Komunisté ve vládě – reálné nebezpečí nebo strašák?

15. 11. 2008 | 15:50
Přečteno 27593 krát
Po nedávných krajských volbách (jejichž výsledek mě velmi potěšil) se zdá, že v několika krajských „vládách“ (přesněji řečeno „krajských radách“) se objeví i komunisté. V některých médiích se objevují zděšené komentáře; zděšen je i Václav Havel.

Jedná se tedy o nějaké skutečné nebezpečí, jakýsi první krok k opětovnému nastolení „totality“ s frontami na toaletní papír, výjezdními doložkami a zavírání za svobodné vyjadřování „nevhodných“ názorů? Nebo je to spíše strašák, který se hodí některým politikům a jejich novinářským spolupracovníkům?

Jsem přesvědčen, že dnešní KSČM, která za sebou nemá oporu ve světové supervelmoci, je pouhý slabý odvar někdejší všemocné KSČ, tedy pouze strašák a „papírový tygr“ – něco jako kobra s vytrhanými jedovými zuby.

To, že se „komunistické nebezpečí“ a prohlášení à la „zabránit komunistům k návratu k moci“ stávají pravidelně předvolebními tématy, považuji za docela hloupý manévr k odvrácení pozornosti od mnohonásobně důležitějších témat naší současnosti. Právě tak považuji za hloupé a trochu trapné akce typu „S komunisty se nemluví“. Ostatně je zřejmé, že tento imaginární strašák na voliče zabírá čím dál tím méně...

Ještě trapnější mi připadají propagandistické snahy vydávat dnešní Rusko za cosi téměř stejného jako tehdejší komunistický SSSR, za onu zahraniční velmocenskou oporu českých i jiných komunistů. Je to nesmysl stejného kalibru jako ona pověstná hrozba íránských balistických raket s atomovými hlavicemi.

Nedá se nic dělat – KSČM je prostě legální a nadále celkem významnou radikálně levicovou politickou silou. Pro některé voliče má určitou přitažlivost v tom, že se nikdy „nenamočila” v praktické vrcholné polistopadové politice spojené často s korupčními skandály a těžkými politickými a morálními selháními. Krom toho je pro mnoho lidí přitažlivá i v tom, že se hlásí k heslům jako „sociální spravedlnost” nebo „sociální jistoty”, které některé jiné strany považují jen za směšné pozůstatky minulosti.

Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989, do jejich novin stále píší lidé jako pověstný J.Kojzar, a to je jistě odpudivé. Myslím však, že se KSČM přece jen opakovaně distancovala od stalinistické a zčásti i „normalizační” minulosti a naopak se docela pozitivně staví k „Pražskému jaru”.

Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády – myslím, že by tím rychle ztratili většinu svých voličů, právě tak, jak se stalo v minulosti ve Francii a některých jiných západoevropských zemích. Museli by se totiž podílet na provádění často nepopulárních politických opatření, což je mnohem nevděčnější než snadná věčně opoziční kritika.
A ještě méně by mi vadilo, kdyby nějaká vláda bez komunistických ministrů byla závislá na „tiché” podpoře komunistických poslanců, jakožto oněch pověstných Paroubkových „Marťanů”.

Osobně bych si přál, aby komunisté měli co nejdříve jen pár procent voličů, jako je tomu ve většině „slušných“ zemí. To, že jich u nás mají víc, padá evidentně hlavně na vrub často špatné politiky stran, které u nás v posledních 18 letech vládly.
Mnohem raději bych byl, kdyby ČSSD mohla většinově vládnout bez jakékoli podpory komunistů...

***************************
Moje dnešní téma se tak trochu týká i pondělního státního svátku. Co k němu říci?

V článcích k nadcházejícímu 19. výročí jsem snad nikde neviděl zmínku o Michailu Gorbačovovi, bez kterého bychom důvod ke slavení určitě neměli. Považuji ho za opomíjenou „hvězdu dějin“, které by se měly stavět pomníky. Bez něj mohla ta agónie komunistického režimu trvat možná ještě desítky let a možná skočit nějakou světovou katastrofou.

Jsem samozřejmě hrozně rád, že k listopadovému převratu došlo (a jsem rád, že jsem tehdá byl v onom památném průvodu od Albertova až na Národní třídu, jakož i na všech následujících demonstracích na Václaváku a na Letné), a že i přes řadu zklamání jsou výsledky v zásadě velmi dobré.
Přece jen se mi ale zdá, že spousta lidí to tak optimisticky nevidí, a má k tomu dost důvodů. Asi si tehdy málokdo představoval, že u nás zanikne většina tradičního těžkého i lehkého průmyslu a celkem slušně prosperujícího družstevního zemědělství, že v některých regionech budou lidé stát ve frontě ne na banány, ale před pracovním úřadem, že se tolika podvodníkům podaří zmocnit se na úkor ostatních obrovských majetků, že se tak rozbují bulvarizace kultury a života vůbec, že nás bude zahlcovat stupidní reklama, že tak enormně vzroste kriminalita, že skoro v každé ulici bude kasino nebo aspoň herní automat, že pohraničí bude poseto „nočními kluby“, že bývalí disidenti budou bránit referendu o zřízení cizí vojenské základny na našem území.

Ale k tomu poslednímu bodu snad až symbolicky přišla právě teď dobrá zpráva – Evropská unie dala ústy francouzského prezidenta jasně najevo, že projekt brdského radaru a raketové základny v Polsku nepodporuje. Myslím, že pánové Schwarzenberg, Vondra, Topolánek a Bursík by z toho měli vyvodit nějakou osobní zodpovědnost...

Těším se tedy, že za rok, u příležitosti kulatého výročí bude těch důvodů k radosti mnohem víc...

*************************

P.S. Těm, kteří mi v diskusi zřejmě opět budou spílat do bolševiků, bych chtěl říci následující (trochu opakuji věci, které jsem napsal v předchozích článcích, zvláště zde):

- Jsem bezvýhradným stoupencem standardní evropské demokracie, širokých občanských práv a svobod, občanské společnosti a sociálně-tržního ekonomického systému.

- Ideálem jsou pro mě společnosti ve skandinávských zemích, ve kterých stát poskytuje poměrně rozsáhlé a velmi kvalitní služby (samozřejmě za cenu poměrně vysokého daňového zatížení). Říkávalo se tomu „švédský socialismus“... Proti takovému „socialismu“ bych vůbec nic neměl.

- Rozhodně nejsem stoupencem nějakého „demokratického socialismu“ pod taktovkou „hodných komunistů“ a la Dubček a Smrkovský (i když zážitek “Pražského jara” byl úžasný a nezapomenutelný...).

- Vždy jsem považoval za tragickou nespravedlnost osudu, že se u nás po válce zmocnili vlády komunisté. Proč jsme nemohli mít osud podobný jako Rakousko... Ale zaplať Pánbůh, že přišel Gorbačov, rok 1989 a že se to konečně „otočilo“, jak jsme dlouhá léta snili (ale asi ani nedoufali v reálnost takových snů).

- Stalinistické období samozřejmě považuji za v pravém slova smyslu totalitní, plně srovnatelné s nacismem. Nechápu, že hned po listopadovém převratu nebyli potrestáni všichni zločinci z onoho období (prokurátoři a soudci z politických procesů, vězeňští dozorci, pohraničníci, kteří zabíjeli „narušitele“), a to přesto, že v čele příslušných úřadů a komisí stáli význační disidenti.

- V KSČ jsem nikdy nebyl (bylo mi to sice nabízeno, ale neměl jsem na to prostě žaludek), lustrační osvědčení mám čisté, přímou nabídku na spolupráci s StB jsem dvakrát odmítl (viz zde).

- Nemyslím, že komunistická ideologie je založena na nějakém „programovém zlu“; je založena na radikálně levicové ideologii a chybném přesvědčení, že násilnými prostředky lze společnost rychle změnit v něco ekonomicky a společensky mnohem lepšího, než standardní demokracie a kapitalismus.
Kdyby komunistický experiment skutečně vedl k onomu kýženému „ráji na zemi“, který nám školáčkům líčila soudružka učitelka (a doma zpochybňovali rodiče), asi by ty oběti byly uznány také za „nutné zlo“.
Avšak – nestalo se tak, a tak organizátorům onoho experimentu zůstává na rukou všechna ta zbytečně prolitá krev a historická zodpovědnost za zničené životy a obrovské ekonomické škody.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Matěj Kopecký napsal(a):

To Vlk. Hochu a teď tu o Karkulce, ta je lepší ...
16. 11. 2008 | 15:26

IronNick napsal(a):

-> Vlk:

"Prostě by jejich elita na nic takového nepřistoupila."

- Přesně tak. U nás taková elita neexistovala. Bolševismus je vinen tím, že ji cíleně zlikvidoval.

"Pokud by šlo o monitor Iránu a Koreje,nebyl důvod odmítnout."

- Nejde o monitor Iránu, radar je naváděcí. Na jiném, monitorovacím radaru blíže Iránu se pořád ještě mohou dohodnout, já bych to rozhodně uvítal.

"Zdá s e , že k těm podivnsotem, které kde kdo s vyjímkou Rusů smí, přibyla i svoboda rozhodování, kde kdo může mít na SVÉM ÚZEMÍ jaké posádky a jakou techniku. Pozoruhodné."

- A teď zkuste ten argument symetricky otočit. Naše území nepatří Rusku a své spojence jsme si vybrali jinde.

"A slovo Jalta , říká vm to něco? a víte ,kdos čím tam souhlasil?"

- To je podobné jako kdybyste obvinil policistu, že nedokázal zabránit loupeži, a potom hájil práva zloděje proti němu.
16. 11. 2008 | 15:29

Ikena napsal(a):

Tak co ten Klaus s Grebenickem v Lanech, stale nic, zadne vysvetleni.
Tehdy byli komanci potrebni, ted nam zabrali korytka, to se nedela, pryc s nimi.
Ostatni jsou jen kecy becy.
16. 11. 2008 | 15:32

PatientO.T. napsal(a):

2 vlk:
Píšete: "Dobrým indikátorem radikalizace společnosti ekonomickou situací je tzv. Gini index.. Udává míru nerovnosti v příjmech v jednotlivých zemích. Popisuje tedy otevírání příslovečných nůžek. A čím je číslo indexu vyšší , tím je větší sociální rozdíl. Nutný předpoklad pro nástup radikálních ideologií."

Mám dojem, že ČR je dle tohoto indexu 5. nejrovnostářštějším státem světa. A přesto takový nástup extremistů. Co, probůh, nastane, klesne-li ČR níže?
16. 11. 2008 | 15:37

Mirek napsal(a):

Pane Otaznik,

Vas nazor “snaha USA ovládnout Zemi prostřednictvím pokročilých vojenských technologií” je usmevny a smutny zaroven. Uvedomujete si, ze je zde a) ~20 milionu ilegalnich imigrantu jenom z Mexika (http://ohmygov.com/blogs/ge... a jenom Buh vi kolik z jinych zemi), se kterymi NIKDO nevi co delat, b) hluboka ekonomicka krize (tez NIKDO nevi, co s ni delat a jak dlouho bude trvat), c) ~50 milionu OBCANU USA (= legal US citizens) bez zdravotniho pojisteni, kteri denne umiraji z duvodu tak trivialnich jako je appendicitida (zanet slepeho streva) ci vylecitelna rakovina JENOM PROTO ze nemaji zdravotni pojisteni a nemohou si financne dovolit jit k doktorovi a NAVIC miliony zfanatizovanych muslimu se snazi zavrazdit jakekoli americke dite, zenu, civilistu na ktere muzou “dosahnout” kdekoli na svete?

A vy se snazite opakovat komunisticky nesmysl, ktery (i kdyby existoval) by byl na UPLNE POSLEDNIM MISTE PRIORIT JAKEKOLI VLADY JAKEHOKOLI STATU V TETO SITUACI? Zkuste se podivat na film SICKO (Michael Moore, 2007) a pak mozna pochopite, jak nesmyslne jsou tyto nazory o ovladnuti sveta... Pouze tzv. ‘brain drain” (viz napr. ‘ceska verze vysvetleni’ zde http://blog.aktualne.centru... – nemusite to ani cist, staci se letmo podivat na ty dve mapy, ci vice “povsechna” verze vysvetleni v anglictine http://en.wikipedia.org/wik...) umoznuje USA “PREZIVAT NA ZEMEKOULI” bez fatalnejsich nasledku...
16. 11. 2008 | 15:40

Mirek napsal(a):

To Otaznik:

P.S.: Mel byste si procestovat USA, promluvit si s lidmi, a pak by Vam ihned doslo, jak nesmyslny je nazor o ovladnuti Zeme. Navic, toto je jedna z mala zemi na svete, kde se vlada OPRAVDU BOJI lidi (= obcanu USA), protoze je vetsina z nich po zuby ozbrojena. Nikdy by si nedovolila udelat NECO STRASLIVEHO PROTI JEJICH VULI, protoze by ji/je lide jednoduse postrileli.
16. 11. 2008 | 15:54

vlk napsal(a):

Matěj Kopecký

zřejmě rodinná deformace , že?

Iron Nick
Hm. Jenže naše nová elita prohlašovala, že nás vede do Evropy a že vybuduje standardní demokracii. A dokonce ten nejhlavnější to vykřikuje z Hradu pořád.
S tínm bolševik skutečně nemá co společného. Nota bene , tehdy nastoupivší elita odvhla všechyn bolševikovy zásady. Chcete naznačit, žeKlause doma učili krást? Vás taky? U nás v rodině tedy rozhodně ne.

Radar. Te radar je monitorovací. A až teprve na základě zjištění a vyhodnocení cíle naváděcí.A pokdu by byla akceptována nabídka Ruska na společnou základnu, tak aby Rusko mělo jasno, že to oprravdu nejd e proti němu , žádná instalace Iskanderů by nebyl.
Své spojenc ejsme si vybrali jinde. Ano. Jenže nějak jsme si nevybrali radar. Tedy aspoň většina voličů,podle průzkumů ne. A kalsicky obracíte příčinu a důsledek. Bud e radar? pak budou nejspíš Iskandery. Nebud e radar? Nebudou Iskandery. Ne opačně.
Zksute s e držet elementární logky a nepřekrucovat věci.

Jalta

tak policista nezabránil loupeži. Hm Zajímaý příměr. Kdo nutil USA podepsat Jaltu? Nikdo. Proč byla podepsána? Protože Amík chtěl Rusa proti Japonci, abay to nemusel řešit všechno sám. Prot obětoval jistou malou zemi.
Takže ne že někdo loupil, když policista šetřiljinou loupež na druh éstraně okrsku. Ale handl, prostý handl s drogovým dealerem. Ty mě dáš tolik a tolik a já zavřu oči. Tohle je ta zkušenost.

Patient
ne, žádný nástup extremistů s e nekoná. Komouš dostal tolik halsů jako vždycky.Nic jiného s e nekonalo. Gini index funguje.
A co s e stane ,pkus se výrazně zvýší? To jsme psal Stejskalovi.
16. 11. 2008 | 15:55

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Co se týká geniality, tak asi nikdo nikdy neobjevil a neobjeví něco "absolutně nového". Ani Lenin nebyl v tomto vyjímkou /čerpal hlavně z Marxe/, Marx zase čerpal z francouzských revolucionářů,atd. atd....
Hitlerova genialita spočívala v tom, že některé mimořádné myšlenky skloubil v jeden celek, a pak se tím hlavně systematicky a vytrvale řídil, což mu přineslo mimořádné úspěchy. Jeho konec pramenil z toho, že občas nějak vyšlehl v jeho nitru plamen iracionality, a ten ho nakonec sežehl. Holt když i ten největší génius chce skákat ze střechy mrakodrapu bez padáku, tak se pak nemůže divit, že se dříve či později rozplácne o zem...
16. 11. 2008 | 15:55

Mirek napsal(a):

To Otaznik:

P.P.S.: Vite, pane Otaznik, spektrum ruznych lidi a podlidi je prakticky UPLNE STEJNE kdekoli na svete [byl jsem, s vyjimlou muslimskych zemi, kam me nepustili v dusledku izraelskeho razitka v mem pase, prakticky vsude – neco jako “Hanzelka & Zikmund” :)]. Rozdil je jen ten, ze ruznym totalitnim vladam se vzdy nejak podari ODZBROJIT SVE OBCANY a potom pouze bezpecnostni slozky a armada maji zbrane a tito “mentalne militantni jedici” se vetsinou daji lehce manipulovat a ovladat. To casto umoznuje prosadit zakon “trestu smrti za mysleni”, ktery se v primitivnejsich spolecenstvich upevni nabozenstvim. A tragedie je na pochodu...

Proto tzv. Second Amendment (americke Ustavy), ktery zajistuje svobodne ozbrojovani obcanu je stejne dulezity jako First Amendment, ktery zajistuje svobodu slova a nabozenstvi...
16. 11. 2008 | 16:17

Karel Mueller napsal(a):

jarda:
Tady bychom se museli pustit do diskuze, kterou myšlenku označit za geniální. Ve společenských vědách postavili základy antičtí Řekové a s jistou vágností lze říct, že všechny formace vyzkoušeli - "nic nového pod sluncem Helady", jak klasici s oblibou říkávali.
I. Newton, zakladatel teoretické fyziky, kdysi prohlásil: Viděl jsem dál, protože jsem stál na ramenech obrů. Těch skutečně geniálních myšlenek je opravdu málo a jen pár vyvolenců je jejich autory. Obvykle jsou charakterizovány jak "syntéza vyššího stupně", nebudu se do této debaty pouštět.

Ale dobře, abychom tuto debatu ukončili, tak uveďte, které myšlenky Hitlera považujete za geniální.
16. 11. 2008 | 16:22

vaclavhorejsi napsal(a):

Mirku,
ja radeji na ty tve prispevky nebudu reagovat, nebo to dopadne jako pod tim clankem o islamu.
Problem je, ze nedokazes (ale zdaleka nejsi jediny) nepredpojate precist to, co jsem napsal...

A to o te blahodarnosti po zuby ozbrojeneho americkeho naroda radeji take nebudu komentovat; snad jen pripomenu, ze to vede k nekolikanasobne vyssimu poctu vrazd a uveznenych nez v jinych civilizovanych zemich.
Doufam, ze z Ameriky si v tomhle my ani zadna jina evropska zeme nebudeme brat priklad...

..
16. 11. 2008 | 16:30

zdesta napsal(a):

Luba. Vypořádání s nacismem bylo opravdu obdivuhodné.Hlavně od Vatikánu a západních spojenců.Kdo pomohl opravdovým řezníkům se anonymě ztratit ve světě.(Brunner,Eichmann,Stangl,Wagner a další)Kdo přijal s otevřenou náručí Ante Paveliče a jeho ustašovskou bandu? Klause Barbieho využívala dokonce CIC.Co tak Mikola Lebed,Bandera,Gryniovič,.Stetsko?Co pan Gehlen? Stačí trochu číst odtajněné materiály ministerstva spravedlnosti USAa informace z Národniho archivu Spojených států. Nebuďte naivní,všechno je trochu jinak.
16. 11. 2008 | 16:39

Otázka napsal(a):

Pane Mirku,

s Vaším seznamem problémů USA, na které poukazujete, zcela souhlasím (a znám je), ale tím spíše je mi podezřelé, proč USA používají obrovské částky na snahu o vývoj GLOBÁLNÍCH vojenských zbrojních systémů.

Kdyby se USA řídili v zahraniční politice metodami jako jsou např. http://www.amazon.com/Conte... (vřele Vám doporučuji ke čtení) zbylo by jim více peněz na řešení domácích problémů s imigranty a zdravotnictvím.

Myslíte si, že pro ochranu občanů USA jsou nutné stovky vojenských základen rozseté po celém světě? Proč takové problémy nemají Japonsko, Francie nebo Německo? Je otázkou co vzniklo dříve - averze proti politice a občanům USA a nebo vojenské základny USA a vměšování USA do politiky zemí ve světě?

Všiml jsem si také, že projevujete velké obavy z Islámu a jeho importu na západ.

Myslím, že Vaše obavy jsou poněkud přehnané. Doporučuji Vám k přečtení zejména následující knihy: (a pro začátek alespoň názory čtenářů na amazon.com):

http://www.amazon.com/Weste...

http://www.amazon.com/Integ...

Řekl bych také, že v otázce vztahu Západu a radikálních islámských zemí je přístup bývalého ministerského předsedy UK Blaira podstatně efektivnější než přístup USA: http://hn.ihned.cz/c1-30304... .
16. 11. 2008 | 16:43

IronNick napsal(a):

"...prohlašovala, že nás vede do Evropy a že vybuduje standardní demokracii."

- ALE taky, že to bude díky bolševické minulosti chvíli trvat...

"Chcete naznačit, žeKlause doma učili krást? Vás taky? U nás v rodině tedy rozhodně ne."

- U Klausů nevím, ale já pocházím ze slušné venkovské kulacké rodiny, takže nic :) A nevím nic o tom, že by Klaus při privatizaci něco ukradl. Jen nastavil podmínky, které byly příliš snadno zneužitelné, protože kladl (zřejmě chybně) důraz na rychlost a ne na kvalitu.
"A kalsicky obracíte příčinu a důsledek. Bud e radar? pak budou nejspíš Iskandery. Nebud e radar? Nebudou Iskandery. Ne opačně."

- Ne, já jen ukazuju, jak úplně stejné argumenty, které Vy používáte pro zdůvodnění Iskanderů (= Rusko má právo si na svém území dělat co chce), lze použít i na zdůvodnění Radaru (= i my a naši spojenci máme stejné právo), zcela bez ohledu na to, co je "příčina" a "následek."

A ok, tak tedy budou (možná) Iskandery, zcela podle jejich práva. Protože je to ale reakce jasně asymetrická a tudíž nepřiměřená, politickou pozici Ruska to zhorší. Myslím ale, že to dobře ví...

"Takže ne že někdo loupil, když policista šetřiljinou loupež na druh éstraně okrsku. Ale handl, prostý handl s drogovým dealerem."

- No tak dobře, bylo to něco jako dohoda italské policie s mafií ovládající celou polovinu země. Alternativou by byla jen válka.
16. 11. 2008 | 16:51

IronNick napsal(a):

Předchozí příspěvek byl pro Vlka.
16. 11. 2008 | 16:53

Otazník napsal(a):

Oprava mého nicku v mém předchozím příspěvku:
Otazník <= Otázka.
16. 11. 2008 | 17:05

tata napsal(a):

pane Čochtan a Pepa Řepa

Tady je ten zakopaný pes.U vás pane Pepo mě to překvapuje víc.Jestliže názor druhého,budete přirovnávat k takovým věcem:
1. Kamarádi a obdivovatelé Paroubka a kolotočářské mafie. O těch ne třeba ztrácet slov, leda by byla ulita do 9mm olova.

2. Lidé nasraní. Rýma je nepříjemná a člověka dovede pořádně nasrat. Podobně jako dnešní vláda.
Rýma se dá vyléčit syfilidou. Uhnije vám nos a je konec s rýmou. Nasrání dnešní vládou se dá léčit i volbami které potěšily pana Hořejšího.

Člověkem, který si uloví syfla aby se zbavil rýmy, a člověkem, kterého "velmi potěšil" výsledek voleb, mohu pouze opovrhovat.
To samé se dá napsat zrcadlově,jestli takovými lidmi opovrhujete proč s nimi diskutujete?Jestli pronášíte takové výroky je veškerá diskuse zmařena předem.TO JE PRAVĚ BOLEST CELÉ SPOLEČNOSTI.

ANO mohu kategoricky nesouhlasit s vašim názorem ,jestli vámi budu opovrhovat,proč že mate jiný názor,jiný styl,jiné zásady, jinou barvu pleti a pod.Kam to povede?

Je uplně běžné že dělnictvo,,ve velké části,, tíhne do leva a naopak podnikatelé do prava, u inteligence je to asi složitější neboť část je v levo část v pravo proč je tomu tak je asi moc faktoru.

PROČ by se dělník neměl radovat a měl sním někdo opovrhovat,samozřejmě že většinu slibu mu nesplněj ale to pravicová vláda taky ne a to ještě neměla moc vše prosadit.Když levice třeba vyhraje volby a nesplní mu nic pošle zase ji k čertu.Tady není nic čím by normální člověk měl opovrhovat.

Je to ten koloběh chudý kouká,mnohdy i závidí na ten bohatě prostřený stul no a sedící u stolu koukají aby jim s toho stolu zmizelo co nejmín.

BOHUŽEL jak se na dlouhé roky stalo určitá vrstva si naprosto nezaslouženě přivlastnila ten stul celý,takže se ted ty co se k tomu stolu dostali oprávněně zpátky,,bohužel je mezi nimi hodně lidí z te party který to získali neoprávněně a ty dobře vědí aby jim to někdo neukradl jak to udělali oni.

OPOVRHOVAT MOHU těmito zloději.lidmi co mají na rukou krev.proč bych měl opovrhovat lidmi co mají jinej názor,a třeba špatnej kdo rozhodne.Co je špatný.

Ja zbožnuji rajskou,vy koprovku co je lepší?,,,,JA TEDA OBOJE,,,, no je na vás co si dáte,proč byste opovrhoval že někdo nerad vaší koprovku a naopak
16. 11. 2008 | 17:06

ivanT napsal(a):

Thema ideologie:

Podle ceske Wikipedie je v definici ideologie napsano:

"V angloamerickém prostředí je obvyklé užívání termínu ideologie pro neutrální označování ucelené soustavy myšlenek a výpovědí. "

Protoze uz 40 let ziji v Kanade, zvykl jsem si, ze toto je co pod ideologii rozumim. V tom smyslu nevidim na tom mit nejakou ideologii nic spatneho. Snad kazdy myslici clovek nejakou ma. Pro nekoho je to krestanstvi, pro nekoho konfucianismus, pro nekoho marxismus, pro nekoho liberalni kapitalismus, atd. A pro radu lidi jsou to vybrane kousky z nekolika systemu.

Proc v mnoha prispevcich vidim takovy odpor k pojmu ideologie jako takove? Copak pisatele nejakou sami nemaji? A nebo maji jinou, hanlivou definici?

Ivan
16. 11. 2008 | 17:07

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale,

právě jsem dočetl Váš traktát o Krysařovi a zcela spontánně se pod něj podepisuji.Nějak mě unikl.

Za mnou na zdi visí v originálním secesním provedení a rámu Jean-Jacques Rousseauova Splečenská smlouva.

"Déclaration des droits de L´homme et du Citoyen" - jedna z nejvyšších priorit vyspělé lidské společnosti.

Ivan.
16. 11. 2008 | 17:08

vaclavhorejsi napsal(a):

Mirku,

prece jen neco reknu - nemuzes prece "diskutovat" tak, ze svemu partnerovi rikas, ze pise "nesmysly", ze neco rika "prihlouple", ze "vsichni slusni lide" maji opacny nazor, atd.

To proste nejde, je to urazlive...
Vim, ze jsem se k necemu trochu podobnemu nechal strhnout v te minule diskusi (islam), ale uz jsem se polepsil a napriste se toho vyvaruji.

Muzes prece slusne rikat sve nazory (treba i slusne ironizovat), ale v zasade respektovat, ze nekdo muze mit jiny nazor, ne?
Neco jineho by bylo, kdybych tady rikal nejake skutecne nehoraznosti (napr. bych se hlasil k myslenkam komunistu nebo fasistu a chvalil je), ale ja prece delam pravy opak, jestli jsi to nepostrehl.
To, ze komunisti jsou u nas legalni a silna strana, je fakt. Pokud je prislusny soud zrusi, nebude mi to nijak vadit (ale jednak si nemyslim, ze by se pro to nasly dostatecne zakonne duvody, jednak si nemyslim, ze by to bylo k necemu dobre - prejmenovali by se treba na "Radikalni levicovou stranu" nebo neco takoveho.

..
16. 11. 2008 | 17:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Že žijete v Kanadě,

vysvětluje mnohé.Ano pane Ivane,-vlastnit svoji ideologii je právo každého člověka.

Jenže ON tady není sám.Pokud ta JEHO ideologie usmrtila už miliony lidí a přinesla na tuto Kouli tolik neštěstí,-Tak ať zaleze se SVOJÍ ideologií do sklepa a neprovokuje.Mohl by dostat kulku mezi oči.

Jasněji Vám to pane říci nelze.
Ivan.
16. 11. 2008 | 17:15

vaclavhorejsi napsal(a):

Ivan Hochmann:

Kdo ze by prosim podle vas mel dostat "kulku mezi oci"?

..
16. 11. 2008 | 17:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Hořejší,

je mi po tom nic,vaše výše uvedená slova platí jiné osobě ale opět se mě dotýkají.

Oponuji všemu co řeknete.Říkáte totiž provokační svinstva.Je to o to horší pokud si to neuvědomujete.

Cit.:"To,že komunisti u nás jsou silná a legální strana Je fakt".

Tak ne pane.NENÍ FAKT.Je to hanba,hrůza,morální facka slušným lidem.Je to jako kdybyste řekl,že Osvětim bylo legální a silné zařízení na hubení Židů.Jako byste řekl,že nacisté vyhráli volby,tak mohli s legálně řešit Konečnou Otázku.
A můžete to omlouvat jak chcete. JÁ UMÍM ČÍST.

A pokud si přečtu co jste už napsal, nechtějte slyšet,co si o Vás profesore myslím.

Ivan.
16. 11. 2008 | 17:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Proč se ptáte tak blbě?

Cožpak neumíte číst?
Ivan.
16. 11. 2008 | 17:32

jarda napsal(a):

Ivan Hochmann:
Nu, musím Vás tedy poprvé dneska pochválit za Vaši umírněnost: zatímco jiní demokraté vychvalují a propagují "humanitární bombardování", tak Vy byste věci řešil pouze "humanitární kulkou mezi oči"... :-)
16. 11. 2008 | 17:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Jardo nejsem ten úplně správný demokrat.Ivan.
16. 11. 2008 | 17:52

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Já jsem si z Mein Kampfu udělal anotaci zhruba na dvacet stránek, takže by to bylo vážně na celý blog, a to hodně dlouhý.
Leč aspoň jeden příklad Hitlerovy geniality zde uvedu - totiž jeho teorii politické propagandy, která má v jeho podání 4 základní body:
1/ orientace na široké masy
2/ zaměření na citovou stránku
3/ zhuštění programu do několika základních a krátkých bodů
4/ systematické a vytrvalé opakování prvních tří bodů

Efektivita této teorie se ukázala právě třeba v nedávných volbách, kde špičková americká agentura v službách levicových socdemáků/Ó ty hrůzo, že, Hochmanne, Pepo Řepo a Čochtane? :-)/se řídila právě těmito body:
1/ narozdíl od všelijakých obskurních pravdoláskařů, vyhledávajících jalové užvaněné "elity", se oranžoví zaměřili na obyčejného člověka, tvořícího nejširší masu
2/ dokázali ho patřičně vyděsit, že bude nejenom platit poplatky, ale že bude postupem času cvakat mnoherm víc, a navíc se ani nedostane do špitálu, protože všechny nemocnice se přemění na plastickou chirurgii a podobné ptákoviny pro horních deset tisíc, o hrůze z napadení kvůli možné instalaci radaru ani nemluvě...
3/ toto vše zhmotnili do pár hesel
4/ rozjeli se po celé republice a vytrvale dělali jeden míting za druhým /jen Paroubek měl za dva měsíce více než 60 mítingů/
Tak to tedy bylo, a i když si modří ptáci za výsledek do značné míry mohli sami, tak by jistě aspoň třetinu křesel v krajích obhájili, kdyby socani rozjeli špatnou kampaň namísto této geniální podle mustru Hitlera...
16. 11. 2008 | 18:03

prirodovedec napsal(a):

stejskal: Jsem zase zde na chvili a rad. :) Volba tech, kteri tihnou k autoritarstvi (dle mne v CR vsechny partaje, a to zejmena hubou, a take drobnymi legislativnimi kroky) je mozna motivovana i tim, ze volici uz od nich vsech vedi, co od nich mohou cekat. Reknou si, "at si zase zvani a slibuji a at mi neskodi", ale nahazi to naprosto cynicky, jako bud negativni volbu anebo podle sve penezenky.

Idealy nechaji stejskalum a diskuterum na aktualne. A diky tomu v CR mate docela normalni, uspesnou, prolhanou a zkorumpovanou demokracii, zatim jeste nebankrotujici, opet s prezidentem, ktery budi zajem ve svete :). Mozna chtit vice je dnes presprilis?

Mozna "to chce klid" na vikend a treba i chalupu je vice nez "stvanice za uspechem" a riziko zadluzeni. Ale to je takovy spokojeny pohled odjinud.

Jinak tzv. "novi a nezavisli" ke zvoleni dle mne neexistuji (mozna tak Pocestny :) a stejskal :))?) a je pro mne logicke, ze "Ti pravi" voli domodrozelenocerna a "levi" voli oranzovorude. A ti dalsi to berou jako loterii a hazi to obcas tam a onde a bavi se vztekanim nezvolenych.

Jedine co bych videl odtud jako podstatne, doporucuji peclive zvazit, kam nechat zavleci ten CR zdravotni system. Sice to neni navzdy, protoze se to asi da zase vyvlastnit, pripadne zakony pak korektne vyresit (viz nektere posledni napady v USA - staci jedny volby a zajimave napady, ktere jako testovaci balonky unikaji). Tomu se venujte, i kdyz tomu Vasemu blogujicimu tzv. stipendistovi z USA nedokazi verit. Alespon mne bavi, Kohout uz tak casto nepise. Jeste, ze mate Brixi, Holuba aj.

Resit, co je nacismus a jeho koreny po vsech tech diskusich a odkazech zde mi pripada ponekud omsele, kazdy si zde bude zase mlet svoji (viz napr. ja versus Marty), stacilo by jen zopakovat odkazy na predchozi clanky a diskuse, ale treba Vami vyzvany VH to zase nejak neotrele uchopi. :)

Patient O.T.: Velmi zajimavy postreh - dekuji. Gini samozrejme z definice neni dostatecne vystizny (vedl jsem jinde diskuse s pro mne kolegou profesionalem Tomasem :), lze tam dohledat vice), ale vlk na nej odkazal. Pro vsechny - problematicnost je jasna z definice, na pochopeni proc staci i bezny kurz statistiky pro lekare :), viz kriticke body:

http://en.wikipedia.org/wik...

"Mám dojem, že ČR je dle tohoto indexu 5. nejrovnostářštějším státem světa."

Mate na mysli zrejme UN statistiku z roku 1996 viz:

http://en.wikipedia.org/wik...
Gini (1996) 25.4 (low) (5th)

http://en.wikipedia.org/wik...

Casove rady (ukazky):

http://en.wikipedia.org/wik...

Pripadne mapa:

http://en.wikipedia.org/wik...

Aktualnejsi je:

http://www.eurofound.europa...

"A přesto takový nástup extremistů. Co, probůh, nastane, klesne-li ČR níže?"

Zdalo se mi, ze vyse (vlk/stejskal) se argumentovalo, ze KSCM ziskalo stejny pocet hlasu jako obvykle. Je to tak? Znamena to, ze CSSD (ta mela asi jako jedina priliv hlasu) je pro Vas nastup extremistu?

A proc by podle Vas melo CR klesnout niz? Zatim je to plus minus stejne - viz eurostat vyse. Na uzemi CR je prece davna tradice, ze kdyz Gini moc vyroste :), tak se to tem zbohatlym pak nejak sebere (pocinaje husity ...). Zduvodneni se uz pak najde ...

Marty, vlk: Zdravim oba. Pro Martyho - vsak jsem zminil vyse Stejskalovi nasi nemennost, ale vy jste tam ty nemecke podnikatele tak pro mne sympaticky vylicil :).

Vlku - s potesenim vidim, ze jste si vybral bojovny vikend. :) Ty penzijni fondy pravdepodobne budou medialne pouzity, pokud se nektere "reformy" nebude darit prosazovat a bude potreba nekam ukazat. Ale je to dosti riskantni - zatim se Pandorina skrinka vzdy jen pootevre a rychle zabouchne.

Proc Soros neni ekonom podle neoliberala -u :) a jinych priznivcu -ismu vysvetluje mozna i tento text (popisujici jeho text z vice stran):

http://www.unifr.ch/econoph...

A docela by mne zajimal nazor Vas obou na:

http://www.economist.com/bl...

A vlkuv nazor na:

http://www.frontpagemag.com...
16. 11. 2008 | 18:08

Hugo napsal(a):

Mirek:
aha, aha zajimave myslenky. Az na to, ze se do nich vloudilo par chybicek. Pokud by platilo, ze "ruznym totalitnim vladam se vzdy nejak podari ODZBROJIT SVE OBCANY". Tak to znamena, ze treba takova Mauritanie je demokracie par excellence.
No v tom dalsim s Vami plne souhlasim. Zfanatizovani muslimove vrazdici americke civilisty jsou velmi neprijemnou hrozbou. Ale ja mam NAPAD!! (a sdelim Vam ho uplne zadarmo). Mozna by stacilo, kdyby tito civiliste odlozili vojenske uniformy, a pak je uz fanaticti muslimove budou mit problem identifikovat, a tak je nebudou moci vrazdit.
16. 11. 2008 | 18:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Jardo,

Váš dopis panu Muellerovi je perla.Je to přesně tak jak jste popsal.A analogie s cíleným úmyslem i a Mein Kampfem je přímo děsivá.

Ale o tom všem víme.je to následek uloukání mozků mediálními kampaněmi,do níž se účelově zapojují mladí studovaní lidé,evidentně bez skrupulí.Poněvadž je ve školách učí profesoři,kteří mají podobná kriteria.

Ostatně velice dobře popsal situaci i Karel Mueller v předchozím vstupu.Je to sice smutné,ale je to tak.

Pokud dáváte vinu ODS,respaktive vládě,tak myslím že ona neměla na tyto kampaně ani moc času.Když máte práci nemáte čas na lumpárny.To je stará známá pravda.Když máš hračku tak nezlobíš.Je tragedií tohoto národa,že nechal za sebou otevřené vrátka do nové doby pro poskomunistické manýry.Že ihned nepřevzal západní právní kodexy(kontinuita) a chtěl udělat Tlustou čáru.Teď máme co jsme chtěli.

Ratha ,Paroubka,Horejšího.

Ivan.
16. 11. 2008 | 18:31

Ivan Hochmann napsal(a):

Hugo,

a v čem pak budou chodit.S holou prdelí jako opice? Ivan.
16. 11. 2008 | 18:33

robertmiller napsal(a):

(nejen)autorovi

Problematika, nebo také "problematika" toho, že členové KSČM, nebo ti, kteří byli za KSČM zvoleni, se vracejí do do vedení krajských samospráv, respektivně, obecně, hrozba, že se komunisté "vracejí do vlády", že se "vracíme před Únor", atd. třeba, pokud možno důsledně a pokud to jen jde, objektivně, analyzovata pak o ní zodpovědně mluvit.

A to jak v situaci, kdy jsou kamery TV nebo onlinového zpravodajství a zápisníky žurnalistů, tedy hra na veřejnost a potenciální voliče momentálně přítomné nebo ne.

Proč? Protože ikdyž to naše země a její občané nakonec tak či onak přežijí, přežije to i svoboda a demokracie, přehánění to s jakoukoliv hrozbou, zde s hrozbou nějakého významějšího vlivu komunistů a komunismu není produktivní, ale spíše škodlivé.

To říkám m.j. nejen jako spíše pravostředně orientovaný občan, jehož otec počátkem 50. let ve věku 52 let zemřel na kruté zacházení ve vězení na Borech a jako ten, který prožil desítky let, nejednou aktivně zapojený do věci pomoci demokratické, svobodné vlasti, na Západě, potažmu v USA.

Můj pohled na evergreen polistopadové hrozby návratu komunistů k moci, je, hlavně a zejména po

1) vstupu naší země do NATO

2) vstupu do EU, OECD, atd., obecně té které míře integrace se Západem

jako na něco, co je buď nevědomě, nebo tak či onak i vědomě, účelové nahánění strachu.

Proč tomu tak je, si dovolím stručně popsat později, teď jen poznámku k tomu, že ČR patří, rozhodně v naší části Evropy, k zemím, kde levicové hlasy ve volbách jsou - bohužel? - tradicí.

Zmiňuji se o tom léta: Minimálně po 60 let, od voleb roku 1946 do 2006, Češi volí komunisty víc, než údajně ne tak "demokraticky vyspělí" Slováci. A zatímco Slováci své, dokonce i "reformované" komunisty do své SNR nakonec nepustili, my jsme jich do PSP poslali 13%. ČSSR, zase hlavně díky Čechům, měla na hlavu 8-krát více členů komunistické strany než SSSR, bašta světového komunismu. Tedy, komunistické straně se v Čechách vždy dařilo a daří. Pokus o vysvětlení tohoto je nad rámec příspěvku.

Jinak se domnívám, že ikdyby občané ČR z nějakého důvodu ve volbách učinili KSČM nejsilnější stranou v PSP, díky EU, NATO by Západ pomohl "ošetřit" toto selhání tak že by:

1) věnoval dostatek peněz na to, aby vládu KSČM v ČR zesměšnil, oslabil, znemožnil. Propagačně, bojkotem, neposkytováním fondů atd.

2) Ikdyby přesto naši občané a voliči atd. z nějakého neracionálního důvodu vedoucí úlohu KSČM podporovali nebo tolerovali, půvabem členství v NATO je také jistá garance nezvratitelnosti společenských a vlastnických vztahů. I proto se náš a zahraniční kapitál cítí v členské zemi NATO bezpečnější než kdyby členskou zemí nebyla.

Problematikou, kdy KSČM nikdy nekritizuje naši liberální hlavu státu, buď pro její zvolení hlasuje, nebo se "pozdržením hlasování" a podivným extempóre s Bobošíkovou pomůže garantovat znovuzvolení, kdy snad KSČM i "vlastenecky hájí národní zájmy" tím, že její, po ODS nejsilnější delegace v EP, s pomocí Bobošíkové a Železného, navíc k radosti Putina, bojuje proti Bruselu, coby "novému Mnichovu a nástroji imperialistického ovládání", nechávám teď také stranou. V politice vidíme nejednou "strange bedfellows". Nechci také počítat, kolikrát KSČM hlasovala s ODS proti vládní koalici vedené ČSSD a porovnat to s tím, kolikrát KSČM s ČSSD hlasovaly proti současné vládní koalici. KSČM, kromě naděje na nějaký ten krajský pašalík, bez naftového Putina moc šance nemá. A díky tomu, že jsme již nedílnou součástí Západu, z výše uvedených důvodů jiné její šance jsou nereálné.

Podstatnější otázkou je: Bylo její nezakázání po 89. skutečně tak rozumné? Je možné u nás dělat takovou demokratickou politiku (ODS, ČSSD, atd.) aby se KSČM rychleji stala neparlamentní stranou?
16. 11. 2008 | 18:47

Pepa Řepa napsal(a):

To tata
zřejmě jste to špatně pochopil.
Léčení rýmy syfilitidou nebo vyhánění čerta ďáblem, jaký je v tom rozdíl? Z bláta do louže.

Pan Dryml je mi ovšem stejně odporný jako Cikrt, Rath jako Julínek, Palas jako Langer.To přiznávám.

Že bych ovšem opovrhoval lidmi, kteří je volí, tak to ani náhodou.Jejich věc.

Koho mají volit? Bída a utrpení. Jsou to zaslepení spoluobčané, kteří neprohlédli, že budoucnost má jedině Balbínova poetická.
A dělení na levicové dělníky a pravicové podnikatele mně nesedí.

A co jsem já? I za bolševika jsem byl na volné noze, dělal na výtvarnou daň.Říkali nám lehkoživky, protože jsme nemuseli ráno do fachy. Nějak jste si ale na chleba musel vydělat. Ono to tak snadný za bolševika nebylo.
Teď jsem OSVČ. Že bych byl podnikatel? Těžko.

Na vojně jsem byl pár měsíců. Než jsem vysimuloval modrou a ustřihli mně známku a do vojenské knížky napsali: Zařazen na hospodářskou četu brigády jako nadpočetný.

Celej život jsem, milý tato, nadpočetnej!!!
A dovoluju si tvrdit, že nás "nadpočetnejch" je víc.

Jen si povšimněte, jak málo lidí z kulturní branže je v ODS nebo ČSSD. O komunistech se nemusím vůbec zmiňovat.

Pokud ovšem nepovažujete za kulturu Trpaslíkotvůrce, Kočkodrom nebo Jířu Švorcovou.

A že bych opovrhoval lidmi, kteří se živí manuálně nebo těmi, co mají miň peněz, tak z toho mne nepodezírejte.
16. 11. 2008 | 19:12

Pepa Řepa napsal(a):

To jarda
myslím, že se hluboce mýlíte v tom, že volby vyhrála ČSSD jakási geniální reklamní kampaň. Něco o této branži vím, ale nechci to sem tahat.
Reklamní kampaň byla stejně přiblblá a jalová jako je každá jiná. Žádný geniální mistrovský kousek.

Volby prohrála arogance moci, zpupnost, pocit, že si můžete vše dovolit, mimořádná nenažranost a hrabivost.
Bohužel, jak vidíte z reakce, došlo k naprosté ztrátě pudu sebezáchovy.Nikdo si nepřipustí, že za to může on sám. To ten co sedí vedle.
16. 11. 2008 | 19:31

Mirek napsal(a):

Vasku,

Skutecnosti je, ze nektere pravdy (prestoze vyjadrene velice eufemisticky) mohou zdanlive znit urazlive. Napriklad, popsat zcela nesmyslne a patologicke sermovani paragrafy pri akademicke diskusi jako “PRIHOUPLE” je eufemismus, protoze “NAPROSTO IDIOTSKE” je semanticky mnohem presnejsi vyraz. Nicmene je mi naprosto jasne, ze i “prihlouple” muze znit jako urazka tem, kteri si mysli, ze toto nesmyslne chronicke sermovani paragrafy bylo bud “genialni”, “moudre” nebo alespon “chytre”.

Vzhledem k tomu, ze jsem zatim nevidel jediny naznak toho, ze by jsi se snazil ctenarum za svoji akademicky velmi nevhodnou a nepripustnou akci VEREJNE OMLUVIT, nevidim tez jediny duvod k tomu, abych se o tom snazil pomlcel a prestal zminovat tuto (a mnohe dalsi) pro Tebe VELICE NEPRIJEMNE pravdy. Samozrejme nevyzaduji zadnou omluvu sam pro sebe, protoze jak oba vime, Tvoje sermovani paragrafy jako nadrzle naprogramovany robot nemohlo ani teoreticky postihnout me, protoze “technicky” bylo namireno POUZE proti obcanum CR, hlavne proti Liborovi, ktereho jsi chtel timto “jemne prinutit,” aby smazal moje pravdive nazory o islamu “typu Taliban”.

Samozrejme, ze Libor se necitil timto Tvym nesmyslem zastrasovan, protoze dobre vedel, ze kdybys nahodou opravdu zkusil nekoho kretensky honit po soudech, tak by jsi se znemoznil a zesmesnil jeste o trochu vice (pokud je to vubec mozne), nez svoji “pouze verbalni” akci. To, ze Ti zatim zrejme vubec nedochazi, ze by jsi se mel ctenarum omluvit, je temer vice sokujici nez Tvoje puvodni nesmyslna “akce § 198.”

Zdravi
Mirek
16. 11. 2008 | 19:53

zdenekmihalco napsal(a):

Pane Hochmanne, prosím, umírněte svůj slovní projev a snažte se vyvarovat v dalších příspěvcích "kulek mezi oči", "svinstev" a "prdelí". Jinak Vaše texty začnu mazat.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
16. 11. 2008 | 19:56

jarda napsal(a):

Pepa Řepa:
Jasně, ta vládní arogance také hrála velkou roli, nicméně přesto trvám na tom, že oranžová kampaň byla hitlerovsky virtuozní. Přiblblé kampaně měli socani v minulosti, například ty bilboardy s tlemícím se mašinfírou, a k tomu příšerné heslo "Myslím to upřímně"!
16. 11. 2008 | 19:57

Marty napsal(a):

vlk: vedome jsem na techto blozich nikdy nelhal a vazne pochybuji, ze by me tudiz nekdo pri nejake lzi mohl pristihnout. Asi zase nejaka Vase iluze, kdy jste si sam pro sebe nejakym zahadnym zpusobem oduvodnil, ze jsem lhal.

Znamy spekulant proste neznamena automaticky i dobry ekonom. To jsou dve naprosto odlisne veci. Stejne jako spickovy manazer nemusi byt dobry spekulant a uz vubec ne dobry ekonom. A i kdybych se ja mylil, tak Vy to stejne nemuzete vedet, protoze o Sorosove dile vite VELKY KULOVY. A stejne se tu hadate. Proto jste tak smesny.
16. 11. 2008 | 20:10

Mirek napsal(a):

To Otazka:

Proc ne Japonsko nebo Nemecko? Protoze prohraly Druhou svetovou valku, coz melo velice negativni ucinek na jejich zbrojni prumysl...

Proc ne Francie? Protoze od dob Napoleona nemeli nikoho, kdo by rozumel efectivni vojenske obrane. Neuveritelne lehke obsazeni Francie Nemci v kvetnu 1940 elegantne demonstrovalo jejich trvalou vojenskou inkompetenci. Pochopitelne od kvetna 1940 se vubec nic nezmenilo v teto oblasti. Nutno vsak zduraznit, ze jako moznou kompenzaci Francie ma nyni pravdepodobne nejlepsi system “lekarske pece pro vsechny” na svete. :) (Ne toto neni pouze vtip; pokud nemate lekarske pojisteni v USA, tak je DALEKO lepsi onemocnet ve Francii, nebo Kanade!!! No kidding!)
16. 11. 2008 | 20:18

Mirek napsal(a):

To robertmiller:

Velice hezky napsano a elegantne vyjadreno. Detailnejsi odpoved ponecham autorovi tohoto blogu. S trochou stesti na Vas mozna nesmyslne nevytahne § 198 jak to s oblibou dela. :))))
16. 11. 2008 | 20:29

prirodovedec napsal(a):

Marty: Nejak jste za tu dobu me nepritomnosti ztratil smysl pro humor a pritvrdil. Co Vam ten vlk udelal, ze Vas tak vytaci? :) Drive se snazil, ale uspechu nedosahl. :)

Ze by Vam opravdu vadilo to vseobecne vyhlasovani konce neoliberalismu? A byl trosicku zviklany? Mam neco pro Rumcajse k Havlovi, ted asi i kvuli Vam to dokoncim a tam vlozim.

Ja bych cekal, ze se jako hluboce verici budete bavit alespon tak dobre jako ja neverici v -ismy ... (krome toho mathematismu :) ). Vzdyt prece znate media - jeden den se v nich prisaha na svateho Hayeka a druhy den objevi, ze se lepe prodava jako Belzebub. :)

Pokud jste Sorose cetl, bezesporu pise zajimave a premyslive (byt s fyzikalnimi hrubkami - viz odkazy drive, ale ktery Vas klasik ne :) ). Navic to berte tak, ze pro nektere (a i mozna pro neho) ho oznacit za "dobreho ekonoma" by mohlo byt dnes z ust neoliberalu spise hanlivym oznacenim, ne? :) Protoze pochvala od certu je prece neco temneho, ne? :)

Takze, kdyz ho oznacujete za vyssi kategorii znalce tj. "spekulanta" tak ho asi chvalite, ne? :)

Napr. jeho postrehy ke stadnimu chovani motivovanemu "Black-Scholes virou" a vysvetlovani jak na tom vydelat je jen jiny pohled na tu virtualni financni realitu, nabizeny napr. Buffetem a odvaznejsi by ho postavili do siku s Krugmanem a Stieglitzem jako zpochybnovace svate viry neo- -istu. Dokonce jako dodavatele induktivnich dukazu pripadu, kdy chybela regulace. :)

I proto ta Vase zarytost a ostrost vyrazu? Neco jako Lenin proti Kautskemu? :)

Berte to s humorem. A zkousejte obcas i nejaka fakta - napr. s tim Krugmanem jste se vytahl - diky za odkazy. Nebyl jsem pritomen, nepokracoval jsem (tedy vyhral jste :) gratuluji), pokracovani si ale necham na jinou prilezitost, az bude Krugman prihodny. Nekterymi odkazy jste mi nahral k dalsim a samozrejme jsou tu i nove texty.
16. 11. 2008 | 20:31

Petr napsal(a):

Pane Hořejší,jak by se Vám líbilo,kdyby v současném Německu existovala nadále NSDAP s jedním písmenem,třeba M navíc.Myslíte,že by se našla jakákoliv demokratická strana,která by s takovými gaunery spolupracovala,jako to dělá v případě KSČM Vaše ČSSD?Přeci už jenom tím,že se hlásí k názvu KSČ,i když s jedním písmenem navíc,znamená,že se hlásí ke zločinecké komunïstické ideologii.Je Vám např.známo,že dodnes prakticky každý komunista považuje přepadení v r.1968 a následnou okupaci za bratrskou pomoc,i když oficiálně tvrdí něco jiného?Již v r.1948 sociální demokracie pomohla komunistům dostat se k moci a jak to vypadá,dějiny se začínají opakovat.ČSSD jistě volí i slušní lidé.A právě ti by se měli ozvat a být proti spolupráci s komunisty.Komu nevadí komunisté,teroristé nebo fašisté,není slušný člověk.
16. 11. 2008 | 20:42

Nuba napsal(a):

Prolog:
Je velká škoda, že muži nemají říji pouze jednou v roce jako jeleni. Na světě by byl hned větší klid.
Ukolébavka na dobrou noc

Doporučení neodpouštějícím majitelům bičů, provazů a kandelábrů - navštivte Kongresové centrum dne 30. listopadu . Duchovní vůdce Tibetu Dalajláma zde uskuteční veřejnou přednášku na téma - porozumění - cesta ke štěstí. Není to čistě náhodou to, co vlastně celý život mnohdy marně hledáme ?

Z hlediska evoluce (a víry) je prospěšnější 1 polepšený hříšník než 10 spravedlivých. Tím se v žádném případě nechci dotknout jejich zásluh.

Poděkování rodičům (tentokrát při příležitosti zítřejšího výročí a vyrovnání se s minulostí)

Milí moji, víte, že na Vás vzpomínám téměř kudy chodím. Věřím, že se radujete spolu se mnou, že mám tak pěkný život, který se s tím, čím jste museli projít vy, nedá vůbec srovnat. Nevím, maminko moje milá, jak jste si při tom všem mohla ještě tak hezky prozpěvovat. U Vás tatínku lituji, že jste se svobody nedočkal. Chtěla bych se na té radosti podílela s Vámi. Děkuji vám oběma a také Bohu, pokud existuje, že jste mi nezaseli do srdce osten nenávisti a touhy po pomstě. Ten by znemožnil, abych vůbec někdy šťastná být mohla.
Jsem vám čím dál blíž

Mým kuřátkům pípajícím v obilném lánu

Ničeho se nebojte, jste chytřejší než jsem byla já a schopnější. Mám z toho velkou radost. Nezapomeňte na to, že jste doma nikdy neslyšeli slovo nenávidím a zabiji. Víra, naděje a láska je jediná možnost, jak nalézt vnitřní klid.
Aniž to ještě tušíte, jste mi čím dál blíž.

Epilog:
Kohoutkové, věřím dokonce i tomu, že ani vám se evoluce nevyhne. Trošku se ale snažte.Doporučuji začít četbou - dějiny válek- pro sebereflexi nepostradatelný začátek.
16. 11. 2008 | 20:50

Ikena napsal(a):

To Petr,
mam na vas jednu otazku.
Kdopak to pozval Grebenicka na balkon do Lan. Bingo byl to Klaus, prosim zacnete nejdrive u sve strany. Jiz zde bylo receno hodne o spolupraci OSD a KSCM.
Ani Havlovi komanci nesmrdeli, kdyz se nechal zvolit prezidentem CSSR. To jen na okraj k te nedavne historii.
16. 11. 2008 | 21:01

Otazník napsal(a):

Pane Mirku,

asi jste mi špatně rozuměl. Vy jste psal, že "....miliony zfanatizovanych muslimu se snazi zavrazdit jakekoli americke dite, zenu, civilistu na ktere muzou “dosahnout” kdekoli na svete.".

Já jsme se Vás poté ptal proč se podle Vás ony "milióny zfanatizovanych muslimu" nesnaží o totéž vůči občanům Japonska, Francie a Německa....

Neměla by se vláda USA poučit od těchto zemí, které, jak správně píšete, "prohrály 2. světovou válku" (a tedy nemají vyspělý zbrojní průmysl), či "nemají nikoho kdo by rozuměl efektivní obraně"?

Třeba by pak USA se sice slabým zbrojním průmyslem a se slabými generály, ale s vyspělou a konstruktivní diplomacií (jakou se musely naučit vlády něch poražených a slabých států) něměla tolik starostí s ochranou svých dětí, žen a civilistů jako mají dnes.....

A také by vláda USA mohla takto ušetřené peníze vložit na řešení problémů s imigranty a na zdravotnictví. V USA by pak mohla být dostupnost a kvalita zdravotní péče pro každého občana třeba i úrovni Francie...
16. 11. 2008 | 21:02

Čochtan napsal(a):

Otazníku,
jsi opravdu takový hlupák, že jsi zapomněl na Londýn, Madrid, Bali, na zabráněné atentáty v Německu, .... ?
16. 11. 2008 | 21:08

Karel Mueller napsal(a):

Pane jarda,
tak teď jste mě opravdu rozesmál.
Maslíte si, že je to Hitlerův objev? Milý pane, proslulou větu masy rešajut vsjo řekl před ním dávno někdo jiný.
Musíte si uvědomit jednu věc: Lenin začal revoluci se zaostalými, negramotnými a zdeptanými mužiky, Hitler přebral moc víceméně bez revoluce ve státě, který byl ve své době na absolutní světové špici. A sám svoje revoluční křídlo zlikvidoval za noci dlouhých nožů, armáda a podnikatelská elita mu daly jasně najevo, že ho jinak nepodpoří a padne. Bylo to v roce 34 a to už byl plně u moci.
Hitler měl určitě vysokou přirozenou inteligenci, nikoliv však genialitu a nadto mu chybělo vzdělání, i když hodně četl. A porovnávat ho s Leninem - to je jako porovnat profesora matematiky na VŠ s bystrým dělníkem, který občas zafušuje do středoškolské matematiky.
16. 11. 2008 | 21:19

Otazník napsal(a):

Pane Čochtane,

samozřejmě jsem nezapomněl na Vámi zmiňované případy. Ale rozsah útoků muslimských fanatiků proti evropským občanům je o dva řády menší než proti občanům USA. A o to mi šlo v mém dotazu adresovaném panu Mirkovi.....
16. 11. 2008 | 21:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mueller vy jste mi ale kujón!Ivan.
16. 11. 2008 | 21:26

Ivan Hochmann napsal(a):

Píp,píp,píp,
kde jsi moje slepičko?
Ivan.
16. 11. 2008 | 21:29

SuP napsal(a):

Karel Mueller -
dobré. A ještě by slušelo dodat, že pováleční bolševici včetně současných absorbovali zkušenosti obou před nimi - Lenina i Hitlera. A taky je neváhali využít.
16. 11. 2008 | 21:30

grőssling napsal(a):

Nuba 20:50:38

Je to jsem si hezky početl.
Pěkná modlitba.
Snad jenom té lítosti za rodiče až tolik nerozumím.

Kolik lidí z těch miliard před námi by muselo nešťastným osudem naříkat. Neměli demokracii, neměli co jíst, zacházeli s nimi jako s dobytkem ba i hůř.
16. 11. 2008 | 21:34

Karel Mueller napsal(a):

Ivan Hochmann:
Ale no tak :-). Nevím, jak dalece jsem kujón, ale považuji za nesmysl porovnávat neporovnatelné.
16. 11. 2008 | 21:42

Ivan Sommer napsal(a):

Mirek.

Současný předseda Akademie věd Václav Pačes byl za minulého režimu vyznamenán cenou Klementa Gottwalda, nyní označovaného za masového vraha. Letos dostal od V.Klause státní vyznamenání za zásluhy. Co režim, to medajle ?

Nechápete českou realitu, že kdo začne veřejně nadávat na komunisty a označovat je za nacisty, tak je mu částí pravice všechno odpuštěno, i kdyby to byl oživlý Klement Gottwald nebo dokonce Stalin. Taková byla i doba normalizace. Kdo uznal, že se pomýlil, tak se očistil. Žijeme nyní v době jakési morálky Jidášů, odměňovaných cinkotem stříbrňáků. Ó, jak rád bych byl pronásledován za komunistů jako Václav Hořejší !

Zdá se, že teprve až všichni pamětníci odejdou na věčnost, nová generace si vytvoří objektivní názor na minulost. Možná nechcete rozumět a tak se utíkáte do mlhy množství slov.
16. 11. 2008 | 21:46

Otazník napsal(a):

Pane Mirku (a Čochtane),

a abych své dřívější příspěvky dal explicitně do vztahu s tématem tohoto blogu, jsem přesvědčen, že pro občany České republiky jsou daleko menším ohrožením komunisté v krajských radách než kdyby v těchto radách (nebo nedej Bože ve vládě České republiky) byli členové vlády USA z posledních osmi let.....
16. 11. 2008 | 21:48

Karel Mueller napsal(a):

SuP:
V přépadě Lenina se k tomu hrdě hlásili, v případě Hitlera asi nebylo co, spíš přebrali zkušenosti "velkého učitele národů" :-///, to jest tvůrce lidové osvěty. Ten byl v nacistické elitě asi opravdu geniální.
16. 11. 2008 | 21:48

Marty napsal(a):

prirodovedec: to neni vytoceni. Uz se tu proste vytvorilo jiste schema. Napr. v teto diskusi jsem na vlka reagoval slusne a vecne. Reakce zacala slovy: "blábolíte . Jako ostatně vždycky." Prijde mi na miste na trotla vlkova formatu nalezite ragovat.

Vsak take nerikam, ze Soros ma vsechno spatne. Preci jen me zaujal a neco jsem od neho precetl. Ale nepohlizim na nej jako na dobreho ekonoma.
Ale o Sorosovi si rad podebatuji hloubeji. Pro zmenu konecne s nekym, kdo bude vedet, o cem pise :)

Jinak spekulant neberu jako pochvalu. V tomto se shoduji s Benjaminem Grahamem. Pochvala by byla, kdybych ho nazval investorem :)

Z ideologicke zarytosti me neobvinujte. O Stiglitzovi bych napr. nikdy nerekl, ze je spatnym ekonomem.
16. 11. 2008 | 21:52

PatientO.T. napsal(a):

Pobouření nad KSČM: Omlouvá totalitní vraždu z 50. let

http://aktualne.centrum.cz/...

Strašáci...
16. 11. 2008 | 21:59

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
byl jsem bohužel nucen smazat text pana Hochmanna, který neragoval na mé upozornění a opět porušil pravidla zdejších diskusí.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
16. 11. 2008 | 22:03

Vaclav Horejsi napsal(a):

Mirek:

Zda se, ze jsi nejak nepochopil, ze pan Robert Miller rika v podstate totez co ja - take rika, ze je to jen strasak...

Precti si take nazor jineho emigranta, IvanaT (15.11.2008 18:33:35) (take kolega profesor, kanadsky...).

Pokud budes "diskutovat" stale stejnym neslusnym zpusobem, nebudu uz na tebe reagovat.

..
16. 11. 2008 | 22:06

tata napsal(a):

pane Pepo Řepo

To je možné že sem VÁS špatně pochopil i když sem zduraznoval že u VÁS mi to překvapuje,možná že i pan ČochtaN to TAK NEMYSLEL i když věta:

Člověkem, který si uloví syfla aby se zbavil rýmy, a člověkem, kterého "velmi potěšil" výsledek voleb, mohu pouze opovrhovat.

Se dá těžko jinak chápat.Jinak Vás počítám k těm co chtějí diskutovat a ne urážet.Víte že moje vyjadřovaní je dost kostrbaté.To rozdělení je takové jen obrazné.J e jedno jak se živíte,když je to poctivě.KAŽDÝ kamínek do té životní pyramidy je důležitý,ano někdo dá více ale i ten malý kamínek muže způsobit zhroucení.

Co si budeme namlouvat,je přirozené když nic nemate,nemusí to byt jen peníze třeba zodpovědnost.Tak jste vice volnomyšlenkář tíhnoucí spíše takovému jinému pojetí.Nabitou zodpovědností nebo majetkem se ten názor ve valné většině mění a bohužel u některých přejde až v netoleranci,to samé je ovšem na tom druhém pólu.

TED ZROVNA KOUKÁM na pana Knížaka taky velký paradox jedněmi zatracován druhejma veleben kde je pravda.

Jinak určitě VÁS NEŘADÍM ani nepodsouvám pohrdáním někým,jen mě překvapilo takové pochvalné zhodnocení,od toho sou diskuse,že mate možnost mě vyvést s omylu nebo právo na moji případnou hloupost nereagovat.
16. 11. 2008 | 22:09

grőssling napsal(a):

PatientO. T.
K aktuálnímu článku na Aktuálně.cz o omlouvání totalitní vraždy.

V jedné diskusi k blogům jsem citoval stanovisko administrativy Spolkové republiky Německo, která dodnes nevyplácí válečné důchody dezertérům z Wehrmachtu.
Dezerce a špionáž se prostě trestá ve všech státech stejně.
Zajímavé je, že rovněž veřejné mínění v SRN není dezertérům z Wehrmachtu nakloněno. Starší ročníky, které zažily válku říkají, že dezertéři ohrozili své kamarády bez ohledu na to, že vlastně byli "odbojáři".
Za justiční vraždu je možné považovat porušení platných zákonů prokurátory nebo soudci. Nikoliv odsouzení za prokázaný trestný čin, který nebyl ani dnes zpochybněn. Aktuálně.cz má ve výkladu historie a práva zase guláš.
16. 11. 2008 | 22:21

zdenek napsal(a):

karel mueller
Hitler byl pouze průměrně inteligentní,tzv. génius průměrnosti...
16. 11. 2008 | 22:31

Ivan Sommer napsal(a):

Mirek.

O rudé hvězdě jako symbolu.

Nedávno jsem se dohadoval s redakcí jednoho časopisu, že nechtěla otisknou oficiální vlajku státu Kalifornie, na níž se nachází rudá hvězda. Nakonec jsem pochopil, že se asi obávají, aby nebyli obviněni z propagace rudé hvězdy - komunistického symbolu. který senátoři požadují zakázat.

Že je to absurdní? Není, jen se možná svérázně opakuje atmosféra strachu z USA, kdy občané odmítali podepsat petici - text z Deklarace nezávislosti USA, protože ho vlivem propagandy považovali za komunistický výplod.
16. 11. 2008 | 22:35

Pocestny napsal(a):

Dobrý, pane badateli, coming out je potřeba...-)
Ale leze to tu z vás už půl roku jako ledvinové kameny, pomalu a bolestně.

To si zaslouží písničku
https://www.youtube.com/watc...

Tu máte ode mne k tomu, že jste to pěkně sepsal do traktátu, který lze považovat za krédo a já vám ho brát nebudu, já vám ho i věřim.

Já to překvapivě nehodlám glosovat, to už tu visí v mnoha názorových ocasech pod dřívějšími statěmi, já jenom poprosím, abyste tenhle traktát ukázal Halíkovi a vyslechl jeho názor.
Možná vás i vezme k tomu pánovi, který by vám o lidskosti komunismu v horké přítomnosti řekl víc než kdo jiný.

Třeba o tomhle (nedoporučuji nezletilým!):
https://www.youtube.com/watc...

17. listopad sem nepatří, o tom si povíme za rok, to my budeme vzpomínat na své rytmy v "kodu 9". Už se těším na "věcnou analýzu" od "běžného Jana Tleskače", který - jako obvykle - v ničem nijak "nejel".

Tak až se za rok zase potkáme, než vám povíme ve filmu, který tvoříme o tom, jak to tenkrát "doopravdy" bylo -)))
tak se vás tu zeptám, jaké máte po roce od té dnešní radosti pocity ze svého dnešního výroku, jak říkám, co se vleče, neuteče.

Přeji další hezký sváteční den a zasloužené volno, o které se - jako vždy - postarali jiní...-)

A nezapomeňte si v předvánočním shonu připomenout to dvacáté výročí prvního necenzurovaného veřejného proslovu Václava Havla na Škroupově náměstí.

Ano, pane Hořejší, bude to celých dvacet let ode dne, kdy poprvé od konce války někdo prolomil monopol na tu vaší "životní pravdu".

Tuto svobodu nelhat si do kapsy jste si nevyzvonil, byla vám dána, jako vše, co dnes máte, ve smyslu duševním i hmotném. Václav Havel, což si připomeneme v tom důležitějším roce pro naši přítomnost, si ten projev na židli odseděl.

Kdepak, jsem rád, že to vzpomínání na osmičku končí tak, jak má, čili dalším morálním kotrmelcem té vaší chasy.

Tak si užijte svátky, Sambhain máme za sebou, tak milosrdný Imbolc a ježatého Ježíška!

V lednu přituhne, budu mít posilu a budeme se ptát"

1. Copak jste udělal od ledna 1969 pro to, abyste ze sebe spolu se zbytkem své generace smyli smrt Jana Palacha. Nemyslíte, že když tu shrnu, co jste doposud napsal, splňujete naprosto přesně ten typ chlápka, kvůli kterému se Palach zapálil?

2. Co jste dělal v lednu 1989 pro to, aby policajti týden nemlátili vaše děti, které si přišly romanticky zapálit svíčičku, položit kytičku a zaplakat hymnu, aby skončily na Barťáku s rozkopaným obličejem přivázány k radiátoru, co jste dělal potom, když je nejen soudruh studijní děkan Kašpar (muž celkově hodný svého jména), ale spousta dalších soudruhů studijních proděkanů pod vedením soudruha prorektora vyhazovali ze školy jako v padesátých?

Kdepak, přichází devítka, tentokrát my budeme vzpomínat na rok vaší nejhlubší lidské bídy a hrůzy......

Rád vysvětlím těm, kteří jsou na to moc mladí, jak jsme s přáteli za tři čtvrtě roku "od Palacha k Opletalovi" dospěli k názoru, že vrstevníci pana Hořejšího jsou zlomení lidé, kteří se prostě už nikdy nezmohou na nic a naopak se pokusí nás brzdit ve svém "rozumném strachu moudřejších věkem".
16. 11. 2008 | 22:50

PatientO.T. napsal(a):

To je těžké pane grősslingu, totalitní režimy mají většinou velmi propracované právní systémy zaměřené především na to, aby jakýkoli odboj proti nim byl nezákonný. Takže je nakonec správné nedělat nic, jen aby se člověk nedopustil trestného činu, že?
Vašeho zaujetí pro "stanovisko administrativy SRN" jsem si již všiml. Domnívám se ovšem, že je zde opakovaně uvádíte pouze jako omluvu pro poměry v ČS(S)R. O míře vašeho vnitřního ztotožnění s tímto stanoviskem mohu jen spekulovat.
Mohl byste mi, prosím, nastínit, jak by podle vás měla vypadat odbojová činnost proti totalitnímu režimu v ČSR na přelomu 40. a 50.let prováděná tak, aby se vešla do rámce tehdejších zákonů? Díky
16. 11. 2008 | 23:00

Pocestny napsal(a):

NUBO!
vy máte toto povinně
https://www.youtube.com/watc...

Tak něco lyrického o těhle obrázcích, bych prosil, nechte si přeložit, o čem je tam řeč, to abyste se mohla lépe vtělit do pocitů muže, jehož jméno si tak lacino berete do úst, abyste tu s ním peskovala druhé.

Vy jste tak neskutečně prázdná, v těch všech bohulibých frázích se skrývá ta ukrutnost nevědomí, kterou přímo nesnáším, neboť cesta do pekel je lemována právě takovými slovy, jaká tu ráda tesáte to cyberspace.
16. 11. 2008 | 23:06

Karel Mueller napsal(a):

zdeněk:
To je příliš ploché.
Je to jen jedna stránka Hitlera, sociální inteligenci musel mít velmi vysokou (a také ji bohužel měl), jinak by se nedostal tak daleko. Pokud jde o teoretickou inteligenci, to si netroufám posoudit, spekuluje se, že měl IQ 138 (údajně mu ho v mládí měřili), pokud ano, tak měl na jakoukoliv vysokou školu, včetně teoretické fyziky. Ale chbělo tam vzdělání a patrně i neschopnost soustavné činnosti "step by step". To zřetelně vidíte právě na Mein Kampf, opakuje se, odbíhá a kniha není strukturovaná.

Od mládí byl členem spolku Thule. Existuje půvabná povídka Ludvíka Součka "Proč prohrálo Německo válku?", obsažená v jeho zajímavé knížce Nebeské detektivky, senzace a záhady.
Když to čtete, tak stojíte v nezměrném úžasu. Hitlerův nejbližší okruh byl opravdu v těžkém středověku myšlením i konáním ... vedle nejšpičkovější německé techniky a nejbrolantnějších vědeckých mozků pověry a iracionální myšlenkové postupy. Tak např. by určitě Hitler vyhrál bitvu o Anglii (díky Bohu, že ji nevyhrál), kdyby nestáhl nejlepší mozky v elektrotechnice a radiolokaci v čele s Dr. Fischerem (pozdější jeden z několika nejdůležitějších vědců v projektu americké vodíkové bomby) na Rujanu a tam je pověřil stěžejním úkolem ... dokázat teorii dutosvěta, která by mohla být válečně využita.
16. 11. 2008 | 23:14

Pocestny napsal(a):

P.S. Pane Badateli, zdá se, že dějiny umí zrychlit v pravý čas, se nám klucí rychle vybarvují...

http://aktualne.centrum.cz/...

Ne, nebudu se posmívat, jen pěkně poprosím, abyste si bedlivě přečetl, co tu píší ti, kteří se vaším názorem tak rádi zaštiťují.

Tak v lednu.... nebojte, za dvěstěšedesátku vás již nikdo nezavře.
Pokud tato země unese neodsouzené kriminálníky ve sněmovně, ať je okusí i v exekutivě.

Zatím to i vypadá, že i já dožiji nového roku bez 231 v novele na krku....zatím, jak říkám, zatím....
16. 11. 2008 | 23:27

Občan007 napsal(a):

Komunisté ve vládě – reálné nebezpečí nebo strašák? Ani jedno ani druhé. Když v roce 1968 přišel do ČSSR Ivan s půl milionem vojáků zachraňovat tehdejší vládnoucí systém řekl jsem těm nejostřejším rudým, který zákrok vítali: Co děláte za politiku, když máte vše v rukách, ekonomiku, mocenské nástroje, sdělovací prostředky atd. a musí přijít cizí vojáci abyste o to nepřišli. V roce 1989 jsem svoje hodnocení opakoval s tím, že tentokrát neměli vojáci přijít odkud. Vše ostatní jsem považoval a považují za nepříliš důležité jevové stránky věci. Dnes je situace poněkud "zrcadlově" otočená a já se ptám, co to děláte za politiku, že se začínáte bát o moc (tu údajně ohrožují komunisti 19 let mácháni v politické kyselině), když máte všechno v rukách. Nebo nemáte? A odkud mají přijít vojáci tentokrát? Že by to naznačovala situace kolem radaru?
16. 11. 2008 | 23:30

ivanT napsal(a):

Pane Stejskale a pane Mihalco,

Mam pro vas navrh: Co kdyby se blog, ktery se zacne vymykat z ramce slusnosti nebo i zakonnosti uzavrel pro dalsi prispevky misto aby clovek musel mezi spoustou urazek a hrozeb hledat slusnou diskusi?

Ivan
17. 11. 2008 | 01:15

Abcd napsal(a):

Když ty rudé žvásty nahoře v blogu vidím, chce se mi zvracet. Jestli to takhle půjde dál, za pár let budeme mít opět revoluci, chci říci že "dělníci porazí zlé továrníky" nebo jak se to prezentovalo kdysi. Asi by to chtělo zvažovat emigraci, když i lidé s poměrně vysokým IQ i s rozhledem jsou schopni podporovat takové podivnosti, jako vládu ČSSD s KSČM. Už jsme to tu měli - říkalo se tomu národní fronta a skladba vládnoucích stran byla velmi podobná. Jen bych profesorovi připomněl - profesory komunisti VĚŠÍ na nejbližší větev. Mně by to asi hrozilo taky, proto nemám důvod je volit, ani omylem. Až tu budeme mít jednou normální, demokraticky se chovající levici, tak budiž. Ale dokud se bude paktovat s takovými lidmi, je lepší od nich dávat ruce pryč. Doufám, že aspoň v červnu při volbách do EP budou mít menší zisk než by jim náležel dle současných preferencí. Vždyť by nás roznesli, zadlužili, dali všechno všem...
17. 11. 2008 | 01:52

David - 1. část napsal(a):

To, co tady už mnoho let předvádí ODS + KDU-ČSL, je jen falešný antikomunismus, který dlouhodobě paralyzuje celou politickou scénu a je třeba tuto hloupou bariéru konečně prolomit. Ať se nám to líbí nebo ne, tak jsme všichni na jedné lodi, a tou je Česká republika, a podle toho bychom se měli také chovat. To, že KSČM má 19 let po listopadu 89 stále takové významné postavení na politické scéně není zásluhou samotné KSČM, ale je to zejména vinou velkých chyb, kterých se po listopadu dopustily tzv. demokratické strany. Občané viděli a stále vidí, jakým způsobem se při privatizaci rozkrádal majetek – neprůhledná výběrová řízení – korupce, jak se nemohli dovolat svých práv u soudů atd. atd. Dále obyčejní a řadoví občané jsou zklamáni, že pravda a spravedlnost je na tom skoro stejně jako před listopadem. Že řadu podniků i úřadů stále ovládají různé mafiánské klany, a je jedno, zda jsou složeny z bývalých komunistů, nebo z tzv. „polistopadových politických rychlokvašek“, a to průřezem ze všech politických stran. To, co tzv. „demokratické strany“ na komunistech kritizovaly, to samy dělaly, čímž došlo mezi občany k poškození a znevážení pojmu Demokracie jako takového. Prostě ztráta důvěry! Proto se stále objevují mezi občany i takové názory, že než takovou „demokracii“, tak, že to bylo před listopadem lepší. A to poslouchat 19 let po listopadu je opravdu, ale opravdu velmi smutné ! Demokracie je především dialog. Tam kde schází věcné argumenty nastupují zákazy a příkazy. Podle mého názoru skutečným bojovníkem proti komunismu byl mj. např. Petr Cibulka a až on dostane od pana prezidenta vyznamenání za zásluhy za to co v životě v boji proti komunismu pro náš národ vykonal, tak teprve potom budu věřit, že jdeme skutečně po té správné cestě.

Chtěl bych sdělit velmi zajímavou myšlenku, která pochází od významného rakouského psychologa Viktora Emanuela Frankla, který prožil několik let v koncentračním táboře za 2. světové války. V.E.Frankl: „ na Zemi jsou jen dvě lidské rasy – lidé slušní a lidé neslušní … Žádná skupina není složena výhradně z lidí slušných nebo naopak z lidí neslušných.“ Já dodávám, to je to podstatné dělení společnosti, které jediné má smysl. I lidská společnost je proto „geneticky“ rozdělena na tyto dva póly. Podle mých životních zkušeností proto nemá smysl dělit lidi na chytré a hloupé, černé a bílé, věřící a nevěřící, pravicově nebo levicově orientované, bohaté a chudé a podobně, ale má praktický smysl dělit lidi jen na ty slušné a ty neslušné. Myslím si, že jedině takové dělení společnosti má smysl a je nutné aby slušní lidé se spojili. V této souvislosti bych ještě citoval z knihy Benjamina Kurase „Jak přežít padouchy“, který můj názor velmi pěkně vystihuje. Cituji ze str.186, kapitola – Sdružování. „ V počtech je síla. Vyhledávat lidi podobně smýšlející, podobně toužící, podobně jednající, s podobnými cíli. Společně pěstovat nepadoušství, společně čelit padouchům. Lidská práva a důstojnost se dají budovat a udržet jen ve společenství, které má moc je bránit a zaručit. Slušní lidé mají povinnost nebýt slabí. Obrovskou sílu dává už samotné vědomí, že v něčem nestojíme sami. Jako všechno na světě, i slušnost je nakažlivá, když ji provozuje dostatečný počet lidí, po kterých se ostatní mohou opičit. Když vidí, že se jim to začíná vyplácet. Dřív nebo později se začnou opičit i padouši. Když zjistí, že se jim to vyplatí. Prosazovat zákony a pravidla slušnosti s organizovanou podporou zájmových skupin. Je-li to neproveditelné v rámci politického systému a politických stran, provádět veřejný nátlak prostřednictvím sdružení a spolků.“ Konec citace.
17. 11. 2008 | 07:16

David - 2.část napsal(a):

Je proto potřeba co nejdříve změnit to zatuchlé klima na naší politické scéně a potažmo v celé společnosti, a to v tom smyslu, že když komunisté řeknou, obrazně řečeno, že 1+1=2, tak se nebudeme bát je podporovat a nebudeme se za to stydět, a na druhou stranu, když ODS řekne, že 1+1=2,35, tak budeme s ODS urputně bojovat. Prostě jestliže jednou je KSČM – de iure demokratickou politickou stranou a dostala se dokonce i do parlamentu, tak nelze ve skutečně demokratické společnosti předem podmiňovat, že by se nikdy nesměla dostat dokonce i do vlády, v které by už stejně nikdy nezískala takovou většinu, jakou měla před listopadem. To, jestli bude vliv KSČM dále narůstat, nebo naopak ubývat, zcela nesporně bude záviset na kvalitě politické kultury, kterou předvedou ostatní tzv. demokratické strany. Není žádné umění tzv. hodit na někoho komunistický pytel a vyřadit jej předem z diskuse. Naopak je uměním včas rozpoznat, které názory té které konkrétní osoby jsou užitečné a naopak které jsou škodlivé pro naši společnost. Není důležité kdo to říká, ale co říká a hlavně pak je nutné si pohlídat, zda nedochází k rozporu slov a činů a právě na to se musíme vždy soustředit.

Prostě ten hloupý a zcela ubohý falešný antikomunismus, musí zmizet z našeho politického myšlení co nejdříve, jinak se nepohneme dopředu. Na to, abychom potrestali zločiny komunismu jsme měli 19 let a jestli jsme je nepotrestali, není to vinou KSČM, ale zcela jednoznačně vinou všech polistopadových „demokratických“ vlád, které by z toho měly vyvodit také i svoji politickou odpovědnost. Je potřeba se nebát podívat pravdě do očí!

Podle mého názoru je už nejvyšší čas, aby všichni slušní lidé, a to bez rozdílu barvy pleti, náboženského nebo politického vyznání, úrovně vzdělání se spojili a vytvořili tak sílu, která by mohla, účinně čelit zlu, které nás stále ničí. Braňme se jakékoliv totalitě, ať je hnědá, červená nebo modrá!
17. 11. 2008 | 07:18

Hana napsal(a):

Co se tak čílíte - vždyť má pravdu. Spousta lidí vidí jako reálné nebezpečí pokusy vládnoucí ODS - výstižně označované za ekomonické konsomolce - a o Julínkových nápadech ani nemluvě. Na všech těchto "pokusech" jen komunisti sbírají body. Jejich případný návrat k moci by nebyl způsoben absolutní tupostí voličů, ale skvělou vládní politikou našich "demokratických" stran. Vše je pouze výraz nespokojenosti voličů! Pochopili to? Sebereflexi ODS sleduje dnes a denně - a je mi z toho dost špatně. A jen tak mimochodem - víte v kolika obcích vládnou komunisté - někde dokonce s ODS - a co se děje? Bylo by vážně dobré, kdyby si pánové uvědomili, že strašení komunismem už nezabírá a raději se pokusili dělat takovou politiku, aby voličům nemuselo být špatně od žaludku každý den.
17. 11. 2008 | 07:31

Ládik napsal(a):

Pane,
hodně si protiřečíte. Ideálem jsou pro Vás skandinávské země a přitom se zastáváte komunistické zločinecké organizace. Přál byste si vládu jedné strany a mluvíte o demokracii.
S Vámi bych se na lano nenavázal. Brzy bych byl pod drnem.
17. 11. 2008 | 07:51

Luba napsal(a):

Davide,
neračte si do huby, kterou obhajujete nástupce komunistických zločinců, nebo dokonce je samotné, brát Viktora Frankla.

To je právě to, že Viktor. E. Frankl měl jako vězeň likvidačního nacistického lágru právo svým trýznitelům odpustit.
Nikdo jiný toto právo neměl a nemá.

Tak jako neměl prezident Havel právo a mandát k omluvě českým Němcům za odsun, tak nemá žádný český politik, který nebyl bývalým režimem vězněn právo tuto zločinnou stranu uvádět do mocenských struktur, považovaných za demokratické.

Naopak - každý slušný člověk musí přednostně dbát názoru vězňů svědomí a všech lidí, perzekuovaných za komunistického režimu. A ten jejich názor a postoj je jasný. Komunistický režim byl zločinný, antidemokratický a jeho pohrobek - KSČM - má být zakázána. Kdo chová k obětem komunistů úctu, zákonitě musí toto stanovisko podporovat.

Viktor Frankl také celý život zasvětil boji proti tomu, co nazval existenciálním vakuem.
Jedním z příznaků tohoto stavu lidí a společnosti je krize hodnot, kdy lidé ztrácejí orientaci v tom, co je dobré a co je špatné.

To, že lidé považují komunisty za demokraty je tím, že jsou naprosto dezorientováni. Mají svobodu volby, ale necítí svou odpovědnost za tuto volbu.

Necítí odpovědnost k obětem komunistů a necítí se býti povinováni říci svým potomkům:
Kolaboroval jsem s komunistickým režimem, ale bylo to špatně - nechal jsem se zblbnout propagandou, chtěl jsem, aby rodina nebyla existenčně ohrožena, udělal jsem chybu.

Né - tito lidé raději pomáhají komunistům k moci, než aby sobě a jiným přiznali svůj omyl či zbabělost. To je ubohé a nízké!

V.E.Frankl, když přijížděl do New Yorku, zadíval se směrem k Soše Svobody a řekl, že vedle ní by měla ještě stát Socha Odpovědnosti, bez které skutečná svoboda není možná.

Jakou odpovědnost a ke komu ale cítí tací, kteří po čtyřiceti letech hluboké morální devastace národa legitimizují ve volbách a koalicích ideovou pokračovatelku strany, která tento úpadek způsobila?

Na světě skutečně existují jen dvě rasy lidí - rasa slušných a rasa těch neslušných.
Ale není slušné, nazývat neslušné slušnými!
17. 11. 2008 | 08:14

Mirek napsal(a):

To Otaznik:

Multitasking....sorry... :) Telefonoval jsem, kdyz jsem Vam odpovidal a myslel jsem, ze minite “proc Japonsko, Francie a Nemecko nemaji problemy se spoustou zakladen rozsetych po celem svete...”

K vladnuti v USA prispiva nejen president, jeho kabinet a jejich poradci, ale tez Kongres – t.j. 435 clenu tzv. House of Representatives a 100 clenu Senatu plus jejich poradci. System interakci se velice lisi od podobnych interakci v CR. Pokud se tyka vyznamnych politickych ci vojenskych rozhodnuti, zpravy z mnohocetnych vyzvednych organizaci (http://www.intelligence.gov...) tez zasahuji do tohoto procesu. Tezka dostupnost techto zprav a vseobecna neznalost komplexity danych diskusnich situaci mi bohuzel nedovoluji jakkoli fundovane ohodnotit jednotliva vladni rozhodnuti tykajici se ruznych peneznich alokaci.

Souhlasim s Vami, a osobne urcite davam prednost financnim alokacim podporujicim napr. zdravotnictvi, skolstvi a vedu a proto vzdy hlasuji pro cleny Kongresu, jejichz agenda je spise domaci a nevojenska nez naopak.
17. 11. 2008 | 08:31

David napsal(a):

Luba:

i když s Vámi v mnohém souhlasím, tak já neuznávám princip kolektivní viny.

O zločinech komunismu vím toho poměrně dost. V žádném případě ve svém textu neobhajuji nástupce komunistických zločinů nebo dokonce je samotné.

Příště se více zamyslete nad mým textem, abyste jej lépe pochopil. Děkuji.
17. 11. 2008 | 08:36

Ivan Hochmann napsal(a):

Jen se pane Mihalco u toho mazaání neposerte.Ivan.
17. 11. 2008 | 08:52

vaclavhorejsi napsal(a):

Pocestny:

Dekuji, ze jste presel k pomerne kultivovanemu zpusobu projevu, aspon formalne.
K nekterym vasim otazkam:

“Dobrý, pane badateli, coming out je potřeba...-)
Ale leze to tu z vás už půl roku jako ledvinové kameny, pomalu a bolestně.”

NECHAPU – RIKAM STALE TOTEZ...

„já jenom poprosím, abyste tenhle traktát ukázal Halíkovi a vyslechl jeho názor.”

JSEM PRESVEDCEN, ZE BY SE MNOU SOUHLASIL, STEJNE JAKO NAPR. DVA DLOUHOLETI EMIGRANTI VYSE V DISKUSI (ivanT, Robert Miller).

« Možná vás i vezme k tomu pánovi, který by vám o lidskosti komunismu v horké přítomnosti řekl víc než kdo jiný. »

MYSLIM, ZE BY SE MNOU SOUHLASIL I DALAJLAMA – JESTLI JSTE SI NEVSIML, POZADUJE POUZE AUTONOMII A CHCE S CINSKYMI KOMUNISTY VYCHAZET PODOBREM.
KROM TOHO JE VAS PRIKLAD TROCHU ODTAZITY A MUJ CLANEK JSTE SI ASI NEPRECETL POZORNE – NIKDE NEMLUVIM O « LIDSKOSTI KOMUNISMU », ALE O « KOBRE S VYTRHANYMI ZUBY ».

« Přeji další hezký sváteční den a zasloužené volno, o které se - jako vždy - postarali jiní... »

DEKUJI ZA ZDVORILE PRANI. NO, JA JSEM TOHO 17. TAM BYL (OD ALBERTOVA AZ NA NARODNI, AZ PO TO MLACENI V PODLOUBI K MIKULANDSKE), NA VSECH DALSICH DEMONSTRACICH TAKE, BYL JSEM V OBCANSKEM FORU NA PRACOVISTI, ATD. VE SPALICKU JSEM OVSEM NEBYL...

„A nezapomeňte si v předvánočním shonu připomenout to dvacáté výročí prvního necenzurovaného veřejného proslovu Václava Havla na Škroupově náměstí.”

ANO, TO ME TENKRAT VELMI POTESILO, PREDPOKLADAM, ZE STEJNE JAKO VAS.


„Ano, pane Hořejší, bude to celých dvacet let ode dne, kdy poprvé od konce války někdo prolomil monopol na tu vaší "životní pravdu".”

CO TIM MYSLITE? STEJNE JAKO NAPROSTA VETSINA SLUSNYCH LIDI JSEM OBDIVOVAL CHARTISTY A TESIL SE NA TO, AZ TO „PRASKNE”.
PODOBNE JAKO VY JSEM OVSEM NEBYL AKTIVNIM ODPURCEM TEHDEJSIHO REZIMU – VY JSTE TEHDY STUDOVAL NA VYSOKE SKOLE, JA JSEM PRACOVAL. NEMYSLIM, ZE JSEM UDELAL NEJAKE NEPRIJATELNE VECI – NEBYL JSEM VE STRANE, NIJAK JSEM SE AKTIVNE NEANGAZOVAL, SNAZIL JSEM SE PROPLOUT – PROSTE TYPICKA „SEDA ZONA”.

„Tuto svobodu nelhat si do kapsy jste si nevyzvonil, byla vám dána, jako vše, co dnes máte, ve smyslu duševním i hmotném.”

NO JA NEVIM – KDYBY NAS TAM TENKRAT NA NARODNI NEBYLY TY 2000, KDYBY NAS PAK MALYCH CLOVICKU ZE SEDE ZONY NECINKALY STATISICE, TAK BY TO ASI DOPADLO JINAK...

„1. Copak jste udělal od ledna 1969 pro to, abyste ze sebe spolu se zbytkem své generace smyli smrt Jana Palacha. Nemyslíte, že když tu shrnu, co jste doposud napsal, splňujete naprosto přesně ten typ chlápka, kvůli kterému se Palach zapálil?”

„JAK UZ JSEM REKL – NEBYL JSEM ZADNY HRDINA (TROCHU SE ZA TO STYDIM), ALE SNAD JSEM PRECE JEN NEPREKROCIL MEZ „AKTIVNI SPOLUPRACE”. SVYM DETEM JSEM VSE RIKAL ZCELA PO PRAVDE.
MYSLIM, ZE JSEM DELAL ASI TAK STEJNE KOMPROMISY JAKO VY – ABYSTE MOHL STUDOVAT NA VYSOKE SKOLE.
MIMOCHODEM, PALACH BYL O NECO STARSI NEZ JA...

„2. Co jste dělal v lednu 1989 pro to, aby policajti týden nemlátili vaše děti, které si přišly romanticky zapálit svíčičku, položit kytičku a zaplakat hymnu, aby skončily na Barťáku s rozkopaným obličejem přivázány k radiátoru, co jste dělal potom, když je nejen soudruh studijní děkan Kašpar (muž celkově hodný svého jména), ale spousta dalších soudruhů studijních proděkanů pod vedením soudruha prorektora vyhazovali ze školy jako v padesátých?”

V PALACHOVE TYDNU JSEM BYL NA VACLAVAKU KAZDY DEN.
NAPSAL JSEM PROTESTNI DOPIS STEPANOVI.
PODEPSAL JSEM PETICI ZA PROPUSTENI HAVLA (JAKO JEDEN ZE 4 LIDI NA USTAVU). KUPODIVU NAS REDITEL ME ZA TO SICE SERVAL, ALE NEVYHODIL.
SOUDRUHA KASPARA NEZNAM.

“Kdepak, přichází devítka, tentokrát my budeme vzpomínat na rok vaší nejhlubší lidské bídy a hrůzy......”

NECHAPU – PRO ME BYL SAMOZREJME ROK 89 ROKEM NEJVETSI LIDSKE RADOSTI.

“Rád vysvětlím těm, kteří jsou na to moc mladí, jak jsme s přáteli za tři čtvrtě roku "od Palacha k Opletalovi" dospěli k názoru, že vrstevníci pana Hořejšího jsou zlomení lidé, kteří se prostě už nikdy nezmohou na nic a naopak se pokusí nás brzdit ve svém "rozumném strachu moudřejších věkem".”

TOMU TAKE MOC NEROZUMIM – NECITIM SE NIJAK ZLOMENY – JSEM DOCELA SPOKOJENY S TIM, CO SE STALO, I KDYZ ME ROZCILUJE SPOUSTA SPATNOSTI V NASI POLITICE, ALE UVEDOMUJI SI, ZE TO MOHLO BYT MNOHEM HORSI.
HLAVNE JSEM RAD, ZE SE VSE OBESLO BEZ NASILI A KRVE. DIKY ZA TO VSEM TEHDEJSIM PROTAGONISTUM...
17. 11. 2008 | 09:06

Nuba napsal(a):

Pocestný
Domnívám se, že ne každého musí nutně ukrutnost vědomí dovést do šlépějí Pocestného. Váš kryptogram neodpovídá obsahu. Cesty mohou být různé, já jsem si již vybrala, ta Vaše, nenávistně plná, to ovšem není.

Smiřte se s duhou, je to přírodní úkaz
17. 11. 2008 | 09:55

Luba napsal(a):

Davide,
když neuznáváte "princip kolektivní viny", těžko můžete obhajovat "princip kolektivního odpuštění".

Frankl tvrdil, že princip kolektivní viny odmítá.

Ale řekl by to tento člověk, kterému nacisté vyvraždili celou rodinu, kdyby neviděl alespoň minimální snahu post-nacistické společnosti o pokání?

Kdyby viděl, že se bývalí činovníci NSDAP ucházejí o nejvýznamnější posty ve státě a obhajují své zločiny jako "správnou věc"?

Že mnozí z nich, namísto nadvlády politické, usilují o nadvládu ekonomickou?

Pokud vím, tak NSDAP byla v poválečném Německu zrušena a probíhala tam rozsáhlá denacifikace. A v Rakousku to snad bylo obdobné.

Je hezké, že neuznáváte princip kolektivní viny, ale tento postoj je neobhajitelný bez splnění jistých elementárních podmínek.

Konkrétní viníci se musí hlásit, nebo být někým dohnáni, k přiznání své odpovědnosti. A jejich spolupachatelé musí cítit povinnost se přihlásit ke svému spolupachatelství.
Pak je možné "princip kolektivní viny zavrhnout".

Navíc jde o princip kolektivního odsouzení v rovině morální.

Nikdo se nechystá komunisty vyhánět tam, kam patří, tedy na Sibiř. Jde jen o zrušení jejich zájmové organizace KSČM, sdružující vyznavače třídního boje a soudruhy nejvyšší alkoholiky. Soudruzi to pro změnu mohou skusit s poctivou prací a netřeba je dotovat z kasy státu, jehož krátkou demokratickou tradici tak hrubě pošlapali.
17. 11. 2008 | 10:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mihalco,

všimněte si,že pan Hořejší už začíná psát velkými písmeny.Neříká Vám to něco?
nechcete mu také něco smazat?

Apropó,Proč mě pořád mažete tu historku ze Slovenského národného povstania?Cítíte v tom něco nepatřičného,čí osobního?

Nebo nemůžete pochopit slovesnou přesmyčku Kulka mezi oči-lopatka mezi kulky?

Zdravím Vás pane v to dnešní sváteční ráno.a dejte si pohov,snad se nemíníte hádat s nějakým Hochmannem?

Ivan.
17. 11. 2008 | 10:14

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. umožňovat slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 10:35

zdenekmihalco napsal(a):

vaclavhorejsi

Dobrý den pane profesore,
chci jen upozornit, že psaní příspěvků velkými písmeny je v rozporu s kodexem diskutujících (zvýrazňování příspěvků na úkor jiných). Příspěvky psané velkými písmeny bych příště musel smazat.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 10:38

Karel napsal(a):

Ten primitivní "antikomunismus" mediálně oživován je bazálně nutný.

Je nutný z několika důvodů, dovolím si zjednodušeně jmenovat dva :

1) Finanční loby reprezentované ODS, hlavně Topolánkem, Julínkem, Hroboněm a Šnajdrem se bude do poslední chvíle pokoušet provést privatizaci minimálně zdravotních pojišťoven. Je veřejným tajemstvím, že v ČSSD jsou min. další 3-4 poslanci, kteří jsou připraveni prohlásit, že už nemohou dál snášet direktivní politiku Paroubka.
Julínek bude pro Topolánka do poslední chvíle výborný ministr s výbornými nápady, které veřejnost "nepochopila". Taktéž se proslýchá verze o přechodu Vlasty Parkanové na toto ministerstvo jako verze B. Realitou, ale je, že Hroboň a Šnajdr ve funkcích zůstanou, bude obětován Cikrt, který se úmyslně poslední dny stáhnul do ústraní.

2) Prosazení radaru, kde jsou zainteresovaní Topolánek, Vondra a pan Hrabě. Dále je zde role trojského koně EU. Zde dochází k neuvěřitelnému paradoxu, ale ODS v tomto bodě nahrává nejen USA ale i určitým strukurám v Rusku.

Pro realizaci výše uvedených záměrů neexistují žádné logické důvody, ale míra osobního přínosu je tak veliká, že výše uvedení neváhají destruovat budoucí politické možnosti ODS. Hraje se tak velká hra. Navíc pořád část politiků v ODS se účastní přerozdělování místních finančních toků a taktéž nejsou ochotni řešit sřednědobou existenci strany. TEĎ A TADY. Proto bude Topolánek udržén v křesle ODS. PO NÁS POTOPA.
"Reforma" a radar jsou "nezbytné".

Uvedený primitivní "antikomusnimus" má roli čím dál míň účinné zástěrky pro snahu realizovat nevratné kroky z dílny ODS. Proto taky lze spatřovat čím dál větší zuřivost ruku v ruce s bezzubou argumentační schopnosti opožděných "antikomunistů".

Bojujte s komunisty a nás si laskavě nevšímejte !! Nechejte nás zničit ve veřejné sféře, co se zničit dá - nadávky na komunisty jsou konstruktivnější a pro vás občany a vaši budoucnost daleko přínosnější !
17. 11. 2008 | 10:40

zdenekmihalco napsal(a):

Ivan Hochmann

Pane Hochmanne, pana profesora Hořejšího jsem upozornil. Před mazáním jsem upozornil i Vás. Ale nerespektoval jste to. Opakovaně na těchto stránkách slovně útočíte, a to často velmi hrubým způsobem. Jakékoliv Vaše další hrubé a vulgární texty budu mazat (snad jen krom útoků na Mihalca).

Co se týče Vámi zmiňovaného - smazaného - příspěvku, použil jste v něm všechny výrazy, které jsem zmiňoval výše a navíc přidal jeden další vulgarismus ("dement").

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
17. 11. 2008 | 10:44

grőssling napsal(a):

PatientO.T. 16.11.2008 23:00:36

"Totalitní režimy mají většinou velmi propracované právní systémy zaměřené především na to, aby jakýkoliv odboj proti nim byl nezákonný. Takže nedělat nic ?"

Propracované právní systémy na svoji ochranu má každý režim, pokud chce přežít. Včetně toho našeho. Co dělat ? Viz. dále.

"Vašeho zaujetí pro"stanovisko administrativy SRN" jsem si všiml. Domnívám se ovšem, že je zde opakovaně uvádíte pouze jako omluvu pro poměry v ČS(S)R. O míře vašeho vnitřního ztotožnění s tímto stanoviskem mohu jenom spekulovat."

Máte pravdu, stav, kdy příslušníci zbraní SS, mezinárodně uznané zločinecké organizace, pobírají v SRN válečné důchody, oficiálně pořádají setkání veteránů a současně dezertéři z Wehrmachtu během II. světové války na důchody nemají nárok, navíc jsou většinovým veřejným míněním současníků odsuzování, mne velmi zaujal. Vždyť SRN je nám dávána za vzor, jak úspěšně se vyrovnala s totalitou ( která v Německu trvala pouze třetinu doby naší ).
Nejdříve mne věc zaujala samozřejmě negativně. Posléze, po klidném zvážení, jsem dospěl k názoru, že důsledné uznání právní kontinuity ( až na jevy jako rasové zákony atd. ) byla v Německu bohužel jediná možná cesta. V opačném případě se dostáváme do absurdních právních situací, viz. naše realita. U nás jde o tradiční českou nelogičnost a nedůslednost v posuzování jevů. Tak to udělejme tak. Á ono to bolí ? Dobře, tak na chvíli zase jinak. Tato nelogičnost je ještě spojena navíc s českým národním sportem procházejícím staletími a všemi vrstvami české společnosti, kterým je neuznávání autority, respektive individuální výklad daných situací. Začíná to na silnici konstatováním pro sebe:"Kterej blbec sem dal tu značku ? Já chytrej vím, že je zbytečná, tak se budu řídit svým úsdukem". A končí nerespektováním právní kontinuity vysokými ústavními činiteli.
Takže ano, ztotožňuji se s právním stavem v SRN jako s jedinou možnou cestou, jakkoliv se mi nelíbí.
17. 11. 2008 | 10:46

grőssling napsal(a):

PatientO.T. 16.11.2008 23:00:36

"Mohl byste mi, prosím, nastínit, jak by podle vás měla vypadat odbojová činnost proti totalitnímu režimu ČSR na přelomu 40. a 50. let prováděná tak, aby se vešla do rámce tehdejších zákon? Díky"

Můj neodborný názor z debaty od hospodského stolu:
domnívám se, že pro období které zmiňujete platí hodnocení Jana Masaryka, který když byl osloven některými důstojníky čsl. armády začátkem roku 1948, aby se postavil do čela odboje pravil, že vrstva lidí, kteří by jej měli vést je totálně mravně rozložená. To svědčí o skutečnosti, že tu v té době nebyl dostatečný raison d´etre, ani vůdčí vrstva, která by nebyla předválečnou a válečnou praxí v očích většinové společnosti zdiskreditovaná.
Maďarská zkušenost z roku 1956 ukázala, jaké důsledky má vojenský odboj ve sféře vlivu narýsovaného konferencí v Jaltě, jejíž ustanovení byla po celou dobu studené války striktně dodržována jak Sovětským svazem, tak Spojenými státy.
U nás se to projevilo v celé nahotě 21. srpna 1968, do té doby mohl leckdo žít v iluzi, že na nás se maďarská zkušenost nevztahuje, resp. naivně, že nám kdosi ze západu pomůže. Od té doby byla naše země okupována a naplno tu raison d´etre k doboji byl. Těžko ale mohl mít formu podle modelu severoirského, baskického, afghánského nebo iráckého. Také odboj po vzoru Charty 77 si mohla dovolit pouze úzká skupina lidí a je věcí historiků posoudit efektivnost tohoto modelu.
Když si nevím rady, přemýšlím o svých životních vzorech. Znal jsem člověka, jehož postoje v letech 1948-1989 mi z dnešního pohledu připadají optimální.
Můj vzor si stanovil pro svoji práci dlouhodobé, jasné cíle v profesionální neústupnosti a v osobním životě ( který se prolínal s tím profesionálním ) se zaměřil na výchovu mladé generace k pravdě. Oba směry naplňoval mnohdy s vysokým osobním rizikem pomalými krůčky, tvrdě si stál za svou věcí, ale volil formy podle situace.

Hlavně žádná velká gesta, žádné okázalé vzpoury, spíš mnišská skromnost a pracovitost.

Samozřejmě taková cesta vyžaduje obrovskou vůli, energii, vzdělanost, inteligenci, umění šachové diplomacie a co já vím co ještě. Nikdy nebyl v žádné politické straně, byl věřící katolík. Zanechal za sebou přes nepřízeň doby velké dílo a desítky vděčných žáků.
A ještě nakonec, nemylme se, také dnešní režim má svůj odboj ( nemyslím tolikrát zmiňované komunisty, ani pravicové radikály ). Je jimi mladá generace lidí, kteří nejsou ochotni se nechat ovlivňovat sdělovacími prostředky a ideálem konzumu. To jsou logičtí nepřátelé dnešního našeho státu ( protože ten je na dezinformaci a podpoře rostoucího nesmyslného a prázdného konzumu, ne na idejích , existenčně založen ). Čím víc se ve sdělovacích prostředcích a obecně ve veřejném prostoru vyskytuje lží, tím víc těchto odbojářů přibývá.
17. 11. 2008 | 11:17

zdenekmihalco napsal(a):

ivanT

Dobrý den, pane IvaneT,
děkujeme za návrh. Uzavírat diskuse ale v budoucnu pravděpodobně nebudeme. Jsem přesvědčen, že česká společnost i společnost zde na blozích by uzavření diskusí vnímala velmi citlivě - a důrazně by protestovala proti "cenzuře". Pokud se v diskusi vyskytnou vyloženě hrubé urážky či vážné podezření z porušování zákonů, budeme je i nadále mazat.

Děkuji za reakci a přeji pěkný den,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 11:22

jarda napsal(a):

Karel Mueller:
Vy jste pořád vedle jak ta jedle, a bohužel pozoruju,že čím dál tím více.
S Leninem a Hitlerem to je přesně naopak - zatímco Lenin byl jen velmi chytrým a šikovným intrikánem, tak Hitler byl skutečným géniem. Vždyť udělat revoluci v totálně zaostalém Rusku by možná dokázal i Jirka Kajínek, kdyby postřílel carskou rodinu a svrhnul neuvěřitelně slaboučkou Kerenského vládu. Ale stát se absolutním diktátorem v zemi skutečně maximálně na tehdejší dobu rozvinuté, to mohl dokázat jenom dějinný génius.
Vy asi máte v sobě nějaký vnitřní blok, který Vám jinak vaši velmi vysokou inteligenci zablokuje pokaždé, když přijde na řadu debata o muži s knírkem...
17. 11. 2008 | 11:24

Pocestny napsal(a):

No vida, pane badateli, tohle je ještě lepší, než jsem čekal.

Právě jste se vydělil z davu, čili zase nejste až tak obyčejný Jan Tleskač, za jakého se vydáváte.

Já nijak nepopírám názor pana Millera, on jen zapomíná, že věci jsou složitější, z exilu je spousta věcí vidět jinak, než doopravdy jsou.

To důležité je ovšem to, že zaprvé -
- bolševik se nijak neobrodil, on jen ztratil přirozené prostředí pro své šíření. Toto prostředí naopak netrestáním bolševika vzniká pro ultranacionální levici, když sečtete počty příznivců těchto dvou hnutí, vychází dost děsivý součet a ten je vizitkou naší celkové neschopnosti ze sebe vytěsnit ty zbytky účelového technologického bolševismu, který tu dodnes praktikují v podstatě všechny partaje.

- za druhé, není to sám bolševik, ale hlavně ti "slušní lidé", kteří ho volí, kterých je nutno se bát. Oni jsou těmi, komu "nelze nic vytknout", oni zůstanou těmi "poctivými voliči" i ve chvíli, kdy jejich "volenci" budou opět zkoušet demontovat kus naší paměti na jejich skutky minulé, které se odstát nemohou, protože oni nevrátí ani ta leta ponížení, ani podlomené zdraví, natož pak životy, které pro "lepší zítřky nás všech" tak lehce jiným brali.

Vrah zůstane vrahem až do smrti, jen a pouze proto, že jeho čin se NEDÁ NAPRAVIT. Pokud platí obecná spravedlnost, tak platí, že ač bez soudu a bez trestu volní a opovržení si ponesou své stigma vrahů až do konce svých dní. Potichu a kdesi v koutě společnosti.

No, přemýšlejte o vině, trestu a odpuštění, v jakém pořadí tyto pojmy následují a jak málo se s tím pořadím dá míchat.....možná vás napadne, že tím "uvedením zpět do společnosti" předbíháte děje, které ještě nenastaly a zároveň odhalujete svou slabost v očekávání, že spolupráce s těmito lidmi vám jakkoliv pomůže a zároveň vás neušpiní.

Ta špína na vás sedá už nyní, když čtu tu advokacii bolševismu a tu obhajobu legitimity poprav ve zdejších glosách, tak vám musím "poděkovat" za to, jak spouštíte tyhle proslovy jako ten ocas hloupých, vám pochlebujících dovětků lidí, kteří se tu pak okolo chlubí tím, jak "rozvíjejí myšlenky pana profesora".
17. 11. 2008 | 11:32

Pocestny napsal(a):

Ivánku Hochmane,

proč tak zhurta, mladej pán se snaží.....
Ta velká písmenka, to byla poněkud podpásová, takovou nemáme zapotřebí, kopec se podechcát nedá, musí se na něj vylézt...
Potěším vás, tihle kucí z Brna jsou jedna radost....

https://www.youtube.com/watc...
17. 11. 2008 | 11:52

zdenekmihalco napsal(a):

vaclavhorejsi

Ještě jednou dobrý den, pane profesore. Svůj poslední příspěvek beru zpět. Konzultoval jsem to s panem Stejskalem a ten mě upozornil na to, že pokud je psána velkými příspěvky pouze část textu, tak je na těchto stránkách zvykem takový příspěvek nemazat. Takový postup může naopak text zpřehlednit.

Omlouvám se, jsem v diskusích na blozích nováčkem a některé detaily ještě nemám v malíku.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 12:07

pgjed napsal(a):

Pane Millere:

Píšete:

" Můj pohled na evergreen polistopadové hrozby návratu komunistů k moci, je, hlavně a zejména po

1) vstupu naší země do NATO

2) vstupu do EU, OECD, atd., obecně té které míře integrace se Západem

jako na něco, co je buď nevědomě, nebo tak či onak i vědomě, účelové nahánění strachu."

Kéž byste měl pravdu, nebo alespoň o kousek více pravdy, než ti, kteří v podobném tónu po válce zlehčovali varovná svědectví všech, kteří na základě osobních zkušeností své válečné a předválečné anabáze varovali před nástupem komunistického režimu.

Osobně bych si rád podobné experimenty ušetřil. Dokonce i ve verzi vojenskopolitické závislosti na pseudodemokratickém Rusku V každém případě zlehčování situace v tónu Vašem a pana profesora jde spíše opačným směrem. Domnívám se, že více konzervatismu by neškodilo. Což ostatně dle mě není totožné se slepým přehlížením lumpáren dnešních pseudodemokratů.
17. 11. 2008 | 12:11

vaclavhorejsi napsal(a):

zdenekmihalco:

OK, dekuji! :-)

VH

..
17. 11. 2008 | 12:12

Ivan Hochmann napsal(a):

Ježíš chlape to je maso.

Už jsem s tou naší omladinou ztratil kontakt před 20-ti lety.
Když vidím co ti kluci dnes lezou teprve si uvědomím jaký jsem byl žabař.

díky parde.Ivan.
17. 11. 2008 | 12:21

pgjed napsal(a):

Pane Millere:

To co jste napsal:
"Jinak se domnívám, že ikdyby občané ČR z nějakého důvodu ve volbách učinili KSČM nejsilnější stranou v PSP, díky EU, NATO by Západ pomohl "ošetřit" toto selhání tak že by:

1) věnoval dostatek peněz na to, aby vládu KSČM v ČR zesměšnil, oslabil, znemožnil. Propagačně, bojkotem, neposkytováním fondů atd.

2) Ikdyby přesto naši občané a voliči atd. z nějakého neracionálního důvodu vedoucí úlohu KSČM podporovali nebo tolerovali, půvabem členství v NATO je také jistá garance nezvratitelnosti společenských a vlastnických vztahů. I proto se náš a zahraniční kapitál cítí v členské zemi NATO bezpečnější než kdyby členskou zemí nebyla.
"
To je mimo jakýkoliv komentář! Je-li skutečně ten západ tak zodpovědný, proč nás hodil do chřtánu nejprve Hitlerovi a pak vzápětí rusům? Jistá míra lehkovážnosti v posuzování reality je řekněme tolerovatelná. Naivita, hraničící s něčím ještě méně úctyhodným vždy byla, je a bude trestná.
17. 11. 2008 | 12:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Do řitě,že mě není o 50 let méně.
Okamžitě bych zbalil bágl a na Kežmaráku mám nedodělaný SV pilíř. Ivan.
17. 11. 2008 | 12:26

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane jarda,
prostě jeden z nás umře v nevědomosti :-).
Přivést k revoluci "nejposlušnější národ světa" (Churchill), dělat ji s těmi negramotnými, zaostalými mužiky (odpověď Lenina Wellsovi), uhájit ji proti nesmiřitelným vnitřním odpůrcům i zahraniční intervenci a zahájit s nimi industrializaci země - toť výkon nemající obdoby snad napříč celými dějinami. V tomto smyslu nemám nikoho, koho bych Leninovi přirovnal, ať už ho kdokoliv hodnotí jakkoliv.
Sir Winston věděl, co říká a že to byl pán nad jiné schopný, zdatný a chytrý, který vzdal absolutorium (ať už v kladném či záporném smyslu) jen velmi nemnoha lidem za celý svůj život.

U Hitlera nic podobného nepozoruji. Jedno uměl opravdu mistrovsky - snad mu lze uznat genialitu v této jediné věci: Působit na emoce a zvládat psichiku davu. Dostával dav do extáze a po jeho vystoupení by jste zjistil, že většina Němců ani pořádně nevěděla, co vlastně říká, kromě několika výroků, které všichni chtěli slyšet.

Shrnuto: Lenin přišel se strategií, jak dosáhnout revoluce, vyhrát ji, uhájit ji a zahájit vzestup státu.
Ale jistě, opíral se o doktrínu, která se z dlouhodobého hlediska nakonec ukázala jako chybná a neživotaschopná. Na těchto výkonech, které lze bez nadsázky označit jako geniální, to však nic nemění.
Hitler s žádnou revolucí nepřišel, navázal na nacionálně-pangermánskou tradici wilhelmovského Německa, rozvinul ji do obludných a zrůdných rozměrů a Německo zavedl do zkázy. A že se ve své cestě dostal tak daleko?
Milý pane, když se podíváte na "veliké činy" řady dějinných osobných osobností, tak občas nezaškodí položit si otázku: Byl tak dobrý nebo jeho odpůrci - vnitřní i vnější - tak špatní?

Dějiny pak vidíte trochu jinak.

Mějte se :-)
17. 11. 2008 | 12:31

David napsal(a):

Luba:

Váš náhled na problém je trošku jiný než můj. Není pravda, že bych obhajoval princip kolektivního odpuštění. Odpustit mohu jen tomu, kdo činí upřímné pokání a snaží se své hříchy odčinit.

Já ve svých úvahách vycházím především ze svých životních zkušeností. Samozřejmě, že komunistická ideologie byla zrůdná, že zlo nebylo spravedlivě potrestáno, a o tom se s Vámi nepřu.

Já jen říkám, že to co předvádí ODS a KDU-ČSL je FALEŠNÝ antikomunismus.

Za podstatné bych například považoval to, aby nám, obyčejným občanům, pomohli politologové, sociologové a podobní odborníci tím, že by třeba sepsali, jaké CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY má komunistický způsob JEDNÁNÍ, abychom pak mohli v každodenním životě rozpoznat a odhalovat KONKRÉTNÍ osoby, jako nositele této zrůdné ideologie. Já například za jeden takový výrazný znak považuji rozpor slov a činů.

V praktickém životě je pak nutné nositele komunistického způsobu JEDNÁNÍ odhalovat a na základě seriózních a věcných argumentů usvědčovat ze lži a i trestat. Toto je však velmi namáhavý každodenní boj a proto se spíše uchylujeme k tomu, velmi pohodlnému, jednoduchému, paušálnímu odsuzování na základě kolektivní viny. (S komunisty nemluvím – to není zrovna moc demokratické. Nemyslíte?)

Podle mých zkušeností v každé politické straně a i mezi nestraníky najdeme řadu lidí, kteří svým každodenním jednáním dokazují, že jsou svým způsobem vlastně „komunisty“. Proto odmítám to paušální dělení na komunisty a na ty ostatní.

Jediné dělení, které má smysl je dělení na lidi slušné a na ty neslušné, a ty poznáme jen podle jejich činů.

Ze života znám i některé komunisty, kteří jsou velmi slušní a naopak znám některé velké „bojovníky“ proti komunismu, kteří jsou naopak velmi neslušní lidé.

Nezapomínejte také na to, že narůstající vliv komunistů je hlavně zapříčiněn velmi špatnou praktickou činností těch takzvaně „demokratických“ politických stran, které pojem DEMOKRACIE vlastně jen zdiskreditovaly.
17. 11. 2008 | 12:32

pgjed napsal(a):

To Saliven:

Lze souhlasit jenom z části, Byť mám dokonce i velmi dobré přátele bývalé komunisty, kteří si prostě od určitého stádia již dále nechtěli dělat problémy a podvolili se.

Nicméně. Nejpozději kolem r. cca 1950 nemohl být nikdo, včetně těch z přesvědčení, kdo by nevěděl, že je to zločinecký režim! A když se rozhodoval pro vstup, rozhodoval se podporovat desetinou svého platu a všemi manifestačními akcemi od leninských subotniků až po prvomájový průvod zločinecký, násilnický, krvavý zžlodějský režim. Na tom není nic k diskusi!

A těch, kteří se vědomě rozhodli pro to, že to zlo je vlastně dobro, je 90% dnešních komunistů + jisté % socdem. A to je to varovné, před čím je třeba se mít na pozoru! Ne to zlehčovat!
17. 11. 2008 | 12:36

Pepa Řepa napsal(a):

To Ivan Hochmann
a nešlo by popsat vaši historku ze SNP nějak decentněji? Škoda, že mě unikla. Všichni jsme jen jepice. I ty naše bláboly.

Jako vždy se musím zastat pana Hořejšího.

Domnívám se totiž, že zakladatelům Společnosti česko-postsovětského přátelství, nositelům medaile Che Guevarry a držitelům čestného doktorátu sira Yassera Araffata z univerzity v Ramallahu (v oboru potírání sionismu) by měla být čestná výjimka-psaní příspěvků verzálkami-povolena. Čím větší duch, tím větší písmena.

Tuto privilegii by snad mohl místní domovník panu Hořejšímu udělit.Jeho úsilí -ve výše zmíněných oblastech- je skutečně mimořádné.
17. 11. 2008 | 12:43

Mirek napsal(a):

Vasku,

myslim, ze je nutne Ti pripomenout, ze STYL NASI DISKUSE jsi zvolil Ty, kdyz jsi prestal diskutovat (nemel jsi zadne protiargumenty) a jednoduse me zacal opakovane nazyvat “paranoidnim fanatikem.” Jak vis, ja jsem pouze reagoval tim, ze jsem pravdive popsal, ze se tim zesmesnujes. Ty jsi na to reagoval svym charakteristickym ‘ironickym prevracenim na urovni desetileteho kluka’ – “ja totalne zesmesneny Vaclav Horejsi” – a pripojil jsi vzdy serii prekrucovani, nepravd a nekdy i lzi. A abys to “vylepsil” a ukazal, ze by nikdo nemel brat moje nazory vazne, tak jsi a) me naprosto neprimerene prirovnaval k “nacistovi/stalinistovi kritizujicimu Zidy”, b) naznacil, ze ‘paranoidni fananatik jako ja odstreli [President Elect] Obamu’ a c) znovu naznacil, ze OPRAVDU JSEM neco jako “rasista, antisemita či nacista.”

Nicmene i kdyz uplne prehlednu tento Tvuj pocatecni styl diskuse, TO CO JSI PROVADEL S § 198 V ISLAMSKEM BLOGU PROSTE SLUSNI LIDE NEDELAJI! A tem trochu neslusnym, kdyz jim obcas neco ujede (nikdo neni uplne svaty), to netrva prilis dlouho, a za neslusnost se omluvi! A Tobe ani ted vubec nedochazi, ze by jsi se mel ctenarum za to sve silenstvi s § 198 omluvit! STYDIM SE ZA TEBE!

PROSIM, PRECTI SI ZNOVU POZORNE (16.11.2008 19:53:32) – A MOZNA, AZ SI TO PRECTES VICKRAT, TAK TI TO SNAD KONECNE DOJDE!

Tvoje nedbani zakladnich pravidel akademicke diskuse, neucta ke svobodemu vyjadrovani a pohrdani jakoukoli kritikou Tveho chovani nebo Tvych nazoru je zcela evidentni kazdemu, kdo si precte Tvuj islamsky blog. A kazdy musi byt pouze zdesen Tvym mavanim Paragrafem 198 a presvedcovanim Libora (ja OSOBNE to vydim jako pokus o vyhrozovani Liborovi Paragrafem 198), aby me smazal. Jednoduse, svym “stylem diskuse” jsi se tam uplne znemoznil. A nyni v tom pokracujes...

Specificky, kdyz se Ti zde snazim vysvetlit, ze neco jako (z Tveho hlediska) ‘prakticka soucasna neskodnost’ KOMUNISTICKE STRANY CECH A MORAVY je naprosto nedostatecny argument, tak nediskutujes, ale pouze fňukáš, ze Te urazim. Zaprve, pravda neni urazka! A zadruhe, vubec se s Tebou nepru o velmi sporne ‘relativni prakticke neskodnosti KSČM.’ Tento bod je naprosto irelevantni! To, co je absolutne absurdni a hnusne je, ze KSČM se otevrene hlasi (A NEJEN SVYM JMENEM!!!) k myslenkam komunismu/stalinismu (napr. rezoluce ÚV KSČM k VŘSR: „Komunisté u příležitosti 90. výročí VŘSR znovu prohlašují, že jsou jako pokračovatelé ruských revolucionářů odhodláni bránit odkaz VŘSR a....ideály komunismu.”)

Jak by se Ti libilo, kdyby se jmenovali napr. “Stalinova Nova Garda Čech a Moravy”? Nebo mozna lepe “Hitlerovi Kamaradi Čech a Moravy”?? Ci “Novodoby Česko-Moravsky Khmer Rouge”??? (NČMKR) Napsal by jsi take – “Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ clenove NČMKR dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády”? Vis, Vasku, ono to jmeno a k cemu se clovek hlasi neni tak uplne bezvyznamne jak si myslis a nekdy to dokonce prebiji relativni neskodnost. Treba kdyz se ten clovek (ktery se hlasi k nelidskym odpornostem, a nejen svym jmenem!) chce dostat do ustredni nebo i pouze krajske vlady...

Dokazes to pochopit?

P.S.: Fňukáš tady jak petilety kluk, kdyz pravdive popisuji Tvoje chovani, jehoz neprimerenost jakoby nedokazes vstrebat. Jako kdybys vzdy potreboval neco neuveritelne sokujiciho, aby Ti konecne doslo, o co se vlastne jedna....jakoby pan Pocestny pouzil TEMER EUFEMISMUS, kdyz popsal (16.11.2008 22:50:29), ze Tvoje myslenkove pochody silne naznacuji, ze jsi “naprosto přesně ten typ chlápka, kvůli kterému se Palach zapálil”...
17. 11. 2008 | 12:52

Pepa Řepa napsal(a):

Děkuji týmu Erasing Head s.r.o. za ocenění velikánů. Verzálky by ovšem něly být povoleny pouze docentům.

Panu Mirkovi z Wisconsinu bych ovšem tuto činnost zakázal. Ten se vědecké obci zřejmě nepovedl, neb jeho názory nejsou politicky korektní.
17. 11. 2008 | 12:52

pgjed napsal(a):

Pane Stejskale, dobrý den přeji. S tou stydlivostí, vždyť si rozumíme. :-)

A co jste pil dobrého k té martinské huse, smím-li vědět? My jsme zvolili růžového martinského Vavřu z Čejkovic. Byla to bezvadná volba!

Tož pěkné dny

P.G.
17. 11. 2008 | 12:57

pgjed napsal(a):

Milý Vlku, píšete:

"No on s e ten rudý nebo hnědý radikalismus nezrodil jaksi sám do sebe.. Nikdy by se nebyl zrodil, nebýt 1.ww. "

Vždyť to není pravda! Pařížská komuna přece neměla s 1.w.w. nic společného. Přesto vyprovokovala vznik Komunistického manifestu, který je základním ideovým traktátem dodnes. Velkoněmecká ideologie, jíž byl nacizmus jenom smrdutým květem, se začala rovněž rodit desítky let před 1.w.w.! Hitler jenom vhodně využil správně dozrálou uraženou prušáckouješitnost. Lidé, jako Hindenburg, Schacht a podobně se také povýšeně usmívali, jak si s Hitleram v případě potřeby poradí na tři doby. Podobně, jako naše poválečná kulturní a politická elita. Pak jenom lapali po dechu.
17. 11. 2008 | 13:09

Pocestny napsal(a):

Pane badateli, nechme zbytek na ten leden, ať nepředbíháme tok času i v tomto bodu.

Nechci vás poňoukat, ale bylo by hezké si přečíst něco o tom, jak jste prožil ty měsíce mezi "smrtelným zraněním režimu" (Palachiáda) a koncem "agonie Rasputina" (listopad).

Rád bych, abyste si připomněl, jaké názory a postoje vás obkličovaly poté, co jste se projevil. Připomeňme si rozdíly mezi tím, jak jste konal třeba vy a jak tehdy konal třeba Frantík Koukolík, kterého v květnu 89 ani napodruhé ty rudé mrchy nevzaly......-).

Jo, připomeňme si naše drahé profesory, jména Ebrt, Hendrych, Čabart by neměla být zapomenuta, protože tito lidé dokázali ještě tehdy kousat a kopat a ještě tehdy se našly zástupy kývalů vezdejších.
Připomeňme si nešťastného alkoholika Skybu, který nedokázal ani na uzdě udržet poslední "kovanou svini" na fakultě, přícmrdu (odborný asistent) Svobodu, připomeňme si vojenský buzerák na "carově" koncentráku v Hošticích, nezapomeňme na odborného asistenta - konfidenta a pozorovatele StB, pana Oldu T. a jeho reporty o Pánkovi a mnohých jiných.....

Ono je k ničemu si připomínat, jak se "chovala strana", když tu pracně lobotomisticky gumujeme z paměti to podstatné, to JAK SE CHOVALI KONKRÉTNÍ LIDÉ!

Možná při tom přijdete na jedno poznání - oni, ti, kdo byli tenkrát zlí, jsou zlí pořád, jen jsme je devatenáct let nenechali být zlými... To nyní končí. Doposud byli jen NEPOTRESTANÍ.
Dnes se stávají PARDONOVANÝMI a to generálně.

Tímto, jste vy, demokratická levice u nás opět zametli pod koberec to, co se vám nehodí do obrázku doby, který kreslí váš životní sentiment.

O to víc mne překvapuje, že se k tomuhle kroku sníží člověk, který moc dobře ví, jak tito lidé konali tehdy a nemůže tedy tvrdit, že má reálný grunt pro tvrzení, že jsou jiní.

Možná vám dojde, že vaše psaní tu slouží mnohým jako štít před vlastním svědomím, a pak tu píší takové slonoviny jako pan G.

Vzpomeňte si na šedou masu "kuních ksichtů" na všeobecnou negativitu a tupost mas vezdejších, vzpomeňme toho, jak "jsme se zalekli násilí" v srpnu 89, jak málo lidí přišlo na "říjen 89" na to naprosté fiasko, kdy Několik vět podpořilo veřejně několik tisíc lidí z patnácti milionů, vzpomeňme na ty, kteří ještě tehdy ve jménu kulturní fronty lili kýble svinstva na kohokoliv, kdo byl jmenován na Svobodné Evropě, no a pak se podívejme, koho obklopují dnes.

Slyším tu pohříchu mnoho nářků na tím posledním dvacetiletím a to zejména od lidí, kteří je prožili ve své vlastní hanbě za to, jak prožívali to dvacetiletí před tím.

Nechme to nyní ležet, po vánocích rád uvidím váš výkop na téma:

"Nejchmurnější leta naší historie"
- válka o Sudety 1919
- startéru II. světové války - jednom pátku v roce 1929
- konec RČS 1939
- počátek "českého národního koncentráku" 1949
- sebepopření "českého národa" v handlu, kde kariera byla podmíněna úpisem na Faustovské smlouvě s okupantem a jeho vnitřními pacholky 1969

a nakonec si povíme o tom, jak jsme s komouši závodili o to, jestli dříve shnijí oni nebo poslední zbytky lidskosti v nás.
17. 11. 2008 | 13:31

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

ta oposice - to je sviňa ,což?Kdyby mě to bavilo,dělal bych pqjedovi sekundanta.Ale protože vy oba s Karlem jste nabiflovaní jako Ottův slovník naučný a encyklopedia Britanica dohromady a pamatujete si.Mě tady obchází kolem baráku Róza Skleróza a stael Hossip tluče každou chvíli vzadu do vrat,takže pokud bych chtěl věcně oponovat musel bych sáhnout do knihovny a obnovit zaprášené závity.

Jenže mě to vaše okecávání kolem Hitlera a Lenina vůbec,ale vůbec nebaví takže je pro mě snadnější poslat tě do řitě.

Hochmannová udělala perfektní kuřátko s thajskou rýží a červenou řepou.K tomu Monastyrsko šušukané (p.Mihalco to není vulgarita - nemazat.) a jdu si zdřímnout.Tys byl doufám jako správný socan na Národní protestovat proti radaru.

Tak pěkný svátek.Ivan.
17. 11. 2008 | 13:35

Pocestny napsal(a):

Ono totiž nakonec šlo o to, aby ten bolševik normalizační nezkolaboval dříve, než se vůbec najde někdo jiný než další bolševik, aby to nějak vedl.

To nebyl souboj s Hořením, Jakešem, Štěpánem, to byl souboj s tupostí mas na ulici vezdejší, protože prostě hrozilo, že se ten ostblock rozpadne kolem nás, zatímco my tu budeme dál vegetovat v té duševní reservaci.

Já nikdy nezapomenu, kolik lidí pomáhalo dederonům přes plot ambasády a kolik tam chodilo vykrádat či ukrádat opuštěné Trabanty v přilehlých uličkách.

V roce 1989 vyhlásil Tomášek "desetiletí obnovy národa", já si pamatuji leda
"Rok nejhlubší lidské hanby a bídy malověrnosti".

Pak možná pochopíte, že to pro nás nebyla první, ale POSLEDNÍ šance se nějak sami před sebou lidsky očistit a narozdíl od všeho před tím jsme do "listopadu" šli s tím, že prostě teď!! a ani o den později. Ta žumpa prvního životního smradlavého kompromisu byla prostě už blízko a my se rozhodli, že do ní neskočíme, proto zkolabovala výuka marxáku hned v počátku zimního semestru, nikdo nepočítal s tím, že se to ještě někdy bude zkoušet. Chodili jsme se tam kantorům vysmívat a oni se najednou počali styděti, když zjistili, že to myslíme vážně. Tehdy poprvé zaznělo "Pocestny nás bude věšet!" -)))

No vida, dnes ti samí usilují o vedoucí postavení na stejných katedrách, které tehdy studovali, pěkně vypasení, s krčky hladkými...

Rád si přečtu vaší odpověď, ale dál to opravdu nechám na leden, mám nyní cosi jiného na práci... a budeme oba zase o kvartál chytřejší o té naší nové současnosti.
17. 11. 2008 | 13:35

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Mirku, mám k vám jednu velkou prosbu. Zkuste projevit větší nadhled, šlechetnost a velkorysost!!!!

On pan Hořejší to skutečně v životě lehké neměl. Všechno to začalo na pískovišti v Roudnici, kde jste se posekali lopatičkami o sličnou Aničku. Jak je zřejmé, ani jeden z vás to "nerozdejchal".

Zatímco vy jste si hrál na cowboye, váš sok vykoupil červenou hlinku v celém městě a hrál si na rudocha Maguu. Vy jste si chtěl hrát na Buffalo Billa, váš kamarád vyžadoval hru na Čuka a Geka.Vy jste si hrál s replikou coltu, váš přítel s matrjoškou.

Siggy Freud by vám snadno vysvětlil váš současný nesoulad. Serie traumat z dětství.

Ani pak to pan Hořejší neměl snadné. Jak si myslíte, že mu asi bylo, když zbabělý Fidel nedobyl Floridu? Když zbourali sochu Jossifa Vissarionoviče na Letné?
Když nebyla doceněna velikost Nikity Sergjejeviče, kterému měl být postaven pomník na Palmovce. A bylo by to tak snadné. Stačilo jen k plynojemu přimontovat uši.

Víte, kolik nehtů si ukousal,když za šest dní byli Židě před Cairem? A vše vypadalo první dva dny tak nadějně.

I ta buňka Che Guevarry založená na Harvardu se rozpadla.Socialismus s tělem lesního kance a tvářičkou Kateřiny Brožové se neujal.Klonování selhalo.Soudruzi udělali někde chybu.

Rána za ranou.V Egyptě jich bylo jen sedm. Bude jich asi víc.

Představte si, že pan Hořejší vidí nového amerického prezidenta jako potomka Gusse Halla a Angely Davies.
Další rána jej čeká, až zjistí, že tomu tak není.

Tak už, milý Mirku docente z Madisonu, přestaňte pana Hořejšího trápit. Nemá to lehké.

Není snadné se přihlásit nejen k odlišné sexuální orientaci, ale i k odlišné politické orientaci.
I když za poslední léta to zase v Čechách velkou odvahu nevyžaduje.Nadměrně se daří klíšťatům a mladým komunistům. To byste koukal, kolik se jich urodilo.
Vám, docentovi, nemusím vysvětlocvat, co borelie natropí. Zaleze to do míchy a všechno vidíte červeně.
17. 11. 2008 | 13:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Pepo,

napsal jsem divícímu se emigrantovi něco v tom smyslu,že by každý,kdo by zde chtěl omlouvat či zavádět zase komunistické manýry,by zasloužil kulku mezi oči.
No jasně nadsázka.
Ale ten bača co tvrdil,že dostal kulku mezi lopatky byl takový geront jako já a překroutil fakta.On vlastně dostal lopatkou mezi kulky.
Nemohu za to že to byl dědeček pana Mihalka.On to stejně zase smaže,takže vám to povímzase jindy.

Pěkný den.Ivan.
17. 11. 2008 | 13:44

Pocestny napsal(a):

Ivánku a viděl jste tyhle dva bobiky??

http://xman.idnes.cz/video-...

zvláště doporučuji to video v dolní části stránky, je tam na konci jedno aktuální mírové poselství z Himálaje... myslím, že budete řičet blahem nad pevností našich mladých kádrů! -))

P.S. něco z jiné kapsy, myslím, že toto je good solution of the descend problem:

https://www.youtube.com/watc...

sexy sestupová strategie, co říkáte? -)))
17. 11. 2008 | 13:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den i Vám, pane pgjede,

růžové si dala žena. Já začal lahvinkou raného červeného od rakouských Neustifterů a pak to zapil dvěma sklenicemi svatomartinského od jakéhosi malého vinaře z naší strany Dyje.

Dáváte si k huse lokše? A s masťou či bez? ;-)

Libor Stejskal
17. 11. 2008 | 14:50

pgjed napsal(a):

Dobrý podvečer, pane Stejskale.

Masť s játry byla na předkrm. Samotná husička byla s bramborovým a houskovým knedlíkem, s bramboráčky a s červeným zelím. Taková selská malohanácká klasika. Na lokše dojde, až pojedu na Slovač. Na lokše a taky na husí škvarky. Óhromně nezdravé, ale strašně dobré.

Ten růžák, to byl nápad mé paní a musím říci, jako obvykle má jenom dobré nápady.

Naše fenka německého špice, rovněž spokojeně vrněla nad přinesenými kostičkami.

Mějte se, zdravím.

P.G.
17. 11. 2008 | 15:09

vaclavhorejsi napsal(a):

Pocestny:

Nevim, co bych dodal - vidim, ze jste obeznamen se jmeny nekterych lidi z Prirodovedecke fakulty - tam jsem nemohl zusta, anzto jsem nechtel do strany, takze jsem uz roku 77 byl na Akademii (coz byla pro me velka vyhra...). Takze tim, co na fakulte delal ten ci onen komunista, jsem se nezabyval (meli jsme na Akademii sve vlastni...).

Jeste bych dodal, ze Nekolik vet jsem podepsal a byl jsem za to jen celkem mirne buzerovan; moje jmeno bylo na Svobodne Evrope cteno (uz po te petici za propusteni Havla) - moc se mi to libilo...

Pepa Repa:

Jako obvykle jste neobycejne vtipny, skutecny tvurci duch, pravy krestan a "lehkozivka".
Jak uz jsem rekl - velike nadani, kam se hrabe J.Kojzar!

..
17. 11. 2008 | 15:18

pgjed napsal(a):

Pane Hochmanne, zdravé spočinutí přeji. Jak sa říká u nás doma, po dobrém obědě lehnůt a po špatném ani nestávat!

Jinak, mě to jak s hnědýma tak s rudýma bolševikama taky sejří. Jenže pak si vspomenu na tátu, na stařečka a na dědu svého i své paní a řeknu si, že nemám právo mlčet.

No nic. Pomalu abych se vypravoval zajet pro syna. Šli bolševikům pálit svíčky a zvonit před KV. Aby nezapoměli! :-)
17. 11. 2008 | 15:19

Pepa Řepa napsal(a):

To IH
Kulkou mezi lopatky nebo lopatkou mezi kulky, říkáte?

No já nevím. Mně to přijde nastejno.

Možná tou druhou verzí začal spor docentů o Aničku s copánkama na pískovišti v Roudnici.

Pro dobrotu-na žebrotu.

Já se tady snažím uhasit transatlantický spor dvou docentů a zase jsem Kojzar.

Nevím, co má pan Hořejší proti mému dědečkovi. On byl přece Jaroslav.Mně dali jméno po babičce Josefině.
17. 11. 2008 | 15:26

pgjed napsal(a):

Pane Profesore,

Jak Vás tak poslouchám (čtu samozřejmě), kde vy jste ty nejhodnější bolševiky bral? Snad jste si je musel namalovat, nebo udělat z plastelíny? Nebo také natrhat v lese...

Nic ve zlém, nemístné žertíky. Měl jste prostě zcela ojedinělé štěstí. I když můj pražský školitel byl také úžasný člověk. Když si vzpomenu, jak se za mě bral u minima z marxáku... Zato ti naši firemní a domácí. Ti to vynahradili vrchovatě.
17. 11. 2008 | 15:27

Pobo napsal(a):

Před nějakou dobou jsem viděl v televizi pořad s Pavlem Tygridem:

Ten tam vzpomínal na rozhovor s jistým komunistou (myslím, že to byl Mlynář, ale nejsem si jistý):

(volně:)

KOM.: "Vy jste věřili, že poválečná Národní fronta mohla dopadnout dobře?"
PT: "No, asi věřili."
KOM.: "Tak to jste byly hloupí: Komunisti se dělí o moc jenom když musí."

Docela poučná historka, jak je ale vidět a slyšet, pro mnohé marně
17. 11. 2008 | 16:05

JAJA napsal(a):

ad: autor
Je naozaj tazke nieco autorovi vycitat. Je to dane tym, co pise. ",,Jejichz vysledek me velmi potesil!" T. j. velmi ho potesili vysledky komunalnach volieb, kde sa zafarbila krajina na ruzovo - cerveno. No, koho toto tesi...Este trapnejsie je mu vydavat dnesne Rusko za, zjednosudene povedane, nieco, co bolo. Ma pravdu. Dnesne Rusko nie je Sovietky zvaz. Dnesne Rusko je nieco ovela, ovela horsie!!! Sovietsky zvaz si, chtiac, nechtiac, vazil prijate dohody. Sice strasil, ale kazdy vedel, ze iba strasi. Dnesne Rusko je nevyspytatelna krajina (vid tajtrlik Medvedev, ktory pripravuje cestu Putinovi k 12 rocnemu prezidentovaniu. A Putin je KGB!!!, ziadne ine kafe!!!). Z tohoto pohladu, suhlasne stanoviska autora s opatovnym vzkriesenim komunistov je na zvracanie. Nech to opisuje cim chce, nech vytahuje akekolvek veci z kontextu. Autor, a ini, toto su ti naozajstni ludia, ktori demokracii nielenze skodia, ale prave preto, ze maju moznost a prilezitost porovnavat aj historicky reci a skutky tzv. komunistov, socialistov a inych -istov socialistickeho zamerania, ale ju (demokraciu), v priamom prenose sa snazia zahubit. Zdanlivo idu proti sebe? Iba zdanlivo. V inom rezime lahko dokazu, kde naozaj stali.
17. 11. 2008 | 16:06

Karel Mueller napsal(a):

Milý Ivane,
dlužím Vám odpověď na příspěvek vlkovi, který se mě trochu týká.
Lapidárně říkáte asi toto:

"Heleďte dědkové, sice nevím pořádně, co vlastně kecáte, ale jedno říkám za rovinu: Pěkně mě serete."

Byl by to kus pravého nejen soudružského slova, všechno by bylo jasné a mohu jen uzavřít, že mě a nejspíš i příteli vlkovi by se to tak líbilo :-).

Zdravím :-).
17. 11. 2008 | 16:08

Pobo napsal(a):

Pan Stejskal autora parafrázoval (15.11.2008 17:31:09), dle mého názoru, velmi trefně.
A autorova reakce? (15.11.2008 17:47:42) Naprosto (pro tohoto ...) typická.
Ale přitom sám naříká (16.11.2008 17:09:04).
A reakce na PŘ? Taky klasika.
17. 11. 2008 | 16:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale, pane Mihalco,

plati stale jeste, ze se diskusni prispevky musi tykat tematu clanku?
Dekuji!

VH

..
17. 11. 2008 | 16:16

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky (jeden hrubě urážlivý výkřik, druhý obsahující vulgarismy), které byly v rozporu se záměry těchto stránek, tj. umožňovat slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 16:24

zdenekmihalco napsal(a):

vaclavhorejsi

Dobrý den, pane profesore, příspěvky by se teoreticky opravdu měly týkat tématu. Většinou je však velmi těžké posoudit, zda se příspěvek ještě tématu dotýká, nebo už ne. Proto obvykle z tohoto důvodu texty diskutujících nemažeme.

Přeji pěkný den,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 16:27

Pepa Řepa napsal(a):

Tématem článku je strašák. Škoda, že musím odejít.O tomto tématu by se tak hezky diskutovalo. O tom, kdo je tady za strašáka v zelí.

Řekl bych, že letos je v kurzu strašák No.198.Asi ho vymyslel někdo na poli u Roudnice.
Já raději strašáka z Genem Hackmanem.
Hezkou zábavu.
17. 11. 2008 | 16:31

Jarda napsal(a):

Karel Mueller:
No, kdo z nás dvou umře v nevědomosti, to ať rozhodne naše společná matka /tím myslím přírodu :-)/, ale jinak jste zase Vy mě naoplátku dobře pobavil.
Kdyby si Váš předchozí příspěvěk přečetl někdo bez znalosti dějin, tak by si asi myslel, že primitivní ruský mužík, jenž za cara chcípal hlady, si díky Leninovi sakra polepšil, a kromě automatický pračky a barevný televize má doma v garáži i dvě limuzíny. No, s mužiky to měl Lenin jednoduchý jako facka, k tomu nepotřeboval žádnou genialitu - kdo byl proti rudochům, ten dostal příděl olova, kdo nechtěl makat za žebráckou mzdu, toho šoupli do gulagu. Kdežto geniální Hitler se postaral o to, že německý národ se po krizi dostal do období prosperity, která samozřejmě skončila, když rozpoutal válku. Ale to už je o něčem jiném, o motivech a důsledcích Hitlerovy politické činnosti. Co se týká geniality jako vlastnosti "vyniknout nad průměrného občana do nebeských výšin", bez ohledu na pozitivní či negativní znaménka historického hodnocení přínosu lidstvu, je muž s knírkem asi milionkrát výš, než ten mužik s bradkou...
17. 11. 2008 | 16:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak pánové editoři,takto NE.

To si líbit nenechám.Můžete hodně ,ale ne všechno.Smazali jste(nevím kdo ,asi mladej)nejen nějaké vulgární příspěvky ,ale i můj bez vulgarit a urážek.

Vy si asi Mihalco myslíte,že si tu budete dělat co uznáte za vhodné.Tak to asi nebude pravdou.To mě budete muset úplně odstřihnout a já vám budu oponovat odjinud.Také zapomínáte,že my jsme(i já) jsme váš chleba.Hořejší bude psát svoje jedy kdykoliv kamkoliv.

To co jsem napsal před hodinou si pamatuji a opíši to znovu ať se to profesoruvi líbí nebo ne.

Bylo to k tématu tohoto blogu a přímo adresováno Pepovi Řepovi,pqjedovi a Pocestnému.

Tak bych si laskavě vyprosil abyste zneužíval svoje pravomoci pane EDITORE.

Ivan.
17. 11. 2008 | 17:09

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a pane Hořejší,
když čtu jak jste podepsal Několik vět napadé mě ještě jedna možnost. Doháníte deficit revoluční levicovosti na starý kolena.

Na Umprum byl jeden profesor, který žákům vtloukal do hlavy, že když jsou mladý maj chodit za holkama. Až budou starý, budou chodit po doktorech.

Problém je, když si to někdo otočí (tvrdil ten profesor).
17. 11. 2008 | 17:13

prirodovedec napsal(a):

Marty: O.K., az prijde cas pokrocme snad v Krugmanovi a Sorosovi. Ted je to zde spise na nakouknuti a zabavne cteni.

Alespon pro mne, protoze si pripadam jako vzdaleny fanousek fotbaloveho zapasu.

Tady v teto diskusi se mi zda, ze tu uz "chcipl pes argumentace" a resi se celkem nervozne neresitelne. Kazdy ma svuj nazor, ale misto, aby se diskutujici mohli radovat, ze se mohou v nazorech nadale verejne zcela lisit, tak trochu se za to nenavidi a hledaji, jak toho druheho umlcet ... nebo apeluji na ctenare, aby vuci nekterym pouzili autocenzuru, a tim na ne upozornuji.

P.R. se pry stal Kojzarem ufff(gratuluji, trvalo to, davno jsem mel podezreni :), jdu si ted porovnavat Vase texty, jeste to ale chce nejake "ztroskotance a samozvance" od Vas) a vadi mu to!? Proc? Ze by sok vtipalka a vtip dosel i jemu? :)

Epicky Mirecek (jeste epictejsi nez ja a pocestny, a to je co rici :) - tez gratuluji) takovy temer z Basniku :) si to vyrizuje s Vaskem (toho casu jiz temer tretim) od Vltavy, ktereho dobre zna, za "islamsky paragraf 198" a ja uz ani nemam chut si to tady hledat, zejmena, kdyz kazdy chvili zvetsuje a zmensuje pismenka. Oba pak na sebe reaguji nervozne, az se ta argumentace stava temer bez-vedeckou a mozna se uz ani nebudou odborne citovat. :)

Zdravim Pocestneho, se zajmem jsem si zacal vypracovavat detailni kalendar podle Vasich doporuceni a napjate budu sledovat i co na to "badatele". Zaroven se tesim na Vase dojmy z hlavnich oslav Vaseho/naseho 17.11. v CR. Predpokladam, ze jste zrejme ten starsi anonymni obcan, ktery ukoristil Tamasuv pohorslivy venec na Narodni (gratuluji), ale uz jste pak nestihl vlak do Litvinova, a tam bojovat na te spravne strane ... (ktere? :) ) nicmene zlocinne vyjadreni KSCM Horeni o chodcich Vas jiste urazi a opet mobilizujete. Doufam, ze jste alespon vychutnal jiste spravnou vzpominkovou sadu poradu na ceskych TV (Co Bartuska Polojasno - davali? Co Chaun - lecil?), a jak zde ctu v diskusich a na www, mnozi devetaosmdesatnici podobne jako Pavka Kohout, ci Kunderuv Zemanek se po dvaceti letech chystaji vstoupit znovu do jedne reky a tu revoluci dokoncit.

Kdyz ty diskuse ctu, skoro mi to z dalky pripada, ze CR vypada jako Chile za Allenda nez ji spasil Pinochet. Kdybych nemel maily pratel "z venkova" (nejen z maticky) o teplem podzimu, mozna bych tu zdejsi neurotickou atmosferu i zevseobecnoval. Takto se jen na vsechny strany zeptam: Uz mate kolegove sveho spasitele pred oranzadou ci modrym pramenem :) vytipovaneho? Verne jednotky z Afghanistanu ci Balkanu jiz nachystany? Checkpointy vytipovany? Rozhlasove jazovovske projevy napsany? Nebo to jeste chvili s tou demokraci zkusite? Zkratka kdyz lid to nechape, takova mala plukovnicka diktaturka by treba pomohla lidem bud v Praze ci na "venkove" prozrit? Jen par stran zakazat ... volebni census ... trosicku sahnout na media, aby byla zodpovednejsi ... Tak kdo to prvni zkusi? Modry, ci oranzovy?

K tomu to zde romanticky ladi Stejskal (ano asi to bylo ode mne nefer - omlouvam se za to vedle, ale Vas pristup tehdy nebyl od zacatku az tak jednoznacny, jak pisete, ze? A navic to "nefer" je zde i cim dale typictejsi :) ode vsech, proc se nepridat, ze?) resi husicku a svatomartinske s pgjedem (co tak zabalit a poslat neco DHL panove :)?).

Snad se tedy dockame alespon nejakeho "grossglockneroveho mejdanu I.H."

Zkratka cast Vasi spolecnosti ma jine priority a podle nich voli. Bud pry proto, ze jsou hloupi (zde prevazujici nazor o tech druhych) nebo proto, ze celkem pragmaticky sleduji sve kratkodobe priority (chovaji se "trzne" - berou si sve hypoteky z budoucnosti). Pak je mozne je presvedcit tim, ze svoji praci a jejimi vysledky oponentum nedame prostor (coz neni popularni a neni povazovano za mozne) nebo lepe zvladneme lhat o sobe a svych cilech (pardon lepe PR, marketing, reklamu) nebo lidi vice vystrasime (je zrejme klicovou otazkou dneska, zda vetsi rohy maji komuniste nebo Julinek :) ) a kdyz to nepomuze a mame moc, tak jim jeste muzeme "pomoci" a nejaky puc (levy/ci pravy) to zachrani - koneckoncu vime, ze mame pravdu, ze, nas -ismus nam to rika.

Neni to ale ponekud unavne, zivot diskutujiciho zmarnujici, zit s pocitem, ze dnesek je opet osudovou krizovatkou, ze pokud se hned nezacne nejaka reforma, neco nam utece? Je to dle mne normalni, nikoliv osudove. A zase se to zmeni. Nadeje se vyvolaji (obamamanie), aby se zklamaly.

Nejcennejsi mi pripada, ze doba umoznuje smat se vsem tem vasnivym mobilizatorum a vericim a zit svuj zivot tam, kde mohu. Kdovi, jak dlouho to vydrzi, ale blogy to neovlivni.

Tak se tam doma dobre bavte, jen nenatahujte brzo draty, at se tam da jezdit. A jak rikal jeden politik: "Bohatnete, ale nena...te moc delniky." :)
17. 11. 2008 | 17:13

Ivan Hochmann napsal(a):

Takže oč šlo:

Poděkoval jsem panu Pocestnému za informaci,pochválil Pepu Řepu za velmi výstižný fejeton a přitom přišel na zajímavý nápad.

Navrhl jsem svým přátelům (si myslím já) ,že bychom si trochu osladili jedovaté a okoukané provokace pana profesora vždy nějakým tím slušným sděleným vtípkem (samozřejmě k tématu blogu),jen tak prostě bez agrese a urážek.
Nejsme jako oni.
To se ale panu Hořejšímu nelíbilo viďte pane Mihalko?Netelefonoval dokonce? jeho reakce tady na blogu je celkem přesvědčivá.

Abyste mě tento příspěvek nesmazal(neodpovídá tématu),tak preventivně prohodím pár slov s panem Hořejším o komunistech.

Pane Hořejší,s tímto článkem jste opravdu trefil kozla,což si nenechám líbit.Tento internet je stejně můj jako váš.Až budu sedět před vámi v lavici,tak tomu bude jinak.Ale já nebudu!

A pane Mihalco promluvte si ještě jednou s panem Stejskalem,nebo jste s ním už dnes hovořil.......??

Ivan.
17. 11. 2008 | 17:24

D.M. napsal(a):

Pane profesore Horejsi, jeste si vzpomonate na to, jak jste na sve stazi v USA zakladal komunistickou bunku?
17. 11. 2008 | 17:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano pane Přírodovědče.

opět stojíme na křižovatce.Vidíte a jste svědkem co se děje.Četl jste tedy i co jsem napsal a bylo smazáno.
Můžete si udělat obrázek o panu Stejskalovi.
Dle mého už nestačí eliminovat výhrady k oponenturám takových Hořejších a aby zachoval svoje image narouboval sem jakéhosi kluka bez zkušeností a ten se tady roztahuje jako slon v porcelánu.

Profesorovi musí dojít,že nejsme děti.
Ivan.
17. 11. 2008 | 17:35

grőssling napsal(a):

Jo, jo pane přírodovědče, je to opravdu smutné, když 19 let po revoluci mají někteří z té mládeže za hlavní pohonnou hmotu života nenávist.
Ale ono se to časem poddá, přeji jim to, s nenávistí je z života peklo.
Jinak vojenský převrat nehrozí. Máme všehovšudy asi 20 tanků, tak bychom neobsadili ani všechny hlavní křižovatky v Praze. A pokud se některým z našich Švýcarů zavelí k boji, tak si dávají žádost o předčasný důchod.
17. 11. 2008 | 17:43

bigjirka napsal(a):

přírodovědče, mrzí mne, že jsme ztratili kontakt - ale já jsem zde vypuzen. tak není-li Vám to moc přes závit, napište na mejla
17. 11. 2008 | 17:45

grőssling napsal(a):

Pro Pepu Řepu
Vždycky jsem si rád přečetl Vaše klidné a rozumné komentáře. Poslední eseje o Roudnici se Vám ale nepovedli. Zajeďte tam, je to milé město, ve středu a pátek kolem poledne prodávají na zámku v lobkowickém vinařství dobré vínko.
17. 11. 2008 | 17:48

Mirek napsal(a):

Vazeni panove (v abecednim poradku nejprvnejsiho a nasledujiciho pismena ve Vasich ctěných pravych ci pseudonymnich jmenech) Ivane Hochmane, Pepo Repo a Pocestny!

Prosim, budte alespon v mem pripade trochu milosrdni a uvedomte si, ze svymi prispevky zpusobujete (a myslim, ze Vasek by se tentokrat poprve trefil, a na rozdil od jinych blogu by to relativne PRESNE POPSAL jako “paranoidně fanatické”) naprosto nekontrolovatelne zachvatu smichu u zcela nevinneho muzikanta z Madisonu, zachvaty, ktere pouze jakymsi Bozim zazrakem (nemam jine vysvetleni) zatim neskoncily oboustranou brisni hernii.

Prosim, nespolehejte na to, ze mam zdravotni pojisteni, protoze tento predpoklad (i kdyz faktograficky presny) neni argumentačně fér! (Whatever that means.) :) V dvojim kontrastu, Vas naznak, ze jsem “docentem,” je mozna argumentačně fér, avsak faktograficky nepresny. NIKDY JSEM “PRAVYM A NEFALSOVANYM DOCENTEM” NEBYL, i kdyz v letech 1989-1993 jsem byl tzv. “Associate Professor” na lekarske fakulte, coz by se teoreticky mohlo povazovat za “neco jako docent.” V roce 1993, zavazna chyba (“errare humanum est” a Americane jsou pouze lide) americkeho universitniho systemu zpusobila moje trochu nepochopitelne povyseni, ktere prislo (jak se v anglicky mluvicich zemich trefne rika) “out of the blue.”

A proto bych daval prednost, kdybyste mne tykali (podobne jako vetsina smrtelniku na teto planete) a rikali mi jednoduse tak jako vsichni ostatni “Mirek,” ci pokud davate prednost ceskemu vokativu “Mirku,” uz jenom proto, abych z toho povyseni nahodou nekdy nezpychl – vzdyt vsichni vime, co pycha predchazi... Navic vsichni v USA na tom usilovne pracuji (abych nezpych a rikaji mi pouze “Mirek”), takze nevidim jediny duvod, proc by CR mela zustavat pozadu – vzdyt prece nemuzete byt tak nepekne sobecti, a nechavat praci jen na tech, kteri se Vas snazi potesit radarem a jinymi vanocnimi darky.

Samozrejme, pokud hezke ceske slovo “docent” u Vas vyvolava jakesi vysoce prijemne pocity neznameho charakteru ci mozna pusobi dokonce silneji nez Viagra ve vhodnych chvilich, pouzivejte toto slovo jak casto chcete a ukonejsujte se tim, ze vzhledem k me telesne vaze (~75 kg) je to alespon trochu “adjektivně kompatibilni” (whatever that means), protoze urcite nejsem “přes cent.” :) Navic se obavam, ze Pepa Repa (katolik) se me (ateistu) mozna bude snazit potrestat za moje caste neuveritelně kacirske reci a NEMILOSRDNE bude pracovat na indukci me hernie, prestoze Bible jasne pravi “Beati misericordes, quoniam ipsi misericordia aficientur.” (Blahoslaveni milosrdni, nebot [pouze] oni praveho milosrdenctvi dosahnou.) A proto (aby ctenari za to Pepu nahodou prilis neodsuzovali) priznavam: “Budiz Pepo, nezasluhuji si nic lepsiho nez oboustranou hernii...” :)

P.S.: SAMOZREJME, NAVRH TYKANI PLATI PRO JAKEHOKOLI CTENARE NEBO NECTENARE TOHOTO BLOGU. Vzdyt i Vasek hodne pres ctvrt stoleti pracuje na tom, abych nezpychl a tyka mi a dokonce mi casto rika, ze jsem “paranoidni fanatik,” za coz jsem mu velice vdecny a zcela NEIRONICKY mu za to zde VEREJNE A SRDECNE DEKUJI. Jsem si uplne jisty, ze bez techto castych tzv. “reality checks” (http://www.thefreedictionar...) od Vaska a jinych kamaradu by to se mnou nebylo vubec k vydrzeni.
17. 11. 2008 | 17:48

vaclavhorejsi napsal(a):

D.M.:

Ano, zive si na to vzpominam. Jako nestranik jsem to mel trochu tezsi, ale zvladl jsem to. Meli jsme tam nakonec dva nobelisty a jednu uklizecku. Na prvniho maje jsme pochodovali po Harvard Square - uz jsem to tady nekolikrat vykladal. Bylo to moc hezke...
Pak se to ale rozpadlo, nechteli platit prispevky.

..
17. 11. 2008 | 17:49

grőssling napsal(a):

Notak, zase ty eseje se nepovedly.
17. 11. 2008 | 17:51

bigjirka napsal(a):

Ivane, jak víš, já jsem zapuzen, zatím ještě občas nakukuju a po pravdě řečeno, semtam bych k něčemu něco připodotknul. Ale censor Stejskal řekl, že mne bude mazat. Pak řekl, že psát můžu, když budu dodržovat pravidla. To ale můžu, i když je dodržovat nebudu a mazat mne bude v každém případě? Není pravdou, že pravidlům nerozumím - je jen jedno - budeme mazat, co budeme chtít. Které slovo vlastně censor má v úmyslu nedodržet? Páni censoři mají jakési potíže s logikou. Například jejich výrok, že nebudou mazat urážky censorského majestátu. Takže když napíšeš na úvod, že censor je <->, pak už můžeš psát, co chceš...??... Kdyby mne to ještě bavilo... ale ona se takhle zavádí politická censura a kvůli šťavnatějšímu slovíčku se mažou příspěvky se zásadním obsahem. Celkově tento přístup k censuře připomíná blahé doby HSTD, později ČÚTI. Pište soudruzi tak, abychom proti vám nemuseli udělat opatření. Efektivní. Censorovi Dr. Sládkovi z toho později jeblo.
17. 11. 2008 | 17:58

Tupelo napsal(a):

Prirodovedce, pozdrav za vodu, kdysi jsem Vam psal ze Vas nadhled bych chtel mit a v poslednim prispevku jste nezklamal, po case osvezujici cteni (tedy ne ze bych zde, urcite k vlastni smule, cetl vsechny ;)). S temi hypotekami do budoucnosti dobry (a zrejme i pravdivy :)) primer a co se tyce nervozniho postekavani, soudim ze to bude castecne (zrejme jsou pritomny i nemenne faktory, jako napr. tradice ;)) i diky tomu, ze kdyz odchazi 'hlasy', tak ty zbyvajici musi nabyt na intenzite, aby byl deficit vyrovnan.
17. 11. 2008 | 18:06

Aleš napsal(a):

pro pana Mirka

Mám pro Vás další přátelsky míněná slova - coby navázání na Vaše odpovědi na mé do této doby poslední vyjádření ze soboty 23:28:30.
Ale je to v jiné hospůdce - v té, kde si mezi jinými pobyli i Tom Halíků a jeden z jeho bratrů A.A-H.

Rád si s Vámi povídám, mám zájem pokračovat v načatém hovoru. Přijďte za mnou na kus řeči.
Přeji hodně radosti, pohody, vyrovnanosti a optimismu.
17. 11. 2008 | 18:31

Mirek napsal(a):

To bigjirka:

Jirko,

Kdyz si prectes (16.11.2008 19:53:32 nebo 17.11.2008 12:52:47), tak uvidis, ze tato odsouzeni Vaskova chovani a stylu politickeho mysleni slusnymi slovy jsou daleko silnejsi, nez kdybych pouzil vsechny vulgarismy ze vsech ruznych jazyku ktere znam. Proc? Jednoduse proto, ze jsou pravdiva (= popisuji skutecnosti, ne primo Vaska), pouzivaji tezko oddiskutovatelne priklady a jsou napsana bez jakychkoli vulgarismu, ktere odvadeji ctenare od nepopiratelnych fakt.

Zcela chapu Tvuj postoj, ale ver mi, jasnymi vulgarismy jenom Vaskovi pomahas (i kdyby je Libor nesmazal!), protoze proti jejich casto ne zcela presne semanticky faktograficke podstate se da mnohem lepe argumentovat, nez proti nepopiratelnym skutecnostem nevulgarniho (popisem) charakteru*. Tyto moje nazory jsou samozrejme zcela kompatibilni se skutecnosti, ze vulgarismy obcas relativne presne odrazeji status quo! :)))

*Proste kdyz to slusne a dobre popises, tak si ty vulgarismy KAZDY domysli sam!!! :)))

Ahoj!
Mirek

To Ales:

Jsme od sebe zhruba 7322 km vzdusnou carou (pokud bydlite v Praze). Samozrejme pivo mam rad – je to z meho hlediska nejlepsi zdroj vitaminu B pretty much since its discovery (probably before bread) during the 7th millennium BC in the Ancient Egypt and Mesopotamia. Bohuzel, ta vzdalenost v soucasnosti nuti k pratelskym slovum pouze zde... O cem jsme se to bavili? Alzheimer’s is a bitch... :)

Napodobne přeji taktez hodně radosti, pohody, vyrovnanosti a optimismu. :)
17. 11. 2008 | 19:10

Ivan Sommer napsal(a):

Poděkování hrdinovi Hořejšímu jménem zesnulé matky.

Pamatuji si ještě dobře, jak jsem byl vyhozen z práce komunistickým ředitelem poté, co jsem si dovolil dosti naléhavě žádat o možnost doprovodit invalidní matku na cestu k moři do bývalé Jugoslavie, kterou ji doporučil lékař. To byla kapitalistická cizina, argumentovat lidskými právy nemocné osoby se neslušelo. V té době se hrdina Hořejší nacházel na Harvardu. O takové možnosti vycestovat , jaké se dostalo hrdinovi,se mi mohlo jen zdát. Téměř rok nato jsem nemohl sehnat zaměstnání a byl jsem vyšetřován VB na základě udání onoho komunistického ředitele. Zanedlouho pak matka zemřela. Jsem si ale jist, že by poděkovala V.Hořejšímu za mistrovství, jak obelstil bolševika a dokonce na jeho doporučení v té kapitalistické cizině našel metody a odvahu, jak napomoci pádu komunistického režimu. Jsem přesvědčen, že matka hrdinu uvítá v království nebeském, i kdyby tam dorazil třeba zítra.

Odpouštěti je přece lidské i boží. Nejsem vyznavačem dědičného hříchu.
17. 11. 2008 | 19:51

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Horejsi.

Respektuji Vase prani osloveni jen Vasim jmenem.
Nevim, zda to, co jsem ted cetl od Vas je originalni verse, ci prepracovana.
Bohuzel jsem se sem dostal az ted.

Pokud je to originalni verse, pak bych rekl, ze mnoho tech, kteri reaguji to necetli aspon trochu pozorne.

Vim, ze se cas od casu s Vasimi nazory ponekud rozchazim, nicmene to nepovazuji za vymluvu necist to, co napisete pozorne.
To vsak neni duvod me reakce.

Muj duvod je tento:
Pane Horejsi, Vas blog ma jednu unikatnost, temer vzdy se zde sejde cela seslost vsech ctenaru.
Cist zdejsi reakce je jako cist listinu vsech prispevatelu na zdejsi blogy!

Mam jeden navrh. Proc teto vlastnosti nevyuzit ke konstruktivni debate o kořenech problemů a eventualnich řešeni?
Jinymi slovy, proc neformulovat titul nebo nazev a hlavne obsah clanku formou, ktera vylouci (az na vzácně natvrdle pripady) jen prazdne mlaceni slamy a debatovani o necem, co uz se neda zmenit a nasmeruje debatu k nazorům, co je duvodem problemu a jake je mozne reseni?!

Priklad ? Proc debatovat minulost komunismu a jeho prokazatelně negativni dopady na misto toho debatovat, proc ma soucasna komunisticka strana takovou podporu ?

Proc VSECHNY hlavni polit. strany maji nejen ve svych radach, ale take na klicovych posicich bud primo cleny, nebo potomky byvalych nomenklatur ?

Proc neni mozne se techto "kadru" zbavit?!
Nametu by bylo jiste vice.
Pokud bych se smel primluvit pane Horejsi vyuzijte sve unikatni posice k debatam, ktere mohou neco prinest nebo zmenit na misto mlaceni prazdne slamy, tedy neceho, co uz se neda zmenit?

Ja vim, me se to lehce pise. Jste to Vy, ktery to musi napsat, ale nestalo by to za to?
17. 11. 2008 | 19:52

Ivan Sommer napsal(a):

Mirek.

V USA se do piva přidávaly sole kobaltu ke zvýšení pěnivosti. Epidemiologické studie však ukázaly, že se tím zvyšuje mortalita na infarkt. To ovšem nezavazuje producenty, aby přidávání kobaltu do nápoje omezili. Doporučuji si ověřit složení konzumovaného piva.
17. 11. 2008 | 19:58

oranžový napsal(a):

Pro objasnění / přírodovědec a další /

Jsem prostý občan - neznaje pana Stejskala,nebo dokonce jakéhosi pana Hořejšího :-(

Koukám , že už nevíte kudy kam a hledáte něco, co by se dalo zhmotnit.

Proč takovým hledáním ztrácíte svůj drahocenný čas ?

Proč hledáte znovu a znovu to , co máte jasně napsáno v prvním odstavci tohoto příspěvku .
17. 11. 2008 | 19:59

oranžový napsal(a):

Skvěle bravurní VK-Can

To je přesně ono / díky VK-Cane / co chci a co si opravdu přeji.

Ze srdce přeji.
17. 11. 2008 | 20:02

Ivan Sommer napsal(a):

VK-Can.

Mám dojem, že VH si na blogu v podstatě odreagovává výčitky svědomí, aniž si to možná uvědomuje.

Filozof Karel Kosík uvedl v díle "Poslední eseje", že degenerující se reálný socialismus byl školou pro současné manažery, ke kterým VH jako ředitel věkem i karierou patří. Obávám se, že není schopen racionálně rozebrat situaci, křesťanským podvědomím pociťuje vnitřní tíhu či dokonce vinu, a tak píše.
17. 11. 2008 | 20:12

Mirek napsal(a):

To Ivan Sommer:

Dekuji za upozorneni, toto jsem vubec nevedel! :) Ocenuji tez Vasi starost o moje zdravi! Myslim, ze Vas potesim! Za poslednich 20 let jsem vypil zhruba tolik americkeho piva jako Vy! (Predtim vubec zadne.) [Predpokladam, ze nejste milovnikem americkeho piva, a ze jste ho ochutnal pouze nekolikrat – jinak jsem se dost zatracene seknul! :)] Piji temer zasadne ceske pivo, zrejme proto, ze jsem takovy hnusne zakukleny nacionalista – kdyby byl Cech, Putin by ze me mel urcite radost! :) Priznavam, ze prilezitostne piji tez nemecka, rakouska, danska, holandska a anglicka piva, protoze jedina vec (o ktere vim), ktera v USA nestoji vubec za nic, je americke pivo, ktere chutna jako vodou naredene horse piss.
17. 11. 2008 | 20:19

oranžový napsal(a):

Ivane Sommere

Prosím ?

Co to říkáte ?
A jak jste k tomu názoru přišel ?

Pro Vás specielně.
Snažím se zde psát pravdu , pravdu a zase pravdu.

Co vy vlastně po mě chcete ?
17. 11. 2008 | 20:20

Pocestny napsal(a):

MUHAHA, nevim, čim si vždy vysloužim pozornost a komentář od osob, kterým nic neadresuji.... ale nešť

Přírodovědče, na Národní jsem byl 17.11.1989, tak jí od té doby nechávám v tento den těm, kteří to tenkrát "nestihli".

Letos dorazil i ten náš Radar -)

Jojo, kdo nebyl na Národní, jakoby nebyl....mám někdy pocit... tuhle jsme s Fefíkem u píva řešili, že bychom s Čtvrtníčkem udělali za rok rekonstrukci a bude i ouplně mrtvej Šmíd, slibujem.... Mirkovi Štěpánovi skončil ochrannej dohled, ještě tak vědět, kam se zašil Hegenbart....

Mirku,
já se taky bavím, ale musím přiznat, že v konci toho ocásku o ručníkářích jsem se trochu nudil, váš postup totiž poněkud úspěšněji rozvinuli tito velikáni:

https://www.youtube.com/watc...

Přišel jste příliš pozdě, abyste užil naše vrcholné výměny s panem Hořejším v období "horkých vzpomínek na chladný srpen". To skoro dosahovalo kvalit tohoto výkonu

https://www.youtube.com/watc...
17. 11. 2008 | 20:20

VK-Can napsal(a):

Pro oranzovy.

Dekuji. Verim, ze by nas bylo vice. A stalo by to za to.
17. 11. 2008 | 20:25

VK-Can napsal(a):

Pro Ivan Sommer.

Ja bych pockal s posouzenim pana Horejsiho az jak bude psat dale.

Nelze mu uprit zasluhu na vybudovani blogu, kde je zcela pravidelna seslost zajimavych lidi.
Zcela mimoradna prilezitost pro vsechny, vcetne pana Horejsiho.
17. 11. 2008 | 20:31

Pocestny napsal(a):

Grosslingu, vyjimečně i vám, s tím, co tu presentujete jako vlastní názor jste příliš banální hrdina na to, abyste si vysloužil nenávist.

Nenávist ke komoušům, tu jsem naplno prožíval zejména tehdy, mezi lednem a listopadem 89.

Od Nového roku 1990, po inventuře, mi na regále pro komouše zbyla hluboká lítost a chladné opovržení, poslužte si v libovolném pořadí....nikdy nedojde, takové hrnečku vař...

Doporučuju přechod k lejnotepecké diskusi o genitálním Hitlerovi a všudybudu Kobovi, tam si teď rovnají své ego ti, kdo na tohle téma nemohou než pomlčet...co kdyby sme na sebe něco řekli, von by nás někdo mohl poznat....
17. 11. 2008 | 20:34

Pocestny napsal(a):

A nakonec, toho pána v tmavorudém, toho prostě nesmíte propást, počítám, že to také může být naposled, kvůli nikomu jinému než kvůli VH sem Jeho Svátost nepojede.

Je dobré se podívat do očí muži, který už padesát let marně prosí o to, aby velká hesla západu ráčila z hub do rukou sejít, ale slyší jen kecy o porozumění, podpoře, povrchní úsměvy a s tím příjemně vyrvnaným výrazem nám dává sílu celá ta léta, která je jeho lid pozvolna vyvražďován a vytačován z vlastního já a my, kteří máme jemu pomáhat od něj žádáme rozhřešení a podporu pro to naše skvostné živoření v rovnici Bullshit talks, money walks...

Jojo, Tibet, to je protektorát, Heydrich, holokaust, Lidice, Jáchymov, Bytíz, už padesát let a vše made in China Peoples Republic, Tibet, to je prostě "síla"...
17. 11. 2008 | 21:15

PatientO.T. napsal(a):

2 grőssling 17.11.2008 11:17:33 :

Postoj vašeho přítele považuji za jistý ideál, ke kterému by se měl pokusit přibližovat každý, a to nikoli jen v době totality. Bohužel, ke svržení tyranského režimu tento postoj sám o sobě nepovede. Domnívám se totiž, že jsou určité meze, jejichž překročení diktátorským systémem opravňuje poddané-odbojáře k jakýmkoli akcím (proti režimu, pochopitelně). Tady se, jak patrno, neshodneme.
P.S.: Postoj německých úřadů je pro mne nepochopitelný, leč neznám podrobnosti, takže jej nekomentuji.
P.P.S.: Byť čtyřicátník, myslím, že splňuji do značné míry vaše kriteria současného odbojáře, alespoň co se odmítání konzumu a hledání ideálů týká. Já bych se ovšem označil spíše za alternativu...
17. 11. 2008 | 21:35

hamar napsal(a):

Dobrý den pane profesore,
přečetl jsem pouze Váš článek, reakce ne ... Je jich mnoho a různých, na 100 % protikladných ... Pouze malou připomínku - pokud je teorie špatná, je špatný i výsledek. A to je případ komunismu v Československu, a Česku - tedy marxismu-leninismu, kterého se dodnes KSČM nevzdala. P.S. Trochu "nečestného" polopatismu: Pokud jako konstruktér zkonstruuji s co nejčistčími úmysly most a on spadne a zabije mnoho lidí, tak: 1. jsem špatný konstruktér, 2. most je špatný, 3. v podstatě je teorie, na které jsem onem most založil vražedná ...
17. 11. 2008 | 21:37

VK-Can napsal(a):

Pane Pocestny.

Dovolte me otazku.
Je podle Vas stat, zrizeni, system, vlada, hlava statu, kdo to dela spravne podle Vasich predstav?

Otazka neni minena ani sarkasticky ani provokativne.
Je jen vysledkem me kuriozity.
Nemusite reagovat, pokud se Vam zda, ze to neni vhodne.
17. 11. 2008 | 21:41

Ivan Sommer napsal(a):

Mirek.

Když jsem si přečetl, jak Vás diskuse s VH vede k dlouhým textům, napadlo mě upozornit prostřednictvím piva na nečekané důsledky. Zabýval jsem se kontaminací prostředí, a proto mám povědomí o vlivu kobaltu. Kromě piva se v USA také přidával do krmných směsí kačeních broilerů.

S českým pivem je nyní problém, že ty nejznámější značky, které se exportují, jsou včetně receptur v majetku zahraničního kapitálu a je otázkou, zda se vlastně jedná o české pivo. mění se i chuťově.

Pravými českými pivy jsou tedy ta lokální,která se asi nikam nevyvážejí. Vaše srovnání o americkém pivu je hodně drsná metafora.
17. 11. 2008 | 21:54

Ivan Sommer napsal(a):

hamar

Paradoxem logiky je to, že i špatná teorie může vésti ke správným výsledkům.
17. 11. 2008 | 21:57

Ivan Sommer napsal(a):

VK-Can

Nelze obrátit tok času a VH nemá možnost svoji profesní karéru změnit, pouze ji převyprávět a nově vysvětlit, což se děje v širokém měřítku po dějinných zvratech. Karel Kosík se považuje za jednoho z nejvýznamnější českých filozofů, jehož závěr o manažérech si je možné ověřit prakticky. Bohužel už není mezi námi a můj čas jako postaršího seniora se také krátí.

Jak jsem poznamenal v jednom příspěvku, odpouštěti je lidské a boží. VH je nepochybně erudovaný vědec, který přispěl k rozvoji české imunologie. Mám dokonce jakési povědomí o tomto oboru. Nemám ale rád, když ti hříšníci svoje napravení vytrubují do světa jako zásluhu a někdy z něho činí nástroj proti svým ideologickým oponentům.
17. 11. 2008 | 22:08

Pocestny napsal(a):

VK, odpovím lapidárně. Čtěte mé "chorobné výmysly" o jisté generaci lidí už půl roku. Tato generace je tou, která sice už dvacet let tuhle zem řídí, ale je dokonale rozpolcena na dvě půlky, takže dokáže hrát tu habaďůru o MY a ONI.

Jediné, co je rozlišuje, je obsah "dějinné lži" ve které se vším baptismem žijí, proto ten antagonismus dvou lží dokonale živí svou zaslepeností a neochotou přiznat omyl a poučit se z něj tím, že holt tenhle kus cesty poleze první ten druhý.

Jde o absolutní válku dvou paret normalizačních karierních chrtů, obrodářů a nestraníků, čili dvou "odlišných" skupin "disentu", který ovšem ochotně statoval Husákovi v roli osla pro tento den. Ponížení z ministrantsví bolševiku, to je pramáti té obludné arogance modrých, ti druzí nezapřou svůj původ socialistických pinglů a kolotočářů.

Ne tenhle stát, systém je bohužel v současnosti napuštěn tolika jedinci, u nichž eroze lidské morálky pokročila natolik, že jsou schopni tu dnes schvalovat šibenici pro mladého pěšáka odboje, dokonce tu zkoušet tvrdit, že ten "socík byl celkem fajn" a "většina to chtěla"...
Ne, většina držela hubu a krok a dnes z toho je náhle názor, je mi z nich špatně, jedni i druzí jsou jen karikaturami těch, kterými by rádi byli.

Za prezidenta máme progradujícího narcistního šílence a provokatéra...

Teď něco o "vládě", ODS je dnes naprostá mocenská šlupka na triviálním "kapitalismu bez přívlastků" Velkého Trabantologa, čili na ničem, duté až to duní, myšlenky prosté spolčení hamižných fakturantů - privatizátorů veřejné služby, kteří uvnitř svého duševního ghetta vedou křížovou výpravu proti bolševismu bujícímu ve státní správě mezi socanizovanými tlupami erárních odborářů

Obě bandy spojuje schopnost štvát slaboduché proti sobě s výkřiky, "že jde vo holej!"

Problém je v tom, že vždy, když tajemníci křičí, jde o krk lidem, ne erárním zpovykancům, korytářům a prebendistům.

ODS se konečně sune ke kolapsu, podotýkám, že dle mých posledních informací máme "nového favorita voleb" na kongresu ODS, mým favoritem je pan Nikdo, více pochopíte zítra ráno z jednoho konkurenčního zdroje,
proto se její agonií nezabývám.

Tato generace ODS může buď spáchat rychlé harakiri s Mirkem v čele, nebo půjde ke dnu pomalu s Klausem a jeho maňásky, protože pan president je ve skutečnosti stejně prázdný a falešný, jako pan premiér. Jen má v úřadu čas provozovat své koníčky.....

Chápete tu krisi?? CSSD vyhraje příští volby o dva vlaky, tak proč se dopředu odepisuje tímto způsobem?

Jsou to totiž stejná zvěř a o nic jiného, než nasednout na ten bilion veřejných peněz jim nejde.

Obecně dvě barvy chrapounství a bolševismu, uvnitř jednota povýšenosti a bohorovnosti generace, která "v tom vždy uměla chodit".

Ne, tento stát nikdy fungovat nezačal, ne za mého života, on vždy fungoval lépe pro své zaměstnance, než pro ty, kteří v něm "jen žijí". Tento stát existuje proto, aby jistí členové jedné strany měli komu fakturovat náklady na svůj životní styl, nebo proto, aby členové jiné strany měli všichni "sociální jistoty" skrze erární gáži, či nějaké to humanistické "potulné".
17. 11. 2008 | 22:27

zdenekmihalco napsal(a):

Pane Hochmanne,
Váš příspěvek obsahoval dva vulgarismy - jedním z nich bylo slovo "sračka", pak tam byla také věta, ve které jste vcelku hrubým způsobem zaútočil na autora blogu. Jste prakticky jediný, komu jsem musel u tohoto (i jiných) blogu příspěvky smazat. A není to proto, že bych si na Vás zasedl.

Mažu nerad a snažím se mazat co nejméně.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco, správce blogů a diskusí
17. 11. 2008 | 22:31

prirodovedec napsal(a):

oranzovy: Dal jste mi rebus. Misto obvykle Pocestneho. :)

"Pro objasnění / přírodovědec a další /"

Proc se obracite na mne? :) Cim jsem Vas oslovil?

"Jsem prostý občan - neznaje pana Stejskala,"

Nu my za ty "roky" :) ho tu uz "toho naseho editora" zname a skadlime ho.

"nebo dokonce jakéhosi pana Hořejšího :-("

Ja jakehosi Pana Profesora VH (ridim se ted vyjimecne opacnym trendem nez doporucil - zvyraznuji tituly a potlacuji jmeno a prijmeni) trosku znam podle dila, a po odborne strance i diky zdejsim blogum si ho (vetsinou) vazim a obcas ho rad hajim (tentokrat ho nehajim - haji se sam). Pouze jsem si dnes asi celkem nevhodne pohral s podobnosti jmen Horeni (mluvci KSCM) a Horejsi, abych povzbudil plaminky pod tematem nastesti jsem nikoho nezaujal.

"Koukám, že už nevíte kudy kam a hledáte něco, co by se dalo zhmotnit."

Vidite a ja mam pocit, ze vim kudy kam a pouze se snazim to zdejsi zaujeti odlehcit. Coz mi pripada jako snaha odhmotnit :).

A Vas nazor na prispevek VK-Cana rovnez sdilim i kdyz bych dodal:

Malokdy je zde psane mlacenim prazdne slamy pro vsechny. Pro nekoho ano, pro nekoho ne. Skoda ale toceni se v kruhu.

Sdeleni prozitku minulosti a jejich detailu (napr. drive od Pocestneho) nabizi casto lepsi pochopeni postoju druhych. A promyslena historie nemusi byt prozita znovu.

A co se tyka otazky VK-Cana, proc maji takovou podporu, o tom se diskutuje prece temer vsude. A samozrejme se hledaji i zastupna vysvetleni. Podle mne prevazne, aby bylo mozne hrat "hru na sebereflexi" misto skutecne sebereflexe. Je otazkou, jak se da ta hra hrat dlouho. :)

Nekde jinde a i vyse se psalo pomerne primocare - ti u vesla to delaji tak, ze rostou protestni hlasy i komunistum.

Tento nazor se mi zamlouva, protoze v sobe skryva zasadni moznost, ze zmena je v silach toho, kdo jej prijme a nazor svedci o existenci zpetne vazby. Nicmene tento nazor je dle mne v CR zcela minoritni - zda se.

Samozrejme by se dalo jit k teto myslence precizneji (vzit alespon nejaka cisla, podivat se nejen na tech 40 let, ale i na tech novych skoro 20 a pak pred roky 48, 45, 39, 38, 31, 18, 14 a i na dobu, jak vznikaly zaklady prvorepublikovych bohatstvi tehdejsi metodou malych domu aj.), ale dle mne je to celkem zbytecne, protoze pokud se vezme diskutujici a historie jeho rodu (kdo mu kdy koho zavrel, kdy byli chudi, kdy a jak si polepsili, atd.), ziska se pomerne jasna predstava, jak to ten potomek vidi. A cist pak jeho zduvodnovani podle urcite obecne spravedlnosti, ci jim vyznavaneho -ismu je zajimave, ale asi celkem podruzne.

Jina otazka VK-Cana "proc se jich nelze zbavit?" zase nabizi odpovedi, ktere napr. ode mne jiz nekolikrat drive zaznely: Shodnu se s pani Obamovou, kdyz rikala manzelovi, ze politika je vice mene pro darebaky a ne pro takoveho slusnaka, jako je on (parafraze vet z roku 2006). :) Takze kde jinde bychom meli ambiciozni a deprivovane darebaky hromadit, kdyz ne v politice?

Nu novi darebaci jsou stejne schopni, ci jeste schopnejsi jako stari, takze tam spokojene ziji spolu a zrejme mnohy volic uz ani nerozlisuje mezi novym a starym darebakem. Zruseni starych darebaku pak mozna povazuje za cin, ktery zpusobi, ze novi darebaci zaplni veskery prostor, ktery jim bude uvolnen. A rekneme, ze jisty vliv zde hraje i ticha valka generaci (penziste zvoli ty blizke penzi, protoze odhaduji, ze na ne nekteri vezmou ohled; pocestneho generace se samozrejme musi zbavit zbytku generace VH pod zaminkou ze zklamala a ti mladi zase musi brzy poslat z pozic devetaosmdesatniky). A pri valce generaci se zkratka mezi disidenty, sedou zonu pripletou i nomenklaturnici.

Proste pohled emigrantu, kteri odesli po 48 ci 68 a tech, jejichz rodiny trpely doma je jiny nez tech "ostatnich". To je vse. Je ale pochopitelne, ze kdyz ti postizeni nevidi respekt ke svemu utrpeni, vitaji pak ty kampane. Nu a atmosfera kampani je pak neco co zije vlastnim zivotem ...

"Proč takovým hledáním ztrácíte svůj drahocenný čas ?"

Jak vite, ze je drahocenny? Jak vite, ze hledani (i zde) neni daleko zajimavejsi nez nejake pachteni se za cilem nebo jeho dosazeni?

Ale jak jsem jiz psal (nedavno i kolegovi jarporovi u Havla), sbiram zde uspesne priklady. :)

"Proč hledáte znovu a znovu to , co máte jasně napsáno v prvním odstavci tohoto příspěvku .
17.11.2008 19:59:14"

Mate na mysli: "Po nedávných krajských volbách (jejichž výsledek mě velmi potěšil) se zdá, že v několika krajských „vládách“ (přesněji řečeno „krajských radách“) se objeví i komunisté. V některých médiích se objevují zděšené komentáře; zděšen je i Václav Havel."

Nebo Vas prispevek: "Pro objasnění / přírodovědec a další /"

Dekuji za upresneni.
17. 11. 2008 | 22:37

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: Muhaha :), diky za (zatim) vlidnou a vtipnou reakci. Tesil jsem se, zda a jak Vas k necemu "primeji". Takze dnes 1:0 pro Vas.

Jen u toho Smida Vas zase (typicky krvelacneho :) ) poznavam. Mate na mysli jeho otce? Autora Louce aj.? Ten Vam ted pije krev? :)Martin se svoji povestnou matematickou zalibou asi tezko, ze?

Jinak to 17.11.2008 22:27:37 je hodne dobre. Diky.

Nechystate si tim i teren na druhou revoluci? :)
17. 11. 2008 | 22:40

bigjirka napsal(a):

Ivane Sommere, já si dokonce myslím, že panu Hořejšímu z té minulosti není co odpouštět, že se ničeho nedopustil. Dopustili se aktivní architekti a budovatelé režimu a udavači. Nesouhlasím s pocestným, že my z šedé zóny se máme za co stydět. Všichni nemohli utéct jako VH nebo Mirek, všichni nemohli být ani disidenty - to by byl režim pěkně vystrčil drápky. Ano, totalitní režimy staví na poslušnosti, jak tu napsal myslím Mirek. A budují samosvornou stavbu, všichni blejou a nikdo nemůže vystoupit...

U pana Hořejšího mi nevadí staré hřích, ale nové hříchy... viz tento a muslimský blog.
17. 11. 2008 | 22:44

VK-Can napsal(a):

Pane Sommer.

Bohuzel jsem take "postarsi" senior a muj cas se take krati.
Pred nekolika mesici me bylo pomoci ruzne vtipnych i roztomilych "gratulaci" pripomenuto, ze jsem prave minul zivotni meznik s cislem 73.

Myslim, ze blog, ktery pan Horejsi "vytvoril" ma co nabidnout.
Nabizi misto setkani!
Predevsim hromadnou pritomnosti zajimavych lidi z celeho sveta.
Lidi s ruznymi nazory, zkusenostmi a take artikulacni schopnosti.

Nevim jak Vy, ale ja zde nachazim mnoho zdroju k premysleni podanych vice ci mene zajimavym ci vtipnym zpusobem.
Pan Horejsi vytvoril misto k setkani a vymene myslenek nebo nazoru.

On sam je sice "hostitelem" tohoto mista setkani, ale zda dobrym ci spatnym uz zalezi jen na nem.
Na nas zalezi, jak teto prolezitosti vyuzijem!

Nejen ve svete, ale v Cesku samotnem je mnoho veci, ktere se ubiraji nezadoucim smerem.
Zde je moznost mozna prispet nasi troskou do mlyna ke zmene smeru tech udalosti, ktere to vyzaduji.
Mame dve moznosti.
1. Nimrat se ve vcerejsku.
2. Snazit se neco delat pro zitrek.

Pana profesora znam jen z techto stranek a netroufam si a ani nechci byt soudcem jeho minulosti.

S jeho nazory nekdy souhlasim, nekdy jsme na opacnem konci, ale to myslim je zcela normalni.
Muj navrh je k uvazeni jak panu profesorovi, tak ostatnim ucastnikum.
Je to jen navrh.
17. 11. 2008 | 22:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Právě skončená filmová produkce ze života pana presidenta Václava Havla mě nedovoluje abych se dále zůčastnil této debaty.Půjdu zpytovat svědomí a spát.

Jen slovo kanadskému příteli V.K.
Mám ten dojem,že se na blogu profesora Hořejšího sešla ona sešlost naposledy.Spoutu lidí definitivně odradil.Může psát ty svoje trapnosti a svinstva pro koho chce.Já za sebe prohlašuji,že na něm nenechám suchou nit,bude-li ve svém počínání dále pokračovat.Dosti bylo Rudého panoptika.

Ivan.
17. 11. 2008 | 22:53

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Zkuste to vymanevrovat a spolknout. Oni to treba s editorem postupne doladi. Zkuste si predstavit sebe na jejich miste nebo alternativu - diskuse na idnes :). A jsou zde docela zdvorili a vysvetlujici ke stare garde (i Vam - srovnejte si, ze jinde na aktualne se jen maze a maze).

Pan Mirek Vam asi radi docela dobre, ze to lze i jinak a uvadi priklady. A ta reakce VH na Vas napad bavit se mi pripadala zbytecne nerudna, byt asi Vasi historii v jeho diskusich podminena ... Co zustalo nesmazane rozhodne zustalo uderne a zajimave. :)

grossling: Temi tanky a Svycary jste mne rozesmal. Je skoda, kdyz se demokracie kazi tim, ze je v poradku jen dokud vyhravame. :) Reakce McCaina na Obamovo vitezstvi byla brilantni ukazkou, co lze. Pravdou ale je, ze "aljasska ruda vlcice" :) (ruda=GOP) uz tak velkorysa nebyla - prece jen je zrejme na zacatku a nikoliv na konci kariery.

bigjirka: Kolego, zkuste to. Patrite prece s dalsimi temer mezi inventar. :) Ctu Vas rad a i strucne kletby zachycene tesne pred smazanim mne obveselily.

Ja se prece tak tesim na nase budouci dialogy az pri pristim setkani s Obamou v NY povede EU Topolanek skoleny LibInstem, CEPem a CEVRem. :)

To si prece na aktualne nenechame ujit. :)
17. 11. 2008 | 22:55

prirodovedec napsal(a):

I.H.: Kolego, co jste to proboha videl ze zivota byvaleho presidenata? Muzete se na dalku podelit?

A muzete mi prosim Vas nekdo sdelit, co to byl ten muslimsky blog? Nejak si nevzpominam. Zda se mi, ze zde ponekud zmenil atmosferu ...

Vzdyt i za povestneho zdravotnickeho VH blogu to bylo sice "huste", ale zajimave.
17. 11. 2008 | 23:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě panu Mihalcovi:

Pane nepleťte pojmy,Vy si na mě sednout nemůžete.Vy můžete mě - víte co.Ivan.
17. 11. 2008 | 23:06

Pocestny napsal(a):

Ale prdlajs, přírodovědče, já bych chtěl ještě jednou zažít hyftevické vfaní Petwa Ulááá vo tom, jak bláznivá Dwažanská "nafla mwtvolůů"...

..Twockista, ktewej mluvil jako Jawoflaf Vojta s vywaženejma wubama,poflése féf jedné tiskové agentůwy..

Vůbec, tekrát měl šanci jen ten, kdo uměl "kwálovské w".

Hele, že vy zase chytáte tu exorcistickou, vy jeden svobodně pobíhající.....
17. 11. 2008 | 23:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Nemohu přírodovědče,

jste příliš chytrý a vzdálený,než abyste pochopil.
Ivan
17. 11. 2008 | 23:09

bigjirka napsal(a):

přírodovědče, se mi zdá, že jste si nás s Ivanem trochu prohodil :-)

kurňa a furt mi vrtá hlavou, v jaké cizině to jste připojen ADSL O2... :-/
17. 11. 2008 | 23:10

bigjirka napsal(a):

Ivane, nedráždi senzora!
17. 11. 2008 | 23:12

prirodovedec napsal(a):

Pocestny: :) To vite, uzivam si Vasich vzacnych dobromyslnych chvilek.

Asi jako Nikita, kdyz se Josif rozsafne usmival. :)) Ale vzdy ve strehu. :)

I.H.: Ted jste mne zase skoro urazil. :)
17. 11. 2008 | 23:12

Ivan Hochmann napsal(a):

Parde, děkuji ještě jednou.
Mihalko to poděkování smazal.
Ivan.
17. 11. 2008 | 23:13

prirodovedec napsal(a):

bigjirka: Odhadoval jsem koho to napadne prvniho. Tipoval jsem Vas. :) Zkuste si predstavit vhodneho messengera (nemusim rikat jmeno, ze ne?) a jednoho fanouska doma, ktery Vam to usnadnuje Ctrl-C a Ctrl-V pri jine vzajemne komunikaci a sam to kdysi navrhl. :)

A k tomu temer odborne Vas filtruje a radi Vam. Vsak vite - i Monika je tym. :)

Ale redukuje mi to znacne casove moznosti. Coz je vetsinou dobre - nepisu/nectu. Ted jsou v CR nastesti svatky. :)

Pred par tydny jsem reagoval omylem primo, ale nikdo si toho nevsiml. :) Tak pohledejte. Obcas si ale hraji s vasim oblibenym anonymizerem. Ktery doporucujete Vy? Pokud nepockam do pristiho vikendu, zase to tak budu muset zkusit.
17. 11. 2008 | 23:26

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Hochmann.
Verim, ze jste zazil "party" nebo vecirky, kam clovek sel, protoze se tam sesla zajimava spolecnost.

Zda se do teto seslosti pripojil hostitel nebo ne, uz nebylo tak dulezite. To bylo jen na nem.
Bohuzel, casto se tam objevili lide mene zajimavi, ale tem bylo mozne se vzdy slusne vyhnout.
17. 11. 2008 | 23:27

stejskal napsal(a):

"Dwažská", pane Pocestný, "Dwahomíwa Dwažská". Ne " Dwažanská" ;-)

K Petru Uhlovi ji odvedla jedna moje známá resp. sestra mého kamaráda-laického kazatele, za kterou bych asi dal i ruku do ohně. Dodnes nedokáži říct, jestli to byla nějaká hra či jen horlivost spojená s naivitou, to vše umocněné vypjatostí okamžiku.

Libor Stejskal
17. 11. 2008 | 23:34

MFF napsal(a):

Pane přírodovědče,

to že jste paranoidní ještě neznamená, že Vás nesledujou...
17. 11. 2008 | 23:44

Pavel napsal(a):

Pane Hořejší,

zkuste si představit, že vás jako politického vězně komunisté mučili a věznili. Jak by se vám asi líbil názor uveřejněný ve vašem článku? Neměl byste pocit, že vaše utrpení bylo zbytečné? Že váš osud politického vězně lidi nepřesvědčil o tom, jak jsou komunisté nebezpeční?

Setkal jsem se nejen u vás s názorem, že dnešní komunisté nejsou stejní, jako komunisté v padesátých letech či v době normalizace. V době Pražského jara jsem také ještě věřil, že se komunisté mohou reformovat. Když ale nastala normalizace a drtivá většina komunistů obrátila kabát, přestal jsem jim věřit už definitivně. Nedovedu si vysvětlit, že kdo tohle zažil, může podceňovat riziko spojené s jejich případným návratem k moci.

Pane Hořejší, v první doušce také prezentujete hodně rozšířený názor, že relativně značné preference KSČM, jsou podmíněny rozčarováním společnosti z toho,"že se tolika podvodníkům podařilo zmocnit se na úkor ostatních obrovských majetků". Ať už je to pravda či není, jisté je, že krádeže páchané komunisty, ať už se nazývaly znárodněním či měnovou reformou, byly takového rozsahu, že ostatním lidem nezbylo nic. Vše, co takto teoreticky získal stát, padlo do klína "vlastníkům socialismu", tedy komunistům. Jen oni si osobovali právo s tímto majetkem nakládat. Největší tuneláři jsou ve srovnání s komunisty břídilové.

Vezmeme-li v úvahu naši energetickou závislost na Rusku a jeho zvláštní formu "demokracie", můžeme v KSČM rozpoznat pátou kolonu, která výhledově není zcela bez šancí. Určitá paralela by tu byla.
17. 11. 2008 | 23:49

Pavel napsal(a):

Pane Hořejší,

zkuste si představit, že vás jako politického vězně komunisté mučili a věznili. Jak by se vám asi líbil názor uveřejněný ve vašem článku? Neměl byste pocit, že vaše utrpení bylo zbytečné? Že váš osud politického vězně lidi nepřesvědčil o tom, jak jsou komunisté nebezpeční?

Setkal jsem se nejen u vás s názorem, že dnešní komunisté nejsou stejní, jako komunisté v padesátých letech či v době normalizace. V době Pražského jara jsem také ještě věřil, že se komunisté mohou reformovat. Když ale nastala normalizace a drtivá většina komunistů obrátila kabát, přestal jsem jim věřit už definitivně. Nedovedu si vysvětlit, že kdo tohle zažil, může podceňovat riziko spojené s jejich případným návratem k moci.

Pane Hořejší, v první doušce také prezentujete hodně rozšířený názor, že relativně značné preference KSČM, jsou podmíněny rozčarováním společnosti z toho,"že se tolika podvodníkům podařilo zmocnit se na úkor ostatních obrovských majetků". Ať už je to pravda či není, jisté je, že krádeže páchané komunisty, ať už se nazývaly znárodněním či měnovou reformou, byly takového rozsahu, že ostatním lidem nezbylo nic. Vše, co takto teoreticky získal stát, padlo do klína "vlastníkům socialismu", tedy komunistům. Jen oni si osobovali právo s tímto majetkem nakládat. Největší tuneláři jsou ve srovnání s komunisty břídilové.

Vezmeme-li v úvahu naši energetickou závislost na Rusku a jeho zvláštní formu "demokracie", můžeme v KSČM rozpoznat pátou kolonu, která výhledově není zcela bez šancí. Určitá paralela by tu byla.
17. 11. 2008 | 23:53

prirodovedec napsal(a):

MFF: Svata pravda :). Vsak vim.

Take to byl zpusob, jak pritomnost zde razne zredukovat, ale mit moznost se obcas takto bavit. Koneckoncu jsou i jine, dle mne cca dve dalsi, moznosti, ktere bych od bigjirky cekal jiz uvedene.
17. 11. 2008 | 23:53

aram napsal(a):

Pocestný k 22:27:38
brilantně popsaná situace na české politické scéně. Teď ještě,co s tím mají dělat ti, co tady "jen žijí" nevěděl byste?
17. 11. 2008 | 23:54

Pocestny napsal(a):

No a tak to bylo se všim, než se to z Národní dostalo na Albertov, byla -ažanská....

Ježiš, tomu Ulčákovi tam musela bejt zima.... chvílema jsem měl pocit, že zadkem přimrzam ke koleji... ještě, že pak byla ta rozcvička.... von tam ležel snad dvě hodiny....než ho zahlídli v těch hromadách šatů, co tam fízlové servali z lidí, aby měl federál porádnej nátisk.

Jinak všechny Šmídy prověřili kamarádi hned poté, tahle kachna dlouho nežila, aspoň mezi námi.

Tam už mrtvola potřeba nebyla, stačilo, že seřezali poprvé ty opravdu nesprávné....

Kdo zažil to, co se ve Vršovicích dělo po derby Sparta - Bohemians 7.10.85, co se u KD Barikádníků dělo po každém druhém koncertu "nové vlny se starým obsahem", ten nebyl tu noc ničím překvapen, překvapené a pohoršené hezky zahráli herci, kdo jiný, oni jen vyměnili partituru Oněgina za "trpícího rodiče zmlácených dětí".....

Pane Stejskal, ty ženské a děti, které tam zažily ten "svůj listopad 39", ty měly mrtvolu v očích všechny, nedivím se, že jí viděla ona...

Ježiš, já vam za rok budu povídat, co všechno se tenkrát šířilo davy, kolikrát v tom prvním týdnu přiběhla v půl čtvrté naše "četa hysteriků" a počala vykládat, jaké nové zbraně hromadného fičení se na nás valí, jestli "ty nebohý děti" poženeme na Václavák, lidská fantazie měla naprostej karneval.

Měl byste, pane domácí, oslovit Vendu Bartůšku, to je jedinej kovboj, kterej zažil "vopravdový věci". Já bych si zase rád početl něco dobrodružného.

Debolševizoval jsem Pohotovostní Pluk v Hrdlořezích (případná adresa, nemyslíte?), to byla dost nuda - partaj a SS Mládeže jsme JEDNOMYSLNĚ zakázali, musel jsem pak trochu zdržovat vysvětlením, že ani OF nelze založit zum Befehl.... prostě terénní protilobotomická jednotka na akutní sváření synapsí.....

Jednej, kdo to tam prožíval, byla herečka z Ypsilonky, která se neustále bála o svou nepočestnost, v jejím věku a při její postavě jsem jí nepochopil....byla to její poslední šance, kluci měli už třetí tejden pohotovost na baráku. -)
18. 11. 2008 | 00:03

bigjirka napsal(a):

Přírodovědče, jistě jistě, jde to přes proxyserver, myslím, že je o2 nabízí. A pak jsou IP adresy IANA, které jsou globální a někteří provideři jich nějaký svazeček mají.. to jsou asi tak dvě reálné možnosti kromě toho anonymizéru. Je jich víc, nějak jsem je nevyhodnocoval. Některé chtěly registraci nebo všelijak otravovaly..
18. 11. 2008 | 00:08

stejskal napsal(a):

Pane Pocestný,

Václavu Bartuškovi jsem blog nabízel a to hned několikrát (vídáme se relativně často). Nicméně se označuje za státního úředníka/diplomata, který by z titulu své funkce neměl psát soukromé blogy. Svým způsobem ho chápu.

Také si docela živě vybavuji, co všechno jsme tehdy "viděli". Tanky mířící na Prahu byly to nejmenší ;-)

Jinému mému kamarádovi se zase vzdala posádka Pražského Hradu. Dodnes se tomu občas smějeme, i když Kryštof už to má pár let za sebou. Znals te Kryštofa, pane Pocestný? ;-)

Mně se nevzdal nikdo ;-) Asi nepůsobím dost výhrůžně a odhodlaně.

Libor Stejskal
18. 11. 2008 | 00:14

MFF napsal(a):

Myslím, že ta fáma s mrtvým Martinem Šmídem od nás z MFF měla racionální jádro.

Poté, co demonstrace byla zatlačená směrem od Máje, zůstal ještě cca 20 minut ležet na zemi nějaký člověk naproti pasáži Metro. Přijela k němu sanitka a ošetřovali ho. Viděl jsem to ze vzdálenosti několika metrů z bufetu Metro, kam mně a ještě asi dva lidi pustili zaměstnanci bufetu těsně před tím, než policajti začali zatlačovat demonstranty do Mikulandské ulice.

Je ale otázka kdo to byl ten člověk na zemi, a jestli to bylo předem s někým domluvené.. Vypadalo to dost věrohodně....
18. 11. 2008 | 00:27

MFF napsal(a):

Mimochodem, na parkovišti v blízkosti MFF u mostu Barikádníků ještě do cca 23. listopadu parkovalo několik autobusů "bílých helem", kteří nám jasně říkali, že čekají na rozkaz aby komplet vyklidili celý areál kolejí MFF.
18. 11. 2008 | 00:37

VK-Can napsal(a):

Pocestny, dekuji za obsaznou a vycerpavajici odpoved.

Nemyslim, ze chcete psat, nebo co pisete jsou "chorobne vymysly", jen si myslim, ze slovnik, ktery jste nekdy pouzival (uz ho neregistruji), z toho, co jste chtel rici, ty "chorobne vymysly" mohly nechtene udelat. To je ovsem jen muj nazor.

Nicmene zpet k Vasi odpovedi.
Je tvrda a trefuje se presne do cerneho. Bohuzel. Skutecne bohuzel!

Jednou jsem chtel napsat clanek "Made in Czechoslovakia".
Rozmyslel jsem si to.
Musim rici, ze po mnoho let, at jsem byl kdekoliv, jsem se setkaval s produkty, ktere nesly toto oznaceni.
Zvlaste ve strojirenstvi toto melo prestizni zvuk a hrde jsem se k tomu hlasil.

V mnoha obchodech, kde bylo brousene sklo, ci porcelan, byvaly na prestiznim miste vystaveny produkty, ktere nesly toto misto sveho puvodu "Made in Czechoslovakia".

Bohuzel musim konstatovat, ze z rozpadem Ceskoslovenska se rozpada i slava ceskych a slovenskych produktu.
Najit ted neco "Made in Czech Republic" je umeni.

Ceska republika se mi zda je na prodej. Nikoliv obcane, ale casto ti, kteří maji obcany representovat jsou jak jarmarečníci či trhovci!
Dobrovolne !! A to cloveka mrzi nejvice!

Neverim, ze je vse ztraceno, ale mam obavy, ze se ztratilo hodne!
Netroufal bych si to popsat tak, jako Vy, protoze tam neziji, ale ten dojem mam.
Kam se podela ta euforie a nadseni "sametu"?

Muj dojem je, ze to je volebni system, ktery je ta "zaba na prameni", ale casto zde ctu, ze jsou s tim lide spokojeni.

Nevim, mohou to byt jedine lide samotní, kdo to muze zmenit.
Pokud jim to vyhovuje, tak to mozna ani neni treba menit. Pro me je to trochu tezce pochopitelne, ale to muze byt moje neschopnost to videt spravne.

Jinak jsem myslel, zda vite o jinem state, nez jen Ceska republika, kde veci funguji podle Vasich predstav.
18. 11. 2008 | 00:45

Pocestny napsal(a):

Nojo, já jim vždy říkal: "Nelez Vašku s pány na led...."

Ono se dnes vidí, kdo tam byl pro ten důležitej moment a kdo si z toho posléze udělal doživotní trafiku.

Jen už čekám na to, kdy Váňa Langer uspořádá besedy s partyzány....-))))
Ježiš, to zas bude u táboráku prdel....

P.S. Kryštofů jsem tehdá znal asi pět, nevim kterej z nich "osvobodil Hradčana", já neměl skoro dva měsíce čas ani demonstrovat.

Jinak ta slavná scénka ve Špalíčku, když začaly létat špunty, se počala o dva dny dříve, když jsme ukňučeli rektora Češku, aby dal vědět, jestli to ve Vokovicích tenkrát večer klaplo... kdyby ne, už jsme měli připravenej výpad cca dvou tisíc lidí na Sorbonnu, no, to byla zrhuba noc kdy vzniklo "morální právo" na ten barák pro "docenta Kotoula a profesora Stojku"....-)
Tanky? Jo, pravidelně najížděly od dept. Biologie na Viničné kolem půl jedenácté, musel jsem povolit v úplné prohibici na okupovaném území "předního Albertova", pak to polevilo.

Současně lze říci, že diplomanti z kateder chemie tenkrát vařili tu nejlepší "dvanáctiletou whiskey" na fakultních kolonách.

Štáb se dělil na Press centrum (tam se dávala práce - tedy půl metrák letáků a hybaj...), Stress centrum (poradní kumbál pro nepřetržité zasedání obou komor Organizovaného chaosu a konečně Běs centrum, tedy velín.

Tam se dostali jen ti, kteří provedli něco vskutku obdivuhodného....

Vedle sídlila Rychlá Rota, tedy zvláštní partička nemluvných mládenců, kteří veslovali, metali kladivem, vzpírali nebo alternativně měli nějaký hnědý pás a výše. Ti prosluli krátkým pohovorem s místním oddělením VB, které nám pravidelně v 02:36 odrbalo všechny plakáty z fasády.
Poté, co vlídně nabídli hlídce s místním náčelníkem, že buď dostane kávu a zákusek a poděkování, že tu hlídá, aby nás někdo nevykradl, nebo může začít tahat ty "hadry" dolu a dostane hned na místě strašlivě do držky... dal si kafe a byl klid. Teplé lidské slovo tenkrát dělalo divy.
18. 11. 2008 | 00:46

stejskal napsal(a):

Ale stejně by mne zajímalo, jak přišli zrovna na Martina Šmída?

Pro veškeré užší i širší příbuzenstvo to musel být dost šok, tedy slyšet, že Martin Šmíd z MFF zahynul na Národní.

Vzpomínám si, jak tehdy mluvil v TV (pár dní po 17. 11). Vypadalo to, jako by předtím dostal pěknou nakládačku. Jenže on tak vypadá celý život ;-)

Libor Stejskal
18. 11. 2008 | 00:50

Pocestny napsal(a):

VK - New Zealand, Swiss, Antarktida...-))
18. 11. 2008 | 00:51

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane přírodovědče.
Dovolim si reagovat na Vasi odpoved panu oranzovemu 17.11.2008 22:37:42

Bohuzel asi zde nejsem dost casto, ci nectu "spravne" reakce, ale bohuzel jak pisete, ze temata, dane moji otazkou, jsou zde casto debatovana me prekvapilo.

Tech par zminek, ktere jsem zde cetl bych nepovazoval za vycerpavajici, ale to bude asi jen muj dojem. Budu vice pozorny.
Srdecne zdravim.
18. 11. 2008 | 01:07

VK-Can napsal(a):

Pocestny - Novy Zeland souhlasim.
Svycarsko ? Pokud vim, tak budou rozdilne reakce zavisle na povaze a nature jednotlivce. Znam zde v Kanade nekolik rozenych Svycaru.
Nedaji na Svycarsko dopustit, ale zit tam nechteji!
Antarktidu nemohu posoudit, protoze nemam dost informaci.
18. 11. 2008 | 01:17

MFF napsal(a):

Martin byl tenkrát doma a vůbec nevěděl co se děje. Jeho rodiče byli v pohodě, ale my na koleji jsme byli zděšení, jak ho policajti "zřídili:... ;-)
18. 11. 2008 | 01:19

Ivan Sommer napsal(a):

VK-Can:

Věkem jsme na tom tedy asi stejně. Já mám však znalosti o době nejtvrdší normalizace na vsokých školách a Akademii věd, kdy si V.Hořejší začal budovat svoji profesní kariéru. K tomu musel projít prověrkami KSČ, souhlasit s její politikou a byl shledán osobou oddanou režimu na rozdíl od jiných zmaěstnanců, kteří byli propuštění a jejich akademická dráha znemožněna, talent promarněn.

Důsledky toho období se projevují i dnes v podobě nižších důchodů postižených normalizací, protože měli nižší výdělky v nekvalifikovaných povoláních. Svoji kariéru VH tedy budoval, by%t nepřímo, na strádání pronásledovaných.

Důsledkem období normalizace, projevujícím se právě dnes, je mocenská struktura z těch lidích oddaných normalizačnímu režimu, starajících se pouze o svoji kariéru. Nyní nám právě tito lidé (Topolánek, Nečas, Julínek, Bursík aj.) vládnou tvrdým antisociálním způsobem uvádejícím většinu obyvtelstva na hranici chudoby, v podstatě prosazují novou diktaturou, jak ji poznali za reálsocialismu při svém profesním vzestupu. V každém sociologickém pojednání o vývoji v České republice naleznete, že obstárlou komunistickou nomenklaturu nahrazuje nová moc - osoby středního věku. Ti ovšem pozbyly morálku v upadajícím reálsocialismus. A ty postižené normalizací dokonce označují jako líné nefachčenky,plývající lékařskou péčí, kteří si nedovedli našetřit ani na pohřebné. Přispěje VH k ulehčení osudu bezdomovců porovnáváním nacismu a komunismu?
18. 11. 2008 | 01:35

VK-Can napsal(a):

Pane Sommer,
na stesti pro mne, ja ty zkusenosti z normalisace nemam, nemohu se k nim tedy ani vyjadrovat.

Bohuzel to, co pisete o dnesni situaci s Vami v mezich mych znalosti souhlasim.
Ostatne je to velmi dobre rozebrane v odpovedi Pocestneho na moji otazku.

Nemel jsem drive tolik odvahy psat o mych dojmech z posametoveho vyvoje. Mel jsem pocit, ze me dojmy jsou povrchni, protoze tam neziji.

Z toho, co zde ctu, tak vidim, ze me dojmy povrchni nebyly.
Co vsak zde nectu je to, co by se s tim melo delat.
A zde se dostavam k jadru toho, co jsem myslel, ze nam nabizi tento blog a nebo jiny? Nevim o nem.
Misto, kde se sejde pravidelne hodne Cechu ze vsech koutu sveta. Kazdy z nas muze neco prinest k dobru a pro dobro Ceska.

I kdyz to bude treba jen myslenka, nazor ci zkusenost.
Vzdy vidim, ze se sejde cela seslost na blogu pana Horejsiho.
Pana profesora Horejsiho mohu soudit jen z jeho slov, ktera zde ctu.
Vy ho, podle toho, co pisete muzete posuzovat z jineho hlediska.

Rad se sejdu na kteremkoliv blogu, kde je mozna civilisovana debata.
Mam na mysli Aktualne.cz, protoze jsou podle meho nejlepe organisovane a zavedene.

Na Vasi posledni otazku jsem myslim odpovedel tim o mlaceni prazdne slamy.
Mozna to neni nejlepsi prirovnani, ale to neni podstatne.
Podstatne je to, ze i kdyz ten rozdil mezi nacismem a komunismem najdeme a budeme na nem souhlasit, tak to s dnesnimi problemy Ceska nic neudela!

Protoze je bohuzel mezi nami 6 hodin rozdil, nebudu moci psat v dobe, kdy v Cesku je psani a debata v plnem proudu. Pokusim se to dohonit vzdy pozde odpoledne, nebo vecer Vaseho casu.
Zatim zdravim.
18. 11. 2008 | 02:23

grőssling napsal(a):

Mimořádně ještě jednou,
nemáte to lehké pane Pocestný.
Těch spravedlivých kromě vás na světě už moc není, že ?
18. 11. 2008 | 06:34

Pepa Řepa napsal(a):

To VK Can
a teď chvíli vážně, protože ať se snažím sebevíc, tak skutečně většinu článků na tomto blogu brát vážně nemůžu.
Je to v podstatě blog Obrody, socialismu s lidskou tváří mixnutý naivní zastydlou levicovou revolučností, která se projevila v pozdním věku.
Na druhou stranu je mně sympatické, že se člověk vědy věnuje vážně otázkám víry. To jsem měl vždycky za intimní, individuální věc, styděl jsem se o tom psát, abych nevypadal jako jehovista se Strážní věží. V poslední době si nejsem jist, že je to ta správná cesta.

Proč?
Otázkou je jak ven z toho dnešního balastu? Já osobně nevidím cestu přes multi-kulti mantru. To je zkratka do pekel. Pokud budete uměle dovážet statisíce "příchozích" z naprosto nekompatibilních kultur, s odlišným řebříčkem hodnot a to bez možnosti vyexpedování zpět, zaděláváte na řešení ve stylu nového Dolfiho.S tím se nepotýká Kanada, ale dnes už v podstatě celá západní Evropa, která chce problém (podpisem LS) přesunout na východ.Zelené karty na cestu zpět má Španělsko i Francie. Dává 6000 Euro, zájem nulový.

Na čem tedy stavět?
Podle mého názoru na křesťansko-židovských hodnotách, tradici, kořenech. Teď se naježí většina spoluobčanů a budou lítat černoprdelníci. Ale o tom to vůbec není, to není o bigotnosti. Celá tato tradice prošla určitým vývojem. Dnes dává prostor pro svobodné rozhodnutí, prostor pro volbu. Ani na vteřinu nepochybuju, že si většina spoluobčanů zvolí sekulární cestu. Proč ne? Jejich svobodná volba.Státní systém musí být sekulární, ctít svobodu jednotlivce.Tolerovat menšiny, které ctí systém.Transatlantická spolupráce přirozeně.
Položte si otázku: Umožňuje svobodnou volbu svět islámu nebo komunistický systém?

Druhou věcí, kterou potřebujete jsou morální autority.
To nemá nic společného s elitářstvím, s nadřazeností, s ukájením mesiášského komplexu.Autoritou v tomto směru byl kdysi Václav Havel. Nepochybně. Pak Pavel Tigrid, podle mne největší česká osobnost druhé poloviny dvacátého století.Nemluvím o tom, že VH tou autoritou postupně přestával být.Dnes tak velké osobnosti nenajdete, i když pro mne je třeba autoritou Jan Sokol,Tomáš Halík z jiného břehu i Cyril Hoeschl.Otázkou je, zda jsou to typy pro praktickou politiku.
Uvědomte si, že každá moc deformuje. Znám pár disidentů, někteří dosud jsou ve vysoké politice a vidím, jak to s nimi cvičí.

A tady narazíte na jeden obrovský problém.
Spousta lidí z disentu si myslela, že fakt když byli v určitý moment na určitém místě je opravńuje k doživotnímu dekretu na řízení státu, doživotní trafice.Totéž vidím u lidí hovořících o ukradené revoluci 89.To, že byli v určitý čas na určitém místě je uspokojivé pro jejich svědomí, udělali správnou věc.Nic víc, nic míň.
A teď si položte otázku.
Co opravňuje tyto lidi k tomu, aby převzali vedení státu? Mají morální kredit? Čím se liší sestry Pajerovy nebo politický turista Bursík od jiných?
Vystačíte s mejstříkovským antikomunismem? Asi jak kdo,že ano? Těžko to můžete vidět generačně.Generačně nárokovat vůdčí roli.

Vidět svět generačními brýlemi je jedna z největších stupidností, jaké jsem v životě slyšel.Když pominete mezigenerační nenávist, která společnost začne dělit horizontálně, je to i reálně absolutní pitomost. Dnes ovládá generace čtyřicetiletých+. svět businessu i politiky.

Položte si jednoduchou otázku. Jsou mezilidské vztahy lepší než u generace o dvacet let starší, pamatující svět bolševika?
Mluvím o mezilidských vztazích,o morálních hodnotách ne o tom, který systém je lepší. Přirozeně tento.

Druhou totální pitomostí je mluvit o jakési šedé zóně, která má největší pocit viny. Za víc může šedá myš než estébák.To samo o sobě svědčí o naprostém pohrdání lidmi, zvráceném měřítku hodnot, latentní nenávisti, směřující k diktátu nad tupou masou.

V dnešním-zatím ještě demokratickém systému-jsou to spoluobčané, voliči. Musíte si je získat a ne dávat jim najevo svou nadřazenost.

Volby dopadly tak jak se dalo očekávat. Zpupnost a arogance moci, hrabivost přesáhly míru.Asi bude muset přijít ještě větší šok, aby došlo k sebereflexi.

Vybudovat nový subjekt, vyžaduje totiž neuvěřitelnou mravenčí práci. Kromě vize a morálních autorit i vybudování sítě místních poboček. K tomu je ideální svět internetu. Lidé kolem nového amerického prezidenta to pochopili.
18. 11. 2008 | 08:14

Pepa Kojzar-Řepa napsal(a):

To Ivan Hochman

Víte, komunismu a kapitalismus, to jsou dvě stranymince. Komunismus vznikl jako zoufalá obranná reakce proti chamtivému kapitalismu a za to, že lidi tyhle zvrácené ideje ještě volí, za to můžou hoši, kteří tu zase začli vyvolávat ducha neférového kapitalismu.Až zase začne být společnost férovější, průhlednější a méně chamtivá, popularita komunismu klesne na dvě tři procenta.

Volby? Těm se musím smát. Vracel jsem se z koncertu a ukecaná pumpařka mi říká: Tenhle národ jednou dostane facku modrou, podruhé oranžovou, a tak si lítá ode zdi ke zdi.Tak nějak to je.Politické špičky jsou chamtivé vlevo nebo vpravo.
Jarda Hutka 17.11.2008

Jarda Hutka ani pumpařka žádní docenti nejsou, přesto se vyjadřují čitelně. Nezdá se vám?
I když já si raději dávám bacha na to, co přichází zleva.

Jako tenhle pes.
https://www.youtube.com/watc...
18. 11. 2008 | 09:13

anellus napsal(a):

Neustále zde zaznívá tvrzení o tom, že ideje komunizmu jsou neuskutečnitelné a jaký to byl katastrofálně neúspěšný experiment ten socializmus v Evropě atd, atd. Kupodivu, i nadále jsou země, kde se snaží a ne bez úspěchu, do určité míry zespolečenštit výrobní prostředky (dnes Latinská Amerika). Z toho mi vychází, že ideje komunizmu nejsou zdaleka tak odepsané, jak se na nás dnes a denně hrne ze všech sdělovadel a tento blog není vyjímkou. To, že reálný socializmus v našich podmínkách dočasně neuspěl, neznamená že se nadále až do skonání věků usalašíme v prostředí kapitalizmu 19.století. Nějaký posun ve vlastnických vztazích opět nastane, ať chceme nebo ne, prostě proto, že vlastnické vztahy k výr.prostředkům nakonec prvoplánově rozhodují o kvalitě našeho života. O tom se u nás již zaměstnanci ale i živnostníci přesvědčují na vlastní kůži. Starší z nich, jejichž myšlení je deformováno zbytečky Marxe, matně tuší něco o objektivitě těchto jevů, ty mladší k přemýšlení postupně přivádí životní realita. To, že jejich společenská pozice je dost striktně determinovaná majetkově je již jasné téměř každému, Celá řada mladých však zatím věří, že změna osobního postavení je výhradně věcí jejich píle a schopností.
Z tohoto pohledu vnímám pozici KSČM u nás, je jedinou stranou, která otevřeně vyslovuje své pochybnosti o tom, že kapitalizmus je na věky věkův to nejlepší a pravé ořechové. Její úloha je v tomto směru u nás zcela jednečná, proto jsou málo úspěšné vytrvalé popřevratové snahy o její marginalizaci. Nakonec bude nutno tuto nedemokratickou partaj "demokraticky" zlikvidovat zákazem, jak se již stalo u mladých komunistů.
18. 11. 2008 | 09:28

Vnuk Jaroslava Kojzara napsal(a):

grőssling napsal(a):
Poslední eseje o Roudnici se Vám ale nepovedli. Zajeďte tam, je to milé město, ve středu a pátek kolem poledne prodávají na zámku v lobkowickém vinařství dobré vínko.

Máte naprostou pravdu. I když urážka města Roudnice, nota bene roudnického vína, nebyla mým cílem.
Zmiňoval jsem toto město pouze proto, že se zde odehrála na místním pískovišti bitva lopatičkami o copatou Aničku.
Ta stejně jako Mirek emigrovala na západ a zachrańuje svět jinak.

https://www.youtube.com/watc...

Proč si myslíte, že Mirek pilně cvičí kytarové riffy? Čeká až Eurithmics odpadne basák.
18. 11. 2008 | 09:33

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Ja taky neco vazne:

Skutecne by me zajimalo, co Vas vede k zaveru, ze jsem nejaky priznivce "socialismu s lidskou tvari" a "Obrody"?
Povazujete snad zapadoevropske socialne demokraticke strany za neco podobneho?
Muj nazor je velmi proste podobny tomu, ktery je programem techto stran a ktery Evropu formoval v poslednich 50 letech.
Mimochodem, zda se mi, ze rozdily mezi rozumnou evropskou "pravici" a "levici" jsou pouze mikroskopicke...

Proc mi tady opakovane dokonce podsouvate, ze mam rad komunisty, vcetne tech nejhorsich exemplaru?

Svoje postoje jsem zcela jasne rekl v jednom predchozim clanku (http://blog.aktualne.centru...)

Povazuji za skutecnou podlost, kdyz se tady stonasobnym opakovanim snazite o mne a mych nazorech vzbudit naprosto falesny dojem.

Samozrejme nemam nic proti ironizaci a prehaneni v diskusi, ale prece jen by se to nemelo prehanet tak, aby to uz s realitou nemelo vubec nic spolecneho.

Ja bych si vuci nikomu neco takoveho nedovolil, a to ani pod ochranou anonymity...

..
18. 11. 2008 | 09:33

bigjirka napsal(a):

Pepo, měl bych už vyrazit, ale nedá mi to. Podepsal bych to, až na detaily, hlavně v hodnocení osobností - hlavně tedy Havla - já si osobně myslím, že Havel byla vlastně Olga (soudím z jeho vývoje po její smrti).

Myslím, že jsme blízko i v tom Kapitalismus/levice. Myslím, že obživa a podnikavost leží skutečně na každém jedinci. Společnost má dohodou stanovovat právo a vynucovat ho. Jedinec se odevzdáním daní vzdává kousku své autonomie - částečně společné podnikání (sítě), částečně pojišťovna a částečně charita. Stát nemá být násosnou troubou oranžovomodrých straníků, zasunutou v našich kapsách. To je asi +- to hlavní.
18. 11. 2008 | 09:36

oranžový napsal(a):

Lidé prosím Vás ...

Tento blog jsem vůbec nečetl.
Vstoupil jsem mezi Vás všechny jen prostřednictvím Vašich diskuzních příspěvků.
Snažil jsem se udělat jakýsi obrázek dnešní společnosti ,ve které společně žijeme.

Nepřirovnávejte mě prosím k jakýmsi pomateným kecalům - kteří na základě svých vykonstruovaných nesmyslů - budují svojí kariéru.

Po něčem takovém opravdu netoužím.

Mám svých každodenních starostí až nad hlavu.

Ale to Vy určitě také....

Mějte se hezky.
18. 11. 2008 | 09:36

Pepa Řepa napsal(a):

Eurythmics, pardon Aničko Lenoxů.
18. 11. 2008 | 09:39

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
Skutecne by me zajimalo, co Vas vede k zaveru, ze jsem nejaky priznivce "socialismu s lidskou tvari" a "Obrody"?
---------
Duch téměř všech článků.Exhumace Josefa Smrkovského. Naposlouchal jsem se ho dost.Nebo máte pocit, že je ve vašich článcích cítit duch Pavla Tigrida nebo Ivana Medka o kterých tvrdíte, jak jste je poslouchal?

Povazujete snad zapadoevropske socialne demokraticke strany za neco podobneho?

I tam to vesele kvete.Někde a někdy. Latentní antisemitismus, těžko skrývaný antiamerikanismus.
Francie v tom vyniká.Tohoto pána jsem už zmiňoval.

http://filosofie.kvalitne.c...
-----------
Můj názor. Vy napíšete článek, já píšu názor. Možná jen můj, možná ne.
Nebo jsem zase porušil paragraf 198?
18. 11. 2008 | 09:54

bigjirka napsal(a):

Ale kdepak, Pepo, je to názor i můj, dalšího enfant terrible. A propos: na komunisty (internacisty), nacisty a islamisty je potřeba si dávat bacha.
18. 11. 2008 | 10:01

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

jakkoli me davat do blizkosti nazoru Garraudyho je proste silene...

"Nebo jsem zase porušil paragraf 198?"

Velmi hloupe...

..
18. 11. 2008 | 10:07

oranžový napsal(a):

Cítil jsem , že mezi Vás musím přijít.

Vůbec netuším proč a jaké to má souvislosti, ale chci,aby jste to věděli.

Víte - ocitnu-li se v přítomnosti zlých lidí - začne mi být zima a pociťuji úzkost, která mi prochází celým tělem.

Není to nic příjemného..

Stejně tak dokáži rozpoznat člověka moudrého - který má dobré srdce.

Přeji si pouze jedno:
Aby kvalitních lidí s dobrým srdcem bylo VÍCE.
18. 11. 2008 | 10:10

StandaT napsal(a):

Divím se té rozsáhlosti diskuse a délky komentářů, když stačí jedno slovo: Nemravné.
18. 11. 2008 | 10:15

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
vy jste něl kdysi snahu zakládat novou politickou stranu.
Myslím, že Obama a jeho lidé jako první pochopili sílu internetu. Mám na mysli příspěvky na kampaň.

Až někdo vykoumá systém propojení stejně smýšlejících lidí přes internet, nebudete možná nezbytně nutno prošoupat zadek u třech kalhot na schůzi místní buńky, abyste se dostal dál.

Jak? Nevím. Ale mám takový pocit, že tudy cesta vede. Máte video, psaný text, možnost hlasování atd.atd.
Třeba to je blbá úvaha.
18. 11. 2008 | 10:21

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
něco na tom bude.
Jsem hloupá, šílená řepa.Geny po dědečkovi nezapřete. Dovolím si jednu parafrázi výroku, který tady někdo napsal.

Je jehké vyhnat člověka z komunismu.O moc těžší je vyhnat komunismus z člověka.

Já se o to ani nesnažím.Píšu jen to, co si myslím.
18. 11. 2008 | 10:26

oranžový napsal(a):

Jeden příklad za všechny..:-(

Bohužel, jsou mezi námi lidé, kteří vychovávají své ratolesti- poněkud zvláštním způsobem.

Byl jsem svědkem zábavy, v níž hrál hlavní roli - maličký špuntík ....
Jeho rodiče prosadili, aby předvedl jejich synek nějaké zábavné číslo.
Víte, co udělal ?
Tančil.
Tedy, alespoň tak mi to bylo vysvětleno.
Jaká byla ovšem realita ?

Jeho tanec byl samý: kop, úder a násilí.

Nejhorší na to všem bylo, že se jeho rodiče i další přísedící ohromě bavili a na závěr aplaudovali :-(

Nevěřil jsem vlastním očím.
A byla mi z toho zima.
18. 11. 2008 | 10:33

Pepa Řepa napsal(a):

To oranžový
třeba to byl kozáček. Mně je taky zima. Jdu za obživou. Mějte se.
18. 11. 2008 | 10:42

fantom napsal(a):

"...že pohraničí bude poseto 'nočními kluby'..." zní hrozně, přeformulujme to: "...že v pohraniční se na nás usmívají mandalény..."
18. 11. 2008 | 11:48

Mirek napsal(a):

To Pocestny:

Diky moc za Monty Python video clips! I love Monty Python! Avsak pokud vim, nikdy jsem to zde nezminil....hmmm....to jsem opravdu tak pruhledny? :)

To Pepa Repa:

To prirovnani urcite neni ani “podlost” ani “silene” jak se Vasek marne snazi naznacit. Vzhledem k tomu, ze Roger Garaudy konvertoval na islam v roce 1982 a Vasek kolem 31. rijna 2008 je to prirovnani (krome “timing”) velice presne... :)
18. 11. 2008 | 12:23

oranžový napsal(a):

Pane Václave Hořejší

Vy mi tak trochu připadáte jako ti dva :
pejsek a kočička
Lépe tedy: jak pejsek s kočičkou pekli dort.

To je mi ale zvláštní směsice :-)

Na jednu stranu odsuzujete kom.ideologii jako takovou a v zápětí by Vám nebylo proti mysli - přidržet vstupní dveře do vlády - jak říkáte : papírovým tygrům ?

Ale ,ale nějaký ,,lepší,, nápad by jste neměl ?
Víte proč se komunisté stále drží zuby nehty tzv. za kočárem ?

Vy byste na ně jakožto kočí - klidně počkal,aby se náhodou papírový tygřík nedejbože ,,nepotrhal,,.

Já bych jim už dávno ujel.
Ať se klidně rozcupuje a vítr ať ho rozfouká pokud možno do jiné galaxie.
18. 11. 2008 | 14:39

Mirek napsal(a):

Vasku,

Mimo jine jsi napsal “Ačkoli dnešní komunisté již nehlásají násilné uskutečnění svých politických cílů, stále se celkem pozitivně hlásí k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989....Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády”.

Neskodni? K “experimentovani” z let 1948-1989 celkem pozitivne se hlasici komuniste jsou “neskodni”??? Aby Ti konecne dosla (pokud je to mozne) totalni nesmyslnost Tveho souhlasu s tim, aby tito “neskodni komuniste” vladli (= byli cleny ustredni vlady) a aby jsi si uvedomil (pokud je to mozne) vseobecnou myslenkovou zrudnost svych nazoru, precti si pozorne vynatek z jedineho (a bylo jich dost!) “experimentalniho” zasedani Politickeho sekretariatu hnusnych komousu, kteri se od tech dnesnich “neskodnych” VUBEC NELISI:

(Zacatek citace)

Politický sekretariát, 29. III. 1951. Přísně tajné
Přítomni: soudr. Gottwald, Zápotocký, Široký, Slánský.

Věc Jan Novák, illegální organizace „Stráž vlasti“.
Návrh min. sprav.: Trest smrti. Hlavní řízení v Praze, veřejné. Tisk krajský.
Usnesení: Souhlas. (Jan Novák popraven 1. listopadu 1951)

Věc: T. Kořínek, Vl. Kořínek, B. Kruliš. Teroristická skupina ze Žlebů.
Návrh min. sprav.: Potvrdit u nejvyšš. soudu rozsudek ze dne 15.3.1951 jímž byli všichni tři odsouzeni k trestu smrti.
Usnesení: Souhlas. Urychleně provést odvolací řízení u nejvyššiho soudu a pak justifikace.
(Všichni tři popraveni již 10. dubna 1951).

Věc: ing. S. Chmela. Akce „Budování“.
Návrh min. sparav.: Potvrdit rozsudek ze dne 24.3.1951 jímž byl odsouzen k trestu smrti.
Usnesení: U nevyššího soudu změnit na trest doživotního odnětí svobody.

Věc: V. Palkovič, A. Novák, vyzvědačská organizace, jíž byl vyzrazen cizí moci počet zpráv z oboru politického. 
Návrh min. sprav.: Trest smrti pro oba. Hlavní přelíčení ve dnech 29. až 31.3. 1951 v Přerově před organizovanou veřejností. Tisk krajský.
Usnesení: U Palkoviče trest smrti, u Nováka trest doživotního vězení. Jinak souhlas.
(Palkovič popraven 19. května 1951)

Věc: Jan Křižan, Fr. Boháč, Vl. Krejčiřík. Protistátní skupina. Projednáno na poradě dne 18.10.1950 a usneseno trest smrti pro všechny tři, ale státní soud odsoudil k smrti jen Křižana a Boháče, Krejčiříka jen na 22 let.
Návrh min. sprav.: Ponechat tresty tak jak uložil státní soud.
Usnesení: Souhlas. (Křižan a Boháč popraveni 14. dubna 1951).

(Konec citace)

VASKU, OPRAVDU SI STALE MYSLIS, ZE “CELKEM POZITIVNI” VNIMANI “EXPERIMENTU,” KTERY VYPRODUKOVAL DESITKY USKUTECNENYCH VRAZD NEVINNYCH LIDI, JE TAK TOTALNE NESKODNE, JAK NAM TU CHCES NAKUKAT?
18. 11. 2008 | 14:57

buldatra napsal(a):

To autor:

Přečetl jsem a myslím si, že chcete říct:
Strašák je strašákem vždy jen po určitý časový úsek. Pak dostraší a stane se všední záležitostí. A to, když mu na hlavě přistane vrabec nebo holub a vykoná svou ptačí potřebu. Pták se nebojí, tak proč rozmazávat strach ze strašáka. Obavy tedy nejsou na místě. Obavy ze strašáka jsou plané.

Avšak, co když:
Jednoho krásného dne strašák holuba sežere. Z ničeho nic. Blesk z modré oblohy. To už se však dětem neříká, že strašáci jsou věčně živí…
Myslím si, že je to od Vás a nejen od Vás zlehčování. Ukolébávání. Vůbec netoužím po tom, aby ukolébaní voliči jednou dosadili do míst nejvyšších strašáky. A předpokládal bych, že proti jejich nástupu k moci budou burcovat především představitelé naší inteligence. Myslel jsem si dosti naivně, že jsou inteligentní. Ale opak je asi pravdou a to je dost smutné poznání.
18. 11. 2008 | 15:30

narvikk napsal(a):

Pane Horejsi, doporucuji precist vystizny komentar pana Skvoreckeho tykajici se KSCM, snad Vas vrati obema nohama na zem: http://www.lidovky.cz/kscm-...
18. 11. 2008 | 16:41

Mirek napsal(a):

To buldatra:

“A předpokládal bych, že proti jejich nástupu k moci budou burcovat především představitelé naší inteligence. Myslel jsem si dosti naivně, že jsou inteligentní. Ale opak je asi pravdou a to je dost smutné poznání.”

Naprosto chapu Vas pesimismus indukovany Vaskovy nazory a jeho diskusnim stylem na tomto a hlavne islamskem blogu. Jsem si vsak naprosto jisty, ze se jedna o jednu z mala vyjimek, takze videt budoucnost trochu pozitivneji urcite neni prehnany optimismus. Znam dobre mnoho (Vaší terminologií) “predstavitelu ceske inteligence” a naprosta vetsina z nich ma nazory velice podobne UPLNE JINEMU VASKOVI. A svym zpusobem je zajimave, jak dva predstavitele ceske inteligence s naprosto stejnymi iniciály mohou mit naprosto odlisne politicke nazory – vetsinou tak odlisne jako je cerna a bila barva...
18. 11. 2008 | 16:46

JS napsal(a):

Komunistická strana Čech a Moravy v dnešní podobě, s jejím vedením, pokračujícím názvem a nereformovaným a nedemokratickým myšlením je zásadní skvrnou nejen na politické scéně, ale přispívá i k morálnímu úpadku celého národa. Bez této nápravy se Česká republika bude donekonečna zmítat v nevyrovnání se s vlastní minulostí. ~Josef Škvorecký
18. 11. 2008 | 16:57

vaclavhorejsi napsal(a):

buldatra, narvikk, a dalsi:

Myslim, ze se svym nazorem o tom, ze komunisti jsou uz jen "strasak" a kobra s vytrhanymi zuby, nejsem zdaleka sam - velmi podobne to rikaji ve svych clancich nebo v diskusi nekteri dalsi zdejsi bloggeri (Pehe, Koenigsmark, Miller, Paroubek).

Je smutne, ze nekteri tady opet diskutuji stylem "ja o koze on o voze" (napr. "argumentace" padesatymi lety...). Je to uplne stejne, jako kdyby ted nekdo vyhlasil akci "s katoliky se nemluvi" s odkazem na upalovani carodejnic...

Smutne je i to, ze mi nekteri diskutujici stale podsouvaji, ze nejak hajim komunisty, nebo ze je snad mam v oblibe (dokonce vcetne oblud jako Stalin, Gottwald apod.). Soustavne rikam pravy opak; zde rikam, ze vetsi angazovanost v politice by jim pravdepodobne ubrala volice, a to je, co si preju.

..
18. 11. 2008 | 17:04

pgjed napsal(a):

Re autor 18.11.2008 17:04:34:

Pane profesore, první odstavec není argumentem. Tedy pokud nedáte na pohádky ...bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.... A dělat si berle z názorů právě pánů Peheho či Paroubka,... Ještě stále chci věřit že to vás není hodno.

Stejně jsem zvědav, zda se dočkám věcné, vyargumentované odpovědi na svou reakci na váš článek. (Někde poměrně na počátku celého diskusního balíku, rozděleno na části).

Pěkný večer
P.G.
18. 11. 2008 | 17:30

pgjed napsal(a):

To Mirek:

Naše inteligence byla vždy (tím myslím i za 1.RČS i dříve) velmi ostře rozdělena na inteligenci konzervativní, která měla bohužel téměř nulovou publicitu, pokud zrovna nedělala kulisu obviněných nějakým urválkům, nebo nebyla terčem rozumbradům za to, že si dovolili nesouhlasit s tatíčkem, nebo Benešem a na inteligenci levicovou. Ta byla vždy tak tolerantní vůči čemukoliv zleva až skončila v náručí bolševiků. Jenom někteří našli posléze odvahu ronit slzy alespoň postraně.

Dnes to zřejmě není jiné. Ale to by v tom byl kozel, abychom se již konečně nepoučili! Vždyť poznání, že odpor vůči nenažraným lumpům ze státní věrchušky, není dobré léčit rudou medicínou jsme již jednou získali. Tak se místo chlácholení se, že od bolševika nic nehrozí, domluvme na tom, že budeme lumpům a nenažrancům tak dlouho znepříjemňovat život, až se seberou a přestanou nám kálet na demokracii!
18. 11. 2008 | 17:48

jarda napsal(a):

Václav Hořejší:
Ten příklad s katolíky je velmi trefný. A pokud by snad někdo namítal, že Čunek nikoho neupálil, tak stejně tak bychom se takového rozumbrady mohli zeptat: a Ransdorf snad někoho pověsil!? Vždyť se narodil až tři roky po smrti Horákové...
18. 11. 2008 | 17:52

Mirek napsal(a):

Vasku,

Uz zase vsechno nesmyslne prekrucujes! Soucasni katolici se NEHLÁSÍ POZITIVNĚ k upalovani carodejnic!!! Soucasni komousi “se POZITIVNĚ HLÁSÍ k onomu katastrofálnímu experimentu z let 1948-1989”!!!

Jsi schopen pochopit tento rozdil? Zacinam se obavat, ze ne! Nebo se alternativne domnivas, ze kazdy Tvuj ctenar je uplny idiot a nevsimne si na prvni pohled Tveho nesmyslneho prekrucovani fakt? SVOU NESMYSLNOSTÍ OPRAVDU URAZIS INTELIGENCI VSECH CTENARU!!!

Mohl bys vysvetlit mne a ctenarum Tvuj unikatni zpusob mysleni (asi nam neco uchazi), kterym dedukujes, ze “pozitivni” vnimani “experimentu,” ktery vyprodukoval desitky uskutecnenych vrazd nevinnych lidi, je totalne neskodne?
18. 11. 2008 | 18:08

Mirek napsal(a):

To pgjed:

Moje slova! Nemuzu souhlasit vic!!! :)
18. 11. 2008 | 18:19

vaclavhorejsi napsal(a):

Mirek:

Samozrejme, ze dnesni komuniste se nehlasi ke zlocinum stalinismu, prave tak, jako se dnesni katolici nehlasi k upalovani carodejnic.
Jedni i druzi rikaji, ze to bylo zneuziti dobre myslenky spatnymi lidmi, chyby, prehmaty, atd.
Prece vis, ze takhle to rikali uz i nam v 60. letech ve skole.
Ano, oni se hlasi k tomu, ze znarodnovani, kolektivizace, atd., bylo v poradku (s cimz samozrejme nesouhlasim), ale to je totez, jako ze se katolici hlasi ke svym zakladnim principum, mezi nimiz neni upalovani carodejnic (ale je tam treba zakaz antikoncepce, u mnohych zavrhovani darwinismu, aj). Mimochodem, katolic nijak nezavrhli zadne papeze a biskupy, kteri to upalovani meli na svedomi.
To dnasnim komunistum je treba priznat, ze se od lidi zodpovednych za stalinisticke zlociny opakovane jasne distancovali.

Znova zduraznuji, ze ke komunistum nemam nejmensi sympatie.

A TEBE BYCH CHTEL UZ PO NEKOLIKATE POZADAT, ABYS LASKAVE DISKUTOVAL SLUSNE.

Pokud to neumis, tak radeji nediskutuj vubec.

Rikat o nazoru partnera v diskusi, ze je "nesmyslny", ze dela z lidi "idioty", je proste neprijatelne.

..
18. 11. 2008 | 18:33

prirodovedec napsal(a):

VH, Mirek: Pro doplneni:

http://www.nationmaster.com...

http://www.newadvent.org/ca...

Asi lze rici, ze citovane pocty zahynulych v procesech jsou relativne vysoke s ohledem na velikost tehdejsi populace (vsichni strujci tricetilete valky svoji genocidou ceske kotliny asi dosahli procentualniho rekordu ...).

Lze zrejme konstatovat, ze v polovine osmnacteho stoleti (cca 6o let od kulminace obdobi procesu) nelze nalezt dukazy o masovem odmitani predchoziho upalovani carodejnic z urovne katolickeho kleru a Vatikanu. I dnes nalezneme ve vyse uvedenych zdrojich citace jako:

The question of the reality of witchcraft is one upon which it is not easy to pass a confident judgment.

Dale v prvnim zdroji vyse zrejme naleznem sadu otazek napr. o ucasti na Sabatu, ktere zrejme mnohe moderni totalitni vysetrovatele inspirovaly.

Pripoustim ale za svoji osobu, ze me dnesni vnimani "experimentu" spojeneho s uvedenymi citacemi je dle mne totalne neskodne (pro VH).

Asi bych ale tento nazor nezastaval jako Voltaire v 18.stoleti s pomerne kratkym odstupem od carodejnickych procesu ... (pro Mirka).

Pro jistotu bych jeste vynechal nabozenske aspekty krutosti pri sjednoceni Italie a zaniku papezskeho statu, pripadne pri obcanske valce ve Spanelsku.

Je potreba si uvedomit, ze kruti dneska se uci od krutych vcerejska a ti od krutych predvcerejska. A zdokonaluji se.
18. 11. 2008 | 18:41

prirodovedec napsal(a):

pqjed: druhy odstavec souhlas.

Prvni: Mate na mysli Pekare, Medka, Durycha nebo i E. Moravce? :)
18. 11. 2008 | 18:44

ZJ napsal(a):

Pane Mirku,

moji inteligenci pan Hořejší nijak neuráží a zcela jeho argumentaci rozumím.

Kupodivu nejsem komunista ani jim nefandím a jsem i minimálně formálně uznán za inteligentního člověka (mám uspěšně vystudované dvě vysoké školy).

Takže, pokud příště budete používat v souvislosti s urážením termín "VŠICHNI ČTENÁŘI", zkuste tam vsunout "s vyjímkou pana ZJ"

Děkuji Vám. ZJ
18. 11. 2008 | 18:52

Ivan Hochmann napsal(a):

No ano pane profesore,

JSTE NAPROSTO NEPŘIJATELNÝ,protože "děláte z lidí idioty" soustavným opakováním provokativních nesmyslů.

Jak říkám - chudáci studenti. Ivan.
18. 11. 2008 | 18:55

Mirek napsal(a):

Vasku,

Precti si znova (18.11.2008 18:08:25), mozna, ze to pochopis, mozna, ze ne.

Opakuji zakladni otazku, kterou jsem se jiz otazal dvakrat, jednou neprimo (18.11.2008 14:57:39) a podruhe primo (18.11.2008 18:08:25): “Mohl bys vysvetlit mne a ctenarum Tvuj unikatni zpusob mysleni (asi nam neco uchazi), kterym dedukujes, ze “pozitivni” vnimani “experimentu,” ktery vyprodukoval desitky uskutecnenych vrazd nevinnych lidi, je totalne neskodne?”

Zatim jsem necetl jedinou vetu, ktera by vypadala jako naznak odpovedi na tuto otazku.

P.S.: Mimochodem, tez jsem nikde nevidel Tvoji omluvu ctenarum za nesmyslne mlaceni kolem sebe Paragrafem 198, jak jsi je provadel v islamskem blogu.
18. 11. 2008 | 19:01

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Mirku,

opravdu jste učinil chybný teminus technicus.
Opravdu nikoliv VŠICHNI !

Znáte to české pořekadlo:"Podle sebe soudím tebe".
A tato formulace je klíčová pro pochopení.Snad poze doplnit - komu není s hůry dáno -v apatice nekoupí.

Je to s podivem, ale v tomto případě se dá i spekulovat o výši přirozené inteligence.
Ony totiž ani dva doktoráty získané za bolševika neopřavňují k aplikaci zpupné nadřazenosti a manipulativní komunikace.

Ivan.
18. 11. 2008 | 19:05

Karel napsal(a):

Hochmana zase naučili na ZŠ skládat písmenka podle fonetických zvuků. Dokonce mu zbyla i kapacita ty zvuky zpětně přenášet a reprodukovat formou písmenek. Lze snadno odvodit odkud vane to zbytnělé Hochmanovo sebevědomí.

Chudáci čtenáři blogů, pod které se nutkavě reagující Hochman musí ke všemu vyjadřovat.
18. 11. 2008 | 19:06

Mirek napsal(a):

OPRAVA PREKLEPU V 18.11.2008 18:08:25:

“SVOU NESMYSLNOSTÍ OPRAVDU URAZIS INTELIGENCI VETSINY CTENARU!!!”

misto

“SVOU NESMYSLNOSTÍ OPRAVDU URAZIS INTELIGENCI VSECH CTENARU!!!”
18. 11. 2008 | 19:07

vaclavhorejsi napsal(a):

Mirek:

Ja jsem ve svem clanku rekl vse, co jsem rici chtel. Pokud ma nekdo problem s pochopenim cteneho textu, je to jeho chyba.
Rozhodne nejsem povinen odpovidat jakekoli doplnujici otazky.

Nepovazuji te za nejakeho meho sefa, ktery ma pravo na me urputne a velmi neslusne pozadovat tu nejakou odpoved, tu nejakou omluvu.

Nemam se ctenarum za co omlouvat.
Mam pravo rikat sve nazory - nejsou nijak extremni ani neobvykle, a trvam na tom, ze je vyjadruji slusne a korektne.

Tobe jsem se omluvil za to, ze jsem v diskusi o islamu take "ujel" a vyjadril jsem se nevhodne. Myslim, ze to zcela staci.
Krom toho do diskuse pod timto clankem to nepatri - jak uz jsem ti napsal, napisu o tom pristi clanek ("politicka korektnost vs. neomezena svoboda hlasat nenavist k muslimum, zidum, cikanum atd.").

..
18. 11. 2008 | 19:20

Mirek napsal(a):

Ivane, Ivane, Ivane,

NIKDO me nebere min vazne nez beru sam sebe (delam si vzdy legraci ze vseho, ale nejvic ze sebe) a nemam vubec ZADNY motiv manipulovat cokoli. Nevim, jak jsi prisel na ten nesmysl o “aplikaci zpupné nadřazenosti a manipulativní komunikace.” Muzes mi to prosim vysvetlit?

Specificky:
1. Proc si myslis, ze jsem “zpupne nadřazeny”? (Tohle me tez rozesmalo.) :)
2. A proc si myslis, ze manipuluji cokoli? Co tim muzu ziskat? Vzdyt ani nevim, kdy se zajedu podivat nazpatek. Pristi rok? Za pet let? Nikdy? :) Tohle vsechno povazuji hlavne jako TRENING V CESTINE nez jako cokoli jineho... :)

P.S.: FYI, studoval jsem hlavne proto, abych mohl hrat muziku a nemusel jit na vojnu. Z Mat-Fyzu me pred dokoncenim vyhodili z politickych duvodu, takze “doktorat za bolsevika” jsem zikal jenom jeden. Moji “ochranovatele” byli silni, ale ne zas tak silni, takze se to udelalo tak, aby se “vlk nazral a koza zustala cela.” Nevim, jak jsi prisel na ty DVA doktoraty za bolsevika. :)
18. 11. 2008 | 19:44

ZJ napsal(a):

Pane Hochmanne,

řekl bych, že jste nemusel pana Mirka napomínat i Vy. Vás se výkřik pana Mirka netýkal. Ten výkřik se týkal pouze inteligentních čtenářů...
18. 11. 2008 | 19:47

grőssling napsal(a):

Zdravím Pepu Řepu, poslední esej byla zase hodně dobrá. O té Roudnici je mi to jasné.

Jenom malá informace. Panu PatientO.T. jsem psal v této diskusi o člověku, který svůj odboj dělal bez velkých gest, mravenčí prací přesně podle hesla "Tvrdě ve věci, přiměřeně ve způsobu" a nakonec zvítězil. Poražení dodnes nevědí, že zvítězil, to je na tom také obdivuhodné. My co jsme s ním přišli do styku si čím dál víc uvědomujeme koho jsme ztratili. Shodou okolností působil v Roudnici, kromě vinařství zajeďte do místní jízdárny, opravdu to stojí za to tam se dozvíte víc . To co píšete jako východisko, on tvrdil před 50ti lety a hlavně na tom úspěšně pracoval.
18. 11. 2008 | 20:09

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak jsem si znovu přečetl ,co jsem napsal a uznávám přímou neadresnost svého příspěvku. Omlouvám se Vám MIRKU.Chtěl jsem jen upozornit,že opravdu ne všem čtenářům může být uražena inteligence.Spouta jich ani inteligencí příliš nezáří.
Myslím,že ale v kontextu je jasné komu moje slova patřila.
Profesor Hořejší je pro mě nestravitelným soustem.

Vy pane ZJ si prosím (při Vaší inteligenci)alespoň nepřikládejte polénka,když musíte jasně vědět o kom je řeč.

Ivan.
18. 11. 2008 | 20:32

bigjirka napsal(a):

Komunisté, nacisté a islamisté skutečně nejsou nebezpeční a jsou papírovým čertem. Vypuštěným z kouta rychle dorůstá maso i zuby. Je to jako zaspórovaný mor. Suché svinstvo v koutě a za chvíli se města válí v křečích. Věřit se jim nedá ani slovo (podle jejich vlastních vyjádření).
18. 11. 2008 | 20:39

Karel napsal(a):

Pan ZJ nemusí pane Hochmane přikládat žádná polénka pod plamen Vaší Oduševnělosti a Moudrosti. Ten tu fajruje takovým způsobem, že je to naprosto zbytečné.
18. 11. 2008 | 20:39

Ivan Hochmann napsal(a):

Zato Kája se k ničemu nevyjadřuje,že?

Nikdo o něm neví,žádný názor nikdy nevyslovil,jenom umí okopávat kotníky.To tě chlapče určitě někdo navedl.Viď,že to není ze tvé hlavy.No tak to přiznej,nikdo ti ji neurazí.Tady už bylo řečeno tolik svinstev,že nějaká drobná dehonestace osoby už ani pana Mihalca z míry nevyvede.
Obzvlášť když se plivance inteligentně zatváří.
Ivan.
18. 11. 2008 | 20:41

bigjirka napsal(a):

Mirku, neřekl bych, že to Ivan směroval na Tebe.
18. 11. 2008 | 20:41

bigjirka napsal(a):

Ivane, ty blitky nestojí za reakci. Páni sensoři se budou zlobit.
18. 11. 2008 | 20:43

Mirek napsal(a):

Vasku,

Verejne jsem se Ti omluvil za moje mylne podezreni z podvadeni a ano, TENTOKRAT mas naprostou pravdu, neprimo ses mi omluvil za prirovnavani me k paranoidnim fanatikum chtejicim odstrelit Obamu, nacistum, stalinistum, whatever....i kdyz, jak vis z nasi soukrome korespondence, toto nemelo VUBEC NIC SPOLECNEHO s tim, s cim jsi me dost nastval!!!

NIKDY jsem nerekl (ani nenaznacil), ze si nemuzes rikat, co chces. NIKDY jsem nerekl (ani nenaznacil), ze jsem Tvuj sef. Nevim, proc sem tohle vsechno nesmyslne pletes. Rekl jsem pouze, ze chronicke zastrasovani ctenaru akademicke diskuse Paragrafem 198 je naprosto neprimerene a VELICE NESLUSNE a VELICE NEKOREKTNI, a ze bys mozna mel uvazit, jestli bys nevypadal trochu lepe, kdyby ses za to ctenarum omluvil. To je vse a TY TO PRESNE VIS!

A pokud napises clanek, ve kterem dedukujes, ze “pozitivni” vnimani “experimentu,” ktery vyprodukoval desitky uskutecnenych vrazd nevinnych lidi, je TOTALNE NESKODNE, a clanek neobsahuje jediny fakt ci argument, ktery by podporoval tento zaver, potom cely clanek je NESMYSL, ktery se opravdu neda obhajit dalsi (v tomto kontextu) nesmyslnou vetou: “Pokud ma nekdo problem s pochopenim cteneho textu, je to jeho chyba.”
18. 11. 2008 | 20:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Karlíčku,budeme si spolu chvíli povídat?

Jak jsem řekl.Na blozích profesora Hořejšího si velmi rád podiskutuji i s názory jeho skalních přívrženců.

Alespoň ti ostatní chudáci na blozíchjak se vyjadřujete) uvidí jakou oduševnělostí a inteligenci oplývají profesorovi žáci.

Ivan.
18. 11. 2008 | 20:47

Ivan Hochmann napsal(a):

Jiří,

páni senzoři mě vůbec nezajímají.Alespoň ne v tomto profesorském případě.
Ivan.
18. 11. 2008 | 20:49

Mirek napsal(a):

Ivane,

No problem! :) VUBEC SE MI NEMUSIS OMLOUVAT!!! :))) Vzdyt mi to vehnalo usmev do tvare! :) I kdyz trosku me to prekvapilo, nicmene zda se, ze i soudruh ZJ to pochopil tak trochu jako ja! :))) Asi jsme (soudruh ZJ a ja) tak trochu "ducha mdleho" - avsak ja mam omluvu, skoro jsem vcera nespal, protoze jsme hrali gig v Chicagu....maybe ZJ did not sleep, too... :)))
18. 11. 2008 | 20:57

VK-Can napsal(a):

Zdravim Pepo Repo.

Diky za obsaznou a definitivne zajimavou reakci.
Zde je ma reakce:

Souhlasim, ze mnoho clanku, nejen na tomto blogu, nelze brat vazne. Neni to vsak soucast debaty?
Bohuzel, zatim neni k diposici jakysi cednik, ktery by procedil vsechny prispevky a nevhodne zachytil. Takze musime byt tim cednikem sami. Ovsem je zde dost clanku, ktere osobne beru vazne, protoze maji co rici. Vcetne toho Vaseho.

Osobne se divam na radky pana profesora Horejsiho tak, ze se jedna o vedeckeho pracovnika pracujiciho s teoriemi. Pokud mohu posoudit, tak v tom, co pise pan profesor je 50% teorie, 40 % prani a 10% realita.
Na tom neni nic spatneho, pokud se to tak bere.

Nutno ovsem uznat, ze to, co pan profesor pise prilaka nejvice ctenaru !
Osobne to byl hlavni duvod, proc jsem prisel s tim navrhem. Nelze mu uprit, aspon az dosud, jakousi stastnou ruku pri volbe tematu a dráždivě otevreny zpusob podani toho tematu.

Naopak ocenuji to, ze pan profesor se nenecha odradit nekdy az lavinou negativu na jeho hlavu.
Reakce na jeho clanky, jejich mnozstvi a casto naruzivost jsou toho svedectvim.

Jinak jsem ponekud v protikladu k Vam v tom, ze clovek vedy se venuje otazce viry.
Jsem velmi skepticky ke vsem viram, protoze kazda z nich uz davno prestoupila prah sveho puvodniho poslani a stala se jen mocenskym nastrojem.
Podle meho velmi nebezpecnym!
Myslim, ze je dost prikladu na moje slova.

Jak ven z toho marastu ?
Greed a lacina pracovni sila byly puvodnimi pohnutkami importu mimoevropanu do Evropy.
Zacalo to nevinne v byv. zap. Nemecku, ktere melo nedostatek muzu a "dovazelo" lidi z Turecka. Ovsem jak se otevrou stavidla i treba jen trochu, uz nejdou zavrit!
Neni pochyb, ze by EU tento problem migracni vlny rada presunula do vych. casti Evropy.

"Na čem tedy stavět?"
Na tuto otazku si odpovidate sam a s Vasi odpovedi z velke casti souhlasim.
V jednom z predchozich odstavcu vyjadruji svuj nazor na nabozenstvi.

"Položte si otázku: Umožňuje svobodnou volbu svět islámu nebo komunistický systém?"
Odpoved : Nevim, zda lze davat dohromady tyto dva systemy. Jedine spolecne maji to, ze jsou oba totalitarni, cili svobodna volba je vyloucena.
Jinak se jedna o dva systemy, ktere sleduji stejny cil, ale k jeho dosazeni jdou z opacnych koncu!

"Druhou věcí, kterou potřebujete jsou morální autority."
Ano, je treba moralni autority.
Dovoluje soucasny volebni system v Cesku a mnoha jinych statech EU, aby se takovyto silny jedinec projevil ?
Podle meho absolutne ne !
Proc ? Protoze to nepasuje do systemu stranicke poslusnosti, ktera je klicova pro udrzeni moci!

Soucasna struktura polit. systemu v Cesku a i jinde vyzaduje v politice jedince idealistu, bez patere, pokud mozno s tendenci k uplatnosti, protoze tim se lepe drzi pod kontrolou. Je mozne v takovem prostredi najit cloveka moralni autority?

Zde je podstatny rozdil mezi zememi byv. vych. a zap. bloku.
Komuniste byli na "pád" komunismu dobre pripraveni!
Nejednalo se o pád komunismu, ale jeho rekonstrukci!
Jinak s Vasim poslednim odstavcem se ztotoznuji.
18. 11. 2008 | 21:01

Ivan Hochmann napsal(a):

A když už jsem v tom psaní,dovolím si přerušit profesorsko - docentské žvatlání.Běžte si prát svoje prádlo jinam.Cožpak nevidíte,že se tady řeší vážné otázky,zdali jsou komunisté reálným nebezpečím? Co jest proti tomu ,váš spor o rozšlápnutou buchtičku Anduly Lenoxové.

Ivan.
18. 11. 2008 | 21:08

ZJ napsal(a):

Soudruhu Mirku,

díky, že jsi mě tak mile oslovil. Můžu Ti taky tak říkat, že ano? Tak já se Ti soudružsky přiznávám. Dostal jsem tohleto jako stranický úkol, no, a opravdu už dvě noci nespím a sleduji napjatě tuhle intelektuální diskusi, abych o ní mohl napsat referát do Haló novin. Asi naše noviny znáš i tam u vás za mořem, né? A ty dvě vejšky, no pamatuješ přece na VUML, a ta druhá vejška byla za odměnu v CCCP. Představ si to, do Moskvy mě poslali!!! A teď se mi nějaký Hofman, nebo Hochmann bude posmívat, že nemám přirozenou inteligenci nebo něco takového.... No to by Tě snad taky naštvalo, né?

P.S. Hint, hint: Ta moje replika panu Hochmanovi, která se ho tak dotkla byla směřovaná na jeho předchozí výrok směřovaný Tobě soudruhu ("...opravdu jste učinil chybný teminus technicus..."
). Jenže když jsem ji odeslal, tak naskočila až za Tvůj smutný příspěvek o tom, že Tě i Tvůj Ivan zradil... Jak ten Brutus Césara...

P.P.S. Výše uvedené Tykání neznamená, že bych i nadále zásadně nesouhlasil s Tvými a páně Hochmannovými útoky na pana Hořejšího..... ;-)
18. 11. 2008 | 21:22

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale Karlíčku,

nic zatím nenasvědčuje,že by vás zajímala diskuzní fakta pravicových Titánů(jak jste výstižně uvedl).

Ovšem tím,že budete uvádět lživé infornace pro další čtenáře si pochvalu senzorů nevymodlíte.Na tomto blogu jdou sice povoleny demagogie nejhrubšího zrna ,- ale že by nějaké sprosťárny? no to jste pane asi přehnal.
Koneckonců i ta vaše onanie nikoho nezabije.A když budeme pokračovat v biologických tematikách, snad se i pan profesor připojí.

Ivan.
18. 11. 2008 | 21:31

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, já si pořád nemyslím totéž co Ivan. Ale opravdu Vám nevadí ta Kominterna, co se za Váma táhne jako smrad za syrečkem?
18. 11. 2008 | 23:10

Mirek napsal(a):

To ZJ:

Diskutujes, ma to urcitou logiku [na rozdil od nekterych nejmenovanych VH :)], to se mne libi – urcite si budeme rozumet. :) Ten jedinej rozdil (prozatim) je v tom, ze si zrejme myslis (jako Vasek), ze “pozitivni” vnimani “experimentu,” ktery vyprodukoval desitky uskutecnenych vrazd nevinnych lidi, je totalne neskodne, kdezto napr. Ivan, Pepa, Jirka, buldatra, pgjed, Josef Skvorecky (18.11.2008 16:57:50), Mirek a dalsi si myslime (abych citoval Josefa), ze “je zásadní skvrnou nejen na politické scéně, ale přispívá i k morálnímu úpadku celého národa.” To je vse. :)
18. 11. 2008 | 23:10

Mirek napsal(a):

P.S.: Malinkej myslenkovej rozdil, ale bijeme se o nej jako lvi! :)))))) Nebo mozna neni tak uplne malinkej...
18. 11. 2008 | 23:16

ZJ napsal(a):

Oligofrenik zdraví bigjirku,

jsem rád, že jste zaskočil za pana Stejskala a za pana Mihalca a zabraňujete flame..... No vidíte, jaké to je když někdo použije metody Vás a pana Hochmanna (v jemnějším provedení), a teď si zkuste přečíst některé svoje starší příspěvky či příspěvky pana Hochmanna v různých diskusích.......

Hádejte co si můžou lidé myslet o Vás dvou. Pomůcka pro Vás, kdyby jste si nemohl vzpomenout: třeba blog u paní KVS o romské problematice... U pana Hochmanna v podstatě kterýkoliv blog, kde se projevoval...
18. 11. 2008 | 23:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé texty ("smallcock, oligofrenik"), které byly v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Ještě nám ta dohoda trochu skřípe, že pane bj?
18. 11. 2008 | 23:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane ZJ,

děkuji za výpomoc, vyřídím to sám. Opravdu není třeba, aby tu za nás někdo zaskakoval (tedy ani Vy, ani pan bigjirka). Jen to zbytečně odvádí pozornost od diskutovaného tématu.

Díky za pochopení.

Libor Stejskal
18. 11. 2008 | 23:24

ZJ napsal(a):

Jste rychlý jako blesk pane Stejskale... Jsem rád, že se můžu věnovat zase tématu diskuse.... Mě flames nebaví....
18. 11. 2008 | 23:32

bigjirka napsal(a):

já už si pane Stejskale text přesně nepamatuju, tady se nějak žongluje s mentální insuficiencí, no tak já nevím.. myslíte, že by mohl zaskočit hezký výrok, který mi jednou kamarád, absolvent dijonského gymnasia přeložil z francouzské knížky? Tedy: míti na rajčeti pěkně tlustou vrstvu blbosti? Víte, v kontextu s rudou mázdrou opravdu narážím na terminologické problémy..
Já nevím... smallcock.. ten pán se asi popisoval.. já s ním do sprchy nechodím, přísahám.. ohledně quotientu.. tam dálkový výslech trošku funguje.. :-)
ohledně skřípání - neračte slyšet trávu růsti.. na důkaz mé dobré vůle máte mít ten textík o radaru - stojíte o něj ještě?
18. 11. 2008 | 23:40

stejskal napsal(a):

No, byla to spíše náhoda, pane ZJ.

Nemohu sedět u počítače 24 hodin denně a neustále vše sledovat (není to navíc ani mým úkolem ani mou ambicí).

A proto prosím diskutující, aby na osobně vedené útoky nereagovali obdobným výpadem. Jen mi to přidělává práci a diskusi se zbytečně rozbíjí. Drtivá většina ze stálých debatérů to respektuje (i když pár výjimek se zde bohužel najde).

Libor Stejskal
18. 11. 2008 | 23:42

stejskal napsal(a):

Jistě, pane bigjirko, pošlete mi ho.

Libor Stejskal
18. 11. 2008 | 23:43

bigjirka napsal(a):

problém je, pane Stejskale že svár svoboda/diktatura je docela vážný.. skoro bych řek', že na život a na smrt. Zde se nejedná o pošťuchování, ale existenciální spor.
18. 11. 2008 | 23:47

bigjirka napsal(a):

možná se s některým z těch komisařů serveme na život a na smrt a to bez jakékoli srandy. protože tak, jak jsme drželi hubu a krok, když to jinak nešlo, za což nám ponocný nadává, tak znova hlavu do té ohlávky nestrčíme. jdu brousit mačatu.
18. 11. 2008 | 23:51

bigjirka napsal(a):

oprava: mačetu
textík je tam...
19. 11. 2008 | 00:04

bigjirka napsal(a):

jo.. pane profesore.. a ta totalita není jen fronta na scheisspapier.. to je mj. také vražda Pavla Wonky ještě v.r. 1986 za asistence soudkyně, která soudí dodnes. Jmenována doživotně Václavem Havlem. Pavel Wonka byl prej pěknej drban. Ale to, s čím přišel, bylo pro režim mimořádně nebezpečné. Ano, on si opravdu troufnul... tak ho radš oddělali.
19. 11. 2008 | 00:10

ZJ napsal(a):

Mirku,

myslím, že vztah ke komunistům je opravdu démonizovaný. Já to vidím třeba na svém otci. Od mého dětství (od počátku sedmdesátých let 20. století) jsme doma poslouchali jen Svobodnou Evropu, Hlas Ameriky či Londýn. V roce 1989 jsme byli všichni nadšení, že jsme svobodní a můžeme cestovat, podnikat, atd.

Ale v průběhu 90tých let se objevovala řada kauz (např. lehké topné oleje, obě dvě kupónové privatizace, rozsáhlé tunelování bank, podivné privatizace velkých firem jako např. OKD atd.), v níž nová vládnoucí garnitura rozkrádala bezostyšně stovky miliard korun.

Spousta lidí (včetně mého otce) z toho byla šokovaná a začali přemýšlet jestli jsme vlastně nespadli z bláta do louže. Navíc se čím dál více rozevírají nůžky sociální nespravedlnosti. Např. kvalitní zdravotní péče je drahá a ta co je "zadarmo" v rámci zdravotního pojištění, je jen o málo lepší než byla dříve "před revolucí". Tyto všechny věci vedly k tomu, že mnoho lidí "odpouští" komunistům jejich staré hříchy (jakkoliv byly smrtelné). Můj otec, například, začal v důchodu volit komunisty!!!

Druhým příkladem lidí, kteří volí komunisty a které znám, jsou mladí lidé, kteří ve své dospělosti nezažili socialismus a berou KSČM jako normální stranu, která je nejvíce v opozici proti vládnoucí, arogantní a lživé vládě (viz např. přístup vlády k radaru, snížení daní bohatým, k urážení sociálně slabých lidí jako socek, kteří nejsou schopní postarat se o sebe. atd.) Jsou to velmi často sociálně velmi zodpovědní i když třeba naivní lidé. Viz třeba ta vysmívaná Jana Punčochářová z blogu pana Hořejšího o radaru a poezii. To nejsou mí nepřátelé!!

Chápu tvoje problémy z předlistopadové doby, ale to je prostě pryč a pokud se bude člověk pořád starat o to co bylo před mnoha desítkami let a co mohlo být, tak nejde kupředu...

Mé povolání konzultanta a podnikatele mě přivádí do styku se stovkami lidí ročně z různých oborů i úrovní - od dělníků v ČKD až k manažerům velkých firem. Nikdo z těch lidí ani na vteřinu, nepochybuje o tom, že dokud budeme součástí Evropské Unie tak se socialismus do Čech nikdy nevrátí i kdyby komunisti vyhráli volby do sněmovny. A je paradoxem, že po tom, abychom se více "osamostatnili" od Evropské Unie, paradoxně touží nejvíce "autentičtí" pravičáci jako Klaus. Naštěstí je jejich snaha marná ale bohužel i trapná...
19. 11. 2008 | 00:36

kočka šklíba napsal(a):

Nechtěl jsem se vůbec do této diskuse připojovat, protože zvláště vstupy I.H. a Mirka s původním tématem mají společného hodně málo, jj, než mně začnete dokazovat, že to tak není, tak mají, ale jsou především napadáním Hořejšího. A Mirek si zřejmě(je to jenom můj názor), vyřizuje nějaké staré účty.
Ale zaujal mě příspěvek prírodovedce, jeho srovnání s katolickou církví, a to srovnání jak v čase, tak skutcích, a musím říct, že s ním bezvýhradně souhlasím. A také se ZJ.
19. 11. 2008 | 00:46

bigjirka napsal(a):

A proč tedy nevolíte nacisty? Sociální pokrok za nacismu byl nesmírný... a těch pár excesů... to už nikdo nepamatuje..
19. 11. 2008 | 06:47

Mirek napsal(a):

To ZJ:

Chapu vse co popisujes a vim, ze je to pravdivy popis “Tveho uhlu pohledu.” Nicmene mam velky problem s faktem ze KSČM je prakticky jedna z nejlevicactejsich KS na svete, a nijak se tim netaji! Napr. rezoluce ÚV KSČM k VŘSR zni: „Komunisté u příležitosti 90. výročí VŘSR znovu prohlašují, že jsou jako pokračovatelé ruských revolucionářů odhodláni bránit odkaz VŘSR a....ideály komunismu.”

“Cesky komunismus” je z meho hlediska hlavne: “22. dubna 1990 vypovídá spoluvězeň Pavla Wonky Dušan Prokůpek: Dosvědčím, že Pavel Wonka byl mučen a ubit k smrti. Nebyla to embolie, ale vražda. Byl jsem svědkem jak byl Pavel mučen a bit: Vyvedli ho zcely, vysvlekli do naha a pověsili na mříže. Pět příslušníků SNV do něho řezalo tak dlouho, až už on nemohl ani křičet. I ženy o poschodí výše bouchaly do dveří cel a volaly: „Vy dobytkové, nebijte ho...“

Kdybych byval nebyl vysoce privilegovanym [dopisoval jsem si nekolika prominentnimi vedci z Anglie, USA a Israele, navstevoval me regulerne muj kamarad-lekar z Danska a jeho kamarad, spickovy sachista, jiny muj dobry kamarad (byvaly komunista vyhozeny z KSC po 1968 a zakladatel Vaskova ustavu) s rozsahlymi “tuzemskymi” a zahranicnimi styky me chranil pred nejhorsim (ty tuzemske zahrnovaly UV KSC)] tak bych byval lehce mohl skoncit podobne jako Pavel Wonka...

Nikdy me nezmlatili, dokonce ani “nevyvezli za Prahu” (co estebaci delali mym kamaradum bylo, ze jim vzali obcanku, ridicak a penize, posadili je do autobusu, zavezli je zhruba 30-40 km od Prahy, tam je vylozili, zmlatili a odjeli). Jednoho kamarada zmlatili tak, ze byl den v bezvedomi....tyto komunisticke mlaticske zrudy (a podobne nestvury, ktere umlatili k smrti Pavla Wonku) nejsou z meho hlediska ani podlide – spis neco jako odporny hmyz....a byl bych prekvapen, kdyby byvale ruzne zrudy z KSC nebyly nyni cleny KSCM...

Estebaci za mnou cas od casu prisli a zacali me otloukat o hlavu ruzne paragrafy o hanobeni KSC, urazeni celnich politiku SSSR a CSSR, lokalni predstavitelu KSC a strasili me, ze “tak dlouho se chodi se dzbanem pro vodu, az se ucho utrhne” a abych se moc nespolehal na moje kamarady ze Zapadu, etc....stal jsem se na to dost alergicky... A neco presne analogickeho zacal Vasek delat na svem islamskem blogu. Jako dobre vycviceny estebak, 18 hodin pote, kdy bylo kazdemu jasne, ze mluvime o islamu “typu Taliban,” nas zacal prihlouple presvedcovat, ze mluvime o abstraktnim nabozenstvi a zacal zastrasovat Paragrafem 198 “o hanobeni” a nadrzle zadal Libora, aby me smazal a podobne nesmysly. A pokracoval v tomto patologickem zastrasovani den za dnem, ignorujice vsechna vysvetleni, ze mluvime o islamu “typu Taliban,” tedy zpusobu zivota zalozenem na doslovnem vykladu Koranu a inkompatibilnim s jakymikoli demokratickymi principy. A to mi pripomelo estebaky tak intimne, ze kamarad-nekamarad jsem zacal videt rude...

Vysvetlil jsem to Vaskovi (v soukrome korespondenci) a pozadal ho, aby se za to ctenarum omluvil, protoze v akademicke diskusi je naprosto nepripustne a velice neslusne a nekorektni jen tak pro nic za nic zacit zastrasovat a nesmyslne sekat kolem sebe paragrafy. Slusne a korekni je zeptat se (pokud to neni jasne) o cem se mluvi! Navic Vaskovo neustale prekrucovani a nepsani pravdy (a v jedne chvili nehorazne lhani) zvysovalo nesmyslnost cele situace. Vasek, jak je zcela zrejme z jeho odpovedi zde, povazuje tento “out od the blue” zastrasovaci utok paragrafy pri akademicke diskusi za neco naprosto normalniho, slusneho a korektniho. A co se deje zde na tomto “komunistickem blogu” je pouze vysledkem teto situace...

Komunismus pro me je a vzdycky bude prinejmensim ~57 milionu nevinnych obeti (Mao Tse-tung: ~30; Stalin: ~25; Pol Pot: ~2), Pavel Wonka a moji zmlaceni kamaradi, znicene zivoty mych rodicu, ukradeny majetek... Takze kdyz slysim od KSCM to jejich “odhodláni bránit odkaz VŘSR a....ideály komunismu”, divis se, ze se mi otevira kudla v kapse?
19. 11. 2008 | 09:13

bape napsal(a):

pro prof.HOŘEJŠÍ : Tentokrát to nemá chybu. Naprosto soulad s mým názorem. Zdravím
19. 11. 2008 | 09:18

Mirek napsal(a):

Oprava preklepu:
"lokalnich" misto "lokalni"
19. 11. 2008 | 09:18

Slav napsal(a):

Že už si nedáte pokoj a pořád používáte to bolševické kádrování: Kdo nejde s námi jde proti nám. Totalita byla forma ruského imperialismu, jakou formu si najde teď už asi ne komunistickou ale oligarchickou, což je dobrá zpráva pro odesáky a Klause - pořád budou u koryt. Já bolševiky neměl rád, považoval jsem je za zbytečnost. Udivovalo mne co na nich vidí někteří slušní lidé, které znám. Odůvodňují to bídou a ponižováním za první republiky. Každému komu se zrovna moc nevede nemusí být lempl i když je relativně zdravý, nebo jsou nemocní všichni kdo si nesáhli na miliony miliardy. Teď je to dobré i s komunisty, nechtějme aby to bylo horší, pamatujme jedna ruka netleská.
19. 11. 2008 | 09:19

Honza napsal(a):

Mirek:

Sice nevím, jak dlouho už jste "za velkou louží", ale ať je to jakkoliv dlouho, Váš antikomunistický postoj to očividně nezměnilo. Napadlo mě, jestli jste něco v této souvislosti dělal tenkrát, když jste ještě za mořem nebyl (vzhledem k tomu, že jste měl, jak píšete, jakési privilegované postavení), nebo třeba i později (i po '89). Pomýšlel jste někdy o návratu a začlenění se do politiky se snahou o odstranění a nápravu těch minulých křivd ? Je to podle Vás možné ?
Jaký je Váš názor na demokracii ve Spojených státech ? Jste s ní spokojen nebo vidíte taky některé věci, které by se daly a měly změnit ?
Hezký den.
19. 11. 2008 | 09:34

Mirek napsal(a):

To ZJ:

P.S.:
Mimo jine, uz skoro 20 let (!!!) se snazim docilit navraceni ceskeho statniho obcanstvi, ktere mi bylo zruseno v roce 1982. Jsem si temer jisty, ze bez KSCM (ktera demoralizuje narod a vytvari atmosferu “normalnosti komunistickeho mysleni” – viz tento Vaskuv blog), by mne byvalo davno bylo navraceno.
19. 11. 2008 | 09:34

oranžový napsal(a):

Nejprve popřeji Vám všem hezký den :-)

ÁÁÁ -kdepak - tady zase probíhá neutuchající boj - za nový a lepší svět / bez komunistů /

Otázka :
Jaký je rozdíl mezi reálným světem / tedy tím,když zmykáme svá obydlí a odcházíme řešit každodenní běžné starosti /
a světem ZDE na Aktuálně.cz / tedy virtuálním světem internetových serverů /

Ten rozdíl je OBROVSKÝ !

Tedy, abychom si dobře rozuměli - jde mi o to správně rozeznat, jak kvalitní a pravdivé informace o celkovém dění u nás doma i ve světě dostáváme z reálného světa médií a ze světa přímo ZDE.

Nejprve pár myšlenek o reálném světě:
Pro mě je to taková směsice nepřesností, unáhlených závěrů ,prezentovaná především médii.
Dále tu existuje spousty mýtů , neinformovanosti , laxnosti , špatných závěrů a diletantizmus / hloupost v přímém přenosu /
Jak jinak si vysvětlovat tato fakta ?
Vezmeme-li si běžného občana - čerpajícího z jednostranných informací / média / dojdeme k závěru - chudák občan.
Jak jinak si vysvětlit např.Janovské události a jejich prezentace na ČT.1 a dalších -když zásah policie hodnotí jako neprofesionální,pozdní a nedostatečný.
Tak to je tedy LEŽ jako hrom !
Přitom to podstatné je přeci vidět ?
Zásah byl v pořádku - jejímž výsledkem je klid,pořádek a návrat místních obyvatel zpět do běžného života .
A o to tu přece jde ...že ?
Přece nemůžeme dopustit, aby takové spory řešila tlupa holohlavých ,za pomoci basebalových pálek!
Dále tu máme velkou hru kolem poplatků ve zdravotnictví - do toho zmatky kolem voleb - zkrátka RYCHLOST prezentovaných informací a z nich vyvedených závěrů -neodpovídají skutečnosti.
Příklad:
Mě osobně velmi ohromily názory některých lidí , kteří neváhají a NATVRDO prohlásí / a věří tomu / že cikáni jsou PODLIDÉ a že je potřeba Dělnické strany na jejich likvidaci!
No to je blábol 1. kategorie.
Teď si představte , že mi ani nedalo příliž velké úsilí na to, abych tuto skupinu lidí přesvědčil o OPAKU.
Podařilo se :-)
Nastínil jsem jim něco ze zákulisí a otevřel jsem jim dveře k pravdě.
Chvíli kroutili hlavou, přemýšleli a nakonec uznali - že se mýlili.
Jak jednoduché a hlavně jak PROSPĚŠNÉ.
Máme tu tedy dalších pár lidí, kteří nebudou brát do rukou basebalové pálky :-)

Tady vidíte, v jakém reálném světě někteří žijí a jak se podle toho /chybně / chovají.

Svět na Aktuálně.cz
To je skutečná realita - zajímavé že ?
Je tu totiž MOŽNOST - dobrat se za pomocí diskuzí k oběktivnímu úsudku na dané téma.
Samozřejmě - /politika/ vidět za vším komunisty je možná úchylka, ale zárověň je to něco, co Vás stále drží ve střehu.
A to je důležité - je to o to důležitější v momentě, kdy se tato /falešně demokratická strana / dere do popředí zájmu.
Vezmeme-li si v potaz již výše zhmotněného občana z reálného světa médií - MÁ za těchto podmínek KSČ určitou šanci na ůspěch !
Ale -od toho, aby tomu byl někdo schopen zabránit - a vést boj za spravedlnost a svobodu - slouží SKVĚLE tento virtuální svět internetových diskuzí , na kterých se schází 95 % lidí, kteří vědí tzv. která bije.

Tedy závěrem: Je důležité, aby média zkvalitnila své informace /nespěchala / a aby i obyčejný občan měl možnost dobrat se správného úsudku - bez internetové přípojky.

Ještě nesmím zapomenout ,že dlužím omluvu panu Přírodovědci.
Tímto se mu upřímně omlouvám.
Panu Hořejšímu tak alespoň uděluji bod za snahu a za téma . Reakce na jeho obsah si tvoříme už ale sami.
A to je ta svoboda slova a svoboda jako celek - za který JE třeba bojovat.
19. 11. 2008 | 09:36

Ivan Hochmann napsal(a):

No jasně pane ZJ,

Ten Hochmann je strašný primitiv.Představte si,že on vlastně vůbec neumí vést kultivovanou věcnou diskuzi podepřenou objektivními fakty.
neumí okecávat,odvádět pozornost a téma od Vám nepříjemných faktů.Ano prosím, Hochmann se vždy pokoušel nazývat věci tím správným pojmenováním.Že Vy pane to vidíte jinak,za to ale nemohu.
A ještě jedno hlavní.

O komunismu a jeko bestiáři už nikdy s nikým diskutovat nebudu.Ale také profesor,který se vyskytne v mé blízkosti s takovým názorem,si může být jist,že mu jeho hovadiny nenechám bez odezvy.Už proto že je pro mne ŠKODNÁ.
A víte co se dělá se škodnou.

Můžete mě pane říci,proč tak trváte na tom abych takovou diskuzi vedl s Vámi čí Šklíbou, či celou tou skálou nevychovanců,kteří by chtěli jen abych uznal jejich argumentace.

No neuznám pane,a nehodlám s nimi ani diskutovat.Jejich a Vaše názory jsou morová rána.

S Vámi lze diskutovat tak o tom jak založil Lenin Kominternu,a nebo tomu tak nebylo?

Ivan.
19. 11. 2008 | 09:37

Mirek napsal(a):

To Honza:

NAPADLO MĚ, JESTLI JSTE NĚCO V TÉTO SOUVISLOSTI DĚLAL TENKRÁT, KDYŽ JSTE JEŠTĚ ZA MOŘEM NEBYL (VZHLEDEM K TOMU, ŽE JSTE MĚL, JAK PÍŠETE, JAKÉSI PRIVILEGOVANÉ POSTAVENÍ), NEBO TŘEBA I POZDĚJI (I PO '89).

Snazil jsem se zvysovat moralku lidi a presvedcovat je, ze se to zmeni.

POMÝŠLEL JSTE NĚKDY O NÁVRATU A ZAČLENĚNÍ SE DO POLITIKY SE SNAHOU O ODSTRANĚNÍ A NÁPRAVU TĚCH MINULÝCH KŘIVD ? JE TO PODLE VÁS MOŽNÉ ?

Viz 19.11.2008 09:34:44

JAKÝ JE VÁŠ NÁZOR NA DEMOKRACII VE SPOJENÝCH STÁTECH?

Nejlepsi demokracie, kterou znam.

JSTE S NÍ SPOKOJEN NEBO VIDÍTE TAKY NĚKTERÉ VĚCI, KTERÉ BY SE DALY A MĚLY ZMĚNIT ?

S “demokracii” jsem spokojen, avsak popisovat veci ktere by se mely zmenit (a to co nejdrive) v USA – to bysme tady byli do Noveho roku! :) Avsak zadna z nich nema vubec nic spolecneho s entitou, ktere rikame “demokracie” – tedy forma vlady pri niz moc je v rukou lidi, kteri svobodne voli sve predstavitele. Doufejme, ze ti novi predstavitele budou uspesnejsi pri odstranovani cetnych problemu. :)
19. 11. 2008 | 09:54

bigjirka napsal(a):

Dokáže někdo jasně argumentovat, proč infekce, číhající ve špíně v koutě není nebezpečná? Přestaneme si mýt ruce,když jdeme z hajzlu a když přijdeme z veřejného prostoru domů, jen proto, že zrovna není epidemie? Vylížeme mísu na hajzlu? Tak jak může gramotný člověk plédovat pro komanče, nácky nebo islamisty?
19. 11. 2008 | 09:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Oranžový ,

víte jistě, že stojím na vaší straně,na společném břehu.Říkám, že lze souhlasit se všemi Vašimi závěry ve výše uvedeném článku.

Dovolte mi ale doplnit jej o některé postřehy,které jste nevedl.

Zcela zásadním se jeví fakt,že spravedlnosti,úspěchu,či nápravy se nelze domáhat pomocí nečistých sil.Známe případy kdy ani Markétka neuměla pomoci Faustovi.Lidé z Janova jsou prostě přesvědčeni o naprosté neschopnosti současných úřadů.Víte jak se v tomto státě praktikuje výklad práva......
Policie zakročila i v tomto případě zase špatně,neprofesionálně.On se totiž nenajde nikdo,kdo by riskoval že so postaví proti proudu.Být velitelem v Liberci a zjistit co se chystá,vyvinu úsilí a informuji prokuraturu a očekávám její zásah.Prostě to nefunguje.Radní vědí,že bude zle ale nedokáží tomu čelit vlastním postojem.Jsou zvyklí,že za ně někdo kaštany z ohně vytáhne.

Takto to funguje už 20let.Přesně podle komunistické kontinuity.Že by se to za komunistů stát nemohlo?Samozřejmě že ne a také víme proč.

Všechno je provázané a propletené nedodržením zásadních priorit,které hovoří jasně o vině a trestu.O příčině a následku.O právu a povinnosti.o odpovědnosti jedince i celku.

Proto také nemůžete vytloukat klín klínem a přesvědčovat někoho o právu,když vse vlastně žádné právo nekoná.

A může za to ODS.

Ivan
19. 11. 2008 | 10:02

Mirek napsal(a):

Jirko,

Samozrejme, ze dokaze! :) Staci to mit jen Vaskuv mozek, nebo neco podobneho... :))))
19. 11. 2008 | 10:14

oranžový napsal(a):

Pane Hochmane

Tak samozřejmě máte pravdu.

Je to jednoduché - ODS stojí před těžkým úkolem - tedy správně a důsledně hájit práva občanů.
Tady vidím taktéž velký dluh , ale v podstatě se dá říci , že je důležité abychom každý sám přispěli něčím pozitivním a pomohli té či oné demokratické straně .
Jedno je však jisté - Komunistická strana ,Dělnická strana a další pravicově nacionální uskupení NEPATŘÍ k demokratickým stranám ani OMYLEM.
A z toho je potřeba vycházet.
Já vím, je to těžké - ale pokud se najde více lidí podobných Vašim názorům - tak šance na úspěch EXISTUJE , ba se nám přímo nabízí.
Vezmeme to ?
Jednoznačně ANO.

Přeji Vám příjemný den.
19. 11. 2008 | 10:19

Honza napsal(a):

Mirek:

Vzhledem k tomu, že jste v USA už delší dobu, máte zřejmě americké občanství (ale možná se mýlím). Pokud vím, tak USA (až na výjimky) povolují jenom jedno občanství. Nemusel jste se tedy českého občanství vzdát, když jste obdržel americké ?
Z jakého důvodu se chcete vracet ? Podle Vás žijete v nejlepší demokracii, jakou znáte.
Stát se posuzuje i vzhledem k jeho "vnějšímu" chování jako demokracie. Jaký je Váš názor z tohoto pohledu ? (například USA jako člen různých světových organizací a z toho vyplývající práva a povinnosti, cestování turistů do USA a naopak občané USA při cestách do světa - jak je to s reciprocitou?, nezávislost médií a další).
19. 11. 2008 | 10:27

bigjirka napsal(a):

Mirku, u Vaškami to pořád hlava nebere. Prokazatelně inteligentní a jsem přesvědčen, že osobně častný člověk a takové poudačky. Co je to v tom za doublethink a mentální blok, když člověk dokáže dělat špičkovou vědu a na druhé straně nedokáže vnímat argumenty lidí, kteří o věci něco ví. Ani Tebou stanovisko prof. Kropáčka nebylo proň zrovna úplně příznivé. Nerozumím. Večer se pokusím sepsat blábolo kontextu Maslowovy pyramidy a těch totalitních hnutí.
19. 11. 2008 | 10:39

Mirek napsal(a):

Pane Oranzovy,

Prosim, co takhle zkusit vysvetlit Vaskovi, ze KSCM nepatri k demokratickym stranam ani omylem a ze neni vubec tak neskodna, jak si mysli. Zkousel jsem to horem dolem a uple jsem selhal!

Dekuji za uvazeni teto osvetove moznosti. :)
19. 11. 2008 | 10:40

oranžový napsal(a):

Ještě upřesňuji slova pana Hochmana
tak, aby si to nějaký chytrák nevykládal po bolševicku:

Tak to funguje už 20.let.Přesně podle komunistické kontinuity.Že by se to za komunistů stát nemohlo ? Samozřejmě že ne a také víme proč.

Ano, střídání vlád - to je následek určitého dluhu spojeného s výkladem a prosazováním práva . Její kvalita tak vzala za své díky politickým šarvátkám o výnosná korýtak. Zkrátka : nejdříve koryto, potom plat a imunita - no a až potom snad nějaká odvedená práce.

A konečně -že by se něco podobného nemohlo za komančů stát a proč ?
Je to přece jednoduché.
Komunistická strana tak jak ji dobře známe - vůbec nepřipouští pluoralitu názorů / totalita / kde tento systém sice ,,zabíjí a likviduje Dělnické a jiné extrémní spolky -ale zároveň zabíjí také i ty správné názorové proudy./ demokracii a svobodu slova /

Rozumíte ?
19. 11. 2008 | 10:40

bigjirka napsal(a):

oranžový, co vidíte na dělnické straně pravicového? to je přece levice jak vyšitá! pravicový je podle mne fašismus italského typu, dnes vidím takový fašismus v Rusku.
19. 11. 2008 | 10:42

oranžový napsal(a):

Pane Mirku :-)

Já vím a věřím Vám, že jste se o to pokoušel několikrát -
ale tady by Vám lépe než já pomohl pan Hochman.

Ten se s takovými to kovanými komunisty
NEBAVÍ.

:-)
19. 11. 2008 | 10:44

oranžový napsal(a):

paní bigjirko :-)

To je pro mě také zarážející ....
Také dost dobře nevím, kdo onálepkoval takové strany pojmem PRAVICOVÁ .....

Pravdu máte, že je to spíše levicová strana, která se podobá totalitním režimům svými skutky a svým výkladem práva , z které čiší omezenost a diktátorství.

Tady by to chtělo změnu v pojmu - co je pravicové a co levicové.

:-)
19. 11. 2008 | 10:50

Ivan Hochmann napsal(a):

Prosím vás,cožpak to není jasné.?

Nejde přece o definice současných zparchantělých stran,řízených jejich stejně definovatelnými sekretariáty a politickými lídry.(omlouvám se vyjímkám).

Žádné změny v pojmech!! Prosím.!
Stačí pouze oprášit v mysli zasunuté pojmy pojednávající o kvalitě myšlení tak jak nám je vštěpovali naši dědové a moudří lidé tolik století před nástupem přiblblých klíny do hlav nořících ideologií.

Je to tak prosté.Ivan.
19. 11. 2008 | 11:23

Ivan Hochmann napsal(a):

Stejně jsem se ,

(přes zlovolná extempore) na tomto blogu dověděl spoustu positivních informací:

Na příklad,že Anička Lenoxová pochází z Roudnice (Annie má stejné mimikry a image jako Fredie Mercury pocházející z brněnského Staráku).Také mě překvapilo,že Terje Rypdal norský multiinstrumentalista a hudební mág má jmenovce ,který se odváží takového sportovního výkonu.Též jsem s povděkem kvitoval zjištění,že levice krade,dokonce je předem odhalený zlodějský pařát tak zafixovaný v povědomí,že ač neviditelný a z řitě rostoucí - předem určený k nezdaru jest.

Děkuji všem,kteří vyjádřili úsměvné úlevě.V jednom příspěvku jsem presentoval nápad,který by podobnými relacemi pomohl eliminovat nehoráznou sprostotu a zhovadilost "blogařských výtržníků".

Samozřejmě,že mě mladý velkomožný pán Mihalco smázl.

Přeji pěkný den.Ivan.
19. 11. 2008 | 11:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy