Kolik tisíc dětských obědů se dneska rozkradlo?

04. 02. 2014 | 18:00
Přečteno 26183 krát
Díky bohu se začalo mluvit o skryté, ale reálné chudobě v naší společnosti. Někteří rodiče nemají ani na to, aby zaplatili dětem obědy. Z průzkumu několika pražských škol vyplynulo, že až deset procent dětí neobědvá. Mnoho dětí chodí s ostatními do jídelny, ale nemohou si vzít polévku ani hlavní jídlo – dovolí jim jen napít se čaje… Jejich rodiče nemají na školní obědy peníze! Rodiče těchto dětí nemají ani doma dostatek jídla, aby se děti najedly alespoň tady. V odezvě na tyto zprávy se také zvedla vlna solidarity a nápady jako národní sbírka potravin, nadace, která platí některým žákům obědy, či obecní sbírky.


Ve vší úctě, je to chvályhodné, ale myslím si, že v tomto případě to není efektivní řešení problému. Nejrychlejší pomoc by měla přijít s doporučením školním jídelnám, aby dětem bez oběda neodpíraly polévku a chléb s tím, že ji zároveň nebudou nutit dětem, které o ni nestojí.

Další krok by měl spočívat v tom, že by pracovníci školy měly zjistit, které děti nemají dlouhodobě obědy a přes poledne prokazatelně nejí, když mají třeba odpolední vyučování nebo jsou v družině. Takovým dětem by měl neprodleně začít proplácet obědy odbor sociálních věcí z prostředků pro pomoc v hmotné nouzi jako dávku “mimořádná okamžitá pomoc”. Na tento účel by se měly prostředky ze státního rozpočtu adekvátně navýšit. (Edit: Výplatu dávek pomoci v hmotné nouzi od r. 2012 zajištuje Úřad práce ČR.)

U dalších rodin dětí bez obědů by měla sociálka citlivě prošetřit důvody a sociální situaci rodiny. Od toho tady jsou. (Nepůjdou samozřejmě do rodiny, o které učitel spolehlivě ví, že děti jedí přes poledne doma, nebo mají dietu.) Nemělo by jít v šetření o žádné neomalené dokazování, že rodiče skutečně nemají peníze nebo o nějaký nátlak, aby obědy začali platit. Ne. Pouhé zjištění, že se tak skutečně děje z nouze, by mělo být dostatečným argumentem, aby obědy dětem platil stát. Možná by stačil dotaz, zda rodiče chtějí, aby obědy jejich dětem platil stát. Kdo by dobrovolně nechal své děti hladovět? Pár výjimek. Na výtky o zneužívání připomínám, že na alkoholismus nebo gamblerství je třeba nahlížet jako na nemoci. Navíc současná situace, kdy zpětně můžeme zjistit, které děti skutečně dlouhodobě neobědvají, zneužití prakticky vylučuje. Každý další nový případ by se řešil šetřením v rodině.

V naší společnosti není důvod, aby někdo musel hladovět a je neospravedlnitelné nechat hladovět malé děti. Někdo může říct, že by měla nastoupit dobročinnost a solidarita a kde že na to má stát brát. Prostoru pro dobročinnost a solidaritu tím podle mého názoru výrazně neubude, většina bídy našeho světa vyžaduje osobní přístup a angažovanost, ale případ dětského hladovění při povinné školní docházce lze ideálně řešit systémově. Máme informace, kdo hladoví, a máme instituci, která má tuto nouzi řešit.

Na výtky, kde na to má stát brát, bych poprosil novináře, aby každé další krádeže a nehospodárné vynakládání veřejných prostředků přepočítávali na dětské obědy (cca 25 Kč). Mohli bychom se pak dozvídat, že třeba jen v takové kauze ProMoPro bylo podle žalobce ukradeno 15,5 milionů dětských obědů.

Když nyní budeme počítat, tak loni bylo na základních školách 808 tis. žáků.
Těch, co jsou bez obědů, můžeme odhadovat kolem 10 %, tedy cca 80 tisíc. Počet dní školní docházky byl 198 dní a vyjde nám, že k nasycení hladovějících žáků po celý rok by stačilo 15,8 milionů obědů. Jediná zlodějská kauza představuje takové prostředky, které mohly sytit po celý rok všechny hladovějící děti bez obědů.

Mnoho lidí uvěřilo heslu "Ano, bude líp". Možná by měly svoje poslance donutit, aby začali navýšením prostředků pro pomoc v hmotné nouzi, ze kterých by se dětem platily obědy, když už mají svého ministra financí.

Ale Piráti si pro jistotu brousí šavle, aby každému, kdo krade dětem obědy, mohli usekávat ruce.

Edit:
Málem bych zapomněl, pro rodiny v nouzi jsem založil facebookovou stránku, kam bych chtěl dávat informace, jak se levně stravovat bez toho, že by nám něco chybělo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Terry Fox napsal(a):

Silní přežijí, slabí pojdou. Snad byste zase nechtěl aby všichni měli právo na oběd. Kdo si na oběd vydělá, nají se. Kdo si nevydělá, má smůlu. Snad byste jim nechtěl pomáhat? Vždyť by to bylo popření všeho za co jsme v roce 1989 cinkali na náměstích klíčky. Cink-cink. Pro někoho to byl umíráček. Snad i pro některé děti. Za to přece nikdo nemůže. Tak to na kapitalistickém světě chodí.
04. 02. 2014 | 18:19

Bestia triumphans napsal(a):

Ten druhý odkaz na blisty nemá chybu.
Jako by vypadl z dílny Monty Python.
Cituji: "V jedné české škole se udělalo špatně dívence, která pak i zvracela. Učitelé přivolali lékaře a ti následně zjistili, že dívka hladoví… Její zoufalá matka neměla už žádné peníze ani potraviny, a tak svým dětem před odchodem do školy rozmíchala s vodou zbytek mouky, čímž jim alespoň naplnila žaludek"
:-)
04. 02. 2014 | 18:23

kapitalismus kulturu nepotřebuje, Adlere napsal(a):

Usekávat ruce je nekorektní.
Jako teolog byste správně měl navrhnout Bóži soud.
Hodit se svázanýma rukama a nohama z osvědčeného místa na Karlově mostě do Vltavy a počkat, jestli jestli si to Hospodin ve své moudrosti nezváží jinak.
04. 02. 2014 | 18:27

Al Jouda napsal(a):

Každý, kdo je ve hmotné nouzi, má nárok na sociální dávky. Úředníci, kteří tyto dávky přiznávají a vyplácejí, by měli mít za prokázané, že tyto dávky budou použity prioritně na úhradu obědů ve školní jídelně!
04. 02. 2014 | 18:32

Jirka H napsal(a):

Foxy, vy jste ale demagog.
To že se na věci platí je normální. Chodí to tak nejen v kapitalistickém, ale i v socialistickém světě - v době mé školní docházky, museli moji rodiče rovněž platit za jídlo ve školní jídelně. Stejně tak jsem měl spolužáky z bohatších i vyloženě chudých rodin.
A tomu, že může být něco v socialismu zadarmo, nevěřte. Žádný oběd není zadarmo. Vždy to musí někdo platit.
04. 02. 2014 | 18:38

yaya napsal(a):

Hnusná komunistická propaganda, nečíst!!! neznám nikoho, kdo nenasytí svoje děti, v naší škole není žádné dítě, které by nemělo na oběd, takže pokud pan autor tady lže, že 10% dětí nemá na obědy, tak by to mělo být plošně, u nás v PORGu tomu tak není a co mám informace od kamarádů z golfu, tak ani u jejich dětí na školách nikdo nehladoví.
Pokud někdo tady propaguje takové nesmysly, ať se odstěhuje do KLDR nebo do Ruska, tam ho soudruzi nasytí. Hlavně, že to píše Pirát, který krade a neplatí a ještě zlodějnu podporuje, fuj tajbl. Přeji hezký a ničím nerušený večer při konzumaci ústřic s archivním mozelským, doporučuji ročník 83.
04. 02. 2014 | 18:40

.K.V napsal(a):

Autore, chyba je v systému, vyřešit proč tady žebráci, bezdomovci, chudí jsou. Sociální dávky a obědy zdarma jen zhoršují situaci, už dnes jsme tam že že prací nebop zaslouženým důchodem nemáte na nájem, ale cigáni, všelijaké matky samoživitelky a apod. si žijí a bydlí zdarma, z daní těch co pracují.
Chcete mít něco jako protiromské demonstrace i v každé školní jídelně???
04. 02. 2014 | 18:53

Ládik!!! napsal(a):

"Ale Piráti si pro jistotu brousí šavle, aby každému, kdo krade dětem obědy, mohli usekávat ruce."
Aby je naložili do česnekového láku a opekli na sjezdu.
04. 02. 2014 | 18:54

.K.V napsal(a):

Autore- Urbane, vy jste teolog a při cinkání klíči jste byl ve studentském hnutí??? A jak se dnes cítíte když vidíte výsledky kam jste to docinkali??
Půjdete do pekla doufám dobrovolně
04. 02. 2014 | 18:56

Ládik!!! napsal(a):

.K.V -
proč jste ještě nečural o blog níže?
04. 02. 2014 | 18:58

D. napsal(a):

"Putin potvrdil pověst tvrďáka, vstoupil do levhartí klece."

"Prezident zavítal do útulku pro chráněné levharty perské ve městě Soči."

"Před klecí prý vznikla poněkud komická situace, když se členové výpravy u otevřených dveří zarazili a dávali si vzájemně přednost. Situaci chrabře zachránil nikoli Putin, nýbrž ruský vicepremiér Dmitrij Kozak, který vkročil dovnitř s poznámkou: "Já jsem svou misi splnil, mě nebude škoda."

"Putina podle agentury ITAR-TASS při výkladu o fungování levhartího střediska zaujala mimo jiné slova ředitele Umara Semjonova, že dospělý samec je schopen se spářit 274krát za týden. 274krát!"

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/326641-putin-potvrdil-povest-tvrdaka-vstoupil-do-levharti-klece.html
04. 02. 2014 | 19:00

Zdeněk Brom napsal(a):

Pane Urbane,

ono je to trochu složitější, než to tu píšete.

Ano, jsou regiony, kde takový problém je a mohu Vás ujistit, že učitelé takové věci sledují a se sociálkou řeší. Díky za jejich práci

Pak je tu ale druhá stránka věci.

Je zajímavé, že někteří rodiče, kteří tvrdí, že nemají na obědy, kouří jako tovární komín, nasávají jako houby nebo musí nutně mít plazmovou televizi. Již léta navrhuji, aby peníze, které mají pomoci dětem, nebyly posílány na konto rodičů, ale na zvláštní účet dítěte, kterému je z tohoto účtu propláceno vše potřebné, tedy i školní obědy.

Další věcí je, že některé děti nechodí na obědy, protože jsou prý drahé, ale obratem utratí v automatech nebo obchodech mnohem větší částku za coca-colu, různé sladkosti atd. Bohužel je fakt, že někteří rodiče se děsí měsíční částky za obědy, takže akceptují každodenní menší částku na tyto svačiny. Násobení čísel neovládají, takže se pak diví, když je jim ukázáno, že vlastně prodělávají.

Nezlobte se, ale Vaše návrhy mi nepřijdou příliš věcné.
04. 02. 2014 | 19:09

Občan napsal(a):

Vy dostanete za uši, autore. Protože jste se na problém podíval komplexně, dokázal jste pár větami rozpoznat co je třeba a možné udělat hned a, ač zřejmě liberál, jste navíc navrhl humánní, efektivní a společensky elegantní řešení.
To se tady neodpouští ;o)
04. 02. 2014 | 19:18

KAteřina napsal(a):

Mezi důvody, proč děti mají hlad patří kromě výše uvedených také to, že mnozí (právě ti z velmi chudých rodin) školní jídelnou pohrdají. Jako kdyby předstírání, že doma je čeká něco lepšího, jim dodávalo pocit nadřazenosti nad ostatními, kteří ty "blafy" jedí.
Hladové, nevyspané a zhulené dítě do školy nepatří.
04. 02. 2014 | 19:26

Martin1 napsal(a):

Duka míří za sportovci, v Soči prý povede mši v angličtině a tady děti hladoví. Rodiče nemají, aby zaplatili dětem jedno teplé jídlo ve školní jídelně. Naprostá samozřejmost v tom podělaném socialismu. Už to začíná být neudržitelné!!!
Kolik by bylo obědů pro děti za to zlodějské nestoudné nacpání tlustých hladových břichů .Ano - pane kardinále - lůza začíná opravdu hladovět.
04. 02. 2014 | 19:28

xerox napsal(a):

p. urban ... včera jsem sem dával odkaz v bleděmodrém na situaci v polsku ...
,, Statisíce polských dětí hladoví, nejedí maso ani ovoce
Statistiky uvádějí, že více než půl miliónu dětí vysloveně hladoví, dalších 450 000 nemá všechny potřebné učebnice. Téměř 530 tisíc dětí nechodí k lékaři a 600 000 k zubaři, protože rodiče nemají z čeho zaplatit cestu. „O zájmových kroužcích, sportu, kultuře nebo prázdninách na horách nebo u moře mohou tyto děti jen snít ,,
http://goo.gl/pypbGk

vzpomínám si jak nás ve ,, zlým ,, socialismu omezovali v našich lidských právech a nutili chodit všechny zdarma na nejrůznější preventivní prohlídky , nutili nás nechat se povinně očkovat , plavat a lyžovat , za obědy chtěli nekřesťanských 3 kčs atd. ...
kubík vody stál např. děsivých 0,80 haléřů ... a né jako dneska pěkných 90 kč což je nárůst o 9 000 % slovy devět tisíc procent ...

byla to strašná doba , no co vám mám povídat ... a vy si dovolíte kritizovat , tak to né a hamba vám ... pošlete všechny hladové a jinak postižené děti do divadla na kulisákovi hry nebo jim večer předčítejte kleptomanovi zápisky z cest , to jim musí stačit , to ostatní už se podá ... pod mostem ... :-)
04. 02. 2014 | 19:28

gaia napsal(a):

Občane,

ale ona je skutečně určitá skupina lidí,co parazitují na dětech.Je to součástí jejich strategie rozmnožování. Když jim dají ve škole polévku a chléb zdarma ( kdo ji zaplatí?), pak takoví rodiče zas dají doma těm dětem o něco méně a na jejich úkor sami zas spotřebují více. A když děti nakradou měď, stejně peníze za ni utržené spotřebují sami.
04. 02. 2014 | 19:30

neo napsal(a):

Zdeněk Brom:

naprostý souhlas.

Je to většinou jen otázka priorit. Camelky, nebo 3 obědy?

Posílání peněz ze sociálky přímo školní jídelně by problém v drtivé většině případů řešilo.
Jenže účelovost sociálních dávek se zde moc nenosí a když o něčem podobném chcete diskutovat, většinou to schytáte.

Osobně jsem pro sociální dávky účelové vždy. Tak aby byly částky vždy určeny na konkrétní potřebu a také aby jimi nic jiného nemohlo být placeno. Bydlení, školní potřeby, jídlo, příspěvky na auto, ošetřovatele, dávky v nezaměstnanosti atd atd... Každá by měla svůj jedinný účel a jen a pouze na něj by byla vynaložena.
04. 02. 2014 | 19:32

Zdeněk Brom napsal(a):

neo:

Nejsem schopen pochopit, proč tak jednoduché opatření zatím všechny vlády ignorují. Vždyť těm dětem by to skutečně pomohlo.
04. 02. 2014 | 19:40

petrof napsal(a):

jsme stát, který je nejméně ohrožený chudobou v celé Evropě....!!! Blik.
A to díky Topolánkově a Nečasově vládě. Teď ale bude asi hůře....
04. 02. 2014 | 19:41

Hladomor jen pro někoho. napsal(a):

Je zde část obyvatel ,ta nemusí nic.Ani pracovat,platit nájem a vše jim je dotováno státem. Dávky jim bohatě stačí na "mobilování" na kuřivo ,automaty a pod.
Navíc si často přivydělávají krádeží,a drobnou zločinností.
Děti ,které chodí do škol,máma samoživitelka přišla o práci,tak nemají co do úst.
Proč nejsou tyto případy řešeny ?
04. 02. 2014 | 19:45

Martina K napsal(a):

Ono je sice pravda, ze znacna cast rodicu, kteri tvrdi, ze na obedy nema, kouri a chlasta, ale zamezit tomu, je temer nemozne. Jak navrhuje pan Brom-penize na pomoc nesmi do rukou rodicum. V USA, kdyz jde dite do skoly k zapisu a pozdeji na zacatku kazdeho roku dostanete na vyplneni formular, ktery proveri rodinne finance. Pokud rodina nedosahuje alespon 2 nasobku minima, je ji nabidnut socialni program, umoznujici pro dite mit snidani a obedy zdarma nebo se slevou ve skole. Finance jdou primo skole podle nahlasenych zaku v programu. Funguje to tak uz od druhe svetove... Samozrejme, ze je to zneuzivano. Vetsina deti v programu by na obed mela (rodina vetsinou dostava dalsi regulerni potravinovou pomoc), ale proc by se rodice namahali, ze, je to prece zdarma....
04. 02. 2014 | 19:52

e.m. napsal(a):

uhmmm zde článek.
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61658050-cesko-chudoba-patnact-procent-lidi-v-eu-je-na-tom-nejlepe
Myslím, že byste si to měli s panem Šídlem a jeho skvadrou vyříkat.
/ona hmm také může být špatně ta metodika... /
04. 02. 2014 | 19:57

e.m. napsal(a):

jo a s těmi obědy ve školní jídelně je to pravda. dokonce - nechtěl by někdo z těch Sponzorů Kdejaké Pí*oviny sponzorovat školní jídelnu? MOhlo by to být pro děcka zdarma z principu; platili by rodiče, kteří mohou, a zbytek Místní Sponzor.
04. 02. 2014 | 20:04

Martin1 napsal(a):

To bude nádhera. Budeme všichni v prosperujícím kapitalismu a většina z nás bude chodit na lístky na obědy, bude bez lékařské péče, ten pracující člověk si bude vydělávat těsně nad minimum, nejlépe na tom budou ti zloději z nejvyšších vrstev a zloději z nejnižších vrstev. Tyto obě krajní skupiny v tom umějí chodit. Ostatní - slušní budou na okraji a jakmile se něco podělá, hned se jim to ztrhne z daní.
To bude nádhera. Jo - a pak tady budou ještě někteří, kteří za lístky na jídlo budou kdákat, že se mají dobře, že je to pravé ořechové, budou dělat placené veřejné mínění a ty druhé ubožáky budou okřikovat, že jsou levičáci.
04. 02. 2014 | 20:04

Občan napsal(a):

Pane Brome,
má to pár právních úskalí.

1) Rodiče jsou zákonnými zástupci svých dětí, dokud soud nerozhodne jinak.
2)Zákonní zástupci žádají za své děti o "přídavek na dítě" i o veškeré jiné "socdávky". A mají právo s nimi hospodařit.
3)Od toho, aby s nimi hospodařili ve prospěch dítěte, máme "sociálku". Ta má dohlížet. Ovšem "sociálka" je totálně přetížená administrativou a na práci v terénu jí zbývá jen minimum času.

Takže aby to skutečně jednoduché a efektivní řešení mohlo být uvedeno v život, musela by se změnit legislativa a rodinám PROKAZATELNĚ hospodařícím v neprospěch dětí by buď musela být odejmuta rodičovská práva, nebo by jim musel být ustanoven opatrovník (dříve sociální kurátor), který by o dávkách určených dětem rozhodoval sám.

Školní obědy stojí kolem 25.-/30.- Kč.
Přídavky na děti jsou pro rok 2014 takovéto:
do 6 let 500 Kč
od 6 do 15 let 610 Kč
od 15 do 26 let 700 Kč
S bídou tedy pokryjí ty školní obědy. U předškoláků dokonce nedosahují ani výše školkového stravného.
http://www.kurzy.cz/kalkulacka/pridavky-na-dite/

ŽM pro modelovou rodinu (2 dospělí, jeden přeškolák, jeden žák ZŠ) je 9850.- Kč.
Přídavky na děti se poskytují do 2,4násobku ŽM. Pokud jsou v rodině dva PRACUJÍCÍ, avšak nízkopříjmoví, dospělí s čistým příjmem 11 950.- Kč/ks, nedostane rodina NIC.
A to ani tehdy, pokud jim po zaplacení nájmu a plateb spojených s bydlením zbude 97.-/den/osobu. Z čehož by rodina měla pokrýt VEŠKERÉ náklady po odečtení bydlení - tedy stravu, oděvy, obuv, léky, školní potřeby a pomůcky, dopravu atd.

Rodina v situaci, kdy je odkázána na "dávky hmotné nouze", je na tom ještě citelně hůře.
Protože ŽM pro rok 2014 je:
jednotlivec 2014 = 3410 Kč
Druhá a další dospělá osoba ve spol. domácnosti = 2830 Kč
Dítě do 6 let = 1740 Kč
Dítě 6 – 15 let = 2140 Kč
Dítě 15 – 26 let = 2450 Kč
Aby rodina dostala vůbec nějakou dávku (tedy doplatek do ŽM), musí mít příjem nižší než ŽM. Přičemž do příjmu se počítá prakticky všechno vč. přídavku na dítě, rodičovského příspěvku atd.
04. 02. 2014 | 20:13

xx napsal(a):

Vzpomínám si, že na základní škole jsme měli ve třídě dva spolužáky, kteří nenosili do školy ani svačinu ani neměli zaplacené obědy.
Ano, opravdu, představte si že i za komunistů se obědy ve škole platily a kdo neměl lístek na oběd, nic nedostal !
Pamatuji také na situace, kdy se učitelé občas ustrnuli a darovali svou svačinu těmto žákům. I my jsme občas něco ze své svačiny obětovali.

Ale tenkrát neexistovala možnost charity, přece oficiálně nikdo nehladověl, takže charity, armády spásy ani nic takového nebylo třeba.

Odvykli jsme si na občanskou angažovanost a pomoc v charitách. Obracíme se jen na stát - státe vyřeš to. Státe udělej. Státe jsi tu od toho abys to vyřešil.

Je to smutné, když člověk vidí jiné lidi dělat stále dokola stejné chyby a propadat se do větší a větší pasti. O to smutnější, když člověk vidí kolik peněz stát lidem bez skrupulí sebere na daních s odůvodněním, že jde o peníze pro sociální stát.

To rozhořčení nad situací těch nešťastníků ale velmi rychle mizí, když se začne mluvit o tom, kde na to vzít. 15 miliónů ročně říká autor by stačilo aby se všechny ty děti najedli ?

Co třeba zrušit:

Národní informační a poradenské středisko pro kulturu
rozpočet: 34 000 000 Kč
z toho na platy: 21 000 000 Kč
počet zaměstnanců: 59

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí
rozpočet: 50 000 000 Kč
z toho na platy: 32 000 000 Kč
počet zaměstnanců: 74

Divadelní ústav
rozpočet: 45 000 000 Kč
z toho na platy: 20 000 000 Kč
počet zaměstnanců: 50

CERMAT (Centrum pro reformu maturit)
rozpočet: 76 000 000 Kč
z toho na platy: 24 000 000 Kč
počet zaměstnanců: 47

Národní ústav lidové kultury
rozpočet: 37 000 000 Kč
z toho na platy: 12 000 000 Kč
počet zaměstnanců: 57

atd.

najednou uslyšíme, že výzkum divadel nebo úřad pro lidovou kulturu ( to samo o sobe to zní jako sarkasmus ) jsou zřejmě potřebnější, než nějaké obědy pro 10% žáků.

Kdyby se podařilo odstranit zlodějiny a korupci, bylo by to ještě lepší. Ale to je mnohem složitější a náročnější, než zrušit zcela nepotřebné úřady a ústavy, produkující samonosné studie ( studie které nikdo jiný než samotné úřady nepotřebuje ), za které platíme ročně stovky miliónů korun.
04. 02. 2014 | 20:17

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

O těch věcech vím. Nebyl by problém je změnit. Zatím ale ti, kteří takový návrh mohou nejen podal, ale i prosadit, nedělají nic.
04. 02. 2014 | 20:19

gaia napsal(a):

xx

ale to by zas neměly na obědy děti těch, co tam pracují (převážně Pražáci)
04. 02. 2014 | 20:20

Ing. N. napsal(a):

Prý stát nemá peníze. A kde se nacházejí prostředky, které společnost svou prací vytvořila?

Pokud to nevíte, tak vám napovím. Tyto prostředky byly 25 let cíleně přemísťovány do kapes bohatých lidí a nyní i církvím. Těmto lidem a náboženským společnostem je jedno, že děti mají hlad, že existují bezdomovci a dlouhodobě nezaměstnaní. Občas nějakou zanedbatelnou sumu utrousí, aby se neřeklo. Případně nechají uvařit polévku a pak ji s velkou propagandou nalévají hladovějícím lidem za přítomnosti televizních kamer.

Pokud má společnost přežít, nezbude ji nic jiného než tento "přemístěný" majetek znárodnit a rozdělit tak, aby se lidé už nemuseli bát, že jejich děti budou mít hlad.
04. 02. 2014 | 20:24

xx napsal(a):

gaia: nechte si těch srandiček, tohle téma je přeci jen trochu vážné, nemyslíte ?
04. 02. 2014 | 20:33

Občan napsal(a):

Ono by to, pane Brome, nebylo zadarmo.
Protože on to také musí někdo "zadministrovat". V USA (narážím na poněkud manipulativní příspěvek Martina1) se touhle "sociální" administrativou živí docela slušná armáda úředníků, kteří nedělají nic jiného než posuzují sociální situaci rodiny a oprávněnost toho či onoho příspěvku nebo potravinového přídělu.

KDO v ČR zaplatí další nárůst administrativy spojené s posuzováním sociální situace rodin a s přidělováním přídělů a lísků na jídlo?

Mimochodem - nepřipadá Vám šílené, že takové téma vůbec může existovat ve "vyspělých" Evropě a USA (které si drze osobují právo peskovat všechny okolo sebe)?
A nepřipadá Vám šílené, že vůbec dochází ke vzniku takové bídy zrovna v EU a USA ve 21. století a že se společensky řítíme na úroveň rozvojových zemí?

Ekonomové a sociologové dnes již otevřeně přiznávají, že v tzv. "vyspělých" zemích existuje a roste skupina zvaná "pracující chudina"; přičemž jde v stále častěji o plně kvalifikované vzdělané lidi a "plat" za PRÁCI jim neuhradí ani nejzákladnější životní potřeby.
Tihle lidé se do pozice "pracující chudiny" dostali většinou NIKOLI vlastním zaviněním a poté, co již mají děti. CO s nimi? Plyn, kulka, jed nebo nechat pochcípat hladem?
04. 02. 2014 | 20:35

gaia napsal(a):

xx

a z čeho by žili ti zaměstnanci těch zrušených úřadu? Myslím to vážně a ne ze srandy.
04. 02. 2014 | 20:37

xx napsal(a):

gaia: blahobyt 287 lidí stavíte nad jídlo pro 80 000 dětí ? Opravdu ?

Tak tedy vážně - ti lidé jejichž děti nemají co jíst, jsou vesměs nevzdělaní a velmi těžko zaměstnatelní ( samoživitelka s více dětmi ). Na rozdíl od těch ouřadů a výzkumníků, kteří mají střední a vysokoškolské vzdělání, takže i předpoklady na mnohem snazší uplatnění na trhu práce.

A pak, mnohem snadněji najdete práci pro 287 vzdělaných lidí v Praze, než pro desítky tisíc nevzdělaných lidí v nouzi. Jaká skupina se snadněji na trhu práce uplatní ?

Proto si myslím, že to nemíníte vážně, ale jen hloupě provokujete.
04. 02. 2014 | 20:44

Martin1 napsal(a):

xx
Kdo neměl lístek:
1) tak ho (lístek)kamarád nehodil do krabice, neodevzdal a dal ho kamarádovi.
2) tak popadl talíř od kamaráda po obědě a šel si přidat, knedlíky, omáčku většinou ke konce výdeje kolem 14 hodiny dostal, někdy kolik chtěl, třeba i maso. U nás v Praze 9, i 10.
3) tak ho občas dostal od někoho, komu jídlo nechutnalo (bohatší jedináčci), bylo mu odporné, já jedl úplně všechno, ale často bylo "volné": hrachová kaše s párkem, rizoto, rýžový nákyp, krupicová kaše, plíčky na smetaně, i rajská, koprovka - má nejoblíbenější jídla, nikdo taky nekontroloval polévku, v oblibě nebyla hrachová i taková mléčná a rajská - miloval jsem je všechny.
------
Problém, že by pak jídlo nevyšlo, nehrozilo, bylo ho dost, porce byly veliké, dost lidí si jen zjistilo, co bylo, aby mohli říct rodičům, že byli na obědě.
I kuchařky si domů nosily jídlo. Vše stejné asi jako dnes.
Jinak mezi dětmi 60. 80. léta nebyla rozdíly mezi rodiči, tedy i dětmi velké.
04. 02. 2014 | 20:44

skeptický napsal(a):

Církev a šlechta by měla tu tšeska pakáš pramporófat.
04. 02. 2014 | 20:46

pozorovatel napsal(a):

Ono by možná šlo zavést u cílených sociálních dávek lístkový systém. Jinde než ve školní jídelně lístek neudáš. Ta jej vzít musí a sociálka jej proplatí. Vytypovat oblasti nejnutnějšího existenčního a sociálního zabezpečení dětí a tam tento režim zavést...
04. 02. 2014 | 20:46

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Žádný zvýšení administrativy není nutné. Když vidím výkonnost některých našich úředníků na radnici a kraji, tak by se jen museli začít hýbat. Toť vše.

Už jsem tu jednou napsal, že to téma je dost zamlžené. Kolik je vlastně rodin nebo dětí, které na jídlu skutečně nemají a kolik je rodin, které na něj "nemají", protože ty peníze rozhážou jinak?

Peněz je dost. Katastrofální je jejich využití a to, co předvádí s dotacemi EU, je už na pokraji děsu.

Pracující chudina se vyskytuje např. ve Španělsku po experimentech socialistických vlád, ale méně už ji najdete v Bavorsku.
04. 02. 2014 | 20:47

neo napsal(a):

Občan:

nic moc se nemusí zadministrovat pane Občane. Stačí jedna sockarta a dávky vázané na účel. Chceš příspěvek na bydlení? Zaplatí se přímo pronajímateli. Chceš příspěvek na ošetřovatele? Zaplatí se přímo ošetřovateli. Chceš příspěvek na dítě? Dítěti se zaplatí obědy a škola a družina. Chceš příspěvek v nezaměstnanosti? Použiješ jej jen na hledání a nalezení práce. atd..

Lidé jako vy jen hledají důvody proč to nejde, místo aby se snažili o to, aby to šlo.
04. 02. 2014 | 20:48

gaia napsal(a):

xx

kdyby se v Praze zrušily všechny zbytečné úřady, tech nezaměstnaných by bylo jistě víc, než 287 a kde by ale pak všichni ti vzdělaní úřadové dělali nebo kde hledali práci?
04. 02. 2014 | 20:49

Občan napsal(a):

Pane Brome,
uchylujete se k hrubé demagogii a v případě "pracující chudiny" dokonce neskrývaně lžete.

Takže přeji příjemný večer. Další "diskuse" s Vámi pozbyla smyslu.
04. 02. 2014 | 20:56

Martin1 napsal(a):

Obezita ve třídě.
V každé třídě byli maximálně 2 - tlouštíci. Dnes prý polovina má nadváhu a to i ta chudina, tam je to prý špatná skladba stravy. Tak to možná nebude tak kritické. Když mají kalorické jídlo, tak by stačilo i méně - nevím. Já zápasil do 27 s podváhou, dnes mám jen mírnou nadváhu.
04. 02. 2014 | 20:58

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Sám nic nejste schopen vyřešit, ale urážet druhé, to je u Vás hned.
04. 02. 2014 | 21:00

xx napsal(a):

gaia: děláte si legraci, teď už je to jisté. Je to od vás ovšem ohavnost.
04. 02. 2014 | 21:06

Yosif K napsal(a):

Díky bohu se začalo mluvit o skryté, ale reálné chudobě v naší společnosti. Někteří rodiče nemají ani na to, aby zaplatili dětem obědy. Z průzkumu několika pražských škol vyplynulo, že až deset procent dětí neobědvá. Mnoho dětí chodí s ostatními do jídelny, ale nemohou si vzít polévku ani hlavní jídlo – dovolí jim jen napít se čaje… Jejich rodiče nemají na školní obědy peníze! Rodiče těchto dětí nemají ani doma dostatek jídla, aby se děti najedly alespoň tady. V odezvě na tyto zprávy se také zvedla vlna solidarity a nápady jako národní sbírka potravin, nadace, která platí některým žákům obědy, či obecní sbírky.
KONEC CITATU.

Smutné je že jde mnohdy o děti rodičů kteří po výplate socálních dávek jedou taxíkem do Tesca nebo Aholdu a kupují tam Coca Colu, cigarety (63 miliard ročně), chlast (102 miliard ročně), mnohdy značkový, někteří část dávek prodrbají na hracích automatech (106 miliard ročně) a někdy neposílají své děti soustavně do školy.
04. 02. 2014 | 21:06

Yosif K napsal(a):

Takže paternalistické neliberální a dnes patrně protilidskoprávní řešení - platit dětem školní obědy z peněz stržených přímo ze socálních dávek.

Proč ne?

Jde to proti dnešnímu pojetí lidských práv. Jak by k tomu přišli děti které jejich rdoiče neposílají do školy?
04. 02. 2014 | 21:09

modrý edvard napsal(a):

Taky jsem chodil do školy. Pamatuju se, že určitá část spolužáků, určitě víc, než 10%, nechodila na školní obědy. Neměli rádi UHO, maso, takovou tu polévku z drobků, milánské špagety, čufty blitky nebo něco jiného. Já jsem na školní obědy chodil, poněvadž jsem chamtivej a nechtěl jsem dát dvojnásobek peněz za párek na rohu. Kromě rajské a květákové polévky.
Dneska to je určitě ještě horší, protože kromě výše uvedeného přidávají do jídla brokolici.
04. 02. 2014 | 21:09

Občan napsal(a):

Martine1,

zjistěte si něco o podvýživě.
Tloušťka, ač to vypadá divně, je "nemocí chudiny". Ti lidé jsou tuční, ale přesto těžce podvyživení. Protože konzumují jen nejlacinější náhražkové "potraviny" a v jejich "stravě" prakticky zcela absentují drahé čerstvé maso, ryby, sýry, čerstvá zelenina a ovoce.
A protože se jejich organismu nedostává základních živin, musí je získat z toho mála, co obdrží - tedy z tuku a cukrů, a ukládat zásoby.

Takže chudí lidé, "živení" hlavně moukou, laciným margarienm a cukrem, jsou obézní, ale přitom podvyživení a neustále vyčerpaní.
Zmínil jste US potravinové příděly. Zajímal jste se také o to, jaké "potraviny" příjemci dostávají? Skladba těch přídělů je identická s příděly dodávanými vězňům ghett za WWII - mouka, trocha těstovin, cukr, margarin, trocha sušené kořenové zeleniny, suché a konzervované luštěniny, instatní polévky, příležitostně konzervované "maso" a paštika, stejně příležitostně sušené mléko a vejce. V USA ještě přeslazené cukrovinky a "cereálie". ŽÁDNÉ čerstvé ovoce a zelenina, vejce, sýry, ryby, maso - tedy prakticky žádné vitamíny a minimum bílkovin.
04. 02. 2014 | 21:13

Yosif K napsal(a):

Takže paternalistické neliberální a dnes patrně protilidskoprávní řešení - platit dětem školní obědy z peněz stržených přímo ze socálních dávek.

Proč ne?

Jde to proti dnešnímu pojetí lidských práv. Jak by k tomu přišli děti které jejich rdoiče neposílají do školy?

Toto je evidentně hlavní zábrana snadného řešení - LIDÉ KTEŘÍ NEPOSÍLAJÍ DĚTI DO ŠKOLY TAKÉ MAJÍ PRÁVO NA SOCIÁLNÍ DÁVKY.

Přes tohle nejede v Evropě vlak..... ...ostatně zeptejte se ombudsmana - nebo ombudsmanky.....
04. 02. 2014 | 21:15

xx napsal(a):

Martin1: U nás ve škole se lístky na obědy odevzdávaly do ruky proti talíři. Přidávalo se jen knedlíky a omáčka a jen ke konci doby vydávání obědů. Kuchařky po skončení směny chodívaly pravidelně domů se dvěma těžkýma taškama, to je pravda.

Zašil jsem na střední škole i to, že jsme místo řízků dostávali jen prázdnou strouhanku uplácanou do tvaru řízku. Samozřejmě že to nebylo z nedostatku potravin, ten nehrozí ani dnes. Ale protože kuchaři kradli jako straky.

Některé lahůdky veřejných stravoven byly obzvlášť nechutné - všudypřítomná UHO, vařené hovězí jako podešev, hrachová kaše atd. Opravdu hnusy.

Doma jsem se nikdy žádnému jídlu nevyhýbal, od malička nemá žádné neoblíbené jídlo, krom tučného masa. Ale některé lahůdky ze školní jídelny si živě pamatuji dodnes, tedy už nějakých cca 40 let !
04. 02. 2014 | 21:15

neo napsal(a):

modrý edvard:

jooo, UHO, plíčky na smetaně, humus špagety, haše a k tomu hnusnej teplej čaj, to byly ty socialistické kvalitní potraviny přetvořené v odpornou šlichtu. Dost dlouho se to drželo ještě v devadesátých letech, pak už se začaly dělat lepší jídelníčky a výběr aspoň ze 3 jídel z toho jedno vždy vegetariánské.
04. 02. 2014 | 21:16

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):

Zmínil jste US potravinové příděly. Zajímal jste se také o to, jaké "potraviny" příjemci dostávají? Skladba těch přídělů je identická s příděly dodávanými vězňům ghett za WWII - mouka, trocha těstovin, cukr, margarin, trocha sušené kořenové zeleniny, suché a konzervované luštěniny, instatní polévky, příležitostně konzervované "maso" a paštika, stejně příležitostně sušené mléko a vejce. V USA ještě přeslazené cukrovinky a "cereálie". ŽÁDNÉ čerstvé ovoce a zelenina, vejce, sýry, ryby, maso - tedy prakticky žádné vitamíny a minimum bílkovin.
04. 02. 2014 | 21:13
Pane občan, nevím jestli jste takový trumbelín že si to vymýšlíte nebo zda vám to píší v Halo novinách. nerbo vám nějaký d...l snad přednáší na ZO KSCM?

Občané kteří dostávají tzv food stamps lépe řečeno "Supplemental Nutrition Assistence Program Vouchers" dostávají poukázky s dolarovými hodnotami nebo dolary na specialně debetní karty (EBT) a mohou za ně kupovat ve většině ovbchodů s potravinami - včetně obchodů s makrobiotickou a BIO vyživou a včetně FARMÁŘSKÝCH TRHŮ S ČERSTVOU ZELENINOU A OVOCEM. Pokud chcete můžete si za ně kupovat třeba avocada. Jedno z mála omezení je že se za ně nesmí kupovat chlast a cigarety.


Households may use EBT to pay for food at supermarkets, convenience stores, and other food retailers, including certain farmers' markets.[6]
04. 02. 2014 | 21:25

Yosif K napsal(a):

Obesita je spíše důsledkem genetiky a kultury - obezní jsou hlavně "pacifičtí domorodci" a afroameričané - asiati první generace nebo stravující se tradičně téměř nikdy obezní nejsou.
04. 02. 2014 | 21:27

xx napsal(a):

Občan: vegetariáni a vegani, v jejichž stravě také absentuje drahé čerstvé maso obezitou obvykle netrpí.

Ti lidé jedí nezdravě protože jsou tak zvyklí, neznají jiné způsoby stravování a kupují průmyslovou potravu, který je ve finále dražší, než strava skutečně zdravá.

Pamatuji si z dětství a doma to také tak praktikujeme, že jsme často jedli nemasitou stravu, velmi lacinou. Bramboráky, palačinky, brambory na loupačku, bezmasé rizoto a mnoho a mnoho dalších pokrmů ze základních surovin, bez přídavků ztužených tuků a konzervantů či barviv.

Zdravá strava není drahá a tenhle argument je prostě z velké části falešný.

Naši předci měli drahé maso jen o svátcích a nebo v neděli. A to fyzicky tvrdě pracovali.

Kdo dnes zná chleba s tvarohem ? Přitom jde o relativně lacinou, výživnou a chutnou potravu, která se dá konzumovat denně. Tučný tvaroh 250g za 18,90 a chleba 1kg za 35 Kč ? Chutná a výživná večeře nebo snídaně pro 4 člennou rodinu na dva dny. 54 korun - dnes za ty peníze nekoupíte ani krabičku cigaret. Jsou to asi tři piva v obyčejné hospodě nebo večeře pro rodinu na dva dny.

Nehledě na to, že lze využívat slevy, akční nabídky a pod., čímž se dá poměrně dost ušetřit. Další možnosti jsou, kupovat suroviny a vyrábět doma. Něco se dá, něco hůř. Ne každý na to má čas. Ale pro nezaměstnaného člověka, zrovna čas není příliš limitující.

Možností je široká škála.

Pamatuju se dobře na naší debatu o buřtguláši. Zřejmě jste od té doby názor nezměnil. Ani já ne. Mám vyzkoušeno, že to jde i jinak. A potvrzuje to i pořad jste to co jíte, kde ti obézní lidé většinou s překvapením zjistí, že ačkoli musí jíst více než jedli předtím, vyjde je to levněji nebo na stejno. A to musí dodržovat přísnou dietu, protože už jsou obézní.
04. 02. 2014 | 21:33

Martin1 napsal(a):

Občan
Jako diabetik jsem doslova vyškolen, že už to v dané oblasti prý lépe nejde. Jsem dáván za příklad. Ale například u mne nastaly problémy. Jídlo, které jsem dostal za úkol dodržovat pro mne nestačilo a dvakrát jsem zkolaboval v době píchání inzulinu.
V USA mám příbuzné a tak i trošku znám ty příděly a charity, raději bych to neznal.
Každý má jinou spotřebu. Já v mládí jedl i 15 knedlíků a nic, stále hubeňour. Poslouchal jsem v rádiu pořady - jídelníčky (R. Doleček), co se nemá jíst, chtěl jsem přibrat na tak jsem se tím cpal. Jedl jsem všechno škodlivé - nic. Nic - jedl jsem i dva obědy - nic, sladké nic. tučné - nic. Pak jsem se oženil a za rok jsem přibral 20 kilo. Po dětech :)) Manželka nic - pořád pěkná holka.
Horší je že jsem dostal nyní ohromnou chuť k jídlu a to chci dát po svátcích 4 kg dolů.:)
04. 02. 2014 | 21:36

patriot napsal(a):

Hladové děti, statisíce nezaměstnaných, bezdomovci, žebráci, chudoba…

V sociální oblasti nás plyšák vrhl o sto let zpět.
04. 02. 2014 | 21:37

Lila napsal(a):

Zdeněk Brom

Domnívám se, že v případech hladovějících dětí by měla škola neprodleně upozornit odbor sociálních věcí příslušného městského úřadu, který by měl - jak píše autor - citlivě provést šetření v rodině. Pokud rodina opravdu nemá na obědy pro děti, měl by je sociální odbor okamžitě začít proplácet z prostředků pro pomoc v hmotné nouzi. Tyto finance jsou určené právě pro takové případy. U nás "sociálka" z nich např. poskytuje starým lidem příspěvek na uhlí, nebo svobodným matkám v hmotné nouzi.

Vzhledem k tomu, že to není dlouhodobé řešení, očekávala bych, že sociální odbor pomůže nepříznivou situaci rodině řešit.

P.S.
Na základní škole jsem pracovala a je pro mě nepředstavitelné, že bych nečinně přihlížela, jak pár hladových dětí pozoruje své spolužáky nad plným talířem.
04. 02. 2014 | 21:39

Zdeněk Brom napsal(a):

Lila:

Ale oni to učitelé dělají.
04. 02. 2014 | 21:41

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: pro mne je spíš nepředstavitelné, že ty děti naženou do jídelny. Proč ? Když nemají zaplacené obědy ? Aby je trápili ?
04. 02. 2014 | 21:44

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Asi jde o nějaké nedorozumění. Učitelé v případě, že dítě nejí z možného důvodu chudoby, upozorní sociálku, aby byla záležitost prošetřena.
04. 02. 2014 | 21:48

Bestia triumphans napsal(a):

Lidi, neblbněte.
Chtěl bych vidět, kolik je u nás rodin, které opravdu, ale opravdu nejsou schopny sehnat jídlo pro své děti, i když dělají co mohou.
Ani jedna.
04. 02. 2014 | 21:50

Občan napsal(a):

Yosife K,

vzhledem k tomu, že má teta z USA pár let v jedné takové přídělovně pracovala, vím sakra dobře, co za "potraviny" příjemci dostávali.
Část toho pocházela z "darů" všelijakých obchodních organizací a část z "přebytků" US Army. Vesměs prošlé nebo takřka prošlé těstoviny, sušená zelenina, instantní polévky, konzervy, sladké tyčinky. Občas konzervované ovoce a zelenina, kondenzované mléko.

Ono ani za ty potravinové lístky toho příjemci (více než 47 000 000 osob - tedy cca 16% VEŠKERÉ populace USA) moc nekoupí. FORMÁLNĚ sice mohou nakupovat kde chtějí, ovšem za průměrných 7 dolarů na den pořídí opět jen nejlacinější náhražkovou "stravu".

Blábolíte fantastické nesmysly, milý Jozífku:
"37% of participants are White, 22% are African-American, 10% are Hispanic, 2% are Asian, 4% are Native American, and 19% are of unknown race or ethnicity".
To samé platí i o "rasové struktuře" obézních v USA. Bílí nebo barevní, otylí začínají převažovat nad alespoň plnoštíhými. A je zajmavé, že otylí bílí američané jsou výrazně odpudivější a viditelnější než barevní.
04. 02. 2014 | 21:51

fikus napsal(a):

Ja doufal, ze hladove nasyti verici a cirkve.....ze ne? Monsignore Duka si koupil bombarder z nehoz bude shazovat balicky s jidlem potrebnym a nutnymi leky, na ktere v lekarnach chudi nemaji..ze jsem se zblaznil?
04. 02. 2014 | 21:51

xx napsal(a):

Nedávno byl na ČT v pořadu retro díl o masu a masokombinátech. A zazněl tam zajímavý názor, který potvrzují nejen nákupní návyky ale i třeba výskyt rakoviny tlustého střeva u nás.

Zaznělo tam, že lidé protože bylo na trhu velmi málo spotřebního zboží, utráceli peníze za jídlo a především za maso a uzeniny.

Druhou takovou sondou jsou sociální sítě. Např. proslulý mimibazar a recepty které si tam maminky vyměňují. Rychlé a laciné je hlavní moto maminky na mateřské. Takže se to tam hemží uzeninou stokrát jinak. A motivace ? Manžel vyžaduje maso nebo uzeniny.

On totiž málokdy zazní jeden známý fakt - že hodně solené a kořeněné jídlo je návykové. Uzeniny jsou doslova přesolené.

Když pak dáte před chlapa zvyklého na uzeniny a maso dušenou brokolici nebo květák s bramborem, rozčílí se. Je to jako když narkomanovi prodáte místo kokainu práškový cukr.

To hraje také svou roli. Návyk. A ten je z těch sociálních sítí dost patrný.

A to nemluvím to tom, co způsobuje pivo. Chlap zajde po práci na pivo s kamarády, dá si byť jen dvě nebo tři piva a dostane výrazně větší hlad. Chuťové buňky otupělé pivem chce stimulovat hodně slaným a výrazně kořeněným jídlem.
Ostatně pivo je močopůdné a vyplavuje minerály, takže potřeba doplnit je prostě převáží.

A co udělá taková šetrná hospodyňka ? Udělá buřtguláš, místo zeleninového rizota nebo dušeného květáku s bramborem.
04. 02. 2014 | 21:55

Bestia triumphans napsal(a):

Občan napsal(a):
..."vzhledem k tomu, že má teta z USA pár let v jedné takové přídělovně pracovala,"

!
:-) :-) :-)
04. 02. 2014 | 21:55

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: a do té doby než se to prošetří, jej nutí sedět v jídelně a sledovat ostatní jak jedí ?
04. 02. 2014 | 21:56

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Proč by to dělali? Do jídelen se už dávno nechodí společně.
04. 02. 2014 | 21:57

gaia napsal(a):

xx

to nám tedy ty muže líčíte velmi pěkně. Divím se ženám, jestli ještě s takovými chtějí mít děti.
Ale muži jsou masožraví, to maso k životu prostě potřebují.
04. 02. 2014 | 22:02

Občan napsal(a):

Martine1,
tak to jsme kolegové. Já jsem zatím jen na dietě a příležitostně pilulích.
Mám kamaráda (spolužák od druhé obecné) a ten si na druhém stupni nosil k svačině CELÉ stehno z husy s chlebem (a podobné "drobnosti") :o)) Sežral to, nikomu nedal ani čuchnout a k obědu zbodnul klidně 12 knedlíků nebo tři talíře těstovin.
Do třiceti z něho lezly kosti jak pera z gauče. Pak malinko přibral, ale hubený je pořád a žere jak kyselina dál :o)

Doma jsme měli také takový exemplářík. Jednou asi v půl desáté večer volala paní učitelka ze školy v přírodě, že se potřebuje poradit. Nejdřív jsme se lekli, že je nějaký malér, ale ona nás uklidnila, že jde jen o jídlo. Naše cca sedmileté "miminko" totiž stále ještě sedělo v kuchyni a právě pucovalo OSMADVACÁTÝ knedlík s rajskou omáčkou; paní kuchařka už chtěla jít spát a tak se nechávala ptát, co má dělat :o)))
Potomek už z toho trošku vyrostl, ale i dnes klidně u nich doma "povečeří" plech či dva lineckých koleček (kol, protože jsou líní a krájí to podle podšálku) s marmoškou a jsou oba odporně štíhlí...

Mám proto pro Vás pochopení :o)
Udělejte si salát z čínského zelí. Zasytí to, je co kousat a přitom to je jen trocha vody a vlákniny. Pěkně s citronem, pár kapkami olivového oleje, pepřem - a sůl můžete skoro vynechat. Já si tam dávám ještě pár kousků jalapeňo nebo chilli, protože to ještě líp zažene pocit hladu.
04. 02. 2014 | 22:06

gaia napsal(a):

Občan

doporučuji přidat ještě ¼ kg balkánského sýra a pak s tmavým chlebem to tu večeři skutečně může nahradit. Nebo místo chleba pytlík bruscheti Maretti, ňam,přímo dokonalé.

Ale chlap před tím bude potřebovat ještě nějaké skutečné jídlo a toto jen jako přílohu.
04. 02. 2014 | 22:15

D. napsal(a):

Občan:

"vzhledem k tomu, že má teta z USA pár let v jedné takové přídělovně pracovala, vím sakra dobře, co za "potraviny" příjemci dostávali."

hahahahahahahahaha
04. 02. 2014 | 22:24

xx napsal(a):

Příčiny obezity v USA:
http://www.caradvice.com.au/wp-content/uploads/2012/05/obesity-car.jpg

Ale teď zase vážně:

Obesity and poverty don’t always go together

Percentage of US adult ages 20 years and older who are obese

Income equal to or more than 350% of poverty level:
White Men 32,2%
White Women 27,5%
Black Men 44,5%
Black Women 47,6%
Mexican Men 40,8%
Mexican Women 34,5%

Income 130-349% of poverty level:
White Men 34,8%
White Women 38,1%
Black Men 35,5%
Black Women 51,6%
Mexican Men 30,5%
Mexican Women 45,5%

Income less than 130% of poverty level:
White Men 30,1%
White Women 39,2%
Black Men 28,5%
Black Women 54,7%
Mexican Men 29,9%
Mexican Women 44,9%

Globally, obesity is overwhelmingly a problem of developed rather than developing nations, and in few places more than in the United States. Using 2010 data, the World Health Organization estimated that 44.2% of U.S. males and 48.3% of U.S. females aged 15 and above were obese.
04. 02. 2014 | 22:28

Občan napsal(a):

Gaio,
Vám se do domácnosti nastěhoval ten Němec, co rád schovává věci?
Protože poslední dobou píšete často hrozné ptákoviny...

Ten salát není místo večeře. Ten je na teď, PO večeři :o)
04. 02. 2014 | 22:28

xx napsal(a):

gaia: Já je takhle nelíčím, to ty maminky na mimibazaru a podobných sociálních uzlech českého internetu ( např. dáma.cz ).
04. 02. 2014 | 22:29

Baba napsal(a):

A jo, ono se to čte tak trochu jako rozhlasové reportáže Stanislava Motla a má to dynamiku dřívější paní Hamplové, našinec by to učesal jinak a nedá se ani k pirátům ani do evropského parlamentu.
04. 02. 2014 | 22:33

gaia napsal(a):

Občan

no vidíte, já to večeřím a stačí mi to a po 18. hodině u nás už nikdo nic nedostane. Jíst v 10 večer je pěkně nezdravé a Martin by si měl dát tak maximálně jablko nebo bylinný čaj na lepší spaní a ne se cpát tak pozdě těžko stravitelnou syrovou zeleninou.Paní Slimakové by se určitě ježily vlasy nebo by se osypala.
04. 02. 2014 | 22:38

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: Autor píše, že tam ty hladové děti chodí do jídelen a jen pijí čaj zatímco se ostatní cpou. Prý to vyplynulo z nějakého průzkumu.
04. 02. 2014 | 22:41

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Nevím, odkud to vzal.
04. 02. 2014 | 22:45

KAteřina napsal(a):

XX: i ty děti, které nechodí na obědy, mohou být nahnány do jídelny, protože učitelé mají absolutní zodpovědnost za bezpečnost dětí. Takže není-li to zařízeno jinak (děti hlídá někdo jiný, například v družině), musí je mít učitel neustále pod dozorem až do doby, kdy končí vyučování.
04. 02. 2014 | 22:47

gaia napsal(a):

xx

Jde asi o děti, které chodí do družiny a nemají zaplacené obědy.
04. 02. 2014 | 22:50

Zdeněk Brom napsal(a):

KAteřina:

Ta odpovědnost se ale týká doby výuky. Po ukončení vyučování nebo při polední pauze určí rodič: a) dítě jde do družiny
b) dítě jde samo domů
c) dítě si vyzvedne
d) dítě jde na oběd a potom do družiny nebo domů
e) dítě o polední pauze jde domů na oběd

atd.
04. 02. 2014 | 22:54

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

U nás a v řadě dalších škol je praxe taková, že pokud dítě nemá obědy, jde přímo do družiny. Do jídelny ho nikdo nenutí.
04. 02. 2014 | 22:55

gaia napsal(a):

ale nedávno byl na novinkách článek, že těch hladových dětí jsou v Polsku už statisíce.
V Evropě v 21. století opět hrozí hladomory?
Nebude ten problém trochu hlubší, než , že je potřeba na pár děti poslat sociálku?
Tuhle byl v Blesku článek, jak nějaký manželský pár,co ženu propustili v 58 z práce v prádelně má na den35 Kč a jedí 3 dny omáčku z mouky, vody a oleje.
Muž se už chtěl oběsit.
04. 02. 2014 | 22:57

jansuchanek napsal(a):

Já nevěřím vlastním očím...
Pane Urbane, vy opravdu smrtelně vážně chcete, aby neschopnost rodičů vychovávat děti vyřešil STÁT??? Tak trochu tu zapadl příspěvek BT o tom, že v ČR neexistuje ani jedna rodina, která by nebyla schopna zajistit stravu svým dětem - s důležitým dodatkem - pokud proto udělají vše, co je v jejich silách.
Pokud v nich ten proces vyvinout úsilí a postarat se probuzen nebudu (protože jej vyřeší někdo jiný), začne se pojem rodiny pomalu ale jistě rozpadat a to si nejsem úplně jistý, jestli to trochu nenaráží na prapodstatu bytí.

(mimochodem v ČR neexistuje jediný bezdomovec spící přes noc v mrazu, který by v něm nespal ZCELA dobrovolně)
04. 02. 2014 | 22:58

mb napsal(a):

Ale Piráti si pro jistotu brousí šavle, aby každému, kdo krade dětem obědy, mohli usekávat ruce.

toho bych se chtěl dožít ...

jak sekáte zloději ruku ... stačil by možná vyříznout jazyk ...
04. 02. 2014 | 23:02

gaia napsal(a):

Zdeněk Brom

u nás byla praxe taková, že kdo nešel na oběd, šel hned po vyuč. domů a ti menší, (1. a 2. třída) aby se tam nemotali, tak odváděla hromadně družinářka do jídelny a pak šli ti,co do družiny nechodí, teprve samostatně domů.
Ti, co nechodili do družiny ani na obědy, tak i ti malí sli samozřejmě domů ihned po zvonění.
Takže se mohla vyskytnout malá množina dětí z 1. nebo 2. třídy, která chodila do družiny, ale ne na obědy. Pak samozřejmé museli čekat bez jídla,ale spíš před jídelnou, než v jídelně, na ostatní, až se ostatní nají.
04. 02. 2014 | 23:06

mb napsal(a):

Bestia triumphans napsal(a):
Lidi, neblbněte.
Chtěl bych vidět, kolik je u nás rodin, které opravdu, ale opravdu nejsou schopny sehnat jídlo pro své děti, i když dělají co mohou.
Ani jedna.

... je jich spousta ... taky proto se rodiče movitějších dětí skládají na obědy dětí chudších ( je na to nějaké sdružení, které nevím jak se jmenuje)

za komunistů jsme normálně ve škole fasovali svačiny ... svačináři šli do jídelny pro koše ... a o svačinovku všichni svačili ...

to bylo ... ted je simonýdés ... plajte ...

hezký večer ...
04. 02. 2014 | 23:07

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Tomu rozumím. Ale nechce se mi věřit, že by k tomu někde docházelo hromadně.
04. 02. 2014 | 23:11

xx napsal(a):

mb: he he, tak to leda někde na kladně ve škole hronických elit.

Nepamatuju se, že bych někdy ve škole dostal svačinu. Naopak, pamatuju se velmi dobře na ty mastné sešity od toho, jak jsem nedojedený chleba s máslem ze včerejška zapomněl v aktovce a mastnota se jaksi prosákla skrze papírový svačinový sáček až na sešity.

Bylo to peklo, nešlo do nich pak psát čínou :-)
04. 02. 2014 | 23:18

gaia napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/326478-statisice-polskych-deti-hladovi-nejedi-maso-ani-ovoce.html

Zdeněk Brom

no když těch hladových dětí může být v Polsku, ,které nám je dáváno za vzor prosperity, několik set tisíc, tak proč ne v Česku?
04. 02. 2014 | 23:20

Pavla2 napsal(a):

Pochybuju, že je dnes tolik rodin, kde děti opravdu hladovějí. Jestli máme na mysli ze sociálně vyloučených skupin, tak se stačí podívat na jejich okna. Nemají na jídlo, tedy aspoň to tvrdí, ale na každém okně visí satelit. Velmi dobře si z mládí pamatuju, kolik dětí tenkrát na obědy nechodilo, přestože dostávaly na obědy peníze. Ty si nechaly a pak si nakoupily místo obědů hranolky, vlašáky apod. Zrovna to samé mně potvrdily i naše děti, když chodily na základku. Pro některé ve škole to byl blivajz, tak radši prý nakupovaly u McDonalda. Je pravdou, že si kuchařky nosily domů dvě plné tašky /velké/ s jídlem, chodily kolem našeho domu. Nyní naše švagrová pracuje také ve školní jídelně, říkala, že za jídlo za měsíc neutratí skoro nic. Z kapes např. vytahovala mrkve, branbory apod. Každý den něco, na víkendy mají celá rodina navařeno taky z jídelny.
Jinak souhlasím s návrhem p. Broma nebo Nea. Prostě cíleně směřovat dávky vždy jen na to, k čemu jsou určeny.
04. 02. 2014 | 23:23

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Polsko řešit nemohu, protože neznám fakta.

U nás jsou skutečně regiony, kde je chudoba reálnou hrozbou. Pak se ale musí pečlivě zjistit, kde jde o skutečně sociální případy, tam pomoci, a kde o neschopně hospodařící rodinu, která peníze z dávek dává na úplně něco jiného.

V našem regionu už jsem zažil i "chudé", kteří hladověli před domácím kinem s cigaretou v ústech. Sama asi také dobře víte, že nejvíce heren a náleven je kupodivu v sociálně slabých lokalitách.
04. 02. 2014 | 23:25

mb napsal(a):

xx napsal(a):
mb: he he, tak to leda někde na kladně ve škole hronických elit.

JEŠTĚ V MOSTĚ xxko ... :-))

/ ted mi zrovna práskla má bývalá třídní, jak nám ty svačiny záviděla/i :-)) /
04. 02. 2014 | 23:26

gaia napsal(a):

Pavla2

víte, dnes kuchařky ve školních jidelnách pracují ve 2. platové třídě, takže věřím, že si nosit domů potraviny prostě musí,aby jejich děti netrpěly hlady.
Protože živit děti z 2. platové třídy , pokud je na tom podobně i manžel, je skutečně nemožné při dnešních cenách potravin, které ještě porostou
Ale měly se ty kuchařky asi lépe učit a být třeba právničkami.
Ale kdo by pak zas těm dětem ve škole vařil?
04. 02. 2014 | 23:31

Martin1 napsal(a):

"Nemají na jídlo, tedy aspoň to tvrdí, ale na každém okně visí satelit."
----------
To je jedině dobře, je to forma vzdělání, alespoň něco. Ty staré satelity lze koupit za pár korun. Možná jim ty staré někdo dal, já jsem to taky takovým lidem nechal i se starší televizí.
Koukejme se kolem sebe!
04. 02. 2014 | 23:36

xx napsal(a):

mb: ty svačiny ve škole byly skutečně jen místy, rozhodně to nebyla nějaké celoplošná zvyklost. Mám dojem že se jednalo o ta místa s nejhorším životním prostředím.

Totéž se týkalo tzv. škol v přírodě, kam se také jezdilo jen z lokalit nejhůře postižených smogem.

U nás ve škole nebyly nikdá ani svačiny, ani školy v přírodě.
04. 02. 2014 | 23:39

Zdeněk Brom napsal(a):

Martin1.

Cituji: "To je jedině dobře, je to forma vzdělání, alespoň něco."

Tak tím bych si jistý nebyl. Většinou tam jede nějaký hudební kanál.
04. 02. 2014 | 23:40

Bestia triumphans napsal(a):

mb:
Nežijeme v africké zemi postižené hladomorem, ale v relativně bohaté zemi, proboha !
:-)
Zatím dobrou...
04. 02. 2014 | 23:40

gaia napsal(a):

já zas slyšela, že v Německu ty satelity hází do tříděneho odpadu, když si chtějí koupit pokročilejší typ a oni tam jezdí sběrači a toto přehrabují a co se hodí, tak jim dají zadarmo, oni ušetří za recyklaci a ti chudí si to dovezou domů a ještě jim to slouží.
04. 02. 2014 | 23:41

mb napsal(a):

Bestia triumphans napsal(a):
mb:
Nežijeme v africké zemi postižené hladomorem, ale v relativně bohaté zemi, proboha !
:-)
Zatím dobrou...
04. 02. 2014 | 23:40

to je pravda bestie ... nicmene socialni rozdily v postkomunistické zemi po aplikování volného trhu bez přívlastků ... jsou děsivé ... a nesouměřitelné ...

stane se ... i vám dobrou ...
04. 02. 2014 | 23:47

xx napsal(a):

mb: prosím vás, nechejte té pitomé propagandy. V naší zemi se nikdy volný trh neaplikoval. Volně jsme přešli z centrálně plánované ekonomiky k silně regulované tržní ekonomice.

O volném trhu se nám nikdy ani nezdálo.

A sociální zabezpečení je mnohem rozsáhlejší než bylo za komunistů. Stačí jen připomenout několikaletou rodičovskou podporu.

Problém lidí, kteří nemají peníze ani na obědy pro děti je mnohem složitější, než aby se dal odbýt prostý výkřikem o volném trhu nebo cinkání klíči !

Nedělejme z tak vážného tématu komedii.
04. 02. 2014 | 23:58

Pavla2 napsal(a):

gaia, Martin1: O vzdělávání ze satelitních programů bych pochybovala. Snad se pár technických a přírodních vzdělávacích pořadů najde, ale myslím, že ti, co je používají, mají zájem o zcela něco jiného. A navíc nemám na mysli cenu satelitu, ale za ty satelitní programy se přece musí platit. A to navíc nad povinnou platbu za TV. Za to by ti chudí měli na obědy do jídelny, určitě aspoň částečně.
Paní Gaio, nevím, v jaké plat. třídě pracují kuchařky v jídelně, ale ta naše švagrová zrovna žádný chudák není. Pouze příšerně šetřivá. Víte, co mi řekla? Že nikdy za jídlo za MĚSÍC!!! neutratila více ne cca 200 kč. A to měli dvě děti. Tedy od té doby, co dělá v té jídelně. Pokud se takto chovají všechny, tak bych se pak nedivila, že by děti šidily na jídle.
Tak jako tak zatím nikde nejsou vidět děti žebrající o jídlo. Ale soudím pouze dle našeho kraje. Jezdím např. dost často přes Přerov. Taky částečně ghetto menšiny. Tlusté cikánky, ještě vypasenější cikáni posedávají před činžáky a nevidíte je jinak než s cigárem v hubě a pivem vedle sebe. Ale prý jejich děti dostávají právě ty obědy zdarma. Možná by to chtělo zrovna tady ubrat a přidat tam, kde to určitě potřebují.
05. 02. 2014 | 00:55

JS napsal(a):

Mám už dost odžito. V každé době, když chtěl člověk něco vybudovat, musel šetřit a umět hospodařit. Je nemožné po výplatě skoupit kdejakou kravinu a za týden nemít děckám co do hrnce.
Vesnice se vylidňují, všichni se cpou do měst, kde už pro ně není zaměstnání, tam se válí po ubytovnách a každý měsíc jdou podojit stát. Co tak si na vesnici vypěstovat nějakou tu obživu? Zeleninu, brambory, ovoce, nějaké maso.
Ono je čím dál víc tvorů (záměrně nepíši lidí), kterým by se zkrátily žíly.
Ne nadarmo se říká, že jsou tvorové, kteří nikdy neseli, jen sklízeli.
Co tak místo učení černoušků v Africe, jak mají žít, se zaměřit na naše spoluobčany, kteří, kdyby stát přestal dojit, nejsou schopni vypěstovat ani mrkev.
05. 02. 2014 | 01:10

Pavla2 napsal(a):

JS: To máte svatou pravdu. Některým by se opravdu zkrátily žíly. Ono natahovat ruce a sedět na zadku je přece jen pohodlnější.
05. 02. 2014 | 01:25

Terry Fox napsal(a):

to Jirka H. 4.2, 18:38
Tak já jsem demagog? Já vím, že vždy se za všechno platí. I za socialismu se platilo. Jenomže tehdy měli na oběd pro děti doslova všichni, nikdo nemusel o příspěvek na oběd pro děti poníženě prosit, to je ten zásadní rozdíl. To je ten zásadní rozdíl - pro mnohé lidi kapitalismus znamená celoživotní ponižování se. A jestli chcete ještě něco odpovědet, zamyslete se, jestli ta vaše odpověď nebude demagogie.
05. 02. 2014 | 05:33

Terry Fox napsal(a):

KAteřina napsal(a):
Mezi důvody, proč děti mají hlad patří kromě výše uvedených také to, že mnozí (právě ti z velmi chudých rodin) školní jídelnou pohrdají. Jako kdyby předstírání, že doma je čeká něco lepšího, jim dodávalo pocit nadřazenosti nad ostatními, kteří ty "blafy" jedí.
Hladové, nevyspané a zhulené dítě do školy nepatří.
04. 02. 2014 | 19:26
Tohle opravdu nemá chybu. Vzácný příklad intelektuálního jedince který dovede situaci analyzovat jako nikdo jiný. Takové příspěvky patří na nástěnku.
05. 02. 2014 | 05:38

Terry Fox napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
gaia:

Polsko řešit nemohu, protože neznám fakta.

U nás jsou skutečně regiony, kde je chudoba reálnou hrozbou. Pak se ale musí pečlivě zjistit, kde jde o skutečně sociální případy, tam pomoci, a kde o neschopně hospodařící rodinu, která peníze z dávek dává na úplně něco jiného.

V našem regionu už jsem zažil i "chudé", kteří hladověli před domácím kinem s cigaretou v ústech. Sama asi také dobře víte, že nejvíce heren a náleven je kupodivu v sociálně slabých lokalitách.
04. 02. 2014 | 23:25
Ano, pane učiteli. To poslední bude zřejmě tím, že chudí ve svém zoufalství se potřebují opíjet aby na chvíli zapoměli na svou situaci. A taky se chytají i nejmenšího hloupého stébla v naději na zlepšení své situace. A toho dovedou "šikovní" dokonale využít. Ti chudí dokonce platí za metr čtvereční několikanásobně vyšší nájem než nechudí. To jsou ty krsné paradoxy kapitalismu.
05. 02. 2014 | 05:48

Lila napsal(a):

xx, Z. Brom

Reportáž o dětech, které nemají na zaplacení obědů, a musí sedět ve školní jídelně a dívat se, jak jejich spolužáci obědvají, se objevila v hlavních večerních zprávách v televizi. V reportáži rovněž zaznělo, že nějaké konkrétní dítě mělo k jídlu na dva dny jeden pomeranč a nic jiného; a také ukázali rodinu - matku samoživitelku s třemi kluky, které otec dlužil výživné a jí na obědy pro děti také nezbývalo.

Také mě překvapilo, že neobědvající děti musí do jídelny... takovou praxi opravdu neznám.

Že někteří rodiče nemají peníze na školní obědy pro své děti, jsem poprvé slyšela už v 90. letech od starosty malého městečka v jižních Čechách. Šlo o venkovské děti, jejichž rodiče přišli o práci v rozpadajícím se JZD a jinou práci v okolí nenašli. Jenže onen starosta (ODS) tehdy nevolal televizní štáby, ale situaci okamžitě řešil...
05. 02. 2014 | 06:58

Pacák napsal(a):

Terry Fox napsal(a):

Silní přežijí, slabí pojdou. Snad byste zase nechtěl aby všichni měli právo na oběd. Kdo si na oběd vydělá, nají se. Kdo si nevydělá, má smůlu. Snad byste jim nechtěl pomáhat? Vždyť by to bylo popření všeho za co jsme v roce 1989 cinkali na náměstích klíčky. Cink-cink. Pro někoho to byl umíráček. Snad i pro některé děti. Za to přece nikdo nemůže. Tak to na kapitalistickém světě chodí.
Malthus vstal z hrobu a jmenuje se Terry Fox.
Pokud jste to myslel ironicky, a já to nepochopil, omlouvám se.
05. 02. 2014 | 07:26

Xaver napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
Nejsem schopen pochopit, proč tak jednoduché opatření zatím všechny vlády ignorují. Vždyť těm dětem by to skutečně pomohlo.
Já odpovídám:
Politik cítí povinnost pouze ke svým osobním zájmům a k stranickému výboru, který mu k naplnění jeho zájmů pomáhá.
05. 02. 2014 | 07:39

Maximus napsal(a):

Přišlo mi na e-mail, ale snad je to jen legrace nebo je dne Apríla?

Evropská unie zakáže brambory
Vedle akátů zvoní v Evropě umíráček i bramborám. Marně Jan Zahradil mával na schůzi Evropského parlamentu bramborovými plackami jako typicky českým jídlem. Zbytečně Libor Rouček a Richard Falbr navařili 740 hektolitrů bramboračky, aby bruselským úředníkům dali ochutnat českou specialitu. Evropský parlament nakonec brambory stejně zakázal. Nepomohla ani bramborová medaile, kterou schválně vyhrál Edvard Kožušník na Tour de France.
„Brambory k nám násilím zavlekli z Ameriky podobně jako hranolky, mandelinku bramborovou, Marilyn Monroe nebo Kačera Donalda. Uvědomme si laskavě, že kromě hlíz jsou celé jedovaté. S tímto nepůvodním invazním druhem jsme tudíž zatočili právem,“ tvrdí předseda Evropského parlamentu Martin Schultz.

Potravinový inspektor Hruška pomůže EU s kampaní!

„Brambory nás počátkem 19. století zachránily před hladomorem. Zachránit nás můžou i nyní, kdy se díky Bruselu chystá hladomor další. Zakázat je může jedině úplný d.bil,“ běsní botanik Vilém Pšenička a cpe se přitom posledními hranolky legálně usmaženými z českých brambor.
„Zákazníci o své oblíbené bramborové pochoutky samozřejmě nepřijdou,“ dušuje se eurokomisařka Viviane Redingová, která rozumí prakticky všemu a navíc je posedlá spravedlností. „Brambory budeme do Evropy dovážet a to ve všech formách. Ujišťuji vás, že se neprodraží. Například takové peruánské bramborové lupínky vyjdou na pouhých 24 euro. To je pro průměrného europoslance pakatel.“
Zákaz pěstování brambor začne v EU platit od letošního dubna. V březnu spustí Brusel propagační kampaň za 90 milionů euro.
Podle posledních průzkumů se obyvatelé Česka svých brambor stejně nevzdají, i když jim bude hrozit kriminál a násilné předčítání Lisabonské smlouvy. Již nyní některé pěstírny marihuany přecházejí právě na brambory, protože jejich cena má podle analytiků prudce stoupnout.
Hezký den.
P.S.
Pokud by to ovšem byla jen z 25% pravda, pověsím si doma na významné místo v domě obraz Václava Klause!
05. 02. 2014 | 08:33

Zdeněk Brom napsal(a):

Terry Fox:

Cituji: "...chudí ve svém zoufalství se potřebují opíjet aby na chvíli zapoměli na svou situaci. A taky se chytají i nejmenšího hloupého stébla v naději na zlepšení své situace?"

a) Kde na to pití berou?
b) Nebylo by lepší, kdyby peníze místo do pití investovali do jídla svých dětí?
c) Místo stébla je lepší chytnout se práce v jiném regionu nebo se už konečně něčím alespoň vyučit. Mnohé pracovní programy v sociálně problematických lokalitách končí tím, že řada tzv. nezaměstnaných se nikdy ničím ani nevyučila - nic neumí. Starostové sehnali např. dotace a práci pro dlaždiče, ale nikdo z cílové skupiny to neuměl.

Na Ostarvsku běží resocializační program, ze kterého u některé rodiny vypadly, protože pracovat nechtějí.

I to jsou smutná fakta.
05. 02. 2014 | 08:57

Zdeněk Brom napsal(a):

Lila:

Cituji: " Jenže onen starosta (ODS) tehdy nevolal televizní štáby, ale situaci okamžitě řešil..."

Tak to znám také. Zatím jsem nezažil, aby po upozornění na podobnou situaci nenásledovalo šetření a řešení.
05. 02. 2014 | 08:59

Zdeněk Brom napsal(a):

Xaver:

Asi máte pravdu.
05. 02. 2014 | 09:00

Občan napsal(a):

Pacáku,
to, co vymslel Malthus, je celkem rozumné (pokud si to člověk očistí od těch náboženských blábolů - ale psal to na přelomu 18. a 19. století a jinak to tehdy neuměli; sociologie si ještě hrála v uhláku na horníka).
On vlastně nechtěl po lidech nic jiného než uvědomění si odpovědnosti za potomky, které případně přivedou na svět. A je logické, že chudý člověk lépe uživí, ochrání a vychová jedno dítě než deset dětí.
Stejně tak Malthus správně rozpoznal, že k odpovědnosti lze buď vychovat, nebo donutit. On preferoval výchovu od útlého dětství.
A rovněž správně rozpoznal, že rodící je kapitalistická společnost je pevně rozkastována a že ty kasty jsou směrem vzůru prakticky neprostupné, zatímco směrem dolů je prostupnost až nepříjemně snadná. A tak hledal východisko ve smíření se s příslušností ke kastě a ve výchově v rámci ní.

Současnost mu dává dost nehezky zapravdu.
05. 02. 2014 | 09:02

Pavel13 napsal(a):

:Občan
Jen taková poznámka, že přídavky na děti byly z větší části nahrazeny daňovou slevou, resp. bonusem. Sleva je teď 1117 Kč na dítě.

Jinak systém se určitě dá vylepšovat. Každé dítě by mělo mít nárok na oběd a rodiče by pak měli platit za odebrané obědy zpětně. Případné dluhy pak má řešit zřizovatel, tedy obec. Tam také nejlépe znají nebo jsou schopni zjistit rodinnou situaci. Taky by měli být nejdůležitějším článkem v sociální pomoci rodinám a občanům s patřičnými pravomocemi. Úřednice v okresním městě ví prd. Systém, kdy děti platí z ruky obědy ve škole předem je špatný. Taky jsme telefonicky odhlašovali oběd a zjistili jsme, že náš podnikavec se rozhodl investovat jinam.
05. 02. 2014 | 09:05

Občan napsal(a):

Zdeňku Brome,
jakožto vzdělaný člověk byste měl vědět, že současné "rekvalifikace" nezahrnují ANI JEDEN program, na jehož konci by byl např. výuční list. Dtto "socializační programy" a ostatní vysavače na erární prachy.
Naprostá většina evidovaných nezaměstnaných má MINIMÁLNĚ výuční list. 40 000 z nich jsou Bc., Mgr., Ing. a další VŠ - většinou ve věku 50+. Stát těmto KVALIFIKOVANÝM nezaměstnaným nenabízí NIC; v nejlepším případě zaučení na pomocnou sílu. Stejné NIC "nabízí" i těm nekvalifikovaným.

Přestěhovat se za prací KAM? JAK? ZA CO?
Momentálně tu je cca 600 000 EVIDOVANÝCH nezaměstnaných na cca 30 000 volných míst. Pouhých 120 000 nezaměstnaných dostává "podporu", jejíž jejíž průměrná "výše" je cca 5300.- Kč. Zbytek - tdy 480 000 lidí - nedostává NIC.

Starostové, kteří sehnali dotace na dlaždiče, aniž by se postarali o to, aby ty dlaždiče měli (např. je v rámci rekvalifikace nebo resocializace nechali vyučit), jsou zralí na blázinec nebo na kriminál.

Takže opět používáte vulgární demagogii, protože argumentů se Vám nedostává.
05. 02. 2014 | 09:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Pavel13:

Cituji: "Každé dítě by mělo mít nárok na oběd a rodiče by pak měli platit za odebrané obědy zpětně."

Zpětné placení skutečně odebraných obědů už se také v praxi používá.
05. 02. 2014 | 09:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

S hulváty s argumentací "říkala to moje teta" už dále debatu nevedu. Omlouvám se tedy.
05. 02. 2014 | 09:19

Občan napsal(a):

Pavle13,
pokud jste BEZ příjmu, nemáte z čeho odečítat daňovou slevu.

Ad "sociálka":
Vy jste nezaznamenal, jakou paseku nadělal v sociální správě Kybersadista?
JEDNA pracovnice sociálního odboru města či obce má v agendě PRŮMĚRNĚ 2000 osob, přičemž většinu jejího pracovního času zabírá administrativa.
Pracovnice ÚP stíhají už jenom tu administrativu, protože opět Kybersadista a jeho "reforma". Na skutečnou práci s "klienty" mají cca 5 minut/osobu.
05. 02. 2014 | 09:26

SuP napsal(a):

Kdyby byla S-karty, mohly na ně chudé děti fasovat obědy. S-karty nechtěli, tak a´t si trhnou nohou.
05. 02. 2014 | 09:28

Roni napsal(a):

A koho volí ti hladoví u voleb.
Pokud volíte zloděje a podvodníky, dobře jim tak.
Volte komunisty, nebudete muset žebrat u zlodějů a podvodníků.
Je to tak jednoduché.
:))
05. 02. 2014 | 09:33

Pavel13 napsal(a):

:Občan
Uvedl jsem to jako poznámku, aby zde bylo patrné, kolik stát rodinám přispívá na dítě plošně, aby se to nezaměňovalo se sociální dávkou pouze pro sociálně slabé. Tam se zahrnuje dítě už do výpočtu životního minima.
Já té úřednici nic nevyčítám a na určení pachatele se shodneme.

:SuP
Máte na mysli sociální karty, které dostal Drábek od vlády za úkol a vybodl se na ně? Nebo snad slavné S-karty, které krom přísunu klientů z ÚP do České spořitelny neřešily vůbec nic?

:Zdeněk Brom
A není zpětné placení lepší a správnější? Pročpak tedy přežívá předplácení?
05. 02. 2014 | 10:00

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Vítejte v hejnu :)
05. 02. 2014 | 10:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Pavel13:

Osobně si myslí, že ano. Způsob placení si může stanovit každá školní jídelna sama, takže si to řeším po svém. Obecnou odpověď dát neumím.
05. 02. 2014 | 10:03

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Vítejte v hejnu!
Vyřešíte ty zásadní problémy hned, aby už nejlépe zítra dostaly všechny děti ve škole oběd?
05. 02. 2014 | 10:06

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

Pane učiteli, příklady, které jste uvedl, zhruba odpovídají, jen jste "zapomněl" na případ kdy tomu tak není, tzn. případ kdy rodiče nejsou závislí na legálních drogách, umí počítat, jejich děti si, místo oběda, nekupují sladkosti v automatu.

Může dítě za to, že rodiče jsou drogově závislí?

Může dítě za to, že jeho rodiče neumí počítat?

Může dítě za to, že jej rodiče nevedou ke zdravým stravovacím návykům?

Mohl někdo z nás ovlivnit kdy, kde a komu se narodí?
05. 02. 2014 | 10:06

Zdeněk Brom napsal(a):

Pavel13:

Oprava: "Osobně si myslíM, že ano. Způsob placení si může stanovit každá školní jídelna sama, takže si to řeší po svém. Obecnou odpověď dát neumím.
05. 02. 2014 | 10:07

Zdeněk Brom napsal(a):

Scarabeus:

Na ty jsem vůbec nezapomněl. Jasně jsem napsal, že takové případy jsou a řeší se i s pomocí učitelů.
05. 02. 2014 | 10:09

.K.V napsal(a):

Pan Brom spadl z měsíce a neví že máme milion exekucí ročně, a ještě mnohem více všelijakých dlužníků, kteří k exekuci /zatím/ nedošli.
Pokud si myslíte že školní jídelny jsou tak bohaté a znuděné, žýe si mohou dovolit vařit na dluh, další roky trávit vymáháním pohledávek za nezaplacené obědy, honěním dlužníků někde v ghetu,
.
jste fakt dobrý týpek.
Neříkal jste náhodou že učíte finanční gramotnost
a také schopnost logicky přemýšlet????
05. 02. 2014 | 10:12

Petr Jihlava napsal(a):

Autor blogu Václav Urban ve svém textu(Kolik dětských obědů se dneska rozkradlo?) správně připomněl závažné téma současnosti.
S argumenty a názorem autora blogu souhlasím. Je dobře, že aktivní členové České pirátské strany se závažnými sociálními tématy zabývají a předkládají své alternativy řešení.

Progresivním stranám a hnutím(Zelení,Piráti,Změna-Klíčové hnutí)v supervolebním roce 2014 držím palce.
05. 02. 2014 | 10:27

mb napsal(a):

scarab se zeptal: Mohl někdo z nás ovlivnit kdy, kde a komu se narodí?

... podle východní filosofie ( hinduismus, buddhismus aj ... )

si duše sama vybírá kam ( a komu ) se vtělí ...

... takže ano, mohl ...

pokud ovšem věříte/vyznáváte východním filosofiím/východní nauky ...

hezký den ...
05. 02. 2014 | 10:32

neo napsal(a):

a opět se zde Občan naváží do ministra Drábka a nadává mu. Jinak to neumí. Právě jediný pan Drábek měl odvahu s tou situací něco dělat, zavedl veřejnou službu a rozjel projekt skaret. Ohání se tady zákony,které je mimochodem právě potřeba změnit, aby byly dávky vždy jen účelové a flákač nemohl místo oběda pro dítě nafutrovat břich rumem a vyhulit krabku malborek.

a Občane, Pavel13 má pravdu, přídavky byly slevou nahrazeny a je to tak správně. Vždycky je potřeba ulevit pracujícím, platícím daně než plošně všem aniž by se nějak zasloužili.

a o stěhování za prací vždy jen plácáte. Opět hledáte důvody, proč to nejde a ne jak zařídit aby to šlo. To není poprvé. Je to taktika natahpracků. Přitom by stačilo, aby slůvko NEJDE vyškrtli ze slovní zásoby.
05. 02. 2014 | 10:41

modrý edvard napsal(a):

Občan 9.46: můžete říct, kde jste to četl?
05. 02. 2014 | 10:47

Rudi Koutek napsal(a):

Občan napsal(a):
"Yosife K,

vzhledem k tomu, že má teta z USA pár let v jedné takové přídělovně pracovala, vím sakra dobře, co za "potraviny" příjemci dostávali."


Coze, Obcan a teta v kapitalisticke cizine, dokonce USA, neverim a asi nikdy neuverim...
05. 02. 2014 | 10:58

Ferda napsal(a):

Připadá mi, že autor blogu zapomněl, že máme hemtem tu demokraciu, a to se vším všudy. Vždyť ve své charakteristice má, že nás k ní jako studentský vůdce vedl. Ale teď najednou jakoby procitá a vidí, že nás dovedl někam jinam, než si v lepším případě myslel, v horším ,že to věděl. Najednou vidí, co dříve nebylo, hladovějící děti, učitě se setkal i s bezdomovci odsouzené k smrti pomalým umíráním bez střechy nad hlavou, o hladu a nemocech bez pomoci, atd. a na druhé straně bohaté, kteří nevědí co s penězi a ještě jim to nestačí a kradou dále jako straky, ani nedrží oběd (ale ti nehladoví). A kupodivu vidí, že už nestačí milodary bohatých a volá po socialistickém řešení, t.j., že by obědy dětem měl platit stát. Ale fuj, vždyť my chceme být svobodní, s minimálním státem, my se chceme starat sami o sebe, jak nám doporučujete, my chceme, aby zde byli bohatí, protože ti pak zajistí, že se budeme mít dobře všichni. Socky jsou neschopní a je to jejich vina, nechce se jim pracovat, atd. Tak tohle slýcháme denně, je to ideologie těch, které si mnozí vycinkali pod Vaším vedením.
05. 02. 2014 | 11:20

Rudi Koutek napsal(a):

mb napsal(a):
"za komunistů jsme normálně ve škole fasovali svačiny ... svačináři šli do jídelny pro koše ... a o svačinovku všichni svačili ..."

Prosim Vas kdy a kde, neznam nikoho, ani jsem neslysel, ze by neco takoveho existovalo a to jsem bydlel v oblasti s nejvetsim znecistenim ovzdusi, jo 25 let pote se dozvidam veci ... vsechno bylo, vsichni meli vsechno rodiny meli dve auta, vsichni bydleli bud v rodinnych domcich anebo do par mesicu ve statnim, druzstevnim byte atd.
05. 02. 2014 | 11:22

Terry Fox napsal(a):

to Zdeněk Brom 08:57
Zdá se, že máte velice slabou představu o tom, jak vypadá nouze a zoufalství, a kam až nouze a zoufalství může člověka dohnat.
Ovšem, ta otázka je na místě: "Kde na to berou, a proč těch málo peněz co mají, propíjejí?" Já bych to neudělal, a vy jistě taky ne. Ale nedám za sebe ruku do ohně, že bych to neudělal ani na místě nějakého chudáka co nemůže rok-dva sehnat práci, snad bere nějakou podporu, ale stejně pomalu rozprodává co se rozprodat dá, vypli mu elektřinu i plyn, a má třeba i rodinu, o kterou se nedokáže řádně postarat. A za vás v takové situaci, že byste se neutápěl v alkoholu, bych taky ruku do ohně nedal. Vždyť sledujete zprávy v televizi, k jakým zločinům dochází a velice často to celé začíná tím, že "muž byl dlouhodobě nezaméstnaný, vypli jim elektřinu, plyn i vodu, z domu se ozývaly neustálé hádky..."
05. 02. 2014 | 11:27

Pavel13 napsal(a):

:.K.V
Obědy na dluh tady propaguji já, takže vám i odpovím.
1. Základní školy ani jejich jídelny nejsou podnikatelské subjekty, mají svého zžizovatele, nejčastěji obec. Škola nebude vymáhat dluhy, ale obec může. Stejně už to dělá u dluhů za svoz odpadu, apod.
2. Co uděláme s dlužníky a jejich dětmi? Necháme je pojít hlady? Nebo se o ně někdo postará? Kdo? Na prvním místě by to mohli být příbuzní. Když ne oni, pak asi obec a většinou tomu tak je. Jak mají poukázat dětem peníze na jídlo? Dát rodičům stravenky (na kolu s rohlíkem?) nebo poukázky na jídlo v jídelně pro chudé nebo v hospodě? Není lepší a nakonec pro obec výhodnější dát dětem rovnou řádný oběd ve škole, byť na dluh? Může to mít ještě jeden pozitivní dopad. Často děti z problémových rodin nechodí do školy vůbec. Možná by pro některé byl i oběd motivací k docházce.
P.S. Nemyslím, že jsem zase objevil Ameriku a jistě to tak mnohde funguje.
05. 02. 2014 | 11:37

Zdenek Brom napsal(a):

.K.V:

Koukám, že na problematiku jídelen jste kovaný odborníkjakona překlady z cizího jazyka.
05. 02. 2014 | 11:51

Zdenek Brom napsal(a):

Pavel13:

Díky, že jste věcně panu .K.V odpověděl.

Iluze si ale nedělám. Ten pán tady stejně zasvěceně tvrdí, že Čechy učil pracovat až Hitler atd.
05. 02. 2014 | 11:54

Zdenek Brom napsal(a):

Terry Fox:

Protože jsem v denním kontaktu se žáky všech možných sociálních skupin, tak jistou představu mám.

Mám i představu o tom, jak takové situace vznikají a jak k nim část žáků cíleně kráčí.

Proto se bráním zjednodušování a jsem přesvědčen, že se jim dá částečně předcházet.
05. 02. 2014 | 11:59

Bavor napsal(a):

Pane Urbane, jako bývalý představitel studentského hnutá z listopadu 1989 jste přímo zodpovědný za to, co se u nás od této doby děje. Tedy i za miliardové krádeže, nezaměstnanost i za to, že 10% dětá nemůže chodit na obědy ( a to v době, kdy stát církvím vyplácí mnohamiliardové dary). Jak to jako teolog srovnáte se svým svědomím?
05. 02. 2014 | 12:17

neo napsal(a):

Bavor:

jako "bývalý" volič komunistů,jste přímo zodpovědný za jejich řádění, vraždění, tyranii...
05. 02. 2014 | 12:19

.K.V napsal(a):

Rudý Koutku, já ten socík pamatuji. A pamatuji že někdy ke konci 60 tých let skutečně běžel program zdravé výživy dětí, takže o velké přestávce v 10 hodin každý nafasoval 0,25l sáček mléka s brčkem, rohlík a jogurt nebo sýr. Kdo to tehdy platil nevím, ale existovalo to. Kromě normálního oběda, kromě toho že byly povinné kurzy plavání a lyžování, a ve městech 2 x ročně týdení pobyty ve škole v přírodě. A nepamatuji JEDINÝ případ kdy by někdo řekl že to nemůže zaplatit a nezůčastní se. A milionářská čtvrt jsme rozhodně nebyli.
Také pamatuji že do roku 89 na sídlišti města se 6000 obyvatel nikdo ani nevěděl zda existují klíče od vchodových dveří, neustále otevřeno, kola a kočárky na chodbě, boty se nechávaly přede dveřmi, a někdy i kabáty a bundy aby oschly na chodbě a netahalo se vlhko do bytu. Pokud vím, u těch kol se ztratily leda párkrát ventilky, spíš zlomyslnost než kriminalita.
Dnes ty věci znějí jako pohádka.
On totiž tehdy kriminálník pro ostudu nesměl na ulici, dnes jich máme i v parlamentu a ve vládách, mohli by zakládat poslanecké kluby kriminálníků a fasovat ta auta a placené předsedy
.
Pavle 13- dříve nebyly ani ty dluhy na nájemném. Každý pracoval nebo měl důchod, a na nájem a jídlo stačilo méně než 1/2 toho příjmu. Váš argument, že když už města vymáhají stamilionové dluhy za nájemné, svezou se v pohodě i dluhy za školní obědy, považuji za naprosté pomatení.
.
Ano pane Brome. Když si čecháčci měli vládnout sami, ať už za Masaryka nebo po cinkání klíči r 89, vždy to znamenalo rozhádanost, ekonomický rozvrat, následně i sociální a morální (za Masaryka překrytý ke konci strachem z války, to trochu národ sjednotilo). Uživili jsme se bez dluhů JENOM za komunistů, a i za toho Hitlera tu byla organizovanost A EFEKTIVNOST hospodářského života o jaké se nám dnes ani nesní. TAKOVÁ JE KRUTÁ PRAVDA, tím neschvaluji válku a pálení židů v krematoriu.
.
Jsem totiž na rozdíl od vás normální, nikoliv ideologický fanatik
05. 02. 2014 | 12:27

xx napsal(a):

Páni, to je zase snůška komunistických keců.

Občan se samozřejmě nezmíní o lidech, kteří jsou sice evidovaní jako nezaměstnaní, ale přitom pilně pracují prakticky každý den. Znám takových lidí několik desítek jenom v našem malém městečku. Pracují samozřejmě v šedé zóně, takže stát je eviduje jako lidi bez práce. To ale neznamená že jsou také bez peněz !

Tímto jsou statistiky hrubě zkreslené a strašení velkými čísly je jen demagogií a komunistickou propagandou.

Další kecy o rekvalifikacích. Občan má samozřejmě pravdu, když říká, že je třeba nabízet lidem nikoli kurzy jak najít tlačítko Start na ploše PC, ale skutečnou kvalifikaci - řemeslo !
Ovšem zase se pak demagogicky ohání výučními listy a tituly mezi nezaměstnanými, aniž by připomněl, že plno z těch výučních listu nebo i titulů je realizováno v oborech, které na trhu práce prostě už nejsou potřeba, protože se jejich práce přesunula do Číny nebo jí dělají roboti ( svařování, obrábění a pod. ), případně o ní nikdo nestojí ( případ Občana samotného ).

A VŠ chrlí ve velkém tisíce absolventů jako je Občan v oborech, které jen spotřebovávají veřejné peníze buďto jako zaměstnanci veřejného sektoru, nebo nezaměstnaní.

Vy si vůbec neuvědomujete, že to že stát někoho zaměstná, nijak neřeší tlak na veřejné rozpočty, naopak menší tlak tvoří nezaměstnaní, protože podpora je nižší než náklady mezd.

V ČR je třetí nejvyšší podíl zaměstnanců ve veřejném sektoru, tedy lidí placených z vybraných daní !!! Třetí nejvyšší v Evropě !!! Daleko za námi jsou i takové země jako Švédsko nebo Německo.

Přitom ale nepatříme mezi země s nejvyšší daňovou zátěží. To logicky přináší vysoký tlak na rozpočty.

A Občan a další komunisté volají po ještě větším podílu lidí, které platí stát ?

Ach jo.
05. 02. 2014 | 12:27

.K.V napsal(a):

Pane Brome 11,59 ano, část žáků i rodičů k tomu cíleně kráčí. Vycinkali jsme si klíči to že živit se prací je ošklivé komunistické omezování osobní svobody. Pohodlnější je křičet něco o sociální bídě, ukazovat hladové děti. Nevědět s kým mám dítě ptařilo k největší ostudě, dnes je to trend, 46% dětí se rodí mimo manželství.
Ukazovat hladové děti a Dostat bydlení zdarma a sociální dávky je jaksi výhodnější než každý den vstávat na šichtu.
.
Když je nějaká společnost tak bl..bá že si živí a podporuje parazity a kriminálníky, nelze se divit parazitům že si libují a množí se
05. 02. 2014 | 12:32

xx napsal(a):

.K.V: vy také pracujete se statistikou jako Občan. Manipulace a demagogie.

Moderní trend obracíte na něco hanlivého, jako nějaký křesťanský fundamentalista.

Moje děti se narodily také mimo manželství a žijí mimo ně již 6 let spokojeným a životem. Patříme tedy do těch 46%. Přesto milý pane K.V. moje partnerka ví s kým má své děti !

Vaše ohavné manipulace jsou nejen drzé ale také lživé. Stejně jako vaše propaganda komunistické totality.
05. 02. 2014 | 12:46

SuP napsal(a):

scarabeus -
Pokud budete hledat systémové řešení tak, aby vyhovovalo všem výjimkám, nevyřešíte nikdy nic.
05. 02. 2014 | 12:55

.K.V napsal(a):

Pane xx, já nemám data abych prokazoval z jakých důvodů je každé z těch více než 46% dětí narozených mimo manželství.
Ale také si umím najít kolik miliard se dnes vyplácí na příspěvky na bydlení a na různé sociální dávky např. i samoživitelkám.
A JSOU PLACENI I Z MÝCH PENĚZ.
A znám pár takových případů ze svého okolí. Často tam bydlí i ten "fotr neznámý", docela často se ti "otcové" v bytě zadarmo nějak střídají, ale všichni se můžou přetrhnout smíchy když vidí snaživého souseda který se večer vrací z práce a děsí se jak vyjde s výplatou po zaplacení nájemného a inkasa.
.
Jestli to není váš osobní případ a živíte se za své, tímto děkuji že alespoň vy na mně neparazitujete. Ale je vás čím dál méně
05. 02. 2014 | 12:57

neo napsal(a):

xx:

klasika u K.V. nepochopí už jsem mu to psal mockrát. Nedělá rozdíly mezi dětmi mimo manželství, mezi dětmi samoživitelek s otcem neznámým a mezi dětmi samoživitelek s otcem známým...
05. 02. 2014 | 12:58

SuP napsal(a):

Rudi koutek -
(05. 02. 2014 | 10:58)
Ono je důležité, zda "teta z USA" viděla, co Občan tou dobou "žral" tady.... Zda měla s čím srovnávat, či jestli to porovnávala s líčením Občana v dopisech.
05. 02. 2014 | 13:01

SuP napsal(a):

Ferda -
To, že existují mezi námi rodiče, kteří dokážou svým dětem prochlastat obědy, NENÍ znakem demokracie, ale dědictvím morálky vypěstované tu během moudrého vedení ÚV KSČ.
05. 02. 2014 | 13:03

patriot napsal(a):

neo:

Měl jsem to štěstí, že jsem značnou část svého života prožil v období reálného socialismu. Mohu tedy porovnávat…

Váš pohled na tuto dobu („řádění, vraždění, tyranie komunistů“) je pohledem naprostého šílence.
05. 02. 2014 | 13:04

mb napsal(a):

rudý koutek: Most, osmdesátá léta ... bývalo i vajíčko ... ( na to jsem se obzvláště těšil :-)) ...

hezký den ...
05. 02. 2014 | 13:05

.K.V napsal(a):

Neo, jestli máte přesná čísla, sem s nimi.
Já jenom umím nahledat kolik MILIARD se vyplatí na příspěvcích na bydlení a na sociální dávky, ve srovnání se socialismem DĚSIVÁ ČÍSLA, a jde to i z MÉ KAPSY.
.
Možná byste i nám prosťáčkům mohl naznačit důvody, proč se místo komunistických 2% dětí rodí mimo manželství najednou přes 46%.
A jestli takový nárůst opravdu považujete ZA POZITIVNÍ JEV a šťastný výdobytek svobody
Rádi se necháme poučit
05. 02. 2014 | 13:10

SuP napsal(a):

Rudi Koutek -
"....Prosim Vas kdy a kde, neznam nikoho, ani jsem neslysel, ze by neco takoveho existovalo ...."

Ale existovalo. V roce 1957 jsem (ve třetí) třídě pozorovával spolužáky, jejichž rodiče jim ZA POPLATEK zajistili dodávání svačin, jak píše mb. Když se brzo ukázalo, že koše ve třídách a na chodbách jsou plné namazaných chlebů, časem se od toho zase upustilo ..... Já jsem dostával chleba s máslem z domova a obědy zaplacené ve školní jídelně (jen pro úplnost). A byly jsme 4 děti a rodiče chodili 2x ročně dávat krev, aby na to na všechno měli. Myslíte, že bych měl bolševika velebit?
05. 02. 2014 | 13:11

neo napsal(a):

patriot:

měl jsem to štěstí, že jsem v socialismu prožil pouze 6 let života.
05. 02. 2014 | 13:26

neo napsal(a):

K.V.

ty důvody jsem vám psal mnohokrát, nevím tedy, proč se na ně ptáte znovu.

1) mnoho lidí nepovažuje manželství za podstatné. Nepotřebují papír na lásku, ani na rodinu.

2) mnoho lidí nejprve zplodí dítě a pak se vezmou, takové dítě se tedy také narodí mimo manželství.

3) pak jsou tu rozvedení, kteří se znovu nemají chuť zavázat v manželství ale s novými partnery a partnerkami mají děti
05. 02. 2014 | 13:30

Občan napsal(a):

.K.V,
ale ona to skutečně je demagogie, hrubá demagogie.
Přestavte si, že mezi těmi samoživitelkami a samoživiteli je spousta vdov a vdovců, lidé z různých důvodů rozvedení, lidé s nezaměstnaným manželem/lkou bez podpory a dokonce i lidé s těžce nemocným partnerem.
Jsou snad všichni parazité?

SUPe,
představte si, že v letech 1970-1975(kdy jsem opouštěl 9. řídu ZŠ), jsme za pár korun dostávali ve škole k svačině mléčné výrobky s rohlíkem a svačiny jsme si vůbec nemuseli nosit (samozřejmě si je někteří nosili a někteří jiní zase ty mléčné výrobky nejedli/nepili).
Nepamatuji si, že by v naší třídě byl někdo, kdo by nemíval svačinu ze školy nebo z domova, a stejně tak se nepamatuji na nikoho, kdo by neměl na obědy.
Zato si vybavuji, že jsme v cca osmé třídě začali prachy na obědy utrácet za rohlík se salátem a limonádou nebo zmrzlinou a na jídelní lístek jsme se chodili jen koukat, abychom ošálili rodiče. Jenže jsme byli pitomí, dělalo nás to moc najednou a třídní to naprášila na třídních schůzkách rodičům :o)
05. 02. 2014 | 13:31

SuP napsal(a):

Občan -
Už jsem se lekl, že se zase budete do mě navážet. Ovšem že jste stár, jako moje manželka, jsem neodhadoval.
S vašimi názory nesouhlasím, nicméně rád si v nich čtu, neboť je beru jako kolorit doby a jako pěkný příklad toho, co si v dnešní době lidi dokážou myslet. (ale trvalo mi to!)
;-)
05. 02. 2014 | 13:37

.K.V napsal(a):

Supe- poplatkem za krev 2 x ročně opravdu zachránili rodiný rozpočet.
Bože vy jste žvanil.
.
Neo 13,30 - to všechno beru, ale kam se tedy dostávají miliardy za sociální dávky a příspěvky na bydlení???
.
Občane, opuštěná vdova samoživitelka z dítětem opravdu není typická ukázka. Ti dostanou vdovský a sirotčí důchod, to jsme zase někde jinde. A pořád by měla mít svoji rodinu,
stále nechápu proč někomu cizímu bydlení a živobytí platím já.
.
Ty svačiny školákům si pamatuji. Nevím kdo to platil, pokud rodiče tak jen symbolicky, bylo to dotované, ale každý den v 10 hodin před velkou přestávkou školník podle počtu dětí donesl mléko čtvrtlitrový sáček s brčkem, rohlíky, jogurt nebo sýr. Někteří byli mlsní a nechali to ležet, učitelky si asi pošmákly. Vím že ty pytlíky od mléka šly naplnit vodou- báječná bomba do dětských bitev po škole. A nejsem nikde z chemicky zasažené oblasti, vím že to bylo plošné po republice.
.
To ještě někomu záleželo na obyvatelích, zůlaté časy
05. 02. 2014 | 13:55

SuP napsal(a):

K.V. -
Pařez zůstane pařezem.
05. 02. 2014 | 13:57

xx napsal(a):

.K.V: nemáte data ale to vám nebrání všechny hodit do jednoho pytle „parazit“.

Otázka je co vlastně děláte ? Čím se živíte. Protože je docela dost dobře možné, že jste největší parazit ze všech, protože pracujete někde v teple na zbytečném ouřadě a vaše veškeré peníze pocházejí z našich daní. Z daní nás co pracujeme v soukromém sektoru a každý boží den bojujeme za další zakázku abychom měli i příští měsíc z čeho zaplatit výplaty.

Já a moje partnerka odvádíme měsíčně na daních a poplatcích zhruba 45 tisíc korun. Nepatříme mezi nejbohatší lidi. Přesto si myslím, že to není zrovna málo peněz, které odvedeme si veřejných rozpočtů.

Nikdy by mne ale nenapadlo někoho v nouzi nazývat parazitem na mých penězích.

Naopak, za parazity považuji ty úředníky a zaměstnance veřejného sektoru, kteří se zabývají produkcí těch statistik, které pak Vy a Vám podobní lidí takhle hrubě zkreslujete a vydáváte je za svoje komunistické pravdy.
05. 02. 2014 | 13:58

SuP napsal(a):

K.V. -
Když o něčem vim jen z doslechu přes zahnojený uši, nebudou moje pohledy relevantní. (dokázal bych to napsat třemi slovy, ale chtěl jsem, abyste si to měl čas přečíst.)
05. 02. 2014 | 14:01

xx napsal(a):

Já jsem v socialismu prožil 25 let života. Za celou dobu nepamatuju, že bych dostal ve škole nějakou svačinu.

Ale obecněji k tomu dotování. Právě to byla největší chyba socialismu. Přerozdělování. Stejně jako s dotací na svačiny to fungovalo v obchodě. Záporná daň z obratu nebylo nic jiného než dotace na potraviny, které se tak prodávaly pod náklady, aby se lid nebouřil.

To nebylo kvůli tomu, že komunisti mysleli na blaho lidí, ale aby se udrželi u moci. Ale demagog jako K.V. to samozřejmě na hlupáky zkouší.

Ach jo.

někomu se může zdát jako ohromný nápad, když těm úspěšným sebere zisk a z toho zisku pomůže těm neúspěšným. Ale pokud tento princip aplikujete do ekonomiky mezi podniky, docílíte hotové katastrofy. Velmi rychle zjistíte, že namísto přerozdělování úspěchu, přerozdělujete neúspěch a celou ekonomiku tím poškozujete.

Období socialismu tuto teorii experimentálně ověřilo v praxi. Přesto to některým zabedněncům nestačí a chtěli by ten experiment opakovat.

Lidská blbost je nekonečná.
05. 02. 2014 | 14:05

ema napsal(a):

Když nevolíš komanče tak to hlady odskáčeš.
Jednoduché že :))
05. 02. 2014 | 14:07

Rudi Koutek napsal(a):

Ja a me sestry skolni roky 1969-1983 jsme urcite zadarmo ve skole zadne jidlo nedostavali, ja jsem v roce 1973 nekolik mesicu pil o prestavce sklenku mleka(tipuji na 0,2 dcl), ktera se musela zaplatit.

K.V.
povinne lyzovani? Pokud se pamatuji tak priblizne polovina deti ve tride vcetne me se toho nezucastnila, vetsina samozrejme z duvodu, ze si to nemuze dovolit zaplatit
2x do roka tydenni skola v prirode pro mestske deti - tak to jste pekne ujel
05. 02. 2014 | 14:10

.K.V napsal(a):

Supe já bych s vámi třeba i souhlasil.
Jenom mně pořád uniká
- proč musíme dávat tolik miliard na příspěvky na bydlení a sociální dávky, když před cinkáním klíči si každý svoje bydlení a jídlo, obživu svých dětí platil ze svého
- proč musíme pořádat potravinové sbírky na hladové. Umím to pochopit jako pomoc ve válce nebo po zemětřesení, ale roku 2014 uprostřed Evropy, když jsme vyhnali už před čtvrtstoletím ty komunisty aby nám nebránili v rozvoji a blahobytu
- proč tedy děti nemají ANI na obědy, nemluvím o výcviku plavání, lyžování, školy v přírodě atd
- - proč máme tolik bezdomovců, tolik vyrabovaných ghet, takovou kriminalitu
- další příklady snad nemá cenu ani rozepisovat
.
Pořád mám divný pocit že se tu děje něco nedobrého. Rozhodně nad tím nehodlám jásat, radovat se jak se propadáme do bídy a ještě zesměšňovat třeba ty svačiny co děti dříve dostávaly, a jiné sociální vymoženosti před desítkami let naprosto běžné.
.
Jestli vám to dělá radost, nechápu vás. Divný jste spíš vy než já
05. 02. 2014 | 14:13

.K.V napsal(a):

Koutku, několik lidí nezávisle na sobě si ty svačiny pamatují,( viz diskuse), asi si to nevymysleli.
Od nás ze školy jeli na plavání i lyžování všichni, byla to normální součást povinného tělocviku. oPAKUJI- JSME Z NORMÁLNÍHO MĚSTA, VĚTŠINA OBYVATEL PRACOVALA V MÍSTNÍ strojírenské TOVÁRNĚ PRO CCA 6000 ZAMĚSTNANCŮ, žádná milionářská čtvrt
ŠKOLA V PŘÍRODĚ BYLA PRO VŠECHNY DĚTI VE MĚSTECH NAD NEVÍMKOLIK OBYVATEL. Na vesnici by to byl samozřejmně nesmysl. A pokud si pamatuji, jeli také všichni, zase tak drahé to nebylo.
.
Pamatuji si že v létě se od podniku rodičů jezdilo na pionýrský tábor, a vyšlo to levněji než kdybych se stravoval doma. Areál vlastnil podnik, dělali se výměny, někdy i se zahraničím. Potraviny za velkoobchodní ceny, personál byl z řad zaměstnanců, kteří byli rádi že změní prostředí a mají to skoro jako dovolenou , praktikanti a někteří vedoucí oddílů z řad studentů pedagogických škol jako povinná praxe. Odjezdil jsem od 7 do 14 let věku každý rok.
.
Nevím proč vás baví špinit naši republiku
05. 02. 2014 | 14:26

Pavel13 napsal(a):

:.K.V
V bodě 2. jsem se vám snažil vysvětlit, že u těch nejproblémovějších rodin, zaplatí obec za jídlo pro děti tak jako tak a školní oběd je nakonec i tou nejlevnější variantou.

K vymáhání dluhů obcí. Jistě pamatujete, že jsme si dříve kupovali předem jednotlivé vývozy popelnic. Nakonec byl ten systém direktivně zrušen shora protože měl značná negativa. Obec dnes popelnice vyváží i lidem, kteří zaplaceno nemají a pak se snaží dluh vymáhat. Proč odpady ano a obědy pro děti ne? Vystěhují vás na ulici, když nezaplatíte dopředu nájem?

Možná se vám zdá divné srovnávat stravování a odpady. Takže si vemte firmu, která bude od jiné nakupovat obědy pro své zaměstnance. Maximálně bude "vývařovně" platit za dodávku obědů každý den ihned hotově. Spíše ale bude platit přes fakturu po týdnech nebo měsících dozadu dle počtu odebraných jídel. Požadovat platbu na měsíc dopředu by nikoho ani nenapdlo.
05. 02. 2014 | 14:27

.K.V napsal(a):

Ps- školy v přírodě dojely setrvačností ještě do roku 1991, alespoň v našem městě
05. 02. 2014 | 14:30

Zdeněk Brom napsal(a):

SuP:

Neurážejte pařezy, prosím. :)
05. 02. 2014 | 14:31

modrý edvard napsal(a):

KV:
"- proč musíme dávat tolik miliard na příspěvky na bydlení a sociální dávky, když před cinkáním klíči si každý svoje bydlení a jídlo, obživu svých dětí platil ze svého" ... no protože za bolševika byla pracovní povinnost. Každý musel být zaměstnán, a potom dostal peníze, ať pracoval, nebo ne. De facto to byly ty sociální dávky.
"- proč musíme pořádat potravinové sbírky na hladové. Umím to pochopit jako pomoc ve válce nebo po zemětřesení, ale roku 2014 uprostřed Evropy, když jsme vyhnali už před čtvrtstoletím ty komunisty aby nám nebránili v rozvoji a blahobytu" ... nemusíme nic pořádat, to je jen nesmyslný marketingový nápad
"- proč tedy děti nemají ANI na obědy, nemluvím o výcviku plavání, lyžování, školy v přírodě atd" .. ty děti, co nemají na obědy, jsou okrajové případy, způsobené asociálností rodičů. Pokud rodič propije/prokouří/promrhá dětské přídavky, je asociál. Můžou existovat výjimky, několik případů ročně, kdy matka samoživitelka s třemi dětmi vyhoří. Ale to se může stát všude, i v Rusku.
"- proč máme tolik bezdomovců, tolik vyrabovaných ghet, takovou kriminalitu" .... bezdomovců budeme mít tím víc, čím víc je budeme podporovat. O vyrabovaných ghetech a kriminalitě nepochybuji, ale nevím, jak se v čase mění. TV zpravodajství není v tomto směru autoritou. Ani Rudé právo.
05. 02. 2014 | 14:32

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

V exekuci skončil i europoslanec Ransdorf. Zkuste alespoň trošičku přemýšlet.
05. 02. 2014 | 14:33

.K.V napsal(a):

Pavle, vaše argumentace připomíná "logiku"- všichni kradou, tak proč se rozčilovat že krade ještě někdo další, vždyť se to v tom množství ztratí.
Já si naopak myslím že je třeba negativní jevy odhalit, najít PŘÍČINY A ODSTRANIT.
Co si myslíte že bude ve třídě kde někteří za obědy platí, jiní je dostanou zdarma.? Posměch, nenávist, šikana
a ti co platí budou hledat cesty jak neplatit také. I za cenu že pošlou do školy děti hladové a otrhané, i když na víkend pojedou Mercedesem nebo letadlem k moři.
Vy nevidíte co se děje dnes s cigány? Nikdo před 24 lety nevyvolával demonstrace a pouliční boje. Cigáni jsou stejní, vůči jiným rasismus také není, jen lidi nesnášejí jak žijí za naše peníze, a to že nepracují je tlačí do kriminality. Chcete totéž i ve třídách?
05. 02. 2014 | 14:38

xx napsal(a):

.K.V: svačiny si pamatovat můžete. Existovaly. Ale jen ve vybraných školách, nikoli celoplošně ! V oblastech s největším znečištěním a jen po nějakou dobu !!! Něž došly peníze.

Takže to že si něco někdo pamatuje, ještě neznamená že to byla celorepubliková norma pro všechny !!

A to je ten největší problém zdejší debaty - vydávat konkrétní jednotlivosti za univerzálně platné normy.

Je to podobné jako s těmi parazity. Vy jste dostával ve škole svačinu, a uděláte z toho paušální faktum, že za socialismu byly svačiny zdarma pro všechny.

Vy si přečtete že 46% dětí se narodí mimo manželství a uděláte z nich 46% prazitů s otcem neznámým, žijících na sociální podpoře. I přesto že nemáte k tomu žádná bližší data, jenom vedle vás někdo takový bydlí.

Blbost kvete v každém věku.
05. 02. 2014 | 14:40

.K.V napsal(a):

Brome, a co navrhujete??? Potravinovou sbírku na Randsdorfa?? Dát mu bydlení a sociální dávky zdarma?
Díky, já se nezúčastním.
.
Znáte nějaký příklad ze socialismu kdy poslanec zkončil v exekuci?? Popište detaily. A jak to tehdy vyřešili
05. 02. 2014 | 14:41

neo napsal(a):

k.v:

mléčné svačiny si pamatuju i já, ještě po roce 90 a normálně se za ně platilo. I dnes je na mnoha školách dávají a rodiče za ně normálně platí. Totéž školy v přírodě a lyžáky. Jelikož mám v rodině 4 učitele, vim, že jezdí pravidelně. Teď byla jedna škola z nich na lyžáku a jeli všichni děti. Na tábory se taky v létě normálně jezdí.
05. 02. 2014 | 14:43

xx napsal(a):

K.V.: "- proč musíme pořádat potravinové sbírky na hladové. Umím to pochopit jako pomoc ve válce nebo po zemětřesení, ale roku 2014 uprostřed Evropy, když jsme vyhnali už před čtvrtstoletím ty komunisty aby nám nebránili v rozvoji a blahobytu"

Vážně vás nenapadne, že to může být snaha vyvolat problém a následně pak za peníze státu prodat řešení ? Třeba dodávat do škol právě ty dotované svačiny ? Nejlépe z Evropských peněz. K tomu je ale nejprve třeba vyvolat dojem, že problém je neúnosně veliký a vyžaduje si rázný zásah státu.
05. 02. 2014 | 14:44

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V napsal(a):

Cituji: "Já si naopak myslím že je třeba negativní jevy odhalit, najít PŘÍČINY A ODSTRANIT."

Jéééé, to jsem slýchal od stranických funkcionářů a čítával v socialistickém tisku. Stejně takové obecné kecy nic nezměnily.
05. 02. 2014 | 14:44

.K.V napsal(a):

XX- nikdy jsem netvrdil že všech 46% rodin jsou parazity,
ale tvrdím že je to prudký nárůst nemanželských dětí a z nebe to nespadlo, pozitivní jev to také není a ty sociální dávky v tom asi roli hrají, a VELKOU.
.
Ty svačiny byl celonárodní program, já jsme chodil do školy v nádherné čtvrti uprostřed lesů, dodnes krásné a zdravé, a ty svačiny u nás byly několik let.
05. 02. 2014 | 14:45

Rudi Koutek napsal(a):

K.V.
Jak uz jsem psal, skolni roky 1969-1983 u nas ve skole nic takoveho nebylo, opravdu jsme zadarmo nic nedostavali a neznam ani nikoho kdo by neco takoveho dostaval.

Lyzak - v 7.tride, ja a mi spoluzaci jsme urcite nikde nebyli, sedeli jsme ve skole s detmi jine tridy, ktere se toho taktez nezucastnily, za by ja a ten zbytek nebyl klasifikovan nebo dostal horsi znamku, protoze so toho nezucastnil, ale jdete...

Pionyrsky(podnikovy) tabor, tam jsem taky byl dokonce 2x, to nezpochybnuji, samozrejme to, ale nebylo zadarmo, vzdyt se za to platily penize a pokud se nepletu tak oba dva rodice byli v ROH, kde museli kazdy mesic platit prispevky.

Vy mate pocit, ze Vasi republiku hanim, opravdu? A kterou? Tu socialistickou?
05. 02. 2014 | 14:47

.K.V napsal(a):

Kluci antikomunistický, alespoň se domluvte. Koutek svačiny popírá, Neo je měl ještě v roce 1990, ale ti špatní jsou stejně komunisti.
A když neo tvrdí že všichni svačí a obědvají, jezdí na lyžák, plavání, tak co tu vlastně řešíme??
XX si zase myslí že ten hlad je fingovaný aby nám EU dala dotace.
A zasde za to špatné můžou určitě komunisti.
No a Brom je tradičně proti všemu a proti všem, hlavně proti všemu před rokem 1989. Kde vy jste se narodil Brome, vás našli v pralese a vychovali opice.??? Nebo jste až naklonován po cinkání klíči???
05. 02. 2014 | 14:51

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

A víte, že znám. Ten člověk neuvěřitelně pil a téměř vše propil. Rozpadlo se mu manželství. Kvůli pití a pak i děvčatům začal prodávat svůj majetek, zadlužil se. V exekuci neskončil. Když už to bylo neúnosné, strana ho přestěhovala do jiného města, zařídila mu na vyšším postu referát, kde nic nemusel dělat a tam po krátké době dožil.
05. 02. 2014 | 14:54

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Pokud vnímáte naši zemi před rokem 89 jako prales, kde se výchově věnovaly opice, pak ano.
05. 02. 2014 | 15:00

.K.V napsal(a):

Brome, takže za to že pan neznámý chlastal a vše propil zase mohou komunisti???
Nejste už nějak daleko od téma blogu??
Kdybyste si alespoň vymyslel že u vás na škole žijí všichni v pravdě a lásce, na oběd mají všichni a jedí šunku a kaviár, a na lyžák a plavání a školu v přírodě jezdí také všichni.
Jenže by to třeba četl někdo z vaší školy, a to by byl trapas, že ano
05. 02. 2014 | 15:04

neo napsal(a):

k.v. :

vy jste retardovaný? Jen se ptám.

TY SVAČINY NEBYLY ZADARMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kolik vykřičníků mám udělat, abyste to pochopil?

Rudi tvrdí, že žádné svačiny zadarmo neměl a já, že jsme taky žádné svačiny zadarmo neměli. MUSELO SE ZA NĚ PLATIT STEJNĚ JAKO ZA VŠECHNO. Mam dost té važí bolševické demagogie o sluníčkovém socialistickém státu, kde všichni pracovali a měli se dobře. Jsou to jen odporné kecy ve stínu povražděných, zlikvidovaných lidí. Bránění studovat, cestovat, žít!! To je ten vámi opěvovaný režim. Víte co je na demokracii krásného pane K.V? Že si můžete zvolit. Není všechno růžovoučké a nikdy nebude, ale jste to VY kdo rozhodne jak růžové to bude mít. Já vám kašlu na svačinu zdarma, umístěnku ve fabrice nebo pastelky a obaly na sešity pro školáčky, kašlu vám na platové třídy a ROH rekreace s kulturními referenty... Nic z toho mi nestojí za to, obětovat svobodu volby, nic. Můžete mít jiný názor, můžete se rochnit v bahně socialismu... do toho, je to vaše věc, váš názor, ale dokud tu máme demokracii, vítězí zde přání většiny. Pokud se vám to nelíbí, jděte k volbám, příště se vám to třeba podaří a komanči se vám vrátí.

teď ale máte na výběr. Chcete svačinu? kupte si jí. Chcete na lyžák? vydělejte, ušetřete a můžete vyrazit. Mimochodem lyžák je pokud vim v sedmičce na ZŠ a pak v prváku na střední. Rodiče tedy mají spoustu času na ně ušetřit a v prváku už si může přispět i student.
05. 02. 2014 | 15:10

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Samozřejmě, že jsme daleko. Odpovídal jsem pouze na Vaši otázku. Navíc jsem odpovídal na otázku, zda podobný pžípad znám a ne, kdo za to může. Tak si ujasněte, co chcete.

O naší škole mohu napsat jediné: máme hodně problémů a přibývá jich.
05. 02. 2014 | 15:11

Rudi Koutek napsal(a):

K.V.
Pomalu se priklanim k tomu, ze mate nejaky problem, umite opravdu cesky?

Ja pisu, ze svaciny zadarmo nebyly, ja jsem nekolik mesicu dostaval mleko za, ktere se muselo platit.
Neo pise, ze pamatuje svaciny, za ktere se muselo platit.

Na cem, ze se ty mi kluci antikomunisticti mame domluvit?
05. 02. 2014 | 15:13

Zdeněk Brom napsal(a):

neo:

Navíc s tím lyžákem je tu např. v našem městě možnost požádat o finanční pomoc minimálně dvě nadace, které speciálně v těchto případech vždy pomohou.
05. 02. 2014 | 15:15

Terry Fox napsal(a):

SuP napsal(a):
Rudi Koutek -
"....Prosim Vas kdy a kde, neznam nikoho, ani jsem neslysel, ze by neco takoveho existovalo ...."

Ale existovalo. V roce 1957 jsem (ve třetí) třídě pozorovával spolužáky, jejichž rodiče jim ZA POPLATEK zajistili dodávání svačin, jak píše mb. Když se brzo ukázalo, že koše ve třídách a na chodbách jsou plné namazaných chlebů, časem se od toho zase upustilo ..... Já jsem dostával chleba s máslem z domova a obědy zaplacené ve školní jídelně (jen pro úplnost). A byly jsme 4 děti a rodiče chodili 2x ročně dávat krev, aby na to na všechno měli. Myslíte, že bych měl bolševika velebit?
05. 02. 2014 | 13:11
To je neuvěřitelné, co všechno jsou někteří schopni napsat. Tak vaši rodiče chodili 2x ročně dávat krev, a z toho pak zachraňovali rodinný rozpočet? Zdá se mi, že za darování krve se dávalo 200,- Kčs x 4 = 800,- Kčs vás drželo jako rodinu každým rokem nad vodou? (A dělali to vaši rodiče vůbec za peníze?) Jestli jste chodil v roce 1957 do 3. třídy lidové školy... Nezačíná u vás už ta stařecká... jak se to řekne... něco od "D"...
Velebte si koho chcete. Dostáváte penzi z toho co jste vydělával za socialismu. Ti co přijdou po vás budou dostávat kulový. Hin se hukáže...
05. 02. 2014 | 15:26

.K.V napsal(a):

Neo, číst a chápat neumíte vy.
my se tu bavíme o tom, že spousta UŽITEČNÝCH A POTŘEBNÝCH věcí byla tehdy dotovaná, a KAŽDÝ SI MOHL DOVOLIT TU SVAČINU I OBĚD, dnes po dlaších 50 letech rozvoje, když už nám "komunisti nebrání v blahobytu" více než 24 let, si HODNĚ RODIČŮ NEMŮŽE DOVOLIT ani ty obědy, natož svačiny, natož lyžák a plavání a školu v přírodě.
Nic jiného tu nikdo neříká.
.
Jenom zůstává ta otázka PROČ SE TAK ZHORŠUJE ŽIVOTNÍ ÚROVEŇ. proč nemáme ani na základní věci pro naše rodiče a prarodiče před 50 lety naprosto běžné.
O tom je tu diskuse
05. 02. 2014 | 15:41

neo napsal(a):

K.V.

ne neni. Musíte se ptát ZA JAKOU CENU???? Tu nejvyšší, svobodu a to já nejsem ochoten vydat za mléčnou svačinu ani oběd.
mimochodem i dnes jsou obědy dotované, nebo máte pocit, že se dá uvařit porce za 25kč? Životní úroveň byla před krizí nejvyšší v historii, tak tady moc nemahrujte.
05. 02. 2014 | 15:45

Pavel13 napsal(a):

.K.V napsal(a):
"Pavle, vaše argumentace připomíná "logiku"- všichni kradou, tak proč se rozčilovat že krade ještě někdo další, vždyť se to v tom množství ztratí.
Já si naopak myslím že je třeba negativní jevy odhalit, najít PŘÍČINY A ODSTRANIT."

Logiku bych na vašem místě nezmiňoval, zjevně vás ještě nenavštívila. Nuže, hledejte příčiny a odstraňujte. Rád si o tom přečtu.
-------------------------
"Co si myslíte že bude ve třídě kde někteří za obědy platí, jiní je dostanou zdarma? Posměch, nenávist, šikana a ti co platí budou hledat cesty jak neplatit také. I za cenu že pošlou do školy děti hladové a otrhané, i když na víkend pojedou Mercedesem nebo letadlem k moři."

Kde já jsem žádal obědy zdarma? Pouze jsem chtěl aby se neplatily předem. Trochu rozdíl ne? Posměch, atd. Podle vás je lepší, když jdou všichni do jídelny a někteří oběd dostanou a druzí ne? Tady marně hledám logiku. Poslední věta ji taky postrádá. Já chci, aby obec měla dostatečné kompetence v sociální podpoře. Jestli rodina dostává stravenky na jídlo pro děti, nechť obdrží o školní obědy méně. Věřte, že obce nějaké páky na vymáhání dluhů mají. Pomlčme teď, jaké blbiny jsou ochotny některé radnice platit.
----------------------------
"Vy nevidíte co se děje dnes s cigány? Nikdo před 24 lety nevyvolával demonstrace a pouliční boje. Cigáni jsou stejní, vůči jiným rasismus také není, jen lidi nesnášejí jak žijí za naše peníze, a to že nepracují je tlačí do kriminality. Chcete totéž i ve třídách? "

Tohle téma se snad netýká jen Cikánů, tak proč to sem zatahujete? Vy tady tapetujete příklady rovnostářství a solidarita občanů s nezletilými a bezbrannými spoluobčany je vám proti srsti. Rád bych, kdyby si to vzali za své občané obcí a nemuselo se to řešit nějakým nařízením shora.
-----------------------------
Vy byste asi rád zavedl i školné na základní škole a kdo nebude mít předplaceno, půjde si místo učení kleknout do kouta.
05. 02. 2014 | 15:48

Pavel13 napsal(a):

:.K.V.
K vašemu jinému tématu zde. Můj děda, coby "kulak", nedostal v 50. letech ani korunu přídavků na své děti. Nikoho nezajímalo, že musel odevzdávat povinné dávky, dřel s celou rodinou od rána do večera a nemohl dosáhnout příjmu ani ve výši těch přídavků.
05. 02. 2014 | 15:55

xx napsal(a):

Terry Fox: 800 Kčs bylo poměrně dost peněz za socialismu. Pro mnoho lidí to byl celý měsíční příjem ještě na konci sedmdesátých let !

Takže tím pošklebováním jen ukazujete, že o té době mnoho nevíte.
05. 02. 2014 | 16:01

.K.V napsal(a):

Pevle 13, ale kdepak.
Proč to řešit tak složitě, další dávky, další zadlužování další exekuce,....
Vždyť to tu roky fungovalo. Každý pracoval, za SVOJE peníze si vydělal na bydlení, jídlo, KAŽDÝ SI UŽIVIL SVÉ VLASTNÍ DĚTI.
Bez problému, i ty svačiny a obědy.
.
Kde jste vzal teorii že obce mají jiné páky na vymáhání dluhů??? Zeptejte se na Městském úřadě kolik lidí jim dluží za nájemné, leckde desítky milionů. za popelnice a nevímco. Už roky, nevymahatelné, a vyhodit matku samoživitelku z bytu za který neplatí? Večer je budou ukazovat v televizi jako zrůdy.
Zeptejte se někde proč až 3% obyvatel mají nahlášeno bydliště na obecním úřadě a fyzicky bydlí neznámo kde, mnozí jsou bezdomovci.
.
K těm popelnicím- do roku 1989 fungovalo bezproblémově. potom města prudce zvedla poplatky, lidi NA TO NEMĚLI tak odhlásili popelnici a odpadky házeli po městě nebo k sousedům. Tak se to zavedlo jako daň z hlavy, a zase platíte i za chatu kam popeláři nejezdí. A lidi na to nemají a neplatí, a zase nevymahatelné dluhy. Slušní platí, jiní ne ( slovo paraziti by vás zase urazilo)
.
Výkřiky Supa považuji za ubohé. Za odběr krve byla částka která rozhodně nezahýbala rodiným rospočtem. I jako chudý student a voják jsme dával krev ZADARMO A ČESTNĚ, ty peníze byly pod rozlišovací schopnost, i když studentovi by se hodily, ale hanba by mne fackovala
.
05. 02. 2014 | 16:08

SuP napsal(a):

K.V. -
"....Já si naopak myslím že je třeba negativní jevy odhalit, najít PŘÍČINY A ODSTRANIT...."

Příčiny není třeba hledat, jsou jasné - 41 let pokusů na lidech pod vedením KSČ. Jak byste si představoval to ODSTRANIT?
05. 02. 2014 | 16:15

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V.

- Každý chodil do práce, ale ne každý pracoval. Jako student jsem si přivydělával v továrnách, takže jsem viděl některé "zaměstnance", kteří dokázali hodiny prosedět a nehnuli prstem. Mistrovi se jen vysmívali a on nemohl nic.

- Stát byl v roce 89 na pokraji bankrotu. O tom mluvil otevřeně i Milouš Jakeš a schopní myslící komunisté přiznávali, že technologicky jsme hodně pozadu.
05. 02. 2014 | 16:20

SuP napsal(a):

"....Brome, takže za to že pan neznámý chlastal a vše propil zase mohou komunisti???...."

A ne snad? Copak v jiným zřízení má člověk na chlast, když nic nedělá?
05. 02. 2014 | 16:21

.K.V napsal(a):

Supe, jak to odstranit,???
Přestat blbě žvanit o komunistech, začít pracovat alespoň tak jako za těch komunistů, netrpět zlodějiny, kriminalníky, parazity.
A zase by bylo na obědy, na důchody a na všechno na co dříve normálně bylo.
A nemusel by být ani ten socialismus, to co jsme napsal jde zařídit i v jiném systému
05. 02. 2014 | 16:21

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V.:

- Katastrofální nedostatek odborné a vědecké literatury brzdil rozvoj potenciálu mnoha lidí.
05. 02. 2014 | 16:24

resl napsal(a):

v totalitní době nikdo nesměl hladovět, žíznit, nadávat. v totalitní době žili děti kolektivně. slavili kolektivně 1. máj, ve fabrikách se kolektivně vyjadřovali ke Kubě, byly to prostě takové, hezké kolektivní doby, kdy zněl jeden silný názor. jenže co s jedincem, když nechtěl být ve všem kolektivní ? přeučit, přinutit, potrestat. jak vůbec může existovat dítě, které má odlišný názor od kolektivu ? a je to vůbec ještě dítě ? KáVéčko by mohlo vědět.
05. 02. 2014 | 16:25

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Cituji: "...to co jsme napsal jde zařídit i v jiném systému..."

Samozřejmě. A také to tam je. Pro takové země je ale příznačné, že nemusely projít právě oním experimentem socialismu sovětského typu. Proč se mnohem lépe dařilo socialistickým myšlenkám v monarchiích?
05. 02. 2014 | 16:27

SuP napsal(a):

Terry Fox -
Další pařez (omlouvám se kořenovým zbytkům stromů).
Co jsem si vydělal na důchod, nechaly předchozí vlády, aby to průběžně prožraly a rozkradly generace předdůchodců ještě přede mnou. Já jsem tomu jen nemohl nijak zabránit. Váš důchod je ještě větší problém, protože nebudete mít dost těch, kdo by na něj pracovali. Ale dobře vám tak, neměli jste podporovat bolševika.
05. 02. 2014 | 16:31

.K.V napsal(a):

Pane Brome, no vidíte jak to byl geniální systém. Převzali zemi ožebračenou válkou, potom všichni 41 let " seděli a smáli se mistrovi", a přitom prudce rostla životní úroveň, nejprve museli sedět a smát se 6 dnů v týdnu, potom už stačilo jen 42 hodin týdně, stále delší dovolená, dřívější a vyšší důchody, lázně, rekreace, žádní chudí.
Zatímco sotva jsme v demokracii začali kapitalisticky pracovat, stačilo 24 let najednou nemají ani děti na obědy, důchod až v 75 letech a stejně za něj už dnes není ani na postel v domově pro seniory. Bezdomovci, gheta, žebrání u Armády Spásy o polévku a ohřátí ve stanu, sbírky potravin pro hladové, žebrota kam se podíváš
Alespoň vidíme jasně, že když pravdoláskovci a disidenti cinkali klíči že práce je odporný komunistický zločin, měli pravdu.
.
Ale teď vážně. Takové bludy píšete pod pseudonymem nebo jste vážně učitel? Dokonce učitel finanční gramotnosti. A to vás na té škole trpí??
05. 02. 2014 | 16:33

xx napsal(a):

SuP x Terry Fox: pánové, nikdo si na důchod nic nevydělal ! Pochopte, že principem průběžného systému je, že aktuálně pracující lidé platí důchody současným důchodcům. Princip zásluhovosti, tedy přizpůsobení výše důchodu tomu, kolik člověk platil do systému když pracoval jen velmi volně odráží to, kolik jste na důchodce vydělali.

Takže tvrdit, že jste si něco na důchod vydělali a někdo to nechal rozkrást je obrovská blbost.
05. 02. 2014 | 16:40

SuP napsal(a):

K.V. -
Mimochodem, kdo vás nutí, abyste tu žil podle kapitalistického způsobu, když proti němu máte furt tolik výhrad. Proč nežijete socialismus? Je vás tu na to dost a svobodu k tomu máte taky. Jen se modlete, aby mezitím ten kapitalismus nechcípl na podvýživu díky těm vaším požadavkům.
05. 02. 2014 | 16:41

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Nebyl to geniální systém. Zkuste si porovnat dvě země: ČR a Rakousko. Po válce bylo Rakousko v troskách a naši lidé tam posílali potravinovou pomoc. V roce 89 Rakousko předstihlo bývalou ČSSR drtivě ve všech směrech - sociálním zabezpečením i ekonomicky. Proč?

Ti, co pracovali, museli prostě ta nefachčenka dotovat. Na úkor dalšího rozvoje. V socialismu vznikla dvě hesla: "Kdo nekrade aalespoň hodinu, okrádá vlastní rodinu." "V socialismu není třeba pracovat: komunisté to nemají zapotřebí a bezpartijním to stejně nepomůže". Obě hesla mi vyprávěli dělníci v továrně při noční šichtě.

Zkuste odpovědět na otázku: Proč socialismus uspěl v zemích, které jsou monarchiemi, když v zemích sovětského bloku zkrachoval?

Znáte ekonomický projev Milouše Jakeše z roku 89?

Proč všechno to, co tolik kritizujete je příznačné především pro bývalé socialistické země a ne pro ty "zahnilé kapitalistické"?
05. 02. 2014 | 16:44

Magda H. napsal(a):

Ty přesnídávky "zadarmo" nikdy nebyly. Vždycky je někdo musel zaplatit.
Přesnídávky "zadarmo" platil stát, čili daňoví poplatníci v oblastech se zhoršeným ovzduším / severní Čechy, Praha apod/.
To bylo za socíku.
Pak následovala někdy v polovině 90. let akce "Mléko do škol". Producenti mléka a mléčných výrobků neměli odbytiště, a tak se ministerstvo zemědělství dohodlo ve vládě s ministerstvem školství, že mléko budou "zadarmo" dávat a nutit dětem v základních školách. To byla ta mléčka s brčkem, jogurtky a pribináčky. "Zadarmo" to nebylo. Zase to zaplatil stát / aby "pomohl" zemědělcům/ - vlastně jsme to zase zaplatili my všichni daňoví poplatníci. Děti mléko nepily, dělalo se slazené...kopalo se do něj, pytlíky se nafukovaly...jogurtky si braly domů učitelky a uklízečky a kuchařky z jídelen, kde se vše rozdělovalo.
Dnes, v době raného kapitalizmu, už stát přispívá jinam. Tuneluje se, peníze jdou na volební kampaně různých stran a hlavně do kapes chudáků milionářů a miliardářů. Co kdyby se tito prachatí vycajchnovali a udělali aspoň nějaký fond na svačiny a obědy pro obecní chudé děti, jako to bylo za Rakouska - Uherska nebo 1. republiky / paní starostová a ostatní dámy na okresním městečku to organizovaly v rámci charity, které se čile věnovaly/. Není to kdovíjaké řešení, ale bylo by o pár hladových krků méně.

Nakonec však chci varovat: Většina těch dětí, co nechodí na obědy, si kupuje "občerstvení" v automatech na chodbách škol v podobě kokakoly, sušenek, smažených brambůrků atd. Dokonce vím od vedoucích školních jídelen, že děti měly obědy rodiči zaplacené, ale vracely lístky, aby měly k dispozici volné peníze na všelijaké " býkárny". Takže pomalu.
A rozhodně nedávat tam, kam cpe stát - to jest rodinám "dyškryminovaných", kteří vše prohrajou a prochlastají. Na to pozor! Tady veškerá charita stranou. Nejdřív zaplatit dětem jídlo ve školní jídelně a pak teprve zbytek peněz "chudákům" na ruku. A peníze dětem nevracet!
05. 02. 2014 | 16:50

.K.V napsal(a):

Brome, to "seděli a smáli se mistrovi" mne fakt bere. Fungovalo to jen v průmyslu nebo i v zemědělství?? Ale možná ta vysoká životní úroveň byla tím že na poli roste všechno samo, a zvířata se množí také sama. proto jsme dosáhli v roce 1961 potravinové soběstačnosti. Smích pomáhá a léčí. Sotva jsme začali kapitalisticjky pracovat, najednou neumíme udržet ani polovinu dobytka na maso, brambory už také nerostou a musíme je dovážet.
Práce je opravdu ošklivý a škodlivý komunistický zločin.
05. 02. 2014 | 16:52

Rudi Koutek napsal(a):

K.V.
1. Zeme nebyla ozebracena valkou
2. Majetek ukradeny po valce Nemcum, "kolaborantum" a znarodneny majetek tzv, bohatych
3. Majetek ukradeny po roce 1948 soukromnikum, zemedelcum atd.
4. Majetek ukradeny emigrantum
TO SE TO HOSPODARILO

Jinak, ja jsem mel uzasnych 10 pracovnich dni dovolene(druha pol.80.let), na rekreaci jsem ani jednou nebyl, v laznich taky ne.

Vy chodite opravdu v CEZku do duchodu v 75 letech?
05. 02. 2014 | 16:56

SuP napsal(a):

xx -
To je sice pravda, ale kdybyste během života v zaměstnání na "důchod" nic neodváděl, byl byste v důchodu bez zásluh a bez důchodu. To, že vaše vklady do důchodového fondu spotřebovává generace důchodců už před vámi, dnes snad už vědí všichni (i já), je to ale důsledek zavedení průběžného systému. Ten chtěl umožnit lepší zhodnocení peněz, které "si na důchod odkládáte" a přitom je dlouhodobě ještě nepotřebujete. Tak tyto peníze půjčil státu, aby s nimi rozumně naložil.
Pokud BY stát hospodařil rozumně, systém by skvěle fungoval a to i s rezervami na různé dlouhodobé demografické turbulence. Pokud ale stát tyto peníze používá stejně velkoryse jako státní rozpočet a ještě se zadlužuje, začíná mít průběžný důchodový systém Z MÉHO POHLEDU rysy zpronevěry.
Až se Vás to začne přímo týkat stejně jako mě, taky vás tyto souvislosti začnou napadat.
;-)
05. 02. 2014 | 16:59

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Položil jsem Vám několik otázek. Jste schopen na ně odpovědět?
05. 02. 2014 | 16:59

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Cituji: "...proto jsme dosáhli v roce 1961 potravinové soběstačnosti...." Jistě doložíte konkrétními čísly.
05. 02. 2014 | 17:02

.K.V napsal(a):

Brome, vy si nedáte pokoj.
Kdo v současnosti krachuje, Evropská Unie a USA nebo Rusko a Čína. Kdo kam chodí žebrat o půjčky.?
.
K tomu Rakousku- ano , po rozpadu Monarchie rakušáci zjistili, že měli průmysl uv čechách, zemědělství v Uhrách. Takže jim zbyli ministerští úředníci , admiralita námořních flotil když jim zůstaly rybářské loďky na NeusiderSee atd. Pčes krizi 30.tývch let to moc nepozvedli, potom Hitler.
Jenže jste zapomněl dodat, že dávno před nějakými komunisty byli vždy Germáni pracovitější, nekradli a nepodváděli tolik, byli čistotní a měli ordnung. Proto byly vždy o 50 let vývoje před námi, čecháčci mohli dělat jenom lokaje, ficky a dělníky, ale museli se hlídat aby makali a nekradli. No a my máme ten komplex, žijeme vedle nich, tak se utěšujeme že nám někdo vždy bránil, Habsburkové, Hitler, komunosti, Rusové, Evropská Unie, bývalí komunisti.
A když nám nikdo nebránil, vždy to znamenalo rozvrat ekonomický, sociální i motrální- ať už za Masaryka nebo po cinkání klíči.
To je celé, víc není co dodat.
Co se týče bývalých satelitů, podívejte se kam došlo Slovinsko, Estonsko a celé Pobaltí, Maďarsko, Polsko a jak se propadáme my.
05. 02. 2014 | 17:08

Pavel13 napsal(a):

:.K.V
Já tady navrhuji změnu, díky které by část dětí mohla začít chodit na obědy, třeba už příští měsíc. Pravda, všechny problémy pracujícího lidu to, jako vy neřeší, ale zase k tomu není třeba čekat na nového Klému. Shodneme se, že by člověk měl dostat za slušně odvedenou práci slušnou odměnu. I dříve byly sociální dávky, nepracující (pravda zaměstnaní), zdraví invalidní důchodci, naoko zaměstnaní veksláci, ... .

Obce například mohou podmínit čerpání vymožeností, na které není ze zákona nárok, neexistencí dluhů. Proč by obec vyhazovala matku samoživitelku, když si tím stejně nepomůže? Vy ji stejně zítra zajistíte slušný příjem, takže už nás to ani nemusí trápit.

U odpadu se hlavně zdražilo jeho ukládání. Kdo zažil skládky do r.1989, nediví se.
05. 02. 2014 | 17:10

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Takže znovu:

Zkuste odpovědět na otázku: Proč socialismus uspěl v zemích, které jsou monarchiemi, když v zemích sovětského bloku zkrachoval?

Znáte ekonomický projev Milouše Jakeše z roku 89?

Proč všechno to, co tolik kritizujete je příznačné především pro bývalé socialistické země a ne pro ty "zahnilé kapitalistické"?
05. 02. 2014 | 17:11

Zdeněk Brom napsal(a):

A ještě:

K.V:

Cituji: "...proto jsme dosáhli v roce 1961 potravinové soběstačnosti...." Jistě doložíte konkrétními čísly.
05. 02. 2014 | 17:18

.K.V napsal(a):

Koutku jistě, nějak jste zapomněl že když znárodníte pole, jen se změní zápis majitele v katastru, ale majetek přinese AŽ TA PRÁCE NA NĚM , stejně tak továrny ( ale Brom vám vysvětlí že jen seděli a smáli se). Bez práce zaroste vše lebedou a je k ničemu, i kdyby se znárodnilo 10000 x tolik
Když seberete obrazy po židech a církvi a dáte je do galerie, nebo i do soukromého obýváku, za to ty obědy pro děti ve škole, a jiné majetky , hodnoty a sociální vymoženosti nejsou.
.
Kolik je postavených bytů za socialismu a kolik opuštěných po emigrantech? A ti emigranti je stavěli nebo měli jen v pronájmu?
.
Jestli nevidíte rozdíl mezi stavem republiky v roce 1945 a 1989, asi je těžké něco vysvětlovat. Nebyli jsme tolik rozbombardovaní jako Berlín a Drážďany, ale blahobyt tu tedy nebyl.

Brome, nebudu vám dokladovat věci obecně známé. Snad jste tak inteligentní abyste si množství vypěstovaných brambor a jiných plodin a odchovaného dobytka našel a porovnal sám.
.
Pánové, už kopete kolem sebe v trapné křeči a jen se zesměšnujete
05. 02. 2014 | 17:23

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Takže znovu:

Zkuste odpovědět na otázku: Proč socialismus uspěl v zemích, které jsou monarchiemi, když v zemích sovětského bloku zkrachoval?

Znáte ekonomický projev Milouše Jakeše z roku 89?

Proč všechno to, co tolik kritizujete je příznačné především pro bývalé socialistické země a ne pro ty "zahnilé kapitalistické"?

Cituji: "Snad jste tak inteligentní abyste si množství vypěstovaných brambor a jiných plodin a odchovaného dobytka našel a porovnal sám."

Nejsem. Žádám ta čísla po Vás.
05. 02. 2014 | 17:29

Trn napsal(a):

K.V. jen skace z problemu do problemu. Diskuse s nim je zbytecna. Nedrzi se tematu. Jeho odpoved je vestsinou jen nabaleni dalsiho sirsiho okruhu temat. Tak ze se na to ani neda rozumne argumentovat.
Musely to byt uzasne hodiny, kdy nekoho takovym zpusobem (navic z patra ) ucil.
Jinak k tematu:
Jednu dobu se davalo jen mleko. Vydaval ho tak spinavy skolnik, ze ho nikdo nechtel.
Zadarmo nebylo.
Svaciny nebyly. Obedy za cca 3 Kcs, ale tak hnusne jidlo, ze tam chodil malokdo.
Svaciny od rodicu vetsina deti vyhazovala nebo nosila zpet domu.
V 7. tride tyden na horach. Platili rodice.
O prazdninach cca 3 tydny na tabore ROH. Rodice taky neco platili.
Jinak se platilo ROH a SRPS
05. 02. 2014 | 17:30

xx napsal(a):

.K.V: my bychom to uměli, ale centrální plánovači z brusele nám naplánovali kvóty a dotace jiným, takže se nám to nevyplatí.

Ale být soběstační za každou cenu je nesmysl. Proč pěstovat za obřích nákladů něco, co jinde vyroste prakticky samo. Takže není důvod k soběstačnosti v čemkoli.

Důvod o soběstačnost usilovat měli komunisté, protože sami sebe uvrhli do izolace a ekonomiku tak zdevastovali, že s vyspělým světem nedokázali dostatečně obchodovat. Naše měna byla bezcenná ve světě a naše produkce se špatně prodávala i za minimální ceny, takže nebyly devizy. Díky tomu nebylo za co dovážet a proto jsme museli usilovat o soběstačnost. Začarovaný kruh který s rozvojem vyspělého světa byl čím dál těsnější a dusivější.

Nevím kde jste za komunistů pracoval, já jsem prošel několik průmyslových podniků. Elektrotechnických i strojírenských. Všude to bylo podobně mizerné. Inovace trvaly desetiletí a nakonec přinášeli spíše zhoršení výkonu. Na nic nebyly peníze a špatně alokovaný kapitál byl vidět na každém kroku. Stojící drahé NC stroje a výroba běžela na starých krámech z první republiky. Nebyly peníze na školení v zahraničí, ani na zahraniční techniky kteří by opravovali a sežizovaly ty stroje u nás.

A dosáhnout soběstačnosti v produkci prasat a v produkci moderních NC strojů, to je přecijenom trochu rozdíl.

Další příklad, v sedmdesátých letech docházelo v Evropě k masivnímu útlumu ocelářství, nástup nových technologií i materiálů a výroba v asii prostě přinesla stav, kdy spotřeba oceli začala klesat. Belgie, Francie, Británie začala pomalu s útlumem těžkého průmyslu. Co dělali centrální plánovači v ČSSR - rozhodli o vybudování nebývalých kapacit výroby oceli. Po pádu režimu se ukázalo jaká obrovská chyba to byla.

To je jenom jeden příklad, jak centrální plánovači chybovali a špatně alokovali kapitál ( plýtvali ), v důsledku čehož naše hospodářství upadalo a ztrácelo za západem konkurenceschopnost.

Dalším příkladem může být elektrotechnika a výpočetní technika. V druhé polovině osmdesátých let se u nás vyvíjely osmibitové počítače, které existovaly na světovém trhu již od konce let sedmdesátých. Jaký mělo význam vyvíjet něco, co už bylo vyvinuto před 10 lety někým jiným ?

Mělo to jediný důvod - nedostatek deviz a uzavřenost hranic. Plýtvalo se cenným kapitálem na „vývoj kola“ !
05. 02. 2014 | 17:32

Scarabeus napsal(a):

SuP:

Tak nikdo nic hledat nebude. Když budou mít rodiče podvyživené děti, tak je budou dávat na výkrm do nemocnice, když je/bude zrušen 100 Kč regulační poplatek za pobyt dítěte v nemocnici.

Zdeněk Brom:

Projev soudruha Jakeše raději nevzpomínejte.

.K.V

Statistika je(měla by být), v demokracii, přesný součet nepřesných čísel.

Statistika, v diktatuře(jedno jakého druhu), je pravdivá(ve smyslu předchozí definice) jen v těch případech, když se nějaké pravdivé číslo ideově(z pohledu ideí diktatury) hodí. V jiných případech je, v diktaturách, statistika, více či méně, padělek.
05. 02. 2014 | 17:34

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Zkuste si poslechnout, ja stav našeho průmyslu hodnotí člen KSČ. I on přiznává, že už to bylo špatné:

http://czblog.cz/17-listopad-1989/

Je tam video.
05. 02. 2014 | 17:37

Pavel13 napsal(a):

:.K.V.
Vy tvrdíte, že průmysl do r.1918 tady vybudovali pouze Germáni?
Proč nebudovali stejně intenzivně v Rakousích?
Proč nás nedohonili už mezi válkami?
Mezi 45-89 to tady tak skvěle řídili zase Germáni?
05. 02. 2014 | 17:39

xx napsal(a):

SuP: já si těch souvislostí jsem vědom. Proto se snažím na důchod zajistit i jinak, než jen spolehat na průběžný systém.

Kvalitní zajištění na důchod má v podstatě 4 pilíře Dalo by se i rozšířit na více pilířů ):
1) děti a dobré vzdělání pro ně ( moje děti nepůjdou na sociologii, ani na PORG, to vám garantuju )

2) majetek ( bydlení pokud možno nízkonákladové soukromé - ani komunisti nekonfiskovali malé rodinné domy )

3) investiční portfolio z části úspor ( široký pojem, nemusí jít jen o fondy a akcie. Sem patří i cennosti, třeba drahé kovy, šperky, známky, obrazy, starožitnosti, zkrátka cokoli čemu člověk trochu rozumí a na co má prostředky. těchto cenností se sice člověk nenají, ale na druhou stranu, neztratily hodnotu ani během druhé světové války, takže to rozhodně má smysl )

4) trafika ( kvalifikace pro nějakou činnost, kterou lze vykonávat i se sníženými schopnostmi ve stáří, nebo v případě úrazu či nemoci )

A teprve pak se člověk může poohlížet po nějakých důchodových spořeních, státním průběžném systému, druhém pilíři důchodové reformy a dalších blbostech, které nám politici předkládají jako hlavní způsob zajištění se na stáří.
05. 02. 2014 | 17:43

Zdeněk Brom napsal(a):

Trn napsal(a):

Cituji: "K.V. jen skace z problemu do problemu. Diskuse s nim je zbytecna. Nedrzi se tematu. Jeho odpoved je vestsinou jen nabaleni dalsiho sirsiho okruhu temat. Tak ze se na to ani neda rozumne argumentovat."
A co jiného mu zbývá. Má jen svoje fráze a výkřiky. Nic víc.
05. 02. 2014 | 17:50

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: pane Brome, o tom mne nemusíte přesvědčovat. To já dobře znám. Nejen z vlastní praxe, ale třeba ze stenozáznamů z parlamentu, kde se stav naší ekonomiky probíral neustále.

perfektně to shrnul seriál „u rudého snědeného krámu“ na serveru mises.org, který právě vychází ze stenoprotokolů ČNR z let 1986-89. Jde o citace ministrů a poslanců referujících o stavu hospodářství. Jsou tam i docela podrobně a konkrétně probírané jednotlivé problémy.

Oni to samozřejmě dobře věděli, jaká je realita. Ale na venek se tvářili jako že je vše v pořádku a za nejpozději za rok doženeme a předeženeme USA.

Mimochodem, paralelu lze najít v dnešní EU a jejích strategických proklamacích. Podle nich jsme už dávno měli být nejkonkurenceschopnější oblastí světa v roce 2013. Ve skutečnosti jsme ale nejzadluženější.

To ale nebrání politikům a byrokratům z EU vyhlašovat další smělé nej cíle pro další 5,10,50 leté období prosperity a budování skvělé budoucnosti pod vedením osvícené Evropské komise a jejího byrokratického aparátu.

Ach jo.

p.s. je marné přesvědčovat komunistu K.V. o čemkoli. On je už přesvědčený, stejně jako jeho soudruzi.
05. 02. 2014 | 17:50

Terry Fox napsal(a):

Rudi Koutek napsal(a):
K.V.
1. Zeme nebyla ozebracena valkou
2. Majetek ukradeny po valce Nemcum, "kolaborantum" a znarodneny majetek tzv, bohatych
3. Majetek ukradeny po roce 1948 soukromnikum, zemedelcum atd.
4. Majetek ukradeny emigrantum
TO SE TO HOSPODARILO

Jinak, ja jsem mel uzasnych 10 pracovnich dni dovolene(druha pol.80.let), na rekreaci jsem ani jednou nebyl, v laznich taky ne.

Vy chodite opravdu v CEZku do duchodu v 75 letech?
05. 02. 2014 | 16:56
Proč tady furt píší lidé kterým to nemyslí? 10 pracovných dní dovolené měli lidé do 5 let praxe, pak byla dovolaná 3 týdny (15 dní) Jestli jste měl 10 dní dovolené, tak vám patrně bylo kolem 23-28 (jestli máte vysokou, jestli ji nemáte, ještě méně). Co jste chtěl dělat na podnikové rekreaci? Co jste chtěl dělat v lázních? Probůh, trochu se kontrolujte v té své neostrosti.
05. 02. 2014 | 17:54

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Ten server znám. Autentické materiály jsou ty nejlepší. Usvědčují K.V. z naprosté nevědomosti a prolhanosti.
05. 02. 2014 | 17:59

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: ten komunista na videu jen dává další příklad plýtvání kapitálem. Mannesmann vyráběl stokrát více v době, kdy to komunisti teprve plánovali vyrábět.

Ale volalo se po soběstačnosti, protože díky bezcenné měně a propadající se konkurenceschopnosti nebyly devizi na nákup produkce toho Mannesmannu.

Ale tyhle souvislosti, lidem jako je ten komunista ve videu prostě nedochází i přesto že se honosí tituly.

Je to jakoby dnes někdo investoval do vývoje a výroby produktu jako byl iPhone 3G. Prostě plýtvání kapitálem.
05. 02. 2014 | 18:08

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: komunisté měli vždycky drzá čela.
05. 02. 2014 | 18:09

Terry Fox napsal(a):

to K.V.
Z takových jako xx, SuP, Ládik!!!, Trn, Rudi Koutek atd. si nic nedělejte. Oni jsou jedna partie, my jsme zase jiná. Vzájemně se podezříváme z totální tuposti. Snad si nebudeme zoufat, že někdo koho považujeme za totálního tupce považuje za tupce nás.
05. 02. 2014 | 18:10

Scarabeus napsal(a):

Statistika, i za demokracie, je všechno možné, např. kolik dětí nemělo na školní oběd(dále tuto statistiku členit podle příčin) nebo .... (v následujícím odkazu)
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/doprava/clanek.phtml?id=800961
05. 02. 2014 | 18:12

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: ve kterých monarchiích uspěl socialismus ?
05. 02. 2014 | 18:16

xx napsal(a):

Terry Fox: fakt je, že říkat o sobě můžeme cokoli, myslet si také.

Ale když dojde na porovnávání faktů, tak na straně K.V. jich mnoho dohledatelných není. To že někdo jiný má stejný názor na věc, to ještě nejsou fakta.
05. 02. 2014 | 18:18

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Třeba ve Švédském království - svatém Grálu našich socialistů. Ale to byl socialismus severského typu.
05. 02. 2014 | 18:22

.K.V napsal(a):

Pánové, Už nudíte
nejsem komunista a vy kopete do otevřených dveří.
Nikdy jsem netvrdil že socialismus byl ideální, nejsem jeho obdivovatelem, sám jsem měl vždy komunistů plné zuby.
Na druhou stranu jim musím přiznat, že se jim podařilo vybudovat a udržet sociální vymoženosti, na které my dnes NEUMÍME DOSÁHNOUT.
Z podstaty věci, pokud nepřijde válka, zemětřesení a přírodní katastrofy, považuji ZA NORMÁLNÍ NEUSTÁLÝ EKONOMICKÝ ROZVOJ A ZVYŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ, prostě už jenom proto, že každá generace vytvoří materiální statky, které další generace dědí a už nemusí budovat, stačí jen udržovat, a také kvůli neustále novým technologiím a poznatkům.
.
To že se sociální, ekonomická a také morální situace v naší zemi posledních 24 let zhoršuje, že sociální vymoženosti běžné už před desítkami let neumíme udržet, už nepopírají ani vládní představitelé současní a minulí (i nadnárodní instituce), kteří to mají v popisu práce a chrání si vlastní kalhoty. Nevím proč to popíráte vy, řadoví občané, kteří tou ztrátou sociální úrovně trpí a ještě hodně trpět budou. Radovat se ze současného rozvratu a zASTÍRAT TO VÝKŘIKY JAK TO DĚLALI BLBĚ JINÍ PŘED 65lety mně přijde úchylné.
.
A pár dílčích poznámek. Na brambory máme vhodné klima, na chov dobytka také, jinde to nedělají jinak než můžeme my. Takže neschopnost si vypěstovat brambory a chovat dobytek bych chápal, pokud by VŠICHNI PRACOVALI v tak placených profesích, že by byla ztráta času to dělat, když ve stejném čase vydělají jinou činností 10 x tolik. Ale když vidím počet nezaměstnaných, bezdomovců, neobdělaných polí, to že se již neumíme uživit a jen VRŠÍME DĚSIVÉ DLUHY, asi to moudré není.
.
Potravinovou soběstačnost, pokud možno i energetickou, schopnost si ubránit zemi považuji za velmi rozumnou politiku. My to vše během posledních let zničili.
.
Pane Brome, číst Jakešovy projevy a dokazovat v kterém roce jsme byli potravinově soběstační ( když to lze snadno dohledat, včetně onoho propadu v zemědělské produkci) opravdu nehodlám.
Stejně tak argumentovat na kriminálnické hlášky typu Kdo neokrádá stát, okrádá rodinu, považuji za zbytečné.
Neustálé diskuse co udělali kde blbě před 65 lety stejně tak
05. 02. 2014 | 18:22

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Takže znovu:

Zkuste odpovědět na otázku: Proč socialismus uspěl v zemích, které jsou monarchiemi, když v zemích sovětského bloku zkrachoval?

Znáte ekonomický projev Milouše Jakeše z roku 89?

Proč všechno to, co tolik kritizujete je příznačné především pro bývalé socialistické země a ne pro ty "zahnilé kapitalistické"?

Cituji: "Snad jste tak inteligentní abyste si množství vypěstovaných brambor a jiných plodin a odchovaného dobytka našel a porovnal sám."

Fajn. Tak je sem dejte, když jsou snadno dohledatelná. Nebo je to jako s tím Vaším tvrzením o jazykových schopnostech?
05. 02. 2014 | 18:25

Terry Fox napsal(a):

to SuP
to s tím důchodem jste vysvětlil dost pařezovitě. Nepochopil jsem co jste chtěl říct. Já už jsem taky v důchodu, dobrý muži. A už máme 24 let po socialismu, co ho furt vytahujete? Proč s ním furt máváte? To že 24 let kapitalismu k ničemu rozumnému nevedlo, je stále jasnější. Ten srab do kterého se řítíme už je dávno plodem demokratického kapitalismu. Dokdy chcete říkat "za všechno můžou komunisti"? Ještě dalších 500 let? Kdy už ten slavný kapitalismus konečně ukáže k čemu je dobrý?
05. 02. 2014 | 18:26

Scarabeus napsal(a):

xx:

Co jsou fakta? Záleží jaké kdo vybere, a jak je následně vyhodnotí/interpretuje.
05. 02. 2014 | 18:26

Rudi Koutek napsal(a):

Terry Fox napsal(a)
"Proč tady furt píší lidé kterým to nemyslí? 10 pracovných dní dovolené měli lidé do 5 let praxe, pak byla dovolaná 3 týdny (15 dní) Jestli jste měl 10 dní dovolené, tak vám patrně bylo kolem 23-28 (jestli máte vysokou, jestli ji nemáte, ještě méně). Co jste chtěl dělat na podnikové rekreaci? Co jste chtěl dělat v lázních? Probůh, trochu se kontrolujte v té své neostrosti.
05. 02. 2014 | 17:54"

Prosim Vas zklidnete se.
Reagoval jsem na pana K.V., ktery psal o tom, jak se dovolena prodluzovala, ja jsem na to zareagoval, ze jsem mel v 2.pol. 80.let dovolenou upocenych 10 dni, coz i Vy potvrujete, ze dovolena 10 dni existovala.
Pokud to mela byt ta prodlouzena dovolena, ptam se kolik byla pred prodlouzenim, 5 pracovnich dni, nebo jeste mene?

Co jsem chtel delat na rekraci, v laznich?
K.V. o rekreaci a laznich pise jako o vydobytku socialismu, ja jsem na to reagoval, ze ja jsem ani jednou na rekreaci ani v laznich nebyl. Co bych tam chtel delat. No prece to co ostatni, "rekreovat se a laznit se".

Tak jaky nesmysl jsem to napsal?
05. 02. 2014 | 18:31

Terry Fox napsal(a):

to Zdeněk Brom
celkem nechápu tu větu o tom, že socialismus uspěl v monarchiích. Ve kterých? Myslíte třeba Švédsko nebo Norsko? Čemu říkáte "socialismus"? Snad ne té mírné forme kapitalismu co tam mají? Ta trvá jen do té doby než půjde opět do tuhého, a vy to víte.
Socialismus nezkrachoval ze své podstaty. Byl uzbrojen západem, a jakmile byl uzbrojen, už to jde z kopce i s proletáři na Západě, ketrým se do té doby protahovali pod nosem medové šňůrky, jak je jim v kapitalismu dobře. Ale ty časy jsou ta tam, pane učiteli. Víte jak to vypadá ve Španělsku, v Portugalsku, v Itálii. A vůbec, zapoměl jste o čem tady byla původně diskuze? 10 % dětí dnes hladuje, pane učiteli! A bude jich hladovat stále víc! A můžete prijevovat dobrou vůli, a litovat je, a nic s tím nenaděláte! Jaký má smysl se váma o něco přít? Jakékoliv argumenty skončí u toho, že za socialismu nikdo nehladoval, a dnes se hladuje! Za socialismu nikdo nežebral, a dnes se žebrá! Za socialismu měl každý kde bydlet, a dnes máme desetitisíce bezdomovců! Za socialismu každý pracoval, a dnes je 600.000 lidí bez práce! Psal jste, že víte co je nouze a zoufalství. To byste nemohl takhle psát. Víte co víte? Je to hnědé a páchne to.
05. 02. 2014 | 18:38

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

No monarchie, ty jsou také různého druhu, v Evropě, po II. světové válce(možná už po I. světové), už jen konstituční. (Vatikán vynechávám, to je absolutistická teokratická monarchie zvláštního druhu)

I konstituční monarchie mají (každá svůj) evoluční vývoj.
05. 02. 2014 | 18:41

xx napsal(a):

Zdeněk Brom: Nepleťte si sociální stát se socialismem. Švédsko nikdy nezažilo socialismus, tedy centrální plánování a řízení ekonomiky. Švédsko zažilo pouze období extrémně vysokých daní.

Navíc to už dávno ve Švédsku neplatí.

O úspěchu období vysokých daní také rozhodně nelze hovořit. Naopak, šlo o období úpadku. Jenomže bystří Švédové si toho všimli a včas změnili kurz.

Pokud by Švédové zavedli socialismus, přišli by nejen o Lux ale i o další známé Švédské globální značky. To garantuji.
05. 02. 2014 | 18:43

Anellus napsal(a):

Návrhy V.Urbana sice prokazují jeho humánní smýšlení ale nebudou realizovány a nejsou trvalým řešením. Ve skutečnosti hladové děti, nezaměstnanost, plíživá bída vkrádající se do rodin námezdně pracujících i OSVČ, bezdomovectví,sebevraždy z nouze a beznaděje, to všechno je přece integrální součástí každého kapitalizmu a to i toho zombiálního, který jsme svorně vyvolávali z hrobu cinkáním klíči o plyšáku. Což se dělo v době kdy ještě minimálně 1/5 obyvatelstva ČSSR měla s kapitalizmem CK mocnářství,1.republiky a protektorátu dost vlastních tristních zkušeností. Prostě, protikomunistická nenávist potomků bývalých pražských vlastníků všeho u nás, zneuznaných intelektuálů a různých těch takyumělců, kulisáků a jim podobných vykonala své. My,to je tehdejší mladá generace, jsme již nechtěli slyšet, že právo na práci a další sociální vymoženosti nejsou samozřejmost a že se za ně i umíralo. Zslepeni západními katalogy, žvásty o svobodě a importovanými modlami spotřeby jsme vsadili na bezbřehý individualizmus a pokus otočit kolo dějin zpět. Trpké plody tohoto rozhodnutí již 20 let sklízíme a ještě dlouho budem. V současnosti není z prohlubující se bídy a chaosu u nás úniku, bez ohledu na to, zda trvá recese, či začne konjunktura. O tom mohl každého přesvědčit rychlý úpadek sociálního státu, postupná likvidace sociálních práv salámovou metodou a nárůst nezaměstnanosti i v dobách před 10ti lety, kdy se nám, díky rozprodeji a zadlužování státu, prý dařilo nejlépe v historii.
05. 02. 2014 | 18:48

Zdeněk Brom napsal(a):

Terry Fox:

Když vyjdeme ze smyslu slova socialismus, pak systém ve Švédsku můžeme klidně nazvat socialismem. Jsem si vědom, že v posledních letech došlo ke strukturálním změnám, ale pořád o něm tak můžeme mluvit. Španělsko, Portugalsko a Itálii do toho netahám.

Země sovětského bloku si ten závod se západem chutě začaly...a prohrály. Především na poli technologií.

Cituji: "10 % dětí dnes hladuje, pane učiteli! A bude jich hladovat stále víc!" Ano, ale znovu se ptám, proč se tomu tak neděje v prohnilých zemích kapitalismu. Komplikovanou výpověď toho procenta jsem naznačil výše.

A proč i další Vámi kritizované věci kvetou především v bývalých socialistických zemích?

Cituji: "Psal jste, že víte co je nouze a zoufalství." A to také vím, protože mezi těmi lidmi žiji. Nejsou pro mě jen "materiálem" pro ideologickou kampaň jako pro Vás.
05. 02. 2014 | 18:51

.K.V napsal(a):

Pane Brome, už jste trapný.
Co myslíte monarchistickým socialismem opravdu nechápu
.
Jakešovy projevy číst nehodlám.
. ¨
Propad naší produkce masa a brambor vám dokazovat nehodlám. Když to nevidíte sám , diskuse by byla marná.
.
Diskutovat co dělali blbě komunisti před 65 lety nehodlám. Hledám spíš poučení co dělali lépe než my, a málo toho není.¨
.
V jazykové vybavenosti jsme si tady ostudu neudělal, spíšnaopak, už jsem na zdejších blozích odrovnal několik chytráčků kteří mně to chtěli předhazovat.
Nabízím totéž i vám, jsme připraven diskutovat nadále v angličtině nebo němčině ( z obojího mám státnice), můžete i rusky, jenom se mně nechce překlapávat do azbuky ( píši na compu mezitím i něco jiného), psal bych transskripci, ale můžeme jestli chcete. Jaké ostatní jazyky nabízíte, ?? trochu se chytím i v polštině, rozhodně budu rozumět, odpovím asi s nějakými chybami,
Tak spusťte, otrávíme ostatní ale jsme připraven.¨
.
Are you able to discuss with me in English language about our economy?
Sind si vorbereitet, über unsere Ekonomie mit mir deutsch zu diskutieren?
Vy uže potgotoven govorit sa mnoj o voprosach českej sovremenej ekonomiky??
05. 02. 2014 | 18:55

Zdeněk Brom napsal(a):

xx:

Bohužel pojem socialismus byl u nás silně devalvován minulým režimem. V severských zemích měl podobu sociálně-demokratického.
05. 02. 2014 | 18:56

xx napsal(a):

Scarabeus: fakta pro tuto debatu mohou být např. doložitelné informace, doložitelná data.

Interpretace je věci jiná, ale pak K.V. zde neintepretuje fakta, ale pouze přednáší své domněnky, vize a vzpomínky ovlivněné časem a jeho vírou.

Pokud by zde předložil vlastní interpretaci faktu, že v roce 89 měl průměrný plat hodnotu zhruba 150 DM pak by platilo co jste napsal. Intepretovat to lze různě, např. že děti v bangladéšské manufaktuře na tenisky si to nevydělají ani za půl roku. Lze to, ale působí to dost nejistě, nemyslíte ?
05. 02. 2014 | 18:57

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Takže Vaše tvrzení nejste schopen dokázat, stejně jako nejste schopen odpovědí na moje otázky. Prostě jen tak kecáte. Beru na vědomí.
05. 02. 2014 | 18:59

.K.V napsal(a):

V té ruštině už mně unikly překlepy, českoj savremenoj, asi by bylo lepší tu klávesnici překlapnout.
Tak co navrhujete?
05. 02. 2014 | 19:02

Scarabeus napsal(a):

I v statistice existují, na první pohled, nevysvětlitelné výjimky.

Např. cena motorky Ducati 996, byť se již nevyrábí, neklesá tak jako cena jiných motorek. Proč? Na motorce Dukati 996 jela Trinity ve filmu Matrix.
https://www.youtube.com/watch?v=eF9AC2Ce2ow
05. 02. 2014 | 19:04

.K.V napsal(a):

XX už se opakujete. Ano po přepočtu kurzů to tak bylo. Jenže nájemné za byt 4+1 bylo 220 Kč, při kurzu 43 Kčs/USD něco kolem 5 dolarů, s tím nemůže ani americký školáček na svačinu do McDonalda.
Tyhle výpočty jsou k ničemu
05. 02. 2014 | 19:05

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Nejenom v té ruštině.
05. 02. 2014 | 19:07

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Cituji: "...nájemné za byt 4+1 bylo 220 Kč...", ale podnájem za 600 Kč a výše. Při nedostatku bytů a schopnosti některých lidí vlastnit dva a více bytů dost krutá kombinace.
05. 02. 2014 | 19:09

SuP napsal(a):

K.V. -
"....Radovat se ze současného rozvratu a zASTÍRAT TO VÝKŘIKY JAK TO DĚLALI BLBĚ JINÍ PŘED 65lety mně přijde úchylné...."

To, že to bolševici před 65 a pak 41 let dělali blbě, je FAKT. Úchylné je tvrdit, že dnes je situace horší a dále se zhoršuje. A tudíž kdo na tom stále trvá musí evidentně patrně být úchyl.
Zkuste si to v klidu přebrat.
05. 02. 2014 | 19:09

VašeK napsal(a):

Tak vida, tisíce našich dětí nemají ani na oběd, ale pražskou kavárenskou spodinu zajímají pouze ukrajinští banderovci ....
05. 02. 2014 | 19:14

xx napsal(a):

.K.V: Nájemné bylo možná 220 Kčs, pokud jste dostal přidělený byt. Ovšem abyste mohl mít nájemné 220 Kčs podniky musely omezit investice do vývoje a oprav stávajících výrobních i nevýrobních prostředků.

Z dlouhodobého hlediska, chybná strategie, což se za těch 40 let takového nesmyslného hospodaření projevilo a bylo patrné na doslova na každém kroku.
05. 02. 2014 | 19:14

.K.V napsal(a):

Pane Supe, blog je o tom že dnes podstatná část dětí nemá na obědy, a vyvýšlí se tu potravinové sbírky, obědy na dluh a čekat jestli rodiče zaplatí, nebo jim dávat obědy zdarma, a hádat se proč některé děti platí, jiné ne.
Za socíku takové problémy nebyly.
Jestli to ppovažujete za úchylné o tom diskutovat, a naopak by se mělo jásat že v obchodě jsou banány, to jste měl napsat hned na začátku.

.
Z konverzace s Bromem v cizích jazycích asi nic nebude, takže opět jen plácnutí do vody.
05. 02. 2014 | 19:17

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Nebude, protože ty jazyky neumíte.
05. 02. 2014 | 19:19

Yosif K napsal(a):

Občan napsal:
Ono ani za ty potravinové lístky toho příjemci (více než 47 000 000 osob - tedy cca 16% VEŠKERÉ populace USA) moc nekoupí. FORMÁLNĚ sice mohou nakupovat kde chtějí, ovšem za průměrných 7 dolarů na den pořídí opět jen nejlacinější náhražkovou "stravu".
KONEC CITATU.
Vy jste pane Občan obsedantně posedlý tím že o Občany (asi vašeho typu) nejlépe postará příkazové hospodářství sovětskéhom kadlubu, kde všichni zašíváci mají formální práci a proto se mophou kvalitně stravovat v uzávodní jídelně nějakého lidumilného gulagu nebo NHKG.


V USA NIKDO nežije ze 7 USD na den - snad s výjimkou totálně nesvéprávných trosek co se nestarají vůbc o nic. USD 7 na hodinu je prakticky minimální mzda - za uklid nebo umývání hrnců v pizzerii. Taková práce je k dispozici ÚPLNĚ VŠUDE A ÚPLNĚ VŽDYCKY.
tAKŽE KDO JSDE UMÝVAT NÁDOBÁÍ TAK ŽIJE Z 49 usd NA DEN. Což jest třč asi 1000Kč na den - jak říkal paroubek - kdo z vás to má pánové. US minimální plat je tedy téměř český průmer. Takový člověk má samozřejmě food stamps a NAVRCH KU SVÉMU PLATU.

Na program SNAP mají nárok lidé s hrubým NIŽŠÍM NEŽ 1245 MĚSÍČNĚ. Což je dosti štědré minimum - jde o plat 25 tisíc Kč měsíčně přičemž potraviny jsou obecně v USA lacinější než v Evropě.

For example: the SNAP-eligible gross monthly income is $1,245 or less for an individual.

Zajímavé je vaše vzdychání po komunismu a soběstačnosti. Soběstačnost za komunismu byla falešná - byla v obilí ale maso se do CSSR ve velkém dováželo z Argentiny. Do Polska se masově dováželo i obilí. Do SSSR se dováželo úplně všechno a to tam byla spotřeba masa 32 kg na hlavu a na rok - cca polovina proti Evropě. Jediné maso které se dalo (někdy) sehnat v státních obchodech byl "rublennyj bifštek" - masová sekačka proměnlivého složení co dům dal.

Celých 40% sovětské spotřeby potravin pocházelo ze soukromých zahrádek které zabíraly asi 1% plochy obdělávané půdy. Na práci na společném v kolchozech všichni tak nějak s..ly a o to více dřeli na soukromémm na svých zahrádkách.

Hlad ze zemí bývalého SSSR zmizel alespon částečně až po rozpadu kolchozního systemu.

Srovnáváte "průměrný socalistický blahobyt" s imaginárním extremně chudým americkým vágusem který přes den nepracuje, jen leží a pak si jde pro food stamps za 7 USD.

Takových vagusů jsem ovšem vídával hodně i v říši svobody v SSSR na nadražích a parcích - většinou to byli alkojholici nad kterými SSSR udělal kříž - alkoholismus je těžko léčitelná a nevyléčitelná nemoc. Akorát na rozdíl od amerických vagusů neměli ty food stamps a žili opravdu z popelnic a vyhozených zbytků.

"Průměrný socalistický blahobyt" však v sobě obsahuje značné vykyvy které demagogicky ignorujete - například i zcela zbytečný hladomor na Ukrajině který se Stalinovi podařilo utajit takže západní intelektuálové si pochvalovali jak SSSR dokáže své občany skvěle vykrmit "zatímco v USA se pálilo obilí".

K rozvratu SSSR mocně přispělo to že v letech 1981-1985 vSSSR několik let bylo relativně sucho a výnosy obilí klesly pod 5 metráků na hektar - SSSR za nástupu Gorbačova dlužil za obilí 35-40 miliard USD - což tehdy pro Rusko byla téměř nezvládnutelná suma.
05. 02. 2014 | 19:20

Zdeněk Brom napsal(a):

.K.V:

Navíc mě děsí Vaše adorace Adolfa Hitlera.
05. 02. 2014 | 19:22

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

K.V.
Buďte v klidu, oni /my / to jednou zaplatí/me/ , anebo jejich/naše/ děti - možná že dokonce krví, ale to je jim jedno - ten vývoj. Zmítají se stále v tom jejich světě, že dluhy tedy by se měly platit, ale oni je platit rozhodně nebudou, oni je přeci neudělali, že ? To ten stát, ten zlý stát...
Brom pak - když už nemá coby, začne pomlouvat, drbat, začne o Vás mluvit v 3. os. j. č. a nálepkovat Vás, tím se nenechejte zmást, to vypovídá mnhem více o něm, než o Vás. Jste příliš upřímný, to se ve vztahu k takovým nevyplácí.

Ovšem zastávat se systému co byl před r. 1989 - tak, že vidíte jen ta pozitiva - to chce taky silný žaludek, to vám teda povím. Té stagnace realného produktu hluboko pod potenciálním nebylo dosaženo regulací, ta byla nechtěná, byla důsledkem. Rozdělení přírůstků statků a bohatství bylo spravedlivější, ale otázka stojí zda také ve vztahu k další generaci.

Mudrlanti, tržby jsou stále 1,7 % pod r. 2008, přitom se dluhy vrší.
Máte vůbec majetek v hodnotě 200 000 CZK /každá osoba v domácnosti ??? Po odečtení dluhu ?
Pokud ne, tak vlezte pod divan a skučte studem.

Furt melete o tom, jak žijeme na dluh a že se musíme vrátit k normálu. Co je teda normál ? Životní úroveň v realsocíku ? Nebo co je to ten normal ?
Vemte své majetky a oddělte z nich cca 200 tis. CZK /osoba v domácnosti a pak je asi to ten normál, ne ??? Kolik vás pak bude aspoň na tom roce 1989 ?
Chutě do toho, mudrlanti. A nezapomeňte , komu vlastně ty " naše" banky patří - a že tedy je třeba brát v potaz i dluhy jiných subjektů, respektive objektů.
Takže těc 200 tis. si vynásobte dvěma a možná i třema- kolik z vás se tak dostalo na nulu ?

Systém kdy dochází k úspěšnímu vydírání celých společností soukromýma bankama je špatný. Těm bankám je pak jedno, jestli se mezi sebou hádáte v komunismu, v realsocialismu, v fašismu, v šárii, v demokracii, v monarchii - to je celkem podružné, hlavní je klopit. Klopit, klopit, klopit. Parafrázuji zde Lenina /Učit se, učit se, učit se/, ten také tvrdil, že pokud chcete s jistotou zničit společnost, tak zrušte peníze. Což jde mnoha způsoby - čím více je společnost ochotna klopit - tím je realněji ohrožena.
Hromady mrtvol se do bilancí bank nikdy nezapočítavaly, zkuste se nad tím zamyslet. Ani do bilancí tkzv. národohospodářů, lidský život tedy kupodivu nemá žádnou hodnotu - docela zajímavé zjištění, že ?

Co kdyby vás vydírali třeba řeznící - stejným způsobem jak banky , to by vás braly mory, co ?
Proto také bankéři nenosí zástěry ušpiněné od krve a nože. )
Oblékají se naopak velmi kultivovaně a v rukou drží nabídku výhodné půjčky.

Mlátíte tu pantem, jděte radši vzdělávat svoje děcka.

" Mezi svobodu člověka patří i svoboda podporovat komunismus."
(Milton Friedman : Kapitalismus a svoboda)
05. 02. 2014 | 19:22

blanka napsal(a):

Nevím kolik z vás výše diskutujících učí ve škole nebo chodí s dětmi do školní jídelny. Pracuji v zš praktické /dříve zvláštní/. Nemáme vyloženě sociálně znevýhodněné žáky, naše město se nachází na okraji Prahy, nezaměstnanost zde není tak veliká jako v některých vyloučených lokalitách. Máme ve škole děti, které žijí po rozvodu pouze s jedním z rodičů - samoživitelé, u minima dětí jsou rodiče nezaměstnaní, spíše střídají zaměstnání. Nemyslím, že by rodiče vyloženě neměli na zaplacení obědů. Někdy se to stává, ale je zajímavé, že je to většinou v rodinách, kde rodiče prokouří krabičku cigaret denně - to jsou v reálu cca 3 obědy ve školní jídelně. Jídlo v naší ŠJ je velmi dobré a pestré /žádné UHO apod., polévky domácí jako od babičky/ - na kvalitu jídla dohlíží stravovací komise složená ze zástupců školy, zřizovatele školy, rodičů a přímo prozovatele jídelny. Výběr je ze 3 jídel, kdo nejí maso může mít vegetariánskou stravu. Každý den je dezert - ovoce, salát zeleninový, ovocný, jogurt nebo moučník. Žáka podle věku stojí celý oběd cca 22 - 26 Kč / je to cena dotovaná zčásti státem a zčásti zřizovatelem plná cena oběda je cca 62 Kč/. Je zarážející, že spousta dětí do jídelny nechodí, ale s penězi, které dostanou od rodičů vyrazí do nejbližšího stánku na "hambáče", hranolky, kolu nebo různé sladkosti /vidím to, nosí si to do školy před odpoledním vyučováním/. Do jídelny prý chodit nechtějí - nechutná jim to. Pozorovat dění v jídelně je také zajímavé - těch denně vracených nedojedených jídel, to je až zarážející. Moučníky, ovoce, dezerty /to co si mohou odnést/ jsou poházené po schodišti, rozkopané před jídelnou apod.- proč si to berou, když to vyhazují?! Nutit děti do jídla pedagog nesmí - rodiče si stěžují na inspekci. Tož tak...
05. 02. 2014 | 19:26

Yosif K napsal(a):

Tak jako vagusove polehávající na nadražích v SSSR ale i jinde jsou většinou psychicky vyšinutí lidé (kteří pracovat nechtějí nebo nemohou kvůli psychickému stavu) tak i rodiče ketří nedokáží nakrmit své děti jsou z 90% psychicky vyšinutí.

Takovým lidem totalitní system vyhovuje lépe než svoboda protože:
a) přinutí je chodit do práce i proti jejich vůli - toto je dnes absolutně nemožné - napadl by to ombudsman atd atd
b) přinutí a umožní jim chodit do práce trvale at tam dělají nebo nedělají - v totalitním systemu je to totiž uplně jedno - dnes chodit do práce anic tam nedqělat už prakticky nejde.
05. 02. 2014 | 19:26

Necita napsal(a):

Terry Fox:
hned první příspěvěk mi říká, že Terry Fox je pr.se. Zbytek bez komentáře.
05. 02. 2014 | 19:30

Necita napsal(a):

A ještě jeden příspěvek si neodpustím, tato společnost je dle příspěvků skutečně těžce nemocná a necitná. Autorům takovýchto výplodů nechť se daří co nejhůře(a bylo by fajn kdyby klatba fungovala), aby pocítili a poté dokázali cítit a chápat, zatím jim to nejde, možná nikdy nepůjde..........

Málokdy mi někdo zvedne žluč, čeho je mnoho, toho je příliš..

Autor má pravdu, bohužel..
05. 02. 2014 | 19:40

havlák napsal(a):

Stačí se postavit ve 14 hod. před školu, až budou kuchařky chodit domů. Každá si nese nejméně 2 proklatě těžké TAŠKY plné zbytků z oběda. Pro prasata ve městě sotva, ale večer mamina připraví pořádnou teplou večeři. Tak se žije v Česku !!
05. 02. 2014 | 19:53

Krakatitt napsal(a):

Co je to za bláboly. Já jsem navštěvoval tzv. ZDŠ v 70. letech. I tam se za obědy platilo. Pocházím z chudé rodiny a moji rodiče považovali návštěvu školní jídelny za luxus a vyhazování peněz. Kromě toho, že se museli ohánět a kromě svého zaměstnání ještě přivydělávat, tak maminka musela organizovat domácnost tak, že jsem dostal svačinu a obědval jsem doma, kdy den před tím uvařila oběd na další den pro celou rodinu, vyšlo to levněji, než chodit do školní jídelny. Kdyby současní rodiče nebyli líní, sobečtí a hnuli svým zadkem, tak by také zajistili svým dětem důstojné stravování. Všem ignorantským obdivivatelům komoušů bych rád dopřal dovolenou v čase a poslal je tak na rok do těch 70. let, aby si to užili.
A to že nebyli bezdomovci, to bylo dáno systémem. Buďto tito lidé bručeli ve vězení za příživnictví, anebo byli zavřeni v blázincích. Děti jim byli odebrány do dětských domovů. Takových lidí jsem znal ve svém okolí několik.
05. 02. 2014 | 19:57

michal napsal(a):

Pokud je dítě podvyživené, je to na něm vidět již za týden, nestačí teoretizovat, ale v obci zavést husté polívky, z čehokoliv. netřeba to inserovat jako ponižující vyvařovnu, ale třeba jako kus knihovny, stejně nikdo nečte a jen hrajou hry na internetu. V knihovnách se i rozdávají ešusy duchodcům, není problém dítěti ešus vrazit. Jeho rodiče volí paroubky rathy babiše ,zemana , gambling, kouření, televizi a všechny ty zhovadilosti. Mohla by i církev, ale dnes oškubaná nezaplatí ani vlastní lidi.
05. 02. 2014 | 20:02

Karel napsal(a):

Pro Michal: Tak uvidíme, teď dostala církev nasypáno, tak se budou mít dětičky parádně, ne? A k té volbě Paroubků...kdo tady posledních sedm let vládnul? A kolik že to bylo kauz, co tímto státem hýbalo? My víme, pravičák nekouří, nehraje automaty, nečumí na Novu, neonanuje ... víte, co se o popírání posledně jmenované činnosti povídá, že jo?:-P
05. 02. 2014 | 20:26

Karel napsal(a):

Pro Krakatitt: Bydlel jsem na Sokolovsku, kde byly školní svačiny zadarmo. A zadarmo byly i školy v přírodě. Byla to kompenzace za špatné ovzduší.
05. 02. 2014 | 20:28

Yosif K napsal(a):

Terry Fox napsal:
1) 10 % dětí dnes hladuje, pane učiteli! A bude jich hladovat stále víc!
2)A můžete prijevovat dobrou vůli, a litovat je, a nic s tím nenaděláte! Jaký má smysl se váma o něco přít?
3)Jakékoliv argumenty skončí u toho, že za socialismu nikdo nehladoval, a dnes se hladuje!
4)Za socialismu nikdo nežebral, a dnes se žebrá!
5)Za socialismu měl každý kde bydlet, a dnes máme desetitisíce bezdomovců!
KONEC CITATU.

Pane Terry Fox - ve většině svých argumentů se strašně mýlíte, i za socíku žilo dost lidí v bídě, ALE:
1) za totáče to šla chudoba skvěle skrývat, zapírat nebo aspon "odkopnout pod koberec". Vágusové kteří odmítali dělat skončili ve vězení za příživhnoství a nebyli tedy viodět na Karláku nebo v Sherwoodu.
kdo nechtěl do vězení, sehnal si praci v dolech nebo hutích - byly podniky který musely brat i vaguse, aby mohli brat normální dělníky, bylo ta admionistrativně nařízeno, za nedělání nešlo nikoho vyhodit, byl na to bolševický zákoník práce. Tím bylo "odkopnuto h...o pod koberec" a lidé jako pan občan si mylně libují jak bylo za socíku čisto.
Co se týče hladujících dětí - oficielně nesměly být tak se to ani nezkoumalo. Uklizečka měla plat třeba 800 kč - pokud byla samoživitelka a měla tři děti tak pochybuji že by její děti byly krtmeny nějak sztě a zdravě. Městská chudina žila dost bídně jako ostatně vždy a všude.
Měl jsem na VS spoluzacku jejíž matka byla samoživitelka uklizečka v polovičním invalidním důchodu komoušský režim na tokové lidi dlabal - obě hladověly pokud jim někdo nedal kus chleba.
Dtto cikánské osady se kterými režim též neuměl nic dělat, i kdyzž zaměstnanost cikánů byla o něco vyšší než nyní - díky admninistrativně příkazovému režimu. Někteří cikáni měli práci ale nekteří žili jako ve slumech dhaky a komanče to až tak moc netankovalo - upřimně řečeno jde o problem se který se těžko dá něco rychle dělat.
2) za socíku byly větší možnosti jak lidi donutit makat a bydlet a přesto se to ne vždy podařilo.
3) i za socíku lidi hladovali - víceméně uplně všude mimo CSSR a NDR kde policejnáí stát byl schopen všechny váguse pozavírat - akorát se tom nesmělo psat.
4) V SSSR bylo žebráků plno - akorát v CSSR a NDR byli všichni žebráci v base - aby "to nevypadalo blbě před západními turisty". Dtto Moskva v Rusku
5) za socíku běžne bydleli 3 generace v maláých paneléákových bytech spolu. Formálně nikdo na ulici nebyl - ALE vagusové živořili na ubytovnách velkých fabrik (hutě, Slovanaft, doly) a z administrativních důvopdů je nikdo nesměl vyhodit. Dnes by si vágusové stěžovali že jde o nucené práce......

Není pravda že by za socíku nebyla bída - byla ale za totáče bylo možné ty bídu lépe skrývat. Skutečně učinná opatření z totáče která by konkretně pomohla jsou dnes označeny jako "nucené práce, otrokářství, omezování lidské důstojnost" atd atd.

Prostě když si nekdo zamane že bude vagus a bude spát ve křích na Karláku, neexostuje prostředek jak mu v tom zabránit. Za totáče by to udělal jednou a pak už dlouho ne.....
05. 02. 2014 | 20:34

Yosif K napsal(a):

Karel napsal(a):
Pro Michal: Tak uvidíme, teď dostala církev nasypáno, tak se budou mít dětičky parádně, ne?
05. 02. 2014 | 20:26
Vitze co? Bězžte se podívat na Bolzanku do Naděje kdo tam umejvá vagusy a rozdává jim polívku?

Komunisti? Komunistický poslanec nechal umrznout svýho bratrance v parku!!!!!
Socani? Socalistické myslitelky ze stáje okolo hejtmana Ratha? Co si za 2 roky šou..ní vyš...li byt na Vinohradech za 12 mega?
Nebo snad Petruše Paroubková, ta co načichla socíkem u řeckých socalistických miliardářů a co nosí "botičky od Diora"?

Ne o vaguse se starají lidi z Armády Spásy a podobných "tmářských organizací" o kterých vy máte obrázek že se za státní peníze poflakují po kostelích a popíjejí mešní víno........
05. 02. 2014 | 20:43

Yosif K napsal(a):

xx napsal(a):
Dalším příkladem může být elektrotechnika a výpočetní technika. V druhé polovině osmdesátých let se u nás vyvíjely osmibitové počítače, které existovaly na světovém trhu již od konce let sedmdesátých. Jaký mělo význam vyvíjet něco, co už bylo vyvinuto před 10 lety někým jiným ?

Mělo to jediný důvod - nedostatek deviz a uzavřenost hranic. Plýtvalo se cenným kapitálem na „vývoj kola“ !
05. 02. 2014 | 17:32
Pane XX - socalističtí blounivci mohou děkovat bohu za rozptzlování jejich bludů.

Ohledně výpočetní techniky - jezdil sjem do SSSR - dělali tam své digitálky, kalkulačky atd. "Díky" pověstné ruské technologické kázni jich při prodeji nefungovalo tak 20%, zbytek se mnohdy nedožil konce záruční doby. V Tesle pracoval akademik Delong - ten vyvíjel litografii k tišetění chipů - po 15 letech práce byli schopni cosi vyrobit. Novinář se jej zeptal (perestrojka rok 1988) zda už CSSR bude moci vyrábět vlastní PC. Smutný Delong mu řekl že úspěšně dokončili vývoj jednoho jediného kroku z 19 kroků nutných pro výrobu chipů. V té době už Slušovičáci montovali svý PC poskládaný z chipů propašovaných přes HongKong a Vietnam z Tchaiwanu.

Jak říkáte - vynalézání kola na urovni CSAV......

V celý výcghodní evropě u byl de facto krach hLadomor, jen CSSR a NDR byly asi půl roku před krachem. A levicoví kuglufové s láskou vzpomínají na socální jistoty. Ty by však v roce 1990 skončily i kdyby stát ješrtě řídil Jakeš.

Tak jako Castro na Kubě - furt se chlubili 100% zaměstřnaností a ted vykopli milion Kubánců ze státních fabrik na dlažbu a dali jim brožurky s radama jak si zařidit soukromý pouliční prodej...........
05. 02. 2014 | 20:58

Scarabeus napsal(a):

Politické názory konkrétních lidí jsou závislé na míře vzdělání, na druhu vzdělání, na výchově v rodině a škole, na osobních zkušenostech.

Stalo se, že jistá(jméno si nepamatuji) slovenská poslankyně, která nikdy nezažila bídu, zkusila, jakožto osobní experiment, žít jeden měsíc ze zákonné minimální mzdy. Po skončení experimentu tvrdila, že v průběhu experimentu, každý den, zažívala velký stres.

Když Drábek posílal nezaměstnané pracovat zadarmo, opravuji za zdravotní pojištění, tak postižení tímto "nápadem" zažívali obrovský stres. Ovšem lidé, které nezaměstnanost nikdy nepostihla, kteří za práci brali vždy plat, viděli(a vidí) Drábkův "nápad" pozitivně, tzn. nezaměstnaný získal/neztratil pracovní návyky, přišel mezi lidi .... pokud pracoval dobře, tak si jej ve firmě/organizaci mohli i nechat. Jako ideu jsem předchozí slyšel mnohokrát, dokonce tato idea byla všem Drábkovým "zaměstnancům" vedoucími pracovníky firmy/organizace při nástupu slibována.

Realita?

Drábkův "zaměstnanec": "Dnes jsem zde, podle smlouvy s úřadem práce, naposledy."

Vedoucí pracovník firmy/organizace: "??????" ... následně kontrola papírů od úřadu práce ... pokud to souhlasilo .... "... a co jako?"

Bralo se to tak, že Drábkův "zaměstnanec" měl, beze slova, z firmy/organizace "vypadnout".
05. 02. 2014 | 20:59

Stozec napsal(a):

Mam za to, ze by stat mel predevsim zajistit, aby rodice deti, ktere hladovi, hladem umirali.
05. 02. 2014 | 21:02

Yosif K napsal(a):

Díky bohu se začalo mluvit o skryté, ale reálné chudobě v naší společnosti. Někteří rodiče nemají ani na to, aby zaplatili dětem obědy.
KONEC CITATU.
Přesněji řečeno:
Někteří rodiče PO NÁKUPU KUŘIVA A LIHOVIN nemají ani na to, aby zaplatili dětem obědy.

Bohužel ve většině případů je to tak jak píši. Případů že by někdo nekouřil a nepil a ani v tom případě by neměl na nákup školních obědů pro děti asi ZDALEKA nebude 10% obyvatelstva.
05. 02. 2014 | 21:18

Yosif K napsal(a):

Na výtky o zneužívání připomínám, že na alkoholismus nebo gamblerství je třeba nahlížet jako na nemoci.
KONEC CITATU.

A tohle je jádro pudla. Na lakoholismus, tabakismus a gamblerství nahlížejme jako na nemoci.

OK

OK

A co s tím, je možné všechny rodiče co hulí, pijí a utzrácejí peníze v hernách a nekupijí dětem školní obědy - JE MOŽNÉ TZTO RODIČE NĚKAM ZAVŘÍT? Aniž by byla narušena jejich "základní lidská práva".

A zavřít kam - postavit pro ně nový blázinec? Nebo vězení?
05. 02. 2014 | 21:21

Scarabeus napsal(a):

havlák:

Jedna věc je jídlo vyhodit, případně si zbytky odnést na vykrmení prasete. Co na tom, že nějaká kuchařka ve městě prase nemá, kdyby náhodou kuchařce někdo tvrdil, že to bere pro sebe, tak vždy najde někoho kdo jí dosvědčí, že zbytky si od ní bere pro prase.

Druhá věc je jídlo darovat člověku, to se musí zaúčtovat, pokud to, z nejrůznějších důvodů(např. vznikne povinnost zaplatit darovací daň), zaúčtovat nejde, tak se jídlo raději vyhodí.

S účetnictvím, s "papíry" obecně, to není jen tak. Znám to z armády. Když se nějaké ostré náboje měly vystřílet, ale nevystřílely, tak se měly úředně vrátit. Jenže s tím úředním vrácením bylo tolik papírování, že raději velitel roty řekl dvěma vojákům, kterým věřil, "vezměte krumpáč a lopatu" ... a šli večer do lesa ... zbylé ostré náboje tajně zakopali.
05. 02. 2014 | 21:32

Huehuete napsal(a):

Díky za článek, pane Václave Urbane,
je dobré, o takových věcech psát a mluvit. Mnohé by bylo docela snadno řešitelné, pokud by "volení zástupci" nebyli především zástupci privátních zájmu kohosi jiného.

Je dobrá i ta Vaše facebooková stránka (webová by byla lepší, znám dost lidí, kteří FB inorují, sám mezi ně patřím).
05. 02. 2014 | 21:36

mb napsal(a):

ema napsal(a):
Když nevolíš komanče tak to hlady odskáčeš.
Jednoduché že :))
05. 02. 2014 | 14:07

... super ...
05. 02. 2014 | 21:56

mb napsal(a):

u nás na chodbě v přízemí je vyhublá dívka z první republiky ( já vždycky myslel, že je to jedno z lidických dětí, je jim dost podobná ...) a té se říká Maruška, je strašně hubená ... a to právě byla pýcha komunistických papalášů ... že řekli, že takhle hubený děti, jako byli za první republiky, my už (za komunismu) nemáme a mít nebudeme ... tak za kapitalismu už tam zas někdo padá, no ... stane se ...
05. 02. 2014 | 21:59

mb napsal(a):

ad neo 05. 02. 2014 | 14:43

... my už nebyli na lyzaku tri roky po sobe ...

nejsou prachy ( a taky reditelka nechtela pustit zaky starsich rocniku, kteri by byvali byli jeli, ale nesplnili jsme kvotu sedmaku ...)
05. 02. 2014 | 22:04

mb napsal(a):

Můžete mít jiný názor, můžete se rochnit v bahně socialismu... do toho, je to vaše věc, váš názor, ale dokud tu máme demokracii, vítězí zde přání většiny. Pokud se vám to nelíbí, jděte k volbám, příště se vám to třeba podaří a komanči se vám vrátí.

tomu říkám neo demokratický přístup ... lidovec Heller by vás za něj asi na potkání zfackoval ...
05. 02. 2014 | 22:09

Scarabeus napsal(a):

mb:

No většiny .... volební systém je pokřivený D'Hondtovou metodou, svého času na ni doplatila SZ nižším počtem poslanců než jaký měla mít bez této "metody".
http://cs.wikipedia.org/wiki/D'Hondtova_metoda
05. 02. 2014 | 22:20

Scarabeus napsal(a):

Účinkující pánové se mně moc nelíbí, ale jejich hudba ano, text nevnímám.
https://www.youtube.com/watch?v=iMs_WffLI2k

Dobrou noc .... případně dobré ráno. :-)
05. 02. 2014 | 22:53

mb napsal(a):

kv napsal: Alespoň vidíme jasně, že když pravdoláskovci a disidenti cinkali klíči že práce je odporný komunistický zločin, měli pravdu.

... to tak neni ludvik vaculik hned po plyšaku uveřejnil članek na oslavu prace ...
05. 02. 2014 | 23:33

Trtkos napsal(a):

Jo jo, s eurosajuzem na vecne casy....

v 21. stoleti vlastnime jednu z nejkvalitnejsich pud na svete a mame hladova decka.
Nezda se vam to byt divne?

A kdyz uz tak pocitate na ty obedy - kolik obedu by zaplatila nase financni podpora napr fasistickych Banderovcu na Ukrajine?
..teroristu Cecencu a nebo treba v Syrii...

...a kolik obedu by zaplatilo zelene silenstvi?..atd

Jste si jisty, ze si skutecne vladneme?
Kam jdou penize z prace nasich lidi?

to nejsou jen kradeze tech a pitomecku ve vlade, to je jen zlomek...
06. 02. 2014 | 00:05

mb napsal(a):

kv napsal:Z podstaty věci, pokud nepřijde válka, zemětřesení a přírodní katastrofy, považuji ZA NORMÁLNÍ NEUSTÁLÝ EKONOMICKÝ ROZVOJ A ZVYŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ, prostě už jenom proto, že každá generace vytvoří materiální statky, které další generace dědí a už nemusí budovat, stačí jen udržovat, a také kvůli neustále novým technologiím a poznatkům.

... to máte volaké zmetené ... jak může být neustálý ekonomický rozvoj a zvyšování životní úrovně normální, přirozený a z podstaty věci ... ??? jo určitě něco minulé generace vytvoří ... a nezdá se vám, že i něco zkonzumují, zdevastují a spotřebují ... ??? co třeba stav životního prostředí, ten bude také stále jen lepší, lepší a lepší ... ???

a rozvoj technologií lidstvu pomáhá nebo jej naopak spoutává či je dokonce vraždí ( ovšemže lépe, radostněji a efektivněji) ?

myslím, že nic takového jako automatický pokrok a neustálý růst ( růstu růstu ) neexistuje ... a pokud ano, pak je jen draze, velice draze zaplacen a vykoupen ...

... njn, stane se ...
06. 02. 2014 | 00:15

mb napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
.K.V:

Takže znovu:

Zkuste odpovědět na otázku: Proč socialismus uspěl v zemích, které jsou monarchiemi, když v zemích sovětského bloku zkrachoval?

... myslím, že je to vyspělostí občanů, kvalitou populace a demokratickou zkušeností, vrypem, institucemi a zvyklostmi ...

u nás jsme meli k severskému kapitalismu/socialismu možná nakročeno v 68, ale tento experiment ´nedopadl´

takže můžeme leda tak dělat účet bez hostinského ...
06. 02. 2014 | 00:21

Rudi Koutek napsal(a):

Karel napsal(a):
"Pro Krakatitt: Bydlel jsem na Sokolovsku, kde byly školní svačiny zadarmo. A zadarmo byly i školy v přírodě. Byla to kompenzace za špatné ovzduší.
05. 02. 2014 | 20:28"


Ostravsko-Karvinsko roky 1969-1983, svacina zadarmo nebyla a zadarmo skola v prirode taky zadna nebyla, natoz tak kazdy rok a jeste 2x po tydnu jak tvrdi K.V.
06. 02. 2014 | 00:26

mb napsal(a):

tery fox napsal : Za socialismu nikdo nežebral, a dnes se žebrá!

odpověď: https://www.youtube.com/watch?v=7szXmyqA9Y4
06. 02. 2014 | 00:27

Honza999 napsal(a):

Yosif K.

Vy srandisto... Cituji vás: "Co se týče hladujících dětí - oficielně nesměly být tak se to ani nezkoumalo. Uklizečka měla plat třeba 800 kč - pokud byla samoživitelka a měla tři děti tak pochybuji že by její děti byly krtmeny nějak sztě a zdravě."

Milý Josífku, pokud byla uklizečka samoživitelka se třemi dětmi, tak k těm 800 Kčs platu dostala přídavky na tři děti - a ty dělaly VÍC NEŽ KOLIK BYL JEJÍ PLAT...
06. 02. 2014 | 00:45

Yosif K napsal(a):

Honza999 napsal(a):
Yosif K.

Vy srandisto... Cituji vás: "Co se týče hladujících dětí - oficielně nesměly být tak se to ani nezkoumalo. Uklizečka měla plat třeba 800 kč - pokud byla samoživitelka a měla tři děti tak pochybuji že by její děti byly krtmeny nějak sztě a zdravě."

Milý Josífku, pokud byla uklizečka samoživitelka se třemi dětmi, tak k těm 800 Kčs platu dostala přídavky na tři děti - a ty dělaly VÍC NEŽ KOLIK BYL JEJÍ PLAT...
06. 02. 2014 | 00:45
No je to možný - to by vysvětlovalo proč cigánský rodiny byly za socá´íku Ok a proč ted cigáni volej komanče. Já jsem za socíku přídavky na děti nebral, ale chudý spolužáky na ZŠ jsem měl děti uklizeček, zahradnic, invalidů atd. .

Moje babička jako vdova po buržujovi měla penzi 92 Kč měsičně v době kdy průměrný plat byl 2000 Kč. Takže socální spravedlnost byla takříkajíc jak pro koho. Toto obdivovatelé bolševismu také popírají že prý to nebylo možné. Bylo.
06. 02. 2014 | 01:07

Občan napsal(a):

Zdeňku Brome,

podle Eurostatu je v zemích eurozóny 43 000 000 lidí závislých na potravinových přídělech (údaj ke 30. 9. 2013). Dílem proto, že jsou bez práce, a dílem proto, že jejich příjem ZA PRÁCI nedostačuje po zaplacení nákladů na bydlení na nákup potravin.
Eurostat konstatoval, že to je situace horší než po skončení WWII.

Ohledně poklesu zemědělské výroby v ČR:
http://www.vasevec.cz/ekonomika/zbynek-fiala-zemedelstvi-dolu-ceny-vzhuru
http://www.agris.cz/clanek/178147/rybari-kapry-nezdrazi
http://www.czso.cz/csu/dyngrafy.nsf/graf/cr_od_roku_1989_maso
http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/cr_od_roku_1989#09

Od r. 1990 zaniklo v zemědělství cca 220 000 pracovních míst, aniž byla nahrazena jinými.
ČR se stala potravinově NEsoběstačnou, protože současná domácí zemědělská produkce je na sotva 60% r. 1990. Přehledy (v nominálu) ČSÚ jsou snad dostatečně vypovídající.
06. 02. 2014 | 06:20

Pavel13 napsal(a):

blanka napsal(a):
"Je zarážející, že spousta dětí do jídelny nechodí, ale s penězi, které dostanou od rodičů vyrazí do nejbližšího stánku... "

Vyrážejí tam s penězi, které dostali na zakoupení obědů nebo mají obědy koupené a ty peníze mají ještě navíc? Kdo vůbec provádí platby za obědy, děti nebo rodiče?
06. 02. 2014 | 07:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy