Je současná krize prostě důsledkem zločinu nevídaných rozměrů?

15. 05. 2009 | 18:08
Přečteno 33214 krát
Dnes budu opět psát na téma, v němž jsem amatérem (a jistě mi to bude diskutéry hned vytknuto). Nicméně o současné světové finanční a ekonomické krizi dnes píše kdekdo, takže si dovolím něco říci i já. Pohříchu to bude spíše jen upozornění na mínění skutečného odborníka, takže mi snad bude odpuštěno.

Z několika zdrojů ke mně dolehlo upozornění na pozoruhodný rozhovor známého amerického publicisty Billa Moyerse s profesorem ekonomie a práva na Universitě v Missouri, Williamem K. Blackem.
Ten je expertem na bankovní podvody velkého rozsahu a účastnil se objasňování tzv. “savings and loans krize” z 80. a 90. let.

Stručně řečeno, W.K.Black říká, že současná krize je důsledkem obřího systematického podvodu, do kterého byli zapleteni špičkoví manažeři amerických finančních institucí, manažeři institucí, které je měly kontrolovat (včetně renomovaných auditorských firem), i politici (demokraté i republikáni), kteří záměrně zlikvidovali většinu regulačních a kontrolních mechanismů, které by mohly podvodné jednánání včas odhalit a zastavit. Říká, že účastníci tohoto kolosálního podvodu dobře věděli, že organizují “pyramidu”, která musí zkrachovat a že prodávají “zkažené zboží”. Dobře věděli, že to nakonec povede ke krachu institucí, které řídili, ale bylo jim to jedno, protože na té pyramidové hře sami enormně vydělali.

Tato záležitost přímo ohrožující samotné základy finančního systému a americké společnosti by podle něj měla být rychle vyšetřena FBI, viníci by měli být bezodkladně zbaveni svých funkcí a potrestáni a na jejich místa by měli být rychle jmenováni lidé, kteří v tomto podvodném schématu nebyli namočeni (Black nepochybuje, že takových je ve finančnictví velká většina). W.K.Black je přesvědčen, že současný přístup americké vlády ke krizi (zakrývání skutečného stavu věcí, faktická ochrana těch, kteří vše způsobili) je špatný a neúčinný. Domnívá se, že kdyby se veřejnost dozvěděla pravdu v plném rozsahu, nevedlo by to ke kolapsu způsobenému naprostou ztrátou důvěry v systém, ale veřejnost by naopak dokázala ocenit energický a pravdivý přístup vlády a justice, odhalení viníků a jejich nahrazení nezkompromitovanými lidmi.
Black poskytl v tomto smyslu i svědectví výboru amerického Senátu.

Jak říkám, jsem amatér a nedovedu posoudit, jestli ten přístup, který zvolila americká vláda (v podstatě chlácholivě zakrývat skutečnou povahu, rozsah a viníky krize, zachraňovat systém obřími infuzemi peněz z veřejných zdrojů a na úkor celého světa) opravdu přece jen není nutným zlem, které zabrání úplnému kolapsu. Je docela možné, že zásadový postup, který navrhuje W.K.Black by napáchal více škody než užitku. Kdo ví...

Ale ať je to jak chce, těch obrovských podvodů už bylo nějak moc – loans and savings, Enron, Madoff, toxické produkty...

*******************************************
Když jsem se někdy koncem 90. let na abiturientském setkání pohoršoval nad těmi mnoha nepravostmi provázejícími český privatizační proces, jeden kolega (bývalý člen KSČ) mi poněkud škodolibě řekl: „Co se divíš? Šikovný podvod je přece základní metodou kapitalismu! Když někoho napálím a prodám mu vadné nebo bezcenné zboží, je to přece jeho chyba, že je tak hloupý! Vždyť víš, že i jeden moc významný politik říkal, že je v pořádku udělat při hře faul, když se rozhodčí nedívá!”.

Před dvaceti lety jsme si mysleli, že heslo „kdo nekrade, okrádá rodinu”, je produktem onoho špatného a neefektivního společenského a ekonomického systému, který tady tehdy panoval. Mnozí jsme si mysleli, že vyspělé západní země, v první řadě USA, mají dobře vyvinutý právní systém, který zajišťuje, že se podvodné jednání prostě nevyplácí. A ještě víc jsme si mysleli, že lidé na Západě jsou na mnohem vyšší morální úrovni, protože nejsou zkaženi prohnilým komunistickým systémem.

Obávám se, že to byla veliká iluze. Obávám se, že rozsah ekonomické kriminality je v té liberalizované kapitalistické společnosti (americké i naší) nesrovnatelně vyšší, než tomu bylo za komunistů. Je to smutné, ale bohužel je tomu tak.

Nemyslím, že je to nutná daň za svobodu a relativní ekonomickou prosperitu. Nechci, aby kapitalistický a svobodný systém zkrachoval na hamižnosti a zlodějství malé vrstvy superbohatých podvodníků.

Mělo by se s tím asi něco dělat...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pasne profesore

jak že to dělal za mých a Vašich dětských let náš jistě společně oblíbený hrdina Hurvínek.. Chá Chá ? ,-)))

tedy pokud jste náhodou nezměnil obor . A neučíte dnes budoucí pojišťovací agenty nebo tzv. finanční zprostředkovatele! ,-)))

věřím, že nikolvi a že tohle ponecháte Kohoutovi. Tam je to v dobrých rukách.
17. 05. 2009 | 17:55

vaclavhorejsi napsal(a):

argun:

Je zajimave, jak porad nekoho irituje, ze jsem byl ve 2. polovine 80. let celkem 15 mesicu na Harvardu.
V nekolika predchozich clancich a diskusich jsem vysvetloval, ze u vedcu to nebylo nic zase tak mimoradneho (pokud to za vas ta hostitelska strana zaplatila), dokonce ani nebylo nutne byt v KSC nebo v jeste necem horsim.
Byl jsem tam pochopitelne bez rodiny (rukojmi zajistujici navrat).
Detailneji zde:

http://blog.aktualne.centru...
http://blog.aktualne.centru...

Muj myslenkovy background rozhodne netkvi v onom "socialismu", ktery zde byl pred rokem 89.
Rad ovsem priznavam, ze je mi blizky zapadoevropsky social-demokratismus, ktery se podstatnou merou zaslouzil o povalecny stabilni rozkvet Evropy a standardni socialne-trzni model statu.

..
17. 05. 2009 | 18:01

dříve ruda napsal(a):

jarpore,
nebudu vám vaši interpretaci mých slov vyvracet. Baví mě pozorovat, kam až lze zajít a tvářit se důstojně a nezaujatě:o) Ta ješitnost vám ale nesluší.
Hezký večer.
17. 05. 2009 | 18:02

vaclavhorejsi napsal(a):

vlk:

Prominte, ale zcela vazne - ja tu kontinuitu Rimske rise az k USA a EU vidim uplne jasne...

..
17. 05. 2009 | 18:03

Tupelo napsal(a):

VK-Can, zdravim Vas, bezva prispevek, (myslim ze podobneho sjednoceni L/P by si mela castecne doprat i CR, ne sice v reseni svetovych problemu :), ale treba v oblasti reformy duchodu). Jen mame rozdilny pohled na nasledky selhani Obamy, me spise nez muslimska hrozba desi nejaka nova forma totality. Malinko jsem o hrozbe islamu premyslel a odhlednu-li od bezprostrednich hrozeb (napr. terorismus ze strany islamskych radikalnich skupin), nemyslim ze by islam byl to nejvetsi nebezpeci pro zapadni demokracie (spis me to vychazi jako objeveny vnejsi nepritel, potencionalni mobilizacni a sjednocujici faktor pro pripad potreby).

Totiz, stejne jako spolecnosti postavene na krestanstvi i muslimske zeme prochazi vyvojem (ktery je dnes akcelerovan stejne jako vse ostatni) a mozna ze narusta pocet jejich obyvatel, kteri maji vyhroceneho islamu plne zuby (viz nepokoje s Iranu (sice ekonomickeho razu, ale presto namirene proti vladnouci nabozenske tride), mozna radikalizace proti Talibanu v Pakistanu, pokud budou pokracovat pres udoli Swat (navic cetl jsem nekde nazor za i pro ISI zacina byt Taliban neco jako utrzeny vagon)). Takze vyhroceny islam muze zacit byt na pozvolnem ustupu i v zavedenych islamskych zemich, v tomto pripade by dalsi expanze (navic v Evrope patrne mnohem slozitejsi) byla temer vyloucena (jen zertem: i kdyby nejakym zpusobem zacala, je mozne ze by dekadentni Evropu toto uceni nebylo schopno absorbovat a doslo by az k jeho homeopatickemu rozredeni). Ovsemze to plati i naopak, pro islamske ideology je (vykreslovana) krestanska hrozba stejne ucinna jako naopak. Funguje jako sjednocujici element a onen mobilizacni prvek. V tomto svetle povazuji caste americke prehmaty pri bombardovani Pakistanu za vyrazne chyby - stejne jako dlouho nereseny Palestinsky stat (zde ovsem bude potreba cele svetove spolecenstvi) - ktere jen usnadnuji verbovani novych teroristu.

Dovolil jsem si Vam napsat jen bleskove muj nazor na onu islamskou hrozbu, nerad bych ji podcenoval, ale jen doufam ze muj narychlo napsany text Vam bude aspon trosku srozumitelny (stejne nerad bych ji precenoval).

Vlku, aby to nebe nebylo tak bez mracku, tak bylo ted asi deset dni s chripkou a jinych deset dni bez internetu. Zjistil jsem ze to bez nej jde, ale chvili mi trvalo preorientovat se na tistene media ;).
17. 05. 2009 | 18:06

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Jedla.

Diky za velice solidni a efektivni usmerneni meho "zapalu".
Verim a doufam, ze spravne pochopeneho.
Jsem dalek toho, se citit byt nejakym mravokarcem. Vzdy jen vyjadruji svuj nazor, ktery nemusi byt spravny!

Rozhodne nejsem proti zadne kritice. Naopak!
Sam jsem nekdy kriticky k urcitym situacim.
Jen se domnivam, ze momentalne toho mame na taliri mnohem vice, nez je zdrave pro nase zdravi!

A myslim, ze pres. Obama v dane situaci dela maximum.
Ta zabomysi valka, ktera se zde casto vede jakesi "pravice " a "levice", kdy mnoho autoru ani nema uplne jasno, ze polit. oznaceni Pravice a Levice ma velice specificke rozmery vzhledem ke sve lokaci, muze byt zajimava a podnetna v dobe, kdy je k tomu situace prihodna.

Nemam ten pocit ted, ze si jako zap. civilisace muzem dovolit ten prepych vzajemneho odstrelovani, kdyz stojime v kruhu!
Situace je daleko vaznejsi at uz se jedna o Izrael- Iran , ci vstup Turecka do EU.
Obe situace, ktere nemaji dobre reseni!

Finacni krize? Kourova clona se pomalu rozplyva a zacina se jasne rysovat, ze to je krize zamerne vyvolana, ktera se svym "organizatorum" vymkla z ruky, ale bude vyresena!
Jedna se jen o umele vyvolany presun velkych castek penez, ktery by nebyl mozny za "normalni" situace.

Daleko vaznejsi je situace politicka!
Politickych loutkaru je na svetove scene mnoho a kazdy z nich ma pomerne omezene mnoztsvi loutek, aby mohl rozehrat celou hru!
Zatim na nebi zap. civilisace je pres. Obama jedinou jakousi "stalici".
Sousto si nabral poradne a tak, aspon ja mu preji, aby se nezakuckal, coz se muze velmi snadno stat.
Bohuzel by to bylo v neprospech NAS VSECH!
Hlavne, kdyby se historie ubirala smerem, jak spravne pisete, pres. Kennedyho.

Evropsti politici jsou skutecne jen houf handrkujicich se trhovcu ve smokingu. Casto az trapne!

Nicmene diky za ujisteni. Je to od Vas hezke.
17. 05. 2009 | 18:13

prirodovedec napsal(a):

jarpor: Bazalni poctivosti profesor muze myslet, ze ani stranicky uvazujici fandove nebudou obhajovat zlodejny a nemravnosti politiku a lobby, se kterymi sympatizuji.

Pokud to tak je, je to podle mne idealismus, protoze jak vite, pouzivam teorii prvnich a druhych zlodeju. V principu situace vypada podobne, jako pred dalsim velkym prerozkradenim. Obama a dalsi mocni haji zajmy tech, kterymi je zrejme najat a klidni to a klidni a v podzamci to doutna. Otazkou pouze je: Uchladi to i tentokrat? Nebo dojde k obdobi dalsiho velkeho prerozdeleni?

Pekny vecer.
17. 05. 2009 | 18:31

JC napsal(a):

Karel Mueller ,
Nevím poraďte.
17. 05. 2009 | 18:37

jarpor napsal(a):

dříve ruda

…nezaujatě ?
No to byste mne naštval. :-))
Já se snažím na můj vkus až velmi zaujatě ukázat, že když bloger v jedné větě pěje chválu o „západním systému“, aby v druhé větě jej označil téměř jako zdroj všeho zla, že jsem z toho jelen a nevím jak to tedy autor myslí…

No, nefušuju do modelingu abych nosil jen to co mi sluší… Sotva změním názory jen proto, aby mi slušely.

Hezký večer

Hezký večer i Vám, přírodovědče.
Může.
Není to ale naivní myslet si, že „stranicky uvažující fandové“ nebudou …
Jistá část bude „slepá“… na to se dá vsadit.
Část, říkám. Malá část – dodávám. A tak tomu, dle mého je. Tu tam. V ČR i na „západě“.
Pak volání že musí… mi připadá jako vlamování se do otevřených dveří.
17. 05. 2009 | 18:44

JC napsal(a):

argun,
ty první příspěvky jsem zatím nečetl/hodlám okamžitě napravit/,a pod ty poslední se podepisuji.
17. 05. 2009 | 18:53

Karel Mueller napsal(a):

JC:

Red herring a Ad hominem.
17. 05. 2009 | 18:56

Karel Mueller napsal(a):

Tupelo:

Srdečný pozdrav za oceán, stejně jako vlk mám radost, že se daří.
17. 05. 2009 | 19:00

Karel Mueller napsal(a):

Profesor, vlk.

Pánové,
se zájmem jsem si přečetl Vaši debatu. Já bych to řekl asi takto: Na troskách Římské říše vznikaly státy, které přebíraly odkaz Říma hlavně v oblasti křeŤanstí a teorie státu a práva. Nikoliv odkaz antického Řecka - na to se muselo tisíc let čekat.

Nevím, jestli tyto státy lze považovat za pokračovatele Římské říše. Samozřejmě, na antickém odkazu stojí celá západní civilizace. Ale mluvit o určité kontinuitě ... nevím. Je to asi podobné jako prohlásit, že např. africké státy vzniklé z bývalých kolonií GB jsou pokračováním Britského imperia. Sir Winston se určitě hrobě otáčí :-)

Vlku, pokud jde o vzestupy a pády společností, na to dokonce existuje vysoce fundovaná vědecké teorie zhrba říkající totéž co Ty.
17. 05. 2009 | 19:07

tata napsal(a):

PANE JARPOR

jak jednoduché problem že do psaného slova,jineho vkladate své přesvedčení což je uplně v pořadku kdybyste podle toho nečinil zavěr to je ta zelená.

Muj nazor i pana profesora je že ty mechanismi nejso proto došlo ke krizi a to že ty mechanismi nejsou tvrdí jiní odbornici než sem ja a konečně než je pan profesor jak přiznal není to jeho obor.tudíž není to že kapitalismus je podvod jak to řekl ten člověk ale prostě tento zbusob obejití kontrolnich mechanismu nebylo ošetřeno a musí se to zlepšit,kde je slovo o podvodu celeho mechanismu.

NO a vy si dosadíte zcela legalní vaš nazor že toto všechno je dosadíte ho do psaného ale pak to vše pravě upravujete podle sebe a zavěr musí byt jiny,nemužete si dosazovat své hodnocení to je jako matematika vložite jiné čislo a součet je naprosto jiny,určitě ste chytřejší než ja ale tentokrat naprosto menite co je napsano to je jasny fakt.

ANO MUŽETE oponovat že není pravda že ty mechanismi nejsou to je vaš a muj nazor rozdilný,ale pak nemužete psat že to je protireč,nebo odsození kapitalismu,ja jen kritizuju dilčí věc ale podle vašeho nazoru vam vyde co vyšlo a vkladate to autorovi.
17. 05. 2009 | 19:17

Tupelo napsal(a):

Karel Mueller, dekuji Vam, take zasilam pozdravy (jen pro upresneni, jde jen o mensi more ;)). Pokud se Vam bude chtit a protoze si Vasich nazoru vazim (stejne jako s Vlkem ci p. Stejskalem vidime nektere veci nejspis jinak, ale tim lip ;)), uvital bych i Vas nazor na to co jsem napsal panu VK-Canovi - nehrozi ze se z islamske karty (;)) nestane nejaky klacek, ukazujici smerem ven, zatimco doma pod svicnem se budou dit jine veci (podvazani vlastni demokracie)?

A panu Horejsimu se omlouvam za vstupy, ktere az tak nesouvisi s puvodnim blogem. I kdyz kdo vi, nekdo tu vzpomel Chomskeho a vybavil se mi jeho citat, ze podobnou roli jako maji v totalite obusky, ma v demokracii propaganda (asi nepresne, obusky nejspis vic boli ;))
17. 05. 2009 | 19:29

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Tý jo, ani jsem nepředpokládal,že se v tom dá něco takového najít.:-)).
Ještě tak kdybych věděl, jestli je to dobře neb špatně.
17. 05. 2009 | 19:34

Jozef napsal(a):

Trocha empatie

Pre niektorych diskutujucich:
skusme si predstavit historiu v opacnom garde,obrnene armady islamskych alebo budhistickych misionarov v Parizi,v Prahe,v Chicagu...
A ze v knizniciach studujeme historiu a na internete sledujeme myslienkove pochody v krajinach dobyvatelov.
17. 05. 2009 | 19:45

JC napsal(a):

Josef,
No to jsme přece zažívali po 68-mým. A to jsme Rusům ani nezbourali Lomonosovovu universitu.
17. 05. 2009 | 19:56

Karel Mueller napsal(a):

JC:
Já to řeknu jinak: Neznám politika, jehož vyjádření by tyto klamy neobsahovaly, alespoň v minimální míře.

Ad hominem je tzv. argumentace proti člověku. Prostě místo názoru vystupujete proti jeho hlasateli. Např.: "Co se s tím blbečkem budeš bavit, von je prej sice vzdělanej, ale strašně blbej". A nezanedbatelný počet lidí Vás bude mít za blbce ... tedy pokud jsou schopni pochopit význam slova blbec. A nepomůže Vám ani svěcená.

Red herring je odvedení pozornosti od předmetu debaty k podružnostem. Příklad:
On: "Tak tohle jsi tak dokonale zvorala, že dvoudenní práce je v hajzlu ..."
Ona: "Za to můžeš Ty, svojí nejapností jsi mě rozčílil ..."
Určitě znáte ...
17. 05. 2009 | 20:04

VK-Can napsal(a):

Zdravim take pane Tupelo.

Nevedel jsem o Vasi zmene v lokaci. Vim, ze jsem Vas zde postradal, jsem rad, ze to bylo z dobreho duvodu.
Preji Vam uspesnou karieru. Verim, ze mate co nabidnout.

Nyni k tomu, co pisete.
Obamovo selhani nemuze skoncit jakousi formou diktatury, protoze v te forme uz jsme dost dlouho.
Mozna to zni divne, ale ve skutecnosti se k tomu doslo evoluci demokracie.
Proc ? Protoze skutecna demokracie muze byt jen teoreticka stejne jako komunismus.
I v demokracii se podrizujeme vlade vetsiny. Coz uz samo o sobe je omezena demokracie!

Nyni zpet k pres.Obamovi.
Je to clovek velice inteligentni, ktery vyrustal castecne v pomerech socialni nespravedlnosti a castecne v "americkem snu".
Oboji prozil na vlastni kuzi.
Osobne, co vidim jako jeho silnou stranku je to, ze je realista, ktery hleda PRIJATELNOU cestu k dosazeni cile.
To znamena, ze je ochoten k mnoha kompromisum, ale ty kompromisy nesmi pretoupit pro neho prijatelnou hranici.
V dane situaci, je to asi tak to nejlepsi, co mame!

Jeho propadnuti by znamenalo nejen rozpad USA jako supervelmoci, ale hromadne rozkradani toho, co z USA zbylo, bez ohledu na to, zda by kongres i senat vedli Demokrate ci Republikani!

Myslite, ze by "svet", tedy Cina ci Indie sly na pomoc USA a EU (jsme v tom totiz spolu!), kdyby se na techto kontinentech rozbujela obcanska nespokojenost, ktera by za vydatne podpory muslimskeho sveta kracela k anarchii?!

Mozna by posilaly noty o "procitene" ucasti na problemech USA a EU, ale zaroven s tim by i prisla ticha pomoc rozvratnym silam!

Pane Tupelo, realita je, ze muslimsky svet je nekolik stoleti pozadu za nasi civilisaci.
Diky zvysenemu a hlavne zdokonalenemu tempu komunikacnich schopnosti se muslimove v prestavkach mezi modlitbami dozvidaji, ze existuje jiny svet, kde se lide maji mnohem lepe.
A chteji to take!

Vazeni Ajatolahove nevi kde to najednou vzit, tak se uchyluji k tomu, co kdysi delali chudi kralove - jdou a vezmou si to! Po dobrem ci po zlem.

Pane Tupelo, muslimske nabozenstvi jako takove by nebylo nebezpecne. Co je nebezpecne, ze staslive zaostalo a jeho "duchovni" to vedi!
A co je nejhorsi - byli zahnani do rohu!
Neco musi pro sve "verici" udelat, aby vyrovnali obrovsky schodek v zivotni urovni.

Zde je kamen urazu soucasne situace.
Kde to maji vazeni Ajatolahove vzit a nekrast?
Myslim, ze nasli formuli - terorismus!
A zatim to pracuje jak hodiny!

A nam, zap. civilisaci zacina horet strecha nad hlavou, coz by se dalo jeste docela dobre uhasit, ale my se zatim hadame, jakou hadici mame pouzit pri haseni.
Mezitim se ta strecha docela pekne rozhoriva....
Srdecne zdravim.
17. 05. 2009 | 20:04

Pocestny napsal(a):

Jemine!
Badateli, you are a magician!

Já jenom zírám, jak z toho klasického Hořejšího fňuknutí vznikne brainstorming na jeden víkend. Musim vás velmi pochválit, na to, jak odfláknutou rychlokvašku jste sem pověsil, jsou v glosáři občas naprosté perly.

Celé to fňuknutí je, řekl bych, klasickou ukázkou vyspělé dojmologie, za jejíž disciplinární šíření vám velice děkuji.

Zvláště mne zaujal závěr, cituji:
"Mělo by se s tím asi něco dělat..."

To je naprosto geniální výrok!

Je škoda, že celý zdejší kilometr diskuse se kromě jedné vyjimky nepozastavil nad takto mistrnou formulací....vniká přece spousta otázek!!

Rozeberme tuto hutnou větu:
Co by se mělo dělat?
Co by "něco" s tím mělo dělat?
Něco by mělo něco dělat....
Kdo / co je něco?

Kdo vysvětlí něco, že by mělo něco dělat?
Kdo vysvětlí něco, co by mělo dělat?

A kdy přestanete vy, badateli, takhle děsně kecat a začnete s tim něco něco dělat a co s tím vlastně můžete / umíte / chcete s tím něco udělat?

Co kdybyste přestal snít o planetární zlodějině a pochopil, že když v tomhle Sporožírostánu dokáže erár zašantročit skoro třetinu ročního rozpočtu a vládní úředníci svými podpisy (i jménem vás) za posledních 20 let při "privatizaci" veřejných statků a služeb ukradli cca tři roční rozpočty tohoto státu (čísla si dohledejte nebo řekněte kolegovi od klokanů, ať to zase rozebere jako hodinky),

tak američtí boys jedou v daleko širším formátu.

Oni takhle dokáží zašantročit daleko více, než si vůbec dokážete představit.

Po konci komunismu se ukázalo, že všude se krade, jak se dá. Někde více, někde méně. Ono nezáleží ani tolik na tom, kolik se ukradne (poměrně), ale odkud se ukradne a to se dnes ukazuje nejlépe na fitness jednotlivých po krk "zdravě a socialisticky" zadlužených států.

Lidé jsou všude stejní, u nás i v Americe odpadlo to hlavní - boj "o mír" (přelož o život). Praskla obrovská oprať strachu a zavládlo nadšení z toho, že bude již jen lépe, ale nikdo nic nedělal, všichni čekali až se to lépe nějak samo udělá.

Do roku 89 jsme poznávali, co nedokáže bolševik - bylo na něj svedeno vše - mylně!

Dostáváme se ke kořeni věci:

"Svět chce být klamán!".

Badateli, vy jste žijící apoteosa toho statementu.

Jak vás tu už rok čtu, vy jste neustále světem klamán.....

A víte proč?

Protože se rád necháte....jinak byste neřičel hrusou nad slovy pana Blacka, protože takových lidí už jsme sltyšeli v historii tisíce, ale nikdy na jejich slova nedošlo!
Víte proč?
Protože ....

Svět chce být klamán, znova a znova, dál a dál.....

Stále Zdráví, Badateli!
17. 05. 2009 | 20:09

VK-Can napsal(a):

Pani Clair,
ani jsem jeste nestacil podekovat za pozdravy, ktere timto rad opetuji.
Jinak jsem toho zde dnes uz "napindal" dost.
My mame "dlouhy" weekend.
Dnes bude na Exibition Place velky ohnostroj. Je to docela pekna podivana.
17. 05. 2009 | 20:20

vaclavhorejsi napsal(a):

Pocestny:

"A kdy přestanete vy, badateli, takhle děsně kecat a začnete s tim něco něco dělat"

Zitra jdu na to!

"Stále Zdráví, Badateli!"

I Vam, Pocestny!

..
17. 05. 2009 | 20:20

vlk napsal(a):

Pane profesore
ok. Beru to na vědomí.Vážně. A nebudu protiargumentovat. Jak už jsem původně napsal. Jste li o tom přesvědčen, nemohu Váš názor zvrátit.
karel Mueller
příteli, nečiním si nárok na jakoukoliv vědeckost. Nicméně - všechno na tomto světě má tři vývojové fáze :
růst-stagnace- kolaps

úplně všechno. Viz upravené arabské přísloví otce mého otce, které jsem už na aktuálěn už prezentoval. Tuším pod Sedláčkem.

Samozřejmě z každého pravidla existuje vyjímka. Jen lidská blbost je věčná! Stejný autor.

Ovšem nejlepší je, když jsem připocestuje nějaký klasický centrální mozek lidstva. S gustem mistrující profesora Hořejšího.....
chce s emi toho centrálního mozka zeptat- a co jsi s tím uděla ty, Kromě sympatií pro kamarády typu Vondra +Cěrný, kteří v tom jdou také....
17. 05. 2009 | 20:26

Karel Mueller napsal(a):

Tupelo:
Pane Tupelo,
Vašich příspěvků si vážím též a tak se pokusím Vám odpovědět.

S obsahem textu pana VK souhlasím, on to vidí USA daleko z větší blízkosti a tamním problémům daleko lépe rozumí, takže lze jen Obamovi držet palce. Můj nebo vlkův názor v této věci se spíš opírá o historické zkušenosti i o to, jak to odsud z dálky můžeme vidět.

Pokud jde o islám: Mnohokrát v mnoha debatách probírané. Možná si na mé názory vzpomenete a tak víte, že rád mluvím o imaginární a reálné hrozbě. Ta imaginární hrozba je nebezpečí tzv. darebáckých států: Vojenský a technologický náskok západu je takový, že přinejmenším v rámci desetiletí se nemá čeho obávat. Jediné možné nebezpečí jsou zmutované viry, ale všechny laboratoře stejně nemůžeme uhlídat. Ty laboratoře mohou být klidně u našich nejbližších islámských spojenců, ostatně v těch letadlech seděli Saúdi, nikoliv Afghánci. Prostě se lidstvo dohodne, nebo nejspíš zajde, i v USA si už začínají uvědomovat, že role četníka je nejen poškozuje, ale je i obecně kontraproduktivní, jak se s oblibou říká.

Druhá věc jeto reálné nebezpečí a to jsou jejich minority a křivky natality. Uvědomte si, že po dosažení početní převahy prostě zcela demokraticky převezmou moc a zavedou si pořádek podle svého. A tady jsme u podstaty, o islámu jsme debatovali mockrát a nechce se mi to opakovat. Jen bych připoměl, že islámské minority v Evropě jsou často mnohem islámštější než obyvatelé ve státech původu. Jinými slovy, oni vždy budou klást loayalitu k náboženstí nad loayalitu ke státu, který obývají. Na podrobný výkled je expert Pepa Řepa.

Takto to tedy vypadé - řečeno stručně - z mého pohledu.
17. 05. 2009 | 20:28

Pocestny napsal(a):

Vážený badateli,
Váš Dojmologický seminář dostal novou kvalitu!

Jeho glosář se začíná ubírat svým směrem a žít svým životem, v posledním metru komentářů si už nikdo jaksi nevzpomíná na ten úvodní nástřel a dochází k naprosto geniální diskusi, která je skvěle tvůrčím příkladem slovotepectví an sich und fuer sich.

Jedinej problém je v tom, že tu všichni řeší politiku, historii, filosofii a veškeré vědy sociální, nastáváí přímo nadpozemské humánno,

ale nikdo tu už dvacet let neum, kuwa, zavřít zloděje do díry!

Já si do nedávna myslel, že ta klasika - do voleb vendeta, po volbách tichý doškolovák "jak se krade, když se vládne" od poraženého nepřítele - je jen a pouze domácí vynález, protože všichni naši "pestří papouškové" veškerenstva stran a hnutí tu v jedné bolševické kantýně vyrostli, ale kapitalismus po pádu komouše upadl do osidel sociálního státu, který je založen na spolupráci levicových politiků s nadnárodními globálními zaměstnavateli a začal dodávat pseudosystematické požitky na základě jediné výzvy politika - šířit wellness mezi masy a tím, že jim nabídneme levnou napodobeninu životního stylu middle class, přeměnit horečku odboráře na horečku konzumenta.

To, co prožíváme, není praxí ekonomických pouček, jakkoliv jsou touhy ekonomů vykládat běh světa směšné, s tímhle nemají co dočinění..

Mluvme o zlodějině.

Třeba o té malé, naší....
Jedenapůl bilionu jsou ztráty ze zlodějiny a defraudace v Česku!

Dálnice z Liberce do Dolního Dvořiště s příslušným polokružím Pražského okruhu, třeba....

Všichni víme, kdo zde krade... všichni víme, jak se krade, ale všichni mlčíme a tolerujeme to, s výhledem na možnost se také přidat.

Zlodějina je v nás zarostlá, jako ten bolševik, on to byl, kdo udělal šášu z kněze a Boha, kdo postavil tupouna s krumpáčem na roveň Bohu. On naučil lidi být takovými zvířaty, protože těm, kdo za něj válčili odpouštěl i ty nejhorší hrůzy, ale jiným "spravedlivě nedal nic" a zavřel je i za banální přestupek proti pravidlům pro tupouny, červená knížka byla poukazem na bezpráví a beztrestnost.

Dnes se vulgarizuje celý svět, tak jako komouš nepřežil studenou válku, tak křesťanská morálka západu nepřežila své vítězství nad ním. Jde to odspodu, masy jsou hamižné, komouš jim sice nedal Beverly ani Cannes, ale "dal jim" škodivku a daču na jezeře", těd chtělí všichni ty Beverly, choleru hamižnosti bez hranic, čili ten greedy american dream doplnil o východní nelidskost při jeho dosahování.

Amerika se také mění, osvobozuje se od WASP dogmatu a přichází chaos, pocit ohrožení byl tak dlouho pryč, až si ho Bush & Comp. museli na kolenou od jiných vyprosit. Strach z bolševika byl vyměněn za chrupku na vavřínech, to se v kapitalismu nesmí, protože jungle má pevná predační pravidla.

Ne, badateli, tohle není systémová chyba, to je výsledek naprosté atrofie veřejné moci pod pedálem globální oligarchie.

Cožpak jsme za osm let socanské politiky nezažili tu "celonárodní E55", když nás naše vláda pásla pro zájmy tu Filipsů, tu Hjundajů, tu floksgruppe, cožpak jsme nebyli přesvědčováni, že místo podpory domácích zdrojů welfare je třeba uplatit makaka, by u nás "investoval".....

Cožpak anglosasové nemají za sebou dvě desetiletí "narovnávání", čili koketování s fetem "rovnosti", která není výsledkem snahy jednotlivce, ale je udělena státem jako status......

Směšné je jen mluvit o spiknutí, zvláště, když sedíme v Jedové chýši....

Znovu trpělivě opakuji, za bolševika nemůže nikdo společensky, nýbrž lidé jako doc. Havel Jiří, Zaorálek Lubomír, a jiní, osobně a doživotně,

tak za krisi nemůže nic jiného, než kyselá s.ačka, která zákonitě přichází po posvícení.

Jako ve dvacátých stol. minulého - po konci první masové války v dějinách většiny zemí,
tak nyní, po konci jaderného bipolárního napnelismu dochází zákonitě k cukatuře...-)

V+W věděli své....

A proč?
No protože lidi jsou zvěř a když je nic nezkruší do podoby trpícího Homo Sapiens, tak se tak i chová...
17. 05. 2009 | 20:42

Karel Mueller napsal(a):

Tupelo, VK Can.:

Pane VK,
svoji odpověď jsem napsal ještě před Vámi.
Brilantní rozbor, nemám co dodat.
17. 05. 2009 | 20:44

Pocestny napsal(a):

Ono, badateli, co vše život dá nám, ukradne jiným...
Na všechny nikdy v dějinách nezbylo, v těch rudých zejména!

Když si dopřáváme kolektivní násilí na něčí šrajtofli (každý víme, co bychom za daně pořídili svým dětem i to, že by to byla nejlepší investice, která s těmi penězi proběhne), tak se nedivme, že i jiní si vytvoří systém kolektivníého násilí na cizí šrajtofli, ale dělají to masově a korporátně.

A vy je volíte...-)))

Mahlzeit!
17. 05. 2009 | 20:46

Jozef napsal(a):

JC

Ano.
Ale skutky a vyroky dobyvatelov Ciny,Indociny,Afriky - su neporovnatelne.
Vojaci Britskeho imperia z Afganistanu nestacili ujst,vojaci Washingtonu zanechali vo Vietname napalmovu spust,milion invalidov a miliony mrtvych domorodcov...
My dnes milujeme Stryka Sama,lebo nam vsetko zobral a krmi nas "obuskami propagandy"/Chomsky/.Vzorni otroci dodavame mu aj zeny a muzov na dobyvatelske vojnove misie ,akoze lov teroristov.V Latinskej Amerike Washington takych otrokov ako u nas uz nenajde.Uz nie.

V Iraku a v Afganistane sa nam postavili na odpor uz tisice palachovskych mucenikov.
A zaciname mat problem do Afganistanu sa vobec dostat.
17. 05. 2009 | 20:47

Pocestny napsal(a):

Badateli, dejte vědět jak, rád se přidám - jestli to ovšem bude mít hlavu a patu (jináč to zákonitě upadne na řiť)

Rád budu Svědkem Jeho, to ve chvíli, kdy Bůh myšlenku z hlavy do paží Jeho seslati uráčí...
17. 05. 2009 | 20:49

Pocestny napsal(a):

Mr. Wulf, would you like to shut up & go and F.C.U.K. yourselves, if you, please!
17. 05. 2009 | 20:51

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný:

"Dnes se vulgarizuje celý svět, tak jako komouš nepřežil studenou válku, tak křesťanská morálka západu nepřežila své vítězství nad ním ..."

Mýlíte se a zaměňujete příčinu s následkem. Komouš přišel, protože hlásaná křesťanská morálka nepřežila 19. století ... viz ty děti ...
17. 05. 2009 | 20:56

VK-Can napsal(a):

Diky pane Mueller.

Jako mnohokrat pred tim, se nase texty doplnuji.
Verim, ze stejne jako my, to vidi mnoho lidi, jen treba nemaji tolik casu to napsat.
17. 05. 2009 | 21:03

Pocestny napsal(a):

Jo, Muellere, to je pravda, nicméně nám tu od konce první světové běžely dvě alternativy - totalita a liberální republika.

Obé vzalo zasvé pro vznik nového ráje - sociálního státu. Ona totalita byla stejně elitářská jako liberální republika, jen dobové tance a kroje se lišily.

sociální stát je ovšem téměř dokonalým smírem mezi hamižností korporáta a hamižností odboráře - každý z nich "šéfuje" svou stranu barikády, protože tato společnost, která je materiálně rovnostářská mezi lidmi, stále touží po "elitách" ve svém středu, bohužel je neumí vyrobit a tudíž se celý ten cirkus nedá financovat.

Je totiž postaven na mylném křesťanském postulátu - lidi se bojí, tudíž nedivočí.

Kdepak, lidé se nebojí ani Boha, ani jeden druhého, naopak se mistrují v tom, jak kolektivně "povalit každého Golema".....

P:S: Tuhle "vepřovinu" Werichovi neodpustim
17. 05. 2009 | 21:05

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Co, kdyby jsme se oba tvářili, že jsem to nemyslel osobně, ale obecně ? Pomohlo by to ?
17. 05. 2009 | 21:10

IO napsal(a):

V několika příspěvcích v této diskusi jsou odkazy a náznaky směřující tím podle mne správným směrem. A ty ukazují, že onen “obří systematický podvod”, o kterém mluví pan Hořejší, je ve skutečnosti ještě mnohem hlubší a rozsáhlejší komplot a utajené spiknutí, než je pan Hořejší sám sobě schopen připustit. Proto znějí tak tragicky bezmocně jeho slova o nutnosti nahradit ony zločinné bankéře a manažery „nezkrompromitovanými osobami“. A které osoby jsou prosím nezkrompromitované, aby mohly ty zkompromitované odsoudit a zavrhnout a dosadit na jejich místa další nezkrompromitované? Když zkompromitované jsou všechny směrodatné pozice mocenské struktury? Tržní hospodářství a povaha peněz logicky, přirozeně a nezvratně vedou k takové krizi (takovým krizím), jichž jsme víceméně bezmocnými svědky a které můžeme jakýmisi lidskými zákony a regulacemi snad jen nevýznamně ovlivnit. Ale proti této přírodní nutnosti se demokratickými prostředky nemůžeme ubránit v případě, v němž se nacházíme, kdy nesmírně sofistikovaná síťová struktura tajných Spiklenců tyto živelné, nezdolné přírodní mechanismy už po staletí záměrně využívá k jakémusi svému účelu. Co je tímto účelem, cílem, to nevíme, můžeme se o tom jen dohadovat. Možná je cílem definitivní nastolení dobra pro všechny násilím, silou, protože tupá lidská masa bohužel není jinak zvládnutelná a sama sobě škodí? Nebo je cílem nastolení definitivní všeobsáhlé totalitní diktatury? Bude nakonec tato všeobsáhlá totalitní diktatura skutečně posledním vývojovým stádiem lidské společnosti, nebo ji někdy v budoucnosti živelná přírodní nutnost opět rozvrátí a změní v něco jiného, lidsky přijatelnějšího? Je reálné, že Spiklenci znovu nastolí někdejší feudalismus nebo dokonce otrokářství? Špatně si posloužíme, budeme-li s naivním optimismem pouze očekávat a přivolávat jakousi očistnou kúru, po níž už konečně zavládnou pravda a láska nad lží a nenávistí. Zdá se, že jsme u konce odpočítávání! Its the final of countdown!! Tohle je jinačí kafe, než si myslíte, pane profesore, vážení spoludiskutující! Držme si klobouky, frčíme z kopce!!
17. 05. 2009 | 21:13

JC napsal(a):

Jozef ,
Promiňte, asi nebudu mít čas reagovat. Musím /s potěšením :-))/ sledovat pocestného.
17. 05. 2009 | 21:26

jarpor napsal(a):

JC

To je nás víc...
17. 05. 2009 | 21:44

vlk napsal(a):

No jak jsem napsal, pocestovaný centrální mozek lidstva zmáknul celou zeměgulu květnatou mluvou a unaven svou genialitou pkynul lobotomikůma odebral s e nejspíš na Olymp..
Aniž by odpoěvděl na otázku - co on s tou E55 na, rozdíl od profesora Hořejšího jaksi udělal.....

Prostě stačí květnatá řeč.
Velkohubost byla vždycky taková.
17. 05. 2009 | 21:47

Tupelo napsal(a):

VK-Can, Karel Mueller, dekuji vam obema za komentare, ted musim bohuzel na chvili odjet, proto jen v kraktkosti.

Netroufam si odhadnout chovani Ciny v pripade ze by islam provedl invazi do Evropy (formou zrejme podpory naklonenych sil odporu), ale zda se mi, ze Cina se zatim chova velmi pragmaticky. Vzhledem k tomu ze i oni maji sve odstepenecke islamske provincie, by se dalo ocekavat mozna vystoupeni razantnejsi proti islamu, Cina je natolik silna, ze by je nemusela znepokojovat silna EU a USA (oboji relativne daleko), ale posileny islam na jejich hranicich. Indie dtto, snad jen s tim ze ma s islamemskym terorismem jeste silnejsi zkusenosti (a jeji vazky na USA jsou silnejsi nez u Ciny).

Ja ve svych malych uvahach (mozna prilis optimisticky) kladu vetsi akcent i na pohyb v islamskem svete. Loajalita evropskych muslimu k evropskym zemim v nejakem nedavnem vyzkumu (omlouvam se ze nemam link, opravdu nebyl cas jej nyni hledat, ale v pripade zajmu se mohu pozdeji porozhlednout) vysla jako dost vysoka (samozrejme s vyjimkou mladych vytrzniku treba ve Francii, ale tam to neni dano islamem, jde jen o zasterku a tyto deti islamskych pristehovalcu na islam (podle me) zvysoka kaslou). Tim chci rict ze je otazka nakolik by se nyni evropsti muslimove (jejich vetsina) chteli vratit o X stoleti zpet pod nadvladu svych fanatickych vudcu. Mozna by ta podpora byla velmi slaba (ale samozrejme zcela nepochybne existuji fanaticti jedinci (a bylo by dulezite znat presna cisla, je to ukol pro tajne sluzby) v Evrope kteri jsou pripraveni plnit jakekoliv rozkazy). A myslim ze podobny kvas je i ve zdrojovych muslimskych zemich (na tom se, aspon pokud jsem porozumel, shodneme), viz http://info.muni.cz/index.p... (v clanku me zaujalo to ze pro muslimy mimo zdrojove zeme neexistuje jednoznacna autorita). Co se tyce techto zemi, nedavno v nich delal Galuppuv ustav rozsahly pruzkum (opet, zkusim kdyz tak najit podrobnejsi link, zatim jen tohle: http://www.novinky.cz/zahra... ).
Jeste jednou bych vam rad podekoval za prispevky (nuti me se nad tematem vic zamyslet), uvedomuji si ze se tema sem prilis nehodi a jsem si jist ze bude prilezitost pokracovat nekdy v budoucnu pod jinym clankem. Preji dobrou noc vychodnim smerem a pekny den ve smeru zapadnim :).
17. 05. 2009 | 21:58

prirodovedec napsal(a):

S potesenim (a bezpecne vzdalenosti) sledujeme nejvetsiho lobotomika mezi nami a jeho naprazeny prst jak na tom slavnem plakatu se slovy "A co ty soudruhu" :).

Toto neni pokus o diskusi. Jen glosa. :)

Warning: Pri pokusu o ni z druhe strany by byl zahajen detailni tapetovaci prirodovedny rozbor vsech textu dnesnich vodopadoviteho tapetare (i za pomoci programu, aby se to stihlo).

Zkratka cteme, svatou pravdu vodopadu, pijme blahodarne vody, ztratme se v hlubokem zamysleni a jiz NEDISKUTUJME. Vari, vari, zly vlku - nediskutuj. :)
17. 05. 2009 | 22:06

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný:
Víte, ať už si o Vašich příspěvcích myslím cokoliv, tak jste zcela jistě sečtělý. Ale mám pocit, že Vám ten Brave New World a jeho brilantní analýza Amusing ourselves to Death unikla. Tmamáte kompletní odpovědi na všechny tyto otázky i vcelku jasně daný vývojový trend.

Sociální stát vzniknout musel, byl vyjádřením touhy po štěstí, jak by řekl Huxley. Kdyby ho nedělaly liberální státy, tak by prostě moc převzal železný muž a nastolil diktát. Jak se ostatně v řadě států stalo.

Ale pardon, Vy skutečně pomíjíte ten nejdůležitější faktor a to je rovnováha sil. Vnitřní i vnější. A systém bez rovnováhy buďto zkolabuje nebo vybouchne - to určitě znáte z fyziky. I když je to paradoxní, tak pádem bolševismu se svět prudce přiblížil reálsocialismu. Skutečně, vezměte si nadnárodní korporaci. Rozdíl od onech socialistických molochů neidím, všichni jsou zaměstnanci, korporace trpí všemi socialistickými chorobami, zisk jde kamsi, kde se rozhoduje, co s ním. Průser je v jiné věci, za reálsocialismu jste měl centrální řízení - a politika byla nadřazena ekonomii. Ale ovšem, pochopitelně to muselo nakonec zkrachovat - nerespektoval se zákon hodnoty. Ovšem dnes jste v druhém extrému: Politika je zcela podřízena ekonomickým zájmům korporací. A ty už svojí strukturou a účelem nemohou suplovat roli státu. Proto je západ tam, kde je, když to velmi zjednoduším.
17. 05. 2009 | 22:13

Karel Mueller napsal(a):

JC:
Myslím, že se nemusíme nijak tvářit :-).
V tom případě by odpadl klam ad hominem.

Před řasem vyšla Filosofie pro každého. Logické klamy jsou zde krásně popsány. Doporučuji bez výhrad :-)
17. 05. 2009 | 22:26

RUMCAJS napsal(a):

Šifra mistra Hořejšího.

Nedokážu přečíst ty kylometry příspěvků, a tak nejspíš budu někoho opakovat.

Jaký komplot, proč komplot, komu co přinesl tento komplot... ?

Přiřadím si tuto úvahu profesora Hořejšího hned vedle mendelinky bramborové.

Jinak si myslím, že být "okrádán" jakými si nadnárodními zlodějskými korporacemi je pořád lepší (když srovnám životní úroveň),jak si vařit polívku z podrážky pod vedením blouznivců týpků ala prof. Hořejší.

Prosím pane profesore, počkejte ještě s tou revolucí a nechte mě to tady v klidu doklepat. Já bych další socialismus už psychicky asi neustál.

Předem děkuji!
17. 05. 2009 | 22:59

Pocestny napsal(a):

Muellere, jo.

A o to jde. Huxley je, jak bzch to jenom...no hloupě zjednodušeno.. je to human selfreflection, já na to koukám nejen z tohoto úhlu, ale také hledám souvislosti s tím, co jsem našek ve Wilsonovi.

My prostě pořád zapomínáme, že jsme jen více či méně morální zvěř..-).

Nemusíme se centrovat ve filosofii, dá se i korelovat s tím, jak na to kouká etolog, kulturní antropolog, evoluční biolog.

Když lezete na novej kopec, musíte si ho prohlédnout ze všech stran, protože nikdy nevíte, na kterou stranu vás z vrcholku nečas sfoukne.

Huxley je dobrý, ale ne jediný. Já vím, že jím jste uchvácen, to je v pořádku, věc osobního názoru. Hleďme na to stejně jako na věci jiné - abychom pochopili, co vlastně chtěl Hitler, musíme rozumět staré Valhalle a Wagner na to rozhodně nestačí.

Oba víme, že i současnost je opakováním již dávno poprvé uskutečněného, jen rozměr se zvětšuje, jak se nám "zmenšuje svět".
Mne jen děsí, jak málo lidí kolem nás je na to opakování připraveno...

Kolik lidí skočilo na ten Fukuyamův nesmysl o konci dějin...

Dějiny se dějí, tudíž je to neverending story, kdyby už skončily , udály by se, byly by to tedy udějiny...

a to zní poněkud podezřele, nemyslíte? -)))
17. 05. 2009 | 23:08

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Ok,dík za tip, mrknu na to.

P.S. Myslím, že včera nebo předevčírem oslavil sté narozeniny Sir Nicolas Winton, snad nejskromnější člověk jakého znám.Při té příležitosti se ho ptali, kde vidí příčiny současné krize. Jeho lakonická odpověď byla. "Protože se lidé neumí poučit ze své historie" Ta odpověď se na první pohled může někomu zdát přílič vágní a bezobsažná a určitě by se našlo spousta ekonomických,sociologických filosofických pravých i levých matadorů, kteří by ji dokázali "rozcupovat". Mě jen tak napadá taková myšlenka, kterou vyslovil pocestný. Není v nás přece jen geneticky zakodován ten občasný pád na hubu ? A to jestli chceme nebo ne ? Ten bájný Fenix, rozumíte ?
Ono, ne že by člověk musel propadat skepsi nebo nihilismu, aleynáte to ? Kdo je připraven, není překvapen.
Pro dnešek končím...dobrou.
17. 05. 2009 | 23:13

P. napsal(a):

Mara: (17.05.2009 01:55:40)
Souhlasím, oficiální výklad dějů kolem Pentagonu 11. září 2001 působí jako surrealistické dílo.

Pilots and Aviation Professionals
Question the 9/11 Commission Report
http://www.patriotsquestion...
17. 05. 2009 | 23:35

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný, JC:

To už by jste byli pomalu u starého Maura, ten nás učil, že vývoj probíhá ve spirále a dějiny se stále opakují, jen na "vyšší úrovni". On měl vůbec teorii "totální duality": Pól a protipol s tím, že se jedno mění v druhé a obráceně. Evoluce v revoluci, revoluce v evoluci. Snad si ho vzal za vzor i Einstein - mimochodem měl i pár sardonických výroků o nepoučitelnosti lidstva - jeho závěrečná teorie zní: The fields are interrelated ... a já bych shledal TOE nad jiné velkolepou, kdyby tato koncepce byla správná a slovo elektromagnetické by bylo zaměněno za duchovní a slovo gravitační za materiání ... na osmirozměrné varietě s duálním světem vůči našemu světu. Ovšem je to sci-fi.

Jeden z hrstky nejfenomenálnějších mozků 20. století - šéfkonstruktér Damoklova meče - byl marxista. Proslul výrokem: Marx se nemýlil, jen nemohl vědět, že bude vynalezena atomová bomba. Tím chtěl nejspíš říct, že žádná další proměna evoluce v revoluci nebude, pokud nemá lidstvo zajít ... takže zbývá jen ten Huxley se svým překrásným novým světem.

A teď už dobrou noc.
17. 05. 2009 | 23:43

Pocestny napsal(a):

JC
Ano, případné jméno, jméno jedince, který se vzepřel masovému trendu společnosti a šel a prostě něco udělal.

Svět je poháněn několika jedinci, kteří mají dar nadhledu nad vlastním životem a proto mohou konat pro druhé. Sir Nicolas byl bezesporu jedním z nich.

Ano, i on, klasický representant toho, co z Británie učinilo zemi od roku 1066 nikým nedobytou, nikým nepokořenou. On byl zároveň i tím, kdo jí pomáhal šířit a udržovat tak, aby za ní zlunce nezapadalo, jak se říká.

On byl zároveň svědkém toho, že všechny státy lze porazit, jen některé musíte rozvrátit zevnitř.

Mám nechutný pocit, že ta anglosaská konstanta ve světových dějinách hnije zevnitř na naprosto cuýnickou lež do vlastní kapsy - jedni si velice podobni Francii v třicátých stále myslí, že jsou senzačními vítězi, ti druzí se pod tlakem Tonyho neobolševiků, kteří obětovali Británii socialismu stejně jako Lenin podřízl Rusko na oltáři revoluce, aby Stalin mohl tuto oběť uskutečnit všude tam, kam se mu podařilo expandovat.

Řím, Rakousko, Rusko i Sojuz padly na to, že nedokázaly ufinancovat mocenskou kontrolu a uplatit loajalitu na celém území hypertrofovaných říší.... proč by pád Británie po roce 1947 nemohl potichu probíhat dodnes a teď jít do finále konečného rozpadu, podobně jako RČS?

Proč by Amerika nemohla "padnout" - tedy zmutovat do nějakého obskurního systému právě nyní, když čelí erozi globálního leadershipu? Jak bude brát svět USA o kterých se ví, že nejsou ve všem to nejlepší?

Je zajímavé pozorovat skotské neobolševiky, jak zavádějí v postimperiální Angli multikulti bazar, zatímco ve Skotsku a Walesu jsou teploměry domácí majority stále evropsky vysoké....
Do Anglie se dovážejí barevní, do Skotska peníze... mazané! -)))

Nakonec, oba víme, že EU je pokus o "pátou říši", čili recyklace karolinské transrýnské kultury, oba víme, že každou evropskou říši porazila rozhodná extrémní akce několika jedinců, která ač v normálních dobách banální, byla tou pověstnou poslední kapkou, která spustila povodeň.

My příliš mnoho hledíme na sílu soupeře, že zapomínáme na vlastní slabost..
17. 05. 2009 | 23:43

Mr.White napsal(a):

Podle mě ten pan Black trochu blábolí, aby byl zajímavý. Na 99% krizi žádný organizovaný megapodvod nezpůsobil. Její příčiny jsou dozajista mnohem subtilnější, to jen lid chce viníky a jednoduchá vysvětlení.
17. 05. 2009 | 23:55

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Cekala jsem kdo s tim slovem prijde prvni - revoluce :)

JC

O lidech je to vzdycky vice nez o systemu, jde o to na co ma kdo zaludek. Prazskou nemovitost jsem skutecne prodala za nejvyssi moznou cenu, ovsem najemnikum jsem podle zakona musela koupit adekvatni nahradni byty (take ne za hubicku), ktere jsem do uzivani prenechala do jejich smrti (nejmladsimu bylo 50) za symbolickou cenu jedne koruny ceske. Kdyz se nekdo stara o matku s Alzheimrem a musi kvuli mne opustit byt ve kterem rodina zila pres tricet let, nemam zaludek po nich chtit najem. Takze staci nejaka rovnovaha ci alespon kroceni hamiznosti. A to musime skutecne kazdy sam za sebe, nejde o system ani pravici ci levici. Neznam jedineho cloveka z meho okoli, ktery by nad tim kroutil hlavou. Milionari nejsme, dokonce nejsme ani za vodou, ale zrejme jsme mimozemstani :)) Corporate treadmill jem take opustila asi proto, ze jsem slaba natura.

Staci se podivat jak dnes zije cerna populace Detroitu aby Vam bylo jasne, ze nebyt toho, ze se organizuji jako komunita, pestuji si na zahradkach potraviny o ktere se deli a vsemozne si navzajem vypomahaji, ten skvely system by je zkratka nechal chcipnout. Jak jedna z nich poznamenala (zena, kterou system dostal do dluhove pasti a nakonec ji diky tomu odebral deti)nechavaji nas chcipat, ale my se z toho dostaneme vlastni silou, az se zvedneme, budeme "hell on wheels"! Obdivuhodna odolnost.
18. 05. 2009 | 00:42

Mara napsal(a):

Zdravim pani Clair. Zajimavy postereh ohledne Obama can or can't? Ponekud na jine tema, ale svym zpusobem vse souvisi se vsim. Ach ty strepy roztristenych iluzi....

http://www.antiwar.com/avne...
18. 05. 2009 | 02:25

Rumcajs napsal(a):

Ještě si trochu lámu hlavu tím, proč prostě ty nenažraný bankéři nepůjčili peníze někomu bohatšímu, kdo by je vrátil a místo toho celej ten kolosální podvod postavili na tom, že je půjčili sockám ???

Bzum,bzum,bzum,
to mi nejde do kebule
Bzum,bzum,bzum,
to mi nejde na rozum!

Ale oni ty chytrý levicový kebule si s tím určitě poradí.
18. 05. 2009 | 06:51

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rumcajs;

Kde jste prisel na to, ze chci nejakou revoluci??

Jak uz jsem rekl vyse:

Mnohokrat jsem tady dal v clancich i v diskusich najevo, ze jsem zcela bezvyhradnym (snad az prehnane optimistickym) stoupencem standardniho "zapadniho systemu" (svoboda, socialne-trzni ekonomika).

Je pro me ponekud prekvapive, ze tolik lidi tady vlastne haji ty americke hamizne lumpy, kteri krizi vyvolali, a dokonce tvrdi, ze je to v ramci kapitalismu OK, ze kdyz se ty ukradene penize prepoctou na hlavu, tak to neni zase tak hrozne, a podobne nehoraznosti.
Vy a vasi "pravicovi" kolegove tady tak vlastne davate zapravdu tomu memu komunistickemu spoluzakovi...
Ja jsem presvedcen, ze ten nas skvely (bez ironie!) "zapadni system" proste musi mit jako nezbytnou komponentu nejakou bazalni poctivost (kterou je ovsem nutno vynutit prislusnymi zakony a regulacnimi mechanismy.
Jinak o ty skvele civilizacni vydobytky (svobodu, prosperitu, bezpeci) prijdeme a octneme se zase bud v nejake diktature nebo ve svete a la Somalsko, kde se kazdy bude muset starat jen sam o sebe a nebude si jist ani svym zivotem.

..
18. 05. 2009 | 08:12

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Rumcajs,
velmi bohatí jsou bohatí proto, že nikdy nic nevrátili. A půjčky sockám? Ty jsou jen zástěrkou a menší částí té jejich gigantické šmeliny.
Pro názornost počítejte se mnou:
Mám pět milionů a někoho spřízněného v bance. Bance dám plnou moc.

Poslyš, uložím si u Tebe 5 na termínovaný vklad.
Poslyš, mám u Tebe termínovaný vklad, půjči mi 5.
Poslyš, kup mi akcie za půjčených 5.
Poslyš, zastavuji akcie za půjčených 5 a půjči mi 5.
Poslyš, mám 5, kup mi akcie za 5
Poslyš, zastavuji akcie za 5, půjči mi 5.
… Pak už je to jen automat.

Obchod může být s čímkoliv, co banka uznává za peníze, skoro peníze, garance. Můžou to být i ručené smlouvy na zboží. Akcie jsou nejlepší.
Jistě chápete, že za takový měsíc to můžu udělat nesčíslněkrát a jde-li o spřízněnost i na náklady banky. Co z toho, že je to účetní podvod. Mám neskutečný zisk. Prodávám průběžně, nebo si počkám na ránu, vše je na vrub banky, i s poplatky. Pak, v nějaký okamžik, musím vypořádat. Musím vypořádat, zamést stopy. Protože rolo se dostává do gigantických rozměrů. Tady nastává ten problém. Chci-li pokračovat, musím vytrhnout strom z kořenů a otočit ho. Jsem přesvědčen, že bílé límečky pokračovali dál, až do úplného krachu. Neotočili strom.
18. 05. 2009 | 08:16

Pocestny napsal(a):

Badateli, když to je těžké, s vámi....-)

Vy rád vyléváte dítě i s vaničkou, z příspěvků jarpor a Řáholeckýho jde jen jedno, strach z vás a z toho jak ta vaše logická "kalamajka mik,mik,mik" sice "útočí na nešvary", ale v hloubi polemizuje se systémem.

Znovu opakuji, mně trvalo cca půl roku, než jsem přišel na to, že ta vaše "antikapitalistická rétorika" je svým způsobem jen ventilace frustrací, které máme asi všichni stejné, ale jinak je ventilujeme.

Víte, badateli, doba je těhotná extremismem všeho druhu, není těžké vás hodit do jednoho pytle s Tutterem, Tamášem, Stropnickým a těmi, kteří tuhle "mladou gardu" zásobují důvody k existenci.
Naopak, je občas těžké uvěřit, že vysokoškolský profesor se může dopustit občanských trivialit, jaké se vám občas podaří.

Ode mne už nic zlého nečekejte, pro mne jste Malý princ, který se sem zaběhl při hledání lišky, občas by vám jeden koupil lízátko, abyste přišel na jiné myšlenky.

Rumcajs, badatel je narozdíl od veselýho docenta osoba svá a i když mi / nám jeho nnázory mohou lézt na nervy, jdou z něj.

Badatel je autentickej, Havel je prázdnej přemílač frází za oučelem vlastního povznesení, charakter, kterej poleze nahoru každou dírou řitní, která se na jeho nebi objeví.

Ne, zarytí levičáci jako Hořejší a Groessling, to je normální, ale ta banda Včerakomouš, Dnessocan, Zítracokoliv, to je ten vřed, který nás trápí.

Dokud budou levici formátovat názory lidí jako je badatel, bude lze polemizovat, hádat se, diskutovat a hledat kompromisy, ale jakmile jí ovládnou lidé jako Havel, Zaorálek & Company, budeme terčem oktrojované politiky povinného mitlachen, mitficken und mitarbeiten, která bude stejně prázdná, jako jsou duše těchto lidí.

Jak přesvědčit badatele, že prostě mnozí socani nejsou osobně hodni, aby do nich Vašek Hořejší vkládal své levicové naděje.

Jak mu vysvětlit, že politika není sociálistická sámoška, kde se kupuje jen to, co má komunál na krámě.

Jak mu vysvětlit, že on první by měl jít "svému" dobytku po krku.

Potom by totiž nám nezbylo než začít vychovávat tu bandu postkomunistických mentálních potratů v modrém saku.
Hořejší by byl nebezpečný v té chvíli, kdy by dokázal vyčistit CSSD od toho rudého morálního bahna normalizace, které do ní nateklo v dobách, kdy si Miloš dělal z huby fekál..

Bez takových trotlů by totiž CSSD byla téměř neporazitelnou, protože tito typové jsou pro mnohé v našem okolí poslední zábranou.

Rumcajs, jak vysvětlit badateli, že toto spiknutí je banalitou proti jednomu jinému spiknutí, které nás už stálo nevyčislitelné náklady, spiknutí pánů Marxe, Uljanova a Džugašviliho.

Jak mu vysvětlit, že jako věřící by měl brát spiknutí jako přirozenost, neboť i jeho víra byla na počátku spiknutím.....a na základě jiného, velmi podobného spiknutí vznikla i situace, kdy badatel jezdí s pasem v češtině, nakonec TGM se s tím nemazal a proto všichni víme, že RČS byla založena českou Maffií! -))
18. 05. 2009 | 08:48

Rumcajs napsal(a):

Můžete mi pane profesore říci svými slovy, co považujete v tomto případě konnkrétně za podvod ?
18. 05. 2009 | 08:53

Rumcajs napsal(a):

Milan Bukovecký:

Zkusil jste někdy něco nevrátit ?
18. 05. 2009 | 08:54

Rumcajs napsal(a):

pocestný:

Pokud bych si mohl vybrat, koho polidšťovat, pak by to vyhrál prof.Hořejší. Myslím, že on nad problémi přemýšlí, kdežto badatel, ten je jenom naprogramovanej jako Vilém.
Problém prof.Hořejšího je dle mého v tom, že si šńorchuje mezi těmi svými zkumavkami, občas se vynoří a pak rychle řeší něco,co viděl jenom z rychlíku.
18. 05. 2009 | 09:07

JC napsal(a):

Karel Mueller,
Osobně se domnívám, že Marx se mýlil a to velmi.
Ta jeho predikce revoluce, se lehce dala odvodit z historických zkušeností/třeba sedláků u Chlumce/,čili nepřišel s žádnou převratnou myšlenkou. Marx předpokládal, že systém, který přijde po kapitalismu bude automaticky lepší, což se nestalo. Marx nepředpokládal, že dělnická třída se uvědomněle a dobrovolně po čase vrátí ke kapitalismu a to více-méně ne-násilnou formou. Kromě toho, že se mýlil, ale jeho vize byla spouštěcím mechanismem jednoho z největších lidských utrpení v dějinách/pokud vezmeme počet obětí vztažených k poměrně krátkému historickému období/.
18. 05. 2009 | 09:09

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Rumcajs,

Vy nejste velmi bohatý ani já. Vy nemůžete jít do banky a půjčit si jen na svou tvář. Velmi bohatého zdraví ředitel, ostatní referent, chudého vrátný. Tam to začíná. Dokud Vás nebudou v bance uctivě vítat boucháním hlavy o zem, musíte všechno vrátit. To bohatý, ten si může svůj dluh za babku koupit.
S přátelským pozdravem
Bukovecký
18. 05. 2009 | 09:16

Jochim napsal(a):

Za komunitů se všechno ukradlo všem. Nikdo a neměl nic a bylo to, jako že v pořádku. V kapitalismu jsou i hamižní i nehamižní, slušní i neslušní a kdo něco ukradne, tak to není v pořadku, ale půjde do chládku. Zobecňování v tom duchu, pane Hořejší, je základní intelektuálskou chybou. To že něco víte na jedné straně, neznamená že máte patent na i na politiku. Jen díky tomuto zjednodušování intelktuálních elit vznikly zvěrské systémy typu komunismu. V komunismu byli také hamižníci a nenažranci a zloději a vrazi, jen na ně nebylo vidět.
18. 05. 2009 | 09:39

jarpor napsal(a):

Rumcajs

Nesložíme se, aby nám to s těmi 5 mega pan Bukovecký předvedl v praxi ?
Byl by to trochu drahý špás, neboť bychom asi o ty prachy přišli, ale copak zmoudření člověka není cennější ? :-)
Třeba by to pan Bukovecký následně náležitě ocenil...

Hezký den
a hezké sny , pane B.
18. 05. 2009 | 10:00

Rumcajs napsal(a):

jarpor:

Dobrý nápad, ale já nedám dohromady ani polovinu. Snad kdyby se přidali ještě ostatní.

Ale trochu se bojím, že to zmoudření nepříde ani tak.Pan Bukovecký si stejně pomele dál tu svou, a nás nepozdraví už ani ten vrátný.
18. 05. 2009 | 10:27

SuP napsal(a):

Ano -
pokud se chudině naznačí, že kdyby je bohatí neokradli, nikde by se to na jejich příjmech neprojevilo, je to nehoráznost. Pokud se naznačí, že národy, které se neumí uživit z vlastních zdrojů, by měly méně šukat a víc se snažit pěstovat potravu, je to rasismus. Tak bych se ještě rád dozvěděl, co to je, když se permanentně štvou jedni proti druhým pod prapory "sociálna"?
Já vim, "ukažte mi, kde jsem napsal....". To je právě to. Nenapsal, ale je to tam. A šlo o to, aby to tam bylo, i když nenapsané. Ono to má stejnou logiku i postup, jaký si osvojují současní neofašouni.
18. 05. 2009 | 10:40

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Jarpor,

máte v sobě starý účetní systém, máte v sobě návyky minulosti. Ale již v 1. ročníku ekonomie se učí, co je to stroj na peníze. Jedině velcí kapitalisté to pochopili, pamatují si to, umí s tím pracovat a když se zvedne jakákoliv prdel, která chce stroj spustit, zvednou prdel také. Pak už to nejde. Zisk je malý. Proto své nájezdy na trh kamuflují prostřednictvím bank. Tam dochází i k selhání jejich manažerů, někdy i úředníků státu, může to být i jejich neschopnost.
Klidně se složte s panem Rumcajsem. Ale podnikejte sami. Já už jsem starší, píšu a nemám moc času. Nejdříve však studujte, protože vydělat peníze je také umění. Nemusí to být jen nelegální spekulace. Zpočátku se držte při zemi. Zadejte však nepřekročitelné parametry. Změna identity systému v ČR Vám umožňuje se obohatit. Je to o inteligenci. Lepší je být zdravý a bohatý, než ...

Také hezký den a sny, pane J.
18. 05. 2009 | 11:09

Pepa Řepa napsal(a):

Pan Hořejší and etc.
docela se bavím.Dovoluji si Vám připomenout svou glosu z 1.02.2008
---------------
Po černé madoně se zjevil černý mesiáš. Nepřemění vodu ve víno, ale bombardéry Stealth na endoprotézy.

V rámci akce „Dopady deziluze“ navýšilo vedení psychiatrických klinik prozíravě lůžkové kapacity. Bude jich třeba. VIP nadstandard pro členy AV je připraven.
-------------
Nezoufejte! Nešpor by mohl už povlíknout postele.

Jsem, ale špatný prognostik. Když se rozjela předvolební kampaň, tipoval jsem vaší kocovinu na podzim 09.

Co teď? Vsadit na Eskymáka?

Už jste viděl někoho, kdo si podřízne větev pod vlastním zadkem?

Já ano. Bohužel jen u nás, v Evropě.
18. 05. 2009 | 11:15

patriot napsal(a):

tata, 17.05.2009 16:22:52:

Klídek. Kdo umí počítat a má navíc i rozum v hlavě, ví, že se o žádné perly nejednalo.
Marty, 17.05.2009 16:26:01:

A nepřijde vám divné, že nejlidnatější státy světa jsou Čína a Indie? Jen v těchto dvou zemích žije dohromady přes 2 miliardy lidí. Nemá svůj vliv spíše kultura, neznalost antikoncepce, exponenciální funkce…?
18. 05. 2009 | 11:40

skeptický napsal(a):

Proč nepůjčí nenasytní bankéři někomu movitějšímu,kdo by to vrátil?
Dobrá otázka.

Na počátku byla banka.
Banka vlastnila developerskou firmu.Ta postavila domy.

Ty bylo potřeba někomu prodat.
Muselo se to udělat tak,aby na ně každý měl,i když neměl.

Banka vlastnila presidenta.
Ten bankám řekl,že musejí půjčovat všem.Banky milují půjčování.

Pak si banky mezi sebou s těmi pohledávkami handlovaly,a vytvářely provize a odměny.
A ceny nemovitostí šly nahoru.

Nakonec banky zvednou úrokovou sazbu,a lidé na to nemají.Jednoduché.Developer čili banka za dům dostala od sebe plnou cenu.Dostala úroky za dobu půjčky plus splátky.(Za 25 let se prvních osmnáct splácí jen úrok,dluh až nakonec).To kdybyste vynechali tři splátky,tak Vám to seberou.Do úplného splacení je vlastníkem banka.

Dům zabaví,a odprodá někomu za polovičku.Výnos jde bance.Dlužník dále platí rozdíl,i když už nic nevlastní.

Pak banky řeknou presidentovi,kterého vlastní,že nemají peníze,protože lidi nesplácejí a že se systém zhroutí.Zavře kohoutky.

President si od nich půjčí peníze,které prý nemají,aby jim je mohl dát,aby se nezhroutil system.Ti si z těch peněz napíší odměny.President ujistí veřejnost,že proti tomu zakročí.Vyjde najevo,že zákaz se ale bude týkat až všech příštích odměn.

Pak banky řeknou,že dostaly málo.Tak jim president dá ještě jednou tolik.

Pak banky potichu odsifonují desetkrát tolik peněz,které nemají na bezpečné zámořské místo.
Tam jsme v tomto momentě.

Co se stalo před osmdesáti lety? Zařídilo se to tak,aby se navíc menší banky položily,protože na malé lidi se taky nesmí zapomínat.Když už přišli o penzijní fondy a akcie,hotovost také není k zahození.

Pindy našich ekonomů mohou znamenat,že nevědí,která bije,nebo vědí až moc dobře.
Bádat nad tím,jestli se někdo nedopustil...

Vždyť je to prachsprosté vyděračství.A nemají jediný důvod v tom nepokračovat dál.
18. 05. 2009 | 12:07

JC napsal(a):

Mara,
Mě se nemusíte ospravedlňovat za vaše konání.
Heslo "Kdo nepracuje ať nejí"- tedy chcípne jak říkáte, myslím nevymysleli kapitalisté, ale komunisté.
Svádět nečí blbost/dluhovou past/ na kapitalistický systém je bolševický agrument Par excellent.
BTW, Byl to soudruh Stalin, který nechal, kromě jiného vychcípat cca 3-6 mil/nelze se dopočítat/ Ukrajinců a to bez možnosti si zeleninou přilepšit.
P.S. K těm černouškům, zelenina je zdraví prospěšná, beztak má většina z nich silně přes váhu.:-))
18. 05. 2009 | 12:31

Karel Mueller napsal(a):

JC:
O Marxoých omylech jsem několikrát psal, použil jsem k tomu i Huxleyho.

Ten skutečně kardinální omyl - z mého pohledu - je téze, že vztahy ve výrobě - a v jejich důsledku i mezilidské vztahy obecně - jsou určeny stupněm rozvoje výrobních sil.
18. 05. 2009 | 12:33

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pocestny:

„vaše logická "kalamajka mik,mik,mik" sice "útočí na nešvary", ale v hloubi polemizuje se systémem.“

Prominte, ale ja OPRAVDU nepolemizuji se systemem (kapitalismem) jako takovym – prece evidentne polemizuji jen s temi, kteri ho zneuzivaji a nici, ne?

„vaše "antikapitalistická rétorika" je svým způsobem jen ventilace frustrací,“

PROBOHA, JAKA „ANTIKAPITALISTICKA RETORIKA“ – jeste jednou odkazuji na to, co jsem o svem vztaju ke kapitalismu a „zapadnim systemu“ napsal podrobneji:
http://blog.aktualne.centru...

„zarytí levičáci jako Hořejší a Groessling“

Nevim, cemu rikate „zaryty levicak“ – ja se zastavam standardniho evropskeho „socialne trzniho“ systemu; samozrejme, ze pro nejakeho neoliberala to uz muze byt „extremne levicove“, naopak pro komunisty a anarchisty je to neprijatelne pravicove.

„mnozí socani nejsou osobně hodni, aby do nich Vašek Hořejší vkládal své levicové naděje.“

To je docela mozne, ale v naprosto kazde strane jsou takovi „mnozi“, ve ktere nemuzeme vkladat nadeje.
Ja beru soc. dem. jako nejmensi zlo, jako stranu, ktera celkem odpovida evropskemu levemu stredu, jako stranu, ktera ma potencial k „zuslechteni“. Clenem ovsem nejsem a nebudu...
Dobre si take pamatuji, ze tech 8 let, kdy tady vladli bylo ekonomicky nejuspesnejsi obdobi teto zeme (ano, zacnete neco rikat o zadluzovani, celosvetove konjunkture, atd., ale ja vidim fakta).
Vy vite o necem lepsim? (balbinovci?)

„Rumcajs, jak vysvětlit badateli, že toto spiknutí je banalitou proti jednomu jinému spiknutí, které nás už stálo nevyčislitelné náklady, spiknutí pánů Marxe, Uljanova a Džugašviliho.“

To snad neni mozne – vy rikate, ze tohle podvodne spiknuti (vim, zjednodusuji, neni to spiknuti v pravem slova smyslu, spis jen vyuziti zlodejske prilezitosti) je neco pozitivniho, co bojuje proti bolsevismu??? PRAVE NAOPAK – neco takoveho podkopava zaklady toho „spravneho kapitalismu“, to prece snad musi uznat kazdy? I vy tady hajite nazor, ze ten, kdo ukradne miliardu a vice, ma byt beztrestny?

„a na základě jiného, velmi podobného spiknutí vznikla i situace, kdy badatel jezdí s pasem v češtině“

No vidite, a ja jsem se s tim komunistickym spoluzakem hadal, ze tohle podvodne jednani NENI kapitalismu vlastni, ze je to jen zavrzenihodna „deformace“...

Ja si opravdu nemyslim, ze kapitalismus ma byt zlodejsky. Nemysleli si to ani klasikove trzni ekonomie. Asi jsem tedy prilisny konzervativec...

..
18. 05. 2009 | 12:37

Rumcajs napsal(a):

Skeptický:

Když Vám to přijde takový rito, staňte se akcionářem banky. Nevidím v tom žádný problém. Maximálně přijdete o vše, co jste tam vložil a pak se nám tu můžete svěřit , jak to vidí ti z "druhého břehu ".
18. 05. 2009 | 12:38

Rumcajs napsal(a):

prof. Hořejší:

Promiňte, ale já stále nechápu ! Představuju si, že jsem majitel banky a půjčil jsem někomu ( i své peníze)kdo nesplácí a abych sebou nestáhl další klienty své banky, stát mu půjčí načas peníze.

Ať dělám, co dělám, profit z tohoto tam pro sebe prostě nevidím.
18. 05. 2009 | 12:44

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Pocestný,

řeknu Vám příběh:

Bankéř se ptá bankéře: "Hele, vole, jak to vypadáš? Ty si chlastal, co?"
2. bankéř odpovídá " Jo, měl sem svátek. Můj malej kluk poprvé něco ukrad´."

Tak na tohle naši ekonomové nemají. Je to v genech.

S pozdravem, Milan Bukovecký
18. 05. 2009 | 12:45

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Zkus to podat nějakou přijatelnější formou, třeba to pochopí. Navrhuju tu pohádku o cvrčkovi, jak celé dny jenom hrál na housličky a nebýr hodných broučků, za v zimě zařval.
18. 05. 2009 | 12:49

Rumcajs napsal(a):

SuP:
Koukám, že vynechávám a přehazuju písmenka skoro jak Vlk.
Tak doufám, že si to dáte s profoušem dohromady.
18. 05. 2009 | 12:52

jarpor napsal(a):

Milan Bukovecký

To máte pravdu s tím „…to máte v sobě…“

A díky za rady stran podnikání…právě proto, že „v to jsem“ a že mám jisté zkušenosti, právě proto mne Vaše kolečko s 5 mega donutilo v reakci.
Jen na okraj – byl jste někdy v bance s tím, poslyš, mám tu termínovaný vklad, půjč mi ? Soudím že nikoliv. Zkuste to a dejte vědět, jak Vám půjčili.

Druhou pravdu máte v tom, že vydělat peníze je umění. O nelegálnu se nebavím.
Navenek jak snadné : přijdeš do banky, vezmeš prašle a zmizíš. To jsou hajzlové, volá „prostý“ lid.
Ty „selhávající“ nenazývám manažery a státní úředníky. To jsou zloději, patřící za katr. Jenomže jak je tam dostat, když státní politika jim jistí záda oním „pomáhat nemajetným“ ? Copak „politik lidumil“ řekne, že na hypotéku prostě každý nedosáhne ? Neřekne. Nikdy.

Jo je lepší být zdravý a bohatý…. Ale já identitu neměním. Ani velká většina mě podobných.
Jsme na ně nasraní jako vy, ale navíc i proto, protože to schytáváme i za ně. Kdo se bude párat s rozlišením. Generálně – bohatí jsou hajzlové, kradou a platí státu málo ! Kapitalisti hnusný…

Hezký den
18. 05. 2009 | 12:58

Vysedlina pathologická napsal(a):

No mám takový nápad, pane Hořejší, co dělat, když jsou ve vládě zlí lidé? S tím se přece nedá nic dělat! Když už jsou zlí lidé ve vládě, tak mají blbé nápady a všichni tím trpí. Jenže když to na nich před volbami není vidět, tak co pak? A taky se někteří původně hodní lidé stávají zlými, když přijdou k penězům, tak taky za to skoro nemůžou. Úplně sdílím Váš smutek a obavy o svět, pane profesore, musíme tu krizi nějak vydržet. Hlavně, že nějaké ty vlády máme u nás, i v Americe. Úplně nejhorší by to bylo, kdybychom žádnou neměli. To už vůbec nevím, co by bylo pak, že ano?
18. 05. 2009 | 13:14

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rumcajs:

Prominte, ale ja opravdu nemohu uverit, ze nevite, o co jde.

Jde prece v prvni rade o ty manarery bank a jinych financnich instituci, kterym sice banka nepatri (patri vetsinou ruznym akcionarum), ale oni za jeji manazovani pobiraji obrovske odmeny.
Kdyz sikovne nafukuji bublinu, akcionari jim ochotne pridavaji a pridavaji, protoze virtualni jmeni banky roste a i oni po urcitou dobu (nez bublina splaskne) pobiraji dividendy, nebo si aspon mysli, ze maji v akciich dobre ulozene penize.
Manazeri jsou na vsech urovnich motivovani, aby prodali co nejvice pujcek, dokonce i tech "lharskych pujcek", jak rika Black. Ostatne Black je na rozdil ode me (a asi i od vas) expert, tak si ho proctete.

To, ze je vse v poradku, jim posveti auditorske firmy, jejichz manazeri za svoji dobrou praci a spolupraci dostavaji take slusne odmeny...

Politici se postaraji, aby tech kontrol, ktere by zjistily, ze se jen nafukuje falesna bublina, bylo co nejmene.

Spoluprace funguje 10-15 let vyborne, letadlo stoupa...

No a kdyz bublina praskne (res. letadlo zacne padat), akcionari splacou nad vydelkem, ale manazeri maji sve stamilionove odmeny doma.
A stat jim dosype, co chybi a oni opet dal dostavaji sve tezce vydelane stamiliony - vzdyt neco jim musi kompenzovat ten obrovsky stres, ktery zazivali, kdyz bublina praskala, ne? A ty verejne penize (tech ostatnich, kteri v tom letadle neleteli) take zacharni aspon ty chudaky akcionare, kteri by jinak o sve dobre ulozene penize prisli.

A tak to muze jit porad dokola - kolotoc privatizace zisku a socializace ztrat...

Kde jsem udelal chybu (resp. kde ji udelal ten amater a marxista Black?)?

..
18. 05. 2009 | 13:19

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Jarpor,

všechno dobré, rozumíme si, musím jít běhat, syn mi koupil kecky, jsou žluté, znemožním se mezi těmi všemi bruslaři a maminkami s kočárky. Na usmířenou posílám báseň:

Nastaly deště

Chlad abstrakce požíral červ omítky
Den donesl pobídky z májové ulice
Na šaty žen palice květů s lila fleky
Něžně svlékl obleky přikrytých snů

Navždy upoutal s poutky deštníků
Když nebe po kyblíku zalilo kopule
Dělal brikule jak prskala soda vody
Přijel tramvají, zvonil, brodil s koly

Skřípal o staré kostky žuly
Škoda, tak krátký déštˇ
18. 05. 2009 | 13:22

Pocestny napsal(a):

Badateli,

přeložím své výroky do vám srozumitelné češtiny:

1.Vy rád vyléváte dítě i s vaničkou, z příspěvků jarpor a Řáholeckýho jde jen jedno, strach z vás a z toho jak ta vaše logická "kalamajka mik,mik,mik" sice "útočí na nešvary", ale v hloubi polemizuje se systémem.
přečtěte si to....otázka zní..."kdo má z čeho strach?" ne "co říká Pocestny?"

2.Znovu opakuji, mně trvalo cca půl roku, než jsem přišel na to, že ta vaše "antikapitalistická rétorika" je svým způsobem jen ventilace frustrací, které máme asi všichni stejné, ale jinak je ventilujeme.

znova, cteme cosi v uvozovkách, to je v písemném projevu znamení ironie...
takže jednodušše, bez ohledu na to, co vlastně míníte, vytváříte obraz, který tu jiní reportují, tak jsem rád, že jste mne zase ńapomenul, že si toho všímám, a že místo abych vám nadával do bolševiků, snažím se vám napovědět, že vaše výroky jsou přijímány jinak, než jsou vysílány....

Zarytý znamená ne extrémní, ale setrvalý, neměnný, to, se domnívám, vy jste, protože ži nedovedu představit, že byste uviděl napravo od středu cokoliv lepšího než vlevo. To je normální, já si také nedokáži představit, že bych kdy podpořil odbory (ne jako instituci, ale jako partu, která je ztělesňuje).

Pokud je socan nejmenší zlo, nestačí to ovšem na positivní občanskou společnost. Pokud se vzájemně neztotožní zájem voliče a jeho zastupitele, jsou volby jen fraškou na závěr demokratické parladementní tragikomedie.

Volíte, ale dopředu se alibizujete tím, že víc neuděláte....geniální prostředí pro šíření zlodějiny všeho druhu.

3.Rumcajs, jak vysvětlit badateli, že toto spiknutí je banalitou proti jednomu jinému spiknutí, které nás už stálo nevyčislitelné náklady, spiknutí pánů Marxe, Uljanova a Džugašviliho.“

přeložme - ve srovnání s jinými spiknutími v naší historii je toto jen banálním pokračováním hry "svět chce být klamán".

4. „a na základě jiného, velmi podobného spiknutí vznikla i situace, kdy badatel jezdí s pasem v češtině“

přeložme - vznik RČS bylů také spiknutím (proti mocnáři), to, že bolševické spiknutí připravilo kolegu o možnost si lidsky koupit kafe na přestupu, to je také jen následná přirozenost.

Spiknutí byl koneckonců i listopad, jak mnozí rádi vmetou do mé tváře....

Jsme národem spiklenců, proto nemůžeme čekat, že všechna spiknutí budou v náš prospěch...-)

Malý seminář o porozumění...
18. 05. 2009 | 13:29

Pocestny napsal(a):

MB
neposlouchejte dělnické vtipy o bankéřích....-)
18. 05. 2009 | 13:31

Marty napsal(a):

Vaclav Horejsi: staci nesocializavat ztraty. Dokud nekdo nedostane poradne pres prsty, bude se kolobeh stale opakovat.
18. 05. 2009 | 13:33

SuP napsal(a):

Profesore -
vycházeje z toho, co odpovídáte Rumcajsovi - prosím, zahrňte tedy mezi všechny ty gaunery taky ty akcionáře, kteří de-facto ty banky vlastní. Protože jsou to oni, kdo "svůj" management podporuje v těch křivárnách. Úplně stejně jako vb případě našeho ČEZu. A najednou se budete divit, komu to vlastně nadáváte. Protože - a už jsme zase u těch počtů - manažerů je pár, ale těch akcionářů? Hrůza pomyslet. A přitom jsou to určitě samý slušný lidi.....
A kdo ví, kolik z nich má hypotéku.
18. 05. 2009 | 13:39

Rumcajs napsal(a):

Začínám Vám pane profesore rozumět. Bohužel to pojmenováváte obráceně. Pokud má zaměstnanec(ale i soukromá firma) ve spojení s politiky takovou moc, pak se nejedná o kapitalismus, ale o socialismus. Popisujete typickou standartku levicového tunelování společných peněz do soukromých.

Kdyby jste se neustále nedožadovali (levouni) účasti státu na podnikání, jeho extrémního vlivu na vše co dejchá, státní podniky, státní zdravotnictví ,šrotovné ...atd,kdyby jste si nemysleli, že vše ohlídá Mirek Dušín ve státních službách, nikdy by k nedošlo k takové maxibublině.

Jestli se chcete vyhnout takovým excesům, učiňte nejenom firmu ale i občana odpovědným za svůj ekonomický stav a neustále to nehrňte směrem, kam Vás zrovna napadne.
18. 05. 2009 | 13:41

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pocestny:

"Volíte, ale dopředu se alibizujete tím, že víc neuděláte....geniální prostředí pro šíření zlodějiny všeho druhu."

Nevim, co bych mel delat - snazim se dobre pracovat, a obcas take neco verejne rici. Profesionalnim (ba ani neprofesionalnim) politikem se stat nechci.

Jeste k vasemu predchozimu prispevku - rikal jste cosi o tom, ze nezbude nez nejak zkultivovat ty modre mladiky.
S tim bych zcela souhlasil - ostatne si myslim, ze jen tudy vede cesta - co nejvic zkultivovat oranzove i modre; ostatne nakonec se od sebe skoro nebudou lisit, budou-li chtit uspet ve volbach - bude to takova CSSOD a ODSSD, budou se hadat o to, jestli ma byt DPH 18% nebo 19%., jestli se na vedu ma davat 0.7 nebo 0.75% HDP, atd.
Oba budou muset dbat na silny socialni stat - nemuze uspet nikdo, kdo bude prosazovat jen zajmy top 5%...

..
18. 05. 2009 | 13:46

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rumcajs:

Aha, takze v Americe dotedka vladli levouni, tim to je... A nejvetsi bolsevik byl GWB... Uz je mi to jasne, diky!

..
18. 05. 2009 | 13:48

Admirál napsal(a):

Pocestný - vyčet jste autorovi, že končí svůj článek podmiňovacím způsobem:

"Mělo by se s tím asi něco dělat"...

Pokud se zamyslíte nad obludnou velikostí problému, že jsou v tom namočeni lidé, kteří reálně vládnou světu, tak by jste mohl uznat, že chtít po autorovi, aby od boku vypálit řešení na světový převrat, je přehnané.

To, že tady na zdejším fóru předhodil své závěry, je velký pokrok. O problému se totiž nejdřív musí vědět. Lidé mají právo vědět, "jak to chodí". Tím vznikne přirozená poptávka po řešení. A jak dobře víte, tam, kde je poptávka, najde se i nabídka.

Nabídek řešení bude povícero, je pak na lidech, jaká se jim bude líbit nejvíc.

Osobně budu horovat pro řešení evoluční. Na stůl ale jistě přijdou řešení revoluční.

Rozhodně ale nevěřím, že se to podaří nějak "vyležet".
18. 05. 2009 | 14:06

Rumcajs napsal(a):

prof. Hořejší:

Vy jste tam měl takovou revoluční výzvu, co s tím. Tak to tady píšu.

A to, jestli šrotovný,pobídky a mnoho dalších opatření které deformují trh směrem kam si zrovna politik usmyslí, dělá pravičák nebo levičák, přece na podstatě věci nic nemění.
18. 05. 2009 | 14:11

SuP napsal(a):

Profesor -
..."Dobre si take pamatuji, ze tech 8 let, kdy tady vladli bylo ekonomicky nejuspesnejsi obdobi teto zeme (ano, zacnete neco rikat o zadluzovani, celosvetove konjunkture, atd., ale ja vidim fakta)...."
To jsou asi taková fakta, jako když pojedete do Ostravy Pendolínem za slunečného počasí a potom budete vyprávět, že když se jede Pendolínem, tak je venku hezky....
18. 05. 2009 | 14:15

Vaclav Horejsi napsal(a):

Rumcajs:

No, jestli povazujete za revolucni vyzvu jemne povzdechnuti nad tim, ze by se zlodeji meli zavrit nebo alespon vyhodit, tak nevim...
To, co rika Black, je podstatne revolucnejsi - ale to vite, americky konzervativec-marxista ;-)...

..
18. 05. 2009 | 15:41

tata napsal(a):

panové

Vždyt jo kdyby Vam ta chuda verbeš levouncká nebojkotovala dokonalej kapitalismus,a jak originalně ona prvky levounctvi naklonuje nejvyspělejší zemi vyspy kapitalismu to se pak opravdu pane RUMCAJS nedá nic dělat.Ale že jsme mi levouni borci.

Vydite a ja sem si myslel,že za banku odpovidá majitel,že by teda v Americe TY BANKY BYLI STATNÍ ŽE jim prezident mohl nařidit pujčovat chudym,,,,nebylo to nahodou doporučení,,,za rozhodnutí je vždy zodpovědný majitel.ZA manažery je zodpovědny majitel.NEBO že by byl v Americe kočkopes,ja myslel že to je země kde je zločin sahat na soukromí majetek.

ALE jak se zde dovídám,je všechno jinak,celosvětovou krizi zavinili chudy,nebot levouni naklonovali system dokonalého kapitalismu ,a to že rozprašili levicovy plyn a bankeři oblbnuti plynem beztarostně rozdavali peníze chudym,aniž stoho měli sebemenší vyhodu.PO rozplinutí plynu,je jasny že levičaci věrolomně napadli dokonaly system a nikdo zato nemuže vinit kapitalismus protože nemohl počitat s věrolomnym utokem levounu.

DĚTE K ŠIPKU na pohadky sem příliš starý-.,-
18. 05. 2009 | 16:04

Jochim napsal(a):

V.H.
A proč tak zásadně předpokládáte, že zloději nebudou zavřeni? To už se ví přesně kdo co ukradl? To už to celé vyšetřili? To bude trvat deset let, ne-li déle.
18. 05. 2009 | 16:08

Rumcajs napsal(a):

prof.Hořejší

Přečetl jsem si ten Váš závěr ještě jednou a pomalu a skutečně mi už tak revoluční nepřipadá. Berte to tedy jako nadsázku.

Udělat by se s tím určitě něco mělo. Co ale,vtom se už určitě neshodneme.
S tím zavíráním, né že by jsme se neshodli, ale se obávám , že to je požadavek nad rámec možností jakéhokoliv (demokratického)právního systému. Prokázat, že poslíček co scháněl data o klientu si je vzájmu provize vylhal, že ředidel rovněž z téhož důvodu přivíral oči, či politik co chtěl během své vlády ekonom.růst nad tím přivíral oči nebo tomu legislativně razil cestu, .... tam všude prokázat úmysl je dle mého zcela nemožné.

Já si taky myslím, že Paroubek s tou svou bandou co nás neúměrně zadlužila by měl sedět.Ale že je to právně možné, tomu už nevěřím.
Tak si aspoň půjdu někdy hodit vajíčkem.
18. 05. 2009 | 16:12

Pepa Řepa napsal(a):

18. 05. 2009 | 16:15

Rumcajs napsal(a):

Pepo, ty jsi dneska samá perla.
18. 05. 2009 | 16:33

Rumcajs napsal(a):

tata:

Pořád zapomínáte, kdo doopravdy ty peníze bankám dluží.

A k Šípkům občas zajdu. Mají pěknou dceru. I panímáma docela ujde.
18. 05. 2009 | 16:35

buldatra napsal(a):

S trochou štěstí se už ekonomika nevzpamatuje,
myslí si Douglas Rushkoff a napsal o tom článek. Kdyby něco podobného napsal na Aktuálně.cz, asi by propukla zajímavá diskuze. Ale nenapsal.

Nevadí, tady to je, ať mají všelicí ekonomové a podobní odborníci zlost (nebo by to mohla být inspirace?):

http://kyberia.sk/id/4642267
18. 05. 2009 | 17:02

Vysedlina pathologická napsal(a):

Chlapi, pánové, jste přece všichni kabrňáci, tak už s tím něco udělejte.
Zkuste napřed zjistit, kdo těm bankám fakt dluží!!!
Takhle trpíme všichni.
18. 05. 2009 | 17:07

buldatra napsal(a):

to Vysedlina pathologická:

Kabrňák, tedy skutečný kabrňák, je jen jeden.
Kalousek.
A ten nic nevyřeší.
Navíc přece jasně řekl, že žádná krize u nás není. Tak co máme řešit? Vy nedáte na skutečné Kabrňáky? (s velkým K?)

Bankám nedluží snad jen ti, co jsou už po smrti. Všichni ostatní dluží od narození a tak rodí se stále noví a noví dlužníci.
Bankám pro radost. Kabrňáci s velkým K se o to zasloužili.
18. 05. 2009 | 18:00

Vysedlina pathlogická napsal(a):

To buldatra
Nějakej Kabrňák by se našel...
Kohoutek mi říkal, že mám dělat, jakoby krize nebyla. A bankám bych mohla tak dotlačit jedno nasezené vajíčko.
S úsměvem kvok.
18. 05. 2009 | 18:10

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Pocestný,

snad si nemyslíte, že bych si dovolil napsat na Váš účet smyšlenku. To jste si naběhl. Slyšel jste někdy říkat dělníka vtip o bankéři? Ne, ne, byli to opravdu bankéři, nemusím Vám říkat jakého vyznání.

Hezký den, myslivno.
18. 05. 2009 | 18:59

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

NEZAPOMÍNAM,protože to nevím,kdyby ste byl objektivní,tak byste nezamněnoval dusledek,za přičinu.

Kdo je zodpovědny zato,že je někomu pujčili bez zaruk a proč ,protože čím vic pujček tim vic zisku pro ně a nikoho nezajima jestli ty penize vratí,mužou zato co si pujčují?Oni vědomě pujčovali nad povolena rizika jsem dělnik ale tolik vím ,že banka ma určita kriteria,a tady v zajmu zisku je přehliželi.
Vy jste podnikatel vědomě nakoupíte vadné dily,protože na trhu jiné nejsou a vy riskujete bankrot nebot jine dily nemate,kdo je zodpovědny za vaš bankrot,kdo vam prodal vadne dily?samozřejmě vy,měl ste si to ošetřit smlouvou nebo ty dily nekupovat tak tady nebalamute.Vyna je zcela kdo tyto rizika měl zhodnotit ale proč by to dělal když mu stoho tekly miliony,samozřejmě,každej co si pučí by měl vracet ale chyba,to znamena co píšem je na systemu na na tech co si pujčujou,je to prosty selsky mozek.

proč vjinych připadech hodnotite lidi co pučí,že naletěli ,ale tady vynite ty co si pučili,jestli za něco zodpovídam,tak vina je moje.

Jenže tobyste museli přiznat selhaní ,a to přece nejde,on svet je v krizi,statisice lidí ve světě straci praci,a to přece nemužete připustit že by zato mohla hamižnost,ne svet na lopatky položili chudaci co si pučovali,ale že jim ty penize neměl nikdo pučit to vas nezajima,a proč jim je pučil ne sdobroty ale kvuli hamižnosti,todle se neda okecat,ono připustit něco takového bolí že čemu věřím skoro cely život není tak dokonalý.

Ja sem to dokazal,si přiznat že kapitalismus je životaschopnejší,ale není dokonaly,nic na světě není,takže se chce podivat,a pokusit se to zlepšit,ne to okecavat,nakejma pokusma revoluce,jak to ty komunisti dělali špatně a podobně,to je pasé ted se vloudila chyba do vašeho motoru a pokus že naš olej je špatny,jinak že vaš stroj je dobry si jenom nalhavate.No a co zadřelo se ložisko tak ho vymením a jedu dal když budete tvrdit že to byl špatny olej,tak se vam ten motor roztrhne,nebot to klikovka nevydrží.
18. 05. 2009 | 19:10

RUMCAJS napsal(a):

tata:
Nic na světě není dokonalé.(Jenom Rumcajs)

Říkáte hamižnost. Chudáci co si půjčovali za nic nemůžou ....

A když vám ČSSD valý klíny do hlavy, co všechno dokáže svým občanům zařídit, co za ně dokáže všechno zaplatit .... to je co ?

To je pane Tato to samé. Jejich vlastní hamižnost je žene do nesplnitelných slibů, které nutně skončí zkázou, jako bankovní systém v USA.

A budou moci za to ti chudáci, co je volili ? Já Vám říkám, že mohli.

A skuste si sebe dosadit za bankéře a za ty chudáky si dosaďte firmy, pro které jste dělal. Co když jste jim v honbě za svým ziskem taky lecos nasliboval a oni Vám nakonec nedokážou zaplatit.
Označíte je taky za chudinky, kteří se stali pouze obětí Vaší honby za větším ziskem /platem)?
18. 05. 2009 | 19:48

LEVAK napsal(a):

Ad Rumcajs+tata:
„Kapitalismus je závislý na tom,že lidé v naději, a to často klamné naději,na zbohatnutí velice usilovně pracují, a přispívají tak ke zbohatnutí jiných lidí.“
„Nový obraz budoucnosti“ napsal největší filosof podnikatelství Charles Hardy,brožura byla vydána v Management Press s laskavou podporou britského Knot How Fundu.
18. 05. 2009 | 20:08

SuP napsal(a):

Leváku -
Vy jste asi hodně pyšnej na ty svoje vyčtený glosy, že nám je tu pořád dokola opakujete. Ale nezapomínejte - opakování Matka moudrosti - ale BLBÝCH !
18. 05. 2009 | 20:28

Anonymous napsal(a):

buldatra (18.05.2009 17:02:36):

D. Rushkoff pise hezky, takze je skoro skoda, ze jeho clanek (http://www.arthurmag.com/20...) obsahuje dve dulezite “nepresnosti.”

1) “With George W’s help, they sold us on the notion of home ownership as a prerequisite to the American dream. And they created a number of loan products which made it look as if we could actually afford over-priced homes. The banking industry spent hundreds of millions of dollars lobbying for laws making bankruptcy difficult or impossible for average people to accomplish—while simultaneously selling average people loans that they would never be able to pay back.”

Pouzivajice semanticky presne slovo “help” [D. Rushkoff zrejme nenavidi Bushe vic, nez si sam sobe priznava :)], Rushkoff nepochopitelne zamlcuje, ze mnohem vic nez pulka popisovaneho se uskutecnilo za predchozi vlady W.J. Clintona. Republikan G.W. Bush nemel s Wall Street temer vubec nic spolecneho. Oproti tomu, Clinton nebo Obama = Wall Street. Napr. 100% soucasnych Obamovych ekonomickych a financnich poradcu jsou oligarchove z Wall Street. Po osmi letech problemu s neprilis kooperativnimi ekonomickymi poradci G.W. Bushe je nyni opet liska svrchovanym vladcem wallstreetovskeho kurniku. :)

2) Rushkoff tez zamlcuje, ze ‘ekonomicka bublina’ byla primarne zapricinena zakony prosazenymi hlavne v prubehu vlady Clintona, zakony, ktere doslova vynutily urokove sazby nizsi nez ‘prirozene urokove sazby’, coz se stalo inspiraci a pohonou hmotou neudrzitelneho zvetseni uveroveho rozmachu, ‘novych’ financnich nastroju, neuveritelne spatnych investic a znacne prehnane spotreby.

A tato ”novost”, “neuveritelna spatnost” a “znacna prehnanost” byly “sikovne” (= vice ci mene kriminalne, avsak vetsinou dukazy, ktere by obstaly pred soudy, byly jiz davno zniceny) zneuzity presne tak, jak to popisuji W.K. Black a D. Rushkoff, kazdy z trochu jineho uhlu.

A nas Badatel (VH) se snazi podporit diskutovani: “Mělo by se s tím asi něco dělat...” :) Samozrejme, jadro dlouhodobe existujiciho problemu je ‘money talks’...

Jiz jednou jsem se Badatele neprimo zeptal (15.05.2009 20:12:13), co tim mysli, a jestli ma na mysli holokaust. Neodpovedel. Asi stale jeste tez zvazuje jine alternativy jako napr. totalni zniceni penez ci naockovani vsech lidi vakcinou, ktera by je udelala imunni k ‘money talks’...

Cert vi... :)
18. 05. 2009 | 20:52

Pocestny napsal(a):

Rumcajs, pozor...!
"..a jak se v tom kbelíku ráchal, tak ho obr Koloděj zašlápl..."
18. 05. 2009 | 21:00

IO napsal(a):

Řada zdejších příspěvků útočí i opakovaně zprava doleva, z politického středu dokonce na obě strany, ti nalevo spíše jen odrážejí útoky pravičáků a liberálů a chovají se z mého pohledu volnomyšlenkáře nejkultivovaněji. Ale prosím uvědomte si – vy, demokraté pravého, středového nebo levého ražení – že tento „dalekosáhlý podvod“ je tajné spiknutí, které používá spiklenecké, hrubě nedemokratické prostředky a vás jako demokraty ohrožuje úplně všechny! A jeho cílem je pravděpodobně likvidace demokracie jakéhokoli ražení! Přestaňte už proboha na sebe vzájemně ňafat, vy, pravičáci přestaňte urážet a ponižovat levičáky jejich označováním za líné, tupé a žravé socky! Rozhlédněte se podle podnětů obsažených i v této diskusi po internetu, obstarejte si kvalitní informace tam se porůznu povalující a podle nich zauvažujte, jak se budete chovat ke svým spoluobčanům, s nimiž jste společně ohroženi. Jinak tím vzájemným štvaním a štěpením společnosti jen nahráváte těm, kteří vás akutně ohrožují! Vzpamatujte se, hergot, a nebuďte úplně zaslepení! Legrace končí!
18. 05. 2009 | 21:04

Vaclav Horejsi napsal(a):

Anonymous:

na vas uvedeny prispevek (15.05.2009 20:12:13) jsem nereagoval, protoze mi pripadal jaksi zmateny - snazil se mi podsouvat jakesi antisemitske motivy.

Samozrejme jsem tou posledni vetou myslel (podobne jako Black), ze by se meli potrestat (nebo aspon ze svych mist vyhodit) vinici te krize.

Povazuji za naprostou nehoraznost podsouvat mi cokoli jineho.

..
18. 05. 2009 | 21:05

JC napsal(a):

Vaclav Horejsí,
Profesore, nemůžu si odpusti závěrečnou otázku tohoto beztak již dokola točícího se blogu.
Můžete mi napsat jakým způsobem se Vás osobně a vašich nebližších tahle "sviństva" amerických burziánů dotkla ? Mám samozřejmě na mysli finanční stránku protože o peníze jak známo jde vždy až v první řadě.
18. 05. 2009 | 21:33

Jan napsal(a):

to sonic
Ve škole Vám ovšem neřekli, že bez státu by žádný kapitalizmus nebyl.
to VK Can
S úctou se skláním. Ale demokracie není vláda většiny. demokracie je vláda práva. Rovnost před zákonem, pro všechny.Většinově se právo jen tvoří. Viz Cepl.
to všichni
Kapitalismus a demokracie jsou dva odlišné pojmy. Nepřekrývající se. Ač to je jistě pro některé diskutery překvapení. A demokracie je v pořádné krizi. Obama nás možná zklame. Ale máme nějakou jinou naději?
18. 05. 2009 | 21:38

PatientO.T. napsal(a):

2 jan:
Vezmeme-li Obamu jako alternativu k G.W.B. a Paroubka jako alternativu k Topolánkovi, lze konstatovat, že možnosti (naděje) české jsou podstatně širší než ty americké...
18. 05. 2009 | 21:50

aram napsal(a):

JC
omlouvám se, že se vměšuji. Přečetl jste si příspěvek IO nad vámi? Tam je odpověď. Pravděpodobně se mnohých z nás příliš nedotkla(ta svinstva amerických burziánů), ale mohlo by nás potkat něco daleko horšího a nevratného.

Jinak děkuji všem za velmi poučné i když náročné čtení.
18. 05. 2009 | 22:22

JC napsal(a):

aram,
Nebojte, to je jen takové pošťuchování. Až půjde opravdu do tuhého budou Češi opět stát v jedné společné lajně.
18. 05. 2009 | 22:37

sasa napsal(a):

pane profesore: prectete si od Keynese mladsiho "Predator state". Jinak si myslim, ze soucasne spolecnosti chybi hospodarska demokracie. Vedle politicke demokracie musime demokratickou cestou prosadit rovnost ekonomickych sanci. Ne podle Kalouska, ne podle financni sily rodicu, ale podle schopnosti jednotlivce usilujiciho o svoje misto pod sluncem.
18. 05. 2009 | 22:45

Pocestny napsal(a):

Badateli, blog je jako horolesba, šlápneš o píď vedle a proletíš se, jen malý krůček dělí vítězství od prohry.

To platí o tom jediném, co vám vyčítám... a to zcela překvapivě mírným tonem, že...-)

Ta "česká zvratka" čili "vono by se mělo", to je prohra...to snad z výroku samotného cítíte, nebo ne?
Odevzdanost, pasivita, očekávání akce jiných.... co z toho ještě čiší...

Badateli, výhra je to, když vstřebáte formulaci:
Něco bychom s tím měli udělat.

Sémanticky malá změna, významově ovšem naprostý obrat.

Badateli, víte čím trpíme?
Já vám to povím, my trpíme tím, že jsme se "odrovnali" příliš mladí, vy trpíte tím, že jste se dodnes nedokázali odrovnat jako každá jiná generace u nás.
Zde zase paralela z létání:
Lidé si omylem myslí, že čím výše letí chlap na padáku, tím větší nebezpečí mu hrozí... Statistika říká opak, nejvíce smrťáků je při startu či přistání. Platí, že by neměl startovat ten, kdo neumí létat, platí i "if you do not find the landing, landing will find you"

Pane badateli, jste ve věku kdy je vám potřeba říci, že vaše druhá šance prožít si to své "kdo, když ne my, kdy když ne teď" a podepsat se trochu také pod tu dobu vezdejší.

Máte stejnou výhodu, jakou jsme měli my tenkrát na počátku své dospělosti - věděli jsme, že nám režim nemá, co nabídnout, že cokoliv než pokračování čekání je jedinou cestou. Neměli jsme žádné závazky a ve svém mládí jsme se smáli, když do nás fízl tloukl, protože to kruté a templářské "nemůžete mne zlomit, můžete mne jen zabít" nebylo náhle nic složitého, když klečíte ve směsici vlastní krve a zvratek (opravdových), je velmi jednoduché být templář, ono nic jiného člověku, který nevzdá svou hrdost, nezbývá.

Dnes je doba plenárních půtek, horší než křivé slovo nehrozí, nikoho neohrozíte, vaše potomstvo už dávno není závislé na vaší opatrnosti, jste na vrcholu kariery a místo mladistvé energie (dokázal jsem tehdy nespat od prvního Václaváku do generální stávky, takový adrenalin to byl) máte zkušenosti, rozvahu a následovníky.

Byl jste na potlachu, proč krucinál nevidíte, že se vám tu slézá v glosáři Pátá Internacionála a už teď máte více "odborných poradců" než pan Obama mia a jinde se potkáváte s lidmi, kteří také vykročili z davu, aby myšlence dali tvář a necháte kandidovat lidi, kteří dokonale znesvěcují praxí své povahy a života myšlenku, kterou pro vás mají ztělesňovat?

Není to vlastně pád do modré pasti - neschopnost netlačit s "firmou" nahoru i darebáky?

Proč si nikdo neřekne: "Když to může dělat koloťuk nebo provozní, tak to může dělat každý, kdo má maturitu, tudíž i já a pokusit se překonat sám sebe, tedy vydržet déle než jedno volební období?

To bych od levicového názorového aktivisty (bez jakéhokoliv pejorativního dvojsmyslu, prosím)čekal v první řadě...
18. 05. 2009 | 23:20

Pocestny napsal(a):

Ano, je čas čistit clévy.
Zatímco ovšem chlév modrý jest nyní parcelován pro množení politických trpaslíků, je potřeba ho pevně uzavřít a nechat kvasit v soukromí (ne)parlamentní oposice, čistota chléva socialistického je akutním problémem celonárodním.

Ono je jisté, že CSSD vyhraje volby, i kdyby jí vedl mikimaus, tak proč proboha v čele s defraudantem z magistrátu?

Proč to voskové panoptikum příšer z normalizace? K čemu je pro středovou politiku sociálního státu dobrá extrémizující se levice, která útočí na voliče komoušů tím, že jim bere témata, metody i rétoriku?

Není čas, aby se z té "široké voličské základny" vydělila také nějak intelektuální levice? Ta, která je schopna vidět za síť a nebát se občas kultivovat společnost spoluprací s pravicí či středem a nepaktovat se s bolševiky za tiché podpory nácků (ti přece berou hlasy pravici).

To vše se v hejtmanátech CSSD děje, kupčení s hlasy opozice a odporná demagogie na celostátní úrovni, věcné paskvily jako je dnešní socanská fantasmagorie s alimenty, to vše volá po změně, po tom, abyste i vy a lidé jako vy pronesli svůj hlas ne z davu jako jeho součást, ale davu do očí, jako člověk, který se zapisuje do seznamu těch, kteří něco opravdu udělali pro stát.

Myslím to smrtelně vážně, protože vyhlídka, že mne bude representovat býv. bolševik, dnes demokrat, čili schizofrenik, mne uráží a nutí udělat v podstatě cokoliv proto, aby nenastala.

Jak říkám, maximálně vás mohou zabít, ale názor vám nevezmou. Umíte si ho obhájit přede mnou, zvládnete to i jinde, to jsem si jist, vzhledem k tomu, že jste přežil mne, přežijete i Zahradila.
Platí ovšem, že spolu v klinči můžeme zdechnout na Paroubka s Grebeníčkem, nikým jiným Paroubka komouši flekovat nemohou.

Jde o to, jestli se nyní najdou ti, kteří by měli posunout CSSD z té modré žumpy, do které vposledku socan zapadá jat horkou nemocí z vyhlídky na elektorální vítězství, které je matematicky doložitelné.

Nebo chcete skončit jako místní vlčák a s CSSD nyní volit i oposmluvní manýry a normalizaci? Tedy to, co vyčítáte modrým?

Je čas kultivovat levici, protože pokus normalizačních a "reformních" miláčků o pravici je potřeba nechat vyhnít "do kořene".

A kořen nám na hradě ještě pár let vydrží.
18. 05. 2009 | 23:26

tata napsal(a):

JC

tak třeba že se klepu o misto a přemyšlim jestli ho ztratím jestli mě budou stačit uspory které sem si našetřil,a to po skončení ježdění po světě sem si řikal jak těch 7 let do duchodu doklepu ve stabilní fabrice vijimka v mem městě kde pry je ted současně největší nezaměstnanost,20 procent platu dole,- 13 plat to nejspiš
je pozastaven,i takova stalice jaky byl TOS Varnsdorf JE V OBROVSKÉ KRIZI,CHTĚL STE SNAD ŘÍC OTAZKOU ŽE KRIZE SE NAS NETYKÁ.

PANE Rumcajs ta odpověd vas není hodna,odpověd otazkama je když došli argumenty.

Snad sem jasně napsal že vždy kdo si pujčí ma vratit,ale není to ta přičina ,nemělo jim byt vubec pučeno to je ten rozdíl.

jasně když nevim jak ven začnu Paroubek ajeho ČSSD,co to ma společného ze světovou krizí,stejně tak se chova ODS a davam ji nakou vinu,no myslim že to stačí jasně jste dokazal že zaslepenost vaší modly je tak veliká,hlavně že vyčitate zaslepenost levičakum, pane toto pochybení se totiž vysvětlit,omluvit neda,to na levouny nehodíte,jen nechapu tu zarputilost,prostě selhal lidskej faktor,sice s dost velkymi dopady nema cenu,plakat nad rozlitym mlekem,ale postavit se k problemu a eliminovat opakovaní,tim že to svadite na chudy jen vytvařite dojem,že ten system pracuje dobře ale bohužel nepracuje.

Tím padem rezumé po vašem,za to mužou chudaci a ty co jim pučovali a meli zodpovědnost,sou v klidku oni maj ještě tolik drzosti že su kousnou do krajice ktery byl poskytnut na zachranu,bohužel zaslepenost je ted jinde.

poslední ....mužete mi teda vysvětlit fungovaní banky,takže normalní je pujčit každymu,za co teda berou plat když nemaj zodpovědnost,stimto byste asi moc dlouho nepodnikal.
18. 05. 2009 | 23:43

Pocestny napsal(a):

Tato,
vidim komunikační uzel, tak ho zkusim rozmotat...
Pokud tu věc ponížím z výše Wall Street na ulici Jakoukoliv ve světě, tak jde o to, že zatímco pevné základy německého sozialstaat jsou v produktivitě, základy anglosaského niddleclass dream jsou založeny na offsourcingu a úvěru se státní garancí...

Je zajímavé, že v anglosaském světě rozjely krisi firmy "too big to fail", čili ti, kteří se podíleli na kšeftech garantovaných státem, což jim přinášelo vysoký úvěrový rating na trhu.

Clintonem založená a Bushem nezrušená úvěrová horečka uchvátila všechny, kdo se rozhodli, že při prostých 5% čisté provize za úvěr jich poskytnou tolik, kolik šílená vláda dovolí a čerta je zajímalo, že ti, na jejichž účet se to fiktivní bohatství natížilo, na to nemají.

Ti dnes nesplácejí, protože nemají, tím nejdou peníze těm, kdo si v dobré víře ve státní podporu zákonnou či politickou koupili ty žetony na příští zisk z výnosu. Ti také nemají peníze, nojo, ale oni pásli peníze jiných - států, firem, fysických osob....pak ty peníze chybí už tolika lidem, že se přestane nakupovat, pak to skočí do Británie, kde Tony Blair a jeho socani uvěřili, že ceny nemovitostí porostou donekonečna a půjčili si si na úroveň rozpočtu, kterého nikdy nedosáhnou.

Vždy šlo o pokus zajistit chudým povýšení statutu tím, že jim dáme měkčí podmínky, protože to naše víra v nekonečnou konjunkturu a trvalý růst nedovoluje a konala tak levicová vláda.

Vy zapomínáte, že Bush byl presidentem menšinovým, protože většinu obou komor držela oposice. On s tím něco mohl udělat, neválčit s Araby, i on potřeboval vizi toho, že si Amerika může dovolit nechat synka dodělat restík po tatíkovi.

Tak, ono to není obvinění chudých a líných, ale obvinění těch, kteří si je rádi "v dobrém" do huby béřou, je to obvinění pro všechny ty pasáky všeobecné pohody mas za náklady, které nikdy nesplatíme.

TaTO, boďte rád, že zde nedošlo k takovému klamu, jakému podlehli ti "bohatí" na Islandu, nebo ti "progresívní" v Irsku.

Pohlédněte na "snědený krám maďarský" a uvidíte, jak končí ti, kteří do letadla nasedli poslední...

Tato, jestli TOS nevyrábí finální tržní cajk, který se dá prodat kamkoliv na světě, bál bych se, fabriky, které jely naplno jen za konjunktury, ty si mnoho rezerv nevydělaly, subdodávky jsou v u nás velmi mizerně placené. Z lidí vytáhly peníze spotřebitelské úvěry, leasingy a hypotéky, ono se to ulejvání výnosů do majetku může rychle obrátit ve smyčku dluhů, platí, že nejvíce se to dotýká zaměstnanců ve velkých firmách, opět konjunkturální výhoda koncernu se rychle mění na bič vivisekce, malé firmy spíše zkrachují, než by z tržeb vyplatily půlku zaměstnanců.
Pro subdodavatele je smrštění trhu vždy horší než pro finálního distributora výrobku.

Neschopnost majitele či představenstva je potom mimo jakoukoliv systémovou kritiku...i to se ale stává.

Tož tak, on to nikdo z nás takhle třídně a zle nemá, proto je hloupé na nás s tou třídní nenávistí takhle rukovat. Nepodsouvejte osobám cíle partají...

Partaje totiž mluví ústy těch a za ty, kteří nejsou schopni osobního postoje, který by se dal i obhájit
19. 05. 2009 | 00:39

Clair napsal(a):

Zdravim srdecne pane profesore,

omlouvam, ze jsem nemohla drive reagovat. Jak bych si prala, abyste mel pravdu, ani nevite. My stale verime, ze kdyz ne vsechno, tak alespon neco z toho co sliboval v primarkach by se mohlo podarit. Nakonec nadeje umira posledni. Asi takto, i kdyz se momentalne bavime o pouhych 100 dni + jeho nastupu, zacinaji se rysovat obrovske trhliny s jeho predvolebnimi sliby.
Jednou z nich je prave absence a vule nechat vysetrovat financni podvody, abychom se mohli vyvarovat stejnym nebo podobnym problemum v budoucnosti.. Nastavit nove parametry, kontroly a nefunkcni oragany regulatoru, ratingovych agentur, kteri prokazali, ze se na podvodech podileli a svoji funkci neplnili, doslova zlikvidovat. Nic takoveho se nedeje.

Ze to ma tragicke nasledky neuveritelnych proporci snad neni treba zduraznovat. Ted, co uz je temer jasne, ze GM a Chrysler skonci na pohrebisti dejin (ostatne vcera probehla zprava, ze uz 1900 dealerships bylo zlikvidovano), budou postizeni vsichni Americane, zejmena ti, kteri planuji, nebo maji blizko k duchodu. Jejich duchody se doslova zestihli na polovicku toho, co by normalne meli narok. A to se nebavime o lidech, kteri prisli o veskere svoje uspory, duchodove fondy, nemovitosti a ted bydli uz vice nez rok ve stanech. Mnozi doufali, ze nekteri z nich se budou kvalifikovat na modifikaci hypotek, jenomze ted to zase neschvalil kongres. Obama se jiste zaslouzil o to, ze nalil 700 bilionu do krachujicich bank z penezi danovych poplatniku a pomohl nenasytnym bankerum, aby mohli pokracovat v dalsich podvodech, ale co maji delat jenom ti chudaci, kteri chodi do armady spasy pro jidlo pro sve rodiny a deti.

Dalsim je vysetrovani brutalniho muceni a tyrani veznu v Guantanamo, Abu Ghraib a dalsich, nejen stanovene metody a provedeni, ale take jak se tyto metody potom promitaly ve snaze GWB a pana Cheneyho ospravedlnit valku v Iraku. Existuji duveryhodne zdroje, ktere uvadeji zpravu ze senatniho vyboru pro ozbrojene sily, ze oba dva veznove Shaykh al-Libi a Khalid Sheik Mohammed byli muceni pouze pro pro ziskani dukazu vazby al-Qaidy a Iraku - jinymi slovy, aby se na nich vynutilo priznani. Co povazuji za klicove, ze Amerika musi nejen odsoudit tyto metody, co by signatar Zenevske konvence a konvence proti muceni kohokoliv, ale take se moralne ocistit pred celym svetem. President Obama nemuze jenom prohlasit, ze Amerika prave od vcerejska uz mucit prestala, a tim se zalezitost uzavre. Tak si to lide nepredstavuji. Americane chteji a pozaduji, aby bylo udelano radne kriminalni vysetrovani s dokumentaci, kterou Obama odmita propustit. Obama odmita vystavit minulou administrativu v plnem svetle, aby si lide byli vedomi co vsechno v jejich jmenu Bushova administrativa provadela.
Take dalsi otazky ohledne nelegalniho odposlouchavani telefonu, cteni posty, sledovani financnich transakci a kont, spehovani, politizace a omezeni vykonnych justicnich oraganu v Bushove administrative je treba zodpovedet. Obama se toho vseho chce pouze distancovat. Pripada to temer, jako by to bylo vsechno predem domluvene a zpecetene razitekem, za jakych predem stanovenych podminek se do Bileho domu dostane. Takze se nemuzete divit, urcite rozcarovani tady je, presto mu fandime a budeme ho podporovat dal.

Musim se ovsem priznat, ze jste me velmi potesil s uverejnenim rozhovoru Billa Moyerse a W. Blacka, vecna skoda, ze ten prinos nekteri naprosto miji.
19. 05. 2009 | 06:10

Clair napsal(a):

Zdravim Vas srdecne pane vlku,

well, to se dalo zrejme ocekavat, ze v urcitem bode zacne byt clovek vice kriticky. Pan Muller se vubec nemylil, kdyz se zminil o depresi, ale jak jsem uz uvedla vyse pro pana profesora, ze nadeje umira posledni. Drzte nam vsem palce.
Pane vlk, McCain by byl pro Ameriku katastrofa, verte mi. Nechela jsem vam brat iluze, ale uz dnes by v ulicich behali hosi v hnedych kosilkach s tim spravnym krizem na rameni, povinny odvod do armady a valka s Ruskem. S nim bohuzel zadna nadeje nebyla, nemel vizi pro Ameriku, vsechno co demonstroval byla podpora GWB a jeho metod vlady, v tom samem chel pokracovat. Mezitim se ovsem Amerika posunula o mnohem dale a McCain na to skutecne nemel. To ciste pro zacatek.
President Obama tvrdim, je a byl stale nejlepsi kandidat ze vsech, proste ta transformace bude nesmirne bolestiva pro celou Ameriku. Snad da Buh a veci se zlepsi. Musime verit.
19. 05. 2009 | 06:35

Rumcajs napsal(a):

tata:

Ta Vaše představa, že ti co si půjčili, za nic nemůžou je zcestná. Proto jsem Vám tam dal tu ČSSD. Jak může volit člověk, který není schopen posoudit ani to, jestli je schopen splatit půjčku ?
O co je pak horší, když za takovým občanem přijde Obama a zcela evidentně mu nakecá naprosté nesmysli a on mu dá svůj hlas ?

Jestli není odpovědný za první krok, kde přivedl do neštěstí pouze sebe, jak je ho pak možné nechat volit,když tady může přivést do záhuby celý stát ?
Takový člověk tedy musí být zbaven svépravnosti a nesmí mít možnost volit!
19. 05. 2009 | 06:46

Clair napsal(a):

Pane Tupelo,

kdeze to vubec jste? Preji hodne stesti za dvema mori. Ja se Obamy take zastavam, pouze mam vyhrady k nekterym vecem, ktere tady probihaji a mel by, alespon podle meho zaujmout trochu raznejsi stanovisko. Sice je pravda, ze mu jde o krk, ale o ten mu pujde jeste cele 4 roky. Rada bych verila take tomu, ze ten strategicky cil zustava, ale nemuze se bohuzel jenom prizpusobovat a vymlouvat dalsi ctyri roky , ze "special interest group", jak sliboval postavi k ledu a nic neudelal. To same, ze udela prednim lobyistum konec, sice prohlasil, ale doposud se toho nedrzi. Jako by to melo byt jenom na jeden den. Revoluce uz probiha, v tom mate pravdu, my ale nemame to slovo moc radi, rikame tomu transformace.
19. 05. 2009 | 06:47

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pocestny:

"Něco bychom s tím měli udělat."

Ano, to je skutecne lepsi formulace, lepe vystihuje to, co jsem mel na mysli. I kdyz z praktickeho hlediska to vyjde nastejno...

Ale prece jen - kdyz rekneme "meli bychom s tim neco udelat", zni mi to nejak moc revolucne; ja jsem docela presvedceny "legalista" - verim, ze stavajici system je v podstate dobry, jen je potreba dusledne vyuzivat vsechny prostredky, ktere poskytuje.
To by ale bylo tema na cely dalsi clanek - ostatne uz jsem o tom vlastne psal:

http://blog.aktualne.centru...

(dokonce vas tam v uvodu cituji - nastesti se od te doby vas projev zjemnil :-)).
19. 05. 2009 | 07:38

Clair napsal(a):

Zdravim srdecne pane V.K.,

jsem si vsimla Vasi odpovedi panu Tupelo, kdybyste dovolil, rada bych na to reagovala.
Uvadite ohledne Obamy nasledujici:

"Jeho propadnuti by znamenalo nejen rozpad USA jako supervelmoci, ale hromadne rozkradani toho, co z USA zbylo, bez ohledu na to, zda by kongres i senat vedli Demokrate ci Republikani!"

Nevim jestli by to znemanalo rozpad USA, to hrozi neustale jestli jste to nezaregistroval, nakonec neustale slysime, ze chce vystoupit ten a ten stat z unie, zatim k tomu jeste nedoslo. Ale prikladat Obamovi zasluhu, ze jeho vinou by k tomu doslo to je myslim trochu moc. Jinak by mozna bylo dobre tu retoriku se supervelmoci trochu zmirnit, k cemu je vam supervelmoc, kdyz vsechno uz je davno vykradene, penize presunute. Vzdyt to o cem pisete uz davno probehlo. Ted jsme uz ve druhe fazi konsolidace.

Jste me skutecne rozveselil k placi pane V.K., hlavne jak pisete, ze muslimsky svet je nekolik stoleti pozadu za nasi civilizaci a dale, jak muslimove touzi po tomto svete, ve kterem zijeme my. Mam na Vas otazku. To vite urcite? Jak to vite?
Jak to, ze ja to nevim?
Myslite, ze se jim styska po tom, ze na miste posvatnych pamatnych mist a skutecne nekolika tisicilete historie by radeji videli Mekace na kazdem rohu, nebo dedulu s kuraty z Kentucky Fried Chicken? 'To mi teda skutecne uslo.
Ja nemohu s touto Vasi polovicku souhlasit v nicem. Jak posuzujete, ze by se jim mel tento svet, ve kterem zijeme my libit lepe? Co povazujete za tak dulezite, bez ceho se oni nemohou obejit. Jsou to precpane obchody vsim moznym a materialni svet, ktery postradaji? Az prijedete do Chicaga, tak Vam ukazu ctvrti, kde se lidem vubec nedari lepe, naopak je to lidska tragedie, jak to ze supervelmoc o ktere se bavite tyto lidi uplne vyclenila na okraj a vubec se o tyto lidi nikdo nezajima.

A kdyz uz jsme o toho jak pisete, ze muslimsky svet je nekolik stoleti pozadu za nasi civilizaci, tak bych rada dodala, ze to co provadi nejvetsi velmoc prave v Abu Ghraib a jinde, na to nema sanci zadna civilizace, pokud se civilizaci chce nazyvat. Kam byste zaradil precivilizovane Americany a Brity, kteri nahnali prave v Iraku zeny do veznic a znasilnovali pred nimi jejich mnalinke deti, to si myslim, ze s civilizaci nema naprosto co k docineni, a to se bavime o 21. stoleti. Jsem to prave cetla a udelalo se mi docela nevolno. Neni divu, ze pres. Obama nechce vubec tu dokumentaci zpristupnit k vysetrovani. Ze pry to ohrozi bezpecnost Ameriky, tak se musi vsechny ty bestiality ukryt, aby se k nim nikdo nedostal.
Terorismus - verim pevne kdyz prestane nase zmatena a vytunelovana supervelmoc kolonizovat, vsechno prestane.

Nechme je zit, maji svoji kulturu, no a co? Nechte jim jejich ropu a nerostne bohatstvi, prece si to muzeme koupit, nemusime to nikomu krast, tedy jeste pred totalnim padem dolaru, potom uz asi sotva.
19. 05. 2009 | 07:47

Tupelo napsal(a):

Dobry den pani Clair, jsem rad ze Vas opet vidim. Me zatim nejvic ze zahranicni politiky zaskocil proces kolem Guantanama a pak prave fotky z AbuGhraib. Jsem zvedav na prave nastartovany proces kolem Palestiny (Izraele). Z domaci politiky pak to, ze dosud nikdo z Bushovi adminitrativy nebyl pohnan k tomu aby hajil jeji nektere rozhodnuti (a zverstva v pripade muceni nebo vyvolani valky v Iraku). Videt Bushe (Rumsfelda, Wolfowitze) v teplacich by byl pro me pouze velky bonus, ve ktery jsem stejne nikdy nedoufal, ale opravdu si myslim ze by nektere zalezitosti potrestany byt mely. To same plati i v ekonomicke oblasti, mela by se zacit zkoumat osobni odpovednost a hlavne, v pripade selhani, z ni zacit vyvozovat dusledky. Nevim jestli se to deje, urcite jste informovana o deni ve Vasi zemi mnohem lepe nez ja. Presto vsechno jsem rad za Obamu a osobne budu vice rekapitulovat jeho pusobeni po roce jeho vladnuti. Vase poznamka o revoluci x transformaci me pobavila, ale mate pravdu, nektere procesy mohou byt sikovne ukryte, (rizena) revoluce je vzdy trochu vic riskantni zalezitost (muze si zit vlastnim zivotem, ostatne hlaska o revolucich, ktere poziraji vlastni deti neexistuje jen tak zbuhdarma), nez postupne a nenapadne priskrcovani (viz. zaba v ohrivajicim se hrnci). S temi dvema mori jde spis o nedorozumeni, ziji v cizine (Irsko) uz par let a jednim morem jsem myslel spis Atlantic Ocean, druhym Celtic Sea ;). Moc Vas zdravim a preji hezky den.
19. 05. 2009 | 08:40

Milan Bukovecký napsal(a):

Paní Clair,

je to křeč viny, kterou se k nám snažíte posunout.
Jsou to zmoklé řeči, plačte jen u vás a nad hrobem falešné americké poctivosti.
Zdá se, že po nás chcete slitování. Ale to my nemůžeme dát, ztratili jsme o vás ideály a ještě to musíme zaplatit.
A nepletˇte sem Muslimy, Jihoameričany, Černochy, všechny ty prasárny které jsou vaše.
Bůh růstu je mrtev.
Bůh globalizace je mrtev.
Bůh dolaru žije a stále ho máte v srdci.
Vy samozřejmě víte, že i my ho potřebujeme.
Není Vám to trapné?
19. 05. 2009 | 09:07

SuP napsal(a):

Pocestny -
Tyhle Vaše
18.05.2009 23:20:02
18.05.2009 23:26:30
se Vám opradvu povedly!
Jsem zvědav, kdo si jich všimne. Už je to tu moc dlouhé a vlčáci mají nahoře příliš nových kostí.....
19. 05. 2009 | 10:33

skeptický napsal(a):

Amerika se už neprobudí.Bojovný pionýrský spirit je fuč.

Mládež systematicky zblblá vzděĺávacím systémem posledních padesáti let a kazateli,kteří je krmí kvasináboženkopolitickými pindy až do úplné grotesky.

Otrávená nervovými jedy v potravinách,krmená mediální propagandou,a zastrašovaná novými zákony proti myšlení.

Masové nadšení při posledních volbách.Divácí jsou v extasi při sledování domluveného zápasu.

Někdo jim ukrad Ameriku pod nosem,jsou zase kolonie,jak za krále Jiřího.Bojeschopné muže za mořem,ti už se domů nevrátí.

Obama si staví osobní Lidové Milice (napadají i jiná jména).
Ale nepokoje nebudou.Jen se budou odstraňovat potenciální nepohodlní.K nám to přijde taky.
19. 05. 2009 | 10:44

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Pocestný,

nechtěl jsem být servilní ale pan SuP to načal, tak tedy, dobrý. Od Vás jsou to skoro náboženské traktáty.

Začal jste dobře, plánovači. Ale není tu Amerika abyste si mohl vybrat šerifa, i když?
Víte, u nás mají slušní lidé v sobě strach přijmout odpovědnost i když ji normálně vlastní. Odhazují příležitost na ulici a doposud ji posbírali, většinou, pokřivení.
Asi se budete muset také ohnout a sebrat ji i se svým guru.
Už to vidím, je nádherný den, ženy mávají šeříky, hází konfety, svět je jen Váš.
Selanka, ale jen ten den.
Pak na Vás bude čekat dˇábel v kleci fetiše a v jámě roztomilý zlatý vuřt. Jen si sáhnout.
A to je to pokušení, milý Pocestný.
Hezký den
19. 05. 2009 | 11:24

buldatra napsal(a):

To Anonymus:

Tak vidíte, že i o tomto článku lze diskutovat. Je kontroverzní ve své účelovosti, je možné ho rozpitvat a najít chyby (?), kterých se autor dopustil. Bush, Clinton a jiné viditelné figury, které jsou potřebné, jako je potřebný hromosvod, se zaslouží spolehlivě o to, že strůjci průšvihu klidně dál kasírují. Mají přeci další nový, ohromně populární hromosvod, další figuru v popředí a kára jede zvesela dál. A do káry se zvesela sypou další penízky.
Ovšem podstatu průšvihu, článek zpropadeného Rushkoffa tak nějak vystihuje, není-liž pravda.
Vystihuje opravdovou neužitečnost lidí, kteří nic skutečného netvoří, jen kasírují, vystihuje skutečnost, že bez těchto lidí bychom mohli být mnohem, mnohem dál. Někde jinde, kde by byly vztahy mezi odvedenou skutečnou lidskou prací a odměnou za ní, vyjádřeny jiným poměrem. Výsledkem čehož by mohl být stav, kdy ten, kdo tvoří skutečné hodnoty, je na tom přinejmenším lépe, než ten, který s těmito hodnotami veksluje.

Koneckonců možná, že to všecko je způsobeno prostě jen a jen tím, že příležitost dělá zloděje. A dokud budou existovat pro zlodějnu vhodné podmínky, mezery v zákonech, nebo bude jakákoliv zlodějna zákonem chráněna, pak budeme vystaveni všelikým průšvihům a to tak, že na věčné časy.

Někdo tady napsal, že demokracie je vláda práva.
Mno, ale jakého?
19. 05. 2009 | 11:28

karel matousek napsal(a):

Takze po dlouhe diskusi shrnme: Prof. Horejsi zde nastavuje, nebo vlastne nenastavuje, nemilosrdne zrcadlo plytke a krute spolecnosti, kde vsemocny DOLAR ($$$) je alfou a omegou vseho, a konci revolucne znejicim zvolanim, ktere vlastne vubec neni revolucni, jen chce veci nejak napravit, ale nema poneti jak ...
At mne nekdo vysvetli, proc tohle precetlo skoro 7,000 lidi. :)
19. 05. 2009 | 11:30

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

O zadne ‘podsouvani’ neslo. Slo pouze o naznaceni nesmyslnosti vety “Mělo by se s tím asi něco dělat...” v pouzitem kontextu. :)

Vzhledem k tomu, ze zrejme doslo k nepochopeni, pokusim se to objasnit tremi priklady:

1) Prezident nehorazne lze (http://blog.aktualne.centru...) – “mělo by se s tím asi něco dělat...” Ano, s tim by se tedy asi melo neco delat. :)

2) Rodrigo Rosenberg byl zavrazden (https://www.youtube.com/watc...), protoze se prilis netajil s vseobecne znamym faktem, ze guatemalsky prezident Álvaro Colom, je zkorumpovany kriminalnik nejhorsiho druhu – “mělo by se s tím asi něco dělat...”
No, tak s timhle se moc v Cesku delat neda.

3) [Nas pripad.] Ruzni americti bankeri a burzovni makleri (ale nejen oni) prisli na to, jak legalne a nelegalne vydelat velke penize v dane politicko-ekonomicke situaci a temer dokonale smazat stopy jakekoli nelegalnosti – “mělo by se s tím asi něco dělat...”
S timhle se neda vubec nic delat (krome dukladneho zdokumentovani cele situace – a to uz se davno udelalo; tato dokumentace by mohla byt uzitecna, kdyby se ‘dana politicko-ekonomicka situace opakovala v budoucnosti,’ coz se asi hned tak brzo nestane).

Samozrejne, lide jako W.K. Black se snazi “neco delat” a je jim treba fandit (prestoze je kazdemu jasne, ze vyhrat miliony v Sazce je pravdepodobnejsi, nez potrestat bankere za jejich hamiznost), a to je asi tak vsechno, co se s tim da delat. Chapete, Badateli? :)
19. 05. 2009 | 11:34

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
srdečně ještě jednou zdravím.
Vaše rétorika je hodně ponurá, jak se ostatně dalo čekat a tak jen pár vět.

Já samozřejmě nevím, kam se ty astronomické sumy peněz přesunuly, čí konta nabobtnala. Ale jedno mi bylo jasné od začátku: Nikdo potrestán nebude. Protož krást, zpronevěřit či tunelovat miliardy může jen člen klanu. Toho nejmocnějšího, skutečně vládnoucího a mající ve své moci v podstatě celý státní aparát i media, o financích nemluvě. Proto nevidím žádnou možnost, jak někoho postavit k odpovědnosti.

Víte, všichni ti Morganové, Rothschildové, Rockfellerové, Kennedyové a jiné miliardářské rodiny mohou dnes mít nepředstavitelnou moc a kontrolovat většinu světa, ale pokud USA padnou, tak to bude jejich konec. Zlikvidují je čínské, ruské i jiné miliardářské klany. Protože za sebou už nebudou mít supervelmoc, kdežto tamti ano. Proto je pro mě naprosto nepochopitelné, že to nechali dojít do tohoto stavu. Protože USA skutečně zcela reálně padnout mohou, kromě ekonomické krize dochází ke změně struktury obyvatelstva a tak bude následovat minimálně "kulturní šok", pokud ne přímo etnické a náboženské konflikty. Protože je určitě chválihodné nazývat v rámci PC černochy Afroameričany, ale těm ubožákům z Detroitu, o kterých se zmiňuje paní Mara, to asi moc nepomůže. A o své slovo se začne hlásit čím dál mocnější a početnější hispánská menšina.

Před časem jsem napsal, že GWB hraje va bank a uvedl jsem řadu argmentů tuto skutečnost dokazující. McCain by tuto hru hrál dál, až dokonce. To je jasné. Netroufám si říct, jaký by ten konec byl, spekulovali jsme v minulých debatéch hodně.

V zásadě byly dvě možnosti, tuto hru dohrát nebo loď otočit o 180 stupňů. Jinou možnost Obama neměl, když do toho šel. Dnes se mi zdá, že ani na jednu variantu nemá dost sil.

Ale držím Vám palce.
19. 05. 2009 | 11:53

Vysedlina pathologikcá napsal(a):

Sleduji jen náladu Vašich myšlenek, jako ne-intelektuálka se obdivuji bravurnímu myšlení a logickému vyjadřování, šíři vzdělání. I závěry Vás všech jsou v rozlehlé šíři a plny opravdového zájmu o blaho lidí do budoucna.
Svá vlastní vyjádření krátím, jak nejvíce umím, oblékám do (doufám) jakéhosi humoru, protože na víc, na diskusi - nemám. Ale v jedné větě bych chtěla přece jen napsat: není v moci lidí v současné době vlastním rozhodnutím zajistit pokoj, mír a spravedlnost nadlouho. Budou se otevírat "vředy" společnosti, léčit, propírat a hojit. Už tak nám dá zabrat, abychom příčinu potíží rozpoznali, přiznali, a mohli se pak přizpůsobit běhu věcí. Bude čím dál větší stěhování lidí, útěky a strkání. Hladoví se stanou vykřičníkem, neboť tato doba neskončí, dokud nebudou mít všichni co jíst a pít. Je konec klidu. Už nikdy nebude část planety sytá a blahobytná při současné bídě v jiné části. A nejde jen o lidstvo, ale i o přírodu, a planetu, jak řekl jeden katolický kněz - země se zatřese a lidé pokleknou. Taková je doba, řekla bych, že živá, a plná překvapujícího zjištění, že člověk se ukáže nejslabší v tom, v čem poroučel větru, dešti, a nejsilnější v tom, co věda popírá a vzdělaní se za to stydí.
19. 05. 2009 | 11:58

Vaclav Horejsi napsal(a):

karel matousek:

A proc jste to tedy cetl vy, kdyz je to takovy nesmysl?
Dokonce jste 10x vstoupil do diskuse... Masochismus?

..
19. 05. 2009 | 12:36

Pepa Řepa napsal(a):

Jo Matoušku, to je záhada.
Jednou se někdo Na zábradlí zeptal Mrkvičky, co to je vlastně charisma.
To má člověk, kterej když někam vleze, tak se z něj můžou všichni ..........
Asi se s tím musíte narodit,
19. 05. 2009 | 12:53

Pepa Řepa napsal(a):

Třeba se to vyřeší, až celý svět přejde na rubl. Pak to bude to pravé ořechové.
19. 05. 2009 | 12:59

buldatra napsal(a):

to autor:

Je současná krize prostě následkem zločinu nevídaných rozměrů?, ptáte se.
Jak se to vezme.
Je etapou, je vyústěním, je řízená a je začátkem nějaké nové etapy. Jde o to jaké?
Slovo zločin by se dalo použít tehdy, kdyby se jednalo jen o porušení zákonů, ne jen o jejich využití, o využití mezer v zákonech o zneužití příležitostí. Zákon byl asi nejednou porušen, ale nic se nedělo.
S jídlem roste chuť.
A roste počet strávníků.
Sami vidíme, že strávníků bude za nějakou dobu pomalu víc než těch, kteří jídlo vaří…
A ti, co vaří nebudou mít z čeho vařit.

Celkem dobře, myslím si, vystihl následek příčiny nick Anonymus :

Rushkoff tez zamlcuje, ze ‘ekonomicka bublina’ byla primarne zapricinena zakony prosazenymi hlavne v prubehu vlady Clintona, zakony, ktere doslova vynutily urokove sazby nizsi nez ‘prirozene urokove sazby’, coz se stalo inspiraci a pohonou hmotou neudrzitelneho zvetseni uveroveho rozmachu, ‘novych’ financnich nastroju, neuveritelne spatnych investic a znacne prehnane spotreby.

A tato ”novost”, “neuveritelna spatnost” a “znacna prehnanost” byly “sikovne” (= vice ci mene kriminalne, avsak vetsinou dukazy, ktere by obstaly pred soudy, byly jiz davno zniceny) zneuzity presne tak, jak to popisuji W.K. Black a D. Rushkoff, kazdy z trochu jineho uhlu.

Myslím si, že současná Americká administrativa jen pokračuje v jakési dávno předem nalajnované cestě (ke které patří i tato krize) a my se po této cestě vezeme také.
Nabízí se otázka, kam že ta cesta vlastně vede?

Spousta lidí navštěvuje tento blog o krizi jistě proto, že hledají odpovědi na otázky, které v nich vzbuzují úzkost. A těch otázek přibývá.
19. 05. 2009 | 13:20

skeptický napsal(a):

Charisma je popletený asimachr.
19. 05. 2009 | 13:22

Admirál napsal(a):

Karel Matoušek - Ptáte se: "At mne nekdo vysvetli, proc tohle precetlo skoro 7,000 lidi."

Zřejmě je poptávka po diskuzi na téma dané téma a zřejmě je i poptávka po řešeních.

Pan Hořejší vyplnil díru na trhu diskuze nad problémem "megazlodějiny" a jako podnikateli Vám musí být jasné, že jistojistě přijdou obchodníci s nabídkou řešení. Tam kde je poptávka je i nabídka.
19. 05. 2009 | 13:33

Milan Bukovecký napsal(a):

Pane Matoušku,

pan Hořejší je populární, s tím se nedá nic dělat. Musíte se víc snažit, nesedět na vejcích a nečekat, až z toho dostanete úraz. Měl byste vstát a psát o tom jak jdete na Václavák, nestoupnete si do trusu a nenecháte si ukrást peněženku. Už víte, že místní svým zlodějům rozumí a vyhnou se.
Vy, který jistě velmi nerad nerozumně rozumíte jen svému egu, požádejte zloděje o dolar.
„ Víte co“, řekne zloděj „ já Vám dolar nepůjčím, já se s Vámi projdu!“
Nikdo nikde. Budete tam jen vy dva, když z okna peněžního ústavu vypadne bankéř.
„ Škoda, kdyby to bylo blíž, nestačím mu čornout prachy. Z těch bych Vám půjčil. Zkusíme Sherwood. Když jim dáte, půjčí Vám!“ slíbí zloděj a táhne Vás do parku u Hlavního nádraží.
Ani v Sherwoodu neuspějete.
„Snad to příště bude lepší.“ Řekne zloděj a podá Vám ruku. Bude teplá, suchá, milá. Žádný dolar v ní.
Takovou má cenu, pane Matoušku a jestli spadne, nebude čím topit. Jedině, kdybyste něco napsal.

Hezký den
19. 05. 2009 | 14:06

karel matousek napsal(a):

vaclav horejsi
Diskuse byla zajimava, proto jsem ji cetl. :) Vase veci mam vetsinou rad a ctu je pravidelne.

pepa repa,MB
whatever. Not funny.
19. 05. 2009 | 14:31

jojo napsal(a):

Presne jste vystihl toho komunistu. To je presne komunisticke mysleni a vy se k nemu docela pekne se vsymi recmi hlasite.
CHCE TO REVOLUCI soudruhu profesore!:-))
19. 05. 2009 | 15:23

Vaclav Horejsi napsal(a):

jojo:

Tak jeste jednou opakuji take pro vas:

Take vy zrejme mate potize s pochopenim cteneho textu...
Toho Blacka povazujete za komunistu?
Kde vidite, ze vyzyvam k nejake revoluci?
Proc mi nadavate do komunistu?

Mnohokrat jsem tady dal v clancich i v diskusich najevo, ze jsem zcela bezvyhradnym (snad az prehnane optimistickym) stoupencem standardniho "zapadniho systemu" (svoboda, socialne-trzni ekonomika).

Je pro me ponekud prekvapive, ze tolik lidi tady vlastne haji ty americke hamizne lumpy, kteri krizi vyvolali, a dokonce tvrdi, ze je to v ramci kapitalismu OK, ze kdyz se ty ukradene penize prepoctou na hlavu, tak to neni zase tak hrozne, a podobne nehoraznosti.
Vy a vasi "pravicovi" kolegove tady tak vlastne davate zapravdu tomu memu komunistickemu spoluzakovi...
Ja jsem presvedcen, ze ten nas skvely (bez ironie!) "zapadni system" proste musi mit jako nezbytnou komponentu nejakou bazalni poctivost (kterou je ovsem nutno vynutit prislusnymi zakony a regulacnimi mechanismy.
Jinak o ty skvele civilizacni vydobytky (svobodu, prosperitu, bezpeci) prijdeme a octneme se zase bud v nejake diktature nebo ve svete a la Somalsko, kde se kazdy bude muset starat jen sam o sebe a nebude si jist ani svym zivotem.

..
19. 05. 2009 | 16:14

tata napsal(a):

pane Rumcajs

Tak to už vubec ne,to je silnej kalibr,to už vyloženě podporujete selekci,to jste stočil kde ja nehodlam pokračovat,to už ste prozradil moc,vyte život neznamená jen vydělavat penize,ted jste projevil něco co mě překvapilo.

jasně sem řek že ti co si pujčili nejsou bez viny a rozhodně by svuj počin měli pocítit a moc bych za to nedal,že zaživaj exekuce a podobně,jenže vy stale omylate své,ale ten dusledek je vtom vedení,a těm bohužel nic nehrozí nebo sem zatím nic nečet,takže si beztarostně uživaj své nepravem nabyté penize.

pane Pocestny

SEM rad že oproti jinym se snažite argumentovat,me vědomosti mi nedovolí vam byt dustojnym protivníkem,proto si nedovolím na toto kladně nebo zaporně odpovědět.

Ja jen svym selskym rozumem citím,že někde se stala chyba,no a ta se musí hledat v mistech, kdo to vede,a obohatil se stim zaměrem,myslím tím ta hlavní jestli toho někdo zneužil to už je nasledek,myšleno tu diru v systemu,rozhodně není spravné měl by nest nasledky ale co je hlavní musí se opravit ta dira.

ALE sem rad že jste pro tentokrat opustil cestu střelneho prachu ale bohužel,mé vědomosti jsou přiliš povrchní abych mohl jit do hloubky tohoto problemu.
19. 05. 2009 | 16:28

Clair napsal(a):

Dobry den pane Tupelo,

bude jiste zajimave sledovat jak bude proces kolem Guantanama pokracovat, protoze neni tomu tak davno president Obama prohlasil, ze Guantanamo zrusi. Ted ovsem nazor zmenil z nejakeho duvodu a bavi se o moznosti vojenskeho soudu pro soucasne vezne, aby meli moznost obhajoby primo na miste. Plan na presun do vezeni v US jak je videt selhal.
Jiste sledujete se zajmem explozivni tema muceni a kdo vsechno za to ma nebo by mel nest zodpovednost.

Jedno je ovsem chvalyhodne, ze tento president odstartoval primou obcanskou angazovanost v klicovych otazkach tykajici se skolstvi, zdravotnickeho systemu a pojisteni pro kazdeho. Prichazi mi primo posta z jeho kancelare a mam moznost se k dane tematice vyjadrit, podporit nebo zamitnout, podepisovat petice adresovane kongresu, coz delam neustale. Obamovo reforma zdravotnickeho systemu narazi na velmi silnou opozici, ktera utraci miliony v klamnych reklamach, aby zastrasily publikum a jeho pokus doslova zmarily. A tak to bude zrejme se vsim co ma v planu udelat. Armada lobbyistu uz vysila signaly kongresu, ale ted je na samotnych Americanech, aby apelovali na sve kongresmeny a bombardovali je miliony dopisu, telefonaty a prispevky, aby se nenechali zastrasit, a dat jim na vedomi, ze jim hrozi, ze pri pristich volbach vypadnou. Posilam Vam ukazku obcanske angazovanosti z Obamovo Bileho domu, ktery mi prave prisel postou:


Good afternoon,

You are receiving this email because you signed up at WhiteHouse.gov. My staff and I plan to use these messages as a way to directly communicate about important issues and opportunities, and today I have some encouraging updates about health care reform.

The Vice President and I just met with leaders from the House of Representatives and received their commitment to pass a comprehensive health care reform bill by July 31.

We also have an unprecedented commitment from health care industry leaders, many of whom opposed health reform in the past. Monday, I met with some of these health care stakeholders, and they pledged to do their part to reduce the health care spending growth rate, saving more than two trillion dollars over the next ten years -- around $2,500 for each American family. Then on Tuesday, leaders from some of America's top companies came to the White House to showcase innovative ways to reduce health care costs by improving the health of their workers.

Now the House and Senate are beginning a critical debate that will determine the health of our nation's economy and its families. This process should be transparent and inclusive and its product must drive down costs, assure quality and affordable health care for everyone, and guarantee all of us a choice of doctors and plans.

Reforming health care should also involve you. Think of other people who may want to stay up to date on health care reform and other national issues and tell them to join us here:

http://www.whitehouse.gov/E...

Health care reform can't come soon enough. We spend more on health care than any country, but families continue to struggle with skyrocketing premiums and nearly 46 million are without insurance entirely. It is a priority for the American people and a pillar of the new foundation we are seeking to build for our economy.

We'll continue to keep you posted about this and other important issues.

Thank you,
Barack Obama

P.S. If you'd like to get more in-depth information about health reform and how you can participate, be sure to visit http://www.HealthReform.gov.
19. 05. 2009 | 16:48

VK-Can napsal(a):

Pro Jan.

Diky .
Myslim, ze rikame nebo piseme to same, jen mozna jinymi slovy.
Nicmene diky za upresneni.
19. 05. 2009 | 17:23

VK-Can napsal(a):

Zdravim pani Clair.

Ne casto se mi podari nekoho rozesmat k placi.

Nevim, zda jsem se spatne vyjadril a nebo jste to prehledla, ale ja nepisi, ze muslimove si preji nas svet, ale nasi zivotni uroven.
Preci jen tam bude urcity rozdil.

Co se tyce moralnich hodnot, mam dojem, ze si v te nasi, sice hodne nedokonale, ale presto si dovolim napsat civilisovanejsi civilisaci nemame zakony na ukamenovani k smrti a jine perlicky, kterymi se trpyti nektere frakce muslimske viry.

O pravech zen v muslimske vire snad ani nebudu ztracet cas.

Absolutne mate pravdu v tom, ze mnoho svinstev se deje v nasi civilisaci.
Vestina z nas na to nejsme pysni a v mezich moznosti se snazime s tim neco udelat.
Ono se totiz v nekolika bilionech lidi najde vzdy par "cernych ovci", at uz maji na krku krizek, jarmulku a nebo zabalenou hlavu rucnikem.

Snazim se psat o te vetsine z nas, kteri casto muzeme jen o techto nepravostech psat.
Mozna vsak i to psani je k necemu dobre.
Srdecne zdravim.
19. 05. 2009 | 17:43

Mara napsal(a):

VK-Can

Generalizace mi velmi velmi vadi tak jako Vam. Jinde jste poznamenal, ze bychom o se 'muslimske vire' meli snazit vedet vice. S tim plne souhlasim. Mozna byste zjistil, ze kamenovani je starozakonni zalezitost, kterou islam zrusil. Ohledne prav zen bychom mohli debatovat hodiny, to sem ovsem nepatri. Chci jen rici, ze nehodnotim americkou spolecnost na zaklade statistik, ze kterych vyplyva, ze kazdych 6 vterin je v USA znasilnena jedna zena.

Bylo by fajn, kdybychom dokazali rozlisovat zvyklosti tech frakci o kterych mluvite od mainstreamu ci od toho co je skutecny islam. Normalizaci vztahu s radovymi progresivnimi muslimy, jichz je vetsina, bychom dostavali tyto frakce na okraj spolecnosti a stale vice mimo hru. Zda se mi, ze je tomu spis naopak, ze vse co zavani islamem se prezentuje jako nutne zpatecnicke, patrici do stredoveku, prinejmensim velmi podezrele. Vzpominate si na pozitivni vykresleni muslimu v mediich, clanky o denodennim zivote muslimskych rodin, o charitativni cinnosti muslimskych komunit, o palestinskych lekarich lecicich v Izraeli atd?
19. 05. 2009 | 18:08

Vaclav Horejsi napsal(a):

VK-Can:

Ja myslim, ze to klise o barbarskych muslimech, kteri ukamenovavaji odsouzence a diskriminuji zeny, je do znacne miry podobne jako klise, ktera zase oni maji o nas.

Myslim, ze naprosta vetsina "muslimskych" zemi je podobne "muslimskych", jako jsou evropske zeme "krestanske". Myslim, ze v naproste vetsine techto zemi pouzivaji stejne tresty jako u nas a existuje jen naproste minimum zemi, kde usekavaji ruce a ukamenovavaji...

A pokud jde o ty zeny - neni divne, ze v zemich jako Pakistan, Banglades, Indonesie, Turecko meli jako premiery zeny, zatimco treba u nas jeste nikdy?

..
19. 05. 2009 | 18:22

Tupelo napsal(a):

Pani Clair,

muj nesmely pokus s obcanskou angazovanosti skoncil krachem, z jehoz nasledku se vzpamatovavam dodnes (trochu prehanim, ale jen trochu ;)). Pote co jsem obeslal nase poslance dopisem (slo o asi 100 kousku a to ve veci radaru), dostal jsem odpoved od tri adresatu, z cehoz dve me, usty zakonodarcovych sekretarek, racily informovat, ze poslanec je mimo (asi na nejake safari-ceste po Africe, bez moznosti pristupu do emailu) a ze se mi ozve (cekam jiz stovky dni :)), jednoho jsem zrejme arogantnim chovanim znechutil (nepovazoval jsem ho za poloboha, jen jsem chtel, inspirovan mistnimi diskuzemi, konretni odpovedi na konretni dotazy. Po dvou vymenach nazoru se poslanec jiz neozval, asi odjel do Afriky nechat se tyrat jinym obtezujicim hmyzem, treba moskytem.

Ty prime kanaly Vam preji, myslim ze jde o uzitecnou zpetnou vazbu jak politiku, tak i volicu. V CR je naslouchani verejnemu mineni zesmesnovano, ja to vsak vidim jako plus. Bud se politikovi podari presvedcit sve volici o tom ze jeho (zatim mensinova) vize je spravna a najde podporu, nebo zacne prosazovat vuli tech co jej zvolili (ti si potom,m v pripade spatneho rozhodnuti, nemaji na co stezovat). Nedavno jsem ve svem prispevku zasel jeste dal, myslim ze velka cast zakonu (s vyjimkou kritickych (bezpecnost) a vysoce odbornych) by sla prijimat primou demokracii - bez poslancu, korupce a dalsich neprijemnych ukazu.

Clair & VK-Can, nize posilam (velmi, alespon pro me) zajimave linky, ze kterych jsem vychazel pri nekterych drivejsich vstupech, ktere snad pomohou obhajit muj opatrny optimismus, co se tyce vyvoje islamskeho sveta (najdou se tam samozrejme take mene pozitivni data a hlavne hodne zalezi jak a kde byly otazky kladeny a pak take na jejich interpretaci ;)). Data pochazi z Gallupova ustavu a byly sebrany pri nejvetsim pruzkumu provedenem v islamskych zemich, viz zde: http://www.gallup.com/consu... . Zajimava byla touha obyvatel islamskych zemi po svobode projevu (muze byt v protikladu s oficialni linii, viz danske kresby proroka), legislative zalozene na Sarii (hlavne v Jordansku, Egypte a Pakistanu, tedy zemich ktere oficialne jsou nakloneny zapadu vice) - prekvapive je ze se prilis nelisi % muzu a zen, toto zadajici (Jordansko - 54% muzu a 55% zen, Egypt - 70% muzu a 62% zen, Iran - 12% muzu a 14% zen (velmi prekvapive, neni-liz pravda?!) , Indonesie - 14% u obo pohlavi).
A pak perlicka, v USA v roce 2006 chtelo 46% obyvatel Bibli jako jeden ze zdroju legislativy a 9% jako jediny zdroj legislativy. :) (zdroj: http://www.gallup.com/press... )

Zdravim Vas a preji hezky den.
19. 05. 2009 | 18:25

Clair napsal(a):

Dobry den pane Mueller,

Je skutecnou tragedii, ze president Obama zdedil po predesle administrative jiste nezavideni hodnou situaci, prakticky na co se clovek podiva, je treba prekopat. Nejen to, je treba take zmenit celou kulturu a mysleni. K tomu nemuze dojit pres noc, ale musi se jiste nekde zacit, to se prave deje postupne. Jak uvadite naprosto presne, narod tvori mnoho etnickych skupin a je to proto o to komplikovanejsi. Byste mel videt k jakym protestum doslo prave vcera na Obamovo vystoupeni na Notre Dame universite v Indiane v oblasti vyzkumu a pouziti kmenovych bunek a take moznosti preruseni tehotenstvi, ktere Obama slibil a hodla implementovat. Jedna se predevsim o zakladni prava zeny mit moznost volby. Jiste to pusobi usmevne pro Evropana, ze Americanky musi bojovat za zakladni prava, nebot nabozensti fanatici, zejmena evangelikalove maji v teto oblasti posun a nehodlaji pripustit, ze se lze take divat na veci take jinak.

Prave pri jeho proslovu na teto promocni oslave jeho kampan za zmenu posunul o stupinek vyse, kdyz oznamil nove graduovanym a take nam vsem, ze se nachazime v historicky infikovanem bodu kde si vsichni musime uvedomit jakym nastraham je treba celit a take moznostem pretvorit nas soucasny svet k lepsimu. Tedy abychom se posunuli z bodu A v minulosti, jako zavrzeni hodnou epochu, kde hamiznost, bezohlednost a kratkozrakost byla odmenovana na ukor ferovosti, cestnosti a poctive prace, do bodu B a zamerili se na budoucnost, klast si otazky jak se k tomu bodu dostaneme. Uvedl, ze prilis mnozi z nas vidi zivot pouze cockou okamziteho zisku, vlastniho zajmu a cisteho materialismu, vladnout financne slabym a obhajit svoje privilegia za kazdou cenu. Docela usmevne, kdyz muzeme sledovat jak tuto privilegovanou skupinu protezuje prave on. A uz vubec se nebavi o navraceni Ameriky Americanum, coz bylo v jeho predvolebni kampani na programu dne.

Pan president doufam posle kopii sveho proslovu na Wall Street, a kdyz uz je v tom, tak to muze rovnou take poslat hamiznym farmaceutickym firmam, chemickam, ktere otravuji nase ovzdusi smrticimi toxiny do vody, kterou pijeme a vzduch, ktery dychame, ale take vsem farmarum, kteri krmi dobytek steroidy a chemikaliemi, Monsanto s jejich modifikovanou zeleninou a obilim, ale take firmam s kreditnimi kartami, kteri zaplavuji trhy lichvarskymi 30% uroky , astronomickymi penaly a poplatky. Teda zmena kultury mysleni.

Vase analyza ovsem nema chyby. Nakonec uz to probiha jak s Cinou i Ruskem, pozaduji jinou rezervni menu, kde budou mit take svuj podil. Pocitam, ze to je zrejme hlavni naplni nynejsi schuzky Bildeberg skupiny v Recku. Ja se obavam, ze je prilis brzo vyhodnocovat jake plany maji a jestli Obama je schopen udelat otocku, nebo bude zavlecen do monstrozniho planu neokonu. Bych se primlouvala, za to, ze je vyloucene a doslova destruktivni pokracovat v planu minule administrativy, proto bude treba udelat zmeny a otocka v tom planu byt musi, nebo nejaky prijatelny kompromis.
19. 05. 2009 | 18:27

Mara napsal(a):

Tupelo

V Kuvajtu byly prave zvoleny 4 zeny do parlamentu (coz cini jeho 10%), hezka fotografie:))

http://latimesblogs.latimes...
19. 05. 2009 | 18:38

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pane Bukovecky,

budete se divit, ale ja se Vam skutecne nesnazim nic posouvat a nejsem si ani vedoma, ze bych od Vas zadala slitovani. Je to ciste konstatovani faktu a soucasne situace, ktera je pred nami. Muzeme se ovsem z toho vseho poucit, pokud mame otevrenou mysl a davku zvidavosti. Byva totiz zvykem, kdyz clovek udela chybu, analyzovat. Co si podle Vas myslite, ze by bylo treba udelat? Ja se zastavam nazoru, ze je treba vylozit na stul vsechny karty, abychom vedeli kde ta systemova chyba nastala, abychom se z toho poucili a chybu stale neopakovali. Nasledovano pevnymi pravidly, ochrana zakaznika, spotrebitele, system kontrol ale take postihu pri porusovani danych mantinelu. Je proto docela podivne, ze regulatori, kteri meli pravomoc a povinnost se o toto starat svoji povinnost zanedbali, nebo dokonce v tom tunelu jeli take, aniz by doslo k postihum.

Nemam tuseni, jestli se Vas dotkl muj popis o skutecne realite a jste trochu precitlively. Musim se ovsem zastat Americanu, njedna se o falesnou americkou poctivost, byste se skutecne divil jak jsou radovi Americane poctivi a cestni. Vetsina nema jeste dnes, ani drive nemela tuseni, co vsechno za jejimi zady probihalo. Proto pozaduji vysetrovani a zasazuji se o napravu.
Jejich jedinou nesmirnou vadou je, ze byli tak vyborne manipulovani a verili vsemu co se jim predkladalo.
19. 05. 2009 | 19:08

Clair napsal(a):

Zdravim Vas pani Maro,

omlouvam se za to spozdeni, pokazde se nejak mineme a zaroven dekuji za Vas prinosny odkaz. Je to skutecne zajimave, ze i v Kuwaitu se svet meni k lepsimu.
Zajimavy je tam ovsem clanek o tom, ze cesta do Teheranu vede pres Jerusalem. Jsem videla pohovor pres. Obamy a Netenyahu, zda se, ze Obama ma skutecne spravnou strategii, ted jeste aby mela sanci na uspech, protoze jsem nezaregistrovala, ze by Ben. Netenyahu s planovanym rozdelenim Izraele souhlasil.
Opakoval porad ty stejne radky, kterymi se operuje uz 61 let. Mozna, ze to zase o neco vylepsi a nastartujou jinou strategii, ale ze by byl moc nadseny videt nebylo.
19. 05. 2009 | 19:23

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Mara.

Generalizace mne vadi stejne jako Vam, ale nekdy se tomu nelze vyhnout.
Pokud si pozorneji prectete na co reaguji, tak to je prave generalisace nasi zap. civilisace.
S pani Clair debatujem uz velmi dlouho a vzdy to byly plodne debaty.
Stane se, ze clovek nezvoli vhodny vyraz, ci volene slovo nebylo spravne pochopeno.
Nasledujici debata vetsinou vse vysvetli.

Nechci zlehcovat Vas argument zvoleni nekolika zen jako hlavy statu v muslimskych zemi.
Dovolte mne upozornit, ze se VZDY jednalo o zeny z prominentnich rodin, kde nebyl MUZSKY nasledovnik!

Uvadet vyjimku jako pravidlo neni zrovna nejvhodnejsi, ale beru to jako uprimnou snahu.
Bohuzel, jiste zcela nechtene, ignorujete osudy milionu zen v muslimskych zemi, ktere nejsou z prominentnich rodin.

Ve vetsine muslimskych zemi neexistuje stredni trida obyvatel, tedy trida, ktera skutecne representuje vetsinu.
V PREVAZNE vetsine muslimskych zemi jsou jen dve tridy - chudi a bohati!
Prosim berte to v potaz, protoze to ma podstatny vliv na polit. system!

Verte, ze nemam zajem vyzdvihovat prednosti jedne a zduraznovat slabosti druhe strany, bez zvazeni VSECH okolnosti.
Rika se tomu "Lhani si do vlastni kapsy".

Rozhodne si neberu patent na spravny nazor. Je to JEN muj nazor, ktery si rad opravim, pokud uvidim nove fakty.

Zatim fakty ktere vidim, jsou ty, ze muslimske zeme silne zaostavaji za zap. civilisaci.
Evolucne (stupnem vyvoje mysleni)i technicky.

Muzete uvest aspon par vyznacnych vynalezu, patentu ci prulomu ve vyzkumu zdravotnictvi, ktere vznikly v muslimske zemi?
Kulturu vynechavam, protoze ta ma jina specifika.

Nezapominam, ze jejich STARA kultura byla mnohem vyssi nez nase!
Nelze zit ze vcerejska!
Zaostani se nestalo vinou obycejnych lidi, ale vinou jejich panovniku. Bez generalisovani.

Dekuji za jiste uprimne myslene postrehy.
19. 05. 2009 | 19:36

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane profesore Horejsi.

Abych se neopakoval, verim, ze vestina odpovedi na Vase postrehy je obsazena v me odpovedi pro pani Maru.

Jen snad osobni dodatek.
Myslim, ze nam, jako zap. civilisaci nepomuze prehlizeni faktu, ze muslimsky svet je z velke casti ovladan skupinou fanatiku.
Nam (zap. civilisaci) se to stane take, ale mame na to lek zvany volby. Rozhodne ne perfektni, ale rozhodne lepsi (Cesko je vyjimka potvrzujici pravidlo), nez co maji k disposici muslimove. Mirni i fanaticti!

V letech 1932-1939 vetsina zap. civilisace byla mirumilovna. Az na malou skupinu fanatiku vedenou Hitlerem!
Bylo by naivni se domnivat, ze se to nemuze stat muslimum.
19. 05. 2009 | 19:53

Clair napsal(a):

Pane Tupelo,

to je ovsem velmi zajimave, proto jsem Vam poslala kopii dopisu, ktery mi prisel. Ja si myslim, ze ta obcanska angazovanost, pokud lide to zacnou od svych zvolenych poslancu vyzadovat se musi zmenit. Je to jiste otazka casu, si skutecne myslim, ze ta zpetna vazba je nesmirne dulezita. Nikdy tomu tak predtim nebylo, Obama s tim prakticky prisel jako prvni, tedy prvni s tim prisel Dr. Howard Dean, ktery Obamovi v kampani nesmirne pomahal. Vlastne to zazil na sve vlastni kuzi, kdyz kandidoval take na presidenta jeste pred ctyrmi roky. Takze, ja bych toto nevzdavala, naopak si myslim, ze to take zazijete, lide zacnou mit jine pozadavky na svoje volitelne kandidaty a budou chtit, aby byli s lidmi ve spojeni a o jejich problemy se zajimali

Skutecne zajimave prispevek ohledne muslimskeho sveta a jejich porovnani ve svetovych tabulkach na nahledy zapadni civilizace. Ohledne US a zdroje legislativy v bibli me vubec neprekvapuje, nektere veci kolem jsou doslova archaicke. Proto se bavi nas pan president o predelani cele kultury mysleni.
Drzte nam palce.

Zdravim Vas taka a preji hezky den do Irska.

Clair
19. 05. 2009 | 19:57

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi

Badateli, tenhle prispevek (19.05.2009 18:22:29) se trochu nepovedl:

“Ja myslim, ze to klise o barbarskych muslimech, kteri ukamenovavaji odsouzence a diskriminuji zeny, je do znacne miry podobne jako klise, ktera zase oni maji o nas.”

Pobyl jsem urcitou dobu prakticky ve vsech hlavnich muslimskych zemi (s vyjimkou Iranu) a nikdy jsem tam zadne “klise o nas” neslysel. Mozna, ze jste to myslel jako “je do znacne miry podobne jako klise, ktera zase Irancani maji o nas.” Mohl byste prozradit to “iranske klise o nas”, pokud to neni prilis tajne?

“Myslim, ze naprosta vetsina "muslimskych" zemi je podobne "muslimskych", jako jsou evropske zeme "krestanske". Myslim, ze v naproste vetsine techto zemi pouzivaji stejne tresty jako u nas...”

Ktere muslimske zeme jste navstivil a s jakymi tresty jste se tam tak dobre obeznamil, ze si myslite, ze “jsou stejne jako u nas”?

“A pokud jde o ty zeny - neni divne, ze v zemich jako Pakistan, Banglades, Indonesie, Turecko meli jako premiery zeny, zatimco treba u nas jeste nikdy?”

Neni. Slysel jste nekdy o rodinych klanech [nebo o “kastach” (http://en.wikipedia.org/wik...) napr. v Pakistanu ci Bangladesi] v muslimskych zemich? Nektere vladnouci klany (napr. v Saudske Arabii ci v Kuvajtu) zdanlive netrpi nedostatkem ‘vhodnych’ muzskych nasledniku. V jinych muslimskych (ci presneji zemich s muslimskou vetsinou) tomu tak vzdy nebylo. Benazir Bhutto (nejstarsi dite drivejsiho pakistanskeho premiera), Hasina Wazed (nejstarsi dite zakladetele a prvniho prezidenta Bangladese), Khaleda Zia (vdova po zavrazdenem prezidentovi Bangladese) a Megawati Sukarnoputri (dcera prvniho indoneskeho prezidenta) jsou toho dukazem. Jedinou vyjimkou je Tansu Çiller, kterou vyneslo do premierskeho kresla jeji “silne propojeni” s tureckou armadou a – jak by se to reklo politicky spravne – no, asi neco jako 'ne vzdycky to CIA uplne posere.' :)
19. 05. 2009 | 20:20

Vaclav Horejsi napsal(a):

Anonymous:

OK, takze ve kterych zemich se praktikuje ukamenovani?

..
19. 05. 2009 | 20:35

Clair napsal(a):

Zdravim srdecne pane V.K.,

jak vidite u pana prof. Horejsiho se dvere netrhnou, porad doslova nabito. Nektere jeho clanky dokonce presahly 13,000 ctenaru. Jeho clanky jsou vzdycky zajimave, vybira si aktualni temata, a nejen to, svoje nazory vzdycky obhajuje. Mate tady plno epertu co sice clanek zverejni, ale tam take konci.

Omlouvam se, jestli jsem to spletla, ze je v tom podstatny rozdil je pravda. Pisete, ze si muslimove preji nasi zivotni uroven, tak to ja skutecne nevim. Jsem totiz cetla zrovna nedavno, ze v muslimskych zemich neexistuji lichvari, bavili se o Singapuru. Banky pujcuji, ale dluzite pouze zaklad, kdyz si pujcite penize na auto, urcite male procento je zahrnuto uz v castce, ale jinak to pry povazuji za nemoralni lidi obirat. Tak to byla pro me skutecne novinka, protoze to jsme zatim nikde jinde nejen nevidela, ani o tom neslysela. Nasi lichvari si dokonce pozaduji 30% i vice na kreditnich kartach, naprosto bezduvodne Vam oznami, ze jejich urok na 9.5% konci pristi mesic a nasledujici bude za 24.5%. Zadny duvod, proto pres. Obama hovori o regulaci. Vite pres. Bush tech 8 let nedelal naprosto nic, tedy krome vymyslenych duvodu nas zatahnout do dvou valek, ted to na vsechny doleha ze vsech koutu.

Ostatne pani Mara uvadi skutecne zajimavy poznatek, v posledni pasazi adresovane Vam, nad kterym jsem vlastne ani nikdy nepremyslela. Tedy, ze media pozitivnim vlivum muslimu, jejich zasluhach pro komunitu nedavaji zadny prostor. Ma pravdu. Si jen tak matne vzpominam, kdyz v Kanade byl zvolen do parlamentu Ind s turbanem, bylo na dlouho o cem mluvit. Dnes uz je to jiste zazite a nikoho to vubec neprekvapi. Napr. v Americe je v kongresu jeden jediny muslim. Ale pocitam, ze ta demografie s pribyvajici emigraci z Mexika a okoli se bude menit docela rychle. Bude se tudiz muset pocitat s tim, dat mensinam take prostor v kongresu, uz to jine zrejme nebude. Nakonec to bude mozna jedine dobre.

Jsme se zase procvicili v cestine.

Zdravim a preji krasny den do Canady.

Clair
19. 05. 2009 | 21:25

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pani Clair,

hrde oznamuji, ze moje nejctenejsi clanky (jsou to ty pod moji fotografii vpravo nahore) mely priblizne nasledujici navstevnost:

1. 45 tis.
2. 35 tis.
3. 26 tis.
4. 22 tis.
5. 17 tis.
atd.

Ale hlavne maji skoro vzdy hodne komentaru (nektere pres 1500...).

To vite, snazim se provokovat ;-)...

Zdravi

Vaclav Horejsi

..
19. 05. 2009 | 21:36

Milan Bukovecký napsal(a):

Paní Clair,

vzdávám to. Nechci být zlý, nezasloužíte si to. Nebudu to číst. Amerika je nemocná. Stahuje nás do středověku. Bavíme se o mučení jako o housce na krámě.
Cituji Vás:
Terorismus: věřím pevně, když přestane naše zmatená a vytunelovaná supervelmoc kolonizovat, všechno přestane.
Co to je? Jak přemýšlíte? Nezbavila jste se rétoriky velmoci. Myslíte na válku. Loupež je samozřejmě také ekonomický nástroj. Když jste dobyli Irák, začali jste rabovat. Vojáci chtěli podíl na kořisti. Sešel se kvůli tomu kongres.
Snacha je Američanka. Řekla, že když zvítězí Mac Cain, nevrátí se domů. Přesto se zdá, že McCain si zasloužil být prezident.
Obama pochází Chicaga. Neocons mu připravili finanční peklo. Je to pomsta. Jak příznačné, jestřábům z Chicaga.
Byl jsem v Americe. Amerika mi voní. Nemůžu však přehlédnout fízlování, udavačství, žraločí způsoby obchodníků, farizejství s nelegály, negramotné, podvody při nástupu GWB. Mí přátelé se bojí, že Obamu zabijí. Nejhorší na tom je, že pak s Amerikou spadneme na hubu všichni. Musíme se modlit, abyste se z toho dostali.
Nechce se mi o tom mluvit, vzdávám to. Posílám báseň na usmířenou, napsal jsem ji v Texasu.
Ráno, když prapory Velkého Dallasu vlály
Slunce zapálilo trávu, koukal jsem z okna, přijel žlutý taxík, čekal jsem až můj

Syn vystoupil, byl jsem nervózní z toho, kde jsme se ocitli, oba opuštěni, sami na

Evropské stigma, vzpurný Bí Bí King mu nesl zavazadla, pohrdavě se vracel

Leskl se a blýskal zlatem, tak jako prsten mé ženy s pamětní mincí Kennedyho

Američani také vstali, sedali do svých nomádských aut, vezli Konzum kolem mého

Chrysleru 300 M, zděšeni z toho, že jim sním všechno to plastové jídlo, smál jsem se

Zatím co inteligentní automat mé káry vůbec necukal, jela tiše, plížila se nablýskaná

Ulicí času ke knihovně, kde Lee Harvey Oswald vzal z krabice mumii Marylin

Monroe, olízl si palec a pomalu ji zasunul do těla svého Mauzera, závěr přesně

Cvakl, ani šílené kramflíčky EM EM nevyčuhovaly, čekal až podvědomí šesti palců

V kalhotách projede druhou hylznou, prostředníčkem cosi hledal, znovu nabil

A v ten samý okamžik, když uhrovitý Clinton šlukoval svého jointa, vystřelil

Na ulici Jilmů, " Pic, maminko, pic, " zakuploval EL EJČ, smažené hranolky

Mc Donald´s překryly slunce, " Chci Tě držet za ruku! " brečeli Beatles, na prérii

Sežrané výfuky uviděla poštolka myš, v ten samý okamžik jsem ji koupil, střelu

Elastické EM EM " Pic, maminko, pic ," naříkal jsem, mumie míchala střeva stejně

Jako čínský kuchař nudle na medu, havraní hejna poprskala nebe, na zahradě

Ewing´s v South Fork spadlo se stromu černé jablko, " Ježíši Kriste " zašeptal jsem

Den umíral náhle, obrovitý Indián vykopal jámu, zabalil Paradox a zasypal

Arlington, 10.3.2000 – Texas
19. 05. 2009 | 21:38

ivan hochmann napsal(a):

Jasně pane profesore,jako vždy jste to vystihl.

Opravdu to chce revoluci.Nejlépe socialistickou.Hlavně nestřílet z Aurory.To už tady bylo a špatně to dopadlo.

Špatně to vlastně dopadne vždycky.To když se tlupy grázlů,šíbrů,vyčůraných panáčků s vyšším IQ rozhodnou nerespektovat stávající zákony.
Vždy to skončilo masovým vražděním,neboť kovaní demagogové přesvědčili veřejnost o nutnosti nekompromisně radikálních revolučních změn.

V této konzumně vyspělé,nelogicky uvažující společnosti se také daří dokonce zastáncům evolučních procesů účelově poštívat lidi prostřednictvím připitomnělých canců k násilnickým manýrám.

Jak duchaplné argumenty,hovořící o zklamání ze zjištění prohnilosti kapitalismu.Takové zlodějiny se prý za komunistů stát nemohly.To se ví pane profesore,že nemohly.A nechtějte abych Vám znovu a donekonečna opakoval proč.

Při Vaší inteligenci byste už konečně mohl prozřít a nedělat z té Vaší levotočivé šroubovice takový humbuk.Nabaluje se na Vás jako vždy tlupa huhňalů a skřehotalů.Semo tamo se najde i Huhňalka-Skřehotalka. Už je to tady jako za starých časů Dikobrazu.

Dobrou noc Ivan.
19. 05. 2009 | 21:49

Vaclav Horejsi napsal(a):

ivan hochmann:

Nejak vam nerozumim - co bych mel rikat spravne, podle vas? Jasat, jak je vse v poradku, jak si ti manazeri za svou tezkou praci stamiliony zaslouzili, protoze pracovali poctive ze vsech sil, ale nejak se jim nedarilo? Ze za vsechno mohou americti "levouni", jak tady kdosi propagoval?
Kde jste prisel na to, ze vyzyvam k revoluci???
Vzdyt i vy rikate:
"To když se tlupy grázlů, šíbrů, vyčůraných panáčků s vyšším IQ rozhodnou nerespektovat stávající zákony."

Ja prece rikam totez ne?

..
19. 05. 2009 | 22:10

ivan hochmann napsal(a):

Ale ano pane profesore.

Potíž je v tom,že se Vám při konverasaci dělají kolem úst růžové bubliny a nad hlavou se Vám vehementně protáčí narudlá svatozář.

Když já za to prostě nemohu.Moc se Vám omlouvám.Zase jsem vlezl kam jsem nechtěl.Ale to jen proto,že je to tady tak oblíbené.To víte tolik tisíců - nekup to.!

Ivan.
19. 05. 2009 | 22:22

Pepa Řepa napsal(a):

Není nad skromnost a je hezké, když není člověk ješitný.

Tak mě napadlo, kolik asi čtenářů by měl blog Lva Davidoviče Trockého nebo dokonce samotného Vladimíra Ilijiče.

Chce to přidat.
19. 05. 2009 | 22:33

skeptický napsal(a):

Proč se tady stále ještě diskutuje proč,a jak a jakto,a jak to napravit?

Jednoduše se prachsprostě napakovali,a napakují,až nebude mít nikdo nic.Tohle je dlohodobě plánovaný záměr.

Zavřeli kohoutky u penězovodu,a nemají sebemenší důvod jej znovu otevřít.Pak se ještě zavře kohout s potravinami.

Vypnuli nám elektriku a plyn,a vyžadují zaplatit za deset let dopředu.A pak to stejně nepustí.

A až se tu vzájemně pobijeme,pak přijdou jako spasitel,který nám dá najíst.Za absolutní poslušnost.A byt přepíšeme pochopitelně do jejich vlastnictví.

To už je vlastně taky v jednání jinde o nějaké smlouvě.

Oni budou mít všechno a všichni ostatní nic.

Princip kapitalismu : že kdo má nejvíc hraček když umřel,vyhrál už neplatí. VŠECHNY.
19. 05. 2009 | 22:44

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
na úvod trochu historie. Když se díváte na portrét Richelieua, tak vidíte chmury i beznaděj. Proč? Byl diktátor, mocnější než král, sekal hlavy i nejvyšší šlechtě. Ale přesto nemohl odvrátit úpadek Francie, nemohl provést nezbytné systémové změny a šlechtě vzít její privilegia. Tak mocný nebyl a proto se la nation grande propadal stále hloub, až do VFR.

Přítel vlk o mě kdysi napsal, že jsem omlácený životem. Určitě věděl, co píše. A tak pokud čtu jakékoliv morální apely, je to pro mě jasný signál, že jsou hoši v koncích. Zažili jsme toho na konci Husákova dost: Začněme každý od sebe soudruzi, více odpovědnosti, nezapomeňte na své vymoženosti ... atd. Slýchali jsme to denně.

A tak když jsem slyšel o nutnosti revoluce v srdcích a myslích, znamenalo to pro mě jen jedno: Možná se ještě dožiji té reálné revoluce, protože žádná revoluce v myslích a srdcích se konat nebude. To bychom byli jako za bolševika, který také vychovával nového socialistického člověka.

Prostě vážně lze brát pouze následující řeč: "Tak se podívejte hoši, jsme v sajrajtu 1. řádu a pokud takto budeme pokračovat, tak máme před sebou tak 20 let. Proto zavádíme tato nezbytná opatření ... "

A tady jasně vidíte, že tohle v současném západě nikdo neudělá a nemůže udělat. Udělat to může jen onen ocelový muž s partou ke všemu odhodlaných hošanů, což je ovšem konec hraní si na demokracii a nástup otevřené diktatura, ať již hnědé, rudé nebo černé.

"Pořád ta samá písnička ... " říká v závěru slavného britského seriálu již mrtvý Claudius Sibyle ... Problém je v tom, že to tentokrát odnese nejspíš celá planeta.
19. 05. 2009 | 22:45

Karel Mueller napsal(a):

Paní Clair,
na úvod trochu historie. Když se díváte na portrét Richelieua, tak vidíte chmury i beznaděj. Proč? Byl diktátor, mocnější než král, sekal hlavy i nejvyšší šlechtě. Ale přesto nemohl odvrátit úpadek Francie, nemohl provést nezbytné systémové změny a šlechtě vzít její privilegia. Tak mocný nebyl a proto se la nation grande propadal stále hloub, až do VFR.

Přítel vlk o mě kdysi napsal, že jsem omlácený životem. Určitě věděl, co píše. A tak pokud čtu jakékoliv morální apely, je to pro mě jasný signál, že jsou hoši v koncích. Zažili jsme toho na konci Husákova dost: Začněme každý od sebe soudruzi, více odpovědnosti, nezapomeňte na své vymoženosti ... atd. Slýchali jsme to denně.

A tak když jsem slyšel o nutnosti revoluce v srdcích a myslích, znamenalo to pro mě jen jedno: Možná se ještě dožiji té reálné revoluce, protože žádná revoluce v myslích a srdcích se konat nebude. To bychom byli jako za bolševika, který také vychovával nového socialistického člověka.

Prostě vážně lze brát pouze následující řeč: "Tak se podívejte hoši, jsme v sajrajtu 1. řádu a pokud takto budeme pokračovat, tak máme před sebou tak 20 let. Proto zavádíme tato nezbytná opatření ... "

A tady jasně vidíte, že tohle v současném západě nikdo neudělá a nemůže udělat. Udělat to může jen onen ocelový muž s partou ke všemu odhodlaných hošanů, což je ovšem konec hraní si na demokracii a nástup otevřené diktatura, ať již hnědé, rudé nebo černé.

"Pořád ta samá písnička ... " říká v závěru slavného britského seriálu již mrtvý Claudius Sibyle ... Problém je v tom, že to tentokrát odnese nejspíš celá planeta.
19. 05. 2009 | 22:45

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

“OK, takze ve kterych zemich se praktikuje ukamenovani?”

V mnoha stredovychodnich zemich, avsak nikoli vetsinou jako ‘statem narizeny trest za zlocin,’ nybrz jako tzv. “honor killing” a “The United Nations Population Fund (UNFPA) estimates that the annual worldwide total of honor-killing victims may be as high as 5,000.” (http://en.wikipedia.org/wik...)

Pokud chcete videt napr. “vice sestrizenou (editorem CNN) US verzi” ukamenovani v Iraku – https://www.youtube.com/watc...

A pokud byste daval prednost “mene sestrizene UK verzi” tehoz ukamenovani – https://www.youtube.com/watc...

Existuji tez nesestrizene verze tohoto a mnoha jinych ukamenovani, ktere vsak nedoporucuji, protoze jejich sledovani se prici lidskosti.

Pro vasi informaci, ne vsechny “honor killings” jsou ukamenovanim, avsak pomerne dost z nich je.

Samozrejme, v mene vyvinutych muslimskych komunitach jako napr. v Somalsku je ukamenovani temer na dennim poradku (napr. http://www.nydailynews.com/...), i kdyz citovany priklad s ~1,000 divaku je spise vyjimkou; typicky se to provadi v pritomnosti mene nez 20-ti nezucastnenych-a-pouze-prihlizejicich.

P.S.: OK, prozradite to “iranske klise o nas” nebo to byla jen smyslenka z nedostatku argumentu? :)
19. 05. 2009 | 22:46

skeptický napsal(a):

Bohužel demokracie zákonitě nemá na výběr,než ke směrům,které už tu jednou byly.
19. 05. 2009 | 22:50

ivan hochmann napsal(a):

Pane skeptický,

děláte čest svému jménu(nicku).
A irituje mě ,že vám stejně jako panu Muellerovi nemohu upřít pevnou platformu reality.

A naozaj to tak vyzerá.

Apropó, pane Muellere jak se Vám líbila paní Magdaléna?

Ivan.
19. 05. 2009 | 22:53

skeptický napsal(a):

IH

Vďaka.Je to všetko akési zasraté.Něch sa páči.
19. 05. 2009 | 22:57

Karel Mueller napsal(a):

Ivan:

Zdravím,
šarmatní a zajímavá dáma.
19. 05. 2009 | 23:09

ivan hochmann napsal(a):

Děkuji pánové za vlídná a souhlasná slova .

Bude se mi teď dobře usínat.

Ivan.
19. 05. 2009 | 23:22

Mara napsal(a):

Anonymous

Jen malickost: nesmesovat prosim barbarske praktiky nekterych klanovych spolecnosti s praktikami islamu:)

Jinak Egypt praktikuje trestni pravo francouzske, jine zeme zase anglicke, lze si to najit ve Wiki.

Ovsem v Arizone nyni berou spravedlnost do rukou mafie narkomanu, v televizi jsem poslouchala nahravku toho, jak policii davali na vybranou zda maji uriznout rukojmi ruku pravou ci levou. To museli byt muslimove :))
20. 05. 2009 | 00:09

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Tak nevim, kdo z nas dvou je vetsi skeptik

...kdybych to byla vedela, tak bysem sem byla nechodila....
20. 05. 2009 | 00:14

Mara napsal(a):

Vazeny Vaclave Horejsi

Jako panackovi s vyssim IQ se Vam v této konzumně vyspělé, nelogicky uvažující společnosti daří jako zastánci evolučních procesů účelově poštívat lidi prostřednictvím připitomnělých canců k násilnickým manýrám.

Pane profesore, nedelejte, ze jste nepochopil, Ivan Hochmann Vas zkratka konecne odhalil. Rozdejte nam nedockavym skrehotalum konecne ty praporky. Huhnani vyresi ampliony. Nac se dal skryvat?
20. 05. 2009 | 00:24

Karel Mueller napsal(a):

Mara:

Víte paní Maro, mám do jisté míry dvě výhody (či nevýhody, jak to vezmete):

- Exaktní vzdělání a díky němu určitou praxi v kritickém myšlení
- V mé generaci jsme museli onoho starého Maura studovat.

Jistě, dopustil se řady omylů, sám jsem výše uvedl, který považuji za kardinální. Nebo mohu vzít na pomoc Huxleyho a prohlásit, že slučoval křesťanského Boha s průmyslovou společností všeobecného štěstí, což je nesmysl, jak Huxley přesvědčivě ukázal. Nebo že chtěl společnost samých alf - což je sebevražedný nesmysl, jak opět Huxley přesvědčivě popsal - a jeho nástupci tomu dali korunu přeléváním láhví. Ale o tom dost.

Kromě těch omylů měl ale i geniální postřehy. A ty se jeho znalcům náramně hodily. Vlastně východní blok padl mj. proto, že západ ho znal líp než sami bolševici. Koneckonců podívejte se na leckteré bývalé bolševiky, jak se jim v kapitalismu daří. Ta znalost se jim hodila, často velice. V řadě situací nekoukali a nekoukají jak vyorané myši. Byli a jsou připraveni.

A s touto výbavou nemůžete ony zářné zítřky ještě před horizontem událostí nějak nalézt ...

Zdraví a dobrou noc nejen Vám přeje KM.
20. 05. 2009 | 00:40

Mara napsal(a):

Vazeny pane V.K.

V zadnem pripade jsem se Vas nesnazila chytat za slovo. Spis pozoruji trendy a spodni proudy, za ktere casto nemuzeme, zijeme v urcitem informacnim klimatu, kazdy v trochu jinem, kazdy se snazime orientovat se podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi.

Kuwajtske zeny v parlamentu nemely byt zadnym argumentem :))
Pro Kuwajt je to jejich FIRST a proto z toho mam uprimnou radost, nekde se zacit musi, nasledovnik nenasledovnik!

Naprosto neignoruji osudy milionu zen v muslimskych zemich, o jejich strastech a prusvizich vim sve - lhat do kapsy si take nechci.

Zamysleme nyni nad tim proc
muslimske zeme silne zaostavaji za zap. civilisaci. Jiste je to o chudobe a s ni spojenem nedostatku vzdelani - radikalizaci a fundamentalismu se dari nejlepe za techto podminek - ale predevsim diky korupci loutkovych rezimu, jak jste sam naznacil. Mam podezreni, ze my na zapade delame vse proto, aby byl status quo uchovan. Vezmeme kamaradsoft USA s Sausdskou Arabii, zemi, ktera je Amerikou nazyvana 'moderates'!!!(nemusime si vypravet o problematice lidskych prav v SA). To mne privadi k velmi nepohodlnemu tematu ohledne vzniku Talibanu spolupraci Pakistanu a CIA za pomoci wahabistu, vycvicovanych v USA a rozesilanych do konfliktnich zon od Balkanu pres Afghanistan. Hillary Clinton v dubnovem kongresovem slyseni priznala, ze to bylo blahove, myslet si ze ucel posveti prostredky v boji proti velkemu Ivanovi a ignorovat, ze kdo seje vitr muze sklidit bouri. Prikladu, kde ma zapad maslo na hlave je samozrejme mnoho, nebudu Vas jimi unavovat.

Jak jsem poznamenala jinde, islamsky svet ma-li mit sanci na reformu a budoucnost - a my spolu s nim - nemuze byt neustale srazen na kolena, vysmivan a povazovan za menecenny. Touto cestou jen nahravame extremismu. Chce to prejit od Obamovy retoriky o vzajemne ucte k cinum, tot vse.
Ma napriklad nyni historickou prilezitost ohledne palestinsko izraelskeho konfliktu stat se ferovym arbitrem. Drzim nam vsem palce.
20. 05. 2009 | 01:01

Mara napsal(a):

Karel Mueller

Mate naprostou pravdu. Muj otec si uzil sve pri vyslesich STB. Kdyz ho propousteli, priznali se schliplym ocasem, ze se s nim neda nic delat, v diskusi je totiz porazil jejich vlastni zbrani. Mel ho nastudovaneho, kdysi davno v nej jako mladik uveril a jako nadseny idealista na Werichovo varovani bohuzel blahove nedal.
20. 05. 2009 | 01:06

VK-Can napsal(a):

Vazena pani Maro,
tentokrate "cteme na stejne strance", cemuz jsem velmi rad.

Myslim, ze stary pres. Bush trochu "tlacil na pilu" v Kuwajtu, kdyz ho osvobodil, aby tam trosku te demokracie prosaklo. Coz se take stalo.
Kuwajt je mala zemicka, tak to jeste slo. U tech ostatnich to bude trochu tvrdsi orisek.
Ty palce drzim s Vami.
20. 05. 2009 | 01:52

Mara napsal(a):

VK-Can

The peace will come :))

http://www.guardian.co.uk/c...
20. 05. 2009 | 03:26

Mara napsal(a):

VK-Can

napsal jste:

"Myslim, ze stary pres. Bush trochu "tlacil na pilu" v Kuwajtu, kdyz ho osvobodil, aby tam trosku te demokracie prosaklo. Coz se take stalo.
Kuwajt je mala zemicka, tak to jeste slo. U tech ostatnich to bude trochu tvrdsi orisek."

Ono ma vsechno nekolik vrstev ci rozmeru.

http://books.google.co.uk/b...

Uz nikdy nebudu pit vecer kavu, potom to takhle dopada :)
20. 05. 2009 | 03:42

Clair napsal(a):

Pane profesore,

omlouvam se, delam pokani, jak jsem jenom mohla nezaregistrovat.

MEA CULPA, MEA CULPA!

Drzite Aktualne pri zivote, lide radi Vase clanky ctou a o tom to je, jinak byste nemel tolik navstevniku.
Jeste dodatecne dekuji mockrat za exkurzi, kterou jste umoznil mym synum ve Vasem novem ustavu.
Oba si to moc pochvalovali.

Zdravim

Clair
20. 05. 2009 | 04:16

Pepa Řepa napsal(a):

Kdepak Arizona, sídlo neřesti.
https://www.youtube.com/watc...

Ale Egypt, to je panečku vzor demokracie.Tam se hezky , svobodně žije.
Kolik jen dal světu vynikajících jedinců:Ramesse první, Remesse druhý,Hasan al-Baná, Muhammad Atta etc. A ten Hosni, to je ale vzor demokrata.

Postavení žen? Kdo se může pochlubit Kleopatrou? Nefertiti? Určitě by odříkaly šahádu, kdyby mohly.

Když to tady někdy čtu, tak vidím Agitační středisko za bolševika.
Stejné argumenty, stejná retorika.

Vy Takíju, já o uřezávání rukou v Tucsonu, vy o svobodě jednotlivce, já o petrodolarové chudobě. Islámský svět se mění. Chce to pár set let počkat. Mezitím budou stejně pochodovat anglikáni do Mekky, tak co.

K dokonalosti už chybí jen jedna dáma? Angela Davies. Že by už byla baba po smrti?

Třeba ještě přijde. Možná přijde i kouzelník.
Nebo Roger Garaudy.
20. 05. 2009 | 07:00

Anonymous napsal(a):

Mara:

Krome obcasneho primichani citronove stavy do caje, Anonymous (http://encyclopediadramatic...) nemusi vubec nic jineho smichavat, protoze ruzne Mary tohoto sveta michaji a pletou ‘pate pres devate’ tak dokonale, ze nejen ony, ale i cast ostatnich (dokonale zmatenych pomoci tzv. Mara’s word cocktails and salads) skoro vubec nevi o cem (se) mluvi, i kdyz si mysli pravy opak.
20. 05. 2009 | 07:24

Vaclav Horejsi napsal(a):

Anonymous:

Tezko muzete argumentovat nejakymi soukromymi zlocinnymi praktikami - to byste potom asi musel take rikat, ze krestanstvi ma na svedomi krevni mstu, mafianske praktiky v Italii, zneuzivani ministrantu knezimi, atd.
Jeste pred cca 100 lety byly evropske zeny se svymi obcanskymi pravy na tom skoro tak, jako je tomu nyni v mnoha muslimskych zemich (vyssi vzdelani, volebni pravo, smluvene snatky, nepripustnost samostatneho zivota).
Podivejte se, co se delo treba "hrisnym" zenam na irskem venkove jeste pred cca 70 lety...

Pokud jde o ta muslimska klise o nas - mel jsem na mysli klise o nasi mravni zkazenosti, bezboznosti, pozivacnosti, dobyvacne rozpinavosti...
********************

Vlidna slova Pepy Repy me vzdy potesi, zvlast kdyz me srovnava s duchovnimi giganty jako Lev Davidovic Bronstejn nebo V.I.Uljanov, ktery je jak znamo v Jecny...

..
20. 05. 2009 | 07:35

SuP napsal(a):

...Tak proč ho hledáte v Žitný?
20. 05. 2009 | 07:49

Petr II napsal(a):

SuP:

On pan Hořejší myslel tím "v Ječný" asi spíše "napořád" (věčně). Ale i kdyby ne, pořád lepší, než ho hledat ve (Staro)režné nebo Zelené :-)
20. 05. 2009 | 08:51

ivan hochmann napsal(a):

Pepo Vy jste genius.

Dokážete rozehrát barvy,i emotivní představy.
Málem jsem se usmál k smíchu, představujíc si Olinku Schoberovou v burce.
Ivan.
20. 05. 2009 | 09:05

ivan hochmann napsal(a):

Pánové nebuďte ve sporu.

Uljanov je pořád v myším oleji.Ivan.
20. 05. 2009 | 09:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Anonymous
Tuším, že sám velký Iljič prohlásil, že se nejčitelněji hlasuje nohama. Možná to řekl někdo jiný, ale to je jedno.
Víte co mně nejde do hlavy?

Že desítky milionů muslimů si to štrádují z Egypta, Pákistánu,Maroka ..... do Británie, Francie, Španělska......
Že tomu není naopak?

Ze země lásky a porozumnění, do zemí západní zkaženosti?
Opačným směrem šli kdysi jakýsi Reed a Daviesová.

S panem Hořejším (zdravím) je to jako s jiným ruským akademikem. Trhal blechám nohy a psal: Utrhneme-li bleše nohu jednu...dvě...tři..., blecha skáče dál. Při poslední utržené noze, došel k poznání, že blecha neslyší.

S naším panem Hořejším je to obdobně. Zeptáte-li se ho na to, odkud čerpá své názory, z kterých zemí má osobní zkušenost,v kterých zemích žil- ohluchne.
Maximálně napíše, že to říká Uri Avneri také.

Mara (také zdravím), je slaďounká.
Povýšila svou zkušenost na normu.
Napíše třeba, že se koupala v plavkách v jakémsi letovisku, tudíž z toho máte vyvodit závěr, že je v islámských zemích běžnou normou.
Asi jste vy nebo já byli na Marsu.Znáte ty ženské balony ve vodě.

Co na tom, že doktrinu Takíja rozebírají největší autority jako al-Ghazzálí, je to místní barbarský zvyk.

Jen mi zase vrtá hlavou, že stejná takíja je zaznamenaná v Kanadě,Asii i Africe.
Odpovědí je, že v Arizoně nějakému dealerovi usekli ruku.
Dřív se říkalo a vy zase mučíte černochy.

Co teď? Černoch mučí jiné černochy?

Jako zábava je to docela dobrý. Lidé, kteří ty země znají jen z letovisek koukají jak křovák na televizi.
Je to stejné, jako kdyby Eskymák si vzal bigotní katoličku Máňu z Hodonína a říkal, že u katolíků si třou nosy o sebe, když se potkají.Máně se to líbilo. A že to je tedy i v katolickém katechismu.

Jedno se však musí přiznat. Někdy se z Eskymáka stane bojovník za Máňu až do rozthání těla.
Ale, znáte sám to úsloví o Turcích.
20. 05. 2009 | 09:33

Pepa Řepa napsal(a):

Maro vám se povedlo kouzlo nechtěného:
-----------
Vezmeme kamaradsoft USA s Sausdskou Arabii, zemi, ktera je Amerikou nazyvana 'moderates'!!!(nemusime si vypravet o problematice lidskych prav v SA).
------------
Jde mi o pojem KAMARÁD SOFT.
S vaším laskavým svolením, převezmu do repertoáru.

I v Čechách držíme s americkým softwearem krok.
U nás Kamarád Soft jen kvete, jde na dračku. Kam se hrabe Bill Gates.

Znáte to z Básníků: Kamarád, taky rád.
Dneska spíš prachy, než sex.

Jo a nepomlouvejte Svatou zemi.Ulamá by vám dali za uši.
20. 05. 2009 | 09:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Ja jsem mluvil o muslimskych klise o prohnilem nemravnem zapade, ale vy to interpretujete tak, ze tento nazor se svymi muslimskymi soudruhy sdilim - tak dobre...

Je jiste zavidenihodne, ze umite cist myslenky; myslel jsem, ze sve wahabisticko-talibanske-leninske presvedceni umne skryvam, ale vy jste me prokoukl...

..
20. 05. 2009 | 09:56

John Abruzzi napsal(a):

Jediným zločinem bylo vyhození agenta Smithe z tohoto webu, protože si dovolil Paroubkovi říct bez obalů, co si o něm myslí. Je zajímavé, že Paroubek se svým pokrevním bratrem Rathem může v tomto státě urážet všechny kdo jim nelížou boty, ale jim nikdo nesmí říct ani slovo. A toto vzkazuje agent Smith: "Ač věrný syn Matky Církve, užívám Husovy věty: miluj pravdu, drž se pravy, braň pravdu až do smrti. Já jsem byl pro pravdu jen vyloučen z chatu."
20. 05. 2009 | 10:03

SuP napsal(a):

Já myslím, že to nakonec zase dopadne tak jak má. Nikdo nebude potrestán, protože nikdo nic neukradl. Všichni si odpočinou, většina zhubne. Jen se obávám, že tenhle zahálčivý život se zalíbí bohatým. A když začnou pracovat tak jak dneska nemajetní, z čeho se budou vybírat daně, čert ví. Nůžky se rozevřou, prdele sevřou. Třeba si už konečně zase na chvíli začnou lidi uvědomovat kdo kam patří. A že k vyhrabání z kanálu je potřeba úsilí a ne věřit slibům.
Mělo by se s tím něco dělat!
20. 05. 2009 | 11:18

ivan hochmann napsal(a):

Pepo,že Vás to baví?!

Já od rána přecházím na letní režim.Součástí tohoto režimu je instalace altánové aparatury se starými songy z magnet.pásků.Doinstaloval a pustil naslepo jednu z 80-ti cívek --a ejhle CACTUS.
A bylo po práci.LP One way - Or Another a zrovna skladba Feel so bad.Kročejová Bogartova basa s se synkopovanými bicími Carmina a perfektní frázování bustrované solovky Jima McCartyho ve studiovém provedení to je lahůdka.Hned jsem šel na internet ,co tady visí a objevil jsem jen slabý live vývar z Clubu B.B.Kinga ze současna.
Viz:https://www.youtube.com/watch?v=Yl5B3mfXKyA
Kdepak ty věci.Dobře už bylo.

Ahoj Ivan.
20. 05. 2009 | 11:32

ivan hochmann napsal(a):

A když jsem tak nakouk,

objevil jsem jazzrockovou perlu z MD Festu Simona Phillipse a Billyho Warda.Tak jsem se nachvíli vrátil do nádherných seventieś,so časů Zawinula,Corey,Hancocka.
To byly doby!!
https://www.youtube.com/watc...
Ivan.
20. 05. 2009 | 11:50

Pepa Řepa napsal(a):

Nebaví, chystal jsem se na cesty.Tělo zradilo, Negev až na podzim. Už je horko.
Cactus znám.To je hodně dávno. B.B. King tu snad má být znovu letos. Viděl jsem ho snad před deseti lety v Moby Dicku.
Užijte si muziku. Vaši potomci uslyší lepší.
https://www.youtube.com/watc...

Hezký je jeden komentář:
everyone to their own, but this sounds like a bad trip in a sweaty taxi round NY City.

Jo,jo "everyone to their own".
20. 05. 2009 | 11:56

jojo napsal(a):

Pane horejsi, nemam potize s pochopenim vaseho textu. Dokola se jinymi slovy snazite znovu a znovu presvedcit lidi, ze vy jste ten pravy demokrat s ohromnym citem pro socialne-trzni hospodarstvi. Takove zaklinani od socanu a komunistu slysime dnes a denne. Proste nic noveho. I kdybyste to podle sveho dla stokrat najevo, pak kazdy takovy clanek odhali vase ledvi. Ze vlastne jste pro neco lepsiho, neco takoveho co by namysleni profesori mohli naplanovat pro ostatni. Vzdy vas prozradi antiizraelske reci, antiamericke reci, ty reci o mamonu, o lakote a ty nedilne soucasti ideologicke vybavy kazdeho soudruha. Vy jste zrejme dobry v imunologii, nicmene vase znalosti ekonomie jsou tka a urovni Paroubkam ci soudruha Havla.

Krizi nevyvolali americti hamizni lumpi, ale hamizni obcane, kteri tak nejak vsichni chteli neco, na co nemeli a nasli si prostredek, jak si to zarucit. Volanim o pravu na dustojne bydleni pro vsechny, dustojny zivot pro vsechny s tim, ze jim to ostatni zaruci.

Zadnemu komunistickemu spoluzakovi zapravdu nedavam, to byste musel spolecne s nim pochopit, v cem tkvi problem a ne si jej vymyslet a vydavat to za pravdu.

Ja jsem presvedcen, ze vase cesta je ta povestna cesta do pekla. Nestraste Somalskem, tezko bych hledal lepsi pripad, jak dopadne zeme ktera mela spolecne s celou socialistickou soustaou ten "bazalni" regulovat.

Jestli postradate v nasich zemich zakony, tak jste zrejme jeste hure informovan a zasvecen nez jsem si myslel puvodne. Ktery zakon v te americke kauze proti hamiznosti postradate? Vite vubec, co tu hamiznost popohnalo? Ze to byl take zakon?
20. 05. 2009 | 12:34

ivan hochmann napsal(a):

Budete se divit Pepo,

deset minut jsem se zamyslel,zdali nejde o dramatickou náboženskou liturgii,nebo o opakující se pověvek k oslavě šejkových narozenin.Rytmika celkem šlape,vokál je bezpochyby profesionálně na výši,všechny smyčce se zdají na první poslech kompaktní,i když jsem cítil jakýsi nelad až disharmonii.Ale to je snad součástí díla.Poněvadž neumím arabsky(ani nikdy umět nebudu)zjevně mě unikl kulturní dojem.Ba naopak .
Slyším -li ono typické chala-chala mám fysický problém.Určitě znáte ty pocity se zvukem,který dokonce není slyšet,ale je perfektně vidět.Ono hučení.....

Ale z Vašeho komentáře je zřejmé že předpokládáte posun ve vnímání kulturních hodnot u našich vnuků.

No nevím pane, neodvažoval bych se něco tak rozdílného v národních kulturách směšovat.Podle toho jak znám svého vnuka......tak by k takovému posunu mohlo dojít až po vymření současné bílé rasy.Což je akceptovatelné, vzhledem k její rozežranosti,nesoudnosti,a sobeckým zvyklostem.

Na druhé straně však máme naději,že se naše bílá kultura udrží ve smíšených manželstvích.Stejně bych rád znal povahu a rituály kulturních prožitků v těchto komunitách.

Co myslíte pane,může mít emocionální prožitek z kouzelné noci s krásným bílým měsícem a úžasnou kytarou Pata Methenyho stejnou úroveň i u třebas Mary?
Aniž by jí bylo stydno?

Poslechnout v klidu až před spaním.: https://www.youtube.com:80/w...

Ivan.
20. 05. 2009 | 13:34

ivan hochmann napsal(a):

A pustit přes full screen,nebo přes plasmu a nemluvit,a poslouchat a je toho tam více než jen ona měsíční píseň.
Doporučení pouhé.Ivan.
20. 05. 2009 | 13:44

vaclavhorejsi napsal(a):

ivan hochmann:

Jo, jo, a co teprve Eva a Vasek, nebo Joe Zíma to je palba...

..
20. 05. 2009 | 13:49

Anonymous napsal(a):

Pepa Repa:

Vas prispevek (20.05.2009 09:33:27) je tak elegantne vseobsazny a prekrasne poeticky, ze moje odpoved Badateli muze byt daleko vystiznejsi a presnejsi, nez jakou si jeho posledni perla (20.05.2009 07:35:26) zasluhuje. Priznavam, prekvapilo me trochu, ze Badatel neargumentoval: “Vzdyt Neandrtalci asi obcas taky mlatili “hrisne” zeny kameny do hlavy.”

V. Horejsi:

20.05.2009 09:33:27

P.S.: Zajedte se prosim podivat do nekolika muslimskych zemi a jsem si naprosto jisty, ze zjistite, ze je to vsechno uplne jinak.

A mozna, ze pak i blecha uslysi... :)
20. 05. 2009 | 15:57

buldatra napsal(a):

to vaclavhorejsi:

Eva a Vašek, říkáte?
Pro Vás:
https://www.youtube.com/resu...
20. 05. 2009 | 16:18

ivan hochmann napsal(a):

Zdravím příteli buldatro.

Jak vidno panáčci přestali kecat nesmysly a poslouchají raději parádní muziku.Já se dnes zase producíruji po You Tube a mám svátek.Poslechl jsem pár věcí o Billyho Cobhama a zbatek času jsem věnoval mým oblíbencům.

Paco deLucia,Steve Vai,Joe Satriani.Poslechni tohle kouzlo:

https://www.youtube.com/watc...

Ivan.
20. 05. 2009 | 17:02

Pepa Řepa napsal(a):

To Anonymous
mně to povídejte. Mám za sebou pracovně Irák, Syrii, Libyi a Maroko. Turistiku nepočítám. V Gaze jsem byl naposledy na podzim 2007.

Asi jsem ta léta strávil na Marsu.Když tady čtu tu islámskou propagandu, tak si opravdu připadám jako za bolševika.Černá je bílá.Dokonce jsem se dozvěděl, že toho málo víme o mírumilovném učení.

To už je vrchol.V Evropě nasadila politická korektnost laťku tak vysoko, že se nesmí ani špitnout, abychom neurazili.
Wilderse pošle brit raději domů. Turek blokuje volbu tajemníka Nato, jen proto, že v zemi kandidáta vyšly karikatury.Anglikánský biskup připouští šariát.Pěkně jsme to dopracovali.

V Kataru jsou prý čtyři ženy v parlamentu. V SA možná vydají Fahdově prapravnučce řidičák. Panečku, to je demokracie.

Kdyby to nedržel Hosni v Egyptě silou, vyhraje volby Muslimské bratrstvo. V Alžíru ož k tomu došlo, tak se volby skrečovaly. A tak můžete pokračovat zem po zemi.Zažil jsem Saddáma, Háfa i Muammara.
Pravda, neznám Pákistán, Bangladéš nebo Indonesii. Že by se to lišilo, ale pochybuji.

Vsaďte se, že teď přijde deset guglíků, že to Uri Avnery či Chalíl Mishál vidí jinak.


Ve Vršovicích zřídili kdysi z hospody komunisti agitační středisko. Scházeli se tam uliční vejboři. Jako kluci jsme tam hráli hokej a tenisákem to šili do oken. Soudruhům se to vůbec nelíbilo, pořád se to řešilo.

Asi je to nějaká obscese, která mně zůstala. Když se sejde agitační vejbor, tak mi to nedá.
Šup koulí do okna.

To Hochmann
jo, ona ta muzika se dá pět minut vydržet. Sting taky natočil Desert Rose.
Když se to ale plynule line z radia, TV, z kafíren i obchoďáků a posloucháte to pár let, tak je to na blázinec.

Oni mudžahedíny na Guantánamu vyměkli až potom, když jim pouštěli rap.Obama klidně zruší skřipec a nechá rap. To stačí.
Bohužel to funguje i naopak.
20. 05. 2009 | 17:02

Stan napsal(a):

Pepo, konečně se ukázalo, proč ty Araby tak nesnášíte :) Je fakt, že kdyby mi týden v kuse pouštěli rap, tak si koupím sapík a jedu do Harlemu...
20. 05. 2009 | 19:15

Jenda napsal(a):

Otázka je jak moc je ten finanční systém zkorumpovaný. Pokud se jedná o ,,pár" vyšších představitelů, není až tak velký problém nějak to nahradit. Pokud je ovšem systém prohnilý až k základům, pak stojíme před propastí a je jen otázka času kdy úplně ztratíme rovnováhu. Nelze nahradit ze dne na den tisíce úředníků. Možná jsou prohnilí a mají nahrabáno, ale mají nějaké zkušensti jak systém relativně držet, nahraďte je někým kdo nemá rád čísla a celý odbor jde do kytek. Takže nezáleží na tom, kdo to dělá, ale skutečně podstatná otázka je, zda jej dokážeme efektivně nahradit, nebo jestli bude vůbec možné udžet systém v chodu...
20. 05. 2009 | 19:24

Anonymous napsal(a):

Pepa Repa:

Pakistan, Banglades a Indonesii znam pracovne, a vase pochyby ohledne mozneho ‘liseni se’ jsou naprosto opodstatnene.

Nicmene to guglikove sazeni na duo Avnery/Mish'al by mohlo byt trochu riskantni. Predbezne bych odhadoval, ze 5 avneru ci mish’alu bude od Mary, avsak alespon 6 od Badatele, takze by mozna mohlo byt bezpecnejsi sazet na jedenactku nez na desitku. Samozrejme, ve srovnani s moji zanedbatelnou osobou znate Maru a Badatele (a jejich reakce) nesrovnatelne dele a lepe, takze je docela mozne, ze Maru precenuji, a ona se zmuze jen na 4 avnery nebo mish’aly.
20. 05. 2009 | 19:45

vaclavhorejsi napsal(a):

Anonymous, Pepa Repa:

Ano, tady to je, enjoy it:

http://www.avnery-news.co.il/
http://www.avnery-news.co.i...

Muj izraelsky dobry znamy, prominentni vedec on nem rika:

"Uri Avnery is certainly one of the more interesting figures here. More than
80 years old he is still very active and present. A native of Hanover
Germany (School mate of the founder of Der Spiegel!), he grew up in Tel Aviv
, fought in the 48 war and founded a weekly magazin that was leading an anti
establishment role. Later on he established a party and even elected to the
Knesset , serving there a couple of terms.
To your questions: Opinions of Gush Shalom are naturally limited to a small
fraction of Israeli population. Still, they are widely heard and though
extreme, not outright ignored. Still, the establishment does ignore them
while Avnery as a person , primarily an intellectual is respected. Now I
would not describe the people of this group to be considered fools. In right
wing circles, they are considered more as traitors, or close to that. The
center considers them as impractical idealists."

Ale vy to jiste vite lip, resp. jste ti spravni "right wing circles".

..
20. 05. 2009 | 20:57

P. napsal(a):

Ron Paul: Current Conditions or Just a Bad Dream 05/19/2009

https://www.youtube.com/watc...
20. 05. 2009 | 21:56

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Uri Avnery ve vasi citaci oznacuje Obamovu politiku za hloupou a katastrofalni, a narizuje Obamovi co musi a (neprimo) co nesmi delat
(http://www.avnery-news.co.i...):

“...Barack Obama must play a leading role. He must put an end to the stupid and disastrous policy of boycotting Hamas...”

Jak znam Uriho, dost se divim, ze nenapsal:

“...Barack Obama must play a leading role. He must put an end to the stupid and disastrous policy of boycotting Hamas, Hezbollah, Al-Qaeda and Taliban. Barack Obama must embrace these important organizations warmly and wholeheartedly, because their members are actually our brothers and sisters, nothing less! It is only our fault that they are killing us left and right!”

Pokud se tyka Uriho a jeho castecne pomatenosti, myslim, ze zadny dalsi komentar ani neni potreba.
20. 05. 2009 | 23:18

Mara napsal(a):

Vazenemu Pepovi Repovi

Bez hacku a carek se povede ledacos, je to skoro tak dokonale jako ten stary vtip o panskem prirozeni 'microsoft'.

Omlouvam se, ze ziji mezi lidmi, kteri neodpovidaji Vasim predstavam a zkusenostem a ze si troufam vypoustet do eteru zkusenosti, ktere odporuji Vasemu presvedceni. Omlouvam se, ze mi islamofobie leze na nervy. Omlouvam se, ze svet cernobile nevidim. Nesirim propagandu, ale nabizim pohled z druheho brehu. To se zkratka neda nic delat, ze Vam to nevyhovuje nebo ze se to nenosi.

Neni treba delat z druhych hlupaky. Rekla jsem, ze v turistickych letoviscich se chodi v bikinach i topless. Nerekla jsem, ze je to norma egyptske spolecnosti. Rekla jsem, ze egyptske divky nosi po Kahire minisukne. Mne uz to prestalo bavit, uz si nepotrebuji davno nic dokazovat, zjistila jsem, ze je mnohem prijemnejsi oblekat se konzervativne (prilis mnoho obdivovatelu brzy unavi), vyrostla jsem z potreby ukazat jim jak se ma spravne svobodne zit. Nerekla jsem, ze Egypt je skvela demokracie, to tvrdi jini. Zda se mi, ze mate v politickem klimatu Egypta jasneji nez sami Egyptane, ale to nevadi. Myslim, ze vsem je jasne, ze vlady arabskych statu jsou zkorumpovane loutkove rezimy. Tisickrat prohlasuji, ze jsem si vedoma vsech zrudnosti a nesmyslu, jimiz jsou mnohe islamske spolecnosti prolezle, jen ty nase zapadni nepovazuji za zosobneni ctnosti a islam nevidim jako koren zla.

An Israeli journalist, Yo'av Karny, reporting on the events in Chechnya made a striking observation about this development: "The West will be told--and will be inclined to believe--that the oppression of the Chechens is part and parcel of a cosmic struggle against 'Islamic extremism' that rages from Gaza to Algeria, from Tehran to Khartoum. Russians will seek Western sympathy. They should not be given it." The issue is not Chechnya, and it is not even about Islam and the West. Debates about religious wars and cultural clashes only distract us from the real issue: the powerful want to continue dominating the powerless, manipulating facts to influence public opinion, hence maintaining the status quo.

Takze kdyz uz jsme u tech mocnych sveta, zajimave nakouknuti do jejich penezenky -into Nancy's (Pelosi) Bill, zda se, ze penez je stale dost krize nekrize...a blizky vychod obzvlast potrebuje vice a vice zbrani.
allocating $2.5 billion of unconditional military aid to the Israeli government this fiscal year.

An additional $1.3 billion in foreign military financing is earmarked
for the Egyptian dictatorship of Hosni Mubarak,

$235 million for the autocratic monarchy in Jordan,

$58 million for Lebanon,

and $12 million for the regime in Tunisia.

The only other country specifically
targeted for military aid in this legislation is Colombia, which will receive $53 million.

Pelosi's bill stipulates that not less than $30 million in funds for migration and refugee assistance should be made available for refugee
resettlement in Israel. None of the other 192 recognized states in the world are specifically earmarked to receive this kind of funding, which is normally made available on assessment of humanitarian need.
In recent years, successive Israeli governments have encouraged immigrants to live in subsidized Jewish-only settlements, illegally
constructed on confiscated land in the occupied West Bank and Golan Heights, in violation of a series of UN Security Council resolutions and a landmark advisory opinion of the International Court of Justice.
The inclusion of this funding is widely interpreted as an effort by Pelosi and other Democratic lawmakers to encourage further Israeli colonization in occupied Palestinian and Syrian territory so as to decrease the likelihood of a peace settlement.
20. 05. 2009 | 23:29

ivan hochmann napsal(a):

Nechte už Pepu Řepu na pokoji.

Vaše vlezlé zhovadilosti už lezou krkem vícero lidem.Vůbec už se nedivím,že jste konvertovala.Tento stav odpovídá
Vašemu naturelu.Muslimská komunita si může gratulovat. Získala ve Vaší osobě dalšího věrozvěsta,potrefeného kozla.Lépe řečeno kozlici.

Paradoxem ovšem zůstává Vaše okecávání kolem demokratických principů.Zapomeňte madam ,nevíte zjevně o čem hovoříte.

To také potvrzují Vaše utkvělé představy o původu a kořenech zla.Je sdostatek známo jak dokáží ideologie a náboženství zatemnit mozek.

Jste učebnicovou předlohou pro tuto demonstraci.

Navíc už mě lezete prachsprostě a nedemokraticky krkem.Díky takovým jako Vy jsou ostatní ochotni eskalovat konflikt až do vyhrocení k násilí,neboť jak známo většina i křestanů už zavrhla princip o kamenu a chlebě.

A moje replika není jen potvrzením všeobecného trendu k přímočarým řešení.Manipulací a mlžení,čachrování se skutečnými realitami(jest známo komu slouží) už bylo dosti.Celkový neutěšený stav lidské populace směřuje ke špatným a nehumánním koncům i díky takovým lidem jako jste Vy.Nejste totiž ochotni pro svoje osobní zaujetí(a bůh ví co ještě) akceptovat a následně pomoci s řešením při likvidaci konfliktů vylývajících ze střetávání sil dobra a zla.

Můžete tisíckrát prohlašovat a deklamovat logické závěry o kořenech zla.Jsou-li podloženy zmanipulovanými a účelovými tvrzeními(jak vám bylo už mnohokrát prokázáno),-jsou bezcenné a provokativní.

Vaše zalehnutí na těchto stránkách provokuje ke konečným řešením.Je to koneckonců všeobecně známé.Když dojdou argumenty(z jakýchkoliv důvodů),přichází na řadu "Arizona".

A buďte ujištěna,že tuhle válku ani s pomocí tisíců Alláhů nevyhrajete.Lépe když zmlknete a necháte věcem rozumný průběh.

Že to není demokratické? To,zajisté.Nikdy jsem neřekl,že budu obhajovat demokracii pro všechny stejně.Někteří,možná včetně mě)k všeobecné aplikaci demos-kritos ještě nedospěli.

Nikde není psáno,že je demokracie podle Vašich představ konečným řešením pro celou společnost.Zvláště když slouží jako zástěrka pro mrzké cíle.

Ivan.
21. 05. 2009 | 10:28

Pepa Řepa napsal(a):

To I.V.
Mně to nevadí. Já mám pro Maru slabost.

Jen když se sejde Agitační středisko, vezmu kouli a šup s ní do okna.
21. 05. 2009 | 15:25

Mara napsal(a):

Ivan Hochmann

????????????????????
Doporucuji Diazepam.
Jinak musim uznat, ze takovi jako Vy by mne mozna ke konverzi na truc casem snad i vyprovokovali :)))
21. 05. 2009 | 15:26

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Tancirna

Jsem na rozpacich jak pojmenovat vasnive Ivanovo extempore, konecne vnesl na parket trochu zivota, neni hezke ze jste odmitl jeho vyzvani k tanci - it takes two to tango.

Co bychom si tak strihli my dva?
21. 05. 2009 | 15:41

Pepa Řepa napsal(a):

To Mara
no já bych vám to nedoporučoval. Už 1400 let se traduje, že je odříkání šahády nevratné.Konverze v islámu neexistuje.

Já vím,to je jen taková ošklivá, pomlouvačná kampaň chovatelů ošípaných. Nebo místní zvyk.

Už konvertovali dva: Jistý Salmon (?) a jistá Ayaan Hirshi.
Jsou naživu? Jsou.
21. 05. 2009 | 15:46

Pepa Řepa napsal(a):

To Mara
zásadně netančím. Je to zbytečná předehra k sexu.
21. 05. 2009 | 15:47

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě k té předehře.
V Rudolfinu jsem zažil pána, který se po předehře zvedal, že už to má za sebou a může na párek a pivo.

Neměl, chudák. Musel vydržet další hodinu a půl.
21. 05. 2009 | 15:59

Mara napsal(a):

To mate pravdu, rozmysli se, Marenko...

Mimochodem - Ayaan Hirsi se dari veeelmi dobre, umi se zkratka lisat (Amerika je nejlepsi zeme na svete a Americane nejlepsi narod na svete - z nedavneho interview), to pak vubec nevadi, ze si karieru postavila na lzi (tim myslim jeji bestseller autobiografii) a samozrejme ziskala mnoho mezinarodnich oceneni, audienci u prezidenta US a studenti univerzit ji miluji jak mi nedavno kdosi kladl na srdce. Kdyby ji slo o neco jineho nez o propagandu, za boj o prava zen bych se k ni pridala nez bys rekl svec:)

Ohledne tance

Mylite se, mistre, prectete si Zukava The Dancing Wu Li Masters

'Most people believe that physicists are explaining the world. Some physicists even believe that, but the Wu Li Masters know that they are only dancing with it.'
21. 05. 2009 | 16:21

ivan hochmann napsal(a):

Mám ten dojem,že se ve slabostech vyžíváte.

No přiznám,že k slabostem a jejich producentům se kloní všeobecná sympatie a tolerance.
Hlavně,že nevázne konversace.
Ale je to opravdu Vaše věc pane Pepo.

Spánembohem.Ivan
21. 05. 2009 | 16:21

vaclavhorejsi napsal(a):

ivan hochmann:

Vas prispevek z 21.05.2009 10:28:42 me opet nuti k vysloveni zadosti, abyste pod mymi clanky uz nediskutoval.
Nechapu, jak muzete byt tak sprosty...

..
21. 05. 2009 | 16:59

Zuzana napsal(a):

Pan Hořejší si ze statistik odvodil výsledky podzimních voleb a běžel napsat článek.. aneb takto vypadá paranoia způsobená závislostí na akademii :)
21. 05. 2009 | 17:07

Mara napsal(a):

vaclavhorejsi

Pane profesore, pred pulrokem by mi byly vyhrkly slzy, dnes mohu jen zkonstatovat, ze jsem si bohuzel zvykla. Nekonvertuji :), ale je mi stale jasnejsi kde se bere extremismus a cim ho nejlepe zivit. Zdravim timto pana Stejskala, ktery mi umoznuje videt ze chapat ucel techto stranek lze ruzne.
21. 05. 2009 | 17:24

ivan hochmann napsal(a):

Žádat můžete pane profesore co a kde chcete.

Já také žádal 18 let o povolení výjezdu do Švýcarska na jednu krásnou horu Matterhorn.

Nejlépe se žádá v Brně u vrátného na 5.nástupišti.
Zkuste to tam,třebas Vám bude vyhověno.

A můžete pozdravovat i pana Stejskala.Doufám,že Vám doménu Aktuálně .cz k Vašim "účelům"neprodá.

To by dopadlo!Ivan.
21. 05. 2009 | 17:58

vaclavhorejsi napsal(a):

ivan hochmann:

Asi si myslite, jaky jste hrdinny bojovnik proti nejakemu -ismu, ci co, ale jste jen neomaleny sprostak.
A vuci zene je to dvojnasobne sprostactvi.
Asi jste na sebe patricne hrdy (Pepa Repa vas jeste pochvali...).

..
21. 05. 2009 | 18:07

skeptický napsal(a):

PP

Moje identita odhalena.Důvod byl ale cigareta.

Alespoň jsem měl tolik duchapřítomnosti,když mne vzbudil potlesk,že jsem nezačal skandovat ajť žije káeščé.
21. 05. 2009 | 18:15

ivan hochmann napsal(a):

Nechte na hlavě pane profesore,

já Vám komentuji pouze texty vyprodukované Vaším perem(klávesnicí).Vaše osobnost mě vzhledem k delší známosti už vůbec nezajímá.Tudíž bych si vyprosil nějaké invetivy,či hodnotící studie mé osoby.Nejsem Váš student.

Co se týče paní Mary.Přečtěte si znovu její výplody na Vašem blogu o Gaze.Nejsem žádný bojovník.Za nic.Ale "dělat" na hlavu si ani od "ženy" nenechám.

Od takových lidí mohu čekat zase jen to samé.

Nazdar pane.Ivan.
21. 05. 2009 | 18:42

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Jak pravdepodobne vite (20.05.2009 23:18:32), nadhernym (a typickym) produktem vasi spriznene duse Uriho pred par dny bylo:

“...Barack Obama must play a leading role. He must put an end to the stupid and disastrous policy of boycotting Hamas...”

Zajimalo by me, zda tez vy mate podobny pratelsky vztah k teroristicke organizaci specializujici se na vrazdeni izraelskych civilistu a zname pod nazvem Hamas.

A pokud ano, mate tez pratelsky vztah ke dvema velice podobnym organizacim znamym pod nazvy Hezbollah a Al-Qaeda?
21. 05. 2009 | 20:23

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
....(Pepa Repa vas jeste pochvali...).
---------------
Těžká rada, pane Hořejší.

Neradil jste tuhle, že je potřeba za každých okolností nastavit druhou tvář?

Když jste osvědčil toleranci, vstřícnost, porozumnění i lásku k udatným bojovníkům Chamasu, že byste totéž nedokázal vůči bratru z Vysočiny?

Nechcete snad naznačit, že jistý Ivan Hochmann si zaslouží pochvaly méně než Usama bin Laden, Ayman al-Zawahiri nebo Chálid Mishal?

Že jmenovaní jsou Vašemu srdci bližší?
To snad ne.
21. 05. 2009 | 20:48

ivan hochmann napsal(a):

Kuš.Ivan.
21. 05. 2009 | 21:05

Mara napsal(a):

Anonymous

mozna, ze jste ten clanek, na ktery posilate VH link necetl. Je skvelym shrnutim situace.

Mate blizsi a spolehlivejsi informace, jste blize deni, mate vetsi prehled a zkusenosti nez jeho autor nebo snad i pro Vas plati pokud clovek 100% nesouhlasi s oficialnim videnim problematiky (neexistuje verejne mineni, pouze zverejnene mineni -W.Churchill),je nutne terorista, antisemita ci pomatenec?
21. 05. 2009 | 21:15

Mara napsal(a):

Pepa Repa,

Jste tovarna na absurdno (prominte, mistre Capku)
21. 05. 2009 | 21:18

Mara napsal(a):

Anonymous, Pepa Repa

Hm, organizace nekterym srdcim blizsi...

http://www.huffingtonpost.c...

(Time Magazine oznacil letos tento zdroj za jeden z nejlepsich blogu na svete, obdrzel take Webby Award for Best Political Blog)
21. 05. 2009 | 21:38

Mara napsal(a):

Mily Ivane,

Vas prispevek na mou adresu mi pripomnel uryvek z knihy Ptaci bez kridel, ve kterem v opilosti jeden Rek vyprovokuje komunitu muslimu a krestanu ke zkopani Armena.

Za nekolik dni pote klepe v noci na dvere tohoto Armena, opet v opilosti, chce se mu omluvit a plactive vysvetluje, ze se chova jako zvire jen proto, ze je neustale namol, protoze ho desne boli zuby. Nema penize na to si je nechat vytrhnout.

Po kratke vymene nazoru (tentokrat pouze verbalni) poprosi Rek naseho Armena, zda nema trochu alkoholu, ze bolest opet zacina byt nesnesitelna.

Armen vystracha peclive strezenou lahev vzacne mediciny, pochazejici ze vzdalene zeme na severu zvane Skotsko, kde ptaky neni treba strilet, staci je primrzle k vetvim stromu sbirat, takova je tam zima. Ve Skotsku jsou muzi velmi zarostli a chlupati aby se chranili pred tou zimou, a Skotky maji pod kazdou pazi o nadro vic. Je to zeme tajuplna.

Poradi mu jak prevalovat dousky v ustech dokud bolest nepovoli. Penize na trhace zubu mu neda, jelikoz by je propil, ale slibi, ze s nimi sluhu posle jakmile trhac dorazi. Byt Vami, podriznul bych tomu chlapovi krk po tom, co Vam udelal, poznamena sluha.

Armen zavira dvere a krouti sam nad sebou hlavou, prave jsem prisel o nejcennejsi lek co v apatyce mam, musim byt blazen.

Je to krasna kniha o dobe, kdy bylo v Istanbulu slyset pry az sedmdesat jazyku. Kdy muslimove, krestane i zidi castovali v hospode jeden druheho pratelskymi urazkami dobre minenymi, jako je pes a bezverec..., jejich manzelky prosily jedna druhou aby se za dulezite veci modlily u tech jejich svatych (pro jistotu), kdy se krestane pridali ke kamenovani cizoloznice, kterou pote muslimsky klerik odvede domu manzelce, aby se o ni postarala nez bude odvedena do mistniho bordelu, kde ji pak vsichni obyvatele komunity bez rozdilu vyznani prijdou vyzkouset a vymenuji si na ni zasvecene nazor.

Arab pred dlouhou cestou do Smyrny musi nakoupit velkou zasobu cigaret, jelikoz se jeho velbloud bez cigarety v nozdre odmita pohnout. Behem cesty si chlapi vymenuji historky a pribehy ze zivotu svych i svych svatych, vtipy nehorazne i puvabne historky, samozrejme predevsim o sexu.

Je to o rozpadu osmanske rise, o tom, jak lide spolu dokazou zit dokud jim ruzni nabozensti fanatici ci mocipanove nevymazou mozek. Je to krasna kniha. Moc doporucuji.

Ptáci bez křídel (Luis de Bernieres)

Děj knihy se odehrává na pozadí rozpadu osmanské říše a sledují osudy obyvatel městečka Eskibahçe, kde spolu křesťané a muslimové celá staletí žili v míru a pokoji a kde přátelství i láska dokázala překonat náboženské rozdíly. Když vypukne první světová válka, mladí muži jsou posláni na frontu. V atmosféře vypjatého nacionalismu a zjitřeného náboženského cítění se schyluje k etnickým čistkám a osud řecké komunity ve vyhladovělém Eskibahçe visí na vlásku...
Ptáci bez křídel jsou nádherný, hluboce lidský román epických rozměrů.
21. 05. 2009 | 22:03

Jozef napsal(a):

Sucasny kolaps

je aj dosledkom bagatelizovania,zamlciavania a ochrany zlocinov nebyvalych rozmerov.
21. 05. 2009 | 22:10

Jozef napsal(a):

Ivan Hochmann

Pane,to je brutalny sovinizmus.
Evidentne nechcete poznat ani historiu dobyjania Palestiny.Su to metody a skutky zname u nas ako fasisticke.
21. 05. 2009 | 22:56

Mara napsal(a):

Ivan Hochmann

Vite, poslechla jsem v klidu pred spanim Naked Moon a jsem naprosto zmatena. Nejak mi ta muzika neladi s Vasimi prispevky. Muzete namitnout, ze Hitler pri paleni Zidu poslouchal pry Beethovena. Mel jasno v tom, co je dobro a co zlo a zrejme o svem presvedceni nepochyboval. Nenahani Vam to hruzu? Mne ano.

Ale kazdopadne diky za link a krasne sny.
21. 05. 2009 | 23:25

Anonymous napsal(a):

Mara:

“mozna, ze jste ten clanek, na ktery posilate VH link necetl. Je skvelym shrnutim situace”

Ten odkaz na Uriho clanek poslal puvodne VH (20.05.2009 20:57:00) Pepovi Repovi a mne a nikoli obracene, coz jste pravdepodobne pri sve prihlouplosti nepostrehla. A to, ze z predposledniho odstavce tohoto clanku cituji, je asi proto, ze jsem jej “mozna necetl”. Mate prima logiku!

Mimochodem to, ze jste velice primitivni pro-muslimska propagandistka, neni nic noveho. Nicmene to, ze mate (stejne jako Uri Avnery) pratelsky vztah k Hamasu (teroristicke organizaci specializujici se na vrazdeni izraelskych civilistu) je (alespon pro me) novou informaci vysvetlujici mnohe a tez “skvelym shrnutim situace”.

Mate tez pratelsky vztah ke dvema velice podobnym organizacim znamym pod nazvy “Hezbollah” a “Al-Qaeda”?
22. 05. 2009 | 01:11

Mara napsal(a):

Anonymous

Byt Vami zbrzdim ve vlastnim zajmu zachovani tvare. Ten link jste preposlal zpet. Mozna omylem na clanek jiny, sice Quarrel on the Titanic. Nebo jste to nebyl Vy? Kdyz na ten link kliknete, zjistite, ze se tam Vami citovany odstavec neobjevil. Zrejme clanek z jineho tydne. Nesvadim to na Vasi inteligenci, nemam zapotrebi Vas ponizovat.

Kdybyste byl cetl odkazovany clanek Quarrel on the Titanic, byl byste se mozna cosi dozvedel z historie a pochopil co mam na sve 'prihlouple' mysli kdyz mluvim o shrnuti situace.

Co se tyce ruznych naklonnosti k teroristickym organizacim, za zminku stoji historie vzniku Hamasu. Info viz 21.05.2009 21:38:58

To byste si pocetl z materialu B'Tselem, Human Rights Watch, Red Cross a Amnesty International o organizaci specializujici se na vrazdeni palestinskych civilistu. Rika si 'obranna'.

Srazka s realitou boli, nezbyva pak nic nez nadavky. Ty ovsem na te realite nic nezmeni.

Obavam se, ze tentokrat i Obama s Avnerym v mnohem souhlasi:

Kdyz Netanyahu prohlasil, ze pokrok v jednani mezi Izraelem a Palestinci zavisi na tom zda se podari zabranit Iranu opatrit si jadernou zbran Obama odpovedel:

'Chapu legitimni obavy Izraele z toho, ze Iran by mohl mit jadernou zbran, kdyz prezident teto zeme v minulosti vyjadril nazor, ze Izrael by nemel existovat. Na druhe strane, pokud existuje spojeni mezi Iranem a izraelsko palestinskym mirovym procesem, osobne si myslim, ze je tomu naopak. A sice pokud budeme uspesni v dosazeni miru s Palestinci -- mezi Palestinci a Izraelem -- to nas posili ve vztazich s mezinarodnim spolecenstvim v otazce reseni potencialni hrozby ze strany Iranu.'

Obama dokonce porusil dekorum a zminil se primo o Gaze:

'Faktem zustava, ze pokud obyvatele Gazy ziji v beznadeji, pokud dodnes nemaji ani pristup k ciste vode, pokud hranice jsou tak neproniknutelne, ze jimim neprojde material potrebny k rekonstrukci ani humanitarni pomoc, toto neni recept na dlouhodobou bezpecnost Izraele a neni to konstruktivni zpusob jak se pohnout kupredu.'

Rozbor New York Times reporting:
http://www.huffingtonpost.c...

Pri Vasi inteligenci bych se vubec nedivila, kdybyste obvinil i Obamu z castecne pomatenosti. Preji prijemne pocteni, ja jdu spat.
22. 05. 2009 | 01:35

Mara napsal(a):

Omluva for Anonymous:

Jeste ze je mym zvykem byt slusna, mea culpa, (to ma z toho, ze mam otevrenych prilis mnoho tabs): odstavec tam je, to mate pravdu, ale zda se, ze jste necetl cely clanek, pouze ty dva posledni odstavce. Skutecne se mi zda, ze je clanek presnym shrnutim situace.
S omluvou k odstavci jdu spat, za zbytkem si stojim.
22. 05. 2009 | 01:45

Pepa Řepa napsal(a):

Those were the days, Mara.

To byla doba...... kdy bylo v Istanbulu slyset pry az sedmdesat jazyku. Kdy muslimove, krestane i zidi castovali v hospode jeden druheho pratelskymi urazkami dobre minenymi, jako je pes a bezverec....
------------
Hezké, jak příběh z pařezové chaloupky.
Hledal jsem kapesník.

Otomanská říše, dobrovolný domov sedmdesáti národů. A nad tím vším mírumilovný, láskyplný a dobromyslný Turek s kindžálem jen tak pro ozdobu.

A do té barvotiskové idylky se vždy z venku vloudí zlovolný lotr, který poštve národy, držící se za ruce a tančící kolo, kolo mlýnský, proti sobě.

Kdepak, mírumilovný Turek přece proti Arménovi, Srbovi i ostatním nikdy nic neměl, to je pravda.
Když drželi pěkně hubu, platili dhimmí daně, odváděli dcery do harémů a hochy k janičářům byl klid.
Když se jim to nelíbilo vytáhl ten váš dobromyslný Turek kinžál a udělal:Ty, ty ty Yossarjane.

Mimochodem, víte, že ta výchovná akce stála Armény téměř polovinu obětí, než se podařilo Dolfimu za použití plynu. A to všechno zvládl Turek puškou a kindžálem,
Šikovnej kluk, řekl bych.

Až budete v -podle Vás- al-Qudsu zajděte za Arménem, který má hospodu vedle musea. Pár schůdků dolu. ukáže vám rodinné foto. Pak poznáte, kde se inspiroval jistý čalouník.

Jinak musím ocenit vaši krasomluvu. Jste druhá Šahrazád.

Pohádky na dobrou noc já rád. Minule byla o hodném Chalídovi z Gazy, teď zase o mírumilovném Mehmedovi z Istanbulu.
Už se těším na příští.

A že by to byla krása, kdyby se stala EU novým Istanbulem?
Musím uznat, že se vám dílo zatím daří.

Až přijedete do Čech, kupte si Vlastu Javořickou.Taky dobrej pramen.Vyjde to na stejno.
22. 05. 2009 | 06:59

Pepa ŘEpa napsal(a):

Určitě jste potěšila i našeho pana Hořejšího.

Pospíchá do Luxoru, aby si koupil knihu, které jste udělala tak skvělé promo.

Ptáci bez křídel (Luis de Bernieres)

To by byl předvolební billboard!
Ihned by nás obohatil úvahou, že billboard u cesty zas tak blbej vynález není.
22. 05. 2009 | 07:06

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a Maro, napadlo vás někdy, že v Istanbulu nejen nenajdete sedmdesát národů, ale ani moc křes´tanů, židů nebo arménů?

Kde jsou? To je otázka.

Kde jsou, kde jsou
kam se poděli
odstěhovali se nebo umřeli?

https://www.youtube.com/watc...
22. 05. 2009 | 07:34

jordan shoes napsal(a):

Ponekud na jine tema, ale svym zpusobem vse souvisi se vsim. Ach ty strepy roztristenych iluzi....
22. 05. 2009 | 07:53

ugg napsal(a):

Místo abych chtěl zjistit, jak to myslel. Nejde o diskusi, ale o exhibici. Například vy jste se zeptal (i když až posléze).
22. 05. 2009 | 07:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Anonymous:

K vasi recnicke otazce uvadim, ze k zadne z vami uvadenych organizaci nemam pratelsky vztah.
Nicmene zcela souhlasim s vyrokem

“...Barack Obama must play a leading role. He must put an end to the stupid and disastrous policy of boycotting Hamas...”

Politika "nejednani" je skutecne stupidni, katastrofalni a pro nase zajmy kontraproduktivni.

..
22. 05. 2009 | 08:13

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Lasku k bliznimu, ktery dela neco spatneho (napr. pise sproste prispevky do diskuse) nejlepe osvedcite tim, ze ho na jeho poklesek upozornite.

..
22. 05. 2009 | 08:15

vaclavhorejsi napsal(a):

Anonymous:

Vy tedy mate take kinderstube skoro stejnou jako I.H....

Mel byste podat prihlasku do Narodni strany...

..
22. 05. 2009 | 08:22

Mara napsal(a):

Anonymous

brzy bude maraismum ucinena pritrz ve svetle nove legislatury...

http://www.worldbulletin.ne...
A tak tedy zaverem vsem zucastnenym:

Priznavam, nabehla jsem si. Nevim jak se mi podarilo nedorolovat na konec clanku. Posledni veta, kterou jsem cetla byla „I believe this is still possible“ .Pepa tomu rika kouzlo nechteneho, clanek jsem cetla bez poslednich dvou odstavcu ve kterych se hovori o Hamasu, na zaklade kterych jste dosel ke svym zaverum o me naklonnosti k terorismu. Zdalo se mi, ze clanek situaci vystizne shrnuje predevsim ohledne pricin absence jednoty a k cemu to v historii vzdy vedlo. Nicmene musim dodat, ze ty dva zaverecne odstavce jsou logickym zaverem a davaji smysl, ke stejnemu zaveru dosli britove napriklad v Irsku, Mandela byl kdysi take terorista .

Pokud sam velky Libor Stejskal je schopen o sobe prohlasit:

„Jsou i chvíle, kdy se snažím sám sebe stavět na zem, opakovat si, že jsem nejnedokonalejší z nejnedokonalejších. Vaše slova budiž mi další pomůckou na této cestě ;-)“, tim spise ja.

Pokud je poukazovani na nepohodlne pravdy a fakta primitivni propagandou, jsem Seherezada. Nespadla jsem pouze z houpacky, ale z paralelniho vesmiru. Obama tvrdi, ze fearmongering je spatna taktika. Souhlasim s nim. Jaky je rozdil mezi pokrikovanim ‚smrt Americe‘ a nazorem, ze pokud neverim, ze islam je koren zla, prebarvuji cernou na bilou a jsem prekazkou v boji dobra proti zlu?

Co mne ale skutecne zarazi, je silna potreba ponizovat, vysmivat se a urazet druhe. Nedosahuji-li vsichni Hochmanovych ci Cochtanovych kvalit, pri trose treninku se to da jiste napravit. Jakoby urážlive texty nebyly vzdy v rozporu se záměrem techto stránek. Kam se podel prostor pro slušnou a korektní diskusi netusim.

Nastesti mne cekaji prijemne povinnosti v Etonu, potom dlouhy prosluneny vikend, uvolnuji tedy s radosti prostor.
Pepa Repa

krasomluva? Ja? Kdepak, to Bernieres. Mam ho rada. Ale to vite, vy jste ten odbornik, co my zabari...

za Vase laskava osloveni neznou splatku v arabstine (kdyz mate takovy kladny vztah k te jejich hudbe), po nekolika prvnich vterinach staci zavrit oci a poslouchat, nejsem moc na tu grafiku. Fairuz zpiva v jinem klipu hezky o Jeruzaleme, ale to by se tu povazovalo za provokaci.

https://www.youtube.com/watc...

https://www.youtube.com/watc...

Jinak se mejte s panem Bohem.
22. 05. 2009 | 08:53

Mara napsal(a):

Pepa

Jo, s tim Istanbulem je to stejny pribeh jako s Jeruzalemem, jen akteri se vymenili, presne o tom je te Berniere. Vzdycky jsem mela pocit, ze jsme vsichni lidi, Vas ale nepresvedcim.
22. 05. 2009 | 08:58

Mara napsal(a):

S tim rozdilem, ze v tom Jeruzaleme to opet na tech sedmdesat narodnosti mozna zase brzy dotahnou (s vyjimkou Palestincu ovsem):)
22. 05. 2009 | 09:00

ivan hochmann napsal(a):

Maře,profesorovi i Josefovi:

Poznání historie a jeji nezávislé zhodnocení je předpokladem pro orientaci v dnešním světě manipulantů a lhářů.Nebudu opakovat už řečené.Pokud nehodláte akceptovat velmi poučné a pravdivé slova vzdělance Pepy Řepy je to váš problém.

Co se týče islámské tématiky - byla zde probrána do mrtě.Kde jste spal pane Josefe?

Tedy jen v krátké zkratce.Názory Íbn Sína v tolerančním Corbobském Chalifátu už dávno neplatí.Mehmed II a jeho zvířecí tlupy kastrující a znásilňující dostaly po držce až u Vídně,ale konečně zmkly až Rusové definitivně ukončili jejich balkánské válečné dobrodružství.Jak i dnes vidno:"Jeden Kemal jaro nedělá".
To prosím není rasismus,to je poučení z historie.

Ale o tom jsem ani tak hovořit nechtěl.Podstata tví v něčem jiném.
Velice pozorně jsem pročítal traktát Johna Payna o zdravém rozumu.Byl zajímavý i pro vzdělance a vůdce americké občanské revoluce,kteří zapracovali jeho principy do první ústavy platné s ca15 dodatky dodnes.
Taktéž jsem se zájmem prostudoval Déclaration des Droits de L´Home et du Citoyen.
Tuhle povídku zase napsal o 13let později pan filosof Jean Jacquess Rousseau pro potřeby konventu,ten je zpracoval do podoby zákona a předložil k podpisu občanu Capetovi.

Další "něco" o demokracii jsem načetl při studiu zajímavých podrobností a drbů z historie "řeckých městských států" a povšechné historické znalosti manýrů římských právníků.

Na základě těchto znalostí usuzuji,že DEMOKRACIE deklarovaná Marou,idologiemi,náboženstvími,i současnými veličinami mezinárodního práva,profesory s levičáckým šmrncem ......- končí u dveří mého domu.

A Vaše povídačky o Hitlerovi,který poslouchal Beethovena (tedy spíše Vágnera), forma jakou je sdělujete,účel kterému přisíráte mě na Vás vadí nejvíce ,Babo.

Netěšilo mě,Ivan.
22. 05. 2009 | 09:28

Mara napsal(a):

Ivan Hochmann

Osudova, byla Hitlerova oblibena,
byl to katolik....a bohuzel sve zrudnosti provadel ve jmenu bozim. A z toho prave na mne jde hruza.

http://www.stephenjaygould....

http://news.bbc.co.uk/1/hi/...

Ja vim, zed Vas netesilo, me taky ne. Za chvili odjizdim, budete mit klid.
22. 05. 2009 | 10:02

Mara napsal(a):

I.H.

Poznání historie a jeji nezávislé zhodnocení je předpokladem pro orientaci v dnešním světě manipulantů a lhářů.

V plnosti podepisuji. Jsem rada, ze se konecne na necem shodneme.
22. 05. 2009 | 10:13

ivan hochmann napsal(a):

Neshodnem se Mařenko,

je to ověřené.Mohl bych opět oponovat Vágnerovy zpěvy Walkýr ,ságy Niebelungů .......
to byla ta pravá hrdinská epopej modrookých chlapců v hnědých uniformách...ale k čemu by to nám dvěma bylo vhodné?

Přeji příjemnou cestu.Ivan.
22. 05. 2009 | 11:28

vaclavhorejsi napsal(a):

Mara:

"Vzdycky jsem mela pocit, ze jsme vsichni lidi".

Obavam se, ze s timhle u nekterychn zdejsich diskuteru neuspejete. Onehda sem jeden nejmenovany napsal:

"Faktem je, že muslimové nás nenávidí, jsou našimi nepřáteli. Nepřáteli židovsko-křesťanské civilizace.
Hledat konsensus s někým, kdo mne nenávidí a chce mne zabít, je chujovina hodná opravdu velkého blbce.
Šikmoocí se s nimi dohodnou, rusáci mají se svou svoločí dosti starostí,evropští líní levičáci dokáží pouze kvákat zbabělé nesmysly. Takže je to na americkém sedlákovi."

"já osobně islám v Evropě vnímám jako VETŘELCE, přímo ve smyslu toho filmu. Jiný metabolismus, nekompatibilita.. "

Dalsi (inicialy I.H.) zase minil:

"...Tahle pakáž bude jen házet bomby a střílet z kalašnikovů.

....Potřebují pořádně po držce.

....Muslimové budou ještě rádi,že jim bude dovoleno opustit v klidu a míru naše evropské teritorium a rychle zmizet v poušti.

Ohradit islámské teritorim, nacpat je zbraněmi a oni se postřílejí mezi pěti denními motlitbami mezi sebou. Stejně nic jiného neumějí."

(pan Stejskal i toto povazoval za prijatelny zpusob diskuse...).

To vite, jste zradkyne nasi ciste rasy, az prijde den, ivanove hochmannove s vami zatoci...

..
22. 05. 2009 | 12:45

stejskal napsal(a):

Jen si poslužte, pane profesore ;-)

Co na tom, že jsem se Vám již několikrát snažil vysvětlit, jakým způsobem, jak často apod. mám šanci číst tyto debaty (a že řadu příspěvků nakonec ani nepřečtu, protože to pod šesti tisíci blogy prostě není v lidských silách a není to ani moje práce, dělám to většinou ve svém volném čase).

A to nemluvím o tom, že jsou mi narozdíl od jiných přesvědčených demokratů zákazy a restrikce z duše protivné a sahám k nim jen v opravdu krajním případě.

Přeji hezký nadcházející víkend.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 13:18

stejskal napsal(a):

A úplně nejlepší, paní Maro, je podsouvat si vzájemně špatné úmysly ;-)

S panem Pepou Řepou či Ivanem Hochmannem již na tato témata nediskutuji (byly doby, kdy jsem to dělal a s intenzitou minimálně odpovídající té Vaší, pan profesor by se na to mohl upamatovat, kdyby chtěl).

Zajímá mne debata s lidmi, kteří o debatu stojí. S ostatními příliš ne (zejména ne s těmi, kteří chtějí svůj názor prosazovat urážením, ponižováním a zesměšňováním).

Ale to neznamená, že když s někým bytostně nesouhlasím či s ním nemíním debatovat, budu z "moci úřední" jeho texty mazat (mažu jen ty, které podle mne porušují zákon, jsou hrubými nadávkami či hanobením, a to ještě JEN a POUZE tehdy, když na ně při namátkovém čtení narazím).

Víte, v čem je podle mne zakopán pes: Drtivá většina z debatujících pod tímto blogem se nesnaží pochopit toho druhého. O to úporněji a nesmiřitelněji prosazuje, aby ostatní pochopili jeho. Smutný pohled.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 13:30

Mara napsal(a):

Libor Stejskal, Vaclav Horejsi

Vypravejte mi o podsouvani. To jste mne skutecne rozesmal.

Nic sem Vam pane Stejskale nepodsouvala, naopak jsem Vam mnohokrat vyjadrila svou vdecnost za to, ze nemazete vse, narostla mi temer hrosi kuze.

Chapu, ze vse nestihate, ale stejne jako Vam je mi smutno z mnoha veci. Ano, nekdy se to zda jako nesmyslne pretlacovani, nekdy je to zkratka pokus slusnymi prostredky nastavovat zrcadlo ruznym predsudkum. Nebo alespon pokus o nastineni toho, ze svet neni cernobily. To, k cemu kdo tyto stranky pouziva svedci predevsim o autorech prispevku. Ale berte to jako takovy vykrik Ach Kodexe, proc jsi mne opustil???!!!

Snad se casem odnaucim reagovat tam, kde to nema cenu. Pane profesorova gentlemanstvi si cenim, omlouvam se mu, ze mu pridelavam problemy.

Jen na okraj - vzhledem k tomu, ze muze zmizet cely blog pokud se debata vymkne autorcine zameru, smekam pred trpelivosti profesora Horejsiho.

Hezky vikend i Vam.
22. 05. 2009 | 14:09

vaclavhorejsi napsal(a):

stejskal:

Dobra, pane Stejskale, omlouvam se za svoji nepatricnou zminku o Vas; nejak mi to ujelo; budu se tedy podle Vasi rady snazit pochopit pana Hochmanna; jeho prispevky opravdu vybizeji k zamysleni a jsou podnetne; budu seriozne uvazovat o diskusnich zpusobech a navrzich reseni problemu, se kterymi prichazeji takovito lide a pripadne si je po demokraticke nepredpojate diskusi osvojit a nesetrvavat uporne na svem stanovisku ;-).

Hlavne se nesmim uzavirat do svych nedemokratickych predstav o tom, ze by diskuteri meli dodrzovat alespon elementarni formalni slusnost. Chapu, ze me okriknuti dvou diskuteru hrube urazejicich zenu-diskuterku bylo nepatricnym sexismem.

..
22. 05. 2009 | 14:19

Mara napsal(a):

Ha, uz chapu proc nestihate, pane Stejskale, vzdyt jste s panem Mihalcem stravili cely den "U Kocky" na pive:)))

Pane profesore, musime si uz konecne srovnat ty priority.
22. 05. 2009 | 14:34

stejskal napsal(a):

Pane profesore,

kde jsem napsal, že se máte seriózně zaobírat podněty, které nám oběma přijdou neseriózní?

Řekl bych, že mezi zabýváním se (a já bych nakonec doporučoval i to zabývání se, ze socio- psychologického hlediska je velmi důležité vědět, proč tady zaznívají některé zjednodušené a nenávistné úvahy) a administrátorským zásahem je dost podstatný rozdíl (měl jsem pocit, že naznačujete, že se zde zpronevěřuji - tím, že nezasahuji - svým slovům o korektní debatě).

Pokud cítíte potřebu někoho okřikovat, je to Vaše volba. Volím jiné postupy (jako diskutér, ne jako admin, tam je mé postavení opět poněkud jiné).

Nicméně jediné, co jsem Vám chtěl sdělit bylo, že v této debatě už několik dní nebyl, tudíž ji nečetl a tudíž a nezasahoval (ať už na obranu dámy coby diskutující či proti porušování zdejších pravidel coby administrátor).

S tím nasloucháním a snahou pochopit, co mi druhý sděluje, nám to pořád nějak skřípe (a to i v případě vcelku věcných témat).

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 14:36

stejskal napsal(a):

Přesně tak, paní Maro.

Věnujeme se tomu, co nám přijde smysluplné a užitečné. Trávit veškerý svůj čas čtením debat na těchto stránkách mezi to patřilo tak zhruba před rokem či dvěma (viz http://blog.aktualne.centru...) Dnes už si ty priority poněkud diversifikuji.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 14:40

Mara napsal(a):

stejskal

Ve svetle nove ziskanych informaci se citim vyjimecne poctena. Dostavil se posledni ucastnik zajezdu, konecne mohu prchat do smysluplnejsich a inspirativnejsich luhu a haju.

Preji vsem o vikendu hezke pocasi.
22. 05. 2009 | 14:50

stejskal napsal(a):

I já Vám přeji co nejpříjemnější víkend.

Libor Stejskal
22. 05. 2009 | 14:51

D.M. napsal(a):

A jeste nam pane profesore povezte tu historku, jak jste zakladal komunistickou bunku :-)
22. 05. 2009 | 15:46

bigjirka napsal(a):

Hledím, že se to zas dostalo na muslimy. Ano, Vetřelec v Evropě, to je myslím docela přesné. A skutečně to není tak, že bychom nenáviděli my je. Oni nenávidí nás a chtějí nám vnutit svou písečnou odrůdu křesťanství Viz zprávu z Německa o plavání muslimských dívek. Chtějí-li segregovanou školu, musí se vrátit tam, kam patří.
22. 05. 2009 | 16:30

vaclavhorejsi napsal(a):

D.M.:

"A jeste nam pane profesore povezte tu historku, jak jste zakladal komunistickou bunku :-)"

Kterou? Ja jsem jich, jak znamo, zakladal mnoho ;-).

..
22. 05. 2009 | 16:50

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Napsal jste:

“K vasi recnicke otazce uvadim, ze k zadne z vami uvadenych organizaci nemam pratelsky vztah. Nicmene zcela souhlasim s vyrokem “...Barack Obama must play a leading role. He must put an end to the stupid and disastrous policy of boycotting Hamas...” Politika "nejednani" je skutecne stupidni, katastrofalni a pro nase zajmy kontraproduktivni.”

Badateli, v posledni dobe jsem mel moznost si precist nekolik vasich minulych produktu. Tento vyrok je temer neuveritelne analogicky jedne z vasich predchozich perel v clanku “Komunisté ve vládě – reálné nebezpečí nebo strašák?” (http://blog.aktualne.centru...)

Pisete tam, ze ke komunistum nemate pratelsky vztah, avsak “Asi by mi moc nevadilo, kdyby se dnešní v podstatě „neškodní“ komunisté dostali nejen do krajské, ale i třeba i ústřední vlády”.

Skoro to vypada, ze nyni pripravujete vyplod s titulem “Teroristé ve vládě – reálné nebezpečí nebo strašák?”

Posledni veta vasi odpovedi “Politika nejednani [S TERORISTY] je skutecne stupidni, katastrofalni a pro nase zajmy kontraproduktivni” je opravdu perlou na urovni, kterou jsem tady jeste nevidel.
22. 05. 2009 | 16:51

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

kde jsem napsal, ze jste napsal, kde jsem napsal, že se mám seriózně zaobírat podněty, které nám oběma přijdou neseriózní?

Ja jsem jen pozitivne reagoval na vasi vetu "Drtivá většina z debatujících pod tímto blogem se nesnaží pochopit toho druhého." ;-)

Nebudte tak nedutklivy, vzdyt vite, ze rad ironizuji... :-).

..
22. 05. 2009 | 16:54

bigjirka napsal(a):

Pane profesore, jen ironisujte, dokud vám sedí hlávka na krku. Po muslimské proceduře si jí můžete nosit podpaží.
22. 05. 2009 | 17:39

vaclavhorejsi napsal(a):

Anonymous:

"Posledni veta vasi odpovedi “Politika nejednani [S TERORISTY] je skutecne stupidni, katastrofalni a pro nase zajmy kontraproduktivni” je opravdu perlou na urovni, kterou jsem tady jeste nevidel."

Jsem opravdu rad, ze se vam to libilo ;-). Az se po te chvale cervenam - budu se snazit, abych i nadale dostal teto vysoke urovni ;-).

..
22. 05. 2009 | 17:43

Pepa Řepa napsal(a):

Kde jsem napsal, že jste napsal, o tom že on napsal, jak napsal ten, co napsal, že napsal na to,co prý napsal, o tom, že by rád napsal Franta Zacpal.

Já jsem jen reagoval, na to, jak jste reagoval,že on hrubě reagoval, aniž by reagovat měl na její reakci.

"Drtivá většina z debatujících pod tímto blogem se prý nesnaží pochopit toho druhého".

Snaží. Copak to jde?
22. 05. 2009 | 17:45

Pepa Řepa napsal(a):

A tak se sejdou na AV

Usáma bin Láden,Kim Čong-il,Mahmúd Ahmadínežád,Šamil Basajev,Dvanáctý ztracený imám,Angela Davies, Roger Garaudy,Chálid Mišál,Hugo Cháves, Václav Hořejší,velitel somálských pirátů,pár kluků z Quantánama, Robert Mugabe a možná přinesou i Fidéla Castra.

Všechno si to hezky vyříkají, jeden druhého pochopí a zavládne klid a mír.
Je to tak jednoduché. Že to dříve někoho nenapadlo?
22. 05. 2009 | 18:00

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Jeste jste mezi temi zlosyny zapomnel na Obamu...

..
22. 05. 2009 | 19:04

Pepa Řepa napsal(a):

Proč Obama?
Vy na to domlouvání, aby nezlobili sám nestačíte?
22. 05. 2009 | 20:11

ivan hochmann napsal(a):

Ano prosím.

"Většina debatujících se nesnaží pochopit."

Ptám se proč by se měla snažit chápat?

Proč by se měl nějaký Hochmann snažit chápat naprosto neakceptovatelné názory paní Mary?
Proč by měl ten samý chápat neustálé jedovaté profesorské provokace a exhibice.

Ani náhodou.

Nebudu ale nikoho přesvědčovat.Proč bych to dělal?Nepotřebuji se přátelit,nebo lépe řečeno přátelsky diskutovat s lidmi s diametrálně odlišnými názory.Nebudu prostě diskutovat vůbec.Vyslovím svůj názor a mohu o něm diskutovat s někým kdo vidí a chápe podstatu přibližně jako já.Ale ani tohoto člověka nemohu přesvědčovat.Proč bych to dělal?Pokud je někdo přesvědčen,že příčinou bídných životních poměrů Palestinců je zlotřilý židácký element,?!

Má smysl takovou hlavu o něčem přesvědčovat?
Může mě vyprávět třebas Ezopovy bajky,... když si z nich nedokáže vyextrahovat účelová poučení je to k ničemu.Proč mám číst Luise de Berniéres ,když jsem právě dočetl Hellera.
Proč se ta paní tak vehementně snaží přesvědčovat?(jsou to její slova,ono to nepokrytě přiznává)Když se jí to nepovede, začne být osobní a útočná.
A je oheň na střeše.

Pepa má slabost a eleganci.
Já mám reakci jednodušší...s úklonem a plezírem pošlu do řitě.
A je to vyřízeno jednou pro vždy.Proč chodit kolem horké kaše a slintat?!

Zajisté pan profesor je gentleman.Nikoho ještě do řitě neposlal,ale v každém blogu najdete jedovaté zhovadilosti,provokace,a zasmrádlé slátaniny všeho druhu.
Jako z konečníku vytažené...takže to vyjde nastejno.Navíc neopomene upozornit svoje panoptikum na zlovolného Hochmana ,který s nimi zatočí "až přijde den."

Je to primitivní a hloupé.

Dorou noc Ivan.
22. 05. 2009 | 23:03

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

“Jeste jste mezi temi zlosyny zapomnel na Obamu...”

Netusim, proc srovnavate Obamu s bin Ladenem nebo se sebou. ??? Pokud vim, Obama odesila do vecnych lovist jednoho bin Ladenova bratra v Pakistanu (raketami z “dronu”) a Afghanistanu (vsemozne) za druhym. Take jsem neslysel, ze by nekdy Obama produkoval perly vaseho kalibru – t.j. napr. ‘komunisti v ustredni vlade mi nevadi’ ci ‘nevyjednavat s teroristy je skutecne stupidni’.
22. 05. 2009 | 23:16

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

P.S.: A abych strucne shrnul nektere vase nazory, budu temer citovat I. Hochmanna: “Jako z konečníku čerstvě vytažené...”

Vubec nechapu, o co vam jde... Zasmrdet to tu, jak jen to je mozne???
22. 05. 2009 | 23:32

Vaclav Horejsi napsal(a):

Anonymous:

"The incoming Obama administration is prepared to abandon George Bush's ­doctrine of isolating Hamas by establishing a channel to the Islamist organisation, sources close to the transition team say."
http://www.guardian.co.uk/w...

Vas posledni prispevek (22.05.2009 23:32:53) je ukazkou typickeho totalitniho mysleni a arogantniho hulvatstvi - nebyl jste pred 20 lety nejakym politrukem?

..
23. 05. 2009 | 07:19

P. napsal(a):

Ron Paul: Israel Created Hamas
https://www.youtube.com/watc...
23. 05. 2009 | 10:40

Jozef napsal(a):

Anonymous,Pepa Repa,Ivan Hochmann

Citam prave Solzenicyna,Dve ste let pospolu.
Vazeni,mrazivo mi pripominate revolucny teror trockeho cekistov a vacsiny bolsevickych komisarov.
Zasievate strach a hrozu.Mali by ste sa liecit.Surne.
23. 05. 2009 | 15:56

ivan hochmann napsal(a):

Udejte diagnosu prosím pane doktore.
Uznejte,že nemohu přijít za obvoďákem a žádat léčení na přání nějakého Josefa, který čte nyní Solženicyna,bez udání subjektivních potíží(neboť se opravdu necítím nemocen).

Jen tak mimochodem,...
Co jste četl za totality? Celiny?

Člověče nebuďte tak postrašený.Co byste dělal v padesátých letech na Borech?
Ivan.
23. 05. 2009 | 16:20

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Cetl jste ten clanek opravdu pozorne?

Napr.
Bruce Hoffman, a counterterrorism expert at Georgetown University's school of foreign service, said it was unlikely that Obama would move to initiate contacts with Hamas unless the radical faction in Damascus was crippled by the conflict in Gaza. "This would really be dependent on Hamas's military wing having suffered a real, almost decisive, drubbing.”

Dobra, prespeluji vam to, co v clanku je i co neni (avsak je vseobecne znamo). Ano, KDYBY Izz ad-Din al-Qassam Brigades (ozbrojene teroristicke slozky Hamasu) byly zniceny a KDYBY US State Department prestal povazovat Hamas za teroristickou organizaci a KDYBY US Congress zrusil svuj zakon/zakaz jakekoli financni pomoci Hamasu a KDYBY zidovska lobby (= Wall Street), ktera pomohla Obamovi k moci, s tim vsim souhlasila, pak by Hamas (v nepritomnosti Izz ad-Din al-Qassam Brigades) mohl byt zacit povazovan za politickou organizaci a Obama by s Hamasem mohl zacit jednat.

A verte mi, Badateli, az do doby odstraneni existence techto ctyr KDYBY (pokud se nevyskytne situace, ktera by nejak tyto 4 KDYBY “prebila”, a kterou si v teto chvili nedokazu predstavit) bude jednani Hamasu s Obamou pouze vas a Uri Avneryho “wet dream”. :)

A na zaver, Badateli, asi vas zklamu (za coz se omlouvam), ale pred 20-ti lety jsem nebyl politrukem, nybrz jsem studoval na universite ve Svycarsku (mezinarodni vztahy, obchod a financnictvi). Doufam, ze tato informace vam nezpusobi nespavost, poruchy vasich snu, nebo neco podobneho.
23. 05. 2009 | 17:34

vaclavhorejsi napsal(a):

Anonymous:

"pred 20-ti lety jsem nebyl politrukem, nybrz jsem studoval na universite ve Svycarsku"

Je tedy velmi smutne, ze ani tam jste se nenaucil zakladni slusnosti...

..
24. 05. 2009 | 09:48

Mara napsal(a):

Anonymous, (Pepa Repa, Bigjirka, Hochmann)

Neni treba prespelovavat, myslim, ze pri Vasem vzdelani Vam stroprocentne neunikla veta, ze to nebude lehke pro neocons spolknout a ze se o tom nebude verejne prilis hovorit. Vzdyt i Obamova odpoved Bibimu na tema jak spolu souvisi otazka Iranu a miroveho procesu se zduraznenim kontraproduktivnosti nehumanni blokady Gazy se jaksi prilis nepublikovala.

Britsti MPs se uz s Hamasem setkali. Hruza! A Pepovi tak sympatickeho Wilderse do zeme nepustili, chudaka.

Jsou mezi nami taci, kteri se pasovali (nebo byli jinymi pasovani) na znalce ledascehos. Primhourenim jednoho oka (at zamerne ci nikoliv) se z nich stavaji ti jednooci kralove mezi slepymi.

Oproti tomu me nazory o rozpoutavani a ziveni nabozenske, etnicke, narodnostni ci jakekoliv jine nenavisti jako korenu zla jsou neprijatelne.

Ti vzdelani v otazkach mezinarodnich vztahu to jiste maji patricne nastudovane, vcetne toho kdy kteri warlords v te ci one zemi (treba take Somalsko) prisli k moci a za ci podpory a proc. Jiste maji na pameti vsechny nevinne obeti.

Cela historie Balkanu, vzajemne etnicke cistky, hruzy, kterych jsou lide vsech vyznani schopni, prameni prave z retoriky, ktere se tu na muj vkus dari az prilis. Obycejni lide = figurky na sachovnici. Z historie ruznych svatych valek si pak ovsem vybirame, ktere holocausty budou pripominany a ktere zapomenuty.

Ivan to shrnul. Snazit se chapat jeden druheho je primitivni a hloupe. Mnohem lepsi je urazet se. A cim jsem 'vzdelanejsi', tim mohu byt arogantnejsi a stvavejsi. Smutne. Vase sny bych videt nechtela. Staci mi vzpomenout namatkou na nocni mury jmenem Vietnam, Laos, Irak, Gaza. Prospela by Vam exkurze s Lekari bez hranic, zajimalo by mne v jakem svetle byste pak na ty mezinarodni vztahy nahlizel.

Co ovsem ovladate skvele, je taktika red herring, viz Vase reakce na blogu o AV. Poznavam Vas.

PS:Long live hair care for men:)

Libor Stejskal (kdybyste se tu nahodou jeste objevil)

Velmi poutave jste se na blogu pana Urbana rozepsal o tom rasismu a xenofobii. To je dobre. Jak vidite, jsou chvile, kdy je cloveku zatezko jen drzet usta.
24. 05. 2009 | 14:23

Pepa Řepa napsal(a):

Hmmm
pane Hořejší, slabota. Velká slabota.

Že by zrovna značka Anonymous měla deficit slušnosti?

Jestli tady slušnost dostala na frak, tak to bylo v době konfliktu v Gaze.
Nicky jako Abram, Abraham a já nevím co ještě přímo zářily v primitivnosti a sprostotě. To ovšem nevadilo.

Že by Anonymous postrádal slušnost?
Řekl bych, že šlapete vodu.
24. 05. 2009 | 14:25

vaclavhorejsi napsal(a):

Pepa Řepa:

Jak myslite - mne nasledujici vyroky pripadaji velmi neslusne (aspon ja bych se jich nedopustil ani v anonymite):
**************************************
Zacinate znit trosku jako Hitler.

Pane profesore, Vy nejste jenom hloupej, Vy jste ještě ke všemu navedenej.....to snad ani nemůže být pravda, co tady hlásáte za kraviny....

Vubec nechapu, o co vam jde... Zasmrdet to tu, jak jen to je mozne???
******************************
Vam se to libi - OK.
Ostatne i nasi politici se chovaji podobne, tak je vse v poradku...

..
24. 05. 2009 | 14:46

Mara napsal(a):

Pepa Repa

Hmm,
takze klidek, mohlo by byt hur?

Pokud si vzpominam, na Gaze se mazalo pilne, ale zaroven inteligentne. Alespon jsme si mohli udelat lepsi obrazek o nuancich v ruznych smerech extremismu.

Jenze Anonymous je trochu Vase krevni skupina (rad Vas cituje), takze Vam asi prijde jen interesantne proarogantnely.
24. 05. 2009 | 15:58

Pepa Řepa napsal(a):

Mara napsal(a):
-----------
Jsou mezi nami taci, kteri se pasovali (nebo byli jinymi pasovani) na znalce ledascehos. Primhourenim jednoho oka (at zamerne ci nikoliv) se z nich stavaji ti jednooci kralove mezi slepymi.
---------
Bať,bať.

http://st.blog.cz/r/runadra...

Už chápete, proč jsem nešel na sabath diskutérů?
24. 05. 2009 | 16:51

Mara napsal(a):

Nekteri uz se tak rodime. Zve se to "Holoprosencephaly"

http://www.smh.com.au/ffxim...

A pro milovniky taktiky redherring:
http://sketchedout.files.wo...
24. 05. 2009 | 17:14

Anonymous napsal(a):

V. Horejsi:

Badateli, pouze hloupe lzete anebo hloupe nemluvite pravdu. Ci presneji, vyrok “Pane profesore, Vy nejste jenom hloupej, Vy jste ještě ke všemu navedenej.....to snad ani nemůže být pravda, co tady hlásáte za kraviny....” mi pripisujete lzive nebo nepravdive.

A proc “hloupe”? Protoze hloupe prehlizite existenci carek, hacku a krouzku nad pismenky stejne jako velkeho pismena ve slove “vy”. Divim se jen, ze jste si nevylhal jeste nekolik dalsich “neslusnych” vyroku, abyste posilil svuj dosti chaby argument. Mimochodem to neznamena, ze bych v teto chvili s timto vasim vylhanym vyrokem (ktery jsem predtim nikdy nenapsal) stoprocentne nesouhlasil. :)
24. 05. 2009 | 17:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy