Dopr… už to stačilo

22. 07. 2020 | 21:50
Přečteno 23853 krát
Dopr… už se vším! Přesně to se nám dnes chce křičet znova a znova. Dopr… už se všemi těmi ustrašenci! Dopr… už se všemi ulhanými masmédii! Dopr… už se všemi, kdo šijí roušky! Dopr… už se všemi zaměstnanci, kteří sice berou peníze z Antiviru, ale nejsou schopni pochopit, že ta jejich hloupá pracovní místa už dávno zanikla! Dopr… už se všemi, kdo neumí použít mozek a dopr… už se všemi, kterým se to strašení vlastnění líbí! (Za „dopr“ si dosaďte doprkvančic, ať jsme slušní).

Ne že by nás bavilo pořád psát o tom samém, ale asi nás na hodně dlouho nic lepšího nečeká. Nevypadá to, že by se splnila přání všech těch srdcařů s mantrou „všichni na pár týdnů vydržíme a v září přece děcka půjdou do školy a do hospody snad nemusíte a podnikatelé, co nemají rezervu na tři měsíce mají zkrachovat a bez moře se snad jednou obejdete“! Náš přátelský mikrob kupodivu nezmizel, taky proč by to dělal. A tak si můžeme číst další a další nesmysly.

Milí novináři z Aktuálně, Seznamzprávy, Novinky, Idnes, Echo, Forum a jiných serverů, co se to s vámi děje? Kam jste dali rozum? Umíte jen papouškovat nesmysly bez toho, abyste trochu uvažovali? To vás opravdu baví dělat poskoky vládě a děsit lidi? Nevadí vám váš obří díl za zničené životy?

Proč se kriticky nepodíváte třeba na to, že v ostravské nemocnici musí pacienti, všichni, kdo jsou přijímáni do špitálu, podstoupit PCR test? Přijde vám to snad odůvodněné? Když to dopustíme v nemocnici, kde se budeme muset nechat testovat příště?

Proč nenapíšete o odborných studiích o koronaviru? Proč namísto toho pořád čteme bludy o druhé vlně od Prymuly? Těch studií je dost a jistě by bylo dost lékařů ochotných je okomentovat pro laiky. Proč nepíšete víc o statistikách? Máme i chytré statistiky, kteří by k celému tomuto bláznovství mohli říct svoje. Vy jste novináři! Vy máte umět hledat témata, psát, klást otázky a mluvit s lidmi. To je vaše práce. Proč fungujete tak, že vás nahradí překladač Google a nějaká aplikace?

Proč nenapíšete něco jiného než okopírované bláboly Babiše o tom, že stát musí jednat rychleji (mimochodem, co to sakra znamená – máme zítra další nouzový stav? O MSK taky lhal, až se mu od huby prášilo). Proč raději neděláte rozhovory s užitečnými lidmi jako je lékař Jiří Votruba, který ke Covidu mj. říká: „Teď budu mluvit jako klinický lékař. Jde o obvyklou, někdy trochu víc nepříjemnou virózu, která může způsobit komplikace u tří skupin lidí: starých nad 75 let, lidem s cukrovkou nebo obézním. Podobných viróz jsme tady ovšem měli každý rok spoustu.“

Proč nepíšete něco víc o tom, jak probíhá testování, jaké jsou instrukce WHO pro započítávání zemřelých na účet Covid. Ptejte se, proč ÚZIS v prezentaci ze začátku července tvrdí, že „naprostá většina nově diagnostikovaných pacientů má nulové nebo mírné příznaky nemoci" a přitom je zapotřebí z hodiny na hodinu zavřít MSK a vyhrožovat tvrdšími opatřeními! Neříkáme, že je to tak nebo tak, ale máme právo o tom vědět a vést debatu, zpochybňovat to.

Proč jsme si dnes museli přečíst dramatickou zprávu o koronaviru v domově pro seniory kdesi v Havířově? Proč tato zpráva není doplněna fakty? V domovech pro seniory, milí novináři, jsou nemocní lidé s vysokým věkem. Podstatná část klientů má věk nad 85 let. To už je daleko za nadějí dožití v ČR. Proč nenapíšete o tom, že BMI index je v nezdravém pásmu u skoro 77% (!) lidí nad 65 let? Nepřijde vám to klíčové? Nám ano. Covid má rád tlouštíky. Nebo třeba něco o tom, že v domovech pro seniory je do některého ze čtyř stupňů závislosti zařazeno 89 % klientů a v domovech se zvláštním režimem to je 93 % klientů. V domovech se zvláštním režimem jsou více zastoupeni klienti s III. a VI. stupněm závislosti, kteří tvoří necelé dvě třetiny obyvatel těchto domovů. V domovech pro seniory představují takto značně závislí klienti bezmála polovinu. Je prostě čirým faktem, že zdravotní stav je u mnoha lidí v domovech pro seniory víc než špatný.

Tahleta data neříkají nic o tom, jestli je fér nebo nefér, že někteří lidí v domovech pro seniory zemřou s Covid nebo s něčím jiným. Jsou to data, nemají emoce. Ty jim přikládáme až my. Emoce nám zatemňují rozum. Data dávají celou věc do kontextu. Ukazují, zda je namístě panika. Pomáhají se rozhodnout, co udělat a co ne. Musíme si přece říct, co je a co není reálné. Vždyť v domovech pracuje personál, který samozřejmě normálně žije a má rodiny. Copak by tak těžkou práci mohli dělat lidé, kteří by snad žili v nějaké podivné karanténě, aby nemohli za žádnou cenu přijít do styku s viry? Prostě přijdou, jako dosud. V době chřipek taky zaznamenávaly domovy vysokou úmrtnost a koho to tankovalo? Musíme se chovat přiměřeně rozumně, ale nemůžeme žít jako blázni. Personál z domovů dělá těžkou práci pro ty, kdo se z pohodlnosti nechtějí nebo méně často skutečně nemohou o svého starého příbuzného starat. A je hloupé pořád psát, že virus do domova donesl někdo ze zaměstnanců, když se dodržovala potřebná opatření. To by tam taky za chvíli nikdo nemusel zůstat.

Milí novináři, domovy pro seniory zkrátka nejsou radostným místem k životu a života tam zbývá jen malinko. Nic jiného jsme ale nevymysleli, protože jsou nám popravdě staří spoluobčané ukradení. Domovy jsou dobrá skrýš, abychom to nemuseli moc řešit, natož se na stáří dívat. Podobně to mají zjevně všude v Evropě: Itálie, Británie, Švédsko a jiné země. Tam všude velmi staří a velmi nemocní lidé v domovech zemřeli. Proč jste, milí novináři, nebrojili celé tři svobodné dekády za to, aby byla péče nastavena jinak? Nemůžu dohledat hromady a hromady srdceryvných článků! Víte proč jste nepsali? Bylo vám to jedno.

Tato data by měla být jedním z podkladů pro cost benefit analýzu, po které voláme od začátku celé této praštěnosti. Potřebujeme ji, nemůžeme do nekonečna zapínat a vypínat stát a tvrdit, že musíme chránit „životy“. Co je to za koninu? To není životaschopné pro celou společnost. Je to pro ni smrtící. (Nebo jste už od zahcraňovačů za každou cenu slyšeli, jak to bude dál? My ne.) Jak se pak o seniory, kteří přežijí (a že jich většina koronavirus přežije JE pravda), postaráme? Jak jim zajistíme potřebnou péči? Kde na to vezmeme, když si budeme hrát na přecitlivělé princezny na hrášku?

Tahleta data jsou prostě důležitá a je povinností vás, novinářů, o nich psát a ptát se vlády, jak je zohlednila, když rozhoduje o budoucnosti všech, a to nejen o práci, o škole a o právech, ale taky o dostupnosti zdravotní péče pro nás pro všechny. Pro mladé, pro děti, pro matky s malými dětmi. Tato péče totiž byla a je hodně omezena a do budoucna prostě nebude nic, jako to bylo a nikdo nám nezaručí, že bude fungovat veřejné zdravotnictví. Máme právo vědět, PROČ se to stalo.

Milí novináři, ptejte se prosím víc na všechno, co se děje. To vy jste hlídací psi demokracie. Nedejte na to, že vás platí Babišova Mafra, nestarejte se o to a konečně si dodejte kuráž a začněte dělat to, co dělat máte. Šířit informace a pomáhat lidem se zorientovat, ne jim systematicky škodit.

Milí novináři, my nejsme sami, kdo si myslí, že už toho bylo dost. Je mnoho lidí, kteří mají ze života peklo a nejsou ovce, aby si uměli představit, že mají takto žít dalších několik měsíců nebo snad let, že se mají nechat bezdůvodně testovat, když potřebují ošetření, že si mají nechat naočkovat vakcínu, která je víc než podivná. Je mnoho lidí, kteří nevěří státu, že to neudělá znova, že nebude mít jinou záminku, třeba to, že je moc sucho nebo že sem přijdou uprchlíci, že budou teroristické útoky, že … dosaďte si dopr… co chcete. Jakákoli záminka se totiž hodí. Tak už, milí novináři, ukažte, že nejste jen cvičené opice, co nic neumí. Ukažte, že jste odvážní lidé s mozkem. Nebuďte už slušní. Nejste pionýři, nemáte červené šátky a na konci se nebudou rozdávat medaile za poslušnost. Představte si, milí novináři, co by se dělo, kdyby to byl jiný virus. Lepší, kvalitnější. Smrtnost 25% v dětské populaci. Co by se pak dělo? Válčili bychom už?

Prosíme, milí novináři, pište o tom všem za nás. Děkujeme.

A ještě slíbený vtip (stylově o testech)
„Sire, zlomil jsem si lopatu."
"A to mi voláte jen kvůli lopatě?"
"Ano, zakopával jsem vašeho psa."
"Můj pes zemřel?"
"Ano, uhořel v boudě."
"Jeho bouda hořela? "
"Ano, chytla od vaší stodoly."
"Moje stodola hořela? "¨
"Ano, chytla od vašeho domu."
"Můj dům hořel? "
"Ano"
"Bože, jak se to stalo?"
"Lady šla po schodech se svícnem. A upadla."
"Je v pořádku? "
"Zemřela. Lekla se, když se dozvěděla, že její dceru unesli."
"Moji dceru unesli?"
"Ano"
"Bože! Máte pro mě alespoň něco pozitivního? "
"Ano, vaše testy na HIV.“
Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy