Komunisté ve vládě – reálné nebezpečí nebo strašák?

15. 11. 2008 | 15:50
Přečteno 29060 krát
Po nedávných krajských volbách (jejichž výsledek mě velmi potěšil) se zdá, že v několika krajských „vládách“ (přesněji řečeno „krajských radách“) se objeví i komunisté. V některých médiích se objevují zděšené komentáře; zděšen je i Václav Havel.

Jedná se tedy o nějaké skutečné nebezpečí, jakýsi první krok k opětovnému nastolení „totality“ s frontami na toaletní papír, výjezdními doložkami a zavírání za svobodné vyjadřování „nevhodných“ názorů? Nebo je to spíše strašák, který se hodí některým politikům a jejich novinářským spolupracovníkům?

Jsem přesvědčen, že dnešní KSČM, která za sebou nemá oporu ve světové supervelmoci, je pouhý slabý odvar někdejší všemocné KSČ, tedy pouze strašák a „papírový tygr“ – něco jako kobra s vytrhanými jedovými zuby.

To, že se „komunistické nebezpečí“ a prohlášení à la „zabránit komunistům k návratu k moci“ stávají pravidelně předvolebními tématy, považuji za docela hloupý manévr k odvrácení pozornosti od mnohonásobně důležitějších témat naší současnosti. Právě tak považuji za hloupé a trochu trapné akce typu „S komunisty se nemluví“. Ostatně je zřejmé, že tento imaginární strašák na voliče zabírá čím dál tím méně...

Ještě trapnější mi připadají propagandistické snahy vydávat dnešní Rusko za cosi téměř stejného jako tehdejší komunistický SSSR, za onu zahraniční velmocenskou oporu českých i jiných komunistů. Je to nesmysl stejného kalibru jako ona pověstná hrozba íránských balistických raket s atomovými hlavicemi.

Nedá se nic dělat – KSČM je prostě legální a nadále celkem významnou radikálně levicovou politickou silou. Pro některé voliče má určitou přitažlivost v tom, že se nikdy „nenamočila” v praktické vrcholné polistopadové politice spojené často s korupčními skandály a těžkými politickými a morálními selháními. Krom toho je pro mnoho lidí přitažlivá i v tom, že se hlásí k heslům jako „sociální spravedlnost” nebo „sociální jistoty”, které některé jiné strany považují jen za směšné pozůstatky minulosti.

Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989, do jejich novin stále píší lidé jako pověstný J.Kojzar, a to je jistě odpudivé. Myslím však, že se KSČM přece jen opakovaně distancovala od stalinistické a zčásti i „normalizační” minulosti a naopak se docela pozitivně staví k „Pražskému jaru”.

Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády – myslím, že by tím rychle ztratili většinu svých voličů, právě tak, jak se stalo v minulosti ve Francii a některých jiných západoevropských zemích. Museli by se totiž podílet na provádění často nepopulárních politických opatření, což je mnohem nevděčnější než snadná věčně opoziční kritika.
A ještě méně by mi vadilo, kdyby nějaká vláda bez komunistických ministrů byla závislá na „tiché” podpoře komunistických poslanců, jakožto oněch pověstných Paroubkových „Marťanů”.

Osobně bych si přál, aby komunisté měli co nejdříve jen pár procent voličů, jako je tomu ve většině „slušných“ zemí. To, že jich u nás mají víc, padá evidentně hlavně na vrub často špatné politiky stran, které u nás v posledních 18 letech vládly.
Mnohem raději bych byl, kdyby ČSSD mohla většinově vládnout bez jakékoli podpory komunistů...

***************************
Moje dnešní téma se tak trochu týká i pondělního státního svátku. Co k němu říci?

V článcích k nadcházejícímu 19. výročí jsem snad nikde neviděl zmínku o Michailu Gorbačovovi, bez kterého bychom důvod ke slavení určitě neměli. Považuji ho za opomíjenou „hvězdu dějin“, které by se měly stavět pomníky. Bez něj mohla ta agónie komunistického režimu trvat možná ještě desítky let a možná skočit nějakou světovou katastrofou.

Jsem samozřejmě hrozně rád, že k listopadovému převratu došlo (a jsem rád, že jsem tehdá byl v onom památném průvodu od Albertova až na Národní třídu, jakož i na všech následujících demonstracích na Václaváku a na Letné), a že i přes řadu zklamání jsou výsledky v zásadě velmi dobré.
Přece jen se mi ale zdá, že spousta lidí to tak optimisticky nevidí, a má k tomu dost důvodů. Asi si tehdy málokdo představoval, že u nás zanikne většina tradičního těžkého i lehkého průmyslu a celkem slušně prosperujícího družstevního zemědělství, že v některých regionech budou lidé stát ve frontě ne na banány, ale před pracovním úřadem, že se tolika podvodníkům podaří zmocnit se na úkor ostatních obrovských majetků, že se tak rozbují bulvarizace kultury a života vůbec, že nás bude zahlcovat stupidní reklama, že tak enormně vzroste kriminalita, že skoro v každé ulici bude kasino nebo aspoň herní automat, že pohraničí bude poseto „nočními kluby“, že bývalí disidenti budou bránit referendu o zřízení cizí vojenské základny na našem území.

Ale k tomu poslednímu bodu snad až symbolicky přišla právě teď dobrá zpráva – Evropská unie dala ústy francouzského prezidenta jasně najevo, že projekt brdského radaru a raketové základny v Polsku nepodporuje. Myslím, že pánové Schwarzenberg, Vondra, Topolánek a Bursík by z toho měli vyvodit nějakou osobní zodpovědnost...

Těším se tedy, že za rok, u příležitosti kulatého výročí bude těch důvodů k radosti mnohem víc...

*************************

P.S. Těm, kteří mi v diskusi zřejmě opět budou spílat do bolševiků, bych chtěl říci následující (trochu opakuji věci, které jsem napsal v předchozích článcích, zvláště zde):

- Jsem bezvýhradným stoupencem standardní evropské demokracie, širokých občanských práv a svobod, občanské společnosti a sociálně-tržního ekonomického systému.

- Ideálem jsou pro mě společnosti ve skandinávských zemích, ve kterých stát poskytuje poměrně rozsáhlé a velmi kvalitní služby (samozřejmě za cenu poměrně vysokého daňového zatížení). Říkávalo se tomu „švédský socialismus“... Proti takovému „socialismu“ bych vůbec nic neměl.

- Rozhodně nejsem stoupencem nějakého „demokratického socialismu“ pod taktovkou „hodných komunistů“ a la Dubček a Smrkovský (i když zážitek “Pražského jara” byl úžasný a nezapomenutelný...).

- Vždy jsem považoval za tragickou nespravedlnost osudu, že se u nás po válce zmocnili vlády komunisté. Proč jsme nemohli mít osud podobný jako Rakousko... Ale zaplať Pánbůh, že přišel Gorbačov, rok 1989 a že se to konečně „otočilo“, jak jsme dlouhá léta snili (ale asi ani nedoufali v reálnost takových snů).

- Stalinistické období samozřejmě považuji za v pravém slova smyslu totalitní, plně srovnatelné s nacismem. Nechápu, že hned po listopadovém převratu nebyli potrestáni všichni zločinci z onoho období (prokurátoři a soudci z politických procesů, vězeňští dozorci, pohraničníci, kteří zabíjeli „narušitele“), a to přesto, že v čele příslušných úřadů a komisí stáli význační disidenti.

- V KSČ jsem nikdy nebyl (bylo mi to sice nabízeno, ale neměl jsem na to prostě žaludek), lustrační osvědčení mám čisté, přímou nabídku na spolupráci s StB jsem dvakrát odmítl (viz zde).

- Nemyslím, že komunistická ideologie je založena na nějakém „programovém zlu“; je založena na radikálně levicové ideologii a chybném přesvědčení, že násilnými prostředky lze společnost rychle změnit v něco ekonomicky a společensky mnohem lepšího, než standardní demokracie a kapitalismus.
Kdyby komunistický experiment skutečně vedl k onomu kýženému „ráji na zemi“, který nám školáčkům líčila soudružka učitelka (a doma zpochybňovali rodiče), asi by ty oběti byly uznány také za „nutné zlo“.
Avšak – nestalo se tak, a tak organizátorům onoho experimentu zůstává na rukou všechna ta zbytečně prolitá krev a historická zodpovědnost za zničené životy a obrovské ekonomické škody.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zach napsal(a):

Mě tedy výsledky voleb nepotěšily ani trošku,zvláště kdy vidím jak se ti neškodní,hodní komáři derou ke korytům,přesto,že jsou to v podstatě úplní bezzubí chcípáčci.
15. 11. 2008 | 16:08

Jan napsal(a):

Máte pravdu. Zatímco vladní skupinka stále analyzuje výsledky posledních voleb, aby přijala hlubokou sebereflexi (jejíž poslední verze zní : "no a co, lidi nadávaj, ale nám to vynáší a tak se držíme dál"), většina lidí to vidí podobně jako Vy. Nikdy jsem si nemyslel, že dojde k situaci, že při rozhodování mezi komunisty a současnou vládní ganiturou, budu jako menší zlo vidět současné bezzubé komunisty. Myslím, že pro všechny levicové voliče nemůže být lepší zpráva od Topolánka to, že se drží dál stejného kurzu experimentů na lidech. Parlamentní volby budou pro něj a jeho partu krutým procitnutím
15. 11. 2008 | 16:20

RUMCAJS napsal(a):

Škoda že se naivita nedá prodávat pane profesore. Vy by jste dodával, já prodával a za chvíli jsme balíkaři. Já bych si to užil na Seichilách a Vy by jste to rozdal chudým.

Sice už Iránci mají raketu, která k nám doletí, ale proč se znepokojovat.

Sice komunisti vyvraždili půl planety, ale proč se znepokojovat. Stejně tak můžeme být klidní, pokud se dostanou k vládním postům fašisté.

A pokud jde o Rusáky, je přece jasné, že nemají žádné mocenské ambice, že nemají žádné provokatéry a "lobisty" na našem území a že když půjde do tuhého, Unie se za nás postaví.
Přesně tak to bude pane profesore, jako tomu bylo ostatně vždycky.
15. 11. 2008 | 16:37

Řeřicha napsal(a):

RUMCAJS - S komunisty se kupodivu spolupracovalo i po roce 1989, díky spolupráci některých existencí s bývalými i oficiálně zůstávajícími komunisty došlo ke kauzám typu LTO a velmi podivným majetkovým a finančním transferům, ale to je, ehm... už něco jiného, že, pane RUMCAJSI. To už Vám možná tolik nevadí a nějak se to vždycky "vysvětlí". ;)
15. 11. 2008 | 16:47

Řeřicha napsal(a):

RUMCAJS - P.S. : Kolik prosím stojí naivita? Klidně i nezdaněná? Myslím, že v množství této komodity jste jakožto vlastník nepřekonatelný, měl byste ji zavčas zpeněžit, dokud ještě poptávka finanční krizi odolává. ;)
15. 11. 2008 | 16:50

RUMCAJS napsal(a):

Řeřicha:

Jak jste přišel na to, že mi nevadí že bývalí komančové kšeftovali s LTO ?
Ani tede nechápu, jak by to mohl být důvod k tomu, abych se nebál jejich vládnutí ?
15. 11. 2008 | 16:50

Řeřicha napsal(a):

RUMCAJS - Beati pauperes spiritu.

Z vaší hrůzy lze jaksi dedukovat, že jsme tu snad měli někdy po roce 1989 období, kdy buď nebyli komunisté u moci, nebo s nimi alespoň nikdo nespolupracoval. A že se máme strachy pokakávat až nyní. Já jsem totiž takové období dosud nezaznamenal; a to se v této zemi oficiálně vystřídalo několik "levicových" i "pravicových" vlád. Pozdrav Pánbu.
15. 11. 2008 | 17:02

Pepa Řepa napsal(a):

Pět ze čtyř místních komentátorů radí Ivanu Hochmannovi, aby článek raději nečetl.

Mohlo by to s ním šlehnout.
15. 11. 2008 | 17:19

jojo napsal(a):

Takze socan a komous by urcite ty dva prve duvody uvedl take.

Socialne trzni hospodarstvi-profesor propaguje ciry nesmysl.
15. 11. 2008 | 17:19

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Loupežníku ty pořád bubláš proti ČSSD i KSČM, ale co má bejt lepší? Snad ODS, jejichž nemalá část členů napojená na stát dojí hlava nehlava? Jakože nemám komunisty rád, u nás v kraji bych asi pro ty komunisty radši byl právě kvůli tomu, že vím něco málo o vazbách lidí ze slavné ODS.

Pan profesor má pravdu, že dokud budou komunisti nedotčení vládnutím, tak se k nim budou uchylovat nespokojenci. Nemluvě o tom, že pokud nemají komunisti stejná práva jako jiné strany, tak je možná porušována ústava, která hovoří o volné soutěži politických stran - jejich mandáty totiž pak nemají stejnou váhu jako ty ostatní.

Zkrátka pokud se nepovedlo je hned po revoluci (ani v poslední době) zakázat, tak se s nimi musí počítat (jakkoliv nejsem jejich fanda a vnímám je jako ne uplně milou konkurenci pro socdem v politickém soutěžení).
15. 11. 2008 | 17:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

napadlo mne, jak by mohl takový článek vyznít, kdyby se zaměnilo jen pár názvů stran, vycházejících ovšem z velmi podobných historických reálií.

Tak třeba:

"Jsem přesvědčen, že dnešní, u našeho někdejšího jižního souseda stále oblíběnější Maďarská garda, která za sebou již nemá oporu ve světové supervelmoci tedy nacistickém Německu, je pouhý slabý odvar někdejší všemocné Strany šípových křížů, tedy pouze strašák a „papírový tygr“ – něco jako kobra s vytrhanými jedovými zuby."

"To, že se „fašistické nebezpečí“ a prohlášení à la „zabránit fašistům k návratu k moci“ stávají pravidelně předvolebními tématy, považuji za docela hloupý manévr k odvrácení pozornosti od mnohonásobně důležitějších témat naší současnosti. Právě tak považuji za hloupé a trochu trapné akce maďarských demokratů, kteří upozorňují na sílící oblibu Maďarské gardy i její polovojenské složky Národní stráže, do níž vstupuje stále více zejména mladých lidí. Ostatně je zřejmé, že tento imaginární strašák na voliče zabírá čím dál tím méně..."

"Nedá se nic dělat – Národní garda je prostě legální a nadále stále významnější radikálně pravicovou politickou silou. Pro některé voliče má určitou přitažlivost v tom, že se nikdy „nenamočila” v praktické vrcholné polistopadové politice spojené často s korupčními skandály a těžkými politickými a morálními selháními. Krom toho je pro mnoho lidí přitažlivá i v tom, že se hlásí k heslům jako „národní spravedlnost” nebo „národní sebeurčení”, které některé jiné strany považují jen za směšné pozůstatky minulosti."

A jen na okraj:

"Nemyslím, že fašistická ideologie je založena na nějakém „programovém zlu“; je založena na radikálně pravicové ideologii a chybném přesvědčení, že násilnými prostředky lze společnost rychle změnit v něco ekonomicky a společensky mnohem lepšího než standardní demokracie a kapitalismus".

No nic, jen mne to tak napadlo. Asi je to nesmysl. Nejspíš srovnávám nesrovnatelné. Neberte mne vážně ;-)

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 17:31

pgjed napsal(a):

Dobrý večer pane Profesore,

Je to s Vámi jako kafemlejnek. Pořád kolem dokola a protože evidentně nejste ochoten k jakémukoliv názorovému posunu, je otázka, zda další polemiky s Vámi mají smysl? No, že jste to vy, a že se mě zdá že ještě nejste úplně ztracený zatvrzelec, Ještě to zkusím.

Podobně jako vy dodáváte leccos na dokreslení i já bych rád předem připomenul, že nejsem militantní peravičák, ani zhrzený neúspěšný chudinka, který si zde pod pláštěm anomymity léčí komplexy. Jsem velmi silně sociálně vnímavý, konzervativní, ne úplně nevzdělaný, mám jakousi ne zcela zanedbatelnou praxi z průmyslového managementu i z aktivní politiky a něco málo procestováno spíše pracovně, než rekreačně. Mám svůj duchovní svět, který si nejenom chráním a rozvíjím, ale snad i úspěšně předávám pokračovatelům. To že jsem ostražitý vůči komunistům i komunistické ideologii má svůj teoretický i empirický základ.

A nyní k Vašemu textu:
(Pokračování)
15. 11. 2008 | 17:31

Selen napsal(a):

Pane profesore. My už ale dávno víme, že jste udělal "tlustou čáru" za minulostí, že jste "bytostně přesvědčen" o neškodnosti Ruska a českých komunistů. Taky víme, že brojíte proti radaru, seznamům STB a novinkou by nebylo ani rýpnutí do USA. Dlouho už i víme, že jste sociální demokrat a myslíte to upřímně.

Nedávno jste překročil stovku článků a bylo by možná fajn, kdyby se ty následující věnovaly i něčemu jinému, než recyklaci asi 6ti témat. Hodně štěstí.
15. 11. 2008 | 17:32

VOM napsal(a):

Vážený pane profesore, PR články na podporu komoušů a jiné levičácké havěti vám jdou sqěle. Jediné co nedokážu vyčíst je motiv, proč vzdělanej, slušnej a pracovitej člověk má tohle zapotřebí. Opravdu vám nerozumím.
K vašemu článku snad jen drobnou technickou poznámku. Slušelo by se dodat, že podnět ze senátu přezkoumat právní postavení komunistické partaje není směroplatný, protože obsahuje řadu procesních chyb a nedostatků jak už zvěstovali komunističtí papaláši. To jen tak na uklidnění, abychom měli klid na práci.
15. 11. 2008 | 17:42

qwerty napsal(a):

Nesouhlasil bych se vším, přesto je tento blog racionální oázou v poušti pravicového fanatismu, kde jakékoliv byť jen náznakové zapochybování o intelektuální nadřazenosti stávající doktríny je stejné tabu jako před listopadem. Ovšem, dnes prezentací "závadných" názorů neriskujete studia svých dětí či žalář, avšak "pouze" společenské stigma. Což mnohým lidem očividně chybí, a tak vyvíjejí snahu o zákonné potírání vybraných symbolů a ideí. To vše paradoxně v zájmu demokracie a v rámci svobody. Víra v to, že patent na rozum a dobro konečně jaksi vlastníme, tedy nadále exituje. A právě tato víra měla v dějinách lidstva na svědomí nejvíce obětí. Je to tato víra která mačkala spouště na zbraních nacistů, komunistů i amerických vojáků v Iráku. Definujte mi, prosím, někdo svobodu.
15. 11. 2008 | 17:43

jarda napsal(a):

Pane Stejskale, srovnávat fašismus a komunismus, to je jako srovnávat melouny a borůvky. Probuďte se!
15. 11. 2008 | 17:46

vaclavhorejsi napsal(a):

Stejskal:

"No nic, jen mne to tak napadlo. Asi je to nesmysl. Nejspíš srovnávám nesrovnatelné."

NAPROSTO SOUHLASIM!!! ;-)

..
15. 11. 2008 | 17:47

Aleš Jakeš napsal(a):

Myslím, že velké množství lidí volilo KSČM ne proto, že se nenamočili ve skandálech jiných stran - lidé zapomínají a po několika letech je jim to jedno, viz zvolení Jaroslava Palase - ale protože si s ní spojují rádoby přednosti socialismu - rovnostářská společnost, jistota práce, v práci moc nedělat, stálé ceny...Že jejich dosažení je samozřejmě nereálné, to je už jedno.Minimálně morální facka společnosti je zvolení aktivních opor minulého režimu - komunistických totalitních aparátčíků - do vedení Moravskoslezského kraje.
15. 11. 2008 | 17:47

Řeřicha napsal(a):

Pane Stejskale, dobrý večer,

Malá otázečka - trápí Vás i "de facto", nebo jenom "de jure"?
Takový pan Kočárník tu "kopal" přeci za ne-komunistickou stranu, takže je všechno v pořádku, viďte.

A co nám může udělat nějaký pan Babka na Ostravsku, když tam bude řádit především Palas?

Spolupracovat de facto je ok, ale nesmí se to posvětit de jure, že ano? Gard v maďarsku a Filipa v PS PČR si všimne každý pologramota.
15. 11. 2008 | 17:48

Jemnický napsal(a):

Vážený pane profesore Hořejší,
v předchozím vašem blogu jste opublikoval básnickou skladbu Janinky Punčochářovic, ktrerá je esencí myšlenkového světa části voličů levice a soudruhů obzvláště. Celkem bystře jsem pochopil, alespoň jsem se tak domníval, že je to povedená kratochvilná úvaha na víkend. S vaším novým příspěvkem jsem o své bystrosti zapochyboval. Prosím vás, uveďtě mě na pravou míru. To myslíte vážně, to jste určitě napsal proto, že vás jímá hrůza, že budete muset odevzdat třetinu ˇMG, mikroskop, zvěřinec a bufet jako náhradu za neoprávněné publikování té Punčochářovic básně?!!! To byl jenom ŽERT, nebojte se. Janinka chce u vás jen dělat nástěnkářku, možná později i kulturní vložky a třebas, pokud dovolíte, i pár přednášeček pro poeticky založené vědce a PGS studenty v rámci vědeckého kumunismíčku. Vždyť ti naivní hodní strejdové z KSČ to mysleli dobře, no a těch pár mrtvých, těch pár zkažených osudů, těch pár ... ? No jak myslíte, pane profesore. Zociální demograti tuto zemi už jednou komunistům zradili. Jinou formou to udělají znova. Naše rodina má se soudruhy své zkušenosti. A s tou Francií jste taky šlápnul do pěkného ..... . O tom ale možná někdy příště.

Jemnický
15. 11. 2008 | 17:51

Frante napsal(a):

Také si myslím že nepředstavují reálné nebezpečí ale:
1. Moc bych je neobhajoval s tím že se distancovali od stalinské éry. Jestli se dnes tak tváří je to jen pud sebezáchovy a důsledek atmosféry ve společnosti. Kdyby vyhráli volby .... předseda KSČM sliboval socialistický převrat (nepamatuji se který z jejich minulých předsedů to říkal v jednom rozhovoru).
2. Vadí mi že mají "slovo" takoví hlupáci kterým nedošlo že (jak říká jeden vtip) socializmus je dlouhá a trnitá cesta od kapitalizmu ke kapitalizmu. Je to systém který v principu nemůže fungovat dlouhodobě. Říkají si komunisti ale nechápou jak je myšlenka komunizmu nereálná ... (Nebo to chápou ale proč si potom říkají komunisti??)
15. 11. 2008 | 17:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jardo,

asi máte pravdu, melouny jsou větší a uvnitř rudé. Borůvky menší a uvnitř tmavě modré.

No, dyť to říkám, pane profesore ;-)

Dobrý večer i Vám, pane Řeřicho,

mně to vlastně ani moc netrápí, spíše překvapuje. Popravdě řečeno mne nezajímá ani pan Kočárník, ani pánové Palas s Filipem. Přijde mi jen zajímavé sledovat, jak jsou některé věci a pojmy relativní. Jinak nic.

Libor Stejskal

P.S. Já jsem někde psal, že je "něco v pořádku"? Či že "spolupracovat de facto je ok, ale nesmí se to posvětit de jure". To je nějaké nedoruzumění, já tu "nekopu" za žádnou stranu, tím méně za pana Kočárníka. Jen mne napadají různá porovnání a taky se na laické úrovni zajímám o historii a historické souvislosti z nich vyplývající.
15. 11. 2008 | 17:58

Řeřicha napsal(a):

Pane Stejskale, nevím, možná se pletu, ale třeba jsme na tom velmi podobně, tedy pokud jste už před několika lety rovněž vnitřně rezignoval. ;)

Když už mícháme hrušky s jablky, dlouholetý bojkot + opozice je vlastně supr věc, NDSDAP toho přeci dokázala krásně využít (odcházet při hlasování ze sálu, a přitom zároveň nebýt ve vládě, čili "nemít nic společného s krizí").
Samozřejmě to také nemyslím úplně vážně - jiný kontext, jiná doba, situace a lidé... ale s pojmy a srovnáváním si můžeme hrát donekonečna. Pánové Kočárník, Filip, či Palas, nás pochopitelně vůbec nemusejí zajímat – to je naše svaté právo. Natož dámy Parkanová či Emmerová. Panové prominou. ;)
15. 11. 2008 | 18:07

Viki napsal(a):

Když už nic po prohraných volbách nezabírá, hrozba komunisty by zabrat mohla. Tak uvažuje dnešní ODS a hodně lidí s ní. Ovšem vymazat ca 15 % platných hlasů jenom tak nelze. V jednom mají dnešní komunisté neoddiskutovatelnou výhodu. Nejsou namočeni v žádné z leváren a podvodů minulých 19 let. Na to také není radno zapomenout. Takže nakonec bude lepší dnešní kounista než zkorumpovaný včerejší ODSák nebo jiný "demokrat".
15. 11. 2008 | 18:10

stejskal napsal(a):

Ne ne, to ne, pane Řeřicho, já nerezignoval. Vážně. Dokonce považuji za svoji povinnost angažovat se (fuj, to hnusné slovo) co nejvíce.

Snažím se ale nevidět svět stranicky ani ideologicky (musím přiznat, že z ideologií na mne zrovna strach). Nejsem ani nalevo ani napravo. Zajímá mne, co dělají konkrétní lidé v konkrétním čase (mimojiné z toho vyplývá, že jsem od roku 1990 volil snad všechny demokratické subjekty, které se tu ucházejí o moc z leva, z prava i ze středu politického spektra. A vždy jen podle jejich volebních programů a okamžité míry populismu).

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 18:13

Zach napsal(a):

Tedy pane Stejskale,to bych od Vás nečekal,že tak trochu pana profesora nakopnete do té,no sakra jak se to říká aby to nebylo za 30 tuzemských.
15. 11. 2008 | 18:13

Jemnický napsal(a):

Vážený pane Stejskale,
Váš komentář 15.11.2008 17:31:09
je naprosto trefný.
Je to škoda, že takový člověk jako vy nevidí věci tak nějak třídně správně. Víte pane Stejskale, teď se nám tady rozmnožují ti pravičáci, zrovinka když se nám to tak nějak začíná zase soudružsky dařit a vy se nám tak nějak nechcete zapojit do našeho nového revolučího budovatelského úsilí. Víte, my tady potřebujeme na tým blogu někoho třídně uvědomnělého, samozřejmě, pokud by , tak jako vy, uměl psát kultivovaně a bez gramatických chyb, to by bolo dobré. No nič pán Sejskal, premýšlajtě, vraj ste navrhol dajaků tu cenzúru, zaujímavé pan Stejskal, zaujímavé. Naša ponuka nebude trvat večně, pán Stejskal. Janinka Punčochárová budě azdaj minisriňa kultúry a možno aj viac.

Tak se nám to pane Stejskale pěkně vybarvuje, ten podzim.

Váš Jemnický
15. 11. 2008 | 18:14

Řeřicha napsal(a):

Pane Stejskale, to Vám závidím a přeji Vám dostatek vůle být angažován co nejdéle! ;)

Co se týče mě, s trochou hrubší nadsázky bych svůj názor na posledních 60 let viděl následovně (viz odkaz). Rád bych předeslal, že výjimkou v propůjčených adjektivech funkcím na tomto odkazu budiž v mých očích pan Václav Havel a pár individualit, např. namátkově pan Pavel dostál, jinak platí - https://www.youtube.com/watc...
15. 11. 2008 | 18:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Zachu,

my se tu s panem profesorem takto škádlíme už rok a půl. On mi sem tam věnuje celý blog (myslím že dosud byli tři či čtyři ;-), já si zase pohraji se slovy v diskusi.

Řekl bych, že to ani jeden nebereme nijak fatálně. Já osobně si pana profesora vážím, ale to neznamená, že s ním občas nepolemizuji a nejsem někdy i trochu sarkastický. I když tohle bylo spíše obecné zamyšlení, nijak namířené proti panu profesorovi. Jen jsem použil pár jeho vět. Pevně doufám, že mu to nevadí a nebere to jako nakopnutí. Jde přece o diskusi a tu máme s panem profesorem oba rádi.

Díky, pane Jemnický,

budu o tom samozřejmě přemýšlet. Já vlastně přemýšlem skoro o všem ;-)

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 18:24

jarpor napsal(a):

"Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989, do jejich novin stále píší lidé jako pověstný J.Kojzar, a to je jistě odpudivé. Myslím však, že se KSČM přece jen opakovaně distancovala od stalinistické a zčásti i „normalizační” minulosti a naopak se docela pozitivně staví k „Pražskému jaru”."

Pokud třídní boj a diktaturu proletariátu nepovažujete za "násilné uskutečňování svých politických cílů", pak máte pravdu. A o tom, že se výše uvedeného vzdali, o tom napiště. Že by nám to uniklo ?

Tak jako pravicově smýšlející člověk nemusí být členem pravicové strany, ani Vy nemusíte být v KSČM a nemusel jste být v KSČ. To však neznamená, že názorově jako komunista nejste vnímán.
A to, jaké názory zde prezentujete, jen dokladuje, že to okolí Vás, skrze Vaše texty, Vás jako komunistu vnímá naprosto správně. I bez členství, které je jen slupkou pro Vaše výmluvy ... já nic, já muzikant. Sorry. Vědec.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 18:25

pgjed napsal(a):

Pokračování předchozí části:

1.) Hned v první větě píšete, že vás potěšil výsledek krajských voleb. V čem prosím? Nemohu si pomoci, ale těžko se najde něco absurdnějšího, než rozhodnutí voličů v těchto krajských volbách. Pokud mohu soudit dle krajů, které sleduji z blízka, odvedly od voličů vypoklonkované krajské koalice skutečně vynikající práci. V podmínkách, kdy jim po většinu volebního období téměř nepřátelsky naladěné socdem vlády házely klacky pod nohy, nedávaly peníze, zato v hojné míře byrokratický šikan. Připravily rozvojové plány dopravy, školství, životníhoprostředí, územního rozvoje, cestovního ruchu a začaly je realizovat. Vytvořily systémy finanční podpory v kultuře, sociální oblasti v neziskovkách, sportu, v rozvoji obcí.... Přinesly investice do dopravy, škol, výzkumu... Zavedly integrované dopravní systémy a integrované záchranné systémy. Postavily na nohy nemocnice a sociální ústavy, které jim stát předal zanedbané a zadlužené... Řada krajů vytvořila z rozpočtů, které jsou často směšné s porovnáním s rozpočty velkých měst až miliardové investiční fondy, aby mohly řešit i velké investice. Otevřely přístup k evropským penězům pro obce, školy, firmy, výzkum...

Vše bez skandálů, korupce, ve prospěch lidí v krajích.

A tito zastupitelé byli vyhnáni. Na základě čeho? Na základě nesmyslné kampaně založené na argumentaci a problémech, které s kraji vůbec nesouvisí a pomoci manipulativní kampaně sdělovacích prostředků. A kým byli nahrazeni? Lidmi, o jejichž praktických schopnostech lze oprávněně z dosavadní praxe právě v krajích pochybovat (mluvím z osobní zkušenosti). Jeji komunistická minulost a to, že mají v zádech aktivní komunisty a bývalé estébáky je již jen kolorit na dokreslení. To vás těší? Nebo vám to jen tak ulétlo a do věci nevidíte?

2.) "...jakýsi první krok k opětovnému nastolení totality s frontami na toaletní papír..." To je docela nemístné zlehčování za situace, kdy do prvních lavic v krajích zasedají aktivní komunisté a bývalí estébáci spolu s bývalými komunisty a s lidmi s nulovou imuniou na bolševismus? Jste si třeba vědom, jak rozsáhlý aparát i branný dnes podléhá vedení každého kraje? A myslíte, že tam neproběhnou na vedoucích místech výměny ve prospěch komunistů? Copak Vám nestačilo to co v krátkosti přivlekli Grulich, Gross a Bublan na vnitro a k policii. A to by se dalo předpokládat, že alespoň Bublan by mohl být jiný!

3.) Bagatelizujete opakovaně na různých místech možnost návratu komunistů k moci. Dobře, řekněme že máte pravdu. Proč to tedy dělají. To se k moci tlačí jen tak ze sportu? A pokud náhodou nemáte pravdu, tak jak by v tom případě vypadal režim řízený kobrou bez zubů Filipem, nebo papírovým tygrem Kováčikem, nebo s Rujbrovou? Pokoušel jste se někdy v současnosti si udělat obrázek, jaké ideje splétají soudruzi, když si myslí, že je nikdo neslyší?

4.) "... hlásí se k heslům jako sociální spravedlnost, nebo sociální jistoty, které některé jiné strany považují jen za směšné pozůstatky minulosti." Jednak, komunisti se v době, kdy se derou k moci, hlásí k čemukoliv, co jim může prospět. Před r. 48 chtěli rozdávat půdu a podporovat podnikání. A máte vůbec srovnání, jaké je to se sociálními jistotami u nás ve srovnání s osatními postkomunistickými zeměmi? Nehledě k tomu, že Vaše paušalizace je nefér. A nakolik Vás uspokojuje možnost začít to svazovat s bolševiky v justici. Ti již mají nárok metál. Po té co byli Havlem potvrzeni ve funkcích ochránili většinu estébáchých hrdlořezů před potrestáním.

Pokračování:
15. 11. 2008 | 18:26

Ladic napsal(a):

Takže soudruhovi autorovi jsem tento zákon poslal el. poštou pro jistotu celý....
§ 260

(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

(2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem,

b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo;

c) spáchá-li takový čin za branné pohotovosti státu.§ 261

Kdo veřejně projevuje sympatie k hnutí uvedenému v § 260, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.§ 261a

Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
15. 11. 2008 | 18:27

Úderná pěst pravice - kdysi levice napsal(a):

10 z 9 místních pravičáků (není to překlep) má na Vás pane profesore připravenou svou údernou ideologickou pěst.
Hochman se už rozcvičuje u žebřin v rudých, pardon, modrých trenkách, aby Vám po zásluze naložil svou ideologickou nakladačku.
Ani nezařazený a neuvědomělý Stejskal Vás nezachrání před smrští fekálních a jiných análních výrazů, které přesně vyjádřují náš pevný a ukotvený postoj na pravém břehu.
Jste odvařenej!

Skončili jsme s Váma.
15. 11. 2008 | 18:29

Ladic napsal(a):

Z Á K O N
ze dne 9. července 1993

o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu


§ 1

(1) Komunistický režim a ti, kteří ho aktivně prosazovali,

d) používal k perzekuci občanů všech mocenských nástrojů, a to zejména:

- popravoval, vraždil je a žalářoval je ve věznicích a táborech nucených prací, při vyšetřování a v době žalářování vůči nim používal brutální metody včetně fyzického a psychického mučení a vystavování nelidským útrapám,

- zbavoval je svévolně majetku a porušoval jejich vlastnická práva,

- znemožňoval jim výkon zaměstnání, povolání nebo funkce a dosažení vyššího nebo odborného vzdělání,

- zabraňoval jim svobodně vycestovat do zahraničí či vrátit se svobodně zpět,

- povolával je k výkonu vojenské služby v Pomocných technických praporech a Technických praporech na neomezenou dobu,
15. 11. 2008 | 18:29

stejskal napsal(a):

Pane Řeřicho,

to je samozřejmě naprosto legitimní postoj (punk miluji, i když je to spíše nostalgie než životní názor, onehdá jsem si nenechal ujít ani Iggy Popa).

Nevěděl jsem, že Zóna A ještě existuje. Chodil jsem na ni někdy v druhé polovině 80. let. Jsou stále výborní, asi zase někdy zajdu ;-)

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 18:30

Ladic napsal(a):

Takže pokud soudruhu autore je vám cizí pojem morální odsouzení, je mi vás líto.......i toho přispěvatele, co si hraje na nějakou pěst....ještě snad doporučím vám oběma:
http://www.totalita.cz/sezn...
15. 11. 2008 | 18:31

stejskal napsal(a):

No nic, tak se tu hezky bavte.

Odcházím na svatomartinskou husu a rané víno.

A moc si prosím nenadávejte, během večera se tu zastaví kolega Zdeněk Mihalco, tak ať nemusí mazat hrubé urážky a vulgarismy ;-) Předem díky.

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 18:32

ivanT napsal(a):

Vazeny pane Horejsi,

Plne s vami souhlasim v rozsahu celeho clanku.

Jen bych dodal, ze komunisticke strany a jejich varianty jsou soucasti demokratickeho zivota temer vsech zapadoevropskych stran aspon 60 let a jejich demokracie to zrejme docela dobre prezily. Jsem presvedcen, ze kdyby komunisticka strana nebyla, nekdo by si ji musel vymyslet protoze je nezanedbatelna cast volicu, pro ktere je socialni demokracie prilis stredova. A pokud tato strana bude splnovat ustavni podminky a chovat se podle nich, neni zadny duvod ji v legalni cinnosti branit. Na vic nez na legalni cinnost v soucasnych evropskych a svetovych podminkach nema a jsem presvedcen, ze s prilivem novych lidi se i jeji charakter posune, jako se posunul v zapadni Evrope.

Pokud nekdo chce v soucasnych podminkach mluvit o nebezpeci, je zcela jasne na krajni pravici - i kdyz ta je ze stejnych duvodu jen 'papirovym tygrem'.

To vse, pokud to ovsem demokraticky trzni kapitalismus uplne 'nezblbne' a nevytvori podminky pro masovou nespokojenost a zajem o radikalni reseni vsech moznych barev - o coz se ostatne posledni dobou vyznamne zaslouzil.
15. 11. 2008 | 18:33

jarpor napsal(a):

Ladič

Vzal jste za správný konec, ale obávám se, že na tyto zákony pan profesor "nedojede".
S trochou morbidnosti bych řekl, že je odsouzen zemřít v omylu ...

Hezký večer
15. 11. 2008 | 18:33

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, především, nebýt německé a ruské okupace a čtyřicetileté vlády komuny, tak bychom se rozhodně dnes nemuseli znovu brodit blátem ranného kapitalismu a zárovň též číst některé rudooranžové příspěky. Dávno bychom patřili mezi nejvyspělejší státy světa. Jinak komunisté celého vesmíru se dodnes nevzdali myšlenky na totální odstranění soukromého vlastnictví. To bez totální krádeže zatím ovšem nejde. A zlodějna je, jak je všeobecně známo kriminiální čin. Takže ideologie založena na principech zlodějny je..., tajenku doplňte sami.., elementary, dear watson, že. Lépěji zde: http://svarc.blog.idnes.cz/...
15. 11. 2008 | 18:34

Sualk napsal(a):

Trochu si protiřečíte.Nemyslíte?Na jedné straně píšete toto: Nemyslím, že komunistická ideologie je založena na nějakém „programovém zlu" a v zápětí uvedete větu:Je založena na radikálně levicové ideologii a chybném přesvědčení, že násilnými prostředky lze společnost rychle změnit v něco ekonomicky a společensky mnohem lepšího. Tak v čem je tedy ten rozdíl?
Dejte se laskavě dohromady a nepište takovéto nesmysly.
15. 11. 2008 | 18:35

Ladic napsal(a):

Soudruhu autore.....hodně o vás vypovídá výrok o potěšení z výsledku voleb........už se těším, jak zde budete chválit splněné sliby krajských hejtmanů, až zastaví růst cen, zastaví propouštění, zruší plošně(ano, slibovali plošně) poplatky, zavedou do každé obce školní autobus zdarma.......a až budeme všichni platit arbitráže vyvolané lékaři za nekalou soutěž dotovanou ze státních peněz......
15. 11. 2008 | 18:35

Saliven napsal(a):

Ladic:
Prosím o validní důkaz, že KSČM naplňuje skutkovou podstatu zákonů, které zmiňujete. Opravdu si myslíte, že by KSČM ještě existovala, kdyby ten důkaz byl? A nebo jste pro (nejen) mojí spikleneckou teorii, že ODS nemá zájem na tom, aby byli komunisti zrušeni, protože je využívá proti ČSSD? :-)

PS: Myslíte si, že kdyby náhodou KSČM vyhráli volby, existuje reálná šance, že by se vrátily poměry z před roku 89, nebo dokonce z 50. let?
15. 11. 2008 | 18:37

Ladic napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/doro...

Dorost KSČM: Gottwald byl hrdina, Horáková zločinec

KSČM právě zaznamenala historický úspěch, když ji ČSSD po volbách přizvala do vlády v několika krajích. Mladí komunisté však nejásají. "Nechceme se paktovat se sociální demokracií za cenu ústupků z komunistického programu. Ten je stále stejný: odstranění soukromého vlastnictví a konec vykořisťování lidí," opakuje Šulda komunistickou mantru.

Ano, to je z dnešních novin....gratuluji autorovi za podporu takových grázlů......
15. 11. 2008 | 18:37

Saliven napsal(a):

..skutkovou podstatu trestných činu, které..
15. 11. 2008 | 18:38

Ladic napsal(a):

Zapoměl jsem napsat ,,autorovi a salivenovi,, hodně to o vás vypovídá.....díky....jinak mi salivene opravdu nestojíte za reakci.......děkuji za pochopení....jo, ty seznamy mrtvých jste si už stačil přečíst?
15. 11. 2008 | 18:40

Ladic napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/doma...

"Jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším revolučním štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry," řekl na den přesně před pětasedmdesáti lety Klement Gottwald
15. 11. 2008 | 18:42

Saliven napsal(a):

Ladic:
Ano - vypovídá to o mě - než zloděje z ODS, tak radši dnešní komunisty, kteří nekradou. Než ostrakizovat jednu stranu a dávat jí tak 10 procent voličů navíc, spravedlivý přístup (což není nic jiného než dodržování ústavy) - než prázné ideologické žvanění tak argumentace. Vy jste argumentaci nepředvedl, jen kopírujete zákony bez toho, aby jste konkrétně popsal, co je tedy špatně.
15. 11. 2008 | 18:43

Gorash napsal(a):

@ Stejskal (15.11.2008 17:31:09): Není to nesmysl a srovnáváte naprosto srovnatelné. Ideologie krajně "pravicová" a krajně levicová jsou si mnohem, mnohem blíž, než třeba liberalismus a konzervatismus, přesto že se např. shodnou na ekonomických záležitostech. Krajní pravice a levice se totiž shodnou naprosto ve všem, jenom mají trochu odlišnou rétoriku. Postupy jsou však zcela shodné. Je mi trochu líto, že to pan profesor vidí jinak - myslel bych si, že stejně jako já "pravičák" oduzuji krajní pravici, tak on levičák bude odsuzovat krajní levici. Ale asi je mu moc blízká, než aby jí nechtěl ve vládě.
15. 11. 2008 | 18:45

PatientO.T. napsal(a):

Jaroslav Borka, leader KSČM v karlovarském kraji, náměstek hejtmana pro majetkové záležitosti:
"V poslední době se stále více musím zamýšlet nad přínosem ruského revolucionáře Dzeržinského. Jeho myšlenky jsou velmi aktuální i dnes."

Miroslav Grebeníček (předseda KSČM, 8. 11. 2003):
"U zastánců kapitalistických pořádků, kdy malá bohatá elita vládne pracující většině, vzbuzuje odkaz Října obavy. Jsou oprávněné. Nesmete je návrat do socialismu minulosti. Smete je cesta vpřed. K socialismu."

rezoluce ÚV KSČM k VŘSR:
„Komunisté u příležitosti 90. výročí VŘSR znovu prohlašují, že jsou jako pokračovatelé ruských revolucionářů odhodláni bránit odkaz VŘSR a proto také čistotu revolučního učení marxismu-leninismu. Komunistům v České republice je VŘSR ve svém historickém významu a pokrokovosti stále velkou událostí, inspirací, poučením a dnes především velkou výzvou a závazkem. Víme, že bez inspirace VŘSR by nebylo v roce 1918 Československa a v roce 1921 Komunistické strany Československa. Čest a sláva všem těm, co ubránili socialismus a dnes v každodenním životě naplňují ideály revoluce – ideály komunismu. Pozdravujeme lid Číny, Kuby, KLDR a všech těch zemí, co vykročily na cestu pokroku.“

Účastníci zasedání ÚV KSČ, Praha, 2.2.2008:
Komunisté jsou si dobře vědomi nenávisti, kterou chová reakce k Únoru 1948 a ke všemu co má vztah k socialistické minulosti země a ideálům komunismu. Navzdory tomu jsou komunisté odhodláni vytrvat a nenechat se zastrašit a zlomit protikomunistickými zákony, akty diskriminace, sílícím antikomunismem s projevy hodnými fašismu a totalitní moci.
Komunisté, členové Komunistické strany Československa, vyjádřili opakovaně v pokontrarevolučním období svůj vysoce pozitivní vztah k Únoru 1948 – k historickému dílu, které se stalo významnou součástí revolučních zkušeností mezinárodního dělnického a komunistického hnutí. Komunisté v současnosti se považují za pokračovatele díla těch, co dokázali v Únoru 1948 spolu s miliony občanů Československa vykročit na cestu naplnění nejtajnějších tužeb lidstva.
Únor 1948 dodnes neztratil nic na svém významu a aktuálnosti.
Komunisté vzdávají hold 60. výročí Vítězného února 1948 a při této příležitosti oceňují roli příslušníku Lidových milicí, Sboru národní bezpečnosti a Československé armády.
Čest a sláva 60. výročí Vítězného února 1948!

Vojtěch Filip, agent StB (Falmer), místopředseda PS ČR, předseda KSČM:
Velká říjnová revoluce byla jednou z nejvýznamnějších událostí 20. století a nebojím se říci, že dokonce jednou z nejvýznamnějších událostí lidských dějin vůbec.

Jen strašáci, pane Hořejší, jen strašáci...
15. 11. 2008 | 18:46

Saliven napsal(a):

Ladic:
Z mého pohledu je to tak, že vám nestojím za reakci, protože nejste schopen si svůj postoj obhájit racionální argumentací. To, že komunisti se jmenovali dřív taky komunisti zrovna moc racionální argumentace není.
15. 11. 2008 | 18:46

LEVAK napsal(a):

Ad Ladic:"když sem přijde Hitler tk mi tu prkenici ponechá,když sem přijde Stalin tak mi tu prkenici sebere!" kdo to řekl příteli?
PS:prodat národ za mísu čočovice je velmi demokratický čin!
15. 11. 2008 | 18:48

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Myslíte, že by něco z toho revolučního žvanění mohli v dnešní době skutečně uskutečnit? Nemyslíte, že v jejich případě funguje odříkaného chleba největší krajíc a že úroveň hlasů pro komunisty reflektuje kvalitu naší politiky?

Vy nesouhlasíte s tím, že kdyby se dala komunistům zodpovědnost, tak by zmizeli v propadlišti dějit?

Vy nesouhlasíte s tím, že komunisti na komunální úrovni pracují mnohdy dobře a mnohem lépe než např. členové ODS nebo KDU?
15. 11. 2008 | 18:48

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
A vy s větou: "Velká říjnová revoluce byla jednou z nejvýznamnějších událostí 20. století a nebojím se říci, že dokonce jednou z nejvýznamnějších událostí lidských dějin vůbec. " nesouhlasíte? Já myslím, že má v tomhle Filip pravdu. Bohužel to nepřineslo nic dobrého.
15. 11. 2008 | 18:50

PatientO.T. napsal(a):

Ano, Salivene, budeme se chytat za slovíčka...
Jak myslíte, že to Falmer mínil, to mne zajímá? Domníváte se, že jeho názor je stejný jako váš?
15. 11. 2008 | 18:54

jarpor napsal(a):

Saliven

Jak si Vás tak čtu, tak mi ještě chybí, abyste se zastal fašistů, a jejich dnes hajlujících následovatelů nevěřících existenci lágrů a plynových komor. Copak by mohli něco z jejich žvanění v dnešní době uskutečnit ?

Skutečně nespím a nezdá se mi to ? 16. 11. 2008 ?
15. 11. 2008 | 18:55

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:

Podceňuješ nebezpečí, které hrozí ze zapojení komunistických zločinců do vládnutí. Za prvé stále mají vazby na Ruské komunisty, kteří usínají s myšlenkou na veliký Sovětský svaz a obnovení jeho bývalé slávy.

Za druhé nikdy neopustili myšlenku tzv. společenského vlastnictví, jinými slovy budou prosazovat legální loupež, čili znárodnění.

Jsem přesvědčen, že budou posléze prosazovat větší provázanost s Ruskem,(např. nevybudováním radaru), dohazování strategických podniků Ruským suverénním fondům , tlačit na tisk k větší propagaci těchto vazeb atd......

A dopředu říkám,že to všechno proběhne za tak tichého nesouhlasu UNIE, že si ho Ruský mědvěd ani nevšimne.

Ale což. Však on mi Vlk dohodí nějakej ten byteček na Floridě a tady ať si komouši dělaj co chtěj. Já Ti pak pošlu nějakej ten potravinovej balíček, aby jsi neumřel hlady.
15. 11. 2008 | 18:55

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Samozřejmě, že naše názory jak na tuto věc, tak na desítky a stovky věcí budou diametrálně odlišné. Tohle je fakt marginalita - co moje další otázky? Ty myslím, že už důležité jsou - fakt si myslíte, že by tu komunisti mohli nastolit totalitní režim?
15. 11. 2008 | 18:56

Saliven napsal(a):

jarpor:
Nemohlo by se uskutečnit vůbec nic ani z hajlujících, ani z komunistů. Ale mám pocit, že o hajlicích hoších (mimochodem něktěří jsou nebo byli členy ODS)se tu nebavíme. Sežeňte důkazy k zákazu KSČM a já budu jen rád - zbavili bychom se konkurenta z levé strany spektra. :-)
15. 11. 2008 | 18:59

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Na provázanost s Ruskem má v současnej době větší vliv Klaus, kterej je brání kde může. Jinak pochybuju, že by radar měl na něco nějakej vliv. Dneska komunisti těží hlavně ze svou skupin lidí - ze starých struktur, které pozvolna vymýrají - těm se říkají ty hlouposti, co tu někdo kopíroval výše a pak z nespokojenců. A tato skupina zmizí, pokud komunisty pustíme k vládnutí, protože zmizí ten jedinej, kdo se ještě nenamočil.

Moje důvody pro spolupráci s komunisty na úrovni krajů jsou ale trochu jiného charakteru. Já v nich vidím menší schopnosti krást ze státního. Ve vládě nemají co dělat.
15. 11. 2008 | 19:03

Cicero napsal(a):

Pane Hořejší, souhlasím s Vámi v tom, že strašidlo komunismu, které dnes obchází českou kotlinou, má díry v prostěradle, a těmi jsou vidět příznivci a členové ODS. :-) Nesouhlasím naopak s tím, že by bylo dobré pustit komunisty do vlády. Sice si nemyslím, že by od nich hrozilo něco horšího než důsledná levicová politika, ale já u nás takovou politiku nechci, i kdyby to pomohlo zbavit se komunistů. KSČM jako strana vymírá a dá-li Bůh či jiné oblíbené božstvo, budeme za dvacet let řešit jiné strašáky.

Pane Stejskale, coby klasikovi se mi nad spojením "de jure" protáčejí pupillae. ;-) Ius, iuris, n., ablativ je iure. Nejsme barbaři, nýbrž civilizovaní občané. ;-) I když v USA (hej, pane profesore, něco pro vás!) nejenže píšou jus, ale vyslovují to stejně jako juice, takže ius naturale je u nich přirozená oranžáda (patrně ze stoprocentní pomerančové šťávy). O tempora, o mores.
15. 11. 2008 | 19:04

Saliven napsal(a):

omluva za hrubky..fuj.
15. 11. 2008 | 19:04

pgjed napsal(a):

Pokračování:

5.) "Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých cílů..." Když přehlédnu to že si v závěru textu sám odporujete, vysvětlete prosím, jaká je ta nová komunistická ideologie, která již není nebezpečná? A kdy se tak změnila? Já mám bláhově dodnes za to, že Komunistický Manifest, Kapitál a Stát a revoluce dodnes platí. A myslím že oni také! Tak co se změnilo? Myslíte že pár let půstu jim nepřidalo chuti? A kdyby jim to vyšlo, čím nás budou obšťastňovat? Jistě to máte důkladně promyšlené, když jste si tak skálopevně jistý!

6.) Myslím, ba co, vím, že Vaše snaga glorifikovat Gorbačova je naivní, nebo povrchní přehlížení reálné skutečnosti. Především, i kdyby se umírající mastodont nerozsypal pod rukama právě jemu, důvod k slavení by přišel tak, či tak a netrvalo by to příliš dlouho. Ostatně sám rád argumentujete, když nám vemlouváte, že za Husáka to již nebyla ta pravá totalita, že v další životnost režimu již nevěřili ani skalní komunisti.

Je naivní si myslet, že Gorbačov byl nějaký kultivovaný "demontér" bolševizmu v glazé rukavičkách! Naopak byl to korunní princ KGB, vybraný samotným Andropovem, jak známo. A k urychlení rozkladu přispěl poněkud mimoděk tím, že se pokusil restaurovat bolševizmus neslučitelnými prostředky, jako je pravda a glasnosť! Abychom si připoměli, jeho skutečný charakter, připomeňme si pár epizod:

- Černobyl a zatloukání na jeho příkaz, které stálo stovky lidí život a statisíce v celé evropě zdraví.
- Střílení do stávkujících v Kazachstánu. V Astaně mají ti mrtví obrovský pomník.
- Ostudná intrika vůči merovi Moskvy Jelcinovi, na poradě spřátelených stran, aby mohl říci takhle ne soudruzi, žádná demontáž socializmu!
- ...

Tedy žádný dobroděj. Jen poslední v řadě, kterému se to rozsypalo přes všechnu snahu. A který byl nucen ustupovat před plameny, které vyšlehly z dávno doutnajícího podkladu.

Vyznáváte se ze svého optimizmu a současně uvádíte přehršel výhrad. Já se obávám že o ty výhrady většině vůbec nejde. Problém je jinde. V neschopnosti samostatně a odpovědně žít a rozhodovat se se znalostí věcí. A taky v absenci prakticky jakékoliv morálky obecně. Kde pak brát zásady u některých politiků (i zde jsou paušelizace nefér), když jsou to ti nejdravější z dravých?

Pane profesore, když nemohu hnout s nějakým problémem, zkouším být ďáblovým advokátem věcí, které považuji za nesporné. Chcete-li, zkuste to se svými nevyvratitelnými jistotami a dejte vědět, jak to dopadlo.

Přeji pěkný večer.

P.G.
15. 11. 2008 | 19:04

PatientO.T. napsal(a):

2 Saliven: Nemyslím. Přesto nesouhlasím s jejich rehabilitací. Mám obavy (už jsme o nich spolu diskutovali), co bude muset ČSSD komunistům nabízet, aby svolili s vlastním následným odchodem na smetiště dějin (oni to nevědí, že se tam účastí na vládě přesunou?). No, a vy, jako socan, byste se možná mohl trochu obávat, aby vám komunisté nepřerostli přes hlavu a na to smetiště nepřesunuli oni vás, už to tady jednou bylo...

P.S.: Co může přinést karlovarskému kraji "politik" nalézající inspiraci u zakladatele Čeky mi není jasné. Zrovna tak nechápu, že jej kdokoli přijme do koalice. To se ovšem týká i ODS, která služeb dotyčného využívala na magistrátě KV...
15. 11. 2008 | 19:06

Saliven napsal(a):

pgjed:
Myslím, že pan profesor spatřuje význam Gorbačova spíš v tom, že dal od nás ruce pryč a tak umožnil sametovou revoluci. Bez povolení nebo vědomí Moskvy se u nás od roku 48 nestalo skoro nic.
15. 11. 2008 | 19:07

jarpor napsal(a):

Saliven

Nějak nechápu, proč ma policie "manévry" když se hajlovači sejdou a táhnou městem, když podle Vás : "Nemohlo by se uskutečnit vůbec nic ani z hajlujících, ani z komunistů."

Ano, moje replika nebyla o komunistech. Byla o podceňování zločinných ideologií se kterými svět již jisté hrůzné zkušenosti má.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 19:11

Saliven napsal(a):

PatientO.T.:
Samozřejmě, že se jich obávám, protože jejich zlegalizováním si můžeme přiživit konkurenta. Na druhou stranu jsem se potkal s informacemi, že prostě někteří lidé z ODS přes spřátelené podnikatele dojí stát co to jde. A to se mi hnusí mnohem víc než stávající KSČM (jiná varianta než ODS nebo KSČM u nás není). Jak již jsem psal výše - myslím, že komunisti voličům nemůžou nabídnotu nic dobrého mimo odpor prosti stávajícím politikům a až se zjistí, že nejsou o nic lepší, tak jim zbydou jen skalní, kterých je 70 tisíc a každý rok po tisících ubývají.
15. 11. 2008 | 19:12

Saliven napsal(a):

jarpor:
Je povinností policie konat, když se porušuje zákon. Co víc chcete? Presumpci viny? Nebo zakazovat a zavírat za domněnky? To chcete, vy liberál?
15. 11. 2008 | 19:13

Bessy napsal(a):

Je to divné, že kdokoliv chce nazvat komunisty neškodnými.Je divné, že se nenazývá zlo správnými výrazy,je divné, že lidé zapomínají,že komunismus zabil více lidí než fašismus. Je divné, že si lidé myslí,že název komunista si dali jen tak-že za tím nic není-že třeba mohou být zahrádkáři.
15. 11. 2008 | 19:15

Saliven napsal(a):

Bessy:
Takže se domníváte, že kolektivní vina je v pořádku? Nemyslíte, že by měli být stíháni konkrétně ti, kteří někomu ublížili? Proč nepozavírat milion bývalých členů KSČ? A nebo nebudem stíhat jen ty, kteří včas přeběhli jinam?
15. 11. 2008 | 19:17

Pavel Poštulka napsal(a):

No, vidím, že emoce planou a názory se jen hrnou. Ostatně jako vždy pod blogy p. prof. Já dodám jen krátký názor. Nebudu unavovat. Kdosi tady řekl, že komunisté vyvraždili půl planety a já dodávám, že spolu s fašisty stojí za největším utrpením a bezprávím, které kdy lidské dějiny poznaly. Nazvat se komunistou znamená dobrovolně nést označení vrahů, zlodějů a původců bolesti nepředstavitelného rozsahu. Volit komunisty a pozvat je k věcem veřejným je dobrovolná rezignace na tyto fakta...
15. 11. 2008 | 19:17

zdesta napsal(a):

Připusťme,v čistě teoretické rovině,že komunisté se stanou vládnoucí stranou ve státě.(což je hovadina)Vystoupí z EU z NATO všechno znárodní,do ústavy si opět zamontují své výsadní postavení,zavedou opět pionýry,svazáky, oplotí hranice,zruší internet,zavedou cenzuru,otevřou uranové doly,aby měli kam strkat odpůrce režimu.Státeček (záhumenek v Evropě) bude obklopen státy EU a NATA si bude hrát na spasitele proletariátu.S kým bude tento komunistický státeček spolupracovat a obchodovat.S Kubou a Severní Koreou? Jak dlouho by takový státeček asi existoval?(embargo a.t.p.)Půl roku? Tak tento scénář považuji za fantasmagorickou hovadinu.Pak se ovšem musím nutně ptát, v čem spočívá reálné nebezpečí,pokud se komunisté dostanou k moci.Vůbec jim nefandím, jen by mě zajímala uspokojivá odpověď a to bez ideolgických frází.
15. 11. 2008 | 19:18

Duroy napsal(a):

Ono se trošku zapomíná, že kraje jako takové pouze zvýšily byrokratický aparátv této maličké zemi. Prý zrušíme okresy, ano, to se povedlo, místo okresů máme pověřané obce a 2x více úředníků. Kompetencesepřenesly z ministerstev na kraje a co? No nic, na ministerstvech za těch 8 let lidí jen přibylo.
Politickobyrokratický aparát škrtí tuto zemi a vy řešité levé, či pravé kariéristy. Pan Havel v Lidových novinách je smutný z návratu komunistů, před volbou p. Klause bylo jednání představitelů ODS s komunisty v pořádku... Co mají pořád s těmi komunisty, když jim systémově 19 let vyhovovali? Dokonce proč ani komunistům tolik nevadí, že jim všichni nadávají?
Mám dojem, že tady s námi pánové Chrenek, Keller, Bakala a další hrají velice zajímavou hru, jejiž jsme nechtění účastníci.
Jak pravil, či napsal Adam Smith v bohatství národů, stát je zde od toho, aby zabránil několika málo jedincům ovládnout společnost.
15. 11. 2008 | 19:18

jarpor napsal(a):

Saliven

A kruh se uzavřel.

Nejprve reakce na citaci ze zákona ve stylu zákon - no a co ? To z Vašeho :
"Myslíte, že by něco z toho revolučního žvanění mohli v dnešní době skutečně uskutečnit?"

a teď - odkaz na zákon : "Je povinností policie konat, když se porušuje zákon. Co víc chcete?"

Na další debatu v kruhu fakt nemám chuť. Ani na pochopení zvrácené logiky : v krajích ano, ve vládě ne.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 19:22

Čochtan napsal(a):

PationtO.T. :"Myslíte, že by něco z toho revolučního žvanění mohli v dnešní době skutečně uskutečnit?"

Takhle hloupě se ptalo už mnoho lidí. Do února 1948. Pak jim sklapla čelist.
15. 11. 2008 | 19:24

Saliven napsal(a):

jarpor:
Znovu jste se předvedl jako brilantní vykladač a překrucovač slovíček. Jako vždy. Těším se až s vámi někdy bude debata založená na nějakém tom argumentu.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 19:25

Čochtan napsal(a):

Autore, lidmi, které výsledek voleb "velmi potěšil", mohu pouze opovrhovat. Stejně jako opovrhuji Paroubkem a jeho kolotočářskou bandou.
15. 11. 2008 | 19:27

Saliven napsal(a):

Čochtan:
Jste zřejmě velice demokraticky založen, když opovrhujete odlišným politickým názorem. Stejně to vnímali i komunisti a nacisti.
15. 11. 2008 | 19:28

jarpor napsal(a):

Saliven

Ještě, že Vás kopíruji.
Již mám zkušenosti s Vaší argumentací stran údajného překrucování.
Měl byste to co tvrdíte o mém překrucování doložit. Tak se do toho dejte.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 19:33

Bessy napsal(a):

Saliven-komunistická ideologie je ideologií totalitní- já nevím co si myslíte, že by komunisté chtěli jiného dělat-vždyť se k té ideologii pořád hlásí- já nevím, většina z lidí není ochotna třeba se rozdělit i v rodině a pak chce aby se všichni měli stejně a že se rozdělí se všemí lidmi/primitivně řečeno/. Jistě uznáte, že takto je to naprostotá ideologická blbost.Lidi by jste udržel na řetězu jen drezůrou a tvrdou kázní/tedy jako v kleci/.Já nevím, že je to nutné obhajovat po 40 letech totality-ale je to asi tím, že lidé doopravdy raději klec než svobodu/dá to míň nebo žádnou práci/.Jinak mi tedy třeba vysvětlete, proč si říkají komunisté a co si myslíte, že mají za progrma.
15. 11. 2008 | 19:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

zcela potvrzuji to, co rikate v prispevku 15.11.2008 18:24:22 - ano, mame se radi, neokopavame se, diskutujeme noblesne, nekdy dokonce latinsky...

Doufam, ze martinska husa byla dobra!

Ja si jdu dat jogurt.

Mohl bych jeste pozadat o laskavost (i vsechny ostatni diskutery) - mohl byste mi prosim prestat rikal "pane profesore" a radeji pouzivat proste "pane Horejsi"? Vite, my levicaci (dokonce i mirni levicaci) jsme takovi skromni rovnostari...

..
15. 11. 2008 | 19:34

Saliven napsal(a):

jarpor:
Je to prosté - z mojí jednoduché otázky vytvoříte můj názor a pak mi to omlátíte o hubu. Pokuste se být korektní a stavět na mých názorech a ne otázek, kterými zkoumám názory jiných diskutujících.
15. 11. 2008 | 19:37

RUMCAJS napsal(a):

Saliven:

Kolektivní vina ? Podívej se na to tak, jak to tady napsal pan Stejskal. Budeš stejně omlouvat fašisty ?
Stojíš za názorem profesora H.
že i fašisty je třeba nechat beze strachu vládnout ?

A že se nebude krást ? Děláš si srandu ? Vždyť nejvíc si nakradli socani.
15. 11. 2008 | 19:38

Bessy napsal(a):

ještě saliven-kolektivní vina- no spíš absolutní odsouzení komunismu- co udělal z lidí? Bezpáteřní , udavače,a nakonec- ano-kolektivní vina. Kdokoliv bbyl komunista,podílel se na prosazování či podporu.
15. 11. 2008 | 19:39

Neopřemyslovec napsal(a):

- Jsem bezvýhradným stoupencem standardní evropské demokracie, širokých občanských práv a svobod, občanské společnosti a sociálně-tržního ekonomického systému...
Každá moc potřebuje ke svému totalitnímu nebo demokratickému vládnutí straníky. Ti jsou z části nebezpeční sklonem ke zradě. Pan prof. nikdy takový nebyl a ani nebude. Pan prof. je něco jiného. Za každých okolností byl a bude k jakékoliv moci "loajalťák". Nyní je u moci Evropská demokracie. Není prosím na většího "loajalťáka" než pan prof. Hořejší. I v minulosti za moci komunistů nebylo většího "loajalťáka" než pan prof. Za další generaci určitě padne EU. Bude nahrazena . I k náhradě nebude většího "loajalťáka" než pan prof. Motto: Molekulární imunologisté raději tisíckrát štěknou, než-li by jednou kousli! Ví, že když nekousnou, tak ani je nikdo nekousné.
P.S. Pane prof. vy by jste se hodil do Polska. Co oni jen vynaloží energie zakopáváním svěcených lahví do rohů políček? Před desítkami let jsem takovou zakopanou láhev vyhrabal a nic nevoněla, nepáchla. Věřím, že se ve vodě určitě zjistí minimálně jeden atom s homeopatickou a s molekulárně imunologickou účinností.
15. 11. 2008 | 19:40

Saliven napsal(a):

Bessy:
Souhlasím s Vámi, že komunismus je totalitní ideologie. Ale chtějí komunisté opravdu komunismus? Podle mého ne, resp. ne ti, kteří mají na něco vliv. A jak jsem psal výše - komunisty volí chroničtí nespokojenci. Dokud se taky "nenamočí" tak je budou lidi volit dál a pořád si budou udržovat těch 10-15 procent.

Komunisté mají název komunisté kvůli spojením s minulostí to je jasné - hrají na ty nespokojence, kteří je volí protože "za socialismu bylo líp." Program komunisti závadný nemají, na to jsou moc opatrní.
Ono, kdyby je šlo zakázat, tak už jsou zakázaní.
15. 11. 2008 | 19:42

PatientO.T. napsal(a):

A proč nesmí být člověk organizovaným neonacistou, když nikomu neubližuje? To byste také dovedl vysvětlit, Salivene? A vyloučení kolektivní viny na své vysvětlení naroubujete?
15. 11. 2008 | 19:43

FK napsal(a):

Co mi vadí a co ne: vadí mi více ti komunisti, kteří jsou ve vysokých funkcích a dokonce to už ani nepíšou ve svých životopisech (jsou promne větším nebezpečím, než ti,co to přiznávají. Vadí mi agenti STB (příp. KGB) na stejně vysokých pozicích, kteří nejsou v seznamech (ti, co jsou v seznamech jsou už jen velmi málo použitelní). A vadí mi také neodsouzení zloději tamtéž. Ti totiž hodně napomohli tomu, že zprofanovali demokracii a v řadě případů i pravicové myšlenky. Výsledky na sebe nechaly čekat, ale jsou to třeba i výsledky současných voleb.
15. 11. 2008 | 19:44

petys napsal(a):

Dobry den pane profesore, dekuji za Vasi prednasku na biologickem ctvrtku, urcite si casem zapisu i Vas kurz, navic kdyz je imunologem i muj nejoblibenejsi pedagog doc. Cerny :). Vas blog jsem objevil zrovna ted a jsem rad, ze se mohu popitvat i ve vasich nazorech mimo vedu :)
15. 11. 2008 | 19:45

Marty napsal(a):

Komuniste jsou extremistickou pakazi a je vzdy velmi spantou vizitkou nejake politicke strany, pokud ji stoji korytka za spolupraci s nekym takovym.
15. 11. 2008 | 19:46

Zach napsal(a):

Pane Stejskale,ale já to celou dobu sleduji,jen do psaní je mi málokdy.To nakopnutí bylo jen velmi imaginární...
Husu zde nemají,ale již včera jsem zakoupil bednu velmi chutného tinta z oblasti Burgosu,moooc dobré:-).
15. 11. 2008 | 19:48

Marty napsal(a):

Saliven: KSCM voli kovani komuniste. Nespokojenci voli CSSD, ktera jim vzdy rada slibi modre z nebe. KSCM muze ucasti na realne moci jen ziskat.
15. 11. 2008 | 19:49

Tupelo napsal(a):

Salivene, jsem rad ze jste se po case objevil a opozdene gratuluji k vysledkum voleb, stejne jako profesora, tedy ehm. pana Horejsiho me potesily. Jen by me zajimalo, jak je mozne ze vubec nekde lezete do chomoutu s ODS (tusim ze Ol, Zlin, JM) - podle me to neni moc dobre. A za druhe, co me nastvalo je ze predseda preci jen posilhava po sefovani PS - cozpak v CSSD neni nikdo, kdo by ten pruhledny trik od ODS prohledl? A co se tyce KSCM, trocha konkurence neni nikdy naskodu, navic, souhlasim s tim co napsal p. Horejsi, myslim ze by sla francouzkou cestou. Takze z tohoto duvodu bych preferoval spolupraci s ni pred spolupraci s ODS i na nejvyssi urovni.
15. 11. 2008 | 19:49

Jan napsal(a):

4 Ladic a další vykladači práva.
Ačkoliv mám na tento večer naprosto jinou a určitě příjemnější náplň, přesto pár minut zcela bezplatné konzultace mě tak moc plán nenaruší.
Našel jste si zákon "o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu" a jeho překopírováním sem se snažíte vyvolat dojem, že je vám vše naprosto jasné a tudíž by to mohl pochopit i vzdělaný autor článku. Tento zákon je prosím o protiprávnosti REŽIMU a zakazuje používání jeho mocenských nástrojů. Nikde se nedočtete, že by zakazoval politickou stranu. Jestliže jste tedy takový zapálený bojovník, pak Vám nezbyde nic jiného, než si prostudovat jejich volební program, chodit na jejich mítinky a zadokumentovat, že přesně o takový režim oni usilují. Pouhé poukazování na to, že Vám je to naprosto jasné a že stoprocentně víte, že oni to tak chtěji, prostě nestačí. Takže i když se Vám to zdá nepochopitelné, v naší společnosti nastala situace, že většině lidem se pod vedením modrým směrem ODS daří špatně a to i přesto, že to nejsou žádné socky s nataženou rukou, ale řádně a poctivě pracují. Z toho důvodu dávají zcela demokraticky najevo, že než toto, co je zde nyní, pak raději menší zlo. A to je (ať se Vám to líbí nebo ne) pro nezanedbatelnou část populace i KSČM.
Přeji hezký večer
15. 11. 2008 | 19:51

grőssling napsal(a):

No bohužel jako vždycky to není o ideálech, ale o penězích, které jsou až na prvním místě.
Budu se opakovat, hejtmanství budou v příštích pěti letech rozdělovat 800 miliard Kč navíc mimořádných peněz z EU.
Hejtmani z ODS si ani den před volbami nepřipouštěli, že by mohli skončit, vždyť byli tak úspěšní a oblíbení.
Tak měli s klany lobistů a podnikatelskými skupinami připraveny akce jak s těmi penězi naložit. Napojené skupiny v tom viděli jednu z hlavních možností jak přežít příští dva roky krize.
A ono najednou přes noc je všechno jinak. Copak ti hejtmani ( ikdyž už určitě pobrali závdavky dopředu ) ale ti co byli natěšeni jsou teď vzteky bez sebe, tak proto teď ty akce v novinách.
Včera jsem viděl na silnici plakát jednoho neúspěšného uchazeče o křeslo senátora, prý "Svět se zbláznil 13:0". Ne Bernard a spol. se odtrhli od problémů obyčejných lidí.

Neváhám ani chvíli, že se bernardýni rychle vzpamatují a už leští kliky oranžovým šálám. Jenom to ponížení a v Jihlavě ty možné levárny chce kontrolovat rudokožec. No fakt se v jejich pojetí svět musel zbláznit. Ideje ? Ani náhodou. Prachy, prachy, prachy.
15. 11. 2008 | 19:53

jarpor napsal(a):

Saliven

Obhajujete neobhajitelné.

Pojďme k Vašim otázkám, které znovu zkopíruji :
"Myslíte, že by něco z toho revolučního žvanění mohli v dnešní době skutečně uskutečnit?"

Pokud je Váš názor (a odpověď) na tuto otázku ne nemohli, říkáte že sice zákon je, ale... co ?
Pokud ano mohli - to byste nepolemizoval s tím citovaným zákonem od Ladiče. Sázím 100 : 1 na Vaši odpověď : ne nemohli.

A druhá Vaše otázka :
"Je povinností policie konat, když se porušuje zákon. Co víc chcete?"

Tady předpokládám se stoprocentní jistotou Vaše ano, policie má konat. Takže se odkazujete na zákon.

Kruh se uzavřel. Opakuji.

Tak hoďte něco dalšího, kde jsem Vás "překroutil".
Chlap by řekl, sorry, nebo hodil ručník ...
Ale to byste tím chlapem asi nejprve musel být ... ne křiklounkem, který v úzkých obviňuje z překrucování.

Hezký den
15. 11. 2008 | 20:03

Marty napsal(a):

TUpelo: nebudte prehnane naivni. Funkce predsedy PS neni zadny trik od ODS. Proste prisla nabidka, na kterou Paroubek cekal.
15. 11. 2008 | 20:04

PatientO.T. napsal(a):

2 čochtan:
zmíněnou otázku jsem nikomu nepokládal, pouze jsem na ni odpověděl. Nezdůraznil jsem ovšem V DNEŠNÍ DOBĚ, to je chyba
15. 11. 2008 | 20:05

grőssling napsal(a):

Pan Stejskale, že Vy tajně píšete maďarskému PM projevy?
Přesně to co jste napsal 17:31 říkal dnes v Komárně.
15. 11. 2008 | 20:06

Nuba napsal(a):

Tupelo

Domnívám se, že nabídka funkce předsedy PS pro J. Paroubka byla motivována ze strany ODS naprosto pragmaticky. Mirek Topolánek se zalekl hrozící ostudy z nezvládnutí našeho předsednictví, proto najednou po dvou letech ta vstřícnost. Na tu funkci měl předseda soc. dem. dle výsledků voleb nárok a tehdy to nebyla ODS ochotna akceptovat. To až teď, když jim teče do bot. Tak už to bývá.
15. 11. 2008 | 20:11

Marty napsal(a):

Nuba: ODS se neboji ostudy z predsednictvi EU. U toho se ani moc zkazit neda. Topolankovi jde o preziti. Jestli chce zustat v cele ODS, musi byt predseda vicemene stabilni vlady. CSSD mu v tom muze velmi pomoci.
15. 11. 2008 | 20:15

jarda napsal(a):

Pane profesore, teda pardóóóóón, omlouvámm se, pane Hořejší, moc to nepřehánějte s tím jogurtem, aby se z Vás nestal anorektik, a za pár měsíců jste nám nezemřel na podvýživu! Vždyť by to byla škoda, kdyby zdejší blogy přišly o tak zdravě provokativního debatéra /zda by to byla škoda i pro českou a světovou vědu, si netroufám odhadnout, páč moje vědomosti o genetice končí tím, že mám někde v těle jakousi barevnou šroubovnici skrytou pod zřejmě vojenskou šifrou DNA/.
Tak tedy jen si dejte k večeři pořádný dlabanec, třeba oblíbené socdemácké jídlo - mísu jitrnic a tlačenky, zapitou džbánkem piva a rundou becherovek, a nebo, když jste tak velkým kamarádem s panem Stejskalem, tak ho požádejte, aby Vám příště, až zase půjde hodovat, schoval půlku tý vypečený sádelnatý husičky. Jemu dietka jen prospěje, a Vám zase třicet kilo navrch taky, jak můžu posoudit podle fotek, i podle Vaší vizáže v reálu...
S pozdravem Váš velký obdivovatel Jarda
15. 11. 2008 | 20:15

jarpor napsal(a):

Pane profesore Hořejší,

Vašemu přání o nepoužívání titulu nemohu vyhovět.
Rovnostářství není to, co obdivuji, zvláště takové vynucené rovnostářství - tedy tu podivnou Vámi naznačenou žádost, aby Vás "lid" vzal Vás, profesora, mezi sebe, Nebo abyste se mezi lid "dostal" a mohl deklarovat - vidíte, jsem jedním z Vás. Vyberte si, jak jste to myslel. Obojí zavání neupřímností - minimálně.
Nebo se snad za své vzdělání stydíte a proto ta žádost ?
Skoro mi to připadá, že se prostřednictvím té "žádosti" dovoláváte něčeho jiného ...

Musíte si zvyknout, že již jste vnímán. Tak, jak jste. S titulem i s názory, které právě pro ten titul, jsou ve světle zločinů komunistů nepochopitelné.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 20:15

Tupelo napsal(a):

Marty, trik to je, ODS nema co ztratit nebot funkce je stejne v rukou CSSD, do voleb neni tak daleko a pred nimi to ODS pouzije poukazem ze kdyz slo o funkce tak sla opozicnost stranou. Naopak pokud Paroubek odola, muze to pred volbami pouzit jako svou munici, se stejnou silou jen opacnym znamenkem, tedy jako sve plus.

Nuba, je to tak jak pisete, ale na ten zbyvajici cas do dalsich voleb to za to nestoji, zvlast pokud zapory prevazuji (aspon ja to celkove jako pozitivum nevidim). Podle me lepe nez aby se rozptyloval jako predseda PS by se mel Paroubek spis soustredit na to aby dovedl CSSD k co nejlepsim vysledkum.
15. 11. 2008 | 20:19

george napsal(a):

Nubo, no to tedy určitě ze strachu o krach vedení předsednictví. To nemůžete myslet vážně, že by všichni z ODS čekali na to, až se do toho vloží Paroubek, bez něhož by to asi nešlo. Nedělejte z něho poloboha, šlo pouze o to mu trošičku podkouřit a hle, už se chytil na funkci. Je zcela normální, aby opozice dala alespoň toho půl roku pokoj, ne proto, aby pomáhala (v čem ??).
15. 11. 2008 | 20:19

PatientO.T. napsal(a):

2 Saliven:
Vaše informace o členech ODS dojících stát nebudu komentovat ani bagatelisovat, nic konkrétního jste nenapsal.
Mohu vás ovšem ujistit, že na všech skandálech a tunelech v K.Varech a Karlovarském kraji se podílejí jak členové ODS, tak jejich KOALIČNÍ partneři, ach promiňte, z ČSSD. Já tedy nemám jediný důvod myslet si, že vláda ČSSD nám přinese něco jiného, než jsme zatím poznali. Jedině snad může dojít k určitému zdržení v procesu přisátí se na státní a evropské zdroje. To zdržení bude ovšem vyplývat pouze z nutného období adaptace nových papalášů nikoli ovšem z morální čistoty lidí z KSČ(M) a ČSSD.
15. 11. 2008 | 20:21

Zachy napsal(a):

Milý pane Hořejší,
V zásadě souhlasím s vašimi názory na levici jako takovou. Myslím že se příliš zaobíráte lidmi, kteří se vás snaží nakormidlovat do pozice nějakého bolševika. Ztotožňování levice a komunismu u nás bude asi dlouho na pořadu dne, a to především proto, že se to k diskreditaci levice velmi dobře hodí. Nemusíte sáhodlouze vysvětlovat, že jste pro sociální jistoty, nikoli však pro totalitní systém, ti kdo to nechápou, to pochopit jednoduše nechtějí.
15. 11. 2008 | 20:22

Marty napsal(a):

Tupelo: aby to byl trik, tak by tu muselo byt alespon male riziko, ze to nekomu nedojde. Toto je vsak kazdemu jasne. Ale mozna se Jirka slituje a necha Vlcka ve funkci, kdyz ma chudak tak vysokou hypoteku :)
15. 11. 2008 | 20:22

Karel napsal(a):

To Jan : naprostý souhlas.

Zdejší "pravice" prostě vládnutí chápe jako luxování veřejného majetku a systemovou korupci. Arogance, hloupost, nenažranost VĚTŠINOU komunistických spratků, dnes "pravičáků" vyhrotila společenské klíma.
Nemají co nabídnout, tedy kromě rozeštvávaní, ideologických frází.

No a aby odvedli pozornost od výše uvedeného bahna, tak křečovitě a uřvaně hrají tuto ojetou gramofonovou desku o strašidlu komunismu v zemi, která je pevně ukotvena v EU a NATO. V situaci, kdy poblíž neexistuje žádný komunistický hegemon. I když tito čeští chytráci si notně vypomáhají současným Ruskem. To se musí nechat.

Naštěstí současné volby, vy sprostí holenkové "antikomunistický", ukázali, že čím dál více lidí začíná používat vlastní rozum, a neskáče na špek té nechutné a účelové propagandě valící se z lokajského mainstreamu.

Nejlepší a opravdový antikomunismus, holenkové, je autentická, opravdová, zapadoevropsky civilizovaná, nezlodějská pravice.
To : Václav Hořejší

Nechápu proč pořád máte potřebu zdůrazňovat Vaší nekomusnistickou minulost. Mnozí z Vaši kritiků jsou překabátění offsprings z komunistických rodin, kteří o to více dnes vehementně vyřvávají pravicová dogmata, aby nikoho nenapadlo je spojovat s minulým režimem. Třeba zítra budou zase nosit čínsky střižená oboči. Vy chcete diskuzi, fakta, .... no obdivuji Vás za Vaši neúnavnost, kultivovanost a defakto zbytečně investovanou energii směrem, kde dopředu nemátu šanci. Protože se snažíte být objektivní, otevřený, přímý. Používáte jiné nástroje ke komunikace, než většina z Vámi oslovoné sorty novodobých a opožděných antikomunistů.
15. 11. 2008 | 20:23

pps napsal(a):

ad pgjed 18.26.31

Píšete:
„Nemohu si pomoci, ale těžko se najde něco absurdnějšího, než rozhodnutí voličů v těchto krajských volbách. Pokud mohu soudit dle krajů, které sleduji z blízka, odvedly od voličů vypoklonkované krajské koalice skutečně vynikající práci. V podmínkách, kdy jim po většinu volebního období téměř nepřátelsky naladěné socdem vlády házely klacky pod nohy, nedávaly peníze, zato v hojné míře byrokratický šikan. Připravily rozvojové plány dopravy, školství, životníhoprostředí, územního rozvoje, cestovního ruchu a začaly je realizovat. Vytvořily systémy finanční podpory v kultuře, sociální oblasti v neziskovkách, sportu, v rozvoji obcí.... Přinesly investice do dopravy, škol, výzkumu... Zavedly integrované dopravní systémy a integrované záchranné systémy. Postavily na nohy nemocnice a sociální ústavy, které jim stát předal zanedbané a zadlužené... Řada krajů vytvořila z rozpočtů, které jsou často směšné s porovnáním s rozpočty velkých měst až miliardové investiční fondy, aby mohly řešit i velké investice. Otevřely přístup k evropským penězům pro obce, školy, firmy, výzkum...

Vše bez skandálů, korupce, ve prospěch lidí v krajích.“

Dojemné. Nevím, z kterého jste kraje. Já ze Středočeského, neblahé paměti pana hejtmana Bendla.
Přijeďte se podívat na naše silnice, to je jedna z nejdůležitějších starostí kraje. Ale pozor na díry. Silnice na Kutnohorsku i jinde má propachtované firma ZKP Kladno, která vyhrála výběrové řízení na jejich údržbu. Čirou náhodou patří švagrovi pana Bendla. SÚS nesmí ani zlámaný patník objednat u kohokoliv jiného. Rád bych věděl, kolik za ty díry kraj panu švagrovi platí.

Integrovaný dopravní systém. Ve Středočeském kraji? Dělá ho pražský ROPID a kam ROPID nedosáhne, tam žádný není. Kraj se na nic nezmohl.

Postavily na nohy nemocnice? Středočeský kraj prodal všechny kromě pěti. Nikoliv nejvyšší nabídce a hodně pod odhadní cenou.

Rozpočet směšný v porovnání s rozpočtem velkých měst? Rozpočet kraje na rok 2008 je 17 635 937 tis. Kč, tedy 17 a půl miliardy. V porovnání s rozpočtem kterého města je směšný?

Byrokratické šikany? Víte, kolik papírů vyžaduje krajský úřad? A víte, že jen provoz krajského úřadu spolkne víc než půlmiliardu korun ročně?

A už jen jako třešničku na dortě, tu komunistickou: Prohlédněte si staré aktuality na webu středočeského krajského úřadu. První zpráva tam dnes zní takto:
„Hejtman Petr Bendl předal Medaili Středočeského kraje mistryni světa v minigolfu Olivii Prokopové. 7.11.2008 Třináctiletá mistryně světa v minigolfu Olivie Prokopová převzala ve čtvrtek 6. listopadu 2008 z rukou hejtmana Petra Bendla Medaili Středočeského kraje. Medaile Středočeského kraje byla předána mladé minigolfistce v salonku hejtmana, ve II. patře Krajského úřadu Středočeského kraje, Zborovská 11, Praha 5.“
A takové zprávy tvořily 80 % středočeských aktualit. „Hejtman Středočeského kraje ing. Petr Bendl ...“ (vždy zvýrazněno tučně) v nich stále něco předával, otevíral a oceňoval nebo někoho přijímal Tak to už jsme tady měli. „Generální tajemník UV KSČ a prezident republiky soudruh Gustáv Husák přijal odborářskou delegaci z Malgašské republiky a setrval s ní v delším přátelském rozhovoru.“
Divíte se, že lidé zase moc velký rozdíl mezi těmito dvěma papaláši nevidí?

PS Ne že bych si od pana Ratha sliboval něco moc jiného. Ale aspoň ty korupční nitky se trochu zpřetrhají, než zase narostou jinam.
15. 11. 2008 | 20:24

Zachy napsal(a):

Abych ale nebyl jen pozitivní, nemůžu úplně souhlasit s tím, že by :"S komunisty se nemluví" bylo tak úplně mimo mísu. Přeci jen, tato strana stále symbolicky něco představuje , a proto čistě z principu by se s nimi nemělo jednat tak, jako s každou jinou stranou.
15. 11. 2008 | 20:28

Jemnický napsal(a):

Vážený pane Hořejší,
druhdy profesorem titulovaný.
Když se někomu na fucáku vyrazí opar, tak mu zjevně polevil v ostražitosti imunitní systém. Když v demokratické zemi jakákoliv strana přitáhne do vlády komunisty nebo nácky, tak je její demokracie taky v pěkném srabu. Hle na rtíku naší paní politiky je opárek, jen aby se jí také pohlavíčko nezanítilo. Poslední z velkých soudruhů trpěli na lues.

Pořád si myslím, že jste to napsal jako ŽERT.

Váš Jemnický
15. 11. 2008 | 20:28

Tupelo napsal(a):

no JarPore ja nevim, zda se mi ze jste vzal zadost p. Horejsiho strasne vazne. Podle me slo spis o lehkou sebeironii levicovejsi casti politickeho spektra, ale budiz, treba se pletu. Pokud tedy zachovam stejnou vaznost jako Vy a usmivat se jen pod vousy, pak musim vyjadrit pochyby, ze by pomer v osloveni 'pane' a 'profesore' neco signalizoval. A pred kym taky, pred znamymi p. Horejsiho, casto z akademicke obce? Tady pred nami? Opravdu nevim, treba mi napovite. :)

Marty, trik je v cene, nedostane zdaleka tolik jako muze ztratit. Tedy on osobne by si zrejme polepsil (jak financne, tak na pocitu dulezitosti), ale CSSD by tim ztratila, podle meho. Lepsi pro nej i CSSD by tedy bylo lepsi pockat po volbach.
15. 11. 2008 | 20:28

Marty napsal(a):

Tupelo: to uz je na Jirkovi :) Ja jen narazel na to, ze jste se snazil navodit dojem, ze ODS usila na CSSD boudu. Ale kazdemu je jasne, o co tu jde.
15. 11. 2008 | 20:31

Tupelo napsal(a):

marty: sam jsem zvedav jak se k tomu postavi a pokud jo, jake budou duvudy (tedy krom tre hypoteky, tu bych jeste chapal ;), ostatne neni sam, tusim ze Mirek ma taky jednu, ovsem ten to s pomoci Melcaka a Pohanky vyhmat :))
15. 11. 2008 | 20:41

vaclavhorejsi napsal(a):

Jemnický:

Ujistuji vas, ze tento clanek myslim naprosto, ale skutecne naprosto vazne.

..
15. 11. 2008 | 20:42

Jemnický napsal(a):

Pane Hořejší,

ještě poslední komentář. Vy jste narozen ve vahách, zpřesním to, vy jste ve znamení analytických vah. Bojím se, že na tu levou misku vám padne tučný paroub a mazaný Filip, na tu pravou tlustý tlustý na tři prsty a další demokraté v modrém kabátci s červenou podšívkou. Jen aby si břity záhy neztupily vaše váhy. Tahle politická situace se vyvážit nedá.

Váš Jemnický
15. 11. 2008 | 20:47

jazve napsal(a):

V případě komunistů ve vládě hrozí nebezpečí které si všichni uvědomují,ale nikdo ho nevysloví.Toto nebezpečí je v tom že se může ukázat že komunisti vládnou lépe
15. 11. 2008 | 20:48

Al Jouda napsal(a):

Máme demokracii a tak všechny registrované politické strany jsou demokratické - včetně KSČM. Nechme tedy zástupce této strany, ať ukáží v krajských zastupitelstvích, co dokáží prosadit pro blaho lidu. Dokud nebude narušen princip svobodných voleb, tak se není čeho bát !
15. 11. 2008 | 20:49

Bessy napsal(a):

jazve- no jó, to musíte být v rauši,aby se vám líbilo vládnutí komunistů.Jinak každý takovýto názor jako váš mne naprosto děsí.
15. 11. 2008 | 20:53

jazve napsal(a):

Pro Bessy.Nikde jsem nepsal že by se mi líbilo vládnutí komunistů.Jen jsem napsal že nebezpečné je to že komunisté mohou být ve vládě a skandály se jim mohou stále vyhýbat.Protože komunisti jsou asi jediní kteří si je nemohou dovolit.Dovedete si například představit co by následovalo kdyby poslanec Morava byl poslancem za KSČM?
15. 11. 2008 | 21:03

Jemnický napsal(a):

Pane Václave Hořejší,

rozumím, ano, je to suprastrukturální humor, vhodný pro selektivní zkoumání emocionální a inteligenční složky psychických struktur voličstva. Mistrovské. V jedné scifi používali mimozemšťané vtip jako metodu zkoumání lidské psychiky.

Jen aby váš článek, probůh, nepochopili ostatní doslovně, to by vám zase láli do profesorů, učenců a levičáků.

Váš Jemnický
15. 11. 2008 | 21:05

vlk napsal(a):

Pane profesore Hořejší

díky za blog. Vystihnul jste přesně i moje pocity. Podepíši každé slovo z tohoto blogu.

Ale přiznám s e, že mi věru není po chuti, když vidím jak do rad krajů vstupují figury typu tajemníka OV KSČ, pravovníka KV KSČ a podobně. Tohle je trochu moc i na mne. Neměl ybch žádný problém s tím, pokdu by do funkcí za postbolševika nastupovali lidé typu zdejšího bloggera Dolejše. O jehož kvalifikovanosti a nespojitosti s předchozím systémem / v míře nikoliv větší než Dlouhý, Kočárník, Dyba,Tlustý a řada soc dem ministrů a bafuňářů/ netřeba pochybovat. ale typy, které jsou v radě v Ostravě nebo Varech, tak to opravdu nejsem schopen strávit. Naštěstí s e mne to netýká přímo. Jinak bych měl problé s tím, jak jsem naložil s e svým hlasem.
A nechápu postbolševika, že tyhle lidi do rad vůbec vysílá. Nedá s e to označit jinak, než zaslepená nabobská hloupost.
15. 11. 2008 | 21:10

Ikena napsal(a):

Pane Jarpore,
i zde vedete velmi neferovou diskuzi ze svymi oponenty. Na blogu pana Havla jsem napsal podstatu vasich klicek. I v mem pripade jste nedavno prekroutil ma fakta, tak jako to predvadite u Salivena.
A jen pro zajimavost, pan Bendl se v male obci u Kladna dostavil na zasedani zastupitelstva obce a urovnaval spor jeho kamarada s obci. V tom spolku nekolika starostu za ODS byl taky reditel financniho uradu.Taky bych chtel mit spolecnost s reditelem meho FU.Obec se postavila na zadni a co se nestalo. K nekterym zastupitelum zcela nahodou dorazila kontrola FU. Spor se tykal lukrativnich pozemku.
A za vsim je jako vzdy stavebnictvi. Jen je zvlastni kolik komancu na Kladensku preskocilo do ODS.
15. 11. 2008 | 21:13

Bessy napsal(a):

Jazve- no jó- takovej poslanec Morava nemá žádný vliv na jakékoliv dění- to bylo jenom takové "Bleskové extempore".Víte- skandály byly a budou. Mne více zajímá vývoj-budoucnost- ne jen chvilka, ale důsledek.U komunistů je to spíše- být chvíli hodnej a pak zatnout drápky....Prostě ne- komunisti měli být zakázáni již v roce 1989-jednou provždy nazvat zlo zlem- Nebo jak se vypořádat s tím,že politická strana se zločineckou minulostí může dále prosperovat?Je to proti jakékoliv logice.
15. 11. 2008 | 21:21

vlk napsal(a):

stejskalovi

je mi líto ,ale váš příměr s Maďarskem sedí k původnímu článku pana profesor a hořejšího asi jako krávě sedlo. a tojsme velmi eufemistický.

Ze zcela jednoduchého důvodu. Z madarských gard se klidně mohou zrodit nové Šípové kříže.Fašisté s e kldině mohou v budoucnu kdekoliv ,nejen v Ma´darsku, chopit moci. Pokdu jim demokracie nebud e klást velmi aktivní odpor. A pokud bud e dělat naprosto fatální trapné chyby. Napříkald v imigrační politice nebo v šíření falešného humanismu.

Ale naprosto není možný návrat militantního bolševismu.

Vysvětlým proč. Jde o ekonomickou základnu. Zatímco pravicový radikalismus staví důsledně svoji činnost na současném hospodářském systému a jen si jej modifikuje podle svých potřeb, bolševik k pevnému a dlouhodobému etablování potřebuje svůj vlastní hsopodářský systém. Potřebuje totálně znárodnita zespolečenštit. Nic takového není mmožné. není to možné znovu. Pokud nenastane nějaká nová dějinná katastrofa o jejímž rozměru nemáme tušení. tak jako v roc e 1900neměli sebemenší tušení o katastrofě jménem 1.ww.
A bolševik mohl fungovat nejen proto, že někd e totálně znárodnil, ale proto, že si vytvořil svoji valstní světovou hospodářskou soustavu. S dostatečně velkým vnitřním trhem a dostatečnými surovinovými zdroji. Tohle je neobnovitelné. Není možné znárodnit garážistovi rumcajsovi jeho garáž, aniž byste znárodnil Škodu MB. Pokdubyste toudělal, tak národní hospodářství je do půl roku vyřízené. Totálně.
Globalizace tomu stoprocentně brání.
Ale globalizac e naprosot nebud e bránit nástupu pravicových diktatur. Ty totiž ve svém důsledku globalizaci centralizací politické moci ještě posílí.

Takže znovu - ta vaše alegorie je dokonale mimo. Jen slovní cvičení.Nic víc. Je mi líto.
15. 11. 2008 | 21:23

jarpor napsal(a):

Ikena

Něco by to chtělo ... sdělit, v čem je dle Vás "velmi neférová diskuse", kterou vedu s oponenty.

Děkuji předem. A k Bendlovi ? Nevím, jen doufám, že jste to neadresoval mě.

Překroutil jsem i Vás ? Všechny "překrucuji", no mám tu sílu nebo máte slabé argumenty či nejasná vyjádření ?
Rád si si o tom s Vámi popovídám, když mi oživíte paměť. Nějak mi nenaskakuje ani téma, kterého by se naše diskuse týkala. Jste to Vy, co jste psal že mne nelze uchopit ? To není ale problém můj, nýbrž asi Váš.
Tupelo

Když se "laškuje" kolem zločinů komunismu, obyvkle zvážním. I teď to byl ten případ. Textem autora.

Hezký večer
15. 11. 2008 | 21:28

Petr z Tábora napsal(a):

Dobrý večer pane Hořejší. Myslím, že jako demokraté musíme uznávat výsledky voleb a právo každé politické strany na účast ve vládě - tedy i komunistů ať na krajích nebo centrálně. Ostatně lidé mají takové vlády jaké si zaslouží....
Co je pro mě neuvěřitelné, že tvrdíte, že komunisté nejsou nebezpeční a svá hesla hlásají "jen jako". Komunisté své cíle mysleli vždy vážně a pozůstalí po obětech komunismu by mohli dodat "smrtelně vážně". Mimochodem, informujte se v literatuře, pokud Vám to neřekli rodiče, pod jakými hesly vyhráli komunisté poválečné volby a co pak zavedli - přesně dle své ideologie. Nemohu věřit, že inteligentní člověk sbírající životní zkušenosti po druhou polovinu 20.století by si mohl něco takového myslet a dělat se tak naivním. Chápu, že jako příznivec sociální demokracie, která spolupracuje s komunisty, cítíte potřebu zlehčovat nebezpečnost komunistické ideologie. Vždy je třeba hledat poučení v dějinách - zatím vždy na tu spolupráci sociální demokracie doplatila.
15. 11. 2008 | 21:39

Selen napsal(a):

Trochu jiný názor na podobné téma http://tydlitatova.blog.idn...
15. 11. 2008 | 21:45

Prorok napsal(a):

Teda pane Stejskale,
teprve nyní jsem četl Vaši transformaci stran, ale opravdu jste se vyznamenal. Vy už opravdu rozumíte ale opravdu všemu. To je teda opravdu blábol. Opravdu jste z těch komunistů tak vyděšenej?? Tak proč nevyjmenujete všechny, kteří vstoupili do ODS a dodnes nám vládnou?? Bylo jich tenkrát přes dva miliony!!!!!!!!
Kam se poděli?????
Začněte třeba soudruhem Topolánkem, no, nebojte se ..........
15. 11. 2008 | 21:49

Vilém napsal(a):

Účast neofašistů v italské vládě ukázala, že i strany tohoto původu jsou plně legitimní součástí politického spektra a jako takové by rozhodně neměly být paušálně odsuzovány, i když samozřejmě nemusí každému připadat atraktivní. Ale přednější je požadavek, aby se politické soutěže mohly účastnit všechny strany, pokud přímo neodporují ústavnímu pořádku.
Pokud jde o dnešní KSČM, stanovisko pana Hořejšího je politováníhodné a rozporné.

Sice mu komunisté nevadí, ale bylo by nejlepší je zničit spoluúčastí na levicové politice nepopulárních reforem levicové ČSSD, abychom byli konečně normální. Vysvětlení těchto úděsných přemetů je však jednoduché. Pan profesor má ČSSD v takové oblibě, že jí odpustí i spojenectví s komunistickou kobrou, a protože ví, že ČSSD dávno není levicová, doufá, že by to KSČM rozložilo.
15. 11. 2008 | 21:52

Admirál napsal(a):

Ze sledování historie vyplývá, že totalitární sklony mají silné, vlivné skupiny s přístupem k mocenským prostředkům, které se buďto obávají ztráty moci, nebo naopak se chystají moc převzít a chtějí si pojistit její trvalost.

KSČ tady není z definice na "forhotě." Je třeba se rozhlédnout, kdo by výše uvedené atributy splňoval a dát si pozor.
15. 11. 2008 | 21:53

pro petra táborského napsal(a):

Mne tohle přijde od VH dost výstižné :
"Dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů ale stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989."
To že v hodnocení nromalizace nejsou tak otevření jako k hodnocení normalizace je fakt, stejně jako že v KSČM přežívá stalinská diaspora.
Ale to je tak všechno - žádná Moskva v zádech, žádné šiky v ulicích. kauzy jako KSM či Vondruška odráží jen část reality KSČM a neadekvátně ho zkreslují.
Myslím, že pravý extrém (národní odpor, Dlěnická strana) je daleko nebezpečnější.
15. 11. 2008 | 21:55

Pumprlidentlich napsal(a):

Vždyť to byl krásný socialismus. Hořejší mohl v klidu cestovat, kde chtěl a studovat, co chtěl. Morální autorita, čestný vědec, bojovník proti okupantům z USA to musí vědět nejlépe.

Škoda, že se nepochlubil svým statečným bojem proti ruským raketám. Možná zrovna chyběl. Nebo trafika byla možná nejistá.

Hlavně, že se něco napsalo a těm, kterým socialismus chybí, protože jinak se nemohou realizovat, udělal Hořejší opět radost.
15. 11. 2008 | 21:59

Gerd napsal(a):

Admirále,
tipuji na ODS, kde je také spousta bývalých komunistů. A překvapivě tam nalezli ti bez svědomí a s proklatě ostrými lokty. Mnozí z čelných politiků ODS vlastnili stranickou legitimaci. Z jejich úst je varování před komunistickým nebezpečím dost značným výsměchem soudnosti občanů.
Další stranou s nezanedbatelným podílem bývalých straníků KSČ je ČSSD. I tady je bývalých náhleprozřivších komunistů dost a dost.
A poslední komunisté jsou v dnešní KSČM. Ty máme alespoň pod dohledem a označkované stranickou legitimací.
Jak se máme ale ochránit před bývalými komunisty, kteří nám vládnou nalezli už dnes?
15. 11. 2008 | 22:05

Zach napsal(a):

Proroku:
proč jen ODS, co orange tsunami?
Mám dojem,že tam je těch komárů 20 až 30 milionů,nebo víc???
15. 11. 2008 | 22:07

Ikena napsal(a):

Bessy,
v mnohem bych souhlasil, ale neni.
Pokud si pamatuji, tak prvnim zajmem pana V.H. bylo nechat se zvolit prezidentem CSSR. Coz se stalo volbou komunistu. Vse to zaridil pan Calfa. Od te doby uplynulo 19 let a po celou dobu byla KSCM brana jako jedna z politickych stran. Panove Ruml, Benda,Devaty a vsichni ti disidenti, mohli preci neco podniknout proti komancum, ale stalo se neco, podnikli neco? A proc nic? Vime neco o disentu a kolik toho prozradily materialy STB, rekl bych ze nic.
Vzdyt totac byl podporovan soudy, prokuraturou,armadou a policii. Nedavno jsem cetl, ze velici general na prehlidce vystudoval VS v SSSR? Nebo Nacelnik GS je odchovancem totalitni vojenske skoly a navic vsichni byli cleny KSC. Skvele, bajecne, KSCM vadi, ale v armade je to snad karierni prednost.
Zde lustrace neplati, ale u policie ano a nejen tam. Fakticky divny. A vite proc? General Vacek byl preci ministrem obrany za V.H.v r. 1990
a zaridil, aby se veskere cistky armade vyhnuly.

Dnes je nedemokraticke uvazovat o zakazu a hledat po prohranych volbach pro pravici nejake dodatecne dukazy pro zakaz. Mate zaruku, ze zitra nebo pozitri nekdo nezakaze jakoukoliv jinou stranu treba levicovou, jak by si to zde mnozi prali.

Ale podstata je v tom, ze po sametu nekteri novi urednici vyhaneli dost zhusta komance ze vsech mist, odbornost se neuznavala.A nyni se jim treba nekteri vrati, jako jejich sefove. To musi byt hodne krute.
Proc tak Bendl poukazuje stale na personalni cistky, ktere mohou na jeho byvalem urade nastat. Strach, strach a strach..

Tak abychom Bendlovi pomohli a potazmo pravici, zakazeme KSCM, zelene mame jako "becko" a lidovci vymrou, nebo se dobrovolne spoji. Socani, ty koupime nebo pujdou brucet.
A kdo bude pro LS, ten bude politicky nespolehlivy, je nutne kolem nej mit osoby pracujici ve prospech BIS, nebo-li fizly.
Skvele to vyhlidky pro nasi demokracii. Zacinam hledat kufry. A po precteni prispevku Pocestneho, zacinam uz balit, nerad bych mel vytetovany cislo.
Navic jsem vcera slysel od Sevcika z LI, ze v USA byl socialismus a Sarcozy ma blizko ke komancum a navic radar neni v zajmu Evropy. Tak kam se schovat??
15. 11. 2008 | 22:13

taky plátce napsal(a):

....soudruhu profesore začínám mít pocit, že jste zralej na svěrací kazajku...věnujte se radši vědě a ty Vaše vyblitky na radar a na komunisty si vnucujte manželce...jste stejný exot, jako Paroubek...i když jste vědec
15. 11. 2008 | 22:18

Marty napsal(a):

Tupelo: nedivil bych se, kdyby to Jirka vzal. Pripadne svoje konkurenty dosadil do kraju a ohrozit ho v pozici predsedy CSSD ted muze jiz jen Sobotka. Ten by ale sel do kofrontace asi jen v pripade, kdyby mel za zadkem drtivou vetsinu CSSD. Muze si ted dovolit vzit funkci a hrat si na konstruktivni opozici. V zajetych kolejich kritizovani vlady se dojede k regulernim parlamentnim volbam, kde CSSD opet rozjdede svuj predvolebni populisticky kolotoc a po zkusenostech z krajskych voleb je docela mozne, ze mu to vyjde. Bude predseda vlady, ve strane bude klid a opet bude na vyslunni.
15. 11. 2008 | 22:23

Ikena napsal(a):

Omluva,
vypadlo mi sluvko,
v mnohem bych souhlasil,ale neni dnes jiz nelze vylucovat z politicke hry.
15. 11. 2008 | 22:26

PatientO.T. napsal(a):

"Proroku," dím, "mene tekel, ať jsi pták anebo z pekel,
synu podsvětí, a přece proroku, pojď hádat mně -
statečně, byť opuštěný žiji zaklet v této zemi,
dům mám hrůzou obklíčený, zda tvá věštba uhádne,
zdali najdu balzám v smrti, zda tvá věštba uhádne" -
havran dí: "Už víckrát ne."
15. 11. 2008 | 22:28

Zach napsal(a):

Pane vlku,to vaše vysvětlým proč mi otevřelo oči,že vy si z nás děláte kozy???
Četl jsem od vás příspěveček(ne zrovna kratičký),kde nebyl jediný překlep,doprčic a já byl na Vás pořád nasrzlobennej.
15. 11. 2008 | 22:28

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane pofesore,
toto téma jsme dříve diskutovali mockrát a nadto Vás skvěle doplnil přítel vlk ve své odpovědi panu Stejskalovi.
Takže snad jen na doplnění.
Zcela správně píšete, že KSČM je v té optimální pozici: Do všeho může kecat, na komunální úrovni leccos ovlivnit a sbírá body jako jediná strana, která stojí mimo a nemůže se do ničeho namočit. Naši ideoví bojovníci nechápou jednu věc, zdá se. Lenin nebo Hitler se mohou dnes vrátit - reálně ! - pouze v případě hluboké celosvětové krize. Pak tomu žádné zákazy a honění papírových strašáků nezabrání. Jediným lékem proti jejich návratu je fungující právní, stabilní, sociální stát.
Teoretický komunismus nemůže nikdy zaniknout právě tak jako křesťanství, mluvil jsem o tom podrobněji mnohokrát. Záleží jen na tom, jakou dostane šanci.
Pokud jde o část ke státnímu svátku: Tady to tak růžové zdaleka nevidím, ale nebudu to pitvat. Především proto, že nemáme vlastní finanční a ekonomickou základnu - prakticky dnes vůbec. Jak poznamenal přítel vlk, stačilo by, kdyby Němci zabalili škodovku a stát jde do kolen.
Nechávám stranou skutečnost, že když uděláme medián příjmů, tak zjistíte, že ta dolní polovina je na tom materiálně hůře než v reálsocialismu, což je po dvaceti letech poněkud tristní. Pokud vezmu zde v severních Čechách poměr zdejších mezd vs. našich sousedů v SRN, tak mi stále vychází často větší nepoměr, než v dobách (velmi často zde nemá kvalifikovaná síla asi deset tisíc čistého)protektorátu.
Ostatní stránky nebudu analyzovat (prostituce, narkomanie, korupce atd.).

Pokud jde o M. Gorbačova ... u nás nejsme schopni ani vzdát hold milionům ruských obětí, kterým vděčíme za to, že zde dnes jsme. Takže nějaký Gorbačov ...
Pokud jde o závěrečnou část: Z mého pohledu lze stalinismus srovnat s fašismem, s nacismem však nikoliv. Uvedl jsem před časem osudy potomků prarodičů mé bývalé ženy vs. osudy příbuzných mého přítele, který je částečný Žid. Další dodatky snad nejsou nutné.

Pokud můj pohled působí poněkud disharmonicky - vzhledem k zářným zítřkům, vykonané práci, na níž mohou být naši představitelé právem hrdi či bagatelizuji smrtelné nebezpečí rudého ďábla KSČM, tak je mi to líto. Ale znáte mě ... :-).
15. 11. 2008 | 22:35

Ladin napsal(a):

Vážený pane profesore, opravdu netuším co Vás mohlo na výsledku voleb potěšit. I když se mi na jazyk dere, že teda asi budete velkým příznivcem jisté strany. Mně výsledek voleb spíš vyděsil, ta zmanipulovanost českého národa je děsivá. Můj předpoklad, že český národ žijící již 20 let v demokracii, v možnosti říct si svůj názor, projevit svou svobodnou vůli a taky svoji inteligenci, že pochopí proč jde k volbám do krajských zastupitelstev, že jde o představitele výkonné moci, kteří nejvíce ovlivní jeho a nejbližší okolí přehlédnou jako širé lány a mávnou rukou nad pány Paroubky a Topolánky, nad pány ve vířivkách a pány pořádající přehonosné pohřby a vyberou z lidí na kandidátních listinách ty slušné, zodpovědné a chytré, kteří povedou kraj, který je jejich domovem k lepším zítřkům.Místo toho se chovali jako stádo, a opravdu mi tyto volby připomněli volby kandidátů Národní fronty. Ještě že ta armáda už není co bývala a k volbám se nedostavily celé pluky pořadovým krokem za zvuků kapel. Ano jsem zděšen výsledky voleb, ale taky je třeba říct, že někteří budoucí hejtmani až tak neposlouchají svého vůdce a paktují se s nepřítelem. Nejvíce je mi líto mých spoluobčanů ve Středočeském kraji. Pane profesore, ne všichni jsou dobří a hodní, v tomto světě jsou i zlý. Doufám, že český národ procitne dřív, než se ocitneme na okraji. Jinak nám už pak pomůžou jenom blaničtí rytíři, ale aby je mněl taky kdo vzbudit.
15. 11. 2008 | 22:39

vlk napsal(a):

Zachu

bohužel nikoliv.
A bez překlepu napíši skutečně jen hodně dlouhý příspěvek...-))

protože se mi nevejde do okna. Když je delší než 5000 znaků. Musím jej zkopírovat do s chránky. šoupnout do wordu: A tam mi ty překlepy všechny vyjedou červeně. Tak je opravím. Když píši na živo, přímo do okna, jako teď, tak to prostě bez překlepu není. Štve mne to.

Pozorovatel

asi bud e nejlepší , když zase půjdete něco někam pozorovat. Třeba tam, kam chcete kopnout profeora Hořejšího.
15. 11. 2008 | 22:49

Neopřemyslovec napsal(a):

Velmi hezké je vaše přání, aby se oslovovalo jen pane/paní. Dovoluji si tvrdit, že 80% zde diskutujícím má vysokoškolské vzdělání. Ani jeden z nich ho nepoužívá. Proč. Je to jasné. Okamžitě by bylo použité k napadání. (inženýrku zmlkni, doktůrku ty jsi..., apod.) Jistě někteří mají titul z totality (VUML...). Myslíte-li to upřímně, potom nereagujte na oslovení s titulem.
15. 11. 2008 | 23:03

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, s veškerou úctou ke všem mediánům příjmů a dolním polovinám, tuto primitivní otázku, už jste někdy viděli ty plné vozíky vypečených rohlíčků, klobásek, bůčku, piva a rozmanitých barevných kořalek a ucpaná parkoviště před rozmanitými kaufdvorky. Že by těch pár zbohatlíků a tzv. tunelářů nevědělo roupama, co by ??? I socekouš Havel najednou přiznává, že se pravděpodobně máme asi nejlíp za poledních stotisíc let. A opravdu kdyby nebylo těch desítek let komuny, tak jsme se asi nemuseli brodit znovu blátem ranného kapitalismu. Byli bychom mezi nejlepšími státy na světě a sockomoušské vzdechy by pravděpodobně nikoho nezajímaly...amen.
15. 11. 2008 | 23:06

hakarel napsal(a):

Aleši Jakeši,
okopíroval jsem celé vaše sdělení, abych nic nezkreslil

Aleš Jakeš napsal(a):
Rusko vyhrožuje odvetou na americký radarový systém rozmístěním systému raket, které by ho měly v případě vojenského konfliktu s evropskými státy nebo USA /šílená myšlenka/ zneškodnit. Proč neodpoví vybudováním vlastního radaru nebo několika radarů? Vzpomínám na na moji vojenskou přípravu a majora Vaněčka, našeho instruktora:"Naše socialistická armáda je samozřejmě obranná, ale jak pravil klasik, nejlepší obranou je útok, proto si probereme rotu v útoku."
14.11.2008 20:40:21

AJ vysvětlete
jak jste přišel
na to, že se jedná o US obrannouiniciativu ve prospěch evropských států pro případ
konflitu s Ruskem?
Velmi mne zajímá váš názor, proč se systém nemá budovat jako systém NATO. A to jednak proč ho USA nechtějí budovat jako systém NATO,ale i proč se ostatní členové NATO nepřipojí.
Vysvětlete proč se dokonce
prezident Sarkozy přiklání na stranu Ruska?

Dále mne zajímá, jak a podle čeho členíte zbraně a radary na útočné a obranné.

A ještě vysvětlete, k čemu a proti komu má Rusko budovat radary?
15. 11. 2008 | 23:06

Jemnický napsal(a):

Pane Hochmanne, děláme si o vás starost, ozvěte se. K článku se navyjadřujte, jen dejte vědět, že jste v pořádku.

Jemnický
15. 11. 2008 | 23:10

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Je vidět, že podobně jako vlk či pan Hořejší /bývalý pan profesor :-)/ používáte zdravý rozum. Jen s jednou věcí bych zásadně nesouhlasil, a sice s vaším tvrzením, že nový Hitler přijde jen tehdy, pokud vznikne nějaká velká a osudová světová krize. Jsem přesvědčen, že nový Hitler, pokud tedy někdy přijde, přije tehdy, až se zase narodí podobný génius, jako byl AH. Samozřejmě nejsem jeho obdivovatel, jen vycházím z empirických dat. V roce 1923, kdy provedl neúspěšný pokud o převrat, byla v Německu ještě mnohem horší ekonomická situace, než o deset roků později, kdy se stal kancléřem! On byl zkrátka člověkem zcela mimořádných schopností, a hlavně se dovedl učit ze svých chyb, takže už je neopakoval, a namísto divokýho převratu vsadil na vytrvalou mnohaletou práci v parlamentu,kterým samozřejmě hluboce opovrhoval, a výsledek se díky jeho famózní intuici a psychologické virtuozitě dostavil.
15. 11. 2008 | 23:15

zdesta napsal(a):

Tady se hodně argumentuje na ideologické bázi,emotivně a hypoteticky.Představa návratu totalitního režimu jak ho známe z 50 let je nesmyslná.Stačí si uvědomit jak se Evropa a celý svět změnil za posledních 20let.Nejen technicky, ale společensky i politicky.Jsou tu nové vazby,vztahy,seskupení a.t.p.Historické zkušenosti? Vratí se snad římskokatolická církev k upalování čarodejnic? Já bych opravdu rád věděl jáké reálné nebezpečí hrozí, pokud se komunisté dostanou k moci. Čistě ze zvědavosti,protože toto téma je častým předmětem různých úvah, které probíráme s přáteli u kafíčka, nebo u piva.Snad se něco dovím.
15. 11. 2008 | 23:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane vlku,

to jsem rád, že ten můj příměr nesedí. Někdy (v intelektuálně slabších chvílích) mne napadá, jestli třeba extrémní levice a extrémní pravice jsou opravdu na opačných stranách politického spektra. Jestli třeba spíše nejsou velmi blízko sebe (čili nejednalo by se o v tomto případě o výseč politických orientací, ale o kružnici. V její spodní polovině jsou extremisté všeho druhu, v horní pak demokracie). Nicméně teď už jsem daleko klidnější ;-)

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 23:19

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý výkřik ("Vás a levici kopnout do prde.e"), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 11. 2008 | 23:22

jojo napsal(a):

Nechte kevicaka mluvit nechte ho blogovta, on s epostupne odkope sam. To je pripad Horejsiho, mozna sikovneho molekularniho genetika, ale hloupeho cloveka co se sam v jednom clanku bekolikrat vyvraci, co pouziva bezobsazna klise.
15. 11. 2008 | 23:24

Ikena napsal(a):

Je to stale dokola,
copak je volic vul, tedy ten volic, ktery nevolil ODS.
Staci jen slyset vyroky pana Cikrta,jeho aroganci urednicka MZ. A co kdyz promluvi se velkovezir nad zdravotnictvim, co slovo to perla. Tak ten volic se nasnupne a na just da hlas proti. A ten prostrednicek asi taky pomohl. Ano byla to narodni fronta, proti aroganci, fintam z 90.let ala privatizace a nesplnenym slibum volicum. Kdoavse svadi na zmanipulovane stado, tak se seredne myli a nechce videt prave duvody nespokojenosti volicu. Volic pozna, kdo jej houpe a s tim uz se musi pocitat.
Proc asi propadli ve volbach Zeleni, Lidovci a v pravicove Praze Mejstrik nebo Kocab.
A po tomto tydnu [Klaus v Irsku,
Sarkozy versus radar, Klaus a jeho komentare na setkani G20, Bemum atak na Topolanka a Julinek versus koalice] budou tyto udalosti pro ODS tezka kava.

Volic bude pozorovat a ocekavat smysluplna jednani, ale je toho ODS schopna?
Proto budeme mit zastupny problem, zda-li nahodou nasi komanci nechystaji svetovou revoluci. Ze je to blbost, staci si vzpomenout, kdo vytahl pred volbami Kunderovu kartu.
15. 11. 2008 | 23:24

stejskal napsal(a):

Pane Boleslave,

husa byla skvělá, díky (ale je mi trochu těžko, asi jsem málo zapíjel tím svatomartinským ;-)

Pane Cicero, nikde jsem - vyjma doslovných citací (Ctrl+C, Ctrl+V) - "de jure" nepoužil. Též se mi to moc nelíbí ;-)

Pane grősslingu,

já nic nikomu nepíšu, jen opisuji ;-)

Libor Stejskal
15. 11. 2008 | 23:29

Ivan Hochmann napsal(a):

No dobře pane Jemnický.

Považuji za zbytečné uvádět páně profesorovy jedovatiny a úmyslné demagogie,cílené si protiřečící jakobypravdy na pravou míru,či oponovat.
Pan profesor zjevně surfuje na citech a emocích tzv."osmašedesátníků" ,starší gardy "obrodářů",a celé té plejády lidí,kterým komunistická svinstva nevadili,neboť se na nich přímo,či nepřímo podíleli.

Všechny ty litanie,které v tomto blogu"uvádí",uvedl již 100x před tím.Zpočátku jsem se pouze divil,co vše může vyplodit za hovadiny studovaná hlava,které je bližší levičácká proklamace a stranické přívrženectví než zdravý rozum.

Kdybych se měl vyjádřit ke všem sprosťárnám uvedeným v tomto blogu,tak by mě mohlo klepnout.
Všimněte si jak jeho zviditelňování a obhajoba komunistických bestií a rusáckých imperiálních manýrů graduje s politickým klimatem v této zemi.

Co k tomu říci? jednoznačně:

"Táhněte se svým Pražským jarem,Gorbačovem,s rusáky a celou tou komunistickou stranou....TAM"!

Nazdar.Ivan.
15. 11. 2008 | 23:44

vlk napsal(a):

Stejskalovi
s tou kružnicí nemám problém. Ale o tom to není. Je to o nutných podmínkách pro převzetí moci levou nebo pravou extrémní úchylkou.
A ty jsou pro tu levou nesplnitelné.žádné zvlášť náročné intelektuáln cvičení k tomu není třeba.
15. 11. 2008 | 23:44

Zach napsal(a):

Vlku:
to nic,jen jsem to zkusil,stejně,bez rozdílných názorů(myslím ted' diametrálně rozdílných názorů),by to zde nebylo ono. A to prosím píši jen velmi nemnoho,mnohem raději se bavím,nebo nasírzlobuji jinými myšlenkami,včetně těch Vašich,ale moc mi to pomáhá přežít ta nekončná odloučení od domova a mě blízkých.
15. 11. 2008 | 23:44

Marty napsal(a):

Ikena: neskutecne precenujete prumerneho volice. Volici se neodvratili od ODS. CSSD ziskala na zruseni poplatku a podobne populisticke sliby spoustu volicu, kteri normalne k volbam nechodi. Ano, bohuzel tak hloupy je prumerny volic. Nejake vystaveni uctu soucasne vlade je spise Vasim zboznym pranim. Prumerneho volice nezajima nejaka arogance politiku, jeho zajima, co mu kdo da a o co ho pripadne pripravi.
15. 11. 2008 | 23:48

vlk napsal(a):

Zach

bingo. Kdyby to t ady bylo souhlasné, nejspíš byh to okamžitě zabalil. Nebyla by to zábava.

Takže - zdravím tam do dálky.

Když si odmyslím mouchu, mohu konstatovat jeden dost zásadní závěr - že lidé, kteří píší jako vy, z dálek, mají vesměs co říci, jsou daleko méně ideologičtí o to víc e věcní.A jejichnicky patří ke zdejší elitě. dle mých měřítek.
Takže - nechť s e vám tu líbí.
15. 11. 2008 | 23:50

Jemnický napsal(a):

Pane Vlku,
Pár poznámek k vašemu komentáři na adresu pana Stejskala.
„je mi líto ,ale váš příměr s Maďarskem sedí k původnímu článku pana profesor a hořejšího asi jako krávě sedlo. a tojsme velmi eufemistický.“ Chybný plural majestatum, vlastní jména píšeme s velkým počátečním písmenem.
To sedlo by k vám sedlo.
Pustil jste se do pana Stejskala s převahou experta na globální ekonomiku. Mně připadala substituce názvů politických subjektů velmi trefná. Nevidím nepřekonatelný val mezi socialismem a národním socialismem. Váš ekonomicko-politický rozbor je trochu bez fantazie. Je zcela nepodstatné, zda výrobní prostředky vlastní totalitní stát (lid není právnická osoba), čili politická strana (komunismus), nebo jednotlivci se svolením a garancí strany (nacismus).

„Ale naprosto není možný návrat militantního bolševismu“.

Nic není nemožné, Today, Tomorrow, Toyota!
Bolševici, pane Vlk, neodešli, nevypařili se, jsou tady s námi a Karel Čapek se o komunismu vyjádřil naprosto jasně. Komunismus je vada charakteru.
„Takže znovu - ta vaše alegorie je dokonale mimo. Jen slovní cvičení. Nic víc. Je mi líto.“
To platí pro váš příspěvek.
V dokonalé ústě se znamenám,
Jemnický
15. 11. 2008 | 23:51

jarda napsal(a):

Ivan Hochmann:
Tak podívejme se, holoubkovi vadí "ruské imperiální a bestiální ambice"!!! A co americké imperiální a bestiální ambice, ty ti hochu nevadí? To ti vážně nevadí, že Američané vyvraždili ve Vietnamu tři miliony neviných lidí?! Jestli ne, pak je zbytečné dále s tebou diskutovat...
15. 11. 2008 | 23:52

jarpor napsal(a):

Ikena

V mnohém se s Vámi dá souhlasit, v mnohém je to na polemiku.

Nicméně trochu legračně mi vyznívá Váš názor vyjádřený :
"Proto budeme mit zastupny problem, zda-li nahodou nasi komanci nechystaji svetovou revoluci."
Soudím, že tím, kdo nastoluje zástupný problém, míníte ODS.

Takvý vývod pod blogem autora, jehož častým motem je právě toto, obhajoba "komančů" ( Vaším výrazem ), to opravdu "sedí".
Nebo, že byste podezíral pana profesora z členství v ODS ?

Hezký večer
15. 11. 2008 | 23:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Ne pane Jemnický,

nenapsal to jako žert.Potřeboval by za tento sviňký blog jednu zleva i koneckonců zprava.K tomu, co si tentokrát dovolil je možné říci jedno.

Brzo to přežene a bude mít na krku žalobu pro porušování trestního zákona o Zákazu propagace komunismu a nacismu.

Ivan.
15. 11. 2008 | 23:57

Marty napsal(a):

vlk: 3. rise stala na tom, ze stat ovladal vsechny velke podniky v zemi. Nad obycejnym clovekem zase drzel kontrolu pomoci tajne policie. Jednalo se o "castecne znarodneni", ale defakto mel stat totalni kontrolu nad vsim. Podle Vasi argumentace byl tudzi nebyl mozny ani ten nacismus. Navic mam takovy dojem, ze intelktualni vybava nacku je opravdu bidna anarozdil od komunistu na sve strane nemaji prilis myslitelu.

Pokusy o komunismus v praxi muzeme sledovat v J Americe. Nacismus v praxi na takove urovni neni (alespon o nem nevim).
16. 11. 2008 | 00:00

IronNick napsal(a):

Pane Hořejší, píšete:

"Ještě trapnější mi připadají propagandistické snahy vydávat dnešní Rusko za cosi téměř stejného jako tehdejší komunistický SSSR, za onu zahraniční velmocenskou oporu českých i jiných komunistů. Je to nesmysl stejného kalibru jako ona pověstná hrozba íránských balistických raket s atomovými hlavicemi."

- Jistě, Irán přece vlastními raketovými testy jasně prokázal, že jeho balistické rakety zatím doletí jenom do Rumunska. A protože navíc opakovaně ústy svého prezidenta prohlásil, že by rád vymazal vymazal z mapy jen Izrael, a že jeho nukleární program je výhradně mírový, je ta "pověstná hrozba" opravdu očividný nesmysl ;-)

- A tím, že Rusko nelze ani omylem srovnávat se SSSR byste možná Putina a Medveděva dost urazil. Ti dva se totiž v poslední době snaží dělat i nemožné, aby tak Rusko zase navenek vypadalo...

"Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989, do jejich novin stále píší lidé jako pověstný J.Kojzar, a to je jistě odpudivé."

- Ano, to je od těch jinak celkem příjemných lidiček fakt ošklivé! :) Kdyby se podobně pozitivně přihlásili k německému experimentu z let 1933-45, už by asi psali motáky z Mírova... Ale to přece nelze srovnávat, že, komunisti to přece na rozdíl od nacistů mysleli fajnově a moc lidí u toho ani nezabili (dohromady ne víc než pár desítek miliónů...).

"Ale k tomu poslednímu bodu snad až symbolicky přišla právě teď dobrá zpráva – Evropská unie dala ústy francouzského prezidenta jasně najevo, že projekt brdského radaru a raketové základny v Polsku nepodporuje. Myslím, že pánové Schwarzenberg, Vondra, Topolánek a Bursík by z toho měli vyvodit nějakou osobní zodpovědnost..."

- Nechvalte dne před večerem. Nechcete raději počkat, co bude EU ústy Topolánka prohlašovat po Novém roce? :)

Zdravím Vás!
16. 11. 2008 | 00:01

Jemnický napsal(a):

Pane Hochmanne,
jsem rád, že jste zdráv a dobré mysli. Stále si myslím, že pan Hořejší žertuje, on mě ujišťuje, že ne, tak si myslím, že ano.

Jemnický
16. 11. 2008 | 00:03

Ivan Hochmann napsal(a):

To Jarda:

Komu míníš tykat blbečku?

Tady máte vážení tu svoji levou pakáž.
S nimi má člověk diskutovat?

Jen ať přicmrndují s Vlkem a ostatními intelekty,je radost se na ně dívat.

Ivan.
16. 11. 2008 | 00:04

stejskal napsal(a):

Pane vlku,

ty ekonomické podmínky jsou dle mého názoru toliko jedním z mnoha možných spouštěcích mechnismů.

Hnacím motorem extremismu všeho druhu je frustrace (ať už způsobena objektivními příčinami či neschopností vyrovnat se sám se sebou). A je prakticky jedno, jestli vyznavači extremního řešení zrovna inklinují k bolševismu či k nacismu (pozor, neplést s komunimem a fašismem, i.e. Kautským a raným Mussolinim na straně jedné resp. Leninem a Hitlerem na straně druhé, nicméně logická vyústění raných stádií jsou nasnadě, radikalizace).

Čili ekonomika může podle mne stát na začátku (ale nemusí) a je cílem (vždy). Nicméně mezi těmito dvěma póly je ještě spoustu prostoru. Jakmile do něj extremismus vstoupí a začne sílit (získávat lidi), je zpravidla jen velmi těžko zadržitelný. Respektive už se to párkrát nepovedlo.

A jen tak na okraj: jistá strana se stále nepokrytě hlásí k odkazu leninismu, nikoliv ke Kautskému (čili nerevolučnímu přechodu ke komunismu;-) Je to stejné, jako kdyby se řekněme část německé parlamentní pravice hlásila k nacismu (možná bez Hitlera a některých jeho excesů).

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 00:10

jarda napsal(a):

Ivan Hochmann:
No vida, argumenty ti rychle došly, co? Ale marně se snažíš utíkat od amerických zverstev ve Vietnamu. Však i ten Mc Cain projel prezidentský volby proto, že chválil americký řádění v této maličké zemi...
16. 11. 2008 | 00:10

Marty napsal(a):

jarda: civilni obeti valky ve Vietnamu byly 2 miliony. A slusnou cast z nich ma na triku S Vietnam podporovany mimojine SSSR. Ale to asi v Halo novinach nepsali. Stejne jako nepsali o zverstvech pachanych Vietcongem.
16. 11. 2008 | 00:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Jemnický nešaškujte !

Toto není na legraci.Už jsem zde vícekrát napsal o odpovědnosti levičáckých intelektuálů za nástup Hitlera,za Stalinské hrůzy,za naplánovanou okupaci v r.1968.Díky takovým mrchám se scestným uvažování zemřely miliony nevinných lidí.........

Apropó,dnes jsem slyšel v televizních novinách pana Václava Havla,kterak přirovnává součesného francouzského presidenta k Dalladierovi.Ještě se možná dočkáme VĚCÍ !!!!

Ivan.
16. 11. 2008 | 00:13

Dallas napsal(a):

Pouze vyjadruji svuj nazor a chci sdelit,ze to co predvedla CSSD v Karlovarskem kraji a Ostravskem kraji, tak z toho je mi na zvraceni. Jake kreatury vytahla zpatky do krajskych vlad to snad neni ani mozny. Ja doufam,ze i mezi volici CSSD jich je vetsina,ktera snad toto nevolila a ze diky tomuto rozhodnuti ztrati spoustu volicu pro parlamentni volby v r.2010. Drzim palce p.Hochmannovi,Jarporovi a dalsim kteri maji nervy na diskuze pod takovym hnojem jako je autoruv blog a na demagogii soudruhu Salivena a dalsich.
16. 11. 2008 | 00:14

vlk napsal(a):

stejskalovi

oyml.Prostě pravý bolševik nemůže existovat a zavést svůj systém, aniž by všechno neznárodnil a nezavedl tvrdé centralizované hospodářství. Což prostě dnes není možné. Ne ve střední Evropě. Ne v době globalizace. Takže vyznavač si může vykřikovat co chce, ale tím končí. Jinak je tomu u pravice. TA nepotřebuje fatální změnu ekonomického systému.
takže levicový extremismus prostě skončí v autu. Bez světové socialistické soustavy, svého trhu , je jen iluzí. I kdyby naši post bolševici vyhráli příští volby a měli 90% všech hlasů,nemohli by dělat žádnou příliš jinou politiku než současné vlády. Protože jinak by s e dostali do totální ekonomické izolac e do půl roku by bylo ekonomicky hotovo. Jen by mi ,jistě hodně progresivně zvedli daně a odvody. Vám ovšem také. A je úplně jedno jestli s e inspirují Státem a revolucí nebo renegátem Kautsým. Mein kampf je ovšem zcela jiná káva.
A k acismu v jeho očištěné podobě se hlasí hnutí právě zesnulého velkého Rakušana.A NPD,pokud vím, už je také v některých zemských parlamentem.
Ale prostě vezměte na vědomí, že levicový extremismus nemá šanci získat svou ekonomickou bázi. Už nikdy. Na orzdíl od toho pravicového.
16. 11. 2008 | 00:21

Jemnický napsal(a):

Jarda

Malý, milý Jardo, uvaž si rudý šátek, navštiv síň revolučních tradic, s ododlaným výrazem pionýra pohleď na zapadající slunce, tam, kde tvé dnes bude až zítra. Pak si zkus navlíknout hnědé kraťásky s laclem, vem si bubínek nebo píšťalu a pěkně si zamašíruj. Bubnuj a bubnuj a bubnuj. Najednou přestaneš a v hlavě se ti rozsvítí a staneš se občanem. OBČANEM.

Zatím tedy bubnuj a salutuj. Neboj se, ono to musí přijít.
Také se podívej do zrcadla historie. Pravá ručička je v zrcadle levá a naopak. To je panečku něco, viď kluku.

Jemnický
16. 11. 2008 | 00:23

Ikena napsal(a):

Pane Jarpore,
nebudeme se prit o to, ze v ODS existuje skupina funkcionaru, ktera ma velmi blizke vztahy na Urad dokumentace zlocinu... A tento urad, jako by nahodou vzdy neco vytahne, viz Kundera.
Predtim tuto roli sehral Kubice. Takze co nejvice pomuze ODS pri jejich potizich s Julinkem, LS a radarem? Samozrejme straseni komancema. Nezlobte se, ale vzdy mobilizovala ODS,urcite si pamatujete. Pan Horejsi svym blogem trochu zamaval byckovi cervenym hadrem a testoval reakce. Z nekterych nazoru je zrejme, ze strach nahaneji a nekteri by hned zakazovali.K tomu uradu a pseudohistorikum v nem, jakmile nekdo zacne selektovat fakta a prikraslovat svymi dovetky, ze by to takhle urcite bylo...., tak to uz jsem jednou zazil.Zas mladi fanatici, kterym je vse jasne a chteli by ovlivnovat politicke deni. Ale jak rika rabin: "vse je jinak".
16. 11. 2008 | 00:25

stejskal napsal(a):

Jenomže extremista nepřemýšlí pragmaticky, pane vlku.

Jemu nejde o to, jestli je mezinárodně izolován či nikoliv. On chce naplňovat své vize (pár takových naplňovačů, a nejen posedlých marxismem ještě po světě řádí. A řádit bude asi pořád, i když v různých obměnách).

Ale v zásadě máte pravdu, bolševický převrat s největší pravděpodobností nehrozí. Mne spíš překvapuje, že lidem nevadí dávat protestní hlasy partaji, která se v plné míře nezřekla otřesného dědictví minulosti a zločinecké ideologie (myslím marxismus-leninismus).

To je to, co ve mně budí obavy. Jak lehce jsou lidé náchylní k inklinaci k podobným věcem. A to prakticky ihned poté, co získají pocit, že něco (někdo) nefunguje podle jejich představ. Ne zlepšit fungování toho, co fungovat může, ale spoléhat na radikální či utopická řešení. Prostě jednoduchá, prvoplánová inklinace k extremismu a populismu.

Ale nejsem naivní, vím, že to tak je a bude vždy. Jen mne z toho trochu mrazí. JInak vcelku nic.

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 00:30

jarda napsal(a):

Jemnický:
Rudý šátek doma nemám, tak mi když tak pošlete ten Váš, co jste nosil za minulého režimu. Díky předem
16. 11. 2008 | 00:32

vlk napsal(a):

Jemnický

zkuste příště místo dojmologie to, čemu s e říká fakta.
Hodí se to. V diskusi se to skutečně hodí. A je to i zvykem.
Já s e bolševika začnu bát. Al e až bud e mít zase možnost uvést do bojového stavu Střední skupinu vojsk. Jinak je to pro mne folklorní spolek tlachalů, kteří si radikálním řečněním a připomínáním starých časů zajišťují výnosné a pohodlné bidlo. protože ve víře pení soudruzi a soudružky to mají rádi a pořád jich je ještě dost a dojdou stále ještě do volební místnosti.
Marty
blábolíte . Jako ostatně vždycky.
Nevšiml jsem si že by rodina Krupp nebo Thyssen přišla za nacirežimuo svoje majetky. Nevšiml jsme si, ež by s e s akciemi německých podniků přestalo obhodovat na mezinárodních burzách. Nevšiml jsem si, že by byly znárodněny německé banky. Nevšiml jsem si, že by nebylo možné vNěmecku soukromě investovat zahraničními investory.
to částečné znárodnění jistě dokážete odpovídající řadou zákonů. Tedy pokud vynecháte zákony mající rasový podtext a zákony po zahájení války. Teřba mi doložíte , jak byly vyvlastněny americké podíly v IG Farben.
Ivane

máš zase koukám , svůj den. Řekni Hochmanové ať ti vaří lehčí stravu, že máš potom divoké sny.
Zdravím:A dej si nějakou žaludeční hořkou. Ať přijdeš na jiné myšlenky.
16. 11. 2008 | 00:34

stejskal napsal(a):

No nic, už půjdu spát.

Díky všem za zajímavou diskusi.

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 00:35

jarda napsal(a):

Pane Stejskale,
proč Vás to děsí, když nevěříte v bolševický převrat? To si teda trochu odporujete.
16. 11. 2008 | 00:37

Dallas napsal(a):

Omlouvam se s.Salivenovi,melo byt "pritel" Saliven..Ne tedy muj pritel,ale podle vyjadreni,ze radeji s komunisty,kteri jsou cisti,nez s ODS na ktere "neco vi" tak myslim,ze tyto dve strany stejne za nedlouho splinou v jednu a bude to soudruh..
16. 11. 2008 | 00:39

Marty napsal(a):

vlk: zase nectete pozorne. Znarodneni bylo v uvozovkach. Psal jsem o kontrole. A tu 3. rise mela absolutni. Ne nadarmo se o tehdejsich nemeckych podnikatelich mluvilo jako o pouhych urednicich. Nad svymi podniky nemeli kontrolu (tu prevzal stat). Hitler je vsak nechal v jejich zlate kleci. Dokud mu neprekazeli, nechal je byt. Vysledek tak pro ne byl jen o trochu lepsi nez za komunismu. Nez o necem zacnete psat, tak si o tom neco zjistete. Nebudete ze sebe tak casto delat hlupaka.
16. 11. 2008 | 00:42

Ivan Hochmann napsal(a):

Abych přišel na jiné myšlenky musel by vypít tak leda dvoje balení ikeny. A navíc bych nesměl pročítat s takovým zaujetím Tvoje bláboly.Ivan.
16. 11. 2008 | 00:43

Jemnický napsal(a):

Hochmann
Poslušně hlásím pane Hochmanne, že nešaškuji, ale vlídně a přívětivě komunikuji se svými blízkými, ač mnohdy názorově vzdálenými spoluobčany. Národ musíte milovat, i kdyby vás to mělo stát život. Jak dojemný je ten návrat ztracených soudruhů synů do lůna naší demokracie. Pan profesor je z toho úplně naměkko, jiní to vidí tvrdě natvrdo. Zeptám se na to pana Švejka.

Jemnický
16. 11. 2008 | 00:43

vlk napsal(a):

Stejskalovi

že to fanatikovi nevadí, dokud je v opsicije logické. NA to nemusí být ani fanatik. Stačí si vzpomenout na nulovou toleranci ODS v A ta už byla v parlamentu. A dnes je ochotna dát Paroubkovi sněmovnu. Kterou mu vysmívaně neala po volbách. Takhle nějak uvažuje laciný fanatik z ulice. Al e tak jako ODS dohnala realita, dohnala by i toho jednoduchého blba.

A co se týče toho výprasku vlády ve volbách? trochu to se svými pocity exaltujete. Komunardi dostali procentně asi tolik, co vždycky. Jen se stalo , že ODs dostala děsivě napráskáno, sinic e , po zásluze, zcela propadli. A výprask dostali, také po zásluze, i černí. Volič volil protestně. al e nevolil komouše.
A voliči s e nedivte. Volič má na s vé naprosté znechucení plné právo.
Kradou všichni. Arogantní jsou všichni. Zkorumpovaní jsou také všichni.
Nejsem žádný fanatik. Mylsím si, že volby 06 byly z podstaty věci a problémy k řešení o velké koale.Ale když vidím, jak s e rodí teď koaly s ODS v krajích, tak tohle mi skutečně hlava logicky nebere.
Nebre mi naprostézneužití mandátu voličů ze strany soc dem, kteří s e vyjádřili jasně. Nebere mi ale ani naprostou a trapnou rezignaci i takových lidí jako Zahradník na nějaké principy. Výměnou za to, že zůstanou u koryt.Nechápu haška, že se spojí s někým jako Venclík.Pokud v tom není geniální mat na pět tahů dopředu pro lidovce. tedy jejich definitivn vyřazení z celostátní olitiky tím, že s e stanou neviditelnými v jejich jihomoravské baště.
16. 11. 2008 | 00:44

Dallas napsal(a):

splynou,omluva..
16. 11. 2008 | 00:47

Karel Mueller napsal(a):

jarda:
To je zajímavé, co píšete. Lze to říct i jinak: Mimořádná situace je nutnou, nikoliv postačující podmínkou pro nástup extremismu.
Situace v Německu byla na začátku 20. let jiná než 10 let později. Za to dobu získal Hitler podporu řady klíčových hráčů a politických i ekonomických sil. Goering (armáda), Papen (hospodářské kruhy), Hindenburg (president). Bez nich by se k moci nikdy nedostal.
Německo by nejspíš bylo fašistické i bez Hitlera se silně nacistickými prvky. Ale dějiny by vypadaly určitě jinak.
16. 11. 2008 | 00:48

Ares napsal(a):

Jistě komunismus byl diktatura a měli bychom se postarat, aby se nevrátila. Stejně tak jsou ale komunisti dobrý strašák, kterého ODS využívá, aby získala moc. Takže zřejmě by bylo vhodné více přemýšlet, jestli ti, co upozorňují na hrozbu ze strany KSČM, to míní jako upřímné varování nebo jen jako prostředek jak získat moc, očernit oponenta nebo zakrýt vlastní chyby. To že někdo prohlásí, že komunismus je zlo, ještě neznamená, že on je dobro. To že někdo prohlásí, že komunisti dříve kradli, neznamená, že on nekrade teď.

Opravdu si někdo myslí, že pro běžného politika je větší motivací ochrana státu před znovuzavedením komunistického režimu, než jeho vlastní koryto? Že bývalým hejtmanům (a spol.) vádí víc to, že se na kraje dostanou komunisti, než to, že se tam už nedostanou oni?

Vlk: Domnívám se, že si trochu pletete pojmy. Souhlasím s vámi, že není reálné, aby tu v současné situaci začal někdo znárodňovat a podobně a vrátil se komunismus ve své původní podobě. Vaše pojetí nacismu ovšem chybí některé jeho hlavní prvky. Vy ho vykládáte, jako by šlo pouze o nějaké společensko-ekonomické uspořádání, jehož hlavním problémem by byl vztah státu k soukromému majetku. Ve skutečnosti ale pro nacismus byly významnější idea nadřazené rasy, vyhlazování židů, apod. Režim, který by postavil koncentráky a chtěl vyhladit Romy, by měl ve střední Evropě stejnou životnost jako ten, který by chtěl znárodnit majetek nadnárodních firem. Tzn. krátkou.
16. 11. 2008 | 00:49

vlk napsal(a):

Marty

četl jsem pozorně. Tu vaši dojmologii jsme nepřehlédl. Je to faktech. jako obyčejn , máte jen řeči.Jste jako obyčejně - jen velký žvanil.

nějak mi uniká, proč němečtí podnikatelé ve volební kampani tvrdě podporovali Hitlera. finančně, technicky. Nemuseli.

nějak jste mi zapomněl odpovědět na krácení práv zahraničních majitelů a investorů. A řadu dalších věcí. prostě hrajem zas e tradiční z vaší strany Marty classic.
A jistě , bylo to jen o trochu lepší než za komoušů. Tak málo, že řad a německých průmyslníků dostala flastr a ne malý, v Norimberku.... Za aktivní podporu.
16. 11. 2008 | 00:50

Ikena napsal(a):

Zdravim pana Hochmanna,
jsem potesen, ze venujete Vas drahoceny cas me malickosti, tedy mim nevhodnym prispevkum.
Jinak setrvaly stav.
16. 11. 2008 | 00:52

vlk napsal(a):

Ares

nerozumíme si. Já nepochybuji o škodlivosti nacismu! Ani omylem!

Já jen zkouším srovnávat pravicový a levicový extremismus na reálnost návratu. A tvrdím nic víc qa nic míň, že bolševik s e prostě vrátit nemůže. Nácek ano. protože nemusí totálně předělávat hospodářský systém . Současný mu naprosto vyhovuje. Což je nutná podmínka.
16. 11. 2008 | 00:53

Jemnický napsal(a):

Vlk

Nerozumím, jaká fakta, levá, pravá, přední, zadní. Okomentoval jsem váš příspěvek a upozornil na jistou nekonsistenci vašeho ekonomicko-politického rozboru a na gramatické nepřesnosti. Obdivuji vaše faktografické znalosti, ale někdy se mi zdá, že nevíte co s nimi. Já také ne.

Váš,
Jemnický
16. 11. 2008 | 00:55

vlk napsal(a):

Ivane

s tou okenou byhc tonedělal. Já vím, že potřebuješ něco modrého, ale takhle to zas nepřeháněj. A zejtra ať ti maminka udělá krupicovou kaši. A uvaří lipovej čaj.
A že bysme někd y skákli na pivo? když budeš hodnej.
16. 11. 2008 | 00:55

jarpor napsal(a):

Ikena

Vaši repliku bych označil jako posedlost Odéeskou.
Ještě že tu je. O kom byste psal, koho byste viděl v pozadí všeho dění, kdyby tu nebyla.

Vaše konspirace "beru na vědomí". Nevidím to tak.

Hezký večer
16. 11. 2008 | 00:55

vlk napsal(a):

Jemnický

překlepy bohužel ke mně patří. Nevyhovuje li vám moje názorová konzistence, je to jako s těmi překlepy. Život není, co byste chtěl,a le to co máte. A v diskusi je to nemlich stejné.
Klaním se.
16. 11. 2008 | 00:57

Marty napsal(a):

vlk: a Vy ta fakta tradicne neznate.

Hitler predstavoval alternativu proti strachu z komunismu. Podnikatele v nem videli dobrou sanci, jak s komunisty zatocit a ochranit tak svuj majetek. Navic je Hitler nechal v dojmu, ze jim po volbach pujde na ruku. Samozrejme se krute spletli a vysledek vsichni zname.

Prava zahranicnich majitelu kracena byla, ale Hitler se jakoby chtel domluvit. Do jiste doby byl navic pomerne vazenym zakaznikem jinych statu (napr. USA), takze se vuci jeho chovani vne Nemecka privirala ocka.

V Normberku byly flastry, protoze velkopodnikatel byl dobry obetni beranek (lidi to radi vidi). Navic rada z nich skutecne aktivne s Hitlerem kolaborovala, coz neni nic prekvapiveho. Bud si zit pohodlne a nebo riskovat znelibeni a rychly konec. Spousta lidi uprednostni prvni variantu.

Ja samozrejme vim, ze jste hnup, ktery si mysli, ze vsemu rozumi a pritom ma o spouste veci pouze velmi povrchni znalosti. Ale Vase snaha o nejake Marty classic jsou skutecne hloupe i na Vase pomery
16. 11. 2008 | 01:02

tata napsal(a):

pane Jarpor A RUMCAJS

Každý isme přesvědčeni o také pravdě,kdo má pravdu nevím.Já sem nevěřící nepokřtěn,přitom náboženství jako takové uznávám,na druhou stranu ve jménu boha se děli zločiny jako ve jménu rudého boha.pár jedinců zde spí laj druhému názoru ale sami vyžadují slušnost.Vše se dá zneužít,i ta nejkrásnější myšlenka.Za vším stojí konkretní osoba,konkretní čin né ideologie.Chápu lidi typu pana Marty,ale proč vy nechápete tu druhou stranu.Vždy budou dva poli který jasně vymezuje profese a schopnost.A nesmiřitelní fanatici na obou stranách.NO A SNÍLCI kteří by chtěli tento neřešitelný problém vyřešit.Kde je pravda,je to většinou relativní pojem.
16. 11. 2008 | 01:02

Jemnický napsal(a):

Jarda

Jardo, ty filuto, ty se jen tak nedáš, tak to má být. Musím tě ale zklamat, šátek jsem nenosil, stejně jako beranici. Jsem docela otužilý a mám jiný vkus.

Zkus se po šátku pozeptat někoho z blogerů, kteří nostalgicky vzpomínají na Artěg.

Hodně štěstí,

Jemnický
16. 11. 2008 | 01:04

Ares napsal(a):

Vlk: Nikdy bych vás nepodezíral z toho, že jste fanda nacismu. Jen jsem chtěl říct, že režim, který by byl skutečně nacistický, by byl v současné Evropě stejně nereálný jako ten komunismus. Ty různé místní nacionalistické strany, které by přitvrdili proti přistěhovalcům, omezovaly práva menšinám a podobně, nelze srovnávat s původními nacisty. Znárodňování i koncentráky by automaticky vyvolaly odezvu. A embargo od zbytku Evropy by položilo tento stát bez ohledu na jeho ideologii. Dokud je Evropa jaká je a my jsme na ni závislí, tak tu přílišné extrémy nejsou reálné.
16. 11. 2008 | 01:06

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Ano, s vysokou pravděpodobností by militantní Německo rozpoutalo válku i bez Hitlera. Ale to, že se právě on stal v relativně demokratické zemi absolutním diktátorem ve stylu starověkých faraonů či císařů, to byla otázka jeho genility, jakou si šetrná příroda dovolí jednou za pár set či tisíc let /doufejme/.
Vždyť kdybych s Váma zašel mezi bezdomovce na Wilsoňák, a ukázal na nějakýho z nich s tvrzením, že on bude za dvacet roků pánem skoro celé Evropy, tak byste si asi ťukal na čelo a posílal na mě Chocholouška! A přesto to Hitler, před 1.sv. válkou se povalující mezi bezdomovci ve Vídni a Mnichově, dokázal! Znovu opakuji, já ho tu nijak nevelebím, jen chladně a racionálně analyzuji, jak je geniální člověk schopný ovládnout dějiny za jakýchkoliv podmínek.
16. 11. 2008 | 01:07

Jemnický napsal(a):

Vlk

To co v životě mám souvisí s tím, co v životě chci a nechci.
Nazorové konzistence si cením, chňapnutí po panu Stejskalovi mi připadalo trochu naprázdno. Ale, vaše příspěvky čtu a to pozorně.

P.S. Nejde mi o překlepy, to určitě víte.

Jemnický
16. 11. 2008 | 01:12

Ikena napsal(a):

Pane Jarpore,
uz zase nechcete videt fakta.Komu to Zacek vyhrabal uvahy, ze se Masinove chystali na Gottwalda. Ano, pro Topolanka pri zduvodneni vyznamenani.
Ale mate pravdu, ze jednou dostali vynadano od predsedy senatu,urcite pamatujete.
Nejsem posledli ODS, ale zastavam pravicove nazory, ktere nekoresponduji s politikou ODS, nebot soucasne pojeti teto strany je cisty klientismus a navic s totalne rozdvojenymi cili.
V Praze si kazda radnice, tedy ODS prosazuje vlastni zajmy, napr.parkovaci omezeni a dopravu.
16. 11. 2008 | 01:14

Jemnický napsal(a):

Vlk

Chci jen dodat, že žádný extremistický režim v Evropě nemůže vzniknout izolovaně, ale závisí na celkovém politickém "zdraví" kontinentu. Rakovina nevznikne jen tak naráz, ta se připravuje po léta. Jistě se shodneme, že demokracie u nás na tom zdravotně moc dobře není a ti čistí kovaní soudruzi tomu neprospějí. Alespoň na psychiku voličstva to dopad mít bude.

Dobrou noc,

Jemnický
16. 11. 2008 | 01:20

IronNick napsal(a):

-> Vlk:

"Jinak je to pro mne folklorní spolek tlachalů, kteří si radikálním řečněním a připomínáním starých časů zajišťují výnosné a pohodlné bidlo."

- Aha, takže komunisti jsou už jen ukecaní folklórní tlachalové a ekonomičtí neumětelové. Pak tedy ale nechápu, proč se s p. Hořejším tak těšíte z výsledků voleb? A dokonce by mu prý nevadili na celostátní úrovni! Na rozdíl od Venezuely sice nemáme na podobné experimenty z čeho platit, ale vždyť on nám přece vždycky někdo půjčí, že... :(

Rusko sice přímo není zahraniční velmocenskou oporu českých i jiných komunistů, ale za určitých okolností by nám jistě rádo "trochu vypomohlo." Stačilo by být trochu "povolnější" a je celkem jedno, kdo by tu pátou kolonu u nás vytvořil... V tomto smyslu komunisté stále reprezentují jasnou orientaci na východ, ať už je jejich cílem skutečně vybudovat komunismus, nebo jen tak tlachat na schůzích a vzpomínat na staré časy.

Pokroucené charaktery a pokřivená morálka půlky národa nejsou důsledkem "vlád ODS" ;) To opravdu je dědictví komunistů. A je to také ten hlavní důvod, proč nechci, aby opět dostali šanci v této zemi cokoliv ovlivňovat a řídit!

Dobrou noc.
16. 11. 2008 | 01:23

vlk napsal(a):

Marty

chcete li meromocí cinkat rolničkami, nehodlám vám bránit. Jen více a více.

ten kdonezná a neví z nás dvou nejsme já.. Ale to nepochpíte.

jo tak podnikatelé s ekrutě spletli.... No to vážně ano. Ale až po Kursku a po leteckém bombardování. nějak není známa hromadná emigrace podnikatelů z německa. Nežidovských.

A další perla, takže němečtí podnikatelé byli v horších pozicích než zahraniční investoři v Německu? protože s e Hitler chtěl domluvit s USA a VB a kamufloval to? No tak Marty přidal další perlu. A to jistě přes to, že zahraniční podnikatelé se nejspíš také snažili vysávat své německé akvizice přes dividendy vidťe?
A Hjalmar Schacht s Adolfem Speerem byl nejspíš taky jen břídil. Jako Soros...

Jo a Norimberský proces s průmyslníky byl , jak jsme s e právě dozvěděl, jen laciný ústupek lůze. no máte pravdu, fakt je , že tohle jsou pro mne objevné pravdy. A nejspíš pro celý svět.
Takže s e za ty rolničky nestyďte. Moc vám sluší.
16. 11. 2008 | 01:27

Karel Mueller napsal(a):

jarda:
Víte, dejme tomu, že by Hitler zahynul na jaře 41 a k moci se dotal Goering. To byl zkorumpovaný zločinec,ale také velmi inteligentní pragmatik, nadto v té době pohádkově bohatý. Do války se SSSR by nešel, zatočil by s Himlerem a krajními nacisty, dorazil GB, převzal britské a anglické imperium a jeho třetí říše by se stala skutečností. Holokaust Židů by se nekonal - neviděl by důvod k tomu šílenému činu (o předsudcích z hlediska lidskosti si nedělejme iluze). Z Hitlera by udělal boha a Němci by ho oplakávali jako největšího Němce všech dob.
Hitler byl geniální demagog, bylo mnoho řečeno o jeho taktice i o způsobu jeho působení na masy. Ovšem na masy prosté, nikoliv elitu. Jeho moc se postupně vyvíjela právě tak jako moc Stalina vlive okolností a válkou, na počátku nebyl tak mocný ani zdaleka. Nakonec lze považovat za prokázané, že by ho generálský štáb likvidoval, kdyby se Britové a Francouzi postavili a neletěli do Mnichova. Ale po těch počátečních grandiozních úspěších - daných hlavně bezobdobnou slabostí a krátkozrakostí západu v té době -vcelku všichni v Německu postupně zavřeli pusu.

Proto s Vámi nemohu souhlasit - za běžnch podmínek by Hitler zůstal jen tuctový žvanil z bavorských pivnic ... které tam mezi našimi milými sousedy lze najít dodnes.
16. 11. 2008 | 01:31

prirodovedec napsal(a):

vlk, stejskal: Po case zdravim a dobre se zde kultivovanou diskusi bavim.

Otazkou je, zda se v CR nedockate i extremismu jinych a zcela novych? Treba strakatych? :)

Jak vite, na protofasismus zde v diskusich upozornuji rad. Je dle mne zde casto zrejmy a z dalky jeste viditelnejsi.

A nove frustrace, spojene se skutecnosti, ze Ti druzi nechapou, ze "ja" :) mam prece pravdu, je take vsude plno. Inu, kdyz zevsednuji dosud modni -ismy, je to vzdy narocne (i pro fankluby).

Pro mne je celkem zajimave z dalky pozorovat, jak se v CR zvladne rozpor hluboke viry v "tu svoji pravdu" s "tzv. pozadavkem na reflexi" zrejme od nekterych volicu. Postup, ze se vlastne nic nestalo zrejme dnes uspeje, koneckoncu odpovida GWB na G20 i kdyz je v rozporu s pozadavkem na nutnost respektovani zpetnych vazeb ve fungujicich systemech ...

Ares: Souhlas, dle mne presne, ale vlk psal, ze on vypichl jen jeden moment pro srovnani.

Marty: Diky za posledni celkem presny pohled na vyznam movitych podporovatelu AH. Vodim, ze se posouvame ... :)
16. 11. 2008 | 01:31

vlk napsal(a):

Ares
ok. Rozumíme si. To máte pravdu. Otázka ovšem je, jak moc se nacionalisté mohou náckovské míře netolerance přiblížit... al e že momentálně nacismus pur nelze instalovat a nejspíš to nebud e možné zásadně ani v budoucnu , v tom s e shodneme. Předpokladem ovšem je, že nepřijd e douhá a těžká hospodářská krize. Pak by s e mohlo stát cokoliv.
16. 11. 2008 | 01:31

vlk napsal(a):

Přírodovědec

ano, asi budeme kofrontováni s jinými -ismi než s těmi, které známe.
Je to velmi pravděpodobné.

Pokud jd eo G20, přečetl jsem i výstupy a nechci věřit vlastním očím. Co tam zase předvádí GWB. On naleje pře s týden 25 miliard do automobilek , dalších 35 miliard do Fredieho a nakone c mele o svobodném trhu. když ale před tím chce regulovat hedge fondy.
prostě - zase - stará dobrá dogmata. Ví, že to má za pár, že už bud e rozhodovat tak maximálně o tom, jaký bud e mít ohňostroj na odchodnou, tak zas e holt demagogie. Praktické věci už bud e vyřizvat Barack.

ovšem frustrac e bude spíše narůstat.v celém západním světě.Důvodů pro to je dost.
16. 11. 2008 | 01:38

vlk napsal(a):

Iron Nick

až s eprobudíte do reality, pár věcí pochopíte.

NApříklad to, že komnouši jako osučást vlády znamená, že jejich voliči pochopí, že tak hezky mluvící souuzi dělají přesně to samé jako ti ostatní. Tedy , že žádný socík nebude, že je jen vodili za nos. A tím bezpečně zmizí z povrchu zemského. Protože komunistický volič jim tuhle zradu prostě neodpustí.
A Rusko vám evidentně nahání strach. Hm. Tak to sna d abyste ráno nevařil kafe na sporáku. Plynovém. Protože plyn je z Ruska. No sna d abyste také nepoužíval počítadlo. Protože proud , který bere je ze značné části z Bukovan a Temelína. A ty jedou na ruské palivo. A auto abyste vůbe c prodal,protože nejspíš jede na produkt z ruské ropy.....
Tomu imperiálnímu Rusku totiž stačí si nás podat přes energie.
Proč by toovšem dělalo? Oni si ti rusové , v podstatě, mohou koupit, co je napadne. A také kupují. Je todaleko účinější než sem posílat tanky. Což ostatěn není ani možné.Jednak by museli tak učinit minimálně přes dva další státy a jednak pro aktuální stav ruské armády.
Jo a pokřívené charaktery nejsou výsedkem ODS? Ale bolševika? Hm. TAk to jo. Bolševik to tady rozkrádal posledních 20let. Bolševik kroutí demokracií v čunkiádě.Bolševik zavádí paragraf o trestnosti zveřejňování odposlechů. Bolševik s em dodal Koženého a Krejčíře. Bolševik zařídil justiční mafii..

Fakt, co všechno nedokázal. Dvacet let po smrti.. Drakula hadr.
16. 11. 2008 | 01:49

vlk napsal(a):

Jemnický -ok. Myslím, že máme celekm jasno a jsme bez konfliktu.
16. 11. 2008 | 01:50

Martin napsal(a):

Vlku, osobne jsem nadsen, ze KSCM ty stare ksichty cpe do kraju, podle meho skromneho nazoru je to krome zapojeni do vlady a zbaveni mytu poctivosti dalsi zpusob jak ztratit volice. A to zvlaste ty mlade a perspektivni.

Bezzubi komuniste nic neudelaji, maji ale konecne vytecnou sanci jak sami sebe presunout na okraj politicke sfery a vypada to, ze se jim to bude skvele darit.
16. 11. 2008 | 02:09

Saliven napsal(a):

RUMCAJS
Nejsem si uplně jistý, jestli je to správné slovo "omlouvat", ale já mám docela důvěru
v demokratický systém. Předpokládám, že naše policie je schopna potlačit určité extremistické skupiny jako jsou KSM nebo Dělnická strana. Bez celospolečenské podpory jsou tyhle skupiny beztak k smíchu.

Co se týče toho kradení, tak tam myslím nemá smysl se dohadovat.O tom, že by někdo kradl víc
než socani tě zjevně přesvědčit nedokážu. :-)

Bessy:
Nejsem si tak uplně jistý, jestli to, co z lidí udělalo "svině" byl jen komunismus. Myslím,
že jen o tom to nebylo.

PatientO.T.:
Jak jsem psal loupežníkovi - já věřím v demokracii a tak bych asi ani nácky nezakazoval,
pokud by se ale na někoho špatně koukli, okamžitě zavřít.

Marty:
Nemyslím si. :-)

Tupelo:
Díky za gratulace i když já asi nejsem zrovna ten, který by tu gratulaci zasloužil. :-) Gratulujte jiným - např. P. Podholovi, špičkovému krajskému
volebnímu manažerovi nebo budoucímu hejtmanovi Zimolovi (mluvím o JČ kraji), a vůbec všem, kteří odvedli v rámci kampaně špičkovou práci. Co se týče chomoutu s ODS, věřte, že sdílím Vaše obavy se spoluprácí s ODS. Jde hlavně o plnění programu, nicméně jsem byl ujištěn (v rámci našeho kraje), že si vedení kraje uvědomuje všechny rizika, a jsou vytvořeny krizové scénáře. Zabíhat více do detailů nemohu. Co se týče
šéfa PS tam se přiznám, že nevím o co jde - do toho nevidím.

PatientO.T.:
Ano, o členech ODS dojících stát nic konkrétního nepíšu, a ani tady nechci. I kdybych to udělal, tak by to nic nepřineslo. Prostě něco vím a proto mám takový názor. Co se děje v KV nevím, pokud je to tak jak píšete, je to špatně
a doufám, že se potrestají konkrétní viníci, ať už jsou z jakékoliv strany.
V tomto ohledu je mi zcela jedno z jaké je kdo strany - padni komu padni.
Jste skeptický, což samozřejmě chápu. Nechci tvrdit, že by socdem byla stranou
svatých.

jarpor:
:-)))) Co na to vaše "chlapování" více napsat.
16. 11. 2008 | 02:15

Saliven napsal(a):

Martin:
Máte recht, že to rozhodně nic skvělého není. Otázka je, jestli není lepší nominovat ty špatné komunisty, než nekomunisty (konkrétně členy ODS), kteří se chovají jako kdyby jim stát (kraj) patřil.
16. 11. 2008 | 02:16

Martin napsal(a):

Salivene, ciste pragmaticky, cssd vyhrala volby a pred nimi rekla ze spoluprace s komunisty je mozna a novinari to otloukali volicum o hlavu temer neustale a ods to i mela na plakatech. Takze na koalicich ci tiche podpore nevidim nic spatneho a jen mne tesi ze financni kridlo pana Filipa misto vsadit na nove neokoukane tvare vytahlo obludy z osmdesatych let. CSSD to mozna uskodi kratkodobe, ale KSCM to podle mne posle konecne tam kam patri, na peti procentni hranici. No a nejak si nemyslim, ze by ti volici od komunistu prelezli k ODS :)
16. 11. 2008 | 02:21

Saliven napsal(a):

Martin:
No v zásadě na tom nic špatného není, ale já a spousta dalších voličů z toho nadšeni nejsme. Pokud by se naplnil scénář eliminace KSČM já bych byl jen rád. Já tu stranu nemusím, ale jak už jsem psal výše, v rámci našeho kraje (JČ) bych chápal spojení s komunisty jako menší zlo. Uvidíme jak do budoucna. Třeba se nakonec spojenectví s ODS ukáže jako prospěšné. Kdo ví.
16. 11. 2008 | 02:25

Martin napsal(a):

Salivene, na spojenectvi s ODS take koukam pragmaticky :). Pokud se CSSD podari modreho ptacka naucit zpivat podle programu ktery byl populisticky, hloupy a vubec nerealny, tak mam dojem ze uz moc daleko nepoleti.

Nadseni je jinou veci, mne by se libily mensinove vlady vsude a podpora napric. Ale chapu, ze takove vladnuti je slozite.
16. 11. 2008 | 02:28

Saliven napsal(a):

Martin:
Víte ono se nedá ODS upřít, že má špičkové lidi - co se týče osobností je na tom ze všech stran nejlépe. Ovšem někteří z nich jsou bohužel všehoschopní. A právě kvůli tomu jsem se u nás v kraji moc pozitivně k ODS nestavěl. Ovšem upečeno jest, takže už nemá smysl to řešit. Uvidíme. Jestli budou socani krást jako to dělali někteří jiní, nechť na ně dopadne spravedlivý trest.
16. 11. 2008 | 02:33

Martin napsal(a):

Salivene, nedelam si iluze, krast asi bude, jen doufam, ze nebude delat z toho ctnost a podnikatelsky um ale bude take rychle vytahovat dusledky. Drzim palce, protoze lidovcum nebo zelenym se mi priste opravdu hlas davat nechce.
16. 11. 2008 | 02:38

Realista napsal(a):

Děkuji Vám pane profesore za opravdu výstižný komentář, mapující současnou politickou situaci.
16. 11. 2008 | 06:15

Mike napsal(a):

Máte plnou pravdu pane Hořejší o zapomínané roli Gorbačova. Nebýt tohoto osvíceného politika, který dokázal napravit na sklonku 20. století kumulaci chyb celých generací politiků, císařů a mocnářů apod., socialismus v českých zemích mohl v klidů přežívat i po mnoho dalších let. Toto bychom si měli přiznat a řekněme i s troškou studu v duši za loajalitu s tímto bývalým režimem (samozřejmě jen u těch, u kterých je to relevantní). Nicméně stále opakované hra ODS na tuto strunu již jaksi začíná být "mimo mísu" a to ku prospěchu věci. Nechť´ lidé volí u voleb podle svého osobního přesvědčení a ne v zajetí podsouvané myšlenky, že budu-li volit ČSSD, budou vlastně volit návrat k totalitě. Tato perverzní idea, kterou se snaží ODS masírovat podvědomí voličů, není jen „mimo mísu“, ale zavání to výrazně i prvky nečistého boje.
Na co bych rád poukázal v souvislosti s radarem, je zejména skutečnost, jak se pánové Topolánek, Vondra a Schwarcenberg snaží protlačit toto ožehavé téma v rychlosti přes parlament a to samozřejmě způsobem ODS vlastním, což je přes individua typu Melčáka, Pohanku, Wolfa a Snítileho, tedy osob, které v parlamentu nerepresentují názor nikoho, kromě svého vlastního, a nic jiného, než své vlastní zištné zájmy. I tato připravované „špíně“ dává celé věci punc trapnosti a nefér jednání. .
16. 11. 2008 | 07:13

Matěj Kopecký napsal(a):

Pan Hořejší se hlubí, že v KSČ nikdy nebyl, že je zastáncem evropské demokracie atd. To jsme slýchali a slýchame doteď. Kdo žil roky 50 až 80, ten ví své. Pan Hořejší je asi z Marsu... Nebudu mu nadávat do bolševiků, on se svými blogy občas zhovadí sám...
16. 11. 2008 | 07:58

Tomáš Fuk napsal(a):

Vážení pravicoví diskutéři, kteří zde výše tak zuřivě ve svých příspěvcích brojíte proti komunistům. Nejste vy také náhodou bývalí komunisti, kteří si stejně jako soudruzi Kočárník, Dyba, Dlouhý atd. atd. nahrabali a teď se bojí KSČM a ČSSD, aby náhodou o nakradený majeteček nepřišli? Poturčenec je totiž vždy horší Turka.
16. 11. 2008 | 08:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Většinou ! Ivan.
16. 11. 2008 | 09:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Většinou,Matěji Kopecký !!Ivan.
16. 11. 2008 | 09:12

Xury napsal(a):

Milý autore souhlasím s názorem, že kdyby se naivita dala prodávat, tak vy budete milionář.
Nebudu váš článek rozebírat detailně, to už udělali někteří přede mnou, ale dotknu se jen pár věcí.
1)sám přiznáváte, že se KSČM nezměnila jen se odmítáte bát s argumentem, že za ní nestojí SSSR.Jenže SSSR byl z mezinárodního pohledu v podstatě totéž jako ruské samoděržaví, byť pravda s trochu globálnější rozmachem.Dnešní Rusko se formálně politicky vrátilo před rok 1917, ale s tím, že na čele nemá cara nýbrž Putina. Čili jde o do značné míry autokratickou vládu, která bude podle mne svůj autoritářský styl spíše prohlubovat (zvlášť jestli podlouží funkční období prezidenta na 6 let a Putin se vrátí do funkce).Rusko bude chtít, tak jako za éry SSSR, dominovat u svých sousedů. K tomu je samozřejmě nutná podpora na polit. scéně příslušného státu. KSČM tak vidím jako potenciální a možná už fakticky fungující pátou kolonu.Rusku totiž je úplně jedno, jestli tu komunisté něco znárodní (pokud se to nebude týkat ruského majetku, na kterém by mělo zájem) a je mu naprosto lhostejné jestli tu bude demokracie nebo diktatura resp. bude dávat přednost diktatuře pokud mu bude nakloněna.Odtud podpora Ruska komunistům a všem aktivitám, které oslabí vazby na NATO.
2)Vliv komunistického působení na krajské úrovni na preference strany nebude výrazný krajská zastupitelstva nemají velký vliv na celostátní politiku, takže stačí prosadit pár drobných sociálních opatření jako např. placení lékařských poplatků a pár proklamací typu "nebudeme privatizovat nemocnice a LDN" (včetně jejich převedení a a.s. na jinou formu) a jejich voličům, kteří od nich na této úrovni moc neočekávají to bude stačit.Na druhé straně, ale mohou ovlivnit personální obsazení v bezpečnostních složkách ve svůj prospěch.
3) potenciální účast KSČM ve vládě po roce 2010. Osobně si myslím, že otevřená účast ještě není moc pravděpodobná, ale ta skrytá fungovala už v letech 2005-2006.Forma účasti bude patrně záviset hlavně na reakci socialistického voliče na účast KSČM v krajských radách.Nicméně pokud nedojde v té době k nějaké mezinárodní krizi, tak si myslím, že je víceméně jedno. Smyslem této účasti bude opět hlavně posílení vlivu v bezpečnostních složkách. Jinak se nedomnívám, že by došlo k nějakých excesům na vnitřní polit. scéně. Počítat se dá spíše se snahou o dehonestaci opačné části politického spektra.V zahraniční politice by byla nejpravděpodobnější snaha o oslabení vazeb na NATO a zvláště pak na USA. EU Rusku nevadí (to má na krátké uzdě přes dodávky energií).
Takže když to shrnu: KSČM je extrémistická strana usilující o nastolení diktatury (stejně jako před 50 lety). To, že by se tato diktatura lišila od situace na konci 80. let je snad jasné. Koneckonců v Polsku, Maďarsku nebo Jugoslávii taky za komunistů existoval soukromý sektor.
16. 11. 2008 | 09:12

Rejpal napsal(a):

Prof. Hořejší: Bravo!!

Stejskal (15.11., čas 23.19). Obávám se, že máte pravdu. Tak zvaná extrémní pravice a extrémní levice jsou zmatené pojmy vzhledem k tomu, že tak zvaná "extrémní pravice" kromě nacionalismu propaguje i diktaturu státu podobně jako extrémně levicoví komunisté propagují diktaturu "proletariátu". Uvítal bych proto diskusi na toto téma.
16. 11. 2008 | 09:17

Baba napsal(a):

Přeju klidnou neděli.
16. 11. 2008 | 09:32

Karel napsal(a):

To : Tomáš FUK

Naprostý souhlas. Taky se domnívám, že to co tu probíhá má čaasto k diskuzi daleko. Spíše lokajský komplex méněcennosti části společnosti, která před rokem 89 byla komunistická, dnes je stejně účelově, vulgárně a bezmyšlenkovitě "antikomunistická".
Stejné vzorce chování, vulgarity, demagogie - jen ideologie otočená o 180°. Tudiž nepřirozené a od reality odtržené názory a postřehy.

Nejúčinnější a nejpoctviější antikomunismus je poctivá, západoevropsky civilizovaná a nezlodějská pravice. A tu u nás zdaleka nemáme. Tak nezbývá nic jiného než tento Hochmanovsky primitivní, často účelový a často bezobsažný, opožděný a nepřiměřený antikomunismus. Co lze od potomků komunistické nomenklatury očekávat?
16. 11. 2008 | 09:37

Admirál napsal(a):

Přemýšlel jsem, jaké znaky mohou prozrazovat snahu nějaké skupiny o totalitní změny.

Hledá se vnitřní nebo vnější nepřítel. "Ten nás ohrožuje! Semkněte se!" Vyvolat pocit ohtrožení je nutné.Jen tak je možné učinit další kroky.

Volat po přísnějších zákonech chránících nás před nebezpečím.

Zamezit odpůrcům přístup k sdělovacím prostředkům.

Asi jsem nenapsal vše. Můžete mě doplnit.

Jsou zřetelné v činnosti KSČ tyto znaky?

Je u nás nějaká skupina kde by tyto znaky napovídaly o totalitním směřování?
16. 11. 2008 | 09:38

pgjed napsal(a):

To Saliven:

Možná, že to pan profesor s Gorbym myslí i takhle, ale nesouhlasím s tím, že by pro akce jako Velehrad 85, Navrátilova petice, Demokratická iniciativa, podzemní skautské a církevní aktivity, Palachův týden atd.. Bylo by možné dlouho pokračovat, bylo třeba povolení z Moskvy. Dokonce ani Charta, byť prolezlá bývalými bolševiky a aktivními estébáky, neměla to povolení. Spíše se občanská neposlušnost a nespolupráce začala rozlézat i do Svazu tou měrou, že to nešlo zvládnout a Gorby se stal více-méně pasivním divákem. Že nebyl schopen prakticky ničemu zabránit, o tom svědčí pokus o vojenský puč, který jej fakticky svrhl a který zvládnul až Jelcin za pomoci obyčejných lidí.
Postoj pana profesora je přinejmenším dezinterpretacískutečnosti hraničící z jednostrannou deformací faktů (byť ne ve zlém úmyslu, spíše z určité povrchnosti).
16. 11. 2008 | 09:40

pgjed napsal(a):

To Saliven:

Za jak velkou vinu považujete otevřenou podporu otevřeně zločineckého režimu? Jak velký podílodpovědnosti přikládáte tedy každému členu KSČ, která zlo hlásala a otevřeně podporovala a k níž se dnešní KSČM hlásí? Je to pro vás kolektivní vina ve smyslu "co jsme si, to jsme si a nikdo, nikomu, nic", nebo osobní rozhodnutí s plnouodpovědností? To se ptám s plným vědomím, že jsem vedle rudých h....ů, narazil u komančů i na lidsky vynikající osobnosti, které, zahnány do kouta se snažily neškodit ale pomáhat.
16. 11. 2008 | 09:49

pgjed napsal(a):

To pps:

Středočeský kraj je opravdu mimo můj dosah. Jsem z Jihomoravského kraje, kde jsem působil i jako krajský zastupitel jedno volební období a mám docela přehled i o Zlínském regionu a o Vysočině. Tam to platí a dám za to krk!
16. 11. 2008 | 09:56

pgjed napsal(a):

Milý Vlku, to co vyčítáte panu Stejskalovi jistě není pravda. Zapátráte-li v histiorii, snadno zjistíte, že zdánlivě neškodné rudý i hnědý folklór již v Evropě jednou za pohrdavých úsměvů evropských intelektuálů poskakoval po ulicích. A díky intelektuální neschopnosti a osobní zbabělosti těchže intelektuálů, někdy za jejich příméhmotné podpory s narodily dvě největší tragédie světových dějin. Pravdu má pan Stejskal, byť se k ní staví poněkud stydlivě.
16. 11. 2008 | 10:02

Lila napsal(a):

Salivene,

krajské volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD především díky Jiřímu Zimolovi, sedmatřicetiletému úspěšnému starostovi Nové Bystřice, kterého volili i pravicově smýšlející lidé, dokonce i ti, kteří nemohou Paroubka ani cítit. Pan Zimola je velkou nadějí, za něj hovoří skutečné desetileté výsledky práce; nepochybně jde o kompetentního a velmi slušného člověka.
Ti, kteří se pozastavují nad tím, že ČSSD v jižních Čechách jde do koalice s ODS a nikoliv s komunisty, tak zřejmě nevědí, že lidé jako Jiří Zimola, kteří prožili část života v těsném sousedství železné opony a na ostnaté dráty se dívali z okna, mají na spolupráci s komunisty poněkud jiný názor, než pan Hořejší a další diskutující.

Oni ani ti dnešní komouši nejsou spolkem naivních a neškodných prosťáčků, jak si někteří diskutující myslí. Trvale pracují na svém díle, i když zvonku to tak nevyzerá. Když je třeba, úzce spolupracují s ODS, společnými silami prosazují do funkcí zkorumpované politiky a pak se ODS diví, že prohrála volby... Aktivně se podílejí na "zahlazování" korupčních skandálů, které má na svědomí ODS. Proč asi? A při zadávání zakázek v rámci klientelismu spřáteleným firmám participují na provizích a protislužbách úplně stejně, jako ti ostatní.

Myslím, že není nutné lkát nad odchodem některých hejtmanů, těšící se dobré pověsti. On se totiž mediální obraz může od reality hodně lišit. A není nad spřátelená média, která tento obraz vytvářejí...
16. 11. 2008 | 10:07

Saliven napsal(a):

pgjed:
Víte kdyby byli všichni v KSČ z přesvědčení - chtěli ničit kulaky, válečné piloty, živnostníky atd. řekl bych, že máte pravdu a všichni členové KSČ jsou zločinci. Tak to ale jak jistě uznáte nebylo. Spousta lidí vstoupilo z naivity, spousta lidí vstoupilo kvůli tomu, aby neměla jejich rodina problémy, nebo aby mohli dělat práci co je baví. Ke skutečným zločinům má ale toho skutečně daleko.

Pociťuji spíš historickou křivdu v tom, že nebyla potrestána drtivá většina skutečných bolševiků a udavačů z přesvědčení, kteří prokazatelně lidem ubližovali. S takovými bych neměl slitování a domnívám se, že se mělo jít po jménech a bez milosti zavírat. Potom by se ani nemusely vytvářet věci jako lustrační zákon - to by ale ovšem musela být vůle. Jenže kdo by čekal vůli, když polovina lidí angažovaných v porevoluční politice (a světe div se i v ODS :-)) byla s KSČ více než zadobře - začalo to už první porevoluční vládě, která byla plná komunistů (Čalfa např.).
16. 11. 2008 | 10:11

Lion napsal(a):

To Tomáš Fuk:
Poslanci s komunistickou minulostí za ČSSD:
(jde o minulé volební období)

Jan Kavan, byl členem KSČ, přesné období nezjištěno, styky s StB
Zdeněk Škromach, 1982 - 1989 člen KSČ
Jiří Rusnok, 1988 - 1989 byl kandidátem KSČ
Jaroslav Tvrdík, 1988 - 1989 byl kandidátem KSČ
Eduard Zeman, 1966 - 1970 člen KSČ
Jaromír Schling, 1981 - 1989 člen KSČ
Michal Kraus, 1984 - 1991 člen KSČ
Jiří Václavek, 1964 - 1968 člen KSČ
Co si tento pranárod zvolil, to má! Bohužel za to platíme všichni.
František Strnad, 1984 - 1989 člen KSČ
Miroslav Svoboda, 1985 - 1989 člen KSČ
Pavel Dostál, 1962 - 1969 člen KSČ
Karel Šplíchal, 1983 - 1989 člen KSČ
Miloslav Vlček, 1983 - 1989 člen KSČ
Petr Ibl, 1984 - 89 člen KSČ
Miloš Melčák, byl člen KSČ, přesné období nezjištěno
Josef Smýkal, byl členem KSČ, přesné období nezjištěno
Jan Mládek, 1987 - 1989 člen KSČ
Jaroslav Palas, 1980 - 1990 člen KSČ
Milada Emmerová, 1966 - 1989 členka KSČ
Antonín Sýkora, 1983 - 1989 člen KSČ
Rudolf Tomíček, 1967 - 1990 člen KSČ
Hana Šedivá, 1979 - 1990 členka KSČ
Vladimír Laštůvka - 1966 - 1969 byl v KSČ
Josef Kubinyi - do roku 1990 člen KSČ
Robert Kopecký, 1981 - 1989 člen KSČ
Alfréd Michalík, do roku 1990 člen KSČ
Oldřich Němec, 1976 - 1990 člen KSČ
Ladislav Skopal, 1983 - 1989 člen KSČ

A aby jste neřekl, tak tady jsou VŠICHNI poslanci s komunistickou minulostí
za ODS:

Vlastimil Tlustý, 1988 - 1989 člen KSČ
Jaroslav Zvěřina , 1965 - 1968 člen KSČ

To prof. Hořejší a všem zastáncům o "bezzubých" komunistech. Vaše naivita je nezměrná, srovnatelná snad jen s naivitou pětiletého děcka, které by klidně vlezlo k tygru líně se rozvalujícímu v kleci. Neplatí, že komunisté nemají zuby, oni je jen na nás momentálně necení. ;-)
16. 11. 2008 | 10:15

Marty napsal(a):

vlk: Vase zkreslovani napsaneho opet hranici s lhanim.

Hodite par obecnych zvastu, ktere absolutne nepotvrzuji Vas nazor a jste happy. Smesne. Asi jako s tim Sorosem. Tim jste pobavil opravdu hodne lidi :) Nemecti podnikatele hromadne neemigrovali, tak proste museli byt Hitlerovou pravou rukou. Soros je znamy spekulant, tak musi byt logicky i skvely ekonom. Ale kdyz Vas ty detsky zjednodusene zavery uspokojuji, tak je to Vas problem.

prirodovedec: nerekl bych. Stale tvrdi, ze nacismus je extremismus levicovy a zde napsane bych Vam napsal i drive, jen na to v diskusi nedoslo.
16. 11. 2008 | 10:20

Ondrej Capek, liberalni fanatik napsal(a):

Hmmm, tak pana profesora potesil vysledek voleb - tedy jaksi nalezl poteseni ve vitezstvi Ratha, Emmerove, Palase.

Aby bylo jasno - me az tak nevadi, ze prohrala ODS, zaslouzi si to. Co me ale desi, je kdo vyhral a to ve dvou ohledech: 1. proc se neprosadili nezavisli, relativne rozumni kandidati, 2. proc musi CSSD vytahovat takove lidske ***** (a to nema snad spolecneho s ideologii, ale vnitrnim povozem strany a s s jeji personalni politikou).

Pan profesor je potesen, ja si nad jeho vkusem muzu leda tak odplivnout.
16. 11. 2008 | 10:20

Saliven napsal(a):

Lila:
V názoru na Jiřího Zimolu se shodneme. Vícekrát jsem se s ním potkal a je to skutečně sympatický člověk, který má vlastní hlavu a nenechá se jen tak od někoho "ojebat". Co se týče komunistů, já bych pro ně taky zrovna dvakrát nebyl, jenže ODS je u nás tak napojená na podnikatele, takže se obávám bezuzdných zlodějin a pak také předvolebních podrazů. Pokud to Zimola ukočíruje, všechno bude super.

Nemyslím, že by byli komunisti hloupí. Myslím, že se shodneme v tom, že jejich špičky najely na standardní klientelistický systém. Takže by nic ani znárodňovat nechtěli, natož aby najížděli na diktaturu proletariátu - v dnešní společnosti se dá zbohatnout (rozumějte nakrást) mnohem víc. Ty jejich ubohé projevy odkazující na dřívější doby jsou dle mého z velké části tak jako pro staré stranické struktury.

Odstupujících hejtmanů, mi snad až na Tošenovského, tak úplně líto není, zvláště pak tleskám odchodu pan Bendla. To je pro mě skutečně tragická osoba.
16. 11. 2008 | 10:21

Kecaldes napsal(a):

Velmi dobra analysa soucasne schizoidni situace na ceske politicke scene.ODS resp.zastanci totalniho vytesnovani komunistu z verejnych funkci se dockaji zklamani.Listopadu 1989 by nebylo bez Gorbaceva.V prvni polistopadove vlade sedeli i komuniste spolu s licomernikem Klausem a nikomu to nevadilo.Byla tehdy nejaka jina alternativa? Kdyz se stal Klaus predsedou vlady, bylo jeste dost casu KSC v parlamente prohlasit za nezakonnou.Nestalo se.Proc asi?I socdem k tomu mela prilezitost a neudelala to.Skoda.Myslim,ze dnes to vzhledem k napjate situaci nema zadnou prioritu.Protoze zde (bohuzel nereformavana) KSC pred nami stoji jako parlamentni sila, nezbyva nez ji brat jako partnera tam,kde neni jine vychodisko.V krajich,kde to vetsinove pomery vyzaduji bych videl radeji alternativu velke koalice Socdem a ODS,ale zda se, ze k tomu nemaji chut.Tak se nedivte, ze Socdem mluvi i s komunisty.Licomernik Klaus, ktery si zve komunisty do Lan, tuto vec jiz davno pochopil.Krome toho, podivejte se pres hranice.I v Nemecku byla PDS (zcasti reformovani komuniste)jiz drive v nekterych spolkovych zemskych vladach.Spolkova republika Nemecko zustava nadale demokratickym statem.Do spolkove vlady se komuniste nikdy nedostanou,i dnesni spojena strana(Linke Partei) Lafontaina a Gysina k tomu nenajde dost volicu.
V nasi ceske situaci davam jednoznacne prednost realistickemu pohledu pana Horejsiho pred hysterickym a demagogickym pristupem casti modreho tabora, nejen k teto otazce.
16. 11. 2008 | 10:25

george napsal(a):

To Lion : A tak to máš s těmi bolševiky a jejich pohůnkům vždy, jakmile položíš na stůl konkretní fakta, zmlknou a přejdou v tichosti, jakoby fakta vůbec nebyla. V lepším případě na tento článek už nereafují. Jen mě mrzí že se k tomu neozval autor článku, ten je asi zalezlý.
16. 11. 2008 | 10:39

Saliven napsal(a):

Lion:
Ve skutečnosti není ani tak divné, když přejde člověk z krajně levicové (KSČ) do standardní levicové strany (ČSSD). Ale je velice zvláštní, když z krajně levicové strany přejde člověk do strany pravicové (ODS).
16. 11. 2008 | 10:43

jepice napsal(a):

Nemám strach, že by účast komunistických špiček v krajských radách nějak podstatně přiblížila uskutečnění snu jejich členské základny, tj. beztřídní společnosti obehnané ostnatým drátem /když to, jak se ukázalo, bez něj nejde/.
Jen mi to přijde strašně trapné. Nejen ten samotný fakt, na který jsme museli být připraveni od chvíle, kdy dal jeden pán najevo, že pakt s Marťany je pro něj přijatelnější než ztráta premiérského křesla. Trapné mi přijdou i pokusy o omlouvání a vysvětlování ze strany tak inteligentních lidí, jako je pan Hořejší.
Znám jedno slovo, kterým by se to dalo vyjádřit lapidárně: chucpe.
16. 11. 2008 | 10:48

F.srbek napsal(a):

Srozumitelný a stručný rozbor. S řadou věcí lze souhlasit bez výhrad. Je na čase aby se přestalo se strašením voličů a znodnotilo se i to, co se udělalo z a posledních dvacet let i, co se mohlo udělat. Věcně, bez zbytečných propagandistických nálepek abychom se společně mohli posunout dál dopředu. Vymlouvat se na minulost nelze do nekonečna. Vždy, když je třeba začít přemýšlet a hledat východiska jak dál, vymlouváme se minulost, nebo hledáme vntiřního nepřítele. Je to bohužel úspěšná "marketingová" taktika, která nám všem neprospívá a nepomáhá.
16. 11. 2008 | 10:49

Čochtan napsal(a):

Lidi, které výsledek voleb "velmi potěšil", se dají rozdělit do dvou skupin.

1. Kamarádi a obdivovatelé Paroubka a kolotočářské mafie. O těch netřeba ztrácet slov, leda by byla ulita do 9mm olova.

2. Lidé nasraní. Rýma je nepříjemná a člověka dovede pořádně nasrat. Podobně jako dnešní vláda.
Rýma se dá vyléčit syfilidou. Uhnije vám nos a je konec s rýmou. Nasrání dnešní vládou se dá léčit i volbami které potěšily pana Hořejšího.

Člověkem, který si uloví syfla aby se zbavil rýmy, a člověkem, kterého "velmi potěšil" výsledek voleb, mohu pouze opovrhovat.

O lidech z první skupiny se nebudu vyjadřovat. To by bylo na smazání.
16. 11. 2008 | 10:51

karel napsal(a):

To George a Lion:
Lion předložil pouze část fakt. Účelově.
V ODS je daleko více komunistů, nejsou ale v Parlamentu. Ale v následujících mocenských lajnách - kraje, oblasti - a to hodně.
Dále Langer, Topolánek, Tluchoř a další jsou z rodiny komunistických normalizačních kádrů. Svazáčtí funkcionář.

A neposledně je hodně podivné obrácení názorového a hodnotového přesvědčení o 180° - z komunisty, svazáka na "pravičáka".
Posun z komunisty či svazáka na ČSSD mi nepřijde tak divoce akrobatický.

Takže tolik k Vaším "faktům".

Poslední dotaz :
- Která to strana má téměř 100% podporů mainstreamů, a jiné názory jsou nevhodné?
- Kdo tu potlačuje prvky občanské společnosti?
- Kdo tu brojí proti referendu?
- Kdo tu vede třídní boj proti většině společnosti?
- Proč poslanec ODS Benda předložil mafiánský zákon, který trestá novináře za zveřejnění důkazů?

Jsou skutečným nebezpečím dnes pro nás, v zemi, která je v EU a NATO, komunisté ?
16. 11. 2008 | 10:54

jarpor napsal(a):

Ikena

Napsal jste, že nechci vidět fakta. Tak to, prosím, není.
Nepovažuji za fakta to, co za fakta vydáváte Vy.
Uvedl jste kauzy Kubice, Kundera a další.

Kubice - to byla ODS v opozici, dnes je v koaliční vládě. Už z rozdílného vlivu tehdy a dnes vyplývají možná rozdílná pozadí kauz.
Prokažte, že za těmito kauzami stojí ODS, pak nebudu mít problém s Vámi souhlasit. Teď jsou to jen doměnky, nad kterými se zamýšlím.
Nenutím Vás, abyste "viděl fakta", když např. ke Kunderovi řeknu - našel se papír na němž je něco napsáno. Kundera je velký spisovatel a na jeho dílo to nemá vliv. Ten papír však vybízí se zamýšlet nad chováním Kundery v těch letech. Jedno tvrzení podložené papírem jehož autentičnost je zpochybybňována, proti jinému tvzení, že je Kundera "čistý".

Neříkám a ani si to nemyslím, že ODS je parta svatých. Jsou tam stejné odsouzeníhodná a prospěchářská individua jako v jiných partajích.

Tak jsem napsal, že kdyby ta strana tu nebyla, nemáte o čem psát. A v tomto názoru si dovolím setrvat přesto, že jak jste napsal, jste "pravicového vidění". Jen opáčím, no a co ? To mám souhlasit s každým, kdo se prohlásí za pravičáka ? Díky, ne. Můj nesouhlas v této věci s Vámi přece neznamená, že bych snad něco proti Vám měl. Lišíme se v názoru. Nic divného na tom nevidím, ale, pravda, pokud někdo prohlašuje, že nechci vidět fakta, očekávám, že ona fakta nejsou pouhé domněnky.

Přeji Vám hezký den.
16. 11. 2008 | 11:05

Julius napsal(a):

Dobry den pane Horejsi,

potesil jste mne :-) Je videt, ze se Cesko uz stalo klasickou zapadni demokracii - z universit se stala zakladna levice a extremni levice.

Jen poznamku k te Francii: Je pravda, ze komuniste tady prakticky zmizeli. Byli vytlaceni jeste levicovejsimi idioty - LCR (Liga Revolucnich Komunistu), LO (Delnicky Boj), NPA (Nova Antikapitalisticka Strana), ... Dohromady ziskavaji vice hlasu nez KSCM v Cesku. Do Parlamentu se nedostanou pouze diky volebnimu zakonu, ktery znevyhodnuje male strany.
16. 11. 2008 | 11:12

Jemnický napsal(a):

Proč se všichni bojí extrémní pravice a extrémní levice. Já se obávám jalového středu, připosraných přicmrndávačů, toho průměru bez názoru, vůně, barvy, chutě,jasu, energie a idejí.
Ať žijí středoví extremisté, na pravo od levice, na levo od pravice. Když to tak rozebírám, tak Kristus byl středový extremista mezi polepšeným a nepolepšeným lotrem.
16. 11. 2008 | 11:14

Karelhá napsal(a):

pane Vlku,
vztah mezi znárodňováním, socializací, levicí a naopak u privatizace je složitější. Není to přece jednoduchá jednosměrná funkce : více znárodňování rovná se více socialismu. Záleží také na tom, kdo ovládá stát. Zjednodušený příklad. Znárodněním, tedy "socializací" třeba energetiky pod heslem energetické bezpečnosti státu a ochrany národních zájmů nebo pod hesly socialismu, je možné dodávat levnější proud soukromým podnikům. Levnější proud může být výsledkem nižších daní nebo státních dotací, tedy třeba na úkor většiny daňových plátců. U odběratelů v průmyslu dává nižší cena proudu vyšší míru zisku.
Dá se takto doložit- znárodňování rovná se více kapitalismu.
Nakonec, nyní to vidíme názorně při řešení finanční krize a znárodňování bank, tady nesměrují peníze k "masám".
Hezký den sváteční!
16. 11. 2008 | 11:14

Lion napsal(a):

To Karel: Jste mne rozesmál s tím "účelově předloženým" faktem. Vy jste na rozdíl ode mne předložil pouze Vaši soukromou ničím nepodloženou domněnku. Navíc značně stupidní. Když jste tak jednoznačně zařadil Langra, Topolánka a Tluchoře, kam byste díky svému původu zařadil třeba Bedřicha Engelse, Vy Einsteine ... :-)))))))
16. 11. 2008 | 11:24

george napsal(a):

To Karel : Mluvíme o špičkách, co ROZHODUJÍ o nás. Takhle bychom se dostali k tomu, že každý z nás po těch 40 letech bolševismu je vlastně komunista. ODS alespoň ty, co se "zamazali" nepouští do parlamentu a vlády na rozdíl od socanů, kterýma se to tam jenom hemží.
16. 11. 2008 | 11:24

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Bohužel, nemáte s tím Hitlerem pravdu. Nemá přeci cenu modelovat nějaké variace situací za pomocí "Kdyby". Kdyby národ miloval Topolánka, tak by Paroubek prohrál senátní a krajské volby. Zrovna tak je absurdní uvažovat o Hitlerovi v souvislosti s Mnichovskou dohodou, že kdyby mu nevyšla, tak by ho generální štáb odrovnal. Ona mu totiž díky jeho famózní intuici a psychologické virtuozitě vyšla, a ne že to byla náhoda. To, že vyhrál Paroubek přeci taky nebyla náhoda, ale pragmatismus lidského chování.
A jinak, jak jste přišel na to, že Hitler nezískal elity? On přeci získal jak armádu, tak elitní politiky, tak i elitní byznysmeny.
Byl to samozřejmě jeden z největších zločinců, ale taky jeden, a možná že vůbec nejgeniálnější člověk v lidských dějinách. Kdyby žil dneska, tak by jistě díky svým schopnostem zase ovládnul svět, k tragédii milionů a miliard lidí na něm. Tak to zkrátka je, a nezapomínejte, že právě podceňování Hitlera a vysmívání se mu, že je jen hospodský žvanil a povaleč, vedlo k tomu, že tím rychleji se dostal k moci.
16. 11. 2008 | 11:31

Pepa Řepa napsal(a):

To Čochtan
léčba syfilidou? Dobrý postřeh.Pořád tvrdím, že jste podceňován.

Nemůžu říct, že by mě výsledek voleb potěšil. Spíš jsem ho očekával. ODS si ho vykoledovala sama.Rýma byla chronická, z nosu teklo jak z hydrantu.Z reakce na výsledek se dá usuzovat, že ODS ztratila pud sebezáchovy.

Když ovšem vidím ty staronové ksichty od Palase až po Ratha, tak si vzpomenu na Petra Čepka v Petrolejových lampách.Z bláta do louže.

Komunisti? Reálné nebezpečí nebo strašák? Proč nebo? Oboje.

A co to vůbec strašák byl? Oškubané, zatuchlé, olezlé individuum někde u zelí na poli.Celej Vondruška.Přičinlivá sojka se nemohla v klidu nazobat na cizím poli.To se přece nedělá, strašit ji.

Otázkou je, co vznikne z toho, když se spáří strašák se syfilitikem.Nechme se překvapit.
16. 11. 2008 | 11:33

stejskal napsal(a):

Opět dobrý den všem,

zkusím stručně vyjádřit svůj nazor na otázky, které mi byly adresovány.

Pane Jardo,

neděsím se bolševického převratu, obávám se lidí (zejména jsou-li v anonymním davu), kteří věří v rychlé, jednoduché a revoluční změny, jež jim někdo naslibuje. Obávám se sociálních inženýrů. Obávám se radikalismu. Děsím se toho, jak málo se dolážeme poučit z minulých chyb. Jak rychle se zapomíná.

Věřím v sociální evoluci. Extrémismy mají z mého pohledu jen jeden pozitvní dopad. Ukazují těm ostatním, jak moc je třeba pracovat a usilovat o konsensus. Pokud ti ostatní pracují málo, špatně, jednají nefér, poskytují extremismu čím dál větší prostor (zjednodušeně řečeno). Nicméně to nic nemění na tom, že nechat se chytit do osidel extremisté je hloupé.

Pane vlku,

nulovou toleranci tu praktikuje každá opozice nejméně od pádu premiéra Špidly (je to známka jisté nedospělosti zdejší politické scény). Ani jedna z obou velkých stran si v tomto ohledu nená co vyčítat.

Jinak jsem nikde nehodnotil fakt, že ODS "dostala napráskáno" v posledních volbách. Je to zákonité, ČSSD zase dostala napráskáno v těch předchozích krajských a senátních. Vypovídá to o mnoho věcech v této zemi: o chování stran, které jsou u moci. O náladách voličů, které lze jednoduše získat negativistickými hesly. O chování stran v opozici obecně (jedno jestli ČSSD nebo ODS), o voličích, o politické "kultuře", úrovni politiky. To není odsudek, ale konstatování. Politika je odrazem této společnosti, naopak to platí o něco méně ;-)

Pane přírodovědče,

i já Vás moc zdravím a velmi rád Vás opět vidím. Ano, protofašismus (či lépe řečeno tendence k autoritářství), to je to, oč tu podle mne běží. A jediný, kdo to snad může zastavit (obecně), kdykoliv), jsme my, voliči, občané (bez záruky na úspěch, ale jiná šance neexistuje). Je to smutné, ale je to tak. Nikdo jiný to za nás neudělá. Tím, že budeme volit politiky, kteří svou sympatii k autoritářství a vládě pevné ruky již osvědčili, to zřejmě nezlepšíme. Já bych zkusil raději něco jiného ;-)

Pane Rejpale,

to je skvělý tip. Možná by se toho mohl pan Hořejší v některém svém příštím blogu ujmout. Určitě bych se diskuse velmi rád zúčastnil.

Pane pgjede,

to není stydlivost ;-) Snažím se svůj názor formulovat tak, aby apriori nevzbuzoval dojem, že jej někomu vnucuji. Domnívám se totiž, že to automaticky u druhých vzbuzuje negativní reakce (v podstatě oprávněně), a tudíž ničí jakoukoliv diskusi (ve smyslu výměny názorů a naslouchání druhému).

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 11:45

SuP napsal(a):

Pane profesore Hořejší -
je těch Vašich článků už docela moc, ale v té řadě jsem si všiml, že čím dále, tím více v nich legalizujete svou levicovou orientaci. Kdysi jen tak mezi řečí, dnes už se k ní svobodně až ostentativně hlásíte.Narůstá Váš pocit vnitřní svobody, což je dobře.
A přesně v tomtéž například já vidím to nebezpečí instalace bolševiků do vedení tohoto státu. Taky jim narostl pocit vnitřní svobody, ale pomalu nade všechny meze.
Vypadá podle Vašich úvah, že Vám zcela utekla ta jejich neustále se stupňující drzost ve všech krocích, které kdy udělali. Otec bachaře - předseda strany, STB donašeč - předseda strany a místopředseda parlamentu lustrační-nelustrační zákon. Bolševik jako euro poslanec za ČR (a to si prosím mohu pana Ransdorfa považovat za jeho sečtělost) a vrchol je bachař v parlamentu.
O jejich nezměněném politickém směřování ani memluvě. Všechny tyto drzosti jim nejen prošly, ale pomohly upevnit jejich další pozice.
A Vám to nevadí ani vás to neznepokojuje?
Topolánku, Topolánku, kde je tvůj prostředníček?
16. 11. 2008 | 11:45

RUMCAJS napsal(a):

Podepisuju Xuryho:

Za veliké nebezpečí považuju zlehčování nebezpečí komunismu a nasazování psí hlavy jeho odpůrcům. Představa KSČM v podobě hodného pana Dolejšího je naprostý nesmysl. Je třeba si uvědomit,jaké jsou cíle této strany a jejich voličů. Pokud chtějí moderní levicový program, proč zůstávají komunisty ?

Pravda je taková, že se nezreformovali vůbec, jenom zmírnili rétoriku. Jak oni tak jejich voličí touží po starých pořádkách. Znovu chtějí zavést otrokářskou společnost, kde hrstka vyvolených bude terorizovat vojenskou a policejní silou většinu společnosti.

Současníci se taky smáli projevům Hitlera a nikdy nevěřili, že má šanci na úspěch. A jak to dopadlo. Tady to může dopadnout stejně, přestože to momentálně může znít neuvěřitelně.

A že se zdiskreditují vládnutím ?
Tak tomu nevěřím. Budou pouze klást nesmyslné populistické požadavky, které jim nebude ochotna splnit ani ČSSD a oni budou z obliga.

Proletáři všech zemí spojte se !!!
16. 11. 2008 | 11:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase mě pan Hořejší nezklamal.

Jeho "politické vize" uskutečňované drzými,provokačními, demagogickými smyšlenkami zase přilákaly na jeho blog panoptikum levých bubáků.
Nebo strašáků ? Nezbývá tudíž čekat až si uženou syfilidu.

Ve svých kruzích,partajních sekretariátech, k ničemu jinému ani přijít nemohou.

Ivan.
16. 11. 2008 | 11:55

stále rebel napsal(a):

Co budoucnost této země skutečně ohrožuje, je hra na demokracii pod taktovkou nevycválaných svazáků s bolševickými manýry, kteří pohrdají jak občanem tak demokracií, ač mají slova občanská a demokratické přímo ve svém názvu.

Dávejme si hlavně pozor na ty, co se nechtějí a neumějí dělit o moc, co pohrdají nástroji demokracie jako je například referendum, co nás chtějí izolovat a chránit před našimi sousedy a Evropou. Jaké si vyberou jméno, není až tak důležité
16. 11. 2008 | 11:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Prosím Vás pane Stejskale,

jenom to ne.Když si představím Hořejšího elaborát na téma "extrémní pravice"........

No to bych musel bezpochyby na klozet odejít.

Ivan.
16. 11. 2008 | 12:00

stejskal napsal(a):

A proč ne, pane Hochmanne?

Neznám věcně a slušně pojednané téma, o kterém bych nemohl stejným způsobem diskutovat, či jej naopak v případě nezájmu ignorovat (to myslím obecně, aby si to někdo nevyložil jako výzvu k bojkotu něčích textů).

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 12:08

Karel Mueller napsal(a):

jarda:
Z mé strany zásadní nesouhlas.
Četl jste Mein Kampf? Já ano. Hrozné čtení ale nevidím zde ani stopu nějaké geniality. Druhá část obsahuje program výstavby strany a celého hnutí. Tady lze předpokládat, že se vzal za vzor Lenina, dokonce i formaulace jsou stejné jako z Leninova Stát a revoluce.
V první části, která má autobiografický ráz, popisuje svět tak, jak se jevil vcelku průměrnému Němci bez společenskovědního vzdělání. Tady se musíme vrátit trochu do historie: Po sjednocení Německa Bismarckem Němci zahájili obrovský nástup ve všech oblastech vědy a techniky. Bismarck padl a ve wilhelmovském Německu vznikla nacionálně-pangermánská idea, vlastní otec Hitlerova nacismu. A s 1. WW tato nacionálně-pangermánská idea nijak nezanikla, naopak, vzhledem k pocitu ponížení a legendě o ráně do zad (kterou Hitler ještě mistrně využil) ještě zesílila.
A to byl jeden z výchozích předpokladů Hitlerova nástupu.
Pokud jde o elitu - rozhodující dveře mu opravdu otevřeli jiní - konkrétně především Goering a Papen. Pro pyšné pruské junkery to vždy byl jen český frajtr (Hindenburg) a Goering se těšil v armádě značné autority jako válečný hrdina z 1. WW a důstojník s "vyšším" původem.

Víte, skvělý postřeh o Hitlerovi pronesl v Norimbergu polský Gauleiter Frank:
".... národ jako celek má femininní charakter. A Hitler třískl do stolu a zařval Já jsem chlap ..."
Jeho slovo prostě bylo zákon a nelhal v tom smyslu, že by nesplnil co slíbil.

Je to kruté, ale je to tak.
16. 11. 2008 | 12:26

IronNick napsal(a):

-> Vlk:

"Jo a pokřívené charaktery nejsou výsedkem ODS? Ale bolševika? Hm. TAk to jo. Bolševik to tady rozkrádal posledních 20let. Bolševik kroutí demokracií v čunkiádě.Bolševik zavádí paragraf o trestnosti zveřejňování odposlechů. Bolševik s em dodal Koženého a Krejčíře. Bolševik zařídil justiční mafii.."

- Víte co, zkuste si představit, že by nějaká podobná akce, jako byla naše privatizace hned po převratu, proběhla třeba v Anglii. Lidé by tam podle osvědčeného hesla "kdo nekrade, okrádá rodinu" kradli jako straky a bez nejmenších skrupulí využívali jakékoliv díry v narychlo vyrobených zákonech, neomezeni jakoukoliv přirozenou morálkou danou výchovou... Moc Vám to nejde, že ne? Ještě pořád tvrdíte, že za všechno může ODS ("blbě" řešící problémy, které se ale rozhodně vyřešit musely a musí, a vládnoucí navíc jen polovinu z těch dvaceti let)? Nemám potřebu tu stranu nějak omlouvat (nejsem její volič), ale hlavní(!) důvod dnešního marasmu pořád vidím jinde...

Jako analogie, zajímalo by mě, co potom pokládáte za hlavní příčinu válek v bývalé Jugoslávii - snad to, že ty národy si "z ničeho nic" dovolily chtít samostatnost? Nebo snad špatnou politiku USA? ;) Člověk by řekl, že to byl jen a jen přirozený důsledek deformovaného systému uměle vytvořeného a desítky let udržovaného Titem, který se prostě rozpadl a dlouho skrývané problémy vypluly na povrch... Ale podle Vaší logiky by to měl být chorvatský, kosovský,... nacionalismus, který se "naprosto neočekávaně" vynořil, a za něž je odpovědných pár konkrétních "zločinců" v devadesátých letech...

Omlouvám se za tento OT, šlo mi jen o ilustraci toho, jak "chápu" Vaše argumenty.
16. 11. 2008 | 12:43

komentlator napsal(a):

asi by to chtělo určitý původní text někoho, kdo v 85. či 86. či nějak okolo vyjel na rok na zahraniční prestižní univerzitu, když ne všichni mohli studovat i jen české školy, případně se zavírali lidi. To se ale p. Hořejšího netýká, protože ten se raději k režimu v té době moc asi nevyjadřoval, protože věda pro něho byla více než nesvoboda většiny lidí okolo, co si tak snadno cestovat nemohli.
Pan Hořejší dle mého vše před 89. nyní popisuje jako statný princ stále válčící za vědu - ale z pozice člověka, co žijě v době, kdy totáč byl poražen. Totéž zde:
http://blog.aktualne.centru...
škoda, že neblogoval již v 85. či 86. či nějak okolo, to bychom mohli oba pohledy na stejnou dobu snadno porovnat, jak politická situace mění snadno pohled člověka na totéž. také by se v té době p. Hořejší tak navážel do komunismu? Nebo-by raději preferoval ticho, aby mohl cestovat a získávat tak další řádky do CV?
16. 11. 2008 | 12:49

Jemnický napsal(a):

Pane Hořejší,
Nabízím vám takovu malou koláž z názvů vašich posledních článků
Komunisté ve vládě - Radar zase o krok blíže (bohužel...)
Komunisté ve vládě – uctívání relikvií.
Radar - reálné nebezpečí nebo strašák?
Katolické morbidní bizarnosti - Muslimové a křesťané všech zemí, spojte se!
Amerika zachraňuje svět? - A vy zase mlátíte černochy
Kdo úkoluje a hodnotí vědce - Poezie Bojující.
Už jsem tady posté (promiňte...) – Přiznání pana Hořejšího k víře v reinkarnaci?

Nic tím nemyslím, jen tak si hraji. Když to tak přeskupím, objevuji opravdové mystrovství vašeho humoru.
Váš Jemnický
16. 11. 2008 | 12:50

Řeřicha napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,

Tak vidím, že jsem s chybně napsaným výrazem "de iure" zase (takříkajíc) „praskl čepicó do kravěnca“. ;))

Inu, nikdo není dokonalý. Kéž by chyby u některých jedinců na určitých postech končily jen u neznalosti písemné verze výrazu "de iure".

Jinak Zona A je stále dobrý nářez, v tom se shodneme. Možná se na některém koncertu i potkáme a přiťukneme si pořádným půllitrem. ;)
Troufám si totiž tvrdit, že jste nejen profesionál na poli novinařiny (který se dokáže oprostit od silně subjektivních i neobjektivních výrazů, na rozdíl od většiny kolegů v nejčtenějších periodicích...), ale i pohodář (v civilu). Snad jsem Vás tu nikdy neotrávil přes míru… jestli se nepletu, ještě jste nikdy nebyl nucen mi zde mazat nějaký "urážlivý výkřik", apod. Pokud se však pletu a šálí mě má stará paměť, tak se Vám omlouvám.

S úctou,

Řeřicha
16. 11. 2008 | 13:10

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Bohužel zase se zásadně mýlíte, to Vám musím říct v rámci naší, myslím že slušné a korektní diskuze.
Topolánek přeci také bouchnul do stolu a zařval: "Já jsem chlap!" A jak dopadnul? Paroubek ho převálcoval jako slon blechu. Vtom to tedy rozhodně není.
Co se týká například Papena, tak s ním si přeci zahrál Hitler jak kočka s myší, nebo možná také jako slon s bleškou. Vždyť po volbách v červenci 1932 Papen Hitlerovi nabídnul křeslo vícekancléře, tedy svého zástupce, a Hitler to rezolutně odmítl, s tím, že chce být pouze a jedině samotným kancléřem. Potom se postaral o Papenovu demisi, jeho nahrazení generálem Schleicherem, a následně i o jeho demisi, a v této situaci Papenovi nezbylo nic jiného, než přesvědčit Hindenburga, aby Hitlera jmenoval kancléřem. Tedy, byla to geniální politická hra Hitlera, co ho přivedlo na trůn,
Co se týká Mein Kampfu, také jsem ho četl, a velmi pozorně, takže geniálních postřehů je tam tolik, že by to vydalo na samostatný blog, a to ještě safra dlouhý.
Možná se toho někdo tady ujme, pakliže pan Stejskal nebude mít obavy a strach, že by nějaký pitomec mohl seriozní debatu o nacismu považovat za jeho propagaci, a tím tak učinit zdejšímu webu nějaké právní potíže...
16. 11. 2008 | 13:11

Jemnický napsal(a):

Karel Mueller
Píšete "Víte, skvělý postřeh o Hitlerovi pronesl v Norimbergu polský Gauleiter Frank:
".... národ jako celek má femininní charakter. A Hitler třískl do stolu a zařval Já jsem chlap ..."

Pane Muellere, když někdo s jedním varletem práskne do stolu a zařve: "já jsem chlap", tak to opravdu, ale opravdu všichni padnou a prdel, teda kromě skutečných mužů. Ti mu možná řeknou, tak ukaž.
Termín "Národ jako celek" je nesmyslný, část národa se může chovat jako masa -ta je feminní, avšak nikdy se tak nechovají všichni příslušníci národa. To by byl jeho konec. Náckové a komunisté netřískali do stolu, ale do lidí, nejlépe bezbranných. Holt to byli opravdoví chlapi jak řemen.

Jemnický
16. 11. 2008 | 13:25

Marty napsal(a):

jarda: Mein Kampf jsem take cetl a byla to natolik silena slatanina, ze jsem to nedocetl. Genialniho jsem tam neobjevil nic. Muzete byt trochu konkretnejsi?
16. 11. 2008 | 13:26

IronNick napsal(a):

-> Vlk:

"A Rusko vám evidentně nahání strach. Hm. Tak to sna d abyste ráno nevařil kafe na sporáku. Plynovém. Protože plyn je z Ruska. No sna d abyste také nepoužíval počítadlo. Protože proud , který bere je ze značné části z Bukovan a Temelína. A ty jedou na ruské palivo. A auto abyste vůbe c prodal,protože nejspíš jede na produkt z ruské ropy....."

Ano, Rusko mi strach nahání a pochopitelně to jsou suroviny, co je dneska jejich hlavní zbraní. Nadávat na USA je teď v módě, ale brát si do úst Rusko se "moc nehodí", jenom proto, že jsme na něm ekonomicky závislí (hlavně na plynu, všechno ostatní lze v principu koupit jinde). Ale to Vám vážně stačí jako důvod omluvit téměř cokoliv? Já vyděrače moc nemusím...

Na posledních amerických volbách je zřetelné, že tam určité korekční mechanismy pořád slušně fungují - demokracie je přece i o dobře nastavených zpětných vazbách, který celý systém dlouhodobě stabilizují. Vy máte pocit, že podobně je tomu v Rusku? Já tedy rozhodně ne... A proto mám z něj strach.
16. 11. 2008 | 13:31

Ikena napsal(a):

Pane Jarpore,
samozrejme, ze nemusite souhlasit, ba naopak z bourliva debata muze pobavit okoli.
Ze zivota jsem se naucil vzdy uprednostnovat zakladni otazku "Qui bono" a ono se zatim vzdy vyklube uplne jiny duvod, nez je mi servirovano. Hlavne se mi to vyplaci v Praze a Stredoceskem kraji, kdyz musim jednat s predstaviteli ODS. Proto ta ma ostrazitost vuci nim. Nechtejte po mne, abych byl za rybicku a skakal na udicku. Zde hovorime, tedy piseme trochu v obecne rovine. Ale mohu vas ujistit, ze si nic necucam z prstu.
Ocenuji vas postoj, nazory a hlavne, ze nesklouzavate k lacinemu reseni a la ultrapravice nebo k totalnimu antikomunismu.
Kolego, tedy na zdejsich strankach, jen jedna pripominka a zajimavost k vasim prispevkum ci reakcim. Behem 2 dnu se napocital asi 4-5 nicku, kteri vas upozornili na stejny problem jako ja. Mozna, ze si to neuvedomujete, ale mozna je to zcela evidentni male minus na vasi strane. Anebo tak cinite zamerne? Dekuji predem za odpoved.
16. 11. 2008 | 13:34

ivanT napsal(a):

Pane Stejskale,

Pisete "Děsím se toho, jak málo se dolážeme poučit z minulých chyb. Jak rychle se zapomíná."

Mate pravdu, je dulezite znat historii. Na druhe strane je ale chybou ocekavat, ze se nejak sablonovite opakuje. Sama historie dokazuje, ze to tak neni.

Pan Hvizdala napriklad nedavno odvozoval jake komunisty by clovek mohl v budoucnosti videt z toho, jaci byli v minulosti. Jenze sam jeho priklad jasne vyvracel jeho theorii. Uvedl ctyri znacne odlisne typy minulych komunistu a v podstate rekl, ze mame na vybranou jeden z nich. Ovsem jeho druhy typ urcite nebyl kopii prvniho, treti typ rozhodne nebyl jeden z prvnich dvou, a tak dale. Jinymi slovy, zadny z jeho ctyr typu nebyl jeden z predchozich a historie se neopakovala. Theorie tedy nepracuje.

Znat historii je nutne, ale musi se uplatnit na soucasne podminky, ne jen mechanicky extrapolovat.

Jinak, informovany blog a diskusi na thema korenu nacismu (nebo komunismu, nebo ...) bych urcite vital. V te vasi 'hospode' se od serioznich diskuteru dovidam plno zajimavych veci a poucim se.

Ivan
16. 11. 2008 | 13:40

Pepa Řepa napsal(a):

To jarda
dtto Marty.
Kde vidíte genialitu? Přiznávám, ani já jsem nebyl schopen Mein Kampf dočíst.
16. 11. 2008 | 13:41

Luba napsal(a):

Tedy, pane řediteli,
to snad ani není pravda!

Podle toho co píšete, nejspíš považujete KSČM za standardní levicovou demokratickou stranu.
Tedy, spolupráce komoušů s ČSSD je logická, navzdory jakýmsi bohumínským a jiným usnesením, ve kterých oranžády deklarovaly, že s komunisty ani náhodou ...!

Nevím, že by kdokoliv z voličů soc-dem dal svým favoritům do ruky mandát ke spolupráci s komanči.

S komunisty prostě žádný slušný člověk nevyjednává! Tak, jako se Němci postavili k NSDAP, tak by se Češi měli stavět k nástupkyni zločinné KSČ. Komunisté neslýchaně morálně i ekonomicky zbídačili vlastní národ, a za to jim patří místo na smetišti dějin, nikoli v Parlamentu.

Chápu, že "pragmatistům" a kleptokratům všech stran je to jedno. Těm jsou morální principy ukradené. Ale žádný slušný člověk, nota-bene člověk tak vysokého společenského postavení, jaké máte Vy, pane řediteli, by neměl tvrdit, že komunisté jsou normální parlamentní stranou a do Sněmovny patří!

Váš postoj, jakožto postoj uznávaného vědce, může být pro ostatní jistým vzorem - a tím vlastně napomáháte legitimizovat sílu, která tu už dvacet let nemá co dělat!

Musí platit, že s komunisty se nevyjednává, s komunisty se nemluví, s komunisty se netvoří koalice.

Zrušit KSČM je nezbytné, protože jinak bude část voličů stále do poslaneckých křesel cpát rozličné kreatury, typu bachaře Vondrušky nebo advokáta Filipa, který považuje vraždu Milady Horákové ze nezbytnou "daň doby".

Vy proletáři z akademických kruhů, styďte se!
16. 11. 2008 | 13:49

vlk napsal(a):

Marty
třikrát usvědčeným lhářem jste tu jen a pouze vy. Už jsem třikrát dokázal, že zd e prostě triviálně lžete, jste li přitlačen do kouta. Nemám, co víc bych dodal. Snad k tomu Sorosovi - vrána k vrána sedá. Pokud někoho pobavilo, stejně jako já, váš výrok ve smyslu, že s e jedná o ekonomického nedouka. nehť se tíím aví. Lidská a v konkrétním případě vaše hloupost , je prostě bezmezná. Finito.
16. 11. 2008 | 13:50

Martin napsal(a):

Lubo, takze volici CSSD hlasovali proti spolupraci s komunisty i kdyz pred volbami se neustale opakovalo, ze takova spoluprace je mozna ? To postrada jakoukoliv logiku. Slusni lide nejsou lide s jednim politickym nazorem.
16. 11. 2008 | 13:59

Marty napsal(a):

vlk: Vy jste nedokazal vubec nic. Narozdil od Vas necitim potrebu si na internetu neco dokazovat lhanim.

A Vas vykon ohledne Sorose byl zarnym prikladem Vaseho stylu prace. Silacka prohlaseni o necem, o cem vubec nic nevite. Narozdil od Vas jsem od Sorose neco cetl a jsem schopen si o jeho kvalitach jako ekonoma udelat obrazek. Vy toto o sobe rict nemuzete, protoze jeho nazory vubec neznate. To Vam vsak nezabranilo v silackych prohlasenich, jak je to skvely ekonom. Je to preci znamy spekulant, tak musi byt preci i skvely ekonom. Absurdnost takove premisy je zjevna. Za hlupaka jste tu Vy. Opet.
16. 11. 2008 | 14:02

stejskal napsal(a):

Pane Řeřicho,

bude se moc těšit, že nám to jednou opravdu vyjde. Jinak mi dovolte říci, že jsem velmi rád, když k nám chodí diskutovat lidé jako Vy. Pro mne to přináší mimojiné jednu důležitou věc: že mne má práce stále ještě baví.

Pane ivaneT,

naprostý souhlas. Jen snad jedinou poznámku: to, že se objeví stále nové podoby a formy totality neznamená, že bychom měli zapomínat či podceňovat ty minulé. Jde o typ myšlení, forma je v podstatě vedlejší (je úplně jedno, jestli se jedná o diktaturu nacistickou či bolševickou, devastaci lidské společnosti přinášejí v úplně stejné míře).

Včera se to jmenovalo nacismus a bolševismus (a i v této podobě jsou obě zločinecké ideologie pro některé lidi i dnes přitažlivé). Zítra se to může jmenovat třeba "marťanismus", ale ponese to stejné znaky, které spojují všechny totalitní ideologie a režimy (omezení plurality, potlačování jiných názorů, oklešťování kontrolních mechanismů a institucí). A zase tomu lidé budou věřit. Budou věřit že nějaká ideologie místo nich zařídí světlé zítřky.

Debatu na téma kořeny fašismu, nacismu, komunismu a bolševismu bych též uvítal (i když ji tu pod různými blogy vedeme již více než rok a půl, dovolím si odkaz na jednu z nich, to, že je zrovna pod mým textem, je v podstatě jen náhoda ;-)http://blog.aktualne.centru...

Libor Stejskal
16. 11. 2008 | 14:04

Marty napsal(a):

Martin: prohlaseni o mozne spulupraci CSSD s KSCM byla slyset odevsad, ale ne z CSSD. Paroubek se vzdy omezoval jen na naznaky. "Na plnou hubu" to rekl az po vychranych volbach.
16. 11. 2008 | 14:05

Alex Koenigsmark napsal(a):

Pane profesore, mohl jste si věru ušetřit ten dodatek o svých názorech, protože ho většina "diskutérů" stejně přeskočila. Má zkušenost mi praví, že reagují většinou jako Pavlovovi psi: ukážete jim určité slovo a oni slintají, buď blahem, nebo hněvem. Vždyť vidíte, že i bursián Soros je pro někoho komunista. Inu, kdyby pravice vládla lépe, komunisty by nikdk kromě nich nevolil a byl by pokoj. Et cetera.
16. 11. 2008 | 14:09

Lila napsal(a):

Salivene,

překvapil jste mě. Vidím to úplně identicky, včetně názoru na pány Tošenovského a Bendla.

Nezbývá, než držet J. Zimolovi palce, aby se nenechal v ČB převálcovat; pokud obstojí, tak si myslím, že jej čeká velká budoucnost. Určitě by mu to slušelo v čele solidní, důvěryhodné levicové strany, jakou ČSSD byla v dobách pánů Horáka a Battěka.
(Nechci to zakřiknout, ale lidé Zimolu vnímají jako politika nového, téměř obamovského střihu. Uvidíme.) Bude to zároveň i výzva pro ODS, aby skončila s některými praktikami a rozloučila se s lidmi, kteří jí zrovna čest nedělají. Bohužel, zatím to vypadá, že to ODS ještě nedošlo, nebo skutečně postrádá pud sebezáchovy.
16. 11. 2008 | 14:09

LEVAK napsal(a):

Dodnes nevím proč po první volbě prezidenta si pozvál Václav Klaus do Lán předsedu KSČM Grebeníčka.Nebyl to výsledek spolupráce ODS a KSČM?To Vám nikomu ze zde přítomných komunistobijců nevadilo a nevadí???
16. 11. 2008 | 14:12

Mirek napsal(a):

To VSEM CTENARUM:

PRVNI CAST

V tomto prispevku se pokusim kratce analyzovat (hlavne z moralniho hlediska) tento blog oslovenim tri prispevovatelu – t.j. Libora, Vaska a Ladice. It’s Sunday – so have fun reading! :)

Libore,

pochopitelne, Vase velice jemne “pokarani” (15.11.2008 17:31:09) bohuzel Vaskovi nedoslo (Vasku, “pokarani” je muj termin, se kterym Libor nema vubec nic spolecneho – to abys to nahodou zase nepopletl a neptal se Libora) cili je nutne snazit se Vaskovi vysvetlit status quo jak se rika “polopate.” :)

Vasku, Vasku, Vasku...

Co to zase vyvadis? Jako by nestacilo Tvoje chronicke komunisticke zastrasovani Paragrafem 198 (stylem naprogramovaneho robota) v Tvem blogu o islamu... :( Je sokujici, jak muzes vytvorit neco tak desive strasliveho jako tento blog. Coz si vubec neuvedomujes, ze nezakryvane snahy KSČM HLASIT SE SVYM JMENEM K NEJODPORNEJSIMU HNUTI PODLIDI MINULOSTI je nejen hnusne, ale i neuveritelne provokativni a nekteri diskuteri by mozna davali prednost terminu “temer lyncovani-indukujici”?

Vzdyt zrudne komunisticke hnuti minulosti se svymi masovymi vrahy (napr. Mao Tse-tung: ~30 milionu; Stalin: ~25 milionu; Pol Pot: ~2 miliony) je moralne a svym historickym vyznamem nelidstejsim a zrudnejsim hnutim nez Hitleruv fasismus (http://en.wikipedia.org/wik...)!!! A TENTO FAKT ZADNA (PODLE TEBE) “NESKODNOST” CESKO-MORAVSKEHO KOMUNISTICKEHO HNUTI (KSČM) NEZMENI!!! Samozrejme, ze Vaclav Havel a vsichni slusni lide v CR jsou zdeseni (protoze tento fakt jasne vidi, kdezto Ty ne), a ja jsem dvojnasobne zdesen, protoze navic jeste tez ctu tento Tvuj nesmyslny blog!

POUZE PODLIDE SE MOHOU HRDE HLASIT SVYM JMENEM K NELIDSKYM ZRUDNOSTEM MINULOSTI! Pouze podclovek muze byt v roce 2008 hrdy na to, ze se jmenuje Adolf Hitler!! Pouze podclovek muze byt v roce 2008 hrdy na to, ze je komunistou!!! Vasku, coz nevidis, ze tim, ze se tito podlide hlasi svym jmenem k zrudnostem komunismu minulosti, tyto zrudnosti neprimo schvaluji a obdivuji? VZDYT TO SAM POPISUJES (!!!): “Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989.” (Viz tez prispevek 15.11.2008 18:46:06). Coz nevidis, ze z lidskeho a moralniho hlediska je to naprosto stejne jako kdyby se KSČM jmenovala “Vylepšená Hitlerova Fašistická Strana” (VHFS) ci “Polidštění Vrazi Khmer Rouge”?

Abys lepe poruzumel proč Vaclav Havel a vsichni slusni lide v CR jsou zdeseni, prosim, precti si pozorne nasledujici excerpta a vsimni si, ze lidska a moralni kvalita myslenek techto vynatku patri do IDENTICKE KATEGORIE jako myslenky Tveho originalu:

“HITLEROVI FAŠISTÉ VE VLÁDĚ – REÁLNÉ NEBEZPEČÍ NEBO STRAŠÁK?

Po nedávných krajských volbách (jejichž výsledek mě velmi potěšil) se zdá, že v několika krajských „vládách“ (přesněji řečeno „krajských radách“) se objeví i Hitlerovi fašisté. V některých médiích se objevují zděšené komentáře; zděšen je i Václav Havel.

Jsem přesvědčen, že dnešní VHFS, která za sebou nemá oporu v evropské velmoci (fašistickém Německu), je pouhý slabý odvar někdejší všemocné NSDAP, tedy pouze strašák a „papírový tygr“ – něco jako kobra s vytrhanými jedovými zuby.

To, že se „fašistické nebezpečí“ a prohlášení à la „zabránit fašistům k návratu k moci“ stávají pravidelně předvolebními tématy, považuji za docela hloupý manévr k odvrácení pozornosti od mnohonásobně důležitějších témat naší současnosti. Právě tak považuji za hloupé a trochu trapné akce typu „S Hitlerovými fašisty se nemluví“. Ostatně je zřejmé, že tento imaginární strašák na voliče zabírá čím dál tím méně...

Nedá se nic dělat – VHFS je prostě legální. Ačkoli dnešní fašisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1919-1945 (http://en.wikipedia.org/wik...). Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ Hitlerovi fašisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády.”
16. 11. 2008 | 14:19

Mirek napsal(a):

To VSEM CTENARUM:

DRUHA CAST

Vasku,

pokud Ti to jeste nedoslo, IDENTITA “MYSLENKOVE KVALITY” Tveho originalu a mych minimalne pozmenenych vynatku (viz PRVNI CAST) POLOPATE VYSVETLUJE duvod zdeseni Vaclava Havla a vsech slusnych lidi v CR (dokonce i jednoho ctenare v Madisonu, USA)...

P.S.: Vzhledem k Tvym prihlouplym drivejsim pokusum zastrasit ctenare (diskutujici islam “typu Taliban”) Paragrafem 198, prispevky pana Ladice (15.11.2008 18:27:50 a 15.11.2008 18:29:32) jsou hezkym a elegantnim mementem pravdivosti rceni: “Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.” Nicmene, navzdory teto mile a uprimne minene snaze ‘poucit Te nazornym prikladem’ je jasne, ze ja osobne bych tu vzdycky bojoval za to, aby jsi si svou oblibu faktů typu “Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ vylepšení komunisté-fašisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády” mohl vyjadrovat kde chces a jak casto chces – jinymi slovy “pokud mozno co nejsvobodneji” – protoze je dulezite, aby ctenari presne vedeli, o co Ti jde. :)

BTW, a neboj, Vasku, kdybys nahodou sel brucet v dusledku § 260, § 261 ci § 261a – budu Ti nosit (nebo alespon posilat) pomerance! :) Dokonce Ti budu prispivat na Tvoje pravniky, kteri se budou snazit snizit Tvuj trest vezeni, prestoze Tvoje uvezneni bude zrejme zcela legalni, protoze (jasne víš o a) timto blogem nedvojsmyslne podporujes kriminalni (podle zakoniku CR) nazory KSČM (napr. rezoluce ÚV KSČM k VŘSR: „Komunisté u příležitosti 90. výročí VŘSR znovu prohlašují, že jsou jako pokračovatelé ruských revolucionářů odhodláni bránit odkaz VŘSR a....ideály komunismu.”) Nicmene vzhledem k Tvoji POUHE slovni podpore, toto uvezneni bude proti sentimentu Prvni Upravy americke Ustavy, a proto Ti hned po Tvem propusteni z vezeni pomuzu emigrovat do USA (dostanes azyl na zaklade politicke perzekuce), kde si muzes rozhlasovat tyhle sve nesmysly UPLNE SVOBODNE! :)

To Ladic:

Pane Ladic,

z hlediska vyssiho principu mravniho, Vase pouziti § 260, § 261 a § 261a proti Vaskove souhlasu s “HLASENIM-SE-JMENEM-K- (a tudiz podporovanim) KOMUNISMU/FAŠISMU”* je naprosto spravne, avsak obavam se (viz napr. 15.11.2008 18:46:06), ze § 260, § 261 a § 261a v CR vubec nikdo nebere vazne.

*Fasismus je nelidsky pravicacky extremismus, komunismus je nelidsky levicacky extremismus a spolu s islamem “typu Taliban” (nelidskym nabozenskym extremismem) se jedna o 3 totalitni systemy, ktere dosahly stratosfery zrudnosti a nelidskosti. Jejich hlavni charakteristiky – CETNE NESMYSLNE VRAZDY A MUCENI ZA MYSLENI A Z RASOVYCH DUVODU – jsou identicke, a vzhledem k neuveritelne nelidskosti jejich zakladnich charakteristik musi byt vyhlazeny z povrchu zemskeho JAKYMIKOLI ZPUSOBY, pri jejichz implementaci je usilovna snaha o eliminaci ztrat NEVINNYCH lidskych zivotu JEDINYM LIMITUJICIM FAKTOREM. Bohuzel, Vaskovy pro-komunisticke postoje nedvojsmyslne ilustrovane timto blogem nejsou prilis napomocne pri tomto velice narocnem a komplexnim procesu.
16. 11. 2008 | 14:20

Martin napsal(a):

Marty nepisete pravdu, nejcasteji byla citovana slova Paroubka, ze prave pujdou do koalic radeji s komunisty nez s ODS. A klidne vam to dolozim i odkazem pokud to nejste schopen priznat.
16. 11. 2008 | 14:21

Ikena napsal(a):

Zatim mi nikdo z diskutujicich neposkytl vysvetleni, proc se Havel nechal zvolit komunisty prezidentem CSSR a pan Calfa, nomenklaturni kadr vedl dalsi vladu s radou komancu. Proc Klaus pozval do Lan predsedu KSCM Grebenicka. Proc Ruml, jako ministr vnitra neinicioval kroky ke zruseni KSCM. Proc ODS nominovala Tlusteho a Klase, jako byvale kandidaty KSC do poslanecke snemovny.

Takze, po prohranych volbach jen odvadite pozornost jinam. Doporucuji vsem, precist pozorne rozhovor s historikem Kaplanem na idnes. Velmi poucne.

A pokud nepochopite, jakych omylu se dopousti pravice, tak dalsi volby budou jeste horsi a ty komanci budou jeste silnejsi.
Dnes skladal Julinek test ze znalosti krizove komunikace. Pokud neni schopen moderatorovi odpovedet 3 vetami zakladni vyhody jeho reformy a blekota neco o vyssich platech sestricek a jak mu Lidovci delaji naschvaly, tak na dalsi maler je zadelano.
A proto vsechny potize pravice, vytrhne zakaz KSCM, jak snadne....
16. 11. 2008 | 14:35

otazník napsal(a):

Pane Mirku,

a není v dnešní době a pro budoucnost daleko větším nebezpečím snaha USA ovládnout Zemi prostřednictvím pokročilých vojenských technologií?

Viz např. velmi zajímavá analýza v blogu pana Tamáše z dneška?

Čeští komunisté v krajských radách tyto ambice, přes jejich nostalgické vzpomínání na VŘSR, pravděpodobně nemají...
16. 11. 2008 | 14:37

vlk napsal(a):

Pqojed
No on s e ten rudý nebo hnědý radikalismus nezrodil jaksi sám do sebe.. Nikdy by se nebyl zrodil, nebýt 1.ww.
Prostě přišla dějinná katastrofa o rozměru, s kterým lidstvo nemělo žádnou zkušenost. Výsledkem byl nejdřív bolševik, následně nacista. Při větší íře představivosti a velkorysosti , při sjednávání míru nikdy nemuselo k tragedii 2.ww dojít. Bolševik by nikdy nebyl pronikl do za hranice Sovětského Ruska a časem by s e byl sám rozložil.
A nacista by byl zůstal v mnichovských pivnicích.

Takže ano mohou s e objevit.Ale spíše ten hnědý. Za naprosto zvláštních , katastrofických podmínek.Jinak ne.:Daleko více pravděpodobněji budeme konfrontováni s militantním islamismem. Ten vidím jako daleko větší problém. Prostě půjd e o střet civilizací. A je otázka, jestli ten střet lze vůbec vyhrát. Protože tady nejde o nositele nějaké filosofie, které lze porazit vojensky nebo ekonomicky. Tady jde o náboženské fanatiky, kteří žijí v našem civilizačním okruhu, využívající všech vymožeností naší civilizace k její porážce. Porážce zevnitř. Tohle bud e problém. Ne nějaký folklorní ex bolševický spolek.

Karelhá
Promiňte, ale váš příklad je ryze teoretický. Možná, že by mohl fungovat někdy začátkem 50-tých let. Ne v zemi, členu současné EU. Velmi brzo byste narazil na unijní zákony. A ne v éře totální globalizace. Dřív nebo později ČEZ někdo koupí a bud e provozovat normální tvrdou kapitalistickou politiku. Současná vlna znárodňování je přechodná záležitost. Jakmile krize odezní, dojde ke zpětným odprodejům soukromému s rotoru. Stát může firmu zachránit. Ale až na soliterní výjimky není schopen držet velké portfolio různých firem a obstát v globální soutěži. Protože prostě nebude mít dost prostředků na další rozvoj a udržení konkurenceschopnosti, pokud není přípustná národní ochrana takových podniků.
IRONNICK
Ale jistěže z toho viním ODS.! Ta zakládala tenhle stát! A mohla jej založit na úctě k právu a respektu k zákonu. Založila jej na způsob Divokého východu. Respekt k právu a úctu k zákonu nemá dodnes. Viz výroky ohledně soudcokracie, když prohrála jeden spor o reformy u US: Viz naprostá ignorance prezidenta republiky ohledně soudních rozhodnutí ve věci JUDr. Rumla. Viz čunkiáda. Viz současný paragraf v Trestí zákoníku ohledně potrestání těch, kdo zveřejní policejní odposlechy. Viz skandalizace Kubiceho zprávou. Viz kauza LTO, kterou šlo zabránit v zárodku. Viz vietnamské tržnice, které v Německu zlikvidovali v zárodku. Viz totální absence ochrany malého akcionáře po kuponovce..Viz Doležalův zákon o vytěsnění drobných akcionářů. Viz současnosti doimplementovaný paragraf o tunelování do nového Tr. Zák. Bendou ml. Kde výrazně zkrátil promlčecí doby pro privatizační krádeže. Mám dál pokračovat? Není to pro mne naprosto žádný problém. V oné Anglii by nic z toho nebylo možné.
Ohledně Ruska. Rusko nedělá nic jiného, než přirozeně hájí svoje zájmy. Je to velmoc. Pokud vám to náhodou neuniklo. Podle vás je přirozené , že Amerika má síŤ základen po celém světě. A řadu z nich vybudovala v posledních 10-ti letech v přímém sousedství ruských hranic. Zrovna tak vám připadá normální, že USA , podle svého tu bombardují, tu obsadí nějakou zemi. Dále vám připadá normální, že táž Amerika uvalí sem tam obchodní embargo na nějakou zemi, že používá svou ekonomiku jako zbraň. Nic z toho ovšem podle vás není dovoleno Rusovi. Neušlo vám náhodou, že ten Rus má , jako jedna ze dvou zemí na světě kapacitu zničit celou planetu? A že když bud e příliš tlačen do kouta,mohl by to také udělat?.
16. 11. 2008 | 14:40

Luba napsal(a):

Víte, jaký rys mají všechny ty nacismy, bolševismy, fašismy, komunismy společný?

Je to POSLUŠNOST!

Předobrazem každého -isty je úřednická dušička, která bez odmlouvání poslouchá svého pana vedoucího, který přece na sebe bere celou zodpovědnost, a za to mu náš pan byrokrat slouží až do roztrhání těla, pokud možno cizího.

Vyznává autoritu, a hlas svědomí je potlačen. Nemusí mít žádné zvláštní schopnosti, nemusí dokonce ani přemýšlet. Nemusí být vnitřně nejistý - vždyť má jasně daná direktiva, na které se může vždy odvolat. Hlavně držet hubu, hezky se lísat, a bude vám přidáno, občane.

Isté mají své jisté. Pan vedoucí má vždy pravdu, i když ji nemá. To je první "obecně přijímaná pravda" a první krok k násilným totalitním ideologiím.

Poslušnost nemá "na svědomí" jen více jak 40.000.000 obětí druhé světové války jak na polích válečných, tak v zápolí.
Váleční zločinci nedělali nic jiného, než že poslouchali rozkazy. Člověk se stal položkou statistiky, a vymazat ho z mapy světa bylo snadné.

Každá ideologie, která vnímá jen masy, třídy a světlé zítřky, pro něž je nezbytné snést při "kácení lesa nějakou tu třísku", každá taková ideologie, která snímá z jednotlivců jejich osobní zodpovědnost, je zločinná.

Každý, kdo ctí něčí autoritu výše, než své svědomí, je potenciální zločinec. Stejně jako každý, kdo obětuje svou individualitu ideologii, která si necení jedinečnosti každého člověka a vnímá jen energii masy, která je formována nějakým nadosobním idealizovaným vůdcem.

Je třeba udělat jasné konkrétní gesto - komunismus je zločinnou ideologií, a jeho vyznavači nemají ve společnosti, snažící se znovu budovat demokracii, místo.

Je třeba zrušit KSČM!
16. 11. 2008 | 14:42

IronNick napsal(a):

-> Vlk:

".....V oné Anglii by nic z toho nebylo možné."

- A čím to, že ne? Snad ne proto, že tam Klaus nezaložil ODS? ;)

"Rusko nedělá nic jiného, než přirozeně hájí svoje zájmy."

- My též. Američané nám nevyhrožují, Rusové ano. S prvními máme zkušenosti dobré, s druhými nikoliv.
16. 11. 2008 | 14:53

SuP napsal(a):

Luba -
elegantní a výstižné.
Jen bych na závěr doplnil:"Pane Paroubku, odstupte!"
16. 11. 2008 | 14:59

Karel Mueller napsal(a):

jarda:
K nějakým animozitám mezi námi není důvod :-), diskutujeme zde v podstatě nekonečně omílanou otázku úloha osobnosti v dějinách.
Pokud jde o tu genialitu: Geniální myšlenka musí být originální a průlomová. V tomto smyslu zde nic nevidím - všechno lze nalést ve wilhelmovském Německu, Machiaveliho a nakonec i rasová teorie pochází tuším od Francouze Gobineaua. Geniální myšlenky najdete u Marxe i Lenina, ať se nám to líbí nebo ne, nakonec Churchill nazýval Lenina geniální démon. Ta diskuze o "genialitě" Hitlerových myšlenek by byla zajímavá, ale nevím, jestli by ji pan Stejskal dovolil, mohl by být obviněn z propagace nacismu.

Pokud jde o Frankův výrok - na tom stojí v každém počátku přitažlivost diktatur se silným diktátorem. Srovnávat ho s politiky v demokraciích je vysloveně směšné - nemohou mít a nemají odpovídající moc. Může se stokrát tvářit jako supermuž, ale ty věčné problémy jako korupce, zlodějina, sociální problémy aj. musí být v demokraciích řešeny systémově. Pokud nejsou, tak stejně nakonec bude k smíchu. Ale vždyť je to pořád stejná píseň - demokracie zacházejí na plesnivinu a sociální rozvraty, diktatury na neomezenou moc a z ní plynoucí korupci a tedy zase postupný úpadek.

Pokud jde o ten nástup Hitlera, to zdaleka nebylo tak jednoduché a jeho moc ani zdaleka nebyla v počátcích tak absolutní - tu získal až v průběhu války. A pokud jde o koncentracii ekonomie - je to partie vlka a tak nechci zasahovat, ale má samozřejmě absoltně pravdu. Přečtěte si Roopera Poslední dny Adolfa Hitlera. Jasně tam píše, že kdyby Německo bylo skutečně centralizované, tak by Němci asi vyhráli. Protože i v dobách rozhodujících bitev u Moskvy a Stalingradu se v Německu vyrábělo luxusní zboží, ekonomie nebyla ani zdaleka orientovaná na válku (to v průběhu války udělal hlavně Speer) a heslo vše pro frontu neplatilo zcela nikdy, realizovalo se vlastně až po bitvě u Stalingradu.
16. 11. 2008 | 15:01

vlk napsal(a):

Stejskalovi

Komentoval jsem na těch příkladech vaše tvrzení o tom, že lidé ve volbách lacině podpořili komouše.A prokázal jsme, že nic takového s e nekonalo. Že dostali stejně halsů jako kdykoliv jindy. Bavíme se o extremismu.
A poukázal na to, že extremní , nedemokratické metody do politické praxe zanesla ODS . Nic víc.
A v této tradici pokračovala – viz story ohledně pozice šéfa sněmovny. .Viz story o převolení výborů ve sněmovně.
A najednou je všechno k disposici. Pod tlakem okolností.

A vy ukazujete na voliče! Když máte radikalismus pur ve sněmovně a vrcholové politice. Přesto - volič nepropadl panic e a nevolil bolševika nad obvyklou míru jeho lektorátu.
Tohle jest předmětem naší disputace.
A negativistická hesla na získání voliče? Stačí, když si přečte aktuálně Smlouvu s voličem a uděláte srovnání na realitu. Socanům v podstatě stačí poukazovat na plnění té smlouvy .Nic jiného nemusí dělat. Zrovna tak stačí, aby vytáhli prospekty ODS mnus a odškrtali to, co s e skutečně podle ODS minus splnilo.

Nemám žádné iluze o oranžových. Jsou v podstatě stejní. Ale jestli někdo rehabilituje bolševika, pak to je počínání modrých. Zakládali stát. Je zřejmé , jak a na čem ho založili. Teď slibovali změny. Je zřejmé, jak ty změny budou fungovat. A je zřejmé , kdo je vítězem a poraženým těch změn.
Dobrým indikátorem radikalizace společnosti ekonomickou situací je tzv. Gini index.. Udává míru nerovnosti v příjmech v jednotlivých zemích. Popisuje tedy otevírání příslovečných nůžek. A čím je číslo indexu vyšší , tím je větší sociální rozdíl. Nutný předpoklad pro nástup radikálních ideologií.
16. 11. 2008 | 15:01

Jiří napsal(a):

Znovu máme to štěstí přečíst si obvyklý text pana profesora Hořejšího.Komunisté nebyli nikdy úplně špatní a teď už jsou úplně neškodní chudáčci a společně s nimi a ČSSD spějeme k radostným a světlým zítřkům.Mnoho věcí se změnilo,ale některé nikoliv, komunistická ideologie je stále založená na závisti a třídní nenávisti,jejich loajalita nepatří naší zemi,ale Moskvě.Pouze z taktických důvodů o svých cílem mluví jen na vnitřních stranické půdě.Utěšování se tím,že to nemyslí vážně,že to je jen rétorika určená stranickým radikálům je naivní.Hypotéza,že to v případě vtažení komunistů do vlády dopadne jako ve Francii má několik chybiček,ČSSD není PS,FKS není KSČM a Pakoubek opravdu není Mitterand.Pokud jde o nadšení pana profesora ze"stanoviska EU proti radaru vyjádřené prezidentem Sarkozym",tak to je poněkud předčasné.Zaprvé EU nemá žádné kompetence v otázkách obrany,zadruhé toto stanovisko nebylo názorem EU,ale pouze Sarkozyho.Je to obvyklá francouzská hra,při níž se snaží oslabit USA a vyrobit z Francie velmoc,kterou prostě není.Zkusme si představit jaké zásadové stanovisko by asi Francie zaujala při hypotetické situaci vojenské okupace ČR Ruskem.Myslím,že po nezbytném týdenním vyjadřování rozhořčení by nic nebránilo další srdečné a přátelské spolupráci Francie a Ruska.Proto je pro nás tak důležitý radar v ČR,na některé naše západoevropské spojence se tradičně nemůžeme spolehnout a bohužel jediný,kdo je ochoten reagovat jinak než rozhořčeným telefonátem jsou USA,a to je také důvod hysterické reakce Ruska a jeho aktivizace všech /dle Lenina/užitečných idiotů v Evropě.
16. 11. 2008 | 15:04

vllk napsal(a):

IronNick

Prostě by jejich elita na nic takového nepřistoupila. Zdejší elita řekla , že krást se smí. A s tímhle heslem vyháněla bolševika.
S bolševiem tonemá co společného.

Co s e týče Ruska. Rusko prostě oznámilo, že s e radarovou základnou a baterií antoraket cítí ohroženo. Má právo si vyhodnotit počínání druhého státu po svém.Mimochodem - nabídlo USA společný projekt na své radarové základně. Pokud by šlo o monitor Iránu a Koreje,nebyl důvod odmítnout. Je li monitorováno teritorium Ruska, nedivím se, žže preventivně rozmístí Iskandery na svém území, kd e uzná za vhodné.Zdá s e , že k těm podivnsotem, které kde kdo s vyjímkou Rusů smí, přibyla i svoboda rozhodování, kde kdo může mít na SVÉM ÚZEMÍ jaké posádky a jakou techniku. Pozoruhodné.
No a když hovoříte o té dobré a špatné zkušenosti. Nebýt těch špatných, už žádný český národ nejspíš neexistoval. Amerika by tomu nijak nebyla zabránila. A slovo Jalta , říká vm to něco? a víte ,kdos čím tam souhlasil?
16. 11. 2008 | 15:09

vlk napsal(a):

Marty
znovu opakuji, že jste třikrát usvědčený lhář. Kdy jsme doložil vaše jednotlivé výroky proti sobě. U jednoho z těch případů byl přítomen přírodovědec. Můžem s e ho zeptat. Jste prostě lhář. Nic víc.
A že pro vás Soroš a pro podobné týpky mdlého rozumu není ekonom? Nevadí. Jeho klienti to vidí zjevně úplně jinak. Jeho konkurence jak by smet. Zkuste být někdy aspoˇv 1% být úspěšný jako on.Jenže vy jste jen velký žvanil . Nic víc.
16. 11. 2008 | 15:13

Matěj Kopecký napsal(a):

Myslím, že si svobodu ani nezasloužíme, protože všichni chceme jenom urvat, co se dá. A to je to komunistické v nás. Udávej, urvi a nedělej nic. To, že komouši odkráčeli před 19 lety asi téměř všechny diskutéry tady hodně štvě. Tak vážení, přeji vám aby výhráli příští volby a první co zavedou aby bylo zavření hranic, natažení ostnatých drátů pod proudem, zřízení StB, a znárodnění všeho, co se dá, tedy i vašich vkladů. To bude ale socialismus, ne přímo komunismus. Ale tohle asi všichni chcete, nebo ne...?
16. 11. 2008 | 15:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy