Ethnic Friendly zaměstnavatel
Ethnic Friendly zaměstnavatel – cituji z www.ethnic-friendly.eu:
„Je značkou umožňující ocenění zaměstnavatelů, kteří se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu také dlouhodobě naplňují a dbají o její dodržování.Značka je spravována občanským sdružením IQ Roma servis www.iqrs.cz které zjišťuje dodržování Pravidel pro udělení a užívání značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. Při snaze o budování etnicky přátelského firemního prostředí a zajištění nediskriminačních vztahů a fungování zásady rovného zacházení mohou zaměstnavatelé využít asistenci či poradenství odborných pracovníků občanského sdružení IQ Roma Servis.“
Koncepce značky Ethnic Friendly zaměstnavatel je mi velmi blízká. Možná proto, že jsem před několika lety přemýšlela nad tím, jak mj. motivovat zaměstnavatele k flexibilnějšímu uvažování vůči rodičům, v naší zemi zatím stále více ženám, aby jim bylo umožněno (stojí-li o to) kombinovat rodinu (zejména péči o děti) a práci, nebo-li jak se postupem času definovalo: Slaďovat rodinný a pracovní život. Z vlastní zkušenosti jsem totiž přesvědčena, že to jde. Jen to stojí oboustranně trochu více úsilí, vzájemné důvěry a odvahy. Tehdy mne napadla značka Family friendly zaměstnavatel.
A k čemu vlastně tohle „značkování“ je? Jde v podstatě o to, že je podpořeno fungování zásad rovného zacházení v praxi zaměstnavatelů a podpořeno nediskriminační prostředí. Je to také rozumný a jednoduchý nástroj k šíření povědomí o významu rovných příležitostí a důležitosti rovného přístupu a relativizace předsudků vůči jiným etnikům, např. osobám romského původu. Díky značce víme, že její nositel nediskriminuje jiná etnika a to je pozitivním signálem pro zájemce o zaměstnání.
A tak jsem ráda, že tahle značka vznikla, zatímco ta moje "zmizela" v propadlišti dějin. Třeba její čas ještě přijde.