosmonaut. However, upon checking, there was no Gorsky in either the Russian or American space programs.

Over the years many people questioned Armstrong as to what the "Good luck Mr. Gorsky" statement meant, but Armstrong always just smiled. On July 5, 1995 in Tampa Bay (FL) while answering questions following a speech, a reporter brought up the 26-year old question to Armstrong. This time he finally responded. Mr. Gorsky had finally died and so Neil Armstrong felt he could answer the question. When he was a kid, he was playing baseball with a friend in the backyard. His friend hit a fly ball, which landed in the front of his neighbor's bedroom windows. His neighbors were Mr. & Mrs. Gorsky. As he leaned down to pick up the ball, young Armstrong heard Mrs. Gorsky shouting at Mr. Gorsky, "Oral sex! You want oral sex?! You'll get oral sex when the kid next door walks on the moon!"
16. 10. 2008 | 21:24

bigjirka napsal(a):

to je fakt docela dobrý! jen aby se to neznelíbilo senzorovi! ten nemá orálek rád!
16. 10. 2008 | 21:31

skeptický napsal(a):

to Mirek

Lepšíte se.Už jsem Vás začínal podezírat k příslušnosti k nějakému náboženskému odvětví nám katolíkům nenakloněnému.

Mám rád čárky,od dětství jsem na ně zatížen,jednou dobou jsem po nich byl jak divej.

Krom toho v pravopisu(e) českém se před že píší skoro pořád.
Proto to berte jako moji skromnou snahu obohatit na oplátku Váš jazyk.

Skutečným důvodem pro používání hodně čárek ale je,aby si mne lidé nepletli s Hrabalem.O slávu nestojím,a nechci skončit stejně.

Potkal jsem na svých toulkách dost Gorských,kteří si raději brali orientálky,než nějaké princezny.Nevšiml jste si?

Co Vám říká mikroorální?

Angličtinu si nechávám na pikantnosti,které by mohly někoho pobouřit.Když to řeknete anglicky,zní to tak nějak nóbl.
Pan domácí si na noblesu potrpí.

Nechme Váš příspěvek v originále z uvedených důvodů.
16. 10. 2008 | 21:59

Mirek napsal(a):

Mate pravdu, necht to zustane "nóbl." :)))
16. 10. 2008 | 22:07

Mirek napsal(a):

To skepticky:

Dear Sir,

Did you really believe that I had belonged to some religious or similar sect or any political party? Trust me, I CANNOT EVEN TRY, because they ALL would kick me out in less than 5 minutes! :)

Instead of sects or political parties, somehow, I have developed my concept of happiness, my way of seeking something better in life so that the very motion of my life is towards contentment. And the inspiration breathing out of James Tate's poem "Goodtime Jesus" reflects very accurately my concept of happiness in our world drunk on blood. It goes like this:

"Jesus got up one day a little later than usual. He had been dreaming so deep there was nothing left in his head. What was it? A nightmare, dead bodies walking all around him, eyes rolled back, skin falling off. But he wasn't afraid of that. It was a beautiful day. How 'bout some coffee? Don't mind if I do. Take a little ride on my donkey, I love that donkey. Hell, I love everybody."

P.S.: Maybe, now you understand better....I just like to entertain people....that’s all... :) BTW, the Gorsky story above is not true....I believe it was originally made up by stand-up comedian Buddy Hackett. But it’s a good one, especially when people believe that it really happened... :))))))))))
16. 10. 2008 | 22:45

skeptický napsal(a):

to Mirek,

Yes,they would kick you out,no doubt.
You are a born leader,and a visionary.
Shortly,some kind of wonderful.

You've sucked me in on that one,that's for sure.It is a cute story,as all those written by life usually are.

There existed another form of happinness.They actually sold the posters:
Happinness is a tight pussy
with a cat holding a glass of champaigne.You seem to be an expert on those better ones.

Liking to enter certain people is a common past-time,but what does that -tain mean?Is it something tastefully perverted?
16. 10. 2008 | 23:26

skeptický napsal(a):

P.S.
You are the child of the Universe,
no less than the trees and the stars,you have a right to be here.
And when you walk through the valley of death,fear no evil,because you are the meanest S.O.B.in the whole valley.
16. 10. 2008 | 23:43

skeptický napsal(a):

P.P.S.
Ta dvě N v happiness jsou nový pravopis.
16. 10. 2008 | 23:47

bigjirka napsal(a):

počkej! přijde na tebe senzor! ten ti ukáže spelling, sakrblé!
16. 10. 2008 | 23:50

skeptický napsal(a):

Tak si trochu zaspelujeme,a půjdem se vyslípat.

Sucker blue.
17. 10. 2008 | 00:01

bigjirka napsal(a):

to bylo francouzsky
17. 10. 2008 | 00:07

skeptický napsal(a):

Bone ape tit

má taky původ ve fránině,a je to americky.
17. 10. 2008 | 00:10

skeptický napsal(a):

To Bigjirka,

Did you know,that when you fart at the dinner table,it is a sign of good manners to say excuse me ?
17. 10. 2008 | 00:13

Mirek napsal(a):

To skepticky:

:))))))))))))))))))

Dear Sir,

Yes, you’re absolutely right! All the things I really like are either immoral, illegal or fattening. And in addition to being as bad as I am, I’m especially proud of the fact that I’m worse than I seem... :)

Nevertheless, in order to stay out of jail, I had to develop a strategy. When I developed it, I realized that I was not the first one to come up with this idea. For example, Charles Pierre Baudelaire developed it way ahead of me. What is it? Very simple! Being always drunk! :) In fact, Charles was very generous and immortalized the essence of this secret in one of his poems. Herewith my “free” translation (my French is no good):

GET YOURSELF DRUNK

Always be drunk. That’s all there is to it: nothing else matters. If you don’t want to feel the horrible burden of Time crushing your shoulders and forcing you down, you have to get yourself drunk and not stop. Drunk with what? With wine, with poetry, with virtue, with whatever works best. Just get yourself drunk. And if you ever wake up on the front steps of some palace, on the green grass of some ditch, in the lonely gloom of your room, and find that inebriation has faded or disappeared, ask the wind, the wave, the star, the bird, the clock, anything that flees, anything that moans, anything that moves, anything that sings, anything that speaks – ask what time it is; and the wind, the wave, the star, the bird, the clock, will answer: “Time to get yourself drunk! If you don’t want to be the martyred slaves of Time, go get yourself drunk, get yourself drunk and don’t stop. With wine, with poetry, or with virtue, with whatever works best!

I’m pretty sure that many people could translate it much better than I can, and if your French is as good as your English and Czech – herewith the original:

Il faut être toujours ivre. Tout est là: c'est l'unique question. Pour ne pas sentir l'horrible fardeau du Temps qui brise vos épaules et vous penche vers la terre, il faut vous enivrer sans trêve.Mais de quoi? De vin, de poésie ou de vertu, à votre guise. Mais enivrez-vous. Et si quelquefois, sur les marches d'un palais, sur l'herbe verte d'un fossé, dans la solitude morne de votre chambre, vous vous réveillez, l'ivresse déjà diminuée ou disparue, demandez au vent, à la vague, à l'étoile, à l'oiseau, à l'horloge, à tout ce qui fuit, à tout ce qui gémit, à tout ce qui roule, à tout ce qui chante, à tout ce qui parle, demandez quelle heure il est; et le vent, la vague, l'étoile, l'oiseau, l'horloge, vous répondront: «Il est l'heure de s'enivrer! Pour n'être pas les esclaves martyrisés du Temps, enivrez-vous; enivrez-vous sans cesse! De vin, de poésie ou de vertu, à votre guise!

And now you know my main secret! :)

Cheers!!! :))))))))))))
17. 10. 2008 | 01:10

Mirek napsal(a):

OPRAVA PREKLEPU:

Na konci jak anglicke tak francouzke verze Karlovy basne jsem zapomnel "uvozovky" koncici 'primou rec,' takze si je pane Skepticky, prosim, primyslete. I apologize for any inconvenience this might have caused.
17. 10. 2008 | 01:26

skeptický napsal(a):

When somebody knows your secret,it's no secret anymore.

Luckily,there is an art to it,for in order to get drunk into a creative state,you have to sip slowly,and only few people know that.

I had the mixed pleasure to observe all the stages in somebody,who did know the secret.But,invariably, it ended up the same,as if you drunk the whole bottle in one go.It just took longer.
To stretch the creative phase is an art.
I am talking about the most base intoxication,which is readily obtainable.

If the world rejects thee,be exceedingly glad,for thou art not of this world.

You French seems impressive,even to someone, who can hardly tell it from Italian or Spanish.
17. 10. 2008 | 01:35

skeptický napsal(a):

P.S.
I am going to get some shut-eye,or,a beauty sleep,if you prefer.Setting the alarm clock for March.
17. 10. 2008 | 01:49

skeptický napsal(a):

P.P.S.
Did you know,that the Golden Arches had a farm,and were selling poultry to Kenfucky tried chicken?
It's a world-wide conspiracy,I tell you.

Leap swell.
17. 10. 2008 | 02:11

Mirek napsal(a):

Everything is a worldwide conspiracy! From the KFC to the current financial crisis, EVERYTHING!!! Even Mahatma Gandhi knew it better than his old shoes that he rarely wore! How else, do you think, he would have come up with wisdoms such as “live as if you were to die tomorrow, learn as if you were to live forever”? :)
17. 10. 2008 | 02:54

Mirek napsal(a):

Myslim, ze prisel spravny cas na 'vybalancovani' vsech tech katolickych morbidnich bizarnosti katolickym nemorbidnim lidsvim – after all, what we really want is a 'well-balanced view' of things! Don’t we? :)

Doufam, ze pan Skepticky pomuze porozumnet tem ctenarum, kterym by moje cechoanglictina mohla delat potize. Jakou katolickou nemorbidni lidskosti nyni hodlam vybalancovat vsechny ty predchozi popsane morbidni bizarnosti? Nekteri z nasich ctenaru mozna nevi, ze jeden z nejsilnejsich a nejlidstejsich epitafu pochazi ze srdce katolicismu – Vatikanu. A abysme se vice priblizili k ‘vybalancovanemu pohledu’ (doufam, ze se na me Vasek nebude prilis hnevat, protoze se ted snazim neutralizovat vsechny ty predchozi bizarnosti), tak Vam o tom velice kratce napisu.

Motto:
The World is a book, and those who do not travel read only a page. ~St. Augustine

In my life, I’ve been very lucky and have traveled a lot. One of my favorite places to visit is Rome, mainly because I love the art of painting, which I am not very good at. And I greatly admire those countless ones, who are so much more talented in this area than I ever will be.

I like many different periods, and I am particularly fond of the renaissance period ruled by Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti and, of course, my most favorite renaissance artist Raphael Santi (Ital. Raffaello Santi or Raffaello Sanzio). When I am in Rome (which is typically 3-4 times/year, because many of my friends live there), I always visit the National Gallery of Art at The Palazzo Barberini with my absolutely most favorite painting - ‘La Fornarina’ (by Raphael).

Raphael died of malaria on a Good Friday, on his 37th birthday (April 6th 1520). His funeral mass was celebrated at the Vatican, and his body was buried in the oldest Christian (but originally pagan) church in Rome known as the Pantheon. By the order of Pope Leo X, Raphael’s tombstone carries the most powerful epitaph from Vatican I know of: Ille hic est Raphael timnit quo sospite vinci rerum magna parens et moriente mori. (Here lies Raphael, by whom Mother Nature was won, and when he died she wanted to die with him.)

http://www.ocaiw.com/galler...
17. 10. 2008 | 07:01

buldatra napsal(a):

Ať si kdo chce, co chce říká, relikvie byly, jsou a budou.
A kdyby jednou některé někam zmizely, objeví se nové, lepší.
Ostatně, podívejte se sami:

http://necyklopedie.wikia.c...
17. 10. 2008 | 09:12

skeptický napsal(a):

to Mirek

Vážený,

Váše skromnost,co se Vašich znalostí češtiny týče,začíná být znakem toho,že toužíte po pochvale.Mohl byste nás asi všechny učit.

A úkolovat hodného pana Skeptického,aby překládal se svojí kuchyňskou angličtinou,to už vůbec.Nejen,že jsem hodný stařík,ale také líný.

V Římě jsem nebyl.Až se tam jednou možná dostanu,budu dělat like Romans do.

Vidím,že máte sklon uctívat relikvie dávno uhynulých svůdnic.
Středověké porno.Pozor,aby nebyla mladší 18 let,teď jsou nějaké pokrokové zákony.Já jsem spíš na modré drobnooké blondýnky.
Ale nejsem gentleman (see gentlemen prefer blondes).
Morbidní.I když tento ostatek zůstal dobře zachovalý.
Mám zásadu,ať si každý dělá,co chce,live and let live.

Marná sláva,víra může být slepá,ale vždy je lepší mít něco,na co si lze sáhnout,aspoň očima.
17. 10. 2008 | 09:47

grőssling napsal(a):

Oj Raffael, ten mi právě vždy připadal jako zobrazení těch bizarností a praotec nasládlého kýče.
17. 10. 2008 | 10:09

buldatra napsal(a):

To skeptický:

Čiperní staříci nacházejí se občas v hledáčku modrých drobnookých blondýn, co by potencionální lovní kusové.
Přičemž pohříchu stařík je v tomto případě jen pouhá záminka, něco jako zástupný problém.
Vlastní úlovek pak dosti silně podobá se knížce, takové malé, vkladní. Popřípadě šekové. Či jiné, se stejným obsahem.
Pozor na blondýny!
17. 10. 2008 | 10:28

skeptický napsal(a):

to Buldatra

Nejsme dnešní.My vilní staříci máme potřebu být milováni.Rozdíl poznám.Nevěřím bankám,když u mne nějakou knížku najdou,můžou si ji nechat.

Všechen majetek nosím v zadní kapse.Seznamovací fráze Slečno,já nejsem tak vysoký ,jak vypadám,sedím si na peněžence prý funguje.

Přijde doba,kdy se k tomu budu i já muset uchýlit.
Zatím je přitahuji svým stále jiskrným zrakem,a jemně modulovaným,leč mužným hlasem člověka polovzdělaného ( pro každou něco)..
17. 10. 2008 | 10:49

stejskal napsal(a):

Pane grősslingu,

odpovídal jsem na Váš mejl, dostal jste to?

Libor Stejskal
17. 10. 2008 | 11:12

buldatra napsal(a):

to skeptický:

Pamatuji se, že když jsem chtěl být naposledy vilným, nedopadlo to nejlépe.
Byl jsem nemilosrdně odchycen a zpacifikován. Obřad proběhl na radnici a následně na Petrově. (Významnější kostel v Brně není).
Od té doby jsem lautr nekřesťan. Ještě větší, než předtím.
A po pětadvaceti létech pod pantoflem už jen spřádám vilné plány pro příští život.

Jak vidíte, hříchy se nevyplácejí. Anebo vyplácejí?
Jak se to vezme.
17. 10. 2008 | 11:25

skeptický napsal(a):

Tajemství je nechtít být vilný.
Musí Vám to jít samo.
To si pak panenka rozmyslí,jestli by to chtěla doma.
17. 10. 2008 | 11:30

buldatra napsal(a):

to skeptický:

To jsem již ráčil pochopit. Sice pozdě, ale přece.
Vilné plány tedy raději odložím na jindy.
A odejdu do lesa. Na hříbky.
17. 10. 2008 | 11:42

Kritik napsal(a):

Připojím se také, byť trochu pozdě:

Víra = důvěra, náboženství = lidská realizace uctívání. Je tedy velký rozdíl mezi skutečnou vírou a náboženstvím.

A pravý Bůh? "Bůh je duch a musí být uctíván duchem". Což si myslíte, že někoho tak mocného můžete uspokojit nějakými svými činy (byť dobrými) nebo relikvií? Uctívání relikvií je dokonce čistá modloslužba, pravému Bohu odporná.

Umíte si představit apoštola Petra, původem málo vzdělaného, upracovaného rybáře, jak je oblečen v honosná pozlacená roucha, drží v ruce pozlacenou pastýřskou hůl a nechá si říkat "svatý otče"?
17. 10. 2008 | 11:42

skeptický napsal(a):

No,Svatý Petr se dodnes nechá líbat na papežově prstenu.
17. 10. 2008 | 11:45

Kritik napsal(a):

skeptický

Ale, ale - myslíte snad, že za takové polibky apoštol Petr může?
17. 10. 2008 | 11:53

skeptický napsal(a):

Ne ,ale papež ano.
A jsme zpátky u tradice.Tradice obřízky coby trestu za nějaký biblický homosexuální styk s otrokem trvá dodnes,a nikdo se zatím nenašel,komu to připadá bizar(d)ní.
17. 10. 2008 | 12:02

Ceske stado buci a ohyba se napsal(a):

tak cely clanek a diskuze je typicky cesky. Mizerny a nuzny. Nikdo vam nebere bezduchost a prazdny ateismus, tak neberte vericim jejich relikvie. Starejte se nejdrive o svuj zivot v polorozpadlych vesnicich, v ojetinach nejhorsi kategorie a ve sve kriminalite. To jsou dukazy o ceske ateisticke spolecnosti
17. 10. 2008 | 12:28

skeptický napsal(a):

Do spojitosti bych ateismus s kriminalitou,stylem bydlení ani vozovým parkem nutně nedával.

Ve zbožné Americe mají více vězňů,než kde jinde,každé druhé auto není zaplacené,a totéž platí o bydlení.Tam je zaplacen jeden dům z pěti.

Jinak zbožnost a láska k mamonu jde odjakživa ruku v ruce.Je mi milejší ateista,než zbožný pokrytec.A bůh nám neříká,že máme někoho zabíjet.

Na tom ohýbání ale něco je.Máme na to specielně nadané zvolené representanty.
17. 10. 2008 | 12:49

buldatra napsal(a):

To bučení stojí také za zmínku..
Jako zabučení zazněl i příspěvek bučícího niku.
Zaznělo to, jakoby z dálky. Něco, jako když se ztratí tele a ztratí se až za moře. A volá mámu.
17. 10. 2008 | 12:59

skeptický napsal(a):

Mně to spíše připomíná Kameraden,schmacken Sie fam prampóren?
17. 10. 2008 | 13:04

skeptický napsal(a):

P.S.
Rostou houby?
17. 10. 2008 | 13:07

Beach napsal(a):

Diskutujucim odporucam knihu "HLAVA BOHA" z originalu "The Head of God", autor Keith Laidler.
17. 10. 2008 | 13:21

buldatra napsal(a):

Rostou zhusta.
Konkurence však nespí, takže abych vyrazil.
17. 10. 2008 | 13:39

skeptický napsal(a):

Já mám takové udělátko,že si mohu klidně říci :
Oj vi lesi,černí lesi,lesi Křivklátští..a jít směle tam,kam ještě mužská noha nevstoupila.Nikoliv,nemám na mysli dámské záchodky,nýbrž husté lesi na Berounsku.

Jednou to nějaká umělkyně v v pohádce v rádiu vyslovovala takhle měkce,tak se Vám to snažím přiblížit.Ta vyslovovala měkce i miľí princi.

Předposledně jsem si ale neoznačil výchozí bod,a motal jsem se 4 hodiny,než jsem našel
svoji ojetinu nejhorší kategorie.

A to se 14 kily hub,tak jsem měl i držkovou.
17. 10. 2008 | 13:51

skeptický napsal(a):

P.S.
Nějak se mi to zalíbilo.Co kdybychom psali výhradně s měkkým I,a místo L psali R ?
17. 10. 2008 | 13:55

Beach napsal(a):

Nemôžem sa v tejto téme autora Václava Hořejšího zbaviť pocitu, že Something is rotten in the state of Czech...
17. 10. 2008 | 14:02

skeptický napsal(a):

Everything is stinking rotten here,and there is bugger all,we can do about it.
17. 10. 2008 | 14:04

Beach napsal(a):

skeptický si zrejme myslí, že všetci okolo neho sú tak hlúpi, ako je on múdry...
17. 10. 2008 | 14:18

Jemnický napsal(a):

Václav Hořejší

Pane profesore, opravdu by mě zajímalo, zda jste byl kdy v Moskvě a navšívil Mausoleum, viz můj příspěvek 14.10.2008 08:44:58, popřípadě v Sofii na podobném místě, nebo v Praze, dokud tam ležel KG na marách věčnosti.
To je dotaz i na ostatní, kterým je opravdu, ale opravdu velmi zle, když kardinál obchází s lebkou sv. Václava poutní místo.
17. 10. 2008 | 14:32

skeptický napsal(a):

to Beach,

Pane,nikdo Vás nenapadá,jsme tu všichni přátelé.
Jsem znám svoji skromností,z chytrosti mne nikdo nikdy nepodezíral.
Jestli jste něčemu nerozuměl,a pro jistotu se urazil,rád to napíšu česky:

Všechno je tu zasmrádle shnilé,a hovno s tím naděláme.

S citátem z Hamleta nemám problém,i když jsem jej slyšel stokrát.

V čem vidíte moji chytrost,popřípadě pohrdání ostatními?
17. 10. 2008 | 14:38

Mirek napsal(a):

To skepticky:

Ne, nehledam pochvaly. Chci se pouze smat. :)))))))))
17. 10. 2008 | 14:50

skeptický napsal(a):

Nejraději se směji vlastní blbosti,nevyčerpatelný zdroj zábavy.
Vyspinkanej do růžova?
17. 10. 2008 | 14:53

Mirek napsal(a):

Presne tak! :)
17. 10. 2008 | 14:55

skeptický napsal(a):

Mám rozházené spaní,teď si jdu zase na pár hodin doucnout já.
17. 10. 2008 | 15:00

Mirek napsal(a):

Vazene damy, vazeni panove,

Navzdory vsemu co bylo receno, stale zaznivaji hlasy, zpochybnujici vhodnost volby vysediskutovaneho tematu Vaskem. Kdyz se podivate do leveho dolniho rohu Internetove stranky http://aktualne.centrum.cz/..., tak zjistite, že ze soucasnych blogu, je tento blog nejctenejsi a spolehlive porazi (prave ted zhruba jednim a pul tisicem ctenaru) Minarikuv “Spor o strojopis.”

A nyni se zeptejte sami sebe: “Neznamena to nahodou, ze mozna Vaskovo odhadnuti toho, co lidi opravdu zajima a o cem by si chteli neco precist a popovidat si o tom, je zhruba “o 1,500 ctenaru lepsi”, nez podobny odhad kterehokoli jineho bloggera, ktery mel v nedavne minulosti cas neco napsat?” :)))
17. 10. 2008 | 15:01

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Nebyl jsem se podivat ani v Moskve, ani v Sofii, ani v Pekingu, ani nikde jinde, na jakehokoli vycpaneho predstavitele.
Vy ano?
Tento podivny zvyk komunistickych vudcu povazuji samozrejme za mnohem odpornejsi nez ty svate ostatky...

..
17. 10. 2008 | 15:09

mdc napsal(a):

Nietsche je mrtev! -bůh-
18. 10. 2008 | 13:47

Semper napsal(a):

Nechte katolíky na pokoji. Pokud jste CSc , kandidát věd, je to jasný důkaz, že jste posluhoval komunistům.
Napište něco o rituální vraždě u židů, to je velezajímavé téma.

Ani komunistická propaganda snad neklesla tak hluboko, jako nynější antiklerikálové, a masívní židozednářská propaganda ve všech médiích.
Zalezte do zednářského templu a raději a tam už zůsta'nte!
18. 10. 2008 | 13:57

G. Giormani napsal(a):

Pane profesore, přestaňte prosím uctívat toho zrzavého vynálezce bídy co ho mají vycpaného v Kremlu. Bolševická rétorika z Vás čiší jak sedlákovi sláma z bot. Souhlasím s Semperem. To Vaše CSc vše jen potvrzuje.
20. 10. 2008 | 09:30

Jemnický napsal(a):

Václavu Hořejšímu

Jako student jsem byl v Sofii, koupil jsem si v tom horku pruhované námořnické tričko, velký meloun za 5 Leva a šel se zchladit do Mausolea. Kupodivu mě tam s tím melounem a v tričku pustili švarní krojovaní vojáci s péry za čapkou, šavlemi a zadovkami. Bylo tam ponuré světlo, příjemný chládek (venku bylo přes 40°C). Osvětlen byl voskový obličej nebohého Dimitrova ve skleněném sarkofágu, ruce křečovitě zabořené do černého plátna jak klavírista po závěrečném akordu a trup byl nebo nebyl pod černou tkaninou. Bylo mi ho líto a bylo to trapné. Je pravda, že líbání nebylo součástí návštěvy.Také to všechno dlouho nevydrželo, narozdíl od sv. Václava. Asi proto, že ostatky nesmrtelných vůdců proletariátu nebyly svaté.
Skvělý rozbor fenoménu ostatků, nesmrtelnosti a touze po přežití, který je námětem tohoto blogu, podal Elias Caneti v knize Masa a Moc. Kupodivu, narodil se v Bulharské Ruse.
Za váš blog i všechny reakce na něj děkuji, protože ten pohled z mnoha perspektiv různých lidí je inspirující.
voskový obličej nebohého Dimitrova ve skleněném sarkofágu. Ruce měl křečovitě zabořené do černého plátna jak klavírista po závěrečném akordu a trup byl nebo nebyl pod černou tkaninou. Bylo mi ho líto a bylo to trapné.
20. 10. 2008 | 12:21

vaclavhorejsi napsal(a):

G. Giormani:

"přestaňte prosím uctívat toho zrzavého vynálezce bídy co ho mají vycpaného v Kremlu."

Z ceho usuzujete, ze tak cinim? Vas vyrok je uplne stejny, jako kdybych ja zcista jasna obvinil vas, ze uctivate treba Duceho.

..
21. 10. 2008 | 07:47

Frantapank napsal(a):

Ach jak jsem hloupý !!! Někdo tady píše jak Březina čerpal z bulváru...
a já stará struktura jsem si říkal to je divný nikdy jsem neslyšel že by ten vévoda symbolistní poezie čerpal z bulváru....skutečně zajímavý postřeh.....
22. 10. 2008 | 21:22

vaclavhorejsi napsal(a):

Frantapank:

Ano, je malo znamou skutecnosti, ze publicista Ivan Brezina je ve skutecnosti reinkarnaci basnika Otokara Březiny (vlastnim jmenem Václav Jebavý).

..
23. 10. 2008 | 07:32

imperia online napsal(a):

Za váš blog i všechny reakce na něj děkuji, protože ten pohled z mnoha perspektiv různých lidí je inspirující.
02. 08. 2009 | 23:42

ByrdSusanne30 napsal(a):

I took my first <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> when I was very young and this supported my family very much. However, I require the collateral loan as well.
02. 04. 2010 | 04:24

AdkinsDebbie30 napsal(a):

If you want to buy real estate, you would have to get the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">credit loans</a>. Moreover, my father always uses a sba loan, which is the most firm.
06. 04. 2010 | 20:31

Mirek napsal(a):

Nic nového pod sluncem. Jde zde o stereotyp seance proticírkevních a nevědoucích nevzdělanců. Oč méně znají, tím jsou halasnější a usilují o propagandisticky nejúčinnější pokřik.
28. 11. 2010 | 19:03

Mirek napsal(a):

Pane profesore Hořejší, nejen zde, ale většinou kdekoliv když pročítám co trousí v "diskusích" antiklerikálové, tedy proticírkevní fanatici, a tímto termínem neváhám označit ani Vás, vždy nabývám dojmu, že byla zrušena medicínská disciplína psychiatrie a jejím klientům jsou m.j. zpřístupněny i takovéto diskuse. Podivuji se však, že se najdou tací lidé, kteří se zmíněné kategorii lidí snaží v takové pseudodiskusi těmto proti církvi zaujatým, zapšklým individuím cokoliv vysvětlovat. Bezpochyby platí komu není shůry dáno.... Vzdělaný a moudrý člověk bezpochyby musí vědět, že ponejvíce právě katolická církev v historii civilizačního pokroku vždy hrála prim. Kláštery, školství, v neposlední řadě univerzity a další zdroje vzdělávání a kultury (ale i přírodní vědy a v nemalé míře i technický pokrok) se do své vrcholné formy dostaly díky především katolické církvi. A jestliže jsem řekl co očekávám od člověka kulturního a vzdělaného, je pro mne záhadou, jak např. Vy jste se mohl stát profesorem. No ale o úrovni aktuální vzdělanosti českého národa se ve světě už leccos ví a povídá.
31. 12. 2010 | 15:59

Miroslav Staněk napsal(a):

Přemoudrý pane Hořejší. Byl pro mne zážitek, když jsem četl Solženicinovo Souostroví Gulag a našel tam také zmínku o Vás, totiž o Vašich názorech. Nemusí, ale mohlo by vás to zajímat. Tak Vám doporučuji vydání z r.1990 z vydavatelství MUDr. Jaroslava Hanzela 1. díl, str. 184 - 187 (případ klerikálů, se zvláštním zřetelem na odstavec zcela dole na str.186. Přeji krásný čtenářský zážitek.
27. 01. 2011 | 11:47

Miroslav Staněk napsal(a):

Kázání v pražské katedrále sv. Víta
na den sv. Václava roku 2010
Kázání v pražské katedrále sv. Víta na den sv. Václava roku 2010
Prof. P. Petr Piťha

Mužové čeští, české ženy, hosté naši,

byl jsem vyzván, abych zde promluvil. Ke komu však se mám obrátit? Koho oslovit? Patřím k vám, kteří uctivě mlčíte v přítomnosti Boží a tváří v tvář svatému Václavu. Mohu hovořit jedině k němu. Ne k jeho lebce zakryté závojem a ozdobené drahokamy vsazenými do zlaté čelenky, ale k jeho myšlence, k vůdčí ideji našeho národa a základu naší státnosti.

Svatý Václave, vévodo české země. Kníže náš. Probděl jsem s tebou mnohou noc. Viděl jsem tvůj jasný zjev jít od brány k bráně a povzbuzovat stráže. Stál jsem před tebou někdy zahanben, když jsi mně musel probudit. Ulekl jsem se, když jsi pak zvedl ruku, ale tys ji vztáhl k žehnání. Tu přešla mátoha únavy, mlhy zmatku se rozestoupily, tma zřídla a jak jsi odcházel a vstříc ti šlo jitro, vykvetla ve mně nová naděje. Tak jsem tě viděl mnohokrát, tak jdeš našimi dějinami. Živý, ač zavražděn; čistý, ač špiněn; hrdý, ač pokořen; pevný, ač zpochybňován; skutečný, ač historicky nedopátratelný. Ty jsi dědic této země.

Mám, kníže, říct, co tě slyším říkat?
Snesou tu řeč? Nesrazí je k zemi?
Musí ji unést, můj kníže, jinak by tě nebyli hodni.
Mluv k nim!

Tak mluví Václav, váš svatý kníže:

Žádný nepřítel vás nesvírá, máte svobodu? Odpovíte – ano. Jste spokojeni živi? Řeknete – ne. Jste v bezpečí? Řeknete – ne. Je moje a vaše země ohrožena? Přiznáte, že ano. Zeptám-li se kým, budete mi vykládat, čím je ohrožena. To vím. Ptám se vás kým? A vaše řeč je výmluva a zbabělá lež. Moje země je ohrožena, pustošena a zbědována vámi.

Mou zem, úrodnou a bohatou, jste zadlužili tak, že by ji věřitel mohl i s vámi prodat do otroctví. Jste poživační, nestřídmí a líní. Nevymlouvejte se, že jste uhonění, honíte se za nepravými věcmi. Moje zem byla útočištěm pronásledovaných a ostrovem spravedlnosti. Dnes se tu poctivý spravedlnosti těžko dovolává a často se jí nedožije.

Mou zem, která proslula svou kulturností, jste naplnili nevkusem a neřádem, přilákali jste hazardní hráče a podvodníky všeho druhu. Je těžko najít místo, které není smetiště, a domov, kde se nehádají.

Moji mladí muži, kteří by dříve ztrestali i jen křivý pohled na ženu, dnes prodávají děvčata u cest, jako se dřív prodávaly kusy slaniny a džbánky medu.
Po mé zemi se potloukají zvlčilé děti: nikdo je neokřikne, nikdo nevychovává, nikdo je nemiluje – jsou na obtíž. V jakýchsi domech podobných čekárně před márnicí se krčí opuštění, zanedbaní rodiče.

To je ta krásná země, země česká, domov váš.

Co jste udělali s mou krásnou, zvučnou řečí? Mluvíte a nerozumíte si, protože nevíte ani to, že my je něco jiného než já a já a já, protože znamená já a ty, já a vy, já s vámi a vy se mnou.

Proč mě srážíte k zemi a znovu vrážíte meč do mých zad? Proč nad tím musí plakat sestra Anežka, ta bílá růže mého srdce? Kolik bídy a bolesti si musíte přivodit, abyste trochu pochopili, kdo jsem.

Proč se chvějete, proč se kácíte? Bojíte se mne? Jsem váš kníže, ale jsem jiný, než ostatní vaši vladaři. Nejdu dějinami oblečen v železo, ale v lásku Kristovu. Byl jsem s vámi tak jako s vašimi předky vždy a za všech okolností. Byl jsem tu, když na nádvoří dupaly podpatky Heydrichových vojáků; když z hradu českých králů zněly naduté lži komunistů. Byl jsem s těmi silnými ženami, které mi dnes přišly poděkovat, v ono chladné ráno, kdy je před 60 roky vyhnali pacholci z jejich klášterů od modlitby, studia, péče o druhé a odvedli je k otrockým pracem. Byl jsem s každým, kdo hájil tuto zem a dobro, důstojnost a život lidí. Jdu dějinami vítězně, protože nechci nikoho porazit a protože mou zbraní je Pravda. Mým štítem je Pravda, mou korouhví je Pravda. Přestaňte se třást, vymlouvat a hádat. Vezměte do ruky nástroje práce, ne války, a začněte mou zemi zvelebovat. Rádlem i perem, cepem i štětcem, slovem i skutkem. Stačí tak málo – přestaňte si lhát a postavte se kolem mé korouhve, kterou je neporazitelná pravda. Nebojte se, nedám zahynouti ani vám ani budoucím. Odstraňte lež ze svých životů, jednání a slov a moje země bude zemský ráj – ne na pohled, na oko, ale skutečně.

Nedám zahynout vám ni budoucím – Kriste eleison.

Převzato http://www.apha.cz/skoncily-svatovaclavske-oslavy/
07. 02. 2011 | 10:38

nakedcelebn napsal(a):

varcevanje v skladih <a href=http://www.nalozba.info>moja naložba</a>
09. 02. 2012 | 23:11

celebritynudef napsal(a):

rentno varcevanje izracun <a href=http://www.vzajemniskladi.info>skladi nlb</a>
09. 02. 2012 | 23:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy