Přežili jsme pandemii: Česko 2009/2010

10. 05. 2020 | 12:25
Přečteno 4418 krát
Na prasečí chřipku vzpomíná většina z nás jako na lehkou bizarnost, mediální zveličení nebo jsme to možná už mnozí úspěšně zapomněli. Z roků 2009 a 2010 si u nás doma pamatujeme úplně jiné věci: narození prvního potomka, početí dalšího, dvě stěhování, to, že rodičovský příspěvek byl 11 400,- Kč a jen stěží se z toho dalo vyžít, anebo že ANO ještě k radosti všech rozumných lidí neexistovalo. Přitom podle pozdějších tvrzení měla prasečí chřipka na svědomí aspoň 280.000 mrtvých (a mohlo to prý být až 580.000). Buďme rádi, že se v roce 2012 neujal další strašák: tulení chřipka. To bychom si možná pamatovali.

Každý den doufáme, že se probudíme, vstaneme a zjistíme, že to všechno byla noční můra horší než ta z Elm Street. Že se vrátíme k naší milované práci pro obce, že už nebudeme muset dávat žádné rozhovory, že už nebudeme muset zápasit, že už nebudeme muset hledat další a další argumenty. Že se z lidí stanou demokraté, které demokracie potřebují jako sůl. To se neděje. A tak vstaneme z postelí, dáme si pusu a začneme znovu namísto našeho života žít tento podivný, který jakoby patřil někomu úplně jinému. Otevřeme notebooky, uvaříme kafe, řekneme dětem, ať se samy dobře učí, namalujeme si bojové barvy a vyrazíme. Je nám totiž jasné, že boj to bude až do konce života.

Včera jsme narazili na skutečný poklad. Rozhovor s pány Prymulou, Kubkem a Vítem, tehdejším hlavním hygienikem o viru, který měl mnohem lepší název než ten dnešní (prasečí chřipka), ale o dost horší marketing (následující citace pocházejí z tohoto rozhovoru). Přitom to byl virus skvěle vybavený – jen uvažte – stejný subtyp jako tolik obávaná španělská chřipka: H1N1. Zaměřoval se především na mladé dospělé a podle Vítova vyjádření "se objevil relativně ve velké intenzitě a mladí lidé, to znamená buď žáci školního věku nebo lidé do 20 let náhle umírali na těžké hemoragické virové pneumonie. Do 8 týdnů bylo postiženo 120 států světa.“ Měli jsme tehdy taky pandemii vyhlášenou WHO. Ale ne dost paniky. Proč?

Prokazatelně onemocnělo v ČR asi 2400 lidí a z toho 101 zemřelo. Hlavní hygienik řekl, že pandemický virus řádil spolu se sezónní chřipkou. V roce 2009 onemocnělo asi 2, 5 milionů Čechů respiračními chorobami, z toho prý mohlo být až 400 000 lidí nemocných H1N1. Podle názoru Kubky prý i miliony. To by dnes vyvolalo vpravdě apokalypsu. Všichni jsme tehdy mohli zemřít! Ale – v roce 2009 to vedlo věsmes jen k pozvednutým obočím občanů a stěží k tomu, že MŠMT vydalo v prosinci 2009 doporučení, že ředitelé škol mohou zvážit jejich uzavření.

Zajímavé je, že právě Vít řekl, že se ani nezaváděla nějaká plošná opatření, ale stát se zaměřil jen na ochranu ohrožených skupin, přičemž zdůraznil, „že ti lidé, kteří umírali, měli základní velmi závažné chronické onemocnění, které se zkomplikovalo průběhem té, toho pandemického onemocnění a bohužel zmírali. A to byl náš cíl. Náš cíl byl, a vy jste to tu v úvodě řekla, abysme přibližně 713 tisíc chronických pacientů ochránili jejich zdraví. Tady jsme už tenkrát nemohli mluvit o omezení nějakém šíření. A já si do dneska na základě zkušeností jak ze Spojených států, z Kanady, z Mexika i ze zemí Evropské unie myslím, že to bylo správné rozhodnutí. Ochránit chronické pacienty. A na druhé straně my jsme s Vysokou školou ekonomickou před několika lety modelovali matematicky, jak by tomu výskytu v české populaci mohlo docházet. Měli jsme vytipovány jednotlivé resorty podle toho, jak je tam interhumánní kontakt. A přišli jsme na to, že jsou oblasti, kde by mohla být až čtyřicetiprocentní nemocnost. Kde by mohly být velké ekonomické ztráty. A tenkrát kolegové vyčíslili, že kdyby ten stát nebyl připraven, tak že ztráta roční je 3 až 4 procenta hrubého domácího produktu. Což si myslím, že jsou enormní ekonomické náklady vzhledem k tomu, k té možné prevenci. A jak říká kolega, že se, že ta pandemická situace je příznivější než jsme očekávali, já si myslím, buďme rádi.“ No rozumíte tomu?

Ano, můžete říct, že jsme měli vakcínu. Ovšem podle vyjádření pana Kubka to byla vakcína prazvláštní, každopádně stála stál spoustu peněz: „Tak, nakupovali jsme to proto, že to nakupovaly všechny evropské státy. To není nějaká speciální chyba našich politiků. Já si myslím, že vláda stála tehdy před rozhodnutím, kdy žádné řešení nebylo dobré. Občas se to stává, že musíte vybírat z voleb, které jsou všechny špatné. Ostatně paní ministryně právě v souvislosti s podpisem té smlouvy přiznala veřejně pro Českou tiskovou kancelář, že smlouva, kterou s výrobcem vakcíny podepisuje, není pro Českou republiku výhodná. Že firma není schopna garantovat termíny ani objemy dodávek. Není ochotna nést finanční následky při výskytu vedlejších účinků. Paní ministryně zkrátka zhodnotila jednání s tou firmou slovy, kterými každý normální člověk by hodnotil vydírání. A poté "uklidnila" veřejnost tím, že když už se nepodařilo zakoupit vakcínu za miliardu korun pro čtvrtinu obyvatel České republiky, bude tedy očkováno méně lidí, a díky tomu hrozí nežádoucí účinky té vakcíny menšímu množství obyvatel. Protože firma podle sdělení paní ministryně nestihne včas dokončit test vedlejších účinků té očkovací látky do podzimu a s registrací očkovací látky se počítá až koncem roku. Skutečnost byla poněkud jiná. Evropská agentura EMEA, což je obdoba, evropská obdoba našeho SUKLU, celé to řízení registrační kolem té očkovací látky administrativně zkrátila. To také na důvěryhodnotě nepřidalo. Notabene ji stejná agentura například administrativně prodloužila expirační dobu pro používání antivirotik, která má Česká republika ve skladech za miliardu korun. A zase to není naše specifikum, účinky těch antivirotik s propadlou lhůtou použitelnosti na lidský organismus na základě tohoto dobrozdání budou moci na svých občanech otestovat vedle České republiky i ostatní státy. Čísla myslím dobře ilustrují celou věc. Ono, situace na frontě války s chřipkovým virem se mění každým okamžikem. Ale já bych použil čísla ze začátku února, kdy v České republice bylo údajně očkováno 58 tisíc 500 osob. Nežádoucí účinky očkování byly hlášeny u 152 z nich, přičemž u 50 byly hodnoceny jako závažné. A v jednom případě se vyskytla i obávaná polyradikuloneuritida, to je syndrom syndrom Guillain-Barré, tedy ochrnutí svalové. A ke stejnému datu byla laboratorně ta nákaza prasečí chřipkou potvrzena u 2400 osob. Ovšem ve skutečnosti tu infekci prodělaly statisíce, spíše miliony našich spoluobčanů. A úmrtnost na to onemocnění skutečně není velká, u 95 zemřelých osob byl prokázán virus této chřipky. Ovšem to zdaleka neznamená, že ti lidé zemřeli na tu prasečí chřipku. Drtivá většina z těch osob ve skutečnosti zemřela na své zcela jiné závažné onemocnění, jako leukémie, selhání srdce, respirační insuficience nebo se jednalo o pacienty po transplantacích a podobně.

Brrr, z 58 000 očkovaných se u 50 projevily závažné negativní účinky očkování a 1 člověku dokonce ochrnuly svaly? A dokonce se to řeklo nahlas? A vakcína snad nebyla ani pořádně otestovaná? No, to už by člověk snad radši dostal tu prasečí chřipku.

Představte si, že podle epidemiologických modelů se mohlo nakazit až 70% populace. Z toho 15-35% lidí mohlo být klinicky nemocných a z toho 50% mohlo potřebovat lékařskou péči. To je víc jak jeden milion občanů. A kolaboval zdravotnický systém? Nepamatujeme se. Podle nenejpříznivějšího modelu se pandemie měla Českem prohnat ve dvou vlnách. Nevzpomínáme si.

Zajímavý byl i způsob komunikace celé pandemie ze strany vlády: žádné lživé „Čau lidi“! Žádné zmatené tiskovky, žádné dohadování ministerských šašků, žádné válčení. Jen 10 jednání vlády, 3 jednání s hygienami, pracovní skupiny pro vakcinaci se sešly 7x. Uf. Jak jsme to sakra mohli přežít? Tuhletu pandemii.

Vtipné je, že už tehdy se hrdina dnešní doby Prymula rozčiloval, jak bylo všech opatření málo. Asi se už těšil, až to vezme do ruky on, voják určený pro boj s nepřítelem. Ovšem – že se předseda České vakcinologické společnosti radoval z aplikace nové drahé vakcíny asi nikoho neudivuje.

Zajímavé je, že oba muži, kteří byly spjati s našimi moderními pandemiemi, nebyli čistí jako lilie. Prymula dodnes nemá bezpečnostní prověrku. Vít byl trestně stíhaný za zneužití pravomocí úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jsme prostě ve výborných rukou odborníků. Chvála bohu.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy