Kurrrva, kde máš téma?

13. 03. 2014 | 18:47
Přečteno 6279 krát
Něco mezi vzpomínkou a ohlédnutím za Věrou Chytilovou...

V době, kdy u filmu začínala, nebyly režisérky ani jednoprocentní menšinou. Pár let studia architektury či profese klapky a modelky dokázala využít k tomu, aby si celé prostředí prohlédla zespoda i z boku, což je nakonec výchozí metodou každé ironické distance vůči jevům, které vystrkují s maximální silou hlavně svoji přední fasádu a zakrývají „dvorek“. A to se jí pro život v naší společnosti druhé poloviny 20. století hodilo."Dcera hospodského", jak jí někdy s humorem a odkazem na živnost jejích rodičů charakterizoval její vzdálený bratranec a souputník v československé nové vlně Jan Němec, pracovala víc s rozumem a intuicí, nežli s citem, což se projevovalo jak klíčovaním filmů, které vždycky měly více vrstev, tak v prorážení cesty svým projektům. Ty vznikaly s neobyčejnou mírou vnitřní svobody v dobách, kdy být filmařem znamenalo pracovat v rámci institucí, na které byly zhora vznášeny rozhodně jiné požadavky, nežli šíření ducha svobody. 


Na jedné straně neměla problém čekat u vrat úřadu na vedoucího kulturního tajemníka, aby na něj vyvinula tlak, když byl už příliš dlouho blokován její scenář, na druhé straně patřila k těm málo špičkovým umělcům aktivním veřejně i v postnormalizační době, kteří odmítli podepsat antichartu.V celovečerním formátu debutovala Sedmikráskami (1966), které artikulovaly touhu protrhnout pukající švy dobového pokrytectví s naléhavostí a imaginací, která je živá dodnes. Její vnitřní svoboda přitahovala další takto založené lidi, stejně jako ji dokázala probouzet v lidech – hercích svých filmů, i u svých diváků. Klíčový byl pro ní vztah k realitě, odkaz k níž jí dokázal sloužit i jako štít proti cenzuře, když třeba film Ovoce stromů rajských jíme (1969), ve kterém v komplikovaných vizuálních šifrách exponuje úděl Evy – ženy – přírody – společnosti pronásledované ďáblem. Prosadila jej jako film na motivy dobové skutečnosti, kdy sexuální účtočník napadal ženy ve Stromovce. Cenzura se jí ale nevyhýbala ani v závěrečné fázi a nutila ji zasahovat do filmů z jejího hlediska hotových. Pamatuji si, jak líčila stoický klid, s nímž to přijímala: Po vykuchání označených pasáží přeskupila materiál tak, že vícevrstevnaté vyznění zůstalo zachováno. K perlám její tvorby patří také dokumenty. Mezi nejsilnějšími je krátkometrážní Čas je neúprosný (1978). Do filmu v dobově podporované kategorii „o starých lidech“ dokázala dostat expresivní poselství o „vítězství ducha nad hmotou“ a možnostech vitalistické rezistence vůči nepříznivým životním podmínkám za všech okolností a v každém věku. 

Její celovečerní Praha neklidné srdce Evropy (1984) s hudbou Pražského výběru vznikla na objednávku italské televize v rámci cyklu filmů o evropských městech – proto měla volnější ruku, doma se s uvedením nepočítalo. Dodnes mi zůstává nezapomenutelný zážitek z promítaní v roce 1988 v klubu Delta na Praze 6 poté, kdy se film v jedné kopii dostal do jakési poloilegální distribuce. „Snadno knížete dosadíš, nesnadno se ho zbavíš...“, „Nejdůležitější je vědomí souvislostí..." – proud myšlenek, obrazů a skvělé muziky, ve kterých se místní realita jevila úplně jinak, než v jakémkoli z dobových mediálních zrcadel, ohlašoval čas změn, který záhy přišel. 


Po listopadu 1989 její boj ale neustal. Vystupovala jako jedna z mála proti rozbití struktury filmového průmyslu a hořce nesla léta, kdy stát vytlačoval nejen filmovou kulturu z rámců veřejných podpor, jako počátek mentálního sesuvu české společnosti. Ten byl dokonán privatizací a hodnotovým od-veřejněním prostoru televizí i dalších medií, jejichž dozrávající plody ostatně sklízíme dodnes…Její vitalita a inteligence byly úchvatné až do pozdního věku. I když poslední léta působení na FAMU docházela třeba jen jednou, dvakrát týdně, byla stále při věci a dokázala nabízet motivaci i zpětnou vazbu studentům s takovou intenzitou a pronikavostí, kterou lze sotva nahradit.Před pár lety jsem si jednou v klubu FAMU přisednul ke stolu, kde s několika studenty rozebírala náměty. Jeden z nich dočítal svojí synopsi, a Věra Chytilová už s potutelným úsměvem rozčíleně těkala pohledem skrz tmavé čočky svých brýlí. 
Krátké mlčení pak rozťala jedinou otázkou, která je de facto manifestem jejího vlastního hledání odpovědi na to, co je v audiovizii o to vzácnější, oč je to nezbytnější: „Kurrrva, kde máš téma?“

Psáno pro Deník Referendum.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ld napsal(a):

Moje úklona.
A víc nemá cenu co dodávat.
13. 03. 2014 | 19:05

strýc virus HxNx napsal(a):

říká se, že každý je nahraditelný.
ve skutečném umění to naštěstí neplatí.
"Chytilku" si budu pamatovat do smrti.
a hlavně kvůli Panestory a Kalamitě, ačkoliv to nebyly její nejlepší věci. ale doba byla zlá, a tyto dva filmy do nedýchatelna přinesly nemálo svěžího vzduchu...
13. 03. 2014 | 19:17

TomášL napsal(a):

Vzácná to výjimka...

Mí profesoři, kteří mě učili na VŠ a měli v té době třeba 65, tak do jednoho mentálně strašně rychle upadli. Skoro bych řekl, že se stali "saláty". Nemůžu si pomoc, ale sešlost věkem se nejvíce projevuje na nejvzdělanějších a nejchytřejších lidech.
13. 03. 2014 | 19:20

Občan napsal(a):

Achjo...
Lidé jako Chytilová by neměli stárnout/chořet a umírat. Škoda, že to nejde zařídit :-(
13. 03. 2014 | 19:27

ld napsal(a):

TomášL,

mě na fakultě učil dědoušek, který by nás svým entuziasmem strčil do kapsy, jak jsme tady všechny. A to profesor Maňák vystudoval dřív než já se narodil...
Dokud můžeme, nosme je všechny v náručí.
http://www.ped.muni.cz/weduresearch/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=59
13. 03. 2014 | 19:30

Maximus napsal(a):

S paní Chytilovou jsem měl jen jednou možnost mluvit někdy po roce 1985, když jsme se s kamarádem Jirkou přesunovali na Smíchově do naší oblíbené hospůdky Olympie a narazili jsme na drobnou smutnou či snad i naštvanou ženu, která seděla na rantlu u stanice autobusu kousek od tanku "osvoboditelů" a snad tam čekala na taxík. Netušili jsme jak se tam mohla dostat, Jirka spolužák ze ZDŠ herečky Krečmerky ji hned poznal a upozornil mě na ní. Možná, že to udělalo nějaké to pivko ve mě, ale našel jsem odvahu a promluvil na ní. Reagovala na nás slušně a tak jsme s ní asi 10 min. pohovořili, obsah hovoru si už moc nepamatuji, ale vím, že jsme jí trochu zvedli náladu a že se i párkrát zasmála. Ten den jí asi někdo hodně ublížil a tak jsme ji trochu zlepšili skóre. Jirka je židovského původu a tak samozřejmě všechny její filmy znal a tak jsem je shlédnul rovněž. Panel story, Faunovo pozdní odpoledne atd. to bylo tehdy super. Jo, už si trochu vzpomínám, tehdy jsem ji rozesmál tvrzením, že jsem klon ing.Pavla Hnyka z filmu Víta Olmera jako jed, hrál ho skvěle Svěrák. Já jsem v té době byl v naprosto obdobné pozici a skoro jsem se v tom filmu poznával. No a z filmu o Faunovi stačilo v práci použít "kde mám to Maroko" a kolegové vybuchli smíchy..... Jo to byla tehdy doba, byli jsme mladí, holky se na nás usmívaly a srandy bylo kopec a z bolševika jsme si nic v té době nedělali.
Hezký večer.
13. 03. 2014 | 19:39

Al Jouda napsal(a):

To Maximus :
Co jste tím, že .....Jirka je židovského původu a tak samozřejmě všechny její filmy znal...chtěl říci? Snad že paní Chytilová byla také židovského původu ?
13. 03. 2014 | 20:41

Bestia triumphans napsal(a):

Maximus je úchylný člověk.
13. 03. 2014 | 20:49

Bestia triumphans napsal(a):

Krásné filmy dělala p. Chytilová.
RIP.
13. 03. 2014 | 20:51

Lila napsal(a):

V životě se člověku přihodí situace, jaké by snad ani nevymyslel...

Čtu si takhle včera báječnou knížku Kočky a bezkočky Julie S. Salcherové, pasáž, kde autorka píše:
"Za onoho času se v Praze objevila kráska obzvláště nápadná, správně a vhodně šílená, a občanským povoláním klapka. Což je ona dívka, která klape před kamerou takovou školní tabulkou se semaforem na vršku. (...)

Tahle dotyčná kráska zanesla do řad pánů naprostý zmatek, ba co víc i rozčilení. Neboť pohnula ustálenými hodnotami bytí.

No a jak tak sedíme na představení Helenka je ráda, pán vedle mě koukne na tu zmíněnou klapku, co zářila jako šperk o řadu před námi a praví:
Tak takhle, a už je úplný blázen. Představ si, že šla študovat réžii a že jí tam vzali. To musel být zase někdo úplně ožralej. Ona je totiž úplně blbá a ještě ke všemu cvok.

Leč kráska, úplně blbá a ještě ke všemu úplný cvok, co ji na režii vzali jen proto, že byl kdosi úplně ožralý, jaksi dostudovala a hned za svůj absolventský film vyžrala v Benátkách
Zlatého lva. A ceny z kapitalistické ciziny, ty se u socialistického filmu počítají!

(...) oni si tu krásku hezky oklasifikovali, nechali ji tak pěkně klapat semaforem na tabuličce, a pak najednou tohle. Benátský lev a pro úplného cvoka. Taková neslušnost."

V okamžiku, kdy jsem se pročetla k těmto řádkám, mi muž přišel říct, že zemřela Věra Chytilová...

P.S.
Benátského lva (bronzového) Věra Chytilová získala v roce 1962 za svůj absolventský film Pytel blech.

Čest její památce!
13. 03. 2014 | 20:54

Lila napsal(a):

Oprava:

...k řádkům
13. 03. 2014 | 20:59

Maximus napsal(a):

Al Jouda

Samozřejmě, ale co je na tom špatného? Např. Jan Werich a Jiří Voskovec, které mám rád, byli také stejného původu, Forman, Svěrák se Smoljakem rovněž a tak bych mohl pokračovat. Ten můj kamarád mě hodně pomohl v celé řadě věcí a tak to jeho židovství beru jako přednost a dokonce si představte, že se s ním mohu bavit i o velmi "zakázaných" věcech.

Bestia triumphans

Nápodobně, jen já jsem člověk a ty bestie. Když nic nemáš k tématu, tak buď zticha.
13. 03. 2014 | 21:01

Kala napsal(a):

To " žasnu", kdo všechno je židovského původu! Ale marně přemejšlím, k čemu mi je taková informace - viz Maximus - dobrá.
13. 03. 2014 | 22:14

Michal napsal(a):

Manipulace publika "kulturou" je ve výsledku devastací všeho. Zatímco dříve byl tyjátr jen v sobotu večer, dnes se rozlezla po celém týdnu a nechybí ani v obejváku. Že potom starý chlastají a mladý fetují se vůbec nedivím.Nezaměstnanost z toho nezbytná.Ještě že nám Putin pošle oligarchy, aby nás zachraňovali!
13. 03. 2014 | 23:31

Richard napsal(a):

"mentální sesuv" to je hezké, i tak lze vyjádřit, že ne každý má stejně nudné koníčky jak já

sám se k mentální korozi v plném rozsahu doznávám neb nejvíc mě dostal Bohuš Stejskal, od bohů z hory Mentaloid přijmu náležitý trest

Nechť je paní Věře téma posmrtné existence lehké
13. 03. 2014 | 23:31

Krab napsal(a):

Smutné je jak jsme byli po cinkání klíči blbí- dokud ukazovala před plyšákem něco co bylo proti komunistům , mohla se kulturní fronta podělat blahem.
Z tvorby po cinkání klíči se chytilo Dědictví, protože je divácky líbivé
Chvilky bez záruky a Vyhnání z ráje zapadly, nehodily se do kapitalistického nadšení.
Lidi dodnes chtějí slyšet co dělali blbě komuniosté před 65 lety, co děláme blbě nyní nám raději neříkejte
14. 03. 2014 | 08:25

Doubek napsal(a):

To užý se tu nesmí říci že je někdo žid???
14. 03. 2014 | 08:27

aga napsal(a):

V paní Chytilové přišel film o výraznou, vždy svojskou osobnost, a Troja o rázovitou figurku. V posledních letech jako věchýtek vlála za svým zcela nezvládnutým boxerem, ne že by ho přímo štvala na kolemjdoucí, rozhodně mu ale nijak nebránila zhmoždit mi nohu i přes košík. Pes si v místním tisku vysloužil titulky jako "Netvor opět útočí" apod. Když už nemohla sama, tak alespoň skrze psa :).

Ale nemám jí to za zlé, byla jednou z osobností, které s věkem nabývají i jistou moudrost. Kurva hoši se mi líbí až dnes, byl to jasnozřivý film. A její láska ke zvířatům ji ctí, i když to byla myslím kompenzace za její eufemisticky řečeno odtažitý a kritický vztah k lidem.
14. 03. 2014 | 09:24

hm hmm napsal(a):

Kamenný most.
14. 03. 2014 | 09:47

čert }:o) napsal(a):

Blues o ráji a sladkým bernardýnovi
Josef Kainar

To se ví že oba jednou umřem
Nekoukej po mně
Je to tak
Umřem a nebudem
Trhne to trochu malým černým zipem
A pak už maucta

Květiny se s díkem odmítají

Vař kávu Za to nemůžu
Že oba jednou zhynem
Jenomže pak -
Pak budem lítat v ráji
S takovým tlamkatým
A sladkým bernardýnem
14. 03. 2014 | 11:01

Gustáv Kočí napsal(a):

Ve věku 89 let zemřel dnes ráno divadelní herec Otakar Brousek.
14. 03. 2014 | 11:13

Rudi Koutek napsal(a):

pan autor napsal:
"na druhé straně patřila k těm málo špičkovým umělcům aktivním veřejně i v postnormalizační době, kteří odmítli podepsat antichartu."

"Vlachová pracovala v roce 1977 v Krátkém filmu, pro který s Věrou Chytilovou právě dotočila film Hra o jablko. Dramaturgové z Barrandova za nimi přišli a chtěli po nich podpis pod antichartu. Jinak neměl film jít do kin. Chytilová podepsala, Vlachová odmítla.

Skončila jsem na vrátnici
"Už když jsem jim tehdy řekla ne, věděla jsem, že to pro mně špatně dopadne. Věra jim to podepsala a jela s filmem do Ameriky. Já skončila ve vrátnici," říká Vlachová, která dnes pracuje ve slovenském Ústavu paměti národa."

Tak podepsala, nebo nepodepsala?

14. 03. 2014 | 13:15

Baba Jaga napsal(a):

To: Rudi Koutek 13:15 a Maximus (včera 21:01)
A není to dnes jedno? Ale pošlete jí třeba dotaz do nebe...
Návštěvnost jejich filmů ani jedna z možností nezvyšovala, nevím, jakou mívají sledovanost v televizích.
Nemám obdobného kamaráda jako pan Maximus. Škoda, že nenapsal, který film paní Chytilové kolikrát viděli. Já všechny ne a stačilo jednou. Ale jaké to asi jsou ty velmi "zakázané" věci, co s ním o nich debatuje?
14. 03. 2014 | 13:43

Rudi KOutek napsal(a):

Baba Jaga napsal(a):
"To: Rudi Koutek 13:15 a Maximus (včera 21:01)
A není to dnes jedno?"


No ja nevim, pokud ji autor blogu vychvaluje za neco co asi neni pravda, je na miste otazka jak to vlastne je. Pise pan Janecek lzi?
14. 03. 2014 | 14:31

Rudi Koutek napsal(a):

Baba Jaga
Zakazene veci? To se ptate vazne? To neznate Maximuse? Tak ja Vam to prozradim:

CELOSVETOVE SPIKNUTI MEZINARODNIHO ZIDOVSTVA A JEJICH PLANY NA OVLADNUTI CELEHO SVETA
14. 03. 2014 | 14:35

vitjanecek napsal(a):

K NEPODPISU ANTICHARTY V.CH.: Pokud vím, Věra Chytilová tzv. Antichartu nikdy nepodepsala, ostatně tehdejší režim měl zájem na tom, aby se o této masivní akci vědělo, takže jména všech signatářů zveřejnilo Rudé Právo, Věru Chytilovou tam nenajdete (viz např. seznam jmen z RP zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Anticharta#Seznam_signat.C3.A1.C5.99.C5.AF_.28podle_seznam.C5.AF_zve.C5.99ejn.C4.9Bn.C3.BDch_v_den.C3.ADku_Rud.C3.A9_pr.C3.A1vo.29)
14. 03. 2014 | 15:03

Rudi Koutek napsal(a):

vitjanecek napsal(a):
Takze si to pani Vlachova vsechno vymyslela?
Pred par lety jsem cetl rozhovor s nekym(zenska osoba) kdo tvrdil, ze mluvil tenkrat o podpisu Anticharty s Chytilovou a ta, ze jako duvod sveho podpisu uvedla, ze musi tocit filmy, protoze potrebuje penize a ze jenom za vytapeni sve vily plynem da mesicne myslim si, ze padla castka 4 000 Kcs.
14. 03. 2014 | 15:18

Bestia triumphans napsal(a):

Kristina Vlachová o tom mluví zde
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/herci-a-spol-sli-do-narodniho-na-hanbu/r~i:article:340693/
14. 03. 2014 | 15:58

Baba Jaga napsal(a):

To: Rudi Koutek 14:35
Takhle pana Maximuse neznám - všechno nečtu. Co si nenapíšu, to si moc nepamatuji - vůbec si nejsem jistá, zda i on patří mezi páníčky, co se tu občas cachtají např. svými známostmi a majetkem.
14. 03. 2014 | 17:43

MA napsal(a):

Zatraceně dobrý.
(Možná i díky zatraceně dobrýmu tématu. ))
14. 03. 2014 | 19:35

K .V napsal(a):

HlAVNĚ NEDĚLEJTE Z CHYTILOVÉ DISIDENTKU, prostě chtěla být hééérečka a režisérka, neuměla nic jiného než být drzá a chlapy vytáčet hysterickými záchvaty. Tomu podřídila vše, nějaká anti - i charta jí byly šumák.
Za komunistů to bylo neobvyklé tak její filmy vynikly, co natočila po cinkání s vyjímkou Dědictví zapadlo do šedi.
15. 03. 2014 | 08:27

pamětník napsal(a):

Leštila kliky u Müllera.
15. 03. 2014 | 14:14

molotov napsal(a):

Nejlepší film Je Bob a Bobek.
15. 03. 2014 | 20:50

Rosivka napsal(a):

Úchvatná paní.
16. 03. 2014 | 08:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy