Už to zase začíná

22. 06. 2010 | 23:07
Přečteno 22544 krát
Psáno pro ČRo6

Už to zase začíná
21. června 2010

V časech hluboké normalizace náš výzkumný ústav spolupracoval na vývoji počítačů se zeměmi Rady vzájemné hospodářské pomoci. Jednou se kolegové vraceli z Moskvy a na letišti Šeremetěvo našli Inda, jak sedí na kufru uprostřed letištní haly a pláče. Ptali se ho, co se mu stalo, a on jim vzlykaje vyprávěl, že tam sedí třetí den, s nikým se nemůže domluvit, nemůže si koupit nic k jídlu a že tam asi umře.
Tak ho vzali k přepážce, pomohli mu vyřídit nedorozumění, a když se ho ptali, kam chce letět, zapřísahal je, ať ho vezmou sebou do Prahy, že z Moskvy musí pryč. Celou cestu v letadle jim děkoval. Když Tupolev přistál v Praze, přijely k němu schody, které byly o jeden a půl metru kratší. Jak to Ind uviděl, strašně zesmutněl a poznamenal: „už to zase začíná“.

Vzpomněl jsem si na tu historku, když jsem se v neděli díval na Otázky Václava Moravce, v nichž předseda poslaneckého klubu TOP09 Petr Gazdík a Kateřina Klasnová, místopředsedkyně Věcí veřejných, diskutovali o obsazení míst v poslanecké sněmovně.

Po volbách v roce 1990 Občanské fórum razilo standardní parlamentní princip: vládu formuje většina, místa v parlamentu se dělí podle výsledků voleb. Navrhlo tehdy každé straně, i KSČM, jednoho místopředsedu, předsedy výborů a několik míst v předsednictvu podle výsledku voleb. Zcela podle pravidel parlamentní demokracie. Lid je zdrojem moci ve státě. Lid, ne strany, které momentálně formují většinu. Proto je třeba respektovat práva i těch, s jejichž politickými názory vůbec nesouhlasíme. V jednacím řádu německého Spolkového sněmu je napsáno, že sněm má tolik místopředsedů, kolik je v něm poslaneckých klubů. Tedy místopředsedu má i postkomunistická Die Linke, kterou nikdo do koalice nechce.

Tak to chodí v zemi, která respektuje demokratická pravidla. U nás po volbách v roce 1990 trvalo půl roku, než nově se formující pravice nastoupila na zteč. Proč by měl být komunista místopředsedou? Bude víc míst pro nás! OF se rozpadlo a Občanské hnutí, které systém poměrného zastoupení hájilo, prohrálo. Trvalo víc než deset let, než se sociální demokracii povedlo princip poměrného zastoupení zase prosadit.

Uplynulo dalších osm let a nastupují nové politické síly. A už to zase začíná. ODS, TOP 09 i Věci veřejné chtějí vyřadit komunisty z místopředsednických funkcí. Mají většinu, tak se podle toho chovají. Jenže většina se rusky řekne bolšinstvo. To, co tři tzv. demokratické strany předvádějí, nemá s demokratickými pravidly nic společného. Kdo jim dává právo ignorovat volbu osminy občanů České republiky? Vždyť i z jejich daní si nechávají platit svoje platy. Napadlo je, že by měli osminu vrátit?

Chápu, komunisty má málokdo rád, a když se přiskřípnou, málokomu to vadí. To je ovšem chyba. Rád – nerad, v demokracii mají platit pravidla, jinak zapláčeme nad výdělkem. Poslanecká sněmovna se opět mění na válec, jinými slovy, šance na kooperaci s opozicí při návrzích dlouhodobých změn mizí. Věci veřejné vstoupily do parlamentu s heslem právního státu na rtech a – s protiústavní smlouvou zavazující poslance hlasovat dle intencí strany v zásuvce na sekretariátu. Nejde o to, že smlouva je právně bezcenná. Jde o to, že její autoři dobře věděli, co požaduje ústava, a tak cynicky ve smlouvě prohlásili, že závazkem zaplatit sedm milionů není dotčeno ústavní právo poslance rozhodovat dle vlastního svědomí! Názornější příklad pohrdání principy právního státu těžko demonstrovat. Řekl bych, že by to doktorce teologie Klasnové mělo ležet na srdci víc než místopředsednictví pro KSČM.

ODS na kongresu nakročila na cestu k obnovení důvěryhodnosti. Dá se říci, že volila dobře. Duo Nečas-Němcová obstálo i ve zkoušce ČEZem, kdy se bezmála jako jediní z ODS zdrželi hlasování ve prospěch 68 miliard, které parlament věnoval firmě ČEZ ve formě bezplatných emisních poukázek.

Je ovšem na pováženou, že Nečas je jediným politikem ODS, který si uvědomuje, jakou zátěž pro ODS představují divoká devadesátá léta, a také o tom veřejně mluvil. Volby na kongresu jsou však jedna věc, vnitřní vazby druhá. Uvidíme, jak se boj s korupcí bude dařit dál. Testem bude třeba osud černé stavby Patrika Oulického nebo ekologické superzakázky. A co kdyby koalice revokovala přílepek, kterým slíbila ČEZu bezplatné emisní poukázky? To bylo odříznutí od Toskánské aféry! Ale zůstaňme realisty, tak daleko asi změna nedojde.

Stačilo by bohatě, kdyby koalice dala najevo, že si pravicové strany konečně uvědomují, co je právní stát a co jsou demokratické principy. Mohly to ukázat na férovém obsazení vedení sněmovny. V tomto testu selhaly, opět se chovají jak na dobytém území, i když se od takových praktik Petr Nečas ve svém projevu na kongresu distancoval. Na závěr: divím se, že ČSSD je za těchto okolností ochotná místopředsednické místo přijmout.*************** Dodatek ******************
Vážení diskutující, díky za komentáře. Rád bych se k několika bodům vyjádřil:

- všimněte si laskavě, že v komentáři není ani slovo o tom, kdo by měl být předsedou sněmovny. Na to není žádné formální pravidlo. Obvykle je to představitel té většinové koalice, která sestavuje vládu. V českých poměrech, kdy většiny prakticky neexistovaly, se s funkcí handlovalo. V roce 1996 se předsedou PSP nestal Miloš Zeman proto, že by pravice ctila demokratické principy, ale proto, že ČSSD opustila jednací sál při hlasování o důvěře Klausově vládě a tím umožnila její vznik. Po volbách 1998 se to opakovalo, ale už se tomu říkalo „opoziční smlouva“. Je to spíš anomálie než norma.

- Proto volba Luboše Zaorálka v roce 2002 byla „normální“, jako volba Milana Uhde v roce 1992. Letos je situace komplikovaná tím, že ČSSD vyhrála volby, jinak by opět bylo normální, že předsedou PSP bude reprezentant koalice. Pokud by koalice byla ochotná zástupce ČSSD zvolit, pak by o tom ČSSD měla jednat a nenavrhovat jenom jedno jméno. Předseda musí být osobností přijatelnou pro celou sněmovnu a není pravda, že jednání o jménu je kádrováním kandidáta. ČSSD na předsedu nemá nárok, ze strany koalice by to byla dobrá vůle.

- Ovšem místopředsednictví je jiná píseň. Na to má nárok každá ze stran, která se dostala do sněmovny. Odpůrce KSČM bych prosil, aby bez rozčílení promysleli následující řádky. Co myslíte: líbilo by se Vám, kdyby rozhodčí ve fotbale pískal ofsajd komunistovi, i kdyby v něm nebyl? Nebo si myslíte, že by rozhodčí měl pískat všem stejně bez ohledu na jejich politické názory? Já zastávám to druhé stanovisko. Každé straně, která se účastnila voleb a dostala hlasy, náleží reprezentace v parlamentu do výše jejího výsledku. To je FORMÁLNÍ hledisko. V něm úplně jedno, o jakou jde stranu, jaký program zastává. O tom, je-li demokratická, jako v případě Dělnické strany, rozhodne Nejvyšší správní soud. Ta se pak voleb se nezúčastní. Ale o "demokratičnosti" nějaké politické strany nemůže rozhodovat většina ve sněmovně. Kdo tohle nechápe, neměl by se ohánět demokracií.

- Proč Německo? Protože má jednu z nejlepších ústav na světě. Upozorňuji, že v případě místopředsedů nejde o žádné zákulisní dohody. Jednací řád stanoví, že každý klub má nárok na místopředsedu. Zvolen může být i ten, kdo nedostane nadpoloviční většinu hlasů. Co je na tom zákulisního?

- Proč se vůbec starat o formální pravidla? Protože bez jejich respektování nebude parlament spolupracovat. Poslanci si budou dělat naschvály. A kdo nese největší odpovědnost? Vždy ti, co mají většinu.
23.06.2010 23:29:20

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

čpí z Tebe levota.To se ani na chvilku nemůžeš oprostit od stranické příslušnosti?
Když neuspěli 4jezdci apokalypsy,začneš mávat se Zaorálkem.
Vždyť je to trapné.

A Tvoje útoky na Stejskala dvojnásob!

S každým jsi hotov.Nikdo Ti nesahá ani po kotníky.
Ve své zduřelé euforii jsi zatloukl editorovu poznámku o diskuzní výlučnosti známých (i když virtuálně)osobností.

Měl by sis zapamatovat,že moudří se shodnou alespoň na něčem,než se začnou kopat do řítě.

A nakonec co jiného můžeme dělat nad úvodním slovem blogu pana Žáka o komunistických právech.

Zahlédl jsem tu někde kontraversní titulek blogový na toto téma.To bude zase maso.
Půjdu si tam upustit ventil.

Ivan.
29. 06. 2010 | 16:34

Ivan Hochmann napsal(a):

Ach bóže ediore,

donutil jste mě jen přečíst jeden z dalších sermonů pana Peheho.
To musíte pořád vyhrabávat kostlivce ze skříní?

Zajisté má pan Pehe mnohdy zajímavé postřehy,ale to jsou jen jeho provokace.
Prý :kdyby byla Komunistická zločinecká partaj zakázána -----
její voliči by volili ČSSD.

Už aby !

Logicky by se vyčistily pravicové strany od převlečených komunistů,nalezlých do Klauzova posraného hnízda za účelem získání privilegií,prebend,tak jak byli zvyklí za totality pod Husákovým opelichaným křídlem.

A tak to půjde pořád dokola,dokud nebude opravdu zle!

Ne,že bych si to přál,ale někdy je opravdu nutné dostat pořádně přes držku aby se jeden probral!

Ivan
29. 06. 2010 | 16:53

stejskal napsal(a):

Tak to tak berte, pane Hochmanne.

Ostatně řada lidí píše způsobem, který má především vyprovokovat debatu (skvěle to podle mne dělá například Stanislav Komárek. A pan Pehe píše velmi chytré věci).

Mně když něco přijde jako blábol (a to vůbec nemusí objektivně znamenat, že to blábol je), tak to nečtu. Natožpak abych o tom debatoval.

Ventil jste upustitl opravdu famózně. Ta kůzlátka jsem neměl srdce smazat. No, nic, odnesu si to za Vás. Hned se najde řada debatérů, kteří mi s chutí omlátí o čumák, že jsem Vás nesmazal. No, jo, když jsem holt blbec, který si vzal do hlavy, že alespoň nějakou dobu by to fungovat mohlo...

Hezký večer.

Libor Stejskal
29. 06. 2010 | 17:25

vlk napsal(a):

Ivane Hochmanne

jestli z někoho něco jako stranická příslušnost, pak to nejsem já. Neváhám totiž ani s tím setřít ty, kteří jsou mi bližší. To ty ale nikdy nepochopíš. ty žiješ někdy v okolo 24. srpna 1968. A bojuješ dávno odehrané bitvy. takoví jsou vždycky nejlepší. Protože nutně musí zvítězit. Asi máš opravdu těžké spaní a zabalenej ranecabys mohl utéct za kopečky, kdyby s e zas e bolševik objevil. Ivane, mám pro tebe zásadně dobrou uklidňující zprávu.. Žádný Kléma ani Husák s eprostě neobjeví. Defintivně je jim odzvoněno. Tak mlůžeš vybalit.

Moje útoky na Stejskala? stejskal je mi ukradený. Jako by nebyl. A ´t maže, když to uzná za vhodné. S tím nemám problém. Mám ovšem zásadní výhradu,proti tomu, aby mou osobu soukromě kádroval. proto tady není.Pokud jsi to nepochopil. Je něco jiného , když ty mi s dělíš , že jsme vůl. Jsi soukromá osoba jako já. A je to mezi námi. Já si to nenechám líbit a natřu tě, co budu moci. On je tad y služebně. Ten rozdíl je zřejmý. Pro každého, kdo to chce vidět. pro nekoho , kdo si radši vypíchne oči, aby neviděl, to samozřejmě k vidění nikdy nebude.
A proč jsem do toho zamotal Zaorálka? Popsal jsme to. Líp to neumím. Je li to málo, abys to pochopil, je mi líto.tebe.
29. 06. 2010 | 19:50

vlk napsal(a):

ještě Ivane dodám drobnost. Polopatickou drobnost . nezaútočil jsme já na Stejskala, ale on na mne. takový drobný, nepodstatný detail. Já s e držel z diskuse o hodných diskuterech a zlých diskusních Štětináčích mimo.
29. 06. 2010 | 19:52

stejskal napsal(a):

Mýlíte se, pane vlku.

Nejsem zde služebně, ale o své vlatní vůli. Jsou i lidé, kteří nedělejí jen to, co jim někdo nařídí, co musí, co je jejich povinností (dělají třeba to, co si sami zvolili, co považují za důležité, co chtějí). Ale chápu, že to může být pro někoho (zvláště pak poté, co prožil celý život v totalitě) dost těžko pochopitelné.

Nikdo Vás nekádruje (ale opět chápu, že je tento slovník a vše s ním spojené hluboce pod kůží celé řady lidí). Kádrovat znamená "prověřovat", "zjišťovat politickou loajalitu". Kádrový posudek byl např. spis s údaji o názorech a ideologických postojích občanů. Vycházelo se z něj, když establišment ideologicky rozhodoval o politických předpokladech občanů pro zaměstnání či studium.

Vás zde samozřejmě nikdo nekádruje, nikdo o Vás nerozhoduje (jsou i lidé, kterým to může chybět a tak se do toho trasponují), jen jsem si dovolil vyslovit svůj názor. A to je třeba ztrestat, napsat něco, co evokuje odporné bolševické praktiky. Názor na pana vlka beztrestně nikdo vyslovit nesmí (tema kromě těch adoračních).

O Vašich zásadních výhradách budu každopádně uvažovat. Třeba se přiměju k tomu, abych přijal svět podle pana vlka.

Hezký večer.

Libor Stejskal
29. 06. 2010 | 20:46

stejskal napsal(a):

A ještě drobnost: Nikdo na Vás nezaútočil (nikdo se s Vámi dokonce ani nebavil, dokud jste mne neoslovil). Jen jsem odpovídal na úvahu pan xx a později napsal, že jsem i tu velmi slušně formulovanou, neagresívní a nezesměšňující úvahu, mohl formulovat citlivěji. l.s.
29. 06. 2010 | 20:49

stejskal napsal(a):

Jen pro ty, kdo netuší, proč se pan vlk tak spravedlivě rozhořčil (tedy pokud to někoho zajímá, osobně si myslím, že to moc zajímavé není):

povídal jsme si tu s panem SuPem, Kozorohem, Hochmannem a dalšími o tom, jaký dopad mají na debatu ostré až sprosté at hominem výpady.

Napsal jsem asi šest docela dlouhých úvah a jednu pan xx replikoval:

"Stejskal: proste někdo nemá dost trpělivosti (míněno tím pan Hochmann, pozn stk). Podívejte se na diskutujícího vlka, jak s ním nesouhlasíte, tak vás pošle do léčebny ani nemrknete. To je přece totéž v bledě modrém, tedy v případě vlka spíš v bledě rudém."

Napsal jsem delší odpověď do níž vložil závorku s následujícím textem:

"přesně tak (pan vlk zde virtuálně fackuje kdekoho, hodně jsem jich od něj už též schytal; s člověkem, který má pocit, že musí pořád někoho potírat, je diskuse k ničemu - buď mu nadšeně aplaudujete, nebo se mu smějete. Pro debatu není prostor. Proto jsem psal, že to nemá mnoho společného s politickými sympatiemi, takto zde kolem sebe kope řada lidí, které nespojuje stejné stranické či ideologické vidění světa)" Ta poslední věta odkazovala obecně na předchozí diskusi, která neměla s panem vlkem nic společného.

A od té doby už zase padají virtuální facky ;-) Nedebatuje se o debatě, jak se dá vést a jak se dá rozbít, ale o tom, že jsem si dovolil vyslovit názor, který se pana zřejmě nějak vlka dotkl (on jich zde o mne samozřejmě vyslovil za tu dobu, co sem chodí nepřeberné množství, což je naprosto v pořádku. Od vyslovování názorů zde ostatně tyto stránky).

Libor Stejskal
29. 06. 2010 | 21:08

im napsal(a):

Vlku,

pěkný dobrý večer, z vlahého soumraku pod třešní na zahrádce mě vyhnali komáři a muchničky (ani svíčky s odpuzovačem komárů nepomohly), takže jsem zalezla a čtu si - tohle diskusní vlákno je dlouhatánské, patří k nejčtenějším, za chvíli bude mít 9.000 přečtení. Dala jsem si aspoň tu práci přečíst větší část druhé stránky (od cca 24/06), většinu Vaší diskuse s p. Stejskalem. Konstatuji, že diskuse byla místy opravdu řízná, jiskry lítaly, dvojručáky se blýskaly, a kromě Hanah se sem žádná ženská neodvážila……

Moc se mi líbila SuPova drobná trefná větička (každej, kdo sem cokoliv napíše, chce se s ostatními podělit o část své duše).

Tak si říkám, napadlo vás oba ostřílené veterány (V. a S.), jak jste si podobní ve své urputnosti, ve vytrvalé snaze dosáhnout stejného cíle – živé, výmluvné diskuse? Vlk ve snaze podrobit svůj názor na daný problém kritické zkoušce, protože je znepokojen společenskou situací a cítí potřebu své znepokojení ventilovat, editor ve snaze vytvořit a udržet v provozu zajímavý prostor k diskusi o vážných věcech, kde by se po voltairovsku různorodé názory střetávaly a tříbily (nesouhlasím s tím, co říkáš, ale do poslední kapky krve budu bránit tvé právo to říci). Opravdu skvěle se doplňujete. Přes občas okázalé řinčení zbraní je Váš vzájemný respekt dobře čitelný.

Oba nadáni darem barvité výmluvnosti, přiléhavých, výstižných formulací, ostrých point. Vlk problémy analyticky otvírající, nečekané souvislosti hledající, nesmiřitelnost nepostrádající, editor zasazující diskusi do širších souvislostí, hledající spíše konsensus. Pravda,v nelehké úloze správce/vychovatele/krotitele a zároveň vášnivého kavárenského debatéra. Některé čtenáře ta dvojjedinost trochu irituje, mě ne, ale možná mu jen tiše závidí jeho výmluvnost nebo pracovní pravomoci.

Pánové, Vaše diskuse mají říz a jsou kořením zdejších blogů a magnetem přitahujícím další originální debatéry, ať už ostřílené či nové, nechci jmenovat, abych na někoho nezapomněla. Zdá se, že přibývá lidí, kteří nepotřebují ani hospodu, ani televizi, ale příjemný virtuální abštajg nabízející možnost zajímavého popovídání.

Tak to vidím já.
im
29. 06. 2010 | 22:42

stejskal napsal(a):

Už jsem to myslím psal, paní im: Jste moudrá.

Myslím, že máte do jisté míry pravdu, jsme si v leččems asi dost podobní.

Libor Stejskal
29. 06. 2010 | 23:04

Ivan Hochmann napsal(a):

Tyhlety senem vonící úplňky mě snad jednou zabijí.
Nemohu spát.
Byly doby,kdy jsem nahrabal listí,jehličí,či natrhal trávu pod spacák,na skále podložíl karimatku a jen krátkou chvíli jsem,zaflirtoval s měsícem, byvše vzápětí odnesen na jeho paprscích do říše snů.

Pravda - byl jsem zcela jistě více unaven a regenerace spánkem byla kýženým závěrem náročného dne.

Dnes mě počítač unaví pouze oči a tělo by potřebovalo větší záběr.Vždy si vybavím ty náročné nástupy na horské hřebeny s báglem na týdenní pobyt.
Flaška rumu,štrycla chleba,lano,železný vercajk.....
To byly časy - to se pak spalo.

Vlku,

kdybys věděl jak mě sereš,tak bys raději hubu zavřel.
Evokuješ mě vzpomínky ne zrovna příjemné.
Hranice bylu tehdy v srpnu 68´otevřené dokořán.Proplétali jsme se s naloženou škodovkou mezi ruskými tanky a celníci jen blahosklonně kynuli rukou.
Kousek za Mikulovem začala Zdenka brečet,že tady nechává nemocnou mámu a děcka vystrkující hlavy mezi bágly také.
Tak jsem to otočil.
Za 10let utekl syn a holka měla také namále.
Dnes jsme zase všichni pohromadě ,protože víme,že komunisti v tomto státě jednou provždy skončili.
Jen totální idiot a blb se spálí 2x o tytéž kamna.
Navíc už skončila éra jejich hájení.Jsou škodná a ta tudíž nepatří do naší společnosti.
Byť jsou rozlezlí po všech politických stranách jako morová nákaza.
Víte pane Žáku?
Běžte za roh a dejte si pár facek ať se probudíte!

Takže Vlku,těžký spaní mám, ale z jiných důvodů než si myslíš.
Nemáš vždycky pravdu ve svých odsudcích.Obzvláště poslední dobou se velmi často mýlíš.
To proto as,že popouštíš uzdu osobní agresivitě v domnění,že oslníš silou.

Tak leda hovno panáčku.
Jsi spíše k smíchu se svými mázanci po zdi.
A nejsi sám.
"Poslední dobou tady kope kolem sebe více takových agresorů,které nespojuje ideologické vidění světa."(volná citace).

Říkám Ti "KUŠ" ,zapomeň na osobní sváry.Uvědom si,že socani si prohráli volby svojí neuváženou gradující agresivitou a vymezováním se i jasným společenským prioritám.

A těch kč30,- Julínkovného byl pouze zástupný symbol těchto priorit.
Dodnes jsi to nepochopil.

Atd......Ivan.
30. 06. 2010 | 01:12

Jana napsal(a):

Velmi si vážím názorů pana Žáka a mrazí mě z fanatismu a nenávisti jeho odpůrců.Papouškováním stále stejných nesmyslů nejspíš utužují vetchost svých tvrzení.Rovnítko mezi současnými komunisty a fašisty, je dokladem že nevědí,co byla německá okupace. Vědomě ignorují katastrofu Lidic, Ležáků, seznamy tisíců lidí popravených za staného práva.Potlačování českého jazyka na školách, v úřadech.
01. 07. 2010 | 13:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Jano ,

na blogu pana Žáka nebyl ani náznak příměru mezi komunisty a nacisty.To sem taháte vy a vám podobní.Nakonec z Vás vždy vyleze to samé- zarudlé.

Pan Žák ve svém blogu nám v první řadě popovídal,jak jezdili s kolegy do Moskvy,jak se ruské "bolšinstvo" promítá do české "demokracie.
Do demokracie jakou chtěli pánové-soudruzi z OF naroubovat na českou realitu pod rouškou Sametu.I to heslo :"Nejsme jako oni",,bylo fixlem na společnost.

Znám tu realitu,pamatuji dobře jak mě skřípaly protézy,když jsem poslouchal hnusy vedle mě sedícího zástupce OF z Líšně-Vinohrad pana "obrodáře" Václava Grullicha,budoucího ministra vnitra za ČSSD,který nakonec nechal spálit celý archiv StB z Leninky v tajném objektu v Ochozu.

V tom tkví jedna z mála Klausových zásluh,že včas rozpoznal nebezpečí nainstalovaného Občanského Fóra a zasloužil se o jeho demolici.

Už jsem hovořil o těch chytrácích,kteří chtěli naroubovat Třetí cestou rok 1968 na t.zv. sametovou revoluci.
Dodnes je vinou medií tato forma presentována i světové veřejnosti jako čítankové,nenásilné předání moci komunistů demokratickým formám vládnutí.

Tak leda hovno vážená.Počkejte si ,až vyjdou knižně memoáry komunistické věrchušky týkající se manipulací kolem r.1989.

A co se týče handlů ve sněmovně:
Na to je jediné pořekadlo - starého psa novým kouskům nenaučíš.
Vždyť i v této nové vládě je přítomen bývalý komunista!!!

Říkate paní Jano : nenavist,fanatismus,papouškování názorů,vetchost tvrzení.

Tak to ale není.Mám-li být vztahovačný prosím.......
Jsou to moje osobní,životní zkušenosti.
A tlumočím je zde naprosto bez emocí a jakýchkoliv osobních zájmů.
Už proto,že jsou mi lhostejné Vaše osobní názory třebas na komunisty v parlamentu ČR.
Nebudu s Vámi o tom diskutovat, ani s panem Žákem.

Vám to zde jen tak tlumočím mimochodem,neboť se domnívám,že jste starší osoba,která prožila velmi citově první okupaci fašistickým Německem......

Ivan.
01. 07. 2010 | 16:57

vlk napsal(a):

opět jsme si dal dost dlouh odstup..


Paní im
oceňuji,c o jste napsala. Nicméně myslím, že tentokrát prostě nedoceńujete situaci.
nedoplňujeme s e . A už určitě ne skvěle.
a ohledně respektu? ten z méstrany už dost dávno zmizel. Nijak s e tím netajím. A mám k tomu důvod. Snažil jsem s e jej naznačit.

nemohu mít respekt k někomu kdo má být soudce a vedle to že píská a leckd yprapodivně , což ted y neříkám zdaleka jen já. má potřebu si občas také řádně kopnout. Je mi líto , že musím nabořit Váš vysoc e sofistikovaný text, který je pokusem o smír , ale tudy prostě cesta nevede. Ne s člověkem, který prostě místo toho, aby dbal na diskuse a jejich průběh najednu s e cítí kvalifikován posuzovat jednání diskutujíích. A jejich charaktery a k tomu zkoušel psychoanalýzu jejich duše.

Tímhle jej zaměstnavatel tady určitě nepověřil.
Osvojil si manýry kádrováka a předvádí je v plné parádě.
nehledám soucit ani útěchu. Své problémy si řeším c eloý život sám a hodlám u toho zůstat.
Ale cítím potřebu vám oděkovat za Váš pokus. Jste milá.
A také - nemám problém souhlasit ani s protistranou - moudrá.

Ivane Hochmanne
nejen ty máš vzpomínky na Srpen. anejen ty jsi byl v Mnichově. Já tam byl o rok později. měl jsem zrovna po matuře a vyjel jsme v podstatě posledním vlakem ,c o komouši ještě pustili. Byl jsme u známých. Právě kdyžž se tov srpnu 69 v Praze ajind e mlelo. Dělal jsme na zkušebn ě u Siemense za tehd y skvělé peníze, měl jsme i místo na mnichovské technice. a nebyl jsme žádný maminčin mazánek. Měl jsem i požehnání od našich tam zůstat.
Nicméně , nakone c jsme nasedl do vlaku a jel domů. Protože jsme byl jediné a pozdní dítě svých rodičů. A neuměl jsme si představit , že už k nim nikdy nebudu moci a že oni nebudou moci za mnou.
A neuměl jsme si představit, že by bolševik někd y zmizel. Kdybych byl tušil, že za dvacet let tad y nebud e , asi bych s enakone c rozhodnul jinak. Nicméně - návrtau nelituji. Návrat mi dal třeba Karkuli.A zajíce.
takže osud dost podobný tvému. Nicméně opakuji znovu - komouši jsou pasé. Dávno vybojovan boj. Zpětje může přivést jenom touha těch, co nemají nikd y dost nahrabáno nahrabat ještě víc. Přesně tak, jak je vyvolali na svět. A tyhle volby jdou přesně tím směrem milej Ivane.Tím směrem. Komouš v čechách s e uchytil jen kvůli selhání demorkacie v Čechách. Kvůli jejímu vykrádání a rozkrádání: A přesně tohle s e tu praktikuje. třeba to někd y pochopíš.
A že s e v poslední době mýlím? Omyl Ivane omyl. právě teď vytahuji svoje věci, co jsme napsal před řadou měsíců : A cosi v nich předpověděl. A ono to vychází. Až s e toho milej Ivane , bojím.
nebráním ti, aby jsi se tomu, co píši smál . tvůj nikoli můj problém.
Už jsme psal o svojí babičce a jejích příslovích. takže oěpt použiji jedno z nich. Smích nevědomců a soucit pitomců je led na kterém si zaručeně zlomíš nohu.Když to bereš vážně.
A zkus někd y respektovat to, že agresivní jsem tehdy, když někdo zkouší být agresivní na mne . málo kd y bývám prvotní agresor. málo kdy. Pouze k lidem, s kterými mám otevřené účty. Kdybych byl opravdu takový , jak píšeš, četl by si úplně jiný text Ivane.
01. 07. 2010 | 22:11

ao napsal(a):

Bylo zajímavé přečíst si některé dokumenty z let 1938-39, uveřejněné na webových stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů. Ačkoliv o tomto ústavu mám nevalné mínění, zrovna těmi články právě tnou do živého. Speciálně pasáž z projevu předsedu vlády Rudolfa Berana, "Národ nelze dělit na panskou složku a složku proletariátu". Zaujala mne věta v celém kontextu...Dítě nepřichází na svět jako příští proletář...tenkrát zřejmě měli velký problém s chudými rodinami, kde se rodili samý proletáři, což nakonec vedlo k roku 1948...
Mám ale obavu, že tyhle reformy, co se teď provádějí, nadělají hodně proletářů z dětí, přišlých zrovna na svět!!!

http://www.ustrcr.cz/cs/aud...
01. 07. 2010 | 23:11

im napsal(a):

Vlku,

aspoń jsem to zkusila.
:-)

Znáte to přece: kdo nic nedělá, nic nezkazí....

Zdraví
im
02. 07. 2010 | 00:00

vlk napsal(a):

Paní
im

už jsem psal - pochpil jsem to. Ale tyhle příkopy už jsu příliš hluboké.
Ještě před pár dny nebyly .
Někdo na , no řekněme editora , zleva docela najel.
Okamžitě jse¨, jej usměrnil.
Zodpovědně říkm, že dneska už bych to neudělal ani omylem.
Neberte to ale tragicky . Ono se to vystříbří.
Na tohle s e neumírá.
Ale ztrácejí s e na tom iluze. Vmém případě jejich poslední zbytky.
02. 07. 2010 | 06:55

vlk napsal(a):

Jo, paní im

ještě jednou
-DÍKY.
a vracím smajla ,-)))
02. 07. 2010 | 06:56

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,nejsem z těch,

kteří háží chlebem.
Ale nechci házet ani kamením.Proto raději(mnohdy)pošlu...a odejdu.
Tvůj životní příběh si dobře pamatuji z před dvěma lety.
Proto s Tebou také komunikuji.

Klidně bych moh diskutovat o bohaté společnosti lidí,kteří pochopili úděl bohatství a chudácích,kteří dávno opustili revoluční programy.
Tato společnost se má Vlku jako prasata v žitě.Zajisté i díky svým schopnostem vytvářet hodnoty jako celek.
Životní úroveň se dá sic posuzovat z různých úhlů, ale neoddiskutovatelný fakt zůstává, že patříme všichni bez rozdílu k oněm 2% světové populace bohatců.

Píši zkratkovitě,poněvadž co my dva si budeme povídat,že?
Mířím k pointě.
Ta spočívá ve faktu,že dobře už bylo a možná bude hůře.
Tomu se nedá zabránit.Takové jsou už peripetie historie.
Pokud se my lidé vyhneme všem těm známým válečným katastrofám,tak musíme zákonitě přijít k úvahám o redukci,kvalitě a inteligentním formám a postupům.
No je to odvážné tvrzení vzhledem k současným(hlavně minulým garniturám politiků),ale je to nejvyšší priorita.

Proto se nevzrušuji z možností variant hovořících o snížení životní úrovně.Je to nutnost a je povinnost vůdců na tento fakt lidi připravit.
Proto mě tak sere politika socanů vyznačující se jen kritikou,destrukcí,plivanci a jedy.politika socanů je pouhým extrahováním negativ ,navíc ještě z věcí,které nejsou připraveny k realisaci.

Tvrdím,že budu podporovat jakékoliv jednání a skutky vycházející z dobré vůle politických lídrů.
A nejsem přesvědčen,že ti kteří nesou svou kůži na trh(mluvili jsme o Julínkovi),ji tam nesou pro osobní profit a lacinou reklamu.Odpovědnost,a profesní hrdost je také určujícím stimulem pro VÝKON I RADIKÁLNÍCH ZMĚN.

A je jasné,že tyto změny přijít musí.
Jiná je otázka jak se budou sanovat "létající třísky".Ale to je již jiná věc.

Výkon práva a moci je dán úrovní současných společenských potřeb a kvalitou zavedené postkomunistické demokracie,která pořád ještě předpokládá mocenské manipulace ideologického charakteru.

Až se dosáhne stavu,kdy odpovědnost jedince za JEHO VÝKON - přínos pro společnost,bude hlavním kriteriem pro posuzování úspěšnosti pak budeme dál.

A nevidím to zase tak černě jako Ty.
Hluboké příkopy se dají lehce přeskočit.Stačí jen natrénovat skákání přes kaluže.
Neber to tragicky.
Na nerealisaci vlastních vizí vývoje společnosti se neumírá -
hlavně když nedržíš v ruce odjištěné granáty.
Mohly by tě rozmáznout po zdi.

Zdravím Karkuli.Ivan.
02. 07. 2010 | 09:31

vlk napsal(a):

Ivane hochmanne

konečně jsi napsal něco, kvůli čemu jsem prostě pšel spoustu toho, cos napsal tady na mou adresu dříve.
Se spoustou věcí souhlasím. Ale nepochybně tě nepřekvapí, když řeknu, že s e stejnou spoutou nikoli. A nikdy souhalsit nebdu.

Protože ty máš jednoc¨duché vidění světa.
Socani a vůbe c všichni na levo darebáci.
Naopak, kdo je napravo od středu - svatí se svatozáří!!!
A ješět , jakékoli řešení levice - fundamentálně špatné. Jakékoli řešení tzv. pravice - fundamentálně dobře.
Nic z toho není pravda.

Za poslední 4 roky jsme hluboce klesly v mezinárodním žebříčku korupce. Na místa , kd e jsem nikdy ani "nesnil" že budeme.
Politické struktury, zejména yt vládnoucí - kradly takovým tempem a tak bezostašně, až to bralo d ech. Pravicové s truktury.
vondra těď v rozhovoru pro noviny prohlášsil: Musíme tu uklidit ten svinčík za posledních 18 let!§ milej Ivane, za posledních 18 let! socani z toho byli u vlády jen 8. 8 !!!
ne více. Z toho 4 roky s plnou podporou pravice.

Já bych neměl žádný problém s tím, že je nutno dělat změny. Kdybych ovšem aspoň částečně věřil , že:
1- yt změny jsou skutečně k obecnému prospěchu
2- že po nich většina lidí nebude daleko chudších než před nimi, ale ti co jsou bohatí, že budou ještě bohatší!

Což je přesně , bohužel nš případ.

Špidla sem napsal blog o důchodové reformě. Jak ji chystá pravice. Velmi fundovaný blog. Pokdu to dokážeš číst bez idelogicképředpojatosti. já jsme s i tam dovolil připojit komentář s prostým výpočtem nakonec.
Aby bylo jasné v číslech, jak ta "reforma" bud e fungovat. Nejd e totiž o nic jiného než o zesoukromničení důchodového pojištění.
Protože penzijní připojištění už má každý kdo dělá. Jen úložky stále klesají. A manažeři penzijních fondů zd e působících jsou pod palbou svých centrál, že ne že neplní nárůsty, oni ani nejsou schopni generovat už dosažené výkony. S tím s e samozřejmě musí něco udělat! ING, AXA? Erste, PPF, Generali, Allianz Aegon, KBC přece nejsou nějaký hej nebo počkej. Ty prostě chtějí svoje výkony!

A podobně to dopadne i se zdravotním.
Důchd s e tě nedotkne. al e zdravotní si užiješ v plné parádě.
Pak zajiješ ty své "odpovědné" co dělají nutné reformy zblízka.

Nepřeji ti to.
P.S: nemám žádnou iluzi o socanech. O týpcích jako je rath. například. pro mne vedle Kalouska, dříve langera, nyní Johna tonejhorší v české politice.
jenže socani nechají aspoň spadnout pod stůl pár drobtů, aby ti dole úplně nepokapali. na rozdíl od těch tvých.
02. 07. 2010 | 16:13

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vlk:
Faktická poznámka: Klesli jsme v mezinárodním žebříčku vnímání korupce, což je sémanticky odlišné tvrzení od Vašeho " jsme hluboce klesly v mezinárodním žebříčku korupce".
02. 07. 2010 | 17:39

five finger shoes napsal(a):

<p>Had been thinking about Lindsey's new <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers</a> ever since she posted about them on this blog. When she first sent me a photo of these bizarre looking <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five</a>,I just laughed at their <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram</a> fivefingers ridiculousness, thinking 'no way I'll ever put those things on my <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger</a> feet!' But alas, once I saw them and read about them, I just couldn't stop thinking about them! I had to try them for myself. Last week I went to Blue <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers</a> Ridge Mountain Sports in Charlottesville, VA and tried on a pair of <a href="http://www.fivefingeronline...">fivefingers kso</a>. I tried both the Classics and the Sprints, but I liked the arch and heel support in the Sprints much <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes</a> better. Like my sister, I impulsively purchased a pair on the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five finger</a> spot. Obviously I had to try them out right vibram finger away, so I mixed a little bit of walking and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers</a> running in since I had read many reviews explaining you need to <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers shoes</a> gradually adjust your muscles to barefoot running.Running in these five fingers shoe is amazing. I actually am not a running fan, but these shoes make it feel more vibram five fingers fluid, light, and fun! After running/walking in them for the first two <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram kso</a> days, I took a break to let my muscles <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram classic</a> recuperate. This past weekend I broke them back out for some hiking and wouldn't you know, I fell even more in love with them. Although <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram flow</a> walking over gravel in my Vibrams was a little <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram sprint</a> uncomfortable, the rest of the hike was extremely fun and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers kso</a> enjoyable. I am wanting to work out in my vibram <a href="http://www.fivefingeronline...">5fingers</a> every day!Most of the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes sale</a>, the fact that it is indeed more harm than good. The problem is that these shoes in order to “protect” in such a way that they should not be his leg. After the over-built <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger shoes</a> muscles, tendons and ligaments of the lower limb atrophy conclusions. This is because your <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers shoe</a> do the work, your legs and feet should do.</p>
08. 07. 2010 | 04:29

Petr Zámečník napsal(a):

Žil jsem za komunismu a zakouším život i v současném společenském uspořádání. V minulém režimu se žilo podobně jako dnes. Lidé zústávají stejní. Radikální změna způsobu a povahy vlastnictví výrobněekonomických struktur nemůže vytvořit nového člověka, pouze změní okruh jeho zájmů a tužeb. Předešlá utopická společnost má s dnešním demokratickým uspořádáním překvapivě mnoho společných charakteristik. Jednou z nich je, pomineme-li různé okrajové pokrytecké a demonstartivní charitativní snahy, chorobná představa o materiálním ráji pro každého z nás. Tedy vidina konzumního ráje spolu s vydatným popíráním duchovního rozměru člověka jsou krví tehdejšího, jakož i dnešního společenského systému. Komunisté i dnešní sekulární demokracie podsouvají svým šedým masám velice zrádný žebříček hodnot, ve kterém vyzdvihují myšlenku dialektického materialismu, jako nosnou filosofii našich životů. Totalita obou společenských zřízení je prosazovaná rozdílně inteligentními a agresivními způsoby, ale cíl je tentýž. Prosazování materialistického vnímání světa, povýšeného na novodobé náboženství těch vzdělanějších, racionálnějších tedy úspěšnějších. Kdo by mezi ně nechtěl v době rozvinutého konzumu patřit?
Demokracie není nic než pojem. Ve své podstatě znamená něco jako vládu lidu. I v tomto se oba systémy významně shodují. Samozřejmě se liší postředky, jakými dochází k manipulaci onoho údajně vládnoucího lidu. Neduchovní lidé tvoří neduchovní společnost, v našem případě demokratickou. Opovrhování a relativizování duchovních hodnot, je nejdůležitějším fenoménem podílejícím se na kvalitě dnešních společností. Slovo demokracie, nebo pravní stát jsou jen prázdné pojmy v porovnání s duchovní a kulturní vyspělostí, které z nás činí národ plnohodnotný, tvořící svým životem přirozeně a opravdově společenské zřízení odpovídající své vyspělosti, tedy duchovně živé, reagující , pulsující, rostoucí, nikoli právně strnulé, jak je zvykem v tzv. demokracii.
14. 08. 2010 | 10:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy