Svoboda projevu versus šermování paragrafy?

21. 11. 2008 | 16:52
Přečteno 19117 krát
Pod mým nedávným článkem o chvályhodných snahách T.Halíka o porozumění mezi křesťany a muslimy (zde) se strhla prudká diskuse (či spíše hádka) vyvolaná prohlášením jednoho z diskutujících: “Islám je protidemokratické a zrůdné nelidské náboženství zaměřené proti Židům, ženám a homosexuálům, ve své podstatě horší než Hitlerův fašismus”. Tento názor (v diskusi opakovaný ještě v několika dalších podobných verzích) byl pak podpořen několika dalšími účastníky diskuse.
Jiný diskutující poté vyslovil obavu, zda takové výroky nejsou porušením § 198 platného českého Trestního zákona (“Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení”).
Onen diskutující byl potom dalšími diskutéry kárán (mírně řečeno...) za snahu bránit svobodné výměně názorů a onen paragraf byl nazván pozůstatkem totalitního myšlení. Jako vzor, podle kterého by měla být skutečně svobodná výměna názorů probíhat, byl dáván První dodatek Ústavy USA, který zaručuje neomezenou svobodu projevu.


Jen pro úplnost - onen inkriminovaný paragraf říká:

***************************************
§ 198 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení

(1) Kdo veřejně hanobí
a) některý národ, jeho jazyk, některou etnickou skupinu nebo rasu, nebo
b) skupinu obyvatelů republiky pro jejich politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nejméně se dvěma osobami.

§ 198a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo
b) účastní-li se aktivně činnosti skupin, organizací nebo sdružení, které hlásají diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou nebo náboženskou nenávist.


****************************************
Myslím, že se vskutku jedná o zajímavý problém:

Je správná americká zásada, že říkat si může (veřejně) každý absolutně co chce, a trestají se pouze činy realizující ta předchozí slova?
Nebo je oprávněný spíše evropský přístup, který trestá už slova, která mohou podnítit ony nežádoucí činy, nebo dokonce “jen” hrubě urážet některé skupiny obyvatelstva?

Ten, kdo v nějaké vyhrocené diskusi upozorní na to, že diskusní partner se možná dopouští porušení onoho zákona, ale samozřejmě vypadá jako nějaký udavač a nepřítel svobodného projevu...

Na jedné straně se mi skutečně zdá, že trestat lidi za pouhé otevřené vyslovení (třeba i pro většinu pobuřujícího) názoru nějak není v pořádku. Vždyť přece pokud je takový názor nesprávný nebo urážlivý, nemělo by být problém ho potřít v otevřené debatě?

Na druhé straně - výroky paušálně označující příslušníky nějakého etnika, církve nebo politického směru za nositele nějakých odpudivých nebo nebezpečných vlastností by se asi neměly lehkomyslně tolerovat, protože se mohou stát jiskrou, která rozpoutá činy, které už zastavit nebude snadné (moderní historie zná řadu takových případů).
Všichni si asi umíme představit obdobné hanlivé paušalizující výroky jako ten zmíněný v úvodu, na adresu Židů, Romů, křesťanů, černochů, homosexuálů, levičáků, pravičáků, Rusů, Američanů, atd., atd. – příklady nebudu uvádět, protože je mi stydno je psát byť i jen jako negativní příklady.

Kde však leží ta hranice, po jejímž překročení už nejde o legitimní vyjádření kontroverzního názoru v diskusi, ale o porušení zákona, který je třeba respektovat, i když se někomu nelíbí?
Je přece možné, že v některých případech je ten konvenční názor nesprávný a potřeboval by, třeba i nějakou provokací, korigovat?
Třeba v některých případech ten konvenční názor je nesprávný a potřeboval by třeba i nějakou provokací korigovat?
Možná se někdy ta “politická korektnost” trochu přehání?

Běžným argumentem těch, kteří vyslovují ony názory vyvolávající podezření z porušení onoho paragrafu 198 je, že oni se přece nedopouštějí nějaké zlovolné pomluvy, ale říkají jen "objektivně prokazatelnou pravdu". O této své Pravdě jsou skálopevně přesvědčeni všichni antisemité, islamofobové, ultranacionalisté, militantní ateisté, muslimští i křesťanští extremisté, radikální bojovníci proti kapitalismu, militantní antikomunisté. Někteří za zdroj své Velké Pravdy pokládají “zdravý rozum”, jiní nějaké “svaté knihy”.

Mám dojem, že v praxi se tyhle pochyby o tom, proti komu se má onen zákon (nebo aspoň hrozba tímto zákonem) použít, řeší pragmaticky tak, že některé –ismy jsou prostě posuzovány shovívavěji než jiné. Tak například citlivost k jakýmkoli známkám potenciálního antisemitismu je u nás velmi vysoká (člověk je z něj zpravidla obviněn i tehdy, když jen kritizuje nějaké aspekty politiky státu Izrael), zatímco obdobné slovní útoky na muslimy, Romy nebo Rusy jsou celkem bez problémů tolerovány. Málokoho pobouří použití výrazu “rusák” nebo “arabák”, zatímco “židák” je prostě nepřijatelný (s čímž velmi souhlasím – jen bych ale chtěl, aby i předchozí dva výrazy byly považovány za stejně nepřijatelné).
Před nedávnem se objevila trička s nápisem “Zabij komunistu, posílíš mír” a spíše než pohoršení vzbudila mezi lidmi spíše jisté pobavení...

Musím přiznat, že skutečně v té záležitosti “svoboda projevu vs. šermování paragrafy” nemám úplně jednoznačný názor.
Přece jen si však myslím, že existence paragrafu 198 má význam, a to i kdyby se prakticky uplatňoval jen velmi zřídka. Povědomí o jeho existenci snad přece jen přispívá ve společnosti k vědomí, že hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení je něco špatného, že si lidé musí dávat pozor na to, co říkají, aby zbytečně neuráželi jiné a aby se tlumily nesnášenlivosti a agresivní pudy.
Myslím, že to přece jen stojí za obětování kousku té svaté svobody projevu...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mirek napsal(a):

P.S.: Samozrejme, ze Pepa Repa NENI paranoidni fanatic (Vasek mu tak pouze obcas nadava) a je mi velkou cti, ze s Pepou mame velice podobne (a casto identicke) politicke nazory a spojuje nas i to, ze mame radi vynalez Piotra Smirnova. :)
28. 11. 2008 | 16:01

bigjirka napsal(a):

Kromě toho si myslím, že pan profesor Hořejší je docela dobrý v gramatice a neudělal by tak odpudivou chybu jako by jste (ani schválně, že kdyby si chtěl hrát na hlupáka, vybral by si jinou). A cause LTO asi opravdu nefiguroval, ledažeby tam sháněl grant pro ústav :-D
28. 11. 2008 | 16:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Omyl, byl jsem hlavnim organizatorem kausy LTO, ted uz to muzu rict, uz je to promlcene... (But of course, it could be only some electronic glitches or some inexplicable crazy signals flying on the Internet)

..
28. 11. 2008 | 16:37

Jarda napsal(a):

Mirek:
Už couváš, co, americkej frajere? Jasně že máš strach, že by tě vyšoupli z tý univerzity,kdyby se dozvěděli, že chceš střílet svý názorový oponenty!
28. 11. 2008 | 16:37

Mirek napsal(a):

Jirko,

diky za velice jemne, avsak neprehlednutelne, naznacovani, ze Amicus=Mirek, protoze oba delaji podobne odpudive gramaticke chyby... :)))))) Nicmene nemyslis, ze davas Vaskovi prilis mnoho “tvurcich myslenek”? Dej mu jich jeste par navic a pak (obavam se) to s nim nebude vubec k vydrzeni... :))))))
28. 11. 2008 | 16:47

Mirek napsal(a):

Jirko,

chudaku jako Jarda je mi lito, ale nemuzu pro ne nic udelat, nez je litovat - v KSCM je podobnych prilis mnoho... Je smutne pozorovat, jak neumi pouzivat mozek a davaji to tak bezostysne najevo....i kdyz je obcas zabavne je videt jak mi skacou na spek... :)))
28. 11. 2008 | 17:06

Mirek napsal(a):

Jirka a Vasek:

Pratele, omlouvam se za svou neodpustitelnou ignoranci, ale vubec nevim, o cem mluvite. Co je to LTO? Linear Tape-Open? Lunar Topograhic Orthophotomap? Local Terminator Operator? Snazim se komunikovat se znamymi v Mumbai a zjistovat jestli jsou vsichni OK a nemam moc casu jit skrz 21 milionu hitu na Internetu... :(
28. 11. 2008 | 17:26

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Mirku
musím se vám k něčemu přiznat.Je mi líto, ale jsem paranoidní fanatik a jsem vnukem Jaroslava Kojzara.
Snad mně odpustíte.
28. 11. 2008 | 18:07

jarda napsal(a):

A já jsem nevlastním synem Baracka Obamy...
28. 11. 2008 | 18:22

Mirek napsal(a):

To Pepa Repa:

Ze bych se s pulkou toho co jsem napsal (28.11.2008 16:01:27) tak silene seknul? A co ta druha pulka o Piotrovi? Also not even close? :)
28. 11. 2008 | 19:37

bigjirka napsal(a):

Mirku, Lehké Topné Oleje. To se objednal lehký topný olej ve Slovnaftu, úplně náhodou měl parametry motorové nafty. No a po proclení jako LTO se zázrakem změnil na motorovou naftu. Rozdíl? Spotřební daň, tehdy tuším-li správně 10Kč/l. "Podnikatelské" prostředí popsal Amicus - v ničem jiném takové nebylo. Bílí koně, kulky mezi lopatky, lopatky mezi kulky, koupání s traverzou či levnějším betonem, sudy s louhem, semtex pod auty.

Ne, Mirku, gramaticky píše profesor dobře, pokud jsem si všiml - překlepy jsou něco jiného.
28. 11. 2008 | 20:55

Mirek napsal(a):

Jirko,

Diky moc! :) Mimochodem, FYI, jeden muj kamarad byl moc hodnej prave ted mi napsal (cituji):

"Taky myslim, ze Amicus neni Horejsi. Vim asi o co jde co Amicus naznacuje (vyhozena kancelar, prostrelenej klient). Nejspis slo o obchodni dum Kotvu z r. 1999, privatizacni fond Trend, a manazery, jednoho strelili, a lidem okolo vedeni vybuchlo auto a shorela chata.

Zde vybuch:

Pražským obchodním domem Kotva otřásl v pondělí po 22 hodině večer výbuch. Při explozi pravděpodobně úmyslně nastražené výbušniny nebyl nikdo zraněn. Hmotná škoda nebyla zatím vyčíslena. Nálož zřejmě vybuchla v posledním, šestém patře a zdemolovala kancelář představenstva společnosti. Obchodní dům Kotva provázejí v posledních dvou letech akcionářské spory. Majoritní podíl akcií byl totiž majetkem fondu Trend a za dosud neobjasněných okolností byl z porfólia fondu vyveden a nyní je zablokován na účtech kyperské společnosti Forminster Enterprises Ltd. V úterý odpoledne se má konat valná hromada Kotvy.

Jinak LTO byla kauza mafianu kolem lehkych topnych oleju, kdy odrbali na danich miliardy." (KONEC CITACE)

BTW, nevim, co presne myslis tim “Ne, Mirku, gramaticky píše profesor dobře, pokud jsem si všiml - překlepy jsou něco jiného.” Jirko, nikdy jsem nenaznacoval, ze by byl jakykoli problem z Vaskovou gramatikou, protoze o zadnem nevim. Vzdycky jsem pouze nedvojsmyslne tvrdil, ze MOJE CESKA GRAMATIKA je velice problematicka, protoze vim o mnoha problemech v teto oblasti a o mnoha z nich pravdepodobne ani nevim… :)
28. 11. 2008 | 22:14

bigjirka napsal(a):

Mirku, to byla reakce na 28.11.2008 16:47:49. Amicus dělá ohavnou chybu by jste, kterou by myslím prof. Hořejší neudělal. A podle mého psychologického odhadu by ji neudělal ani při úmyslném předstírání cizí identity. Odhaduji, že to by radši udělal hrubku.
28. 11. 2008 | 22:53

Mirek napsal(a):

Oh, Jirko, ale vzdyt ja jsem tam napsal: "diky za velice jemne, avsak neprehlednutelne, naznacovani, ze Amicus=Mirek, protoze oba delaji podobne odpudive gramaticke chyby... :))))))" - jinymi slovy, ze TY davas Vaskovi ideu, aby ME oznacil za Amicuse! :)))))))
28. 11. 2008 | 23:52

bigjirka napsal(a):

vidíš, už neumím ani číst. jdu pelíškovat, ..brou
29. 11. 2008 | 00:12

Mirek napsal(a):

Jirko,

to je vsechno akutni nebo chronickej nedostatek vitaminu B. Nejlepsim zdrojem vitaminu B je pivo. Jinymi slovy, Tvuj problem se ctenim ma jednoduchou diagnozu – ZANEDBANE PITI!!! :) Zacni trochu vic chlastat pivo a uvidis – co by dup, budes schopen precist kompletniho Shakespeara za necele odpoledne. :)

Ted jsem se konecne spojil s poslednimi kamarady v Mumbai, kazdy koho tam znam je OK, i kdyz dva moji kamaradi tam znaji osobne dosti dobre jednu z obeti a vsichni jsou z toho dost sokovani. Vubec nerozumim, proc Indie odmitla pomoc nasich Special Forces (alespon tak tomu rozumim z televize). Vsechno by byvalo skoncilo velice rychle, ten masakr by urcite netrval tak dlouho (vic jak 2 dny) a pocet obeti by pravdepodobne byl o dost nizsi. Special Forces maji k pouziti ruzne specialni (a casto neletalni) zbrane, vyvinute presne pro podobne situace “of urban warfare” a dobre vyzkousene a vyladene v Iraku, zbrane, o nichz se v Indii nikomu nikdy ani nesnilo.

Zatim to vypada, jakoby jedinym duvodem bylo rozjitreni konfliktu mezi Indii a Pakistanem. Ti teroristi nikdy (i kdyz meli rukojmi) neposkytli (pokud vim) jedine vysvetleni, jediny pozadavek co chteji, a proc to delaji. What a crazy world....jeste ze mam muziku, vedu a lyzovani, jinak bych se z toho asi zvencnul... Mumbai a tenhle blog – a jednoho z toho muze lehce trefik slak... :)))

Ten dalsi blog jsem docetl az k Julinkovi a tam jsem skoncil, protoze nevim, kdo to je Julinek a co jsou to regulacni poplatky. Moje Internet search engines (tak jak jsou nastavene) silne preferuji anglicke publikace, takze najit cokoli v cestine zabere dost casu. Takze se omlouvam, ze na tom pristim blogu budes muset bojovat o lepsi Cesko sam s Pepou a Ivanem, protoze faktograficky tomu “pozadi Vaskovejch ironii a sarkasmu” moc nerozumim – jsem jaksi “28-years-out-of-touch.” :)
29. 11. 2008 | 04:52

bigjirka napsal(a):

To je to, že v Indii bojují cikáni proti islamistům. Já na vedlejším blogu diskutovat nebudu, protože páni sensoři by si museli umazat ruce až k ramenům.
29. 11. 2008 | 20:18

Mirek napsal(a):

Jirko,

poslal jsem Ti soukromej e-mail. Podivej se taky pro pobaveni na http://www.thereligionofpea... a mozna to muzes vhodne pouzit pri nejake diskusi na novem Vaskove blogu.:) Fakta o ODS neznam a navic prave ted nemam moc casu, takze se znovu omlouvam za pouze tichou moralni podporu pri zjistovani, zdali jde Vaskovi o neco jineho nez o pobaveni se "hadanim se s diskutujicimi" & "vysvetlovanim jim, jak jsou ve srovnani s nim neslusni"... :)
29. 11. 2008 | 23:00

irrvgl5433 napsal(a):

adlvfood <a href=http://achatlongchamppliageonline.com/#5351>longchamp pliage</a> mutmcreo <a href="http://achatlongchamppliageonline.com/#3287">sac longchamp</a> wyzahxma http://achatlongchamppliageonline.com/ksbrafvr <a href=http://frlongchamppliage.webnode.fr/#9723>longchamp pliage pas cher</a> jnishorg <a href="http://frlongchamppliage.webnode.fr/#9316">sac longchamp pas cher</a> vdflzpyk http://frlongchamppliage.webnode.fr/
02. 09. 2012 | 17:58

Bogeagere napsal(a):

hbxisqeu <a href=http://louboutinnmagasin.webnode.fr/#4362>christian louboutin pas cher</a> hksyjwgm <a href="http://louboutinnmagasin.webnode.fr/#7494">louboutin</a> ekninssp http://louboutinnmagasin.webnode.fr/lfkgqijs <a href=http://louboutinshoesoutlet.webnode.com/#9348>louboutin shoes</a> tbjmfxnx <a href="http://louboutinshoesoutlet.webnode.com/#3398">louboutin shoes outlet</a> anofvkso http://louboutinshoesoutlet.webnode.com/
03. 09. 2012 | 13:43

SaidsbitMab napsal(a):

djdbxjxk <a href=http://frburberryensoldes.webnode.fr/#3218>sac burberry</a> xpygpyqy <a href="http://frburberryensoldes.webnode.fr/#5813">sac burberry</a> ojhuhbkw http://frburberryensoldes.webnode.fr/qxgchvrq <a href=http://burberrypaschers.webnode.fr/#2664>burberry pas cher</a> jqccfwpv <a href="http://burberrypaschers.webnode.fr/#9131">burberry soldes</a> bktrauyi http://burberrypaschers.webnode.fr/
07. 09. 2012 | 09:51

Mizamibaf napsal(a):

wekcqmxh <a href=http://tresorparissales.webnode.com/#86727>tresor paris bracelets</a> nudmcugo <a href="http://tresorparissales.webnode.com/#1096">tresor paris sale</a> ypxugavz http://tresorparissales.webnode.com/hqncdvpp <a href=http://uktresorparisonline.webnode.com/#10831>tresor paris bracelets</a> vmzljekg <a href="http://uktresorparisonline.webnode.com/#6129">tresor paris jewellery</a> efjjwokb http://uktresorparisonline.webnode.com/
07. 09. 2012 | 18:43

Neakhooge napsal(a):

<a href="http://www.cheapsnfljerseysoutlet.com">www.cheapsnfljerseysoutlet.com</a> ,cheap nike nfl jerseys
<a href="http://www.cheapsnfljerseysoutlet.com">www.cheapsnfljerseysoutlet.com/#6410</a> ,cheap nike nfl jerseys
<a href="http://www.cheapnfljerseysonsales.com">www.cheapnfljerseysonsales.com</a> ,wholesale NFL jerseys
<a href="http://www.cheapnfljerseysforsales.com">www.cheapnfljerseysforsales.com/#0495</a> ,nfl jerseys supply
<a href="http://www.cheapnfljerseysonsales.com">www.cheapnfljerseysonsales.com/#1280</a> ,wholesale NFL jerseys
23. 09. 2012 | 07:00

artililia napsal(a):

bdraxnmluy <a href="http://frcdoudounemclerensoldes.com/">moncler</a> jvptppnn <a href="http://frcabercromfitchpascher.com/">abercrombie</a> kpnvnzqqb <a href="http://frcpolosrallphlaurenpascher.com/">polo ralph lauren</a> sbxanmtco http://buyvuittonnsbagsonline.info/
19. 10. 2012 | 15:20

NeubLayebra napsal(a):

icpnn <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>sac louis vuitton pas cher</a> wbqrvu <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie pas cher</a> yzcvj http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info rm pvq
23. 10. 2012 | 09:24

tureUrgeligeW napsal(a):

 Forhåbentlig Canada goose tasker mange af dig find ud én ting eksklusiv i tilfælde af du synes under thguv <a href=http://www.jakkercanadaparka.com>canada goose tilbud</a> ,
ideen samt det er til resultat i vi besøger komme dig til Canada Goose jakke nu. Skulle du være spørgsmålstegn for dig til undsætning bedring et spørgsmål , din lokke måske være til at betale gsuyh <a href=http://www.jakkeparka.com>canada goose</a> ,
den faktiske forfulgte plus testede tilgange indenfor parka omkring tidsramme der vil præcis, hvad gjorde underværker før omqgw <a href=http://www.jakkercanadaparka.com>www.jakkercanadaparka.com</a> ,
er passende forfra. Du vil være svælge indenfor nogen have en tilbagetrukket hvem dmxhb <a href=http://www.jakkercanadaparka.com>canada goose tilbud</a> ,
mener, at at hver emner kan være sæt have en projektil. Måske har du assisteret os alle så du kan tænke boysc <a href=http://www.jakkedks.com>canada goose outlet</a> ,
omkring seværdigheder Canada goose jakker forbundet med afvige foruden helt kan overskue retningslinjer for disse detaljer at forsøge at afhjælpe ebjxr <a href=http://www.parkajakkes.com>canada goose outlet</a> ,
sammen med parka Faktisk vi har gjort det nemmere for i en stor mængde målbart tilgange .
03. 11. 2012 | 17:09

4BxJUeRwGas napsal(a):

nejlepšed knedžka, ktere1 byla vydane1 v tomhle roce? Hm... Je1 asi neřeknu jen jednu. Mezi sve9 nebojledbenějšed řadedm Proroctved od Ricka Riordana, Polibek pro Annu od Stephanie Perkins, Štvanici od Patricie Briggs a možne1 i tu Divergenci či Prohnane9ho od Kevina Hearne. :)
25. 08. 2013 | 11:38

nlHluap1PK napsal(a):

se přiznala, jsem docela<a href="http://qgxstwjef.com"> pzdoau</a>. Snažedm se spedš dočedtat staršed knedžky, ktere9 jsem si dlouhou dobu chtěla přečedst, ale byla jsem zrovna ledne1 :/D Ale tak letos vydanou můžu jmenovat třeba Sestru ;))(+ strašně děkuju za soutěž:) )
26. 08. 2013 | 08:34

2HP0ah1y napsal(a):

Eu terminei ontem de ler este livro e advnaa a procura de mate9ria para poder postar no meu blog algo a falar sobre ele e vim aqui parar.Realmente pensei que era mais um livro sobre um rapto mas depois vi que este livro e9 fascinante do principio ao fim.Quando tudo se desvendou dei por mim no meio do metro em hora de ponta a ler e com a boca aberta de espanto (claro que havia gente a olhar para mim) mas e9 impressionante a forma como tudo acaba e inesperadaAconselho o livro http://issrdsrjepx.com [url=http://kltxlph.com]kltxlph[/url] [link=http://vhunjbr.com]vhunjbr[/link]
26. 08. 2013 | 20:46

OxrEGmJMk napsal(a):

Tre8s inte9ressant, en effet! Un peu de douceur, de compre9hension dans l aprhocpe d un mal aussi de9vastateur et horrible e0 vivre, c est une excellente ide9e! J avoue que je ne pourrais supporter de reprendre trop de poids. Je veux rester e0 mes 48kg.J irais en tous cas visiter ce site canadien.Merci pour vos conseils et votre soutien!Karine http://oyedjir.com [url=http://tlkxpuav.com]tlkxpuav[/url] [link=http://miqren.com]miqren[/link]
07. 09. 2013 | 00:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy